Ficus ‘Alii’ (zakkum yapraklı kauçuk)

Yaprakları zakkum yapraklarına çok benzer. içmekanlara oldukça uyumlu, dayanıklı, son derece dekoratif süs bitkisidir. Ficus maclellandii kültivarlarındandır.

Moraceae (Dutgiller) Famiyasının Ficus (İncir) cinsinden, dar-uzun yapraklı Ficus maclellandii (eski adları Ficus binnendijkii ve Ficus longifolia) türü. Dalları ince olur. Benjamin ile aynı incelikte gibi. Hafifçe daha kalın. Anavatanı Java ve Filipinler cıvarlarında deniz seviyesinden 500m yüksek dağ ormanları ve sis ormanlarıdır.

Genel özellikleri

Ficus maclellandii’nin en yaygın yetiştirilen kültivarı Alii’dir. Yaprakları zakkum yaprakları ile büyük benzerlik gösterir. Yaprak uzunluğu 15cm ile 22cm arasında değişir. Genişliği 2cm kadar. Olgunlaşınca biraz matlaşır. Bu kültivar Havai’de türetilmiş. Havai dilinde Alii şef veya kral anlamına geliyor.

F. maclellandii türünün diğer kültivarı Ficus maclellandii ‘Amstel King’ yaprakları biraz daha parklak ve hafifçe daha geniştir. Alii kadar uzun yapraklı olmaz. Görünümü benjamin yapraklarının aynı darlıkta ama üç dört misli uzun hali gibidir. Daha gösterişli yapraklara sahip kültivarları da türetilmiş.

Ficus maclellandii 'Alii'

Ficus maclellandii ‘Alii’

Kullanım ve uyumluluk

Ofislere, resmî mekânlara uygun, sade ama son derece dekoratif bitkilerdendir. İçmekanlara uyumluluğu benjaminden milyon kat yüksektir. Olmadık sebeplerle yaprak dökmez. İhmallere çok dayanıklıdır. İklimi uygun yerlerde bahçe süs ağacı olarak kullanılabilir. Aşırı sıcaklara uygunluğu tamdır.

Benjamine göre daha dekoratif ve üstelik hiçbir müşkülpesentliği olmadığı halde bunun satışlarının o kadar yaygın olmaması çok garip.

Kışa dayanıklılığı

Ficus maclellandii ‘Alii’ kışın -7C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır. İstanbul’da çok yüksek olmayan kesimlerde bahçelere dikilebilir. Yine de kuzeyli yönlerden esen rüzgarlara fazla açık olan yerlere dikmekten kaçınılmalıdır. Ege – Akdeniz kıyı kesimlerinde risk yok. Safkan türünün ve diğer kültivarlarının kışa dayanıklılığı hakkında bilgi bulamadım.

Yetiştirilmesi, bakımı

» Kauçuk ile aynı bakımı ister. Ondan daha uyumlu bir bitkidir.

Köklerinin zar zor sığacağı saksılarda yetiştirmelisiniz. Kökler saksıya hiç sığmaz olduğu zaman çok az farklı bir boy büyük saksıya aktarın.

Ayda bir defa bitki besini vermek yeterli. Daha fazlasına ihtiyacı yok. Genel kullanım ya da yaprak amaçlı bitki besini verin.

Suda kolayca kökleniyor. Ficus türleri üretim sayfasına da bakabilirsiniz.

Tavsiye bilgiler ve benim bir yıllık tecrübem arasındaki farklar

Bor elementini içeren bitki besinin zarar vereceği söyleniyor. Ben bir yıldır borlu bitki besini veriyorum ve hiç zararı olmadı.

Toprak ya kuvvetli asitli (pH 5.1 ile 5.5 arası) ya da orta asitli (pH 5.6 ile 6 arası) olmalı diyorlar. Bense bolca ponza taşı karıştırdığım nötr toprakta yetiştiriyorum (hazır poşet toprak). Hiçbir sorun yok.

Bir yıldır bakıyorum. Geçen yıl ilkbaharda kuzenim Almanyadan getirdi. Topraktan sökmüş, köklerini naylona sarmıştı. Ben diktikten on gün kadar sonra büyümeye başladı. Yaz boyunca sıcakta hızlı bir gelişim gösterdi. Bir hayli yeni yaprak çıkardı. Şimdiye kadar ne eski yaprakları ne de yeni yaprakları hiçbir yaprağı sararmadı, dökülmedi. Hepsi sapasağlam duruyor.

Problemleri

Örümcek bitler dadanabilir demişler. Bizim salonda örümcek bitler bunu benjamin kadar sevmedi. Bitlendiğini görmedim. Yine de her fırsatta banyoda duş altında güzelce yıkarım.

Serinde güneş de almazsa gelişimi tamamen durur. Gereğinden büyük saksılarda da gelişimi durur hatta ölebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Ficus ‘Alii’ (zakkum yapraklı kauçuk)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayka dedi ki:

  Saksısı hansi fasılda değiştirilir?
  ***
  Her zaman değiştirebilirsiniz.

 2. Esra, istanbul dedi ki:

  Bu bitkiyi nerede bulabiliriz? Zehirli midir?
  ***
  Satışı pek yaygın değil. İstanbul’da bir iki fidanlıkta görmüştüm. Benjamin ve kauçuk ne kadar zehirli ise bu da o kadar zehirli. Yani yemedikçe tehlikesi yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)