Karanfil (Dianthus caryophyllus)

Karanfil çiçekleri çok güzel kokuludur. Tamamen açık havada, yaz sıcaklarında aşırı güneş almayan, rüzgara açık bahçe ve balkonlarda kolayca yetiştirebilirseniz.

Caryophyllaceae (Karanfilgiller) familyasından Dianthus cinsinin çeşitli türlerine karanfil deniyor. Katmerli ve güzel kokulu çiçekleriyle en çok tanınan vazoluk karanfiller ise Dianthus caryophyllus türünün hibrit ve kültivarlarındandır. Bizde karanfil deyince ilk akla gelen, genelde vazo çiçeği olan hangi tür karanfiller ise, İngilizcede de Carnation denince akla onlar gelir.

Genel özellikleri

Bu sayfada ağırlıklı olarak Dianthus caryophyllus türü hakkında bilgi veriliyor. Anavatanı Akdeniz civarıdır. 2000 yılı aşkın süredir süs bitkisi olarak yetiştiriciliği yapıldığından dolayı ilk çıkış yeri kesin bilinmiyor.

Kullanım

“Dianthus caryophyllus” türünden ıslah edilen karanfiller yüzlerce çeşitlere, kültivarlara ayrılır. Bunlar başlıca üç gurupta toplanır:
1) Büyük çiçekli karanfil: Bir sapta büyük bir (veya az sayıda) çiçek.
2) Dağınık karanfil: Saplar çok dallanır. Çok sayıda küçük çiçekler açar. Saksılarda sarkık olarak yetiştirilebilir.
Yukardaki iki tip karanfillerin bütün dünyada kesme çiçek piyasasında büyük yeri ve önemi var.
3) Bodur ve toplu çiçekli: Her sap üstünde çok sayıda küçük çiçekler açar. Daha çok bahçelerde bordır denen kenar süslemelerinde kullanılır. Yarı gölgeli yerlerde ve saksılarda yetiştirilmesi en kolay karanfil budur (çok havadar odalarda ev içinde pencere önünde yetiştirilebilir). Tohumla yetiştirilmeye elverişli olup hızlı büyür. Diğerlerinin aksine kış soğuklarına dayanamaz.
karanfil çiçekleri

Çiçek açması

Karanfiller çeşidine göre sadece ilkbaharda, yazdan sonbahara kadar, hem ilkbaharda hem sonbaharda olmak üzere farklı zamanlarda çiçek açarlar.

Kışa, yaza dayanıklılık

Yazın aşırı sıcak olan memleketlerde öğle güneşinden korunacağı bir yerde bulundurulmalı. Kış soğuklarına dayanıklılıkları tür çeşitlerine, kültivarlarına göre -17°C ile -40°C dereceler arasında değişir.

Karanfil yetiştirilmesi, bakımı

Günde en az 3 saat direkt güneş alması gerekiyor. Daha fazla olsa daha iyi. Yazın aşırı sıcak bölgelerde doğu cephesine duvar dibine ya da seyrek gölgeli ağaç altlarına dikilmesi iyi olur. Rüzgarlı yerleri sever. Rüzgar ve güneş olmayan yerlerde birçok sorunlar yaşarsınız (bu durumda karanfil yetiştirmeye heveslenmemelisiniz).

Sulama

Uzun süre ıslak kalan toprağı sevmezler. Toprak bir hayli kurumadan önce sulamamalısınız. Onun yerine dallarına sisleme gibi su püskürtülmeli. Tedbir açısından karanfiller suyu çok iyi süzdüren ve çabuk kuruyucu özelliği olan toprakta yetiştirilmeli ki suladığınız zaman sorun çıkmasın.

Sıcak günlerde akşamları su fısfıslamak iyi gelir. Su sisleme gibi ince ve hafif olacak. Hortumla değil.

Toprak, gübre

Nötr ve hafif alkalinli toprak sever (yani pH 6.6 ile 7.8 arası). Humuslu toprağı olan bir bahçeden alacağınız toprak + hazır poşet toprak + eski sığır gübresi -hepsi eşit oranlarda karışım iyi bir karışım olur. Ayrıca kırmızı killi toprağa dere kumu, humus katkılı poşet toprak ve sığır gübresi karıştırabilirsiniz. Bu ikinci formül daha iyidir. zira karanfilin çok çeşitli elementlere, minerallere ihtiyacı var. Bunu da kırmızı killi toprakla yapacağınız karışım mükemmelen sağlar.

Balkonlarda karanfil

Karanfil çiçekleri çok güzel kokuludur. Tamamen açık olan, aşırı güneş almayan, günde 4 – 5 saat sabah güneşi veya ilkindi ezanıyla beraber güneş almaya başlayalan balkonlarda yetiştirebilirseniz evinizi güzel koku ile doldurur. Kapalı camekanlı (esintisi devamlı olamayan) ya da bütün gün devamlı güneşte pişip kavrulan sıcak balkonlarda yetiştiremezsiniz denemeyin. Gerçi karanfilin çeşidine ve toprağının özelliğine göre değişebilir.

Desteklemek

Uzun karanfillerin dik durabilmeleri için gerekenler yapılmalı. Çok sayıda yetiştirilenlere bir tür ağ sistemi kurmak, as sayıda veya saksılalarda yetiştirilenlere diplerine bir değnek dikmek ve karanfil uzadıkça değneğe bağlamak gerekir.

Solan çiçekleri ayıklamak

Karanfil çiçekleri solmaya yüz tuttuğunda hemen kesilip atılmalıdır ki yeni çiçekler açmaya devam edebilsin. Dalları dipten kesmeyin. En alttan sayrak 6. boğum üzerinden kesin.

Çiçeklenmeden önce ilkbaharda uçlarını koparmak

1) Uç budaması da denebilir. İlkbaharda yeni uzayan saplardan, en altta 6 çift yaprak kalacak şekilde üst kısım koparılır. Daha fazlasını veya daha azını keserseniz verimlilik düşer. Altı çift yaprak kalmış olmalı. Böylece kökten 4 – 5 yeni sap çıkarır. Veya zaten çıkmakta iseler onlar daha verimli gelişeceklerdir.
2) Daha sonra, yeni çıkan yan saplar kaç tane ise bunların yarısının tepeleri 5 cm yukarısından koparılır. Böylece karanfilin topyekun döl verme girişimi engellenir. Sonuçta aylarca çiçek açmaya devam eder.
3) Uç budamasında daha devam edilmemeli. Daha fazla çiçek açsa bile kalite bir hayli düşecektir.

Tomurcuk azaltması

Büyük çiçekli, uzun kalın saplı karanfillerde yapılır. Amaç, bir sap üstünde tek çiçek gelişmesini ve o çiçeğin mümkün olduğu kadar iri olmasını sağlamaktır. Esas tomurcuk belirdikten sonra, aynı saptaki yan tomurcuklar ilk görüldüğünde yok edilir. Eğer biraz büyüdükten sonra koparılırlarsa aynı fayda gerçekleşmez.

