Cardiospermum halicacabum

Balon sarmaşığı Sapindaceae (Sabunağacıgiller) familyasındandır. Bilimsel adı Cardiospermum halicacabum. Afrika ve Asya kıtalarının tropikal ve subtropikal bölgelerinde bulunur.

Balon sarmaşığı, Cardiospermum halicacabum bitki türü

Özellikleri

Kolay gelişip otsu dallarıyla güçlü ve hızlı büyüyen, bir yıllık, don olayı yaşanmayan (veya hafif geçen) yerlerde uzun ömürlü, tırmanıcı bir bitkidir. Dalların 10 metre kadar uzama potansiyeli var (toprağa ve sulamaya göre). Fakat genelde 3-4 metre kadar uzarlar. İklim uygun olur da çok yıllık yetişirse dip ana gövdesi odunlaşır.

Tohum keseleri ceviz büyüklüğünde hoş görünümlü baloncuklar halinde olduğundan dolayı süs bitkisi olarak yetiştirilir. Balonlar önce yeşildir. Zamanla kızarır ve eskimeye göre her balon farklı renkler alır. Yeşil, soluk kavuniçi, kızılımsı kahverengi vs. Tohumları ise kalp desenlidir.

Kalp taneleri çiçeği

Balon sarmaşığı tohumları

Çiçekleri birkaçı bir arada, bir sap ucunda açar. Sap ucunda çiçek tomurcuklarıyla beraber tutmaçlar da gelişir. Asmalarda olduğu gibi balon sarmaşığı da tutmaçlarıyla başka bitkilerin dallarına tutunarak yükselir.

Balon sarmaşığı kışa dayanıklı mıdır?

En fazla -9C dereceye kadar dayanır. Kıyı bölgelerimizde uzun ömürlü yetişir. Ama kışın donup ölseler de önemli değil. Çünkü ilkbaharda tohumdan gayet kolay yetişir ve yaz içinde eskisi gibi kocaman olur.

Bahçede yetiştirme

Balon sarmaşığı uzun süre direkt güneş ister. Tohumları buna göre uygun yerlere ekin. Tohum ekme zamanı ise ilkbahar ortasına doğru, fazla serin günler geride kaldığı zamandır. Fideler 25-30 cm olduktan itibaren çiçek açmaya başlarlar. Dolayısıyla çiçeklerden balonlar büyür.

Toprak seçmez. Boyu 10cm’yi bulana kadar sık sık sulayın. Sonra toprakta ciddi kurumalar gördükçe sulayın.

Az yapraklı çalıların, güllerin yanlarına dikilirse dallara dolanarak uzarken baloncuklar oluşturur. Çalı bitkilerin yanlarına dikilmesinde bir sakınca yok. Bahçelerde sıradan bir bitki olarak yetiştirebilirsiniz. Hiçbir zorluğu yok. Özel bakım istemez.

Tohumlar çevreye dökülüp her baharda kendiliğinden çimlenir. Ama yine de her yıl tohumlarını alıp saklamada yarar var.

Kaynaklar

Balloon Vine, Heartseed, Love in a Puff – Dave’s garden
Cardiospermum halicacabum – Wikipedia

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

'Cardiospermum halicacabum' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sibel, Tekirdağ dedi ki:

    Balon sarmaşık tohumu veya fidesi satışınız var mı?
    ***
    Hayır satış işleri yapmıyorum. Zaten bu bitkiden bende yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.