Ficus benjamina

Benjamin Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus cinsinin bir türüdür (Ficus benjamina). Ana vatanı güney ve güneydoğu Asya ile Avustralya’dır.

Benjamin, Ficus benjamina salon bitkisi

Genel özellikleri

İklimi ve toprağı uygun olan memleketlerde benjamin 30 metreyi aşan büyük bir ağaç olarak gelişir. Ofis ve salonlarda ise 3 metreyi bulmaz.

Habitat

Ficus benjamina hem sıcak / yarı kurak tropikal iklim bölgelerinin hem de yağışlı tropikal iklim bölgelerinin bitkisidir. Aylarca yağmursuzluğa, aşırı sıcaklara ve haftalarca süren serin yağmurlara uyumludur.

Kullanımı

Benjamin şık, zarif bir gölge sağlayıcı ağaç olduğu için tropikal ve diğer iklimi uygun yerlerde parklara, yol kenarlarına dikilir. Bonsaicilikte de kullanılır. Dekoratifliği sebebiyle salonlarda ve ofislerde en çok tercih ettiğimiz süs bitkilerinden biridir. İç mekânlarda hava temizleyici özelliği olduğunu birçok kaynakta iddia ederler. Fakat siz ciddiye almayın.

Kışa dayanıklılık

Uzun sürmemek şartıyla ve kuzeyli yönlerden rüzgâr almamak şartıyla -5C derece soğuğa dayanır. Ege ve Akdeniz bölgelerimizin tam deniz etkisinde olan ve çok düşük rakım bölgelerinde binaların güney cephelerinde bahçelerde ağaç gibi yetişmesi mümkündür.

Bazı Ficus benjamina kültivarları

Exotica, Danielle, Gold Princes, Golden King, Hawaii, Naomi, Natasha (ficus Yvig), Nuda, Starlight, Variegata.

Evde, ofiste Benjamin bakımı

İç mekânlarda benjamin yetiştirme tavsiyelerinde her yerde gördüğünüz “hava akımları olmaması gerekir” tavsiyeleri ancak benjamininizin sağlığını kaybetmesine ve ölüm sürecine girmesine neden oluyor. Sağlıklı gelişmesi için en başta gelen en önemli şart hava akımlarıdır, esintilerdir.

Güneş ve rüzgar ihtiyacı

Aslında saatlerce süren şiddetli yakıcı direkt güneşe tam uyum sağlar ama direkt güneş almayan şiddetli aydınlık yerlerde de hiç kusursuz gelişir. Sadece koyu gölge ve gündüz boyu iyi aydınlanmayan mekanlar iyi değildir. Tam tepesinde kuvvetli aydınlatan bir flüoresan lamba varsa bu bile yeterlidir. Günde 9 saatten az olmamak şartıyla.

Benjamin için başka hiçbir şey esinti kadar öncelikli önem taşımaz. Sebepsiz sandığınız zamansız yaprak sararması, yaprak dökümü hava akımlarının olmayışı yüzündendir. Gelişiminin durması, aylarca bir tek yaprak açmaması da yine aynı sebepledir. Ya havasızlık ya yetersiz hava akımları. Yıllardır Benjamin yetiştiriyorum. En iyi en coşkulu yapraklanmayı, gelişmeyi evin hava cereyanı en yoğun köşesinde gördüm (İstanbul hava şartlarında). Hava cereyanından koruyunuz ısrarlı tavsiyeleri bir çeşit hurafedir.

Toprak

Toprağın süzekliği ve havadarlığı önemlidir. Salonlarda Ficus benjamina yetiştirmek için 3 ölçü salon bitkilerine özel torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın.

Sulama, besin verme, yıkama rejimine dikkat edin

Yoğun yaprak dökme zamanında (bu dönem genelde kasım ortasından aralık sonuna kadardır) toprak kupkuru oldukça sulayın. Diğer zamanlarda toprak üst yüzeyi hafifçe kuruduğunda sulayın. Sıcak yaz günlerinde eğer yeri devamlı esintili ise (özellikle de dışarıda tutuyorsanız) her gün bile sulamanızda sakınca yok. Rüzgar + bol sulama bir araya gelirse benjaminler çok güzel dallanıp budaklanır ve hızlı büyür.

