Meyve veren cüce ağaç yetiştirmek

Meyve ağaçlarının hemen hepsine 30cm ile 1,5m gibi boylarda küçük yapılı halde meyve verdirmek mümkün. Bunun farklı yolları var. Bu sayfanın konusu yarı bonsai yöntemi ile cüceleştirilmiş meyve ağaçları üretimi.

Bazı meyve ağacı türlerinin bodur kültivarları geliştirilmiştir. Aslında işin en kolay yolu budur. Ama her meyve ağacı türünün boduru yok ve olsa bile bulmak zor veya meyveler istenen lezzette olmayabilir. Bonsai sanatı yoluyla minyatür hale getirilmiş ağaçların meyve vermeleri mümkündür. Burada konumuz bonsai değil. Sadece ona benzer bir iki yöntemle normal büyük meyve ağacı türlerinden meyve verebilir cüce ağaçlar üretmek.

Cüceleştirilmiş bir incir

Aşama aşama şu yollarla yapabiliriz:

1) Fidan üretimi

a) Fidanları tohumdan yetiştirebilirsiniz. Fakat meyve ağaçlarının hemen hepsi belli bir genetik yaşa gelince çiçek açıp meyve verirler. Türe göre 3 yıl ile 10 yıl arasında değişir. Hatta 15-20 yıl isteyen türler bile var. Bu yüzden fidanlar 1-2 yaşına geldiklerinde olgun ağaçlardan alınan parçalarla aşılanmalıdır ki meyve versinler.

b) ⇒ Olgun dal çeliği yöntemi ile birçok ağaç türlerinden kendisi gibi aynı özellikte ve aynı genetik yaşta fidanlar üretebilmek mümkün. Bunlar aşı istemez. Fidan kendisini yeterli donanıma kavuşmuş hissettiğinde meyve verir.

c) Kışın yaprağını döken ağaç ve çalı bitki türlerinde ⇒ kök çeliği yöntemi en hızlı fidan üretim yoludur. Fakat köklerinden aldığınız meyve ağacı başka bir tür üzerine aşılanmış olabilir ve bu durumda güzelce meyve veriyor olsa bile kökler bambaşka bir ağaçtır. Dolayısıyla o köklerden alınan çeliklerle üretilen fidanları aşılamak gerekir. Kök çeliği yöntemi bildiğim kadarıyla nerenciyelerde işe yaramıyor.

d) Limon, portakal vb. narenciye ağaçlarından suda köklendirmeyle üretim yapabilirsiniz. Başarırsanız bunlar aşı istemez. Ayrıntıları şu sayfada: ⇒ Narenciye çelikle üretim

Cüce limon

Yukarıdaki metotlarla yetiştirip büyüttüğünüz ve aşılanması gerekiyorsa aşıladığınız fidanınızda sonraki aşamaya geçmeniz için şu şartlar tamamlanmış olmak zorunda:  Fidanda güçlü kök sistemi ve dallanma gerçekleşmiş, ana gövde parmak kalınlığına gelmiş olmalı. Aşılanan fidanlarda ise aşıdan gelişen ana dal en az 1 yıl olgunlaşmış olmalı. Bütün bunlar fidanların ana gövdesinin kök sistemiyle birlikte ağaç olma görevini iyice benimsemiş olması içindir. Her şey tamamsa sonraki aşamaya geçin.

2) Fidanlara hızını aldırmak

Bu aşamada fidanın artık koca ağaç olmaya yönelik yapılanmalardan vazgeçmesi (hızını alması) ve yaşlı bir ağaç gibi hareket etmesi için bonsaicilikte uygulanan tarzda kök budaması gereklidir. Aralık ayının son günlerinde veya ocak ayının ilk günlerinde fidan toprağından sökülür. Kök azaltması yapılır. Aşağıdaki resim kök budamasının ve ona paralel olarak dallarda yapılacak budamaların nasıl olması gerektiğini temsil ediyor. Ana kazık kök varsa özellikle o giderilir. Diğer çok güçlü köklerin sayısı ve boyu azaltılır. Dallar köklere göre fazla ise dallarda da kesinlikle azaltmalara gitmeniz şart (yoksa bir hayli azaltılmış olan kökler koca dal-budak sistemini besleyemez ve dalların çoğu kurur -hatta tüm fidanın ölme riski yüksektir).

Cüce ağaç oluşturmak için gereken budamalar

Resimde solda fidanın budanmadan önceki hali. Kırmızı işaretler kesilmesi gereken yerleri gösteriyor. Sağda ise köklerde ve dallarda budama yapıldıktan sonra fidanın aldığı form.

