Benjamin (Ficus Benjamina)

Bol yapraklı zarif ve sık dallarından ötürü benjamin ağacı ev salonlarında ve ofislerde, güzel bir dekoratif unsur kabul edilir. Bakımı ve yetiştirilmesi hakkında bilgiler…

Bu bitkiye “Benjamin Kavçuğu” diyenler de var. Her ne kadar içmekân süs bitkisi olarak bilinse de, kışları uzun süreli don yaşanmayan, kış soğukları İstanbul’dakinden biraz daha hafif olan yerlerde bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Genel özellikleri

Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus cinsinden bir tür. İklimi ve toprağı uygun olan memleketlerde benjamin 30 metreyi aşabilen büyük bir ağaç olarak gelişebilir. Ofis ve salonlarda ise 3 metreyi bulamaz. Anavatanı güney ve güneydoğu Asya ile Avustralya’dır.

Habitat

Benjamin hem sıcak yarı kurak tropikal iklim bölgelerinin hem yağışlı tropikal iklim bölgelerin bitkisidir. Aylarca yağmursuzluğa, aşırı sıcaklara ve haftalarca süren serin yağmurlara uyumludur.

Kullanımı

Dekoratifliği sebebiyle benjamin salonlarda ve ofislerde en çok tercih edilen süs bitkilerindendir. İçmekânlarda havayı temizlediği birçok kaynakta anlatılır fakat siz ciddiye almayın. Benjamin şık, zarif bir gölge sağlayıcı ağaç olduğu için tropikal ve diğer iklimi uygun yerlerde parklara, yol kenarlarına dikilir. Bonsaicilikte de kullanılır.

Kışa dayanıklılık

Uzun sürmemek şartıyla ve kuzeyli yönlerden direkt rüzgâr almamak şartıyla -5C derece soğuğa dayanır. İstanbul, İzmir, Aydın, Ayvalık civarlarında kıyı kesimlerde güneye, güneybatıya bakan duvar diplerinde kışın zarar görmez (belki yapraklarda kısmi dökülmeler olur). Akdeniz bölgesi kıyı kesimleri Benjamin için tam güvenlidir.

Bazı kültivarları

Exotica, Danielle, Gold Princes, Golden King, Hawaii, Naomi, Natasha (ficus Yvig), Nuda, Starlight, Variegata.

Evde, ofiste Benjamin bakımı

İçmekânlarda benjamin yetiştirme tavsiyelerinde her yerde gördüğünüz “hava akımları olmaması gerekir” tavsiyeleri ancak benjamininizin sağlığını kaybetmesine ve ölüm sürecine girmesine neden oluyor. En başta gelen en önemli şart havadar ortamdır.

Benjamin, Ficus benjamina

Benjamin, Ficus benjamina

Güneş ve rüzgar ihtiyacı

Aslında şiddetli güneş sever ama direkt güneş almayan şiddetli aydınlık yerlerde de hiç kusursuz gelişebilir. Sadece koyu gölge ve gündüzboyu iyi aydınlanmayan mekanlar iyi değildir. Tam tepesinde kuvvetli aydınlatan bir flüoresan lamba varsa bu da yeterlidir. Günde 9 saatten az olmamak şartıyla.

Benjamin için başka hiçbir şey esinti kadar öncelikli önem taşımaz. Sebepsiz sandığınız zamansız yaprak sararması, yaprak dökümü hava akımlarının olmayışı yüzündendir. Gelişiminin durması, aylarca bir tek yaprak açmaması ve yeni çıkarmakta olduğu minik yapraklarını bile dökmesi de yine aynı sebepledir. Ya havasızlık ya yetersiz hava akımları. Yıllardır Benjamin yetiştiriyorum. En iyi en coşkulu yapraklanmayı, gelişmeyi evin hava cereyanı en yoğun köşesinde gördüm. Hava cereyanından koruyunuz ısrarlı tavsiyeleri bir çeşit hurafedir.

Toprak

Asitli ve ötr topraklarda daha iyi gelişir daha sağlıklı olur. Alkalinli (pH 7’nin üzerinde) toprakların pek zararı yok ama belki gelişimi daha yavaş olabilir. Önemli değil. Benjamin için toprağın süzekliği ve havadarlığı önemlidir. Eğer hazır poşet toprak kullanacaksanız mutlaka dörtte bir oranında ponza taşı karıştırın. Zira Benjamin (eğer büyükse) ağırlıktan dolayı dik duramaz. Toprağı sıkıştırmak zorundasınız. Poşet topraklar zamanla çok ezilir kökleri tamamıyla havasız bırakır. Ponza taşı işte bu yüzden kesin gereklidir. Sıkıştırmaya hem fazla gerek kalmaz hem sıkıştırsanız bile hiçbir zararı olmaz. Ponza taşı yerine kuvars kumu da olabilir.

Eğer bahçenizin toprağı verimli ve süzek ise ondan kullanabilirsiniz. Yalnız buna mutlaka kum veya ponza taşı katmalısınız. Hafifse ve gevrek ise 1/6 oranında, değilse ona göre arttırın. ¼ oranına kadar arttırabilirsiniz. Kum kuvars kumu olmalı. Akvaryumcularda bulunur.

Sulama, besin verme, yıkama rejimine dikkat edin

Yoğun yaprak dökme zamanında (bu dönem genelde kasım ortasından aralık sonuna kadardır) toprak kupkuru oldukça sulayın. Diğer zamanlarda toprak üst yüzeyi hafifçe kuruduğunda sulayın. Sıcak yaz günlerinde eğer yeri devamlı esintili ise (özellikle de dışarda tutuyorsanız) her gün bile sulayabilirsiniz. Rüzgar + bol sulama bir araya gelirse benjaminler çok güzel dallanıp budaklanır hızlı büyür.

Besin olarak Çiçekcoçturan, Vilmorin, Genta gbi sıvı besinlerden ayda bir iki defa yeterlidir. En sık ölçüsü, o da eğer hızlı gelişim sürekli devam ediyorsa, iki sumada bir besinli su ile sulayın.

Benjaminlerde toprak yıkaması: En geç iki ayda bir banyoya götürüp baştan aşağı yıkayarak toprağını bol bol sulayın. İyi bir toprak yıkama sulaması yapmalısınız. Yapraklarını ve dallarını ne kadar sık yıkarsanız benjamininiz o denli sağlıklı olacaktır. Toprak yıkaması da toprağın ve köklerin sağlığı için önemlidir. Sık sık besin verilen benjaminlerde kesinlikle şarttır.

Saksı, toprak değiştirme

Benjaminin saksısı köklerinin zor sığacağı kadar olmalı. Eğer fazla büyük olursa gelişimi çok yavaş olur. Toprak değiştirmeyi iki veya üç yılda bir defa yapın. Kökler saksı yetersiz kalacak kadar çoğalmışsa az farkla bir boy büyük saksıya aktarın. Saksı-toprak değişimini eğer bulunduğu yerde güçlü hava akımları oluyorsa yılın her zamanında yapabilirsiniz. Değilse sadece mayıstan itibaren eylüle kadar yapmalısınız.

Dinlendirme

Ekim ayı sonundan aralık ayı sonuna kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Besin vermeyin. Suladığınız zaman fazla su kullanmayın (saksı içeriğinin üst yarısının ıslanması yeterli). Mesela 5 litre hacimli toprağa 1 su bardağı su yeter. Dinlendirme esnasında çok fazla havadar bir yerde tutmayın ama ışıksız güneşsiz kalmasın. Bırakın biraz yaprak döksün. Dinlendirme sonunda banyoya götürün adamakıllı yıkayın. Toprağını da bol bol sulayın. Bundan sonra yeri mutlaka çok havadar olmalı ve normal sulamaya beslemeye devam edin. On onbeş gün içinde her yerinden filizler çıkardığını göreceksiniz.

Budama

Hafif budamaları her zaman yapabilirsiniz. Benjaminlere daha ciddi budamayı yaprak dökümü zamanının üçüncü haftada yapın (aralık ayı başı gibi). Korkmadan istediğiniz gibi budayın.

Çoğaltılması

Benjamin çoğaltılmasında en etkili yol » Ficus çoğaltma sayfasında anlattığım çelikle üretme konusunun 2. maddesidir. Orada bakabilirsiniz.

Basit çoğaltma yöntemi: Başlangıç için ocak ayının ortasından mart ayına kadar en iyi zamandır. 10cm kadar, 1 yaşını geçmemiş benjamin dallarından kesip alın. Yapraklarını koparmadan en diplerinden makasla kesin. Sadece en üst üç yaprak kalsın. Çay bardağına yarıdan biraz az su doldurun. Dalı içine yerleştirin. Suyu 10 günde bir defa defa değiştirmelisiniz. Bulunduğu yer havadar ve çok kuvvetli aydın olmalı. Biraz güneş alabilir zararı yok. Köklenmeye başlaması 1 ay sonra başlayabilir. Kökler en az 5cm uzayana kadar bekleyin. Sonra uygun bir toprağa dikeceksiniz. Toprak yeterince nemli olacak, fazla ıslak olmamalı. Diktikten sonra sulamayın. Bir poşete geçirip hava almayacak şekilde bağlayın. Direkt güneş almayan ama kuvvetli aydınlık yerde bir hafta bekletin. Bu sırada kökler toprağa bağlanır kaynaşır. Sonra naylonu açın, güzelce sulayın, bir daha kapatmayın. Yeri esintili olursa süratle büyür.

Zararlıları ve Problemleri

İçmekanlarda hiç eksik olmayan zararlısı örümcek bitlerdir. Buna her ilaç fayda etmez. Benjaminimin yaprakları bitlendi diye çok şikayet geliyor. Birçok parazit türleri benjaminlere musallat olabilir. Ayrıntılı mücadele bilgileri için ve bit türleri için » bitki bitleri sayfasına bakın. Sık sık yıkamak parazitlerden korumak için iyidir tavsiye edilir.
— Başka bir zararlısı: Dallarda mercimek kadar kahverengi kabartılar oluşturuyor ve dalları, yaprakları yapış yapış ediyor. Yani koşnil türlerinden bir parazit. Bunun çözümü için şu önerilmiş: Anti bakteriyel olmayan bulaşık deterjanından, bir litre suya 20 damla ekleyip karıştırın. Bununla bütün dalları spreyleyin. Aslında zirai mücadele ilaç satıcılarına sorup gereken ilacı alır kullanırsanız daha iyi olur.

En sık görülen problem, en çok şikâyet konusu zamansız yaprak dökülmesidir. Benjamin bir ortamdan çok farklı bir ortama yer değişikliğinde yaprak dökebilir. Eğer yeri yeterince havadar ise önemli değildir. 2-3 hafta içinde yeni yerine adapte olur ve yeniden yapraklanmaya başlar. Fakat eğer yeri havadar değilse benjamininiz yapraklarını dökmeye devam edecek, ölüm sürecine girecektir. Hava akımları olmayan mekânlara kesinlikle benjamin tavsiye etmiyorum.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Benjamin (Ficus Benjamina)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema dedi ki:

  Merhaba, benim de benjamin bitkisinden var. Bir yildir bakıyorum. Çok küçüktü. Bir yilda inanılmaz büyüdü. Fakat toprak değişimi ve bakımlarını yaptığım halde son bir ayda yapraklarını aşağıdan yukarıya dogru dokmeye basladı. NNe yapabilirim?
  ***
  Eğer yaprak dökümü aşırı çok ise sebep sebep bakımınızla alakalı değil, yerinin fazla havasız olmasıyla alakalı. Eğer kel bırakmayacak bir yaprak dökümüyse normaldir. Yazımda verdiğim bilgileri okuyun.

 2. Emel dedi ki:

  Benim Benjaminim küçük ve 1 senede çok yavaş büyüme gösterdi. Boyunun upuzun olmasını istiyorum. Prospektüste belirtildiği gibi yeşil yapraklı bitkiler için vitamin kullanıyorum. Küçük küçük yapraklar çıkmaya başladı, sanırım vitaminin etkisi ama diğer bitkilere göre yine de yavaş büyüyor. Hızlı büyümesini nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Bizimki de yavaş büyüyor. Önemli olan sağlıklı olmasıdır. Yaprakları yeşil ve canlı ise, üst dallarında kuruma olmuyorsa işler yolunda demektir. Acele etmeyin. Ama bilin ki esinti büyümeyi hızlandırıyor. Yaz aylarında bunu sağlayın. En iyisi ilkbahardan eylüle kadar dışarda açık havada tutmaktır.

 3. Mevlüt dedi ki:

  Aslında benjamin yetiştirmek çok kolay. Mesela ben yetiştiiyorum. Uç dallarından kesip perlitte köklendiriyorum. Daha sonra torfla saksılara alıyorum ama nedense istedigim gibi olmuyorlar. Mesela ben çok yogun dalları olsun istiyorum olmuyor. Vitamin olarak nutrlaif veriyorum dogru mu acaba? Sizin önerdiginiz vitamin var mı?
  ***
  Evlerde seradaki gibi gür gelişim olmaz. Şansınıza kalmıştır. Yaz boyunca dışarda tutarak bol bol sularsanız istediğiniz hale gelir. Rüzgarlı ortam Ficus türlerini coşturur.

 4. Ceylan dedi ki:

  Toprağını elimle havalandırırken bir sürü böceklerle karşılaştım. Bir sürü ayakları olan uzun antenleri olan bir böcek. Hangi ilacı kullanmam gerekiyor? Toprağını değiştirmem mi gerekiyor?
  ***
  Eğer gelişmesine zararı yoksa, bitki normal gelişimine devam ediyorsa, bu böcekler bitkinin kökleriyle değil topraktaki maddelerle ilgileniyorlar demektir. Bnimkilerde de var. Yıllardır bir zararını görmedim.

 5. Dönsel dedi ki:

  Bencamini çoğaltmak çok kolay, belki işinize yarar: Şubat mart aylarında budama yapınca dallarını su dolu bir pet şişenin içine koyun. Kök kısımlarında pamuk şeklinde bişiler olusuyor. Sonra ister hemen saksıya dikin ister biraz daha bekledikten sonra nisanın sonuna doğru saksıya dikin. Benjamin tutup çoğalacaktır.

 6. Arzu dedi ki:

  3 ay once oldukca gelismis bir benjamin sahibi oldum. Yerini cok sevdi, gun asiri yapraklari spreyliyorum yeni yapraklar verdi. Hersey yolundayken beyaz pamukcuklar olustu, aldigim cicekciyle gorustum ve ilac hazirladilar. Onu yapraklarina puskurtmeye basladim ancak yapraklar sararlamaya basladi. 1 lt. kadar kullandim ki, ilaclamayi durdurmami soyledi cicekci.. Ne yapmam gerektigini bilemiyorum. Hzla sararmaya devam ediyor. Ne onerirsiniz?
  ***
  Bence ilacı aşırı falza kullandınız. Her neyse, şimdi zarar görmüş yapraklarını dökecek sonra yeni yapraklar çıkaracak. Üzülmeyin benjamin çok dayanıklı bir ağaçtır kolay kolay ölmez.

 7. Deniz dedi ki:

  Benjaminim bitlendi. Hangi ilacı kullanmalıyım isim verebilir misiniz?
  ***
  Örümcek bitlerden ise işiniz zor. Şu sayfadaki açıklamaları okuyun: https://azbitki.com/bitler

 8. Deniz dedi ki:

  Benjaminimin toprağında 1 solucan çok sayıda kırkayak vardı. Toprağını değiştirdim. Düzelmesini umuyordum ama daha da kötü oldu. Neredeyse yaprak kalmadı. Sadece üst taraflarda var. Alt yaparakları tamamen döküldü. Yapraklar kuruyup kahverengi oluyor. Yeni yapraklar çıkmaya çalışıyor ama pek sağılıklı değil. Bir iki tane bit gördüm beyaz. Onları da silerek temizledim. Haftada bir suluyorum. Aydınlık direkt güneş ışığı almayan bir yerde. Yapraklarını ıslak bezle siliyorum sprey de sıkıyorum. Ölmesini istemiyorum ne yapmalıyım? Diğer benjamin de bitlenmişti şimdi durumu iyi. Yan yana koymadım hastalık geçer diye ama yine de hastalandı.
  ***
  Toprak kötü anlaşılan. Ben benjaminin toprağını değiştirdiğim zaman hatta kökleri fazla rahatsız ettiğim halde hiçbir kötü sonuçla karşılamıyorum. Size tavsiyem daha iyi bir toprak bulun toprağı tekrar değiştirin. Eğer çok büyük saksıya dikmişseniz bunun da etkisi var. Belki de yeri iyi değil, bu da önemli. Çok iyi hava akımları olması lazım. Hangisi gerekiyorsa onu öncelikli yapın. Önce yazdıklarımı iyice okuyun her konu detaylarıyla açıklanmıştır.