Besin olarak Çiçekcoçturan, Vilmorin, Genta gibi sıvı besinlerden ayda bir iki defa yeterlidir.

Normal sulamalarda mutlaka saksının alt deliklerinden az da olsa bir miktar su dışarı çıkmalıdır. Buna büyük önem verin (ayrıntılı bilgi). Az miktar su kullanmayın. Ancak besinli sulamalarda miktar önemli değil.

Yıkamasına gelince ne kadar sık yıkarsanız o kadar iyi olur. Bunun için banyoya götürün. Duş ile tazyikli suyu yaprakların üstüne, altına ve tüm dallara tutarak adam akıllı yıkayın. Bu sırada toprağının ıslanmasında bir sakınca yok.

Saksı, toprak değiştirme

Benjaminin saksısı köklerinin sığacağı kadar olmalı. Gereksiz yere  koskocaman saksı kullanmayın. Toprak değiştirmeyi iki veya üç yılda bir defa yapın. Kökler saksı yetersiz kalacak kadar çoğalmışsa az farkla bir boy büyük saksıya aktarın. Saksı-toprak değişimini eğer bulunduğu yerde güçlü hava akımları oluyorsa yılın herhangi bir zamanında yapın. Değilse sadece mayıstan itibaren eylüle kadar yapmalısınız. Benjamin kökleri pek hassas değildir. Yani topraktan sökerken rahat olun.

Dinlendirme

Ekim ayı sonundan aralık ayı sonuna kadar sadece toprak adam akıllı kupkuru oldukça sulayın. Besin vermeyin. Bu süreçte fazlaca direkt güneş alması da iyi olur. Bırakın istediği kadar yaprak döksün. Dinlendirme sonunda (20-25 aralık gibi) banyoya götürüp duş altında uzun süre yıkayın. Toprağını da bol bol sulayın. Bundan sonra yeri mutlaka çok havadar olmalı. Ve artık normal sulamaya, beslemeye devam edin. On onbeş gün içinde her yerinden filizler çıkardığını göreceksiniz.

Budama

Hafif budamaları her zaman yapabilirsiniz. Benjaminlere daha ciddi budamayı yaprak dökümü zamanının üçüncü haftada yapın (aralık ayı başı gibi). Korkmadan istediğiniz gibi budayın.

Benjamin fidanı üretimi

Benjamin (Ficus benjamina) çoğaltılmasında en etkili yol » Ficus çoğaltma sayfasında anlattığım çelikle üretme konusunun 2. maddesidir. Oradan bakın.

Basit çoğaltma yöntemi: Başlangıç için ocak ayının ortasından mart ayına kadar en iyi zamandır. 10cm kadar, 1 yaşını geçmemiş benjamin dallarından kesip alın. Yapraklarını koparmadan en diplerinden makasla kesin. Sadece en üst üç yaprak kalsın. Çay bardağına yarıdan biraz fazla su doldurun. Dalı içine yerleştirin. Suyu 10 günde bir defa defa değiştirmelisiniz. Bulunduğu yer havadar ve çok kuvvetli aydınlık olmalı. Biraz güneş alıyorsa zararı yok. Köklenmeye 1 ay içinde başlar. Kökler en az 5cm uzayana kadar bekleyin. Sonra eşit ölçülerde torf + ponza taşı karışımına dikin. Karşım yeterince nemli olacak. Fazla ıslak olmamalı. Diktikten sonra sulamayın. Bir poşete geçirip hava almayacak şekilde bağlayın. Direkt güneş almayan ama kuvvetli aydınlık yerde bir hafta bekletin. Bu sırada kökler toprağa adapte olur. Sonra naylonu açın, güzelce sulayın, bir daha kapatmayın. Yeri esintili olursa süratle büyür.

Zararlıları ve Problemleri

İç mekanlarda hiç eksik olmayan zararlısı örümcek bitlerdir. Buna her ilaç fayda etmez. Benjaminimin yaprakları bitlendi diye çok şikayet geliyor. Birçok parazit türleri benjaminlere musallat olur. Ayrıntılı mücadele bilgileri için ve bit türleri için » bitki bitleri sayfasına bakın. Sık sık yıkamak parazitlerden korumak için etkili bir yoldur.
— Başka bir zararlısı: Dallarda mercimek kadar kahverengi kabartılar oluşturuyor ve dalları, yaprakları yapış yapış ediyor. Yani koşnil türlerinden bir parazit. Zirai mücadele ilaç satıcılarına sorup gereken ilacı alın ve tarifine göre uygulayın.