Bahar gelince fidan filizlenip gelişmeye başlar. Fidanın hayatının dönüm noktası olan kök budamasından sonraki bu ilk yılda meyve verip vermemesi önemli değildir. Fidana güzel bir dallanma, güzel bir şekil kazandırılmalıdır. Çok dikkatlice yapılacak filiz azaltmalar, dalları yönlendirmeler vesaire bu ilk yıl titizlikle yapılmalıdır. Sonraki yıl güzelce meyve vermeleri için son derece iyi bakılmaları gerekiyor. Yeni dallar 30cm’yi geçince uçlarından kesin ki yan dallar oluştursun. Veya zaten yan dal vermişse onlar daha iyi gelişir ve ayrıca onlar da yan dallar verebilir. Bu sayede gelecek baharda çiçeklenmeleri garantilenmiş olur. Ertesi baharda fidan çiçek açıp meyve verir.

Meyve veren cüce elma ağacı

3) Bakım işleri

Dikkat: Burada anlatılan bakım işleri hızı alınması amacıyla kök budaması yapılmış ve artık meyve vermeye hazır hale getirilmiş fidanlara yöneliktir. Yani yukarıdaki 1. maddedeki konularla ilgili değildir.

Bonsai sanatında ilk kök budamasından bir yıl sonra tekrar kök budaması yapılır (daha sonra kök budamaları ortalama 3 yılda bire indirilir). Ve daima çok küçük saksılarda tutularak bonsailere uygun özel topraklar kullanılır. Bu usul bizim amacımıza uymaz çünkü eğer öyle devam edersek ağacımızdan çok az sayıda meyve alabiliriz.

İlk yıl, saksı ve toprak

Saksı: Çömlek (toprak saksı) veya seramik saksı olmalıdır (toprağın güneşte ısınmaması gerektiği için). İlk kök budamasını takip eden bahar ve yaz aylarında neler yapılacak yukarıda okudunuz. İlk kök budamasında fidanı dikeceğimiz saksı pek büyük değil ama köklerin çok rahat sığacağı kadar yeterli büyüklükte olmalıdır (20×20 genişlik-yükseklik hatta biraz daha küçüğü başlangıç için gayet iyidir). Ta ki yeni uzayacak kökler yeterli miktardaki toprakta ağacın ihtiyacı olan elementleri bol bol toplayabilsinler. Eğer kökler daha fazla gelişirse saksının pek büyük olmaması sayesinde bir çeşit strese girerler ve ağaç istendiği gibi gelişim gösterir. Yani hızını almış yetişkin bir ağaç gibi kendisini frenleyecek, arsızca fazladan fazladan dallanmalarda bulunmayacaktır.

Toprak: Temiz doğal arazilerden humuslu gerçek toprak, seçkin markalardan besleyiciliği iyi olan hazır poşet toprak, solucan gübresi ve  ponza taşı (küçük taneli).. Her birinden eşit oranlarda iyice karıştırılıp saksıya doldurulmalı ve ilk kök budamasında fidan böylece dikilmiş olmalıdır. İlk yıl bu toprak fazlasıyla besleyicidir. Haricen gübre-besin takviyesi istemez.

Sulama: İlkbahar ve yaz aylarında toprak üst yüzeyi elinize yapışmadan ufalanabilecek şekilde ıslaklığını yitirdikçe bolca su ile sulayın. Diğer zamanlarda toprak üst yüzeyi iyice kurudukça sulayın.

Güneş: Meyve ağaçları (birkaç istisna tür hariç) uzun süre direkt güneş isterler. Günde en az 3 saat direkt güneş kesinlikle şart. Direkt güneş almadığı gündüzün diğer saatlerinde ise yeri mutlaka şiddetli aydınlık olmalı. Ayırca meyve ağaçlarının (tropikal kökenli olmayan çoğunluk türlerin) köklerinin serinde olmaları da bir ihtiyaçtır. Gölgede tutamayacağımıza göre çözüm şudur: Toprak yüzeyini iri ponza taşlarıyla örtün. Böylece güneşin ışınları ve ısısı toprağa erişemez.

İkinci yıl

İlk kök budamasından sonra saksıya diktiğimiz ve sonrasında bahar ve yaz gelişimlerini sağladığımız gibi hala aynı saksıda aynı toprakta olan fidan çiçek açıp meyve vermesini umduğumuz ikinci baharına geldiğinde: Toprak yüzeyini eşeleyip kabartın. Üzerine 1 veya 1,5cm yüksekliğinde solucan gübresi yayın ve sulayın. Bu iş kış sonunda yapılsa daha iyi.

