Anthurium andraeanum

Güzel kırmızı çiçekli, gösterişli iri yapraklı antoryum eskiden beri salonlarda-ofislerde yetiştirilir. Hem dekorasyon hem hediyelik amaçlarla her zaman en gözde süs bitkilerinden olmuştur.

Özellikleri

Antoryum ismiyle tanıdığımız bu güzel çiçekli süs bitkisi Araceae (Arum) familyasının Anthurium cinsindendir. Küçük yapılı birkaç Anthurium türünden ama ağırlıklı olarak Anthurium andraeanum türünden elde edilmiş çeşitli hibritler ve kültivarlar halinde ticareti yapılır.

İsmi ve tarihçesi

Anthurium eski Yunan dilinde kuyruklu çiçek anlamına gelir. Andraeanum ise Fransız botanikçi Edouard André’nin soyadıyla ilgilidir. 1876 yılında ilkin Jose J. Triana Kolombiya’nın tropikal dağ ormanlarında keşfetmiş. Sonra bu ilk doğal antoryumu Fransız botanikçi Edouard André’ye tanıtmış. 1876 yılında Edouard André “Anthurium” adını verdiği bitkiyi Belçika’daki botanikçi Jean Linden’e göndermiş. Antoryumu bir süs bitkisi olarak 1877 yılında Avrupalı botanikçilere resmen tanıtan kişi Jean Linden olmuştur. 1889 yılında Samuel Damon İngiltere’de tanıdığı Anthurium andraeanum’u Havai’ye götürerek seri üretimlere başlamış. Bu işten çok büyük bir zenginliğe kavuşmuş. Anthurium andraeanum’u ilkin çelikle üreterek çoğaltan Havaililer antoryumun başka türlerini edinerek melezlemeler yapmış, tohumla üretime geçmiştir. İlerleyen teknoloji sayesinde doku kültürü (kolonlama) tekniği ile şimdi antoryumların seri üretimi artık laboratuvar ortamında başlatılıyor.

Ticari antoryum yetiştiriciliği

İki çeşit antoryum yetiştiriciliği var. Biri saksılarda ofis ve salon bitkisi olması amacıyla yapılan yetiştiricilik. Diğeri kesme çiçekçilik amacıyla yapılan yetiştiricilik. Ofis-salon bitkisi olarak daha küçük yapılı (kompakt) antoryum hibritleri türetilmiştir. Kesme çiçekçilikte çoğunlukla iri yapılı kültivarlar ve hibritler kullanılır. Ancak zaman geçtikçe küçük çiçekli antoryum kültivarları da kesme çiçekçilikte yerini alıyor.

Gelişim hızı, çiçeklerinin özelliği

Antoryumun (özel seralarda bile) ortalama hızı 1,5 ayda 1 yaprak ve bir çiçek çıkarmasıdır. Bu şekilde bütün yıl hiç durmadan çiçek açar. Her bir yeni yaprakla birlikte ama ayrı olarak sivri kılıflı bir meristem bölgesi oluşur. Yeni yaprağın karnından çiçek tomurcuğu çıkar. Sivri kılıflı meristem bölgesi ise sonraki yaprak için gelişmeye devam eder ve gövde uzaması da bu sayede olur. Çiçekleri uygun sıcaklıkta 4 ay kadar hiç bozulmadan kalır. Düşük ısılarda, devamlı fazla serin olan mekânlarda antoryumun çiçeği 1 veya en fazla 2 ay kadar dayanabilir.

Bizim çiçek dediğimiz parlak renkli kısmı çiçek değildir. Buna spat denir (spathe: kürek, spatula gibi aletlerin metal kısmı). Burun gibi uzantıya ise spadiks denir. Gerçek çiçekler çok küçük ve çok sayıda olarak spadiks üzerinde bulunur. Önce dişi çiçekler açar. Erkek çiçekler açana kadar dişi çiçekler polen tutma özelliğini yitirir. Bu sebeple, antoryum bitkisi mini erkek çiçeklerinin faaliyete geçeceği zaman yeni bir çiçek daha açmış olur. Daha doğrusu spat açmış olur. Yeni açanın spadiksindeki dişi çiçekler eskisinin erkek çiçeklerindeki polenlerini alabilirse tohum oluştururlar.