Daha çok çiçek açması için başka bir püf noktası

İlkbaharda erkenden çiçeklenmiş uzun saplı karanfilin çiçeği solunca en tepeden kesip atın. Sonra uzun dalı kökünden kırmadan toprağa paralel uzatın. Çok hafif toprağa gömün. Yapraklar dışarda kalmalı. böylece o dal boydan boya yaza kadar filizlenir ve birçok yeni çiçekler açar. Bunu yapabilmek için karanfilizini uzun dikdörtgen saksılarda yetiştirmelisiniz. Aynı şeyi yaz sonunda denerseniz birçok yeni fide üretmiş olursunuz.

Karanfillerin çoğaltılması, üretilmesi

Karanfillerin çoğaltılması, sonbahar erken başlayan yerlerde yaz sonundan itibaren, diğer yerlerde ekim- kasım aylarında, açık havada çelikle veya yan sürgünleri ayırmakla yapılmalı. Kışın da kapalı yerlerde yapılabilir ama ortam ısısı gece en az 12, gündüz 15 – 20 dereceler cıvarında olmalı ve havalandırmaya çok önem verilmeli. Kasım başına kadar yapılan üretimlerde mekanın direkt güneşten korunması gerekir.

1- Çelikle üretilmesi

Çelikler karanfil çiçek sapından yapılır. Sapın en dip kısmı daha iyi daha verimli yeni bitkiler oluşturur. Çelik 10 – 15 cm uzunluğunda olmalı. En alttan iki boğum yerinin yaprakları arındırılmalı. Köklendirmek için sırf kum tavsiye ediliyor. Çelikler dikilince üstteki yapraklar kuma değmemeli. Yaklaşık bir ayda köklenerek toprağa dikilecek hale gelirler.

2- Yan sürgünlerin ayrılması veya kökten ayırma metoduyla

Bitki tamamen sökülür. Kökler (sürgünler, guruplar) tek tek ayrılarak toprağa, saksılara dikilir.

3- Daha basit yolu

Yaz boyunca ve yaz sonunda uzun dallarını toprağa yatırıp hafifçe gömün – yapraklar dışarda kalacak. Dal boyunca birçok fide oluşur. Sonbaharda bunlar iyice gelişmiş oldukları zaman birbirlerinden ayırın ayrı ayrı saksılara dikin.

4- Tohumla

Tohumlar kış mevsiminin çok sert geçmediği yerlerde sonbaharda ekilebilir. Kış sert geçen yerlerde ise kışa kadar güçlenmiş olmaları lazım -tohumları uygun bir zamanda ekin. Bodur karanfil tohumları kış sonunda acilen ekilmelidir. Bodur karanfilleri ve iki yıllık diğer türleri ne kadar erken ekseniz o kadar iyi olur. Böylece iki yıllık türler çiçek açmayı sonraki yıla ertelemez. Bodur karanfillerin ise bir an önce büyüyüp çiçeklenmeleri lazım. Toprak yüzeyine çok hafif gömeceksiniz. Çimlendirme toprağı olarak hazır poşet toprak sakıncalı olabilir. Yukarda tarif ettiğim gibi karanfil toprağı karışımlarından kullanın. Fideler iyice güçlenince esas yerlerine dikin.

Köklenmiş karanfil fidelerini yeni yerlerine dikilmesi

Diktikten sonra derhal sulanmalıdır. Daha sonra toprak bir hayli kuruyana kadar sadece karanfillerin üzerlerine su fısfıslanmalıdır (sisleme gibi). Sulama aralıkları, toprağın kaydadeğer bir nem kaybı göstermesine göre ayarlanmalı.

Zararlıları, hastalıkları

Kapalı alanlarda, rüzgar almayan kuytu bahçe-balkon köşelerinde, nem oranı yüksek ve havalandırması uygun olmayan seralarda karanfillerde her türlü mantar hastalıkları ve parazitler görülebilir. Yukarda bakım bilgilerinde anlattığım gibi karanfil yetiştireceğiniz yerin özelliklerini önceden düşünmelisiniz.

Ticari amaçla seralarda karanfil yetiştirenlerin ise hastalıklar ve parazitler hakkında önceden tedbirli olmaları onların mesleki sorumlulukları arasındadır. Burada sadece hobi amacıyla bahçede, balkonda karanfil yetiştirilmesinden bahsettim. Her tür süs bitkisi hakkında uzun uzun hastalıklardan ve çarelerinden bahsetmek yerine hobi sahibi meraklılara daima yerlerinin hangi bitkilere uygun olduğunu bilmeleri gerektiğini söylüyorum. Yoksa her hastalık için ayrı ayrı ilaçlara yüzbinlerce lira harcarsınız. Etkileri geçicidir. Düzenli aralıklarla tekrarlamak lazım. Hem çeşit çeşit kimyevi ilaçların bahçelerde kullanımının yagınlaşması doğal dengelerin büsbütün bozulmasına sebep olur. Yapılacak en akıllıca iş: Herhangi bir bitkiyi yetiştirmek istediğinizde önce o bitki hakkında araştırmalar yaparak hastalıklara duyarlılığını, esinti ve güneş ihtiyacını sağlamca öğrenin. Ondan sonra yerinizin uygun olduğundan eminseniz satın alın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Karanfil (Dianthus caryophyllus)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Asya, İstanbul dedi ki:

  Ben karanfil çiçeklerinin kaç günde büyüdüğünü öğrenmek istiyorum.
  ***
  İlkbaharda erken mi geç mi gelişmeye başlamalarına bağlı olarak genelde yaza kalmadan çiçek açmaya başlarlar. Bazıları daha erken başlıyor. Hava şartlarına göre ve soğukta da hızlı gelişebilen çeşitlerine göre zamanı değişir.

 2. Kutsal Okur dedi ki:

  Ben evimin bahçesine bodur karanfil ektim. Kırmızı toprakta çiçek verimi çok güzeldi, canlıydı. Bir hafta içerisinde ne oldu anlayamadım çiçekler soldu ve kurudu. Sapları sağlam. Yeni tomurcuklarda delikler oluştu ve delik olmayan tomurcuklar ise boş. Ben bir anlam verenedim.
  ***
  Parazitler hem dallara hem tomurcuklara zarar vermiş olabilirler. Önceden yakında incelemeli ve herhangi bit, tırtıl vs canlılar var mı anlayarak tedbir almalıydınız.

 3. Kemal,Mersin dedi ki:

  Ben yayladan, dedemin karanfillerinden birkaç dal alıp diktim. Sadece bir tanesi köklendi. Çiçeği de açmıştı ama benim ihmallerim yüzünden biraz kurudu. Tekrar eski haline döner mi?
  ***
  Evet. İyi bakarsanız sonbahar sonuna kadar dipten filizler oluşturur. Onlar bahara kadar bir hayli köklenir ve çiçeklenirler.

 4. Hazal dedi ki:

  Karanfiller suyun içinde uzun süre bekleyince pis bir koku çıkarıyor. Suyu hemen kirleniyor. Bunu nasıl engellerim?
  ***
  Her gün suyunu değiştirirseniz sorun çıkmaz. Ya da bir litre suya bir çay kaşığı çamaşır suyu ve iki çay kaşığı şeker veya bulabilirseniz şeker yerine mısır şurubu ekleyin. Bu sayede hem su pis kokmaz hem daha uzun dayanırlar.