En sık görülen problem, en çok şikâyet konusu zamansız yaprak dökülmesidir. Benjamin bir ortamdan çok farklı bir ortama yer değişikliğinde yaprak dökebilir. Eğer yeri yeterince havadar ise önemli değildir. 2-3 hafta içinde yeni yerine adapte olur ve yeniden yapraklanmaya başlar. Fakat eğer yeri havadar değilse benjamininiz yapraklarını dökmeye devam edecek, ölüm sürecine girecektir. Hava akımları olmayan mekânlara kesinlikle benjamin tavsiye etmiyorum.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Ficus benjamina' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hülya A. -Kırşehir dedi ki:

  Yaklaşık dört buçuk ay önce kızımın aldığı Benjamin çok yaprak döküyor diye size daha önce yazmıştım. Bu zamana kadar aralıklarla dökülme devam etti. Az sayıda yaprağı kaldı. Kuzey cephe gayet aydınlık bir pencere önünde tuttum. Toprak yıkaması da yaptım ama dökülme devam etti. Hiç bitki besini vermedim. Sulamaları da sizin tarif ettiğiniz usülle yapıyorum. Toprağını kontrol ettim. Sizin tabirinizle başbelası cocopeat. Sorunun toprak olduğunu düsünüyorum. Bu durumda kökleri topraktan tamamen arındırıp mı yeni toprağına dikmek lazım? Yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Çiçeğim 1m civarında. Saksısı 19×19 ebatında. Aynı boyutta bir saksı yeterli olur mu? Elimde daha büyük boy saksılar da var.
  ***
  Sorunuzu biraz kısalttım. Takdirlerinize çok teşekkür ederim. Benjaminlerde bu tip sorunlar daima havasızlıktan oluyor. Yani hava akımlarına çok ciddi ihtiyacı var. Yerini değiştirin. Ev içinde en fazla hava akımları hatta hava cereyanı nerede ise orada tutun. En geç 15 gün içinde hiç bir filizlenme olmazsa o takdirde toprağını değiştirmek kesin lazımdır diyebiliriz. Saksı boyutu pek önemli değil. Kökler rahatça sığsın yeterli. Ama önce hava akımları olan yerde 15 gün tutun ve sonuca bakın.

 2. Miray, Ankara dedi ki:

  Benjaminimde çok fazla un biti var. Kurtulamıyorum. Bitlerden kurtulabileceğim ilaç markası vb. önerebilir misiniz acaba? Bu bitler insana da zarar verir mi? Ben biraz korktum ve tiksindim. Atmaya da kıyamıyorum.
  ***
  İnsanlara geçmez. Marka önemli değil. Niteliği önemli. Zirai mücadele ilaçları satan bir yerden ilaç alacaksınız. Yaprak biti, unlu bit diye anlatın. İlacın kesin etkili olması için şuradaki yöntemi uygulayın: https://azbitki.com/bitler#etkili

 3. Hülya A. -Kırşehir dedi ki:

  Cevabınızı okuyunca sabah güneşi gören, havaların ısınmasıyla camını sürekli açık tuttuğum pencere önüne koydum. 15 gün bekleyeceğim. Eğer dökülme olmasa bile (ki dökecek fazla bir yaprakta kalmadı) yeni filizlerin gelmesini mi beklemeliyim? İyileşme olursa toprak değiştirmek gerekmez mi? Eğer gerekirse kökleri topraktan arındırmalı mıyım? Elimde A101 toprağı, dere kumu ve kırmızı ponza taşı var. 3 ölçü toprak 1 ölçü ponza ve dere kumu uygun olur mu?
  ***
  Hava akımları (hatta hava fazla serin bile olsa) kesin canlandırır. Bu mevsimde fazlasıyla canlandırıcı etki yapacaktır. Toprağa hiç güvenmiyorsanız isterseniz toprağı hemen şimdi değiştirin. Köklerini tamamıyla o topraktan arındırın ve sadece bir yıl geçerli olacak şekilde, köklerinin zor sığacağı bir saksıya 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı karışımı ile dikin. Gelecek yıl bu zamanlarda daha büyük saksıya, köklerini toprağından arındırmadan, 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı ilavesi ile aktarın.

