Lale (Tulipa)

Lalenin yetiştirilmesi ve çoğaltılması, lalenin tarihçesi, Hollanda ve Osmanlı ile ilgisi vs. konularda sekiz sayfa zengin bilgiler.

Lale bitkisi yılda bir defa, mart veya nisanda çiçek açar. Soğanlı bitkilerden olup zambakgiller ailesindendir. Lale bakımı ve yetiştirilmesi programlı çalışmalar, dikkat ve özenli bakım gerektirir. Çoğaltılması yavru soğanları ile kolay olur. Tohum ile üretmek son derece zordur.

Aşağıda lale hakkında genel bilgiler ve yetiştirme bilgileri var. Arka sayfalarda ise şu konuları okuyabilirsiniz:

Genel bilgiler

Yaklaşık 75 türü olan lâle cinsi Zambakgiller (Liliaceae) familyasındandır. Bilimsel adı Tulipa’dır. Anavatanı Akdeniz çevresi ülkeleri, Karadeniz çevresi ülkeleri, Türkiye, İran, Orta Asya, Moğolistan ve Çin’dir. Meşhur Hollanda lalelerinin kökenleri ağırlıklı olarak Anadolu’dur.

Lâle, çiçekleri ve yaprakları

Lâle, çiçekleri ve yaprakları

İsmi

Lâle (لاله) kelimesi Farsça’dan (İran dilinden) geliyor. Eskiden şarap kadehi anlamındaymış. İngilizcede tulip denmesinin sebebi ise: Osmanlıların sarıklarına benzetmişler sarık anlamında tulip demişler.

Tarihçe

Süs bitkisi olarak yetiştirilmesi ilkin İran’da başlatılmış. Selçuklular onlardan öğrenmiş. Sonra da Osmanlıların gözde süs bitkilerinden biri olmuş. Lale üzerinde ilk hibrit çalışmaları Osmanlılar yapmıştır. Anadolu ve Anadolu dışı laleleri hibrit çalışmalarında kullanılmış (ağırlıklı olarak Anadolu’ya has türler kullanılmıştır). Hollanda’ya ilk lâle soğanları 1590 yılında İstanbul’dan götürülmüş ve 1600’lü yıllardan itibaren laleciliğe çok önem verilmiş. Günümüzün meşhur Hollanda hibrit, kültivar lalelerinin kökeni 14 kadar Anadolu lale türüne dayanıyor. Osmanlı Sarayı’nın çok zarif özel laleleri “lale devri”nin sonundan itibaren kaybolmaya başlayıp Cumhuriyetimizin ilanından sonra Türkiye’de tamamen yok olmuştur.

Lale yetiştiriciliği

Ticari yetiştiricilik tarlalarda yapılır. Bunlar kesme çiçekçilik içindir. Çiçekler henüz yeni açarlarken toplanır ve vazoluk olarak satışa çıkarılır. Son yılllarda mini saksılarda köklendirilmiş çiçeklendirilmiş olarak da lale satışı artmıştır fakat böyle lale yetiştirilmez. Satın almamanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki bilgilere göre yetiştirmelisiniz.

Bahçede balkonda lale yetiştirilmesi, bakımı

Lale bir ev bitkisi değildir. İçmekân süs bitkilerinden değildir. Ancak çiçekleri vazolara konabilir. Soğanından yetiştirilmesi, çiçeklendirilmesi sadece açık havada yapılır. Buradaki tüm bilgilere uyarak yetiştirmeniz gerekiyor. Soğanlar yaz sıcaklarını tam uyku halinde geçirir. Bu dönemde yapraklar ve kökler tamamıyla kurur. Soğan toprak altında uyur. Sonbaharda soğuklar başlayınca lale soğanları uyanır ve köklenmeye başlar.

Lale yetiştiriyorsanız çoğaltmak için bir şey yapmanıza gerek yok çünkü olgun bir soğan çiçek açtığında en az 3 yeni soğana dönüşmüştür (10 kadar da olabiliyor). Her yıl birkaç misli çoğalırlar. Bu yüzden lale nasıl çoğaltılır diye ayrı bir başlık açmadım. Buradaki yetiştirme bilgilerini okuyun her şeyi öğrenirsiniz.

Soğanların dikilmesi

Lale soğanlarının satışı sonbaharda yapılır (gerçi bütün yıl satanlar var ama yanlış). Alır almaz hemen dikmelisiniz. Bunların taze olmalarına dikkat edin. Yani mesela ekim ayında almışsanız, o soğanların 5 ay önce olgunlaşmış olmaları şart. Daha önceki yıldan beri bekletilen soğanlar belki köklenip yapraklansa bile ilkbahar geldiğinde çiçek açmayacaklardır. Ancak onlardan oluşan yeni soğanlar sonraki yıl çiçek açabilirler.
Lâle soğanı

Soğanların taze olduklarını nasıl anlarız? Niçin taze olmaları gerekiyor?

Dış sert kabuğun altından bembeyaz et görünmeli. Parlak, canlı, pürüzsüzdür. En bilgisiz kişi bile onun canlı, taze bir doku olduğunu anlar. Bayat soğanlarda o bembeyazlık, parlaklık, canlılık olmaz. Sarımsıdır, mattır. Bunların cücükleri zarar gördüğü için yapraklansalar bile çiçek tomurcuğu ölü doğacaktır.

Sonbaharda dikilmesi gereken soğanlar birkaç ay önce, nisan – mayıs aylarında olgunlaşmıştır ve sıcaklar başlayınca kökler de yapraklar da kurumuştur. Bunların 5 ay sonra yani sonbaharda toprakta köklenmeleri şarttır ki çiçek açma kalitelerinin düşmesin. Ne kadar fazla bekletirseniz kalitesi o kadar düşer hatta çiçek açamaz.

Güneş ihtiyacı, iklim isteği

Sonbaharda soğanlar dikildiğinde güneş önemli değil. Yeri soğuk rüzgarlar alabilmeli, bu önemlidir. Şubattan itibaren günde en az 4 saat direkt güneş görmeli.

Gerçi Türkiyenin her yerinde lale yetiştirilebilir ama ticari lale yetiştiriciliğinde (özellikle lale soğanı üreticiliğinde) en uygun iklim özellikleri şöyledir: Lalelerin çiçek açmalarından itibaren, yeşil yapraklarını sağlıklı tutmaya uygun (fazla sıcak olmayan) bahar havasının en az 5 hafta devam edebilmesidir. Bu sayede yeni oluşan soğanlardan mümkün olan en çok sayıda soğanın gelecek yıl için çiçek açabilmesi, o kadar gelişim gösterebilmeleri garanti olur. Lalelerin çiçek açmasından bir iki hafta sonrasında havalar fazla ısınıyor ve laleler uyku dönemine geçiyorsa, yapraklar kökler kuruyorsa buraların iklimi yeni soğanların sağlıklı gelişimlerine uygun değildir. Bir diğer önemli faktör de kışın en az iki ay boyunca 15C dereceden daha soğuk hava olması. Laleler kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayanır.

Derinlik, mesafe, saksı

Kışları ağır soğukların olduğu ya da yazları aşırı sıcakların olduğu memleketlerde soğanlar 20 cm derine gömülmeli. Diğer yerlerde soğanları kendi hacimlerinin iki misli derinliğine gömebilirsiniz ama daha derin daha iyidir. Soğanların arasında mutlaka 20cm mesafe olmalı. Saksıda yetiştiriyorsanız, “eğer ilkbaharda özel gübrelemeleri yapabilecekseniz” mesafeyi 8-10cm gibi daha dar tutabilirsiniz.

Saksıda yetiştirecekseniz en sağlıklısı eski tip kalın kenarlı çömlek saksılardır. Ne kadar geniş ve derin olursa o kadar iyi. Saksı en az 20cm derinlikte olmak zorunda (soğanları bu durumda 10cm derine gömeceksiniz; yetmez ama olabilir). Plastik saksı kullanacaksanız daha da büyük, derin ve geniş olmalı. Zira lale ilkbahar gelişim döneminde bolca güneş alması gereken bir bitkidir. Kökler küçük plastik saksıda sıcaktan dolayı rahatsız olur, yapraklar vaktinden çok önce sararır, bu da yeni soğanların gelişimini yarıda bırakır.

Diktikten sonra sulanması ve nereye koyulacağı

Lale soğanlarını dikince hemen sulayın. Saksılara dikmişseniz, saksıları soğuk rüzgarları alan bir yere koyun. Kuzeye bakan duvar dibi ideal bir yerdir. Toprak yağmurdan kardan ıslanmayacaksa arasıra kontrol ederek ciddi bir kuruma gördükçe bolca su ile sulayın. Şubat ayına kadar soğuk rüzgarları almalı. Şubat girince iyi güneş alabilecekleri bir yere koyun (yine dışarda olacak, bu kesin şart, evde olmaz). Üstüne kar yağabilir, birikebilir hiçbir sakıncası yok.

Lâle için toprak

Suyu iyi geçiren gerçek toprak kullanın. Torf vb hazır poşet topraklar laleler için hiç güvenli değildir. Saksıya lale dikerken hazır poşet toprak kullanmaktansa sokakta kıyı köşede, parklarda bulabileceğiniz arazi topraklarından kullanmanız bile daha güvenlidir.

Toprağı verimli olan bahçelerin, tarlaların toprakları en uygunudur. Fazla killi ise kum karıştırmalısınız. Böylece süzekliği yerine gelir. Toprağın süzek olması laleler için çok önemli bir ihtiyaçtır.

Humuslu toprak lalelere iyi midir?

Biraz, az humuslu toprak lalelere iyidir (çok humuslu olmamalı). Zira laleler orman altı bitkisi değildir, açık alanların bitkisidir. Öyle yerlerde topraklar humus bakımından pek zengin olamıyor. Doğal alanlarında kışın çok soğuk bölgelerde dağlarda bayırlarda yetiştiğini düşünün. Oralarda lalelerin soğanları 20-30cm gibi derinde bulunur ve bu derinlik o arazilerin en humuslu üst tabakasının altında kalıyor. Ki zaten en üst kısmının da pek humus zengini olduğu söylenemez. Demek ki humus zengini topraklardan kaçınmak lazım ama biraz humuslu olması iyidir.

Killi ve kumlu toprağı gübreleyin en iyisi budur.

Beyaz değil kırmızı veya diğer koyu renklerden killi toprağı kumla karıştırarak süzekliğini iyice arttırın. Buna dörtte bir oranında eski koyun gübresi karıştırın. Lalelerinize böylece besin filan vermeniz gerekmez. Toprağı zaten yeterince süzek olan bahçelerin toprağına bir şey yapmak gerekmiyor. Sadece gübrelemelisiniz.

Lalelerin gelişimi ve çoğalması

Soğanlar sonbaharda soğuklar başlayınca uyanır, aktifleşir. Hem köklenmeye hem yaprak uzatmaya başlar. Kış başında toprak dışına uçları çıkabilir. Bu normaldir. Ocak sonuna doğru, gündüz süresi uzadıkça lalelerin gelişimi soğuğa rağmen biraz hızlanır. Yine de yavaştır yani ancak mart veya nisanda çiçek açacaklardır. Bölgeye ve lale çeşidine göre çiçeklenmeleri mayısta olabilir.

Çiçek açması ve yeni soğanlar vermesi

Sonbaharda diktiğiniz olgun bir soğandaki bütün birikim köklere, yapraklara, çiçek sapına, çiçeğe ve birkaç yeni soğana dönüşmüş ve böylece o soğan yok olmuştur. Lalenizin mevcut yaprakları ve açtığı çiçeği diktiğiniz toprağın beslemesine göre değil, soğanın önceki yıl depoladığı besin ve enerjiye göre olmuştur. Sizin kullandığınız gübre yeni soğanların büyümeleri içindir yani gelecek yılın çiçek kalitesi için önem taşıyor.

Çiçekler solunca sapların ucundan koparın. Eğer meyveler (tohum kapsülleri) oluşmaya başlarsa yeni gelişmekte olan soğanların beslenmelerine ortak olurlar. Bu iyi bir şey değil.

Yeni soğanların oluşması

Çiçek açacak olgunluktaki soğanlardan yeni soğanlar oluşur (daha küçük soğanlar ise çiçek açmaz, çoğalmaz, tek yaprak çıkararak sadece büyümeye devam eder). Lalenin hissettiği iklim özelliğine, kış soğuklarına göre yeni soğanlar daha derinde veya daha yüzeye yakın gelişebilir. Buna bünye karar veriyor. Ana lale çiçek açarken veya kısa bir süre sonra yeni soğanlardan bazıları yaprak çıkarabilir. Bu daha iyi gelişecekleri anlamına gelir. Hatta bir lalede kaç yavru yapraklanmışsa, gelecek yıl bir yerine o kadar sayıda çiçek açacak demektir. Ama bu yapraklanmamış yeni soğanların gelecek yıl çiçek açmayacakları anlamına gelmez. Çiçek açma olgunluğu ne kadar büyümüş olduklarına bağlı bir şeydir.

Besleme ve sulama

Çiçek açtıkları zaman lalelerinize gübre şerbeti veya bitki besini verseniz çok iyi olur. Doğal katı gübre verecekseniz kış sonunda, çiçek açmadan iki üç hafta önce vermelisiniz. Zira yavaş çözülür, köklere zamanla ulaşır. Eğer sonbaharda soğanları gübrelenmiş toprağa dikmişseniz ve toprak defalarca uzun süreli yağan yağmurlar yüzünden çok fazla yıkanmamışsa ilkbaharda ne gübre ne bitki besini hiçbir şey istemez.

Lalelerinizi çiçek açtığı sıralarda ve sonrasında toprak hafifçe kurudukça ama çok da kurumasını beklemeden sulamalısınız. Amaç yeni soğanların daha iyi beslenebilmeleridir. Yapraklar sararmaya başladığı zaman sulamaya artık gerek yoktur.

Gübre şerbeti veya bitki besini vermek gerekiyorsa çiçek açtıkları gün bir defa verin 20 gün sonra tekrar verin. Yapraklarda hiç bir sararma olmamışsa bir üçüncü defa daha verilebilir (yine 20 gün aradan sonra). Bu kadar fazlasıyla yeterlidir. Bir 15 gün daha bekleyin ve sulamayı tamamen bırakın. Sulamayı bıraktıktan sonra neler yapılacak, aşağıda okuyabilirsiniz.

Soğanların topraktan sökülmesi, tekrar dikilmesi

Laleler çiçek açtıktan birkaç hafta sonra yapraklar kurur. Kurumasalar bile yukarda anlattığım gibi sulamayın kurusunlar. Bahçede yetiştirmişseniz hiç sökmeseniz daha iyi. Sadece doğu ve orta Karadeniz bölgemizde yaz başında söküp sonbahara kadar saklamak daha iyidir.

Saksıda yetiştiriyorsanız yine sökmek gerekmez. Saksıyı rüzgarlı ve gölge bir yerde bekletin. Bahçeye dikililerin aksine bunlar yazın kupkuru toprakta (eğer çok ısınıyorlarsa) fena zarar görebilir -özellikle de yazın aşırı sıcak olan bölgelerde. Onun için toprak her kupkuru olduğunda sulamalısınız. Böylece kurumaya çalışan toprak hep serin kalır. Soğanlar sıcaktan zarar görmez.

Sökmezsek lalelerin aralarına mevsimlik çiçekler, sebzeler dikebilir miyiz?

— Bahçeye dikili iseler: Soğanlar 20cm gibi derinde ise hiçbir sakıncası yok. Soğanlar zaten uykuda oluyor. Sulamanın da zararı yok. Şu meseleye dikkat edin: Yeterince derinde değillerse sıcak haftalarda güneşin iyice ısıttığı üst yüzeyin fazla sıcak ıslaklığında bekleyen soğanlarda hastalık oluşabilir, soğanlar çürüyebilir.
— Saksıda iseler: Ancak devasa saksılarda, 20cm derine gömülü iseler ve saksı oldukça geniş ve kalın kenarlı toprak saksı ise ve de toprak gerçek toprak ise sakıncası yok. Aksi takdirde sakıncalı, riskli.

Ben sökmek zorundaysam sonbahara kadar soğanları nasıl saklayacağım?

Soğanlar iyice kuruyunca bez bir torba içinde, çok sıcak olmayan bir odada saklayın ama sonbahar serinleri başlamadan önce (ya da serinler yeni başladığında) acilen dikmek zorunda olduğunuzu kesinlikle unutmayın. İki paragraf aşağıda detaylar var.

Çiçekler solar solmaz soğanları sökmek zorundayım!

Bunu soranlar çok. Çiçekleri solunca laleleri söküp başka şeyler dikmek vb sebeplerle erkenden, yapraklarda hiçbir sararma başlamadan önce sökmek isteyenler var. Sakıncalı ama eğer toprağını iyi gübrelemişseniz çiçekler solana kadar yeni soğanlar yeterince gelişmiş olur. Bu durumda, çiçekler solunca köklerini koparmadan ve yapraklarını kesmeden olduğu gibi sökün. Kökleri ve yaprakları üzerinde olarak gölgeli, serin ve havadar bir yere sererek kurumaya bırakın. Bu kuruma esnasında köklerdeki ve yapraklardaki besin ve enerji kısmen soğana çekilip depolanır, soğanlar biraz daha güçlenmiş olur. Bari bunu yapın faydalı bir kuruma olsun.

Sökülen soğanlar yaz boyunca nasıl bir yerde saklanmalı? İlaçlamak gerekir mi?

ilaçlamak pek gerekmez ama yapsanız iyi olur. Zirai mücadele ilaçları satan yerlere danışarak toz sorun. DDT veya bahçe sülfürü ya da aynı işe yarayan bir toz olabilir. İlaç bulamazsanız soğanları kuru perlit içine gömerek de saklayabilirsiniz. Bu da pek gerekli değil. Önemli olan şey havadarlıktır. Bez torbada saklayın. Yeri fazla sıcak olmamalı. 30C derecenin ne kadar altında ise o kadar iyi. Fazla soğuk da olmamalı yoksa soğukta soğanlar vakitsiz uyanırlar ve çürümeye başlarlar. Adana’da bile olsanız yaz boyunca buzdolabında saklamayı sakın düşünmeyin. Böyle aşırı sıcak yerlerde soğanları hiç sökmeyin ya da sökmüşseniz büyük bir toprak saksıya doldurduğunuz perlit-kum-toprak karışımına gömün, açık havada gölgeli yerde tutun, haftada bir sulayın. Toprak kurumaya çalışırken içerisi gayet serin kalacaktır.

Sökmeyip toprakta bıraktığınız veya söküp sakladığınız soğanları tekrar dikmek

Lale soğanlarını yaz başında sökmediyseniz toprakta bıraktıysanız bile mutlaka sonbahar başında söküp büyükleri küçükleri ayırın. İri bir fındıktan daha büyük olanlar gelecek baharda çiçek açacaklar. Çiçek açma olgunluğuna gelmiş lale soğanlarının en küçüğü iri bir fındıktan biraz büyük, en büyüğü ise iri bir ceviz kadardır. Fındık kadar ve daha küçük soğanların çiçek açması iki yıl sonraya kalacak. İşte buna göre ayırın, büyüklüklerine göre farklı farklı yerlere dikin. Toprağı da yeniden düzenlemelisiniz, gübrelemelisiniz: En başta anlattığım gibi sıfırdan başlıyorsunuz. Her sonbahar buna dikkat edin.

Doğada lâle soğanlarının kendiliğinden derinlik değiştirmesi

Lalenin yavrularını farklı derinlikte üretmesiBilindiği gibi çiçek açma olgunluğunda olan bir lale soğanı yok olup onun yerine irili ufaklı yeni soğanlar oluşuyor. Derinlik değiştirmeyi bu sırada ana soğan yavrularına yapabiliyor. Yandaki resimde görüldüğü gibi, lale iklimi fazla soğuk veya fazla sıcak bulmuş ya da toprağı fazla kuru bulmuş olmalı ki yeni soğanlarının daha güvenli kalabilmeleri için onları daha derinde üretmeye karar vermiş. O yeni soğanlar sonradan yer değiştiremez hep aynı seviyede kalırlar. Ancak kendileri çiçek açma olgunluğuna geldiklerinde oluşturacakları yeni soğanları farklı bir derinliğe yerleştirebilirler. Lale soğanların toprakta derinlik değiştirmesi veya farklı mesafelere ilerleyebilmeleri bu şekilde oluyor.

Hastalıklar, zararlılar, problemler

Türkiye şartlarında açıklık ve bol güneşli yerlerde, doğal hayvan gübresiyle işlenmiş, kimyevi maddeler, ilaçlar kullanılmamış süzek topraklarda hastalık ve zararlılar olmaz. İlkbaharda havaların ısınmasıyla başgösteren tırtılların, yaprak bitlerinin çoğalıp lalelere zararlı olmaya başlamaları ise genelde çiçek açtıklarında veya sonrasında olur. Bunun da kayda değer bir zararı yok. Nasılsa o yapraklar birkaç hafta sonra kuruyup gidecektir.

Sera ortamlarında lale yetiştiriciliği yapanlar her türlü hastalığa hazır olmalıdır. Lalenin doğasına aykırı. Benim de o tür vakitsiz lale çiçeklendirme yetiştiriciliği ve ondan kaynaklanan problemler hakkında bilgim yok.

Bahçelerin rüzgarsız, kuytu, güneşi zayıf, gölgeli yerlerinde laleler sağlıklı gelişemez. Gelişseler de yapraklarında her türlü mantar hastalıkları türeyebilir. Öyle yerlere lale dikmemenizi tavsiye ederim.

Lale meraklılarının sık karşılaştıkları başlıca problem yapraklarının ve çiçek sapının çıkması ama çiçek tomurcuğunun ölü doğmuş olmasıdır. Ölü tomurcuk bir ay çekirdeği kadar ve benzer şekilde, renksiz, beyazımsı, yassı yapılıdır. Yüzeyleri beyaz ölü zar gidibir. Zaten ölüdür. Bunun sebepleri:
1) Bir yıldan fazla bekletilmiş bayat soğanlar. Bayat lale soğanlarında her türlü problem çıkabilir.
2) Soğanın çok geç dikilmiş olmasıdır. Vaktinde dikilmeyip ilkbahara yakın zamanda dikilmiş soğanlarda da olabilir.
3) Yazın bekletirken fazla sıcağın zarar vermesi.

Lalelerdeki diğer gelişim ve çürüme problemleri torf vb hazır topraklardan, ağır killi topraklardan ve saksıyı alıp kapalı mekanlarda tutmaktan kaynaklanır.

Lale kıran virüsü – Tulip breaking virus:  Bariz etkisi çiçeklerde ortaya çıkar. Taç yapraklarda aşağıdan yukarı doğru devam eden çizgi çizgi renk farklılığı şeklindedir. Çiçeğe hoş bir görünüm verir. Çizgiler beyaz ya da lalenin renginin açık, soluk tonları rengindedir. Yıldan yıla soğanların çoğalmasında sayı azlığı ve büyüklükte anormallikler, daha küçük olmalar şeklinde devam eder. Birkaç yıl içinde yeni soğan oluşumu durur: Hastalık iyice arttığından artık çoğalamazlar ve çürürler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Lale (Tulipa)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ceyda Öz dedi ki:

  Merhaba. Üç hafta once lale almıştım. Saksıda ve çiçeği de açılmış şekildeydi. Toprağı kuruyunca altından azar azar su verdim. Bugun gördüm ki çiçeğinin yaprağı dökülmüş. Dalı ve daldaki yaprakları diri ve yeşil olarak duruyor. Bu lalenin soğanını ne zaman saklayabilirim ve ne zaman dalını kesip soğanını alabilirim?
  ***
  Bu sorunuzun cevabını yazımda etraflıca anlatmışım. Şimdi lalenizin bol güneş altında fotosentez yaparak yeni soğanlarını sağlıklı büyütmesi gerekiyor. Ayrıntılı bakım bilgileri yukarda yazılı. Soğanları sökecekseniz önce yapraklarının tamamen kurumaları gerekiyor.

 2. Annelerin Günlüğü dedi ki:

  Ben de Yıldız Parkı’ndan iki ay önce lale soğanı almıştım. Ektim ama belli bir seviyeden sonra büyümedi. Lalelerle ilgili yazını görünce hemen hepsine baktım. Eline sağlık ve teşekkürler…

 3. Önder Aüt dedi ki:

  Siyah lale tohumu bulma şansım var mı? Varsa nerden bulabilirim?
  ***
  Lale tohumu değil soğanı satılır. Ayrıca siyah yoktur yanlış biliniyor. Çok koyu mor renkte olan lalelere “siyah lale” deniyor. Nerden bulursunuz, şansınıza kalmış. İthal lale soğanı satan yerlerde belki bulunabilir. Satın almak için ve dikmek için sonbaharı, kış başını bekleyin.

 4. Erbay Kaya dedi ki:

  Lale ALLAH C.C için açan bir çiçektir. Kıymetli tavsiyeleriniz için teşekkür eder hayırlı başarılar dilerim.

 5. Burhan Avcı dedi ki:

  Ben geçimimi sağlamak için lale soğanı yetiştirmeyi dusunuyorum. Çatalca’da 8.5 dönümlük bir arazim var. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi alım garantisi veriyor. Lale soğanı yetiştirme konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Önerileriniz nedir? Mailimden benimle iletişime gecerseniz ve bana yardımcı olursanız cok sevinirim.
  ***
  Burhan Bey benim lale soğanı üretiminde tarlalarda seri üretim yapmak satmak işleriyle ilgim yok. Bu işi yapan kişileri bulup görüşmeniz gerekiyor.

 6. Merve dedi ki:

  Geçen yıl bir lale almıştım. Sararınca soğanlarını çıkardım. Zaten iki taneydi. Büyük olan çürüdü. Ama sanki içi sağlam duruyor. Onu sağlam olan soğanla farklı bir saksıya mı ekmeliyim? Başka bir siteden aldığım bilgiye göre soğanlar toprakta kalınca çürürmüş. Bu doğru mu?
  ***
  Çürümüşse kolayca anlaşılır. Soğan canlı ise dış sert kabuğunun altında taze beyaz kısım görünür. Soğanlar toprakta kalırsa çürümez yanlış bir bilgi. Sadece eğer saksıda ise ve yazın çok sıcak yerde bulunuyorsa toprakta pişip ölebilir. Yapraklar yaza doğru kuruyunca saksıyı gölgeli yerde tutmak lazım. Bahçelerde soğanların toprakta kalmasında bir şey olmaz.

