Sümbül, Hyacinthus

Sümbül güzel kokulu olmasından ötürü her yerde sevilir. Soğanlı bahar bitkilerinden olup yetiştirilmesi basittir. Kış aylarında yeşermeye başlar. Yılda sadece bir defa çiçek açar.

Sümbül cinsi, türleri

Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) familyasından olan Hyacinthus cinsinin sadece üç türü var. Hepsine sümbül denir (İngilizcede ise Hyacinth denir). Sümbül eskiden Zambakgillerden diye sınıflandırılırdı. Süs bitkisi olarak yetiştirilen türü Hyacinthus orientalis’tir. Hyacinthella türleri ise ayrı bir cinstir. Birçok yerde sümbüllerden sanılır. Gerçi çok yakın cins ama farklı.

Hyacinthus litwinowii

Yaprakları lale yaprakları gibi geniş, çiçekler sap ucunda birkaç tane. Yaprak özelliğinden dolayı Hyacinthella türleriyle karıştırılır.

Hyacinthus transcaspicus

Bildiğimiz sümbülden pek farkı yok. Boyu 5 – 10cm arasında değişir. Anavatanı kuzeydoğu İran – güney Türkmenistan arasındaki dağlar. Baharda karlar eriyince çiçek açar. Yapraklar gelişince rozet gibi toprağa yayılır. Çiçekler az sayıda sapın tepesinde bulunur.

Hyacinthus orientalis

Dünyanın her yerinde süs bitkileri sektöründe en çok kullanılan sümbül türü. Anavatanı Türkiye’de İç Anadolu bölgesi, Doğu Akdeniz bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesi, Türkiye dışında Suriye, Lübnan ve İsrail. 1500’lü yıllarda Osmanlıların Avrupalılara tanıttığı süs bitkilerindendir. Güzel kokusundan ötürü çok tutulmuş olup çiçek güzelliği açısından ıslah edilerek birçok çeşidi türetilmiş. Fakat iri ve güzel çiçekli olanlarının kokusu doğal çeşitler kadar iyi değildir. Aşağıdaki bakım bilgileri bu türe ait.

Saksıda sümbül yetiştirilmesi, bakımı

Soğanlı süs bitkileri arasında belki en kolay yetiştirileni ve en dayanıklısı sümbüldür. Soğanların dikilme zamanı, yaz ve kış bakımları, çoğaltılması vb bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz.

Burada bilgileri saksıda yetiştirmek üzere anlatıyorum. Bahçede yetiştirmek isteyenler de bu bilgilere göre yetiştirebilirler.

Soğanların dikilmesi

Soğan dikme zamanı: Sümbül soğanları yaz sıcakları dinince sonbahar serinleri başlayınca aktifleşir. Yani sonbaharda satın alıp dikeceksiniz. Buna rağmen elinize ne zaman soğan geçerse bekletmeden dikin. Çünkü kuru soğanı korumak zor. Ne zaman dikince nasıl sulamak gerektiğine dair bilgiler aşağıda.

Sümbül soğanlarını kendi boyunun iki misli derine gömmelisiniz. Aralarında en az 10cm mesafe olmalı. Biraz humuslu, suyu iyi süzdüren herhangi bir arazinin toprağı sümbüller için özel poşet topraklardan daha besleyicidir. Soğanlar doğal topraklarda daha iyi güçlenir.

Kış bakımı

Sonbaharda veya kışın soğanları dikince sulayın. Sonraki sulamaları toprak nemliliğini yarıdan fazla yitirdikçe yapın. Daima dışarda en soğuk yerde tutmalısınız. Şubat sonundan itibaren yine dışarda ama daha iyi güneşli bir yere alın.
Sünbül, yaprakları ve çiçeği
Sümbül
Familya: Asparagaceae (Kuşkonmazgiller)
Cins: Hyacinthus. Tür: H. orientalis
Fotoğraf: Mart 2009, İstanbul.

İlkbahar bakımı

Çiçek açtıkları zaman sulama sıklığını hafifçe arttırın. Gübre şerbeti ya da genel amaçlı bitki besini verin. Sümbül yaprakları tam şimdi ne kadar uzun süreli sağlıklı kalabilirlerse gelecek yıl o kadar iyi çiçek açarlar. Çok iyi güneş alabilmeliler. Eğer hava fazla sıcak oluyorsa öğle vaktinde direkt güneş almamalarına dikkat edin. Böylece yapraklar daha uzun süreli sağlıklı kalabilir, soğanlar daya iyi yapılanır. Seyreltilmiş gübre şerbeti veya hafif dozajda bitki besini 15 günde bir tekrarlanmalı. Yapraklarda hafifçe sararma başlayınca beslemeyi bırakın. Sararma arttığı zaman sulamayı da kesin.

Yaz bakımı

Sümbüller daha yaz gelmeden yapraklarını kurutmuş olurlar. Toprağından sökmeyin. Yapraklar kuruduktan itibaren saksıları yine açık havada, tam gölgeli bir yere alın. Sonbahar serinleri başlayıncaya kadar sadece toprak adamakıllı kurudukça sulamalısınız.

Sonbahar gelince

Önce sümbüllerinize iyi bir toprak hazırlayın. En iyisi humuslu gerçek topraktır. Gübre istemez ama toprağa 2/5 oranında eski koyun gübresi karıştırsanız çok iyi olur. Sonra sümbülleri sökün. Kendiliğinden ayrılmamış yavrular varsa onları ayırmaya çalışmayın çünkü ana bitkinin kökleri onları çok daha iyi besleyecek, yaza kadar normalinden çok daha hızlı büyütecektir. Yeni topraklarına uygun mesafelerle dikin. İsterseniz kendiliğinden ayrılmış yavruları ayrı bir saksıya dikebilirsiniz.

Vakitsiz çiçeklendirilmiş sümbüller

Vaktinden önce çiçek açtırılmış sümbül satışları aralık ayından itibaren  başlıyor. Bunlar süs içindir. Çiçekleri solunca çöpe atılacak şekilde yetiştiriyorlar. Saksıları çok küçük, toprak yerine ise perlit gibi basit şeyler kullanılmıştır. Almanızı tavsiye etmem. Hayatlarını kurtarmak zor olur. Sümbül bir ev bitkisi değildir. Kışın evde derhal bozulurlar.

Sümbül nasıl çoğaltılır?

Kolay yolu soğanlarda oluşan yavruları büyütmekle. Bu da sümbül çeşitlerine göre değişiyor. Bazıları her yıl belki 30 tane minik soğan oluşturur. Bazıları ise soğanın kök kaidesinin kenarlarında az sayıda yavru oluşturur. Hatta eğer ilkbaharda yapraklar kuruyunca söküp saklarsanız ya da sökmeseniz bile sonbahara kadar kupkuru toprakta tutarsanız o mini yacrular kurur gider. Onun için sümbülleri yazın topraktan sökmeyin, toprak her adamakıllı kuruduğunda sulayın. Minik yavrular ana soğandan ayrılmazsa ve toprak besleyici ise ana soğan tekrar yapraklandığında yavruları çok hızlı büyütür.

Tohumla çoğaltılması

Tohumla çoğaltma amacınız yoksa çiçekler solar solmaz kesmelisiniz ki bütün güç soğanın gelecek yıl için daha iyi yapılanmasına ve yavru oluşturmaya yönelsin.

Sümbül tohumlarını çimlendirmek kolay fakat büyümeleri çok yavaş olur. Çiçeklenecek kadar büyümeleri mükemmel bakım şartıyla 3 veya 4 yılı bulur. İyi bakılmazlarsa 6 – 7 yılda zor büyürler.

Tohumlar olgunlaştığında karıncalardan önce davranabilirseniz tohumları alın karıncaların ulaşamayacakları bir yerde ağustos sonuna kadar saklayın.

Tohumların ekilmesi

Ağustos ortasını geçince tohumları 1cm derine gömüp sulayın. Mümkünse kuzey rüzgarlarını alan serin, gölgeli bir yerde tutun. Serinlik sayesinde tohumlar çimlenir -yoksa havaların daha da serinlemesini beklerler. Tohumlar çimlendikten sonra daha güneşli bir yere alın. Yetişkin sümbüller gibi yine daima dışarda tutacaksınız. Ağır don olayları yaşanan bir yerde iseniz soğanları ektiğiniz kasayı kış boyunca çok serin ve güneş alabilen özel bir yerde tutmalısınız. İlk kışı atlattıktan sonra sonraki kışlarda tehlike kalmaz. Her yıl ilkbaharda gübre şerbeti verin, yaz boyunca toprak tamamıyla kurudukça sulayın, her sonbaharda söküp yeni besleyici toprağa dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Sümbül, Hyacinthus' hakkında sorular, açıklamalar

 1. cocuklacocuk dedi ki:

  bu aralar çiçekçilerde hep görüyorum ve çok hoşuma gidiyordu. Bilgiler için çok sağol. alırsam seneye yatırım yapacam anlattıklarınla

 2. sesiber dedi ki:

  Ne güzel bir yazı yazmışsın. Okurken benim sümbüllerim de tam karşımda, kokuları burnumda… Benimkiler de Hollanda’dan geldi ama çok keskin kokuyorlar. Lale soğanlarını geç ektim, onlar daha açmadı. Geçen seneden kalanlar kendi kendine açmış bahçede, onlar yerli, çok güzel kokuyorlar hepsi de. Sizin sümbül de pek güzel görünüyor. Anneye hürmetler…

 3. Berna dedi ki:

  Bilgiler için çok sağolun. Benim geçen seneden iki sümbül bir lalem kalmış. Sümbül ve lalelerim toprak olmaksızın açmış çok mutluyum. Yeni ekip can sularını verdim hepsinin.

