Yasemin / Jasminum Polyanthum

Bir bahçe bitkisi olan yasemin balkonlarda saksılarda da yetiştirilebilir. En çok kış sonunda ve bahar başında çiçeklenir. Yazın daha az çiçek açmaya devam eder. Burada bahçeye dikili ve saksıda olmak üzere farklı bakım yollarını öğrenebilirsiniz.

Oleaceae (Zeytingiller) familyasından Jasminum Polyanthum’un anavatanı Çin’dir. Kış soğuklarına -7C dereceye kadar dayanır. Çiçekleri beyaz olduğu halde tomurcukları pembe olduğu için bu türe pembe yasemin denir. Diğer yasemin türleriyle karıştırmamak için resme dikkatle bakın (özellikler yapraklara).

Yasemin

Bakımı

Yasemin bahçeye dikilecekse pek toprak seçmez. İlk yılı sağlıklı bir gelişimle atlattıktan sonra, sonraki yıllar susuzluktan çok az etkilenir. Gübre istemez. Saksıda yetiştirilecekse mümkün olduğunca büyük saksı ve hafif killi, humuslu ve gübreli bahçe-tarla toprağı kullanılmalıdır. Sulamayı saksı yüzeyinde toprak biraz kurudukça yapın. Bitki besini vermeye gerek yok. Kış sonunda toprak yüzeyine bir parmak yüksekliğinde yanmış sığır gübresi yayın. Ya da eğer koyun/keçi gübresi kullanacaksanız miktarı biraz daha az tutun. Eğer saksıda benim tavsiyem olan toprak karışımında değil de hazır poşet toprak kullanacaksanız o takdirde yasemininize ilkbahardan sonbahara kadar düzenli olarak bitki besini vermeniz gerekir.

İlkbaharda yaseminin çiçekleri dökülünce budayın. Çiçekleri solup dökülmüş tüm çiçek dallarını kesip kısaltın. Dipten bile budayabilirsiniz. Çünkü yaseminin yeni çıkan filizleri belirli bir uzunlukta uzamasını tamamlayınca tomurcuklanıp çiçeklenir. Henüz küçük bir fidansa yeni uzayan dallarını 15cm olduklarında uçlarını kopartın ki fazlaca dallanıp budaklansın. Ayrıca yerini sevmiş ve köklerini toprağa iyice salmış olan yaseminler ilkbahar ve yaz ayları boyunca her yerinden, en çok alt taraftan arsızca filizlenip durur. Bunların çoğunu yok etmelisiniz. Yoksa kısa sürede başa çıkılması zor olacak şekilde çoğalmış, uzamış, karman çorman olmuş hale gelirler.

Yaseminlerin kışın evde çiçeklendirilmesi

Saksıda yetiştirdiğiniz yasemin yaz mevsimini kuvvetli güneş alan bir yerde besleyici toprakta geçirmiş olmalı. Yaz sonundan sonra, gece ısı 13C dereceden daha aşağı düştüğü zamandan itibaren en az 1,5 ay dışarıda üşümesi gerekiyor. Eve almadan önce toprağı biraz kurumuş olmalı: Yoksa eve alınca ani değişiklik yüzünden kökler çürür. Eve alınca 10 gün kadar hiç sulamayın ki kökler evin ısı farklılığına adapte olsun. Daha sonra normal sulamaya dönebilirsiniz. Evde yeri günde en az 3 saat direkt güneş alan bir pencere önü olmalı. Kış ortasından itibaren tomurcuklanmaya başlar.

Çoğaltılması

İlkbahar ve yaz boyunca » basit daldırma..
İlkbahar ortasında » tepe çeliği..
Ayrıca yasemin kök sürgünlerinin ayrılmasıyla ve tohumla da çoğaltılır.


'Yasemin / Jasminum Polyanthum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Duygu dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce yasemin aldım. Balkonuma yerleştirdim. Alışması biraz uzun sürdü gibi. Aldığımda bol çiçekliydi hepsini döktü ve bir süre hiçbir gelişme göstermedi. Şimdi yeni yeni gelişmeye çiçek dalları oluşturmaya başladı neyse ki. Kışın balkonda üşüyüp öleceğini söyleyen çiçekçiler oldu. Bu doğru mudur, doğruysa nasıl korurum çiçeğimi?
  ***
  Kışın en fazla -7C soğuğa dayanır. Siz hangi şehirde iseniz ona göre düşünün. İstanbul’da bahçelerde yetişebiliyor ama balkonlarda kışın kuzey rüzgarından korunmalı, ısı sıfırın altına fazla düştüğü zaman tedbir almalı.

 2. Özge dedi ki:

  Merhaba, ben Kıbrıs’ta yaşıyorum, yasemin ekmek istiyorum bahçeme. Köklü yaseminin her mevsim ekilebileceğini söylediler bana, bu doğru mu? Şimdi de ekebilir miyim bahçeye? Ekince dikkat etmem gereken noktalar var mı?
  ***
  Evet, kışın fazla soğuk olmayan yerler için doğru bir bilgi. Dikkat etmeniz gereken şey kökleri dağıtmada toprağın özelliğidir. Dikeceğiniz yerin toprağı fazlaca killi, sert, suyu geçirmez bir yapıda ise perlit ve ponza taşı ile biraz işlemeniz gerekir. Toprak humuslu değilse ise leonardit veya humus katkılı torflu özel topraktan da katın daha iyi olur.

 3. Ahmet dedi ki:

  Ufak da olsa bir şekilde yasemin çiçeği bulmam gerekıyor arıyorum ama bulamadım. Yardımcı olabilecek biri var mı?

 4. Hulya, Tokat dedi ki:

  Bir tanıdığımın yıllardır neredeyse sarmaşık haline gelen bir yasemin ağacı vardı. Bana köklendirmem için çelik vermesini rica etmiştim. O da sağolsun baharı beklemeden göndermiş. Ancak nasıl köklendirildiğini bilmediğimizden uzun birkaç dal koparmış. Yeşil de var odunsulaşmış ince dallar da. Ben 10-15 cm’lik çubuklar kesip torf + ponzaya diktim. Saksıyı da altlığıyla birlikte içine biraz su doldurduğum 5 litrelik su bidonunu kesip onun içine koydum ve kestiğim kısmını üzerine kapattım. Sizce köklenme şansı var mı?
  ***
  Hiç olmayacak bir zamanda mümkün olacağını sanmıyorum. Sıcaklık günün çoğu zamanında 18°C dereceden yüksekse ve yeri çok iyi aydınlıksa olabilir. Her gün havalandırmanızı tavsiye ederim. Merak ettim ilerde inşallah tutarsa bildirmeyi unutmayın.

 5. Aylin, İstanbul dedi ki:

  Gecen sene, hem kokusu hem de sarmasik olma ozelliginden faydalanmak icin balkonda yetistirmek uzere buyuk bir saksida yasemin almistim. Sonbaharda cicekleri soldu, kisin da yapraklari oldukca azaldi, kurudu. Yeni yeni sulamayı sıklastırdım ama henuz canlanmadı. Saksısı duvar dibinde. Toprak ve saksi direkt gunes almiyor ama dallar ve yapraklar acikta gunes aliyor. Canlandirmak icin besin vermem gerekir mi? Yanlis yaptigim birsey var mi acaba? (Saksısını ve toprağını aldığımdan beri degistirmedim.)
  ***
  İlkbaharda canlandırmak için besin vermek yanlış. İstanbulda açık havada esas canlanma nisanda olur. Acele etmeyin. Nisan ortasından itibaren başlayarak eylüle kadar 20 günde bir gibi besin verin.