 4. Naile, Ankara dedi ki:

  Ficus bonsai kaç cm kadar büyür?
  ***
  Yetiştiği şartlara göre değişir. Bonsai tekniklerine göre cüce kalması için uğraşılır. Normal doğal yaşam alanlarında dev ulu ağaç olurlar.

 5. Gülendam, Denizli dedi ki:

  Benjaminim kargo ile bugün geldi. 5 gün yolda kalmış. Toprak kuru değildi. Saksı kısmını streç filmle sarmışlar. Üst taraf poşet içinde. Aşırı nemliydi. Üstteki tüm yapraklarda baca isi gibi küf gibi siyahlıklar oluşmuştu. Tek tek sildim, temizlendi. Bir sıkıntı yaşar mıyım? Endişe ediyorum. Bu kargodan dolayı mı oluştu? Bir hastalık mıdır?
  ***
  O kadar uzun süre kapalı ve serin yerde fazla nemli halde durmaktan dolayı siyah küf oluşmuş. Mutlaka direkt güneşte, çok havadar/esintili bir yerde tutun. Böylece siyah küf hemen durur. Zaten silmişsiniz ama güneş ve hava akımları olmadan tam geçmez. Bir daha sipariş vereceğiniz tarihlere dikkat edin. Bayram öncesi gibi günlere denk gelmesin. Kargolama tarihini de pazartesi veya salı, en geç çarşamba günlerinde yaptırmaya gayret edin.

 6. Özden, Ankara dedi ki:

  Evde bebek ve kedi var. Süt aktığını gördüm. Zararı var mıdır?
  ***
  Eğer bitkiyi yerlerse zehirlenirler. Yemezlerse sorun olmaz. Sütü ise yüzlerine gözlerine sürerlerse bunun da ciddi zararları olabilir.

 7. Serkan, İstanbul dedi ki:

  Kışın benjaminim çok yaprak döküyordu. Sonra 2 haftalık izine gittik. Hava alsın diye balkona koymuştum. Tam da kar yağmış. Muhtamelen soğuktan bütün yaprakları kararmış ve solmuştu çürük çürük gibiydi. Mecbur bütün dallarını budadım baştan çoğalsın diye. 3-4 ay geçti. Düzenli olarak suluyorum. Hava güneş alsın diye balkona koydum. Hiç bir yeşerme yok aylardır. Kurumuş mudur bir çaresi var mıdır? Boşa mı uğraşıyorum?
  ***
  En dip kısmını kazıyıp kontrol edin. Eğer canlı ise ya bembeyaz süt gibi öz su çıkar ya da beyaz-yeşil karışık renkte canlı doku görürsünüz. Bunlar yoksa ölmüştür. Ama varsa üst kurumuş yerleri kesin. Canlı kısımlara ulaşana kadar budayıp kısaltın. Yakında filizlenir.

 8. Zehra, Ankara dedi ki:

  Geçen yıl iki tane benjamin aldım. Uygun toprağa ikisini birleştirip diktim. Çok köklü gür bir bitki oldu. İlk aldığımda oldukça ufaklardı. Biraz boylandılar. Yaprakları gayet iyi durumda. Karşı komşumun kapısında atmak üzere olduğu benjamini görünce izniyle aldım. Bitki yaşıyor. Yeni sürgünler de vermiş ama çok çıplak. Alt tarafı neredeyse tamamen boş. üstlerde uzun dalların sadece uçlarında yapraklar var. Birkaç günlük gözlemime göre herhangi bir hastalığı biti paraziti yok gibi. Önlem olarak ayrı bir yerde tutuyorum zaten. Bu bitkiyi canlandırıp altlardan yaprak vermesini sağlayabilir miyim? Bir de üstteki sadece uçlarında yaprak olan dalların yeni yapraklar çıkarması mümkün mü? Bu atılmaktan son anda kurtulan bitkiyi bir şekilde canlandırırsam kendi bitkimle birleştirmemim bitkiye bir zararı olur mu?
  ***
  Siz nerede tutuyorsanız orasının şartları iyi. Bunu da orada tutun. Ama önce budayın. Bir hayli kısaltın. Duş altında tazyikli su ile iyice yıkayın. Toprağını diğerlerine yaptığınız gibi toprakla değiştirin. Bütün bunları yaptıktan sonra diğerlerinin hızlı geliştiği yere koyun. O da orada hızlıca yeni dallar uzatır. Diğer ikisinin saksısını büyütmeniz gerekmedikçe rahatsız etmeyin. Ne zaman büyük bir saksıya geçirecekseniz o zaman üçünü birleştirmeniz daha iyi olur.