 4. Aslı dedi ki:

  Yılda iki defa çiçek açtırmak

  Sümbül çiçeği ile ilgili bir şey duydum ne derece doğru ama bir sene içinde iki kere açabiliyormuş: Yaprakları kuruduktan sonra soğanını buzdolabının alt kısmında 1 hafta muhafaza ettikten sonra tekrar çıkarınca açıyormuş. Ne kadar doğru denemedim. Yani bitkiyi bir kış geçmiş gibi kandırıyorlar.
  ***
  Aslında, zaman iyi hesaplanırsa ve her iki defasında da çiçek solduktan sonra yapraklarının mümkün olduğu kadar uzun süre (iki aydan az olmamak şartıyla) güneş alması sağlanabilirse olabilir sanyıyorum. Sonra da soğan iki ay kupkuru kalacak. Buzdolabı ondan sonra. Bir hafta yeterli değil, daha doğrusu çilleme görülene kadar buzdolabı macerası gerekir.

 5. Turhan Ozan dedi ki:

  Yavru ayırma işlemini ayrıntıyla anlatırsanız sevinirim.

  ***
  Havalar ısındıkça sümbül yaprakları sararmaya, daha sonra kurumaya başlar. Sakısda yetiştiriyorsanız gölge ve havadar bir yerde tutun, sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Bahçede ekili ise yine sökmeyin kalsınlar. Sonbaharda sökün kendiliğinden ayrılmış yavrular varsa yeniden daha mesafeli dikin. Ayrılmamış yavrular varsa dokunmayın onlar bu şekilde gelecek baharda çok daha güçlü gelişirler. Zamanı gelince kendiliğinden ayrılıyorlar.

 6. Eda dedi ki:

  Bilgileriniz için sizlere teşekür ederim. Benim de saksıdan sümbülüm var solmuştu beni aydınlattınız.

 7. Esra dedi ki:

  Sulama sıklığı

  Bana eşim sümbül yeni aldı. Çiçekleri de şu an açık. Haftada kaç kez sulamam gerekiyor? Sulama hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Sulamak toprağın nemini kaybetmesine göre olmalı. Bazı bitkiler devamlı çok nemli toprak ister. Sümbül öyle değil. Toprağı yarı yarıyadan fazlaca kuruyunca sulayın. Yaza doğru yapraklar kurur. O zamandan ekim ayına kadar toprak sadece tamamıyla kurudukça sulayın.

 8. Selin dedi ki:

  Sümbüller ortalama ne kadar süre çiçekli kalıyor?

  Şu anda balkonumdaki saksılarda duran sümbüllerin çiçekleri kurudu sadece yapraklar kaldı.
  ***
  Bir hafta – on gün kadar çiçekli kalırlar. Yılda bir defa ilkbaharda.

 9. Cennet Sarayı dedi ki:

  Sümbül saksısı nasıl olmalı?

  Sümbül almak istiyorum. Sümbül için ideal saksı ne tür saksıdır? ve bu aralık ayı uygun mudur almak için?
  ***
  Sümbül diğer soğanlı bitkilere göre çok daha kolay yetişir, hiçbir özel isteği yoktur. Herhangi bir saksıda rahatça yetiştirebilirsiniz. Yalnız, uzun yıllarca yaşatmak istiyorsanız daima dışarda tutun. Kar buz olsa bile dışarda olmalı. Bir de güneş ister. Şimdi aralık ayında da ekebilirsiniz.

 10. Necla, Konya dedi ki:

  Toprak kullanılmamış, çakıl ve perlite dikilmiş sümbüllere ne yapacağız?

  Sümbül aldım tomurcuk haldeler şu an. Toprağı küçük çakıllar ve aralarında çok az beyaz toprak var sanırım. Bu toprakta ve saksıda kalması uygun mudur yoksa toprak ve saksı değişimi yapmalı mıyım?
  ***
  Gelecek yıl, sonraki yıllar yine yaşamasını çiçeklenmeye devam etmesini istiyorsanız köklerine zarar vermeden hemen şimdi bir toprağa aktarın. O şeylerde güçleri tükenir.

 11. Türker Ö.- Ankara dedi ki:

  Alışveriş merkezinden sümbül aldım, çok güzel çiçekleri var şimdilik. Büyük bir saksıya koydum. Yanına başka çiçeklerde ektim. farklı çiçeklerin aynı saksıda olması uygun mudur?
  ***
  Olabilir ama sümbül yakında kuruyacak, soğanı toprak altında bekleyecek, kışa doğru yeniden yeşermeye başlar.

 12. Hüsna, Sakarya dedi ki:

  Kokusu ve görünüşü muhteşem. Tavsiye edilecek bir türden çiçek olup bakılması da bunun kadar eğlenceli. Yeni almama rağmen beni büyülemesi çok hoşuma gitti. Diyecek tek kelime var: “Çok güzel ve sorunsuz”.

 13. Kemal, İzmir dedi ki:

  Güneşsiz olur mu?

  Ben yeni sümbül aldim şu an çiçekli ama güneş görmeyen yerde. Bir sakıncası var mı?
  ***
  Güneşsiz yerde olmaz. Sadece çiçek açtığı zaman, çiçekler solmaya başlayana kadar güneş korumak iyi olabilir.

 14. Peri Öztürk dedi ki:

  Sümbülümün sapı kırıldı

  Allahtan tam kopmadı yarıdan fazla ayrıldı. Tutan yeri var ama. Ben de yapraklarıyla beraber düzgünce toplayıp lastikledim. Kurur mu yoksa açmaya devam eder mi?
  ***
  Siz o çiçeği kesip su dolu bardağa oyun. Başka türlü olmaz.

 15. Can, Adana dedi ki:

  Sümbülün kuruyan çiçeğini kesmek doğru mudur?

  ***
  Bir şey olmaz. Özellikle tohum oluşturuyorsa hemen kesmelidir ki gücü tohuma gitmesin soğan gelecek yıl için daha iyi yapılanabilsin.

 16. Nilgün U. -İstanbul dedi ki:

  Sümbüllerimin herzaman sapları çok uzuyor

  ve boyunlarını büküyorlar. Yani dik durmuyorlar. Sanki tekrar toprağa gitmek ister gibiler. Hepsi de böyle oluyor, sebebini bir türlü anlayamadım. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.
  ***
  Ev içinde veya koyu gölgede tutarsanız böyle olur. Sümbül açık hava bol güneş ister. Başka türlü sağlıklı gelişim gösteremez.

 17. Özgür, Ankara dedi ki:

  Valla hocam elinize, kaleminize sağlık. Yazılarınızı takip edip çiçek alıyorum ve sorunsuz bir şekilde keyifleniyorum. Sümbül yazınızı okuduktan sonra Migros’tan sümbül aldım bir hafta oldu iki taneden biri açtı bile. Sağolun var olun.

 18. Türkay, İstanbul dedi ki:

  Tohumdan yetişmiş sümbül fidelerinin bakımı

  Geçen sene 4 adet ayrı renkte sümbül almıştım. Çiçekleri solmaya başladıklarında diplerinde tohum olduğunu gördüm. Tohumları biriktirdim bu sene kasım ayı gibi onları ektim ve sabırla sulamaya başladım. 15 gün önce çimlenmeye başladılar. Onlarca sümbül yeşerdi. Şimdi benim öğrenmek istediğim bu minik sümbül soğanlarının ne kadar sürede olgünlaşıp çiçek açacağı ve olgünlaşma sürecine kadar bakımı nasıl olacak?
  ***
  Belli olmaz. 3 ila 6 yıl arasında değişir. Sizin ne kadar özenle bakacağınıza bağlı bir şey. Soğanların hızlı büyümeleri için, şimdi mayısta havalar ısındıkça öğle vakti tepe güneşinden koruyun. Yapraklar ne kadar uzun süre yeşil kalırsa o kadar iyi çünkü yazın zaten kuruyacaklar. Yaz boyunca toprak tamamen kurudukça sulayın. Sonbaharda iyi bir toprağa dikin. Soğuklar başlayınca mini soğanlar tekrar yapraklanmaya başlar. Eğer güneye bakan güneşli bir yerde tutarsanız ilkbahara kadar yavrular yaprakları sayesinde bir hayli güç toplar. Ve böyle bakıma devam edin.

 19. Sena, İstanbul dedi ki:

  Dün bir sümbül soğanı aldım. Onu dikicem ama toprağının nasıl olması daha iyi olur acaba? Yani çıkıp bahçeden toprak mı alayım yoksa toprak satan bir yerden mi? Eğer toprak satan bir yerden almak lazımsa ne söylersem bana doğru toprağı verirler? Ve anladığım kadarıyla güneş alan ama soğuk bir yerde bırakıcam doğru mu? Ayrıca bu güzel yazı için çok teşekkür edrim çok işime yaradı :)
  ***
  Bahçe toprağı kullanabilirsiniz. Bahçe toprağınız sert ise, killi ise hazır poşet toprakla karıştırın. Evet açık havada dışarda tutacaksınız. Mart sonunda veya nisan ayında çiçek açar.

 20. Kemal, İzmir dedi ki:

  Bugün 3 tane sümbül aldım hepsinin çiçeği var. Aldığım yere bakımını sormustum. Dedi ki çiçeği soldugunda yesil sapları soldugunda kapalı güneş görmeyen bir yere koy hiç sulama ve ekim, kasım gibi tekrar güneş gören bir yere koyabilirsin dedi. Ne kadar doğru yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşşekür ederim.
  ***
  Eksik bir bilgi. Açık havada güneşte yapraklarının zamanla bozulmasını bekleyeceksiniz. O zaman sulamayı kesip kurutacaksınız. Saksılar gölgeli serin bir yerde bekletilmeli ki yazın güneşte sıcakta pişmesinler. Kupkuru oldukça da sulamalısınız böylece soğanlar çok iyi korunmuş olur. Eylül sonunda soğanları söküp yeni saksıya yeni toprağa dikecekseniz.

