Mikado çiçeği

Mikado Gold bitkisi Eriocaulaceae familyasının Syngonanthus chrysanthus türünün özel çalışmalarla ortaya çıkarılmış bir kültivarıdır. Anavatanı Brezilya’dır.

Özellikleri

Yapraklarının ve uzun çiçek saplarının bir bütün halinde sergilediği dekoratifliği için yetiştirilir. Ayrıca hediyelik amaçlı saksı bitkilerindendir. Çiçekleri on hafta kadar dayanır. Sonra yenilerini çıkarmada geç kalmaz. Fakat eğer doğru şartlarda doğru bakımını başarırsanız.

Kökten çıkan yaprakları 15 cm, çiçek sapları 35 cm kadar uzar. Evinizde hayatının devam etmesi aşağıdaki şartları ortalamanın üstünde bir başarı ile sağlamanıza bağlıdır. Zira hassaslığı çok ve bakımı zordur.

Saksıda Mikado bitkisi bakımı

Yetiştirme, bakım

Kasımdan şubat ortasına kadar günde birkaç saat direkt güneş almalı. Diğer zamanlarda çok iyi aydınlık yerde tutun. Çünkü Mikado gold güneş ışınlarının güçlü olduğu aylarda direkt güneşten zarar görür. Onun yerine günde birkaç saat şiddeti %60 filtrelenmiş güneş ışınları almasını sağlayın. Yoksa zayıf ışıkta iyi gelişmez. İç mekânlarda ışık derecesini ve diğer şartları iyi sağlarsanız bütün yıl çiçek açmaya devam eder.

Isı: Mikado Gold için yaşam faaliyetlerine en uygun ısı dereceleri 14C – 30C dereceler aralığı olup, en aktif gelişim gösterdiği sıcaklık 19 – 22C derecelerdir.

Toprak: En azından ilk yıl toprak değiştirmeyin. Küçük saksılarda olması uygundur. Yani büyük saksıya ihtiyacı yok. Çünkü zamanla irileşen bir bitki değildir. Toprak değişimi gerektiği zaman köklerin nefes almasını sağlar özellikte ve orta derecenin biraz üstünde (pH 4,5 – 5 dolaylarında) asitli toprak karışımı hazırlamalısınız. Açelya toprağı uygundur diyenlere aldanmayın. Açelya toprağı tek başına köklere gerektiği gibi havadar ortam sağlayamaz ve köklerin çürümesine yol açar. Toprak yerine sadece sphagnum yosunu daha iyi olsa da kök sağlığına sürekli uygun olması mümknü değildir. Aslında en iyisi açelya toprağına 1/3 oranında ponza taşı karıştırın (2 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı).

Besin: Salon bitkilerine özel, genel kullanım (NPK eşit ağırlıklı) bitki besininden ayda bir defa, yarım dozda verin.

Sulama: Yağmur suyu, arıtılmış su, en azından iyice dinlenmiş, tortusu dibe çökmüş musluk suyu ile sulamalısınız. Toprağın elinizi ıslatıcılığı gittiği zaman tekrar bol bol su ile sulayın. Su saksı dibinden bolca çıkıp gitmeli. Bütün yıl mikadoyu bu şekilde sulayacaksınız. Toprağın nemliliği asla orta dereceye düşmemeli. Çünkü nemi az toprakta günlerce beklerse ölüm sürecine girer.

Mikado Gold çoğaltma, üretim

Syngonanthus chrysanthus ‘Mikado’ has tür olmayıp bilimsel adı “Syngonanthus chrysanthus” olan bitkiden özel melezleme çalışmalarıyla elde edilmiştir. Üreticisi bitkinin patentini almıştır. Dünyanın hiçbir yerinde izinsiz olarak ticari üretimi yapılamaz. Üretiminin inceliklerini öğrenerek ticaretini yapmak isteyenler lisans satın almak zorundadır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:

'Mikado çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İbrahim, Malatya dedi ki:

    Bu mikasa bitkisini nereden bulabiliriz?
    ***
    Burada üretimi yok. Dışarıdan ithal edenler olursa saksıda hediyelik çiçekler satılan yerlerde bulunabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.