 7. Ozan Çokyavaş dedi ki:

  Saksıda iki adet lalem mevcut. Çiçek açmışlar fakat yukarıdaki görseller gibi çiçekleri açılmamakta, kapalı bir şekilde durmakta. soğuk bir yerde, güneş göreceği şekilde muhafaza etmeye çalışıyorum. fakat iki yaprağın ucunda sararmalar oluşmaya başladı.
  ***
  Mevsiminden çok evvel açmışlar. Normalde önümüzdeki mart sonunda veya Nisanın ilk yarısında açmaları gerekiyordu. madem böyle oldu, şimdi daha sıcak yere alabilirsiniz – o zaman çiçekleri tam açılır. Bol güneşli bir yerde bulundurun. Şimdi çiçek açtıkları için baharda tekrar açmayacaklardır.

 8. Nihal dedi ki:

  Lalenin yeşil yapraklarında küçük küçük böcekler var. Bunlar için ne yapmalıyım?
  ***
  Site analizlerinde gördüğüm kadarı ile İzmir’desiniz. Lalenizi devamlı dışarda bulundurun korkmayın bir şey olmaz. Böylece gece soğukta böcekler ölür. Eğer şimdiye kadar zaten dışarda ise yapraklarını temizleyin böcekleri yok edin. sayıları çok fazla olmadıkça önemli bir zarar veremezler.

 9. Edis dedi ki:

  Bir arkadaşım küçük bir saksıda (saksının boyu 10 cm kadar) lale hediye etti. 1cm kadar lalenin ucu çıkmış topraktan. Başka büyük bir saksıya aktarmam gerekir mi? Aktarmam gerekirse onu başka büyük bir saksının içine nasıl aktarabilirim?
  ***
  Saksı en azından bir su bardağı hacminde toprak alıyorsa ve toprak iyi kalitedeyse dokunmayın. Daha az ise biraz daha büyük bir saksıya hemen aktarın. Köklerine zarar vermezseniz toprağı dağılsa da pek bir şey farketmez çok fazla endişeye gerek yok. Ve ayrıca lalenizi gece gündüz dışarda açık havada tutun.

 10. Ayfer dedi ki:

  Ben laleyi saksiya gecirmek istiyorum ancak saksinin altinda delik yok. Bunun laleye bir zarari olur mu?
  ***
  Kesinlikle altında delikler olan saksı gerekiyor.

 11. Kara Murat dedi ki:

  Lalenin çiçek rengini soğanından anlayabilir miyiz?
  ***
  Hayır, mümkün değildir.

 12. Ece dedi ki:

  Lalemi daha dün aldım. Eve getirince yaprakları birden açıldı. Neden? Acaba sıcaklıktan olabilir mi?
  ***
  Sıcak ve güneş (veya kuvvetli ışık) ikisi bir arada olunca böyle oluyor. Endişelenecek hiçbir şey yok. çiçekler solunca dışarıya, iyi güneş alan güneşli bir yere koyun. Laleler sadece çiçek açtığı zaman geçici bir süre için eve alınmalı. Hatta sadece gündüzleri birkaç saatliğine.

 13. Harun dedi ki:

  Ben küçük bir saksıda lale aldım. Yeni yeni lalenin çıktığı göründü. Yani çiçeğin çok küçük bir kısmı görünüyor. Erzurum’da yaşıyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ben istanbul’da yaşıyorum Erzurum’u bilmem ama oranın hava şartlarına göre çiçek tomurcuğunun ortaya çıkmış olması erken diye düşünüyorum. Tahminimce Erzurum’da lalelerin nisan sonunda çiçek açmaları gerekir. Yani çiçek tomurcuğunun da en azından mart sonunda teşekkül etmiş olması gerekir sanırım.
  Lalenin yeni yapraklarının görünmesi normal fakat bence çiçek tomurcuğu Erzurum için erken. Sizin laleniz muhtemelen başka şehirden getirilmiştir. Siz şimdi lalenizi dışarıda, güneş alabilen bir yerde bulundurun. Geceleri ısı sıfırın altına düştüğü günlerde eve alın ama en serin bir yerde tutun. Gündüz tekrar dışarıya güneşli yere koyun. Başka gerekli tüm bilgileri yukarda yazımda anlatmışım onları okuyun. Gelecek yıl kesinlikle her zaman dışarıda bulundurun. Kalın toprak saksıya derine veya bahçeye ekmelisiniz.

 14. Ece dedi ki:

  Bugün saksıda tek bır lale aldım fakat nasıl bakmam gerektiğini bilmiyorum. Yazılarınızı okudum ama hava sogukken laleyı açık havada tutmam uygun olur mu bunu öğrenmek istedım. Neticede yağmur, ruzgar var bu mevsimde. Bir de mart kedilerı var korkuyorum. Bahçe katında oturduğum için bunu sormak istedım.
  ***
  Hava şartları kötü de olsa lale dışarda bulundurulmalıdır yoksa çürür gider. Hem bahçeniz uygun değilse sadece dış ortamda yaşayabilen bitkileri evde beslemeye çalışmayın, iç mekanlarda yaşayabilen bitkilerden tercih edin. İhtiyacı olan tüm bilgiler yukarda yazılı.

 15. Yasemin dedi ki:

  Nişanlım bana lale hediye edıp askere gitti. Ona çok iyi bakmamı söyledi. Bunu da lalenin benim için ne kadar önemli olduğunuu belirtmek için söyledim. Laleyi alalı bir hafta oldu. Dediklerinizi hep yaptım. Yalnız bana lalemin seneye öleceğini, ömrünün az olduğunu söylüyorlar. Ayrıca saksıda beslıyorum. Kendi kendine soğan üretir mi? Ölme ihtimali var mı? Yani ömrümün sonuna kadar ona bakabilir miyim?
  ***
  Yukardaki bilgileri okumalısınız. Lale soğanları her yıl birkaç misli çoğalır. Böylece beş on yıl sonra bir çuval lale soğanınız olur. Biraz doğru bakım sayesinde ömür boyunca laleleri devam ettirebilirsiniz.

 16. Yasemin dedi ki:

  Lalem çiçek açtı ve yanında üç tane filizi çikmiş. Bu üç yeni soğan soğan olusturduğunu mu gösteriyor? Ve bu ay hepsi çiçek açar mı?
  ***
  Hayır onlar şimdi çiçek açmayacak belki seneye açarlar. Evet, onlar yeni soğanların yaprakları ama daha fazla soğan oluşmuştur yani hepsi yapraklı olmaz. Yapraklananlar, gelecek yıl çiçek açmak için şimdi kesin olarak yapılanabilir demektir. Yeter ki bakımında kusur olmasın. Böylece, bu yıl tek çiçek açan soğan yerine, yeni oluşanlar gelecek yıl üç çiçek açacak demektir.

 17. Arda M. K. dedi ki:

  Lale çiçek açtığında açan tarafını keserseniz ertesi seneye 3-4 tane birden çıkar diyolar. Bu doğru mu?
  ***
  Kesinlikle yanlış ve hiçbir mantığı yok. Her duyduğunuza inanmayın. Tek bir lale soğanı çiçek açtığında irili ufaklı yeni lale soğanları oluşturmuş oluyor. Yer yıl sayı beş on misli artıyor.

 18. Lâl dedi ki:

  Bi arkadaşım siyah lale romanından esinlenerek bana kutuda 12 tane siyah Hollanda lale soğanı hediye etti. Kutunun üzerinde 4-5 haftada olgunlaşabileceğini resimlemişler. Mayısın ilk haftası soğanların 3 tanesinin saksıya ekim işlemini yaptım. Ankara iklimindeyiz büyük heyecanla beklemeye başladım. Soğanlar 1 hafta sonra filizlendiğinde geri kalan 9 tanesini de ayrı büyük bir saksıya ektim. Neredeyse hepsi ufacık topraktan çıkmıştı. İlk ektiğim üç tanenin yalnızca biri büyüdü bir kocaman yaprağı ve içinde gelişen bir yaprak daha vardı. Bugun o yaprağın hafif sararıp kuruduğunu gördüm. iç bölümdeki yaprak büzülmüştü. Toprağı hiç kuru bırakmadım. Nemli ve balkonda duruyor. Güneş alabileceği bir yerde muhafaza ediyorum ama sağlıklı gözükmüyor. Saksıdaki soğanların hepsi neredeyse 3-4 haftadır ufacık topraktan gözüktüler o kadar. Anlattığım biri hariç geri kalanlarda bir gelişme göremedim. Ne yapmamı önerirsiniz? Soğanları çıkartıp buzdolabında mı bekletmeliyim sonbahara kadar? Yoksa saksıda serin bir yerde mi bekleteyim?
  ***
  Lale soğanları sonbahar ve kış aylarında ekilir. 4-5 hafta yazıyorsa herhalde şubat ayında ekilmelerini düşünerek öyle yazmışlardır. Ama şubata kadar saklamak da yanlış. Bu sürede soğanın cücüğü kuruyabilir. Bakın ilkbaharda sıcaklar bastırınca laleler tam bir uyku haline geçerler. Yapraklar ve kökler tamamen kurur. Soğanlar baharda kazandığı besin, enerji ve suyu bünyesinde tutar, sonbahar serinlerine kadar dinlenir. Bu sırada da çok ağır bir nefes alışverişi var, soğanın yavaş yavaş su kaybetmesi var. Sonbahar serinlerinde uyanır köklenmeye başlarlar. Böyle olması gerekiyor. Sonbaharda köklenecek ve topraktan su alacak, sağlığı bozulmayacak. Ama dikmez de bekletirseniz her geçen gün lalenin aleyhinedir. Soğan sıvı kaybına maruz kalır. Çiçek merkezi zarar görür. İlkbaharda dikmişsiniz. Zaten fazlaca bekletilmişler. Bir de hava sıcaklığı artınca daha gelişim işlerine tam başlamadan gelişimleri durur. Şimdi artık ne yapabilirsiniz, bir fikrim yok.

 19. Mikail dedi ki:

  Laleler 4-5 yaprak yaptı kılıç gibi ama hala cicek yok. Ne zaman acacaklar?
  ***
  Siz onların lale olduğundan emin misiniz? Sizinkilerin kılıç gibi ve dümdüz yukarı doğru 30 – 40 cm uzayan yaprakları varsa onlar glayöl olabilir. Şimdi her an tomurcuk çıkarabilirler bekleyin. Laleler (istanbulun şartlarında) mart sonundan nisan ortalarına kadar yılda sadece bir defa çiçek açarlar. Sonra havalar ısındıkça yapraklar kurur. Yani bugünlerde lale yapraklarının sasarıp kurumaları gerekiyor, çoğu yerlerde kurudular bile.

 20. Aynur, Baku dedi ki:

  Ben bahçeye Lale ekmiştim. Çiçekledi ve sarardı. Ama ben bilmeyerekten onlari sararıncaya kadar sulamışım. Şimdi soganlarını çıkardım. Soganlar bana sulu gibi geliyor. Güneşin altına koydum ki kurusun (3-4 gün). Ama hala sulu gibidir. Şimdi ne yapayım?
  ***
  Sulu demekle ıslaklığı değil de sanki başka şey anlatıyorsunuz gibi geldi bana. Ceviz gibi tahtalaşmaları gerekmiyor. Soğanlar sağlıklı görünüyorsa hiç problem yok. Madem topraktan söktünüz, güneşte değil gölgeli bir yerde bekletin kurusunlar. Yukarda her bilgi var onları okuyun.

 21. Batu dedi ki:

  Benim lale soğanlarım 4 aydan beri uykudalar. Hiç bir sorun yok ama kardeşim meraktan kahve rengi kabuklarını soymuş. Soğanlar bembeyaz ama yuvarlak kışmının alt tarafında çok beyaz bi leke var mantar ve küf değil soğan kokmuyor da. İçindeki duyunu da korumuş, dolgun. Ben onları diktim diyelim. Çürürler mi? Çürümedi tam çiçek açaçak ben çiçeklerini kessem seneye daha büyük soğan yaparlar mı? Yoksa yine yavru yavru soğanlar mı oluşur? Bu arada bunlar geçen senenin dev soğanlarından çıkan yavrular. İlkbahar gelince ana soğan çürüyorya küflenirmiş gibi çürüyor ya yavrular da çürümez değil mi? Yapraklar yeşilken ben söktüm ama hata yapmışım öyle diyolar.
  ***
  Bu soğanlar çürür mü çürümez mi en iyisi deneyeceksin, ilkbaharda sonucu buraya yazarsın. Çiçek açacakken çiçeği kesmek soğanların daha da büyümesine etki etmez. Çiçek açan soğan çürümüyor yaprağa, çiçeğe ve toprak altında yeni yavru soğanlara dönüşüyor kendisi kayboluyor. Yapraklar yeşilken sökmüşsün hata yapmışsın. Bu yüzden yeni soğanlar yeterince gelişememiş olabilir. Eğer içlerinde yeterinc gelişmiş soğan yoksa gelecek baharda hiçbiri çiçek açmayacak sonraki seneyi bekleyeceksin.

 22. Şerife Çatak dedi ki:

  Uzun saksılara lale soganı diktim ama kac kere diktiysem cürüdü. Sebebi toprak mı?
  ***
  Piyasada kapalı poşetlerde satılan özel topraklar birçok bitkiyi zehirliyor çürütüyor. Bunları daima poşetten çıkarıp büyük saksılarda en az 6 ay bekletirseniz zararlılığı kalmaz ve çok da faydalıdır. Laleleriniz için normal bahçe toprağı kullansanız daha iyi olur. Bir de laleleri daima dışarda açık havada bekletmelisiniz. Evlerde çürürler. Sebep evde tutmanızdır belki de.

 23. Vildan, İzmir dedi ki:

  Eşim 2010 yılı Mart ayında 3 adet Lale soğanı diye soğan alıp getirdi ve saksıya dikti. Fakat laleler suladığı halde yapraklanmadan bütün yazı geçirdi. Biz öldü bu soğanlar diye düşünürken Ekim ayında yağan yağmurlarla beraber filizlendi ve şu anda yapraklar 10-15 cm. oldular. Yazılarınızdan anladığım kadarıyla yanlış zamanda yapraklandılar. Pekiyi şimdi ne yapmak gerekiyor?
  ***
  Vildan Hanım, anlaşılan bu yıl Mart ayında izmir’de fazla soğuk olmamış. Lale, nergiz, sümbül gibi bitkilerin soğanları yeterince serin ortamda bulunmazlarsa aktif hale gelmezler öylece beklerler. Şimdi yeterince serin olunca yapraklanmışlar. Fakat sanıyorum bunlar lale değil. Bu zamanda bu kadar uzamamaları gerekirdi. Yaprakları incecikse nergis olabilirler. Ya da başka bir bitki.

 24. Yasemin dedi ki:

  Soğanları ekerken dışarıdaki kahverengi kuruyan ince katman bildiğimiz soğan kabuğu gibi soyuk durumdaydı. Bu yüzden o katmanın dökülenlerini çıkarıp ekmiştim. bu durum lalelerin açmasına engel olur mu?
  ***
  Dökülenlerini ayıkladıysanız bir sorun olacağını sanmam. Özellikle soyduysanız bunun belki zararı olabilir.

 25. Ada dedi ki:

  Bir süpermarketten iki yıl önce aldığım iki adet laleden 7 adet minicik soğanlar çıktı. Bunları yazın gazete kağıdında saklayıp ertesi sene tekrar diktim ve hepsi de tekrar kocaman çiçek açtı. Bu kadarını ben de beklemiyordum. Fakat yazın Hollanda’dan getirdiğim soğanlarımın neredeyse hepsi aynı yöntemi izlememe rağmen içleri boşalmış. Yine de diktim ama sağlıklı olmadıklarından ne zaman sulamaya başlayacağımı kestiremedim. Çürümelerinden korkuyorum. Teşekkürler.
  ***
  Doğru toprak kullanırsanız gayet sağlıklı olacaklardır. Poşetlerde satılan hazır topraklar laleler için güvenli değil.

 26. Eray Hatipoğlu dedi ki:

  Tahminen ağustos veya eylül aylarında 15-20 litrelik bir saksıya lale, sümbül, beyaz zambak soğanı ekmiştim. Bu hafta baktım ki soğanlardan 4-5 cm uzunluğunda filizler çıkmış. Önümüz kış, acaba erken mi çıkmış filizler? Martı nisanı görür mü çiçeklenmesi yoksa vaktinden önce açtığı için kışın ölürler mi?
  ***
  Bazı soğanlı bitkiler şimdiden yapraklanır doğal bir şey. Kışın kar altında kalsalar bile hiçbir şey olmaz boşuna endişelenmeyin. Dış ortamda açık havada bulunuyorlarsa ilkbaharda sağlıklı bir şekilde çiçek açarlar. Zambakların çiçeklenmesi bahar sonunda veya yazın olur. Keşke onları başka saksıya dikseydiniz.

 27. Elvira Can dedi ki:

  Laleleri aşırı derecede çok seviyorum. Hastalık denebilir. Dört seneden beri yetiştiriyorum. Fakat her sene yenisini dikiyorum. İzmirin iklimi lale yetiştirmek için pek uygun değil galiba. Soğanları toprakta bırakırsan çürüyor çıkartınca da kuruyor. Acaba bunun nedeni ne?
  ***
  Muhakkak yanlış yaptığınız birşeyler var. Toprakta bırakılan soğanlar çürümez. Toprakta bırakıyorum derken, saksıda ise, izmir sıcakları saksı içindeki soğanları pişiriyor demektir. Bahçede ise ve yeri çok fazla güneş alıyorsa, soğanları üç misli derinliğe gömmelisiniz. Saksıda yetiştirmek için hazır poşet toprak kullanmayın. İyi toprağı olan bir bahçeden veya tarladan toprak alın.

 28. Hasan Avcı dedi ki:

  Lale soğanı uykuda olan saksıya kısa köklü bir bitki ekilirse soğana zarar verir mi? Saksıları boş bekletmek istemiyorum.
  ***
  Mevsimlik bitkilerden dikebilirsiniz. Soğanlara zarar vermezler. Çiçek açtıkları zaman bitki besini veya gübre şerbeti vermeniz lazım ki yeni soğanlar güçlü gelişebilsin. Ben de sizin gibi düşünürüm. Koca saksı sırf laleler için boş tutulmamalı.

 29. Mustafa dedi ki:

  Bugün eve gelirken bir adamdan sadece yaprakları açmış olan 5 tane lala soğanı aldım. Saksıya dikmek istiyorum. Acaba nasıl dikmeliyim ve bakımını nasıl yapmalıyım?
  ***
  Yaprakları dışarda kalacak şekilde dikin. Dışarda, açk havada tutun. Toprak kurumaya başlamadıkça sulamayın.

 30. bilge dedi ki:

  saksıda yetiştirilen laleler nerede saklanmalı güneş görmeli mi?
  *****
  Evet, yaprakları yeşil kaldığı sürece kesinlikle güneş görmeliler. Resmin altındaki linklere tıklayıp yazıları okumanızı tavsiye ederim. Bu sayfada pek bilgi yok. Diğerlerini de okumalısınız.

 31. Mustafa, İzmit dedi ki:

  Bir ay önce 7 saksıya her birine dörder beşer lale ektim. Şu anda her saksıdan ikişer adet yeşerdi. Digerlerinde hareket yok. Saksıları soguk olur diye merdiven boşluguna aldım. Halen yeşermediler. Yeşerenler 1,5 cm çıktı. Hepsinin çıkması için ne yapmalıyım?
  ***
  Bırakın dışarda açık havada soğukta kalsın. Laleler kardan buzdan zarar görmez. Böyle yaparsanız hepsini çürüteceksiniz. Hem şimdi zamanı değil. Yukardaki bilgileri okuyun yanlış şeyler yapmayın.

 32. Merwe dedi ki:

  Amsterdam’dan 4 farklı türde ya da renkte diyelim paketli lale soğanları aldım. Ekim ayının tamamında buzdolabında beklettim (sanırım 5-6 derece olabilir). Satıcının verdiği bilgi kağıdında yazdığı üzere bunu yaptık. Aralığın son haftası yani bugün toplamda 35 tane falan olan lale soğanlarını kaliteli karışımlı zengin bitki toprağı denilen bir toprakla 2 büyük uzun saksıya serpiştirerek diktim ve suladım. Buraya kadar hep kitaba göre davranmaya çalıştım. Açık ve öğleden sonra güneşini alan bir balkonda muhafaza ettiğim saksılarımın bu özel bitki besinlerine ve suya olan ihtiyaçları nedir? Bununla beraber yanlış ya da eksik yaptığım bir şey var mıdır?
  ***
  O kitaptaki tarif ancak tropikal ülkeler için geçerlidir. Çünkü oralarda lale soğanlarının uyanacağı kadar serin olabilen mevsim yoktur. Herhalde satıcı kişi sizin tropikal bir ülkede yaşadığınızı sandığı için o kitapçığı vermil olmalı. Siz yanlış yapmışsınız. Bütün bakım bilgileri “en doğru bilgiler” yukarda yazılı. Lütfen oradan okuyun.

 33. Begonvilli Ev dedi ki:

  Geçen yıl Antalya Termessus dağ yolunda ters lalelere rastladım. Küçük, pembe vişne rengi karışımı çiçekleri vardı. Kuytu yerlere kümelenmişlerdi. Çok heyecanlandım. Mutlaka korunmaya alınmaları lazım diye düşünüyorum.
  ***
  Türkiye’de bu bilinç devletle ilgili kurumlarda çok yavaş ilerliyor. Küçük ülke Yunanistan bizden çok çok ilerde. Şimdilik kendimiz kendi çapımızda bir şeyler yapmalıyız. O yörede yaşayan kişilerin yerinde olsam o belki de dünyada eşine az rastlanır veya sadece o bölgede endemik olan o tür ters lalelerin bir iki soğanını alıp bahçeme dikerdim. Çünkü her an her şey olabilir. Bir gün bakarsınız o dağ yolunda genişletme çalışmaları yapılmış, asfalt dökülmüş, çevredeki topraklar ya giderilmiş ya üstleri başka şeylerle kapatılmış..

 34. Havva Z. -KKTC dedi ki:

  Ben çiçek yetiştirmeyi çok seviyorum. Özellikle de laleleri. Ama lalelerimin soganlarını ektikten sonra çoğu daha açmadan çürüyor. Çok da sulamıyorum.
  ***
  Doğru toprak ve doğru saksı olursa çürümezler. Verdiğim bilgileri dikkatle okuyun hatalarınızı bulun.

 35. azbikaymos - Osmaniye dedi ki:

  slm.. böyle bir yardımda bulunduğunuz için teşekkür ederim öncelikle :)
  5 adet soğan almıştım bunları aralık başında diktim şuan üç tanesi 1-2 cm kadar yaprakçıkarmaya başlamış :) balkonda saksıda tutuyorum. dikimleri 6cm ara ile. ilk defa diktim çok heyecanlıyım çok ayrı bir ilgim var. kendi evim olmadığı için besleyemiyodum daha önce şu an evimdeyim nergiz ve lale büyütüyorum. sizce osmaniye de zamanlamam doğru :) soğanlarını çoğaltmak istiyorum hava şartlarına göre sıcakta ne yapmalıyım. Osmaniye yazın bayağı sıcak oluyo :) bişmekten bahsetmişsiniz. sizce yavru soğanlar olgunlaştıktan sonra söküp saklamak mı daha iyi ? yoksa toprak altında kalması mı ?? teşekkür ederim :)
  *****************
  Hayırlı olsun. Zamanlama için, önemli olan şey en az 6 veya 8 hafta kış soğuğu yaşamalarıdır. İstanbul için en geç şubat başı uygun. Buna göre kıyaslayın. Mesela sizin orda mart ayı girmesiyle sıcaklık 10 derece altına düşmüyorsa, soğanları en geç ocak ayı başında ekmelisiniz. Yaz mevsimi çok sıcak olan memleketlerde topraktan sökmeyerek, saksıyı mümkün olan en serin yerde tutun. Ayrıca böyle yerlerde kesinlikle eski usul kalın kenarlı toprak saksı kullanmak lazım ki saksı içi serin kalabilsin.

 36. Havvanur, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce lale soğanları almıştım. Uygun derinlikte bir saksıya aralık ayının başında diktim. Saksılar balkonda güneş gören bir bölgede duruyor. Şu anda lalelerim yeşermeye başladı. Topraktan 1-2 cm’lik yeşil kısımları görünüyor. Bu durum normal mi yoksa erken mi? Havaların sıcak olması lalelerin erken çiçek açmasına veya çürümesine sebep olur mu? Onlar adına endişeleniyorum.
  ***
  Normaldir. Hava daha soğuk olsaydı bile yine bu kadar gelişebilirdi. Hızlı büyümezler. Hava yeterince sıcak değil. Belki şubat ayı normalden biraz sıcak geçerse mart başında açabilirler, yoksa nisana kalır. Siz eve almadıkça çürümezler korkmayın.

 37. Birgül Y. -İzmir dedi ki:

  Üç yıl önce açmış şekilde laleler aldım ama aldım alalı hiç çiçek açmadı. Önceleri camekanlı balkonda baktım. Bu sene açık balkonda büyüdüler. Yaprakları uzuyor ama nedense bir türlü çiçek vermiyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Lale çiçek açtığı zaman soğanı yok olur. Onun yerine birkaç tane yeni soğan oluşur. Bunlar boy boydur. Çoğunluğu birkaç yıl sonra çiçek açabilirler. Sizinkiler iyi bakılmadığı için çiçek açabilecek olgunluğa gelemiyor. Yazdıklarımı okuyun gereğini yapın.

 38. Nadide İstanbul dedi ki:

  Kasım ayında henüz yeni filizlenmiş saksıda bir lale hediyesi aldım. Lale bakımını hiç bilmediğim için zavallıcığı odamda muhafaza ettim. Boyu 15-20 cm kadar uzadıktan sonra yavaş yavaş soldu. Solup çürümeye başlayınca çiçeğimi kopardılar ama peşinden ufacık bir filiz daha verdiğini gördüm. Maalesef ki o da 3-4 gün içersinde daha büyümeden soldu. Sitenizi yeni keşfettim ve yazıları okuyunca Lalemi hemen balkona koydum. Şimdi ne yapmam gerekiyor tekrar filizlenir mi? Saksısını değişmeme lüzum var mı? Bilgilendirebilir misiniz?
  ***
  Halen yeşil yaprakları varsa dışarıda güneşli bir yerde dursun. Yoksa söküp bakın hiç sağlıklı soğan var mı.. Varsa iki hafta boyunca kurutun sonra bir saksıya dikip nisan ayına kadar dışarda en soğuk yer neresi ise orada bulundurun. Bu soğanlar filizlenirse, filizler göründükten itibaren iyi güneş alan bir yere koyun ki soğanlar büyüsün gelişsin. Yazın yapraklar kurur. Soğanlar iyi bir gelişim gösterirse gelecek yılın baharında çiçek açarlar, gelişim iyi değilse daha sonraki yıllarda çiçek açabilir.