 21. Hulya, Tokat dedi ki:

  Soğanda yavru oluşumu

  Dedemden kalma bahçemizde en az 40 yıllık sümbüller var. Dediğiniz gibi her yıl kendiliğinden kuruyup tekrar açıyorlar. bir tanesini söküp yavruları var mı bakacağım. Hibrit sümbülleri tercih etmiyorum. Olur ya belki çoğaltabilirsem size de yollarım.
  ***
  Düzenli bir bakım yapıldığında sümbüller kolay çoğalır ama her farklı çeşidin özelliği başka. Bendeki sadece en alttan çok küçük, belli belirsiz yavrular oluşturuyor. Eğer yazın uzun süre kuru kalırsa ölüyorlar. İlk yıl dikkat edilirse sonraki yıl yavru soğan oluşması mümkün oluyor. Yoksa yıllarca yavru oluşumu gerçekleşemez.

 22. Murat, Tekirdağ dedi ki:

  Dondurucu soğukta dışarda tutmasam..

  Bir yapı marketten aldığım ithal soğanları ekim ortalarında üst kısımları toprağın 1cm altında kalacak şekilde toprağa ektim. Sanırım daha derine gömmem gerekli idi. İlk kez soğanlı bir bitki ektiğimden acemilik ettim sanırım. Bitkilerimi saksıda, balkonun güneş gören bir yerinde tutuyorum. Bir hafta önce yeşil cücükler yüzeye çıktı. Bu noktadan sonra balkonda tutmaya devam edeceğim fakat bulunduğum bölgede iklim biraz sert, 5-10C’ lerde geziyor hava sıcaklıkları. Şu an ne yapmalıyım? Balkonda tutmaya devam mı etmeliyim?
  ***
  Biraz daha derin dikmek daha iyi olurdu. Gelecek sonbaharda söküp daha derine dikin. Soğukta hiçbir şey olmaz. Sıfırın altında dondurucu soğukta bile hiç zarar görmezler.

 23. Hilal, Çorum dedi ki:

  Üç adet sümbül soğanını uzun bir saksıya yan yana diktim cam balkonda duruyorlar. Can suyunu da verdim. Dikim için gecikmedim umarım. Toprak kurudukça suluyacağım o kadar. Vitamin falan vermeme gerek var mı?
  ***
  Hiç geç değil. Bitki besini ise sadece çiçek açtığı zaman verebilirsiniz. Toprak iyiyse gübreliyse hiç vermeyin.

 24. Sinem, Bursa dedi ki:

  Niçin erken çiçek açtı?

  Geçen sene pazardan aldığım sümbülümü kurumuştu temizledim öylece balkonda bıraktım arada suladım ve yeşermeye başladı. Şimdi çok güzel çiçek açtı. Açması erken değil mi? Soğukta tutuyorum direkt güneşte bırakmıyorum doğru mudur?
  ***
  Bursada devamlı açık havada dışarda kalmışsa açması çok erken. Belki güneye bakan bir cephede olunca ve hava sıcaklığı iyi gitmişse o yüzden erken çiçek açmıştır. Ama erkenden yapraklarının gelişmesi daha iyi çünkü ilkbahara kadar soğan iyice güçlenir gelecek yılki çiçeği daha güzel olur. Güneşten mahrum etmeyin. Zaten kışın iyi bir güneş yok.

 25. Filiz, Aydın dedi ki:

  Sümbül ve nergis çok özel çiçeklerdir. Benim balkonumda yetiştirme şansım yok ama kışın ve ilkbaharda her pazara gittiğimde bir demet alır mutfağıma vazoya koyarım. Mis gibi kokuturlar evi. Bizim buralarda çiçekçi köylü teyzeler satarlar. Çok özel, çok güzel çiçekler… çocukluğumuza dair çiçekler…
  ***
  Balkonda yetiştirmek kolay halbuki. Benim sümbülüm bize geleli kötü bakımla her bahar çiçek açardı. Geçen yıl çok iyi baktım. Yazın kuruduğunda söktüm gördüm ki soğan dipten mini yavrular vermiş. O kadar küçük ki ayrılacak gibi değillerdi. Yavrular kuruyup ölmesin diye hemen diktim toprağı uzun süre kupkuru bırakmadım. Şimdi o yavrular ana soğanın yanında topraktan yapraklarını çıkardı.

 26. Hatice dedi ki:

  Benim bir sümbülüm var ama yavaş yavaş altları sarı olmaya başladı. Gün geçtikçe sarılıklar yukarı çıkıyor ve daha çok sararıyor. Ben kuruduğunu düşünüyorum ama bunun yanı sıra uzuyor. Hiç bir şey anlamadım. Beni aydınlatırsanız sevinirim bu arada sümbülüm pembe sümbül bu bir farklılık olacak mı bilmem ama ben söylüyeyim dedim.
  ***
  Normal çünkü sümbül ev bitkisi değildir. Evde sağlıksız olur soğan bir hayli güç kaybeder.

 27. Sevinç, İstanbul dedi ki:

  Kokusunu çok sevdiğim için geçen sene dayanamayıp 2 tane minicik saksıda sümbül aldım. Evimde bir kedi canavarım var ve ondan kurtarabilmek için saksıları dolaştırmadığım yer kalmadı. Çiçekleri kurudu, yaprakları da soldu ve sonra sadece toprağı görünür bir hal aldı. Canavar saksıları bulup 3-5 kez devirdi, sorumsuzluğum yüzünden aylarca sulamadım ve hatta neredeyse varlıklarını bile unuttum. Ta ki düne kadar! Balkonun bir köşesinde unutup sulamadığım fıstıklar yeşil yeşil yaprak çıkartmaya başlamışlar! Böyle bir mucize nasıl olabilir şaşkınlığını atamadım henüz. Umarım açarlar…
  ***
  Büyük bir ihtimalle açarlar. Mucize değil, sümbüllerin özelliği böyle. Yaz boyunca kuru soğan olarak dururlar.

 28. Merve, Çanakkale dedi ki:

  Torfta sümbül olur mu?

  iyi akşamlar çok güzel bir site hazırlımışsınız ellerinize sağlık.Bu bilgiler çok yararlı. ben tohumculuk bölümünü bitirdim bu aralar sümbüllere merak sardım. benim bölümümde çiçekleri çok görmedik onun için pek bilgim yok. ben alışveriş merkezinden 2 tane saksıda çiçek açmamış bitki aldım. ama bunlar çakıl taşının içinde bende okuldan torf istedim. bendeki bitkiler şuan çiçek açtı ben bunları hemen torfa diksem bitkilere zarar verir mi?
  ***
  Torf gerçek torf ise sümbül için hiç iyi değil. Kompost toprak daha iyidir. Ama en iyisi sıradan bir bahçe toprağıdır. Hemen gerçek toprağa dikin vakit kaybetmeyin. Ayrıca dışarda tutmalısınız. Sadece çiçekleri solana kadar evde tutulabilir.

 29. Naciye Ö. -Ankara dedi ki:

  Benim üç sümbülüm var. Biri pembe biri mavi biri de beyaz. Beyaz olan büyüdü ve soldu. Diğerleri ise çiçek açıyor. Kızım onlara çok iyi bakıyor.

 30. Yıldız Ö. -Bursa dedi ki:

  Öncelikli olarak yazınız için çok teşekkürler. Yazılanlardan çok faydalandım. Bu kadar ayrıntılı bilgi bulacağımı düşünmeden sümbüllerin bakımı için araştırma yapmak için nete girmiştim. Siteyi bulunca başka bir araştırmaya gerek kalmadı sağolun. Benim geçen seneden 2 sümbül pazardan almıştık, solunca bilinçsiz olarak bıraktım balkonda onları. sonradan soğanlarını alayım belki seneye tekrar çıkar deyip boş bir kavanozda balkonda durdular. Geçen gün dışarı çıkıp da satılan sümbülleri görünce ben de artık dikeyim dedim. Zaten kavonozda bile yaprak çıkartmaya başlamışlardı. Hemen ektim ama çok geç mi kaldım acaba? Bİr tanesinde yapraklar 3 cm civarındaydı onun içinde pütürlü taneli gibi gözüken yaprak mı anlayamadığım bir şey oluştu. Sabırla bekliyorum ne olacak diye. Öbürü çok küçük bir filiz çıkartıyordu. Onda hala bir gelişme yok. Eğer çiçek açmazlarsa, geç kalmışsam, yine aynı işlemleri mi yapıcam acaba bir dahaki sene için? Neyse olmazlarsa yeni sümbül alıp sizin dediklerinizi uygularım sanırım. İyi günler.
  ***
  Çok geç kalmışsınız. Bir daha sökmeyin yaz boyunca gözden fazla uzak bir yere de koymayın ki unutmayasınız. Yaz boyunca toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. Esas sulamaya ekim ayında başlayın.

 31. Sibel E. -İstanbul dedi ki:

  Mutfagımdaki sümbülüm yeni çiçek vermişti. Şu an durdu yarım actı kaldı ve yaprak başlarında kuruma ve solmalar başladı neden olmuştur?
  ***
  Normaldir çünkü evlerde yetiştirilmemesi gereken bir bitkidir. Sadece bahçeler balkonlar için.

 32. Mehmet Uysal dedi ki:

  Mor dışında başka renklerden çiçek açması normal mi?

  Ben sümbülleri çok seviyorum. Geçenlerde bir mağazadan farklı farklı renklerden aldım. Fakat merak ettim benim köyümde sümbüller mor olurdu. Bunlar rengarenk çiçekler. Acaba özel bir yöntemle mi renkleri böyle yapılmış? Seneye aynı renkte açacaklar mı? Bunları merak ediyorum.
  ***
  Onların doğal renkleri öyledir. Renk renk sümbül çeşitleri var. Gelecek yıl yine aynı renk çiçek açarlar.

 33. Sinan, Adana dedi ki:

  Sümbüllerimin çiçekleri soldu sapını kesmeli miyim?

  ***
  Hayır. Sadece solan çiçekleri keseceksiniz.

 34. Candan, İzmir dedi ki:

  Sümbülüm cam kenarında ve kurudu. Sanki çiçeklerin içinde tohum var gibi. Onları diksem soğan olur mu?
  ***
  Tohum olmuşsa olabilir ama büyüyüp çiçek açmaları en az 3 yılı bulur. Soğanlarıyla çoğaltmak daha kolay.