 5. Merve, Yozgat dedi ki:

  Bahçe için serada bodur karanfil yetiştirmek istiyorum. Direkt sera topragına ekince mi verimli yoksa viyol mu kullanmmak ıyı olur?
  ***
  Amacınıza göre ne yapacağınızı kararlaştırmalısınız. Çiçeklerini mi satacaksınız, fidelerini mi satacaksınız, ona göre hareket edeceksiniz. Seracılık yaptığınıza göre satışa çıkarılacak fideler nasıl hazırlanılır bilirsiniz.

 6. Şeyma, İstanbul dedi ki:

  Kumda köklendirme yapılırken sulama nasıl ve hangi aralıklarla yapılmalı?
  ***
  Kum nemini kaybettiği zaman yapacaksınız. Ortamın kumu kurutma özelliğine göre hangi aralıklarda yapılacağı değişir.

 7. Kemal, Mersin dedi ki:

  Karanfillerde melezleme olur mu?
  ***
  Her bitkide olur karanfillerde de elbette olur. Olmasaydı bu kadar çeşitlilikte karanfiller olmazdı.

 8. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Ben küçük kokulu karanfil tohumu ekmeyi planlıyorum. Filizlenince mezarlığa ekeceğim. Sizce mezarlık için uygun olur mu? Ne zaman çiçeklenme başlayabilir? Ayrıca kışın karanfili soğuktan korumabilmem oldukça zor. Karanfil sonraki yıl verimsiz olur mu?
  ***
  O karanfiller ya mevsimliktir ya da iki yıllıktır. Bütün mesele sık sık gidip sulamanız.

 9. Didem, Hatay dedi ki:

  Sonbaharda köklensin diye ektiğim karanfillerim çiçeklendiler. Bir saksıda 4 farklı tür birden büyümeye çalışıyor. Yeni saksıya almak istiyorum. Bunun bir mevsimi var mı istediğim zaman taşıyabilirmiyim? Yoksa çiçeklenmesinin bitmesini mi beklemeliyim?
  ***
  Eğer aynı topraktan olacaksa ve şimdiki saksısı çok fazla küçükse hiç ayırmadan, köklerine hiç zarar vermeden, toprağını dağıtmadan biraz daha büyük saksıya aktarın. Eğer saksı yeterli büyüklükteyse öyle kalsın. Sonbaharda kökten gelişen yeni parçaları ayırmakla geçen yılki gibi ayrı ayrı saksılara dikersiniz. Sonbaharda bu sefer dikkatli olun. Bir yıl hiç değiştirmeyeceğiniz yeterlikte saksılara dikin.

 10. Asya, Ankara dedi ki:

  Benim elimde kokulu küçük karanfil tohumu var. Sizce ekmem için uygun tarih mi? Ayrıca ben bu paketlerin üstünde yazan 10cm’den sonra şaşırtın cümlesini anlamıyorum. Daha önce ektigim kasımpatı ve şeker tabagının üstünde de yazıyordu. Ben ikisini de uzun saksılara ektim her gün fısfısladım fakat kasımpatı cılız cılız kendini taşıyamayıp egildi. Şeker tabagı saksımı da kızım devirdi. Karanfilleri plastik bardaklara 3er tohum olarak ekmeyi düşünüyorum. Sizce?
  ***
  Şimdi ekebilirsiniz. Bu yıl çiçek açmazlarsa gelecek yıl daha güçlü açarlar. Şaşırtmak önce tohumları yakın mesafeli ekip sonra büyüyen fideleri ayırarak başka yerlere ekmeye denir. Cılız gelişim, güneş isteyen bitkileri gölgede tutarsanız olur zaten pek fazla yaşayamazlar. Güneş isteyen bitkileri gölgede tutmayın. Ev içinde bu bahsettiğiniz türleri yetiştiremezsiniz. Bahçe veya balkon lazım. Ayrıca tohumlarla uğraşmak çok zor çok zahmetli iş. Fide alın daha kârlı çıkarsınız.

 11. Hatice, Bursa dedi ki:

  Karanfilerimi satın aldığımda yaklaşık bir ay önce üzerinde iki tane çiçek ve birçok tomurcuk vardı. Hala iki tane çiçek var ama tomurcukların kimi sarardı kimisi de küçük kaldı. Yani eve getirdiğimden beri yeni çiçek oluşumu yok. Tomurcukların içlerine baktım boşlar. Karanfilim balkonda öğlene kadar güneş alıyor. Sulama yeterli. Toprak uygun gibi. Sorunumuz ne olabilir? Bu tomurcukları kessem aynı yerden gelişim gösterir mi?
  ***
  Sanıyorum balkonunuz camekanlı balkon ya da hiç esinti almıyor. Sulamayı da çok fazla sıklıkla yapıyorsunuz. Başka sebep bulamadım.
  ***
  Peki tomurcukları kessem, yeni sürgün verir mi?
  ***
  Olabilir. Henüz baharın ortasındayız. Mümkündür. Yazıyı okuduysanız zaten aynı olmasa da bu tip bir budamadan söz ediliyor. Sabah öğleye kadar güneş alması iyi de eğer camekanlı balkon ise karanfillere pek uygun bir ortam değil. Esintiyi rüzgarı seviyorlar. Ayrıca kapalı camekanlı balkonu sera ile karıştırmayın. Seralarda mükemmel ve daimi bir havalandırma sağlanır.

 12. Mehmet, Afyon dedi ki:

  1.5 ay önce saksıda karanfil aldım. Çiçekleri de var ama son zamanlarda alt yaprakları saramaya, çiçekleri de küçülmeye başladı. Bazı yapraklar kendini koyvermiş. Ne yapabilirim? Karanfiller saksıda ve güneş gören balkonda duruyor.
  ***
  Ya çok gereksiz sıklıkta suluyorsunuz ya da diktiğiniz toprak zarar vermiştir. Açık havada değilse (kapalı balkonda) esinti almıyorsa bunun da büyük zararı oluyor.

 13. Meryem, Hatay dedi ki:

  Aynı saksı içerisinde 3 çeşit karanfilim var. Gelişmesi çok iyiydi. Birçok çiçek açtı ve hala tomurcuklar var. Karanfili doğuya bakan balkona koydum. Son zamanlarda yapraklar dipten kurumaya başladı. Sararıyor sonra da kuruyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Bozulanları ve solan çiçekleri dalın orta yerinden kesmelisiniz (dalda birkaç çift yaprak kalabilmeli). Ayda bir defa bitki besini verseniz iyi olur. Karanfillerin sıcağı sevmeyen çeşitleri çok var. Sonbahara kadar canlı kalabilirlerse yeniden filizlenirler.

 14. Semih Yegen dedi ki:

  Ben de tohumdan yetiştirmeye çalışanlardanım. Tohumlar filizlendi. Yaklaşık 2cm’lik 25 adet fidem var. Şu an hepsi birden bir adet klasik saksıdalar. Balkon tipi saksılara geçmem daha doğru olur değil mi? Aralıklarını nasıl yapmalıyım? Filizler nasıl güneş ve sulama ister?
  ***
  Ektiğiniz tohumlar bodur karanfil ise 15 – 20 cm aralıklarla. İki yıllık ya da büyük klasik karanfillerdense şimdilik 10cm aralıklarla dikin ve sonbahar başında iyice güçlendiklerinde esas saksılarına uygun aralıklarla dikin.