 39. Deniz, Afyon dedi ki:

  20 tane lale soğanı diktim. 12 tanesi filizlendi büyümeye başladı. Topragı incelediğimde üzerinde minik minik çok sayıda böcekler gördüm. Biraz büyükleri kurt gibi, bazıları zıplıyor. Lale soğanlarından biri çürümüş ondan kaynaklandı diye cıkardım. Fakat toprakta minik böceklerden bayağı kaldı. Acaba diğer laleler için zararı olur mu? Ne yapmam gerekir? Kapalı balkonda duruyor. Çok soguk olmasa da soguk bir ortam. İlaçlamam gerkir mi? Balkona cıkarsam böcekler donar mı? Malum baya soğuk burası.
  ***
  Böceklerin zarar vereceğini sanmam ama lalelerin kışın çok soğukta kalmaları gerekir. Böcekler o kadar hayat dolu olduklarına göre balkonunuz hiç de soğuk değil. Saksıları dış ortama çıkarmalısınız.

 40. Nagihan, Antalya dedi ki:

  İki tane lale aldım. Saksıda yetiştirmek istiyorum ama buranın ikliminde nasıl yetiştirilir bilmiyorum.
  ***
  Saksıda yapraklı ise yazıda anlattığım gibi bakımını yapın. Soğan almışsanız Antalya için dikmekte çok geç kaldınız. Bahçe varsa bile şimdilik saksıya dikin. Saksıyı soğuk rüzgar alan bir yerde, yapraklanma başlayıncaya kadar gölgede tutun.

 41. Havvanur, İstanbul dedi ki:

  Lale ektiğim saksıların aylarca boş beklemesini istemiyorum. Böyle durumlarda bazı bitkileri de aynı saksıya ekebileceğimizi söylemiştiniz. Çuha çiçeğini lale ve sümbüllerimin aralarına dikmemin bir sakıncası olur mu? Çuha çok uzun aylar çiçekli kalan güzel bir bitki olduğu için özellikle bunu soruyorum.
  ***
  Hayır sakıncası yok. Lalelerin yaprakları kuruduüu zaman çuha çiçeklerinin de dinlenmeye çekildeği zamandar. Birbirlerine uygunlar.

 42. Aygen, Kastamonu dedi ki:

  Lalelerimi hayırlısı diyerek ekmiştim dördü filiz verdi. Çok heyecanlıyım. Teşekkür ederim.

 43. Mustafa, Adana dedi ki:

  Vaktiyle İstanbuldan lale soğanları aldım. Ayrıca çiçeğiyle beraber lale de aldım. Adanaya getirdim saksıya ektim. Soğanlar ne ilk yıl ne de ertesi yıllarda çiçek vermediler. Yapraklar gayet sağlıklı ve gür çıktı her yıl soğan sayısı arttı ancak hiçbiri çiçek vermedi. Acaba neden?
  Şimdi İstanbulda lale aldım. Küçük bir saksıda 3 adet var. Çiçekleri de var. Çok sıkışık dipdibe duruyorlar. Bunları daha büyük bir saksıya hemen taşımalı mıyım? Yoksa çiçeklerin solmasını mı bekleyeyim? Bir de Adanada yaşadığım sorunu tekrar yaşamamak için ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Çiçek açan, çiçek açamasa bile çiçek sapı veren lale soğanları yok olup birkaç soğan oluşur. Yanlış bakımda veya çok güçsüz toprakta hiçbiri gelecek yıl için çiçek açacak olgunluğa gelemez. Sebep budur sanıyorum. Önereceğim şey yukardaki yetiştirme bilgilerine sıkı sıkıya uymanızdır.
  Yeni aldıklarınızı, eğer saksı çok küçükse hemen büyük saksıya aktarın. Aktarırken sakın birbirlerinden ayırmayın kökler çok fena zarar görür yoksa. Yeni saksı ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Kökler Adanada erken başlayan sıcaklardan kötü etkilenmez böylece. Yapraklar ne kadar uzun süreli sağlıklı kalabilirse soğanlar o denli gelişime devam eder. Ayrıca Adanada laleler için kesinlikle hazır toprak kullanmayın. Bunlar köklere sıcağı fazla iletiyor.

 44. Hasan Avcı dedi ki:

  Aralık ayında 30 lale soğanı ekmiştim ama hala bir faaliyer yok. Filiz vermedi laleler. Ne zamana kadar beklemeliyim? Olmadı başka mevsimlik bir bitki ekmek istiyorum.
  ***
  Üstten hafifçe eşeleyip kontrol edin. Sıcak yerde tutmuşsanız ya çürümüşlerdir ya da hiçbir gelişim göstermemişlerdir.

 45. İzmir dedi ki:

  Şubat ayının ortasında açmaya yüz tutmuş bir lale satın aldım. Zaman olarak açmış görmek beni hayrete düşürdü ama üretiminin yapıldığı yerde bir şekilde ortam şartlarının sağlanması ile mümkün olabileceğini düşündüm sonra. Yaklaşık bir aya yakın bir zaman güzelliği ile kendini gösterdi ve doğal olarak solmaya başladı. Şimdi çiçeği yaprakları ve gövdesi iyice solmuş durumda. Seneye de tekrar açmasını izlemek için ne yapmalıyım? İyice solduğu için sökmeyi düşündüm. Söküp o halde biraz daha kurutup başka bir saksıya mı dikeyim? Veya böyle mi kalsın, bilemedim. Soğanları bekletirken sulamalı mıyım ve sonra ne zaman dikmeliyim?
  ***
  Mevsim dışı çiçek açtırılan laleleri sağlıklı devam ettirebilmek zor. Almakla hata etmişsiniz. Yukardaki bilgilere göre bir şekilde saklayın. Eylül sonu gibi sökün yeniden dikin anlattığım gibi devam edin.

 46. Aleyna Tuzcu - Iğdır dedi ki:

  Annem babam lalenin soğanını söktürmezler. Başka seçenek var mı?
  ***
  Bahçelerde sökmek gerekmiyor ama sonbaharda söküp soğanları ayırarak daha düzenli daha mesafeli bir şekilde yeniden dikmek çok iyi olur.

 47. Kemal, Mersin dedi ki:

  Park ve bahçelerdeki laleler çiçek açtıktan sonra soğanları nasıl alınır?
  ***
  Belediyeler lale çiçekleri solunca söküp başka şeyler dikiyorlar. Söktüklerini çöpe mi atıyorlar ne yapıyorlar bilgim yok.

 48. Kemal, Mersin dedi ki:

  Yetiştirdiğim lalelerin çiçekleri tas gülü gibi açık çıktılar. Sizce ne yapabilirim?
  ***
  Bulutlu havada daha kapalı, güneşli havada güneşin etkisiyle tamamen açık olabiliyorlar.

 49. Nyuu dedi ki:

  Ben de yazılarınızdan faydalanarak Hollanda’dan aldığım lalelerimi Kasım ayı sonunda ektim. Bir tanesi geçen hafta çiçek açtı. 2 tane daha soğan ekmiştim, onlar henüz yapraklanma aşamasındalar. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 50. İsmail, İstanbul dedi ki:

  Belediyenin düzenlediği bir yarışma var bizim burada. Yarışma için lale resmi çekilip gönderilecek. 1 nisan son gün. Benim lalenin gonca kısmı oluştu fakat daha açamadı ve renklenemedi. 6 gün kaldı. Yarışmaya yetişebilmek için ne yapmalıyım? Sürekli güneşe cıkarıyorum ama yarışmaya yetişebilir miyim sizce?
  ***
  Hava şartları değişirse mesela yarın sıcaklık fazlaca artarsa lalenizin büyümesi hızlanır üç dört gün içinde renklenmeye başar. Belediyedeki yarışmayı düzenleyenler halt etmiş. Aceleleri ne? Turfada lale yarışması mı bu? Bari lale festivaline bir hafta kalaya kadar zaman ayırsalardı. Veya siz her yeri araştırın çiçek açmış laleler bulun onların resimlerini çekin.

 51. Senem Bozkurt dedi ki:

  Yaklaşık iki aydır küçük bir saksı içinde lale yetiştirmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar durumu gayet iyiydi. Düzenli bir şekilde suladım. Evin içinde bulunduğu yerden alıp balkona koydum. Güneşten midir nedir bilmiyorum 2 gün sonra içeriye aldığımda yaprakları sararmaya başladı, büyemesi durdu. Gün aşırı suluyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Çok yanlış yapmışsınız. Birincisi lale asla evde yetiştirilmez. İkincisi gün aşırı sulanmaz toprak kurudukça sulanır. Herhalde kökleri çürümüştür. Bu sayfada neler yazmışım okuyun. Lale başka türlü yetiştirilmez. Neyse kendinizi üzmeyin bu size bir tecrübe oldu.

 52. Gofret, İzmir dedi ki:

  Büyük bir süpermarketten 10-12cm derinliginde bir saksıda, toprağın üzerine çıkmış biri büyük diğeri küçük iki yaprağı olan lale aldım. Saksının tabanından küçük kökler çıkmış. Günlük 3-4 saat direkt sabah güneşi alabileceği balkonda tutuyorum saksıyı. Daha büyük bir saksıya ne zaman geçmeliyim, çiçek açtıktan sonra mı?
  ***
  Hayır bırakın öyle kalsın. Daha fazla güneş alabileceği bir yerde tutun. Havalar iyice ısınınca yapraklar kökler tamamen kuruyacak. O zamana kadar yazımda anlattığım gibi çok iyi bakmalısınız ki gelecek yıl için yeterince kuvvetli soğanlar olabilsin.

 53. Ümit, Ankara dedi ki:

  Sümbül ve laleyi aynı saksıda yetiştirebilir miyim?
  ***
  Evet olur aynı şartları aynı bakımı istiyorlar.

 54. İsimsiz dedi ki:

  Lalemin bulunduğu saksıda bir lale daha açtı. Şu anda bir saksıda iki lale var. Saksıyı değiştirdim büyük bir yoğurt kabına aktardım. Kabın büyük olması lalenin gelişimini engeller mi?
  ***
  Lalede saksı değişimi sadece kuru soğanları yeniden dikme zamanında olursa iyi olur. Saksı ne kadar büyük, geniş ve derin olursa o kadar iyidir.

 55. Erim, Ankara dedi ki:

  Bugun bir çiçekçiden lale aldım. Yalnız yapraklarında delikler ve hafif sararmalar var. Lale açmamıştı ve aldığımda lalenin başı aşağı doğruydu. Evde bir iki saat sonra dim dik oldu. Aldığım lale hasta mı? Evde olması bir sakınca yaratır mı? Malumunuz Ankarada nisan ayı bile rüzgarlı ve soğuk. Dışarı aldığımda donmasından korkuyorum. Son olarakta laleler ne zaman yavru vermeye başlarlar?
  ***
  Daima dışarda durmalı. Aldığınızda pörsümüş idiyse susuzluktandır. Siz sulayınca dirilmiş. Ya da satış yeri çok sıcak olduğunda eğilmişti. Bakım çoğaltma vb bilgileri yokarda yazılı lütfen okuyun.

 56. Işık dedi ki:

  Benim lalem uygun koşulları sağlamama rağmen çiçek açmıyor. Neden olabilir? Zamanında da diktim.
  ***
  Yazdıkarımı tekrar okuyun mutlaka sebebini bulursunuz.

 57. Esma Şahin - İstanbul dedi ki:

  Merhabalar. Ben de bu sene ilk kez evimde marketten aldığım laleleri yetiştirdim. Çok güzel büyüdüler, alacalı sarı-kırmızı renkteydiler (gerçi ben tek renk olmasını tercih ederdim). 1hafta önce solmaya başladılar. Çiçekleri tamamen solunca ben de saplarını kırıp soğanları topraktan çıkardım bi gazete kağıdına sardım (aklımda öyle kalmış). Şimdi yukardaki yazıyı okuyunca tereddüte düştüm. Çünkü saplar yeşildi solmamıştı, sadece çiçekleri soplup düşmüştü. Önümüzdeki ekim döneminde lalelerim yeniden açmayacaklar mı diye düşünmeye başladım. Eğer hala geç değilse bana elimdeki soğanlarla ne yapmam gerektiğini yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler…
  ***
  Esma Hanım çok yanlış yapmışsınız. Şimdi onlarla ne yapmanız gerektiğine dair hiçbir bilgim yok. Keşke önceden araştırsaydınız bilgi edinseydiniz. Eğer çok yeni sökmüş iseniz, kökler ve yapraklar halen canlı ise hemen toprağa dikip sulayın açık havada güneşli bir yere koyun. Ve yazımı baştan sona dikkatlice okuyun, hatta gelen sorulara verdiğim cevapları da okuyun. Ama eğer hevesiniz geçti ise uğraşmayın atın gitsin derim. Tavuklar lale soğanlarını çok sever, tavuklarınız varsa onlara verin.

 58. Erdem, İstanbul dedi ki:

  Dün 3 adet lale aldım. Üçü de yaklaşık bir su bardağı büyüklükte altı delikli saksıdalar. Ne kadar sıklıkta sulamam lazım? Aldıklarımı özellikle çiçek açmamış olanlardan seçtim. Sadece yaprakları var. İki tanesının ortadaki iki 2 yaprakları büyümüş dimdik ve o ortadaki yapraklar içlerinde çiçeği saklıyorlar sanki çıkacak gibi. Bir tanesinin ortadaki yapraklarının arasında çiçek daha çıkmadan çürümüş gibi, hem mınnacık. Bunlar için ne yapmam lazım? Aldıgımda soganlarının bir bölümü dışardaydı. Evdekı saksılardan üzerlerıne çok az toprak ekledim. Kapandı gibi. Daha da kapatayım mı? Lalenın kemik erimesine iyi geldiği söyleniyor. Dogru mu? Yani lale olduğu odadaki insanın kemiklerıne iyi geliyormuş. İlla balkona mı koymam lazım? Açık hava alması şart mı yoksa camın önünde kapalı havada odada dursa olur mu? Bardak büyüklüğündeki saksıları sulama yapabilmek için yoğurt kaplarının içlerıne koydum ama saksıdan çıkarmadım. Saksıyla birlikte koydum. Dolayısıyla saksıların altlarındaki delikler tıkanmıs oldu. Sizce yanlış mı yaptım? Öteki türlü de sulayınca alttan su çıkıp etrafı kirletiyor.
  ***
  Birinin çiçeği daha ilk aşamada bozulmuş. Onun oluşturacağı soğanlar gelecek yıl çiçek çabilir. Daima dışarda tutmak zorundasınız. Sulama filan her türlü bilgiler ayrıntısıyla yukarda. Lütfen okuyun. Evde lale ancak çiçekçilerden aldığınız sapları vazoya koyarsınız solunca çöpe atarsınız. Evde lale yetiştirilmez. Kemik meselesi ise hurafe.

 59. Şevval dedi ki:

  Ben bir lale aldım saksıda hazır biçimdeydi. Fakat daha açmamıştı. Aradan kaç gün geçti açmadı. Neden?
  ***
  Acele etmeyin. Birkaç günde değişiklik yok gibi görünebilir. Sabredin.

 60. Gode N. -Brussels dedi ki:

  C’est quand le date de festival cette annee et l’adresse s.v.p.?
  M’envoyer le message par mail s’il est possible a (******)
  Merci d’avance…
  ****
  Desolé mais je n’envois personne réponse privée. Vous dites an İstanbul? On peut dir qu’il a deja commancé. Il durera jusqu’a la fin de l’april. Et je ne sais pas a propos des événements. An Turqui tulipe festival est tres nouvel et n’est pas traditionnel.

 61. Can, Adana dedi ki:

  Benim bir lalem var. Çiçek açacak. Uyandığımda güneşe döndüğünü farkettim. Ne yapabilirim?
  ***
  Evde tutmayın. Evlerde sağlığı bozulur ve çürür.

 62. Zehra Kaya dedi ki:

  Dün lale aldım bugün saksıya yerleştirdim. Güneş alabileceği bir yere koydum. Çok güneş alırsa kurur mu? Toprak kuruyunca sulayacağım. Çiçek ne zaman açacak?
  ***
  Yazımı baştan sona dikkatle okuyun. Lale soğanları şimdi hala satılıyor ama yanlış. Şimdi o soğanlar bir hayli ölüme yaklaşmıştır. Bu kadar saklanmaz.

 63. Eda dedi ki:

  Lale aldım ama kaç günde sulanacağını bilmiyorum. Bana söyler misiniz?
  ***
  Toprak yarıya yakın kurudukça.

 64. Mustafa, İzmit dedi ki:

  Laleler açalı 8 gün falan oldu. Boyları nereyse 40-45cm. Ne kadar daha böyle kalır? 9 nisanda yarışma var. O zamana kadar geçmeden nasıl bir işlem yapmalıyım?
  ***
  Açık havada, çok serin ve güneşsiz bir yerde tutarsanız çiçekler solmadan o zamana kadar belki dayanabilir.

 65. Nur Alp - İzmir dedi ki:

  Bana Hollanda’dan lale soğanları hediye olarak geldi. Bu mevsimde dikilmeyeceğini biliyorum. Sonbahar’a kadar kendi ambalajında mı yoksa ambalajdan çıkarıp, yukarıda anlattığınız gibi özel torflu saksılarda mı saklamalıyım. Buzdolabında saklanması uygun mudur?
  ***
  İzmir laleler için fazla sıcak bir yer. Eğer bahçenizde esintili, hafif güneşli bir yer varsa, şimdi nemli torfu bir naylona koyup lale soğanlarını torfun içine koyarak naylonu bağlayın dört beş hafta buzdolabında tutun. Torf laleleri kapatmamalı. Sadece nem için gereklidir. Zamanla lalelerde köklenme ve filizlenme olacaktır. Tüm uzantılar beş cm kadar oluncaya kadar buzdolabında bekletin. Sonra bahçenize dikin. Çiçek açacaklardır. Sonra sonucu bana yazmayı unutmayın. Eğer bunu yapamazsanız yine de bahçeye dikin. Açıkta bir yerde bekletmekle ancak kuruyup küçülürler. Ölmeseler bile bir hayli yıpranmış olurlar.

 66. Bülent Ö. -İstanbul dedi ki:

  Yazılarınızda okuduğum kadarıyla 1-2 ay içerisinde yaprakları sararıp kuruyacak ve bu aşamada yeni soğanlar oluşacak. Peki yeni oluşacak soğanları topraktan çıkarıp farklı yerlere mi dikmeliyim?
  ***
  Yukarda ayrıntılı açıklamalar var. O bilgilere göre gerekeni yapın. Her sonbaharda söküp açıklamalardaki gibi yeniden dikin.

 67. Ayşegül Ç. -İstanbul dedi ki:

  Ben de laleleri çok seviyorum. Geçen sene 10 tane kadar satın aldım. Sonrasında soğanları kuruyunca uzun saksılara yerleştirdim. Ekim ayından itibaren sulamaya başladım. Yaklaşık çiçek verecek 20 kadar filizlendi. 5 cm kadar oldu. Birkaç tanesi çiçek açtı. Diğerleri yaprakların içinde küçücük kaldı. Hem uzamadı hem de renklenmedi. Yani küçücük çiçekler önce yeşildi. Sonra kurudu. Acaba neden? Şimdi çiçekleri küçük te olsa tepeden koparmak gerekir mi? Seneye güçlenmesi için. O kadar bekledim hevesle, satın da almadım. Sümbüllerim açtı ama laleler yeşillik olarak kaldı (içlerinde küçücük çiçekleriyle).
  ***
  Çok nedenleri olabilir. İlk aklıma gelen şey yanlış toprak. Çiçekçilerde satılan özel topraklar lalelere uymaz. Doğal toprak isterler. İyi bir bahçe toprağına bir miktar eski sığır gübresi ile bir miktar ponza taşı karıştırsanız çok iyi olur. Bahçe toprağı killi ve ağırsa biraz da kum ekleyin. Laleler için en iyisi budur. İkinci hata kışın soğuktan korumaktır. Bırakın karların içinde kalsın hiçbir şey olmaz. Zaten İstanbulun kışı laleler için bahar havası sayılır, bir de siz üşümesin diye korumaya alırsanız zararlı virüsler mantarlar laleleri bozar. Zamansız bitki besini vermek de hiç iyi değil. Çiçekler iyice açıncaya kadar besin filan vermeyin. Kapitalist zihniyetliler size bir lale soğanı satar ardından özel toprak, o da yetmez özel besin, o da yetmez ilaç vesaire vesaire. Onlara inanmayın. Solan çiçekleri koparmanın lalelere güç verdiği yok. Ancak eğer solan çiçek tohum oluşturursa o zaman yeni soğanlara harcanacak güç tohuma gider, sadece bu açıdan dikkatli olmalısınız.

 68. Ozal A. -Baku dedi ki:

  Lale gülünün tohumunun fiyatı ne kadar ve poşetin içinde ne kadar tohum var?
  ***
  Lale tohumu satılmaz. Soğanları satılır. Ayrıca şimdi zamanı değil. Şimdi satılanların sonbaharda ekilmesi gerekiyordu. Satamamışlar ve hala bekletiyorlar. Onlardaki yaşam kalitesi bir hayli düşmüştür. Ölümleri yakın.

 69. Mümin, İstanbul dedi ki:

  İstanbulun eşsiz simgelerinden laleleri malesef bazı kimseler çiçeğini koparıp soğanını da yolun kenarına atıyor. Ben böyle soğanlarla karşılaştığımda eve alıp saksıya ekiyorum. Bunları yaşatabilmem mümkün müdür? Hangi yolları izlemeliyim? Düzenli olarak bir süre sulamalı mıyım?
  ***
  Mümkün olabilir. Toprağa dikin sulayın, güneşli bir yerde tutun. Nasıl bakımı yapılır bu sayfanın konusudur zaten.

 70. Tuğçe Y. -Ankara dedi ki:

  Eşim iş gezisi için gittiği Hollanda’dan bana lale soğanları almış. Onları saksıya ekmeden önce bir araştırma yapayım istemiştim (saksının derinliği, delikli olup olmaması gerektiği, nasıl sulanacağı vs). Ancak, yazınızdan da anladığım kadarıyla soğanları bu mevsimde dikmem kesinlikle doğru değil. Çok heves etmiştim ancak hevesle lale soğanlarımın heba olmasını da hiç istemem tabi ki. Bu yıl Ankara da diğer iller gibi normalden daha soğuk bir kış geçirdi. Normalden daha soğuk bir ilkbahar mevsimindeyiz diye acaba bugün eksem lalelerime bir şey olur mu diye sormak ve emin olmak istedim. Soğanları nasıl saklamalıyım?
  ***
  Hollanda’da bu mevsimde lale soğanı mı satılıyor? Bence onlar lale değildir iyi inceleyin. Eğer lale iseler yazık. Şimdiye kadar bekletildiklerinden dolayı bir hayli kötülemişlerdir. Hemen şimdi dikin sulayın. Soğuk rüzgarlar alan gölge bir yerde yapraklanma başlayana kadar bekletin. Sonra güneşli yere alın.

 71. Emine, Karabük dedi ki:

  Eşim dikilip çiçek açmış laleyi topraktan çıkartıp getirmiş. Kıyamadım topraga diktim balkona koydum. Ölürler mi sizce? Ben dayanamıyorum çiçekler ölünce bakamıyorum bile inşallah ölmezler.
  ***
  Kökler fazla zarar görmemişse ölmezler merak etmeyin. Dışarda balkonda tutmakla iyi ediyorsunuz. Verdiğim bilgileri okuyun daha iyi yetiştirebilirsiniz.

 72. Can - Adana dedi ki:

  Benim lalemin çiçeği ve yaprakları nisan ayında soldu bu normal midir?
  ***
  Çiçek açtıktan sonra en az bir ay geçti ise normaldir.

 73. Esin Yener - Amasya dedi ki:

  1995te Hollanda’dan getirdiğim laleler ilk yıl harika açtılar. Beyaz da almıştım onlar çıkmadı, derine mi kaçtılar diycem ama cetvelle ölçerek hepsini aynı dikmiştim . Bu adamlar hile de yapmaz ama niye diye düşündüm. Ertesi yıl laleler aynı güzellikte olmadılar, çoğu açmadı. Tam iki yıl sonra çıkmayan beyaz laleler de çıktı, çok şaşırdım. Bir kez bir miktar soğanı ağustosta söküp aralıkta diktim, yine randımanlı olmadı. Derken yıllar geçti, bazen açıp bazen soldular şarkıdaki gibi. Dışarda olduğumdan hiç ilgilenemedim, artık burdayım . Sanki bana hoşgeldin dercesine, bu yıl kırmızı ve sarı laleler biçok açmayan kalabalık yaprakların arasından yine aynı güzellikte açtılar, tekrar heveslenip ne yapmam gerektiğini araştırayım dedim ve hiç bişey yapmadan lalelerden çok şey bekleme cehaletine sahip olduğumu gördüm. Bana net olarak söyler misiniz :
  1 ) Açan lalelerin çiçekleri dökülünce, sapının kurumasını bekleyip sapı dibinden kesecek miyim ? kesmezsem tohuma gidip soğanı beslemez, ertesi yıl çiçek açmaz doğru muyum?
  2 ) Yapraklar tamamen kuruyunca soğanlarına dokunmayıp ( muhafaza işi zor ), yani toprakta bırakıp kasımda soğanlarını sökerek ayırıp diksem doğru yapar mıyım? Hepsi de çiçek açar mı ?
  3 ) Sümbüllerim çiçeklerini döküp tohumlanmışlar ama henüz kurumamışlar, saplarından şimdi kessem olur mu? o kadar çok sümbül var ki, çoğu açmamış, yayılmış Da yayılmışlar. Onlara da dokunmayıp sonbaharda söküp soğanları ayrı ayrı dikersem çiçek açarlar mı? Yani soğanı olanlar açar mı?
  ***
  Lale soğanları ekilme zamanı ya sonbahar olmalı ya da en geç kışın bitimine iki ay kala bir zamanda olmalı. İlkbahara doğru veya ilkbaharda ekilen soğanlar bir sonraki kışa kadar hiçbir faaliyet göstermez.
  Çiçekleri solunca, eğer tohum yapmıyorlarsa hiç dokunmayan. Tohum yapacak gibi olanları sapın üst kısmından kesin. Yazın yaprakları dalları tam anlamıyla kupkuru olunca dipten kesebilirsiniz.
  Soğanları sonbaharda söküp kontrol edin. Sadece en büyükleri ilkbaharda çiçek açacaklardır. Diğerleri tek yaprak çıkarıp soğanı geliştirmeye çalışır, bunu şimdiye kadar görmüşsünüzdür zaten. Onun için ekim ayında en büyüklerini özel bir yere 15 santim ara ile dikin. Küçüklerini de istediğiniz yere dikebilirsiniz, bunlar sonraki yıllarda çiçek açacaklardır. Sonraki sonbaharda bunları da söküp kontrol edin, ilkbaharda çiçek açacak kadar büyümüşleri yine ayırıp göz önündeki özel yerinize 15 cm ara ile dikebilirsiniz.
  Lale dikeceğiniz yere eski sığır gübresi karıştırsanız çok iyi olur. Çiçek açtıkları zaman ayrıca diplerine eski sığır gübresi yayıp toprağa karıştırın ve sulayın ki gelecek yıl çiçek açabilecek kadar yeni soğanlar geliştirebilsinler.
  Sümbüller için de aynı şeyler söz konusudur.