 9. Hulya A. -Kirsehir dedi ki:

  Benim bu Benjamin’le başım dertte. Sizin son tavsiyeniz üzerine camı açık çok güzel esintili sabah güneşi de gören salonumda pencere önüne koydum. 15 günden fazla zaman geçti ama hiç bir gelişme olmadı. Bende su dolu bir kovaya koydum toprağından arınsın diye. Hem yeni toprağı hazırlayayım hem de kökler eski topraktan arındırken zarar görmesin diye suda bekletmek istedim. Ama toprak 2 gündür suyun içinde. Bitkiden hiç ayrılmamış kalıp gibi duruyor. Ben kendim elimle ayırmaya çalışsam muhtemelen köklere zarar veririm diye dokunmadım. 2 gündür suda, dökülen bir avuç bile değil diyebilirim. Nasıl hareket etmeliyim bilemedim.
  ***
  Elinizle uğraşırsanız en azından çoğu kökler kopmadan gider. Yine de hiç gitmiyorsa cocopeat belasını toprak diye kullanmışlardır. Biraz uğraşacaksınız. Bu durumda köklerin rahatsız olması, kopması hiç önemli değil. Zaten fazlasıyla zarar görmüş olduğu uygun yerde hiçbir filizlenme yapmamasından belli.

 10. Hayriye, Çankırı dedi ki:

  Bitkimin yapraklarında hafif yapışkanlık var. Daha önce de unlu bit sebebiyle bakıma almıştım o süreçte yaprakları dökülüyor bitkim güç kaybediyordu. Ama bu kez bırakın güç kaybetmeyi aksine her yerinden yeni yapraklar fışkırıyor iyice dallanıp budaklanıyor. İlk defa bu kadar coşkulu gördüm bitkimi. Diğer hastalıktaki gibi sabunlu su, soğanlı su, oksijenli su, sık sık yapraklarını silmek vb. ne denediysem bu yapışkanlık geçmiyor. 3 aydır uğraşıyorum ama düzelmiyor. Evimde 7 aylık bir bebeğim var. Bu sebeple zirai ilaca biraz mesafeliyim ama son çare oysa onu denerim.
  ***
  Spreyleme kullanım şeklinde nim yağı (neem oil) çok tavsiye edilen bir şey. En iyisi budur. Yoksa Avirmec EC adlı ilaçtan tavsiye ederim. Ama bu ilaç ev içinde uygun değil. Dışarıda uygulayın. Bu arada sizin orada geceleri fazla serin hava oluyor ve dışarıda tutmak bu yüzden tehlikeli. Daha ilk saatlerde köklerden çürüme başlar. Sabah erkenden, en geç saat 9’da dışarı çıkarın. İlaçlayınca (ilacın tam etkili olması için) 6 saat boyunca büyük çöp poşetinde kapalı tutmak lazım. Sonra açın ve güneş batana kadar dışarıda havalandırmaya bırakın. Böylece zehirli koku bir hayli azalır. Güneş batarken tekrar içeri alın. İlk bir veya iki gün bebekten uzak bir odada tutun. Neyi nasıl yapacaksınız açıklaması şurada: https://azbitki.com/bitler#etkili

 11. Onur Arsuz dedi ki:

  Öncesinde bilgisiz ve ilgili benjamin yorumlarına bakarak bir benjamini ışık alan ama havasız, esintisiz yere koymuştum. Yapmayın demelerine rağmen bir deneyeyim diyerek 3 benjaminimi de yarı zaman güneş alan bahçeme diktim. Salondakini kaybetmek üzerindeydim ki geçen hafta ilk kez yazınızla tanıştım ve hava esintisinin faydalı olduğunu öğrendim. Bir haftada yaprak dökmeyi kesti ve yeni filiz verdi. Bahçedekiler gayet sağlıklı. Hatta güneş alan batı cephesindeki yapraklarda çok güzel sarı tonlar oluştu. Benjaminimin adına size teşekkür ederim.
  ***
  Rica ederim ben de teşekkür ederim. Tüm Ficus türleri hava akımlarına fazla ihtiyaç duyarlar ama bu konuda en hassası benjamindir.