 15. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Karanfili çiçekçilerin yaptığı gibi kesersek aynı yıl aynı kök tekrar çiçek verir mi? Her ne kadar 5. 6. boğumdan koparsamda yine uzun olup yerlere yatıyorlar. Acaba 2. yılları daha mı oturaklı olacak?
  ***
  Verebilir de vermeyebilir de.. Karanfilin çeşidine göre ve mevsim şartlarına göre değişir. Gelecek yıl daha oturaklı olmaz her yıl aynı olur. Sonbaharda çoğaltın. Yazı içinde iki püf noktasından bahsetmiştim: Birincisi “Daha çok çiçek açması için başka bir püf noktası:” başlıklı paragraf, ikincisi en son küçük paragraf. Benim bir tanıdığım yıllardır böyle yapıyor. Herkes onun mis kokulu karanfillerine hayran.

 16. Mustafa, Konya dedi ki:

  Elimde bodur karanfil tohumları var. Bunları ekmek için en uygun zaman ne zamandır?
  ***
  Bodur karanfiller mevsimlik yaz bitkilerindendir. Eğer çok havadar, esintili yer sağlayabilecekseniz şubat ortasında tohumları ekin. Bulunduğu yerde en düşük sıcaklık 10, en yüksek sıcaklık 25C olmalı. Bu mümkün değilse, ilkbahar başında, son don olayları ihtimali geçtiği zaman güneşli pencere önünde tohumları çimlendirin. Birkaç santim büyüdüklerinde dışarı çıkarın. Gerçi sık sık açık tutulan güneşli pencere yanında evde de yetiştirilmeye uygundur. Diğer karanfiller için geçerli değil bu.

 17. Bilal, Antalya dedi ki:

  Ben serada karanfil üretiyorum. 200.000 adet karanfil diktim. Haziran ayının 23ünde ektim. Ağ örme vb. gibitüm aşamalar tamam. Kesim zamanı ise 15 ekim. 2 ay icerisinde 300.000 çiçek kestim. Daha fazla verim alabilmem için bana önerileriniz nedir? Şimdiden teşekkürler iyi günler.
  ***
  Bilal Bey ben ticari üretim, verimlilik, kâr orantılarını hiç bilmem. Verdiğim bilgiler hobi amaçlı yetiştiricilere göredir. Benim ilgi alanım ve bilgi vermem de o yönde. Size bir öneride bulunmak belki haddim değil. Ticari seri üretimler zaten bilgim dışındadır. Serada yetiştiricilik yapıyorsanız ışık ve ısıya göre karanfillerin en verimli gelişimlerinin nasıl olabileceğinizi iyi araştırmanızı tavsiye edebilirim. Bu konuda bazı püf noktaları varmış sanıyorum ama pek bilgim yok. O zaman verim daha da artabilir.

 18. Elif, Adana dedi ki:

  Karanfil dikmek için bir dal kopardım. Bana suda köklendir dediler. Ben karanfilleri bir haftadır suda bekletiyorum. Ne yapmam gerek?
  ***
  Dalı toprağın üstüne yatırıp belli belirsiz gömün. Güneşin ısttığı rüzgarlı bir yerde duracak. Hem köklenir hem filizlenir. Daha sonra sizin orada yaz sıcakları başladığı zaman öğle civarı güneşi almayan bir yerde tutun.

 19. Gülden, Nevşehir dedi ki:

  Bodur olmayan cinsten karanfil tohumlarını 15 gün önce uzun saksıya ektim. 4-5 adet filizlendi. Bugün hava güzel diye dışarıya çıkardım. Yere yattılar, solgunlaştılar. Havaya adapte olamadılar sanırım. Canlanırlar mı aceba? Diğerleri çıkmadı. Karanfil tohumlarının çimlenmesi kaç gün sürer? Tohumlar ölü olabilir mi?
  ***
  Karanfil tohumları saklanmaya dayanıklıdır. Bozuk olacaklarını sanmam. Çimlenmeleri için yarım santim gibi gömün. Günde en az 5 saat direkt güneş almaları lazım. İki üç haftada çimlenirler. Güneş yetersiz olursa çimlenmeleri iki ayı bulur. Şimdi çıkanları siz anlaşılan güneşten uzak tuttunuz. Güneş görünce afalladılar. Yanlış yapmışsınız.

 20. Yusuf, İstanbul dedi ki:

  Ben karanfil aldım ancak tomurcuklar açmadan kuruyor. Daha hiç çiçek göremedim. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Karanfil rüzgar sever. Evde yaşatamazsınız. Dışarda olsa bu sefer gereksiz yere sulayıp durmak kesinlikle büyük zarar veriyor. Yukardaki yetiştirme bilgilerine göre bakımını yapın.

 21. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Bauhaustan çin karanfili tohumu aldım. Bunlar bodur karanfil midir? Gerçi arkasında bitki boyu 50 cm olur yazıyor ama güvenemedim. Eğer bodursa değiştireceğim.
  ***
  O kadar uzar mı bilmem ama 30cm’yi geçebilecekleri kesindir. Bodur değiller.

 22. Necla, İzmir dedi ki:

  Karanfil saksısının özelliği nedir?
  ***
  Önemli değil. Herhangi bir saksı olabilir. Tenekelerde bile gayet güzel yetiştirenler var.

 23. Mithad, Bursa dedi ki:

  Solan karanfilleri yeniden çiçek verebilmesi için tam olarak nereden kesmeliyiz?
  ***
  Bunun yeri ölçüsü yok. Orta yerden, istediğiniz yerden kesebilirsiniz.

 24. Muhammed, İstanbul dedi ki:

  Bir ay önce karanfil almıştım fakat şu an solmuş durumda, öldü. Bugünlerde karanfilimin ölmesi normal midir acaba? Çünkü fazla sudan ötürü kök çürümesinden şüpheleniyorum.
  ***
  Normal değil. Gerekmediği halde sulamaktan ötürü ya da rüzgarsız yerde olmasından ötürü kökleri çürümüştür.

 25. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Koçtaştan aldığım karanfili lavanta ile aynı uzun saksıya diktim. Panjurla kapalı, kontrollü rüzgar ve güneş alan balkonuma koydum. Lavantalar yoktan çiçek açmaya başlarken karanfilimin var olan tüm tomurcukları kurudu ve sararmaya başladı. Karanfili biraz budadım ama solma devam etmekte. Forumlarda iki bitkininde birbirine yakın özellikler isteyen dış mekan bitkisi olduklarını çıkarmıştım ama bu iki bitki yan yana olunca birbirinin gelişimini engeller mi?
  ***
  Karanfil daha fazla rüzgar ister. Hele geceleri yerlerinin kesinlikle rüzgarlı olması lazım. Hem her toprakta olmuyor. Özellikle de rüzgar çok önemli. Bu yüzden zor bir bitki. Hem rügar yoksa hem toprağı ıslaksa derhal bozulur çürürler.