 6. Murat, İstanbul dedi ki:

  Yasemin sarmaşığını canlandırma ve gelişmesi icin ne tür bir besin veya gübre tavsiye edersiniz? Yaprakları yeşilden kahverengine ve kırmızıya döndü. Acaba hastalandı mı? Bu durum bende ciddi anlamda stres ve üzüntü yaptı. Çaresiz seyrede duruyorum can sıkıcı…
  ***
  Galiba yeni aldınız. Bahçeye mi dikitiniz, saksıya mı diktiniz.. nasıl bir toprak kullandınız.. Yoksa aldığınız şekilde mi duruyor.. evde mi dışarda mı… Lütfen bu ayrıntıları yazın ki ona göre bir fikrim olabilsin.

 7. Melih Gulener dedi ki:

  Nisan ayi basinda seradan bol cicekli bir yasemin aldim. Kucuk beyaz cicekli bahcelerde sikca gorulen cinsten (yesil yapraklari da kucuk olan cins). Bir hafta kadar cicekl acti ama sonra cicekleri dokuldu ve boya vermeye basladi. iki ay icinde boyu 40 cm den nerdeyse 150 cm’e eristi. Gayet sagliki gorunmesine karsin artik cicek acmiyor. Balkonda ve belirli saatlerde bolca gunes aliyor (balkon pimapen ama ben aksam 8 e kadar camlari araliyorum sonra kapatiyorum). Gubre kullanmiyorum. Sulamada bir iki kez NPK (8-5-3) uyguladim. Onceden cicekli olmasinin sebebi sera ortaminda gubrelenmis olmasi mi? Haziranda ciceklenmesini bekliyorum ama yaniliyor muyum?
  ***
  Bu sayfadaki tür (yaprakları parçalı) her zaman çiçek açabilir. Başka bir tür ise, türe bağlı olarak belki sadece bahar başında çiçek açıyordur. Yer değişikliği üstüne azotça zengin gübre şaşırtmış olabilir. 8-5-3 dayanıksız kof dallı, iri yapraklı olmasını sağlar, çiçeklenmesine engel olur. Ayrıca yeterince güneş almazsa çiçek açmayabilir. Günde en az 4 saat kuvvetli güneş ister. Yasemininiz fazlaca afallamış durumda. En az bir ay hiç besin vermeyin. Sonra da uygun bir şey bulabilirseniz ondan verin. Genel amaçlı besinler daha iyidir. Güneş ihtiyacını unutmayın.

 8. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Balkonuma bir yasemin agaci aldim. Mart ayi gibiydi. Nazli degildir, her kosula uyar dedi seraci adam. Gunes gormeyen bir yerde duruyor, ama iyi gorunuyordu. Mayis ortasindan beri deliler gibi cicek acti. Balkonum mis gibi kokuyor, dallari da uzadi fakat yapraklari surekli kuruyup dokulmeye basladi. Cicekler dururken surekli yaprak kaybediyor. Nedendir acaba, bir fikriniz var mi?
  ***
  Toprak zayıf kalmış galiba. Suya karıştırılan sıvı besinden verin derhal etkisini gösterir. Güneşsizlik iyi değil. Aylar önceki birikimler ve muhtemelen balkonun sıcaklığı çiçeklenme sağlamış ama böyle sağlıklı devam edemez.

 9. Arzu Kibiroğlu dedi ki:

  Merhaba öncelikle bizim gibi doğa sevdalısı olup da bu sevdayı balkonlarında evlerinde yaşatmaya çalışan insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Bundan 1 ay önce bir yasemin aldım küçük bir fide halinde. Yalnız cinsini tam olarak bilmiyorum. Çiçek açar mı diye sorduğumda ise bakımını yapın çiçek açar dediler. Özene bezene bakıyorum ona şu an. Balkonumun konumu güneyde ve yer yer esintili. Yaseminim direkt güneş almıyor. Dalların ucundan yeni yeni ve canlı yeşil sürgünler verdi. çiçek açar mı sizce? Besin takviyesi yapmalı mıyım?
  ***
  Saksılarda toprağın yapısına göre besin vermek gerekebiliyor. Şimdi poşetlerde satılan topraklardan kullanılmışsa veya toprak fazla kumlu ise besin vermeye hemen başlayın. Her bitkiye yasemin diyorlar. Dolayısıyla sizinki ne tür bir bitkidir, bu sayfadaki türden midir bilmediğim için çiçeklenmesi hakkında bir şey demiyorum.

 10. Cenk dedi ki:

  Mayıs ayında bahçeme duvara sarması için Yasemin ektim. İlk başlarda gelişim göstermesine rağmen şu an uçlarının bazıları kurumaya başladı. Çiçeğin dibi olmasa da kendisi güneşi yeterince almakta. Suyu sevdiğini bildiğimden hergün düzenli olarak bolca sulamaktayım. Konu ile ilgili görüşlerinizi rica ediyorum.
  ***
  Her gün sulamak eğer toprak daima ıslak kalıyorsa kökleri çürütür. Kökler çürümese bile yapraklarda her türlü bozulmalar ve mantar hastalıkları peyda olur. İhtiyaca göre sulayın.

 11. Çiğdem, İstanbul dedi ki:

  selamlar 2 yıldır bir yasemin çiçeğine sahibim saksıda yetiştiriyorum ama çok çok yavaş büyüyor boyu bu normal midir?. Bir de geçen senelerde gayet güzel çiçek açıyordu fakat bu yaz bir tane bile açmadı. Bu esnada yeni yapraklar çıkıyor sorun nedir anlamadım. Ne yapmam gerekiyor? Ölmesini istemiyorum ve gerçekten onu çok seviyorum. İlk kez çiçek yetiştiriyorum tek bildiğim düzenli sulamak güneş gören bir yerde yerleştirmek ve sevmek. benim çiçeğim fotoğraftakinin aynısı toprağımın türünü bilmiyorum ama çiçeğim toprak saksıda.
  ***
  Saksılarda hiçbir bitki yıllarca aynı toprakta sağlıklı devam edemez. Arasıra bitki besini vermek gerekir. Her üç yılda bir toprak değiştirmek gerekir. Yapmanız gereken şey şimdi genel amaçlı bitki besini bulun sonbahara kadar her üç sulamada bir verin. İlkbahar gelince de toprağını değiştirin. Ev içinde yetiştiriyorsanız bu bitki evlere uygun değil.