 74. Ayşe Nur - İstanbul dedi ki:

  Sınıfımızdaki laleler in yaprakları soldu. Lalelerin soğanlarının üstü çürüyünce koparmalımıyız.lütfen acil. Laleler için endişelenmeye başladık.
  ***
  Lale resminin altındaki linklere bakın. Lale yetiştirilmesi linkine tıklayın oradaki bilgileri okuyun.
  Lale evde sınıfta yetiştirilmez. Şimdi laleleriniz için endişelenmeyin. Yapılacak bir şey yok. En başta açık havada güneşli bir yerde tutmanız gerekiyordu. Bundan sonra herhangi bir bitki almadan önce acaba evlerde kapalı yerlerde yetişir mi yetişmez mi diye bilgi araştırmalısınız.

 75. Eylül Tuna dedi ki:

  Lale soğanları herhangi bir özel karışım olmaksızın buzdolabında bir dahaki sezona kadar saklanabilir mi?
  ***
  Hayır, böyle bir şey yapmayın. Soğanların uyku döneminin devam etmesi ve sağlıklı bir şekilde dinlenmesi için mevsim normallerinde toprak altındaki ısıya yakın serinlikte bir yerde bekletmek en iyisidir.

 76. İsmail S. -Ankara dedi ki:

  Lâlenin yapraklarının kuruması önlerirse çiçekli kalır mı?
  ***
  Hayır öyle bir şey olmaz. Çiçeği solduktan birkaç hafta sonra yapraklar kurur. Kurumaması mümkün değildir.

 77. İlker E. -Bursa dedi ki:

  Daha yeni amsterdamdan çiçek pazarından lale soğanları aldım. Ekim için doğru mevsim olmadığını biliyorum ama soğanların bazılarının sivri kısmı hafif yeşillendi ve bazılarında hafif küfe benzer oluşumlar var. Gelecek sonbahara kadar sıcaklık, nem ve hava alıp almaması açısından nasıl bir ortamda saklamalıyım? Geç ekim yapsam çiçek açmasa da soğanların güçlenmesi için faydalı olur mu yoksa sonbaharı mı beklemeliyim?
  ***
  Bence onlar lale değildir. En iyisi hemen ekin. Lale olsalar da olmasalar da madem filizlenme var ekin gitsin. İhtiyacınız olan tüm bilgiler yukarda madde madde açıklanmıştır.

 78. Hulusi, Tekirdağ dedi ki:

  Lale soğanı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Şu an işkur ve koskep aracılıgıyle kursiyer olarak yaklaşık 10 dekar gibi lale yetiştirmek istiyorum. Bu konuda istihdam salayıp sağlamayacagını ögrenmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olursanız sizlere minnetar kalırım.
  ***
  Bu bilgileri size kurs verenlerden veya bu işi yapanlardan öğrenebilirsiniz. Ben bilmiyorum.

 79. Selma, İstanbul dedi ki:

  Elimde lale soğanları var. Dikmek için sonbaharı mı bekleyeyim yoksa şimdi ekmem sağlıklı olur mu?
  ***
  Bu mevsimde lale soğanlarını nerden buldunuz? Soğanlar eğer bu baharda olgunlaşmış taze soğanlar ise çok sıcak olmayan bir köşede bez torbada saklayın eylül sonunda veya ekimde dikin. Ama eğer geçen yıldan kalmış ve sonbaharda ekilmeleri gerekiyorken bekletilmiş iseler hemen dikin. Eğer fazla kurumamışlarsa kışın gelişme gösterecekler. Şimdi dikmeniz belki kuruyup ölmelerini engeller.

 80. Lale - İstanbul dedi ki:

  Yazın lalelerin kökleri buzdoloabında saklamak memkün mü acaba?
  ***
  Hayır, çok yanlış bir şey.

 81. Zara, Kocaeli dedi ki:

  Geçen sene ekimde saksıya ektiğim laleler bu sene açtılar ve kurudular. Tamamen yaprakları döküldü. Toprağın altındaki soğanlarını çıkarmam gerekir mi yoksa hiç dokunmayayım seneye yine kendileri çıksınlar?
  ***
  Yukardaki açıklamalara göre size uygununu yapın.

 82. Tuncay - Bursa dedi ki:

  Dört soğan laleleri şubat ayında diktim güzel güzel açtılar. İki tanesi tamamen kurudu ve ben de çıkardım çoğalmışlardı. Saklamak için nasıl yapmalıyım? Sizin söylediğiniz tozlardan bulamadım nemsiz ve kuru bi yerde bekletiyorum. Doğru mudur?
  ***
  O tozlar şart değil. Yeri temiz olsun, serin olsun.

 83. Samire, Baku dedi ki:

  Ben bahçeye sonbaharda 7 tane lale soğanı ekmiştim. Yaz gelince çok güzel yaprak çıkardı tam çiçek açacak derken üzerinde tomurcukla kurudu. Ektiğim hiç bir lale çiçek açmadı. Diğerleri hiç tomurcuk bile çıkarmadan yaprakları kurudu. Bu nedendir acaba? Ben mi yanlış bakmışım?
  ***
  Aldığınız soğanların diktiğiniz zamana kadar fazla kurumuş olması, ya da bir çeşit virüs yüzünden bu ve benzeri sorunlar olabilir. Kesin nedeni bilemem ama lale soğanlarının satıcıların elinde bir yıl fazla bekletildiği yaygın bir şeydir. Bu yüzden de içindeki cücük kısmı bozulur ve yapraklanıp çiçek sapı çıktığında uçtaki tomurcuk küçücük kuru bir zar gibi görünür.

 84. Yüksel, Ankara dedi ki:

  Geçen hafta Hollandadaydım ve oradan 100 tane lale soğanları getirdim. Amsterdamda bir çiçek pazarında pek çok çiçekli bitki soğanı delikli bir kese kağıdı içinde satılıyor. Yani içini tam göremeden aldım. Kese kağıdını açınca soğanların bir kısmının süğmüş (filizlenmiş) olduğunu gördüm. Ayrıca hafif de nemlenmişler galiba. Üzerinde yer yer yeşil küflenmeler olmuş. Daha Haziran sonundayız. Sonbahara kadar onları nasıl bir ortamda muhafaza edebilirim? Küflenmiş bir soğandan çiçek gelir mi? Bir de bu soğanlar acaba geçen senenin (2010) soğanları olabilir mi? Yazdıklarınızdan anladığım üzere Mayısta hala çiçeği olan bir bitkinin soğanı bu kadar çabuk pazara düşemezdi değil mi?
  ***
  İstanbul şartlarına göre lalelerin şimdi yaprakları da kökleri de tamamen kurudu. Hollanda’dakileri bilemem. Yine de bu yılın mahsulü olabilir. Ama filizlenmeleri imkansız. Onlar belki düşündüğünüz gibi geçen yıldan kalmadır. Fazla soğukta beklettikleri için de filizlenmeler olmuş. Ya da lale değil başka bitkilerin soğanlarıdır. Bilemem. Sıcağa rağmen filizlenmişlerse onlar lale değildir. Lale soğanları olsun olmasın bana sorarsanız bu durumda yapılacak en iyi şey bahçeye toprağa ekip sulamak ve beklemek.

 85. Hatice, Sivas dedi ki:

  Bana nisan ayında iki tane lale hediye geldi biri geldiğinde açmış diğeri tomurcuktu gayet güzelce durdular. Çiçekler solunca balkona koydum. Yeşil yerleri ölene kadar su verdim ölünce bıraktım. Hala balkonda duruyolar toprağında. Geçen hafta toprağı açıp baktım küçük küçük iki üç soğan var. O soğanları ağustos ayında diksem olur mu? Teşekkür ederim.
  ***
  Evet olur bir şey farketmez. Nasılsa havalar soğuyunca faaliyete geçecekler. Bekletecek uygun yer yoksa şimdi bile dikebilirsiniz.

 86. Nazihan, Trabzon dedi ki:

  Bu yaz Hollanda’dan lale soğanı aldım. Hepsi delikli poşette. Bunlari bir sonraki ekim zamanına kadar nasıl saklamalıyım? Buzdolabına koysam olur mu? Aldığım yerde dükkanın duvarında açıkta duruyorlardı. Ben de evin balkonunda bıraksam olur mu?
  ***
  Buzdolabında saklanmaz. Serin ve havadar bir yerde tutun. En azından üzerine güneş gelmesin ısıtıp soğanları kurutmasın.

 87. Atila, Sivas dedi ki:

  Hollanda’dan lale soğanı getirttim. Soğanlar özel ambalajında (bir yüzü fileli kağıt torba) bulunuyor. Ekim zamanına kadar nasıl bir ortamda muhafaza etmem gerektiğini yazarsanız sevinirim.
  ***
  Serin yani fazla sıcak olmayan, gölge, kuru bir yer.

 88. Kemal, Mersin dedi ki:

  Lale tohumlarının dökülme mevsimi ne zamandır?
  ***
  Çiçek açtığı zaman, bazı çiçeklerin yerinde meyve oluşur. Aslında tohum kapsülüdür. Büyüklüğü ortalama olarak ceviz kadar. Onların kuruması tohumların olgunlaştığını gösterir. Önce meyve büyüyecek, sonra kuruyacak. Zamanı bölgeye göre değişiyor. Mayıs ortası ile temmuz başı gibi.

 89. Kemal, Mersin dedi ki:

  istanbul lalelerinin 1580 çeşidi olduğu doğru olabilir.1580 çeşid lalenin minyatürleri ve bilgilerinin kayıtlı olduğu, osmanlı devrinde yazılmış eserler var.

 90. Kemal, Mersin dedi ki:

  Tulipa acuminata vahl bitkisinin soğanını nereden bulabilirim?
  ***
  Bunların satıldığını bilmiyorum.

 91. Osman, Niğde dedi ki:

  1929 Tarihli belgede okuduğum kadarıyla bir lale uzmanının istediği renkte lale üretmeyi başardığını okudum.

 92. Büşra, Antalya dedi ki:

  İlkbaharda açmış lale almıştım. Soğanları toprakta bıraktım. Bir ya da bir buçuk ay sonra açtığımda iki soğanın çürüdüğünü gördüm. Fazla sudan çürüdü diye attım. Şimdi burdan yazılanları okuduğumda hemen kalkıp öbür soğanlarıma baktım hepsi kurumuş. Soğanları soğuk yerde bekleyeceğini bilmiyordum. Acaba kurtarma şansım var mı?
  ***
  Soğuk değil, serin ve gölge bir yerde saklanmalıdır. Soğanlar kurumuş diyorsunuz. Bundan eminseniz yapacak bir şey yok. ama canlı iseler önümüzdeki ayda köklenirler. Şimdi iyi bir toprağa dikin sulayın. Dışarıda serin bir yerde tutun. Şubat ayına kadar devamlı soğukta üşümeli. Sonra yine dışarda ama güneşli bir yerde duracak.

 93. Kemal, Mersin dedi ki:

  İstanbul Yıldız Dağlarında yabani lale çeşitlerine raslanabilir mi?

 94. Aslı K. -Konya dedi ki:

  Bahçeli bir sitede oturuyorum. Genel sulama yapılıyor. Bahçeye lale soğanı eksem çim ve ağaçlar sulanırken fazla su alıp zarar görme olasılığı var mı? Genel sulamadan ayrı bir bölge mi oluşturmalıyım?
  ***
  Hayır, hiçbir zararı olmaz. Sadece, soğanlar her yıl yenileşerek çoğaldığı için sonbaharda kazıp çıkarın ve büyüklüklerine göre yeniden dikin. Küçükleri iki yıl sonra çiçek açar. Onları ayrı dikmelisiniz.

 95. Çiçek, Ordu dedi ki:

  Bir siteden 30-35 cıvarında lale sıparısı verdim. Henuz gelmedi bekliyorum dikmedim yani. Laleler tek yıllık mı acaba? Yani senelerce bunları çoğaltabilecek miyim?
  ***
  Uzun ömürlüdür. Her yıl soğanların sayıları birkaç katına çıkar. Neler yapmanız gerektiği bu sayfada yazıyor.

 96. Selim - Balıkesir dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel. Lale ye karşı inanılmaz bir ilgim var. 100 adet lale soğanım var. Balıkesir’de yaşıyorum. Nasıl bir toprak olmalı? Nasıl bir gübre kullanmalıyım? Ekim yaptıktan sonra ne sıklıkla sulama yapmalıyım? Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok daha mutlu olurum.
  ***
  Doğal şartlarda, bahçelerde laleler hiçbir sulama istemez. Şimdi dikin ve unutun. Ayrıca şu iki yazımı okumalısınız:
  1- http://www.bitkivecicek.com/lale-soganlarini-ne-zaman-ekelim
  2- http://www.bitkivecicek.com/lale-bakimi-ve-yetistirilmesi

 97. Salih, İstanbul dedi ki:

  Yapısıyla oynanmamamış laleyi bulma imkanım var mı? Hollanda kökenli soğanlardan ilk yıldan sonra asla verim alamıyorum. Bütün kuralları yerine getirdiğim halde.
  ***
  Bence siz hazır poşet toprak kullanıyorsunuzdur sebep budur.

 98. Basak Gogen - Ankara dedi ki:

  Harika bilgiler veriyorsunuz. Tebrikler ve tesekkurler. Aslinda benzer sorular sorulmus, ancak benim daha detayli bilgiye ihtiyacim var. Lale ve nergis soganlarini bahceme dikmek istiyorum, ciceklenmeleri bittikten sonra ustlerine yaz cicekleri, onlar bitince de sonbahar kis cicekleri dikmek istiyorum. Hatta toprak ortuculer de kullanmak istiyorum. Bu durumda toprak altinda kalan soganlar surekli sulanacak ve diger bitkilerin koklerine maruz kalacaklar. Bu planimi nelere dikkat ederek uygulayabilirim, ya da alternatif onerileriniz nelerdir? Tesekkur ederim.
  ***
  Açık havada bahçede bir sorun olmaz. Tek sorun diğer çiçeklerin fidelerini dikerken soğanları yaralamanızdır. Eğer mevsimlik çiçekleri dikerken kazmak için kullandığınız aletlerle soğanlara zarar vermezseniz yaz boyunca sulamak soğanları çürütmez. Onlar sıcaklar devam ettiği sürece tam bir uyku halindedir. Sonbaharda soğuk havalar başlayınca soğanlar uyanıp köklenmeye başar.

 99. Osman, Ankara dedi ki:

  Eşimle birlikte bir alışveriş firmasından paket içinde 10 adet lale soğanı aldık. Lale yetiştirme ile ilgili pek fazla bilgimiz olmadığı için pakette yazan talimatları uyguladık. Soğanları bir saksıya 3-4 adet gelecek şekilde, 1-3 cm derine diktik. Soğanları çok mu yukarıya dikmişiz? Lale evde (balkonda değil, oda sıcaklığında) yetişebilir mi? Hazır alınan paketlerin de soğutulması gerekir mi? Saksıları ne kadar sürede nasıl koşullarda saklamamız gerek? Ne kadar sürede filiz verirler?
  ***
  Kendi hacminin iki misli deinliğine gömeceksiniz. Soğutma işlemi yapılmaz. Kesinlikle dışarda açık havada kalacak. Sonbaharda soğukta soğanlar uyanır köklenmeye başlar. Yaprak gelişimi de yavaşça başlar. Kışın dondurucu soğuğa maruz kalınca gelişim durur veya çok yavaş devam eder. Lalenin doğal olan yapısı bunu gerektiriyor. İlkbaharda havalar ısınınca gelişim hızlanır, çiçek açarlar. Lale kesinlikle evde yetiştirilmez. Böyle bir şey yok.

 100. Özcan D. -Çatalca dedi ki:

  Ben 300 adet civarı lale soğanı ekiyorum. Nisan – mayıs sonu çiçekler döküldüğünde tohuma kaçmadan çiçek açan sapı hemen kesiyorum. Ancak kalan yaprakların tamamen solması temmuz ortalarını bile buluyor ve bu da çirkin bir görüntü oluşturup ayrıca yazlık çiçeklerin ekilmesine mani oluyor. Size sorum çiçekler solar solmaz ziyansız çıkarılıp müsait bir yere ekilse, solması için orda bekletilse bir sorun olur mu ve bu sonra ekilen yerden soğanlar ne zaman çıkartılıp ne şekilde saklanmalı?
  ***
  Toprak iyi besleyici ise ve çiçeklendiklerinde gübre şerbeti filan veriyorsanız soğanlar kısa zamanda yeterince olgunlaşırlar. Çiçekler solduktan üç hafta kadar sonra sökebilirsiniz. Ama bakımda eksikler varsa soğanlar henüz yeterince gelişmemişlerdir ve gelecek baharda çiçeklenecek kadar olgunlaşmış soğan sayısı çok az olacaktır. Saklama koşulları ve diğer bilgiler yukarda yazılı.

 101. Serkan B. -Adana dedi ki:

  Burada pek lale yetiştiren görmedim aslında ama ben denemek için saksıda yetiştirmek amacıyla 5 siyah 5 de karışık renk lale soğanı aldım. Yazınızda kışın soğuk gerekir diyorsunuz, peki ben Adana da bunu nasıl sağlayabilirim? Mantıken hareket edip evin kuzey cephesine ve dışarıya saksıları yerleştirdim (sadece sabah az bir zaman güneş görüyor bu sorun olacak mı bilmiyorum), ayrıca toprağın üzerine arada sırada buz koysak faydası olur mu?
  ***
  Kışın sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesi yeterli olabilir. Antalya’da bahçelerde yetiştirenler var. Sizin bulunduğunuz yerde özel mikroklima dolayısıyla muz bitkileri eğer kışın en ufak bir zarar görmüyorsa, düşündüğünüz gibi kış soğukları belki lalelerin uyanmalarına yeterli olmayabilir. Şubat ayına kadar kuzey cephesi duvar dibinde tutup toprak yüzeyine buz filan koymak gerekebilir.

 102. Zeynep, Sivas dedi ki:

  Biz de 2 gün önce saksıda lale aldık ama yaprakları kuruyor ne yapmam lazım? Bilen varsa yazsın lütfen.
  ***
  Maalesef bilinicek bir yönü yok. Evde lale olmaz. Kışın turfanda çiçeklendirilmiş laleleri alıp evde tutunca genelde yapılacak bir şey olmuyor, çürür giderler.

 103. İsimsiz dedi ki:

  Lale soğanlarımı ekim ayının sonuna doğru ektim. Saksıları bahçeye çıkarttım. Bugün itibariyle soğanlar 1-2cm civarında yeşil yapraklarını göstermiş. Bu durum bana ilginç geldi. Önümüz kış olduğuna göre bu yeşerme olumsuz bir sonuç doğurur mu? Acaba ekme işini çok mu erken yaptım? Lalelerim daha erken mi açacak ya da açamadan yok mu olacak?
  ***
  Hayır, hiçbir yanlış şey yok, normal bir şekilde gelişiyorlar. Merak etmeyin mart ayına kadar yerinde sayacaklardır. Yeter ki dışarda tutun.

 104. Hülya, Tokat dedi ki:

  Hiç yetiştirmediğim bir bitkiydi lale. Geçenlerde malum market reyonlarından 5 soğan aldım. Kışın saksıdaki soğanları çok kurumadan sulayın diyorsunuz. Hava -5’lere varıyor bazı geceler burada. Bu iklim için de geçerli değil mi sulama ölçüsü yanlış yapmayayım?
  ***
  Hayır, aynen geçerlidir. Kışın aşırı soğuklar lalelere hiçbir zarar vermez.

 105. Hamza, İzmir dedi ki:

  Laleler ve diger bitkilerin bakimi ve yetistirilmesi hakkinda yorumlarinizdan cok faydalandim. Tesekkurler.

 106. Merve dedi ki:

  Şimdi bir lale soğanı alıp dikmek istiyorum ama geç mi kaldım acaba?
  ***

  Hayır, hâlâ tam zamanı.

 107. Kemal, Mersin dedi ki:

  Ben lale soğanlarını bu hafta ektim. Çok mu geç kaldım? Çiçek açarlar mı?
  ***
  Hiç geç kalmış değilsiniz. Devamlı açık havada dışarda tutun. Çiçek açarlar elbette. İstanbulda Nisanın ilk yarısında çiçek açıyor. Sizin orada belki mart başında çiçek açacaklardır sanıyorum.

 108. Betül, Kayseri dedi ki:

  Dün bir soğan aldım. Bahçeden aldığım toprakla saksıya diktim. Can suyunu verdim. Peki lalem açana kadar sulamam gerekiyor mu? Ayrıca bildiğiniz gibi Kayseri soğuk bir memleket. Okuduğum kadarıyla Laleler soğuk severmiş. Ben de balkona koydum. Çok mu soğuk olur?
  ***
  Karda buzda donmaktan zarar görmez. Sadece küçük plastik saksılarda olup kuru ayazda kalırsa belki sıfırın altında 20 gibi soğuklarda ölebilir. Ama aynı şekilde tamamen kar altında kalsa soğuktan korunur. Kısaca, toprak saksıya diktiyseniz hiçbir tehlike yok.

 109. Barış, Ankara dedi ki:

  Ben Ankara’da yaşıyorum. Bu hafta bir hipermarketten 300 tane lale soğanı aldım. Pek çoğu minik sürgünler vermişti. Hafta içi havanın ılık olduğu saatlerde özelliğine uygun derinliklere ektim hepsini. Renklerini özenerek seçtiğim laleleri grup grup ama diğer renklerle aynı bölümlere ektim. Acaba bu bir sonraki çiçek açmalarında renk değişimine neden olur mu? Bir diğer merak ettiğim konu ise bizim bahçemizde sezona göre değişik çiçekler de bulunmakta. İlk açan çiçeklerimiz kardelen sümbül ve lale. Bunların mevsimi geçince diğer çiçeklerimizi ekiyoruz ya da mevcut olanlar çıkıyor. Doğal olarak yaz mevsiminde her gün bahçenin sulanması gerekiyor. Bu durumda lale soğanlarım çürür mü? Yaz çiçeklerim başlamadan lale soğanlarını sökmem gerekirse sizin tariflerinize göre uygun bir sökme zamanım olamıyor. Lalelerimi korumak için ne yapmalıyım?
  ***
  O şekilde renk değişimi lalelerde olmaz. Laleleriniz çiçek açtıkları zaman gübre şerbeti ile sulayın. Çiçekler solduktan en az 15 gün sonra sökebilirsiniz (daha erken sökmeyin). Sökerken yapraklara ve köklere zarar vermemeye çalışın. Gölgeli bir yerde kendiliklerinden kurumaya bırakın. Kururken yapraklardaki ve köklerdeki enerjiler besinler soğanlara geçer. Kuruma tamamlanıp bittikten sonra da soğanları çöründen çöpünden ayıklayın usulüne uygun olarak havadar serin bir yerde sonbahara kadar saklayın.

 110. Dilek, İstanbul dedi ki:

  Aralık sonuna dogru saksılara lale soğanlarını yerlestirip acik havaya balkona koydum. Birkaç gündür yağan yağmurlar nedeniyle saksıların üzerindeki toprak su altında kaldı. Bu su lale soğanlarına zarar verir mı? Saksıların üzerini ortup yağmurdan korumalı mıyım?
  ***
  Hiçbir bitki dibi delik olmayan saksılara dikilmez. Onları sökün dibi delik olan saksılara dikin ki suladığınız zaman suyun fazlası alt deliklerden akıp gitsin. Böylece yağmur kar sularının da hiçbir zararı olmaz.

 111. Eda A. İstanbul dedi ki:

  Eşim ocak ayı başında bir lale soğanı getirdi zavallıcık öyle bir poşet içinde tepeden küçükte bir filiz vermiş. Dışarı çıkamadığım için toprak alamadım. Kalınca bir pamuğa sarıp suladım, karanlık serin bir yere koydum. Şimdi filizi iyice büyüdü fakat toprak alıncaya kadar ölmesinden endişeleniyorum. Filizin üzeri kahverengi bir renk almış bu ne anlama gelir? Bu halde pamuk içinde açık havaya koysam donar mı?
  ***
  Bahçeden, yol kenarından, çöplükten nereden olursa herhangi bir toprak bulun. Hatta bu topraklar laleler için hazır poşet topraklardan daha güvenlidir. Hiç bekletmeyin hemen dikin. Yoksa bir iki gün içinde çürüyecek.

 112. Nadide, İstanbul dedi ki:

  Kasım ayında lale ektim, fakat hala filizlenmediğii görünce saksıdaki lalelerimin toprağının üstünü biraz eşeledim ve filizlenmiş olduklarını gördüm sanırım soğanları biraz derine yerleştirmişim. Bir sakıncası var mı? Ne yapmam gerekir?
  ***
  Bir sakıncası yok. Her şey normal.

 113. Osman, Tokat dedi ki:

  Ben bu sene poşetlerin içine birer tane lale soğanı diktim. Bunların bakımını nasıl yapmalıyım? Çiçekler solduktan sonra yazın lale soğanlarını nasıl ve nerede hangi koşullarda saklamalıyım?
  ***
  Osman Bey, ben şimdi size yukarda ince detaylarıyla anlattığım her şeyi yeniden mi yazayım? Sayfaya biraz dikkat etseniz okusanız boş yere cevap beklemeyeceksiniz.

 114. Osman, Tokat dedi ki:

  Geçen yıldan 3-4 kilo lale soğanı elimizde var. Bunları bozulmadan nasıl muhafaza ederiz?
  ***
  Bunlar bakliyat değil tahıl değil tohum değil. Canlı soğanlar. Yıllarca saklanılmaz. Hemen dikmelisiniz. Yeriniz yoksa eşe dosta dağıtın. O da mümkün değilse atın gitsin. Boş yere saklamayın canlı kalamazlar.

 115. Sema Ercan dedi ki:

  Benim lalelerim bahçede. Hiç bir zaman onları topraktan çıkartmadım. Hata mi ediyorum? Yaprakları kuruduktan sonra az su verin diyorsunuz ama yanlarındaki diğer çiçekleri sulamam gerekiyor. Bu durumda ne yapmam gerekir?
  ***
  Aslında çok da önemli değil. Ben ‘en iyi’ bakım bilgilerini yazıyorum. Ama yıllardır gördüğünüz gibi, sizin usulünüzün hiç bir sakıncası yok.

 116. Çağdaş dedi ki:

  Lalenin büyümesi için ortalama ısı seviyesi kaç olmalı ve balkona koyabilir miyiz? Eğer koyarsak en az kaç dereye dayanır?
  ***
  En şiddetli soğuklara bile dayanır. Daima dışarda açık havada yetiştirilmesi şart.