Habitat ve yaşam tarzı

Antoryumun (Anthurium andraeanum’un) anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzey-batı kesiminde Kolombia ve Ekvador ülkelerinde dağ ormanlarıdır. Deniz seviyesinden 400m ila 1200m yüksek kesimlerde bulunurlar. Bölge tam ekvator çizgisindedir fakat dağlarda geceler epey serin olabiliyor. Hava akımları devamlıdır. Antoryum bu şartlara göre evrim geçirmiştir. Havadar ortam ister. Aşırı yüksek sıcakları sevmez. Kışın havasız-sıcak evlerde bozulabilir. Hem aşırı sıcak hem kuru olan hava zarar verir.

Aşağıdaki resimde safkan tür Anthurium andraeanum kuzeybatı Ekvador’da bir tropikal orman ortamında görülüyor. Ağaçların ve binbir çeşit bitkilerin arasında, uzayıp giden gövdesiyle ağaçlara köklerini yapıştırarak yaşar. Bir şekilde toprak kısmı kırılsa veya çürüse ağaçlara yapışmış kökleri sayesinde bir epifit olarak hayatına devam eder.

Doğal ortamında antoryum

Bu türden hibrit ve kültivarlar elde etmek için yine tropikal bölgelerdeki Anthurium Scherzerianum türü ve diğer küçük yapılı Anthurium türleri kullanılmıştır. Onların doğada yaşam alanları yağmur ormanlarıdır. Bazıları sadece akarsu kenarlarındaki ıslak kayalar arasında yaşayabilecek kadar aşırı nemli ve devamlı hareketli havaya muhtaçtırlar. A. andraeanum ise dağlarda daha farklı iklimdedir. Direkt güneşe onlardan daha uyumludur (ve ihtiyacı da vardır). Evlerde yetiştirdiğimiz antoryumlar hibrittir ve doğal has türü gibi hızlı uzamaz. Gelişim hızı aynıdır fakat yaprak boğum araları çok kısa kalır. Bu yüzden de yılda 1m uzayacağına en fazla 10cm kadar uzayabilir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı

Birçok bilimsel kaynakta -1C derece soğuğa dayandığı yazılıdır. Bu da demektir ki kuzey rüzgarlarını direkt almayan cephelerde -3C dereceye kadar ama birkaç saati geçmemek şartıyla soğuğa dayanabilir. Alanya’da, Antalya ve Mersin’in sahil kesimlerinde ve Datça yarımadasının güney kesiminde bahçe bitkisi olarak bütün yıl açıkta yetiştirebileceği düşünülebilir. Fakat buralarda maalesef şiddetli yaz sıcaklarında hava nemliliği hiç yeterli gelmiyor. Tavsiye etmem. Ama belki bahçenin oldukça nemli ve az güneş alan uygun bir yeri varsa orada olabilir.

Evlerde ofislerde antoryum yetiştirilmesi, bakımı

En başta gelen en önemli şey bulunduğu yerin şartlarıdır. Bu şartlar tamamsa gerisi kolay. Aşağıda antoryum (Anthurium andraeanum) bakımı için hayati önem taşıyan gereksinimler anlatılıyor.

İdeal ortam şartları

Güneş: Sabah güneşini veya ikindiden bir saat sonradan itibaren akşam güneşini direkt olarak günde en az 2 saat, en fazla 4  saat almalı. Güneş ışınıyla antoryum yaprakları, saksı ve toprak hafifçe ısınmalı. Bu şartlar antoryumların bütün yıl hiç durmadan çiçek açmasını sağlar. Kesin garantidir. Yalnız, yazın 28C derece ve daha sıcak günlerde direkt güneş tam direkt değil, tül ardından ya da ince beyaz bez güneşlik ardından gelmeli. Sıcak hava zaten ısıtıyor. Güneşin daha fazla ısıtması iyi olmaz.

İdeal ısı: Gece 15°C ile 22°C arası. Gündüz 24°C ile 28°C arası. Bu ısılarda devamlı hava hareketleri antoryum gelişimini hızlandırır. Daha serin gelişimi yavaşlatır. Daha fazla sıcak ise gelişimi çok daha fazla yavaşlatır.