 12. Nilhan, İstanbul dedi ki:

  İki senedir balkonumda kış sonu ilkbahar başında çiçeklenen yasemin yetiştiriyorum. Günün yarısı güneş alıyor, orta rüzgarlı havadar bir yerde. Bu sene toprağı besinsiz kalmış olabilir diye ayda bir sıvı çiçekli bitki gübresi ekliyorum sulama suyuna. Sabahları güneş vurmadığı zamanlarda yapraklarını püskürtme su ile ıslatıyorum. Uzamasında büyümesinde iki senedir sorun yoktu. Bir ay kadar önce dalların birleştiği yerler ve yaprak arkaları beyaz yapışkanımsı mantar oldu. Dipten üste doğru yayılıyor. Arap sabunlu su ile siliyorum çıktıkça ama geçmedi. Mantar olduğundan beri yaprakların canlılığı ve sürgün vermesi azaldı. Nasıl baş edebilirim bu mantarla? Yasemini kurutmasından korkuyorum.
  ***
  Pamuklu bit veya benzer bir parazit olma ihtimali daha yüksek. İyice inceleyin ne olduğunu iyi anlayın.
  Hem su püskürtme işini bırakın. Hiç gerek yok. Geceleri kuvvetli esinti almayan yerlerde gece ıslaklığı birçok mantar hastalıklarına sebep olur.

 13. Ozangul, Iran dedi ki:

  Iran gibi kurak bir yerde yasemin cicegine su puskurtmek gerekli mi? Gerekiyorsa ne kadarlik bir zaman araligiyla bu isi tekrarlamak lazim?
  ***
  Havası kuru ve şiddetli sıcakların yaşandığı yerlerde yapraklara su püskürtmek çözüm değil. Bahçede fazlaca bitkiler olması lazım, toprak yüzeyinin kupkuru kalmayacak şekilde sık sık sulanması lazım. Böylece nemli hava isteyen hassas bitkiler o bahçede sağlıklı olabilir. Su püskürtmenin faydası yok ama bahçenin havasını nemlendiren bitkiler, kupkuru bırakılmayan toprak veya havuzlar varsa bunun faydası olur. Nemli hava çabuk dağılmasın diye bahçe çevresi iki metre yükseklikte duvarla çevrilmiş olmalı. Ya da bahçe yüksek boylu sık dallı çit çalıları ile çevrelenmiş olmalı.

 14. Necla Turan, İstanbul dedi ki:

  Fethiyeden yasemin fidesi aldım iki gün önce istanbula getirdim. Toprağı killi idi, naylona sarılı olarak aldım. Balkonumun baş köşesine koydum. Kökünü zedelemeden büyük saksıya normal toprakla karıştırdım diktim. Güneş alıyor. Sizin bilginizi yorumları okudum. Yalnız şu kafama takıldı çicekleri dökünce taçı kalıyor tohum orada değil mi kurutmam mı lazım? Yoksa kırıp direkt ekeyim mi? Pansiyonda kaldığım bahçenin yasemen köşesinden ayrılamadım. Hep yemeklerimi orada yedim. Gerçi dalından taç olan tohumu kırdım aldım ama tutmaz diye seradan fidesini satın aldım. İstanbulda bulamamıştım.
  ***
  Tohumların üzerinde olgunlaşması kuruması lazım sonra almalısınız. Tohumdan yetiştirilebilir yalnız yeterince büyüyüp çiçek açması için birkaç yıl beklemek gerekir sanıyorum. Fidanından almakla iyi etmişsiniz. Tohumları çok hafifçe gömeceksiniz. Çimlendikten sonra hızlı büyürler.

 15. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Bu bitki Ankara şartlarında yaşayabilir mi? Bendeki yasemini anneme götürmek istiyorum. Bahçesine dikse ilkbaharda yeniden yeşerir mi? Şu an benimki sağlıklı ama balkonum küçük ve saksısını daha fazla büyütmek istemiyorum. En iyi çözümün bahçeye dikmek olduğunu düşündüm. Annem bakarsa gözüm de arkada kalmaz. :) Ancak, Ankara’nın kışları çok sert geçiyor. Sizce uyum sağlar mı?
  ***
  Ankara’da kuzey rüzgarlarından çok iyi korunan bahçelerde bile hayatta kalamaz. Mümkün değil. En fazla dayanabileceği soğukluk, kısa sürmek şartıyla -9, onda bile büyük risk var. Ankarada bahçede kışın hayatta kalamaz.

 16. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Benim balkondaki yaseminimin yapraklarında renkler kızıl kahve tonlarına dönmeye başladı. 3 hafta önce saksısını değiştirmiştim. Bu bitkinin kış bakımı nasıl olmalı?
  ***
  Kışın dinlenecek. Seyrek sulayacaksınız. Başka bir şey gerekmez.

 17. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Kıbrıs’tan yasemin getirdim. Fazla büyük olmayan saksıya torfulu toprak kullanarak ektim. Çicekleri vardı soldu. Toprağını değiştirmeli miyim? Dışarıda balkonda yetişir mi Ankara havasında?
  ***
  Şimdi özellikle karasal iklimli yerlerde toprak değiştirme zamanı değil. Çok çeşitli yaseminler var. Sizinki hangisi ise ona göre bakım ister. Çoğu türler ankara kışlarına dayanamaz.

 18. Funda, Ankara dedi ki:

  Yaz başı yasemin almıştım. Balkonda duruyordu. Çiçek açmadı ama oldukça sağlıklıydı. Havalar çok soğuyunca içeriye aldım, 2 ay kadar oldu. 3 gün önce sapasağlam olan çiçek bir günde soldu gitti. o kadar da yerini beğenmiş gibiydi, büyüyordu, ihmal de etmemiştim. Yaprakları kurudu. kurtarmanın bir yolu var mıdır bilemedim. Ne oldu anlamadım, çok üzüldüm.
  ***
  Aynı yerde iki aydır hiç sorun olmamışsa, bir günde bozulmuşsa kökleri çürümüştür. Sebep gerekmediği halde sulamak. Eğer çürüme sadece ince köklerde olmuşsa serin bir yere alın hiç sulamayın. toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. böylece belki kurtarabilirsiniz ilkbaharda filizlenir.

 19. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Yaseminimi kış geldiği için salona aldım yapraklarını döktü dalları uçlardan itibaren kurumaya başladı.
  ***
  Kışın aniden sıcak ve havasız ortama alınca ölümcül bir şoka girerler. Eğer toprağı ıslaksa kökler çürür tamamıyla ölür. Çok serin bir yerde tutmanız lazım. kökleri çürümemişse baharda filizlenir.

 20. Funda, Ankara dedi ki:

  Tekrar merhaba. Tavsiyenize uyarak yaseminimi evin serince bir kısmına aldım ve fırsat buldukça havalandırdım, hiç sulamadım. Toprak iyice kurudu. Bugün kuru bir daldan filiz verdiğini farkettim ve çok az su verdim. bahara kadar bu şekilde, toprak iyice kuruyana kadar bekleyip sonra az su vererek mi devam edeyim? Yoksa normal sulama periyoduna mı döneyim?
  ***
  Tebrik ederim kurtarmışsınız. Aslında pek ummuyordum. Demek tahmin ettiğim gibi sadece ince kökler zarar görmüş. Acele etmeyin sulama sıklığını ve miktarını yavaş yavaş arttırın. Serin yerde tutmaya, sık sık havalandırmaya devam edin. Şimdi gelişmesi değil, nisana kadar hayatta kalabilmesi önemli.

 21. Renan, İstanbul dedi ki:

  Küçük bir saksıda aldığım yasemin için satıcı bunun bir salon bitkisi olduyğunu söyledi. Salonda yetiştirilebilir mi? Alacağı ışık yeterli olur mu?
  ***
  Çok farklı yasemin türleri var. Salona uygun olanları çok az. Onlar da zaten pek uymaz. Ancak güneş ve havadarlık uygunsa olur. onlar için günde en az 4 saat direkt güneş lazım.

