Mevsimlik bitkiler

Parkların ve bahçelerin sürekli çiçeklerle süslenmesi için kullanılan bitkilerin gerçekte ömürlerinin ne kadar olduğu hesaba katılmaz. Sık sık sökülüp atılır, yerlerine başka çiçekler dikilir. Gerçekte hangilerinin sadece mevsimlik, hangilerinin uzun ömürlü olduğu bu sayfanın konusudur.

Peyzaj açısından mevsimlik bitkiler

Parkların ve bahçelerin renkli çiçeklerle ve renkli yapraklarla süslenmeleri amacıyla kullanılan kısa boylu bitkilerdir. Bazıları gerçekten birkaç aylık ömürlü yani mevsimlik, bazıları uzun ömürlü oldukları halde mevsimlik amaçlarla parklara ve bahçelere dikilirler. Ortalama olarak her iki ayda bir çiçekler sökülür ve yerlerine başka tür çiçekler dikilir. Mevsim şartlarının değişmesine göre döneme uygun en iyi çiçeklenebilen türler seçilir.

Parklara mevsimlik çiçek düzenlemeleri

İstanbul’dan örnek verecek olursak.. Bu örnekler sadece fikir vermek içindir yani illa böyle olacak veya hep böyle yapıyorlar anlamına gelmiyor. Sonbahar ve kış aylarında hercai menekşe, siklamen ve bodur aslanağzı kullanılabilir. Kış ortasından itibaren bunların yanısıra veya bunların yerlerine çuha çiçekleri ve yine siklamenler dikilir. Kış sonunda Bodrum papatyaları, Çeşme papatyaları, önceden köklendirilip tomurcuklandırılmış laleler dikilir. Mayısta lalalerin çiçeklenmesi geçince yerlerinden sökülerek yerlerine başka bitkiler dikilir. İlkbahar ortasından itibaren seçenekler çoktur. Bodur cam güzelleri ve Yeni Gine çiçekleri yaza kadar idare eder. Yazın rozet çiçeği, yer minesi, petunya, Dahlia ve Zinnia türleri, horoz ibiği ve şeker begonyaları ile yumrulu begonyalar İstanbul iklimine uygun park-bahçe bitkileridir. Daha birçok tür sayılabilir. Kadife çiçekleri İstanbul’da kış mevsimi haricinde her ay parklara bahçelere dikilecek en iyi çiçek açan bitkilerdendir. Bodur sardunyalar kış ayları dışında ve sıcak yaz ayları dışında diğer aylarda parkların ve bahçelerin çiçeklendirilmesinde kullanılabilir.

En uzun dönem çiçekli kalan park-bahçe bitkileri:

Hercai menekşe yaz ortası dışında her zaman. Gülhatmi, rozet çiçeği ve yumrulu begonya tüm yaz boyunca. Kadife çiçeği ve şeker begonyası kış haricinde her zaman.. Petunya ilkbahardan yaz sonuna kadar sürekli çiçek açar.

Mevsimlik bitkiler

Tohumdan kolayca yetişip hızlı gelişen, bol bol çiçeklenen ve zaten ömrü bu kadar olan bitkiler gerçek anlamda mevsimlik bitkilerdir. Horoz ibiği, kına çiçeği, kadife çiçeği ve fesleğen en net örnekleridir. Yaprak güzeli çeşitleri de bir bakıma böyledir ama sıcak evlerde güneşli pencere önlerinde birkaç yıl yaşayabilirler.

İki yıllık bitkiler

İki yıl ömürlü bitkiler mevsimliklerden farklı olarak ilk yıl sadece yapraklanıp köklerini güçlendirir. Bunlar soğuğa biraz dayanıklıdır. Sonraki yıl bütün güçlerini çiçeklenmeye harcar ve ölürler. Örnek: Gül hatmi ve hüsnüyusuf..

Mevsimlik amaçla kullanılan uzun ömürlü bitkiler

Lale, rozet çiçeği, yer minesi, cam güzeli, siklamen, Dahlia türleri (yıldız çiçekleri), çuha çiçeği, şeker begonyası, yumrulu begonya.. Bunlar kullanıldıkları parkların, bahçelerin bulunduğu ilin ikliminde kışa dayanıklı ve uzun ömürlü olabilecek türler olsalar bile sadece en güzel çiçeklenme dönemlerinde kullanılırlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Püf Noktaları

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)