Çiçeklerin çoğunun meyve bağlamadan dökülmeleri normaldir. Oluşan mini meyvelerin sayısı çok ise mutlaka azaltın. Azaltmayı meyveler henüz çok küçük iken yapmalısınız. Eğer azaltmazsanız zaten pek çoğu dökülür. Dökülmeyenler gerektiği gibi gelişemeyebilir. Azaltma bu yüzden önemli. Fidanın büyüklüğüne ve dal sayısına / dal gücüne göre kaç tane meyveye izin vereceğinizi yukarıdaki limon ağacı ve elma ağacı fotoğraflarından az çok anlayabilirsiniz.

Meyvelerin iriliği küçük bir fındık kadar olduğunda bitki besini vermeye başlayın. Hassas salon süs bitkileri için olan özel sıvı bitki besinleri en iyisidir. Genel kullanım (npk eşit ağırlıklı) olanı veya potasyum oranı hafif yüksek olanlar uygundur. Orkidelere özel bitki besinlerinden bazıları (potasyum oranı hafif yüksek ise) tam uygundur ve meyvelerin güzelce gelişmesine çok iyi katkıda bulunur. Bitki besini sıklığına gelince: Meyvelerin yeterli iriliğe gelmelerine kadar veya eylül ortasına kadar, ortalama 20 günde bir defa verin.

Üçüncü yıl

İkinci yılın sonunda veya üçüncü yılın başında diyebiliriz, aralık sonu – ocak başı gibi, saksı ve toprak değişimi yapmalısınız. Kışın bu zamanını seçmemizin sebebi ağacın ve köklerinin tam uykuda olmasından dolayıdır. Narenciyeler tam uykuya girmez (kış boyu genellikle hep yarı uykudadırlar). Onlarda bu işi kış sonunda da yapabilirsiniz.

Yeni saksı biraz büyük olmalıdır. Her yönden ve alttan 5cm kadar genişlik farkı olması yeterli (25cm derinlik, 30cm genişlik ebatlarında saksı). Fidanı kökleri topraktan pek ayırmadan toprağıyla kalıp gibi saksıdan çıkarın. Köklerin en dış katmanından biraz azaltmalar yapın. Fazlaya kaçmamalısınız. En fazla beşte birini eksiltin. Dallarda ufak tefek budamalar gerekiyorsa yapın. Eğer boyu güçlüce uzama eğilimine girmişse buna izin vermemek için tepeden en az 15cm kısmı kesin ve hatta bu durumda köklerde biraz daha azaltma yapın. Yukarıda tavsiye ettiğimin aynısı toprak karışımı yapıp yeni saksısına köklerindeki eski toprağıyla beraber, yeni karışım toprak ilavesiyle aktarın.

Bu yıl bir hayli köklenme olma ihtimali büyük. Nisan – eylül arasında bitki besini vermeye devam edin. Haziran ortasında toprak üst yüzeyine solucan gübresi yayın.

Dördüncü ve beşinci yıl

3. yılın sonu, aralık ayının sonunda toprağın biraz kurumasını bekleyin. Sonra topraktan sökün. Kökleri topraktan büyük ölçüde arındırın. Hem kalın hem ince köklerde biraz azaltma yapın. Eğer kökler üçüncü yılda saksıyı iyice doldurmuşsa ince-kalın tüm köklerde beşte iki oranında azaltma yapın. Yine aynı saksıya dikin. Dallarda ise ferahlatma budamasını titizlikle yapmalısınız. Yani iç içe gelişmiş olanları, birbirine fazla bitişik olanları düzelteceksiniz. Budayacağınız dallar öncelikle en güçsüz-sağlıksız görünenler olmalı. Sonuçta vereceğiniz form itibarıyla dallar birbirine mesafeli, birbirinin ışığını havasını kesmeyecek şekilde ve kalabalık görünümden iyice arınmış olmalıdır.

Dördüncü yıl önemli bir kök budaması ve dallarda ferahlatma-temizlik budaması yaptınız ve yeni, taze toprak karışımına diktiniz ama üçüncü yılın saksısını kullandınız. Bu yıl nisan-eylül arasında 20-30 günde bir bitki besini verin. Sonbaharda toprak iyice kurudukça bol bol su dökerek, alt deliklerden bolca su çıkıp gitmesini sağlayarak saksı içindeki toprağın yıkanmasını sağlayın. Sonbahar aylarında iki hafta arayla üç defa yapmanız yeter. Sağanak yağmurlarda yağmur altında bırakmanız da iyi olur.