 22. Zeliha, İstanbul dedi ki:

  Yasemin çiçeğini evde saksıda yetiştirmeye çalışıyorum fakat yakın zamanda onu kaybedicem galiba. Sıcak ortamları sevmediklerini duyunca bulunduğu odayı değiştirip daha karanlık bir odaya almıştım. çok geçmeden yaprakları kurudu. Kuruyan yapraklarını temizledim. Sonuç ne yaprak ne çiçek kaldı. Geriye kalan yalnız çıplak dalları. Dallarından en yeşil ve sağlam olanını kırmadan toprağa gömdüm. Susuzluktan öldü diye panik olup kendisini hayli de sulamıştım hala toprağı ıslak. Sizce benim yaseminim için hiç umut yok mu acaba? Manevi değeri de çok yüksekti benim için. Gerçekten ne yapıcağımı şaşırdım geriye kalan dalları da kuruyor.
  ***
  Yasemininizi bilmem ama sizden umut yok. :) Bir bahçe bitkisini evde çürütmek öldürmek için elinizden geleni ardınıza koymuyorsunuz. Kış boyunca balkonda ya da bahçede durup dinlenmesi lazımdı.

 23. Zeliha, İstanbul dedi ki:

  :(( Ne bahçem ne de balkonum var! Ben onun dışarda yetişen bir çiçek olduğunu bilsem hiç almazdım.. Yaşaması adına balkonu bahçesi olan tanıdıklarıma versem çok mu geç olur?
  ***
  Eğer ölmemişse geç değil. Aslında evde de olabilir ama biraz dikkat lazım. Kış boyunca serin bir köşede tutup toprak iyice kuruyunca az miktarda su ile sularsınız. Evinizde serin yer yoksa birisine verin. Sonra mart ortasından itibaren günde en az 4 saat direkt güneş alması lazım.

 24. Leyla, Almanya dedi ki:

  Merhaba, yaklasik bir yil önce küçük bir saksıda yasemin aldım, büyük bir saksıya diktim. Almanyada kışın soğuktan donar diye içeriye aldim. Şimdiye kadar pencere kenarında çok güzel büyüdü ve filizledi. Havalar ısınınca bahçeye çıkardım. Bir haftadir yaprakları kurumaya başladı. Yere diktim. Sizce kurtarabilir miyim? Eğer bu kurursa yenisini alıcam. Yasemini Almanyada dışarda yaşatabilir miyim acaba?
  ***
  Kökler çürümediyse yakında yeniden yeşerir. Almanyanın her yerinde farklı iklim olabilir. Benim oranın iklimi hakkında pek bilgim yok. Bahçede olur mu olmaz mı siz araştırıp öğrenmelisiniz.

 25. Hasan A. -İstanbul dedi ki:

  Yasemin bu mevsimde çok güzel çiçek açtı. Bir hafta sonra dökmeye başladı. Yaz boyunca çiçeği üzerinde duran yaseminler görüyorum. Benim yaseminin çiçekli devam etmesi için ne yapmam lazım?
  ***
  Sadece ilkbaharda bir defa açan türdense yapabileceğiniz bir şey yok. Diğerlerindense yeni filizlerden yeni tomurcuklar verir. Bekleyin zamanla ne özellikte olduğu anlaşılır.

 26. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Bir yıl önce çiçekli bir saksıda ekilmiş yasemin çiçeği aldım. Çiçeklerini döktü. Çiçek coşturan diye birşey kullandım kurumaya başladı. Yeniden yeşerdi. Lakin çiçek açmadı. Açar mı? Bu saatten sonra bir şey vermem gerekir mi?
  ***
  Normalde şimdi çiçeklenmiş olması gerekirdi. Bundan sonra bu yıl çiçek açar mı bilmem. Yaseminlerin tekrar tekrar çiçek açmaları bulunduğu yerin güneş ve rüzgar durumlarına göre değişiyor. Hiç belli olmaz.

 27. Özge, KKTC dedi ki:

  Yukarıda yaseminimle ilgili sorduğum sorumu gördüm. Demek ki yaklaşık 2 senelikmiş. Geçen sene gayet güzel çiçeklenmişken bu sene bu vakte dek çiçeklenmedi. Budama yapmıştım (zaten çok kesilecek yeri yoktu) ama anlayamadım. Denç olduğu için budamamalımıydım ki? Sizce neden çiçeklenmedi?
  ***
  Sonbaharda budamışsanız çiçeklenecek dallar gitmiştir bu sebeple çiçek açmamıştır. Ayrıca birçok sorunuzdan anladığım kadarıyla sizin toprağınızda yüksek alkalinlilik var. Ya da demir eksikliği var. Toprağa bol bo leonardit katmalısınız. Ayrıca Rhododendron ve ortancalar için taneli kuru bitki besini satılıyor ondan bulabilirseniz toprağa katın. Çok büyük faydası olur.

 28. İlknur, İzmir dedi ki:

  Yaz başında yasemin aldım. gelişmiş bir yasemindi. gelince çiçeklerini döktü. yerine alışmaya başlayınca büyümeye ve yaniden çiçek vermeye başladı ama çiçek açar açmaz 1 gün içinde çiçeklerini döküyor. neden olduğunu anlayamadım. çok üzülüyorum o güzel çiçeklerini tam göremeden döküyor. ne yapmalıyım? acaba bitki besini felan mı vermeliyim?
  ***
  Bitki besini verin. Hangi yasemin türünden olduğunu iyi belirleyin. Toprağının niteliği de yasemin türüne göre çiçeklerin çabuk dökülmesine sebep olabiliyor.

 29. Meltem, Trabzon dedi ki:

  Merhaba bahçeme yasemin dikmek istiyorum.. Acaba buranın iklimi uygunmu ve bu mevsimde dikmek doğrumu ? Ayrıca fidesini internet ortamında satın alabileceğim bir yer var mı?
  İklimi uygundur da internetten satışları bilmiyorum ve güvenmiyorum. Kimseyi kimseye tavsiye edemem.

 30. Serap, Mardin dedi ki:

  Bir ay önce yasemin çiçeği aldım. türünü bilmiyorum. balkonda güneş alıyor. yalnız biraz esintili. İki gunde bir suluyorum. tomurcuklar açmak uzere fakat sarmaşık uçları kurumuş ve sararmaya basladı. üst yapraklardan bazıları sararmaya başladı. hiç ilerlemiyor uzamıyor. sadece cicek tomurcuğunda gelişme var. ne yapabilirim?
  ***
  Türünü öğrenmelisiniz (nasıl toprak ister, ne derece güneş ister, Mardinin yazları aşırı sıcak ve kuru havasına uygun mudur bunlar önemli). Hiç kurumayan toprağı iki günde bir sulamanızın büyük zararı olur, yani toprak hiç kurumuyorsa. Bir ayda yeni ortama henüz yeni adapte olmaya başlamıştır. Yer değişikliği şokları ortam çok farklı ise büyük bozulmalara sebep olur o da var.

 31. Esin, Adana dedi ki:

  Filiz torfu hazır toprak diye birşey aldım. yasseminimi ona ekebilir miyim? normal toprak karıstırmam gerekir mi yoksa direkt o toprağa mı koymalıyım?
  ***
  Adana gibi sıcak memleketlerde yasemin toprağı normal toprakla hazır toprak karışımı olsa daha iyi olur.

