Ficus ‘Alii’

Moraceae (Dutgiller) Famiyasının dar-uzun yapraklı Ficus maclellandii türü doğal ortamlarında kocaman ulu ağaçlardır. Anavatanı Java ve Filipinler civarlarında deniz seviyesinden 500m yüksek dağ ormanları ve sis ormanlarıdır. Bu türün Ficus ‘Alii’ adlı kültivarı saksıda salon-ofis bitkisi olarak yetiştirilir.

 

Ficus maclellandii 'Alii'

Ficus maclellandii ‘Alii’

Genel özellikleri

Ficus ‘Alii’ kültivarının dalları Benjamin dalları gibi incedir. Yaprakları zakkum yaprakları ile büyük benzerlik gösterir. Yaprak uzunluğu 15cm ile 22cm arasında değişir. Genişliği 2cm kadardır. Yapraklar olgunlaşınca biraz matlaşır. Bu kültivar Havai’de türetilmiştir. Havai dilinde Alii şef veya kral anlamına geliyor.

F. maclellandii türünün diğer kültivarı Ficus maclellandii ‘Amstel King’ yaprakları biraz daha parklak ve hafifçe daha geniştir. Alii kadar uzun yapraklı olmaz. Görünümü benjamin yapraklarının aynı darlıkta ama üç dört misli uzun hali gibidir. Daha gösterişli yapraklara sahip başka kültivarlar da türetilmiş.

Ficus maclellandii 'Amstel King'

Ficus maclellandii ‘Amstel King’

Kullanım ve uyumluluk

Ofislere, resmî mekânlara uygun, sade ama son derece dekoratif bitkilerdir. İçmekanlara uyumluluğu benjaminden milyon kat yüksektir. Olmadık sebeplerle yaprak dökmez. İhmallere çok dayanıklıdır. İklimi uygun yerlerde iyi ve güzel bir bahçe süs ağacı olur. Aşırı şiddetli sıcaklara uygunluğu tamdır.

Benjamine göre daha dekoratif ve üstelik hiçbir müşkülpesentliği olmadığı halde bunun satışlarının o kadar yaygın olmaması çok garip.

Kışa dayanıklılığı

Ficus maclellandii ‘Alii’ kışın -7C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. İstanbul’da çok yüksek olmayan kesimlerde bahçelere dikilebilir. Ege – Akdeniz kıyı kesimlerinde risk yok.

Yetiştirme, bakım

» Kauçuk ile aynı bakımı ister. Ondan daha uyumlu bir bitkidir.

Köklerinin zar zor sığacağı saksılarda yetiştirmelisiniz. Kökler saksıya hiç sığmaz olduğu zaman çok az farklı bir boy büyük saksıya aktarın.

Ayda bir defa bitki besini vermek yeterli. Daha fazlasına ihtiyacı yok. Genel kullanım ya da yaprak amaçlı bitki besini verin.

Suda kolayca kökleniyor. Ficus türleri üretim sayfasına da bakabilirsiniz.

Tavsiye bilgiler ve benim bir yıllık tecrübem arasındaki farklar

Bor elementini içeren bitki besinin zarar vereceği söyleniyor. Ben bir yıldır borlu bitki besini veriyorum ve hiç zararı olmadı.

Toprak ya kuvvetli asitli (pH 5.1 ile 5.5 arası) ya da orta asitli (pH 5.6 ile 6 arası) olmalı diyorlar. Bense bolca ponza taşı karıştırdığım nötr toprakta yetiştiriyorum (hazır torf toprak). Hiçbir sorun yok.

Bir yıldır bakıyorum. Geçen yıl ilkbaharda kuzenim Almanyadan getirdi. Topraktan sökmüş, köklerini naylona sarmıştı. Ben diktikten on gün kadar sonra büyümeye başladı. Yaz boyunca sıcakta hızlı bir gelişim gösterdi. Bir hayli yeni yaprak çıkardı. Şimdiye kadar ne eski yaprakları ne de yeni yaprakları hiçbir yaprağı sararmadı, dökülmedi. Hepsi sapasağlam duruyor.

Problemleri

Örümcek bitler dadanabilir demişler. Bizim salonda örümcek bitler bunu benjamin kadar sevmedi. Bitlendiğini görmedim. Yine de her fırsatta banyoda duş altında güzelce yıkarım.

Ficus ‘Alii’ serin yerde olup güneş de almazsa gelişimi tamamen durur. Gereğinden büyük saksılarda da gelişimi durur, hatta ölebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Ficus ‘Alii’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mudanya dedi ki:

  Merhaba bir kaç ay önce bu bitkiden edindim. Satıcısına dış mekanda yetişebilirliğini sorduğumda sorun olmayacağını söyledi. Şu anda balkonda duruyor ve yapraklarında lekelenmeler başlamış. Sanırım soğuk hava ve iki günlük don olayından etkilendi. İçeri almak istiyorum. Sorun yaşar mıyım?
  ***
  Zaten olan olmuş. Bundan sonra içeri alsanız ölmeyeceği varsa bile kesin ölür. En büyük hatanız satıcıları uzman sanmanız. Nedense hiç biri bilmiyorum demez. Yalan yanlış tavsiyelerde bulunurlar. Tek amaçları mal satabilmek. Başka hiçbir şey değil.

 2. Esen, İstanbul dedi ki:

  Ficus alii arıyorum ama hiçbir yerde bulamıyorum. Önerebileceginiz bir yer var mı?
  ***
  Ben İstanbul’da iken (yıllar önce idi) büyük bir Belediye fidanlığında sattıklarını görmüştüm. Fidanlıklara bakmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.