 12. Meltem, Samsun dedi ki:

  Benim altı örgülü benjaminim var. 10 yıl önce almıştım. Gür, sıkı yaprakları vardı. Eşim 4 yıl önce budadı. Ondan sonra hiç gürleşmedi. Kel kaldı. Bir tarafı çok daha seyrek. Sürekli açı olarak döndürüyorum ama gayda etmiyor. Ne yapmam gerekiyor? Bu arada saksı toprak değişimi de yaptım o da fayda etmedi.
  ***
  Öyleyse yaşayamayacağı bir yerde tutmaktasınız. Eğer perde arkası ile duvar-pencere köşesi bir yerde tutuyorsanız orada olmaz. Nedense herkes bitkilere en uygunsuz yer olarak öyle köşeleri seçiyor. Benjamin mümkün olduğunca sürekli hava akımları, hatta ev içi hava cereyanı ve çok güçlü ışık ister. Perde arkası havasız ışıksız dip köşe yerlerde git gide kötüleşir.

 13. Sedef A. -İstanbul dedi ki:

  Minik bir çelikten yetiştirdiğim 12 yaşında bir benjaminim var. Boyu neredeyse 1,5m ve hacimli. Arada budarım. Beş ay önce taşındım. Önce bir süre yaprak döktü ama sonra uyum sağladı. Yenilerini veriyor şimdi. Güneş alan açık balkon camının önünde duruyor. Toprak çok eskidi. Sanırım üç seneyi geçti. Az saksı büyüterek toprak eklemesi yapabilir miyim? Çok kıymetlim biraz çekiniyorum açıkçası. Elimde yapraklılar için torf, 3-5 ve 8-10 mmlik dere kumu ve 3mm lik lav taşı var. Bunlar uygun mu? Bir de yıkama yaparken çünkü silmek imkansız çeşme suyu kullanmıyorum ama yukarıdan maşrapa ile suyu dökerken zarar veriyor muyum?
  ***
  Çekinmeyin. Kökleri eski topraktan tamamen arındırmazsanız hiçbir şey olmaz. Zaman ise şimdi tam en iyi zaman. Köklerin en az yarısı eski topraktan hiç ayrılmayacak şekilde yeni saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarın. Biraz iri taneli ponza taşı olsa daha iyi olurdu. Dere kumu büyük saksılarda ağırlığı arttırır. Lav taşından kullanın. Yıkamak için musluk suyunun hiçbir zararı olmaz. Maşrapayla yanlış. Banyoda duş ile tazyikli su ile, hem suyu her yönden ve alttan fışkırtarak yıkamanız lazım.

 14. Selvi knsv dedi ki:

  Kocaman Benjamin çiçeğim kısa sürede tüm yapraklarını döktü. Şimdi sadece dalları kaldı. Kurtarmaya çalışıyorum. Saksı, toprağını ve yerini değiştirdim. Canlandırmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Eğer ölmemişse 7/24 sürekli hava akımları canlandırır. Yani dışarıda tutmanız lazım.

 15. Serra, Bilecik dedi ki:

  Benjaminimin sadece dallarının ucunda yaprakları var. Bolca yenilerini veriyor ama sürekli dal uçlarından. Ayda bir tazyikli suyla yıkıyorum ama düzeltemedim. Balkonum çok fazla güneş alıyor. Oraya koysam işe yarar mı? Yoksa zarar mı veririm?
  ***
  Sürekli filizleniyorsa yeri uygun demektir. Bitlenme mutlaka vardır. Ayda bir yıkamak hiçbir şey ifade etmez. En az haftada bir yıkamalısınız. Ya da örümcek bitler için uygun ilaç bulup kullanın.