 32. Nazan, İstanbul dedi ki:

  Benim yaseminim çiçek açıyor fakat çiçekleri hem küçük hem de hiç kokmuyor. sabahtan ikiye kadar güneş görüyor. iki günde bir suluyorum. ayda bir de vitamin veriyorum. acaba nerde hata yapıyorum?
  ***
  Sulamayı gün hesabıyla yapmanız zararlı. Toprak elinizi ıslatmayacak şekilde ıslaklığını yitirmedikçe sulamamalısınız. Bunun dışında bir sorun yok. Niçin kokmazlar bilmiyorum. verdiğiniz bitki besininin niteliği farklı olabilir. Genel amaçlı bitki besini vermelisiniz.

 33. Arzu, İstanbul dedi ki:

  2 senedir bir Yaseminim var. Hiç bir problemi yoktu. 4-5 gündür balkonumda çok küçük siyah tanecikler farkettim. Ve bu tanecikler Yasemin’imizde üzerinde de var. Aynı zamanda yaprakların bir kısmı yenmiş gibi ve hafif örümcek ağını benzeyen oluşumlar var. Acaba bu ne olabilir? Benim yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Yapraklarının yenmesi ve küçük siyah taneler tırtıl olduğunu gösterir. Yaprakları kontrol edip tırtılları bulun atın. Örümcek ağı meselesi için şu sayfaya bakmalısınız: https://azbitki.com/bitler

 34. Lale, Adana dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce aldığımzı yasemin ağacını balkona uygun bir konumda yerleştirdik. yeterince güneş alıyor. Boyu uzamaya başladı. Dalları gitgide uzuyor. Yapraklarında da hiç bir kuruma belirtisi yok. Çok güzel yeni filizler veriyor. aldığımızda çiçekleri yeni dökülmüştü. Oldukça fazla olduğu dökülen yerlerinden belli. Lakin 2 aydır çiçek açmasını bekliyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Oluruna bırakın. En çok kış sonunda, ilkbahar başında çiçek açar. Adana’da kış ortasında çiçeklenmeye başlayabilir.

 35. Hülya, Kocaeli dedi ki:

  Yaseminim bahçede. çok da güzel çiçeklendi ama gereksiz yerlere doğru dallandı. dallarını budamam gerekiyor. çünkü ışık almayan alanlara doğru uzadı. ne zaman budama yapmalıyım?
  ***
  Fazladan dalları çoksa şimdi fazlalıkları kesebilirsiniz. Böylesi durumlarda zamanını beklemek gerekmez. Yukardaki bakım bilgileri kısmında yıllık genel budama nasıl yapılmalı okuyabilirsiniz.

 36. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Şu an çiçekte olan 4 yaşında bir akdeniz yaseminim var. Dökülen çiçek saplarını hemen budamak çiçeklenmeyi teşvik eder mi?
  ***
  Evet. Fazlaca yapraksız bırakmadan arasıra dal azaltmaları yapılabilir. Bu yeni filizlenmeler ve yeni çiçeklenmeler sağlar.

 37. Semra, Ankara dedi ki:

  Yasemin fidanım çok zayıf, yaprakları da az, nasıl beslemeliyim?
  ***
  Yaz sıcaklarında her bitkinin gelişim performansı düşer normaldir. Güçlendirmek için ilkbahardan yaz başına kadar iyi bakım göstermeliydiniz. Yoksa yazın büsbütün perişan olurlar. Bekleyin yaz sıcakları geçinde bir veya iki defa bitki besini verin. Kışa kadar biraz olsun toparlar.

 38. Semra, Ankara dedi ki:

  Fidanı internetten Temmuz sonunda Ege’den satın aldım 31 Temmuz 2013 de bana geldiği için İlkbaharda ona bakma şansım olamazdı. Yaprakları delik ve yenmiş gelmişti, hastaydı. Şimdi biraz daha iyi, fidan oldukça zayıf ve az yapraklı.
  ***
  Ankara’dan yazdığınız gözümden kaçmış. Ankara’da pek fazla sıcak olmuyor. Hava kuruluğu da fazla değil. Yani iyi bakarsanız ekim ayına kadar güçlenir. Güçlenmeyi güçlü yapraklanma dallanma olarak düşünmeyin. Kış dinlenmesinden sonra gayet güzelce kuvvetlice gelişmeye başlar. Bir daha yaz mevsimi içinde yeni bitki almamanızı tavsiye ederim. İnternetten alışverişlere güvenmiyorum. Dikkatli olmalısınız. Şikayetler çok.

 39. Aysel, Fethiye dedi ki:

  Fethiye’de bahçeli bir evde yaşıyorum. Geçen sene bahçeme yasemin ve begonvil diktim. ikisi de çiçekli fidanlardı. Çiçeklerini döktüler ve bir daha da açmadılar. yan bahçelerdeki yasemin ve begonviller açarken benimkilerin açmamasına üzülüyorum. Nedeninide bilemiyorum.
  ***
  Çok iyi bakıyorsanız onun da etkisi olur. Bu yıl güzellce dallanmışlarda problem yok. Gelecek yıldan itibaren çiçek açarlar.

 40. Nusret, İzmir dedi ki:

  Yazlığımızda beş yapraklı beyaz renkli üstteki resimde görülen yaseminimiz var. Bu türün çiçeklerini kurutup yasemin çayı yapmak mümkün mü? Mümkünse kurutulması ve çayın yapılması konusunda bilgi verir misiniz?
  ***
  Maalesef bilmiyorum.

 41. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Bahçemize yasemin sarmaşıkları ektik. bazılarının yaprakları sararmaya, kurumaya başladı. Bahçemiz güneş alıyor. çok sulamamaya da dikkat ettim. Mantar vb hastalık kapmış olabilir mi nasıl anlarım? Ayrıca bahçede kediler var. ilaç koyduk ama sanırım çişlerini kakalarını yapıyorlar. Kedi pisliği de sarmaşığı kurutur mu?
  ***
  Bitkilerin yetişmesine uygun bahçeler bol güneşli ve esintili olur. Bu iki şart olmazsa her bitki o bahçeye uyum sağlayamaz. kedilerin pisliklerinin zarar vereceğini sanmam. Yaseminleri yeni diktiyseniz gelecek yıl daha iyi gelişeceklerdir.

 42. Nevzat, İstanbul dedi ki:

  Bahçede 3 adet yasemin var. üçü de birbirine yakın dikilmiş durumda. bahçemde yapacağım değişikliklerden dolayı yerlerini değiştirmeyi düşünüyorum. yaseminlerin yerini değiştirmem doğru olur mu? yer değiştirme yapıla bilinir ise ne zaman ve ne nasıl yapmalıyım? yer değiştirme sonrasında neler yapmalıyım?
  ***
  Eylülüln sonunda ya da mart sonunda değişiklik yapın. Sonra özel bir şey gerekmez.

 43. Süleyman, Girne dedi ki:

  Yaseminlerim saksıda ve yaklaşık 5 yaşında ve ilk kez dolmabiber şeklinde sanırım tohum veriyor. ne yapmalıyım?
  ***
  Tohuma ihtiyacınız varsa bırakın gelişsinler. Yoksa da farketmez. Sonbaharda tohum oluşturma faaliyeti bitkilerin bünyesini güçlendirir. Koparmayın.