 35. Kübra , Kütahya dedi ki:

  Yaprakları sarardı.

  Ben geçtiğimiz hafta iki tane sümbül aldım. Çok güzel açtılar. Yaprakları sararmaya başladı. Nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Bu kadar çabuk sararması normal değil. Sanıyorum evde havasız esintisiz yerde tuttunuz o yüzdendir.

 36. Serap D. -Elazığ dedi ki:

  Çiçek tomurcukları çürüdü.

  Soğan olarak aldığım sümübüllerimi bütün kış korudum ve sonunda yapraklanıp güzelleştiler. Ancak benim tatlı kızlarım fazla sulamış. Bugün baktım ki yaprakların ortasında çiçek olacak kısımları çürümüş. Acaba soğanları da çürümüş müdür? Balkonda bakmaya devam etmek istiyorum. Olmaz deyip pes edeyim mi?
  ***
  Bir daha içerde tutmayın ve poşet topraklardan kullanmayın. Anlattığım gibi bakımını yapın. Bu yıl çiçekler çürüdüyse artık açmazlar. Soğanlar sağlıklı ise gelecek yıl çiçek açacaklardır.

 37. Huriye, Amerika dedi ki:

  Ben Amerikada yasiyorum. Gecen sene lale ve sumbul aldim. cicekleri acmisti ben onlari bahceye topraga ektim. bu sene ciceklerin acma zamaninda turkiyede idim. geldigimde sadece yesil yaprak ve saplariyla karsilastim. cicek actilar mi bilmiyorum. sumbullerin cicek acmasi gereken kisminda yesil renkte sanki tohum gibi iri taneli seyler var. onlarin ne oldugunu ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum. ayrica bu lale ve sumbulleri gecen sene ektim ve tum yaz boyunca topraktaydilar cikarmadim. yardimci olursaniz sevinirim.
  ***
  Siz yokken çiçek açmışlar da geçmiş bile. Şimdi bir şey yapmayın. Havalar ısındıkça tamamen kururlar. Sonbaharda kuru soğanları söküp yavruları ayırıp düzenli bir şekilde yeniden dikin.

 38. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Yavruları ayırmadım sakıncası var mı?

  Benim sümbülümün yavru soğanları oluşmuş hem de 4 – 5 adet kadar var. çok minikler. Öylece diktim toprağa. Ayırmadan da büyürler mi bilmiyorum. Ayırmaya çekindim açıkçası. Ana soğanın kendisine ve yavru soğanlara zarar veririm düşüncesiyle hiç ellemedim.:)
  ***
  Zaten böyle gerekiyor iyi etmişsiniz. yavrular biraz büyüyünce kendiliklerinden ayrılırlar. benimkinde de öyle olmuştu. sonraki yaz söktüğümde o minik soğancıklar kocaman olmuş ayrılmışlardı. kısa sürede o kadar çok büyümüş olmalarına şaşırdım. Demek ki ayrılmadıkları için ana soğanın kökleri onları çok iyi beslemiş. bu yıl belki çiçek bile açabilirler. ilkbaharda belli olur.

 39. İsmetcan A. -Balıkesir dedi ki:

  Sümbülün ortalama ömrü kaç yıldır?

  ***
  Sümbül soğanı iç merkez noktasından dışa doğru daima yenilenir, gençleşir, çok uzun yıllar hayatına devam eder.

 40. Zeynep Ö. -Adana dedi ki:

  Niçin bu yıl daha küçük çiçek açtı ve daha çabuk soldu?

  Geçen yıldan saksıda sümbülüm vardı. Aralık ayında filizlendi. Su vermeye başladım. Ocak ayında açtı. Geçen yıla nazaran daha küçük oldu ve çabucak çiçeğini döktü. Salonumdaydı. Evim biraz sıcak bundan mı kaynaklıdır aceba? Yoksa sonraki yıllarda verim azalıyor mu?
  ***
  Bütün problem evde tutmanız. Sümbül ev bitkisi değil. Daima dışarda durmalı. Sadece çiçek açtığı zaman gündüzleri birkaç saat evde tutabilirsiniz. Evde anlattığınız gibi olur, her yıl daha da zayıflar ve ölür gider. Ama dışarda yetiştirseniz her yıl daha da güçlenir, yavru verir.

 41. Leyla, Adana dedi ki:

  Her yıl daha güzel çiçek açması için ne yapalım?

  Ben her sene yeni saksıya dikiyorum, dediklerinizi yapıyorum. Ancak çiçekleri ilk aldığımız gibi yani sizin resminizdeki gibi sık çiçek olmuyor. Bir dalda sayılı, cılız çiçekli oluyor. Acaba nerde hata yapıyorum?
  ***
  Şimdiki çiçeklerin büyüklüğü geçen yılki yaprakların durumuna bağlıdır. Şimdiki yaprakların özelliği gelecek yılki çiçeklerin niteliğini belirler.
  Şu yolu izleyin:
  Sümbülünüzü daima açık havada dışarda güneşli bir yerde yetiştirin. Yapraklar kış ve bahar boyunca ne kadar uzun süreli yeşil kalırlarsa soğan o derecede güç toplar ve sonraki yıl çiçekleri çok güzel olur.
  Toprağı besleyici olmalı. Torf gibi özel topraklar sümbülleri yeterince besleyemez. Saksısı ise toprak saksı olmalı. İlkbaharda yapraklar sıcak etkisiyle kuruyunca soğanları sökmeyin. Yine açık havada gölgeli bir yerde tutun. Toprak her kupkuru olduğunda sulayın. Böylece soğanlar hiç bozulmaz, güç kaybetmez. Sonbaharda sökün yeni gübreli toprağa yeniden dikin. Bütün bunları yaparsanız çiçeklenmesi mükemmel olur.

 42. Melike İnanç dedi ki:

  Evimde baktığım bir sümbülüm var. Şımarık kardeşim onu buzluğa koymuş. Sümbülü ordan çıkardığımda yaprakları taş gibi sertti. Sonra çok yumuşadı ve eğildiler. Sizce sümbülümün yaprakları düzelir mi?
  ***
  Tam bir donmanın etkisi kaynar suda haşlanma etkisiyle aynı şeydir. Eğer pişmiş gibi olmuşsa düzelmez, çürür. Zaten sümbül bir ev bitkisi değildir.

 43. İsmetcan A. -Balıkesir dedi ki:

  Tomurcuk halinde bir sümbül almıştım. Hemen gerçek toprakla bir saksıya dikmiştim. Büyüdü ve çiçek açtı. Sonra çiçekleri kurudu. 8 hafta sonra yavruluyor mu diye bakmak istedim toprağı biraz eşeledikten sonra 4 tane yavru soğan gördüm. Daha ana soğandan ayrılmamışlardı. Açıkçası hiç yavru beklemiyordum çok şaşırdım. Sizce de biraz erken yavrulamamış mı?
  ***
  Onlar geçen yıldan oluşmuştur. Ana soğan yeniden yapraklandığında yavrular hızla büyüyor. Eğer devamlı dış ortamda tutulsaydılar o yavrular ilkbahara doğru yapraklanacak ve biraz daha büyüyeceklerdi.

 44. Tolgahan S. -İstanbul dedi ki:

  Aldığım sümbüllerin sapları filizlenirken hep yamuk büyüyor. Acaba neden?
  ***
  Uçları dışarda dikmişsiniz. Soğanın iki misli derine gömseydiniz dümdüz olurdu.

 45. Betül K. -istanbul dedi ki:

  Elimde sümbül, lale ve muscari soğanları var. Geçen baharda çiçekli olarak almştım ve geçtikleri zaman soğanlarını çıkarıp gazete kağıdına sararak saklamıştım. Bugün yarın derken, en geç şubatta dikerim diye düşünürken şubatı da kaçırdım. Bir türlü yeniden dikmeye fırsat bulamadım. Şimdi baktım biraz küf kokusu var ama hepsi filizlenmişler ve filizler sağlıklı gözüküyor. Ne yapmalıyım? Direkt kaldırıp çöpe mi atayım, yoksa sonbahara kadar bekleteyim mi?
  ***
  Hemen şimdi dikmelisiniz. Bir daha böyle unutmamak için yazın soğanları sökmeyin. Yaz boyunca gözünüzün önünde ama gölgede bulundurun toprak her tam kuruduğunda sulayın. Böyle yaparsanız sonraki baharda daha iri çiçek açarlar. Soğanları söküp kuru yerde saklamak bu türlere hiç uygun değil.

 46. Hülya, İzmir dedi ki:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İnternette bitki bakımıyla ilgili birçok site var. Ancak sizin siteniz, her bakımdan diğerlerinden ayrılıyor. Detaylar doyurucu, ayrıca bizim gibi meraklıları cevapsız bırakmamanızı da takdir ediyorum. Uzun senelerdir bitkilerin bakımıyla uğraşıyorum. Son 2-3 yıldır sizlerin sayesinde daha bilinçli olmaya başladım. Size sorum; geçen yıl saksısında gölge ve serin olan balkonumda beklettiğim sümbüllerimi diktim. Açtı. Onda sorun yok. Artık çiçekleri geçiyor. Bir tanesinin çiçeklerinin oluştuğu sap kısmında 2-3 tane yeşil yumru oluştu. Diğer çiçekler de kuruyor ama kuruyan çiçekleri sertleşiyor. Sanki onlar da yumruya dönüyor. İlk defa karşılaştım. Bu çiçeklerden yumruya dönüşen şeyler tohumları mı? Onlar için ne yapmalıyım? Şimdi koparıp saklayın mı? Ne önerirsiniz? Onları da kaybetmek istemem. Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Çok teşekkür ederim. Amacım çarpık bilgilerle siteyi şişirmek değil, herkese en faydalı bilgileri sunmak. Bunun için elimden geleni yapıyorum. Sübmül çiçeklerinde oluşan şeyler yumru değil, meyve. İçlerinde tohum oluşuyor. Gelişmelerine izin vermeyip koparırsanız sümbül yapraklarının birkaç haftalık hayatında soğanını ve yavru soğanlrını dfaha iyi besleyebilmelerini sağlar. Ama tohumdan çok sayıda sümbül üretmek istiyorsanız o başka. bırakın tohum oluşsun. Ağustos ortasında ekersiniz. Bence gerek yok. Her yıl toprak altında birkaç yavru oluşuyor. Tohumlarla uğraşmak fazladan uğraşı gerektirir.

