Afrika Menekşesi (Saintpaulia)

Afrika menekşesi farklı renk ve şekillerde çiçekleriyle, şirin yapraklarıyla, kolay bakımı ile çok uzun yıllardır asla gözden düşmeyen, modası geçmeyen bir ev çiçeğidir.

Gesneriaceae familyasının Saintpaulia cinsinin 20 kadar türünden birkaçını, bunlardan türetilmiş Saintpaulia hibritlerini ve çok sayıda kültivarlarını Afrika menekşesi diye biliyoruz. Batı ülkelerinde Saintpaulia ve African violet adlarıyla bilinir.

Habitat ve doğal yaşam tarzı

Anavatanı Tanzanya’nın orta- kuzey doğusundaki Nguru dağlarındaki sis ormanlarıdır. Ayrıca Tanzaya’nın kuzeydoğusundaki Usambara dağlarının kuzey tarafının doğu yamaçları: Orası ise pek sis ormanı özellikli olmasa da dağlık, yılın her zamanı bol yağış alan tropikal orman bölgesidir. Ve ayrıca Kenya’nın güneydoğusundaki dağlarda sis ormanlarında da bulunur. Bu her üç ayrı bölge birbirlerine çok yakın olup Türkiye’nin Trakya kısmı kadar bir alan içindedir. Tanzanya’nın daha güneyinde, doğuda denize yakın alçak kesimlerde de bulunurlar.

Afrika menekşelerinin doğal yaşam alanlarında toprak üst yüzeyi kalın bir tabaka bitkisel çürüntülerle örtülüdür. Afrika menekşeleri o toprakta pek görülmez. Kayalarda, taşlıklarda ve ağaç gövdelerinde eğrelti ve yosunların aralarında yaşarlar. Yerde toprak zemininde ancak üzeri az bir tabaka çürüntülerle örtülü kayalıklı, meyilli yerlerde yaşayabiliyorlar.

Kayaların üzerinde afrika menekşesi

Sis ormanında geceleri nem yoğunlaşmasıyla ıslanan kayalarda topraksız yetişen bir afrika menekşesi.

Sis ormanlarında Afrika menekşelerinin yaprakları her gece fena halde ıslanır. Ortamda hava akımları daima sürekli ve değişkendir. Bu da Afrika menekşelerinin sık sık ıslanmalarına rağmen hastalıklanmasını engeller. Sis ormanları deniz seviyesinden bir hayli yüksektedir. Esintiler süreklidir. Sislerin, bulutların dolaşımı daimidir. Durağanlık yoktur. Şiddetli sıcaklar da olmaz.

Evlerde Afrika menekşesi yetiştirilmesi

Yukarıdaki bilgilerden anladığınız gibi Afrika menekşesi toprak meraklısı değildir. Kayalıklarda ve ağaçlar üzerinde çok az çürüntü birikimleri yetiyor. Kökler daha çok taşlara ya da ağaç kabuklarına yapışık ve topraksızdır. Ortamın yüksek nemliliği ve sık sık sırılsıklam ıslanması sayesinde kökler kurumuyor.

Satın alırken dikkat edeceğiniz önemli şeyler

Evlerde ısıtıcı yakılan dönemlerde (siz yakmasanız bile) almayın. Bu zamanda alınan Afrika menekşeleri kapalı, havasız evlere adapte olamıyor. Tavsiye etmem. Ancak eviniz bahar havası gibi uygun sıcaklıktaysa ve hava akımları çok iyi ise alabilirsiniz. Hava akımlarının olması önemlidir. Isının da elverişli olmasıyla yer yadırgama şokuna girmez ve sağlığı bozulmaz.

Afrika menekşesi, Saintpaulia

Afrika menekşesi, Saintpaulia

İkincisi, alırken sağlık durumunu kontrol etmelisiniz. Yapraklara dokunun. Taş gibi sertse sorun yok. Eğer yumuşaksa sizin evde bir hafta bile dayanamayıp ölecek demektir. Yaprakları semsert olmayan afrika menekşelerini almamalısınız. Yumuşamanın susuzluktan kaynaklandığını, sulayınca düzeleceğini düşünmemelisiniz.

Üçüncüsü, satın alıp eve getirdiğinizde eğer evinizde hava akımları zayıfsa, pencereler hep kapalı ise, ya da hava fazlaca serin ise 5-10 gün kadar toprak kupkuru olsa bile hiç sulamayın ki evinizin şartlarına uyum sağlasın.

Güneş, ısı ve esinti ihtiyacı

Günde birkaç saat sabah veya akşam güneşinde yapraklarının hafifçe ısınması gerekir. Yazın ise güneşi filtrelemelisiniz ki yaprakları pişirip yakmasın. Güneş alabilmesi mümkün değilse yerinin çok kuvvetli aydınlık olmasını sağlayın. Tam pencere önünde tutabilirsiniz. Bu da mümkün değilse çiçeklenmez.

En ideal ısı dereceleri: Gece 14C ile 18C dereceler arası, gündüz 22C ile 28C dereceler arası. Bu ısı derecelerine uygun aylarda esinti de sık olursa gelişimi hızlı olup bol tomurcuklu birkaç çiçek sapı çıkarır.

Duvarda afrika menekşesi

Anavatanında, serin saatlerde nem yoğunlaşmasıyla ıslanan bir duvarda, yosunlarla yaşayan bir afrika menekşesi.

Toprak

Doğal ortamında afrika menekşesinin kökleri genelde yarı açıktadır. Hatta sırf kayalara yapışık bile yaşıyor. Ve her gece kesinlikle sırılsıklam ıslanırlar. Toprağını ona göre düşünmek lazım. Organik çürüntülerin az olduğu, çok havadar, sık sulamaya uygun toprak hazırlamak gerekir. Kullanılan maddelerin suyu birkaç saat tutabilmesi ve çabuk buharlaştırıp kaybetmesi önemlidir. Bütün bu şartlara uygun olarak istediğiniz gibi karışım yapabilirsiniz. Ben kendimce iki formül veriyorum:

A) 2 ölçü güvenilir marka hazır poşet toprak + 1 ölçü perlit + 1 ölçü kuvars kumu.. Bu dördünün eşit oranlarda karışımı idealdir. Perlit bulamazsanız kuvars kumunu iki misli yapın. Veya perlit yerine küçük taneli ponza taşı kullanabilirsiniz.

B) 2 ölçü humuslu ve çürüntülü orman toprağı + 1 ölçü perlit + 1 ölçü kuvars kumu.

Havası biraz kuru ve sıcak olan yerlerde yukarıdaki karışım formülleri idealdir. Aşırı sıcak olmayan ve havası nemli yerlerde ise toprak miktarı 2 değil 1 ölçü olacak şekilde aynı maddelerle karışım yapın.

Dikkat: Kireçsiz su ile suluyorsanız, gerektiği gibi bitki besini de veriyorsanız zamanla toprakta asitlilik yükselir. Kalsiyum eksikliği problemi başgörserir. Bu durumda toprağa kalker taşı kırpıntıları (veya mıcır) karıştırmış olmalısınız. Ölçüsü yarım litre toprağa bir tatlı kaşığı küçük kırpıntıdır.

Sulama

Aynen yukarıdaki gibi toprak karışımları yaptıysanız kışın haftada bir veya iki, yazın iki-üç günde bir veya her gün sulayabilirsiniz. Sularken suyu ne kadar bol kullansanız o kadar iyi. Köklerin yıkanması gerekiyor. Sulamayı üstten dökerek yapın. Suladıktan sonra saksı alt tabağında su beklememeli. Kökleri çürütür. benim tavsiyem dışı diğer topraklarda biraz kuruma olmadıkça sulamayın. Kışın serin odalarda tutuyorsanız sulamayı çok seyrek tutun ve bitki besini vermeyin. Sulama suyu oda sıcaklığından çok fazla serin olmamalı.

Alttan su emdirerek sulama: Ben pek tavsiye etmesem de aşağıda anlattığım saksı-toprak değişimlerine göre, ilk iki saksı aşamasındaki gelişim süreçlerinde alttan sulamaya devam edebilirsiniz. Saksının altında en az 3 tane sigara kalınlığında delikler olmalı. Suya oturtup bekleteceksiniz. 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Fakat son saksı aşamasından itibaren mutlaka üstten sulama yaparak devam etmelisiniz.

Besin verme

Afrika menekşelerine bitki besini şu şartlara göre verilir: Toprak değişiminde ilk 4 ay gerek yok. Mini fideler iyice güçlenene kadar yine verilmez. Diğer durumlarda ise verilmelidir. Salon süs bitkileri için hazırlanmış sıvı bitki besinlerinden genel kullanım bitki besini, orkidelere özel bitki besini ve Afrika menekşelerine özel bitki besinlerinden herhangi birini kullanın. Hangisi olursa olsun, suya karıştırma dozajını yarı yarıya düşürün. Saksının en kenarlarından çepe çevre yavaşça dökerek sulayın. Saksı altından bir iki damla su çıkınca tamamdır. Bu kadar yeter. Ortalama 20 günde bir aynen tekrarlayın.

Yıkama

Yaprakların tozlardan arındırılması önemli. Bunun için duş altında kuvvetlice yıkamalısınız. Ama sadece kuvvetli esinti varsa yıkayın. Pencereleri kapalı tutacağınız zamanlarda yapmayın. Esintisiz durgun havalarda da pencere açık olsa bile tavsiye etmem. Kışın ise yıkadıktan sonra bir müddet vantilatör önünde tutun. Ya da kış boyunca hiç yıkamayın.

Saksı-toprak değiştirme

Mini fidelerden tam gelişmiş Afrika menekşelerine kadar üç ayrı ebat saksı ile birkaç ay ara ile saksı-toprak değiştireceksiniz.

1) Küçük fideler ilk önce yumurtada kadar veya biraz büyük mini saksılara dikilecek.

2) Birkaç ay sonra, kökler iyice geliştiğinde stadandart boyutlu Afrika menekşesi saksılarına aktarılacak. Bu saksıların toprak üst yüzeyi 11-12cm genişliğinde olup toprak derinliği 8cm’dir.

3) Daha da güçlendiğinde az farka büyük saksılara dikin. Toprak yüzeyi 14-15cm, toprak derinliği 10-12cm. Bu boyutlar son sınır. Daha büyük saksılar kök sağlığını bozar. Artık afrika menekşenizin saksısını toprağını ömrü boyunca kesinlikle değiştirmeyin.

Zamanla gövdesi uzar. Mini bir palmiye gibi olur. Dik duramıyorsa dibine hoş görünümlü ağır bir taş ya da ağır bir biblo koyup destek yapın.

Gençleştirme

Afrika menekşelerinin gövdesi birkaç yılda 10-15cm gibi uzamış oluyor. Ve artık dip kısmı iyice yaşlanmış, direnci azalmıştır. Her an ölebilir. Bunu yapraklarının yumuşamasından anlarsınız. O zaman dip kısmı ölmüş demektir. Gövdeyi yapraklara yakın yerinden kesin. Sonra aynen aşağıda kök çürümesi kısmında anlattığım gibi: Orayı okuyun. O şekilde yapacaksınız.

Afrika menekşesinin çoğaltılması

Başlıca dört yaygın yolu var. Büyük çiçekçi firmaları doku kültürü ile seri üretim yapar. Ticari üretimde en yaygını budur fakat biz yapamayız. Bizim kolayca yapabileceğimiz iki yoldan biri yaprak çeliği, diğeri yan yavruları ayırmayladır. Zor da olsa yapabileceğimiz bir diğer yol çiçeğin kısa ve ince mini saplarıyla çoğaltmadır. Bu zor yolun tercih edilmesinin sebebi şudur: Melez Afrika menekşelerini yaprak çeliğiyle ya da yavru ayırmayla çoğaltırsak yeni bitkiler esas bitkinin aynı renginde çiçek açmayabilir. Aynı olması 1cm gibi kısa çiçek saplarından çoğaltmaya bağlıdır. Çoğunuz görmüşsünüzdür: Yaprak çeliğiyle çoğalttığınız Afrika menekşesi bazen ana bitkiden farklı çiçek açar. İşte bu problemin çaresi çiçek sapıyla çoğaltmaktır. Bu tarz çoğaltma Gesneriaceae familyasından birkaç tür bitkide de uygulanır. İleride başka bir sayfada detaylarını açıklayacağım. Bir de pek yaygın olmayan beşinci yol, tohumla üretimi vardır ki yeni hibrit ve kültivarlar elde etmek içindir.

Evlerde yapabileceğimiz iki kolay yöntemi aşağıda anlatmaya çalıştım.

1) Yaprak çeliği ile

Kart yapraklar önce suda köklendirilmelidir. Kartlaşmamış yapraklar ise direkt toprağa dikilebilir veya önce suda köklendirilebilir. Her iki yol uygundur.

Olgunlaşmasını henüz yeni tamamlamış, yaprak sapı henüz fazla kartlaşmamış olan bir yaprağı seçin. Sapıyla beraber jiletle kesip alın. Sapı dipten kesmeye gerek yok. yaprakta 2cm sap kısmı bile kalmış olsa uygundur. Sonra sapın 2cm gibi kısmını toprağa gömün ve sulayın. Bu kadar basittir. Köklenip filizlenmeleri 5 hafta ile 2 ay arasında değişir. Sabırla bekleyeceksiniz.

Afrika menekşesi yapraklarını suda köklendirme

Kartlaşmış yaprakların toprakta köklenip filizlenmeleri uzun sürer. Ama eğer aynen burada tarif ettiğim gibi denerseniz suda köklendirilen yapraklar çabuk yavru oluşturur ve o yavrular suda hızla büyür. Aslında acelesi olanlar bu yolu denemeli. Bir çay bardağına sadece 1-2cm kadar su doldurun. O kadar az olacak. Bir bardağa bir yaprak iyidir. Suyu on-onbeş günde bir değiştirin. Daha sık değiştirmeyin. Çünkü suya hormon salgılıyor ve bu hormon köklenmeyi de yavrulamayı da çabuklaştırıyor. On güne kadar su fazlaca eksiliyorsa hiç değiştirmeden üstten yine az miktarda su ekleyin. Böylesi daha sağlıklı. Dikmede acele etmeyin. Yavru yaprakların sap uzunluğu 2cm olana kadar bekletin.  İki paragraf aşağıda anlattığım gibi dikeceksiniz. O usulde tutmaları yüzde yüz kesindir diyebilirim.

2) Yavruları ayırmakla

Afrika menekşeleri yanlardan yavru oluşturuyor. Bunları ayırmak ana bitki için faydalıdır. Fakat ayırıp dikince zor köklenirler. Çürüme riski de kuvvetlidir. Onun için bunları daha aşağıda anlattığım kök çürümesi konusundaki tavsiyelerime uygun yol izleyerek köklendirmelisiniz.

Köklenen fidelerin saksıya dikilmeleri

Eğer büyüyecekleri saksılara dikerek köklendirmişseniz bu anlatacağım şeyleri yapmanız gerekmiyor. Ama eğer köklendirdikten sonra tek tek saksılara dikecekseniz veya suda köklendirmişseniz aynen şöyle yapacaksınız: Mini saksılara, yukarıda tarif ettiğim gibi hazırladığınız toprak karışımına dikin. Toprak ıslak olmamalı. Yeterince nemli olsun. Diktikten sonra sulamayın. Sonra yeterince büyük sebze saklama kabına koyup kapağını kapatarak ya da naylonla hiç hava almayacağı şekilde kapatarak direkt güneş almayan, kuvvetli aydınlık bir yerde tam bir hafta bekletin. Bir hafta dolunca açın ve sulayın. Artık kökler toprağa tutunup uyum sağlamıştır. Saksıları Afrika menekşelerinin en seveceği yere koyun. 4 ay dolmadan önce bitki besini vermemelisiniz.

Dikkat: Kapalı ortam, mini sera uygulaması kesinlikle sıcak aylarda yapılmamalıdır. Yoksa Afrika menekşeleriniz birkaç saat içinde aynen haşlanmış gibi olarak ölürler.

Zararlıları ve sık görülen problemler

Bitlenme, yapraklarda mantar hastalıkları, köklerde çürüme, çiçek açmama gibi Afrika menekşesi problemlerini ve çözümlerini aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kök çürümesi

Genellikle yanlış topraktan kaynaklanır. Afrika menekşenizin yapraklarında yumuşama olmuşsa kökler çürümüştür. Derhal kurtarmak gerekiyor. Yoksa çürüme gövdede yukarı doğru ilerleyecek, menekşenizi öldürecektir. Hemen söküp topraktan arındırın. Yıkayın, kurulayın. Gövdeyi en sağlıklı yerinden kesin. İki gün cam fanusta (ya da sebze saklama kutusunda) hava almayacak şekilde tutun ki kesik yer kendisini tedavi etsin. Kutuda susuz kalması bozmaz merak etmeyin. Sonra şöyle dikeceksiniz:

Kapaklı, şeffaf ve yeterince derin sebze saklama kutusu lazım. Kurtarmaya çalıştığınız menekşeyi küçük saksıya, yeterince nemli toprağa dikin. Sulamayın. Kutuya koyup kapağını kapatın. Direkt güneş almayan ama şiddetli aydınlık bir yerde 4 hafta kadar tutmalısınız. Haftada bir açıp bir saat kadar havalandırın. Toprak üst yüzey kurumuşsa hafifçe ıslatın. 20-30 gün içinde köklenirler. Artık kapalı tutmaya gerek yok. Kutudan çıkarıp normal sulamalarla devam edin. Kutudan çıkardıktan sonra 4 ay dolmadan bitki besini vermemelisiniz.

Dikkat: Bu kapalı tutma uygulamasında ortamın sıcaklığı 16 ile 25C dereceler arasında olmalı. Daha fazla sıcak oluyorsa asla kapalı tutmayın.

Unlu bitler

Afrika menekşelerine musallat oluyor. He zaman dikkatle inceleyerek zamanında müdahale etmelisiniz. Ayrıntılar » bitki bitleri sayfasında. Eğer toprağında fazlaca Hindistan cevizi lifleri kullanılmışsa bitler kökleri de olduğu gibi kaplar ve kurtaramazsınız. Öyle topraklar hiçbir bitkiye iyi değil.

Külleme vb mantar hastalıkları

Yapraklarda beyaz tozlanma gibi (genellikle küçük lekeler halinde) ortaya çıkar. Sebep hava akımlarının zayıf, nemliliğin fazla olduğu odalarda bulunmasıdır. Beyaz tozlar gördüğünüzde hemen ıslak bezle silip temizlemelisiniz. Afrika menekşelerinizi pencere önünde bulundurarak pencereyi elinizden geldiğince uzun süre açık tutun. Böylece hastalık devam etmez.

Yapraklarda lekeler

Önce mantar mı değil mi bunu anlamalısınız. Eğer mantarsa yaprağın üstünde leke gibidir ve silince çıkar. Değilse yaprağın içinden renk değiştirme gibi görünür. Kolayca anlarsınız. Korkulacak bir şey değil. Afrika menekşelerinde ara sıra oluyor. Hiçbir zararı yok. Eğer yoğunsa toprağıyla ilgili problem var. Ya da ortamla ilgili problem var. Yukarıdaki toprak, ışık havadar ortam vb bakım bilgilerini okuyun.

Afrika menekşesinin çiçek açmaması problemi

Durup dinlenmeden çiçek açmasını beklemeyin. Yılda en az iki ayrı zamanda çiçek açıyorsa normal karşılamalısınız. Zaten her defasında bir iki ay çiçekli kalıyor. Çiçekleri geçtikten sonra 4 ay geçtiği halde çiçek açmamışsa ışık problemi vardır. Daha şiddetli aydınlık yerde tutmalısınız. Günde iki saat kadar sabah veya akşam güneşi alsa çiçek açmama problemi hiç olmaz. Fakat sıcak yaz aylarını genelde çiçeksiz geçirirler. Bu da normal kabul edilmeli.

Afrika menekşeleri devamlı bitki besini isteyen bitkilerdendir. Eğer bitki besini vermiyorsanız çiçeklenmesinde problemlerle karşılaşabilirsiniz. İşiniz şansa kalmıştır. Afrika menekşesinin beslenmesi öncelikle fotosentez yapabilmesine bağlıdır. Bu da havadar ortam ve yeterli kuvvetli ışık sayesinde olur. Fotosentezde ikinci önemli şey köklerin topraktan elementleri alabilmesidir. Yapraklarının sağlıklı gelişebilmesi topraktan yeterince element aldığını göstermez. Düzenli besin vermeniz şart. Bu önemli fotosentez faktörleri (havadar ortam, güçlü ışık ve bitki besini)  sayesinde çiçeklenmede problem olmaz. Yine de oluyorsa ışıkta renk özelliğinin etkisi olabilir. Mor ötesi ve kırmızı ışınlar bitkileri çiçeklenmeye yönlendirir. Güçlü gün ışığında morötesi ışınlar bulunur. Pencereden uzak ve loş köşelerde ya da perde arkasında tutmayın. Ayrıca, yapraklar pencereye yöneleniyorsa ve siz saksıyı çevirip odaya yönelik yapıyorsanız bunu tomurcuk verene kadar yapmasanız iyi olur.

Çiçek renginin değişmesi

Bazı Afrika menekşeleri mevsime göre farklı renklerde çiçek açabiliyorlar. Bu bir sorun değildir. Ayrıca hibrit Afrika menekşelerini yaprak çeliğiyle çoğalttığınızda farklı renkte çiçek açması da sık görülen bir şeydir.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Afrika Menekşesi (Saintpaulia)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Melek dedi ki:

  Menekşeler ne zaman açıyor? Benimkiler bir türlü açmadı.
  ***
  3-4 ayda bir yeni tomurcuk çıkartması lazım. Peşpeşe tomurcuk çıkarmıyorsa normaldir. Ama 4 aydır hiç açmamışsa ters giden bir şeyler var. Yukardaki bilgileri okumalısınız.