 9. Nızar dedi ki:

  Benim benlamin bitkim küçük dallar halinde kurumaya başladı. Pek fazla zamanım olmadığı için düzensiz su verdim. 3-2 hafta önce başladı bu kuruma. Şimdi çiçeğin % 60ı kurudu. Çiçeğimin tekrar iyileşmesi için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Sebep susuzluk ise, sularsınız zamanla düzelir. Genelde havasız ortamlarda büyük zarar görüyorlar bunu iyi düşünün. Sanıyorum evde pek bulunmuyorsunuz, pencereler devamlı kapalı, bitki boğuluyor. Balkon varsa orada tutsanız daha iyi.

 10. Evren dedi ki:

  Benim benjaminin önce yapış yapış oldu sonra bütün yapraklarını döktü. Çiçekçi bir karışım verdi ama hiç iyi gelmedi. Son birkaç yaprağı bile yapış yapış her gün elimle siliyorum. Yeniden yaprak çıkarması için ne yapmalıyım?
  ***
  Yeniden yaprak çıkarması için yapacağınız bir şey yok. Sadece bekleyeceksiniz. Çiçekçinin karışımları işe yaramamışsa sebebi ya ilacın işe yaramamasıdır ya da sizin yanlış kullanmanızdır. Şu sayfayı dikkatlice okuyun: https://azbitki.com/bitler bit türüne göre mücadele yolu farklı olabiliyor.

 11. Haluk dedi ki:

  Arkadasımdan bir benjamin dalı aldım ve suya koydum. Fakat nasıl olacağını bilmiyorum. Acaba simdi de köklenir mi? Köklenirse de veya köklendirdigimde topraga ektiğimde yapraklarını döker mi?
  ****
  Bakın şu sayfada ayrıntılı bilgiler var okuyun başarılı olursunuz: https://azbitki.com/suda-koklendirme

 12. Sleepy dedi ki:

  Ofisimde bulunan benjamini (50-60 cm boyunda) yaz ortasında izne çıkacağım için arkadaşın ofisine bırakmıştım. Düzenli olarak sulamasını istemiştim. 2 günde bir bir miktar su yeter diye. Malum yaz oldukça sıcak geçmişti. Arkadaşın ofisindeyken bir sorun yoktu, izin dönüşü tekrar ofisime getirdiğimde yaprakları dökmeye başladı. Şu anda yarıdan fazlası dökülmüş durumda, ve kalan yaprakların uç kısımları sararmış, bazıları da uçtan kurumaya başlamış. Yaprakların dökülmesinin korkulacak bir şey olmadığını yazmışsınız ama yine de çok sevdiğim benjaminim eskisi kadar güzel görünmüyor :( Biliyorum, şimdi toprak değiştirmek için iyi bir zaman değil ancak, yinede hazır yapraklar dökülmüşken değiştirebilirim diyorum (beni uyarırsınız zaten kesinlikle yapmamam gereken birşey ise). Yazı içerisinde perlit ve ponza taşından bahsediyorsunuz. Ankara’da bunları nereden bulabilirim acaba? Hatta iyi bahçe toprağı satan yer varsa onu da söylerseniz sevinirim.
  ***
  Yaprak dökmesi için çok erken ama ortamın şartlarını bilmeden kesin bir şey diyemem. Toprakta kabahat aramayın. Yerinin daha iyi esintili havadar olmasını sağlamalısınız. Bakım bilgilerinde tavsiye ettiğim besin verme vesaire onları da okuyun gereğini yapın.

 13. Afilli dedi ki:

  Hangi çeşit gübre atıyorsunuz?
  ***
  Benjamin gübre istemez. Bitki besinleri fazlasıyla yeterli (çiçekcoşturan, vilmorin, genta gibi).

 14. Sezin dedi ki:

  Ben de yeni bir benjamin aldım. İlk 2 hafta yaprak dökmedi ama şu anda yerini değiştirmeme rağmen hala yaprak doküyor. Uçlarındaki yeni filizler de duşecek gibi duruyor. Hava alabileceği yerde. Balkon kapısınıda acıyorum havalandırmak için ama duzelmiyor. Butun yapraklarını mı dökecek alışması için anlamadım.
  ***
  Şimdi bizim evdeki de yaprak döküyor. Gayet normaldir. Sulamayı azaltın. Bundan sonra toprak iyice kurumadıkça sulamayın.

 15. Eda dedi ki:

  Benjamin bitkisi aldım. doğru yer bulamadım. Bir türlü uyum sağlayamıyor. Her yerde yaprak döküyor. Havadar, fazla güneşli olmayan yerleri denedim, köşelere koymaktan kaçındım hep. Sulamasını kontrol ederek yapıyorum. Çiçeği aldığım saksı toprağı da yeni gibi durmuyor. Toprağı değiştirmem gerekir mi?
  ***
  En çok kasım aralık aylarında yaprak dökerler. İkide bir yer değiştirmek iyi değil. Eğer güneş alabilen ve havadar bir cam önünde tutarsanız yılbaşına doğru yeşerir merak etmeyin. Toprakla ilgili bir sorun yoktur sanmıyorum.

 16. Seval Çelik dedi ki:

  15 – 16 derece sıcaklık uygun mudur? Gece oda bu sıcaklığa düşüyor. Bir de bazı yapraklarını yeşilken döküyor, çok aşırı sulamıyorum.
  ***
  Çok havadar pencere önünde kışın 9-10 derece serinde bile büyümeye yapraklanmaya devam ediyor. Ama şimdi yaprak dökme zamanı. Yok denecek kadar az sulayın, bırakın biraz yapraklarını döksün. Ocakta yeniden filizlenir yapraklanır. En önemli şey hava akımları.

 17. Metin Ü. dedi ki:

  Toprağında küçük siyah böcekler var (tahminimce toprak pireleri) var. Yapraklar dökülüyor. Ne yapmalıyım? Aralık ayı boyunca birer ikişer dökülüyor. Toprağına insektisit atsam olur mu?
  ***
  Bizimki de her yıl olduğu gibi şimdi yine yapraklarının yarısını belki daha fazlasını döktü. Normal bir şey. Ocak ayında yeniden yapraklanmaya başlıyor. Topraktaki böceklerin zararı yok.

 18. Ali, Kayseri dedi ki:

  Ben çiçekciden benjamin aldım. Gübre ne zaman vermeliyim?
  ***
  Verdiğim bakım bilgilerini okuyun ona göre gereğini yapın.

 19. Şebnem, İstanbul dedi ki:

  Üç aydır baktığım bir benjamin çiçeğim var. Bazı dalları üzerinde pamuğa benzer şeyler oluştu ve yaprakları sararmaya başladı. Yeni çıkmaya başlayan yaprakların uçları da sarardı ve sonra siyah renk alarak çıkmayı durdurdu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bit çareleri şu sayfada: https://azbitki.com/bitler ama önce siz yukardaki bakım bilgilerini okuyun hatalarınız varsa öğrenin.

 20. Aylin dedi ki:

  Benjaminim durduk yerde neredeyde tüm yapraklarını döktü. Evden ofisime getirdim. Burda yapraklar çıkmaya çalışıyor, ancak kahverengileşip büyüyemeden kuruyor. Nerde hata yapıyorum?
  ***
  Hava akımları olmazsa ölüm sürecine giriyorlar. Havadar ortam çok önemli. Ben kışın bile sık sık pencereleri açıyorum bu sayede sağlıklı kalıyor. Ayrıca bitlenme var mı büyüteçle kontroledin.

 21. Seda, İstanbul dedi ki:

  Evdeki benjamini geçen sene aldım, 50 cm idi şimdi 1 metreye yakın. Yaprak sararması yok ancak yaprakları çok az. Gözünün içine bakıyorum desem yeridir. Buna karşılık ofisteki diğer benjaminle fazla ilgilenmediğim halde o çılgınlar gibi yaprak veriyor. Çok sık yaprakları var ve halen de yeni filiz vermeye devam ediyor. Ağaç gibi oldu. Evdeki için ne önerirsiniz? Öyle cılız sıska az yapraklı görünce çok üzülüyorum. Sanki öldü ölecek gibi duruyor.
  ***
  Anlaşılan eviniz havasız kalıyor. Sebep budur. Burada verdiğim bakım bilgilerini eksiksiz ugulayın o zaman çok güzel gelişir. Mutlaka okuyun.

 22. Duygu, İzmir dedi ki:

  Gövdesini nasıl ve ne zaman örgü şekline getireceğiz?
  ***
  Bunun için dümdüz uzamış ve her biri köklü birkaç benjamin lazım. Ama iyi bir şey değil.

 23. İnci, Tire dedi ki:

  Yeni aldığım benjamin bitkim yapraklarını sarartıp dökmeye başladı. Bu normal bir şey mi? Değilse ne yapabilirim?
  ***
  Yer değişikliğinde normaldir denebilir fakat yeri eisntisiz ise havadr değilse hep kötüye gidecektir. Çözüm hava akımları.

 24. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benjamin çiçeğimi bir ay önce balkona koymuştum. Yaprak altlarında bitler oluştu. Önce yapış yapıştı. Saksının etrafı bile yapış yapış olmuştu. Birkaç defa banyoda yapraklarını yıkadım. Epey azalmıştı. Sonra bir süredir de yaprakları tek tek sararıp dökülmeye başlamıştı. Toprağında da küçük böcekler vardı, toprağını değiştirdim. Ama hala yapraklarını döküyor. Yeni yapraklar da çıkıyor. Fakat bazı yeni büyüyen yaprakların uçları kahverengi. Toprağını değiştirdikten sonra su vermiştim bir süredir su vermedim. Ne yapmalıyım? Yapraktaki bitler için yazlık yağ varmış ondan mı alsam? Yaprakların dökülmesini nasıl durdurucam?
  ***
  Farklı bitler için çözümler farklı olabiliyor. Okuyun: https://azbitki.com/bitler

 25. Gülbin, İstanbul dedi ki:

  Yeni ufak boy bir benjamin aldım fakat evim kuzey cephe olduğu için en güzel güneş ışığını mutfağım alıyor. Gün boyu da güneş aldığı için acaba zarar verebilir mi? Camlarım mavi, dışardan içerisini göstermeyen tarzda ama yine de çok ışığı sevmezse diye korkuyorum. Aynı ortamda olan orkidem ve bambualarım çok güzel geliştiler. Benjaminim için endişeliyim. Tavsiyeniz nedir acaba?
  ***
  Hiç korkmayın benjamin onlardan bin kat daha fazla güneş uyumludur.

 26. Emine, İstanbul dedi ki:

  Benjaminin toprağında mantarlar çıktı sanırım bir de küflenmiş. Zehirli mi bilemiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Arada bir mantar çıkması normaldir ama sık sık küf oluşuyorsa yeri çok havasız demektir. Daha havadar bir yerde durmalı.

 27. Eda, İstanbul dedi ki:

  İşyerinde olan benjamin 2,5 – 3 senedir bizde. Ofisimiz büyük bir deponun geri kısmında asma kat olarak duruyor. Bu nedenle aydınlık fakat gün ışığı çiçeğe pek etkili olmuyor. Çiçek şuan çok kötü durumda . 5 – 6 tane dal var fakat kalan yaprak sayısı 15-20 tane falan. Saksısı biraz büyüktü. Patronum da biraz daha bahçeden toprak koydurdu. Sonra o toprak zaman içinde çökünce tekrar toprak ekletti ve bu zaman içinde bir kaç defa devam etti. Ben malesef müdahale edemedim. En sonunda 2-3 hafta önce toprağı behçedeki toprakla tamamen değiştirmişler. Ama yine saksıyı doldurabildikleri kadar toprakla doldurmuşlar malesef. Değiştirdikten sonra bir kaç gün, gün boyunca güneş altında beklettiler ve bolca su verdiler. Sizin tabirinizle toprağı yıkadılar yani. Şimdi yine ofis içinde ve son durumu en başta söylediğim hale geldi. Yaprakları kuruyor ve dökülüyor. Ve ayrıca toprağın üst kısmı beyazlandı bu neden olabilir? Kurtarmak için öneriniz nedir? Bugün yaprakları olan küçük bir dalı suyun içine koydum kök vermesini bekleyeceğim. Umarım tutar evime götürmek istiyorum.
  ***
  Güneş almasa bile kuvvetli aydınlık ister. Yeri loş ışıksa uygun değil. Daha da önemlisi, hatta en başta en önemli şey esintidir oldukça havadar ortamdır. Toprak ise onda yanlış yapmışsınız toprak için benim tavsiyelerime bakın. Bu şartların hepsini yerinegetirmelisiniz.

 28. Kamelya, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bir ay önce bir cicekciden Benjamin aldık. Gayet güzel, bol yapraklıydı. Eve getirdikten birkaç gün sonra yapraklarının cogu aşağıdan yukarıya doğru dökülmeye, sonrasında ise dallariyla beraber kurumaya basladi. Toprağı kurudukca suluyorum ama camın önünde perdeye yakın duruyor. Ne yapmalıyım? Neden böyle oluyor?
  ***
  Herhalde yerinde hava akımları sıfır. Tek sebep budur bence. Çalışan insanların evleri benjaminlere uygun değil. Vazgeçmeleri daha iyi olur.

 29. Serap, Manavgat dedi ki:

  Benjaminimin ön kismi gayet yesil ama arka kismi kuru, yaprak yok. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Ev içinde daima aynı yöne bakan benjaminlerde olabilen bir sorun. Normaldir. On onbeş günde bir yön değiştirmeliydiniz.

 30. Benjamin Button dedi ki:

  Benim benjaminim ve yeni aldığım ginseng bonsaimde aynı sorun var. İkisi de yapraklarını yeşilken döküyorlar. Üstlerde yeni filizler geliyor ancak sağlıklı görünen yaprakların birden dökülmesine anlam veremiyorum. Araştırdığım kadarıyla fazla sulamadan kaynaklanan bir problemmiş. Sizden ricam beni sulama konusunda yönlendirmeniz olacaktır. Her sitede farklı şeyler yazıyor ne yapacağımı şaşırdım. Kimi her zaman aynı saatte aynı miktarda sulalın diyor, kimi haftada bir diyor, kimi saksının toprağı 1-2 cm kuruduğunda yazıyor. Nitekim ben kendimce 1-2 cm kuruduğunda bolca sulayıp daha sonra tahliye deliğinden akan suları temizleyip bıraktım, haftada birde toprağının üst kısmını hafifce eşeleyerek havalandırıyorum. Sanırım yeni aldığım için de alışma süreci falan mı hiç bilmiyorum. İnternette elimden geldiğince araştırdım ama kafam iyice karışık. Çiçeklerimi yeni aldım ve bilinçli hareket istiyorum.
  ***
  Yaprak dökme yok, yeni gelişim var, tek sorun yeni yapraklarda.. O halde Şu ikisinden başka problem aramayın: Öncelkli olarak hava akımlarının yetersizliği. İkinci planda ise örümcek bitler (kırmızı olmasa bile kırmızı örümcek derler). İşte bunlara öncelikle dikkat edin.

 31. Esra, Bursa dedi ki:

  Uzun yıllardan beri bir benjaminim var. Şu anda tam bir ağaç boyunda nerdeyse tavana değiyor gibi. Salonuma sığdıramadığım için balkonda bırakacağım bu sene. Yaz döneminde devamlı balkondaydı zaten. Kışın da kalacak. Soğuktan ne kadar etkilenir? Ne yapmam gerekiyor? Yapı marketlerdeki bitki koruyucu örtülerden alıp koruyabilir miyim? Ayrıca budamasını nasıl yapmalıyım?
  ***
  Bursa Merkez kışın benjaminlerin asla kaldıramayacağı kadar soğuk olur. Sakın dışarda bırakmayın. Budama konusu yukarda yazılı.

 32. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 25 gün önce marketten benjamin çiçeği aldım. İlk işim saksını öncekine göre 2 – 3 cm geniş olan bir başkası ile değiştirmek oldu. Açıkcası hangi büyüklüğe ne kadar saksı olmalı noktasında karar vermiyorum, saksı küçük mü büyük mü buna nasıl karar verebiliriz? Aldıktan sonra yapraklarının %20sini döktü, ama yazınızda okuduğum kadarı ile bu normal onun için bunu sormuyorum. Bir de toprağını yüzeyine güzel bir görüntü oluşsun diye kırmızı taşlar koydum. bunun bir zararı olur mu?
  ***
  Saksı değiştirmeniz gerekmezdi. Benjamin kökleri saksıya sığmayacak derecede çoğalırsa o zaman daha büyük saksıya aktarabilirsiniz. Ben şöyle yapıyorum: Toprak değiştireceğim zaman (2 veya 3 yılda bir) önce söküp köklerini topraktan tamamen arındırırım, bakarım daha büyük saksı gerekiyor mu.. Gerekmiyorsa yeni toprakla beraber aynı saksıya veya aynı ebatta yeni bir saksıya dikerim. Süs taşlarının zararı olmaz diye düşünüyorum.

