Yer minesi, Verbena x hybrida

Yer minesi sıcağa ve güneşe iyi dayanır. İlkbahar ortasından sonbahar serinlerine kadar çiçek açarlar. Çok çeşitleri var. Bazıları yıllıktır. Kış gelince ölürler. Bazıları uzun ömürlü olup kışın -7C derece, bazıları -15C derece soğuklara dayanabilir.

Yer minesi

Yer minesi

Tür özelliği

Verbenaceae familyasının Verbena cinsinden olan yer minesi belirli bir tür değildir. Verbena peruvuiana, V. phlogiflora, V. incisa ve V. teucroides türlerinden melezlemeyle bodur hibritler türetilmiş, bunlardan tohum verenlerden ayrıca çeşitli kültivarlar oluşturulmuş. İşte bunlara yer minesi diyoruz.

Yetiştirilmesi

Güneşli alanların çiçeklendirilmesinde kullanılır. Çiçekli yer örtücü olarak kullanılabilir. Susuzluğa ve sıcağa iyi dayanırlar. Fazlaca sıcak olan yerlerde yaz ortasında çiçeklenmeye, gelişime ara verip yaz sıcakları dindiğinde tekrar çiçeklenmeye devam ederler.

Yer minesi nasıl dikilir?

Yeri oldukça havadar, rüzgarlı ve güneşli olmalı. Yeterince rüzgar almayan yerlerde kolayca külleme vb çeşitli mantar hastalıklarına yakalanırlar. Apartmanlar arası güneşi az balkonlarda bahçelerde hiç denemeyin bile. Fazla bitişik dikmeyin. Sıkışıklığı sevmezler. Güçlü gelişen dalların tepelerini koparın. Böylece daha çok dallanıp daha fazla çiçek açar.

Saksılarda güneşli balkonlarda yetiştirilebilir. 45cm uzayabilirler. Sarkıcı olarak da asılan saksılara uygundur. Yazın aşırı sıcak olan memleketlerde yaz boyunca öğle tepe güneşi almayan yerde bulundurulsalar daha iyi olur. Ya da üstlerine öğle gölgeliği yapılabilir.

Sulama, toprak, besin

Sulama toprak kurudukça yapılmalı. Toprak ıslak olduğu halde tekrar tekrar sulanmayı sevmez. Mutlaka çeşitli mantar hastalıklarına maruz kalacaktır. Yer minesi susuzluğa iyi dayanıyor diye uzun süre susuz bırakmamalısınız. Gelişim ve çiçeklenme aksar.

Rüzgarı az olan yerlerde sulama mutlaka sabah ile öğle arasında yapılmalı. Yoksa gece ıslaklığı külleme vb mantar hastalıklarına yol açacaktır.

Pek toprak seçmese de suyu iyi süzdüren, hafif killi, humuslu, besleyici, kuvars kumu ile süzekliği arttırılmış gerçek toprak karışımları toprağı sever. Bir türlü kurumak nedir bilmeyen hazır poşet topraklar genellikle sorun çıkarır, yer minelerine hastalık yapar.

Saksılarda yetiştiriyorsanız 10-15 günde bir defa çiçek amaçlı bitki besini vermelisiniz. Yer minesi genel amaçlı bitki besini verilince biraz azgınca gelişip az çiçeklenebilir.

Yazın gelişim durursa

Bırakın dinlensin. Bu sürede yer minelerine besin vermeyin. Yaz sonunu bekleyin. Aşırı sıcaklar biraz dindiğinde biraz budayın, güzelce sulayın, bitki besini verin.

Yer minesinin çoğaltılması

Basit daldırma ile ve ayrıca dallarını kırıp dikmeyle çoğaltabilirsiniz. Biraz özen gösterirseniz dallar kolay köklenir.

Tohumla çoğaltmada tohumları 1cm kadar derine gömmelisiniz çünkü ışık görürlerse çimlenmezler. Tohumların çimlenmesi 20-30 gün sürebilir. Acele etmeyin. Yer minesi tohumlarını İlkbahar başında hatta kış sonunda ekmelisiniz. Tohumların çimlenmesi için 18C ile 25C aralığında ısı gerekiyor. Tohumları sonbaharda da ekebilirsiniz. Kış soğuklarında korunabileceklerse.