 16. Şule, İstanbul dedi ki:

  Nisan ayında örgülü benjamini eve getirdim. Kısa sürede örgü kısımlarından yeni yapraklar verdi, dallar uzadı. Havaların ısınmasıyla yaprak dökümü başladı. Yerini değiştirip cam önüne aldım. Şu anda yaprakların 3/4 ü kahverengi, kuru ve üzerinde dökülmüyor ama kuruyor. İlk aldığımda saksı değiştirdim. Kuruma başlayınca toprağını yandan açıp kontrol ettim. Nemliydi. İlk saksı toprağı sert ve kalıp gibi duruyor. Saksım büyük fakat satın aldığım bahçe marketteki çalışanlar yönlendirdi saksıya. Toprağı bahçe markette satılan klasik 40 Lt toprak. 10 günde bir genta bitki besini veriyorum. Ne yapabilirim, yardım rica ediyorum.
  ***
  Bahsettiğiniz tip topraklar genellikle dış mekan (bahçe,balkon) saksıları içindir ve salon bitkilerini öldürür. Üstüne bir de bitki besini vermişsiniz. O uygunsuz toprak böylece salon bitkileri için tam bir zehir haline gelmiştir. Acilen sökün ve köklerini yıkayın. Çürük yerlerini kesin. Günde iki defa suyunu değiştirerek üç beş gün suda bekletin. Bu sırada 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı ile yeni toprak karışımı yapmalısınız. Sonrra bu yeni karışıma dikin ve sulayın. Sık sık esinti alacağı bir pencere yanında tutun.
  Diğer hatalarınız sanıyorum sulamalarda az su kullanmak ve toprak fazlasıyla ıslak olduğu halde düzenli gün aralıklarıyla sulamaktır. Bitki besini sadece ayda bir vermeliydiniz. Şu iki sayfayı kesinlikle okumanız lazım:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 17. Ege, Batman dedi ki:

  7 yıldır baktığım 2 benjaminim var. Tatilde komşuma emanet ettim. Sanırım çok sık sulamış. Yeri de kısıtlı zamanda hava aldı. Döndüğümde bayağı yaprak dökmüştü. Havasızlıktan diye yerini değiştirdim çok önemsemedim. Ama şimdi gittikçe tüm yapraklar sararmaya solmaya başladı. Cansız sarı bir görüntü aldı. Galiba topraktaki tuz da arttı çünkü saksı yüzeyi kireçli gibi bembeyaz. Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprak yüzeyinin renklenmesi önemli değil. Yıllarca aynı toprakta ise şimdi kökleri eski toprağından fazla arındırmadan yeni toprağa geçirin. Yanlış sulamalar toprağın kimyasal dengesini bozar ve bitkileri öldürür. Şu sayfayı dikkatle okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 18. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  İnternetten aldığım benjamin kısa surede çok yaprak döktü. Evin farkli yerlerine koydum. Şimdiki yerinde dökülme azaldı ancak yeni çıkan filizler hiç büyümüyor. Sanki uykuya geçtiler. Eski canlılığına kavuşması için ne yapmam gerekir?
  ***
  7/24 sürekli hava akımları etkisinde olmadıkça iyi bir gelişim beklemeyin. Evde en havadar yer neresi ise orada tutun. Ben İstanbul’da iken benjamini salonda hava cereyanı olan yerde tutardım. Sadece orada güzel gelişim gösteriyordu.

 19. Filiz, Ankara dedi ki:

  Benjamini kışın nasıl bir yere koymalıyım? Balkonum şu an çok güneş alıyor. Direkt güneş zarar verir mi? Kendi toprağını değistirmeli miyim?
  ***
  Balkonda olmaz. Salon bitkisidir. Toprağını değiştirmeyin. Merak ettiğiniz, daha doğrusu ihtiyacınız olan her şey için lütfen yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun.

 20. Filiz, Ankara dedi ki:

  Kışın havadar yer bulmak zor. kapı pencere açılsa bile belli zaman aralıklarıyla açılıyor. Bu yeterli olur mu?
  ***
  Evlerde zaten yazın bile pencereyi sürekli açık tutamayız. Olduğu kadar yapacaksınız. Yeterli olur mu olmaz mı hiç canınızı sıkmayın. Zaten bugünlerden aralık ayı sonuna kadar bunların yaprak dökme zamanı. Bu dönemde toprak kupkuru oldukça sulayın ve yaprak dökmesine aldırış etmeyin. Aralık sonuna doğru dökülme durur. Sonra normal sulamaya geçersiniz. Belki sizin evin şartlarında zaman farklı olabilir. Mesela belki ocak ayında yapraklarını dökmeye başlar. Kısaca yılda bir defa sonbaharda veya kışın 6 haftalık bir sürede yapraklarının yarısını filan dökmesi normaldir.