 33. Filiz, Aydın dedi ki:

  Daha bugün sahip olduğum alacalı benjamin çiçeğimi salonda değil de tropikal bitkilerimin olduğu güneybatıya bakan, gölgeli balkonuma koymayı düşünüyorum. Akar türü parazitler benjamini sever demişsiniz. Sorum şu: Benjamini o balkona koyarak filkulağı, aşk merdiveni, euphorbia, arokarya çamı, kauçuk, devetabanı, zemheri ortancası, paşa kılıcını riske atmış olur muyum? Ama o balkondaki her çiçeği fıskıyeyle düzenli yıkıyorum.
  ***
  Su sıkarak yıkıyorsanız barınamazlar. Daha çok iç mekanlarda temiz tutulmayan bitkilerde ve sıcak havada hızla ürerler.

 34. Filiz, Aydın dedi ki:

  9 gün önce evime gelen benjamin çiçeğimin toprağını değiştirip balkona koymuştum. (bir üst mesajda sözünü ettiğim) değiştirmeliydim çünkü toprağı kötüydü. Şimdi de çiçeğim hızla yaprak döküyor. neredeyse kel kalacak. bu arada aydında ısı -5 in altına düşse bile -ki bu arada düşmedi- benim arka balkonum asla o kadar soğumaz. Ne yapayım?
  ***
  Hata etmişsiniz ama yapmışsınız bir kere. Yaprakların hepsi dökülse bile baharda canlanır diye düşünüyorum.

 35. Serkan, Çanakkale dedi ki:

  Benjaminim uzun zamandır yaprak döküyor, ev içinde tutuyorum oda sıcaklığı 20-22 derece civarında. Budama işlemin nasıl ve ne zaman yapmalıyım, hangi gübreleri kullanmalıyım?
  ***
  Gübre değil, sıvı bitki besini yetiyor (uya karıştırılandan). Bu meseleyi ve budamayı yukardan okuyabilirsiniz.

 36. Mehmet Emin dedi ki:

  Benjamin ilgili yine aynı soru; % 90 yaprakları bitti. o normal bir süreç sanırım fakat dallarından çıkan yeni yeşil filizlerde kuruyor ne yapmak lazım? Havadar mı sorusuna peşinen cevap vereyim, camın önünde fakat o cam 2 günde bir 1 saat açılıyor. Toprağını mı tamamen değiştirsem acaba?
  ***
  Toprakta sorun olsa hiç filiz çıkmazdı. Pencereyi açmıyorsunuz. Her gün günde birkaç defa üç beş dakikalığına bile olsa açık tutmalısınız. Havasız ortamı toprak değiştirmekle düzeltemezsiniz. Filizlerin dökülmesi belki bitlerden kaynaklanıyor da olabilir. Büyüteçle veya gözlük camıyla iyice kontrol edin o bitler kolay görülmüyor.

 37. Mehmet Emin dedi ki:

  Merhaba tekrar, yaprakların altında kahverengi ufak noktalar var. Elimle değişince ufalıp eziliyorlar, canlı bir organizma olduğu kesin.. Bunları yıkamak mı gerekiyor ? Peki yıkayınca da zarar göremesin çünkü yıkayınca doğal olarak gövde de ziyadesiyle ıslanacak, hatta toprağı da aynı şekilde.. Yıkama nasıl olmalı biraz ayrıntılı anlatabilir misiniz ? Çok teşekkür ederim..
  ***
  Ben toprak kuruyunca banyoda duşun altında yıkıyorum hem sulanmış oluyor. Yapraklar gövde iyice yıkanmalı. Yaprakların altına sü püskürtmeli. Gövdeyi kuru tutma gerekir diye bir şey duymuşsanız yanlış. Ben yıllardır böyle yıkıyorum hiçbir zararını görmedim. Yazın bitlenince haftada iki veya üç defa yıkamak gerekiyor.

 38. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, ben benjaminimi 5 gün önce balkondan içeri alırken -hava çok soğuk- duşun altında güzelce yıkamıştım. Hem toprağını hem de kendisini. 15 dk kadar duşun altına tuttum, uğraştım. Bugün farkettim ki yeni filizler çıkarıyor. Yani hiç dinlenmemiş oldu. keşke yıkamasa mıydım? Ya da içeri almasa mıydım?
  ***
  Yaprak dökmeye başlamadan önce dinlenmeye başlamıştır zaten. Yeterince dinlenmiştir. Hem Ficuslar yıl içinde zaman zaman dinleniyorlar. Benimki de birsürü yapraklar açtı şimdi.

 39. Kürşat Ç. -Kayseri dedi ki:

  Yaklaşık 15 ay kadar önce bir arkadaşımdan üç adet, yaklaşık bir karış boyunda, topraksız küçük kökleri olan benjamin bitkisinden aldım. Sığır gübresi ve bahçe toprağı karışımlı bir saksıya aralıklı olarak diktim. Ancak bir kaç ay geçtikten sonra bitkilerin üçünde de uç sürgünlerinde bir patlama dahi olmadı. Bu yaz sonunda saksı içindeki gelişimi kontrol etmek için bitkiye baktığımda beyaz renkli köklerin birhayli gelişmiş olduğunu gördüm. Bitkiyi daha büyük bir saksıya (1 numara – 2.5 lt.) aldım, bulunduğu yer oda sıcaklığında, güneş ışığını öğleden sonra alan, pencere önünde, tül arkasında bir yer. Ancak ne yaptımsa, sabırla bekledimse de bir türlü bu üç benjaminin sürgün yerleri patlamadı ve bir santim bile gelişme olmadı. Sizce ne yapabilirim?
  ***
  Esinti istiyor. Bütün mesele bu. Esinti almayan köşelerde gelişmiyorlar.

 40. Hakan Aksel dedi ki:

  Yarım metre civarı boyda bir benjaminim var. Yaklaşık 4 yıldır bakımıyla yakinen alakadar olmama rağmen bir şeyleri eksik ya da ters yapmış olacağım ki, ilk günlerdeki yapraklarını bir döktü, sonra bu tarih oldu hala toparlanacak. Geçen yıl toprağını değiştirmiştim ama birşey değişmedi. Sulama periyotlarına dikkat ediyorum, vitamin veriyorum ama nafile. Ne yapmam lazım bilemiyorum. 3 gün önce bitkiyi saksısından söktüm ve köklerinin resmen beton gibi sıvandığını gördüm, sanırım şu su tutucuların taşlaşması olayı. Köklere zarar vermemeye dikkat ederek güzelce kırdım ve kökleri ılık suyla yıkadım, tabi biraz kopmalar oldu bu arada. Daha sonra biraz eski toprağından biraz hazır topraktan karıştırdım. Birazda strafor parçaları attım içine toprağın sıkışmaması için ve bitkiyi saksısına diktim. Bugün gördüğüm manzara çok canımı sıktı çünkü yaprakların önemli bi bölümü sararmaya yüz tutmuş, sararıp dökülenler de var. Sizce benjaminim ölüyor mu? Kurtarmak için yapabileceğim birşey var mı? Dalları çok zayıf güçsüz, aşağı doğru eğilmiş durumdalar. Sizce bu dalları kesmeli miyim? Kökleri geliştirir mi? Benjamini kurtarır mı?
  ***
  Ben de birkaç defa olur olmaz zamanlarda benjaminin toprağını değiştirdim ama değiştirme sonrasında yapraklarını dökmedi. Sanıyorum siz havasız bırakıyorsunuz. Esinti istiyor. İstanbul kışları sert olmadığı için ben hava ne kadar soğuk ne kadar sıfırın altında da olsa kış boyu her gün pencereyigün içinde defalarca açarım – benjamin de tam bepcerenin 1 m. karşısında. Açınca soğuk hava doğrudan üstüne gelir. Kısaca, anlayacağınız benjamin rüzgar seviyor. Bunu unutmayın. Toprağı da elbette çok havadar olmalı. Şimdi budamayın. Hava almasını sağlayın. Hava alırsa öleceğini sanmam. Çok dayanıklı bir bitkidir.

 41. Deniz G. -Samsun dedi ki:

  Benjamim vardı unutmuşum. Soguklarda karda kışta balkonda kaldı. Geçen hafta hatırladım ve içeri aldım suladım. Ancak hiçbir değişiklik olmadı. Muhtemelen kurudu. Ben de ana kök hariç butun dalları budadım. Bir faydası olur mu?
  ***
  Sulayın ve hemen birkaç günde yeşermesini bekleyin. Olacak şey mi? En az iki hafta beklemek gerekir. Neyse.. Kestiğiniz zaman canlı mı değil mi anlayabilirdiniz. Canlı ise herhangi bir yeri kesildiğinde bembeyaz sıvı çıkar. Aynen süt gibi. Eğer yoksa ölmüş gitmiştir.

 42. Mehmet Y. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba baharla beraber benjamin çiçeğim tekrar filiz vermeye başladı ama üst dallar tamamen yapraksız durumda. Hepsini budayayım mı? Yoksa bekleyeyim mi?
  ***
  Bekleyin yeni filizler iyice kuvvetlensin.

 43. Ayşegül, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 4 sene önce bir yapı marketten benjamin aldım. Fakat aldığım günden beri hiç büyümedi. 1 cm bile boy vermedi. Belli dönemlerde yapraklarını döküyör, sonra tekrar yaprak çıkarıyor. Sıvı bitki besini, haşlanmış yumurta suyu vs şeylerde veriyorum yinede büyümüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yeni yapraklar çıkarıyorsa uzuyordur. Güçlü büyüme dışarda açık havada ve güneşte mümkündür.

 44. Nihal, İzmit dedi ki:

  Arkadasımdan Benjamin aldım. Yapraklarının yüzde doksanı dökülmüş. Benim evimde yapraklar çıktı fakat çok az. Bir turlu kendine gelemiyor. Vitamin koyuyorum ama hala çok cılız. Canlanip kendine gelmesi icin ne yapmaliyim? Kuru dallar var onları kessem mi?
  ***
  Besin vermek bitkilerin hızlı değil sağlıklı gelişmesini sağlar. Zaten önemli olan budur. Mucize beklemeyin. Benjamininizin yeri ne kadar havadar, esinntili olursa o kadar iyi gelişim gösterir. Kuru dallar kupkuru ise kesin. Yoksa yeni gelişimler güçlendikten sonra kesin.

 45. Nihal, İzmit dedi ki:

  Cevabınız icin teşekkür ederim. Esintili yer gerekiyor demisiniz. Ben yazın evde yokum cami açamıyorum ama giderken balkona koysam olur mu? Balkonuma direk güneş gelmiyor ama sürekli aydinlik. Bir de toprağı ne zamandan bilmiyorum bir bucuk metreye yakın boyu var topragını değiştirmem de fayda verir mi acaba?
  ***
  Bir içerde bir dışarı yanlış. Daima balkonda tutun en iyisi. Toprak değiştirmek için yazdığım açıklamaları okuyun.

 46. Berna, A. -Ankara dedi ki:

  Güneş görmeyen ve ışık alması kısıtlı olan bir eve taşındım. Benjamini camın önüne getirdim. Dev boyuttaki benjamin taşındığımızdan beri yani bir aydır, bir anda kurumaya başladı. Yaprak dökmesi yok ama sanki susuz kalmış gibi feci şekilde kurudu ve kereldi. Uyuz garip bişey oldu. Çok üzülüyorum. Ne yapmam lazım?
  ***
  Köklerde çürüme olmuş sanıyorum. Ani kök çürümesinde sanki ani susuz kalmış gibi yapraklarını dökmeden kuruma olur. Bu durumda kurtarma şansınız yok. Sebep toprakla ilgili. Yanlış toprak ansızın böyle sonuçlar doğurabiliyor.

 47. Hamide, İstanbul dedi ki:

  Benjaminim bütün yapraklarını döktü. Bahçivana sordum tane şaklinde toprağa serpilen vitamin döktüğüm için olduğunu söyledi. Cam önünde duruyor. Toprağı ve saksısını değiştirdim. Adam budadı. Acaba tekrar coşar mı?
  ***
  Gün içinde sık sık pencereyi açıp dışarsının temiz havasını esintisini almasını sağlarsanız çok güzel filizlenir hem de sadece bir hafta içinde. Ama eğer bunu sağlamazsanız hiçbir şey olmaz. Zamanla kökler de çürüyüp ölür. Bahçıvanınız benjaminin ne kadar esinti aşığı olduğunu bilmiyor. Evde çiçek yetiştirme tecrübesi başka, bahçıvanlık başka. Onlar anlamaz.

 48. Gül Özden dedi ki:

  10 nisan 2012 tarihinde benjaminimin saksını değiştirdim. Eski toprağı çok kötüydü beton gibiydi. Yine de çok fazla kök salmıştı. Saksıda solucanlar vardı. Köklerini uzunca bir uğraştan sonra beton gibi olan topraktan kurtardım yeni saksına diktim. Çiçek annemindi ev ve şehir değiştirdi. Bu arada hiç sulamadım. Bir hafta sonra alttan üsten yaprakları sarardı ve dökülmeye başladı, bazı yapraklarının uç kısımlarıda sarardı kurudu. Çiçeğim ışığın bol olduğu cam önünde duruyor öğleden sonra biraz güneş alıyor.
  ***
  Toprak değiştirdikten sonra sulamamışsanız: eğer toprak yeterince nemli değilse ve kökler eski toprağından arındırılırken fazla zarar görmüşse sulamamakla yanlış yapmışsınız. Sonra, gün içinde ne kadar uzun süre dışardan gelen temiz hava esintilerini alırsa o kadar sağlıklı olur. Bunlara dikkat edin. Şimdi yaprakları dökülmüş olsa bile bu yazdıklarıma göre gereğini yaparsanız en fazla 10 gün içinde birçok filizler çıkardığını görürsünüz. Özellikle esinti benjamine hayat verir.

 49. Nihal dedi ki:

  Daha önce Benjaminle ilgili soru sormuştum yaprakları çok dökük dalları kurumuştu. Esinti gerekiyor demiştiniz. Cam kenarına koydum gercekten çok farketti. Fakat bu sefer de çok cirkinlesti yaprak çıktı ama uçlarında cikti dalların dipleri çıplak. Bir tarafında dallar var diğer yüzü bomboş. Altindaki ve ustundeki dallarda biraz yaprak çıkmaya başladı ama ortası bomboş. Çok cirkin ve kötü gözükmeye başladı. Acaba yaprak olmayan orta boş yerden kessem suya koysam sudaki üst kısmı kök salar mı? Geriye kalan alttaki kısımda tekrar yukarı doğru daha düzenli bir sekilde uzar mı?
  ***
  Önceden yaptığınız yanlışların eseri şimdiki hal. Bence bekleyin yaz boyunca belki ortadaki dallarda filizlenmeler olabilir. Üst kısmı kesip dikseniz işe yaramaz. Geri kalan alt kısım gelişime devam eder. İsterseniz kuvvetli bir budama yapın çirkinlikler giderin. Ama budamadan sonra kuvvetli gelişim olur mu burası meçhul.

 50. Fatma T. -İstanbul dedi ki:

  Esimin ofisinde 3 adet birbirinden güzel, gür Benjaminler bulunmaktaydı. Son gidişimde içler acısı durumda yapraksiz ve kuru dallarla karsilastim. Gövdelerini hafifçe tirnaklayarak baktığımda ikisi tamamen kurumuş kum gibi (beyaz) dökülüyor birisi daha yesildi (sanirim havasizliktan) sizce topraklarını ve yerini değiştirmem işe yarar mı? İlginiz icin şimdiden teşekkür ederim..
  ***
  İşyerlerinde hiç sulamıyorlar ve ışık, esinti ihtiyaçlarına hiç dikkat etmiyorlar. Öyle ilgisiz insanlar niçin plastik bitkileri tercih etmezler anlamıyorum. Bu sayfada benjamin bakımı hakkında gereken doğru bilgiler var. Hayatta kalanları toprağı değiştirmeyin çok esintili bir yerde tutun. On – onbeş gün içinde birsürü filizlerin çıktığını göreceksiniz.

 51. Enis, İstanbul dedi ki:

  25 yaşında bir benjaminim var boyu 2.50 m. Kışın ev içerisine, ilkbahardan itibaren de terasa çıkartıyorum. Ancak terasta diğer çiçeklerden yer bulamadığım için 9-10 saat güneş alıyor. Her sene, bir önceki sene güneşe bakan yüzünü, güneşi daha az gören yüzüyle çeviriyorum. Bu sene üst kısımlarında biraz seyrelme oldu yeni yapraklar çıkartıyor ama önceki yıllara göre daha az gibi. Terasta gölge olan kısıma da sığdıramadım boyu çok uzun olduğu için. Bana nasıl bir çözüm önerirsiniz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  ***
  Ya toprağını değiştireceksiniz ya da besin vermeye başlayacaksınız. Bunu geçen yıl baharda düşünmeliydiniz şimdiye kadar daha sağlıklı olurdu. Benjamin aşırı güneş alsa, açık havada, bol bol sulanma ve besin vermeyle çok gür büyür.