 26. Melis, İstanbul dedi ki:

  Uzun sarkıcı karanfilimin birçok dalı toprak yüzeyinden sonra 20cm kadar kuru ve yapraksız. Ancak yarı odunsu olan bu dalların uçlarında bir sürü yeni filiz hatta bir iki tanesinde tomurcuklarda var. Bu dalları yukarıda bahsettiğiniz gibi toprağa yatırsam köklenme sağlayabilir miyim? Yoksa yazdıklarınız sadece yapraklı dallar için mi geçerli? Babam uçlardaki yeni sürgünleri dallarından ayırıp topraga sokmamla bile kökleneceğini söylüyor ama bununda bir zamanı vardır herhalde. Ya da o sürgünlerin belli bir büyüklüğe ulaşması lazım. Babaannemdan kalan nostaljik bir bitki benimki. Bozmaktan, yeni sürgünleri ziyan etmekten korkuyorum. Karanfilimi hangi mevsim ve nasıl gençleştirebilirim acaba?
  ***
  Her dal için geçerlidir. Babanızın tavsiyesi çok riskli. O usul belki sonbaharda ve kış sonunda olabilir ama yine de reskli. Yukardaki bakım bilgileri sizin karanfilinize uygundur.

 27. Didem, İstanbul dedi ki:

  Anadan direkt saksıya dikilerek ayrılan iki tane karanfil fidem var. En küçük boy saksıdalar. Toprağı hakkında fikrim yok. Karanfiller çiçek rengi koyu kırmızı, yaprakları mat soluk turkuaz. Fidelerin ikisi de tutmuş. 3-4 haftadır canlılar. 3 günde bir yarım çay bardağı sudan daha az su ile suluyorum. Oda içinde, cam önünde yarı gölge, gün boyu güneş alan bir yerde duruyor. Fidelerden biri uzamaya başladı ama diğeri yaşamasına rağmen onun kadar canlı değil. Yazınızı okuduktan sonra 3 gündür cam önünden uzak bir yerde daha gölge bir yerde, mutfağa koydum nem bakımından. Düzelecek mi?
  ***
  İyi ama ben böyle bir şey tavsiye etmedim ki! Ev içinde tutarsanız daha kötüye gidecektir. Dikkatli olun. Bu bir ev bitkisi değil. Belki devamlı açık duran bir pencerenin yanında tutsanız olabilir. Devamlı kesintisiz esintiye ihtiyacı var.

 28. İpek, İstanbul dedi ki:

  Bizim balkonumuzda bir yer karanfili ya da bodur deniyor sanırım ondan var. Fakat kurumuş, solmuş durumda. Hala koyu yeşil olan bölgeleri var. onu nasıl tekrar canlandırabilirim?
  ***
  Bodursa hiç uğraşmayın. Bunlar mevsimlik veya iki yıllık yaşar. Çiçeklendikten sonra öleceklerdir. Diğerleri için yukardaki bakım bilgilerini uygulayın.

 29. Mustafa, Kayseri dedi ki:

  Çelıkten üretimde saksı toprağı tamamen kum mu olacak yoksa kum torf gübre toprak karışımımı olacak? Çelikler alındıktan sonra bir gün açıkta bekletilecek mi yoksa hemen alır almaz mı dikeceğiz? Burada seralarda satılan karanfiller hep bodur cinsten. Çoğaltmak için birkaç tane kurumuş çiçek aldım. Yarım saat uğraştım tohum bulamadım. Bodur karanfiller tohum vermiyor mu yoksa ben mi bulamadım.?
  ***
  Bekletmeden hemen dikin. Köklenmeleri için kumu fazla herhangi bir karışım uygundur. Gübre gerekmez. Bodur karanfiller tohumdan yetiştirilir de biz büyüttükten sonra tohum verip vermediklerini bilmiyorum. Yani bazı hibritler bir defa tohumdan yetişir çiçek açar ama tohum vermez.

 30. Pelin, Ankara dedi ki:

  Yazın güzel açan saksıdaki büyük çiçekli karanfilimi balkonda tutuyordum. Fakat kış yaklaşıyor. İçeri mi almalıyım? Kalorifer yanında bulundurmak doğru mudur?
  ***
  Yanlış olur. Evde çürüyecektir.

 31. İnci, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Sokaktaki çiçekçilerden aldığımız karanfiller ekilip tutar mı acaba? Eğer oluyorsa nasıl yapmalıyım?
  ***
  Evet olur. Yukarda çoğaltma kısmını okuyun. Köksüz sağlıklı dallardan o usulle köklendirip çoğaltabilirsiniz.

 32. Eylem Öztekin dedi ki:

  Karanfilimde küçük açık kahverengi bitimsi şeyler var. Dalların arasında ağ yapmış gibi.
  ***
  Örümcek bit ise her ilaç işe yaramaz. Şu sayfaya bakın orada adı yazılı ilaçtan bulmalısınız: https://azbitki.com/bitler

 33. Tamer Ü. -Adana dedi ki:

  Yazınızı okudum ama görmeyince anlamak zor oluyor. Karanfiller solduktan sonra içinde uzun bir yapı çıkıyor kese gibi. Sonra o da kuruyor ve içi tohum dolu oluyor. Ben o tohumları toprağa döküyor ya da toplayıp çimlendiriyorum. Tohum almak istemiyorsam, bol çiçeklenme için çiçekler solduktan sonra tam olarak neresinden kesmeliyim?
  ***
  Yukarda çiçeklenmesi için ayrıntılı budama vs. bilgileri var. Ona göre devam etmelisiniz.

 34. Tamer Ü. -Adana dedi ki:

  Nereden kesilecek? Hemen çiçeğin altından mı keselim yoksa ne bileyim mesela alttaki ilk yaprağın hemen üzerinden mi? Tek başına bir dal çıkıyor, ucundan 5 ayrı dala ayrılıyor ve her daldan 2 çiçek çıkıyor. Nasıl alıcaz bunun solan çiçeklerini? Elle toplasak olur mu? Makas yardımıyla mı kesmek gerekir?
  ***
  Tepede birden fazla çiçek varsa, solanları kesip atarak sonunda hiç çiçek kalmadığı zaman ana dalın boğumlarını sayın: En alttan yukarı doğru 6. boğumun üstünden makasla kesin.

 35. Adana dedi ki:

  Karanfilimin yapraklarında kırmızı benekler ve sarı lekeler oluştu. Kimisi yaprağını döküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Belki bir parazit dadanmıştır. İyice inceleyin kontrol edin. Yeri mutlaka güneşli ve esintili olmak zorunda. Evde tutuyorsanız hata ediyorsunuz. Ev bitkisi değildir.

 36. Adana dedi ki:

  Evet böceklendi ilaçladım ama yeriyle sıkıntısı yok.
  ***
  O halde ilaç işe yararsa ve başka problem yoksa yakında yeni filizler sağlıklı gelişir.

 37. Adana dedi ki:

  İlaç işe yaradı ama üstteki yapraklar ortadan sararıp dökülüyor ve bitkinin büyümesi yavaşladı.
  ***
  Köklerde sorun yoksa yakında yeniden kuvvetli dip sürgünler çıkarır. Bitlenme darbesiyle yapraklar zarar görmüş. Yavaşlaması normaldir. Kök sağlığı önemli şu an için.