 2. Senem dedi ki:

  Selamlar. Sitenizi çok beğendim ve ilk defa afrika menekşesini benim gibi yıkayan birini bulduğum için seviniyorum. Sobalı bir ortamda yaprakların tozlanmaması gibi bir şey olamaz. Yıkıyorum ve yerlerini çok seviyor çiçeksiz kalmıyorlar. Yalınkat bir morum var. Çiçeksiz görmedim. Birkaç yıldır onu bir de koyu renk menekşe ile beyaz menekşeden köklendirmek üzere aldığım yaprakların diplerini sivrice tırnağım ile kesip birbirini tamamlayacak şekilde suları birbirine karışacak şekilde birbirine pamuklu bir iplikle fazla sıkmadan en uca yakın bir yerden bağlıyorum. Bu şekilde elde ettiğim ebruli yapraklı menekşelerim var. Hangi mevsim olursa olsun yapraklar suda kökleniyorr. Beni hiç üzmüyorlar. Onları çok seviyorum.
  ***
  Senem Hanım, bazı Afrika menekşeleri toprak dengeleri farklılığında ve mevsim farklılıklarında başka renk çiçek açıyorlar. Bazen pembe beyaz ebruli, bazen koyu mor. Bir de hibrit, melez çeşitlerin yaprak çeliğiyle çoğaltılması sonucu aynı renk çiçek açmadıkları da çok yaygın. Kısaca siz o uygulamanız sonucunda öyle oldu sanıyorsunuz ama değil.

 3. Tuncay Aytekin dedi ki:

  Evimde 25 adet menekşe yetiştiriyorum. Benim en büyük sorunum Afrika menekşelerinin yapraklarında oluşan beyaz pamukçuk gibi olan tanecikler. Bunların bulunması normal mi yoksa herhangi bir hastalıktan dolayı mı oluyor?
  ***
  Pamukçuk gibi olan tanecikler hastalık mı değil mi ben iyice görmeden bir şey diyemem. Sizin anlamanız gerekiyor. Havasızlıktan dolayı mantar hastalığı olabilir. Unlu bit de olabilir. Yukarda zararlıları kısmını okuyun.

 4. Doğak K. -İstanbul dedi ki:

  İki ayrı renkten üçüncü bir renkte menekşe üretimi çok çok ilgimi çekiyor ama detaylı bir açıklama bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Ancak tohumla mümkündür. Çiçek açtığında farklı çiçeğin polenini alcaksınız falan filan. Zor iş. Zaten bizimkiler genellikle hibrittir ve tohum vermezler.

 5. Nihan, Ağrı dedi ki:

  Benim de yeni afrika menekşem var. Komşumun menekşesi yan tarafından patlayıp yeniden köklendi. Onu hemen aldım. Birkaç da dal kopardım. Dallardan biri köklendi diktim. Bir haftadan fazla oldu. Dayanamayıp kökünü açtım baktım. Bayağı köklenmiş. Kaç günde yapraklanıp büyemeye başlar? Çok merak ediyorum. Bir an önce büyüsün istiyorum. Galiba çok acele ediyorum. Çabuk büyümesi için birşey yapabilir miyim?
  ***
  Acele etmeyin. İki ayı bulabiliyor. Hızlandırmak mümkün değil.

 6. Özge, KKTC dedi ki:

  Ben menekşelerimi kuzeye bakan pencerenin önüne koymuştum. Aslında yavru yaprak da çıkardı. Çiçekleri de uzun süre kaldı. Hatta yine tomurcuklanıyor. Ama toprağında beyaz beyaz pamukçuk gibi şeyler başladı. Acaba güneş mi istiyor? Bir de hep alttan suluyorum. Normal sulamaya dönmeli miyim yoksa böyle mi devam etmeliyim?
  ***
  Sadece toprakta ise küftür. Güneş ve esinti olmayan yerlerde küf olur. Alttan sulamayı ben doğru bulmuyorum.

 7. Yonca dedi ki:

  Benim menekşem sadece yaprak veriyor. Beş yıldır yanımda. Hiç çiçek açmadı. Toprağı azalmıştı yeniledim ama sadece yaprak çoğaltıyor. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Çok az da olsa güneş gerekiyor. Bunun yanısıra gündüz boyunca çok kuvvetli aydınlık gerekiyor. Yoksa çiçek açmaz. Başka ne yapmanız gerektiği, hangi ortamı istediği yazımda mevcut.

 8. Selda dedi ki:

  Eşim bana mor bir afrika menekşesi aldı. ancak eve geldikten üç gün sonra çiçekleri kurumaya başladı. Camın hemen önünde peteğin yanında duruyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Yapraklarında sorun yoksa endişelenmeyin. önceki yetiştirildiği yerde hava nemliliği daha yüksektir sebep budur. Yer yadırgamasında çiçekleri bozulmuştur. Sizin evde yeni gelişecek yapraklar ve çiçekler eviniz şartlarına uyumlu olur.

 9. İpek, Yozgat dedi ki:

  İlk defa menekşe çoğaltmak istiyorum ama dallarını kesmedim kopardım. Bir hafta oldu suya koyalı. Suyunu iki kez değiştirdim. Köklerde hafif renk değişikliği var. Çürüyorlar mı acaba? Ya da daha beklemeli miyim?
  ***
  Çürüseler anlarsınız. Renk değiştirme, kızarma çürüme değildir. Çürüse yumuşak olur ve bir iki gün içinde erir gider. Su bardağın dibinde 2cm olacak. Az su lazım. Suyu 10 günde filan değiştirin.

 10. Ayşenur, Merzifon dedi ki:

  Ben de menekşeleri çook seviyorum. Şu anda evimde 7 renk menekşem var. Sürekli de açıyorlar. Ben ebruli menekşe yetiştirmek istiyorum ama kaç kere denediysem başaramadım. Senem hanım ayrıntılı bilgi verirse sevinirim. Birbirine bağlayınca suda köklendirip mi dikiyor acaba?
  ***
  Senem hanımın başardığı yok. Şu meseleden dolayı öyle sanmış: Bazı Afrika menekşeleri toprak dengeleri farklılığında ve mevsim farklılıklarında başka renk çiçek açıyorlar. Bazen pembe beyaz ebruli, bazen koyu mor. Bir de hibrit, melez çeşitlerin yaprak çeliğiyle çoğaltılması sonucu aynı renk çiçek açmadıkları da çok yaygın.

 11. Arzu, Kars dedi ki:

  Ben de evde menekşe yetiştiriyorum pencerenin önünde. Satın aldığımız meneşelerin yaprak sapları çok uzun oluyor ama benim evde yetiştirdiklerimin yaprak sapları kısa oluyor. Yapraklar sımsıkı ve birbirinin üzerine biniyor. Çiçekler aralarından güçlükle çıkıyor. Kışın menekşelerime doğrudan hiç güneş gelmedi. Çünkü kış döneminde pencereden güneş girmiyor. Nisan ayından itibaren pencerem yani menekşelerim güneş almaya başladı. Üstelik nemli bir ortam olması için su püskürtüyorum. Ben güneş almadıkları için yapraklarının uzamadığını düşünüyorum çünkü satın aldıklarımız seralarda güneş alıyorlar. Ne yapmak gerek?
  ***
  Hiç güneş almasa yaprak sapları çok uzun ve sağlıksız olur. Ayrıca çiçek açmaz. Problem sanıyorum topraktan kaynaklanıyor. Aynen benim tarif ettiğim gibi karışım yapar, bitki besini vermeye devam eder ve sık sularsanız szinkiler de öyle olacaktır. yine de olmazsa sizinkiler farklı çeşitlerdendir demektir.

 12. İrfan, Denizli dedi ki:

  Evde menekşe yetiştirirken şunları gözlemledim: İlk olarak toprak yapısı humuslu toprak olmalı yani orman toprağı. Çamlığa cıkın ordan bir saksı toprak alın. Menekşe bu toprağı çoook seviyor. Hem üremeyen menekşe bu orman yani çam toprağına dikince bir ay geçmeden yanından ikinci çiçek oldu. İkinci olarak su suyu hiç sevmeyen bir bitki. Su vermeden önce topragına bakın. Eğer nemli ise su vermeyin çünkü çürüyebiliyor. Bu iki kriteri göz önünde bulundurursanız iyi bir menekşeye sahip olabilirsiniz. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmasın. Sabah ve aksamüstü güneşi yeterlidir.
  ***
  Sizinki gibi topraklarda sulamada aynen dediğiniz gibi dikkatli olmak lazım. Ama suyu sevmez sözünüz pek doğru değil. Kökler sık sık temiz su ile yıkanmayı seviyor. Bunun için uygun toprak karışımı yapmak lazım. Sizin usul de uygundur gerçi.

 13. Arzu, Kars dedi ki:

  14 nisanda da yazmıştım. Ben yıllardır menekşe yetiştiriyorum ama Kars’a geldiğimden beri bu sorunu yaşıyorum. Eskiden herkes menekşelerime hayran kalırdı ama şimdi bu yaprak şekilsizliği sorunu var. Hiç uzamiyorlar. Hepsi üst üste tahmin edersiniz. Evim kaloriferli ve aşırı sıcak oluyor. Ben buna bağlıyorum ama bakalım yaza nasıl olacaklar..
  ***
  Sıcaklığa göre hava nemi çok düşük olunca böyle olur. Doğru düşünmüşsünüz. Ama yine de ev “eğer çok fazla sıcak değilse” evinizin nemliliği yetebilirdi. Çok sıcak oluyorsa sizin dediğiniz gibidir. Değilse toprak ve besin meselesi..

 14. Mehtap, Diyarbakır dedi ki:

  Çok beğendiğim ve bende olmayan birkaç cins menekşe yaprağı buldum. Köklendirme konusunda aklım karıştı. Direkt toprağa saplamak mı yoksa suda köklendirmek mi daha iyi sonuç veriyor? Evde bir kutuda köklendirme hormonu var (jel halinde) ama tam olarak nasıl kullanıldığını bilmiyorum. Bu menekşe yapraklarını da kaybedersem bir daha bulabileceğimi sanmıyorum.
  ***
  Köklendirme hormonuna hiç gerek yok. Siz yukarda anlattığım gibi yapın. Yüzde yüz kesin başarırsınız.

 15. Rabia, İzmir dedi ki:

  12 saksı menekşem var. Hepsi açıyor ama bugünlerde yapraklarında ve çiçeklerde küllenme var. Çok üzülüyorum. Ne yapabilirim onlar için?
  ***
  Yukarda zararlıları kısmını okuyun. Orada çözümü anlattım. Gece boyunca esinti fazla olmalı -yılın bu zamanında bunu yapmanız mümkündür ve zararı olmaz. Hatta hava cereyanı olmalı. Bu sayede inşallah kurtarabilirsiniz.

 16. Sonay, İstanbul dedi ki:

  Suda coğalttığım menekşelerim tuttu fakat bir tanesinde sinek olmaya başladı. Yeterince güneş alan salonumda tutuyorum ama güneşi direkt almıyor. Yerini değiştirsem mi bilemedim. Ne yapmalıyım?
  ***
  10-15 kadar sigara izmariti tütünlerini yarım bardak kaynar suya atın. Sabaha kadar soğumaya bırakın. Sonra onunla toprak yüzünü sulayın. tütünleri de toprak yüzüne yayın. Kaybolurlar.

 17. Hatice, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık bir yıl kadar bir süredir menekşe besliyorum. İlk aldığımda çok güzel mor çiçekleri vardı. Fakat çeşmenin altına tutunca bütün çiçekleri çürüdü. Uzun bir süredir menekşeme çok iyi bakıyorum. Düzenli suluyorum. Güneşini eksik etmiyorum. Çürüyen, deforme olan yapraklarını kesiyorum. Ne yaptıysam yaptım ben bu bir yıl içinde menekşeme bir tane bile çiçek verdiremedim. Daha önce başka bir sitede okumuştum. Yaprak sayısı fazla olunca çiçek vermeye başlar diye. Fakat benim menekşemin yapraka sayısının çok fazla olduğu dönemler de oldu ama yine de çiçek vermedi. Bir dönem saksını değiştirdim. O iki aylık dönem içinde hiç yaprak vermedi. Başka sitelerden menekşe resimlerine baktım. Doğru düzgün yaprakları yok fakat çok güzel çüçek açmışlar.
  ***
  Güneş alıyorsa çiçek açar. Güneş, ışık değil bildiğimiz yakan güneş, yapraklara gelip yaprakları ısıtması lazım. Yaz aylarında güneşi pencere tülü ile filtreleyin yaprakları çok hafifçe ısıtacak şiddette olsun. Diğer zamanlarda tam direkt gelsin zararı olmaz.

 18. Ayşe Gumsas dedi ki:

  Afrika menekşesi yaprak bakımı nasıl olmalı?
  ***
  Çok temiz tutmak şart. Yoksa gelişim aksar. Arasıra güzelce yıkayın. Sonra özellikle merkezdeki su zerrelerini kağıt havlunun uçlarını değdirerek giderin.

 19. Zeynep, Antalya dedi ki:

  Bazılarında ortadan yaprakları eridi. Bazıları alt yaprakları eridi. Hiç büyümüyorlar artık. Havalar çok sıcak. Balkona koysam olur mu? Ne yapmalıyım? Balkonda perde var. Büneş direkt üstlerine vurmaz.
  ***
  Aşırı sıcakta bütün bitkiler zarar görür normaldir. Ama eğer yapraklarda yumuşama varsa kökler çürümüştür. Zararlıları bölümünde çaresini yazdım.

 20. Özlem, İzmit dedi ki:

  Menekşelerimi yıkadım. Yıkadıktan sonra ebruli menekşemin yaprakları incelmeye başladı. Sebebi nedir acaba? Beyaz pembe cok guzel rengi var.
  ***
  Ben de arasıra yıkarım. Hiçbir zararı olmadı. İncelme demekle neyi kastediyorsunuz? Çürüme mi yoksa yumuşama mı?

 21. Müjde, Kayseri dedi ki:

  Benim de bahar adında pembe bir menekşem var. İlk alındığında çiçekleri çok güzeldi. Biraz arkadaşlarımın evinde kaldı. Gittiğimde çiçekleri solmuştu. Ben de onları temizledim. Şu an evimde. İlk başta sabah güneşi alan bir pencerenin önüne koydum ama yaprakları solmaya başlayınca akşam güneşi alan bir odaya koydum. Çok az güneş ışığı alıyor ama aydınlık. Saksını da değiştirdim. Ortasında yeni yeni yapraklar çıkıyor. Çiçeği ne zaman açar? Çiçekli halini çok az gördüm. 2.5 ay oldu eve getireli. Su miktarı ne kardar olmalı? Şu an haftada bir 1 bardak su döküyorum.
  ***
  Akşam güneşini iyi alabiliyorsa, gündüz boyu yeri kuvvetli aydınlıksa biraz yapraklandıktan sonra çiçek açması gerekiyor. Sabredin. Sulamaya gelince, toprağa ve mevsime göre farklı olacak. Yukarda açıklaması var.

 22. Ayşe, Gaziantep dedi ki:

  Arkadaşım bir buçuk ay önce bir afrika menekşesi hediye etmişti. İlk geldiğinde üzerinde birkaç çiçek vardı ama artık yoklar. Yaprakları kahverengileşip çürümeye başladı. Birkaç yeşil yaprak kaldı. Acaba kökleri ölmüş müdür? Sulama yaparken biraz alttan, biraz da üstten veriyorum. Yanlış mı yapıyorum? Besin takviyesi kullanmıyorum. Acaba kullanmalı mıyım?
  ***
  Sulamanız yanlış. Muhtemelen toprak da yanlış. Sağlıklı görünen yapraklar çok sert değilse kökler çürümüştür. Ne yapacağınızı yukardan okuyun gereğini yapın.

 23. Manolya, Adana dedi ki:

  Afrika menekşelerini çok seviyorum. Daha önceleri marketlerde satılanlardan alıp eve getiriyordum ama yaşatamıyordum. Sonra evinde her renk menekşesi olan bir arkadaşım bana bir saksı verdi. Ben de ona bir kardeş aldım. İki sene hiç çiçek açmadılar. Bu sene nisan sonunda tatile gittik. Menekşelere eğer açmazsanız sizi atacağım diyordum. Tatil dönüşünde eve geldiğimizde inanamadık: İki menekşenin üzeri çiçek doluydu. Çok yaprakları olunca ben bu sene evde bulunan diğer saksılarımın diplerine rastgele yaprakları diktim. Toplam 10 yaprak ve hepsi filizlendi. Beyaz menekşemi demli çay ile suladım. Rengi koyu eflatun oldu. Şimdi ise *üzeri çiçek dolu olan iki menekşemde beyaz yapışkan pamukçuk gibi şeyler var. Diğerlerine bulaştırmasın diye ayırdım ama onları nasıl kurtaracağım bilemiyorum. Bitkilerle uğraşan arkadaşım bir ilaç yaptı. Üzerlerine sıktım. O da çiçeklerini yok etti. Ben menekşelerimi balkonda büyütüyorum. Sadece akşam beşten sonra bir saat güneş alıyorlar. Sürekli de suluyorum. Beyaz pamukçuk için öneriniz nedir? Diğer çiçeklerimde de var. Bazılarının yapraklarını kestik. Bazılarının yerini değiştirdik ama yine de başedemez hale geldik.
  ***
  Madem çok bitkilerinizde var, o halde sadece Afrika menekşeleriyle uğraşmaya yönelik tavsiye versem faydası olmaz. Zirai mücadele ilaçları satılan yerlere danışıp ilaç alın. Hepsini ilaçlayın.

 24. Hicran Ö. -İskenderun dedi ki:

  Benim de menekşelerim var onlar beni ben de onları seviyorum. Geçen gun üç kutu daha menekşe aldım ama yapraklarının rengi sarımsı. Diğer menekşelerim gibi yeşil değil. Ne yapmalıyım?
  ***
  Biraz fazla güneşli ortamda yetiştirilmişler. Problem yok. Sizin ortamınızda yeni çıkacak yapraklar yeşil olur.

 25. Kamuran Ş. -Kocaeli dedi ki:

  Sekiz saksı menekşem var. Beyaz olanı en gözdem. İki yıldır hep çiçekli idi ama bir iki aydir çiçek açmıyor. Alttan tek tek yapraklar solmaya başladı. Galiba kurtlanmış. Topragını deyiştirdim. Başka ne yapabilirim? Ölürse çok üzülürüm.
  ***
  Sulama, besin verme, toprak niteliği aynen benim anlattığım gibi olursa pek sorun çıkmaz. Her yıl yan yavruları ayırmakla veya yaprak çeliği yöntemiyle çoğaltarak yedek almalısınız. Pek uzun ömürlü değil.

 26. İhsan, Konya dedi ki:

  Koleksiyon gibi hepsinden toplayıp yetiştirmek istiyorum. Şu an benim elimde mor, beyaz, pembe, morlu beyazlı 4 çeşit var.

 27. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Ben de menekşeleri çok seviyorum. Fırfırlı diye tabir ettiğimiz çift renklilerimi daha çok seviyorum. Kırmızı renklisi yoktu bu sene Koçtaş’ta görünce hemen aldım. Acaba sarı rengini ülkemizde bulan var mı?
  ***
  Tam sarı değil, biraz sarıya çalan krem rengi var. Henüz Türkiyeye getirilmemiştir sanıyorum.

 28. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Sitenizi hediye gelen menekşeme nasıl bakacağımı araştırırken keşfettim. Teşekkür ederim bilgilerinizden çok şey öğrendim. Ancak menekşem bir haftadır yaprakları cansız, çiçekleri solmuş bir halde.
  ***
  Kökler çürümüş. En iyi yapraklarından alarak yenilerini üretmeye çalışmanızı tavsiye ederim. Bu arada yukarda ilgili maddede anlattığım gibi kökü çürüyen afrika menekşenizi kurtarabilirsiniz.

 29. Ceyda, Ankara dedi ki:

  Ben de 2 senedir menekşe bakıyorum. ancak bu sene nedense iki renk açan ebruli menekşelerim tek renk açmaya başladı. Yakınlarında bulunan mor bir menekşem var. Arsız olanlardan. acaba onun mu etkisi oldu bilmiyorum. Bu nedenle beyaz menekşemi yanlarına çektim tozlaşsınlar diye. Ama bir çözüm bulamadım. Tekrar ebruli açmalarını nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Öyle şeylerle hiç alakası yok. Çiçek renginin değişmesi güneşin derecesi, esintinin ısı durumu ve topraktaki kimyasalların etkisi sebep oluyor. Ama geçicidir. Sonraki aylarda yine eskisi gibi açacaktır şüpheniz olmasın.

 30. Serap, İskenderun dedi ki:

  Menekşelerimin toprağında milimetrik boyutta beyaz böcekler var. Sanki toprağa değen yapraklara da zarar veriyor. Böcekler sorun olur mu? Nasıl engellerim?
  ***
  Onlar toprak bitidir. Her yerde olur hiçbir zararı yok.

 31. Hazal, Malatya dedi ki:

  Meneksemi yeni aldım. Saksısını degistirdim. Çiçek açmıyor. Yaprakları çok sıklaştı. Çoğaltmak istiyorum. Yanında bir kök halinde çıkmış onu başka saksıya nasıl ekerim?
  ***
  Sabredin. Bazen 3-4 ay ara verebilir. Afrika menekşesinin yan yavrularını ayırmanız, ayrı saksıda köklendirmeniz iyi olur. Her biri sağlıklıca çiçek açar. Nasıl yapılır yazı içinde bilgi var.