 47. Buse, İstanbul dedi ki:

  Ben okul çıkışı gittim BİM’den sümbül aldım. Sapları çok uzun ve tıpkı yeşil soğan gibiler. Bazı yerlerinde tomurcuklanma var ama hiç sümbül gibi değiller çok minikler. Ellesem düşecek gibi. Bir de toprak biraz altında üst kısım beyaz çakıl. Ne yapmam lazım?
  ***
  BİM bu rezaleti her yıl yapıyor. Satılmayan bozulmuş çiçekleri güya ucuz ama gerçekte hiç de ucuz olmayan fiyattan satarlar. Yazıklar olsun. Onların ucuzu da olmaz çünkü onlar ancak çöp, başka bir şey değil. Yapacağınız şey, eğer yapabilirseniz gidip BİM genel müdürünün kafasına atmaktır.

 48. Buse, İstanbul dedi ki:

  Uç kısımları hafif açmış gibi ama anneme gösterdiğimde bunlar ot gibi dedi rezalet resmen beklesem normal bakım yapsam ne değişir?
  ***
  Bilemem. Zavallıların rengi bile yok. Hilkat garibesi olmuşlar. Şimdi zaten sümbüllerin solma kuruma zamanı.

 49. Candan, İstabul dedi ki:

  Sümbül çiçekleri solduktan sonra soğanı topraktan çıkarmalı mıyım?

  ***
  Lütfen yaz bakımı başlıklı paragrafı okuyun.

 50. Hediye dedi ki:

  Benim gecen seneden ektigim sumbullerim vardi. topraktan hic cikarmamistim. bu sene bir kac tanesi ciceklendiler. digerleri ciceklenmedi. Bir ay once yavrulari topraktan cikardim ve kagittan bir poshete sakladim. shimdi ne yapmaliyim? ayni sekilde kalsinlar mi yoksa topragin icinde mi saklamaliyim? acaba yanish mi yaptim daha kucucukken toprakten cikarmakla. Ne yapmaliyim shimdi eksem buyurler mi?
  ***
  Sökmeseydiniz daha iyi olurdu. Yukardaki bilgilere göre devam edin.

 51. Kemal, Mersin dedi ki:

  Ben Mersinde yaşıyorum. Mersin çok sıcak bir şehir. Sümbül soğanlarını ekerken tamamen gömmeli miyim yoksa soğanın bir kısmını dışarıda mı bırakmalıyım?
  ***
  Tamamıyla gömün.

 52. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene şubatta arkadaşım küçücük bir saksıda mor çiçekli sümbül hediye etmişti. Balkona koydum. Çok güzel kokuyordu ama birkaç gün sonra kokusu azaldı ve 1 hafta sonra çiçekleri solmaya başladı. Solan çiçekleri kopardım. Sonra yaprakları ile devam etti bir süre daha. Ara ara suladım. Yapraklar da kuruyunca ellemedim ve öylece kaldı balkonda yaz boyu. Saksıdan hiç çıkarmadım da soğanı. Acaba hâlâ yaşıyor mudur? Sulamaya başlayayım mı?
  ***
  Geç bile kalmışsınız. Eylül sonunda söküp daha iyi toprağa dikmek ve sulamak lazım.

 53. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Tekrar merhabalar… Ben sümbül soğanımı tavsiyeniz üzerine geç kalmış da olsam ekim sonunda sulamaya başladım. Tabii öncesinde hemen güzel bir toprak ve öncekinden daha geniş saksı temin ettim. Sümbülü eski saksıdan çıkarırken gördüm ki mercimek kadar bir yeşil renk var tepesinde. Sevindim ama bir yandan da endişe ettim. Yeniden sulamaya başladım. Geçen hafta toprağın dışına yeşilini verdi. Tahminen 4cm uzadı yani. Havalar soğudu aniden şimdi. Bu bir sorun çıkarır mı?
  ***
  Hayır hiçbir sorun olmaz. Karların altında kalsa da hiçbir şey olmaz.

 54. İsmetcan Dalkıran dedi ki:

  Anneannemin bahçesinde sümbülleri var. geleneksel az çiçekli sümbül. bu havalarda aktifleşip yaprak vetmişler. bu mevsimde açmazlar değil mi? birkaç soğanı söküp eve aldım. şaşirır da çiçek açar diye. sizce kötü mü yaptım? şu an bahçede çok var. onlar da yapraklılar.
  ***
  Sonbaharda yapraklanmaları normaldir. Hava soğudukça gelişimleri yavaşlar, ilkbaharda çiçek açarlar. Hava şartlarına göre şimdi de çiçek açabilirler. Belli olmaz. Evdeki denemeniz büyük bir ihtimalle başarılı olacaktır. Güneşte ısınabileceği bir pencere önünde tutsanız daha iyi olur.

 55. İsmetcan Dalkıran dedi ki:

  Merhabalar yine geçen hafta asyalaleden sümbül soğanları almıştım. yanlışlıkla eve getirirken yere düşürdüm ve cücükleri ezildi. Bugün baktığımda birtanesi yeni cücük oluşturmuş. sormak istediğim bu sümbüller yaşar mı, yeni uç verir mi ve yavru verebilir mi? ekmeye fırsat bulamadım henüz ama soğanları baya iri. çiçek vermeye başlayınca soğanlar çatlar diye de korkuyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Korkmayın hiçbir şey olmaz. İhmal etmeden hemen dikin. Yukarda ayrıntılı bakım bilgileri ve yavru oluşturması bilgileri var. Mutlaka okuyun bakımını ona göre yapın.

 56. Hilal, Ankara dedi ki:

  Yapı marketlerde satılan minik kare saksıdaki sümbüllerden aldım. soğanı büyük ve yarısı dışarıda. ayrıca 2-3 cm kadar filiz vermiş. Şimdi bir soğan derinliği kadar toprağa gömüp balkona mı bırakmam gerek? Ya da filizi dışarıda kalacak sekilde gömmek mi daha doğru? Bu arada balkonum kapalı değil, hava -8, -10 cıvarında..
  ***
  Soğanlı sümbül lale vb bitkiler ev için değildir. O sümbüller ise doğasına uygun şartlarda tutulmayıp erkenden çiçeklendirilmiş. Güneşli pencere önünde tutmalısınız. Yapraklar ne kadar uzun süre canlı kalırlarsa o kadar iyi olur. Yukardaki bakım bilgilerine göre (sonraki yıllarda) devam edin.

 57. M. Sevcan, İzmir dedi ki:

  Geçen yıl şubat mart gibi aldığım 3 sümbül, çiçekleri solana kadar çalışma masamda durdu. Sonra onları çok güneş alan güneye bakan penceremin önüne koydum soğanları nasılsa durur seneye yine yeşerir diye. ilk bir ay su vermiştim yazın başında ama “çürür su verme” dediler sulamayı kestim. bütün yaz kavurucu sıcaklarda su vermedim. Toprağı hafif olanlardandı hani şu ufak saksılarda satılan. yani derinde değildi soğanlar. az önce soğanları çıkardım baktım biri kurumuş yaşam belirtisi yok. diğersoğanların uçları kuru dibi canlı gibi ve birinin içinde de ufacık tomurcuk oluşmuşama kılcal kökler yok ikisinde de. şimdi onları normal toprağa diktim derince. suladım. acaba yeşerir mi, geç mi kaldım?
  ***
  Çok geç kalmışsınız. yazın en iyi korunmaları toprak altında kalmalarıdır. Öyle basit çörçöp şeylerde tutup hiç sulamamak, hele ekim ayından daha fazla ertelemek ölmelerine sebep olur. Şimdi bekleyin eğer soğanlarda bir parça can kalmışsa yakında yapraklar görülür.
  Dışarda soğukta tutmalısınız. Zaten epey zarar görmüşler, evde sıcakta hiç canlanamama riski var.

 58. Sonat dedi ki:

  Dün bize 3 tane hediye sumbul geldi. hepsinin cicegi var fakat minicik saksidalar. Aciba bunlari daha buyuk bir saksiya ekmeli miyim yoksa daha buyuk bir saksiya almam ciceklerine vs. zarar verir mi?
  ***
  Zararı olmaz daha iyi olur ama bilin ki sümbül kesinlikle ev çiçeği değildir. Yukardaki bilgileri okuyun.

 59. İsmetcan Dalkıran dedi ki:

  Benim balkonda tuttuğum sümbül lale nergis uç vermişler. Karaburun nergisi 2-3 gün sonra açacak. Sümbül de tomurcuklanmış. Ama soğuk diye açmıyor. Lalelerin de tomurcukları çok azda olsa görünüyor. Bu yıl fazla yağmur yağmadı. Sanki küresel ısınma başlıyor gibi.. Bitkilerin şaşırmaması için ne yapmak lazım?
  ***
  30 yıl önce de böyle iklim dengesizlikleri olurdu. Hatta Ali Esin diye bir meteoroloji uzmanı “bundan sonra İstanbulda asla kar soğukları olmaz” demişti. Sonraki yıllarda epeyce şiddetli kışlar gördük. Aslında değişen bir şey yok. Abartıyorlar. Bitkiler ise bazı yıllarda şaşırabilir ve yapılacak bir şey yoktur.

 60. Sevgi K. -Mersin dedi ki:

  Çiçekçiden sümbül aldım. 2 gün sonra çiçeklerinde solma görüldü ve bu devam ediyor. Ne yapmam lazım? Odamda yetiştiriyorum.
  ***
  Çünkü ev bitkisi değildir. Öyle yapacağınıza sokak çiçekçilerin demetler halinde vazo için sattığı sümbül çiçeklerinden alın solunca atarsınız.