 52. Mert, Istanbul dedi ki:

  Yaklaşık 3 yıldır miras kalan bir Benjaminim var. Çok kel durumlardan koyu yeşil ve gür yapraklı hale getirene kadar çok uğraştım. Kış sonlarına doğru yapraklarındaki canlılık kayboldu ve tüm yapraklarında kum tanesi gibi lekelenmeler oldu. Bugune kadar hep sıvı gübre kullanmıştım. Ne önerirsiniz?
  ***
  Yukarda sulama ve besin verme kısımlarında anlattığım gibi, mutlaka ara sıra toprak yıkaması yapmak lazım. yoksa besinler zun zman için toprakta bazlar tuzlar oluşturur ve bitkiye zarar verir. O bilgileri okuyun. Ayrıca toprak epeyce kötüleşmiştir sanıyorum. Değiştirseniz iyi olacak.

 53. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benjamin çiçeğimin gelişimi fena değil, ama istediğim gibi de değil. Bu bahardan beri bir kere yaprak çıkardı bütün uçlarında şu anda da küçük filizler var. Fena görünmüyor ama sizin anlattığınıza göre bu mevsimde sürekli yaprak çıkarması gerekmez mi? Benim sorunum toprak hemen kurumuyor. Yazın bile ayda 1 kere su veriyorum. Bu yüzden gelişimi yavaş olabilir mi? Yapraklarında bit var banyoda yıkıyorum. Öğleden sonra tülün ardından güneş alan bir cam önünde duruyor. Her gün yapraklarına su püskürtüyorum. Canlı gözüküyor, yaprak dökmüyor ama bu toprağa kafam takıldı. Ben karadenizliyim. Memlekete gittiğimde ordan bahçeden aldığım toprak benjamine uygun olur mu?
  ***
  Yapraklanması mevsimle pek ilgili değil. Esinti alamazsa gelişemez. Bununla ilgili yani esinti şart. Sizin oranın toprağı asitlidir. Benjaminin en sevdiği toprak. Yalnız killi toprak almayın ev şartlarında kökleri çürütür. Ormanların çürüntülü toprağı en iyisidir.

 54. Esra Ö. -İstanbul dedi ki:

  3 yıldır baktığımız benjaminimizin 30 cm.den sonrası iki büyük dala ayrılıyor. Bu dallardan dik gideni iyice kurudu, artık yapraksız. Söylediğiniz kabuk testini yaptım süt yok fakat diğer kolda süt var. Yeşil yaprakları kısmen kurusa da üzerinde yeni filizler var. Geçen hafta besin verdim. Üst toprağını elimle havalandırdım biraz. Şimdi toprak nemli kuru arası. Ne yapmalıyım? Kuruyan ana kolu budamalı mıyım? Yeri nispeten esintisiz ama aydınlık bir köşeydi. Hemen balkona attım. Nefes alsın diye.
  ***
  Evet madem tamamen kurumuş kesin. Bakımını yukardaki bilgilere göre yaparsanız bundan sonra sağlıklı devam eder.

 55. Seçil, İzmir dedi ki:

  Ben benjamini ilk olarak geçen sene mayıs ayında dügün hediyesi olarak evime getirdim. Bitkilerden hiç anlamam ama sizin anlattıgınız koşullarda benjamine bir yıl boyunca bakmıştım. Ona baktıkça mutlu oldugumu ve baglandıgımı farkeder oldum. Lakin son birkaç aydır yavaş yavaş yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Şimdi tamamen hepsini döktü hiç yapragı kalmadı. Artık öldüğünü düşünüyorum. Neden böyle oldu onun için yapabilecegim hiçbir şey yok mu?
  ***
  Mutlaka çok havasız bir köşede tutmuşsunuzdur ve hiç gerekmediği halde sulayıp durmuşsunuzdur. Balkon varsa balkona çıkarın eğer ölmemişse kısa zamanda filizlenecektir.

 56. Alper dedi ki:

  Benjamin bitkim 2 ayrı kalın daldan oluşuyordu. Dalın birtanesi kurudu, diğer dalın yaprakları ise sürekli yapış yapış. Ne yapmalıyım?
  ***
  O yapış yapış olmalar bitki bitleri yüzünden oluyor. Önce duşun altında kuvvetli su ile güzelce yıkayın. şurayı da okuyun: https://azbitki.com/bitler

 57. Rumuz, Erdek dedi ki:

  Benjamin çiçegine haşlanmış yumurta suyu iyi gelir mi? Benim benjaminimin yaprak uçları sararıyor.
  ***
  Bitki besini verin. Yumurta suyunun faydası olacağını sanmıyorum. Ben ara sıra bitki besini veririm. Geçen yıldan kalan yapraklar bile sağlıklı. Yaprak dökmesi sadece kış başında biraz oluyor.

 58. Rumuz, Erdek dedi ki:

  Bitki besinini yaz kış vermek gerekir mi?
  ***
  Yukarda anlattığım gibi, dinlendirme zamanı hariç her zaman.

 59. Sevda, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim ficus daniella türü bitkim var. Bir ay önce aldım. En üst dallarından kurumaya başladı. Yaprakları kuruyup dökülüyor. Dalların uçları sararıp kuruyor. Alt taraf hala yeşil. Ne yapmalıyım? Gittikçe kötü oluyor. Ölmesini istemiyorum.
  ***
  Devamlı açık bir pencere yanında tutun. Ficuslar esinti sever açık hava sever. Evlerde ofislerde hiç rüzgarsız kuytu yerlerde bozulurlar.

 60. Gülşah, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, geçen Haziranda yaklaşık 170 cm benjamin hediye geldi. Salona camın önüne koydum ve haftada iki sulamaya başladım. 10 gün sonra hızla yaprak dökmeye başlayınca haftada bir sulamaya başladım yinede 7 ay boyunca yaprak dökülmesi durmadı. Son olarak beyaz pamukcuklar görmeye başlayınca az bulaşık deterjanlı sprey yaptık, saksınızı değiştirdik, salonun direkt ışık almayan yerine geçirdik, saksı ile altlık arasına taştan drenaj yaptık, ayda bir sıvı gübre verdik, yapraklarını tek tek sildik, duşta yıkadık. Hiçbiri işe yaramayınca alınan yere götürdük 3 ay kaldı. Geri aldığımızda hiçbir şey değişmemişti. Söylediklerine göre benjaminler 2 yıla toparlarmış. İstanbulun en büyük fidanlıklarından biri ama anlamıyor olabilirler. Dal uçlarında filizler ve minik yapraklar var. Yine de aylardır zavallı görünümü değişmedi. Bu arada salonda klima kullanmadığımız için her gün saatlerce havalandırıyorum. Işığı yeterli. Salonumuzda iki cephede boydan büyük camlar var. Bir biyolog olarak bunu mesele yaptım, özellikle hediye getiren kişiye karşı çok mahçubum.
  ***
  Gülşah Hanım, çiçekçiler inanın kesinlikle hiçbir şey bilmez. Evlerde bu bitkinin sağlıklı gelişebilmesinde işin sırrı öncelikle esinti, hatta hava cereyanına bütün gün maruz kalması. İkincisi yerinin kuvvetli aydınlık olması. Güneş de alabilirse daha iyi olur. bir de kökler saksıya anca zar zor gibi sığıyor olmalı. Fazla büyük saksıda bol toprakta gelişim çok yavaş olur. Bu sözlerim 11 yıllık benjamin tecrübeme göredir dikkate almalısınız. O zaman gürce yapraklanır. Sadece kış başında kısmi yaprak dökmesi oluyor ama yılbaşı ile birlikte tekrar filizleniyor hızla yapraklar çıkarıyor tabi yeri yine esintili olabilirse. Ben de istanbuldayım evde ısıtıcı kullanmayız ama yine de kışın yapraklanmaya devam ediyor.

 61. Gülnur, Trabzon dedi ki:

  Geçen yaz yapı marketten fikus benjamin aldım. Mart ayına kadar kalorifeler yanmadı. Biz başka bir evde yaşadık. Sulamaya devam ettim. Evim güneş görmüyor. Her tarafı kurumuştu. Malasef attım. Tekrar çiçek aldım. Tekrar kuruyacak diye korkuyorum. Kaktüsümde öldü. Aşk merdiveni, ficus benjamin ve kaktüsün evdeki radyasyonu çektiği doğru mudur?
  ***
  Güneş olmasa bile şiddetli aydınlık yetebilir. Esas püf noktası evin içinde çok sık hava akımları, hava cereyanı, esinti olabilmesi. Bunlar şart yoksa nefes alamayıp ölüyorlar. Radyasyon çekmezler kesinlikle yalan bir şey.

 62. Ayten Ö. -Ankara dedi ki:

  Yeni bir benjamin çiçeği aldım. Saksı plastik. Kökleri yukarı çıkmış. Eğer saksıyı değiştirmem gerekiyorsa aynı boyutta mı olmalı? Ne dersiniz? Apartmanda ust katta oturuyoruz. Aydınlık ve guneşli oluyor. Bu durumda kapımın onune koyabilir miyim? Ama soylediginiz esinti yok. Olmaz mı o zaman?
  ***
  Yeni alıp da havasız yere koyunca yaprakları dökülüyor. Toparlanması çok uzun sürer. Esinti yoksa çok daha uzun sürer hatta hiç düzelmeyebilir. Güneş ve esinti hem sağlıklı kalmasını hem hızlı büyümesini sağlar.

 63. Rumuz, Erdek dedi ki:

  Benim benjamin çiçeğimin boyu yaklaşık 1.50cm boyunda ve saksısı ufak geliyor. Sizce bu ay degiştirirsem çiçeğim zarar görür mü?
  ***
  Benjamin bu zamanda zarar görmez de sağlıklı toprak hazırlamaya dikkat edin.

 64. Adem, İstanbul dedi ki:

  Uzun zamandır aklımda olan benjamini yakın zamanda aldım. 8-9 günde 10cm den fazla bir uzama oldu. Balkonda ışığı harika derece güzel ve sürekli bir esinti var. Aldığım günden bu yana çok güzel derecede yapraklandı. Her gün 2 saat kadar akşam güneşi görüyor. Günlük olarak da saksının yönü ile oynuyorum. Toprak ise çiçekçiden alırken çok kaliteli olduğunu söylediği için değiştirmeyi düşünmedim. Sulama işini ise günün aynı saati ve aynı miktarda yapıyorum. Sizce yaptıklarım ne kadar doğru?
  ***
  Ficus türleri açık havayı seviyor. Bu yüzden gelişimde sorun yok. İçeri almak için sonbahar serinlerini beklemeyin yoksa eğer yavaş yavaş serine, serin esintiye alışırsa ev ortamına girdiğinde feci şoka uğrar. Onun için eylül ortaları gibi eve alın (en geç).

 65. Murat, Antalya dedi ki:

  Çiçeğim guneşe mağruz kaldı yaprakları kurudu ne yapabilirim?
  ***
  Güneşe hiç alıştırmadan yetiştirmişler anlaşılan. bekleyin çok kısa zamanda yeniden yapraklanır.

 66. Çiğdem Gök dedi ki:

  13 yıllık Benjaminim var. Çok büyüdü. Budamak istiyorum ama zarar verip bozmaktan korkuyorum. Dediğiniz gibi bu aralar çok yoğun bir yaprak dökümü var. Kendi halinde ağaç gibi duruyor. Boyunu kısaltsam olur mu acaba?
  ***
  Yukarda dinlendirme ve budama bölümünü okuyun. Ona göre istediğiniz gibi budayın.

 67. Hafize A. -İstanbul dedi ki:

  Yedi yıllık alacalı benjaminimin yeni büyüyen dalında yapraklar sadece yeşil çıkıyor. Bu normal midir?
  ***
  Olabiliyor. Normaldir. Ama bu hep böyle devam edecek anlamına gelmez. Devam etse bile sadece o dal ile sınırlı kalır.

 68. Tarık, Trabzon dedi ki:

  Çiçekçiden aldığım bejamin neredeyse tüm yapraklarını döktü. Sürgünleri de kahverengiye dönüyor. gövdesine çeltik attım beyaz süt bazı dallarda aktı bazılarında akmadı. Yerini değiştirdim gene aynı.
  ***
  Kötü bir zamanda almışsınız. Çürümeler devam edecektir. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın ve sık sık açık bırakacağınız bir pencere yanında tutun. Bu eve adaptasyon sürecini atlatırsa sonra zamanla yeniden yapraklanmaya ballar. Bakım bilgilerini okuyun ona göre hareket edin.

 69. Serpil, Ankara dedi ki:

  Benjamin çiçeği banyoda yetişir mi?
  ***
  Evet ama yeterince kuvvetli aydınlık olması ve sık sık açık tutulacak pencere gerekir.

 70. Serpil, Ankara dedi ki:

  Benjamin çiçeğimin bazı yapraklarının altında beyaz katı sabun kalıntısı gibi bir şeyler var. Farkettim ki onun olduğu yerlerde bitki özü gibi yapış yapış birşeyler var. Ne yapmam gerekir? Nasıl kurtulabilirim? Bitkim şu an 1 metreden uzun.
  ***
  Yapış yapış olma bitlerden kaynaklanıyor. O halde bitlenmiş. Ne tür bit çıkaramadım. https://azbitki.com/bitler bu sayfayı okuyun ilaçlamak iyi olur.

 71. Firdevs, Montreal dedi ki:

  Üç gün once 60cm boyunda bir benjaminim oldu. Çok susuz, biraz da tozlu görünce fısfıs ile yıkadım. Dikkatli bakınca epey bir yaprağında kahverengi lekeleri (hatta bazı noktalar delinmiş-yanmıs gibi) farkettim ama kabartılar yok. Sanki koyu kalemle çizilip silinmiş gibi renkler. Çok dikkatli baktim parazit yok. Yine de yıkamalı mıyım veya ilaçlı su ile yıkamak için ne kadar beklemeliyim? Uçlarında yeni sürgünler var hepsinde. Ayrıca, kökleri saksi altından çıkmış durumda. Malum cicili-süslü paketlenmiş durumda satışa sunulmuştu. Benjamin hakkında yazdıklarınızı ve diğer arkadaşların sorunlarını ve cevaplarınızın hepsini okuyunca severek aldigim çiçeğim sorunsuz büyüsün istiyorum. Bir de, burada hava -10 veya -15’den daha sıcak olamıyor. Kısa süreli de olsa pencereleri açıp havalandırmada ani ısı değişikliği kötü olur mu?
  ***
  Parazit görünmüyorsa ilaçlamaya filan gerek yok. Belki yetiştirildiği yerde bir ara olmuştur sonra ilaçlamışlardır o izler o yüzdendir. Belki taşımalarda duvarlara sürtünmeden zedelenmeler olmuştur. Sizin oralar felaket soğukmuş. Bu durumda pencereleri açıp esinti sağlamak çok zor bir şey. Eğer bozulma olursa o zaman sulamayı azaltın. Yazın esintili yerde tekrar canlanır. Saksı çok küçük olsa bile şimdi değiştirmeyin yazı bekleyin.

 72. Meral, İzmir dedi ki:

  Benim benjaminim 7 yıllık. Geldiğinde çok küçüktü. Şimdi 2 metreyi buldu. Çok büyüdüğü için banyoda duş şansım kalmadı. Ben de yağmurlu bir günde bahçeye indirdim yıkansın diye. Çok güzel yıkandı fakat o gece hava birden soğuyunca yaprakları sarardı ve kurudu. Yüzde sekseni sararmış durumda. Tekrar eve aldım. Çok kötü durumda çok üzülüyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Şöyle anlatayım: Önceki yıl ben benjamini kasım ve aralık aylarında tamamen susuz bıraktım. Yaptığım çok yanlıştı. yapraklarının yarısından çoğu döküldü. aralık sonunda tkrar sulamaya başladım. yeri ise sık sık açtığımız pencerenin tam önü. o pencereyi hava ne kadar soğuk olursa olsun sık sık açarız açık tutarız, benjamine direkt olarak dışardan rüzgar gelir. ayrıca evde ısıtıcı yakmıyoruz. sulamaya başlayınca bir hafta on gün gibi bir süre içinde her yerinden filizlendi. Şimdi siz de öyle yapın (burada istanbulda oluyorsa izmirde kesin olur). Yapamazsanız nisan ayı girince dışarı çıkarın dışarda tutun. Rüzgar alırsa müthiş hızla filizleniyor çok süratli yapraklanıyor.

 73. Funda, Ankara dedi ki:

  Selamar, şirketimizde yaklaşık 30 adet 1.5-2 m arası gelişmiş benjaminimiz var. Bunlardan suda köklendirme şeklinde kendime de çoğaltmak istiyorum. Mevsim zannderim şu anda uygun köklendirmek için lakin hangi dallarından almam gerektiğini tam bilemedim. Taze tepe dalları mı yoksa gelişmiş olanlardan mı almalıyım. Bir de pet şişenin içine koysam daha kolay köklenir mi? Sera etkisi gibi olabilir diye düşündüm.
  ***
  Suda köklendirme en kolay ve en güvenli yolu. Sera etkisi filan istemez. Nasıl yapacağınızı çoğaltma paragrafından okuyun.