 117. Kemal, Mersin dedi ki:

  Yanlışınız var.Bu bitki İstanbul lalesi olamaz. Eğer istanbul lalesi olsaydı şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi istanbul lalesini bulmak için 2 milyon dolar yatırım yapmış olmazdı. Benzeri fakat aynısı değil.
  ***
  Aynısı ve ta kendisi. İstanbul belediyesinin dünyadan haberi yok. Yatırımlara da inanmıyorum. Laf çok. Eğer yatırım varsa, ve diyelim eğer tulipa acuminata gerçek istanbul lalesi olmasa bile ondan getirtip melezleştirmelerle istanbul lalesini yeniden üretirlerdi.
  Ama kaybolmamış ve ingiltere’de çok ciddi bir botanik bahçesinde birkaç türü özenle korunmakta. Amerika’da da var. Ve kimbilir belki Hollonda’da ve İsrail’de bile vardır.
  Belediyecilerde biraz bitki hassasiyeti olsaydı önce ağaç nasıl budanır onu bilirlerdi. Gelin İstanbulda ağaçları nasıl buduyorlar görün. Hepsi sakat bırakılıyor.

 118. Nuri Dikgöz dedi ki:

  Bu yıl çok değişik şekillerde soğanlı çiçek aldım ve ektim.Tamamına yakınıda çıkmış dorumda.İçlerinde hemen hemen açmak üzere olanlarda var. Benim esas merak ettiğim çiçek dönemi geçtikten sonra soğanları çıkartmadan aynı saksılara yaz çiçekleri ekmek. Devamlı da sulayacağımız düşünülürse soğanları bozar mıyım?
  ***
  Mevsimlik süs bitkilerinden dikebilirsiniz. Genelde bir şey olmaz. Yukarda açıkladığım gibi.

 119. Zülal dedi ki:

  Merhablar ben bir hafta önce lale almıştım ama hemen soldu bu konuda ne yapmalıyım?
  ***
  Yazımı dikkatle okuyun. Ne yapacaksınız, çöpe mi atacaksınız yoksa buradaki bilgilere göre soğanla uğraşacak mısınız siz karar vereceksiniz.

 120. Melek, Mersin dedi ki:

  Ben lale soğanı almıştım saksıda yetiştiriyorum. Fakat şimdi çiçek açmaya başladı. Ayrıca lalemin rengi pembe. Çiçek yapraklarında beyazlık var ne yapmalıyım?

 121. Nuri Dikgöz dedi ki:

  Lale dışındaki soğanlı çiçeklerin tamamı mı evin sıcak ortamını sevmez?
  ***
  Burada konu laleler. Yukarda hakkında her türlü bilgi var. Okuyun diğer bitkilerden farkını öğrenin. Ev bitkilerinin bakımı başka. Onlar hava akımları olmayan penceresi kapısı hep kapalı tutulan sıcak evlerde epeyce rahatsız olup genellikle bozulurlar. En dayanıklı birkaç tür hariç. Onlar dayanır.

 122. Ahmet N.Ş. - Maraş dedi ki:

  14 şubat için çok sevdiğim birine katre i matemden esinlenerek lale soğanı almaya karar verdim. Burada bulamadım. İnternetten sipariş vermek istiyorum. İthal hollanda lale soğanı satan bir siteye rasgeldim. Sitede en verimli ekim tarihinin 1 aralık olduğu yazılmış. Yazınızı defalarca okudum şubatta da ekim yapabileceğimizi söylemişsiniz siz de. Sizce geç kaldım mı cok merak edıyorum?
  ***
  Evet şubatta da ekilebilir. En iyi zaman aralık değil, eylül – ekim ayıdır. Ne kadar geç kalınırsa lale soğanının kalitesi azalır, onun için bir an önce dikmek gerekiyor. Bütün mesele budur. Çünkü lale soğanları tohum gibi değildir. Kuru ve sıcak ortamlarda aylarca bekletilirlerse nem kaybederek bozulurlar. Bazı dokuları kurur zarar görür. Alacağınız lale soğanları iyi korunmuşsa bünyelerinden fazlaca nem kaybetmemişlerse şubatta dikmenizde bir sakınca yok.

 123. Kader, New Orleans dedi ki:

  Ben amerikada iklimi oldukca sicak bir sehirde yasiyorum ve bahcemde lale yetistirmek istiyorum. Esim ekilmis ve uzerinde cicekleri olan bir lale saksisi aldi. Bunlari bahcemde gunesli bir alana ekersem eminim sicaklar basladiginda kurayacaktir. Yapraklari sararip dali kurudugunda soganini cikarip kurutmam gerekiyor mu bir sonraki donem ekebilmem icin?
  ***
  Laleler İstanbulda da çiçek açtıktan birkaç hafta sonra yaprakları ve kökleri kurur soğanlar sonbahar serinlerinde tekrar köklenmeye başlar. Yerinden sökmeniz şart değil. Sadece yaz sonunda söküp soğanları büyüklü küçüklü ayırıp düzenli bir şekilde uygun yerlere dikebilirsiniz. Yazımı okuyun ona göre bakımını yapın.

 124. Fatma, Ankara dedi ki:

  Merhaba, Şubat başında filizlenmiş lale soğanlarını saksıya diktim. Soğanları görünüyordu. Soğanlarının kahverengi kısımlarında küflenme fark ettim. Üzerine toprak örtüm. Saksım geniş ve camekanlı balkonda duruyor. Teşekkür ederim.

 125. Secelin, İstanbul dedi ki:

  Ben tam 8 gün önce bir lale soğanı aldım.Aldığımda sapı hafif çıkmıştı. Ama sapı hiç uzamadı.Okulda yetiriyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir. Dışarda tutun. Nisana doğru canlanır. Sonrası belli yazımın içinde bilgi var.

 126. Nuri D. -Mudanya dedi ki:

  Aldığımız saksılar aslında plastik ama toprak saksı diye isimlendiriliyor. Sizin kastettiğiniz toprak saksı bunlar mıdır?
  ***
  Değil. Toprak saksı topraktan yapılır. Aynen kiremit kibi. Rengi de benziyor zaten aynı yapıdadır.

 127. Eda dedi ki:

  Eşim beyaz çiçekli soğanlı bir bitki daha aldı. Araştırdım fakat adını bilmiyorum. Bakımı lalenin bakımı ile aynı mıdır? Nerde tutmalı, nasıl sulamalı? Saksısı küçük gelmiş. Bu aylarda geniş bir saksıya dikebilir miyiz? Bir de lale soğanlı bitkilerden çoğaltma nasıl yapılır?
  ***
  Eda Hanım bu sorularınıza kimse cevap veremez. Ne olduğunu bilmebilmem mümkün değil. Her soğanlı bitki aynı özelliklerde olmuyor aynı bakımı istemiyor aynı şekilde çoğaltılmaları mümkün olmayabilir. Resim gönderseydiniz yardımcı olabilirdim. Lale çoğaltılması konusu ise yukarda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

 128. Kemal, Mersin dedi ki:

  Saksıdaki lalelerin yaprakları ve sapları kuruduktan sonra ekime kadar saksıda serin bir yerde mi tutmalıyım? Yoksa saplar ve yapraklar tamamen kuruyunca söküp serin bir yerde mi tutmalıyım?
  ***
  İkisi de uygundur. Duruma, şartlara göre değişir. Yukarda açıklaması var okuyun lütfen.

 129. Özge Ç. -Ankara dedi ki:

  Ektiğim tüm soğanlar yeşerip büyüdüler. Şu anda iki tanesi çiçek açtı. Acaba çiçeklerini almak için dallarını budamamda bir sakınca var mı? Ya da nasıl budamalıyım?
  ***
  Budamak demekle çiçeklerini sapıyla beraber kesip almayı, vazoya koymayı kastediyorsunuz herhalde. Olabilir. Bir sakıncası yok. Dip yaprakları yeni oluşan soğanları beslemeye devam eder.

 130. Nuri, Mudanya dedi ki:

  DDT seneler önce yasaklandı diye biliyorum. Doğru biliyorsam alternatif var mı?
  ***
  Çok da önemli değil. Sadece tedbir amaçlı. Onun yerine belki bahçe sülfürü olur. Veya ziraat ilaçları satıcılarına danışmalısınız.

 131. Nilüfer, Kocaeli dedi ki:

  Saksıya ektiğim 5 lale de çiçeklerini açtılar. Çiçekleri kapalı balkonda tutuyorum. Ne çok soğuk ne de çok sıcak bir ortamı var. Sabahları güneş alıyor. Çiçeklerinin uzun süre kurumadan kalmalarını sağlamam için tarif ettiğim ortam uygun mudur? Çiçekliyken daha soğuğu mu sıcağı mı daha çok severler?
  ***
  Pek bir şey fark etmez. 26C dereceden daha fazla sıcakta daha çabuk solarlar. Zaten bu zamanda buralarda o kadar sıcak olmaz. Olsa da sadece öğle vaktinde olur.

 132. Çağdaş dedi ki:

  Benim lalelerim şuan küçük küçük çıkmaya başlamış normal mi? yoksa geç mi kalındı?
  ***
  Normaldir. Havalar ısınınca hızla boylanır. Endişelenecek bir şey yok.

 133. Kemal, Mersin dedi ki:

  Lalelerimin yapraklarında küçük böcekler var ne yapmalıyım?
  ***
  Evde tutuyorsanız yanlış. Dışarda olmaları lazım. Dışarda iseler pek böcek olmaz. Varsa, fırça gibi bir şeyle böcekleri süpürmelisiniz.

 134. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Dün bir çiçekçiden lale aldım. Ben bu bitkiyi çok sevdiğim için balkonumda yetiştirmek istiyorum. Saksı ve toprağını değiştirmeli miyim? Çünkü saksısı çok küçük. Başka önerilerinizi de yazarsanız çook mutlu olurum. Sitenizi beğenerek takip ediyorum ve sayenizde difenbahya bitkim kurtuldu. :) Bunun için de size çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun.
  ***
  Su bardağı hacminde toprak varsa kalsın değiştirmek gerekmez. Daha azsa belki yeterince beslenemez yeni soğanlar çok güçsüz kalır. Bu sayfadaki bilgileri okursanız iyi olur. Ona göre ne zaman ne yapılacaksa yaparsınız. Her şey ince ince izah edilmiştir.

 135. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Bu yıl ektiğim bazı laleler çok cılız çiçekler verdi. Bu çiçeklerin yavru soğan vermesini engeller mi?
  ***
  Engellemez. O çiçeklerin küçük olması ya özelliğidir ya da soğan önceki yıl iyi besin depolayamamıştır. Lalenin çiçeğinin kalitesi önceki yıl oluşan soğanın nasıl yapılanmış olmasına bağlıdır. Şimdi yeni oluşan soğanlar yeterince güçlü gelişebilirlerse gelecek baharda daha iyi çiçek açarlar.

 136. Çağdaş dedi ki:

  Lale için gübre gerekir mi? Gerkirse ne zaman gerekir? Evde yapabilceğimiz basit vitamin gibi bitkiye yararlı olabilecek formüller biliyor musunuz?
  ***
  Evet, gerekir. Yukarda açıklanmıştır lütfen okuyun.

 137. Sibel Yazan dedi ki:

  Lalelerimin yeşil yaprakları çıkalı bir hayli zaman oldu ancak henüz çiçek açmadılar. Heyecanla bekliyorum.

 138. Sinan, Adana dedi ki:

  4 hafta önce lale aldım çiçeği açalı 2 hafta oldu. Bugün çiçeği soldu. Neden? Ayrıca çiçek açmadan önce tomurcuğu çok elledim.
  ***
  Çiçeklerin solması gayet normal bir şey. İki hafta iyi dayanmış.

 139. Alperen, Sakarya dedi ki:

  Şu an elimde 2 tane lale soğanı var. Toprak görmedikleri halde hafiften filiz veriyorlar. lale soğanının ekim ayının sonbahar olduğunu yazmışsınız. Şimdi eksem bana herhangi bir faydası olur mu? Veya bir şekilde gelecek seneye saklayabilir miyim?
  ***
  Hemen ekmenizin size bir faydası olur mu bilmem ama soğancağzlara faydası olur. Daha fazla işkence etmeden hemen ekmelisiniz.

 140. Sinan, Adana dedi ki:

  Okudum ama göremedim. Lalenin sapını keseyim mi?
  ***
  Solmuş çiçeği sap ucundan kesin sap kalsın.

 141. Asım, Ankara dedi ki:

  Lalelerimi böceklerin yemesine karşı ne yapabilirim? Başlarını yeni çıkardılar ama çıkan yapraklarda delikler var sanki yenmiş gibi.
  ***
  Onlar muhtemelen soğanın önceden zarar görmesiyle ilgilidir. Bu soğuk zamanda böceklerin lalelere zarar vermesi mümkün değil.

 142. Ali, Aydın dedi ki:

  Soğanlarını topraktan çıkarmasak seneye yine yeşerir mi?
  ***
  Evet.

 143. Gülşah dedi ki:

  Marketden lale ciciği aldım ve kendi saksısından cıkartıp yeni bir saksıya dikdim. Ama daha cicekleri acmadan soldular. Yaprakları hala canlı. Laleleri dikdiğim torf topragindan olobilir mi? Çünkü saksıları geniş ve fazla derin ekmedim lalenin soğanının iki kat derinliginde ekmişdim.
  ***
  O tür toprakları laleler sevmez. Gerçek toprak daya iyidir. Ya toprak zarar verdi ya da evde tuttuğunuz için bozuldular.

 144. Sinan, Adana dedi ki:

  Hollandada akrabam var. Sipariş verdim fakat gümrükte sorun çıkarıyorlarmış lale kaçakçılığı olur diye.
  ***
  Olur mu öyle şey. :) Adamlar bütün dünyaya lale satmak için neler yapıyor. Bence sizin akrabalarınız size yardımcı olmamak için kafan bir şey uydurmuşlar. Tekrar isteyin. Alt tarafı üç beş tane soğan. Ayıptır. Böyle akrabalık olmaz. Siz ısrarla tekrar isteyin. Akrabalar arasında samimiyet olmalı ısrarcılık olmalı.

 145. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Ben 2-3 senedir hiç sökmedim soğanları. Ve şu anda bazıları öbek halinde. Sanıyorum çoğu da çiçek açmayacak gibi. Şu anda sırf yaprak görünüyorlar. Sökmemek çiçek açmaması için etken midir?
  ***
  Değildir. Sadece düşünün geçen sonbaharda tek soğan, şimdi oluyor en az 10 soğan.. Bu baharda yavru soğanlar nasıl beslenirlerse o kadar büyüyebilirler. En az biri en fazla üçü çiçek açacak olgunluğa gelir, o da bakıma göre. Ve gelecek baharda onlar bir arada aynı noktada çıkacaklar. Hepsi bir arada olunca da birbirlerinin gelişimlerini engelleyecekler. İşte bu yüzden hiç olmazsa sonbaharda laleler uyanmadan önce soğanları söküp olgunlarını ayırmak, daha küçüklerini ayırmak, ayrı yerlere ekmek iyi olur.

 146. Nuray, Denizli dedi ki:

  Lale soğanlarını şubat ayının son haftalarında saksıya gömmüştüm ama hiç sulayamadım. Martın 20sinden sonra sulamaya başladım. Soğanlarından hafif filizlenmiş. Balkonda duruyor. Acaba büyür mü? Akıbetleri nasıl olur?
  ***
  Bilmiyorum. Bekleyip göreceksiniz. Biraz yapraklanma olmuş diyorsunuz. Şimdi ya büyümeye devam ederler ya da içleri tamamen kurumuştur artık işe yaramazlar.

 147. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Henüz çiçeği açmamış bir lale aldım dün. Saksı soğanın genişliği kadar nerderyse ve soğanın yarısı toprağa gömülmüş yarısı dışarda görünüyor. Şimdi ben ne yapmalıyım?
  ***
  Hemen toprağa aktarın.

 148. Serpil, Kırıkkale dedi ki:

  Ters lalem, siyah lalem ve sümbüllerim topraktan çıkmadı. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Belki yanlış zamanda diktiniz. Belki yanlış ortamda bulundurdunuz. Belki soğanlar hastalıklıydı. Ben bilemem çünkü ne yaptığınızı bilmiyorum.

 149. Zeynep D. -Bandırma dedi ki:

  06.12.2011 tarihinde adımı kaydetmeyi atladığım için isimsiz olarak geçen yazının sahibiyim. Şu an soru sormak için değil, sayenizde, mutluluğumu dile getirmek için yazıyorum. Ekim ayında ektiğim lalelerin gelişimi beni meraklandırmıştı. Sizden gelen cevapla rahatlamıştım. Bugün itibariyle açmalarına az kalmış renkleri belli olan 11 lalem var. Ayrıca henüz açma aşamasına gelmemiş yemyeşil yaprakları 10cm civarında olan gelişimlerini merakla takip ettiğim diğer lalelerim var. Yıllarca kışın lalerin soğanlarını içeri alıp baharda eken ve başarısız girişimlerde bulunan birisi olarak size mutluluğumu anlatamam. Verdiğiniz doğru bilgiler ve yönlendirmeleriniz için teşekkür ediyorum.
  ***
  Burayı unutmayıp sonucu yazdığınız için ben de size teşekkür ederim.

 150. Ayşe, Antalya dedi ki:

  Açmayan ya da küçük açan laleleri küçük saksılardan tarlaya eksek nasıl olur? En azından laleler diplerinden yumrular belki bu şekilde lalelerden yararlarınız olabilir mi?
  ***
  Zaten saksılarda uğraşılacak şey değil. Bahçeye tarlaya ekin unutun gitsin. İlkbaharda çiçek açar görürsünüz, isterseniz çiçeğini keser evde vazoya koyarsınız. Böylesi daha iyi.

 151. Ali, Kahramanmaraş dedi ki:

  Bir alışveriş mağzasından 3 adet lale aldım. Balkonda saksıya ektim ama laleler gündüz öyle bir açıyor ki sanki dümdüz oluyorlar, güneş gittikten sonra yavaş yavaş kapanıp gece normal hale geliyorlar. Sebebi ne olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Bu gayet normal bir şey. Laleler böyle davranır.

 152. Aytül, Sivas dedi ki:

  Lale severlere İskender Pala’nın katre-i matemini okumalarını öneririm.

 153. Serkan, Adana dedi ki:

  Geçtiğimiz sonbaharda 10 soğan olarak aldığım lalelerimden sadece 5 tanesi çiçek açtı. Bakımları ortamları toprağı aynı olmasına rağmen neden yarısı açtı bilemedim. Açmayanlara baktığımda çiçeğin içinde beyaz ve kurumuş olduğunu gördüm. Nedeni nedir? Acaba Adana sıcakları olabilir mi?
  ***
  Değil. Esas sebebi ya soğanlar geçen yıl yapraklar yeşilken iyi beslenememişti, ya yaz boyunca sıcak yerde bekletildiler soğanın cücüğündeki tomurcuk zarar gördü ya da hastalıktır. Lale soğanları ilkbaharda kuruyunca gelecek yılın çiçek tomurcuğu içinde hazırdır. Bundan dolayı (eğer soğanlar sökülecekse) sonbahara kadar serin yerde bekletmek gerekir. Sonbaharda acilen dikip sulamak lazım. Yazın sıcak ve kuru ortamda zarar görüyorlar buna dikkat edilmeli.

 154. Yasemin, Bodrum dedi ki:

  Gonca halindeyken yeşil yeşil böcekler var hem de birsürü. ilaçlama mı yapmamız gerekiyor? Evin içinde durmuyorlar balkondalar ama öğlen güneş çok dik geldiğinden zarar verir diye 1 2 saat eve alıyoruz. Neden oluyor? ilaç mı yapmamız lazım ne önerirsiniz?
  ***
  Lale sayısı az ise küçük bir fırça ile hepsini kolayca temizleyebilirsiniz. Fazla sayıda laleleriniz varsa, uğraşamayacaksanız uygun bir ilaç bulmalısınız. Eve aldığınıza göre sayı az. O halde böcekleri kolayca giderebilirsiniz.

 155. Kübra, Kütahya dedi ki:

  Geçen hafta çiçekçiden iki tomurcuk lale aldım. Gözümün önünde açsın istedim ama laleler hala aynı şekilde duruyor. Sabah güneşi görüyorlar. Ne yapmam gerek acaba böyle bir durumda? Beklemeli miyim yoksa soğanlarımda bir problem olabilir mi?
  ***
  Bekleyin. Sıcağa göre gelişirler. Lale türlerinin sıcaklık istekleri farklı farklı. Bekleyeceksiniz.

 156. Betül, Batman dedi ki:

  Ben de bir lale severim. Bütün özeni gösterdiğim halde lalelerim sadece yeşeriyor malesef daha çiçek açmadan sararıyorlar. Bu sene yine martın sonuna doğru ektim. Belli bir boya eriştikten sonra yine sararmaya başladı. Şimdi bu durumda lale soğanını topraktan tekrar alabilir miyim? Ben Batman’da yaşıyorum iklimden kaynaklanıyor olabilir mi?
  ***
  Sayfadaki bilgileri okuyun. Martta lale ekilmez. Ekim ayında ekmelisiniz. Batmanda da olur. Ama dünyanın hiçbir yerinde ilkbaharda lale soğanı ekilmez. Sonbaharda ekilir. Sizinkiler martta serinde gelişmeye başlıyor, sonra sizin orada sıcaklar erkenden bastırınca, onlar daha yeterince gelişemeden sıcak etkisiyle gelişimleri duruyor. Bir daha soğanları zamanında ekin.

 157. Sude, Giresun dedi ki:

  Ben bugün yeni açacak bir lale aldım. Bilgi almak için bu siteye girdim. Öğrendiklerime göre evde lale yetiştirilmiyormuş. Acaba pencere kenarında güneş alan bir yerde yetiştirilebilir mi? Dışarıda yetiştirme olanağım yok.
  ***
  Hava ister, rüzgar ister, kışın soğuk ister.. Ona göre ‘pencere dışında’ yetiştirebilirsiniz. Şimdilik ev içinde tutabilirsiniz. Sık sık açık bırakacağınız bir pencere yanında olması kaydıyla.

 158. Pınar, Bursa dedi ki:

  5 lale soğanımı geçen ekimde ekmiştim. Şu an göz alan kıpkırmızı 6 açmış lalem var. Ancak daha önce başka bir yerde ekimi derin saksıda yapmak gerektiği, kış aylarında soğanların daha derine kaçıp sonra tekrar çıkacakları yazıyordu. O yüzden ben de oldukça derin bir saksıya ekmiştim. Şu an saksıyı değiştirmek istiyorum. Bunun bitki için sakıncası olur mu? Özellikle Soğanların şu an hava alması doğru olur mu? Bilgi verirseniz çok memnun olurum.
  ***
  Saksı ne kadar büyük ve derin olursa o kadar iyi. Soğanlar yer değiştirmiyor. Ancak yeni oluşacak olan soğanların yeri daha aşağıda veya daha yukarda olabiliyor. Saksı ve toprak değiştirme vesaire bilgileri açıklamıştım oradan okuyabilirsiniz.

 159. İsimsiz dedi ki:

  Rengi sarı olması gerekirdi beyaz birşey oldu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Demek ki rengi öyleymiş. Ambalajlarındaki resimler aldatıcı olabiliyor.

 160. Tuba, Ankara dedi ki:

  Merhaba, faydalı bilgiler icin teşekkürler. Daha önce de lale yetiştirmek istemiştim ama becerememiştim. Bu yıl kaledibindeki fidecilerden 5 tane yapraklı çiçeği açmaya yüz tutmuş lale aldım. Uzun plastik saksıya yan yana ektim. Terasda yeterli yer var. Kuruduktan sonra gölgeye alabilirim. Güneşte de bırakabilirim ancak toprak saksım yok. Yani yazın çok sıcakta kalacak kanaatindeyim. Yazın pismesini engellemek icin ne yapmak uygundur?
  ***
  Yazın gölgede tutun. Ankarada aşırı sıcak olmaz ve soğanlar zarar görmezler. Ankaraya göre eylül ayı girer girmez soğanları yeni toprağına ekip sulamak daha uygundur. O zamana kadar kocaman bir toprak saksı bulmalısınız.

 161. Batuhan, İstanbul dedi ki:

  Babam bu sene lale almış ve ekmiş, ben bilmiyordum ne olduğunu suluyordum ve en sonunda büyüyüp açınca çiçekler lale olduğunu öğrendim. Çiçekler güzel açtılar yaprak dökme dönemine girdiler. Yaprak dökmeleri ne anlama geliyor? Kaç günde bir su vermeliyim?
  ***
  Sorunuzun cevabı zaten yazımın konusu. Lütfen okuyun. Sulaması ise toprak kurudukça..

 162. Arif Başer dedi ki:

  Muğla Akyaka’da hava şartlarının lale yetiştirmeye uygunluğunu merak ediyorum. Bilgilendirirseniz memnun olurum.
  ***
  Türkiyenin her yerinde hava şartları lalelere uygundur. Kışın birkaç hafta boyunca 15C dereceden aşağı soğuk yemeleri yeterlidir.

 163. Esma, İstanbul dedi ki:

  Lalelerimden bir tanesi bir gövdeden iki tomurcuk verdi. Normal mi? Kaç tane soğan oluşturur?
  ***
  Üçlüleri de var. Normal denebilir. Kaç soğan oluşturur bilmiyorum.

 164. Batuhan, İstanbul dedi ki:

  Kışın saksının toprağı buz olmuştu bitkiler balkondaydı. Kar yağdığında buz olmuştu. Çiçekler kuruyup gitmişti bunun nedeni ne olabilir?

 165. Volkan D. -İstanbul dedi ki:

  Eşim lale meraklısı idi. Vefat ettikten sonra kabrini lalelerle süsledim. Şimdi zamanı geçince taç yapraklar döküldü. Kalan sapları kesmek lazım mı yoksa tohuma kaçmasına müsaade edip tamamen kuruyuncaya kadar bekliyeyim mi?
  ***
  Amacınız daha fazla soğan oluşturmaksa ve sık sık gidip suluyorsanız tohum kafalarını sap uçlarından koparın boş yere kuvvet çekmesinler. Ama eğer laleleri kendi haline bırakacasanız, nasılsa her bahar yeniden çiçeklenir diye düşünüyorsanız uğraşmak hiç gerekmez. Önümüzdeki haftalarda kuruyacaklar. Gelecek baharda yeniden çiçek açarlar. Böyle yıllarca gider.

 166. Kübra , Kütahya dedi ki:

  Lalelerin sık sık yağmur alması soğanını çürütür mü acaba? Çok su aldığı için?
  ***
  Hiçbir şey olmaz.

