Çeşme papatyası, Argyranthemum

Çiçeklenme süresi uzun, küçük çalı yapılı bahçe papatyaları. Kalın gövde oluşturan çeşitlerine küçük bir süs ağacı formu verebilmek mümkün.

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından Argyranthemum cinsinden bitkiler küçük ve yarı odunsu çalı şeklinde gelişen, papatya benzeri çiçekler açan 24 türden oluşur. Kanarya Adaları ve cıvar adalarında endemiktirler. Bizde yaygın ismi çeşme papatyasıdır.

Genel özellikleri

Başlıca üç türü süs bitkiciliğinde kullanılır. A. frutescens, A. foeniculaceum ve A. maderense. Bunların kendi türlerine ait çeşitleri olduğu gibi birbirleriyle melezlendirilip kültivarları ve hibritleri de türetilmiş. Çeşidine göre çiçeklerinin görsel özellikleri ve yaprakları farklı farklıdır. Sade kır papatyası görünümlü, yalınkat ve katmerli, kasımpatı çiçeği benzeri katmerli çiçekli, beyaz, sarı, pembenin çeşitli tonlarında, fuşya rengi, bordo, vişne rengi çiçekler açan zengin çeşme papatyası çeşitleri var.

Diğer bahçe papatyalarından farkı

1- Ağaç papatyası veya sarı çalı papatyası denen Euryops cinsi bitkiler farklıdır. Burada konu olan çeşme papatyası Argyranthemum türleridir.
2- Çeşme papatyalarına İngilizcede yaygın olarak margarit derler. Bizde margarit denen türse sadece ilkbahar ortası ile yaz başı arasında kocaman beyaz papatyalar açar.
3- Bunların müşkülpesent bodrum papatyasıyla da ilgisi yoktur. Çok daha uyumludur. Bodrum papatyalarının yaprakları aynısafa papatyasının yaprakları gibidir. Çeşme papatyalarının yaprakları beyaz kır papatyalarının yapraklarına benzer.

Çeşme Papatyası

Çeşme Papatyası

Kullanım

Argyranthemum -çeşme papatyaları- en az iki ay devamlı papatya açtıkları için bahçecilikte önemlidir Genelde yazı ortasında çiçeklenmeyi bırakırlar. Pembe yalınkat çiçekli çeşidi tüm yıl hiç durmadan çiçek açar. Güneşli bahçelere, teraslara uygundur. Gösterişli çiçek açanlarının saksılarda hediyelik satılması amacıyla ayrı yetiştiriciliği yapılır. İç mekanlarda yaşayamazlar.

İklim uygunluğu

Çeşme papatyası uzun ömürlü bahçe/balkon ve teras süs bitkisidir. Şiddetli sıcaklara dayanıklıdır. Tam gün güneşli yerleri ve yarı gölgeli yerleri sever. Sırf gölge veya koyu gölge yerler pek uygun değildir. Kışın -7C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır deniyorsa da buna pek güvenmemeli. Zira soğuğun şiddetinden ziyade süresi çeşme papatyalarına zarar verir. Mesela 4 saat -7C derece soğuk belki fazla zarar vermez ama 10 saat süren-3C derece soğuk öldürebilir. Yani hafif don olayları olan deniz etkisindeki bölgelerde kışın (don olayı olacağı günlerde) naylonlarla sararak korumak gerekiyor. Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde koruma gerekmez. İstanbul, Doğu karadeniz kıyı kesimleri ve Ege kıyı kesimlerinde ise güney cephelere dikmişseniz pek koruma istemezler. Diğer karasal iklimli yerlerde çeşme papatyaları kışın kesinlikle dışarda bırakılmamalılar.

Yetiştirilmesi, bakımı

İçmekânlara uygun değildir. Park, bahçe, balkon ve teraslar içindir. Çeşme papatyalarının bu şekilde yetiştirilmesinde, bakımında hemen hiç problem yoktur. Kolay yetiştirilen bitkilerdendirler.

Toprak

Toprak seçmez. Toprağı fazla problemli olmayan bahçelerde özel bir şeye ihtiyaç olmadan yetiştirilebilir. Saksıda ise suyu iyi süzdüren toprak ister. Sırf hazır toprak çeşme papatyalarına (özellikle de havası fazla sıcak olan memleketlerde) iyi değildir. Verimli toprağı olan bir tarlanın, bir bahçenin toprağını tek başına veya hazır toprakla karıştırarak saksıya doldurun çeşme papatyalarınızı dikin.