 61. Nurgül, İstanbul dedi ki:

  Sümbül çok küçük saksıda. Yarısı toprakta dikili. Saksının deliklerinden çiller çıkmaya başlamış. Büyük saksıya alsam olur mu şimdi?
  ***
  Evet olur. Evde tutmayın ki bozulmasın. Nisan sonuna kadar yapraklarının yeşil kalması lazım. Yoksa soğan çok fazla güçten düşer.

 62. Amine, Elazığ dedi ki:

  Marketen sümbül çiçeği aldım. Mavisi kokuluydu ev mis gibi kokuyor ama pembe ise hiç kokmuyor. Böyle kokusuz sümbül var mı? Hepsi kokuyor sanmıştım.
  ***
  Bildiğim kadarıyla kokusuz sümbül olmaz. Kokmuyorsa belki henüz yeni açtığından dolayı ya da solmak üzere olduğu için kokmuyordur. İkisinden biri.

 63. Mustafa, Ankara dedi ki:

  A-101’den sümbül aldık. Çiçeği soldu. Yaprakları da kurur mu? Sümbül soğu mu sever? Güneşi sevmez mi?
  ***
  Birincisi, o şekilde sümbül almak yanlıştır. Bilmeyenler alır. Öyle marketlerde ucuza ama ahı gitmiş vahı kalmış bitkiler satılır. Tecrübesi bilgisi olmayan insanlar nasılsa ben bakarım büyütürüm diye alır.
  İkincisi, her türlü bakım bilgileri yukarda yazıyor. Sümbül bitkisini, yaşam sürecini, bakım bilgilerini ve istediği şartları oradan okuyarak öğrenebilirsiniz.

 64. Fatih, Kayseri dedi ki:

  Öncelikle uzun yıllarır böyle bir sayfa ile insanlara hizmet vermeniz gerçekten takdire şayan herkes adına ben de teşekür ederim. 1-1,5 ay önce soğan olarak aldığım sümbüllerimi aynı saksı içerisine 6-7 cm derinliğe gömdüm. Şu an bir tanesi çiçeklerini açtı ama diğeri çiçek açmak şurda dursun onun yarısı kadar bile çıkamadı topraktan. Nasıl olur da aynı şart aynı zemine rağmen biri çiçek açıp da biri böyle kalır?
  ***
  Bir sorun olduğunu sanmam. Benim tek sümbülüm vardı. Yavruladı birkaç tane oldu. Bu yıl yavrulardan biri şimdi çiçek açtı. Büyük soğanın kocaman görünen tomurcuklar öbeği iyice ortaya çıkmasına rağmen henüz uzamadı bile. Sağlığı çok iyi. Yani bunlar da aynı saksıda ayne yerde. Muhtemelen küçük soğan saksı kenarına çok yakın olup o kısmının da güneşten ısınmasıyla erken gelişmiş olabilir. Köklerinin sıcağı diğerlerinden daha çok hissetmesiyle ilgilidir diye düşünüyorum.

 65. Servin, İstanbul dedi ki:

  Bugün Bauhaus’tan sümbül aldım. Küçük bir saksı içinde dip dibe 3 tane dikilmiş. Soğanlar 2-3cm toprağın dışında, yapraklar aralanmış, çiçekler tomurcuklanmak üzere. Sizce onları daha geniş bir saksıya almalı mıyım yoksa değiştirmesem de olur mu?
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerini okuyacaksanız ve ona göre yıllarca yaşatma niyetindeyseniz hemen daha geniş bir saksıya dikmeniz ve soğanları dört beş parmak toprak altında bırakmanız iyi olur. Yok eğer çiçekler solunca çöpe atacaksanız okumanıza da bir şey yapmanıza da gerek yok. Bu şekilde de gayet güzel çiçeklerini açarlar çünkü.

 66. Ada, İstanbul dedi ki:

  Anneme kadınlar gününde sümbül hediye etmişler. Daha dün geldi ama hemen boynu büküldü. Neden böyle olduğunu ve ne yapmam gerektiğini yazar mısınız?
  ***
  Evde tuttuğunuz içindir. Hemen büyükçe bir saksıya derine gömerek dikin ve daima dışarda tutun. Böylece ömrünüz boyunca yaşatabilirsiniz. Bakım bilgileri yukarda mutlaka okuyun.

 67. Fatih, Kayseri dedi ki:

  Dışarda gördüğüm sümbüller daha canlı ve hala çiçekleri dipdiri. Benim sümbüllerim dışarda balkonda. Balkon sabah ve öğlen güneş görüyor. Öğleden sonra güneş görmüyor. Yaprakların rengi güzel, koyu yeşil, kuruma eğilimi de yok. Çiçekler 2-3 gün içerisinde kurumaya başladı. Bugünde tamamen kurudu. Bir iki hafta önce havalar çok soğumuştu. Kıyamadım bir iki gün içeri aldım. Sonra havalar düzelince tekrar balkona çıkardım. Nerde yanlış yaptım? Ya da benim sümbüller erken açtı da o yüzden mi erken kurudu? Dediğim gibi yaprak sapları hala taze ve koyu yeşil. Sadece bir iki tanesinin ucunda çok az bir kuruma eğilimi var. Çiçekli kalma süreleri ne kadardı? Ben mi fazla beklenti içine girdim?
  ***
  Çiçekler tamamen açıldıktan sonra en fazla iki hafta dayanırlar. Benimkilerin de çiçekleri soldu gitti. Normaldir. Üşüyecekler diye eve almanız dışında bir hatanız yok.

 68. Fatma, Kütahya dedi ki:

  Sümbüllerim soğandı. Zamanla büyüdü çiçeklerini açtı. Ne kadar süre sonra çiçeği kurutmalı soğanları çıkarmalıyım?
  ***
  Resmin yanındaki yaz bakımı bölümünü okuyun lütfen.

 69. Sevda B. -Yozgat dedi ki:

  Sümbülüm bahçede çiçek açtı. Fakat birkaç gündür gece dondurucu soğuk yüzünden çiçeği falan donmuş. Yeniden canlanır mı acaba?
  ***
  Çiçekli mini saksıda alıp bahçeye koymuşsanız ne olur bilmem. Eğer usulüne uygun bir şekilde soğanı sonbaharda dikmişseniz zaten şimdiye kadar kendisi ona göre uyum sağlamıştır ve bir şey olmaz.

 70. Sercan, İstanbul dedi ki:

  İnternette iç mekan için sümbül soğanları satılıyor. Bu türler hakkında bilginiz var mı? Önerir misiniz? Yoğun kokulu mudurlar?
  ***
  Sümbül bildiğimiz sümbül. Serin mevsim bitkisidir. Yılda bir defa çiçek açar o da bir iki haftada solar gider. Sonra da yapraklar kuruyor. Soğanı kışın tekrar canlanıyor. Uğraşmaya değmez. Hem bunun içmekanı filan yok. Sadece bahçede balkonda yetiştirilir. Soğanlı bitkilerle uğraşmak zor ve sıkıcı. Güzel kokularını sevenlere sokak çiçekçilerinin demetle satttıkları çiçekleri alıp vazoya koymalarını tavsiye ediyorum.

 71. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Çiçekçiden ekili olmayan cicek demeti Sümbül aldım. Suyunu hergün değiştirdim. Vazomda kurumaya bıraktım. Şu anda ciceklerin üzerinde 7-8 adet tohum var. Nohut büyüklügundeler. Ne zaman o tohumları alacağımı ve nasıl koruyup ekeceğimi bilmiyorum.
  ***
  Nohut kadar tohum olmaz. Onlar meyveleri. Siz kurutmadan tamamen olgunlaşıp kendiliğinden kurumasını bekleyeceksiniz. İçinde çok sayıda çöreotu gibi tohumları oluşur. Tohumlar olgunlaşıp kuruyunca hemen ekip dışarda serin, gölgeli bir yerde tutun. Yaz sonuna kadar toğrak kurudukça sulayın. Daha sonra toprak yüzeyi fazla kuru kalmayacak şekilde sulamayı arttırın. Kışa kadar çimlenmiş yapraklanmış olurlar. Kış boyu güneşli yerde tutmalısınız. Onların çiçek açacak kadar olgunlaşması en iy bakımla 3 yılda mmkündür. 4-5 yıl sürer.

 72. Rosa dedi ki:

  Üç hafta önce tekzenden bahçe reyonundan iki sümbül aldım. Küçük kaplardaydılar. Ekstra saksı alıp kaplarıyla birlikte saksıya koydum. Çiçekler gayet güzeldi fakat yamulup yan yatıyorlardı. Bu arada odamda duruyorlar. Işık alan ferah bir oda. İnce bir sopa koydum dikleşsinler diye. Ayrıca demin bahsettiğim kabın içinde de minik taşlar koymuşlar. O şekilde satın aldım. Bu kapları boşaltıp saksıya yeni bir toprakla ekeyim mi? İkisi de soldu. derken bir tanesinin dalında yeni çiçeklenmeler oldu. Sonra baktım ki o da solmuş. Solan çiçekleri döktüm. Dışarda tutulması gerektiğini belirtmişsiniz. Benim balkonum yok. Üstü açık terasım var. Ve sert bir havada düşerler diye korkuyorum. Güneşten koruyun diye aklımda bir bilgi kalmıştı. Üzerindede serin yerde muhafaza edin yazıyordu. Terasımda çok güneş alıyor. Ayrıca üstündeki taşlardan dolayı toprak nemli diye hep parmağımı sokup bakıyorum. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Yazdıklarımı tekrar okuyun. Havalar ısınınca yapraklar ve kökler kuruyacak. Devamlı yeşil kalan, devamlı çiçek açan bir tür değildir. Hem eğer toprakta yetiştirmezseniz soğanlar gücünü kaybeder.

 73. Ahmet, Denizli dedi ki:

  Bu sene sahip oldugum bahçemde ilk kez sümbül ektim. Şimdi çiçekleri soldu. Yaprakları yeşil. Bulundukları yer yazın devamlı sulanıyor. Sakıncası var mı? Bunları çıkarıp nasil koruyabilirim?
  ***
  Sakıncası yok. Sonbaharda söküp 20cm derine gömün. Sonbaharda lale vs şeyler dikerseniz onları da 20cm derine gömün. Böylece yaz boyunca bahçeyi sulamanızdan hiç zarar görmezler.

