Kokulu mor menekşe, Viola odorata

Kokulu mor menekşenin çiçeklenme dönemi ilkbaharda ve sonbahar sonuna doğru yılda iki defadır. Çiçeklenmesi sona erdikten sonra ip gibi uzantılar çıkarıp minik fideler oluşturur.

Az güneşli serin bahçeleri seven, doğal ot tarzında yetişen, yüzyıllardır parfümcülükte kullanılan doğal bir tür. Anavatanı Asya ve Avrupa. Violaceae (menekşegiller) familyasından. Yapraklar kalp şeklinde olup uçları sivri değildir.

Kokulu mor menekşe

Sıcak havayı bol güneşi pek sevmez. Sıcak memleketlerde yazın dinlenir. Kokulu mor menekşelerin çiçeklenme dönemi yaşadığınız yerin iklimine göre değişir. Kış soğuklarının hafif, don olaylarının nadir ve çok hafif görüldüğü yerlerde sonbahar ortasında çiçek açmaya başlar ve ilkbahar ortasına (bazen yaz başına) kadar sürekli devam eder. Diğer yerlerde çiçeklenmesi ilkbahar boyunca ve sonbahar ikinci yarısında olur. bİlkbaharda çiçeklenmesi sona erdikten sonra toprak yüzeyinde uzayıp giden ip gibi uzantılar çıkarıp çok sayıda minik fideler oluşturur. Minik fideler köklenip toprağa tutunmaya çalışır. Bunları ayırarak çoğaltabilirsiniz.

Zengin humuslu, serin, besleyici doğal topraklarda daha iyi yetişir. Kış soğuklarına -35C dereceye kadar dayanır.

Saksıda yetiştirilmesi

Kokulu mor menekşe açık havada yaşayabilir. Evlerde olmaz. Balkonda veya pencere dışında yetiştirmek için ya sabahtan öğleye iki saat kalaya kadar ya da ikindiden akşama kadar güneş gelen bir yer gerekiyor. Yeri hiç güneşsiz kalmamalı ve (yaz boyunca) kuvvetli öğle güneşi almamalı. Bulunduracağınız yere hafifçe ağaç gölgesi geliyorsa aşırı güneşten koruyorsa daha iyidir.

Genişçe bir “toprak saksı” gerekiyor ki saksı içi devamlı serin kalabilsin. Bol yaprak çürüntülü doğal humuslu toprak sever. Biraz eski koyun gübresi ya da solucan gübresi katsanız iyi olur.

Kokulu mor menekşeyi kök başlangıcı hafifçe toprak dışında kalacak şekilde dikin. Sonra üst yüzeyi bir iki santim kalınlığında yaprak çürüntülü gübreli karışımla örtün. Sonra saksı altındaki deliklerden bol bol su çıkacak şekilde sulayın.

Daha sonraki sulama sıklığı: Üst yüzey kurudukça sulayın.

Yazın daha az güneşli bir yerde tutun. Yaz-kış devamlı dışarıda bulundurun. İkinci yıl genel amaçlı bitki besininden verebilirsiniz. İlk iki yıl geçince, üçüncü veya dördüncü yıl baharın başlangıcında yukarda tarif ettiğim gibi toprağını değiştirip yeniden dikin. Saksıda fazla çoğalmışlarsa aşağıda anlatıldığı gibi köklerden ayırıp çoğaltabilirsiniz.

Kokulu mor menekşe çoğaltma yöntemleri

Bahçelerde susuz kalmaması şartıyla hiçbir şey yapılmasa bile kendiliğinden devamlı çoğalır durur. Az güneşli bahçelerde istilacı özelliği var. Kendisi uzun ip benzeri toprak üstü sürgünler uzatarak birçok fide üretir. Ayrıca tohumları toprağa dökülüp kendiliğinden çimlenir ve birçok kokulu mor menekşe devamlı türeyip durur.

Fideleri ayırarak ya da kökten ayırma ile çoğaltma

Sonbaharla birlikte havanın fazla soğuk olduğu ve kış soğuklarının ağır geçtiği yerlerde kokulu mor menekşelerinizi bu usulle çoğaltmayı ilkbaharda yapmalısınız. Diğer yerlerde sonbahar başında yani eylül aynın sonunda kokulu mor menekşeleri yerinden sökerek ayırın. Bir saksıya 3-4 fide olacak şekilde dikin. Topraktan sökerken köklerinin zarar görmesi hiç problem değil. Güzelce dikip sularsanız iki – üç hafta içinde yeniden köklenir ve yeni filizler çıkarır (yani yeter ki susuz bırakmayın). Ekim ayının ortasından itibaren daha fazla güneş almaları bolca çiçekler açmasını sağlar. Yoksa çiçeklenmesi gerektiği kadar bol olmayabilir.

Tohumdan mor menekşe üretimi

Tohumdan yetiştirmek için, tohumların kış soğuklarında ıslak toprakta beklemeleri gerekiyor. Yoksa çimlenmezler. Bundan dolayı kokulu mor menekşe tohumlarını sonbahar sonunda veya kış ilk yarısında, en geç kış ortasına kadar ekmelisiniz. Tohumları ekmeden önce toprak kuru veya orta nemlilikte olmalı. Toprağı kabartıp sonra mini tırmık gibi bir şeyler yüzeyi düzleyin. El ile yapmayın ki sıkışma olmasın (yoksa tohumlar tamamıyla dışarda kalabilir). Sonra tohumları toprağın üzerine serpin. Üstlerini toprakla örtmeyin. Çok delikli sulama kovası ile sulayın. Tohumların çoğu toprağa karışır. Bazılarının dışarda kalmaları önemli değil. Onlar da zamanla toprağa sıkıca yapışacaktır. Devamlı açık havada, kuzeye bakan duvar dibi gibi bahçenin en soğuk yerinde ilkbahara kadar bekletin. Nisan ortasında saksıyı güneşli bir yere alın. Çimlenmeleri kış sonunda başlayabilir, güneşli yer aldığınızda başlayabilir veya mayısa kadar sürebilir. Sabırla bekleyeceksiniz. Susuz kalmamalarına dikkat edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Menekşeler

Etiketler: | | |


'Kokulu mor menekşe, Viola odorata' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Bizim köyde bolca var ama bizdeki adı Fare Fındığı. Kapsül halindeki tohumlarından olsa gerek. Çuhanın adı ise menekşe (melemşe).

 2. Sumru S. -İstanbul dedi ki:

  Kokulu mor menekşe yetiştirmek istiyorum. Nerede bulabilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Hiçbir yerde satıldığını görmedim. Modası tamamıyla geçmiş bir bahçe bitkisidir. Bulabilmeniz tesadüfe ve şansınıza kalmış bir şey.

 3. Burcu, İzmir dedi ki:

  Zengarden’da tohumları satılıyor. ben aldım..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)