 32. Cemre, Ankara dedi ki:

  Menekşeleri çok seviyorum. Yapraktan üretmek istiyorum ama gec yetişiyor. Nasıl hızlandırabilirim?
  ***
  Yan yavrulardan da üretebilirsiniz. Hızlandırmak için bir şey yapamazsınız.

 33. Sema, Bursa dedi ki:

  Menekşelerimin bu aralar tomurcukları ve çiçekleri kuruyor. Sebep nedir? Ne yapabilirim?
  ***
  Toprağının artık besleyememesi (ve bitki besini vermemeniz) veya esintisizlik yüzünden fotosentezin aksaması veya her ikisi birden. Havalar soğuyunca evlerde ısıtıcı kullanılıp pencereler açılmaz olur. Bu sırada birçok bitki türünde bozulmalar görülür. Bunlara göre çözüm düşünün.

 34. Lale, Konya dedi ki:

  Merhaba benimde menekşelerim geçen sene 22 kasımda yaprak olarak diktim. Şimdi çok büyüdüler. Saksıya bile sığmıyorlar. Ayırsam acaba kururlar mı? Bir de hala çiçek açmadılar.
  ***
  Şu anda hızlı bir gelişim varsa ayırmaya ortam uygun demektir. Yoksa şimdi ayırmayın mayıs ayını bekleyin. Çiçek açmamasının sebebi güneşsiz kalmasıdır.

 35. Ece, Şanlıurfa dedi ki:

  Menekşelere bayılıyorum. Antalyadayken yetiştirmiştim ama tayin olunca hepsini komşularıma dağıttm. Annem (Muğla Fethiyede yaşıyor) bana eylül ayında üç tane mor menekşenin yaprağından verdi. 2,5 aydır suda bekletiyorum. Biri 3,5 diğeri 2,öbürü de 1 santim saçak oldu. Suyunu değiştiriyorum. Bugün içine ilk kez 1-2 damla çamaşır suyu koydum. Bugün dikecektim uygun toprak bulamadım. Bende keçi gübresi var. Saksıya ondanda koysam olur mu? Ayrıca Urfada daha çiçekçi göremedim toprak için. Bahçenin toprağından koymak istedim ama çamur gibi vıcık vıcık. Ne yapabilirim? Nasıl uygun toprak bulurum? Toprağa bakınca humuslu mu torflumu anlamıyorum. Lütfen yardımcı olun.
  ***
  Çok ağaçlı olan herhangi bir bahçenin çukurumsu yerlerinde yıllarca yaprak çürüntüleriyle oluşmuş humuslu toprak bulabilirsiniz. Koyu renkli, kolay dağılan topraktır. Islanınca macun gibi olmaz. Bundan bulmanız kolay. Afrika menekşesi için uygundur. Dediğim gibi türden toprak bulabilirseniz çiçekçilerde satılan topraklardan bin kat iyidir. Fakat yarı yarıya akvaryumculardan alabileceğiniz kuvars kumuyla karıştırmalısınız. Gübre vermeyin. Yukarda anlattığım bitki besinlerinden vermeniz lazım.

 36. Batuhan dedi ki:

  Bir yıl önce yapı marketin birinden menekşemi çiçeksiz ve küçücük olarak aldım. Şimdi büyüdü. 9-10 yaprağı var. 5-6 yaprağı minik kaloriferin yanında. Hafif bulutlu istanbul ışığı alıyor. Hiç çiçek açmadı. Ben de gelişimi hızlansın diye gübre vermeyi düşünüyorum. Sıvı çiçek coşturan acaba istanbul anadolu yakasında satılan bildiğiniz ucuz ve kaliteli marka bitki besini nedir nasıl kullanılır?
  ***
  Vilmorin, Çiçekcoşturan, Genta.. Bu markalardan afrika menekşesi besini alın. Üzerlerinde tarifi var ama sık sık değil, ayda bir iki defa yeter. Gerçi çiçek açmamasının sebebi yeterince güneş almamasıdır. Besin vermek sağlıklı gelişmeleri için önemli.

 37. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Afrika menekşemin resmini mail adresinize yollamıştım. Tomurcukları küçücük kalıp kuruyor gelişmiyor. Neden kaynaklanıyor acaba? Çok fazla mı suluyorum?
  ***
  Potasyum eksikliği tomurcukların gelişmemesine sebep olur. Bitki besini vermeye birkaç sulamada bir devam etmeniz lazım. Öte yandan esintisizlik, havasız ortam, koyu gölge fotosentezi aksatır. Bu da aynı etkide olur yani bünye tomurcukları besleyemez.

 38. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Menekşemin saksısı çok büyüktü. Geçen hafta onu daha küçük bir saksıya aldım. Topragını degiştirdim. Düne kadar iyiydi ama artık yaprakları sarkmış yumuşamış. Ne yapmalıyım yoksa artık cok mu geç?
  ***
  Yeni toprağı kökleri çürütmüş ya da söküp dikerken kökler zarar görmüş. Zamansız toprak değiştirmişsiniz. Bir de kışın hiç havadar olmayan evlerde olunca kolayca kökler çürüyor. Kökler çürümüşse nasıl kurtaracağını yukardaki kök çürümesi kısmından öğrenebilirsiniz.

 39. Duygu, İstanbul dedi ki:

  İş yerimde cam kenarında menekşelerim vardı. Bir tane menekşemin çiçek açan yaprakları kuruduğu için makasla kestim. Sanırım yanlış birşey yaptım. Bütün çiçekleri kurudu. Daha önce suda köklendirme yaparak elde ettiğim menekşem var. Küçük bir saksıda sürekli yeni yaprak veriyor ama hiç çiçeklenme yok. Bitki besini alsam işe yarar mı? Hırs yapıp çiçekçiden yeni menekşeler aldım. Beyaz olanının çiçekleri kurudu. Yapraklarından bırazını suya koydum. birkaçını toprağa ektim. tutacak mı bilemiyorum. Cam kenarında kaloriferler gündüz çok sıcak oluyor. Zararı olabilir mi?
  ***
  Eğer oda havası fazla sıcaksa, “yeni alınan afrika menekşelerinin adapte olabilmeleri için” devamlı çok sıcak olmayan esinti gerekir. Yoksa anlattığınız sorunlar olur. Normalde 20 – 25 derece dolaylarında sıcak, rütubetli, havadar, az güneşli, kuvvetli aydınlık yerleri sever. Bu şartlar çok önemlidir. Şartlar uygun değilse besin filan hiç işe yaramaz. Kaloriferin üstüne ıslak havlular koyun menekşelerinize nemli hava sağlar.

 40. Meryem, Kocaeli dedi ki:

  Menekşem çiçek açıyor ama kısa sürede çiçekleri düşüyor. Bunun sebebi nedir acaba?
  ***
  Isıtıcı etkisiyle gece-gündüz fazla sıcak oluyorsa belki bunun zararıdır. Sulama dengesizliğinden de olabilir.

 41. Dilara, İstanbul dedi ki:

  Yapı marketten aldığım menekşeyi saksısı çok kötü diye yeni güzel saksıya geçirdim. Zaten kendi saksısının içinden toprak ve kökleriyle kalıp halinde çıktı. Yeni saksının dibine bahçe toprağı ve hazır humuslu toprak koydum. Şimdi 3 gün oldu dıştaki yapraklarının ucu kurudu. Niye kurudu acaba? Saksı değiştirdim diye mi?
  ***
  Hayır onunla ilgisi olacağını sanmam. Kışın afrika menekşeleri seradan çıkıp hiç alışık olmadığı bir ortama geldiğinde birtakım bozulmaların olması gayet normal. Size bir daha kış ortasında süs bitkileri almamanızı tavsiye ederim. Yaz başında alırsanız zamanla normal ev şartlarına alışır. Ama şimdi birden bire pencereler sıkı sıkı kapalı sıcak havasız ortama gelince büyük şoka uğrarlar.

 42. Dilara, İstanbul dedi ki:

  Zavallıyı şoka soktum demek ki inşallah en kısa zamanda alışır yeni ortamına. Daha önce tek yaprağı toprağa ektim ama yaprak toprağa değen yerden çürüdü. toprak altında kalan kısımda da büssürü kök olmuş. o kökleri yine toprakta bıraktım ama ordan yeni yaprak çıkmaz heralde.
  ***
  Yaprak köklendirirken benim anlattığım usulü denerseniz hiç çürüme olmaz.

 43. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba. Ben yeni menekşe bakmaya başladım. Menekşelerim güney cephede, peteğin üzerinde, camın önünde duruyorlar. Petekle ilgili ıslak havlu demişsiniz fakat ben yine de tedirgin oldum. Özellikle de şu günlerde hava şartları malum. Bundan dolayı daha yoğun ısı ayarı olunca kendimce çözümler üretmeye başladım. Peteğin üzerine saksıların tam altına gelecek şekilde alüminyum kaselerin içine su koydum. Fakat bunları yaparken aklıma birşey geldi ve bugün denemeye başladım. Saksıların üzerine buzdolabı poşeti geçirdim. bilmiyorum ne kadar doğru yaptım. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Ben mi çok abarttım bu bakım işini bilmiyorum.
  ***
  Petekler üzerinde alüminyum kaselerde su çok iyi fikir. Fakat eğer ev çok sıcak olmuyorsa hiç gerekmiyor. Poşet geçirmeniz zararı olur. Havadarlık lazım.

 44. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Afrika menekşenin ömrü ne kadar acaba?
  ***
  Ana gövde kısmı kalınlaştıkça yaşama direnci azalır. Kendi haline bırakırsanız ya üç ya beş yıl diyebiliriz. Kesin değil. Her yıl yenilerini üretin. Daima genç afrika menekşeleriniz olmak zorunda. Bir de gövde kısaltıp gençleştirme yapmak iyi olur. Yukarda kök çürüme kısmında anlattığım şekilde yapabilirsiniz.

 45. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Yeni menekşe aldım ve sabah güneşi alan pencerimin önündeki masama koydum. Perdeyi açık tutuyorum güneş gelsin diye. Arada sadece cam varken güneş alması doğru mu? Güneş açan çiçeklerine zarar verir mi?
  ***
  Doğru. En iyisi budur. Kış güneşinin zararı olmaz. Çiçeklere de zararı olmaz. Mayıs ayından itibaren kasım başına kadar güneşi pencere tülü ardından alması daha iyi olur. Güneş gelmediği saatlerde yeri gündüz boyunca çok şiddetli aydınlık olmalı. Buna da dikkat edin.

 46. Kemal, Mersin dedi ki:

  Afrika menekşesinin çiçekleri açtıktan sonra çiçekleri kesilirse çiçek verimi yükselir mi?
  ***
  Tohum oluşturmamışsa bir şey değişmez. Zaten hibritlerin tohum oluşturduğunu hiç görmüyoruz. Tohum oluşturuyorlarsa kesmelisiniz.

 47. Ece, İstanbul dedi ki:

  Benim menekşemde hiçbir sorun yok ama bütün yaprakları yukarı doğru dimdik duruyor. Yanlara doğru değil. Sebebi nedir?
  ***
  İlginç. Özel ışıklandırmalı seralarda öyle olur ama evlerde öyle olmaması gerekir. Kesin bir şey diyemiyorum.

 48. Berfin, Hatay dedi ki:

  Yaklaşık üç aydır baktığım üç adet menekşemin ikisinin çiçekleri kurudu. Daha sonra yapraklar solmaya başladı. Nedenini bir türlü anlayamadım. Mutfakta, pencereye yakın duruyorlar. Annem pencereyı sık sık açıyor. Soguktan zarar gördüklerini düşünüyorum.
  ***
  Soğukta gereksiz yere sulamaktan zarar görüyorlar bunu bilin. Pencereyi sık sık açmaktan değil, sırılsıklam ıslak toprakta olup ani soğuğa kalma şokları kökleri çürütür. Gerçi Hatay’da o kadar soğuk olmaz. Bence toprağı yanlıştır. Benim tarif ettiğim gibi toprak hazırlasanız iyi olur.

 49. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Menekşelerimin yapraklarında beyaz noktalar var. Acaba bu bir hastalık belirtisi mi? Menekşeleri yıkamıştım. Yerlerine getirene kadar yapraktaki sular süzülmüştü. Ben de kurulama gereği duymadım. Su lekesi olabilir mi? Bugün yapraklarını biraz ovarak tekrar yıkadım. Sanki daha iyi oldular. Üzerlerinde tomurcuklar vardı. Onları da aldım. Konu ile ilgili araştırma yaparken bir virüs okudum adı Mite. Tomurcuklara yerleşiyorlarmış. Ben de o noktaları Mite’ye benzettiğim için tedirgin oldum. Yardımcı olursanız sevinirim. Resimleri de yollayacağım size.
  ***
  Mite bit demek. Yani virüs değil. Bitki bitleri yaprak dokularına zarar verir. Çeşitli mantarların, virüslerin bitkileri hastalıklandırmasına sebep olurlar. Su damlaları yapraklara esintisiz ortamda zarar verebilir. Bunda dikkatli olun. Beyaz noktalar eğer yıkayınca çıkıyorsa külleme hastalığıdır. Yukardaki bölümü okuyup tekrarlanmaması için gerekeni yapmalısınız. Afrika menekşesi yapraklarında o noktalar yıkayınca çıkmıyorsa, içtenmiş gibi görünüyorsa tehlikesi yok. Ciddiye almayın.

 50. Ceren dedi ki:

  Yapraktan çoğaltmak için yaprağı makasla ucunu düz mü kesmeliyiz yoksa yaprağı elimizle mi kırmalıyız? Menekşe yaprağını bardağa koydum. Sapın ucu su içinde havada mı durmalı kök çıkması için?
  ***
  Makas dokuları eziyor. Keskin bir bıçakla hatta jiletle kesin. Uçları bir parmak suyun içinde kalacak ama direkt toprağa dikmek daha iyidir. Bunlar yukarda açıklanmıştır.

 51. Melike dedi ki:

  Menekşem pencerenin hemen önünde duruyor. Cama yakın olan yaprakları toprağına paralel yani normal duruyor ama diger taraftakiler dik duruyor. Arada çeviyorum saksının yönünü. Ateş karşısındaki döner gibi diyeyim iyi anlatabilmek için. Saksının yönünü sürekli değiştirmek zarar verir mi?
  ***
  Ne kadar sık, o kadar iyi. Eğer bekleyip bekleyip yapraklar tam pencereye yönelmişken yaparsanız, hep böyle devam ederseniz strese girerler. Sağlıkları bozulur.

 52. Asya, Ankara dedi ki:

  Renklerine dayanamayıp arkadaşımın menekşesinden iki yaprak kopardım. Cumartesi akşamı birkaç saat sonra suya koydum. Pazar ektim. Bugün baktım yapraklar biraz pörsümüş gibi. Ne yapmalıyım? Sizce üstlerine bardak mı kapayayım?
  ***
  Aynen yukarda tarif ettiğim gibi yapmalısınız. Söküp o şekilde yeniden dikin.

 53. Duygu, İstanbul dedi ki:

  Cumartesi günü İzmit’ten pazardan menekşe aldım. Pazartesi işe gelen kadar poşetin içindeydiler. Pazartesi işe gelince cam kenarına koydum. İçinde menekşetonik olan sulama ile suladım. Salı sabahı şok geçirdim. Bütün yaprakların kenarları kurumuş. Çiçeğe bir haller olmuş. Ne yapıcam ben şimdi? Ne oldu bu çiçeğe? Sanki intihar etti. Lütfen bir şey söyleyin. Yoksa sıvı bıtkı besini mi zarar verdi? Sıvı besini 1 litrelik şişeye yaptım. ki haftada bir çiçeklere koyuyorum. Taze olmadığı için olmuş olabilir mi?
  ***
  Birincisi, kış ortasında yeni bitki almak genellikle hüsrana sebep olur. Çünkü adeta bahar havası hüküm süren püfür püfür havalandırmalı kontrollü sıcaklıkta nemli esintilere alışık yetişen bitkiler birdenbire esintisiz sıcak mekanlara alınınca çabucak bozulurlar. İkincisi, kış aylarında veya serin mevsimlerde alınca yeni yerinde 10 gün kadar kesinlikle sulamamalısınız. Sizinkinin kökleri çürümüş. Yukardaki kök çürümesi maddesini okuyun. Belki kurtarabilirsiniz.

 54. İrem, İslioglu dedi ki:

  Beş gün önce çiçekçide hasta bir menekşe gördüm. Onu iyileştirmek istiyorum. Yapraklarının cogu buruştu. Altında altın sarısı lekeler var. Üstelik yaprakların gövde ile bağlandığı yerlerde incelme var. Lütfen yardım edin. Ne yapmalıyım? Annemi mutlu etmek istiyorum.
  ***
  İyileştiremezsiniz. Annenizi mutlu etmek istiyorsanız gidin en sağlıklısından bir şey alın. Hasta bitkilerle uğraşmayın.

 55. Deniz, Zonguldak dedi ki:

  Bende koyu mor renkli olan menekşe var. Yaprakların dibi çürüyüp kopuyordu. Kurtlandığı için toprağını değiştirdik ama gene kökü çürüyor. Nasıl kurtarırız bu menekşeyi?
  ***
  Yukarda kök çürümesi maddesi var. Orayı okuyun.

 56. Arzu, Hatay dedi ki:

  Benim de menekşem var. Bana göre yeterince gelişmediğini düşünüyorum. Toprağını değiştirmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum köklerindeki toprakları da mı iyice yıkamalıyım?
  ***
  Bunlarda toprak değiştirmeseniz daha iyi. Hem şimdi zamanı değil. Bu konu ile ilgili yazdığım kısmı okuyun.

 57. Melike dedi ki:

  Menekşem eve geldikten sonra iki tane goncası oldu ama goncalarda haftalardır hiç değişiklik yok. Küçük yapraklar büyüdü. Goncalar aynı boyda duruyor. Bu normal bir durum mu?
  ***
  Normal değil. Belki havasızlık yüzünden çiçekleri geliştiremiyor. Hem kış zamanında almışsınız. Yer yadırgaması var.

 58. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Menekşelerim yaklaşık 1,5 aydır cam kenarındaydı. Fakat yaprakları kısa saplı. Hatta neredeyse sapsız ve üst üste çıktı. Ortası sımsıkı oldu. Tekrar sehpamın üzerine aldım. Orada da tül arkasından güneş alabiliyor. Bugün farkettim ki tomurcukları var. Acaba açarlar mı yoksa tekrar cam kenarına koyayım mı? Yer değişikliğinden bozulmasınlar. Evim kaloriferli ama 24 saat yanmıyor. Merkezi sistem. Ortalama 22 derece. Tabak altlığında da çakıl taşları ve bir miktar su var nemli olması için.
  ***
  Bilmiyorum. İsterseniz bekleyin bakalım orada nasıl hareket edecekler. Sonra sonucu yazmanızı beklerim. Bu arada nasıl bir toprak kullandığınızı merak ettim. Çölde yetişiyor gibi rozet yaprak olmuşlar çok ilginç.

 59. Ayşe, Karabük dedi ki:

  Menekşelerimin yapraklarında sararmalar olmaya başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Eğer yeni aldınız ise uyum sağlamaya çalışıyor. Eğer yeni değilse besinsiz kalıyor. Bitki besini verin. Işık da yeterliyse birkaç haftada sağlıklı yapraklar çıkarır. Sabah veya akşam güneşi alacağı bir yerde bulundurun.

 60. Özlem, Erzincan dedi ki:

  Ben menekşeleri çok seviyorum ama elimde pek uzun ömürlü olmuyorlar. Nedenini bilmiyorum. Evim güneye bakıyor. Yaz kış güneş alıyor. Ben onları camın önüne koyuyorum ama yine de başarı saglayamıyorum. Bugün beyaz, pembe, mor renklerde afrika menekşeleri aldım. Malum bahar aylarındayız. Evim de sobalı. Menekşeleri sobaya yakın yere koydum. Acaba yalış mı oldu? Ne dersiniz? Yine güneş gören yere yani camın önüne koymalı mıyım?
  ***
  Soba yanı yanlış. Güneş alsa iyi olur. Mayıs başı- kasım başı arasında öğle vakti civarı güneşini direkt değil de pencere tülü ardından almalı. Yazdığım bakım bilgilerini okuyun.

 61. Özlem, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 4-5 gün önce marketten pembe menekşe aldım. Bazı yaprakları kuruydu. Sanırım soğukta kalmışlar. Yeni çıkan yaprakları sağlıklı. Kurumuş yaprakları ne yapmalıyım? Evde camın önünde duruyor. Güneş görüyor.
  ***
  İyice kurumuşlarsa dipten keseceksiniz. Sararmaya başlayanlara dokunmayın ne zaman iyice kötüleşirler o zaman dipten kesin.

 62. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  8 martta yazmıştım size. Menekşelerim tomurcuklandı. Çiçek açacaklar. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim? Bende birçok çiçek çeşidi var. Size her çiçekten yazıyorum.
  ***
  Nasıl bir yolla bakmış tomurcuklanmalarını sağlamışsanız bence aynen öyle devam edin. Yukarda bakım bilgilerini yazdım ama toprağa göre sulama farklı olur. Onu da dikkate alın. Siz bildiğiniz gibi devam edin.