Beşinci yıl saksı-toprak değişimi yapmayın. Bahar başında toprak üst yüzeyine 2cm kalınlığında solucan gübresi yayın. Haziran ortasında aynen tekrarlayın. Bu beşinci yılda bitki besini vermeyin. Çünkü fidanınızın bünyesi adamakıllı güçlenmiş ve köklerini çok iyi kullanabilecek hale gelmiştir. Solucan gübresinden toprağa geçen elementleri kökler kolaylıkla alacak güçte ve çokluktadır artık. Yalnız, asitli olan bitki besinlerinden vermeyeceğinizden dolayı, sulama sularının toprağın alkali özelliğini fazla yükseltmesin diye ara sıra demlikte arta kalan çay ile sulamanız iyi olur. Çok önemli yarar sağlar.

Altıncı yıl ve sonrası

5. yılın sonunda (aralık ayının son günlerinde) önce gerekli gördüğünüz budamaları yapın. Sonra ağacı saksısından toprağı dağıtmadan kalıp halde çıkarın. Köklerde sadece en dış katmanda budama yapın. Beşte birini azaltabilirsiniz. Daha fazla budamayın. Yaklaşık 35x35cm ebatlarında bir boy büyük saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarın.

Altıncı yıl bakımı: Mayıs başından itibaren başlayarak eylüle kadar ayda bir defa toprak yüzeyine her ay, ayda bir defa 1cm yüksekliğinde solucan gübresi yayın. Ara sıra demlikte artan çay ile sulamayı unutmayın.

Bundan sonrasında ise 5 yıllık tecrübelerinize göre neyi nasıl yapacağınıza siz karar verin.

Tehlikeli durumlar

Çiçekçilere, hele internet üzerinden ıvır zıvır şeyler satıp kendilerini profesyonel bitki yetiştiricisi gibi, toprak uzmanı gibi tanıtanlara asla danışmayın ve onların hiçbir tavsiyesine asla inanmayın. Sizin emek verip yetiştirmeye çalıştığınız ağacınıza en küçük bir faydası olmayacak, hatta köklere zarar verecek maddeleri sürekli satmak için ellerinden geleni yaparlar. Sonuçta onlara devamlı para akıtırsınız ve bitkiniz en fazla iki yıl yaşar ve sonunda ölüp gider. Tarlalar için olan toprak düzenleyiciler, köklendiriciler ve gübreler saksı bitkilerimizin hiçbirine fayda sağlamaz bilakis zehirleyip ölümcül zarar verirler. Ama size bunları her fırsatta satmak isteyenler olacaktır. İnanmayın.

Yukarıda anlattığım tavsiyelere dört dörtlük uymanız durumunda her şey umduğunuzdan çok daha iyi gidecektir. Bundan şüpheniz olmasın.

Bitki bitlerine karşı her zaman dikkatli olun. İlk farkettiğinizde hemen ilaçlayın.

Yetiştirdiğiniz fidan hakkında etraflıca araştırma yaparak kış soğuklarına dayanıklılığını ve yaprak mantar hastalıklarına karşı ve toprak parazitlerine karşı hassaslığı olup olmadığını iyice öğrenin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Meyve-Yemiş

Etiketler: |


'Meyve veren cüce ağaç yetiştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hakan, İzmir dedi ki:

  Öncelikle verdiginiz bilgiler için teşekkürler gerçekten harika bir iş yapıyorsunuz. Peki bu limon agacından aldıgımız filiz cüce bir ağaç mı olacak?
  ***
  Hayır, cüce kalmaz. Ama küçük boydayken meyve vermeye başlar. Bunun için büyüdükçe kenarlara doğru dallanmasını sağlayın. Budamaları gerektiği gibi yaparsanız yanlara doğru gelişen dalların bir iki yıl içinde meyve vermesi gerçekleşir. Olmazsa bu sayfada yazdığım talimatlara göre gerekenleri yapın.

