Pencere önü çiçekleri

Pencere önü çiçekleri deyince belki çok kişi pencerenin dışarı kısmını anlar. Ama bir de pencerenin ev içi tarafı var. Her iki tarafa göre önce dışarı kısım, sonra içeri kısım için uygun süs bitkilerine bakalım nelerdir.

Pencere dışı saksılarına süs bitkileri

Dış kısım

Açık hava şartlarında yaşayan türler. Ama pencere hangi yöne bakıyor, ne kadar güneş alıyor, hangi iklim bölgesindesiniz duruma göre farklı bitkiler gerekir. Yazın genellikle 30C derenin üzerinde,  40C derece dolaylarında sıcak olan yerlerde batı cephesine (yaz boyu öğleden akşama kadar direkt güneş geliyorsa) çöl kaktüsleri hariç hiçbir bitki türü uygun değildir. Yazın çok sıcak olmayan yerlerde sorun yok.

Günde birkaç saat güneş isteyen dış mekan türleri çoktur. Pencere önü çiçekleri olarak sayısız seçeneğiniz var. Bazıları: Şeker begonyası, sakız sardunyası, rozet çiçeği, süs narı, yer minesiateş çiçeği, mor telgraf çiçeği, kaktüs ve sukulentler. Bunlardan başka, mevsimlik (kısa ömürlü) park-bahçe çiçekleri ideadir. Yaprakları için yetiştirilenlerden ıtır, yaprak güzeli, fesleğen gibi türler de birkaç saat güneşe tam uygundur.

Pencere önü çiçekleri nelerdir konusu

Pencere dışına uygun çiçeklerden şeker begonya

Az güneşli veya hiç direkt güneş almayan yerler için de yine aynı türler uygundur ama direkt güneş gelmiyorsa çok güçlü ışık almaları şart. Klasik ve bodur sardunyalar, ıtır, fesleğen, mor süs yoncası, maviş çiçeği ve çeşitli sukulentler.

Güneşsiz cephelere küpe çiçeği , fesleğen, mor süs yoncası uygundur.  Siklamen yazın çok az güneşli ya da gölge yerleri severler ve siklamenler yaza rağmen çiçek açmaya devam edebilir.

Apartmanlar arası alt katlarda loş ışıklı koyu gölge yerler bu türlerin hiç birine uygun olmaz. ⇒ Tam gölge kategorisindeki bitkilerden bulabildiklerinizi yetiştirebilirsiniz.

Pencere dışı kış çiçekleri: İklimi uygun yerler içindir. Mesela kışın İstanbul’dan daha fazla soğuk olmayan yerler. Ve kış ayları için en önemli şart güneye bakan pencere önünde olmalarıdır. Siklamen, çuha çiçeği, hercai menekşe, bodur sardunyalar ve küpe çiçekleri. Sıcak yaz aylarında bunların hiç biri güneşli cephelere uygun değildir.

Ev içi tarafı için pencere önü çiçekleri

Zaten evi içi, salon-ofis bitkileri en iyi tam pencere kenarlarında yetişir. Tam kenara bitişik olmaları gerekmez. Ne kadar yakın, o kadar iyi. Birkaç örnek vermek gerekirse güneş ışınlarıyla ısınmayı seven ev bitkilerinin başında kohleria ve antoryum gelir. Yaz aylarında bunlar güneşten yanmasın diye yaz boyunca pencere tülü ile güneşi filtrelemelisiniz. Afrika menekşesi bu iki türe göre çok daha az güneş ister ve güneş ışınlarından pek ısınmaması gerekir. Güçlü gün ışığı yeter. Cam güzeli, isminden de belli olduğu gibi ev içinde tam pencere önü bitkilerindendir.

Ev içinde pencerenin cama değecek kadar yakın kenar kısmına küçük saksılarda çeşitli sukulentler güzel yakışır. Fakat güneş durumuna göre tür tercih etmelisiniz. Bazıları günde birkaç saat güneş ister. Bazılarına sadece güçlü gün ışığı yeterlidir. Güneş gelmiyorsa Afrika menekşeleri de küçük saksılarda buraya uygundur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:

'Pencere önü çiçekleri' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Filiz, Ankara dedi ki:

    Ahşap ev pencere önünde hangi bitkiler olabilir?
    ***
    Dış kısımda açık havada en iyisi mevsimlik park-bahçe çiçeklilerinden tercih etmelisiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.