 44. Emrullah, İstanbul dedi ki:

  Kemerburgaz’da bahçe çitlerimizde, bizden önceki ev sahibimizden kalan beyaz çiçekli yaseminler var. Bir yıldır biz bakıyoruz. Son bir kaç haftadır dalların üzerinde şeker hamuru gibi süt beyaz renkli yumuşak dokulu bir şeyler oluşuyor. Mantar olabilir mi? Elle ayırabiliyorum. Ağaca değen kısımları koyu renkli. Buradaki tarım dükkanı daha önce hiç görmediğini söyledi. Ben de acemilikten olsa gerek internette bir şey bulamadım.
  ***
  Bitki bitlerinden bir türün verdiği zarardır sanıyorum. İlaçlayın ya da kıştan sonra tekrarlanırsa o zaman ilaçlayın.

 45. Sonbahar, Almanya dedi ki:

  Sarmasik cicegimin yapraklari sarariyor ve kokleri kuruyor. ayrica evim gunes görmuyor. bakimi hakkinda sizden bilgi istiyorum.
  ***
  Yüzlerce türden bitkilere sarmaşık deniyor. Her biri bambaşka türden bitkilerdir. Size bu şekilde yardımcı olamam.

 46. Serra, İstanbul dedi ki:

  Bahçe çitimizde boylu boyunca 4mt uzanan çok sağlıklı yaseminimizi ne yazık ki temizlik görevlimiz şuursuzca budamış. bahçe içine bakan çit tarafı budanmış. ama dışına bakan taraf dolu bir şekilde duruyor. korkuyorum acaba kururmu diye. bu durumda bizlere önlem olarak ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Hiçbir zarar olmaz korkmayın. Tek tavsiyem var o da budama işlerini ehli olmayan kişilere yaptırmayın. Önce güvenilir kaynaklardan bilgi edinin sonra budayın. Ya da bu işlerde güvenilir uzman birini bulup ona budattırın.

 47. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Aldığımda içinde olan toprak yasemin için iyi midir bilmiyorum. Sizden bilgi almak istiyorum. Balkonda yetiştiriyorum ve balkonum kuzey cephesine bakıyor. Yaseminimin daha iyi olması neler yapmalıyım?
  ***
  Ben de bilmiyorum kusura bakmayın lütfen. Kuzey cephe demişsiniz. Güneş almıyorsa yasemine yaramaz. Bakım bilgileri yukarda yazılı. Güneşli ve yarı güneşli yerleri sever. Koyu gölgeyi ya da hiç güneş almayan yerleri sevmez.

 48. Yasemin, Kanada dedi ki:

  Burada kış boyu -40’lardayız. İlkbaharda ise -20lerde. O yuzden benim çiçeğimi dışarıya koyma gibi bir lüksüm yok. Çiçeğimi doğumgünü hediyesi olarak aldım. Gayet sağlıklıydı. Kurumasına rağmen aradan birsürü sağlıklı dal çıktı. Birkaç çiçeği açacak gibi görünüyor. Guneşi tam aldığı bir yere mi koymalıyım yoksa gölgeye mi? Yapraklarına sprey ile su sıkmalı mıyım?
  ***
  Şimdi ne kadar kuvvetli güneş alırsa o kadar iyi. Yaz aylarında ise sadece öğle vakti güneşinden korusanız iyi olur. Yapraklarına su fısfıslamak gerekmez. Bu sadece havası hem fazla kuru hem fazla sıcak yerlerde gerekir.

 49. Musa, Sakarya dedi ki:

  Komşudan mart ayında bir dal koparttım. Su dolu kavanozda 15 gün beklettim. Yaprakları döküldü. Daha sonra bir parmak kadar taze yeşil boylanma oldu. Ama köklenmedi. Alıp bahçeme ektim. Şu an aynı boyda duruyor. Yaseminim tutmuş mudur acaba sizce?
  ***
  Sakın söküp kontrol etmeyin. Tutmuş olabilir. Tutup tutmadığı 15-20 gün sonra, havalar daha da ısındığında belli olur.

 50. Elif K. -İstanbul dedi ki:

  … … fakat yaprakları kırmızıya dönmeye başladı.
  ***
  Serada hızlı gelişimden sonra serin mevsimde açık havaya gelmesi sonucu bu normaldir. Havalar ısındıkça yeniden filizlenir.

 51. Abdullah, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene yasemin almıştım. 90cm uzunluğu, 25cm derinliği olan bir saksıya aralıklı olarak iki tane diktim. Balkon korkuluklarına sağa ve sola olmak üzere sardırdım. Şu an boyları 2 metreyi buldu. Ve çok dallı. Sulamasını gerektiği kadar yapıyorum. Ama geliştiği için daha derin bir saksıya almak istiyorum. Bunun zamanı nedir? Bu yaseminden kesip başka saksıyada dikmek istyorum ama nasıl?
  ***
  Şimdilik kalsın. Yaz sonunda ya da kış sonunda saksı değiştirin. Çoğaltılması ise bir iki yolla yapılır. Yukarda yazılı.

 52. Tuba, Bursa dedi ki:

  Pervane yaseminimde 20 gün önce birkaç tane kumlu bit gördüm. Verilen arap sabunlu tariflerden uyguladım. Ne kadar yeni sürgün varsa hepsi kurudu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Biraz budayın. Yeniden filizlenir. İlaçlamayı fazla abartmışsınız.

 53. Elif K. -İstanbul dedi ki:

  Yaseminimin boyu 2 metreye yakın. İki ay önce çiçek tomurcukları varken aldım. Balkonuma zor alıştı. Size yapraklarının kırmızı olmasını sormuştum. Çok şükür şimdi yeni yapraklar veriyor. Tomurcuklar büyüyor mu anlayamıyorum. Acaba çiçek açmayacak mı?
  ***
  Belli olmaz. Bekleyip göreceksiniz.

 54. Yasemin dedi ki:

  Yasemin çiçeğimin yaprakları uçlarından kurumaya başladı. Bahar başı çiçeklenmeye başlamıştı. Bir taraftanda dallar çıkarmaya başladı. Yeni çıkan dallar 50-60cm kadar uzun. Acaba yeni dallar çıkarmaya başladığı için mi çiçeklenme durdu? Yaprakları neden kurumaya başlamış olabilir?
  ***
  Muhtemelen gelecek bahara kada rçiçek açmaz. Bunu normal karşılayın. Eski yapraklar kuruyorsa bu da önemli değil. Kurumalar yoğunsa belki iyi bakmıyorsunuzdur. Belki yerini sevmemiştir. Belki bitlenme vardır. iyi kontrol edin.

 55. Melek H. -İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl aldığım resimdeki türden yaseminim 4-5 kat büyüdü. Mayıs başında çok güzel çiçeklendi. Birkaç haftadır yaprakları yapış yapış olmaya başladı. Araları pamukçuk tuttu. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  İlaçlamanız gerekiyor. Fena halde bitlenmiş ve gliba birkaç ayrı tür bitlerden var. Sayfasına bakın: https://azbitki.com/bitler

 56. Yaras dedi ki:

  Yasemin çiçeğimin dalları hızla uzamaya başlamıştı. Ama yanlışlıkla kırıldı. Bir şey olur mu? Yine uzar mı? Ne yapmalıyım?
  ***
  Yeniden dallanır merak etmeyin.