 63. Duygu, İstanbul dedi ki:

  Menekşelerim harika. Güneşin çıkması ile hepsi açtı. Köklendirmelerim sonuç verdi. Hepsini saksılara ayırdım. Köklendirip saksılara ayırdıklarım da yaprak çoğaltıyorlar. Yalnız bir menekşede hiç bir gelişme yok. Sanki sedef hastalığına tutuldu. İnsanlardaki gibi yeşil yapraklarında yer yer kocaman kocaman sararıyor. Yoksa renk pigmenti mi üretmiyor yaprakları? Bir rahatsızlığı var. Hepsi tomurcuklandı. Onda hiçbirşey yok.
  ***
  Büyük bir ihtimalle bunun kökleri toprakta hiç rahat değil. Saksı-toprak değiştirme paragrafında anlattığım gibi gençleştirmelisiniz.

 64. Alev, Viyana dedi ki:

  Menekşemin yapraklarında küçülme ve orta kısmında daha sık yapraklar çıkmaya başladı. Ne yapabilirim? Kenarlarındaki sağlıklı yapraklardan koparıp derin olmayacak şekilde toprağa ektim. Üzerini cam kavanozun dışında ne ile kapatabilirim? Bu süreçte ne kadar zamanda açıp havalandırmam gerekiyor?
  ***
  Belki toprak zayıftır. Bitki besini verin. Yapraklarda yumuşama varsa toprak sağlıksız ve kökler çürüyor. Yazımı okursanız bu ve diğer sorunuzun cevaplarını ayrıntılarıyla öğrenirsiniz.

 65. Hakan, Bursa dedi ki:

  Birkaç kere menekse almıştım. İlkbaharda aldıklarımın hepsi kurudu. Ev de nemli ve güneşliydi. ortadan sık yapraklar çıkıp son kısmındaki yapraklar buruşup kurumaya başlıyorlardı. Alırken son derece çiçekli oluyor. Eve getirdiğimde yazdığım gibi oluyor. Acaba ısı değişimlerinden etkileniyor olabilir mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Mayıs – eylül arasında almalısınız. Diğer zamanlarda almayın. Tahmin ettiğiniz gibi ısı vb farklılıkları şok etkisi yapıp öldürüyor. Uygun zamanlarda alırsanız evinize adapte olurlar.

 66. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Bugün üç menekşemden ikişer yaprak kesip ektim. 1-2 santim derine ektim. Çabuk köklenmesi ve çürümemesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Aynen çoğaltma kısmında anlattığım gibi yapmalısınız.

 67. Hakan, Ankara dedi ki:

  Yukarıda menekşelerin yıkanabileceğinden fakat yaprak ve saplarında yaşlık kalmayacağından bahsetmişsiniz. Ben menekşelerimi yıkamıyorum. Yalnız sularken yapraklarına ve çiçeklerine dökerek suluyorum ve kurulamıyorum. Bu bir sorun çıkarır mı?
  ***
  Aslında hiçbir sorun çıkmaz. Su yüzünden çürümeler bitkileri esintisiz güneşsiz kuytu bir yerde tutmak yüzünden, yanlış toprak veya yanlış besin kullanmak yüzünden, musluk suyunu dinlendirmeden direkt kullanmak yüzünden ve ayrıca bitkinin uzun süre besinsiz kalıp direncini yitirmiş olması yüzünden kaynaklanır. Burada sıraladığım sebepler çürümelere ve hastalıklara yol açabiliyor.

 68. Nazan, Isparta dedi ki:

  Daha önce hiç çiçek yetiştirmemiştim. Bugün çok begenip üç afrika menekşesi aldım. Minik saksılardaydı. Yeni uzun balkon saksılarından alıp aralıklarla yan yana ektim. Yazılarınızda güneş görmesi gerektiğini söylediğiniz için cam kenarına koydum ama hemen önünde kalorifer peteği var. Bir sakıncası olur mu? Ayrıca büyük saksıya ektiğim için zararı olur mu?
  ***
  Büyük saksıya dikmenizin zararı olabilir. Toprağa bağlı bir şey: Eğer toprak çok gevşek ise zararı olmaz. Güneş, tam öğle vakti güneşi iyi değil. Yaprakları yakar pişirir. Penceye çok iyi güneş geliyorsa 1 metre uzağa alın. Ya da kuvvetli güneş pencere tülünün ardından ulaşmalı, yaprakları daha az ısıtmalı. Kaloriferin sıcaklığının şiddetine göre zararı olabilir. Diğer bakım bilgileri bu sayfada.

 69. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Ben de çiçekleri özellikle menekşeleri çok seviyorum ama çeşitli zamanlarda edindiğim çiçekleri çocuklarım büyürken hep kaldırmak zorunda kaldım. Şimdi kızım 8 yaşında. Kendi bir afrika menekşesi aldı. Aldıgımızda çok güzel çiçekleri vardı. Sonra döküldü. Aradan 2 ay kadar geçti. Şimdi hem yavrusu var hemde çiçekleri. Bence muftagı cok seviyorlar. Yemek kokularından, belki oluşan buhardan, bilemiyorum belki de alakasız. Ama bir yeri sevdiler mi tamam artık..
  ***
  Mutfaktaki buharları severler. Eğer bir de düzenli hava akımları varsa orada çok iyi gelişirler. Kuvvetli aydınlık, bir parça sabah veya akşam güneşi daima çiçek açmalarını sağlar.

 70. Zeynep, Ankara dedi ki:

  Üç yıldır menekşe yetiştiriyorum. Fakat yapraklarında renk bozukluğu çok fazla. Neredeyse kahve rengine dönük sarı. Ne yapacağımı bilemiyorum. Çiçek coşturan da kullanıyorum.
  ***
  Besinlere fazla güvenmeyin. Yaşlandıkça hem kalite düşüyor hem yaşama dirençleri azalıyor. Gençleştirmeden bahsetmiştim. Bu sayfadaki tüm bilgileri ciddiye alırsanız çok daha güzel bir şekilde afrika menekşesi yetiştirebilirsiniz.

 71. Ecem dedi ki:

  Menekşemin bulunduğu yerden sabah güneşi çabuk çekiliyor. Ben de onu alıp evin güneşi gören kısımlarına koyuyorum. Yani menekşe oda oda geziyor. yanlış mı yapıyorum? Zaten alalı 3 ay oldu. Hiç çiçek açmadı ama hızla yaprak geliştiriyor.
  ***
  Yanlış yapıyorsunuz. Yeri sabit olmalı. Yerine alışırsa yakında çiçek açar. Günde iki saat sabah veya akşam güneşi direkt alması yeterlidir. Güneş gelmediği zamanlar yeri kuvvetli aydınlık olmalı. Bunlar yeterli.

 72. Tolgahan, İzmir dedi ki:

  Üç dört ay önce aldığım menekşenin saksısını değiştirdim. Kökler ve toprak birbirine geçmişti. Zararı olmadı. Daha sonra sıvı bitki besini hazırlayıp döktüm. Bir haftadan fazla oldu. Şimdi dış yaprakları aşağı doğru sarktı, yumuşadı. Ortadaki yapraklar sert. Çiçeğime nasıl yardım edebilirim?
  ***
  Besinden mi bilmem ama kökler zarar görmüş. Zamanla düzelir. Eğer ortadaki yapraklar da yumuşarsa kökler çürümeye devam ediyor demektir. İlgili bölümde anlattığım gibi yapmanız gerekecek.

 73. Doğa, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Bugün bir kaç menekşemde küllenme fark ettim. Daha önce de olmuştu. Bana kimyasal bir ilaç vermişlerdi. Uygulamamdan sonra bir menekşemi nerdeyse kaybediyordum. Daha yeni toparlandı. Yeniden yavruladı. Onu kullanmak istemiyorum.
  ***
  Yukarda ilaçsız kurtarma yolunu açıkladım. İnşallah o şekilde kurtarırsınız.

 74. Didem, Ankara dedi ki:

  Yazılanları okudum, cesaretlendim ve menekşemden itinayla bir yaprak alarak direkt torflu toprağa ektim. O küçük saksımı da sera etkisi yaratması ve hava nemliliği değerini koruması açısında şeffaf renkli başka bir plastik kaba koyup kapağını kapattım. Merak ettiğim köklenmesini istediğim bu yaprağı salonumda mı yoksa biraz daha az ışık gören bir noktaya mı taşımam lazım? Köklendirmeyi hızlandırmak için başka yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Çok fazla aydınlık bir yerde tutmanız lazım (sadece güneş ışınları değmesin pişirmesin). Ayrıntılar çoğaltılması paragraflarında anlattığım gibi. Hızlandıramazsınız. Hatta bazen üç ay kadar gecikebilir.

 75. Vvivident, Ankara dedi ki:

  Bir ay önce üç tane menekşe aldım. Gelişimleri gayet iyi. Altlarına çakıl ve su dolu alüminyum kaplar koydum. Malum buranın havası çok kuru. Tülün arkasından sabah güneşi alıyorlar. Yazdıklarınızı harfiyen uyguluyorum diyebilirim. Çok güzel tomurcuklanıyorlar ama açmalarına yakın tomurcuklar kuruyor. Açabilenlerde sorun yok. Çok güzel çiçekliler. Hala dipten tomurcuk vermeye devam ediyorlar. Onlar da kuruyacak diye çok korkuyorum. Nerede hata yaptım acaba?
  ***
  Sizin hatanız yok. Bekleyin sizin ev şartlarında gelişen tomurcuklarda sorun olmayacaktır. Yer değişikliklerinde böyle şeyler normal. Ayrıca Ankara havası çok kuru değil. Hele ev havası afrika menekşelerine yeterlidir. Sık sık pencereleri açıp bol bol esinti almalarını sağlamalısınız.

 76. Meryem, Hatay dedi ki:

  İki hafta önce menekşelerimin saksılarını değiştirdim. Hemen çiçek goncası verdiler. Topraklarını değiştirdiğimden beri daha sulama ihtiyacı da duymadım ama topraklarının üzerinde beyazlaşmalar oldu. Sanki mantar gibi. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Bir şey yapmayın. Onlar geçici. Benim saksılarda da bazen oluyor sonra geçiyor. Bir zararını görmedim. Falza ve ıslak oluyorlarsa daha fazla esinti lazım.

 77. Asiye, Burdur dedi ki:

  Menekşelerimin yaprakları dikine büyüyor. Çiçekleri yaprakların altında kalıyor neredeyse. Bir de biraz sarı yaprakları.
  ***
  Çiçek sapları fazlaca kısa kalıyorsa sanıyorum yeni almışsınız. Yeni yapraklar fazla uzayınca eski çiçek sapları aynı kalıyor olmalı. Yeni çıkaracağı tomurcukları sapları uzun olur. Sarılık meselesi için eğer çok fazla güneş alıyorlarsa güneşi biraz filtreleyin (pencere tülü ardından güneş almaları yeter). Yapraklar güneşten hafifçe ısınmalı. bakımına buradaki açıklamalara göre devam ederseniz zamanla çok güzel olacaklardır.

 78. Nurdan, Van dedi ki:

  Yapraktan menekşe yetiştirdim. Şu an büyümekteler. Fakat yaprakları devamlı boya gidiyor. Hiç yayılmıyorlar. çiçeklerim normalde cam kenarında ama duvar arkası olduğu için direkt güneş almıyorlar. Ben de öğlen 1 ile 5 arası cam önüne koyuyorum. Böylece direkt güneş alıyorlar. Saksı altlarını çakıl taşı misali kızımın lego parçalarını koyup nemlendirme hesabı suluyorum. Nadiren toprak üstünden su veriyorum ama az. Menekşelerim neden boya gidiyor? Ben yaygın olsunlar istiyorum. Anneminkiler hep öyle olur çok hoşuma giderdi.
  ***
  Yerleri uygun değil. Duvar arkasında aklmasınlar. pencere önünde tutun. Bir oraya bir oraya yanlış. Devamlı pencere önünde durmalı. günde bir iki saat güneş ve güneşsiz saatlerde de gündüz boyu şiddetli aydınlık olması lazım.

 79. Merve, Antalya dedi ki:

  Saksıyı elimden düşürdüğüm için dıştaki bazı yapraklarının ucu kırıldı. Çok fazla yeni yaprak üretiyor. Hatta büyüyecek yer bile bulamıyorlar. Kuruyan çiçekleri ve dıştaki yaprakları kesmeli miyim?
  ***
  Kuruyan, hastalıklanan şeyleri kesin. Çok yaprak var diye yaprak azaltması yapmayın. Büyük zararı olur.

 80. Şencan, Ankara dedi ki:

  Merhaba. Ben afrika menekşesini komşumdan köklü şekilde aldım. Küçük sayılabilecek bir saksıya diktim. Yaprakları güzel, sağlıklı gözüküyor. Fakat 1.5 ay olmasına rağmen çiçek vermedi. Direkt güneş de almıyor. Pencerenin önünde duruyor. Camdan süzülen güneşi alıyor. Toprak tamamen kurumadan sulamıyorum. Neyi yanlış yapıyorum anlamıyorum. Dışardaki renk renk menekşeleri görünce üzülüyorum.
  ***
  Eve yeni aldığınız afrika menekşesinin bir buçuk ayda hemen çiçek açmasını bekliyorsunuz. Sabredin. Guneş yaprakları hafifçe ısıtacak şekilde günde en az bir saat yapraklara değmeli. Bunun dışındaki vakitlerde gündüz boyu kuvvetli aydınlık olmalı. Yoksa hiç çiçek açmayabilir.

 81. Betul, İstanbul dedi ki:

  Dokuz ay önce bir menekşe aldım. Pencerenin önündeki yerini çok sevdi. Sürekli olarak pekçok tomurcuk veriyor ve ortasından pekçok yeni yapraklar açıyor. Ancak yaklaşık 1 ay önce tomurcuklar biraz acmaya basladığında çiçeklerinin tek yaprağı yanmış kurumuş gibi, yaralı gibi açıyor. Menekşem kurumadı. Sürekli çiçek veriyor. Taze çiçeklerinin böyle yaralı açması beni çok üzüyor. Böceklenme olmadığı için bilinçsizce ilaç kullanmak da istemiyorum.
  ***
  Sürekli gelişim gösterdiği için artık toprakta aradığını bulamıyordur. Ara sıra bitki besini vermelisiniz. Sorun çözülecektir.

 82. Münevver, Isparta dedi ki:

  Menekşeleri çok seviyorum ama çiçek açmıyor. Aldığımda çok çiçeği vardı şimdi açmıyor. Bir sene oldu alalı. Devamlı yaprak büyüyor. Oluşan tomurcuklar çiçek açmadan kuruyor. Yaprakları da tozlu. Güneş ışığından ölür dedikleri için güneşede koyamıyorum. Sıvı gübre ne vermeliyim?
  ***
  Her şeyi yanlış yapmışsınız. Yukardaki doğru bakım bilgilerini okuyun gerekenleri yapın.

 83. Yasemin, Ankara dedi ki:

  Benim üç tane çok güzel menekşem var. İkisi gayat sağlıklı. Fakat bir tanesinin yapraklarının üzerinde lekeler oluşmaya başladı. Lekeler Yaprağın en dışından başlıyor. Sonra tüm yaprağı sarıyor. Bu lekelenme en dıştaki yapraklarda oluşuyor. Yeni çıkan yapraklarda bir şey yok. Ne yapabilirim?
  ***
  Lekeler hakkında yukarda ilgili paragrafı okumalısınız.

 84. Ece dedi ki:

  Burada yazılanları uyguladım ve menekşemde şu an tomurcuklar var. Menekşem çiçekleri açma aşamasında güneşi daha mı az görmeli? Güneş çiçeklerin rengini solduruyor diye duydum. Doğru mu?
  ***
  Afrika menekşesi zaten hiçbir zaman yakıcı güneşte bırakılmaz. Güneşin şiddeti yaprakları elinizle biraz zor hissedeceğiniz kadar yaprakları ısıtabilecek şiddette olmalı. Daha azı iyi değil. Daha fazlası ise fazlalığına göre özellikle çiçeklerin çabuk solmaları yönünde zararlı olabilir.

 85. Ayşe, Antalya dedi ki:

  Şubatta annemden (Eskişehir’den) getirdiğim bir menekşem var. Bir ay bekledim canlanmadı. Toprağını değiştirdim. Torf koydum. Ama aylardır dibi hep ıslak. Hiç kurumuyor. Hiç çiçek açmadı. Yapraklarının arasında beyaz yapışkan pamukçuklar var. Artık çok üzülüyorum. Atmak da istemiyorum. Beyaz açacak diye bekiyorum ama yok. Bana ne tavsiye edersiniz? Acaba torf yerine bahçe toprağını mı denesem karıştırıp?
  ***
  Evde kuytu yerde tutarsanız çiçek açmaz. Yeri biraz güneşli olmalı. Pencereyi açtıkça bol bol temiz hava almalı. Esinti sayesinde toprağı da kurur böylece. Hızlı gelişmesi, çiçek açması esinti ve kuvvetli aydınlık sayesinde olur. Pamuklu bitler için bir su bardağı sıcak su içine tepeleme bir çorba kaşığı kırmızı pul biber karıştırıp tamamen soğuyana kadar birkaç saat bekletin. Bitleri suluboya fırçası kullanarak bu su ile boyuyor gibi ıslatarak temizlemeye çalışın. Sonra açık pencere yanında ki çabuk kurusun. Ayrıca şu sayfayı okuyun: https://azbitki.com/bitler

 86. Arzu, Bursa dedi ki:

  İş yerinde üç merdivenlik bir alanın sağ ve sol kısımlarına renk renk afrika memenkşesi ektim. Daha önce orada altı toprak olduğundan, havalanma olmadığından ekilen bütün çiçekler çürüdü. Ben de gittim saksı aldım. Ölçülerine göre merdivenin iki yanındaki toprağı komple boşalttım. Sizin sitenizde sonradan iyi yapmış olduğumu öğrendiğim. Kestane ağaçları toprağından aldım. Menekşeleri koyacağım saksının altına su sirküle olsun diye orta irilikten biraz büyük taşlar koydum. Hayatımda ilk defa çiçek ektim. Yanlarını güzelce beyaz çakıl taşları ile süsledim. İlk suyunu yapraklarına değdirmemeye çalışarak diplerinden verdim. Verirken de merdivenin olduğu yer eğimli olduğundan su üstünden kayma yaptı. Diplerinden verdim. Güneşi saat 15:30 gibi dik üzerine (sadece sağ tarfı) alıyor. Onun dışında sıcak sera etkisi yapıyor. Pencere hep açık. Bu aralar havalar bozuk, yağmurlu gidiyor. Rengarenk çok güzel görünüyorlar. Sıcaklık arttığında sera etkisi baskı yapacak. O zaman nemlendirmek için saksı olmadığından sizce o motorlu aletlerden iki yana mı almalıyım? Şu an ekeli iki gün oldu. Bakıyorum bir problem göremiyorum. Menekşe coşturan tarzı ürünlerden alsam kendini salmaması için destek olur mu? Kalın süngerleri ıslatıp çiçeklerin yanlarına koysam (ne bileyim düşünce işte) sizce bir faydası olur mu?
  ***
  Afrika menekşesi için önemli olan şeylerin başında toprağının havadarlığı gelir. Kestane toprağının ve poşetlerde satılan bazı toprak markalarının böyle özelliği var. Besin vermeyin çünkü yeni dikmişsiniz. Bir ay geçmeli. Bursanın hava nemliliği fazlasıyla yeterlidir sanıyorum. Süngerleri ıslatıp yanına koymak hiç düşünmemiştim ama iyi fikir doğrusu.

 87. Ebru, Kocaeli dedi ki:

  Menekşeme ayda bir çiçek çoşturan veriyorum. Şimdi büssürü tomurcuğu var çok şükür. Sıvı besin verme vakti de geldi. Besin vermeye devam etmeli miyim? Yoksa tomurcukları var diye besini kesmeli miyim?
  ***
  Devam edin. Bir zararı olmaz.

 88. Zeynep dedi ki:

  Menekşem ilk defa çiçek açtı. Epey bir tomurcuğu da var ama çiçekler küçük. Satın alıp eve getirdiğimde iri çiçekliydi. Neden şimdi küçük açıyor? Nerde hata yaptım diye düşünüyorum.
  ***
  Verdiğim bilgileri okuyarak hatalarınızı bulun. Yapraklar eskisi gibi sert değilse köklerde tahribat var. Bu da sebep olmuş olabilir. Yapraklarda yumuşama varsa kök çürümesi kısmını okuyun gereğini yapın.

 89. Aslı, Mersin dedi ki:

  Benim çiçeklerim ölüyor. Nedenini anlamıyorum. Mersin çok sıcak diye mi acaba? Direkt güneş ışığı vurmuyor. Fazla sulamıyorum. Ama çiçekleri kurudu ve çiçek açmıyor artık. Neden acaba? Pencereden biraz uzak şekilde masada duruyor. Çiçeklerim tül çekmiyorum çünkü tül tamamen kapatıyor güneşi. nerede hata yapıyorum?
  ***
  Mersinde afrika menekşelerini rahatsız edecek kadar yaz sıcakları henüz başlamadı. Bence evde havasız kalmış. Hangi bitki olursa olsun günün çoğu zamanında pencere açık olup bitkilere esinti gelmeli. Güneşten hepten mahrum etmek de yanlış. Sabah erken saatlerde veya akşama doğru yapraklara değip çok hafifçe ısıtacak kadar güneş lazım (ortalama iki saat).

 90. Arzu, Bursa dedi ki:

  Bozulan çiçeği dipten mi kesmeli? Dipten derken çiçeğin dibinden mi yoksa sapın mı dibinden kesmeliyiz? Ben çiçeğin dibinden tırnağımla hemen kesiyordum. Yanlış mı yapıyorum?
  ***
  Yanlış değil. Her türlü kesebilirsiniz. Açacak tomurcuk varsa dipten değil sadece solmuş çiçeği kesersiniz elbette.