Havadarlık ve hava nemliliği: Pencereleri daima kapalı, hava hareketlerinden tamamen yoksun yerlerde antoryumlar pek sağlıklı olmaz ve yapraklarda mantar hastalıkları oluşur. Toprak yüzeyinin hava akımları alması mutlaka şarttır (köklerinin ihtiyacı var). Hava nemliliği ise, her yerde verilen bilgilerin aksine ev içi şartlarında antoryumlar için pek önemli değildir. Ancak havası fazla kuru olan illerimizde yazın aşırı sıcak ve kuru havanın evin içinde de aynen hüküm sürmesi zararlıdır. » Şu sayfadaki havayı nemlendirme yollarından birini uygulamalısınız.

Yapraklarına su fısfıslamak: Çok tavsiye ediliyor ama  incelikleri bilinmeden yapılırsa zararı çok büyük olur. 25C dereceden daha sıcak havada eğer ortam esintili değilse yapraklar kesinlikle ıslatılmamalı. Çok feci mantar hastalıkları oluşur ve yapraklar mahvolur. Ayrıca daha serinde bile, eğer yeri havadar değilse yapraklar yine ıslatılmamalı. Ancak esinti varken su fısfıslayın. Özellikle de yazın akşam saatlerinde pencereler açıkken ve esinti varsa su fısfıslamak çok faydalı olur. Güneş batınca başlayabilirsiniz. Günün aşırı sıcağı bünyesinde birikmiştir. Hemen gidermek iyi olur. Yoksa gelişimi durur. Eğer hiç esinti yoksa ıslatmak yerine soğuk suyla ıslattığınız bir bez ile yaprakları ve sapları silerek serinletin.

Antoryum için saksı büyüklüğü ve toprak yapısı

Antoryum kökleri hem yüksek havadarlığı, hem 17C ila 25C dereceler dolaylarında sıcağı, hem yüksek nemi sever. Sık sık yıkanmayı da sever. Bu faktörlerin ev ortamlarında bir arada olması zor ama toprağı doğru hazırlarsanız bir problem çıkmayacaktır. Aşağıda verdiğim toprak karışım formüllerini okuyup imkanlarınız ölçüsünde doğru toprağı hazırlamalısınız.

Saksıda antoryum köklerinin durumu: Sağlıklı bir antoryumun kökleri (eğer toprak uygunsa) süratle çoğalır ve saksıdaki toprağın her yerini kaplar. Yetişkin bir antoryum saksısının üst yüzeyinde neredeyse topraktan ziyade kökler görünür. Bu hal doğru toprak kullanıldığını gösterir.

Antoryum köklerinin zar zor sığacağı büyüklükte saksı tavsiye ediyorum. Gereğinden büyük saksıda gereğinden fazla toprak kullanırsanız kökler boğulacak ve çürüyecektir. Uygun büyüklükte saksı bulamazsanız, gereğinden büyükse, o zaman toprağı az tutun. Köklere zar zor yetecek miktarda doldurun. Ne zaman toprak yüzeyine çok kök çıkarsa o zaman üstüne az miktarda toprak ilavesi yaparsınız. Kökler tekrar dışarı yöneldiğinde tekrar 1-2cm toprak yayarsınız ve böyle devam edersiniz. Belki 5-6 yıl saksı değiştirmek de gerekmez.

Saksı toprak mı plastik mi olacak? Toprak özelliğine göre değişir. Aşağıda tarif ettiğim antoryum toprağı formülleri her tip saksılara uygundur. Salt hazır poşet toprak kullanacaksanız kalitesiz çömlek saksı tavsiye ederim. Çünkü o toprak hiç kurumaz ama çömlek saksı suyunu emerek çabuk kurumasını sağlar.

Antoryum saksı toprak değiştirme zamanı: En iyi zaman ilkbaharın ortasına doğru fazla serin günler geride kaldığı ve artık pencereleri sık sık açabildiğiniz zamandır. Eğer kökleri saksıya sığmayacak derecede çoğalmamışsa antoryumlar her yıl köklerinin rahatsız edilmesini sevmez. Bu durumda en erken 3 yılda bir, en geç 5 yılda bir saksı değiştirmelisiniz. Ama kökler bir yılda aşırı çoğalıp saksıya sığmıyorsa her yıl bir defa ilkbaharda saksı değiştirin. Çok az farkla bir büyük boy saksı olsun.