 2. İsmail Ç. -Sakarya dedi ki:

  Yabani mandalin ağacım var. İki metre büyüdü ama bir türlü meyve vermiyor. Sanırım yabani olsa gerek. Nasıl aşı yapmam lazım lütfen bir yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Yabanı değil, henüz çok genç. Eğer aşı yapmazsanız belki 6 – 7 sene beklersiniz. Nasıl aşı yapacağınıza dair bilgiler şu yazımda:
  https://azbitki.com/goz-asisi

 3. Mutlu, İstanbul dedi ki:

  Eminönü’nden bir mandalina ve gardenya aldım. Evde yetiştirmek için gardenya çiçek açmadan dökülüyordu. Sitenizi okuduktan ve yazılanları uyguladıktan sonra gözle görülür bir yapraklanma oldu. Mandalina ise bütün ufakları döktü sadece iki tane kaldı. Ben de kalorifer yanmayan bir odaya aldım. Şimdi daha iyi ama toprağı sürekli ıslak. Acaba sulamayı hangi sıklıkla yapmalıyım?
  ***
  Sulamanın düzenli sıklığı olmaz. Toprak önemli ölçüde kuruduğu zaman sulayacaksınız. Gelişim gösterdiği zamanlarda ise toprak üst yüzeyi kuruduğu zaman sulamak gerekir. Evde bozulmasına sebep kalorifer mi bilmem ama havasızlık esintisizlik büyük zarar verir buna dikkat edin.

 4. Figen, Frankfurt dedi ki:

  Benim citrus limonum var. Meyvesi de var ama dekor amacli oldugu yaziyor üzerinde. Meyvelerini yiyebilir miyim?
  ***
  Avrupada (eğer yanlış duymadıysam) hem ilaçlar hem hormonlar kullanılarak yetiştiriliyorlarmış ve sadece dekor amaçlıymış. Galiba yemek sakıncalı ama kesin bilmiyorum. Orada satın aldığınız yerlere sormalısınız.

 5. Gül, İstanbul dedi ki:

  İlkbaharın başında bir küçük limon ağacı aldım. Üzerinde cevizden büyükçe yeşil limonlar vardı. haziran başına kadar o limonlar hafif büyüdüler, ancak yeterince büyümeden sarı renk aldılar ve döküldüler. Sonra da sanırım adına taç denilen dallar oluştu. Bana sanki limonların oluşumu, gelişimi zamansız gibi geldi ama limonlar konusunda çok da bilgi sahibi değilim. Ağacım oldukça sağlıklıydı taa ki geçtiğimiz 2 hafta tatile çıkana kadar… Benim yokluğumda balkonuma biri göz kulak olduysa da balkondaki herşey hastalıklanmış, kurumuş, bazı bitkiler ölmüş. Limonum da malesef bundan nasibini almış. Yapraklar hala yemyeşil ve hastalık yok, hafif küflenme vardı, fakat yok oldu ama ana dal dipten oldukça kuru görünüyor. Limonumu kurtarabilecek miyim? Önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Saksıda bitki yetiştirmek bambaşka bir sorumluluk işi. Daima aynı saksıda bekletirseniz bitki besini vermelisiniz. Ayrıca, yetiştirip satanlar genelde hiç olmaması gereken toprakları kullanırlar. Siz en iyisi bundan sonra bu sayfayı rehber gibi düşünüp bakımını ona göre yapın.

 6. Filiz, Ankara dedi ki:

  Benim merakım evde limon yetiştirmek. Limon fidan mı olmalı yoksa çekirdekten mi yetişir merak ediyorum.
  ***
  Yukarıda gerekli bilgiler var ama en kolayı saksıda meyveli halde satılan bodur limonlardan almanızdır.

 7. Perihan, Ankara dedi ki:

  Benim evimde yaklaşık 10 yıllık bir limon ağacım var, tam öldü demişken yeniden minik bir fide ile hayata döndüğü için bizim için çok değerli. Yıllardır meyva vermiyor. Bu yıl onu aşılamak istiyorum. Bu mevsimin göz aşı için uygun olduğunu okudum. Benim sorum limonumun cinsi ile ilgili, yaprakları boğumlu, yani aynı formda ama önce küçük bir limon yaprağı ve uç kısmında daha büyük bir limon yaprağı şeklinde. Benim limon ağacımın türü nedir, herhangi bir limon ağacı ile aşılayabilir miyim?
  ***
  Sanıyorum sizin ağacınız bir zamanlar limonmuş ama ölüm raddesinden sonra küçük bir filizle canlandı dediğinize göre, anlaşılan üst aşılı kısım ölmüş, esas kök kısmı ne ise o olmuş. Yani büyük bir ihtimalle o artık başka bir narenciye türü. Aşılamanız iyi olur. Herhangi bir limon, hatta mandalina veya portakal ile aşılayabilirsiniz.