 74. Merve, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce iki sümbül aldım. İkisini de ayrı saksılara ektim. Odamda bakıyordum. Sabah balkona çıkartıyordum. Güneş batana kadar güneş alıyorlardı. Sonra odama geri koyuyordum. Odam da ışık alıyor yeterince. Fakat çiçekleri git gide kurudu. Kuruduktan sona çiçekleri gövdeden itibaren kestim. Şu an sadece yeşil yapraklar ve ana gövdenin yarısı var. Tekrar çiçek açar mı? Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Sümbül evde yetiştirilmez. Yılda bir defa çiçek açar. Yukarda neler yapmanız gerektiğini ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz. Fazla bir şey istemiyor. Soğanlı bitkilerden en uyumlusu en dayanıklısıdır. Ömrünüz boyunca yaşatabilirsiniz.

 75. Merve, İstanbul dedi ki:

  Gövdenin yarısını kestim yinede çiçek açar mı seneye?
  ***
  Mutlaka açar. Kesmeyip sadece solan çiçekleri kopartsaydınız daha iyi olurdu. Sümbül her yıl çiçek açıyor ama bir saptaki çiçek sayısı her yıl farklıdır. Bu baharda soğan ne kadar iyi güç toplarsa gelecek yıl o kadar çok sayıda çiçek açar.

 76. Aslıhan, Muğla dedi ki:

  Mart ayının başında pazardan iki adet çiçek açmış sümbül almıştım. Saksıları küçük olduğu için iki büyük saksıya önerdiğiniz gibi bahçe toprağına yerleştirdim. Meyve verdiğinde önerdiğiniz gibi kopardım. Ancak geçen hafta on günlüğüne şehir dışına gitmem gerekti. Bitkileri arkadaşlarıma emanet ettim. Döndüğümde hiç sulanmamış. Toprakları taş gibi olmuş halde buldum. Yaprakları yana yatmış uçları kurumuş. Üzerine titrediğim sümbülleri o şekilde bulunca üzüntüden neredeyse ağlayacaktım. Hemen suladım. Sizce düzelirler mi? Ayrıca pembe sümbül mor olana göre daha küçük kaldı. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Üzüleceğiniz bir şey yok. Yakında yapraklar sararıp kuruyacak. Soğanlar sonbahar sonu soğuklarında yeniden canlanıp yapraklanmaya başlar. Neler yapacağınızı yukardan okuyun.

 77. Cemile, Ankara dedi ki:

  Sümbüllerimizi balkona koyduk. Epeyce güneş almış. Soldular. Ne yapmamız gerek? Tekrar toparlar mı?
  ***
  Güneşle ilgisi yok. Yukardaki bilgileri okuyun. Kışın yeniden canlanır.

 78. Derya, İzmir dedi ki:

  Bahçemizde sümbül soğanları var. Yapraklanıyor ama çiçek açmıyor. Neden olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Şimdi yapraklanmaya başlarlar. Kış sonunda çiçek açarlar. Eğer birkaç yıldır hiç çiçek açmıyorlarsa güneşsizlikten ya da bakımsızlıktan dolayı zayıf kalıyorlardır.

 79. Vildan, İstanbul dedi ki:

  Benim evde iki sümbülüm var. Pembe ve mor. Bunlar çiçeklerini dökmüştü. Bir hafta önce tekrardan yeşerdi ama soğanların yarısı dışarda. Onları bu ay saksılara diksem uygun olur mu ya da hangi ayda dikmeliyim? Saksısını büyütmeme gerek var mı?
  ***
  Evet hemen bolca toprakla daha büyük saksıya dikin. Soğanlar tamamıyla toprak altında kalmalı. Ne kadar derinde, o kadar iyi. Evde olmaz. Evde tutmamalısınız.

 80. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Dün ikea’da sümbül soğanları görünce dayanamadım aldım. Saksımda boşluk vardı yeterince. Yazdıklarınızı okudum daha önce de. O şekilde diktim. Biliyorum aslında geç bir vakit ama aldığımda küçük plastik bir saksıda toprak içinde olup hafiften yeşil baş vermiş olduğu için yetişir diyerek aldım. Dikerken malesef soğan ortasından yatay bir şekilde çatladı ve arasında sıvı gibi bir materyali vardı soğanın. Belki yaşar diye bir umut diktim onu da ama pek sanmıyorum. O sıvı normal mi? Yarılmış olması işe yaramaz hale geldiği anlamına gelir mi?
  ***
  Gereğini yaparsanız geç değil. Soğanın üstüne basıp ezdiyseniz bilemem yani çürüyebilir. Kendiliğinden çatladı ise, kuvvetli uç kısmı ve onun diple bağlantısında zarar yoksa bir şey olmaz merak etmeyin.

 81. Fatma D. -İstanbul dedi ki:

  Sümbüllerim saksıda sapı uzamadan yapraklarının içinde açtı. Ne hata yapmış olabilirim? Ekimde soğan olarak ekmiştim toprağa. Tam olarak kapalı balkonumda duruyor.
  ***
  Henüz yeni açıyorlarsa problem yok. Daha uzarlar. Bazen böyle oluyor. Susuz bırakıyorsanız onun da rolü olmuştur.

 82. Dağıstan, Kırşehir dedi ki:

  Sümbülümde aynı kökten ikinci bir çiçek sapı çıktı. Birbirlerini bükmeye başladılar. Buna bir çözum bulabilir miyim?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Yılda bir defa çiçek açıyor ve çiçekler belki bir haftada, belki on iki günde solup gidiyor. Yani bir şey yapmaya değmez. Zaten yapılacak bir şey de yok.

 83. Berna, İzmir dedi ki:

  Kışın büyük hevesle soğanını toprağa ektiğimiz sümbüller hiç çiçek açmadı. Sadece yaprak olarak solmak üzereler. Nerede yanlış yaptık anlayamadım. Sadece kışın saksılar çok yağış aldı, çok soğuk oldu diyebilirim. Belki de yapı marketten aldığımız için taze değildi. Zaten tecrübeyle akıllandım yapı marketten canlı hiç bir şey almıyorum. Hiçbiri yaşamadı ama fidanlıklardan aldıklarımız çok güzel oldu. Sorum acaba soğanları seneye kışa saklamalı mıyım yoksa ümidi kesip atmalı mıyım?
  ***
  Ne kadar soğuk o kadar iyi. Yani bu kış İzmir’e göre fazla soğuk olmuşsa bilakis sümbülleriniz daha keyifli olmalıydılar. İki ihtimal: Biri, kullandığınız toprak çok büyük zarar vermiş olabilir. Sümbüller ve diğer soğanlılar için gerçek toprak kullanın. Hatta tüm bahçe/balkon saksılarınızda gerçek toprak kullanın. Sakın hazır poşet toprak kullanmayın. Daha kuvvetli ihtimal ise şu: Soğanlar taaa iki yıl önceden beri kupkuru bekleyen soğanlarmış. Bu yüzden soğanın cücük kısmında hazır bekleyen tomurcuklar kurumuş gitmiş. Eğer güneşli yerde iyi toprakta yapraklanmışlarsa gelecek yıl güzel güzel çiçek açarlar. Yani atmayın.

 84. Ali, Diyarbakır dedi ki:

  Bugün çiçekçiden 5 tane üzüm sümbülü aldım. Çiçekler yavru soğan verir mi?
  ***
  Toprak altındaki soğanlar her yıl birkaç misli çoğalır. Yukardaki bilgileri okuyun.

 85. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Sümbül tohumlarının olgunlaştığını nasıl anlarız? Tohum kapsülü mü oluşturuyor yoksa tek tek büyük tohumlar mı? Kuruyana kadar beklemeli miyim?
  ***
  Küçük meyveler oluşturur. Onların içinde küçük tohumlar olur. Meyveler kendiliğinden kuruyana kadar bekleyin. Sonra içlerindeki tohumları alın.

 86. Ercan, İstanbul dedi ki:

  Bir sümbül tohumu başka bir saksının içine düşüp kendi kendine çimlenmiş. Yani ben öyle tahmin ediyorum. Sümbül meyvaları kurudukça kendi kendine açılıyor. Oradan bir tohum düştü herhalde. Bu mevsimde çimlenmesi belki benim balkonun soğukluğundan. Yazı geçirebilsin diye daha da soğuk olan diğer balkona aldım. Pek güneş almadan sürekli kuzey rüzgarları altında olacak. Yazı geçirme şansı var mı? Ne yapmalıyım?
  ***
  Bilmiyorum. Belki de başka bir bitkidir. Eğer sümbül ise madem yapraklandı o halde mini bir soğan oluşmuştur ve yaprağı kurursa mini soğan yazın sağ kalır. Kışın tekrar aktifleşir. Yapmanız gereken pek bir şey yok.

 87. Emrah, Edirne dedi ki:

  Geçem yıl marketten sümbül aldık. Çiçekleri çok büyük ve mor açtı. Biz normal gübreli bir saksıya ektik. Bu yıl yeniden çıktı. Sizce yine büyük ve tam renginde açar mı?
  ***
  Geçtiğimiz kış sonunda ve ilkbahar başında (yeşil yapraklı iken) soğan ne derece güç biriktirmişse bu yılki çiçekleri ona göre açar. Bakımını ona göre yapacaksınız. Mesela önümüzdeki mart (2016) iyi beslerseniz o soğan bir sonraki martta (2017) çok güzel bir şekilde çiçeklenecektir. Yaprakları yeşil kaldıkça soğan güç topluyor demektir. Genelde mayısa varmadan yapraklar kurur. İyi bakımı tam zamanında yapmalısınız. Özellikle mart-nisan ayında soğanlar çok iyi güç biriktirir. Nisana girince tam öğle civarı güneşinden korursanız yeşil yaprakları daha uzun süre canlı kalabilir.