Sulama-besleme

Gereksiz yere sık sulama çeşme papatyalarına zarar verebilir. Toprakta kaydadeğer bir kuruma olmadıkça sulamayın. Bahçede yetiştirilenler gübre filan istemez. Saksıda yetiştiriyorsanız ilkbahardan sonbahara kadar güzelce çiçeklenebilmesi için ayda bir defa genel kullanım bitki besini verin.

Budama

Çeşme papatyalarında budama ağaç ve çalı bitkilerde olduğu gibi bir budama değil de sadece solmuş çiçekleri ayıklama ve dallara şekil verme şeklinde olur. Güçsüzleşen dalları kesmeniz ve solmuş çiçekleri hiç bekletmeden kesmeniz çiçek verimini arttırabilir. Boylanan kalın gövdeli çeşitlerinde ya alt yan dalları kesmelisiniz ya da dipten çıkan filizlerden en sağlamlarını bırakarak ana gövdeyi kesmelisiniz. Boylanmayan çeşitlerini ise eğer taze sürgünler varsa çiçeklenmiş, çiçek verimi düşmüş dalları dipten kesmelisiniz. Taze sürgünler daha kuvvetli gelişir böylece.

Kalınca dallar geliştiren çeşme papatyası çeşitlerine düzenli ve dikkatli budamalarla tijli formunda küçük bir süs ağacı görünümü vermek mümkündür. Bunlar bonsai gibi de şekillendirilebilir.

Çoğaltılması

Türüne, çeşidine göre çoğaltma usulleri farklı olabiliyor. Küçük yapılı olanları genelde sadece tohumla çoğaltılır. Tohumları kış sonunda, bahar başında ekmelisiniz. Diğer her çeşidinin tohumla yetiştirilmesi de mümkündür.

Güçlü dallı olanları tohum ile, » Tepe çeliği ile ve » yarı olgun dal çeliği ile çoğaltabilirsiniz. Ben şöyle yapıyorum: Yan dallarını ana dala birleştiği yerden kesip alıyorum. Direkt olarak bahçeye toprağa dikiyorum. İlk üç hafta boyunca sık sık sulamak gerekir. Böylece, iki üç hafta aygın baygın kalarak sonra köklenmedikleri halde diriliyorlar ama köklenmeleri 1,5-2 ayı bulur. Köklenmeyene rastlamadım. Bu usulde tutmaları 100% kesindir diyebilirim. Kışın don olaylarının nadir olduğu yerlerde kış boyunca bile bu şekilde çoğaltabilirsiniz ama hava durumunun gidişatına göre, uzun süre hava çok soğuk ise köklenmesi de çok geç gerçekleşir. Odunlaşmış dalları pek tercih etmeyin. Bunun dışında sağlıklı ve tam olgun dallar, en körpe en mini dallar bile kökleniyor.

Kök sürgünleriyle çoğalanları üç yılda bir ilkbahar başında kökten guruplar halinde ayırmalısınız. Kışın don olayları pek görülmeyen yerlerde sonbaharda da ayrılabilir.

Kök sürgünleriyle çoğalmayan kısa boylu çeşme papatyası çeşitlerinde üçüncü yılan itibaren çiçeklenme verimi düşer. Her yıl tohumdan ya da çelikle yenilerini yetiştirmek iyi olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Çeşme papatyası, Argyranthemum' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Merve, Beykoz dedi ki:

    üç tane çeşme papatyası aldım fakat tomurcukları kurumaya başladı. Çok rüzgar esen bir yerde. Acaba ondan mı kaynaklanıyor? Şimdiki çiçekleri bitince bir daha baharda mı açacak?
    ***
    Hayır kışa kadar tekrar tekrar çiçek açar. Tomurcuklarının kuruması belki susuzluktandır. Çünkü ben de 1,5 ay önce aldım ve gördüm ki bir günde kuruyan acayip bir toprağa dikmişler. Belki sizinkiler de benzer özellikli toprağa dikilmiş olabilir. Rüzgarın güneşin zarar vermesi söz konusu olamaz. Toprak kurudukça fazla susuz bırakmadan suluyorum. Hiçbir tomurcuğu kurumadı. Hepsi büyüyüp açtılar. Birçok yeni tomurcuklar verdi. Ayrıca belki sizinkiler Bodrum papatyası olabilir. Onlar çok hassas. Tavsiye etmem.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)