 57. Süreyya, İzmir dedi ki:

  Bahçemdeki yasemin bol tomurcuklu fakat ya açmadan ya da açtıktan sonra hızla kuruyor. Sadece az bir kısmını sağlıklı açmış görüyorum. Sulama sorunu mu? Bir de oldukça rüzgarlı bir ortam.
  ***
  Potasyum eksikliği sorunu olabilir. Koyun gübresi ile iyice gübrelemeniz lazımdı. Geç kalmışsınız. Şimdi ya gübre şerbeti yapın ya da genel kullanım bitki besininden verin. Bunların etkisi daha çabuk olur.

 58. Ahmet, Denizli dedi ki:

  İzmirden yasemin aldım. Cam balkonda kış süresince iyi boylandı. Fakat hala çiçek vermiyor. Sorun nedir?
  ***
  Kışın gelişmesi sorun olabilir. Kışın soğukta dinlenseydi çiçek açardı diye düşünüyorum. Muhtemelen önümüzdeki kış çiçek açacaktır. Bir de eğer güneş almıyorsa çiçek açmayabilir. Acele etmeyin. Uzun ömürlü bitkiler ilk bir iki yıl çiçek açmayabilir. Bu sırada köklerini güçlendirmekle meşguldür.

 59. Nagihan, Ankara dedi ki:

  Bir hafta önce saksıda yasemin çiçeği aldım. Bana evde yaşayabileceğini söylediler. Çiçekleri bu sayfada bulunan fotoğraftaki gibi ama yaprakları biraz daha kalın ve yuvarlak. Henüz açmamış yaklaşık 10 çiçeği var. Pencere önünde tutuyorum ama yorumları okuyunca da biraz endişelendim. Çiçeğimin solmasını istemiyorum. Bir yıllık bakımı, sulaması, ışığı konusunda beni yönlendirebilirseniz çok memnun olurum.
  ***
  Sizinki galiba farklı bir yasemin türü. Bazıları iki ay kadar biraz soğuk bir yerde dinlense iyi olur. Bazıları ise tropik iklim özellikli olup bütün yıl dinlenme istemez. Kendisi arasıra gelişimi bırakır bir süre dinlenir. Kısaca hangi tür olduğunu tespit edip ona göre bakım yapmalısınız. Hangi tür olursa olsun ev içinde yetiştirecekseniz iyi derecede güneş alan ve sık sık açık tutulan bir pencere önünde bulunmalı.

 60. Semra, Ankara dedi ki:

  Geçen sene bu zamanlarda internet aracılığı ile aldığım hasta olarak gelen, yaprakları kuruyan, bir şeyler tarafından yaprakları yenen yaseminim kışı apartman boşluğundan geçirdikten sonra (Ankara’da hep Ağustosta açıyorlar) küçük bir fidan olmasına rağmen dallandı budaklandı. Ağustos ayından bu yana çiçek açıyor. Hastalığı yok denebilecek kadar iyileşti. Son iki gündür doğuya bakan balkonda pek güneş görmedi. Biraz üşüdüğünü düşünüyorum. Kurumuş bir tomurcuk gözlemledim. çiçekleri de açılamadı, büyüyemediler. Bugün öğleden sonra, saat 15.00 gibi içeri akşam güneşi alan pencere arkasına Afrika menekşeleri, dua çiçeği, ve henüz hiç çiçek açmamış Madagaskar yasemini fidanının yanına getirdim. Sizin verdiğniz bilgiler ışığında akşam (en düşük sıcaklığımızı hava raporu 13 derece veriyor) serin havada kalması ve sabah güneşi alabilmesi için güney balkona çıkarmayı düşünüyorum. Kış günlerinde mümkün olsa içeriye alıştırmayı isterim. Acaba bana tavsiyeniz olacak mı?
  ***
  Çiçekleniyorken hiç yer değiştirmemeliydiniz. Tavsiyem budur. Yasemininiz bu sayfadaki türden ise en iyi açık havada gelişim gösterir. Evinize uyum sağlar mı sağlayamaz mı bilemem.
  Sorduğunuz diğer sorularınız için sayfalar:
  1- https://azbitki.com/gardenya
  2- https://azbitki.com/ful-yasemini

 61. Semra, Ankara dedi ki:

  Normal Yaseminimn yaprakları hastalandı. Tomurcukları kuruyor. Bugün yaprakların ön yüzünde yaprak renginde yeşil canlı kurtçuklar buldum. Birincisi yaprağın ana damarı üzerine uzanmıştı. Yaprakla birlikte kendi üzerini zar gibi ince, zor fark edilen bir ağla kapatmıştı. Diğer dördü küçük parça yaprakların ön yüzündelerdi. Canlılar, başlarını kaldırıyorlar. 5mm kadar uzunlukta incecik kurtcuklar. gördüklerimi yaprağı kopararak uzaklaştırdım.
  ***
  Fazla yaygın değilse bence pek zararı yok. Bir çeşit kelebek veya mini güve benzeri canlıların küçük tırtıllarıdır diye tahmin ediyorum. Yaprakların ve tomurcukların hastalığı bunlardan kaynaklanıyorsa sayıları bir hayli fazla olsa gerek. Veya başka tür parazitler de olabilir. Bu durumlarda etkili bir ilaçla ilaçlamalısınız. Benim ilaç tavsiyelerimin tümü şu sayfada: https://azbitki.com/bitler

 62. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Yasemin çiçeğimin susuz kalmasından dolayı yaprakları kurudu. Gövdede kuruma görünmüyor ama yaprakları tamamen kurumuş. Çok az yaprak var. Ne yapmalıyım? Dipten budama olur mu? Bu ay yapılabilir mi?
  ***
  Yeniden filizlenir yapraklanır. Acele etmeyin. Zaten kışa giriyoruz. İlkbaharda gayet güzel canlanır. Şimdi budamayın. Verdiğim bilgileri okuyun.

 63. Cihan dedi ki:

  Ben 2-3 ay önce yasemin aldım bahçeme ektirdim. Boyları ilerledi fakat bugün farkettim dibindeki sapının rengi kurumuş sarı gibi.
  ***
  Yeşil doku zamanla yeşilliğini yitirir. Ağaçlaşır. Normal bir gelişme.

 64. Tuba, Kayseri dedi ki:

  Yazın yasemin çiçeği aldım. Gelişimi gayet iyi. Cam pencere ile kapalı balkonda duruyordu. Havalar soğumaya başladığında kök kısımlarına yakın yapraklar sarardı. Bazıları da kurudu. Salona aldım fakat köklere yakın yapraklarda sararmalar arttı. Ancak uç kısımlarında gelişim çok güzel. Yaprakları ise baya mat görünüyor. Tamamen kurumasından korkuyorum. Sorun ne olabilir acaba?
  ***
  Aslında normal bir gidişat. Balkon dışarsı gibi soğuk olmuyorsa devamlı balkonda kalabilirdi. kış boyunca dinlenir ilkbaharda yeniden yeşerirdi. Evinizin şartlarında nasıl devam eder, hiç belli olmaz. Bir şey diyemiyorum.