 38. Ahmet, Gaziantep dedi ki:

  Elimde çin karanfili tohumları bulunmakta. Bunları ekerken nelere dikkat etmem gerekli ve ne zaman ekmeliyim?
  ***
  Birkaç farklı türe Çin karanfili diyorlar. Bazıları iki yıllıktır yani tohumunu ektiğiniz ilk yıl gelişir büyürler. Kışı geçirdikten sonraki yıl çiçek açarlar. Bazıları ilk yılda çiçek açabilir. Tohumları yarım santim gibi toprağa gömüp güneşten ısınacakları bir yerde tutun. Tohumları yaza doğru ekerseniz çimlendikten sonra eğer hava fazla sıcak gidiyorsa öğle vakti güneşinden korumalısınız.

 39. Cesur, Mardin dedi ki:

  Güneydogu Mardinde sera kuruyorum. Karanfil yetiştiriciliği hakkında bilğilendirirseniz veya karanfil yetiştiriciliği yapan, en azından tohum satan bir arkadaşa yönlendirirsenizde sevinirim.
  ***
  Hayırlı olsun. Ne yazık ki bu işlerle uğraşan çevrem yok. Ve tanımadığım kişiler arasında aracılık yamamam. Belki bu işlerle ilgili forum sitelerine üye olursanız çok kişiye ulaşabilirsiniz.

 40. Hicran, Adana dedi ki:

  Benim karanfillerimin dalları sararıyor ve kuruyor. Çiçekleri de tam açmıyor yarılıyor. Evim bahçeli ve güneşli. Ne yapabilirim?
  ***
  Toprakta sıkıntı var. Kökleri çürüyor. Kurtarabilmeniz zor.

 41. Semiha, Adana dedi ki:

  Çiçek serasından aldığım karanfilim 1 hafta sonra solmaya başladı. Nasıl bakabilirim?
  ***
  Zaten bu sayfada ayrıntılı bakım bilgileri var. Lütfen okuyun.

 42. Esra dedi ki:

  Tohumdan yetiştirdiğim çok sağlıklı karanfillerim var. Tomurcuğun büyümesi ortalama 1 ay sürüyor. Çiçeği açtıktan sonra ise 2 hafta bile olmadan çiçek büzüşüp solmaya başlıyor. Yani çiçeğin açık kalma süresi çok az. Normalde karanfilin çiçeği bu kadar kısa süre mi hayatta kalır? Yoksa benimkilerde mi bir sorun var?
  ***
  Evet normali budur. Hiçibr hata aramayın. Sağlıklı gelişiyorlar.

 43. Fatma, Adana dedi ki:

  Benim karanfillerim kurtlanmış durumda. Ne yapabilirim?
  ***
  Neresinde nasıl kurtlanma varsa ona göre bilgi araştırmalısınız.

 44. İzmir dedi ki:

  Karanfilleri çok seviyorum. Yukarıda o kadar güzel bilgi vermişsiniz ki teşekkür ederim. Artık bu bilgilerle karanfillerime bakıcam. Ama yinede sormadan edemediğim bir sorum var. Benim saksı karanfillerim çok renkli, mis gibi kokulu. Rüzgar ve güneş alıyor. Yalnız karanfillerimin kökleri sanki kurumuş. Çıtır çıtır, yemyeşil değil, oysa dallar yeşil ve çiçekli. Her karanfilin kökü böyle mi oluyor? Kuru kuru, çıtır çıtır. Nerede hata yapıyorum?
  ***
  Sanki kupkuru olmuş ölmüş gibi tarif etmişsiniz. Dalların diplerinin kuru gibi görünmesi normaldir. Eğer üst kısımlarda cansızlık varsa ölmüştür. Yakında o kısımlar da kuruyacaktır. Çok sağlıklı ise sorun yok. Sizin hatanız da yok. Zaten çok çeşitli karanfiller var. Bazıları iki yıllıktır yani çiçek açacak kadar gelişir ve çiçek açtıktan sonra ölürler.

 45. Emine, Samsun dedi ki:

  Annemin uzun yıllardır bakımını yaptığı kırmızı katmerli karanfillerimiz var. Bayağı büyüdü ve dalları uzadı. Gören komşularımız beğenip almak istiyor. Zamanı olmasa bile dalından çelik yapsam tutar mı? Olgunlaşan çiçeklerden tohumlarını almak istiyorum ama daha tohumlarının neye benzediğini bile bilmiyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Ben de tohumlarının nerede nasıl oluştuğunu nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Hem bakalım tohum veriyor mu? Veriyorsa bir şekilde anlamanız lazım. Çiçekler solduktan sonra solmuş yerde küçük bir tohum kapsülü gelişmeye başlar. Çelikler bu zamanda tutar mı tutmaz mı en iyisi deneyerek görün. Olabilir de olmayabilir de.

 46. İrem, Muğla dedi ki:

  Çarşıdan iki ay önce karanfil aldım. Üzeri tomurcuk doluydu. Fakat 2-3 tanesi acti ve diğer tomurcuklar açmadan sarardılar. Balkonda yetiştiriyorum. Öğleden sonra güneş alıyor. Bitkinin tekrar tomurcuk vermesini nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Birincisi, iki ay önce diyorsunuz. Mevsim itibarıyla o günlerde Muğla’da gece fazla serin olur. O günlerde sıcak sera ortamına alışık bitkiler aldığınızda kısım kısım ölmeler olacaktır normaldir.
  İkincisi: Şimdi sizin orada yaz sıcakları tam başladı. Öğleden sonrası güneşi karanfillere bu yoğun sıcakla birlikte ağır gelir. Bir de hazır poşet toprağa dikili iseler daha da kötü olur. Kuvars kumu karıştırılmış humuslu gerçek toprak kullanılması gerekiyor. Ki kökler sıcaktan rahatsız olmasın. Dalları biraz kısaltın. Sağlıklı yapraklar azalmayacak şekilde dikkat ederek dallarda kısaltma yapın. Yazın olmasa bile hayatta kalırsa sonbaharda canlanırlar. Kış boyunca filizlenerek çoğalır ve gelecek baharda çiçek açarlar.

 47. Öznur, Hatay dedi ki:

  İki hafta önce saksıda karanfil aldığımda çok güzeldi. Bir sürü çiçek açmıştı ama hepsi tek tek kurumaya başladı. Kök kısmında da sararma oldu. Tomurcuklar daha açmadan kuruyor. Açsa da kocaman ve şekilsiz açıp hemen soluyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Günün çoğu vaktinde serin esintiler alması lazım. Bu mümkün değilse dediğiniz gibi olur. Gölgeli ve rüzgarlı ber yerde dinlenmeye alın. Yaz sıcakları dindiğinde canlanacaktır. Sonra tekrar güneşli ama yine rüzgarlı esintili yere alırsınız.

 48. Ceren, Balıkesir dedi ki:

  Ben turuncu renkli bodur karanfil almıştım. Güzel kokuyor. Üzerindede bol tomurcuk vardı. Balkona güneşe koydum. 2-3 saat güneş alıyordu. İlk zamanlar iyiydi. Birkaç çiçek daha açtı. Sonra hiç açmadı. Baktım kalan tüm tomurcukların içi fos. Tüm dalları ucundan budadım. Pek sağlıklı görünmüyor. Sizce canlanma şansı var mı ve neden böyle oldu?
  ***
  İki yıllık karanfillerden ise ölüp gidecektir. Yapılacak bir şey yok. Her kısa boylu karanfil yaz boyu çiçeklenen bodur karanfillerden değil.