 167. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Toprağının çok iyi olmadığını yeni anladığım lalelerimin soğanlarını rahatsız etmeden kötü toprağını azaltıp az yanık gübre ve elenmiş kayın toprağı ilave edip zaman zaman suluyorum. Esas sorum bu yanık gübre yavru soğan beslenme zamanı doğru tercih midir?
  ***
  Üs tarafa böyle gübreli toprak takviyesi kış sonuna doğru yapılsaydı daha iyi olurdu. Çiçek açtığı zaman veya sonra yapılsa geç kalınmış olur. Bu zamanda (çiçek açtığı zaman veya sonrasında) gübre şerbeti verilmesi daha iyi işe yarar. Ama belki bu sizin yaptığınız da gayet iyi sonuç verebilir, özellikle de yaprak sağlığı birkaç hafta daha çok iyi giderse.

 168. İrem, Sinop dedi ki:

  Evimizin önünde laleler var. Lalelerin zamanı geçtiği için yapraklarını döktüler. Ben de içindeki sarımsıya benzer küçük tohmları aldım kavanoza koydum. Aldığım tohumları soğana çeviremem diye çok korkuyorum önemli püf noktalarında banada söyler misiniz?
  ***
  Püf noktası yok. Tohumdan lale yetiştirmek çok zor bir iştir. Başarsanız bile belki 5 yıl beklemeniz lazım yeterince büyüyebilmeleri için. Tohumla uğraşacağınıza siz onların soğanlarını alın ekim ayında ekin. Sanıyorum onlar belediyenin ektiği lalelerden bahsediyorsunuz. Siz söküp almazsanız telef olacaklar. Belediye yeni çiçek diktirirken onları söktürüp çöpe attırır.

 169. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Lalelerim sadece birer yaprak çıkartıp öylece kaldılar. Bunun sebebi ne olabilir?
  ***
  Çiçek açacak olgunluğa gelmemiş lale soğanları böyle olur. Eğer soğan bu yıl yeterince büyürse gelecek yıl çiçek açar.

 170. Kübra A. -Ankara dedi ki:

  Benim lalem sarı renkte ve soldu. Bir de saksıda yanından iki tane lale yaprağı çıktı. Ne yapmalıyım? Solan lalemin çiçeğini ve sapını kesebilir miyim? Saksıdan çıkarıp daha büyük bir saksıya mı dikmeliyim öyle yaparsam nasıl yapabilirim? Seneye nasıl bakmalıyım?
  ***
  Kübra Hanım, bu sayfada her şeyin cevabı var. Lütfen biraz okuyun, biraz dikkat edin.

 171. Özge Erdoğan, İstanbul dedi ki:

  Yeni hasat edilmş bir laleyi hangi koşullarda saklamalıyız? Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Yukarda bütün detaylarıyla açıklanmıştır.

 172. Yavuz, Kütahya dedi ki:

  Lale soğanlarının dış katmanları laleye ne fayda sağlıyor?
  ***
  Canlı katmanlar gelecek yıl için besin deposudur. Ölü katmanlar canlı katmanları korumak içindir.

 173. Eyüp C. -İstanbul dedi ki:

  Nisan’da dört adet Eminönü’nden alınma lale ektim fakat 1 cm büyüyüp öylece kaldılar. Zamanı geçtikten sonra onları açmadıkları için bir köşeye atmıştık. Bugün karıştırınca iki soğanın sağlam olduğu gördüm ve soğanları kurcaladıkça bir sürü sarımsak tanesi kadar lale soğanı elde ettim. Beyazlar ve tazeler. Açmama sebebleri ne olabilir? Bebek soğanları nasıl muhafaza etmeliyim? Sitenizden çok bilgi edindim ama tam bir fikrim yok. Seneye açma garantileri var mı? Eminönünde veya başka bir yerden soğan almamı tavsiye eder misiniz?
  ***
  Lale soğanları ekim kasım aylarında ekilir. Eğer ekilmez bahara kalırsa soğanların cücükleri bozulur. Sizinkiler o yüzden gelişememiş ya da sıcaklar başladığı için gelişim durmuş. Yapraklanma olmayınca yavru soğanlar cüce kalmış. Gelecek yıl onlar çiçek açmayacak çünkü gelişemediler. Tekrar toprağa gömün. toprak kupkuru oldukça sulayın. Ekim ayına kadar bu şekilde açık havada gölgede tutacaksınız. Sonra söküp düzgünce dikin. Havalar soğudukça köklenip yapraklanmaya başlarlar. Geri kalan bilgiler yazımın içinde mevcut okuyun gereğini yapın. Eminönü’nden bir şey alacaksanız önce neyin ne olduğunu iyi bilmeniz gerekir. Nisanda lale soğanı satmaları hiç dürüstçe bir hareket değil.

 174. Sinan, Adana dedi ki:

  Siyaha yakın laleyi nasıl elde ederiz yani hangi renk laleler ile tozlaştırmalıyız?
  ***
  Bilmiyorum ama zaten siyaha yakın renkte her çeşidi var. Çok matah şey değiller. Pek rağbet yok.

 175. İrem, Sinop dedi ki:

  Kavonaza koydum küçük tohumları ama kavonozda çürüyüp küflenmiş buzdolabında olduğu halde.
  ***
  Tohumlar iyice kurumuş olmalıydı. Kavanozun kapağını naylon üstünden kapatmalıydınız o zaman içeri hava sızdırmazdı.

 176. Betül, İstanbul dedi ki:

  Bana Hollanda’dan çift renkli lale soğanı geldi. nasıl yetiştireceğim konusunda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ne tür toprak kullanmalı ya da nasıl sulama yapmalıyım?
  ***
  Aynen bu sayfada anlattığım gibi. Onlar da lale sonuçta.

 177. Simge, Bolu dedi ki:

  Bahçede beyaz lalelerimiz mayısı ortaların doğru sarardi şimdi soluk gibi görünüyor. Fakat diplerine baktım yeni ve küçük küçük soğanlar çıkıp duruyor. Bu ne anlama geliyor? Ne yapmalıyım?
  ***
  Diplerini eşelemeyin rahatsız etmeyin. Anlaşılan gece fazla serin oluyor ve yeni soğanlar yaprak çıkarmış. Zararı yok. Yaz sıcakları iyice bastırana kadar bu sayede o yeni soğanlar daha da güçlenirler. En geç temmuz ortasına kadar kururlar. Sonbaharda söküp soğanları büyüklü küçüklü ayırın düzgün bir şekilde yeniden dikin.

 178. Yavuz, Kütahya dedi ki:

  İki hafta önce soğanları çıkardım. Gölgede bekletmeme rağmen soğanlardan birisi çürümeye aşladı. Ne yapmaliyim?
  ***
  Çürükleri atın. Esintili bir yerde kurumalarını bekleyin. sonra bez torbada saklamak iyi olur.

 179. Yavuz, Kütahya dedi ki:

  Çürüyen kısmı kessem olur mu?
  ***
  Bence olmaz ama kesin deneyin Allahtan ümit kesilmez. :)

 180. Kemal, Mersin dedi ki:

  Doğada bulunan laleleri ticari amaç dışında söküp yetiştirmek yasak mı? Herhangi bir bilginiz var mı? Yetiştirmek istiyorum çünkü.
  ***
  Böyle bir yasak duymadım. Olsa bile siz bir iki soğan sökeceksiniz bunda hiçbir sakınca yok. Hem nolur nolmaz birilerinin onları özel olarak koruma altına alması lazım. Devletin işleri belli olmaz. O bitkilerin yaşam alanına baraj, elektrik santrali filan kurarlarsa yok olup giderler. Size bulabildiğiniz özel türleri alın diye özellikle tavsiye ederim.

 181. Eyüp C. -İstanbul dedi ki:

  Lalelerle saksı arasındaki veya soğanlar arasındaki mesafe 5 cm den az olursa çiçek açmazlar mı acaba veya ne gibi problemler yaratır?
  ***
  Kesinlikle çiçek açarlar ama çiçek açtığında yeni oluşması gereken soğanlar hiç iyi gelişemez.

 182. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Benim iki tane lalem var. Soğanları toprakta bıraktım. Sonbaharda söküp ayıklayıp toprağını ve saksısını yenileyip dikerim diye düşündüm. Şimdi saksıda olan bu soğanları güneşli yerde mi tutmam lazım serin yerde mi ve sulayacak mıyım?
  ***
  Yukarda anlattığım gibi. Yani şartlara göre değişiyor. Lütfen o kısmı okuyun.

 183. Elif, istanbul dedi ki:

  Lalenin soğanının etrafındaki soğanları ayırmak gerekir mi?
  ***
  Evet böylece her soğan daha sağlıklı gelişir. Tabi bu işi sonbaharda söktüğünüz zaman yapacaksınız. Bilgileri okuyun yanlış bir şey yapmayın.

 184. Sinan, Adana dedi ki:

  Lale soğanlarımı söktüm ve ayrı bir saksıya koydum. Geçen gün baktım bir kısmı çürümüş kupkuru. Bu yaz adana çok sıcaktı. Etkisi olmuş mudur? Ne yapmalıyım?
  ***
  Sıcak yerlerde benim tavsiyem hiç sökmeyip toprak kupkuru oldukça sulamaktır. Yukarda ayrıntıları yazılı.

 185. Kemal, Mersin dedi ki:

  Lalenin çiçeği daha tomurcukken yani daha çiçek renge durmamışken kesilirse ve bu işlem birkaç yıl tekrarlanırsa dev lale soğanları elde etmek mümkün mü?
  ***
  Hayır asla mümkün değil.

 186. Berkan, İzmir dedi ki:

  İzmirde yaşıyorum. Lale soğanı almayı düşünüyorum ama nasıl bir toprakta ve nasıl bir yerde yetiştirmeliyim? Bildiğiniz gibi burası sıcak. Ne zaman ekmeliyim? Güneşli yerde mi yoksa gölgeli bir ortamda mı bulundurmalıyım yetiştireceğim laleyi?
  ***
  Bakınız bu sayfada her türlü ayrıntılı bilgi verilmiştir. lütfen okuyun.

 187. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Yaz başı topraktan çıkartıp sakladığım ana ve yavru soğanları ne zaman dikmem gerekir? Diktikten sonra yapmam gereken nedir? Bir de geçenlerde gittiğim bir yerde toprak yüzeyinde bir sürü irili ufaklı lale soğanı buldum. Tabi hiçbirinde kabuk yoktu. Çıplak soğanlar. Onları değerlendirebilir miyim? Çiçeklenebilir mi?
  ***
  Şimdiden itibaren lale soğanlarını dikebilirsiniz. Yukarda her şey ayrıntılı olarak yazılı lütfen okuyun. Bulduğunuz lale soğanlarını da hemen dikin. Ne olurlar bilemem bekleyip göreceksiniz.

 188. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Merhaba. Ben lale soğanlarımı yazın sıcağından korumak için söküp kapalı bir kapta kuru toprağa gömerek buzdolabına koydum. Fakat şimdiden filizlendiler. Bu çok mu erken? Eğer öyleyse ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Çok yanlış yapmışsınız. Hemen dikin. Bundan sonra ne olur bilmiyorum. Yukarda saklama koşulları yazılı. Okuyun öğrenin ona göre başka konularda da hatanız olmasın.

 189. Mustafa Ö. -Ankara dedi ki:

  Lale toprağı nasıl hazırlanmalı. Mesela %25 torf %25 hayvan gübresi %50 kum gibi… Soğanlar ekildikten sonra ilk can suyu hemen verilmeli mi? Ankara da şimdiden balkona koyulabilir mi? Tekrar sulanır mı? Kendi haline mi bırakalım?
  ***
  Verimli toprağı olan bir bahçenin toprağı tek başına fazlasıyla yeterli. Çok ağır killi ise biraz kum karıştırın. Torf denen poşet topraklar bazen laleleri çürütüyor hiç güvenli değil. Gübre ayrı bir şey, her toprağa katılabilir. Diğer meseleleri de lütfen yukardan okuyun.

 190. Sinan, Adana dedi ki:

  3 gün önce alexander dumas ın siyah lale adlı romanını okumaya başladım. çok zevkli. laleler hakkında çok ilginç bilgiler edindim. Mesala Seylan, Hindistan ve Çin’deki laleler kokuluymuş fakat Avrupaya gelince kokuları kaybolmuş. Kitaba göre lale tohumlarının rengini yani çiçeğin rengini değiştirmek için tohumları ekmeden önce belli sıvılar içinde bekletildiğini, tohumu ıstmak ve nemlendirmek gerektiğini, siyah elde etmek için tohumu karanlık hücrelerde bekletmek gerektiğini, beyaz içinse iki su aynası arasında bekletmek gerektiğini söylüyor. Sizce doğru mu? Ben deneyeceğim bana yardım eder misiniz?
  ***
  Bütün bunlar hikaye, masal, hayal ürünü şeylerdir. Siyah lale elde etmek kesinlikle mümkün değildir. Mümkün olsaydı Hollandalı veya İsrailli botanikçiler şimdiye kadar becerirlerdi. Koku meselesine bir şey demiyorum. Şimdi Hollandada kokulu laleler de var.

 191. Muhterem, Bodrum dedi ki:

  Geçen sene yetiştirdiğim lale ve adını bilmediğim başka bir çiçeğin soğanlarını yaz başı öngörülen şekilde topraktan çıkardım. İyice kuruyana kadar da gazete kağıdına sarılı bir şekilde muhafaza edip buzdolabı poşetinde buzluğa koydum. Sayfanız oldukça uzun olduğu için okuyabildiklerim arasında buzlukta muhafazaya hiç rastlayamadım. Acaba yanlış bir eylemde mi bulundum? Bir de, diğer bitkinin soğanlarına da lale ile aynı muameleyi yaptım. Sonuç bir facia olabilir mi sizce? :) Bodrum için toprağa alma zamanının biraz daha geç olması gerekiyor gibi geliyor bana. Mesela kasım-aralık gibi.
  ***
  Muharrem Bey, siz lale soğanlarının buzlukta saklanması gerektiğini nereden duydunuz? Onlar buzlukta kesinlikle ölürler! Sıcak memleketlerde soğanlar ya hiç sökülmemeli, bulundukları toprak iyice kurudukça sulanmalı ya da söküp serin bir bodrumda saklanmalı. Buzdolanında saklamak zamansız köklenmesine, soğanların çürümesine sebep olur. Buzlukta ise ölür giderler. Ayrıca soğanlar hava sıcakken aktifleşmez yani şimdi soğanlar dikilebilir hiçbir sakıncası yok. Sıcak kuru yerlerde bekletmektense nemli toprakta bekletmek daha faydalı olacaktır. Sıcak ve kuru yerde beklettikçe soğan içindeki soğan cücüğü zamanla zarar görür ve ilkbaharda yapraklanır ama çiçek ölü doğar hiç gelişmez. Ancak yeni soğanlarından sonraki yıl çiçek açtırabilirsiniz.

 192. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Saksıdan kâr yapmak için çıkartmadığım, üzerine yazlık çiçek ektiğim soğanların çürüdüğünü farkettim. Özellikle de çok sulamaktan ziyade iyi süzmeyen saksılardakiler çürümüş.
  ***
  Saksının ve toprağın özelliği mutlaka önemlidir dikkatli olmak lazım.

 193. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Saksılardan yeni çıkardığım bazı soğanlar yeşil uç yapmış bunları tekrar ekmekte acele etmeli miyim?
  ***
  Elbette acele etmelisiniz.

 194. Sinan, Adana dedi ki:

  Dün bir yapı markete gittim 10 tane pembe renkli ithal hollanda lale soğanı aldım. Daha da alacağım. 2 hafta boyunca aldığım şekilde kalsa soğanın kalitesi düşer mi? Diğerleriyle aynı anda ekmek istiyorum da…
  ***
  Aynı anda ekmeniz bir şey değiştirmez bence aldıklarınızı hemen ekin sulayın. İki hafta bekletecekseniz bu da önemli değil. Fazla sıcak yerde bekletmemeniz lazım bu önemli. Zaten şimdi Adanada aşırı sıcaklar kalmadı ama yine de dikkat edin. Sıcakta bekletmek soğana zarar vermez, soğanın cücüğüne zarar verir sonuçta baharda çiçek açamaz.

 195. Serap, Nevşehir dedi ki:

  Lale çiçek açınca çiçeği bir müddet sonra kesersek soğan daha sağlıklı ve büyük olurmuş bir yerde okumuştum. Peki soğan toprağa ekildikten kaç ay sonra çiçeklenir tahmini olarak? Biz ne zaman çiçeği kesmeliyiz?
  ***
  Soğanlar sonbaharda ekiliyor, ilkbahar başında çiçek açıyorlar. Çiçekler solunca tepeden kesmelisiniz.

 196. Eyüp C. -İstanbul dedi ki:

  Geçenlerde eminönünden iri lale soğanları aldım. Şu anda dışarıda bekliyorlar. Saksı ve toprak ayarlayana kadar dışarıda tutucam ama sanki çürüyorlarmış gibi geliyor. Acaba bunun bir zararı var mıdır? Daha ne kadar dışarıda tutabilirim? Ne kadar süre içinde ekmem gerekiyor? 1 liracılarda satılan topraklardan alıp eksem zararlı olur mu?
  ***
  Hazır topraklar, en kalitelisinden bile olsa lalaler için güvenli değil. Saksı ve toprağı anlatmıştım ona göre hareket etmelisiniz.

 197. Sinan, Adana dedi ki:

  Soğanları ekecektim ama üzerlerinde kurumuş yaralar ve kurumuş küflenmeler var. Onları temiz bir neşter yardımıyla cücüğüne zarar vermeyecek şekilde keseyim mi yoksa hiç dokunmayayım mı?
  ***
  Hayır hiç dokunmayın. Büyük zararı olur.

 198. Sinan, Adana dedi ki:

  Dediğinizi yaptım hiç dokunmadım ve hemen ektim çünkü durdukça soğanların rengi belirli bölgelerde koyulaşmıştı…
  ***
  Lale soğanı alırken dikkatli olun. görünüşleri çok taze, cevizden küçük olmayan, dış kabuğunun arkasındaki etin görüntüsü taze beyaz görünümlü olmalı. Diğerleri bir önceki yıldandır ve işe yaramazlar.

 199. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Dün yani 24 ekimde Türkiyede ilk 5’e rahat girebilecek bir hipermarkete gittim. Geçen yıl mayıs aylarında lale-tulipa soğanları sattıklarını gördüğümde herhalde ellerinde kaldı laf olsun diye raflarda sanmıştım. Şimdi zamanı diyerek lale soğanı aradım, bulamayınca yetkililerine sordum. Yetkili aynen şunu dedi. ‘Biz lale soğanlarını nisan-mayısta getiririz şimdi lale zamanı değil’ diyor. Bu kadardamı bilgisizlik olur. Sadece paylaşmak istedim. Bizim iyi niyetimiz milyoncudan en üst aşamaya kadar kullanılıyor. Geçen yıl aldığım saksıların dagıldı gitti.

 200. Sinan, Adana dedi ki:

  öncelikle yukardaki yoruma katılıyorum koçtaştaki ürünler diğerlerine göre baya bir iyi. 11 gün önce soğanlarımı ektim. şimdi düşündüm de bahçemde çok daha iyi bir yer var. acaba soğanları dikkarlice söküp oraya alsam mı zararı olur mu?
  ***
  Adanada laleleri etkileyecek derecede sonbahar serinleri henüz başlamadı. Köklendiklerini sanmam. Söküp başka yere dikebilirsiniz.

 201. Beyzanur, Ankara dedi ki:

  Bir gün önce marketten file içinde 5 tane lale soğanı aldım. Sizce lale soğanını plastik saksıya mı diksem daha iyi olur veya toprak saksıya mı diksem daha iyi olur?
  ***
  Saksıda lale, verdiğim bilgilerde olduğu gibi, en iyi toprak saksıda yetişir.

 202. Beyzanur, Ankara dedi ki:

  Soğanların bazılarının üzerlerinde hafif yarıklar ve kurumalar var. Sizce bu lalerin büyümesini engeller mi?
  ***
  Bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

 203. Derya, Balıkesir dedi ki:

  Az önce lalerimizi ektim. laleri sulamakla ilgili yazdıklarınızı okudum. yeni ekilen soğanlarda da sulama zamanını anlamak için toprağı gözlemlemeli miyim?
  ***
  Bahçeye ektiyseniz hiçbir şey yapmayın. Saksıda ise toprak yarı yarıya kurudukça sulamalısınız. Dışarda açık havada tutmak zorundasınız.

 204. Erkan O. -Kocaeli dedi ki:

  Geçen yılki hüsrandan sonra bu yıl umutla yeni aldığım soğanları diktim. Evimiz güney doğu cephesi. Güneşsiz kış günleri sorun yok ama güneşli günlerde saksılar direkt gün ışığı alıyor uzun süre 4-5 saat gibi. Acaba bunları balkonun duvarına yaslı güneşten kaçırarak mı konumlandırmalıyım? Bazı soğanların cücüğü aldığım anda yarım yada bir cm uzamış.. bu erkanden toprak üstüne çıkmalarına sebep olur mu? Ne yapmalıyım? Soğanlar arasında 5-10 cm mesafe var bu sorun olur mu?
  ***
  Toprak saksılara dikmişseniz ve daima dışarda tutuyorsanız güneşçe hiçbir problem yok. Soğanlar şimdi çillese yapraklar toprak yüzüne uzasa önemli değil. Kış boyunca gelişim çok yavaş olacaktır. Sadece kasım ortasından önce çillemiş soğanları satın almamalısınız. Onların çiçek tomurcuğu büyük bir ihtimalle zarar görür ilkbaharda çiçek açmaları tehlikeye girer.

 205. Bahar Öncü dedi ki:

  Hollandadan bir yakınım lale soğanı getirdi.Onları ekmek için elime aldığımda filiz uçları verdiğini gördüm. Ama buna rağmen bir saksıya ektim. 4-5 soğan bir arada, soğuk ama donmayacak bir yerde tutuyorum. Sizce zamanı geldiğinde büyüyüp açarlar mı?
  ***
  Donabilecekleri kadar soğukta açık havada dışarda tutmalısınız. Nisanda çiçek açarlar.

 206. Bahadır, Ankara dedi ki:

  Saksılara ektigimiz lalelerin donmaması için üzerini gübre ile kapatabilir miyiz? Ankarada dışarıda bekletmemiz olur mu?
  ***
  Hayır. Gübre ile kapatmak yanlış. Hem laleleri gerektiği gibi dikmişseniz şiddetli soğukta bir şey olmaz.

 207. Tuğrul, İstanbul dedi ki:

  Ben evimizin balkonunda büyütsem lalem çiçek açar mı? Lale gübresiz yetişir mi?
  ***
  Evet açık balkonda olur. Gübre şart değil.

 208. Ayhan K. -Kastamonu dedi ki:

  1979dan bu yana lale ve değişlik çiçekler yetiştiririm. Son siparişimde fazla lale soğanı geldi. Ben de dört parmak 7-8 cm ara ile dikmek zorunda kaldım. Normalde kaç cm. ara ile dikilmeli bu bitki?
  ***
  Onca yıldır yüzlerce dikiyorsanız o halde her yıl soğanları söküp atıyorsunuz demektir. Çünkü laleler soğanlarıyla çok hızlı çoğalır birkaç yılda müthiş çoğalırlar. Siz eğer soğanları söküp atıyorsanız ne kadar bitişik diktiğiniz hiç önemli değil. Çiçek açacakları kesindir. Ama eğer her yıl yeniden soğan satınalmak yerine mevcut lalelerinizi uzun yıllar çoğaltarak yaşatmak isterseniz o zaman aralarında 15cm ya da en az 10 cm aralık olmalı ki her yaprak sağlıklıca gelişebilsin, güneş alabilsin, yeni soğanlarını güzelce besleyebilsin.

 209. Fatma, Ankara dedi ki:

  Lalelerimi ektim. Koçtaştan toprak aldım. Oradaki görevliler lale ekimi hakkında biraz bilgi verdiler. Topraga ektikten sonra can suyunu veriyormuşuz ve filizlenene kadar bir daha su vermiyormuşuz. Acaba doğru mudur?
  ***
  Kesinlikle yanlış. Hiçbir gelişim olmadan toprak kupkuru olursa ne olacak? O sırada köklenmişse susuzluktan kökler kurur gider soğanın içi de kurur. Satıcılara danışmayın. Yukardaki bilgiler en doğru bilgilerdir.

 210. Gül dedi ki:

  Kasım ayında lale soganını çiçek toprağına saksıya ektim laleler yeşerdi. şu anda balkonda olmasına ragmen yaprakları sarardı. nedenini açıklayabilir misiniz ne yapmam gerekir?
  ***
  Çok erken yapraklanmışlar. Sonra da normal olarak bozulmuşlar. Daha soğuk yerde olmaları gerekirdi. Balkonunuz sanıyorum kalapı ve havalar soğuduğunda evde ısıtıcı kukkanmaya başlayınca balkon da ısınmış ve laleler amansız uzamış. Yapılacak bir şey yok. Orada bir daha lale yetiştirmeyin.

 211. Gül dedi ki:

  Buzdolabında soganlarını muhafaza ediyordum. O zaman çillenmeye başlamışlardı zaten. Yani artık açmazlar mı?
  ***
  İşte esas hatanız burada. Buzdolabında tutarsanız zamansız uyanırlar diktiğinizde çabuk büyürler ve bozulurlar. Soğanları sonbaharda toprağa dikip devamlı dışarda soğuk yerde tutacaksınız. Zamanla yavaş yavaş gelişirler nisanda sağlıklı bir şekilde çiçek açarlar. Sizinkilerin yaprakları hızlı gelişmiş ve sararmış. Bundan sonra ne olurlar bilmiyorum. Bekleyip göreceksiniz.

 212. Erkan, Kocaeli dedi ki:

  2 ay önce diktiğim soğanlar toprak üstünde filiz vermiş. Bana çok erken gibi geldi. Daha nisana çok var. Erken açarlarsa çiçekler gelişmez, bozulurlar diye biliyorum. Balkon bol güneş alıyor (kuzey cephemiz yok) ve plastik saksı. Ne yapmalıyım? acaba üzerlerini toprakla mı örtsem?
  ***
  Gayet normal, bir problem yok. Toprak üstüne uzantıların çıkması hemen büyüyecekleri anlamına gelmez. Soğuk yüzünden çok yavaş gelişirler. Mart sonunda gelişimleri hızlanır. Hiçbir şey yapmayın.

 213. Öykü, İstanbul dedi ki:

  Lalem neden çıkmıyor? Ekeli neredeyse bir buçuk ayı geçti.
  ***
  Dışarda soğuk yerde tutuyorsanız normaldir sorun yok. Evde tutuyorsanız toprağı eşeleyin kontrol edin. Büyük bir ihtimalle soğan çürümüştür. Soğan sapasağlam duruyorsa üstünü tekrar örtün saksıyı hemen dışarı çıkarın. Soğukta canlanırlar.