Hastalıkları, zararlıları

Yer minesine mantar hastalıkları yapan şeyler başlıca şunlar: Güneşsiz ortam, ağır killi toprak, su tutucu özelliği fazla yüksek toprak ve toprak henüz hiçbir nem kaybına uğramadan tekrar tekrar sulanmak.. Rüzgarsız yerler ve çok sıkışık dikilmeler sonucunda havasızlık ayrıca hastalıklara yol açar.

Külleme hastalığı başlıca belasıdır. Rüzgarsız yerlerde yetiştirmeseniz daha iyi. Sulamayı kesinlikle akşamları yapmayın. Küllemeden başka yaprak ve çiçek kararmalarına neden olan mantar hastalıkları da yine aynı koşullarda yer minesine öldürücü zarar verir. Çare yok diyebiliriz. Rüzgarsız yerlerde yetiştirmemelisiniz. Hem rüzgar hem güneş yer minesi yetiştirilecek yerde kesinlikle şart.

Gerekmediği halde sulayıp durmanız yukardaki hastalıklara sebep olabileceği gibi kökleri çürütecektir. Yanlış toprak ve yanlış sulama kök çürümelerine kolayca sebebiyet verebiliyor.

Sağlıklı, güçlü gelişen yer minelerinde genelde yaprak bitleri olmaz. Olursa ilaçlamanız şart.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Yer minesi, Verbena x hybrida' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elmas D. -Ankara dedi ki:

  Her renkte minelerim var. Bunları seralardan aldım. Balkonumda yetiştiriyorum. Tohumunu nasıl alabilirim diye internette çok araştırma yaptım fakat bulamadım. Bu yetiştirdiğim minelerimden tohum alabilir miyim? Nasıl ve neresinde tohum oluyor? Solup dökükülen çiçeklerin tepesine bakıyorum tohuma benzer bişey bulamıyorum. Kış geldiğinde camekanlı balkonda korusam seneye tekrar yeşerme olur mu?
  ***
  Tohum internetten aramak yerine koçtaş, kipa vb. yerlerde bulabilirdiniz. Hibrit türler pek tohum vermiyor. Kışın camekanlı balkonunuzda hayatta kalma ihtimalleri çok yüksek. İlkbaharda yeniden yeşerirler. Ayrıca camekanlı balkonunuz kışın iyi güneş alıyorsa çiçek tohumlarını ilkbaharda zamanından biraz erken, mesela mart ortasında ekebilirsiniz. İyi bir avantaj.

 2. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Geçen yaz diktiğim yer mineleri fazla (hemen hemen hiç) yayılmadı. Yayılma hızlarını artırmak için ne önerirsiniz?
  ***
  Geçen yıl ne zaman diktiniz ise, mesela yaz ortasında veya daha sonra diktiyseniz normaldir. Daha erken diktiyseniz belki susuz bırakıyordunuz. Susuzluğa dayanıklı olmaları su istemezler anlamına gelmiyor. Susuz kalmaları fotosentezi ve dolayısıyla gelişimi bir hayli kötü etkiler.

 3. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Bugün serada çiçek alırken yeni bir şey öğrendim. Yayılan verbanalar küçük yapraklı olanlarıymış. Benim yayılsın diye beklediklerim daha büyük yapraklı olanlar top gibi kalıyorlar, yayılmıyorlarmış.
  ***
  Yayılmadan kastınız ne ise bilmiyorum ama çevreye genişlemeleri lazımdı. Bir metre gibi ilerlemeleri başka bir şey. Yani belki susuz bıraktınız o yüzden sizinkiler hemen hiç gelişmemişler.

 4. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Formları ve köklenmeleri gayet güzel. Yer örtücü olarak yakın çevrelerine kök atmıyorlar. Onu kast ettim. Küçük yapraklı olanları yer örtücü imiş.