 49. Sinem, Ankara dedi ki:

  Çiçeğimin türü ada karanfiliymiş. Yaklaşık 2 ay önce aldım. Kavanozdaydı aldığımda. Çiçekleri açmak üzereydi. Açtı ama sulama yanlıştı galiba. Bazen fazla su veriyordum. Ve toprak hava almıyordu. Bu nedenle bütün çiçekleri açtıktan sonra tek tek soldu. Sularken toprağını değiştirdim yeni sağlıklı bir saksıya koydum. Ama işe yaramadı. Şu an toprağı çimlendi fakat çiçekler tamamen soldu, döküldü. Bitki kurudu tamamen. Onun tekrar eskisi gibi olabilme ihtimali var mı ? Ne gerekiyor yaşaması için? Öldü mü o?
  ***
  Tamamen kurumuş bir şeyin eski hale gelmesi mümkün değil. Zaten bunlar genelde iki yıllıktır. Birinci yıl sadece yapraklanır ikinci yıl çiçeklenir ve ölürler.

 50. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Karanfil saksı büyüklüğü, toprak derinliği ne olmalıdır?
  ***
  Kökler rahat olacağı kadar olmalı. Daha küçük olmamalı. Birçok tropikal bitkiler saksıya dikilirken köklerin zor sığacağı ebatlarda saksı seçilmeli. Karanfil tropikal kökenli olmadığı için öyle değil. Tam tersine.

 51. Celal S. -İzmir dedi ki:

  60 cm. üst çapında, 60 cm. yüksekliğindeki saksıya 2 yıllık karanfillerden bir kaçını bir arada diyebilir miyim?
  ***
  Evet gayet uygundur. Fazlasıyla büyük ama zararı yok.

 52. Adana dedi ki:

  Saksıdaki karanfili çoğaltmam için ne yapmalıyım? Dalından koparsam nasıl tutar?
  ***
  Yukarda gayet güzel şekilde açıklanmış tarifi var. Lütfen oradan okuyun.

 53. Sinem, Ankara dedi ki:

  Karanfilimin çiçeği solmadan önce kurutup saklamak istiyorum. 11 boğumu var. Köklu ada karanfili cinsi. Kaçıncı boğumdan kessem toprakta kalan kısım yaşar?
  ***
  En az iki çift (yani dört tane) yaprak kalmalı. Boğum sayısı önemli değil. Sağlıklı yaprakların olması önemli.

 54. Esma, İzmir dedi ki:

  Marketten aldığım karanfil tohumlarını üzerinde yazanlara göre ektim. Şu an bir karıştan uzunlar genel olarak. fakat birkaç tanesi hariç gövdeleri zayıf, inceler. Bazılarının alt yaprakları kurudu. Üstler sağlam. Tekrar dipten düzgün yapraklar çıkarmaya başladılar. Dik durmaları veya en azından gövdelerini güçlendirmek için ne yapmalıyım?
  ***
  Açık havada bol güneşte olmaları lazım. Yoksa öyle sakat gelişimler olur ve pek çoğu hayatta kalamaz.

 55. Esma, İzmir dedi ki:

  Ektiğimden beri açık balkonda en güneşli yerdeler.
  ***
  O halde sorun yok. Onlar git gide güçlenirler. Dik durması için zorlamayın. O şekilde gelişsinler. Zamanla köke yakın yerleri güçlenir oralardan filizler çıkarır. onlar dik büyür.

 56. Sabit, Mersin dedi ki:

  Bu günlerde karanfilden çelik alıp toprağa diksek tutar mı?
  ***
  En uygun zaman sonbahar ortasıdır (mesela kasım ayı). Şimdi de olabilir ama yeterince soğuk görmesi lazım. Bundan sonra Mersin’de yeterli uzun süreli soğuk olur mu belli olmaz. Bence saksılara dikerek kuzey cephesinde gölge yerde mart sonuna kadar bekletirseniz tutarlar.

 57. Reyyan, Antalya dedi ki:

  2 sene öncesi karanfil tohumu almıştım. Geliştiler. Sağlıklı görünüyorlar. Hala çiçelenmediler. Büyük saksıda 5 kök var ama sarkmadılar. Kökleri ayırmalı mıyım?
  ***
  Tohumdan gelişen karanfil ve akraba türleri genelde ikinci yıl çiçek açarlar. Üçüncü yıla da kalabilirler. Çok sıkışıksa ayırabilirsiniz. Havalar ısınmaya başlamadan önce hemen şimdi ayırın.

 58. Özlem, Konya dedi ki:

  Bugün bodur karanfil diye bilinen bir karanfil aldım saksıda. Eve getirince biraz inceledim. Baya dallanmış kenarlardan. Çoğaltmak istiyorum. Birsürü karanfilim olsun istiyorum. Acaba boğumlu dallardan birkaç çelik koparıp suya ıslatıp köklenme olunca da toprağa eksem olur mu? ya da suya ıslamadan direkt toprağa eksem olur mu?
  ***
  İkisi de olmaz. Hiç uğraşmayın mevcut karanfilinizden de olursunuz sonra. Zaten yanlış zamanda almışsınız. Şimdi Konya’da pencereler sıkı sıkı kapalı tutulur. Odalar havasızdır. Ciddi bir yer yadırgaması yaşayacak. Kısa sürede bozulabilir. Hatta çürüyebilme riski çok yüksek. Dışarıda tutsanız hiç alışık değil. Anında soğuk yakacaktır.

 59. Meltem, Adana dedi ki:

  Karanfilim uzun zamandır çiçek vermiyor. Çok da iyi bakıyorum. Neden olabilir?
  ***
  Bilemiyorum. Benim bütün karanfillerim çiçeklendi. Çok iyi bakmıyorum. İhmal ediyorum. Bahçemin toprağı toprak değil adeta kilden ibaret. Ama maşallah çiçek açmada iyiler. Bence biraz ihmalci davranın. Çok iyi bakmayın.

 60. Melek, Mersin dedi ki:

  İki gün once komşumdan karanfil filizleri aldım. Bir bardak suyun icinde buz dolabında bekletiyorum. Havalar cok sıcak olduğundan tutmaz dediler. Sizce köklenir mi?
  ***
  Buzdolabında köklenmez. Yanlış zamanda almışsınız. Sonbahar serinleri başladığında alıp doğrudan toprağa dikmeniz lazımdı. Siz şimdi onları hemen toprağa dikin dışarda açık havada gölge bir yerde tutun. Ekim ayı sonundan itibaren güneşli yere alın.

 61. Mehmet G. -Adapazarı dedi ki:

  Üç yaşındaki Heybeliada menşeli Begonvilim 3 metreyı geçti. Çok neşeli, sağlıklı giderken son iki haftadır ortasındaki sarı çiçekler yok oldu. Pembe yapraklar da cansız cansız. Sulamayı kestim. Başka ne yapabilirim?
  ***
  Sulamayı kesmenize gerek yoktu ama önemli değil. Yeni tomurcuklar verir bugünlerde.