 214. Ezgi, Ankara dedi ki:

  Lale soğanını saksıya diktikten sonra su verecek miyiz ara ara, yoksa dışarıda susuz bir şekilde bekleyecek mi?
  ***
  Toprak yarıdan fazla kurudukça sulamalısınız. Nisan başı – mayıs sonu arasında ise toprak yarıya yakın kurudukça sulayın.

 215. Ezgi, Ankara dedi ki:

  Arkadaşım Hollanda’dan biri siyah lale olmak üzere iki tane soğan getirmişti. Saksının üzerine poşet geçirin demişler. Ben de öyle yaptım. Sizin yanıtınız üzerine baktım da toprakları hala nemli. Poşeti çıkarmalı mıyım?
  ***
  Poşeti ilk defa sizden duyuyorum. Laleler kış boyunca dışarda soğukta, kar yağıyorsa kar altında kalmalı. Poşet filan geçirilmez. Yanlış.

 216. İsimsiz dedi ki:

  Geçen ay aldığım lale soğanlarını ekme fırsatım olnadı ve kapalı poşette kaldılar, çok fazla küflendiler. Bazıları hala sağlam gibi. Diksem mi acaba?
  ***
  Evet hemen dikin.

 217. Kaan, Kırıkkale dedi ki:

  Balkonda saksıya ektiğim lale soğanları şimdiden topraktan çıkmaya başladı (2 Şubat). iç anadolu bölgesinde yaşadığmız için kış biraz sert geçiyor ama bu sıralar havalar güzel olduğu için lale soğanları erken filizlendi. filizleri ayaz ve don öldürmemesi için saksıyı içeri mi almalıyım? yoksa don gibi soğuklardan etkilenmez mi?
  ***
  Hiçbir şey olmaz dışardaki yerlerinde kalsınlar. Eve alırsanız her şeyi mahvedersiniz. Topraktan dışarı gelişim göstermeleri normaldir zamanıdır.

 218. Semra, İzmir dedi ki:

  Hollanda’dan yeni getirdiğim soğanları nasıl saklamam gerekiyor? Yoksa hemen dikmem mi gerekiyor? Üstleri biraz kötü olmaya başladı sanırım.
  ***
  Lale soğanları sonbaharda dikilir. Siz çok geç kalmışsınız. Şimdi hemen bugün dikin. Şimdi her geçen günün onları öldürücü etkisi olur.

 219. Şükran Doğan dedi ki:

  Laleler çok güzel çicekler. Yetiştirmeye merak saldım nasıl yetiştireyim derken sitenizi okudum. Çok güzel ve acıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Çok teşekkürler. Kolay gelsin.

 220. Emre S. - İzmir dedi ki:

  Bu hafta içinde yeni lale almak istiyorum bu hafta alıp ekme işlerine başlasam geç kalmış olurmuyum yoksa hala şansım var mı?
  ***
  Çok geç ama belki soğanlar iyi korunmuşsa olabilir, deneyin. Geç kalma durumlarında genelde çiçek açamazlar çünkü soğan cücüğü kuruyup zarar görmüştür. Bu da soğanların nasıl bir yerde saklanmış olduklarına göre değişiyor.

 221. Emre S. -İzmir dedi ki:

  Bugün bir tane tekli lale bir de prinses irene lalesi aldım. Prinses ireneler soğan halinde bir tanesi çürmüş gibi. Diğerleri iyi. Yağmur balkonda azcık etkileyebiliyor. Bir zarar görmez değil mi?
  ***
  Bir şey olmaz. Hatta çok küçük kaplara dikmişlerse daha iyi toprağa biraz genişçe saksılara alabilirsiniz.

 222. Fulya, Ankara dedi ki:

  Ben tam bir lale hastasıyım. Rengi solmadan kurutmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Lala çiçekleri kurutulmaya gelmez. Yapıları hiç uygun değil.

 223. Eyüpcan, İstanbul dedi ki:

  Ekim ayında plastik saksıya ektiğim ve kar soğuklarını geçirmiş olan lale soğanlarım yaprak çıkarmaya başladılar.Bununla birlikte Beyoğlu Belediyesi’de 2-3 senedir parklara lale ekiyor. Sorun ise onların lalelerinin yaprakları yaklaşık bir karışken benimkiler daha baş parmağım kadar uzadılar. Bu gecikmenin ve yavaş büüyümenin sebebi nedir acaba suyu mu az vermemden oluyor yoksa çiçek açmayacaklar mı?
  ***
  Onlara bakmayın. Sizinkiler normal gidiyor. Sonra çeşit çeşit lalaeler var. Bazıları erkencidir martta, nisan başında çiçek açar bazıları nisan ortasından önce açmaz. Lalelerinizi daha fazla güneşli yere alma zamanı geldi. Saksıda yetiştirilen lalelerin şubat sonundan itibaren daha iyi güneş almalarını sağlamak lazım.

 224. Şükran, Hollanda dedi ki:

  Merhabalar ben lale soganlarimi 03-marta yani bugün topraga diktim. acaba gec mi kaldi?
  ***
  Evet soğanların bu kadar uzun zaman bekletilmesi yanlış. Ne kadar fazla bekletilirse soğan o kadar fazla zarar görür.

 225. İlgen, İstanbul dedi ki:

  İstanbul’da oturuyorum. Geçtiğimiz hafta Hollanda’daydım. Ordan lale soğanı aldım. Verdiğiniz bilgiye göre en geç Şubat ayında ekilmesi gerekiyor. Henüz mart ayı başında sayılırız. Şu anda ekebilir miyim, yoksa gelecek yılı mı beklemeliyim? Teşekkürler.
  ***
  En geç şubat demek şu anlama gelir: Şubattan sonra lale soğanı almamalısınız. Esas büyük sakıncası soğanlar ne kadar fazla bekletilirse o kadar bozuluyorlar. Siz eğer soğanları hemen şimdi dikmezseniz her geçen gün biraz daha ölüme gidecekler. Soğanlar tohum gibi dayanıklı değildir. Hemen dikmeniz lazım. Yapraklar çıkana kadar soğuk, rüzgarlı ve gölgeli yerde tutmalısınız. Yapraklar görününce güneşli yere alın.

 226. Elif Aslan dedi ki:

  Bugün iki saksı lale aldım. Birinin kırmızı diğerinin beyaz renkte çiçeği var. Saksılara toprak yerine beyaz çakıl koymuşlar. Laleleri hemen mi yoksa çiçek ve yaprakları solunca soğan olarak mı bahçeye dikmeliyim?
  ***
  Topraktan başka şeylerde yeni soğanlar gelişemez. Bahçeye veya saksıda toprağa hemen dikmelisiniz. Eğer uzun yıllar yaşatmak istiyorsanız acele edin. Yoksa önemli değil öyle dursun solunca çöpe atarsınız.

 227. Metin G. -Kastamonu dedi ki:

  Elimizdeki lalenin cinsini çoğaltarak ticarileştirilmeye değip değmeyeceğini anlamak için zannedersem genetik olarak laboratuvar ortamında incelenmesi gerekir. Bununla ilgili nereye başvurabiliriz veya ne yapabiliriz?
  ***
  Ticari değerinin olabilmesi görselliğine bağlı. Sonra hastalıklara dayanıklılığı önemli. Nereye başvurabilirsiniz bilmiyorum. Bir çiçekçilik firmanız varsa çiçekçilik sektörlerine tanıtmalısınız. Ya da hangi üniversiteler bu konularla ilgileniyorsa onlara başvurmalısınız. Eğer Kastamonu’ya özel bir tür ise büyükşehir belediyesinin desteği ile türün korunması ve çoğaltılması gerekir. Ortadoğu ve Kafkaslardaki tüm doğal lale türleri Hollanda ve İngiltere’de botanik bahçelerinde var. Bizim topraklardaki bitkilerin değerini onlar bizden daha iyi biliyor. Biz bu şuura henüz ulaşamadık. Barajlar, termik santraller, hes projeleri, oteller, turizm tesisleri, golf alanları, yeni yeni tarım alanları açmak için ormanları doğal çalılıkları yok etmek vesaire işlerle birçok endemik türler yok olurken yabancılar o türleri çoktan korumaya almış bile. Yakında bize tanıtıp satmaya çalışırlarsa hiç şaşırmayalım.

 228. Tuna, İstanbul dedi ki:

  Ben haftaya Hollandaya gideceğim. Oradan lale soğanı almak istiyorum ama okuduklarıma göre geç kalmış gibi anlıyorum. Ordan aldığım soğanları sanırım hemen dikmem gerekiyor değil mi? Bu sene sanırım çiçek vermezler seneye açarlar.
  ***
  İstanbul için çok çok geç kaldınız. Almanızı tavsiye etmem.

 229. Ayten, Artvin dedi ki:

  Ben doğağı ve çiçekleri çok seviyorum. Onlarla ilgilenmek, açmış ve açıcak çiçekleri seyreylemek ömrümü artırıyor. Benim sorum yok ama sizin yazılarınızı okuyorum. Ben de bu mutluluğumu sizinle paylaşmak istiyorum. Bahcemde on sene önce kırmızı, sarı laleleri üç tane soğan dikmiştim. Şimdi sarı, kırmızı, beyaz ve sarı fulyalarım var. Şimdilik ikişer yapraklar çıkardılar. Bahçem bu ayla birlikte burda kar yağıncaya kadar her ayın her mevsimin çiçekleri açıyor. Çiçeklerimi çok seviyorum. Köşeniz çok güzel. Görüyoruzki çok gerekli. Teşekkür ediyorum.

 230. Seyhan O. -İzmir dedi ki:

  İzmirde bahçeli bir evde yaşıyorum. Lale yetiştirmek ve sevdiklerime bunları hediye etmek en büyük tutkum. Bahçemde ve saksılarımda
  rengarenk yaklaşık 100 lale açmış durumda şu anda. Sanırım bu işi oğrendim ben. Tüm lale sevdalılarına selamlar.

 231. Selda, Ankara dedi ki:

  Hollanda’dan lale aldım. Büyük saksılara 4er tane diktim. Bir saksıda 2 tane diğerinde 1 tanenin yaprakları çok büyüdü. Diğerleri ufak kaldı. Onların da 3-4 yaprakları var. Acaba saksı ufak mı geldi? Lale açanlar diğerlerinin gelişmesini mi engelledi? Saksı baya büyük ama daha mı az soğan ekmeliydim?
  ***
  Hayır, soğanları dip dibe dikseydiniz bile birbirlerinin çiçek açmalarını engellemezlerdi. Çünkü şimdinin çiçekleri ve yaprakları geçen yıl soğanda depoladıkları besin ile oluyor. Ya bunlar karışık çeşitlerdi, bazıları daha sıcakta gelişenlerden olunca şimdilik yavaş olmaları normaldir, ya da toprakla ilgili bazı hatalarınız olmuştur.

 232. Ezgi, Ankara dedi ki:

  Kasım ayında diktiğim lalelerden kırmızı olanın çiçeği çok güzel açtı ama siyah olanın çiçeği hala açmadı. Küçük, büzülmüş bir şekilde duruyor. Siyah olanın da açması için daha çok ya da daha az güneş alan bir yere mi geçirmeliyim?
  ***
  Her lale aynı özellikte değil. Bazıları mayıs ortalarına kadar çiçek açmaz bazıları martta açar. Farklı çeşitler olunca böyle oluyor. Bekleyin. Eğer büzük ve sağlıklsız görünüyorsa bir sorun vardır mutlaka. Bir daha lale dikerken bu sayfada verdiğim açıklamalara göre dikin.

 233. Mihrumah, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Dun bana saksıda Lale hediye edildi. Saksı küçük. içinde dört adet sogan var ve soganlarin yarisi disarida. Ve icinde sus taslari var. Evimiz pek gunes almiyor. Pencere onune koydum. Pencereyi bir iki saat acik birakiyorum. Bu sorun olur mu sizce? Bir de ona ne kadar sıklıkla su vermem gerek? Cok tesekkurler. Cabucak cicek acmasini istiyorum :)
  ***
  Yumurta kadar saksıda ise ve siz yıllarca yaşatmak istiyorsanız hemen şimdi daha büyük bir saksıya dikin. Yukarda bakım bilgileri var lüten okuyun. Çiçek solunca atacaksanız öyle devam edebilirsiniz bir şey yapmanıza gerek yok.

 234. Kemal, Mersin dedi ki:

  Osmanlıca bir eserde bir tür lalenin bir günde bir kaç renge girdiğini okumuştum. Bu dönemde böyle bir lale var mı?
  ***
  Eski kitaplarda abartılı ve uydurma bilgiler haddinden fazla çok var. Ciddiye almamanızı tavsiye ederim.

 235. Hakan, Bursa dedi ki:

  Lalelerim şu anda geyet canlılar ama bu sene hiçbiri açmadı. Sanki çiçek açacaklarmış gibi en başta tomurcukları beliriyor ama açmak için irileşmiyorlar sararıp gidiyorlar. Kaldığı yerleri ise saksıda açık alanda orta güneş alan yerde. Neden acaba bu şekilde oluyor?
  ***
  Soğanları geçen erken yıl söküp fazla sıcak yerde tuttuysanız ondan olabilir. Ya da çok fakir toprakta olup soğanlar yeterince güçlenemiyor. Bu sayfada doğru bakım bilgileri var. Başka usulleri veya rasgele yetiştirmeyi denerseniz hiçbir şey yolunda gitmez.

 236. Gül, Ankara dedi ki:

  Benim de lalelerim mart gibi çiçek açtı. Şimdi de yaprakları solmak üzere. Ama çiçek açan lalelerin yanlarından yeni soğanlar başlarını çıkarmaya başladı. 1-2 aydır o şekilde duruyorlar. Ne yapmalıyım? Biraz daha bekleyeyim mi? Osoğanlar da çiçek açar mı? Yoksa yaprakları solunca diğerleriyle birlikte topraktan çıkarayım mı?
  ***
  Yeni yavru soğanlar yapraklanmış. Çok iyi. Böylece yaz sıcaklarına kadar beslenip büyürler (şimdi artık çiçek açmazlar gelecek yılı bekleyeceksiniz). Yazın kururlar. Kurumazlarsa en geç haziran sonunda sulamayı bırakın kurusunlar. Sökmeye hiç gerek yok. Eylülde sökün soğanları ayırın düzenli şekilde yeniden dikin.

 237. Aslı, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben Hollanda’dan bir kaç çeşit lale soğanı getirdim hediye etmek için. Ancak lale yetiştirmenin bu kadar zor olduğunun farkında değildim maalesef bunu yaparken :) Annem getirdiğim soğanların hemen dikilmesi gerektiğini, çünkü filizlenmeye başladığını söyledi. Doğru mu bu, hemen ekmeli miyiz? Yoksa bu şekilde paket içinde bekletip Ekim’de mi ekmeliyiz? Soğanları nerede saklamak doğru olur?
  ***
  Ekim ayında ekilmeleri hep yanlış anlaşılıyor. Soğanlar ne zaman elinize geçerse annenizin dediği gibi hemen dikin. En iyisi budur. Ekim aynıda dikilir sözünden anlamamız gereken şey diğer zamanlarda soğan almamamız gerektiği. Yani lale soğanları uzun süre bekletilmeye gelmez, bozulurlar. Şimdi nerede kim lale soğanı satıyorsa o kişilerin yaptıkları dolandırıcılıktır. Zira o soğanlar taaa geçen yıldan beri beklemiş, kalitesi düşmüş, belki ölmüş soğanlar. Bu mevsimde lale soğanı alınmaz. Alacaksanız da derhal dikmeniz lazım.

 238. Semih Atik dedi ki:

  Çiçek solunca tepesinden kesilmesi gerektiğinizi söylüyorsunuz. Kesmezsek sonraki yıl için ayıracağımız soğanları olumsuz etkiler mi?
  ***
  Meyve (tohum kapsülü) oluşmuyorsa hiç olumsuz etkisi yok. Eğer meyve oluşuyorsa yeni soğanlara harcanması gereken güce ortak olur. Bu durumda solan çiçekleri tepeden kesmenizin faydası büyüktür.

 239. Eyüp C. -İstanbul dedi ki:

  Bu sene açan lalelerimin yaprakları rüzgarın da yardımıyla döküldü. Ortasında sert tomurcuk gibi bir yeşil kısım var. Annem onların tohum yapacağını söylüyor. Bu tomurcuğu soğanın gelişmesi için kesmeli miyim yoksa kalmalı mı? Bu tomurcuk ne işe yarıyacak?
  ***
  Tomurcuk değil, meyve veya tohum kapsülü diyebiliriz. Sapın tepesinden kesip atın. Eğer kesmezseniz tohum oluşturmak için meyve gelişir. Meyve ise yeni soğanlara harcanması gereken güce ortak olur.

 240. Andrusha B. -İstanbul dedi ki:

  Ben bir peysaj firmasından 60 tane lale soğanı almıştım. hepsini dört büyük saksıya ekip balkonumda yetiştirdim. Tam anlamıyla şahane bir renk cümbüşü oluştu. Şu anda çiçek sapları ve yaprakları kurumuş durumda. Ancak saksılara yaz çiçekleri ekmek için boşaltmak zorundayım. Acaba lale soğanlarını temizleyerek serin ve kuru bir yerde muhafaza etsem bu soğanlara zarar verir mi? Ayrıca bir tane soğanı söküp inceledim ilk aldığımdaki soğanlar kadar büyük değil orta büyüklükteydi. Bu sonbaharda diktiğimde çiçek açar mı? istanbul sıcaklarında lale soğanlarını kuru ve temiz bir yerde saklarken ölmemeleri için ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Sizin lale yetiştirmeniz başarısızlıkla sonuçlanmış (İstanbula göre şimdiden kurumuş olmaları, yeni soğanların küçük kalması). Siz bundan sonra burada verdiğim bilgilere harfiyyen uyarak lale yetiştirin. Sökülen lalelerin saklama koşulları ve gelecek yıl çiçek açma olgunluğuna gelip gelmedikleri konusu yukarda bütün ayrıntılarıyla yazılıdır oradan okuyabilirsiniz.

 241. Önder, Tokat dedi ki:

  Lale bitkisi herhangi bir mevsimde rastgele dikilirse zamanı gelince açma şansı var mı?
  ***
  Her zaman dikebilirsiniz. En iyise de bu yani soğanları bekletmemek. Zamanı gelince (ilkbahar başında) çiçek açarlar. Ama dikkat edin aylarca bekletilmiş soğanlardan hayır gelmez. Mesela geçtiğimiz sonbaharda dikilmesi gereken soğanlar dikilmeyip şimdiye kadar kuru kalmışlarsa onlardan almayın.

 242. Fnur Erden dedi ki:

  İstanbul Göztepe Parkı’ndan sökülen lalelerin soğanlarından aldım. Onlar çiçek açmaz bir daha dediler. Soğanlar sağlam. Hemen diksem olur mu acaba?
  ***
  Yeni oluşan soğanlar bu baharda yeterince olgunlaşmışsa gelecek baharda mutlaka çiçek açarlar. Hemen dikin sonra da bu sayfadaki bilgilerini baştan sona dikkatle okuyun.

 243. Zuhal, Kütahya dedi ki:

  Bahçede ikiyüze yakın lale açıyor. Burası serin bir memleket olduğu iin nisanın ortalarında ancak açıyorlar. Bazı lalelerim çok büyük yaprak açıyor. O kadar kocaman ki bir lahana yaprağı kadar bile diyebilirim ya da marul yaprağı gibi. Bu laleller çiçek için sap çıkarmıyor. Sadece çokça ve kocaman yapraklarla seneyi geçiriyorlar. Bu türlerin sayısı artmaya başladı. Koca yapraklarla ne yapıcam bilemiyorum. Ne önerrisiniz?
  ***
  Öyleyse onlar lale değil. Kocaman yapraklarla seneyi geçiriyorlar demişsiniz. Lale yaprakları genelde hazirana kalmadan kururlar. Bazı serin ve yağışlı bölgelerde temmuz ortasına kadar dayanabilir ve kururlar. Böylece onların lale olmadıkları anlaşıldı. Ne türdür ne yapmak gerekir orasını bilemem.

 244. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Bana Hollanda’dan lale soğanı hediye geldi. Soğanları bu mevsimde nasıl saklamalıyım ve ne zaman dikmem uygun olur sizce?
  ***
  Buzdolabında saklarsanız soğuk yüzünden zamansız aktifleşme sonucunda soğanlar çürür. Çok sıcak olmayan bir odada veya varsa gölgeli balkonda bez torbada saklayın (hem Ankara’da aşırı sıcak olmaz). Eylül sonunda dikin.

 245. Kemal, Mersin dedi ki:

  Lale ekeceğim toprağın suyu fazla emdiğini fark ettim. Soğanların çürümesinden korktum. Toprağın geçirgenliğini artırabilmek için ne yapmalıyım?
  ***
  Suyu her toprak emer. Geçirkenlik demek suyu dökünce birikmemesi, göl gibi kalmaması, hemen süzülüp gitmesi demek. Killi topraklara kum karıştırmak geçirgenliği arttırır.

 246. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Geçen yıldan kalma lale ve nergis soğanları vardı. Bunların tekrar çiçek açması için çiçekleri solduktan sonra çiçekleri koparmak gerekiyormuş. Biz yapmadık. Ben onları tekrar diktim. Sizce bir sonraki yıl mı çiçek açarlar?
  ***
  Hayır asla öyle bir gereklilik yok. Sadece eğer tohum için meyve oluştururlarsa o zaman besinlere ortak olurlar işte bu biraz sakıncalı. Polenleşme olmamışsa meyve oluşumu başlamamışsa bir zararı yok. Solan çiçekleri her ihtimale karşı sapların en tepesinden kesmekte yarar var.

 247. Ümit, Antalya dedi ki:

  Soğanları yazın serin ve kuru bir yerde saklayın diyorsunuz fakat Antalyada yazın gece sıcaklığı bile 25-28 derece bu durumda buzdolabının sebzeliğinde saklamak daha uygun olmaz mı?
  ***
  Hayır uygun olmaz. Zamansız çilleyip bozulurlar. En iyisi hiç sökmemektir.

 248. Mehmet, Ankara dedi ki:

  Ben siyah lale tohumu almak istiyorum. Nasıl alabilirim?
  ***
  Bulamazsınız. Ancak sizi başka şeyle kandırırlar. Ayrıca laleler tohum değil soğan olarak satılır.

 249. Cemil C. -Bahreyn dedi ki:

  Arkadaşım Amsterdam’dan lale soğanları getirdi. büyükçe ve dış kabuğu açık veya alacalı açık kahverengi şeklinde. Bahreyn belki malumunuzdur sıcak bir körfez ülkesi. Şu an kasım ayında gündüzleri 25 C dolayında geceleri 20*25 C arası, gece gündüz farkı çok yok. Aralık-Ocak ve Şubat döneminde geceleri 13 C lere kadar düşüyor sıcaklık en düşük. Yani Türkiyem’e göre kış yok denilebilir. Martta artmaya başlıyor, Nisan-Mayıs dönemi İstanbul’un yazı gibi oluyor. Temmuz Ağustos dönemi berbat ve çok nemli. Toprak çok kumlu tabi ve dikilen çiçekleri her zaman büyük marketlerdeki Fransız marka kompost topraklarla karıştırarak ekiyorum. Bahçemde çok sayıda bitki yetiştiriyorum, tabi buraya uygun olanları. Şu an bu soğanları kompostla 30 cm derinlikli karıştırılmış toprağa bahçeye eksem ve normal kış sulaması yapsam (nisana kadar haftada en az 3 kez tüm bahçeyi bolca suluyorum) şansım var mıdır? Yada toprak yerinde saksılasam mı daha iyi bu şartlarda? Buranın kışı ve yazında sulamaya dikkat edeceğim farklı noktalar olabilir mi?
  ***
  Günün çoğunluk saati 15C dereceden serin oluyorsa soğanlar uyanabiliyor gelişime başlıyor. Veya 20C derecenin altında olursa. Bunu tam bilemiyorum (hem farklı kökenli laleler farklı hareket edebiliyor). Aynı tür olsa da lale çeşitleri çok. Bazıları hafif serin günler geldiğinde uyanır bazıları daha fazla soğukta uyanır. ama sanıyorum genelde 20 derece altı serinlik yeterlidir. Lale pek toprak seçmez. Ağır killi olmasın yeter. Soğanlar soğuk memleketlerde soğanın 4 misli derinliğine gömülür. Çok sıcak memleketlerde de birazca derine gömmek iyi olur.

 250. Yavuz, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık bir hafta önce balkonda saksıya lale soğanları dikmiştim. bu sabah soğanların tomurcuk uçlarında mavi renkli hafif küf benzeri lekeler gördüm. sizce bu normal midir? yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Uçlarını görebilmeniz yanlış. Soğanları 2-3 misli derinliğe gömmeniz ve dışarda açık havada en fazla soğuk alabilecekleri yerde tutmanız şart.

 251. Emine, Adana dedi ki:

  Bugün ocağın 22.günü. Lale soğanlarımı bu tarihte eksem olur mu?
  ***
  Çok geç kalmışsınız. Hemen ekin. Her geçen gün zarar.

 252. Dilek A. -Ankara dedi ki:

  lale soğanı alıp evin terasında lale yetiştirmek istiyorum kendi çapımda. Şubat ayı içinde soğan alıp diksem çiçek açar mı?
  ***
  Olabilir ama hiçbir garantisi yok. Çok geç kaldınız. Eğer çok sağlıklı soğan bulabilirseniz deneyin.

 253. Muzaffer, İstanbul dedi ki:

  Ekim ayında 6 adet soğanı saksıya ektim balkona koydum sadece 1 defa o da ektikten bikaç gün sonra suladım. Şu an yeşil yapraklarını görebiliyorum (3-4 cm kadar). Acaba sulamam gerekiyor mu? Balkonda devam edebilir miyim çiçek açar mı?
  ***
  Toprak kudukça sulamalısınız. Daima dışarda durmaları lazım.

 254. Gülşen, İstanbul dedi ki:

  Beş altı tane lale soğanımı bir aydır buzdolabında saklıyorum. Saksıya dikmek için geç kalmış olabilir miyim? Şuan eksem işe yarar mı ve ne sıklıkta sulamalıyım? Bitki besini kullanmalı mıyım?
  ***
  Ekim veya kasım ayında dikmeniz gerekiyordu. Siz şimdi hemen dikin. Bakım bilgileri yukarda yazılı.

 255. Efsun, İstanbul dedi ki:

  Ben siyah lale aldım. Gerçekten siyah ama Türkiyeden değil, Amsterdamdan aldım. Giden birilerine sipariş verebilirsiniz.