Antoryum toprağı nasıl hazırlanır?

Aşağıda en yararlı formülden başlayarak derece derece birkaç formül yazdım. Hangisine imkânınız varsa o toprağı hazırlayın.

1) En iyi formül: Orkide toprağı diye satılan çam kabuklarından alın. Bir de çok lifli hazır toprak lazım. Mutlaka lifli olmak zorunda. Benim bildiğim her yerde kolayca bulabileceğiniz iki marka lifli topraktan biri KTS, diğeri EminTorf. Ayrıca ponza taşı da lazım (bu da belediye fidanlıklarında satılır). Ponza taşı yerine dişli kum da olur (yıkıyarak tozundan, çamurundan arındırmalısınız).

1 ölçü orkide toprağı + 2 ölçü lifli toprak + 1 ölçü ponza taşı (veya dişli kum). Hepsini iyice karıştırıp harmanlayın. Antoryum kökleri en iyi bunda süratli gelişir ve saksının her yerini kaplar.

2) Bu ise doğal bir toprak: Yeni ağaçlandırma yapılmış yerlerin değil, karışık bitkilerin bulunduğu gerçek ormanların en üst yüzey çürüntülü toprağı. Fazla derine inmeyin. En üstten, en fazla 10cm derine kadar kazarak alın. Buna üçte bir oranında ponza taşı veya dişli kum karıştırın (2 ölçü toprak + 1 ölçü ponza). Sonra antoryumunuzu dikin.

3) Perlitli ve kumlu karışım: 5 ölçü lifli hazır toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü perlit.

4) En basiti: Yukarıda bahsettiğim markalardan veya benzeri lifli hazır toprak alın. Bir leğen içine yayarak ıslaklığı iyice azalana kadar bir iki gün bekletin. Sonra eleyip ince tozundan iyice temizleyin. Elenmiş kalın toprağı antoryumunuz için kullanın.

Sulama ve besinli su verme

Antoryumları ne kadar sık sulasanız o kadar iyidir. Fakat eğer toprak yanlışsa sık sulama yüzünden kökler mutlaka çürür. Onun için yukarıda tarif ettiğim gibi toprak hazırlamalısınız. Toprağın üst yüzeyi dışarı çıkmış antoryum köklerine ıslak zemin olmayacak kadar ıslaklığını yitirdiği zaman sulama zamanı gelmiştir.

Besinli olmayan normal sulamada mümkün olduğunca bol su ile sulayın. Saksı alt deliklerinden en azından bir bardak su akıp gitmeli. Antoryum köklerinin ve toprağının yıkanması önemlidir. Ayrıca, sulamayı banyoda veya lavaboda yapmalısınız. Saksı altında tabakta su birikip beklememeli yoksa zararı olacaktır. Su oda sıcaklığından çok fazla soğuk olmamalı.

Besinli su miktarı saksının alt deliğinden birkaç damla su çıkacağı miktarda olması yeterli. Çiçekcoşturan, Genta, Vilmorin gibi sıvı bitki besinlerinden ya genel kullanım besini ya da orkide besini olacak. Üstlerindeki her sulamada verin tavsiyesine uymayın. Üç sulamada bir verin. Arada mutlaka toprak yıkama sulaması yapmalısınız. Yoksa besinler değişimlere uğrayarak zararlı birikimlere (tuzlaşmalara) yol açıyor. Antoryum yapraklarının yanmış gibi kararması, dümdüz kesikler oluşması tuzlu toprak etkisiyledir ve ortam ne kadar serin ise tuzluluk o kadar zarar verir.

Antoryuma maden suyu vermenin faydası: Birden fazla saksıda antoryumlarınız varsa hiç uğraşmayın çünkü hem zor hem pahalıya patlar. Ama gözünüz gibi baktığınız bir saksı antoryumunuz varsa uğraşmaya değer. Çiçek kalitesine de büyük katkısı oluyor: ⇒ ilgili sayfaya git

Ev usulü antoryum çoğaltması nasıl yapılır?

Antoryumunuzu eğer dipten pekçok yavrular vermişse, bunlar bir yılı doldurduğunda kökten ayırma ile ve fazla uzamış bir dalı varsa bundan çelikler hazırlama ile çoğaltabilirsiniz. Tavsiyem hem kökten ayırmayla çoğaltmayı hem çelikle çoğaltmayı aynı anda yapmanızdır.