 91. Sultan, Denizli dedi ki:

  Menekşelere merakım bir arkadaşımın doğum günümde mor Afrika menekşesi hediye etmesiyle başladı. Mor menekşem tam dört yıllık. Sabah güneşi alan bir evim olduğu için de yerini sevdi. Suda yapraklarını çimlendirerek birkaç tane daha diktim. Fakat bugün gördüm ki mor menekşem böceklenmiş. Üzerinde beyaz böcekler var. Ne yapmam gerekir? Menekşem bayağı büyüdü. Sık yapraklı bir hal aldı. Her ne kadar saksısı geniş olsa da dibine su dökmekte zorlanıyorum. Ara ara yapraklarını seyreltsem doğru olur mu?
  ***
  Yaprakları seyreltmek zararlı olabilir. Sulamak çok zor olmuyorsa seyreltmeyin. Zor ise çok az sayıda yaprakları kesin. Böcekleri büyüteçle inceleyip nasıl şeyler olduklarını yazmalısınız. Yapraklara zarar veren türlerdense kurtarmak gerekir. Değilse zamanla kaybolurlar. Beyaz, çok küçük, çok hızlı hareketli toprak bitlerindense zararı yok. İlaç verip bitkiyi rahatsız etmemek lazım.

 92. Selin, İstanbul dedi ki:

  Benim menekşelerimin yapraklarında sorun yok. Yemyesiller. Fakat çiçekler açmadan kuruyor. Ne yapmaliyim?
  ***
  Toprağı zayıf kalmış olabilir. Bünye çiçekleri besleyemiyor. Esintisizlik fotosentezi aksatıyorsa bu da sebeptir. Esintiyi arttırıp afrika menekşesi besini vermeye başlayın.

 93. Aslı, Mersin dedi ki:

  Ben menekşeleri alalı bir hayli oldu aslında. Bir süre çok az günes gördü. Evim pek güneş almıyordu. Bir ay önce başka eve taşındım. Saat üçten sonra güneş alıyor. Havalar çok sıcak olmaya başladı. Sorun bu mu acaba? Sadece çiçekleri ölüyor. Kendisinde bir şey yok. Tekrar çiçek vermesini nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Şimdi eylüle kadar saaat üçten itibaren güneş alması zararlı olur. İlkindiden sonra güneş alması lazım. O da tül ardından. Çünkü Mersin sıcaklarında güneşin ayrıca fazladan ısıtması zarar verir. Tekrar çiçek açması birkaç hafta veya bir iki ay sürer sanıyorum. Veya çok daha erken olabilir. Bilemeyiz. Afrika menekşesi besini de mutlaka vermelisiniz. Yukarda bilgiler var.

 94. Ece dedi ki:

  Suda bekleterek köklendirdiğim yaprağı toprağa ektim. Şimdi büssürü minik minik yapraklar çıktı. İlk defa çelikten çoğalttığım için bilemiyorum. 20 kadar minik yaprak var. Hala da minik yaprak üretmeye devam ediyor ama yaprakları büyütmüyor. Bu durum normal mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Normaldir. Yaprakta oluşan yavrular uzun süre minik yapraklı olur. Bekleyeceksiniz.

 95. Buglem, Malatya dedi ki:

  Benim de altı tane menekşem var. Yapraklarının uzun uzun olmasını istiyorum. Çünkü menekşelerimin yaprakları çok kısa ve koyu renkli. Bunun için ne yapmalıyım?
  ***
  Buradaki bakım bilgilerine harfiyyen uyun. Yine de olmazsa onların özelliği öyleymiş. Pekçok afrika menekşesi hibrit ve kültivarı var. Hepsi aynı değil.

 96. Arzu Ş. -Aydın dedi ki:

  Şubat ayında menekşe aldım. üstünde çiçekleri boldu. Sonra kurudu. Ortama alışamadıi normaldir dedim. Saksısını, topragını değiştirdim ve batıya bakan pencerenin yanına koydum. Yaprakları çok guzel oldu. Çogaldı. Fakat bu hafta en dıştaki yaprakları ucundan çürümeye basladı. Çiçek açmyor. Yeşilliği bile çok güzel. Yapraklardaki çürümeleri nasıl Önleyebilirim?
  ***
  En eski yapraklar şimdi aşırı sıcaklara göre değişim sağlayamayıp bozuluyor olabilirler. Bitki besini vermelisiniz ki bünye güçlensin. Ama eğer yapraklarda yumuşama artarak devam ediyorsa köklerde çürüme başlamıştır.

 97. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Şubat ayında birkaç menekşe yaprağını birkaç gün suda bekletip direkt toprağa diktim. Evim deniz kenarı. Menekşelerimin güneş ve nem sorunu yoktu fakat bir türlü filiz vermediler. Bir hafta önce tam ümidimi kesip saksıyı atacaktım ki beş tanesi yanından minik filizler vermiş. Çok mutlu oldum. Dondurma kabına 7-8 yaprak dikmiştim. Filizlenenler sıkışacak. Şimdi mi ayırsam saksılarını ya da biraz beklesem mi bilemiyorum.
  ***
  Biraz daha güçlensinler. Sonra yukarda anlattığım gibi saksılara dikersiniz.

 98. Sinem, Kocaeli dedi ki:

  Menekşem çiçek açtı. Çok güzel oldu. Şimdi ise bazı çiçeklerinin saplarını kurutuyor. Çiçeğin önce kuruması gerekmiyor mu? Daha önce menekşem olmadığı için bilemedim.
  ***
  Çiçekler solmuşsa sorun yok. Çiçekler yeni açmışken oluyorsa havasız yerde tutmak böyle sorunlara yol açabilir. Ya da yanlış toprak, yanlış sulama vs. sebeplerle olur. En doğru bakım bilgileri burada. Okuyun hatalarınız varsa telafi etmeye çalışın.

 99. Melek, Samsun dedi ki:

  Merhabalar. Benim menekşemin yapraklarının üzerinde kırmızı noktalar ve o noktaların üzerinde küf gibi beyazlıklar var. Üç saksım bunun yüzünden kurudu ve öbür menekşelerimi de sardı. Yani beyaz pamukcuk oluşuyor. İçlerinde kırmızı böcekler var. Aynı böcekler küf böceğine benziyor. Bu sorunu nasıl cözebilirim acaba? Menekşemi nasıl hangi ilaçla bunlardan kurtarabilirim?
  ***
  Unlu bit mi yoksa bitlenmeyle beraber bitlerin olduğu yerde mantar mı oluşuyor? Siz daha fazla esinti almalarını sağlayın hem de şu sayfadaki unlu bit tavsiyelerimi okuyun: https://azbitki.com/bitler

 100. Nursen, Zonguldak dedi ki:

  Menekşe yetiştirmek istiyorum. Alttan delik olmayan saksıya diksem olur mu?
  ***
  Kesinlikle olmaz.

 101. Aysel, Bursa dedi ki:

  Çelikten ürettiğim menekşelerimi ve diğer menekşelerimi gübrelemede içinde azot, fosfor ve potasyum bulunduran 20 20 20 kompoze gübre ile gübrelemeyi düşünüyorum. Bu gübreyi kullanmamız uygun olur mu? Eğer uygun olursa kaç lt suya ne kadar gübre koymamız ve ne kadar sıklıkla uygulamamız lazım?
  ***
  Bahçeler tarlalar için hazırlanmış suni gübreler çok ağır gelir. Koştaş vb. yerlerde özel afrika menekşesi besini var. Ondan vermelisiniz.

 102. Nuriye Y. -İzmir dedi ki:

  Ben de afrika menekşesi yaprak çeliği ile fide yaptım. Dört ay oldu. Yapraklar hala canlı ama filizlenme olmuyor. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Belki şiddetli sıcaklar yüzündendir. Belki esintisiz ortam yüzündendir. Bekleyin. Yaz sıcakları diniyor. Daha iyi esinti almalarını sağlayın.

 103. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Vaktinde saksıları değiştirdim. Neredeyse iki aya yakın olmasına rağmen çiçekler hala saksısını değiştirdiğim gibi duruyorlar. Kuruma ya da solma olmadı ama hiç büyümediler de. Kahve telvesinin çiçeklerde uyarıcı etki yaptığını duymuştum. Kahve yapıp onunla az miktarda suladım. Faydası olur mu? Ya da başka ne yapmalıyım?
  ***
  Çok sıcak bir yaz geçirdik. Benim çiçeklerimden çoğu geçen yaz gibi büyümediler hem de daha iyi baktığım halde. Yani sabredin bugünlerde canlanırlar. Başka bir sebep esinti alamamaları ve güneşten tamamen mahrum kalmaları. Toprak ne kadar iyi olursa olsun esinti yoksa bitkiler nefes alamaz gelişemezler. Önce esinti, ikinci sırada güneş lazım. Bu iki faktör sudan bile daha fazla önem taşır. Kahve filan hiç denemeyin.

 104. İrem, Edirne dedi ki:

  Dört yıldır bıkmadan usanmadan 9 saksı “menekşe yaprağı” büyütüyorum. Evin en uzun süre gün ışığı alan yerinde tülün hemen ardında duruyorlar. Topraklarını düzenli değiştiyorum. Çürüme, pamuklanma vs bir hastalıkları hiç olmadı çok şükür. Herşey normal seyrinde yani. Gel gelelim bir çiçek yüzü göstermediler yahu! Çok seviyorum menekşeleri. Elimden geldiğince özenle bakıyorum ama çok üzülüyorum çiçeklenmeyişlerine. Üşenmedim benimle aynı durumda olanlara verdiğiniz her cevabı okudum ama yok yaramıyor benim nazlılara. Ne yapmak lazım ki daha?
  ***
  Günde 2-3 saat yaprakları hafifçe ısıtacak kadar güneş almalarını sağlamalısınız. Yanlardan yavru verdikçe ayırın ayrı yerde köklendirin. Özellikle bu iki şeye dikkat ederseniz çiçek açmamalarına bir sebep yok. Bir de yaprak temizliği çok önemli. Tozlarla kaplı olmamalılar.

 105. Elvan, Bursa dedi ki:

  Yapraktan çoğalttığım bir menekşem var. Gübre versem zarar verir mi?
  ***
  Gübre zarar verir. Çiçekçilerden afrika menekşesi özel bitki besini veya genel kullanım bitki besini alın. Her sulamada verilmesi tavsiye ediliyor ama daha seyrek verin.

 106. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Menekşelerimin büyümediği hakkında yazmıştım size. Öğleden sonra güneş alan bir cam önündeler. Mutfağımın kapısı sürekli açık. Farkettim ki yaprakları köklerden çürümeye başlamış. Çürümesinler diye hep az su veriyordum fakat sonuç hüsran. Şimdi yapraktan çoğalttığım menekşelerin birkaçını kaybettim. Elimdekileri kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Demek ki toprak yanlış. Ayrıca kahve ile suladığınızı yazmıştınız. O da zarar vermiş anlaşılan. Tarifini verdiğim gibi kumlu toprak hazırlarsanız gayet sağlıklı gelişirler. Kök çürümelerinde afrika menekşelerini nasıl kurtaracağınızı da yine yukardan okuyabilirsiniz.

 107. Sibel Çeşmeci dedi ki:

  1,5 yıldır menekşe yetiştiriyorum. İlk menekşem çiçekçide kötü olduğu için ucuza satılan bir menekşeydi. Aldıktan sonra saksını değiştirdim. Güneş gören bir yere koydum. Yerini sevdi herhalde canlandı. Çok güzel oldu. İnanılmaz bir şekilde filiz veriyor. Filizlerin birkaçını ayırdım ama aynı kökten sağından solundan filizler çıkıyor. Ayırmak için bıçakla kesmek zorunda kaldım. Tuttular. Ana menekşemde hala 6-7 filiz var. Yapraklar çıkmakta zorlanıyor ve hiç çicek açmıyor. Hiç besin vermedim bu arada. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Filizlerin çiçek açması için ne kadar geçmesi gerekir?
  ***
  Yapraklar olgun büyüklüğe geldiğinde çiçek açması gerekir. Besin vermelisiniz. Yaşlı menekşeleri gençleştirmeyi de yukardan okuyarak düşünün. Gerekli görüyorsanız yapın.

 108. Fahriye, Adana dedi ki:

  Menekşelerimin alt yapraklarını kopardım. Tek tük, az sayıda çiçek açıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaprakları kesmeniz çok yanlış. Bitkinin bütün hayati birikimleri ve bundan sonraki gidişatı o yapraklardaydı. Keşke esas bu işi önceden sorsaydınız. Çiçeklenme oluyor ama gerektiği gibi çok sayıda olmuyorsa gıdasız kalıyor demektir. Bitki besini verin. Esintiyi ve güneşi de arttırın. O zaman bol bol çiçek açacaktır.

 109. Güneş, İstanbul dedi ki:

  Bana geldiğinde bol çiçekli olan bir menekşem var. Pencerenin önünde duruyor. Yazın balkon kapısı açıkken çok rüzgar yüzünden yere düşüp dağıldı biraz. Çiçekler gitti. Tekrar diktim. Sulamasına çok dikkat ettim. Şimdi yapraklarınde küçük çentikler var. Sanki ısırılmış gibi. Bir de açık renkte türlü nokta şeklinde lekeler. Lekeli iki büyük alt yaprağı çürüyor diye kestim. Yaprakların rengi güzel. Çok koyu değil. Penceresi sabah guneş alıyor. Zaten önde balkon olduğu için çok fazla güneşe maruz kalmıyor. Suyu soğuk vermemeye çalışıyorum. Lekelerin sebebi ne olabilir? Evimiz biraz tepede bir yerde. Sahilden epey uzak. Nemsizlik mi sorun acaba?
  ***
  Düştüğü zamanki hasar ve zedelenmelerden dolayı daha sonra çentikler, izler, lekeler oluşmuş olmalı. Bizim ev de yüksekte (Şişli) ama istanbulun her yerinde deniz etkisi var. Belki batıya doğru (Avcılardan itibaren) iç kesimlerde biraz karasal iklim hakim olabiliyor. O da nemsizlik şeklinde değil, kış soğuklarının daha etkili olması açısından etkilidir.

 110. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Yapraktan çoğalttığım bir menekşemin büyümesi normal gibi ama yaprakları kıvrılıyor. Marul yaprakları gibi kıvrımlı ve geriye dönük. Çeşidi mi böyle acaba yoksa bakımında mı sorun var?
  ***
  Kalsiyum, magnezyum gibi elementlerden yoksun ise yapraklar kıvrık olur. Bitki besini verin. Ya da maden suyunu iki gün bir bardakta açıkta bekletin gazı uçsun on günde bir gazı uçurulmuş maden suyi ile sulayın. İki defa yeter. Sonra bitki besinine devam etmeniz şart. Ayrıca bazı afrika menekşelerinin yaprakları kıvırcık gibi olabiliyor. Öyleyse hiç problem yok.

 111. Emir, Iğdır dedi ki:

  Uzunluğu 47cm, genişliği 13cm boyutlarındaki saksıya üç menekşe ektim. Yerini sevdiler. Çiçek açıyorlar. En sağdaki ve en soldaki menekşenin yaprakları uzarsa ortadaki menekşeyi kapatır mı?
  ***
  Kapatmaz. 47cm uzun mesafe. Mutlaka uygun aralıklarla dikmişsinizdir. Kaptmaya çalışsalar da ortadaki başının çaresine bakar merak etmeyin.

 112. Emir, Iğdır dedi ki:

  Vitamin aldım. Onu kaç günde dökmeliyim?
  ***
  Ne aldınız bilemem. Üstünde tarifi vardır. Genelde her sulama suyuna karıştırın diye yazıyor. Ben ayda bir gibi vermeyi tavsiye ederim. Uyum sağlarlarsa, zararı olmazsa 15-20 günde bir gibi daha sık verin.

 113. Seher, Rize dedi ki:

  Benim dört menekşem var. Mutfakta peteğin üzerindeler. Orda çok güzel oldular. Çiçekleri çok. Petekler şimdi yanıyor. Menekselerime bir zarar verir mi?
  ***
  Elbette zarar verir. En azından yarım metre uzakta durmaları lazım.

 114. Sinem, Kocaeli dedi ki:

  Yanyana duran üç menekşe saksıda minik sinekler oluştu. Elimle öldürüyorum ama bitmiyorlar. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Sigara izmaritlerinin tütünlerini toprağın üst yüzeyine toprağa karıştırın sulayın. Toprak sineklerinin ilacı budur.

 115. Özlem, Tekirdağ dedi ki:

  Tekirdağa yeni taşındım. Dört menekşem var. Taşındıktan iki hafta sonra menekşelerim öyle güzel oldular ki çok sevindim burayı sevdiler diye. Ama çok geçmeden yan yana duran iki menekşemin yaprak ve çiçeklerinde minik beyaz renkli birşeyler belirdi. Sonra da yaprakları büzüşmeye başladı. Şimdi alt yaprakları çürümeye başladı ne yapmalıyım?
  ***
  Sormak için çok geç kaldınız. Beyaz şeyler nedir gördüğünüz anda araştırmanız lazımdı. Büyüteçle dikkatle bakmak her çiçek meraklısının işi olmalı. Bit mi var, mantar hastalığı mı var, zararı olur mu, çaresi nedir bunları ilk görüldükleri zaman iyi kontrol edip çare aramak lazım. Sanıyorum kökler çürümüş ki bunun sebebi de yanlış toprakta gereksiz yere tekrarlanan sulamadır. Kök çürümesinde ne yapacağınızı yukardan okuyabilirsiniz.

 116. Gökhan, İstanbul dedi ki:

  Beyaz menekşemin bütün yaprakları sarı bir renk aldı. Küçüldü ve bir tomar şeklinde kaldı. Sizce sorunu nedir?
  ***
  Mutlaka yapraklarda yumuşama da olmuştur. Gereğini yapmakta çok çok geç kaldınız. Bu sayfada çürüme paragrafını okuyun. Gövdenin tamamı en uca kadar çürümeden etkilenmemişse kurtarabilirsiniz.

 117. Özlem, Ankara dedi ki:

  Komşum bana çok guzel bir menekşee hediye etti. İlk menekşem ve inan ki son olmayacak. Menekşeyi aldığımda çiçek acmıştı. Sonra onlar kurudu. Yaprak açmaya başladı. İki ay sonra bir baktım tomurcuklar var. Yine çiçek açtı. Sadece en üstteki tomurcuk çiçek açtı. Alttaki tomurcuklar çürüdü veya kurudu gibi. Açmadılar. Her pazartesi günü bir çay bardağı ile suluyorum. Çesmeden alıyorum. Mutfakta yemek masasının üstünde duruyor simdilik. Yapraklar cok sağlıklı. Komsum verdiğinde iki kök vardı. Geçen hafta baktım bir kök daha çıkmış. Yaprakları çok sağlıklı ve güçlü görünüyor. Acaba saksılarını ayırsam ölürler mi?
  ***
  Yerini çok sevmiş. Gelişimde kusur yok. Tomurcukların kurumasına sebep potasyum eksikliği. Ya da esinti eksikliği. İki sebepten biri. Sulama yanlış. Ayrı saksılara dikecekseniz bütün yazdıklarımı okuyun. Toprak tarifimi aynen yapın. Her ne gerekiyorsa aynen yapmaya çalışın.

 118. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Komşum bana 31 aralıkta bir Afrika menekşesi hediye etti. Kaloriferin yanında duruyor. Toprağı hep nemli. Acaba nedeni nedir? Ayrıca Yaprakları iyi büyüyor. Sağlıklı. Çiçek açması kaç gün sürer?
  ***
  Gelişime devam ediyorsa sorun yok. Evinizi sevmiş. Işık şartları uygunsa yakında çiçek açar. Değilse belli olmaz.

 119. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Biz gece kaloriferleri kapatıyoruz. Bu yüzden gece ve gündüz dereceleri arası çok farklı. Gece soğuk çok değil ama 14, 15 derece var, gündüz sıcak 20, 21 derece. Bunun zararı olur mu? Ölür mü?
  ***
  Hiçbir tehlike yok. O kadar serinlik doğasına uygun.

 120. Meryem, Ankara dedi ki:

  Sitenizde birisinin paylaşımını okumuştum. Afrika menekşesini iki rengi birleştirdim sonuç açık pembe ve bordo karışımı menekşem oldu. Görenler hayran kalıyor.
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. Yazın koyu tonda tek renkli bir afrika menekşesi alırsınız kışın pembe beyaz ebruli açabilir. Ya da tam tersi kışın pembe beyaz ebruli alırsınız kışın koyu renkli bordu gibi renkte açar. Bu bazı hibritlerin özelliğidir. Ayrıca sadece mevsimlerle ilgili değil. Toprağın asitlilik-alikalinlilik dereceleri filan da etkiliyor. Yani aşıladım da böyle oldu diyenler yanılıyor.

 121. Arzu M. -Hatay dedi ki:

  Benim menekşem çok güzel olmuştu. Birden yapraklarının büyümesi durdu. Rozet yapraktan bile küçük ama yenidende yaprak veriyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapraklar sert ve sağlıklı ise sorun yok. Hem besinsiz kalmıştır hem de esintisizlik beya ışıksızlık yüzünden fotosentez sekteye uğruyordur. Verdiğim bakım bilgilerini dikkatle okuyun hatalarınızı tespit edin. Sonra da gereğini yaparsınız.

 122. Asiye, İzmir dedi ki:

  Klimali odada menekşeler bozulur mu? Sabah güneş görüyor sadece.
  ***
  Hiç belli olmaz. Hatta daha da sağlıklı gelişim gösterebilir. Zira klima sayesinde hava akımları oluşuyor. Dğer sorularınızın cevapları için yazı içinde verilen bilgilerde.