 62. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Ben bodur bir karanfil aldım marketten. Bilirsiniz küçücük bir saksıda aldım. Çok sıkışık duruyorlar. Bir iki çiçeği var. Onu küçük boy dikdortgen saksıya aktarsam. Birinci sorum mevsim uygun mudur, ikinci sorum saksı büyük gelir mi?
  ***
  Dışarda açık havada tutuyorsanız mevsim uygun. İçerde ise şimdi değil nisanı bekleyin ve yeni saksıya aktardığınızda hep dışarda durmalı. Saksı büyük olabilir karanfiller için önemli değil.

 63. Mithat, Afyon dedi ki:

  2. maddeyi anlamadım ve 2. defa budama işlemini anlamadım. Yardım eder misiniz?
  ***
  İkinci maddedeki çoğaltma metodu birkaç yıllık olmuş ve kökten birçok dallarla sürgünlerle çoğalmış çoklu hale gelmiş karanfiller içindir ve sonbahar ortasında uygulanmalıdır. Budama işlerinin titizlikle yapılması ancak çiçekçilik yapacak kimseler içindir. Hobi olarak yetiştirenler o kadar uğraşmamalı. Karanfil yerini severse sürekli çiçek açar. Çiçeklerin uzun kalın dalları olmayabilir ve böylece vazoluk kalitede olmazlar ama gayet güzel görünürler. Ben bahçemdeki karanfilleri budamıyorum. 1 metreden uzun bir değneğe bağladım. Dalları değneğe bağlı tutuyorum. Uzayan dallar sağdan soldan yeni dal veriyor onlar da uzuyor. Kötüleşen dalları alta doğru takip ederek nerede cansızlık başlamışsa oradan kesiyorum. Bu tür ayıklamalarla karanfillerim bahçede gayet güzel çiçekleniyorlar.

 64. Mine, Osmaniye dedi ki:

  Karanfilimin açmaya yakın tomurcuk dışındaki kılıf yırtılıyor, çiçek dağınık açıyor. Yapabilecegim bir şey var mı?
  ***
  Yerini sevmemiş olabilir. Orta derece güneşli ve rüzgarlı yerleri sever. Tam gölgede olmaz. Şiddetli öğle vakti tepe güneşi de pek iyi değil. Gerçi zararı olmaz ama Osmaniye gibi sıcak memleketlerde sabah veya akşam güneşi alacağı bir yerde olsa daha iyi gelişir.

 65. İsimsiz dedi ki:

  Ben Çin karanfili aldım. Üç gün boyunca bolca suladım. İlk iki gün suyunu hemen emdi ve tabana su bırakmadı ama üçüncü günkü suyu tabana bıraktı. Suda yüzmesin diye suyu aldım. O günden sonra çiçekleri sararıp solmaya başladı. Arkadaşlarım çürüyenleri kes bitki kesmesin dedi. Makasla boğum saymadan kestim. Şimdi yeşil sapları falan kendini bırakmaya, etrafa yatmaya başladı. Günde 2-3 saat güneşlendiriyorum. Toprağı hala ıslak olduğu için su vermiyorum. Yeniden iyileşir mi ve yapmam gereken bir şeyler var mı?
  ***
  Dallarda sararma, bozulma varsa kökler çürümüştür. Karanfil her gün sulanmaz. Evde de hiç olmaz. Açık hava bitkisidir.

 66. İsimsiz dedi ki:

  Karanfiller konusunda genel olarak bilgi kalabalığı eksikliği var internette. bu kaynağı buldum okudum ama kendi deneyimlerinden şunu tam anlayamadım. Bende bodur katlı ithal hafif kokulu karanfil var. Evde olmaz demişsiniz tüm kış evdeydi. Baya bol bol çiçeklendi. çiçekli şekilde almıştım yani çiçeğini 1 senede açmış olsa benle beraber 2 sene oldu ama ölmedi. Yani bodurların ömrü 2 yıl mıdır? Bence hayır. Ama bazı sorunlar elbette oldu. İki taneden birinin toprağını gübreleyip yeniden diktim bu bitkiyi baya sarstı. İkincinin çiçeği o kadar boldu ki toprak değiştirmeye kıyamadım. Ama onun da uç kısımlar sağlıklı büyümelerine rağmen orta ve iç kısımlarda sararmalar meydana geldi. Birkaç gün önce de tek tük çiçek açtığı için toprağına biraz humus ve gübre katarak toprağını değiştirdim ve budadım. Diğeri ise diplerden yeni uçlar verse de büyümesi yavaş. Susuz kalırlarsa çiçeklerinde beyaz lekeler kalıyor. Bir de bu yıl edindiğim kirpi veya çim karanfili denen türlerden edindim. Bakalım bu kış soğuklarından ve geçen yıllardan nasıl etkilenecek. Sonuç olarak çok çeşit karanfil var. Ön yargılı olmamak lazım. Çünkü farklı deneyimler ile karşılaşabiliyoruz.
  ***
  Haklısınız bu sayfada eksiklikler var. Yenilemem lazım. Çok çeşitli karanfiller var. Bazıları iki yıllıktır. Bazıları tek yıllıktır. Bazıları uzun ömürlüdür. Çin karanfilleri denen bodur karanfillere benzeyenler farklıdır. Bunların çiçek tomurcukları ince olur. Bodurlarınki büyük karanfillerdeki gibi oldukça dolgun olur ve yaprakları da büyük karanfillerle aynıdır. Yani sizinki katmerli de olsa bodur karanfillerden olmayabilir. Çin karanfilleri iki yıllık değil uzun ömürlüdürler. Çim karanfili ise henüz ayrıntılı bilmiyorum. İlkin bir yıl önce almıştım. Çiçek açmadılar. Bu yıl ilkbaharda bol bol çiçeklendiler. Şimdi hayatına devam ederse bu da uzun ömürlü demektir. Şehrinizi yazmamışsınız. Sonbahar ortalarında kökten ayırlama ve çelikleme ile çoğaltmanız lazım. Toprağına mutlaka kum karıştırın. Sıva yapımında kullanılan kum gayet uygundur ve her yerde kolayca bulunabilir. İnşaaat malzemeleri satılan yerlerde vesaire.

 67. İzmir, Berna dedi ki:

  Geçen hafta Seferihisar’da dolaşırken saksıda karanfiller gördüm. Kokuları çok yoğundu. İki dal kırıp aldım. Toprağa dikeli bir hafta oldu. Biri diri ama öteki boynunu büktü ve diriliği azaldı. Korkup bahçeden içeri aldım. İki gün çok rüzgar esti. Hava da 8-9 derecelere düştü gece.Tekrar bahçeye mi çıkarmalıyım? İyice köklenene kadar içeride mi dursun?
  ***
  Kesinlikle dışarıda soğukta kalmalılar. Ayrıca kasım ayı bu şekilde köklendirmek için en iyi başlangıç zamanı. Dalı toprak üstüne yatırın. Dip kısım toprak altında kalsın. Geri kalan tarafını mümkünse kısım kısım toprakla örtün. Böylece çok iyi köklenip güçlü gelişim gösterirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)