 21. Pınar, Çanakkale dedi ki:

  2 benjaminimi bahçeye dikmeye karar verdim. Evin güney cephesinde. Yalnız bahçe çok taşlı bir toprağa sahip. Olumsuz bir etkisi olur mu? Çok endişeliyim sağlıklı 2 benjaminim için. Ama artık çok büyüdüler ve evden uçma zamanları geldi.
  ***
  Kışın ölürler. Bodrum’da bile bazı kışlar bunlar soğuğa dayanamayıp tamamıyla donup ölüyor. Orada kesin ölürler.

 22. Hakan S. -Ankara dedi ki:

  20 seneye yakın baktığım benjamin yeni evimde yaprak kıvırmaya başladı. Eski evim güneşin doğuşuna sahipti yeni evim çift camlı. Doğuştan batana kadar güneş alıyor ve ciddi aydınlık. Başta camın önümdeydi. Heralde tül yok diye düşündüm tül ekledim. Sorun devam edince kırık beyaz güneşlik de ekledim. Sizce direkt güneş mi etken yoksa başka sebebi mi var?
  ***
  Güneşle ilgili değil. Başka bir sebep söz konusudur. Mesela şimdiki yeri eski alışık olduğu yere göre çok fazla sıcak ve daha az hava nemine sahip ise.. Veya yaprak bitleri dadanmış da olabilir. Kıvrılmalarla birlikte cansızlaşmalar da oluyorsa köklerde çürüme başlamıştır.

 23. Gülcan, Konya dedi ki:

  Çöpün kenarında benjamin buldum. Çoğu yaprağını dökmüş ve dallarında kuruyanlar var. Kalan yapraklarında sanki yapışkan bir şey dökülmüş gibi yapış yapış. Bu durumda kurtarabilir miyim? Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapış yapış olma durumu ve dal kurumaları yoğun bitlenme yüzündendir. Bu yüzden atmışlardır. İyice yıkamanız lazım. Hatta bulaşık deterjanı ile yıkayıp durulayın. Sonra evde güneşli pencere önünde tutun.

 24. Beytullah Özdemir dedi ki:

  Kışın cam balkonda (güney cephesi) idi ve hiç yaprak dökmedi. Şubat Sonu Mart’tan itibaren yapraklar dökülüp yeni yaprak veriyor. Ama yaprak dökülme bitmedi. Bir kere hortumla püskürtme ve bir kere de toprak yıkama yaptım. Yine devam ediyor. Yazdığınız gibi tam kuruyunca suluyorum. Şu an şehrimde 22 derece ve iyi güneş alıyor baya halen tam kuruyunca mı sulayayım? Toprak ekledim. Budama yapayım mı bu ayda? Ayrıca gövdelerinden ayırıp başka saksıya başka gövde alayım mı? Budama nisan sıcağında olur mu?
  ***
  Yaprak dökmesi aslında kasım ayından aralık ayı ortalarına kadar yoğun olması lazım. Duruma göre yapraklarının yarısından fazlası dökülebilir. Şimdi olması normal değil. Belki bulunduğu yerin şartlarına göre öyle bir etki olmuş olabilir. Veya mini örümcek bitler zarar veriyordur. Güneş altında büyüteçle iyice kontrol edin. Çok soğuk ayların dışında sulamaları çok sık yapmanızda bir sakınca yok. Budama bir şeyi değiştirmez. Fayda beklemeyin. Ama küçültmek istiyorsanız o başka. Her zaman budayabilirsiniz. Ayırmanızı tavsiye etmem. Bir saksıda bir tane olunca cılız görünümlü kalırlar. En az üçü bir arada tek saksıda çok güzel görünümlü oluyorlar. Ayda bir defa bitki besini vermeyi unutmayın.

 25. Çilem, İstanbul dedi ki:

  Yeni aldım hasırlı. Hasırı kalacak mı çıkarmam gerekir mı? Ayrıca hangi bitki besinini ne zaman kullanmam gerekir?
  ***
  Hasırlı ilk defa duyuyorum. Herhalde süs için koymuşlardır. Olmaması gerekir. Genel kullanım bitki besininden ayda birde verin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.