 256. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Saksıda lale aldım. Acaba bakımını nasıl yapmalıyım? Toprağını ve saksısını ne şekilde değiştirmem gerekiyor? Saksıda büyümesi mümkün müdür?
  ***
  Saksıda olur ama evde olmaz. Yukarda ihtiyacınız olan bakım bilgileri var lütfen okuyun.

 257. Sinem, İstanbul dedi ki:

  Benim lalem yaklaşık bir 10-15 cm oldu. Büyüdü çok güzel çiçek açtı. Ancak geçen gün lalenin biraz altındaki sapı koyulaştı ve lalemin boynu büküldü. Lalem öldümü?
  ***
  Evde tutuyorsanız kökleri ve soğanı çürümüş olabilir. Zaten İstanbul şartlarında şimdi çiçek açması normal değil. Dışarda tutsaydınız daha sağlıklı olurdu çiçeğini birkaç hafta sonra açardı.

 258. Yasemin, İzmir dedi ki:

  Aralık ayında buradaki bilgilere göre 5 tane lale soğanı diktim. Arka balkonum günde ortalama 1,5 – 2 saat güneş görüyor. Saksı sürekli oradaydı. 5 lalemin de yaprakları çıktı. Hatta şu an 10 tane gibi görünüyor. Çiçek olarak değil de yaprak olarak 5 tane daha çıktı. Bir hafta önce ilk lalem açtı. Okuduğuma göre mart nisan ayında açması gerekiyordu. Erken açması erken solması anlamına mı geliyor? Bir de hava dengesizlikleri nedeniyle çiçeği bir açıp bir kapatıyor. İçeri alıp serin yada soğuk bir odada mı tutmalıyım yoksa balkonda mı kalmalı?
  ***
  Çiçekler hava fazla sıcak değilse en fazla 15 gün dayanır. Korumak için bir şey yapmaya gerek yok. Balkonda gözden uzak ise görebilmek için gündüz birkaç saat evde tutabilirsiniz. Bu yıl kış pek soğuk geçmedi. Erken açabilirler. Ayrıca bazı laleler erkenci oluyor. Onların bu yıl şubat ayında açmaları normaldir çünkü hava neredeyse bahar özelliği gösterdi. Nisanda açanlar görünüşe göre nisanı beklemeyecek gibi. Geç açan lalelerse sanıyorum bu yıl nisan ortasına bile varmadan açacaklar.

 259. Nur, İstanbul dedi ki:

  Marketten lale soğanı aldım ektim. Saksıda laleye bakılmaz diyenlere inat bugün 4 tane kırmızı lalem var. Hepsi de çiçek açtılar. Peki lalelerim tüm evreleri geçirdikten sonra yeni soğanları nasıl saklamam gerekiyor bir dahaki dikime kadar?
  ***
  Nur Hanım siz soruyu yazdıktan sonra sayfa baştan aşağı yenilendi. Yukarda o evrelerde neler yapmak gerektiğini ve sonrasında neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz.

 260. Sezer, İstanbul dedi ki:

  Dün üç tane lale soğanı hediye aldım. Hemen saksıya üç dört santim aralıklı olarak ektimİlk defa lale yetiştireceğim. Acaba ne zaman çiçek vermesini beklemeliyim?
  ***
  Çok geç kalmışsınız. Ne olacak hiç belli olmaz. Yazdığım yetiştirme bakım bilgilerini okursanız daha iyi anlarsınız niçin geç kalmış olduğunuzu ve geç kalma risklerini.

 261. Büşra, Zonguldak dedi ki:

  Bir hafta önce mini saksılarda satılan lalelerden bir tane aldım. 13 cm kadar kendisi ve yalnız yeşil yaprakları var. Saksıya ekip balkona yerleştirdim. Yapraklarında sararmalar var. Güneş görmüyor. Sararmasının sebebi güneş görmemesinden midir? Bu yıl tamamen sararıp solsa seneye ne olur?
  ***
  Vaktinden önce sararması küçük saksı yüzünden. Yani kökler satış yerinde sıcaktan etkilenmiş. Hem çok güneş ister hem soğanın derinde serinde olması gerekir. Bu sayfayı okursanız lale yetiştirme hakkında her şeyi öğrenirsiniz. Ne yazmışsam hepsi kesinlikle yapılması gereken şeyler.

 262. Gürkan, California dedi ki:

  Bulunduğum bolgede kışın hava sıfırın altına hiç düşmüyor ve yagmurlu. Yazın ise 35 derecelere varan bir sıcaklık ve kuru bir iklim var. Saksıda yetiştirdiğim lalelerim çiçeklerini açtılar. Çiçekleri solup döküldü. Tohum oluşmaması için o kısmı kopardım. Şu anda yaprakları yeşil olduğu için hala su veriyordum ama artik kurumaları için su vermeyi kesmeyi düşünüyorum. İsteğim bu soganları sonbaharda toprağa geçirmek. Fakat bahçem pek güneş almıyor. Bu yüzden sizce saksıda kalmaları mı daha uygun yoksa bahçede de olabilir mi? Bir de bulundugum bolgede pek ruzgar olmadığı için yapraklar sararınca ne yapmami onerirsiniz? saksıda mı kalsınlar yoksa çıkarayım mı?
  ***
  Yapraklar yeşil ve sağlıklı ise ve sizce sakıncası yoksa sulamayı bırakmayın. Yeni soğanlar beslenmeye devam edebildiği kadar devam eder böylece. Bahçede en az 4 saat direkt güneş alabileceklerse bahçeye dikmeniz daha uygundur. Balkonda saksıda da olur ama çok derin ve büyük saksılarda sağlıklı devam edebilirler. Yukarda bu meseleleri ince ince açıkladım. Söküp sökmeme konusunu da ayrıntılı olarak yazdım. Oradan okuyup uygun gördüğünüz şeyi tercih edin. Her yerin ve herkesin şartları, imkanları farklı çünkü.

 263. Etem A. -Erzurum dedi ki:

  Bahçemde 200e yakın dikili lale var. Şubat sonunda havalar ısınınca laleler bu yıl biraz erken filizlenip 3-4cm topraktan dışarı çıktılar. Ancak havalar hızla soğuyup kar ve don olunca filizlerin uçları karardı. Şu an hapsi kar altında. Havalar ısınınca lalelerime soğuk hava zarar verir mi?
  ***
  Hiçbir şey olmaz. Hele kar altında kalırlarsa kesin korunurlar. Uçlardaki kararma ise soğuktan kızarma, morarma gibi renk değiştirmedir sanıyorum. Yine de merak içindeyim. İlerde durumu lütfen bildirin.

 264. Etem A. -Erzurum dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. İleride durumu mutlaka bildireceğim. Aslında havalar ısınınca lalelerimin sonunu çok merak ediyorum. İnşallah bir şey olmaz. Zaten çiçekçiliğin zor olduğu memleketimde bir ay lalelerin arasında dolaşmak çok zevkli.
  ***
  Zaten Hollanda lalesi diye satılan hibrit lalelerin köklenlerinde Doğu Anadolu laleleri çoğunluğu oluşturur. Sizin oraların ikliminde daha iyi yetişirler.

 265. Hidayet, Adana dedi ki:

  Bahçeye diktiğim lalerim çok güzel oldular. Hatta bazılalerin yavruları yapraklanıp tomur çıkardı. Adana gibi sıcak bir yerde soğanları çürütmekten korkuyorum. Yukarıdaki bilgide yaz ayında topraktan çıkarmayın demişsiniz. Peki yavruları ayırma işlemini ne zaman yapmalıyım?
  ***
  İlla çıkarmayın diye bir şey yok. Bunun ayrıntılarını yazmıştım. O bilgilerin tamamını okumalısınız. Sökmezseniz sonbaharda söküp soğanları büyüklü küçüklü ayıracaksınız. Sonra planlıca yeniden dikeceksiniz. Lütfen o bilgilerin tamamını okuyun.

 266. Hidayet, Adana dedi ki:

  Bahçemde lalelerin yanına ters lale dikmiştim. İlk çıkan yaprakların bir kısmını salyangoz yemiş. Annem salyangoz yediyse açmaz diyor.
  ***
  Bir şey fark etmez. Açar.

 267. Veysi, Diyarbakır dedi ki:

  Eylül ayında 10 adet lale, 3 adet sümbül, 3 adet nergis alıp çalıştığım kurumun bahçesine diktim. Şubat ayının son haftasında çiçek tomurcukları gözle görülür büyüklüğe ulaşınca en diplerinden kürekle çıkararak saksılara dikip odamda güneşi bolca göre pencere kenarına aldım. Tüm çiçekler açtı. 10 günlük çiçeklenmeden sonra çiçeklerim solmak üzereler. Şimdi çiçeklerimi saksılardan bir bütün olarak tekrar bahçeye dikmek istiyorum. Gelecek yıl yine böyle güzel çiçekler alabilir miyim? Bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.
  ***
  Sizin yaptığınız yanlış. Öyle yapacağınıza çiçek açtıklarında çiçekleri sap diplerinden kesip evde vazoya koysaydınız çok daha iyi olurdu. Soğanlar, kökler, ana yapraklar hiç rahatsız olmazlardı. Bundan sonra neler yapılır, yukarda maddeler halinde her şey yazılı. Çiçek açtıktan sonra yapılacak meseleleri okuyarak size en uygunu ne ise onu yapabilirsiniz. Bunun kesin bir yolu yok. Orada yazdığım gibi: İmkanlara, imkansızlıklara, zorunluluklara göre birkaç yol var.

 268. Hatice, Almanya dedi ki:

  Önceden aldığım ve dikme ortamı bulamadığım farklı türde lale soğanlarımı ne yapmalıyım?
  ***
  Bunlar fazla saklamaya gelmez. Ya hemen dikin ya da atın gitsin. Ne kadar bekletirseniz o kadar ölüme yaklaşırlar.

 269. Mahmut, Muğla dedi ki:

  Gecen hafta Hollanda’dan getirdiğim lale, nergiz, sümbül toplam 200 adet soğanım var. Dikmezsem çürüyecekleri için hepsini saksılara diktim. Gölge, sabah güneş alan bir yerde mi durmalılar? Muhtemelen çiçek açmayacaklar ama topraktan ne zaman çıkarıp tekrar normal dikilme sürecine döndürebilirim?
  ***
  Hiç zamanı değil ama bekletmeyip hemen dikmekle çok iyi etmişsiniz. Yapraklar görünene kadar kuzey rüzgarlarını alan, tam gölgeli, geceleri çok soğuk olan bir yerde tutmalısınız. Yapraklar görününce sabah güneşi alan yere geçirin. Muğla’da hava önümüzdeki haftalarda bu türlerin yapraklarını kurutacak kadar sıcak olacağı için sadece sabah güneşi almaları daha iyi olur. Diğer sorularınızın cevabı bütün ayrıntılarıyla yukarda lale bakımı hakkında verdiğim açıklamalarda ince ince izah edilmiştir. Diğerlerine de lale ile aynı muameleyi yapın.

 270. Muhammed, Malatya dedi ki:

  Dört lale soğanı almıştım. Saksıya dikip dışarıda bıraktım. Lalelerin iki tanesi açtı. Sonra hepsini içeriye camın önüne aldım. Açanlar bir buçuk hafta sonra soldu. Diğer iki tanesi ise yaprakların arasında tomurcuk halindeyken kurudular. Acaba bunun sebebi içeri almam mı yoksa lale soğanları kaliteli değil miydi? Şu an yaprakları çok az bir şekilde sararmış durumda.
  ***
  Laleler çiçeklendiği zaman gündüzleri birkaç saatliğine süs için eve alınabilir ama bunun dışında kesinlikle 7/24 dışarda açık havada tutulmalılar. Yukarda yazdığım bakım bilgilerini baştan sona okuyun. Laleleri sardunya gibi bütün yıl yapraklı kalır sanmayın. Okuyun iyi tanıyın. Böylece yıllarca yaşatabilirsiniz.

 271. Selahattin, İstanbul dedi ki:

  Küçük saksıda lale aldım. Tam çiçek açacakken yaprakları sararmaya başladı. Evdeki sıcaktan olsa gerek. Soğanı uykuya mı geçmiştir? Hemen dışarı balkona aldım. Doğru mu yapmışım? Bir de sulamayı fazla kaçırmışız. Evdeki herkes sulamış. Ne yapmalıyım?
  ***
  Şu aşamada ne yapmalısınız hiçbir fikrim yok. Küçücük saksılarda satılanların alır almaz aynı gün hemen kocaman saksılara dikilmeleri lazım. Kökler sıcak alırsa uykuya geçer. Evde tutmak da çok yanlış. Bir daha yeni bir bitki alırsanız hemen hakkında bilgi araştırın. Ya da en güzeli almadan önce bilgi araştırıp bilgilenmek, sonra almaya karar vermektir.

 272. Elçim, Gölcük dedi ki:

  Laleler ucu kopunca yeniden açar mı?
  ***
  Hayır, açmaz.

 273. Ahmet, İstanbul dedi ki:

  Kardeşim Belediyenin dagıttığı lale soğanlarından bir poşet getirdi. Bunları hemen uzun saksılara diktim. Pencerenin dış kenarına koydum. Şimdi çok güzel çiçekleri var. Soganın 3te 1 kısmı toprağın dışında…
  ***
  Yanlış dikmişsiniz. Yukarda neler yazmışsam okuyun. Diğer sorularınızı sildim kusura bakmayın. Çünkü bu sayfada eksik bir konu yok. Lütfen okuyun. Şimdi soğanların üstünü toprakla örtün ve yapraklar sararana kadar iyi bakın. Daha neler yapmanız gerektiğini yazdığım açıklamalardan öüğrenebilirsiniz.

 274. Muhammed, Malatya dedi ki:

  Saksıdaki lalelerim kurudu. Soğanları ne zaman sökmeliyim? İlk soğanın kabuğunu yarmam gerekiyor mu?
  ***
  Sökecek misiniz ne yapacaksınız yukarda ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Kabuğu yarma fikrini kimden duyduysanız yanlış bir şey.

 275. Ebrar, Sivas dedi ki:

  Şu siyah lalenin haberini gördüm. İlgimi çekti doğrusu. Bilim adamları bunun imkansız olduğunu söyleseler bile bunun olabileceği hakkında Alexsandre Dumas’ın Siyah Lale adlı bir romanı var. Bu romanda bir adamın halk düşmanı olan bir adamın dostu olduğu, halk düşmanı olan adamın Oranj prensi hakkında kötü şeyler yazdığı kağıdı sakladığı için halk düşmanı adamın aile dostu adam hapse giriyor. Bir de bu adamın peşini bırakmayan bir komşusu var. O zamanlarda lekesiz bir siyah lale yetiştirene 100.000 lira mükafat veriliyor. Halk düşmanı olan adamın aile dostu (Kornelyus Van Berle) hapse girince az daha idam ediliyor fakat Oranj prensi onu ömür boyu hapse mahkum ediyor. Hapiste gardiyanın kızını seviyor. Kornelyus hapse girmeden önce siyah lale soğanlarını alıyor ve gardiyanın kızı Rozayla laleyi büyütüyorlar. Sonra Kornelyusun münasebetsiz komşusu İzak Bokstel laleyi çalıyor. Bokstel kendini Jakob Gisels olarak tanıtıyor. Hatta adam Rozanın babasıyla arkadaşlık kurup kızıyla evlenmek istiyor! Neyse ki Roza, Bokstel’i çiçek başkanının yanında yakalıyor ve lalenin kendi lalesi olduğunu Oranj prensi ile birlikte ortaya çıkıyor. Sonra Kornelyus’u çiçek festivaline getiriyorlar ve Rozayla Kornelyus evleniyorlar. Ben özetlemiş olabilirim fakat romanda daha birçok olay var. Bu hikaye 1672-1673 yıllarında Hollanda’da geçiyor. Bu hikayeye göre Siyah Lale’nin yetiştirilmesi olanaksız değil. Mutlaka okumanızı tavsiye edebilirim. Çok muhteşem bir roman.
  ***
  Birincisi bu sadece edebi bir eser. İkincisi, o yıllarda Bilim şimdiki gibi ilerlemiş değildi. Eğer simsiyah lale mümkün olsa idi şimdiye kadar son 30 yıl içinde bunu başarırlardı. Romanı özetleyip yazdığınız için teşekkür ederim. Belki beklenilen gibi değil başka şekilde başarılabilir. Yani bazı lalelerin renkli taç yapraklarının dip kısmı simsiyahtır. Sadece o kısmın daha geniş gelişmesi, renkli kısmının iç gelişmeden kalması genlerle oynanarak başarılabilir. bu da neye benzer bilemem.

 276. Muhammed dedi ki:

  Saksıdaki lalem toprağın üzerine çıkmış. Yaklaşık 1cm. Önümüzdeki günlerde Malatya’da gündüz -5 gece -13 derece sıcaklık bekleniyor. Lale dışarıda kalmalı mı yoksa içeri almalı mıyım? Donar mı?
  ***
  Kesinlikle dışarda duracak. Donmaz merak etmeyin. İçeri alırsanız bozulur ve çürümese bile cücük içindeki çiçek tomurcuğu bozulur.

 277. Ceren, Ankara dedi ki:

  Marketten üç lale aldık kardeşlerimle,kaç günde bir sulamalıyım? Ve bir de toprak üstünde beyaz taşlar var bir zararı olur mu?
  ***
  Önce yukardaki bilgileri okuyun. Sonra, eğer mini saksıda ise hiç vakit geçirmeden daha büyük saksıya ve daha derine gömerek dikmelisiniz.

 278. Doğa, Bandırma dedi ki:

  Haftasonu aneannemlerin bahçesine gittim. Onların mahallesinde misketten biraz büyük soğwnı olan sarı ve kırmızı açan, yumruk büyüklüğünde çiçekleri olan yöresel laleler var. Bugün 4 tanesini söküp 10cm’lik bir saksıya diktim. Küçük saksı kullandım çünkü soğwnlarda küçüktü. Toprağı iyice ufalayıp dikmiştim. İnşallah tutarlar. Tomurcukları hafif görünüyor. Kırmızı, sarı ve beyaz. Nisanda açan bir tür. Umarım tutar.
  ***
  Merak ettim. Fotoğraf gönderebilir misiniz acaba?

 279. Onur, İstanbul dedi ki:

  Lale soğanını gübreli torfla ve normal toprakla karıştırılmış toprağa gömdüm. Serin bir yere koydum. Yeterli mi?
  ***
  Toprak karışımı iyi fakat çok geç kalmışsınız. Ne olur bilmem. Bekleyip göreceksiniz.

 280. İsmail Ç. -İstanbul dedi ki:

  Vazoda suya konmuş bir demet lale hediye geldi. Çiçekliler. Bunları bahçeye diksem tutar mı?
  ***
  Hayır kesinlikle tutmazlar.

 281. Recai Y. -Karabük dedi ki:

  Benim lalelerimin yapraklarının bazıları çürümüş. Bu çürümeler için kullanabileceğim bir ilaç veya başka bir çözüm var mıdır?
  ***
  Kökler hiç ısınmayacak ama yapraklar güneşten ısınacak. Lale soğanları 15-20cm derine dikilmeli. Saksıya dikecekseniz gerçek toprak kullanmalısınız. Hazır poşet topraklar lalelere uygun değil. Çözüm budur. İlaçla ilgisi yok.

 282. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Daha önce laleleri kış ve yaz laleleri diye ayırdıklarını gördüm. Böyle bir şey var mıdır?
  ***
  Hayır yok. Lalelerin çiçek açmaları için gereken sıcaklık lale çeşitlerine göre değişiyor. Buna göre kış sonunda acilen açanlar, nisan ortasına doğru açanlar ve mayısta açanlar olmak üzere üçe ayrılırlar. Ama dikim zamanları ve gelişim süreçleri tamamıyla aynıdır. Sadece çiçeklenmelerinin zamanları değişiyor.

 283. Batuhan, Ankara dedi ki:

  Geçen sene diktiğim beyaz lalelerden aldığım soğanlar bu sene sarı çiçek açtı. Renk değiştirmesi normal mi? Bu sene diktiğim kırmızı lalerimin boyu bir metre oldu. Bu kadar uzaması iyi mi kötü mü? Çiçeklerini taşımakta zorlanıyor.
  ***
  Beyazdan sarıya dönmesi hakkında bilgim yok. 1m boyunda lale hiç duymadım. Muhtemelen bulunduğu yer pek güneşli değildir ve gereğinden fazla sıcak olmuştur sebep bu sanıyorum. İyi bir şey değil.

 284. Hakim, Mardin dedi ki:

  Lalem yeni yeni açtı. Ama çiçek kuru. Bu neden böyle? Ayrıca sonraki yıllarda olur mu?
  ***
  Sorunuzu tam anlamadım ama zaten yukarda tüm bakım ve gelişim bilgileri ayrıntılarıyla yazılı. Lütfen okuyun.

 285. Suat E. -Ankara dedi ki:

  Laleleri sonbahar ekim ayı gibi diktikten sonra ne kadar süre ile sulamalıyız?
  ***
  Toprak bir hayli kurudukça sulayın. Hiç kurumuyorsa hiç sulamayın.

 286. Sertan Doğan dedi ki:

  Ağustos ayında yani bugünlerde lale yetiştirebilir miyim?
  ***
  Hayır mümkün değil. Yukarda nasıl anlatmışsam o şekilde yetiştirin.

 287. Kaya, Kayseri dedi ki:

  Daha oncekı yıllardan kalan Lale soganlarım vardı.Ben saksıya Kasım ayı baslarında diktim. Balkona koymadım çünkü gece sıcaklığı eksilere Düşüyor. Saksımı apartman boşluğunda beklettim. Benim lalelerim topraktan çıkmaya Başlamış. Normal mi bu durum?
  ***
  Lale zaten soğuk iklim bitkisidir. Keşke dışarda tutsaydınız. Apartman boşluğu dışarsı gibi soğuk oluyorsa hiç sakıncası yok. Ama sıcak oluyorsa şimdi hızla uzarlar ve karanlık yüzünden sarımsı olup uzarken de çürümeye başlarlar.

 288. Buket, Adana dedi ki:

  Hollanda dan aldığım laleleri Ekim ayında bahçeye diktim. 8-9 tanesi kasımda çiçek açtı. Diğerleri yeni yeşil yaprak çıkarıyorlar. Ancak bir bahçıvan önerisiyle çiçekleri bahçede istediğim yerden farklı bir yere etmiştim. Daha sonra yerlerinin değistirilebileceğini söylemişti. Şu anda çiçekleri söküp başka bir yere tekrar ekebilir miyim yoksa gelecek seneyi mi beklemeliyim?
  ***
  Zaten havalar iyice ısındığında toprak üstü kısımları tamamıyla kuruyacak. Şimdi rahatsız etmeseniz iyi olur. Lütfen yukardaki bilgileri okuyun ona göre lalelerinize en güzel bakımı yapabilirsiniz.

 289. Ednah, Elazığ dedi ki:

  Çiçek yetiştirmeyi çok sevdiğim için ablam doğum günümde lale soğanları almıştı. Ben de o sevinçle hemen diktim. Ancak şu an mart ayındayız. Ekim tarihi için sonbahar demişsiniz ben martta ektim. Çiçek açma ihtimalleri var mı, bu saatten sonra ne yapabilirim?
  ***
  Elazığ’da hala yeterli soğuk haftalar var önümüzde. Fakat bu kadar gecikmeden dolayı soğanın cücük kısmı fazlaca su kaybetmiş olabilir. Bu durumda yapraklanır, çiçek sapı da çıkarır ama çiçek sapının ucunda küçük, kuru bir parça olur çiçek olmaz. Şansınız varsa belki de zarar görmemiştir çiçek açabilir. Çiçek açsa da açmasa da eğer bu baharda yapraklandıklarında iyi bakarsanız yeni oluşacak soğanlar güçlü büyürler. Bunları sonbaharda ekersiniz ve gelecek yıl çiçek açarlar.

 290. Melek, Sivas dedi ki:

  Mor lalem her yıl çiçek açardı ben de baktıkça mutlu olurdum. Bu yıl yaprakları 20cm kadar büyüdü gelişti ama çiçek vermedi. Ne yapsam seneye açar? Laleler bahçede güneş alan yerde..
  ***
  Yukarda lale yetiştime hakkında tüm detaylarıyla bilgi verilmiştir. Lütfen oradan okuyun ve bundan sonra lalelerinize o şekilde bakım yapın.

 291. Merve, Sinop dedi ki:

  Merhaba saksıda lale aldım. Saksısı küçüktü eve gelince daha büyük bir saksıya çiçek toprağı ilave ederek değiştim. Ancak ertesi gün Laleler dikliğini kaybetti. Bugün beşinci gün. Üç adet lale de sağa sola yatık vaziyette. Ne yapmam lazım? Renkleri canlı yaprağı yeşil.
  ***
  Evde lale yetiştirilmez. Evinize bir bitki almadan önce araştırmalı ve hakkında bilgi edinmelisiniz. Şimdi size tavsiyem yukardaki bilgileri okuyarak lalelerin gelişim tarzlarını öğrenmenizdir. Ayrıca yılın bu zamanında doğal olmayan yollarla zamansız çiçeklendirilmiş lalelerden kesinlikle almamalısınız. Lale soğanları sonbaharda bahçelere dikilir. Kış boyu soğukta köklenerek ilkbaharda çiçek açarlar. Bir hafta veya 10 günde çiçekler solar. Yaz sıcakları başlamaya yakın yaprakları da kurur. Ayrıntılı bilgiler yukarda.

 292. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba A101’den 3 adet lale soğanı paketi aldım. Kasaya gelince %50 indirime girdi denince 3 farklı renklerden daha aldım. Onlarca soğanım oldu. Hemen götürüp 10cm derinlikte toprağa kavuşturduk. Ancak şu an Bursa Kırıkkale’de -12 derece soğuk var. Yerler kar buz. Lale soğanları aklıma geldikçe donmuş olabileceği beni çok üzüyor. Sizce soğanların öldú mü?
  ***
  Hayır onlara hiçbir şey olmaz.

 293. Diyarbakır dedi ki:

  Aralık ayında 5 lale soğanı ektim. Aralık ayından beri sululuyorum. Soğanlar çürümeye başladı. Ne yapmam lazım?
  ***
  Bu sayfada lale nasıl ekilir nasıl bakımı yapılır her bilgi mevcut. Lütfen okuyun. Neleri yanlış yaptığınızı öğrenmeniz gerekiyor.

 294. Ali, İstanbul dedi ki:

  Parktan söktüğüm lale soğanlarını şimdi toprağa gömsem gelecek baharda çıkar mı? Yoksa serin bir yerde muhafaza edip sonbaharda mı dikmeliyim? Saklamam gerekiyorsa soğanların toprağını yıkamam sakıncalı olur mu?
  ***
  Pek farketmez ama eylül sonuna kadar saklamanız daha iyi olur. Yıkamamalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)