En önemli iki şart: Antoryumunuz son bir yıldır çok iyi bakılıyor olmalı. Besin vesaire konularına titizlikle uyulmuş olmalı. Yoksa güçsüz düşmüş bünyeden hiç de sağlıklı sonuç alamazsınız. İkinci şart zamanıdır. İlkbaharda fazla serin günler geride kaldığında.. En iyi zaman bu zamandır. Nisan sonu ile mayıs sonu arasında herhangi bir zaman.

Kökten ayırma

Önce antoryumunuzu toprağıyla beraber saksıdan çıkarın. Su dolu bir kovada bir saat kadar beklettikten sonra kovaya defalarca batırıp çıkararak köklerini topraktan arındırın. Eğer fazla uzun dallar varsa onları kesip ayrıca çelikle çoğaltmak için kullanabilirsiniz. Köklü alt kısmı güçlüce filizlenecektir. Ayırdığınız köklü parçaları en az iki, en fazla dört tanesi yan yana olacak şekilde yeni saksılarına dikin.

Çelikle çoğaltma

1) Gövdesi uzamış antoryumu dipten kesin. Kök kısmı hızla en az iki filiz verir ve onlar hızlı büyür. Bu ana saksınız gövdesiz yapraksız kalmış olsa bile normal bakıma devam edin. Kesip aldığınız gövdeyi önce en tepesini en az üç yapraklı olacak şekilde kesip ayırın ve suya koyun beklesin. Bunu daha sonra aşağıdaki parçalarla beraber dikeceksiniz.

2) Kalan gövdeyi ise iki boğumlu parçalara ayırın. Parçalar üç dört boğumlu da olabilir. Hatta tek boğumlu da olabilir ama bu biraz riskli. Çünkü çok güçsüz olabilir. En güvenlisi üç boğumlu parçalar. Yapraklı veya yapraksız fark etmez. Keserken aşağı kısmı yukarı kısmı neresi karıştırmamaya dikkat edin. Ters dikerseniz tutmazlar. Kestikten sonra bir litre suya birkaç damla çamaşır suyu damlatılmış su içinde yarım dakika kadar bekletin. Sonra durulayıp su dolu bardağa koyun ve bir gün bekletin. Kesik yerler şoku atlatsın.

3) Yarım litre hacimli küçük saksılara toprak doldurun. Kullanacağınız toprak ise yukarıda anlattığım formüllerden herhangi biri. Sonra antoryum parçalarını yarı yarıya gömüp kenarlardan biraz bastırın. Sonra sulayın. Her bir saksıya üç parçayı bir arada dikmenizi tavsiye ederim. Üçü bir arada daha gösterişli gelişirler. Parçalar arasında 3cm mesafe olsun. Başka bitkilerde bu usul köklendirmede üstünü kapalı tutmak tavsiye edilir. Antoryumlarda gerekmiyor. Zaten çürütebilme riski var.

4) Saksıları tutacağınız yer antoryumlar için tavsiye ettiğim en ideal şartlara sahip olmalı. Yani öncelikle havadarlık, esintiler önemlidir. Sonra sabah veya akşam güneşiyle 3-4 saat kadar ısınmaları da şart. Bundan sonra bütün bakımı normal antoryum bakımı gibidir.
Bütün bunlara dikkat ederseniz istisnasız her biri mutlaka köklenir ve filizlenir. En geç iki ay içinde filizlendiklerini görürsünüz. Her şey dört dörtlükse iki ayı bulmaz. Sonraki yılın ilkbaharında kökler saksıya sığmayacak kadar çoğalmışsa kökleri rahatsız etmeden saksılardan kalıp gibi çıkarın ve az farkla bir boy büyük saksılara aktarın. Eğer kökler fazla çoğalmamışsa bir yıl daha aynı saksıda kalsınlar.

Antoryum hastalıkları, problemleri

Başlıca sorunlar yaprak çürümeleri, yaprak kenarlarında çürümeler, çiçek açmama ve bitlenme..