 74. Kutay G. -İstanbul dedi ki:

  Selamlar. Geçen hafta yaklaşık 2,5 m. boyunda neredeyse binlerce yaprağı olan -yaprakları yeşil beyaz- müthiş görkemli, ağaç ebatlarında bir benjamin aldım. Satan zat zinhar cereyanda kalmamalı dedi. Bir torba besin verdi ve haftada bir bunları vermeme söyledi. Ağaç dünden beri yaprak döküyor. Saksısı ebadına göre küçük. Bugün saksı aldım. Esasında Mart’ta değiştirmeyi düşünüyordum. Hemen değiştirsem mi?
  ***
  Satıcı halt etmiş. Siz ona inanmayın. Yaprakların dökülmesini önlemek için esinti şart. Ben bugünlerde pencereleri devamlı açık tutmakla kalmayıp arka pencereleri de açıyorum evde hava cereyanı oluyor. istanbulda son günlerde hava çok iyi. Bir torba besin neyin nesi acaba? Ne olduğunu yazmamışsınız. Gelişim göstermeyen bitkilere besin verilmez. Gelişim varsa besinin çeşidine ve dozajının çok hafif olmasına göre ayda bir iki defa verilebilir. Çiçekçinin sattığı şeyin ne olduğu belli değilse onu hiç kullanmayın. Genelde şeker gübresi satarlar. Ev bitkilerine hiçbir faydası yok zararı çok. Tarlalarda lahanalara uygun bir gübredir. Benjamin için saksı büyüklüğü önemli değil. Problem de saksıdan kaynaklanmıyor zaten.

 75. Sumeyya, Adana dedi ki:

  Dediğiniz gibi yaptım ve acik pencere önüne koydum on günden fazla oluyor. buraya koyali eskisi gibi degil ama hala yaprak dökmeye devam ediyor ne kadar sürede toparlanır?
  ***
  Bugünlerde yeni filizler çıkarması lazım. Yaprak dökmesi de bugünlerde sona erer veya marta kadar azalarak devam eder ama bugünlerde yeniden filizlenir. yeter ki açık pencereden bol bol rüzgar alabilsin. İstanbulda bile bu şartlarda kışın filizlenip yapraklanıyor. Sadece gece fazla soğuk oluyorsa geceleri pencereyi fazala açmayın.

 76. Yasemin, Istanbul dedi ki:

  Problem 6 aydir hic sorun olmayan agacimin simdi nerdeyse hic yaprak kalmiyacak sekilde yaprak dokmesi ve sanirim dallarinin da kurumasi. Pencere kenarininda, kalorifer yaninda. Simdi kaloriferi tumuyle kapiticam ve cami da acicam. Tumuyle yok olmasindan cok korkuyorum. boyle bir durumun gerceklestigini nasil anlayabilirim?
  ***
  Susuz mu bıraktınız, yoksa hiç gerekmediği halde devamlı suladınız mı.. Aslında en büyük sıkıntı havasızlık. Benimki bu yıl yaprak bile dökmedi. Yanındaki pencere kışın çok sık açık kalmakta. Evde ısıtıcı da kullanmıyoruz. Size tavsiyem pencereyi elinizden geldiğince sıklıkta açık bırakın. Üzerine dışarının rüzgarı direkt gelmeli. Benimki öyle yerde hatta yazın aylarca hava cereyanında kalır. Ficus türleri esintisiz hiçbir gelişim göstermez ve ölür buna dikkat edin. Sizinki ölüm sürecine girmiş sanıyorum.

 77. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benjamin çiçeğimin toprağını değiştirmek istiyorum. Yapı marketlerden aldığım hazır toprak yeterli olur mu? Yoksa ev sahibinin bahçesi var ordan toprak alsam olur mu?
  ***
  Nisanı bekleseniz daha iyi. Toprağı benim tarifimdeki gibi hazırlayın.

 78. Firdevs, Montreal dedi ki:

  vet burası soğuk oluyor. Kışın pencereler dondoğu için açmak mümkün olmuyor. Buna rağmen balkon kapısını mutlaka birkaç kere açıp çiçeklerimi havalandırıyorum. Şu ana kadar hiçbir gerileme yok. Üstelik paskalya kaktüsüm çiçek açmak üzere. Benim sorunum benjaminle. Haftada iki kere hafif deterjanlı su ile yıkadığım halde bazı yapraklarında iğne ucu kadar siyah noktalar görüyorum. Biber yağı ile sildim bilmiyorum büyür mü bu noktalar? İzi mi kalır yoksa kaybolur mu? Yine de garantiye alıp birkaç dalını suya koydum.
  ***
  Benjamini o kadar yıkamaya hiç gerek yok. Bit olsa mutlaka görürsünüz. Büyüteçle bakmak yeter. Çok küçük, renksizce oluyorlar. Varsa yıkarsınız veya ilaçlarsınız. Siyah noktaların sebebi başkadır. Belki yazın sinekler konmuşsa sinek pislikleridir. Ya da başka bir sebeple olmuştur. O kadar ciddiye almayın. İki metre öteden güzel görnüyorsa hiç problem yok demektir.

 79. Aziz U. -Ankara dedi ki:

  Bürodaki benjamin önce çiçek açtı ve sonra meyveye dönüştü. Esasen yerini çok beğendiğinin farkında idim. Çiçekçiye sorduğumda o benjamin değildir, benjamin asla çiçek açmaz dedi. Gerçi paşa kılıçlarımında hemen hepsi her sene çiçek açıyor ve kimse inanmıyor. Çiçek açamayacağı doğru mudur?
  ***
  Evet, bir bakıma doğru. Nasıl ki incir ağaçlarında bildiğimiz çiçeklerden göremeyiz ama meyve veriyorlar, benjamin de zaten bir incir türüdür (ficus). İncire benzeyen çok küçük meyveler verir. Sizinki başka bir bitkidir.

 80. Rasim, Ankara dedi ki:

  Benjamin saksısında bulunan toprak içerisinde pul pul küçük parçalar halinde elime aldığım zaman ezilen kahverengi renkli bir madde var. Acaba bu bir tür hastalık mı? Bunu yok etmek için ne kullanmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Hastalık değil. Belki gübredir belki bir çürüntüdür. Faydalı olacağını düşünüp toprağa karıştırmışlardır.

 81. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benjamini değiştirirken hazır toprağın içine bir miktar sığır gübresi koysam zararı olur mu?
  ***
  Bilmiyorum ama gerekmiyor. Sadece en basitinden bitki besininden ayda bir iki defa vermek fazlasıyla yeterli.

 82. Abdullah, İstanbul dedi ki:

  Ben Ficus’umu sürekli esintide bırakıyorum Mart ayından itibaren, doğru mu yapıyorum?
  ***
  Evet, doğru yapıyorsunuz. Ben de tüm camları günün çoğu vaktinde açık tutuyorum. Havalar bir hayli sıcak gidiyor. Benjaimnde çok canlı filizlenmeler ocaktan beri devam etmekte.

 83. Şafak Tipi dedi ki:

  Benim 4-5 senedir yanımda olan benjaminim yaşasam mı ölsem mi karar veremiyordu. Meğer ben yapılmaması gereken ne varsa yapıyormuşum. Şimdi bir iki dalını köklendırmek üzere kestim. Yalnız ben 6 ay İstanbul’da 6 ay Bodrum’dayım. Küçük ebatlı çıçeklerimi de yanımda götürüp getiriyorum. Bu köklendirdiğim benjamini (tutarsa ve dikersem) nasıl etkiler?
  ***
  enjaminde yer değişikliğinin zarar vermemesi için her iki yerde de esintili yerde tutmalısınız. Bu sayede kötü etkilenme olmaz.

 84. Leyla, İstanbul dedi ki:

  4 yıldır salonumda iki benjamin var. Bir tanesi Kasım ayında başlayarak çok yaprak döktü. Yaprakları yapış yapış. Zirai ilaç vermemi söyleyenler oldu ama evde onu uygulamak zor. Önerebileceginiz bir çözüm var mı?
  ***
  Bit çeşidine göre mücadele yolu başka olabiliyor. Bakınız: https://azbitki.com/bitler

 85. Orhan, İstanbul dedi ki:

  Alaca benjamın aldım. İki yaprak vardı onlar da soldu. Cansız mı bilmiyorum. Dallarında yeşerme yok.
  ***
  Peki niçin ölmekte olan benjamin alırsınız? Sağlıklı bitki alın. Belki ucuz diye kötüleşmişlerden almış olabilirsiniz ama iyi fikir değil. Bunun için bir bakışta iyileştirebileceğinden emin olabilecek kadar bilgi ve tecrübe sahibi olmanız gerekir. Yoksa en sağlıklı bitkilerden alın. Eğer ölmemişse devamlı esintili olan bir yerde tutarsanız yakında yeşerir.

 86. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Suda köklendirdikten sonra saksılara aldığım benjamin çeliklerim minik minik yapraklar çıkartmaya başladı. Köklendirme işlemine başlamadan evvel çeliklerin üzerinde 1 veya 2 tane bulunan büyük eski yaprakları şimdi alayım mı? Yoksa kalmaları daha mı iyi?
  ***
  Kalsınlar. Onları hiç koparmayın.

 87. Suzan Karadeniz dedi ki:

  Benim büyükçe bir bejamin çiçeğim var. Nisan ayı sonu gibi toprağını değiştirip saksısınıda büyüttük. Birkaç gün çiçek dışarıda kaldı. Sonra güneş ışığını bolca alan kısımları çok sararmaya başladı. Hemen içeri aldık. Ancak bitkinin bu bölümleri hızla kurudu ve yapraklarını döktü. Diğer tarafında ise bir miktar yaprak var. Siz torfun uygun olmadığını söylemişsiniz Maalesef toprağını değiştiren kişi saksıya tamamen torf koydu. Eşim de yapraklar kuruyor ve çok dökülüyor diye sıvı gübre vermiş ama 2 lt. gübreli suyun tamamını bitkiye dökmüş. Tabaktan taşacak suları aldım ancak hala daha tabak sulu. Bitki kötü durumda, acil kurtarmak için ne yapmalıyız?
  ***
  Her şeyden önce, ne olursa olsun altında su dolu tabakta bekletmeyin. Güneşten bozulduğunu sanmıyorum. Nisanda hiç alışık olmadığı serine aniden çıkınca yapraklar bozulmuştur. Benim benjamin cayır cayır güneş altında. Çok da mükemmel sağlıklı. Eve alışık bitkileri gece ısısı 12C derece altına düşmeyen günler gelmeden önce dışarı çıkarmamalısınız. Torf diye satılan hazır poşet topraklarda da güzel yetişiyor. Lafı uzatmaya gerek yok kısaca işin püf noktasını bilip uygulamanız fazlasıyla yeter: Benjamin rüzgar alabildikçe sağlıklı gelişir. Bunu unutmayın. Ben hava cereyanında tutuyorum. Arkada önde tüm pencerelerimiz daima açıktır. Eşiniz sıvı bitki besinini koca şişeyi mi olduğu gibi döktü? Eğer öyle ise saksıdan daha büyük bir kova su ile su bitene kadar sulayın toprak yıkansın. Eğer 2 litre suya bitki besini karıştırıp dökmüşse hiç zararı yok. Daima açık pencere yanında tutarsanız günün yarısından çoğu zamanda püfür püfür esinti alabilirse on güne kalmaz her yerinden filizlendiğini görürsünüz.

 88. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Bugün dediğiniz gibi bir dal alıp suya koydum. Zamanı çok geçmiş sayılır mı?
  ***
  Ekim ayından önce köklenmesi, toprağa dikilmesi, tutması, gelişmeye başlaması gerçekleşirse geç değil.

 89. Nesrin, Trabzon dedi ki:

  Benim benjaminin yaprakları dökülüyor ama yerine yeni yaprak açmıyor ne yapabilirim?
  ***
  Rüzgarlı yerde tutun on gün içinde her yerinden yapraklandığını görürsünüz.

 90. Hamiyet, Bursa dedi ki:

  Benjaminim 2m çok uzun. Budamak istiyorum. Üst dallarından budasam dibinden çıkar mı?
  ***
  Lütfen yukardaki budama bilgilerini okuyun.

 91. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Daha önce söylediğim gibi benjamini suda köklendirdim ama kökleri dalın ucundan ip ip değil. Onun yerine en dıştaki kahverengi tabaka dalın dibinden ortasına doğru yarıldı ve üzerinde beyaz beyaz kabartılar çıktı. Dokular sert ve suyun altında. Çürüme falan yok. Dal çok sağlıklı hiçbir yaprağı bozulmadı. Köklenme normal gidiyor mu sizce? Eğer köklenme normal ise nasıl toprağa koyayım ve kışı normal atlatması için hangi koşullarda muhafaza edeyim?
  ***
  Bu köklenme değil. En iyisi hemen küçük bir saksıya dikin ve hem rüzgar alacağı, hem sabah veya akşam güneşinin yaprakları ve saksıyı, toprağı günde en az 3 saat direkt ısıtacağı bir yerde tutun. Böylece çok çabuk köklenir. Kışın da evde sık sık esinti alabileceği ve şiddetli aydınlık, güneşli cam önünde tutmalısınız.

 92. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Budama sonucu elimde kalan benjamin dallarını (alacalı ve yeşil) köklendirip saksılara aldım. Şu an elimde; her birinde 3-5 kök benjamin bulunan 5 saksım var. Benim amacım ana dalları birbirine sarıp örgü motifli gövdesi olan dekoratif bitkiler elde etmek. Bunun için saksılarda en az kaç kök olmalı? Ayrıca normal saksılarda kaç kök bulunması idealdir? Tek kök mü daha iyi gelişir, yoksa üç-dört kök daha mı iyi olur? En fazla kaç kök bir arada bulunmalı?
  ***
  Örmek benim sevmediğim ve kimseye tavsiye etmediğim bir şey. Nasıl yapılır bilgim de yok. Bir saksıda birkaç kök olabilir. Kaç tane olduğu fark etmiyor. Dolgun, şık görüntü için üçü bir arada yeterli olur. Önemli olan şey doğru bakımı yapıp hızlı büyümelerini sağlayabilmek. Yoksa on tane bile olsa cılız görüneceklerdir.

 93. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Benjaminim sizin sayenizde köklendi hatta 3 tomurcuktan yaprak bile verdi. Çok teşekkür ederim. Yalnızca sitenize koyduğunuz resimdeki benjamin gibi büyümesini istiyorum. Ne kadar zaman alır ortalama koşullarda?
  ***
  Evlerde çok yavaş gelişir. Beş yılda belki yarım metre olur. İstanbula göre nisan ortasından eylül sonuna kadar dışarda tutabilirseniz ve bu dönemde sık sık sularsanız gayet hızlı büyüyecektir. Resimdeki gibi olması bu şartlarda sanıyorum 4 yılı bulur. Bir de sakın büyük saksılara dikmeyin. Daima köklerinin anca sığabileceği kadar saksılarda yetiştirin. İki – üç yılda bir saksı değiştirin.

 94. Cemre, Ankara dedi ki:

  13 sene önce annemin bize vermiş olduğu bir benjaminimiz var. Bize geldiğinde 1,5 metre bile değildi, büyük bir saksısı vardı. Bu süre içerisinde hiç toprak ve saksı değişikliği yapmadık. Arada sırada sıvı gübre verdik. Bu yaz başında üstten 10cm toprağı eşeleyerek yeni toprakla değiştirdik. Alt taraftaki toprak artık neredeyse kalıp gibi çok sertti. Şu an çok sağlıklı görünüyor, boyu da evin tavanına neredeyse değecek şekilde. Boyunu biraz kısaltmak istiyoruz ama şu anki formu çok güzel. Görüntüsü bozulacak diye kaygılıyız. Toprak ve saksı değişikliği yapmalı mıyız?
  ***
  Pencereleri sık sık açabildiğiniz mevsimlerde benjamin, kauçuk vb Ficus bitkilerinin saksılarını topraklarını değiştirebilirsiniz, kökleri rahatsız edebilirsiniz. Hiçbir zararı olmaz. Yalnız yanlış toprak kullanmayın ve köklerin anca sığacağı kadar büyük saksı kullanın. Gereğinden büyük saksılarda gelişim durur, kökler çürüyebilir. Budamayı ise yukarda anlattığım gibi yapın.

 95. Selen, Ankara dedi ki:

  Benim benjamin’im tavana değmek üzere. Ne yapmalıyım?
  ***
  Uygun derecede kısaltın. Budamayı serin saatte yapın. Kestiğiniz yerleri hemen soğuk suyla ıslatılmış bezle sarın ki sütü fazla akmasın. Birkaç saat sonra bezleri kaldırabilirsiniz.

 96. Mevlüt D. -İstanbul dedi ki:

  Benim benjaminim iki yildır hiç büyümüyor ne yapmalıyım?
  ***
  Ne kadar sürekli esinti, o kadar hızlı gelişim. Nisan – aylül arası dışarda tutmak tavsiye edilir. Kışın evde yeri havadarsa ocaktan itibaren tekrar gelişmeye başlar. Yeri biraz soğuk olsa bile. Yeter ki güneş ve esinti alabilsin.