 8. Ümit, Bursa dedi ki:

  Terasta yetiştirdiğim iki yaşında bir mandalinam var. Çiçek zamanı çiçek açıyor. Mandalina tuttuğunda ise mandalinalar nohut büyüklüğüne geldiğinde dökülüyor. Acaba sebebi nedir? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Sorunuz önemli olduğu için ayrıntılı uzun cevabı ayrı bir sayfa olarak hazırladım:
  https://azbitki.com/narenciyelerde-ham-meyve-dokulmesi

 9. Bihter D. -Ankara dedi ki:

  Merhabalar bu yaz haziran gibi süs mandalinasi aldık. Gayet guzel meyve veriyordu. Yaprakları vs cok saglikliydi. Fakat sonra sineklendi. şu meyve sineklerinden. Ve son bir aydır tüm yapraklarını döktü. Oysa ki kapalı balkonda usumesin diye içeriye almıştık. Sulamasını da iki üç günde bir yapıyorum. Nedeni sizce ne olabilir? Kurtarabilir miyiz? Tekrar yapraklanabilir mi ne yapmalıyım?
  ***
  Hem esintisiz hem sıcak yerde bir de hiç gerekmediği halde bol bol sulamakla olan olmuş. Kökler çürümüştür sanıyorum. Tekrar kapalı balkonunuza alın sadece toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın. Eğer kökler çürümemişse ilkbaharda canlanır.

 10. Aysel K. -Muş dedi ki:

  Merhaba. Benim küçük bir nar ağacım var 70cm boyunda dalları henüz ince. Çiçek açıyor ama meyva veremeden çiçekleri kuruyup dökülüyor. Bir problemi var ama çözemedim neden böyle oluyor?
  ***
  Sebep güneşte yeterince ısınamamaları. İlgili sayfayı okuyun problemin kaynağını anlarsınız: https://azbitki.com/minyatur-nar

 11. Nur, Bursa dedi ki:

  Merhaba 2005de aldığımız aşısı yapılmış olan limon ağacımız boy attığı halde hala hiç limon vermedi çiçek bile açmadı. acaba aşısını mı yapamadılar? biz tekrar aşılatsak olur mu? ya da ne yapmamız lazım?
  ***
  Belki güneş yetersizdir. Belki çok gıdasız kalıyordur. Siz alalı 8 yıl geçmiş. Bu kadar zamanda kendiniz çekirdekten yetiştirseydiniz bile iyi bir bakımla bu yıl çiçek açabilirdi. Demek ki hata sizde. Ağaçta kusur aramayın. Bakımını yanlış yapıyorsunuz.

 12. Yıldız Kurtuluş dedi ki:

  İyi günler, ben Şubat ayında kadıköyde yol üzerinde çiçek satan birinden ufak bir mandalina ağacı aldım. (saksı ile birlikte yüksekliği 40cm) Ağacı aldıktan 3 hafta sonra (Mart başı) iki tane çiçek açtı, biri düştü, diğeri meyve verdi. Meyve bezelye büyüklüğüne geldiğinde (Nisan başı) düştü. Üzüntüden kahroldum. Ancak bitki gelişimini güzel sağlıyordu. Balkonum akşam güneşini direk alıyor. Haziran başında ağacım tekrar tohumlandı ve her tarafından çiçek fışkırdı, her bir çiçekten de mandalinalar çıktı. Düzenli sulamaya ve güneş görecek yerde tutmaya özen gösterdim. Ancak bir hafta sonu evde olmadığımda fazla kuruyarak daha küçük olan tohumların birkaç tanesini döktü. Şu anda mandalinalar (yaklaşık 35 adet) fındık büyüklüğünde. Ancak garip bir şey oldu. Ağacın bazı dallarında yine çiçek tohumları çıktı ve bazıları da açmak üzere. Ağaçta hem meyve var hem de yeniden çiçek açıyor. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?
  ***
  Her şey normal. Mevsime ve meyveye bağlı olmadan zaman zaman çiçek açabilir. Ayda bir bitki besini vermelisiniz. Evde tutuyorsanız esinti almasını sağlayın yoksa meyveler dökülür.

 13. Elif, Hollanda dedi ki:

  Normal marketten aldigim limon cekirdeklerini netten okudugum bilgilere gore kucuk bardaklara ekip cimlendirdim. Su anda 5 tane cesitli limon cekirdeklerinden cimlendirdigim kucuk limon fidelerim var. iceride kaloriferin yakininda arka camimin onunde cimlendirdim. Su asamadan sonra ne yapmam lazim her bir fidenin limon veren birer agaca donusturmek icin?
  ***
  Çekirdekten yetişenlerin meyve verir olgunluğa gelmesi 5 yıl ile 10 yıl arasında değişir. Bulunduğu yerin şartları uygun değilse 20 yıl bile geçse çiçek açmaz meyve vermez. Yukarıda daha ayrıntılı bilgiler var. Sağlıklı yetişebilmeleri için bol güneş ve havadar ortam gerekiyor. Genellikle evlerde sorunsuz yetişirler ama çiçeklenmelerini meyve vermelerini beklemeyin.