Yer yadırgaması sorunu: En çok kış aylarında satın alınan Antoryumlarda görülür. Bunda ev ortamlarına uygun olmayan, seralara mahsus toprakların büyük payı var. Aşağıdaki diğer sorunlar da bununla ilgilidir.

Yaprakların kararıp çürümesi, yırtılması, yarılması ve kök çürümesi: Sebep köklerin yanlış toprakta olması ve toprağın hem hiç kurumaması hem kökleri oksijensiz bırakmasıdır. Diğer sebep solucan gübresi, koyun gübresi vb hayvan gübreleridir. Bunlar tuzludur ve büyük zarar verirler.

Yaprak kenarlarının kahverengileşmesi, kuruması: Antoryum yaprakları terleme yoluyla su kaybeder. Doğal özelliği böyledir. Fakat su saf su değil. Bitkinin öz suyu ile karışıktır. Mini damlacıklar buharlaşıp giderken çeşitli şekerli madddeler kalır. Bunlar yapraklarda birikip bakterileşmelere, sonra da mantar hastalıklarına sebep olur. Bundan dolayı Antoryumlarda yaprak temizliği hayati önem taşır. Haftada en az bir defa yaprakları ve sapları ıslak bezle güzelce silip tertemiz etmelisiniz.

Yapraklarda ağ gibi şeylerin peyda olması: Sebep örümcek bitlerdir. Temizliğine dikkat edilmeyen antoryumlarda genellikle olur. Sıcakta daha çabuk üreyip çoğalırlar. Gördüğünüz vakit kesinlikle her gün ıslak bezle silin. Bir hafta boyunca, bitler görünmese bile devam edin. Sonra sadece haftada bir devam edin.

Antoryum çiçeklerinin eğri büğrü, küçük olması ve kılıflarından çıkamamaları: Köklerin topraktan gerektiği gibi elementleri alamamasından kaynaklanır. Sebep yanlış toprak, yanlış sulama, bitki besini vermeme gibi hatalarınızdan biri veya birkaçıdır. Bu problemin en garantili çözümü, besin verme kısmında anlattığım besinli su, toprak yıkaması ve maden suyu ile nöbetleşe sulama rejimi uygulamaktır. Verdiğim bakım bilgilerinin tümünü okursanız o tavsiyelerimin hepsi her türlü problemin çözümüdür aynı zamanda.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | | |

'Anthurium andraeanum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Beyza, Eskişehir dedi ki:

  Benim antoryumumda ara ara yaprak yırtılmaları oluyor ve yaprakları aşağı doğru eğilmeye başladı. Çok üzgünüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Şimdi acilen o topraktan kurtarmanız kesinlikle şart. Köklerini iyice yıkayın. Çürükleri kesin. Sonra doğru toprak hazırlayana kadar suda bekletin. Yukarıdaki toprak bölümünü okuyup uygun toprak karışımı yapmanız lazım. Antoryumlar her toprakta sağlıklı kalamaz.

 2. Sultan, İzmir dedi ki:

  6 senelik bir antoryumum var. Bu zamana kadar hiç sorun yaşamadık. Şubat ayında oğlum çarpınca küçük bir dalı kırıldı. Onu ayrı saksıya diktik. Toprağı torf, leonardit, vermikulit, derekumu, cüruf, solucan gubresi olarak hazırladım. İki buçuk aydır saksıda bir sorun gözlemedim. Tutmuş mudur? Toprağı sizin tarifinize göre değiştirmeli miyim?
  ***
  O kadar çok şey karıştırmaya gerek yoktu. Solucan güresi ise uzayan kökler olursa onları anında yakıp çürütecektir. Torf toprak, toz olmayan taneli loenardit ve ponza taşı yeterli. Cüruf nedir bilmiyorum. Bilmediğim bir şey için tavsiyede bulunamam.

 3. Beyza, Afyon dedi ki:

  Şubat ayında aldığım antoryum iki gün önce balkona çıkarttım. Bugün saksının kenarlarına çam kabuğu koydum. Rüzgardan devrilecekti. Yanlışı yaptım her zamanki gibi.