 97. Gül, İstanbul dedi ki:

  15 yaşında bir benjaminim var. İlk defa bu yaz balkona çıkardım. Çok bakımlı. İki gün önce yerde küçük bezelyeye benzeyen bir şeyler buldum. Merak ettim. Etrafı araştırdığımda bunların benjaminden döküldüğünü gördüm. Hala üzerinde var. Dalların arasında. Çok üzüldüm ve merak ettim. Beni bu konuda aydınlatır mısınız?
  ***
  Mini meyveler verir. Sanıyorum onlar meyveleri.

 98. Selen dedi ki:

  Bir ay önce benjamin aldım. 110cm boyunda. Saksısını değiştirmek istiyorum. siz ne önerirsiniz? Kökler saksının altından çıkmış durumda.
  ***
  O önemli değil. Üstten biraz eşeleyin kontrol edin. Kökler gerçekten saksıya sıkmayacak kadar mı, bu önemlidir. Yukardaki ilgili bölümü de okuyun.

 99. Esra, İstanbul dedi ki:

  Benjamin bu aralar ufacık yapraklar çıkarıyor ve öyle haftalarca gelişmiyor. En sonunda gelişmeyen yaprakları dökülüyor. Havalar soğuk olmasına rağmen sık sık camı açarım. Ayda bir besinde verdim. Bit böcek vs yok. Ne önerirsiniz?
  ***
  Ya havalanması yetersiz ya da örümcek bit var. Arada sırada duşun altında kuvvetlice yıkayın. Saksı köklerin zaruri ihtiyacına göre çok büyükse bu da zarar verir.

 100. Şükrü, Kastamonu dedi ki:

  Benjaninim henüz 8-10 cm civarında. dalları yaprak büyüklüklerine oranla çok ince, güçsüz durumda ve kırılıyor. daha önce hiç benjamin yetiştirmedim. böyle birşey olması normal mi, değilse yapabileceğim birşey var mı?
  ***
  Yeni dallar incecik oluyor. Normaldir. Özelliği böyle.

 101. Derya, Istanbul dedi ki:

  Merhaba benim örgü dallı bir benjamini ağacım var. Bunun bakımı için ne yapmalıyım? Tüm benjamin türleri icin bakım aynı mıdır?
  ***
  Benjamin çeşitlerinin, kauçuk vb Ficus türlerinin hepsinin bakımı aynıdır. Esintili, havadar ve biraz güneşli yerlerde güzel gelişirler.

 102. Gonca, Ankara dedi ki:

  Bizim biri 4 yıllık biri 1 yıllık iki benjaminimiz var. 4 yıllık olanın yaprakları yok denecek kadar azaldı ve yaklaşık iki yıldır çok az filiz verdi. Evimize geldiğinden beri boyu da hiç uzamadı. 1 yıllık olan ise bir aydır yaprak döküyor. Yukarıdaki cevaplarınızdan anladığım kadarıyla hava akımı yetersiz sanırım. Ama malum kış geliyor. Balkona çıkarmak doğru olur mu? Balkon camla kapalı. Bir cam hep açık durur. Bir de bu mevsimde saksı değiştirilir mi?
  ***
  Bu durumda saksı toprak değiştirmek çözüm olmayacak. Havadar yer seviyorlar. Sıfırın altındaki soğuklara belki-5C dereceye kadar dayanabilir. Ankarada daha fazla soğuk olduğuna göre camekan balkonda dikkatli olmalısınız.

 103. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benjamin çiçeğinin saksısı çok büyük oldu sanırım daha küçük bir saksıya geçirmek istiyorum. Yerini de değiştirsem bu mevsimde zararı olur mu?
  ***
  Yeri iyi havadarsa neresi olsa farketmez. Havasız yerlerde bozulur.

 104. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar.. Bu yazin başında komşum kendi benjaminin kırılan dalından çoğaltıp bana vermişti. Maşallah aldığımdan beri çok güzel gelişti. Yaz boyuda güneşten yararlanması için balkonda duruyordu. Havalar soğuyunca aşırı tozlanan yapraklarını banyoda yıkadım. (bilmeden önerinizi uygulamışım) saksısını değiştirip odaya aldım. Ancak bir süre sonra yeni filizlenme tomurcuklar başladığı büyümeye devam ettiği halde eski yapraklarda sararıp dökülmeler başladı. Bu beni endişelendirmişti, araştırmaya koyuldum. Sitenizdeki yazıda normal oduğunu okudum, rahatladım. Benjamin gerçekten güzel büyüyen problemsiz ve salonlar için şık bir ağaç. Teşekkürler..
  ***
  Bugünlerde (yılbaşına kadar) az miktarda yaprak dökmesi normaldir fakat eğer yeri havadar değilse yaprak dökmesi durmaz ve bitki ölür.

 105. Zeyneb, Sakarya dedi ki:

  İki yillik bir benjaminim var. Hediye olarak gelmişti yaklaşık 70 cm boyunda. Bu yaz durumu cok iyiydi balkonda duruyordu, ancak havalar biraz soguyunca iceri aldım. Ama yapraklarini aşırı dokmeye basladi. Bu sefer iceride gunes goren bir yere aldim ama yapraklarini dokmeye devam etti. Su an 3/4 lük kısmı kurumuş durumda. Toprağını yaz basinda değiştirmiştim. Bocek gibi bir sorunu yok. Balkonda mi durmalı iceride mi? Gubre kullanmali miyim? Vitamin tarzi bir şey önerebilir misiniz?
  ***
  Sonbaharda ve kış başında yapraklarının bir kısmını dökmesi normaldir. Evlerde tamamen havasız esintisiz yerlerde yaşayamaz buna dikkat edin. Evde pencereleri hiç açmıyorsanız ölebilir. Belki dışarda tutmak daha iyidir. verdiğim bilgileri okuyun aynen ona göre bakımını yapın.

 106. Mehmet Emin dedi ki:

  Benjamin yaprakları neden dökülür diye gogıla yazdığımzda ** tv diye bir site geliyor. Burda “bitki uzmanı” hava akımı olmaması gerekir diyor. Siz de hava akımı olmalı diyorsunuz. Sonuç olarak ben ikisini de denemedim. Bitki sonbaharın başından beri yaprak döküyor. Yeri de aynı üstelik. Yaprakları bitti bitecek. Mevsim kış olduğundan neredeyse 10 günde bir suluyorum. Bazen sizin de dediğiniz gibi duşa sokup yapraklarını yıkıyorum ama nafile.
  ***
  Sonbahar sonunda yaprak dökmesi normaldir. Yeri yeterince havadar ve kuvvetli aydınlıksa yılbaşından itibaren tekrar yapraklanmaya başlar. O adam halt etmiş. Uzman değil ezber bilgi nakilcisi. Benim benjamin yaz kış hava cereyanındadır. Sadece kışın çoğu zaman hava cereyanı olmuyor ama yine de sık sık yanındaki pencereyi açık tutarım (İstanbulda bu mümkün, sizin yaşadığınız yerin iklimini bilemem). Sağlığı mükemmel.

 107. Esra, İstanbul dedi ki:

  Benjaminin gelişimi normal fakat son iki haftadır yapraklarının yeşili gidip şeffaf tamamen renksiz bir hal aldı. Nokta nokta şeffaflık var. Yaprakların kenarı ve ortaları buzdolabı poşeti gibi şeffaf. Bu neden olabilir?
  ***
  Görmeden bir şey diyemem ama galiba bir tür parazit yaprakları kemirerek yaprakları bozuyor. Ya da bir hastalıktır. Bilemeyeceğim.

 108. İsimsiz dedi ki:

  Benjaminimin toprağında küçük küçük sinekler var. Toprağını değiştirsem yok olurlar mı acaba?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. Toprak üst yüzeyi devamlı ıslak kalınca o tip sinekler olur. Üst kısım kurumadan sulamayın böylece kaybolurlar. Toprak yüzeyine sigara izmariti ufalarsanız o sineklerin larvalarını öldürür bu da faydalıdır.

 109. İsimsiz dedi ki:

  Benjaminim kurumus gibi ama dallarini kirdigimda su cikiyor. Ne yapmalıyım tekrar canlanması için?
  ***
  Su çıkıyorsa çürümüştür ölmüştür. Sağlıklı ve canlı olsa su değil bembeyaz süt çıkar. En üstten keserek kontrol edin. Süt çıkana kadar kısaltın. Yine de çıkmıyorsa ana gövde ve kökler çürümüştür yapılacak bir şey yoktur.

 110. Halis, izmir dedi ki:

  Benjamin ağacı aldım. Boyları 2 m. Köklerinde karınca var. Ağaca zarar verirler mi?
  ***
  Onlar iki üç gün içinde kaybolur. Şu sayfada açıklamıştım: https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 111. Çiğdem, İstanbul dedi ki:

  Benjaminim kurumuştu. Bugün atacaktım. Altta beyaz beyaz pötürcükler vardı. Bu ne demek? Canlanır mı?
  ***
  Onların olduğu yerde dış doku canlı görünüyorsa ölmemiştir. Üst dallar canlı mı değil mi kırarak anlayabilirsiniz. Beyaz süt çıkıyorsa canlıdır. Çıkmıyorsa çıkacak yerine kadar kısaltın. Esintili bir yerde tutarsanız en geç 15 gün içinde yeni filizler çıkar. Bu ise esintinin sıklığına bağlıdır. Şimdi artık kış soğukları olmaz. Balkon varsa dışarda tutun.

 112. İmran Ö. -Kocaeli dedi ki:

  Benjaminim hava akımı olan yerde ve kışın bile çok güzel gelişip yaprak çıkarırken mart ortalarında bakım yapayım diye yapraklarını seyreltip budama yaptım. Ama benjaminim bana küstü ve yaprak vermiyor. Neden böyle oldu acaba? Budama ve seyreltme yanlış mı?
  ***
  Birincisi, yaprak seyreltmesi zarar verir. Böyle bir şeyi ilk defa sizden duydum. Dalları budamışsanız, çok sıkışık dallarda azaltma yaptıysanız bu olabilir. Size kalmış bir şey. İyi de olabilir. En iyi zamanı sonbaharda yapraklarını dökerkendir. İkincisi, yaklaşık 14 yıldır benjamin yetiştiriyorum. Durup dinlenmeden sürekli gelişim gösterdiğini hiç görmedim. Genelde bir parti yeni yapraklar çıkarıp dallarını biraz uzatır ve sonra bu yeni yapraklar olgunlaşana kadar bir süre gelişmez. Yapraklar iyice olgunlaşınca bir süre sonra tekrar gelişmeye başlar. Kısaca siz durup dinlenmeden uzayıp gitmesini beklemeyin.

 113. Didem, Kocaeli dedi ki:

  İşyerimize beyaz yapraklı, şekil olarak top şekli verilmiş bir benjamin hediye geldi. Fakat bütün yapraklarını döktü. Üstelik dalları pamuk pamuk acayıp bir şey sarmıstı. Sanırım hastalık kapmış. Dallar tamamen kurumuştu. Şu an sadece gövdesi kalmış durumda. Gövdesinde sanıyoruz ki hala hayat var çünkü yeşil içi. Hava alan, rüzgar alan bir yere koyduk. Filizlenir diye umutla bekliyorum. Sizce şansı olur mu tekrar?
  ***
  Eğer ölmemişse devamlı esinti sayesinde 10 gün içinde mutlaka filizlenir. Benjamin mutlaka havadar yer istiyor. Ben evde hava cereyanında tutuyorum.

 114. Taner, Ankara dedi ki:

  Bu ayda Benjamin bitkimi terasa koymamın bir sakıncası olur mu?
  ***
  Sıcak eve alışık olduğu için şimdi gece soğukları şoka uğratır. Bekleyin gece ısısı 12C derece altına düşmediği zaman gelsin o zaman dışarı koyabilirsiniz. Eve alacağınız zaman ise sonbahar serinleri hiç başlamadan önce olmalı. Eylül başı (Ankara için) uygundur.

 115. Ömer, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 2.30 metrelik Benjamin bitkimin toprağını değiştirdim. Toprağı veren adam bu toprağın gübreli toprak oldugunu ve cok iyi geleceğini söyledi. Ama ne yazık ki eskiden daha çok yaprak dökmeye başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Balkonlarda yetiştirilen bitkilere uygun gübreli topraklar ev bitkilerinin çoğuna yaramaz. Gerçi benjamine zarar vereceğini sanmıyorum. Yaprak dökmesinin arttığını söylediğinize göre zaten yaprak döküyormuş. Hiç de zamanı değil. Yeri fazlaca havasız demektir. Günün çoğu vakti açık tutcağınız bir pencerenin yanında tutun. Üstüne direkt olarak rüzgar gelsin. Ben böyle yapıyorum. gelişimi çok sağlıklı oluyor.

 116. Eda, Ankara dedi ki:

  7-8 senelik Benjaminim geçen sene yaz boyunca balkonda kaldı. Gayet gür, bol yapraklı ve sağlıklıydı Ekim gibi içeriye her zamanki yerine aldım. Bir ay sonra yaprak dökmeye başladı. Yaprak dökme zamanı diye dikkate almadım ama bir türlü durmadı. Dökülme hala devam ediyor ve şu anda sayılı yaprağı var. Kalan yaprakların da uçları sararmış. Yapraklara dikkatle baktım. Bir zararlı göremedim. Uçlarda yeni filizler var ama çok değil. Tamamen kurumasından korkuyorum. Toprağı geçen sene değişti. Tekrar değiştirmeye gerek var mıdır? Yoksa besin takviyesi yeter mi sizce? Balkon gayet güzel güneş alıyor ve esintili ama geceleri 8-9 dereceye kadar düşüyor. Acaba çok mu soğuk gelir? Zaten yaz sonu içeriye biraz geç aldığım ve az da olsa soğukta kaldığı için bu halde sanırım.
  ***
  Mayısın ikinci haftasında dışarı çıkarırsanız iyi olur. Ağustos sonunda eve alın. Sizin benjaminde problem havasız kalmasıdır. Toprak ise çok süzek ve çok havadar olmalı. İsterseniz saksı ve toprak değiştirin. Daha küçük saksıya dikmenizi tavsiye ederim. Ama bilin ki benjamin sağlığında en önemli püf noktası yerinin çok havadar, sık sık esintili olabilmesidir. Evinizde yerini ona göre seçmek zorundasınız.

 117. Rabia, Erdek dedi ki:

  Benimki çok sağlıklı bir benjamindi. Fakat son günlerde sağlıklı olan yeşil yapraklar dökülmeye başladı. Ben benjamin çiçeğimi balkona koymak istiyorum. Yaz ve kış orada kalacak. Acaba soğuktan kurur mu?
  ***
  Örümcek bitler yeni yaprakların dökülmelerine sebep oluyor. Dışarda rüzgarlı yerde bitlenme olmaz ve daha iyi gelişir. Eğer kışın kuzeyli rüzgarları direkt almazsa Erdek’te kış soğuklarına dayanır. Şimdiden açık havaya alışması şartıyla.

 118. Gül, İstanbul dedi ki:

  Benjaminimin bir ince dalında minik minik kahverengi kabartılar çıktı (dalın kendisi kabarmış gibi, elimde dokununca canlı bir organizma olduğunu hissetmiyorum). İnternetten araştırırken sitenizi gördüm. Özellikle her samimiyetle :) cevapladığınız için sizi tebrik ederim. Cevaplarınızın bazıları bizleri keyiflendirdi ve güldürdü :) Ayrıntılı siteniz için de sizi tebrik etmek istedim.
  ***
  Teşekkür ederim. Onlar bir çeşit bitki biti. Koşnil deniyor. Kazıyarak temizleyin ya da bitli dalları kesip atın.

 119. Nilay, İstanbul dedi ki:

  Annemden bir Benjamin çiçeği aldım. 1,5 m civarında ama yaprakları oldukça dökülmüş bir şekilde idi. Hemen toprağını değiştirip cam önüne aldım. Evim oldukça güneşli. Birden coştu ve heryerinden yapraklar çıkarmaya başladı. Nedense şimdi yaprakları sarararak dökülmeye başlıyor. Gerçi camımı aralayıp açık bırakıyorum. Acaba neden olabilir? Acaba yerini mi değiştirsem? Bir balkonum var sabah biraz güneş alıyor ama çok esiyor oraya alsam nasıl olur?
  ***
  Camı aralamayın açık tutun ki üstüne direkt esinti gelsin. Yaz günlerinde sulamayı arttırın. Bol bol sulamalısınız. Her 3-4 sulamada bir suyuna bitki besini karıştırın bu da çok önemli.

 120. özlem, Kastamonu dedi ki:

  yaklaşık 15 gün önce çiçekçiden 1,5 metre boyunda yeşil Benjamin aldım. Aldığım günden beri yapraklarını döküyor. Yaprakların bazıları yeşil dökülüyor bazıları ise kuruyarak. Hatta bazı dal uçlarında da kuruma başladı. Şu anda yapraklarının üçte biri kaldı. Yerini sevmemiş olabilir diye pencere önünden aldım. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Devamlı açık tutacağınız bir pencere yanında tutmalısınız. Havasızlığı esintisizliği hiç sevmez. Ayrıca haftada bir gibi tazyikli suda (duş altında) yıkamanızı tavsiye ederim.

