Pencere önünde yetiştirilebilen çiçekler

Pencere önünde hangi süs bitkilerini yetiştirebilirsiniz? Pencerenin dışında veya ev içinde pencere önüne uygun olan türler ve detaylar aşağıda.

Önce dışarıda açık havada olabilen pencere önü çiçeklerine değinelim. Uzun süre güneş alan pencere önlerinde yaz boyu daima çiçek açabilen türlerden en uygunları şeker begonyası, sakız sardunyası, rozet çiçeği, süs narı ve ateş çiçeğidir. Yaprakları için yetiştirilenlerden ıtır, yaprak güzeli, fesleğen ve çeşitli succulent türler olabilir. Az güneşli veya hiç direkt güneş almayan yerler için de yine aynı türler uygundur ama direkt güneş gelmiyorsa çok güçlü ışık alabilmeleri şart. Küpe çiçeği ve siklamen yazın çok az güneşli yerleri severler ve siklamenler yaza rağmen çiçeklenmeye devam edebilir. Apartmanlar arası alt katlarda loş ışıklı koyu gölge yerler bu türlerin hiç birine uygun olmaz. ⇒ Tam gölge kategorisindeki bitkilerden bulabildiklerinizi yetiştirebilirsiniz.

Pencere önünde çiçek yetiştirmek

Ev içi pencere önü bitkilerine gelince: Zaten evi içi, salon-ofis bitkileri en iyi tam pencere kenarlarında yetişir. Ama yine de birkaç örnek vermek gerekirse güneş ışınlarıyla ısınmayı seven ev bitkilerinin başında kohleria ve antoryum gelir. Yaz aylarında bunlar güneşten yanmasın diye yaz boyunca pencere tülü ile güneşi filtrelemelisiniz. Afrika menekşesi bu iki türe göre çok daha az güneş ister ve güneş ışınlarından pek ısınmaması gerekir. Güçlü gün ışığı yeter. Cam güzeli, isminden de belli olduğu gibi ev içinde tam pencere önünde tutulacak bitkilerdendir.

Pencere dışı kış çiçekleri: İklimi uygun yerler içindir (mesela kışın İstanbul’dan daha fazla soğuk olmayan yerlerde ve en önemli şart güneye bakan pencere önünde olmalarıdır). Siklamen, çuha çiçeği, hercai menekşe, bodur sardunyalar ve küpe çiçekleri.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:



Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)