 14. Gizem, Ankara dedi ki:

  2 ay önce cüce mandalina aldım. Evimin balkonu güney doğu cephe cam balkon. 20 gün önce çiçek açtı, çiçekleri döküldü ama meyve vermedi. Meyve vermesi için ne yapmam gerekir? Nasıl bir ışık uygundur?
  ***
  Çiçeklerde polenleşme olmamış. Sebep bu. Polenleşme ya rüzgarla oluyor ya böceklerle ya da gece gündüz ısı farklılıklarıyla, güneşin ısıtmasıyla. Her bitkide değişir.

 15. Çağlıyan, İzmir dedi ki:

  Limon aşısının en başarılı olduğu dönem eylül ayıdır. Mayıs ayında da yapılabilir. Aşı cinsi göz aşısıdır. Sizlere tavsiyem aşıyla hiç uğraşmayın. Bulunduğunuz yerlerde imkanlar dahilinde ulaşabildiğiniz ağaçlar var ise, bunların dallarına pet şişe geçirin ve içine torf, toprak, mil karıştırıp doldurun. Arada bir sulayın. burada köklenen meyve fidanını şubat ayında şişenin altından kesin ve saksıya dikin. Bu fidan dalında meyva veriyordu. Saksıda da meyva vermeye devam edecektir.

 16. Birsen, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben bir tane mandalina ağacı almıştım. Ofiste bakıyordum ama tüm meyvelerini döktü ve yaprakları kurudu. Sanırım hava alamadı. Ofisin pencereleri açılmıyor. Acaba eve, bahçeye koysam tekrar canlanabilir mi? Eğer öyle ise yeni aldığımı da mı eve götürmeliyim? Açık havaya yani …
  ***
  Kışın ne olursa olsun hiçbir ev bitkisi almamanızı tavsiye ederim. Kışın yer değişikliği yüzde doksandokuz felaketle sonuçlanır. Havadar ve güneşli bir yerde tutmalısınız. Zamanla güneşin etkisiyle yavaş yavaş canlanır. Eğer kökler çürümediyse.

 17. Serkan, Bartın dedi ki:

  Ben mandalina çekirdeginden mandalina ağacı büyütmek istiyorum. bu mümkün mü?
  ***
  Çekirdeği yıkayın, kuru bir yerde üç dört gün bekletin. Sonra yarım santim gömün. Yeri mutlaka güneşin ısıttığı bir pencere önü olmalı. On onbeş gün içinde çimlenir byümeye başlar. Fakat çiçek açması, meyve verebilmesi “en iyi bakımla” en az beş yılı bulur.

 18. Erhan, Mersin dedi ki:

  Çekirdekten yetiştirdiğim iki yaşında limonum var. Ne zaman meyva verir?
  ***
  En az 5 yıl ister. Evde ise, yeri yeterli güneş alamıyorsa 20 yıl da geçse meyve vermez.

 19. Hüseyin, Ankara dedi ki:

  Nar fidanım kurudu. Kökünden filiz verdi. Aşı ister mi?
  ***
  Şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/minyatur-nar Eğer ondan ise aşı istemez ve o sürgün güçlü büyüyüp bu yaz çiçek açar.

 20. Taner, Ankara dedi ki:

  Ankara’da teraslı dairemde yetiştirmek üzere iki adet yarı bodur şeftali ağacı aldım. Yaklaşık iki aydır terasımda. Yaprak ne zaman açacak bilgilendirebilir misiniz?
  ***
  Bu yıl bahar erken başladı. Gerçi Ankara’yı bilmiyorum. Çevrede şeftali, erik ve leylaklar çiçeklendiyse, sizinkinde hiçbir hareket olmadıysa ölmüş demektir.

 21. Kenan, KKTC dedi ki:

  Ben KKTC’de yediveren limon bahçesi yapmak istiyorum fakat bu konu hakkında pek bir bilgim yok. Toprakta yetiştireceğim ağaçlar ortalama ne kadar süre sonunda ürün vermeye başlar ve ilk topladığım ürün fide başına ne kadar olur?
  ***
  Bu konuyu limon yetiştiricilerinin verdikleri bilgi kaynaklarından araştırmalısınız. Ya da bizzat onlarla görüşüp sormalısınız.