 121. Zeynep, Ankara dedi ki:

  Benjaminimi yeni aldım. Boyu 1 metreden fazla. Ama kokusu kötü. Yaprak da döküyor. Cam önünde esinti var. Hatta bütün salonun kokusunu değiştirdi. Havasız yosunlu gibi bir koku. Ne yapabilirim?
  ***
  Esinti olsa evde koku birikmez. Benjamininiz sizin az havadar evinize alışana kadar yaprak döker. Eğer oda fazlaca havasız ise ölebilir de.. Koku ise geçicidir. Toprağın özelliğinden kaynaklanıyor. Benjamin koku yapmaz. Topraktan yayılan koku zamanla azalarak kaybolacaktır.

 122. Tamay, Adapazarı dedi ki:

  Sitenizde çiçek bakımı üzerine rastladığım ezber bozan bilgilerden biri de, sizin de belirttiğiniz gibi, bitkilerin esinti gereksinimi… Bu sefer devrimcilikte belki biraz ileri gittim ama şöyle bir şey yaptım: Aa burada şimdi çok güzel esinti var yahut güneşlensin biraz şurada, diyerek gün içinde ve gerek bahçede gerek içerde saksıların yerini değiştirmeye başladım. Doğru mu, yanlış mı?
  ***
  Yanlış. Böyle ikide birde yer değişiminin strese sebep olduğunu ve bitkilerin gelişiminde kötü sonuçlar doğurduğunu görüyorum. Yerleri sabit olmalı.

 123. Melis, Diyarbakir dedi ki:

  Tatil dönüşü benjaminim kurumuş. Susuz kalmış. Eski haline gelir mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  En uç dallardan başlayarak, kontrol ede ede derece derece kısaltın. Kestiğiniz yerden beyaz süt çıkıyorsa o dal canlıdır. Artık kesmeyin. Ama beyaz süt çıkmıyorsa devam edin. Benjamininiz ölmemişse on gün içinde filizlenir. Bu sırada yeri esintili olursa ve bol bol sularsanız yeşereceği kesindir.

 124. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benjamin çiçeğimin yapraklarına bitkinin gövdesinden sürekli toz gibi dökülüyor. Bir şey bitkinin dalını toz haline getiriyor. Pencere önünde. Ne olduğunu çözemedim.
  ***
  Ağaç kurtları var. Benjaminlerde olduğunu hiç duymamıştım. Eğer öyleyse biraz inceleyin yerini bulur ve kurdu çıkarırsınız. Ya da, eğer pencereler ahşap ise pencerenin tahtasında tahta kurdu vardır.

 125. Anna, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar. Benjaminimi 6 yıl önce aldım. 50 santimlik bir şeydi. Balkona koydum. Sabahtan akşama kadar güneş gördü. O yaz sonuna kadar 3 katı büyüdü. Bir sonraki yaz 3 katı daha. Şimdiki boyu saksı hariç 2 metre gibi. Şimdi yaprakların iç kısmında yaprağın bölgesel beyazlamasıyla birlikte küçük siyah bitleri gördüm. Çeşitli tavsiyeleri okudum. Sabunlu suyla süngerle yıkamak gibi ama elle onları tek tek yıkamak mümkün değil. Kocaman ağaç. Bitler sayfanıza baktım ama ilaç tavsiyesi göremedim.
  ***
  O sayfada birkaç ilaç tarifi var sanıyorum gözünüzden kaçmış. Bite göre ilaçlar değişebilir. Siz tütünden dediğim ilacı bir yapıp bir deneyin.

 126. Hamide, Bursa dedi ki:

  Merhaba, Benjaminim 1,5 yıllık. Aslında benim evime uygun bir bitki değil, ama hediye gelmişti. Yazınızı okuyunca tüm hataları şimdi iyi anladım. Salonda TV yanında, esintisiz durgun bir ortamda kaldı. Üstelik sevgili kedim toprakla oynamaya bayılır sağolsun; kalktım benjamini kedişimden koruyayım diye toprağını strech filmle kapladım. Sulayabilmek için küçük bir aralık bıraktım, o kadar. Sonuçta çiçeğin dallarının yarısı kurudu. Sanırım en yıkıcı darbeyi TV yaptı; çünkü kuruyan dallar TV’a yakın olan yarının dalları. Geçen hafta yeni eve taşınınca imkanım oldu, benjamini ferah havadar balkona aldım. İyileştirmeye çalışıyorum. Havalandırıyorum. Toprak ekledim. Toprağını karıştırıp havalandırdım. Sıvı besin verdim. Yarısı yemyeşil yapraklar, dalları canlı, sağlıklı bir bitki şeklinde; diğer yarısı ise çıtır çıtır kopan kurumuş dallar şeklinde. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Kurumuş olduğundan emin olduğunuz dalları kesin. Diğerlerini bir süre daha bekleyin. Yeşermezlerse onları da kesin. Ya da beğenmediğiniz her bir dalı budayarak derli toplu bir görünüm verebilirsiniz. Bunu her zaman yapabilirsiniz. Zamanı önemli değil. Ayrıca şunu bilin ki pencereye bakan dallar daha hızlı yeşerir filizlenir. Arkada kalanlar zamanla canlılığını kaybedebilir. On günde bir yönünü değiştirmelisiniz.

 127. Merve1212 dedi ki:

  Yıllardır baktığım benjaminin bütün yapraklarının altında dalıyla tam birleştiği noktalarda birer tane beyaz mercimek kadar sabun parçası gibi şeyler oluştu. Bütün yaprakların altında birer tane var. Yaprakları sararıp döküldü. Seyreldi. Bitlerle ilgili sayfanızdaki hiçbir şeye benzemiyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  O şeyler benjaminlerin özelliğidir. Daha önce dikkatinizi çekmemesi ilginç. Mercimek kadar değil çok daha küçük olurlar. Yapraklarının azalmasının sebebi başka bir şeydir. Şimdi eğer sık sık pencereyi açma imkanınız var ise, şimdiden itibaren haftada iki defa banyoya götürüp dallarını, yapraklarını iyice yıkayın. Toprağını da yıkanıp arınacağı gibi bu yıkama esnasında bol bol sulayın. Suyu iyice süzülünce yerine götürün. Açık pencere yanında dursun. Böylece on onbeş gün içinde her yerinden filizlendiğini göreceksiniz. Bitki besini de verin.

 128. Ahmet, Akçakoca dedi ki:

  Merhaba, Benjamin zararlılarından kabuklu bitlerle mücadelede 1 litre suya 8-10 damla alkol (kolonya da olabilir) karıştırıp spreylemek de etkili olabilir. Saksıdaki limonlarda yaklaşık 20 yıldır kullanırım. Benjaminin alkole karşı tepkisi olabilir düşüncesiyle daha düşük dozda kullandım, etkili oldu.

 129. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Benim benjaminin koklerinin bazıları dışarı çıkmış. Böyke durursa bir zararı olur mu?
  ***
  Hayır bir zararı yok.

 130. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Bugün farkettim benjaminin yapraklarının bazıları kuruyor bazıları yırtık gibi. Neden böyle oluyor acaba? Benjaminimin turu starlight.
  ***
  Yaprak yırtıklığı topraktan kaynaklanıyor olabilir. Bazı bitkiler fazla perlitli toprakta kökleri rahatsız olur. Toprağını değiştirin. Ayrıca çok havadar bir yerde daha güzel gelişir.

 131. Yasar, Kayseri dedi ki:

  Benim benjamin starlight bitkimin yapraklarında fazla beyazlık yok. Yeşil daha aırlıklı. Beyazlığının artması için ne yapabilirim?
  ***
  Doğru bakımı yapın. Işık eksikliği olmasın. Bazı dallarda yeşillik, bazı dallarda beyazlık daha fazla olabilir. Bunun bir çaresi yok. Yalnız, yaprakları beyazlı olanlar daha kuvvetli ışık isterler. Buna dikkat edin. Belki kuvvetli ışıkta ve güneşte beyazlığı daha fazla olacaktır.

 132. Mehlika Toprak dedi ki:

  Benim örgülü benjaminim var. 2 yıldır aynı saksıda, kökleri oldukça faZla. Sanırım saksısını değiştirmem gerek lakin nisan ayını geçtik. Şimdi değiştirmem de bir sıkıntı olur mu?
  ***
  Hayır hiçbir sakıncası yok. Benjamin ve kauçuk türlerinin saksısı, toprağı yılın her zamanında değiştirilebilir.

 133. Cenk, Tokat dedi ki:

  Ficusların en yaygın olarak kullanılan türü bu mu?
  ***
  Eskiden Kauçuk idi. 90’lı yıllardan itibaren Benjamin oldu. Hala öyle. İlerde hangi tür moda edilir belli olmaz.

 134. Feride Kaymak dedi ki:

  Benjaminimi kendim dikip yetiştirdim. Fakat şu an büyümesi tamamen durdu. Belki iki aydır hiç yaprak vermiyor. Tepedeki filizler öylece duruyor. Sararma yaprak dökme yok. Sağlıklı görünüyor. Gelişip büyümesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Gelişimi bulunduğu yerde hava akımları olmasına bağlıdır. Rüzgarı esintiyi seviyor.

 135. Atilla, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık bir yıldır benjaminim var. Yaklaşık 1.5 mt boyunda. Bazı dalların yapraklarında kahverengileşme var. Sanki güneşte yanmış gibi. Büyük bir kısmı yeşil yaprak ama bazı yapraklardaki bu durum kafama takıldı. Bir de aldığımdan beri baya yapraklandı gelişti fakat uzamadı. Genişlemesine gelişiyor. Boyunun uzaması için bir şeyler yapmak gerekiyor mu? Genellikle kışın salonda cam kenarında tutuyorum. Yazın balkona çıkartıyorum. Dediğiniz gibi rüzgar aldıkça daha da çok yeşilleniyor.
  ***
  Yeni yapraklar çıkarması demek yeni dalların uzaması demektir. Dal uçlarından geriye doğru dalları takip ederseniz ince kısımlara doğru zarifçe eğilmeler var. Ana dallardan sonraki ince dallar zamanla kalınlaşır. Ana dallar daha da kalınlaşır ve zamanla dikleşirler. Fakat görünüşte hiçbir boy uzaması olmuyor gibidir. Ayrıca İstanbul’da sık sık açık pencere sayesinde gelişim ocak ayının başında başlar ekim ayı sonuna kadar devam eder. Bu avantajı değerlendirin. Ekim sonundan aralık ayı sonuna kadar çok az sulayarak dinlendirin (neredeyse susuzluktan ölecek gibi su sıkıntısı çekmeli). Diğer zamanlarda bol bol sulayın. Yaz aylarında sabah akşam sulayın. Güçlü büyüme için her kalın dalı takip eden çok sayıdaki ince dallarda azaltma budaması da yapılabilir. Budamaları yaz aylarında, toplu değil, ara sıra farklı yerlerde yapın. Azaltma budamasında hem eski hem çelimsiz dalları öncelikle tercih edin. Yeni ve sağlıklı ince dallar ne kadar çok olursa olsun fazla azaltmayın. 3-4 yıl sonra bir hayli geliştirmiş olursunuz. Yapraklardaki kahverengileşmeler, tarif ettiğinizden anladığım kadarıyla hastalık filan değil. Bazı ince dalların yaprakları yeterince besleyememesinden kaynaklanıyordur sanıyorum. O dallarda yaza doğru azaltma budaması yapabilirsiniz. Bu ağacın özelliğidir ki bazı dallarını kendisi ölüme terk eder. dolayısıyla o dallardaki yapraklar güçsüz kalır. Yeni gelişim ya çok az ve çok cılız olur ya da hiç olmaz. Onların budanması gerekir.

 136. Cemil, İstanbul dedi ki:

  Kapalı balkonda benjamin yetiştiriyorum. Yeterli güneş alıyor. Akşamları yarım saat ve haftasonları 1-2 saat balkonun camını açıyorum. Ara ara yaprakları sararıp dökülürdü. Bu akşam baktığımda yeşil yapraklarını bile döktüğünü gördum. Ne yapabilirim?
  ***
  Neyin zarar verdiğini bilmeden bir şey demek zor. Köklerine göre çok büyük saksıda ise köklerinin anca sığacağı daha küçük bir saksıya dikin. Salon bitkilerinin kökleri çok fazla toprakta boğulmamalı.

 137. Bülent, Çanakkale dedi ki:

  Karşı apartmandan taşınan birileri sokağa atmış bende aldım. Evimizde salona koydum. Sonra eşim onu açık balkonumuza koymuş iki gün orada kaldı ama balkon aşırı rüzgar aldığı için bütün yaprakları döküldü. Çok üzülüyorum toparlar mı? Benim ekstra bir şeyler yapmam gerekiyor mu?
  ***
  Yapraklarını dökmesi rüzgardan değildir. Anlaşılan hep sıcak eve alışıkmış ki ani ısı farkında rahatsız olmuş. Artık havalar ısınıyor. Her gün bol bol sulayın. En geç on günde her yerinden filizlenip hızla yapraklanır. Eğer evde tutmak isterseniz en sık açtığınız ve uzun süre açık tuttuğunuz bir pencerenin yanında dursun. Esintiye rüzgara büyük ihtiyaç duyar. Ayrıca hep balkonda duracaksa sonbahar serinleri başlamadan önce, ağustos sonu gibi mutlaka içeri alın.

 138. Tina, Datça dedi ki:

  Benim ofisimdeki benjaminim yaprak diplerinden yuvarlak yuvarlak meyveye benzeyen bir şeyler çıkarttı. Bunlar nedir? Geçen yılda bu aylarda çıkartmıştı.
  ***
  Meyvedir. Aynen incir ağaçlarının meyve vermesi tarzında ama küçük meyve verir. Zaten aynı cinstendirler (Ficus).

 139. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Benim benjamin bitkimin boyunun uzaması için alt dallarını bu mevsimde budayabilir miyim? Bir zarar verir mi? Budadıktan sonra nasıl bir bakım yapmalıyım?
  ***
  Budamak boyunu uzatmaz. Gün boyu mümkün olduğu kadar uzun süre, hatta tam gün esinti alırsa ve toprağı da çok iyi ise bu takdirde uzayabilir. İsterseniz budayın. Günün en serin saatinde budamalısınız (sıcak saatlerde kesik yerlerden daha fazla süt akar bu da zarar verir) ve kesik yerlerden akan sütün çabuk kuruması için açık havada dışarda tutmalısınız.

 140. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  İki gün evvel eski çalıştığım tesisten benjamin starlight geldi. Malum otellerde bu tip bitkiler hep 5 kat büyük saksılara dikilir sık sık saksı değişimi olmasın diye. Çiçeğin boyuna ve köklerine göre saksı oldukça büyük. Zaten yapraklarda da dökülme var. Saksıyı küçültmek istiyorum fakat malum havalar sıcak. Bu yüzden korkuyorum bir şey olur mu diye. Nasıl yapmalıyım?
  ***
  Bu zamanda yapraklarda dökülme havasız odalarda olur. Benjaminler havasız, kuytu köşeleri hiç sevmez. Saksı değiştirmeye gelince: Kökleri pek hassas değil korkmayın. Ama şimdi şiddetli sıcaklarda buranın ikliminde sakıncalı olabilir. Eylül ortasını bekleyin.

 141. Ekrem, Sakarya dedi ki:

  Merhaba, ben 100 adet çelikten Benjamin yetiştirdim ve yaklaşık 60cm oldular. Ancak evimde bu 100 saksıyı koyacak yerim yok. Evimin yanında çiçek serası var. Onları kışın burada muhafaza edebilir miyim?
  ***
  Evet sıfır dereceye kadar hiç zarar görmezler (soğuğa yaz sonundan itibaren uzun süre içinde yavaş yavaş alışması kaydıyla). Sıfır ve sıfırın altında en fazla beş dereceye kadar da, dondurucu soğuğun uzun sürmemesi ve direkt rüzgar almaması kaydıyla dayanabilirler ama bu çok riskli. Don olayı olduğu günlerde seranın içinde ısının sıfırın altına düşmemesi için önlem almanız şart. Sıcak su dolu bir iki bidon ile veya küçük bir ısıtıcı kullanarak bunu sağlayabilirsiniz. Tabii seranın büyüklüğünü ve hava geçirebilirliğini de göz önünde bulundurmak lazım.

 142. Serhat, Denizli dedi ki:

  Benjamim fidanı almak istiyorum ama evim hiç güneş almıyor. Sadece 1-2 saat karşı evlerin penceresinden yansıyan güneş ısığı giriyor eve. O da az bir alana. Böyle bır ortamda yasar mı?
  ***
  Bu bitkinin güneşe değil kuvvetli hava akımlarına ihtiyacı var. Yani yeri çok havadar olmalı bu şart. Güneş olmasa bile yerinin gündüz boyu dışarsı gibi aydınlık olması da önemli. Ayrıca, evlerde ısıtıcı kullanılması gereken aylarda eve yeni bitki almamalısınız. Çünkü aniden havasız-sıcak eve gelen bitkiler ölümcül şoka uğrayıp çok fena bozuluyorlar. İlkbahar sonuna doğru alsanız daha iyi.