 5. Ali dedi ki:

  Saksıda büyüttüğüm bir adet yer minesi var. Bu çiçeği devam ettirmek için çoğaltmak istiyorum. Neresinden ve nasıl bir dal kırıp başka saksıya ekmeliyim ki köklendirip çoğaltayım?
  ***
  Yan dalları, ana dala bitişik olduğu yerden, ana dala zarar verecek şekilde alırsanız iyi olur. Buna topuklu çelik denir. Yani dalın dibinde ana daldan biraz kabuk parçası oluyor. Direkt toprağa dikin. İlk beş hafta şiddetli güneşten korunacağı ve gece ıslaklığı hiç olmayan esintili bir yerde tutmalısınız.

 6. Ali, Mersin dedi ki:

  Yer minesinin kışın yeşil aksamını koruması için ne yapılmalı?
  ***
  Bir şey yapmak gerekmiyor. Çok çeşitleri var. Çoğu yeşil kalır. Bazıları neredeyse yapraksız kalır gibi olur ama kış sonunda yeniden yeşerirler. Kendi hallerine bırakacaksınız.

 7. Benol, Trabzon dedi ki:

  Geçen sene aldığım yer mineleri mantara yakalandı. Yaşatamadım. Bu sene 30 adet aldım. Ölsünler istemiyorum. Koruyucu olarak captan 50 var elimde. Ne ölçüde 1 litreye kaç cc kulaanabilirim? Başka bir öneriniz var mı koruyucu olarak? Oksijenli su vs.
  ***
  Bu tür ilaçları ben hiç kullanmadım ve nasıl kullanılacağını bilmiyorum. Yer minesi kuru ve esintisi bol bahçeler içindir. Bir de Trabzon iklimine pek uygun değil. Burada Didim’de bile her yerde sağlıklı olamıyorlar. İyi rüzgar almayan bahçelerde külleme hastalığına yakalanıp ölüyorlar. Gerçi yer mineleri çok çeşitli. Bazıları mantar, külleme hastalıklarına tam dirençli oluyor. Geçen yıl küçük yer minelerinden birçok fide bahçeme diktim. birkaçı külleme hastalığına tutulmadıkları gibi kışın soğuktan zarar da görmediler. Yer minelerinizi asla sulamayın (Trabzon’da zaten sulamak gerekmez). Sulamak zorunda kalırsanız sabah – öğle vkti arasında sulayın. Gece ıslaklığı mantar hastalıklarına yakalanmalarına sebep olur. Ve maalesef zaten Trabzon’da geceleri kendiliğinden nem yoğunlaşması sonucu ıslanmalar olur. İlaçlar işe yaramazsa yer minesi yetiştirmekten vazgeçin bir daha denemeyin.

 8. Ali, Mersin dedi ki:

  Saksıdaki yer minesi epey dallanmıştı. Bu sabah içine baktığımda içi küllenmiş ve bit dolu. Küllenme ve bit ilacım var fakat küllenmekten ve böceklerden içi harabeye dönmüş. Toprak yüzeyinden budayıp günde birkaç saat güneş alan köşeye bıraktım.

 9. Fikret, Datça dedi ki:

  Verbena Rigida ‘Santos Purple’ nerede bulabilirim? Bulunduğum yere uygun mudur?
  ***
  Ben de Didim’deyim. Bu civarlarda yani İzmir – Muğla arasında semt pazarları çiçekçileri ilkbahardan sonbahara kadar bu tip minelerden ara sıra çeşit çeşit getiriyorlar. Didim’de minelerin her türü kışı pek zarar görmeden atlatıyorlar. Hatta güney cephelerde kışın bile çiçeklidirler. Datça’nın merkez kısmı zaten kış boyunca buraya göre daha elverişlidir. O halde bulunduğunuz yerde hiç sorun yok. Yolunuz düştükçe semt pazarlarındaki çiçekçilere bakın. Aradığınız kültivarın aynısı olmasa bile çok yakın özellikli bir mine mutlaka bulursunuz. Bende bu kültivarın çok benzeri ama pembe çiçeklisi vardı. Adeta beyaz sinek parazitlerinin üretimhanesi gibi olunca bahçeden söktüm attım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)