 22. Didem, İstanbul dedi ki:

  Dört sene önce bodur mandalina aldım. İstanbul Beşiktaş’ta kuzeye kapalı, doğu-güney hizasında, kışın kapalı, yazın açık bir balkonda çok sağlıkla büyüdü. Büyüdüğü için geniş, plastik bir saksıya aldık. Ve geçtiğimiz yaz başında yapraklarında sararmalar dökülmeler başladı. Canlılığını kaybetti. Birdenbire meyveleri azaldı. Yazın yapraklarının arkasında pamuklu oluşumlar fark ettim. Yaprakları budadım. Musluktan akan klorlu su ile yapraklarını temizledim. Yazın taşındık. Çömlek bir saksıya aldım. Yeri kuzeye kapalı. Doğuya ve güneye bakan tamamen açık bir balkon. Fakat henüz canlanmış değil. Şu anda yaprakları temiz ama bitki genel olarak az yapraklı. Yaprakları sarıya yakın, az meyveli, eski canlılığından eser yok. Şu anda Aralık’ın sonundayız. Bu bitkiyi eski canlı keyifli günlerine kavuşturmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Hazır poşet toprakları bu tip bitkilere ve her türlü balkon bitkilerine hiç tavsiye etmiyorum. Doğal gerçek topraklardan kullanmalısınız ya da yukarıda tavsiye ettiğim karışım en iyisidir. Kış sonuna doğru toprak değiştirin. İlkbaharda güneşin ve sıcağın etkisiyle canlanır. Yaprak bitlerine karşı her zaman çok dikkatlice inceleme yapmalısınız.

 23. Murat, İstanbul dedi ki:

  Ben bahçeme 2 limon, 2 mandalina diktim. Bunları bir dinlenme tesisinden almıştım. Üzerlerinde meyveleri vardı. Bahçeye diktikten sonra bir daha meyve vermez oldular. 8-10 sene oldu nerdeyse dikeli. Gelişimlerinde de bir sorun olmadı. Boyları 2-3 metre ye ulaştı ama hala mahsül olmuyor. Ne yapmam lazım meyve alabilmem için?
  ***
  Eğer hiç çiçek de açmadılarsa sebep şudur: O şekildeki meyveli küçük ağaçlar aşılıdır. Kök kısmı muhtemelen tohumdan yetiştirilmiş turunç fidanıdır. Ve dolayısıyla çok gençtir. Üzerlerine yaşlı mandalina vb narenciyelerden aşılanır ve böylece meyveler oluşur. Sizinkilerin aşılı üst kısımları sanıyorum kurumuş farketmemişsiniz fakat muhtemelen o değerli kısım kurumadan önce alttaki turunç fidanı yeni dallar uzatmış ve bütün güç o dallara gitmiş, üst aşılı kısım kurumuş. Turunç ise genç olduğu için henüz meyve vermiyor (verse de turunç meyveleri verecektir). Sonuçta sadece alt kısımdaki genç turunç fidanının kendi dalları büyümüş. Bundan sonra böyle aşılı fidanlar aldığınızda üst kısmın sağlığına çok dikkat edin ve alt kısmın filizlenip dallar uzatmasına hiç izin vermeyin. Aşılı ağaçlarda alt kısım apayrı türden bir bitkidir. Bakımında dikkatli olacaksınız. Alt kısım kendi dallarını uzatmamalı.

 24. Tuba, Erzincan dedi ki:

  Selamlar benim geçen yıl antalyada getirdiğimiz saksıda greyfurt ağacı üzerinde bir tane meyve vardı. Şimdi tekrar meyve vermesi için ne yapmalıyım? Boyu yaklaşık 2 metre.
  ***
  Yaz kış gün boyu çok uzun süre direkt güneş alabilmesi lazım.

 25. Sedat, Samsun dedi ki:

  Merhaba, yaklasik 3 ay once portakal ve limon fidani aldim. Ikisi de yaklasik 1cm capinda ve 70-80 cm yuksekliginde hafif yapraklilardi. Ikisini de cam balkonlu mekanda gunes ve hava alabilecek yerde tutuyorum. Limonum biraz daha gec yapraklandi. Portakal ise yaklasik 1 metreyi buldu ve dikine uzuyor. Meyve vermesi ne kadar surer ve meyve verebilmesini kolaylastirmak icin ne yapmamiz gerekir? ciftlik gubresi vs faydali olur mu?
  ***
  Fidanlar aşılı ise en geç iki yıl içinde çiçek açıp meyve verirler. Ama aşılı değilse tohumdan yetişmişlerse belki 5-8 yıl belki 10 yıl beklemeniz gerekecek.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)