 4. Nurcan, Aksaray dedi ki:

  İki ay önce Migros’tan antoryum aldım. Genel durumu iyi ama daha yeni yaprak vermedi. Yaprakta bit böcek yok. Sağlıklı ama saksının altına küçük beyaz böcekler çıkıyor. Ne yapmalıyım? Saksısını değiştirmedim. Kök saksının altında görünüyor ama dışarı çıkmamış.
  ***
  Toprak bitleri her saksı bitkisinin toprağında olur. Bu bir problem değil. İki ayda hiçbir gelişim göstermemesi normal değil. Yukarıda açıklamış olduğum gibi şartlarda tutsanız iyi olur. Bu sürede ciddi bozulmalar olmaması toprağının çok iyi olduğunu gösterir. Bu yıl saksı toprak değiştirmeyi düşünmeyin. Saksı alt deliklerden dışarı kök çıksa bile daha büyük saksıya geçirmek kesinlikle gerekmez.

 5. Afyon, Beyza dedi ki:

  Balkonum sabah ve ikindi güneşi görüyor. Yinede sağlığı bozulacaksa içeri alayım. Hava durumunu takip ediyorum.
  ***
  İçeride tutun. Yaz aylarında dışarıda olması ancak havası hem çok nemli olan hem de yazın çok şiddetli sıcak olmayan yerlerde uygundur. En azından İstanbul gibi. Daha uygunu Karadeniz bölgesinin tam deniz etkisindeki yerleridir.

 6. Afyon, Beyza dedi ki:

  Arabayla on dakikalık mesafede gölümüz var. Baraj dibimizde. İlçede duruyoruz. Diğer çiçeklerimde sorun yaşamıyorum. Az çok öğrendim artık sürekli sizin yazıların okuyorum. Her yıl Antoryum alıp öldürmek istemiyorum.
  ***
  Beyza Hanım Didim’de tam deniz etkisinde bile ne yaptıysam dışarıda olmuyor. Yazın temmuzdan itibaren felaket derecede bozuluyor. Sizin orada olsa bile sadece yaz aylarında dışarıda tutmakla zaten yaşatamazsınız. Yani kışın ne yapacaksınız? Dışarıda kesin ölür. Evinizin şartları uygun değilse vazgeçin en iyisi.

 7. Medine, Adana dedi ki:

  Birkaç hafta önce hediye antoryum geldi. Geldiğinde çiçeklerinden birinde biraz kararma vardı. Diğerlerinde problem yok. Şimdilik güzel gidiyor. Yerinden memnun görünüyor. Henüz saksısını değiştirmedim. Saksısı seramik. Sizce ne zaman değiştirmeliyim?
  ***
  Saksının dibi delik değilse acilen değiştirmeniz lazım. Yalnız saksıdan çıkarırken köklerinin topraktan ayrılmamasını sağlamalısınız. Kökler ve toprak dağılmasın.

 8. Türkan, Trabzon dedi ki:

  Bugün Migros’tan antoryum aldım. Çiçeğinin (kırmızı kısmı) çok az bir kısmı sararmış ve kenarları içe doğru bükülmüş. Yaprakları genel olarak iyi ama en alttaki birkaç yaprağı kenarlardan sararmaya başlamış. Toprağını mı değiştirsem? Çok yumuşak bir toprakta. Ayrıca sulama da yapayım mı? İlk defa antoryum aldım. Ne yapacağımı bilemedim.
  ***
  Havasız ortamlarda yapraklardaki ıslaklık hastalık yapar. Size gelmeden önce bu şekilde zarar görmüş olabilir. Toprağını değiştirecekseniz bilin ki diğer salon bitkilerine uygun toprak antoryumlara risklidir. Yukarıdaki bilgileri okuyun. Sulamaya gelince toprağının doğru toprak olması şartıyla sık sık sulamanız lazım. Her sulamada saksı alt deliklerden dışarı su çıkmalıdır. Daha az su kullanmayın. Yapraklarına su fısfıslamayın. Tam pencere yanında tutun. Açık pencereden ne kadar uzun süre hava akımları alırsa o kadar iyidir. Bütün bakım şartları yukarıda yazılı.