 123. Büşra, Ankara dedi ki:

  Menekşemin yapraklarında yer yer kahverengi büyük küçük lekeler oluştu. Yaprak yüzeyinde değil yaprağın kendi rengi öyle olmuş. Tatile gittiğim için arkadaşıma bırakmıştım. Döndüğümde böyleydi. Ne yapabilirim?
  ***
  Esintisiz ve sıcak yerde ya da esintisiz çok serin yerde fazla sulama, toprakta fazla ıslaklık sonucu olur. Bir müddet sulamayı seyrekleştirin daha fazla havalandırın. Bir ay devam edin. Yeni çıkan yapraklar sağlıklı olur.

 124. Menekşeler dedi ki:

  Benim menekşelerimin dibindeki toprağın üst yüzeyinde beyazlıklar oluştu. Böcek değil. Daha çok mantarımsı küçücük beyazlıklar. Küf gibi de denilebilir. Bir zararı olur mu? Olursa nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Bunlar normal. Bir zararı yok. Fakat aşırısı toprağın ve köklerin havasız kalmasına neden olabilir. Çözümü esinitiyi arttırmak. Biraz da direkt güneş sağlamak.

 125. Aras, Nantes dedi ki:

  Merhabalar. Benim de mor renkli Afrika menekşem var. Yaprakları o kadar çok ki arkadaşlarım uzaktan kıvırcıga benziyor diyorlar. Yaprakların görüntüsü bile bana yetiyor. Çok şükür senede en az iki defa çiçek açarlar. Benim sorum menekşenin cok yapraklı olması iyi midir? Yoksa yaprakları arada almak gerekir mi? veya geçen sene değiştirdiğim saksıyı bir daha değiştirmem gerekiyor mu?
  ***
  Saksı değiştirmeyin. Yaprak azaltması sakın yapmayın. Yan filizlenmelerle koloni oluşturmaları iyi değil. Çürüme olursa hepsi kötü etkilenir. Az biraz gelişip güçlendiklerinde hemen ayırıp başka saksılarda köklendirmeniz iyi olur. Ayrıntılar çoğaltılması kısmında.

 126. Ayşe, Hakkari dedi ki:

  Benim çiçeğim yeni açtı mı diğerleri kuruyor. Bu normal mi?
  ***
  Normaldir diyebilirim. Çiçeklerin ömrü zaten sınırlı. Daha uzun dayanabilmeleri esinti + hava nemliliği dengelerine göre değişir. Bu hassas dengeleri yakalayabilmek zor. Gelişim devam ediyorsa, tomurcuklar bozulmadan açıyorlarsa hiçbir problem yok.

 127. Sevim, İstanbul dedi ki:

  Benim menekşelerim geçen yıldan beri açmıyor ama yaprakları çok güzel. Durmadan yaprak çıkartıyor. O kadar güzeller ki nazar değdireceğim sonunda. Salonda ışık alan bir yerde duruyorlar. Sulamasını düzenli yapıyorum. Sadece çiçek açmaları eksik. Acaba yeterli hava almıyorlar mı? Toprağın üst kısmından biraz aldım. Kalıp gibi olmuştu. Şimdi çiçek açmalarını bekliyorum. İnşallah açarlar. Başka yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Gelişimde kusur yok. O halde ışık yetersiz olup bir parça güneş istiyor. Işıkta kusur yoksa toprakta bazı elementler eksiktir. Bunlarda da hiç kusur yoksa: Çoklu koloni halini aldığında çiçeklenmez diyenler var. İsterseniz çoğaltılması bölümündeki bilgileri okuyarak ayırın.

 128. Şevval, İzmir dedi ki:

  Ben suda köklendirip toprağa diktim fakat toprağı sulamıştım. Acaba çürüme olur mu? Söküp yeniden dikmeli miyim? Dikimi bugün yapmıştım.
  ***
  Bilemem. Aynen dediğim gibi yapabilecekseniz (toprak karışımı da aynı olacaksa) isterseniz söküp yeniden dikin.

 129. Nevin, Antalya dedi ki:

  İki hafta önce Afrika menekşesi yapraklarını toprağa sapladım. Çok sık sulamadım ama havalar henüz ısınmadı epey serin oluyor. Isıtıcımız da yok. Gündüz dışarı çıkarıyorum ısınsın diye ama güneş görmüyor. Gece içeri alıyorum. Sanırım yerini değiştirmekle yanlış yapıyorum. Yazınızı okuyunca yaprakların dibine baktım. Çürüme yok gayet sert duruyor. Yapraklar da yeşil ve diri. Market toprağına dikmiştim ama şimdi elime ormandan topladığım kara ve humuslu toprak var. toprağını değiştirebilir miyim? Yaprak dibini temiz bir façlatayla kesmeli miyim yoksa çürüme olmadığı için kalabilir mi? Toprağı değiştirdiğimde bir kez hafif sulayıp birkaç gün sonra plastik şişe ile kapatayım mı? Akşam güneşi alan havadar bir yere koyabilirim ama bu sefer gece dışarıda kalır. Geceler hala nemli ve soğuk. içeri mi alayım yoksa mini serası korur mu? Yapraklar plastiğe değse bir şey olur mu? İki iki dikmiştim saksıya olmadı. Tek tek diksem mi? Dört yaprağım var en azından biri yaşasın istiyorum.
  ***
  İki haftadır dördü de sağlıklı kalmışsa dördü de köklenecek filizlenecek demektir. Yukardaki bakım, çoğaltma vb bilgilerinin hepsini okursanız şartlarınıza ve imkanlarınıza en uygun çözümü bulursunuz.

 130. Feride, Bor dedi ki:

  Yeni aldığım menekşelerim çok sağlıklı bir şekilde açmaktalar. Ancak saksıları çok küçük ve toprakları az. Açmakta iken saksı değiştirebilir miyim? Işık konusunda haklısınız. Çok aydınlık, güneşi akşama kadar perde gerisinden alan bir odada 54 saksı menekşe yetiştirdim. Olağanüstü zevk alıyorum. Alttan sulama hatası yapıyordum sayenizde bıraktım. arkadaşlarımı, dostlarımı ziyarete giderken elime bir küçük saksı menekşe alıyorum. Çok mutlu oluyorlar.
  ***
  Hayır saksı değiştirmek gerekmez ama yaşlananları gençleştirmek gerekir. Yazdığım bakım bilgilerine göre devam edin.

 131. Esra, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba… Benim güzellerim de açtılar hep. Fakat bir menekşemin yapraklarında beyaz lekeler oluşmaya başladı. Bunun dışında çok sağlıklı, çiçek açmaya devam ediyor. Böyle değildi aslında çiçek açmaya başladığında bir anda yapraklarını büyüttü çok fazla. Buna güneş mi neden oldu diye düşündüm fakat güneşi tül perde arkasından alıyor. Aydınlık bir yerde. Sulamayı da yapraklarına su değdirmeden yapıyorum. Buna ne sebep olmuş olabilir yardım ederseniz çok sevinirim çünkü bu kızım hastalanırsa çok üzülürüm. Aslında resimle gönderebilsem iyi olurdu. Bir de yaprakları çok fazla ve büyük koparmam gerekiyor mu daha fazla çiçek versin diye?
  ***
  Kimse inanmaz ama o lekelerin sebebi geceleri serin esinti almaması yüzündendir. Afrika menekşeleri geceleri serin esinti varken yapraklarına su fısfıslanmaya ihtiyaç duyar. Doğası budur. Gece devamlı serin esinti ve arasıra ıslaklık, gündüz yoğun nemli sıcak hava olursa sağlığı da mükemmel olur. Gece serin esintti olmazsa salması gereken gazları salamaz sonuçta öyle nokta nokta ölümler olur. Yaprakları koparmayın. Yan filizleri ayırın başka yerlere dikin. Devamlı çiçekli afrika menekşesi sahibi olmanın yolu budur.

 132. Eskişehir dedi ki:

  Yapraktan menekşe ektim demiştim. Toprağı kurumuş su dökmeli miyim? Naylon poşet ile kapalı ne kadar zamanda havalandırmalıyım?
  ***
  Direkt sulamayın, toprak yüzeyine bol bol su fısfıslayın. Bu arada yaprak da ıslanır ama eğer açık pencere önünde yaparsanız ve yapraktaki ıslaklık gidene kadar rüzgarda durursa zararı yok. Her gün naylonu açarak bir saat kadar süreyle açık pencere önünde havalandırın. Toprak kuruyunca yine su fısfıslayarak sulayın. Bir ay dolunca artık naylonla kapalı tutmak gerekmez. Eskişehirde hava fazla kuru ise birbuçuk iki ay kapalı tutmak daha iyi.

 133. Dilara, Zonguldak dedi ki:

  Menekşelerimi alalı bir hafta oldu. mor menekşelerimde beyaz beyaz lekeler oluyor. sonra çiçegi kuruyor. beyaz menekşelerimde çiçeklerinde kahverengi lekeler oluyor kopuyor kuruyor. Bunun sebebi nedir? uyum mu sağlamaya çalışıyor?
  ***
  Sebep sizin hatanız. Toprak hiç kurumadığı halde sulayıp durursanız böyle olur. Geceleri rüzgar istiyor. Bu iki şartı sağlarsanız çok sağlıklı büyür. Ben de alalı iki haftayı geçti. Pencereler devamlı açık. Gece esinti alabiliyor. Akşam olunca üstüne hafifçe su fısfıslıyorum. Hiçbir çiçeği bozulmadı. Aldıktan birkaç gün sonra kendi hazırladığım toprağa saksısını ve toprağını değiştirdim. Sadece bir defa suladım. Yani bakın neredeyse üç hafta olacak ve sadece bir defa suladım, o da toprağını daha uygun toprakla değiştirdiğim zaman..

 134. İbrahim, Aydın dedi ki:

  Menekşem en dış yapraklarından erimeye başladı. Birer ikişer yapraklar önce lekeleniyor sonrada eriyor ama ortadan da yeni yapraklar çıkmaya devam ediyor. acaba bunun nedeni ne? saksı değiştirsem zamanı mı ve sorun çözülür mü?
  ***
  Toprak neredeyse tamamıyla kurumadıkça sulamayın. Onun yerine şunları yapın: Geceleri serin rüzgar sağlayın. Rüzgar varken üstüne hafifçe su fısfıslayın daha da serinlesin. Afrika menekşeleri gece üşümeyi seviyor. Sağlıklı gelişim buna bağlı. Gece serinde yapraklardan su içebiliyor. Sulamaktan daha önemlisi budur. Daima fazla ıslak toprakta ise ve gerekmediği halde tekrar tekrar sularsanız sağlığı bozulur.

 135. fulya ayhan / kahramanmaraş/afşin dedi ki:

  öncelikle teşekkürler. size yazdıktan sonra içim rahat etmedi. menekşeden çiçek koparıp saklama kabına koyup doğru ziraata gittim. onlarda çiçekçiye yönlendirdi.çiçekçi tarım ilacı satan bir dükkana çarşıda dolaştım durdum ve ilaçcı bitkiler için bit ilacı verdi. çiçeklerini kesmene gerek yok dedi ve ben ilaçcının tarifine göre çiçekleri kesmeden iyice fısfısladım.üzerlerinde görünen bitler öldü. 5 saat sonra tekrar baktım çiçeklerin üzerinde yine hareketlikler var. o kadar küçüklerki benim gözlerim görüyor. başkası göremedi.ve çiçekleri kestim. çünkü ilaçcı 10 gün sonra ilaçla dedi. tekrar ilaçlarsam zararlı olur diyerek üzüle üzüle çiçekleri kestim. uzaklaştırdım. yapraklarda şuan göremedim. çiçeklerde tomurcuklar var. bekleyip takip edeceğim.tamamen kurtulmak için nasıl mücadele edeceğim? ve dahası bu çiçekleri balkonuma aldım. yeni diktiğim ve çeltiklediğim menekşelerimde var. şuan onlarda yok. odalarınıda ayırdım.tamamen kurtulurmuyum?tekrar 10 gün sonra ilaçlamayımı bekliyeyim. sizin biberli ilaç tarifinizimi uygulayayım yardımcı olursanızsevinirim. şimdiden teşekkürler. ilacın adını unuttum:goldben 20 sp.insektisit böcek ilacı.
  ***
  ***
  10 gün bekle demesi yanlış. siz üç gün sonra kontrol edin bit varsa tekrar ilaçlayın. Çiçekleri kesmeyip ilaçlayabilirdim diye üzülmeyin çünkü birçok bitkide gördüm ki ilaçlar en hassas filizlere bile zarar vermediği halde çiçekleri solduruyor. Yani çiçekleri ilaçlasaydınız bozulacaklardı yine kesecektiniz. Çiçeklerin yapısı farklı. Benim biberden yaptığım ilaç da solduruyor çiçekçilerde satılan ilaçlar da solduruyor. zarar sadece çiçeklere oluyor. yapraklara ve filizlere zararı olmuyor.

 136. Melek, Konya dedi ki:

  iyi günler. menekşeden aldığım birkaç tane yaprağı suda köklendirdikten sonra pet bardaklara diktim fakat yavru çıkarmaları neredeyse 4 ayı buluyor bu süre normal midir? daha hızlı gelişip yavru verebilmesi için ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Normal denebilir. Gece serin ve nemli esintilerle serinlemeleri, gündüz hafif güneşte ısınmaları lazım.

 137. neriman K. -İstanbul dedi ki:

  Birbuçuk ay önce diktiğim afrika menekşesi yaprakları sabah güneş alan yerde duruyor. Gayet canlılar ama hiçbir filizlenme yok.
  ***
  Şu sıralar filizlenirler. Gece açık pencere yayında olması şartıyla yapraklara su fısfıslayın. Sadece geceleri ve esinti varken.

 138. Melek. Konya dedi ki:

  mor menekşem gayet sağlıklı. pek çok tomurcuğu var. daha önce hiç böyle olmamıştı. son 2 aydan bu yana çiçeklerinin üzerinde beyazlıklar var fakat unlu bit değil. sanki çiçeklerinin üzerine tuz dökmüş gibi. sebebi nedir ne yapmalıyım?
  ***
  Tane gibi ise onlar da bittir. Renklerle ilgiliyse eskiyen çiçeklerde renk aşınması gibi şeyler olabilir. Yeni çiçeklerde oluyorsa kuru ve sıcak hava yüzündendir. Akşam serininde açık pencere yanında bulunması şartıyla üstlerine hafifçe su fısfıslayın. Bunu her akşam yapın. gece boyunca ıslaklık kurudukça üç saat arayla tekrarlayabilirsiniz.

 139. Berk, İstanbul dedi ki:

  Yaprakları çok sağlıklı duruyor. Yalnızca çiçekler, saksıdan uzak dallanmış yapraklar (aldığım yer karanlıktı ondan olabilir) yani yaşlılar ile yeni çıkan yapraklar var. Hepsi çok sert. Yamultsam kırılacakmış gibi duruyor. Sürgünlerin de böyle sert olması normal midir?
  ***
  Evet sağlığı yerinde ise çok ser olur.

 140. Ayşe dedi ki:

  Menekşenin yaprakları yer yer sarı kahve renkli oldu. solma gibi değil de daha çok yaprağın kendi rengi gibi. bir de bazı yaprakların orta kısımları küçük daireler şeklinde kuruyor. ne yapabilirim?
  ***
  Yerini hiç sevmemiş. Sizden öncesoru soran iki kişiye anlattığım şartları sağlamaya çalışın.

 141. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Menekşelerim açıyor fakat çiçekleri çok uzun ömürlü olmuyor. Yapraklarında beyaz yün yumaklarını anımsatan yapış yapış birikintiler var. Bunun sebebi nedir? Ne yapabilirim? Yaprak çoğalması, çiçek açması gibi gelişmeleri sağlıklı görünüyor. Sadece çiçekleri daha biri açarken diğeri kuruyor. Deniz kenarında oturuyorum. Çiçeklerim kapalı balkonumda. Nem oranı ve hava almaları iyi diye düşünüyorum. Öğleden sonra saat 5-6 gibi direk güneş alıyorlar.
  ***
  Afrika menekşesi gündüz biraz sıcak, gece ise serin esinti ve yoğun nem ister. Benimkiler salonda. Şişlinin bu civar havası aşırı nemli. Bütün gün pencereler açık. istisnasız her gece yapraklara çiçeklere su fısfıslıyorum. Çiçekler uzun süre solmuyor. Alalı nerdeyse 1,5 ay oldu. Aynı çiçek sapları hala çiçekli. Yeni açan tomurcuklar daha farklı renklerde açıyor. Daha güzel oldu. Bu süre içinde sadece üç defa suladım. Gece esintilierini arttırın. Gece su fısfıslayın. Hastalık yaprak bitlerinden oluyor. İlaçlamalısınız. İlaçlama saati öğle civarı saatlerinde olsun. Bitler daha aktiftir ve afrika menekşesi hücreleri kapalıdır. Böylece ilaçtan zehirlenmez ama bitler zehirlenir. Ayda bir gibi adamakıllı yıkamak lazım. Yapraklarda toz birikmemeli.

 142. Solmaz, Volgograd dedi ki:

  bir afrika meneksem var.aldimda uzeri bol cicekliydi. gecen yaz almisdim. sonra cicekler kurudu ve ciceklenme durdu. yalniz kis da cicek acdi ama sadece dord tane sonra acmadi. hala cicek acmiyor. son zamanlarda yapraklarinda beyaz lekeler olusdu. beyaz leke olan yapraklari kesip atdim ama yine olusmaya basladi. acaba bunun sebebi nedir? meneksem olucek mi? saksiyi ve topragini deyisdirsem ise yarar mi?
  ***
  Günde iki üç saat sabah güneşi veya akşam güneşi almalı. Rüzgar da almalı. özellikle de geceleri. 15 günde bir defa güzelce yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra açık pencere önünde dursun ki ıslaklığı çabuk kurusun.

 143. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Sadece sabah güneşi alan öğle ve akşam güneşi almayan ve camı hep açık olan bir pencere kenarı bu çiçeğe uygun mudur?
  ***
  Evet uygundur.

 144. Eskişehir dedi ki:

  Sonunda başardım. yapraktan ektiğim menekşelerim yavrulamaya başladı.

 145. Şennur, Samsun dedi ki:

  Benim beyaz menekşemin rengi mora döndü. tekrar beyaz açması mümkün müdür acaba?
  ***
  Bilmiyorum. Ben de mayıs başında beyaz-pembe ebruli almıştım. Geçen ay mor açtı. Bakalım kışın ne renk açacak diye bekliyorum.

 146. Sabriye, Hatay dedi ki:

  Bir hafta önce menekşe aldım. üstünde birkaç tane tomurcuğu var. hala çiçek açmadılar. sizce ne zaman çiçeği açar? Öbür saksıdaki menekşeminde tam orta dallarında ve yapraklarında sanki nasıl desem örümcek ya da minik hayvanlar beyaz yuvarlak pamukcuklar olmuş sanki. sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Yavaş gelişir. Bekleyin.
  Diğerleri bitlenmiş. İlgili sayfa: https://azbitki.com/bitler

 147. Bedriye, Belcika dedi ki:

  Meleksem tum yazin hic cicekleri bitmedi hala aciyor ama bir sorun var. once beyaz beyaz bir seyler. olustu yikadim. ama sonra yesil birtakim kutlar cikti. cicegimi nasil kurtarabilirim?
  ***
  Ben toprak kurumadıkça sulamıyorum. Sularken de musluk altında iyice yıkıyorum. Böyle tertemiz oluyor bit mit barınamıyor. İsterseniz yıkarken yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz böcekler daha kolay temizlenir.

 148. Elmas, Ankara dedi ki:

  menekşem çok büyümüş olduğu için üçe böldüm. Eski saksıyı yine kullandım. Eski saksıdan zor çıkarmıştım. dibi mırıklanmıştı. Torf torağıyla yeniledim. Tabağındaki suyu dökerken baktım ki 2 tane incecik solucanlar çıktı. Tabağa birkaç saat sonra tekrar baktığımda 3 tane daha düşmüştü. Sabah tekrar baktım yine 3 tane düşmüştü. işten gelince hemen menekşeme koştum. Yine 3 tane. Bu seferkiler daha küçüktü. Hem de yaprakları yumuşamışi dallarını sallamaya başladılar. Beklemiş tütünlü su döktüm. Bu sefer de toprağı çok sulu oldu. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Diğer iki saksı normal. Onlardan çıkmadı. Onlarda da olabilir mi?
  ***
  Her şeyi yanlış yapmışsınız. Solucanlardan değil, hatalarınız yüzünden yapraklar pörsümüş. Köklerde çürüme başlamış olabilir. Yukardaki ilgili bölümü okuyup gerekeni yapmalısınız.

 149. Seyhan, Ankara dedi ki:

  Arkadaşım bir hafta önce on taneden fazla menekşe yaprağı getirmişti. Ben de bunları köklensin diye suya koydum. Şayet bunlar köklenirse ne zaman ekmeliyim? Köklenirlerse bütün hepsini bir saksıyamı eksem olur mu? Siz ne önerirsiniz?
  ***
  Köklendiklerinde ayrı ayrı küçük saksılara dikin. Nasıl dikeceksiniz, yukarda ayrıntılı olarak açıklaması var.

 150. Elmas, Ankara dedi ki:

  Benim evim güney cephe. Güneş hep pencerede. Menekşelerimi pencerenin önüne dizmek istiyorum. Fakat korkumdan koyamıyorum. Bu mevsimin güneşi de zarar verir mi? Tülün arkasında kalmıyor. Şimdi mutfakta çok güneş alamıyorlar. Bir tezgahım var onun üzerinde duruyorlar. Yerlerini degiştireyim mi?
  ***
  Kış güneşinin hiç zararı olmaz. Kormayın oraya koyun. Hem alışmaları iyi olur. Yazın da sabah veya akşam güneşi alan yerde rahatsız olmazlar böylece. Ama yazın öğle civarı güneşi iyi değil.