 88. Hakkı, İstanbul dedi ki:

  Hobi olarak balkonuma dikim için aldığım sümbülleri dün Bauhaus’dan aldığım genel bahçe kulanımı için uygun torflu toprakla diktikten sonra farkettim ki bu toprak türüne uyumlu değilmiş galiba. Soğanların çoğu çimlenmeye başlamış. Toprağını değiştirsem mi nasıl yapsam?
  ***
  Sümbüllerin ve nergizlerin şimdi yapraklanmaya başlamaları gayet normaldir. Havalar yeterince soğuyunca yapraklar uzamaya başlıyor. Kış sonunda ya da ilkbahar başında çiçeklenirler. O toprak uygundur değiştirmeyin.

 89. Berna, İzmir dedi ki:

  Geçen sene yapraklanıp çiçek açmayan sümbül soğanlarını bayat olduğunu düşünerek (çünkü yapı marketten pek perişan halde almıştık) öylesine limon servilerin dibine gömüverdim atmaya kıyamadım. Şimdi hepsi yaprak verdi biri çiçek açtı pek şaşırdık. Eşim de “orada gözükmüyor taşıyalım daha güzel yere dikelim” diye tutturdu. Ben yerlerinden etmek istemiyorum. Sevmiş gibiler orayı. Taşımak doğru mu? Ne yapalım?
  ***
  Çiçekleri çok uzun dayanmaz. Yılda bir defa çiçek açıyorlar. Zaten birkaç hafta sonra yaprakları da kuruyacak. Sökme zahmetiyle uğraşmayın. Çiçeği kesip vazoya koyabilirsiniz. Eylül sonunda soğanları oradan söküp esas istediğiniz yere dikin.

 90. odaben dedi ki:

  hocam bilgileriniz için teşekkürler bahçemde epey sümbül var denemek için tohumlama yapacağım birde 4-6 parçaya kesip çoğaltma yapmayı düşünüyorum kestiğimiz parçayı bakır bulamacı yada hydroclorik bişilere batırın öyle saklayın diyor torflu toprak diyor sizin cevaplarınızda torf önermemişsiniz. Tohumlama yapmam gereken aşamalar ve çapraz kesimle kökten çoğaltmada dikkat etmem hususlar aşama aşama nedir? Eylül sonu söktüğümde…
  ***
  Aslında sümbül torf dediğiniz hazır poşet topraklarda da gayet güzelce gelişebiliyor. Bu toprağı şimdiden alıp sonbahara kadar dinlendirirseniz sümbüle çok iyi gelir. Eylül sonunda söktüğünüzde, soğanları kestikten sonra kesik yerler kuruyana kadar bir veya iki gün açıkta, güneş almayan, çok havadar bir yerde bekletin. Sonra toprağa dikip sulayın. Keserken mutlaka her parçada dip kök kaidesi ile kesilmiş olmaları şart. Başka bir şey gerekmez. Tohumlamahakkında bir şey diyemiyorum. Bildiğiniz gibi yapın.

 91. Öznur, Nevşehir dedi ki:

  Geçen hafta migrostan bir kap icerisinde acmamis 3 sumbul aldım. Aldigimda bir iki yapraginin ucu kurumustu. Bu sure icerisinde kurumalar ilerlemis gozukuyor. Kuruyan uclari ilerlememeleri icin kesmem gerekir mi?
  ***
  Hayır zaten ilkbaharda havalar ısınınca sümbül yaprakları hızla sararıp bozulur.

 92. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Bir saksıda iki adet sümbülüm var. Yaklaşık 2 ay çiçekli kaldıktan sonra çiçekleri kurudu ve yeni açmayı bekleyen tohumları da yok şuan. Seneye açma ihtimali var mı acaba? Çiçek yerlerinden itibaren kesmem doğru olur mu yada nasıl muhafaza etmeliyim?
  ***
  Yukarıdaki bakım bilgilerini okumanızı tavsiye ederim. Gerekenleri yaparsanız elbettte gelecek yıl güzelce çiçeklenirler.

 93. Ayşe, Adana dedi ki:

  Küçük kare saksılarda sümbül aldım çiçeği 10 gün kadar sonra soldu.Sümbülün yanında 4-5 tane incecik yeşil ot zannettiğim uzantılar oluşmuştu. Daha iyi bir toprağa geçirmek için saksıyı değiştirirken bu otların soğan olduğunu farkettim başka küçük saksılara diktim. Bu saksılarda büyüyüp çiçek açarlar mı hata mı yaptım yoksa?
  ***
  Sümbül kış sonu ve ilkbahar başında yapraklı-çiçekli olur. Şimdi havalar ısınınca uykuya geçecek ve yapraklarıyla kökleri kuruyacak. Soğanlar sonbaharda havalar soğuyunca yeniden aktifleşir. Yukarıdaki bilgileri lütfen okuyun.

 94. Ahmet, Kırıkkale dedi ki:

  Öncelikle çiçeklerle ilgili daha önce bulamadığım bilgileri sizin sitenizde buldum çalışmalarınız adına sizi kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Yalaşık 20 gün önce çiçekçiden aldığım yaprakları çıkmış sümbül soğanını saksıya diktim. Birkaç gün içinde boy atıp çiçekleri açtı. Bu sabah ise kokusunu kaybetmiş, çiçekler yavaş yavaş geçmeye başlamış. Yukarıdaki bilgileri ve yorumların çoğunu okudum, buna göre çiçeklerin tam olarak solmasını bekleyip, çiçek sapını kesip yapraklı bir halde bırakıp sonbahara kadar bekleyeceğim. Doğru anlamış mıyım biraz kafam karıştı sanki.
  ***
  Yapraklar sararana kadar güneşsiz ve susuz bırakmayın. Havalar ısınınca yapraklar sararır. O zaman sulamayı bırakın. Saksıyı gölge bir yerde saklayın. Eylül sonunda soğanı söküp daha iyi hazırlanmış toprağa dikip sulayın. Şubat ayına kadar saksıyı kuzey cephede soğukta tutup şubatta güneşli yere alın.

 95. Sevim, Ankara dedi ki:

  Birkaç gün önce aldığım sümbül soğanlarını hazır toprak ve gerçek toprağı karıştırarak hazırladığım saksıya diktim. Geçen seneden kalan sümbülümün de ana kökünden yetişen 2 yumruyu da henüz tam olarak ayrılmadığı için olduğu gibi ana kökten ayırmadan diktim. Bu saksılarımı güneye bakan cam balkonumda muhafaza ediyorum ve cam balkonumun camları genellikle kapalı duruyor. Yani yoğun bir hava akımı yok. Ayrıca saksılarım biraz yüksekte olduğundan doğrudan güneş ışığını sadece ikindi ve sonrası güneş batarken alıyor. Kışın en soğuk zamanlarda dahi camlar kapalı olduğu için balkonumda don olayı olmuyor. Bu durumda soğanların dikili olduğu saksılarımı bu şekilde bekletsem bir sıkıntı olur mu? Ya da fazla ışık almayan serin bir yerde mi bekletmeliyim? Sulama durumu nasıl olmalı?
  ***
  Tamamıyla çok soğuk, güneşsiz, açık hava kuzey cephede şubat sonuna kadar bekletin. Toprak kurudukça sulayın. Şubat sonunda güneşli ama yine açık hava bir yerde tutun. Sümbüller en sağlıklı bu şekilde gelişim gösterir.

 96. Sevim, Bitlis dedi ki:

  Merhaba sümbül soğanlarımı ekeli yirmi günden fazla oldu. 2cm kadar filizlendiler. Saksı değiştirmemin zararı olur mu? saksi degistirmemin zararı olur mu? Burada kış soğuk geçtiği için dışarıda bırakmak istemiyorum.
  ***
  Saksı değiştirek gerekmez çünkü çiçekler bir iki hafta içinde solar ve peşinden iki üç hafta içinde yapraklar kurur. Kışın ne kadar soğuk olursa olsun dışarıda tutmanız gerekirdi. Ama evde tutmuşsunuz ve ev ortamında göre nazik kökler çıkarıp gelişmeye başladığı için evde devam edin.

 97. Buğrahan, İstanbul dedi ki:

  Sümbül çiçeğimin çiçek kısmı aşağı doğru çok yatık. Ne yapmam gerekiyor? Evin içindeydi balkona koydum.
  ***
  Dert etmeyin. Çiçek zaten birkaç günde solup gider. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun.

 98. Yüksel T. -Manisa dedi ki:

  Çiçekliden mini plastik saksıda sümbül aldım. Soğanın tamamı dışarıda fakat çok güzel çiçek açtı. Niyetim soğanı güçlendirip çoğaltmak. Çiçeklerin sadece yapraklarını sapından ayırarak mı soğanı güçlendirebilirim yoksa sapı da soğana yakın yerden keserek mi? Anladığım kadarıyla tohum oluşmasın diye çiçekleri koparıyoruz sapı kalıp kendi kendine kuruyor. Sizin tarifiniz gübre şerbetini solucan gübresinden yapıp verdim. Sapın kenarından yeni bir sap ucu çiçek dolu büyüyor. Bu sap soğanı yorar mı? Koparayım soğan dinlensin ya da tekrar gübre şerbeti vereyim güçlensin mi? Saksısını değiştirmem gerektiğini anladım fakat çiçekleri çok güzel. Zarar verir mi diye kıyamadım. Saksı değişimini çiçekler solduktan sonra yapsam soğanı güçlendirip kurtarabilirmiyim?
  ***
  Hiçbir şey soğanı yormaz. Güneşsizlik soğanı yorar güçsüz bırakır.Mini salsıdan çıkarıp biraz büyük bir saksıya dikebilirsiniz. Zarar görmez. Aslında sümbül soğanları sonbaharda marketlerde satılır. Gelecek sonbaharda alıp yukarıda anlattığım gibi dışarıda açık havada tutarak yetiştirirseniz daha sağlıklı gelişirler ve soğanlar daima her yıl daha da güçlenir ve çoğalır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)