 9. Fatma, Adana dedi ki:

  Geçen sene martın başında hediye gelen antoryum çiçeğimin ilk geldiğinda 4 tane çok güzel çiçeği vardı. Birkaç ay içinde soldular. Ondan sonra bu zamana kadar hiç çiçek açmadı. Genel olarak bitkinin şu an durumu çok iyi. Yaprakları gayet sağlıklı ve aktif olarak sürekli yeni yaprak çıkartıyor. Sabırla her yeni yaprakta acaba bu çiçek midir diye bekliyorum ama henüz hiçbir gelişme yok. Ne yapmam gerekiyor söylerseniz çok mutlu olurum.
  ***
  Güneş ışınları istiyor. Yoksa çiçek açmaz. Bunun detaylarını lütfen yazı içinden okuyun.

 10. Zeynep, Samsun dedi ki:

  İki hafta önce hediye antoryum geldi. Pencereye yakın tutuyorum. İki günde bir yarım çay bardağı su veriyorum. Hiç bir bilgim yok. Geldiği saksıyla beraber duruyor. Kahverengi saksıya 9 litrelik olandan almak istiyorum. Saksısı baya küçük ve altı delik değil. Çiçeğinde yanıksı kahverengi siyahımsı değişik lekeler var. Yapraklarında da kesikler gibi yırtıklar var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Antoryum diğer bitkiler gibi değil. Apayrı toprak ister. Kocaman saksıları sevmez. Sulamanız tam da antoryumları öldürecek bir sulama tarzı. Gerçi deliksiz saksıda yapılacak bir şey yok. Ama emin olun ki köklerde çok hızlı bir çürüme var. Şimdi acilen o ucube saksıdan çıkarın. Köklerini musluk altında iyice yıkayın. Çürük kökleri kesip atın. Sonra yukarıda anlattığım gibi toprak karışımı ve doğru saksı ayarlayana kadar suda bekletin. 4 günde bir suyunu mutlaka değiştirin. Suda bekletmenizin hiçbir zararı yok. Ama o saksıda o bozuk toprakta çok büyük bir hızla çürüyüp gider. Acilen dediklerimi yapın. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyup bakımını her şeyiyle aynen öyle yapın.

 11. Seba, Kıbrıs dedi ki:

  Evde toprak pH derecesi 3 buçuk 4 olan lifli toprağım var. Onu kullanabilir miyim yoksa antoryum asitli toprak sevmez mi?
  ***
  Uygun değil. O kadar asitli toprak açelya, mikado ve venüs bitkilerine uyar. Antoryuma uymaz.

 12. Esra, Kıbrıs dedi ki:

  Çiçeğinin kırmızı yaprağındaki sarı olan uzantısı yeşile dönmeye başladı. Tüm çiçekte değil sadece iki tanesinde. Toprağını geçen hafta değiştirdim. Acaba o etkilemiş olabilir mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçekler eskidikçe her şey olabilir. Doğal özelliği böyle.

 13. Efsan, Adana dedi ki:

  Yaklaşık bir buçuk hafta önce antoryum çiçeğimi fazla kökten ayırıp yeni bir saksıya daha çoğalttım. O zamandan bu yana saksının bir tanesinde iki yaprak sarardı ve şuanda 3 tanesi daha yavaş yavaş sararıyor. Hiç çiçek açmıyor diye doğu penceresine tülün arkasına konumlandırdım yerini mi sevmedi havadan mı topraktan mı yoksa çoğaltmadan mı kaynaklandı bu sararmalar anlayamadım.
  ***
  Neyi yanlış yaptığını anlamanız için yukarıdaki bilgileri notlar alarak okumanız lazım. Özellikle toprak niteliği çok önemli.

 14. Beyza, Ankara dedi ki:

  Nisan ayında evime hediye antoryum geldi. Aşırı güzel ve canlıydı. Geçen hafta bütün yaprakları ve çiçekleri bir anda kendini bıraktı. Hepsi kırıldı ve saksıdan sarkmaya basladılar. Yaprakları da sapsarı. İki aydır hiçbir şeyi yoktu. Bir anda böyle oldu. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Genellikle yanlış usulde sulamalar bu gibi problemlere yol açıyor. Sebep bu. Şu sayfayı baştan sona her ayrıntısına dikkat ederek okumalısınız: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 15. Sümeyra Y. -Konya dedi ki:

  8 günlük bir şehir dışına çıkma planımız var. Çiçeğimi kimseye emanet edemeyeceğim için sulayıp gitsem bir şey olur mu?
  ***
  Toprak bir günde kuruyucu özelliğe sahip değilse hiçbir şey olmaz merak etmeyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.