 151. Pınar, Ankara dedi ki:

  Eşim bir afrika menekşesi aldı bana. Saksısını değiştirip işyerime getirdim. Camın önünde, cam sürekli açık, ortam sıcaklığı iyi. Camın açık olmasından dolayı sürekli hava alabiliyor. Yalnız alındığında dik dik olan yaprakları sertliğini korumasına rağmen saksıdan sarkmaya başladı. Bunun sebebi nedir? Normal midir? Yapabileceğim bir şey var mıdır?
  ***
  Eğer yapraklar sertse sorun değil. Seralarda kalabalık yüzünden yapraklar yukarı dik olur. Normal ortamlarda doğal pozisyonlarını alırlar. Çevreye yayılırlar. Doğal hali budur. Yalnız havalar fazla soğuyunca devamlı açık pencereden gelen şiddetli soğukta zarar görürler dikkat edin.

 152. Huriye, Afyon dedi ki:

  15 saksı menekşem var. Beş tanesi açtı on tanesi açmadı. hepsi aynı yerde. Aynı zamanda su veriyorum ama hepsi birden açmıyor. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Gayet normaldir. Oluruna bırakın. Yılda 3-4 defa çiçek açmaya teşebbüs ederler. Hangisinin ne zaman açtığı önemli değil.

 153. Elmas, Ankara dedi ki:

  On tane menekşem var. Bugünlerde hiç gelişme göstermiyorlar. Yaprakları cansız ve mat mat duruyor. Sıvı besin de veriyorum. Arkadaşların menekşerine bakıyorum da yaprakları ışıl ışıl parlıyor. Benim menekşelerimin de öyle olması için ne yapmalıyım? Çelikten köklendirdiğim menekşelerim yavrular vermeye başlıyorlar ama hiç gelişmeden solup gidiyorlar. Onlar için de ne yapmalıyım?
  ***
  Yapraklar çok sert değilse köklerde problem var. Bu sayfayı baştan sona okursanız ve gerekenleri yapabilirseniz siz arkadaşlarınızdan daha başarılı olabilirsiniz. Bütün püf noktaları, en doğru bilgiler burada.

 154. Sultan E. -Moskova dedi ki:

  Menekşe yaprağından üretim yapıyordum. Köklenmiş menekşe yaprağını ekerken yaprağı koptu. Kökünden ekilse tekrar büyür mü? Yaprağını tekrar suya koydum.
  ***
  Evet, sapsız kalmış yapraktan da çoğaltılabiliyor. Kırılınca yapraksız kalan köklenmiş sap kısmı ne olur bir fikrim yok.

 155. Betul, Ankara dedi ki:

  Menekşenin soğuktan etkilendiğini bilmiyordum. 10 derecenin altında kaldı. Başta farketmedim. Yaprakları çürümeye baslamış. Eski büyük yapraklar daha çok çürümü. Ortadaki küçük yapraklar uçlardan çürümeye baslamış. Şimdi oda sıcaklığında duruyor. Kökü sağlam mıdır? Ne yapmalıyım?
  ***
  Devamlı sıcakta durup aniden soğuğa maruz kalırsa, toprak da ıslaksa kökler çürüyüp fena halde bozuluyorlar. Benimkilier 6 veya 7 derecede üstelik hava cereyanına maruz kalıyorlar taş gibi sağlıklılar. Yazdan beri yavaş yavaş alıştılar. Yaprakları kontrol edin. Eğer çok sert ise korkmayın atlatır. Ama yapraklar yumuşaksa ne yapmanız gerektiğini kök çürümesi paragrafından okuyun.

 156. Betul, Ankara dedi ki:

  Curumeyen yerler sert. iyilesme umudu yok mu?
  ***
  Öyleyse iyileşebilir.

 157. Merve, Sivas dedi ki:

  Dolores sugar candy türü afrika menekşelerimin yaprak sapları dik uzuyor. Çiçek sapları da oldukça uzun oluyor. Bu da görüntü olarak hiç hoş olmuyor. Yeterli ışık almıyor olsa çiçeklenme olmazdı diye düşünüyorum ama çiçeği hiç eksik olmuyor. Ne önerirsiniz?
  ***
  Eğer güneş almıyorsa veya yeterince almıyorsa daha fazla güneş almasını sağlayın. Bitki besini veriyorsanız bunun da etkisi vardır. Azot oranı fazla geliyor olmalı.

 158. Seren, Hatay dedi ki:

  Merhaba. Ben öğrenciyim. Anneme hediye olarak mor bir menekşe aldım. Çiçek yolculukta hırpalandı. Yapraklarından birkaçı kırıldı. Çiçekleri biraz zarar gördü. Çiçeklerinde solmalar oluştu. Işık alıyor. Soba olan bir ortamda sobanın sıcaklığından zarar görür mü? Başka bir odaya mı almamız gerekiyor? Ayrıca solmalar yolculuktan mı oluştu? Çiçeğimiz kendine gelir mi?
  ***
  Bu zamanda alınanlar genellikle evlerde çoka uğrayıp kısa sürede ölüyor. Eğer problem sadece çiçeklerde ise ucuz atlatmışsınız. Yapraklarda yumuşama varsa kesin kökler çürümüştür. Kök çürüme paragrafını okuyun.

 159. Ece, Edirne dedi ki:

  Altı adet menekşe yaprağım filizlendi. Minik yavrular çıktı. Bir yakınımdan duydugum kadarıyla filizlendikten sonra küçük olanların kuvvetini almaması için ana yaprak yavaşça koparılıp atılmalıymış. Acaba dogru mu?
  ***
  Doğru değil. Hem yanlış hem çok zararı olur.

 160. Ece, Edirne dedi ki:

  Menekşeleri pet bardaklara ekerken pet bardakların altını deliyor muyuz saksı gibi?
  ***
  Köklendirmek için geçici olarak dikmişseniz, havasız, kapalı tutacaksanız gerekmez. Sulamak da gerekmiyor. Sadece toprak üst yüzey kuruyunca birkaç damla su yeterli.

 161. Muammer, Denizli dedi ki:

  Benim dokuz ayrı renkte menekşem var. Çiçekleri devamlı açıyor ama 15-20 gündür böceklenmeye başladı. Böcekler pamuk benzeri bir şeyin içinde. Tam olarak bir ilaç ismi verir misiniz?
  ***
  İlaç bilmiyorum. Kolonyalı ya da ispirtolu bir fırça ile böcekleri alın.

 162. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Menekşelerimi köklensin diye dikmiştim. İki ay oldu. Çok hafif köklenme var. Yeni yaprakları çıkarmaları kaç ayını alır? Daha çabuk olması için neler yapılabilir? Üstünü devamlı kapalı tutuyorum.
  ***
  6 haftadan fazla kapalı tutmayacaksınız. Gündüz yapraklar güneşte biraz ısınmalı. Bu sayede daha çabuk filizlenme olur.

 163. Hülya, Antep dedi ki:

  İki hafta önce çiçekçiden menekşe aldım. Aldığımda çok canlı ve güzeldi. Tek tek çiçeklerini döktü. Şimdi de yapraklarını döküyor. Günde 1 saat güneş alıyor. Bu çiçeği yaşatmak için ne yapmalıyım? Dibinden suluyorum. Islak değil nemli tutuyorum.
  ***
  Dipten sulamanın bir faydası yok. Yanlış söylentiler bunlar. Ayrıca kışın evlere alınan bitkiler daima bozulur. Sebep bahar havası yaşadığı seralardan fena halde havasız evlere geldiğinde geçirdiği ölümcül şoktur. Afrika menekşenizin kök sistemi çürümüş. Yukarda çözümünü anlattım.

 164. Elmas, Ankara dedi ki:

  Menekşerimin yapraklarından çelik alıp suda köklendirdim. Biri kökün üzerinden yavru vermişti. Onu sırf yıkadığım perlite diktim. Üzerinede dal oynuyor diye torf toprağı döktüm. Yavrunun dışarı çıkması ne kadar sürer? Direk toprağa diktiklerimi şeffaf saklama kaplarımın içine koyup iki günde açıp havalandırıyorum. İki şubatta diktim. Yavru verene kadar kapalı mı kalsınlar?
  ***
  Yavru vermiş ve yavruyu gömmüşsünüz. O şekilde çürüyecektir. 3-4 hafta kapalı tutmak yeter. Filizlenmesi yapraklanması 3 ayı bulabilir. Sabredeceksiniz. Hızlı gelişen bitkilerden değil.

 165. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Menekşemin yaprağında küçük, beyaz bir leke oluştu. Ardından leke diğer yapraklarda da çıkmaya başladı. Bu bir hastalık mıdır? Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanki içerden yağ lekesi gibi ise bu ciddi bir problem değil. Yeri daha havadar olursa tekrarlanmaz. Benimkilerde hiç yok. İki saksıda önceki yerinde oluşmuş. Sadece birer yaprakta. Bizim eve gelince (belki 6 ay geçti) ilerleme olmadı. O lekeli yapraklar da lekeleriyle beraber hâlâ dipdiri gayet sağlıklı duruyor. Bizim ev fazla havadardır.
  Eğer beyaz noktalar yaprak üstünde leke gibi ise ıslak pamukla silin. Sildiğinizde leke çıkarsa yok olursa külleme hastalığı başlamış. Çok tehlikelidir. Bunun sebebi havası nemli odalarda hava akımlarından yoksun kalmasıdır. Lekeleri ıslak pamukla giderecek, sulamayı sadece toprak iyice kuruduğu zaman yapacak ve pencereleri elinizden geldiğince sık açık tutacaksınız. Bunlara hemen şimdi başlamalısınız. Hiç vakit kaybetmeyin.

 166. Aslı, Antalya dedi ki:

  Bugun afrika menekşesi aldım. Ben cicek cok seviyorum ama elimde bir türlü yetişmiyor. Odam günes görmuyor. Gören yer soğuk. Güneş gormesi şart mı? Pembe çiçekleri var. Lutfen yardım edin.
  ***
  Antalya’da ne kadar soğuk olabilir ki? İstanbul’da bizim bol bol sabah güneşi alan, hiçbir ısıtıcı kullanılmayan salonda kış ortasında çiçek açtı. Güneş çok da şart değil ama havadar ortam olmazsa güneş bile yetmez. Havadarlık çok önemli. Odanızda yaşatamazsınız. Özellikle de sıcak-havasız ortamlar bitkileri hemen öldürür.

 167. Amine, Elazığ dedi ki:

  Ben menekşeme hayvan gübresi versem onun gelişiminde yardımcı olur mu yoksa çürütür mü? Çürütür diye vermedim. Gübre ıslak değil kuru ve toz haline getirilmiş. Sardunyama verdim güzel oldu.
  ***
  Afrika menekşesine gübre vermeyin. Zararlı olabiliyor. Özel Afrika menekşesi besini var. Ondan vermelisiniz.

 168. Elif, Konya dedi ki:

  Birkaç gün önce üç tane afrika menekşesi aldım. Şu anda çiçekliler ama saksılarını değiştirmek istiyorum. Yeni saksıya geçirmek için çiçeklerini dökmesini beklemeli miyim?
  ***
  Yeni alınan bitkilerin toprağını hemen değiştirmek sakıncalı olabiliyor. Önce yeni ortamın şartlarını benimseyebilmesi beklenmeli. Çiçekli olsa da eğer gerekiyorsa saksı değiştirilebilir. Saksılar çok küçük değilse şimdilik değiştirmeyin. Birkaç ay daha bekleyin.

 169. Eylem, Bursa dedi ki:

  Yapraktan diktiğim menekşeler köklenme olduktan sonra yapraktan başlayarak çürümeye başlıyor. Çok az suluyorum. Nedeni ne olabilir? Çoğaltmayı çok istiyorum.
  ***
  Yazdıklarımı okursanız ve gereğini yaparsanız çürüme olmaz. Siz ya yanlış toprak kullanıyorsunuz ya ortm şartları çok kötü da söylediğiniz gibi susuz bırakmakla başarılı olamıyorsunuz. verdiğim bilgileri okuyup hatalarınızı bulun. Son bir şey şudur: Yaprak çeliği alınan afrika menekşesinin en az 4 ay çok iyi bakılıyor besleniyor olması lazımdır. Güçten düşmüş olunca onların yapraklarından da iyi sonuç alınamaz.

 170. Hatice, Gaziantep dedi ki:

  Afrika menekşemin birinde kök çürümesi oldu. Maalesef bitkiyi kurtaramadım. Yanlız yanında yeni bir yavru menekşe vardı. Onu tekrar yeni toprağa ektim. İki haftadır hiçbir gelişme yok ama yaprakları hala tazecik. Sizce gelişme gösterir mi? Kök çürüklüğünden etkilenmiş midir? Bitki besini versem faydası olur mu yoksa bu aşamada gelişimi yavaşlatır mı?
  ***
  Etkilenmemiştir. besin vermek şu aşamada çürütebilir. Yavruların ayrılması, fidelerin dikilmesi ve kök çürümesinde nasıl kurtarılacağı kısımlarını okuyun. Bu sayfada bütün sorularınıza cevap bulacaksınız. Eğer Afrika menekşesi yetiştirmek istiyorsanız bu sayfadaki bilgileri çok iyi öğrenmeniz lazım. Sadece ihtiyaç olduğunda soru sormayı düşünürseniz o zaman iş işten geçmiş olur.

 171. Aliye, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce bana mor renkli menekşe hediye etdiler. Haftada 2 kere suluyorum. Yaprakların su dökülmesin diye dikkat ediyorum. Nemli ve esintili ortamda tutuyorum. Yeni yaprakları çıkıyor. Hatta bir tane çiçek daha açtı. Bazı yaprakları sararmaya başladı. Kenarları kahverengi oldu. Onları sapıyla beraber kestim aldım. Şimdi de çiçekleri kurumaya, solmaya başladı.
  ***
  Haftada iki defa sulamanız yanlış. Birazgüneş görmesi iyi olur. Toprak sırılsıklam ıslakken tekrar tekrar suluyorsunuz. Kökleri çürüyecektir. Yapraklar yumuşamışsa kökler çürümüştür. Sertse şanslısınız henüz çürümemiş. Sulamaya dikkat edin. Gereksiz yere sulayıp durmanız öldürür. Her üç veya dört sulamada bir mutlaka suyuna bitki besini karıştırmalısınız. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Afrika menekşesi başka türlü yetiştirilmez.

 172. Huriye, Afyon dedi ki:

  Menekşelerin tohumlarından ekildiğini duydum. Oluyor mu acaba?
  ***
  Her çeşidi tohum vermez. Tohum verenlerden tohumla çoğaltabilirsiniz. Zor biraz ama elbette mümkün.

 173. Reyyan S. -Nevşehir dedi ki:

  Afrika menekşelerinin saksılarının en altına yumurta kabuklarını ezip toprakla biraz karıştırıp koyduğumuz zaman daha çok çiçeklenmesini ve açınca daha uzun süre kalmasını sağlıyormuş. Sizce doğru mu? Televizyon programında göstermişlerdi. Yapmamızı tavsiye eder misiniz?
  ***
  Ben öyle yapmadığım halde çiçekler çok uzun süre dayanıyor. Hiçbir sorun da yok. Gereksiz bir iş. Saf su ile sulanan bitkiler için iyidir ama musluk suyu kullanıyorsanız kesinlikle gerekmez. Sularımız kireçli. Bitkileri tamamen kireçsiz toprağa diksek ve saf su ile sulasak kalsiyum eksikliğinden çürürler. Musluk suyu ise kireçsiz topraklara dikilmiş bitkilere yeterince kalsiyum kazandırır. Afrika menekşelerinin güzelce çiçek açabilmeleri için en büyük ihtiyacı bitki besinini düzenli aralıklarla vermektir. Biraz da güneş alabilmeliler. Bitki besininin kazandıracağı maddeleri başka şeyler kazandıramaz. Zararı da olabilir.

 174. Enes, Manisa dedi ki:

  Benim mor menekşemde kök çürümesi olduğunu anladım. Dediğiniz çözümü uyguladım. Menekşeyi saksıdan sökünce toprakta beyaz yuvarlak bir şeyler gördüm. O şeyler ne ve ne gibi zararları var?
  ***
  Perlit olabilir. Toprak karışımlarında hafiflik sağlamak için kullanılır. Afrika menekşelerine zararı yok.

 175. Ayşe, Konya dedi ki:

  Benim iki tane beyaz saksım var. O saksılara ne ektiysem yetişmedi. Son olarak aldığım menekşeleri korka korka onlara diktim. dikmeden önce de temizce yıkadım dezenfekte ettim. Yaklaşık iki aydır duruyorlar. Güzel de çiçekleniyorlar. Ama bugün alt yapraklarında yumuşama farkettim. yazdığınız şeyleri yapmaya çalışacam. Saksılarda bir problem mi var? Niye her ektiğim ölüyor ya da hastalanıyor?
  ***
  Saksılarınız sanıyorum seramik. Problem onlarda değil evinizin şartlarında. Öyle saksılar toprağı serin tutar. Eğer ortamda sıcak esintiler yoksa tropikal bitkilerin kökleri sıcak toprak istediği için aradıkları şartları bulamaz ve çürürler. Tropikal ev bitkilerinizi köklerinin zor sığacağı yeterlilikte plastik saksılarda yetiştirmelisiniz. Tropikal olmayan türler ise serin toprak isterler (zaten evlerde yetiştirilmezler). Ev bitkilerinin tümü tropikaldir. Dikkatli olacaksınız. Pek sıcak olmayan mekanlarda bol lifli toprak kullanmalı hatta 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmalısınız ki saksı için devamlı ıslak-soğuk kalmasın.

 176. Ayşe, Konya dedi ki:

  Gövdeyi en sağlıklı yerinden kesin diye yazmışsınız. Biz hastalıklı yeri fark edebilir miyiz? Gözle görünür mü? Yumuşayan yapraklar da kesilecek mi?
  ***
  Hastalıklı yeri fark edebilmek mümkün değil elbette ama en sağlıklı yerinden keserseniz büyük bir ihtimalle oraya hastalık ulaşmamıştır. Yumuşamış yapraklar sağlıklı yerde ise onlarda hastalık yoktur. Aşağı kısım çürüdüğü için köklerden su alamıyor o yüzden yumuşuyorlar. Kesmeye gerek yok.

 177. Betül, Ankara dedi ki:

  Sabah menekşemin düştüğünü yazmıştım. Yapraklarında yumuşama farkettim. Dün gece düşmeden önce bu yoktu. Neden yumuşamış olabilir? Bu arada pazar gününden beridir su vermiyorum. Susuzluktan olabilir mi?
  ***
  Toprak kupkuru değilse susuzluktan değildir. Düşünce kökler toprakla bağlantısını kaybetmiştir. Şimdi sulamayın hava almayacağı şekilde naylonla kapatın. Bu sayede bir haftada kökler toprağa kuvvetlice yeniden tutunur.

 178. Şeyma, Samsun dedi ki:

  Annemden bir saksı menekşe aldım. Alt yaprakları sapsarı ama yumuşak filan değil. Sadece rengi bozuk. Düzelir mi?
  ***
  Düzelir mi bilemem. Fazla güneşte rengi sarımsı olabilir. Bazı afrika menekşelerinin böyle özellik göstermesi normaldir. Bitki besini vermeyi hiç ihmal etmeyin. Güneşte daha sağlıklı gelişir ama çok da aşırısından korumalısınız. Nasıl anlatmışsam o bilgileri okuyun öyle yetiştirin.

 179. Enes, Manisa dedi ki:

  Benim sararma ve leke olduğunu söylediğim menekşemde yeni çıkan yapraklarda bile aynı belirtiler var. Menekşenin ayrıca yaprakları yamuk ve büzüklü. Ayrıca yapraklar ince. Ne yapabilirim?
  ***
  Siz bu sayfada anlattığım bakımı harfiyyen aynen yapın. Birkaç ay sonra çok güzel olacaktır. Yaprakları hafiften kıvırcık gibi olan afrika menekşesi çeşitleri var. Onların doğal halidir.

 180. Enes, Manisa dedi ki:

  Üç aydır dediğiniz bakımı yapıyorum. Bu menekşeyi bana geçen yıl yaşlı bir teyze verdi. Sürekli bakım yapıyorum ama düzelmiyor. Diğer menekşelerimin yapraklarına göre bunun yapraklarına yeşil diyemem sarılar.
  ***
  Güneşte sarımsı olabiliyor. Hiçbir sakıncası yok. Siz onu diğerlerine göre daha az güneşte tutun. Bir de belki onda bir virüs olabilir. Bu takdirde zamanla daha kötü olacaktır. Bunu zaman gösterir.

 181. Enes, Manisa dedi ki:

  Virüs varsa bulaşıcı mıdır?
  ***
  Hayır pek değildir. O tip hastalıklar ayrı ayrı saksılarda olmaları sayesinde kolay kolay bulaşmaz. Belki virüs yoktur da onun kökleri daha hassas olabilir. Kumlu toprak hazırlamalısınız. Hazır poşet toprağa üçte bir oranında akvaryumculardan bulabileceğiniz kuvars kumu karıştırın. Afrika menekşeleri için böylesi daha sağlıklıdır.

 182. Burcu dedi ki:

  Benim anneannemde iki renk var. Hibrit değiller diye düşünüyorum. Kaç defa farklı renk elde etmek için köklendirse aynı renk oluyor. Ben tohumdan farklı renk üretmek istiyorum. Tozlaşmayı nasıl sağlamalıyım?
  ***
  Tohum oluşturmaları çok zor. Farklı çieşitleri arasında polenleşmeyle melezleme yapabilmek daha da zor. Farklı renk için en iyisi yenilerini satın alın.