 143. Semiha, İzmir dedi ki:

  Benjanim yaz boyunca balkondaydı ve çok mutluydu.Bulunduğum yer esintili.Sonbaharda aydınlık bir odaya koydum,bulunduğu yer balkon kapısın önü.Odayı her gün havalandırıyorum.Bu zamana kadar yaprak dökümü oldu.Ben de çiçeği balkona koydum.Sizce dışarıda kalabilir mi.Yaprak dökümü devam eder mi?
  ***
  Ekim ayı sonundan yılbaşına kadar yaprak dökmesi gayet normaldir. Bu hiçbir şekilde bir problem değildir. Ayrıca yazın dışarda tuttuğunuz bitkileri kışın içeri alacaksanız sonbahar serinleri hiç başlamadan önce içeri almalısınız. Yoksa serin havaya adapte olmaya çalışırlar ve o zaman sıcak eve alındıklarında çok kötü ölümcül şok yaşarlar.

 144. Sultan, Ankara dedi ki:

  Benjamin starlight aldim ancak internette alerjik bitkiler listesinde 3. sirada lateks alerjisi yapiyor yazilmis (wikipedia da ficus benjamina sayfasinda). Bu konuda bilginiz var mi? Astim alerji vs. duydunuz mu?
  ***
  Yanlış anlamışsınız. Bahsettikleri şey eğer o bitkinin bir yerini keserseniz beyaz süt gibi öz su akar. Buna lateks diyorlar. Cildi çok hassas olan insanlar benjaminin özsuyunu ellerine bulaştırırsa ellerinde ufak tefek alerji benzeri rahatsızlıklar olur. Hepsi budur.

 145. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Benim benjaminimin yapraklarının altında mumsu bir madde var. Ne olduğu hakkında bir bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Yaprağın altında mum benzeri çok küçük mini top olması benjaminlerin özelliğidir. Çok küçük oldukları için herkes farketmiyor.

 146. Melek, Istanbul dedi ki:

  Bir yakınımdan miras bir sarı alacalı yapraklı bir benjaminim var. Evde fena değildi bu yazdan ocak ayı başına kar yağana kadar terastaydı. Müthiş azman kocaman oldu. Şimdi tekrar terasa aldım. Yaprakları aniden dökülmeden kurudu. Yanında çelimsiz yeşil yapraklı bejamin ise aynı koşullarda büyümeyi sürdürüyor. Sarı olanı kurtarma şansım var mı?
  ***
  Her durumda çok yanlış hareket etmişsiniz. Bakın salon bitkileri ya daima salonlarda durmalı, ya da eğer dışarı çıkaracaksanız, İstanbul iklimine göre mayıs ortasında dışarı çıkarmalı ve eylül ortasında, en geç eylül sonunda yani sonbahar serinleri hiç başlamadan önce içeri almalısınız. Yoksa içerisi – dışarısı ani yer değişimlerinde ısı farklılıkları çok ciddi şoklara sebep olur. Özellikle kökler kötü etkileniyor. Ocak ayına kadar dışarda tutmanız hata idi. Şimdi ev sıcağına alığık bitkiyi gece ısısı fazla düşük olduğu günlerde dışarı çıkarmanız daha büyük hata. Benjamininizin problemi köklerde çürüme olmuşsa kurtarma şansınız çürümenin niteliğine göre ve toprağın özelliğine göre değişir. Bir şey diyemiyorum. Sadece bekleyip göreceksiniz.

 147. Aybek, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Benjamin bonsaim var. Yaklaşık 1 ay kadar oldu geleli. Geldiginde yogun ve yesil yapraklari vardi. Salonda camın kosesinde bulunan orkidelerimin yanina koymustum. fakat yapraklari sarardi ve dokulmeye basladi. yerinden dolayi oldugunu dusundugumden vitrinin uzerine aldim. sararma durdu fakat yesil olan yapraklar büzüştü. bu sefer havadar olmadigini dusunup kapali olan balkonuma direk gunes almayan bi koseye koydum. haftasonu genta bitki besini aldim ve fısfısla topragi nemlendirecek sekilde sıktım. bugun saksisindan cikarip koklerini biraz kestim biraz toprak ekledim. Cikarttigimda farkettim ki topragi kuruydu. tekrar fisfis ile gentalı sudan fıslattim. dogru mu yapıyorum emin olamadim. yardımci olabilirseniz sevirim.
  ***
  Fısıfısla benjamin sulanır mı? Çok su ister. Bütün mesele susuz bırakmanızmış anladığım kadarıyla. Ayrıca en başta gelen hayati ihtiyacı hava akımlarıdır. Evde yerini buna göre seçin. Sulamayı ise saksının alt deliklerinden bol bol su akıp gidecek miktarda su ile yapın. Fısfısla sulamak yanlış.

 148. Umit, İstanbul dedi ki:

  İki metre boyundaki benjamin balkonda duruyordu. Havalar soguyunca içeri aldık. Çok sıcak geldi ve tüm yapraklarını doktu. Mart ayında budadık. su an dallarının kabukları eller soyuluyor ve kabugun altında hafif yapıskanlı ve küflü ve siyah siyah noktalar var. Dalları daha nemli ama. Yarasa gubresi koydum canlansın diye. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Tarifinize göre o nemlilik resmen çürüklük. Hiçbir gübre ölü bitkileri canlandırmaz. Dallarını aşağı doğru kontrol ede ede kesin. Nerede canlılık varsa ve beyaz süt şeklinde öz su akarsa orada durun. Bir daha yazın dışarıda tuttuğunuz bitkilerinizi en geç eylül sonunda, sonbahar serinleri hiç başlamadan önce eve alın. Yoksa soğuk havaya adapte olmaya çalışıyor ve sıcak odaya alınınca ölümcül şoka uğruyorlar.

 149. Gamze, Bursa dedi ki:

  4 seneden beri benjamin yetiştiriyorum. Geçen sene toprağını ve saksısını değiştirdim. Salonda pencerenin kenarında duruyor. Çalıştığım için evi fazla havalandıramıyorum. 2 haftadan beri yapraklarını döküyor. Bugün balkona aldım. Balkon sabahtan öğlene kadar güneş alıyor. Ama cambalkon olarak kapalı bi kanadını açabiliyorum acaba yaz boyuncu burada dursa çiçeğe zarar verirmi. Bana bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Benjaminlerde yaprak dökmesi genelde ekim ayından aralık ayı ortalarına kadar devam eder ve aralık sonunda yeniden aktifleşip filizlenir. Sizinkinde o dönemde yaprak dökümü olmadıysa şimdi yaprak dökmesi normaldir. Yani gecikmiştir. Ayrıca, 4 yıldır böyle bir yaprak dökümü olmadıysa evinizde benjamini bulundurduğunuz yer gayet havadar demektir. Yerini değiştirmenize gerek yoktu. İki hafta daha yaprak dökmesini sağmak için sulama sıklığını toprak kupkuru olacağı zamanlarda olacak şekilde ayarlayıp gereğinden az su ile sulayın. Sonra sık sık ve bol bol sulamaya geçin.

 150. Deniz dedi ki:

  Komşunun yaprak döküyor diye attığı benjamini 3-4 sene önce evlat edindim. Sizden okuduğum tavsiyelerle hayata döndürdüm. Kışları camın önünde, yazları Nisan’dan itibaren balkonda geçiriyordu. Keyfi yerindeydi. 2 metre kadar oldu. Bu sene de Nisan’da balkona çıkardım. Çıkarmadan önce duşunu aldırdım. güneş gören yaprakları yanarak karardı. Bu ara fırtına oldu, rüzgarda da biraz hırpalandı. Sütlü su, muz, kahve ile besledim. Henüz bitki besini vermedim. balkon kapısının önüne aldım. ışığı var. Direkt güneş yok hava akımı hep var. Yeni yaprak filizleri var ama yaprakların %50’si yanık. Ne yapmalıyım?
  ***
  3 senedir hep aynı şeyleri yapmışsanız anlaşılan yapraklar güneşten değil soğuktan yanmış. Hangi bitki olursa olsun, salon bitkisi ise ve yazın dışarıda tutulacaksa gece ısısı 15C dereceden aşağı düşmeyen günlere ulaşmadan önce dışarıya çıkarmamalısınız. Anlaşılan bu yıl bulunduğunuz ilde nisan ayında çok soğuk günler olmuş ve ev sıcağına alışık benjamin fena etkilenmiş. Zaten yanlış yapmışsınız. Bundan sonraki yıllarda acele etmeyin. Ayrıca kesinlikle yaz sonunda, sonbahar serinleri hiç başlamadan önce eve almalısınız. Şimdi yapacağınız şey istediğiniz şekilde budamanızdır. O kadar. Toprağı çok eski ise toprağını da değiştirmenizi tavsiye ederim. Toprağına kesinlikle o bahsettiğiniz şeylerden katmayın. Salon bitkileri için olan bitki besinleri var. Benjamin için genel kullanım bitki besini ya da orkide besini kullanabilirsiniz. Çok iyi gelişir. 20-25 günde bir vermeniz yeterli. Kış boyu ise ortalama 40 günde bir verin.

 151. Tamer, Denizli dedi ki:

  Yaklaşık 2m boyunda bir benjaminim var. Yazın almıştım. Bütün yaz balkonda durdu hiçbir sıkıntısı yoktu ve bol yapraklıydı. Havalar soğumaya başlayınca evin içine aldım. Pencere kenarında güneş gören bir alandaydı. Bütün yaprakları döküldü. Çok az denebilecek kadar yaprak kaldı üzerinde. 3-4 hafta önce tekrar balkona çıkardım. Diplerden yaprak vermeye başladı ama orta ve üst kısımlarda hiçbir hareket yok. Orta kısımdan küçük bir dalını kırdım kurudu mu kontrol etmek için dal çok kuruydu. Acaba bitki kurudu mu yoksa kendini toparlar mı? Ne yapmam gerekiyor ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Yazın dışarıda tuttuğunuz bitkileri yaz sonunda, sonbahar serinleri henüz hiç başlamadan önce içeri almalısınız. Serin havaya adapte olmaya başlamamalılar. Yoksa aniden sıcak-havasız odaya aldığınızda kötü şoka uğrarlar. Şimdi tavsiyem şu: Güzelce budayın ve iyi bir toprak karışımı hazırladıktan sonra toprağını değiştirin. Yaz boyunca bol bol sık sık sulayın. Hatta her gün sulayın. Açık havada suyu çok sever ve çok hızlı gelişir.

 152. Nec, Denizli dedi ki:

  Meister marka menekşe, benjamin ve açelya uyumlu toprak var. içeriği %35 funda toprağı dağ çürüğü, %35 torf, %20 ponza, %10 organik gübre. Bu toprak benjamin için kullanılabilir mi tavsiye eder misiniz?
  ***
  Evet elbette uygundur.

 153. Pınar, İzmir dedi ki:

  12 sene civarında bakmakta oldugum benjamin evim maalesef güneş almadıgından dolayı son 2-3 senedir yaz kış balkonda duruyor. Ancak balkonda da oldukca kısıtlı bir güneş görmekte. En son saksı değişimini 7-8 sene once yapmıs olabilirim. Goruntu itibarıyla saglıklı. Ancak ana govdesi olması gerekenden cılız. Saksı değişimi için bitkinin boyu, saksının capı buyukluğu gibi bir oran var mıdır? Ya da baska ne gibi tavsiyeleriniz olur?
  ***
  açık havada az bir güneş görse bile yeterli. Hatta hiç direkt güneş almasa ama yeri gündüz boyu güçlü aydınlık olsa bu da yeter. Problem toprağın besleyiciliğinin olmaması ve yılın çoğu zamanında susuz kalması. Bitki besini veriyor olsanız bile onca yıldır aynı toprak artık kimyasal dengesi kötüye gider ve bitki besinleri işe yaramaz. Şimdi hemen toprağını değiştirin. Saksı yeterince büyük değilse bir boy büyük saksıya aktarın. Şimdi toprak değiştirirken kökleri rahatsız edebilirsiniz. Benjamin bu konuda hiç hassas değildir korkmayın. Eski toprağını mümkün mertebe köklerin arasından temizleyin. İlkbaharda nisan sonundan itibaren 20-30 günde bir ev bitkileri için olan sıvı bitki besininden verin. Nisan sonu – ekim sonu arası bitki besinini hiç aksattırmadan devam ettirin. Tam bir yıl geçince ne kadar güzelleştiğini göreceksiniz. Gece ısısı 10C dereceye düşmedikçe sulamayı sık sık yapın. Hatta çok sıcak günlerde sabah akşam günde iki defa sulayın. Kasımda sulama sıklığını azaltın. Nisana kadar toprakta çok belirgin kuruma olmadıkça sulamayın.

 154. Esra, Manisa dedi ki:

  Orta boy bir benjaminim var ama hep cılız bu ara bir kaç yerde görüp denemek istediğim doğal besin vardı toprağın içine çiğ yumurta koymak bunu yaptım. Balkonumdaydi içeriye aldım ve şimdi her gün 3 4 yaprak döküyor bu yüzden olabilir mi? Birde her gün yapraklarına su sıkıyorum. Neleri doğru veya yanlış yapıyorum. Başka yapmam gereken neler var? … Şimdi bir göz attım yaziniza çok faydalı bilgiler teşekkür ederim. Hemen bol güneşli balkonuma geri çıkardım. Iceriye almadan önce çok neseliydi. Iceriye alınca yaprak döktü sürekli.
  ***
  Manisa iklimini pek bilmiyorum ama kışın dışarıda büyük bir ihtimalle dayanamaz. İçeride tutmaya mecbursunuz. Yılın tam bu zamanında, özellikle kasım boyunca yapraklarının yarısını dökmesi gayet normaldir. Sulamayı çok seyrek tutun. Dökebildiği kadar yaprak döksün. Aralık ayının sonunda sulamayı tekrar arttırın. Yumurta denemesini yanlış zamanda yapmışsınız. O yumurtayı çıkarıp atın. Mayıs sonunda tekrar balkona çıkardığınız zaman yumurta gömün.

 155. Hakan, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 2 metre boyunda bir ficusum var. Sürekli balkonda durdu bütün yaz her gün suladım gayet de sağlıklı idi. Şu son 10-15 gündür acayip yaprak döküyor. Önce sararıp sonra dökülüyor. Normal demişsiniz yukarıda ama sanki hiç yaprak kalmayacak gibi. Yapabileceğim bir şey var mıdır?
  ***
  Eylül sonunda içeriye almanız gerekirdi. Havalar iyice serinledikten sonra içeri alırsanız böyle olur. Aralık ayının sonuna kadar sadece toprağı adamakıllı kurudukça sulayın. Yeri tam pencere yanı olmalı. Aralık sonunda normal sulamaya geçin. Çoğu zaman pencereyi açık tutarsanız hızlıca yapraklanır.

 156. Filiz, Nevşehir dedi ki:

  Benjamin dallarında ve yapraklı bölgeye yakın yerlerde pamukçuk oluşuyor. Sebebi nedir acaba? Gayet sağlıklı bir şekilde mevcut yapraklarını koruyor ve yeni yapraklar da çıkarıyor.
  ***
  Sebebi o parazitlerden bir şekilde gelenler olmuş. İspirto, kolonya veya sirke ile yok edebilirsiniz. Sirkeli bir fırça ya da kulak temizleme çubuğu kullanarak üstlerine bastıra bastıra hepsini silip temizleyin.

 157. Oksan, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, benim bejamin’in yapraklarının saplarıyla birleştiği yerlerde beyaz mum gibi, yapışkan olmayan bir şeyler var. Ne olabileceği ve nasıl giderebileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Yaprağın alt tarafında toplu iğne başı kadar, her yaprakta sadece bir tane. Benjaminin doğal özelliğidir. Herhangi bir problem değil.

 158. Merve, İzmir dedi ki:

  Merhabalar benim ağacım üç senedir benimle. Son birkaç aydır aşırı yaprak döküyor. Sağlıklı olanları bile dökmeye başladı. Ara sokakta oturuyoruz. Balkonum aşırı rüzgar almıyor ancak havadar bir yer ve panjurları da var. Şu an oraya aldık. Balkonda bakılmasında bir sakınca olur mu?
  ***
  Kasım-aralık aylarında yapraklarının üçte ikisini kaybetmesi normaldir. Yılbaşıyla beraber yeni yapraklar vermeye başlarken eski yapraklarını dökmesi azalır ve durur. Sizinki yeni yaprak verdiği haldi yeni körpe yapraklar bile dökülüyorsa sebep havasızlık değil bitlenmedir. Ev bitkilerine dadanan ve gözle görülmesi çok zor olan mini örümcek bitler için etkili bir ilaç olarak Avirmec EC adlı ilaçtan tavsiye ederim (sıvı halde küçük plastik şişede satılır). 1 lt. suya 1ml karıştırılır. Bununla yapraklarının altlarına da gelecek şekilde fısfıslama yapmalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)