 183. Enes, Manisa dedi ki:

  Sarı yapraklı menekşemin toprağını değiştirmek için çıkardım. Baş parmak büyüklüğünde köklere bağlı bir turp gibi sert bir şey çıktı.
  ***
  Ne olduğunu bilmiyorum. Ya o bitki afrika menekşesi değildir gloksinya gibi yakın akraba bir türdür ya da köklerde urlaşma gibi bir şey olmuştur.

 184. Enes, Manisa dedi ki:

  Menekşem bana geldığinde çiçekliydi normal menekşe çiçekleri vardı gloksinyaya benzemiyordu.
  ***
  Eğer bitkinin yumrusu gibi ise, yapraklar onda çıkıyorsa o bitki afrika menekşesine benzer bir akraba türdür. Ama herhangi bir kökün oluşturduğu bir şey ise ur gibi bir oluşumdur.

 185. Öznur, Kayseri dedi ki:

  Kırmızı renkte afrika menekşesi var mıdır acaba?
  ***
  Hayır hiç görmedim duymadım. Kırmızı yok ama kırmızıya yakın çeşitli mor tonlarında çiçek açan çeşitleri var.

 186. Ayşe, Konya dedi ki:

  Suda beklettiğim yapraklar köklenmeye başladı. Ne zaman saksıya dikmeliyim? Bahsettiğiniz toprak karışımını bulamazsam sadece orman toprağı kullanmak kafi gelir mi?
  ***
  Bence köklense bile mini yaprakların da çıkmasına kadar suda bekletmek iyi olur. Orman toprağına akvaryumculardan alabileceğiniz kuvars kumu ya da pişmiş kil teneleri yarı yarıya karıştırmanızı tavsiye ederim.

 187. Ayşe, Konya dedi ki:

  Köklenen yaprakların yaprağı koptu sapı kaldı. Yine de ekilir mi?
  ***
  Olabilir. Tarif ettiğim gibi toprak hazırlayabilirseniz büyük bihtimalle filizlenecektir. Aynen öyle toprak hazırlayamayacaksanız suda bekletmeye devam edin. Minik yapraklar çıkana kadar bekletin. En azından biraz daha güçlü olmuş olur.

 188. Ayşe, Konya dedi ki:

  Köklenen yaprağım minicik bir yaprak çıkardı. o yeterli mi yoksa daha yaprak çıkarmasını bekleyeyim mi? İster istemez minik yaprak suyun içinde kalıyor. Zararı olur mu?
  ***
  İsterseniz hemen dikin. İsterseniz daha bekletin. Minik yaprak su içinde kalmasın diye suyu ona göre az tutmalısınız.

 189. Ayşe, Konya dedi ki:

  Köklenen yaprakları ekmek istiyorum. Yinik yapraklar toprağın üstünde mi kalacak yoksa altında mı? Çok az bir mesafe kalıyor da toprağa nasıl tutturacağımı bilemedim.
  ***
  Elbette yapraklar gömülmez. Bir çaresini bulun. Taşlarla kürdanlarla destek yapın.

 190. Yasemin, Konya dedi ki:

  Bir senedir çiçek açmıyorlar ve boyuna uzuyorlar. Öyle olunca altındaki yapraklar zamanla sararıp dökülüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Her üç sulamada bir bitki besini karıştırılmış su ile sulayın. Ve mutlaka bir prça güneş görmeleri lazım. Bu sayede mutlaka çiçek açarlar.

 191. Şeyma, Samsun dedi ki:

  Size daha önce de yazmıştım çiçeğimin yaprakları sarı diye. O yaprakları kesip ufak bir kaba gelişigüzel koymuştum. Köklenmez zaten sanıyordum ama köklenmişler. Üst üste duruyorlar. Ne yapmam lazım?
  ***
  Öyleyse filizlenme ihtimalleri kuvvetli. Yukarda verdiğim bilgilerde suda köklendirilmesi kısmını okuyup ona göre devam edin.

 192. Tuba, Antalya dedi ki:

  Afrika menekşesi çiçekliyken saksı değişimi yapılır mı ve sıvı vitamin verilir mi?
  ***
  Gelişim devam ediyorsa zamanı önemli değil. Saksısı değiştirilebilir besine devam edilebilir. Serin – soğuk aylarda gelişim devam etmiyorsa ve bu aylarda sıcak evde bulunuyorsa (ama gelişimi durmuşsa) hiçbir şey yapmayın bırakın dinlensin.

 193. tuba antalya dedi ki:

  … …
  ***
  Kökleri çürümüş. Ne yapacağınız hakkında yukarda bilgi var.

 194. Huriye, Afyon dedi ki:

  Menekşelerimden filiz kopartıp suda beklettim. kök saldı. Saksıya diktiğimde çürüdüler. Neden acaba?
  ***
  Toprağında organik maddeler bir hayli az olmalı. Sebep yanlış topraktır. Aslında o toprakta olabilir de ama riskli ve çoğu zaman sizdeki gibi çürüme olur.

 195. Şerife, Ankara dedi ki:

  Menekşenin kurumuş çiçeklerini yeni açanların yanından uzaklaştırıp koparmam gerekiyor mu? Yoksa kalıp kendimi düşmeli?
  ***
  Yeni açanlara takılabiliyorlar. Kesseniz daha iyi. Bir makasla kesin.

 196. Melek, Bursa dedi ki:

  Menekşe yapraklarını suda köklendirdim. 2-3cm olunca toprağa diktim. Üstünü kapattım. Yeni yaprakları ne zaman görebilirim?
  ***
  Belli olmaz. Belki 3 hafta sonra, belki 2 ay sonra.. Sabırla bekleyin.

 197. Yeşim, Kütahya dedi ki:

  Ocak başında suda köklendirdiğim menekşemi ekmiştim. Halen ektiğim gibi yavru vermedi. Normal sulamasını yapıyorum. Pencere önünde güneş alan bir yerde. Yavru vermesi için daha ne kadar beklemem lazım?
  ***
  Gecikmesi havasızlık yüzünden. Ama toprağı çok sağlıklıymış ki çürümemiş. Biraz daha sabredin. Yakında filizlenir. Pencereyi hep kapalı tutmayın.

 198. Esra, Alanya dedi ki:

  Menekşelerimin çiçekleri çok cansız, büyümüyor ve renkleri bozuk. Alanya’da akşam güneşi alan balkona çıkarsam uygun olur mu?
  ***
  Evet açık havada daha iyi gelişiyorlar. Denemişimdir.

 199. Aysun, Aydın dedi ki:

  Menekşelerimde çiçekler hep yaprak aralarından dağınık bir şekilde çıkıyorlar. Ama yeni alınan ya da internette gördüğüm menekşelerin çiçekleri ortadan (tabir doğrusuysa eğer bir top gibi) çıkıyorlar. Çiçeklerin ortadan çıkması için ne yapmam gerekir?
  ***
  Çok iyi bakmanız gerekir. Ama daha da önemlisi ortamın şartlarının uygun olmasıdır (en başta havadarlık, nemli esintiler) ki bunu yerine getirebilmeniz zor. Şansa kalmış.

 200. Ahu M. -Ankara dedi ki:

  Menekşem çiçek açmaya başladı. Toprağını değiştirebilir miyim? Dibindeki toprak azalmış. Üstten toprak mı eklesem? O zaman da dipten birkaç yaprak koparmam Lazım. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kökler açıkta kalmamışsa sakın üstten toprak eklemeyin. Haziran ortasında az farkla biraz daha büyük bir saksıya aktarın.

 201. Aysun, Aydın dedi ki:

  Merhaba menekşelerimde küçük yapraklar üst üste çıkmaya başladı. Daha özce hiç bu şekilde olmamıştı. Tomurcukları oluşuyor ama henüz açamadan kuruyor. Sizce neden olabilir?
  ***
  Yapraklarda sönüklük, yumuşaklık varsa köklerde çürüme başlamış ve ilerliyor demektir. Eğer öyle sorunlar yoksa aç kalmışlar. Afrika menekşeleri bitki besinlerine çok ihtiyaç duyarlar. Çok fazla ihmal etmişsiniz.

 202. Medine, İstanbul dedi ki:

  Ben 15 senedir menekşe yetiştiriyorum. Son zamanda yeni ektiğim menekşeler saksıda tutuyor, diplerinden yeşil yapraklarını minik minik çıkarıyor ama fazla büyümeden ölüyorlar. 2 aydır bu sorunu yaşıyorum. Sizce ne olabilir?
  ***
  Toprak çürütüyordur. Zaten afrika menekşeleri kum gibi perlit veya ponza taşı gibi inorganik maddelerin çoğunlukta olduğu toprak karışımında sağlıklı büyürler.

 203. Ayla, Eskişehir dedi ki:

  Menekşelerim boyun verdi. Boynun görünen kısmını ortadan kessem saksıda kalan kısım yeniden filiz verir mi? Yapraklı taç kısmı da başka bir saksıya diksem o da bu yeni saksıda kök verip devam eder mi?
  ***
  Yukarda bu konuyu açıklamıştım. Bu hale gelen afrika menekşeleri gençleştirilse iyi olur. Zira kök kısmı ve gövdenin alt kısmı her an çürüyebilir. İlgili yeri okuyun. Ona göre yukarki kısmının nasıl köklendirilebileceğini öğrenirsiniz. Geri kalan alt kısım çok sağlıklı ise birçok filizler verebilir. Onun için özel bir şey yapmaya gerek yok.

 204. Esra, izmir dedi ki:

  Bizim menekşelerin yapraklarıyla ilgili problemimiz var. Önce normal yeşil renkte yaprakları vardı ama yaprakları sari renge döndü. Acaba bu bir hastalık mı? Yeşil renkte olması için ne yapmamız gerekir?
  ***
  Fazla güneş ve bunun yanısıra sulama azlığı sebep olmuş olabilir. Sebep bu değilse demir eksikliği söz konusu. Bu durumda yapmanız gereken şey: Musluktan değil içme suyunuzdan bir bardak suya 4-5 damla sirke veya limon damlatın (bu ölçü saksı başına). Bir saksıyı bir bardak su ile, su toprağı yıkayıp alttan süzülüp gidecek şekilde sulayın. Birkaç gün geçince (toprak biraz kuruyunca) bitki besini vermeye başlayın. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz.

 205. Hicran, Eskişehir dedi ki:

  Merhaba, arkadaşıma menekşe hediye edildi. Cinsini bilmiyorum. Geldiğinde çiçekleri de yaprakları da canlıydı. Üstünden 2gün geçti yaprakları yeşil ama yumuşak, çiçekleri kapanmış ve boynunu bükmüş. Işık alması için camın önüne koymuş . bugün bir kaç bilgilendirme okuduktan sonra cam önünden aldım , yine ışık görüyor ama soğuk almıyor artık. Sulamasını da yaptım. Kendine gelir mi acaba? Üzerinde tomurcukları da vardı, onlar hala dik duruyorlar, ne yapabiliriz, yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Cam önünde dışarda kalmışsa donup ölmüştür. Pörsümeleri susuzluktan ise suladıktan sonra birkaç saat içinde kendine gelir. Diğer ihtimaller için lütfen yukardaki bilgileri okuyun.

 206. Eycan, Batman dedi ki:

  Benim üç tane menekşem vardı. Dört ay önce almıştım. Çiçekleri vardı zamanla bitti ama yerlerini çok sevdiler. Çok güzel yaprakları oldu ve bir ay kadar önce tekrar tomucuklandı ve çok güzel çiçekler açmaya başladı. Bir gün ben evde yokken çocuk çiçeklerinden koparıp biraz hırpalamış. Ondan sonra iki tanesinin hem çiçekleri durdu hem de yaprakları yumuşadı. Sizce bu sebepten kökleri çürümüş olabilir mi?
  ***
  Tüm yapraklar yumuşamışsa kökler çürümüştür ama sebep çocuğun hırpalaması değil, seracıların kullandığı saçma sapan çürüntü toprakların ev ortamlarına değil sera ortamlarına uygun olmasıdır. Maalesef sadece aceleyle büyütüp satabilme peşindeler. Yukarda tarif ettiğim gibi toprak karışımları yaparak kendiniz yapraklardan afrika menekşeleri çoğaltın. Böylece kök çürümesi riskini en aza indirmiş olursunuz.

 207. Gunel A. -Baku dedi ki:

  Menekşelerimin yaprakları ortadan çatlamaya ve parçalanmaya başladı. Tomurcukları da açmadan kurudu. Çiçek ilacı aldım ve yapraklarına sıktım. Anti parazit yani. Şimdi okuduktan sonra bazı şeylere pişman oldum. Bir şey olmaz değil mi?
  ***
  Bilmiyorum. Hiç belli olmaz. Bekleyip göreceksiniz.

 208. Zeliş, Adıyaman dedi ki:

  Menekşe toprağını anlatmışsınız ama tam olarak anlayamadım. Marketlerden aldığımız torfa kuvars kumu karıştırmamız yeterli olur mu? Yoksa hem kuvars hem ponza taşı mı karıştırmalıyım?
  ***
  Ben mümkün olacak en sağlıklı karışımı tarif ettim yani kesinlikle öyle yapmanız gerekmiyor. Sadece o torf denen hazır toprak bile olur. Kum karıştırsanız daha iyi olur. Ama aynen benim tarifimi hazırlamak ise en iyisidir.

 209. Dinçer, Konya dedi ki:

  Renk renk menekşelerim var. Hala da farklı renk ve şekil gördüğüm zaman alıyorum. Hastalık oldu iyice bende. Son zamanlarda yeni çıkan yapraklar çok sık. Resmen üst üste geliyor ve çok minik hiç uzamıyor. Çiçeklenme de yaklaşık 3 – 4 aydır durdu. Neden olabilir? Ayrıca birkaç saksıda da yapraklar canlı sert ama yaprak renkleri gittikçe açıldı. Neden kaynaklandığı konuşunda yardımcı olursanız sevinirim. İlginize teşekkürler.
  ***
  Hastalık değil de tutku diyelim. Ben de bunların çok meraklısıyım. Uğraşmaya değer. Ortalama 20 günde bir Afrika menekşesi özel besininden suya karıştırıp vermelisiniz. Yoksa bahsettiğiniz gibi ve başka sorunlar olacaktır. Ayrıca şimdi havalar ısındığı için sulama sıklığını arttırın.

 210. Gulbahar, Konya dedi ki:

  Benim elimdeki menekşemi yapraktan bir türlü çoğaltamıyorum. Yaprağı dediğiniz gibi ektim. 3 ay canlı şekilde durdu sonra kurudu.
  ***
  Daha kısa yolu yukarda verdiğim bilgiler doğrultusunda önce suda hem köklenip hem filizlenmesini sağlamaktır.

 211. Dilara, Konya dedi ki:

  merhaba. benim evde baktığım 3 menekşe var. kışın eve almıştım o zaman da çiçeği yoktu ama aylar geçti hala çiçek açmadı. ikindi güneşini alan bir odada bakıyorum. birine sulamayı üsten yapıyorum ama diğerlerine alttan yapıyorum. alttan suladığım çiçeklerin toprağının üstünde kahverengi lekeler oluştu ve yaprak renkleri açıldı. alttaki yapraklarından da bazen toprağın dibindeki yerden çürümüş gibi kopup gelme oluyor. Çiçeklerdeki sorun ne olabilir?
  ***
  Bulundukları yerde hava akımlarını alması canlandırır. Yaz boyunca geceleri açık pencere önünde üstlerine su fısfıslamanız çok iyi gelir ama pencere mutlaka açık olmalı. Bu mümkün değilse ıslatmayın. Ayrıca bitki besini vermeniz de şart.

 212. Jiyan, Izmir dedi ki:

  Iki gun once mor Afrika meneksesi aldım. Gayet sağlıklıydı ama eve gelene kadar çiçekleri soldu Biraz. Sabah uyandım yapraklarını eğmiş. Kötü görünüyor. Şimdi öldü mü? Ne yapamam lazım tekrar sağlıklı olmaz mı?
  ***
  Ne olup bittiğini bu şekilde bilemem ama size tavsiyem, yeni bir afrika menekşesi alırken yapraklarını yoklayın: eğer çok sert değilse almayın. Susuz kaldığı için de olabilir ama siz yine de tedbirli olun. Çünkü yaprakların yumuşaması köklerde çürüme olduğunu gösterir. Bunları alınca düzelemezler.

 213. Ayşe, Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık bir yıldır başlayan menekşe tutkusuyla 20 adet menekşem oldu. Ancak son birkaç haftadan beri 5-6 tanesinin orta kısmında yeni çıkan yapraklardan başlayarak orta kısımların renkleri açıldı. Çıkan yapraklar sıkışık ve şekilleri çok düzgün değiller. Bazı sitelerde bu tür yaprak değişikliğine cyclamen mite hastalığının neden olduğunu yazıyor. Başka hangi sebepten bu yaprak değişimi olabilir? Ayrıca zirai ilaçlama yapamam çünkü evde küçük çoçuk var. Lütfen bana bitkisel ilaç konusunda veya bakımı hususunda yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Başlıca sorun toprakla ilgili yani kökler kendi doğasına hiç uygun olmayan toprak ortamında rahatsız oluyor ve hastalıklanıyorlar. Çünkü Afrika menekşeleri kendi doğal yaşam alanlarında topraksız yerleri tercih ederler. Genelde kayalıklara yapışmış olarak ve bazen de ağaç gövdelerinde. Ama yerde, toprakta pek görülmezler. Dolayısıyla benim yukarda anlattığım gibi organik maddelerce fakir ve suyu çok iyi süzdüren toprak hazırlamak şart. Siz tüccarların bataklık torfuna dikip satışa çıkarmalarına aldanmayın.

 214. Şükran Y. -Rize dedi ki:

  Kuzenim yanlışlıkla bütün menekşelerime kolonya dökmüş. Hepsi büzüştü. Ne yapmalıyım?
  ***
  Beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Yeni yaprak çıkaran merkez bölgesine dikkat edin. Oradan yeni gelişimler olur. Orası tahrip olmuşsa yanlarda filizlenir. Yapraklardan pişmiş gibi olanları makasla kesin temizleyin.

 215. Serap, izmir dedi ki:

  Iki hafta kadar önce banada menekşe hediye edildi ama sürekli yapraklarında solma ve kararmalar oluyor bende koparıyorum baya azaldı neden oluyor çok mu suladım acaba?
  ***
  Köklerde çürüme oluyor. Hiç vakit kaybetmeden iyi bir toprak alın. Güneşte biraz (yarıdan fazla) kurutun. Sonra un eleği ile eleyerek ince tozundan tamamıyla arındırın. Perlit veya ince küçük taneli ponza, bundan da bulamazsanız inşaat malzemeleri satılan bir yerden sıva için kullanılan dişli kum alın. Eleyip tozunu giderdiğiniz toprakla yarı yarıya oranlarda karıştırın. Afrika menekşenizi saksıdan çıkarın. Saksıyı tertemiz yıkayıp bir kenara koyun. Musluk altına tutarak köklerin topraktan kurtulmasını sağlayın. Bunu yaparken köklere hiç zarar vermeyin ve köklere yapışık parçaları kesinlikle temizlemeye çalışmayın. Toprağın büyük çoğunluğu köklerden arınsın bu yeter. Sonra hazırladığınız yeni toprağa aynı saksıya dikin. Sulamayın. Akşama kadar açık pencere önünde dursun. Gece hava serinlediği zaman güzelce sulayın. Evde yeri çok havadar bir yer olmalı. Bu sayede evinizde afrika menekşesi yetiştirmede herkesten çok daha başarılı olursunuz. Sıcak yaz aylarında sulamayı ne olursa olsun sadece geceleri yapın.

 216. Semih A, -İstanbul dedi ki:

  Oturduğum sitede kuyu suyu var. Menekşelerimi ve diğer çiçeklerimï onunla sulasam nasıl olur? Kireç durumunu bilmiyorum. Kireç oranını nasıl öğrenebilirim?
  ***
  Kireç ve zararlı iyonlar ağır olup dibe çöker. Kuyudan su çekerken kovayı usulca indirip suyu çalkalamadan alın. Böylece üst kısmın çok berrak suyundan almış olursunuz. Eğer kuyu dediğiniz artezyen kuyusu ise ve ara sıra makine ile su çekiliyorsa bu durumda çok kireçlidir. Tavsiye etmem.

 217. Canan, Ankara dedi ki:

  Menekşeleri çok seviyorum. Yapraktan ürettiğim menekşelerim kuzeydoğu yönünde cam önünde çok sağlıklı ve çiçeklenmiş durumda. Farklı renklerde olsun istediğim için A101den hazır menekşe aldım. Saksısını değiştirmek için çıkardığımda toprağının çok fazla tuzlanmış olduğunu ve çok ıslak olduğunu görüp geri bıraktım. İki gün sonra toprağını yenilemek için tuzları ayıklamak istedim. Fakat tamamen beyaz beyaz tuz doluydu. Ben de ne yazık ki silkeleyerek tamamen topraktan ayıkladım. Zaten toprak da değişik kokuyordu. Hep kullandığım menekşe toprağına dikip suladım. Ancak köklerini hırpalamış olmalıyım ki ertesi gün yaprakları yumuşadı. Şimdi iki gün oldu. Toparlanması için biraz daha beklemeli miyim yoksa kök çürümesinde olduğu gibi yıkamalı mıyım?
  ***
  Tuz sandığınız beyaz şeyler perlittir. Tam da olması gerektiği gibi bolca perlitli toprak kullanmışlar ama siz her şeyi mahvetmişsiniz. Kökleri çürümüş. Tarif ettiğim işlemleri yapıp tekrar perlitli toprağa dikin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)