 65. Gönül, Mersin dedi ki:

  Bu sabah bahçedeki yasemini basit daldırma yöntemi ile saksıya sürmeye niyetlendim. Kesik atılması gerektiğini az önce sitenizden öğrendim. Tutup tutmayacağı konusunda endişeliyim ve tavsiyenizi rica ediyorum.
  ***
  Hayır yaseminde çok önemli değil. En az iki ay bekleyin. Bu sırada köklenmiş olur. Sonra ana bitkiden keser ayırırsınız.

 66. Funda, İzmir dedi ki:

  Yasemin almak istiyorum. Seçerken nelere dikkat etmeliyim? Daha çok çiçekli olanları mı tercih etmeliyim? Akşam üstü güneş gören balkonumda yetiştirmeyi planlıyorum.
  ***
  Sağlıklı olmasına dikkat edin. Çiçeklerinin az veya çok olması önemli değil. Sağlıklı olması önemli.

 67. Yaskut, İstanbul dedi ki:

  Bahçemde yasemin ağacım var. Bahçe kapısının sağ ve solunda büyük saksılarda ve kapının üstünü sarmış durumda. Tepeler yoğun yapraklı ve şimdi çiçek açmaya hazırlanıyor ama dipler yani saksıya yakın yerler yapraksız, kuruyor gibi sanki. Ne yapmam gerekir? İlk çiçeklerini döktükten sonra budamayı tavsiye etmişsiniz. Nasıl budamalıyım?
  ***
  Yapraklar geçen yıldan kalmışsa şimdi dökülmeleri gayet normaldir. Ya da dip kısmında yeni sürgünler çıkmadıysa oralar gayet normal olarak yapraksız kalır. Budamayı istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yeni bir düzen verebilirsiniz.

 68. Sevinç, izmir dedi ki:

  Ben gecen yıl nisan ayında Milano’da hemen her balkondan sarktığını gördüğüm ve hayran kaldığım çiçeğin bu Yasemin çiçeği olduğunu düşünüyorum. Balkonumda yetiştirmek istiyorum. Çiçekçilerden ne tür olarak istemem gerektiğini ve bakımı için neler yapmam gerektiğini Öğrenmek istiyorum.
  ***
  Yasemin olduklarını hiç sanmıyorum. Öyle balkon saksılarında sarkıcı olarak yetiştirmeye yasemin uygun değildir. Ayrıca nisanda çiçek açan bitkiler devamlı çiçek açacak diye bir garantisi yok. Belki en fazla hazirana kadar çiçek açarlar. Devamlı çiçek açacak türleri bulmalısınız. Şimdilik aklıma sakız sardunyasından başka şey gelmiyor. Bir de küçük çiçekli petunya türleri var. Onlar da ideal.

 69. Ersun, İzmir dedi ki:

  Balkonumdaki yasemin çiçeğinin yaprakları çok değil ve büyük değil. Nasıl çoğaltabilir ve büyütebilirim?
  ***
  Hazır toprak değil herhangi bir bahçeden gerçek toprak alın. Koyun veya keçi gübresi ile karıştırın. Daha büyük bir saksıya o toprağa yaseminizi dikin. Çok güzel gelişecektir.

 70. Sevinç, İstanbul dedi ki:

  Bahçemde kokulu yaseminim var. Çok güzel büyüdü ve çiçeklendi. Bir ay içinde taşınmayı düşünüyorum. Onu da götürüp diğer bahçeme dikmek istiyorum. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Bu sayfadaki yaseminden ise İstanbul’da kış soğuklarına dayanıklıdır. Bahçeye dikmenizde bir sakınca yok.

 71. Nimet, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bugün bir arkadaşımın evinin bahçesinde gördüm ve bir dal kopardım. Eve geldim suya koydum. Hemen sitenize girip araştırdım. Kopardığım dal yaseminmiş. Her iki çoğaltma yöntemini de okudum. Biraz hayal kırıklığına uğradım. Acaba bu dalı köklendirme ihtimalim hiç yok mu? Bu aralar istanbulda hava gündüz ılık gece serin. Bahar gibi. Yani tepe çeliği yapsam köklenir mi?
  ***
  Tepe çeliği yöntemini o dalda deneyin. Büyük bir ihtimalle köklenir.

 72. Zeynep, Eskişehir dedi ki:

  Dostlarım Nisan ayında tomurcuk dolu saksıda yasemin getirdiler. Sanırım Yıldız Yasemin. Hepsi açtı ve misler gibi koktu balkonum. Balkonum öğleden sonra direk güneş alıyor. Yaz boyu toprağı kurudukça su verdim. Bir daha çiçek açmadı ama boyu giderek uzuyor. Saksısını değiştirmedim besin de vermedim. Yalnızca içme suyumuz olan Kalabak Suyu’ yla suladım. Şimdi kış korkusu var. Balkonum cam korumalı. Kışı burada geçirebilir mi? Yoksa içeri mi almalıyım? Saksısını değiştirmeli miyim?
  ***
  Cam balkonunuz eğer dışarsı gibi soğuk oluyorsa yaseminler Eskişehir’in kış soğuklarına hiç dayanamaz.

 73. Özlem, Ankara dedi ki:

  İki yıl önce satın aldığımız yasemin fidanımız aldığımızdan beri camla kapalı balkonumuzda duruyor. Kuzeybatı cephesine baktığı için çok aşırı güneş almayan ve dolayısıyla sıcaktan kavrulmayan ama gün içinde oldukça aydınlık bir balkon. İlk kış yasemincik soğukları atlatıp da bahara erişebilecek mi diye çok endişeli idik ama çok şükür zoru başardı. Baharda tomurcuklanıp mis kokulu çiçekleri ile balkonumuzu şenlendirdi. İkinci kışı da yine kapalı balkonda kazasız belasız atlattı. Ancak bahar gelip de çiçeklenmeye başlandığında yapraklarının bir önceki bahar olduğu kadar sağlıklı ve canlı olmadığını farkettik. Dallar uzuyordu ama yaprak sayısı giderek azalıyordu. Olanlar da bir süre sonra sararıp kurumaya başladılar. Yapraklar uçlarından değil de ortalarından hare hare sararıyorlardı. Bizim gözle farkedemediğimiz bir zararlı mı dadandı da hastalandılar bilemiyorum. Dımdızlak haline rağmen inatla çiçek açmaya devam etti. Yaz sonu geldiğinde maalesef kupkuru kaldı. Üzerinde bulunan az sayıdaki yaprak da kurudu gitti. Yine de toprağı kurudukça biz bir umut sulamaya devam ettik ama havalar soğumaya, geceler de ayaza çekmeye başladığından beri hiç su vermiyoruz. O kupkuru dallarıyla halen balkonumuzda duruyor. Bahara kendini toparlar tekrar canlanır mı? İçeri salona alsak daha korunaklı olur mu? Yoksa hiç yerinden etmemekte fayda mı var?
  ***
  Geçen yıl nadir görülen aşırı soğuk kışlardan biri olduğu halde donmamışsa o balkon dışarsı gibi soğuk olmuyor demektir. Havalar soğuduğundan beri hiç sulamıyoruz demişsiniz. Yanlış. Bu soğanlı bir bitki değil ki öyle hiç sulanmamaya dayanabilsin. Ölüp gider. Son yılında yaz boyu yapraklarının bozulması ya örümcek bitler yüzündendir ya da toprağında hiçbir kuvvet kalmadığı içindir. Veya her ikisi birden. Saksı bitkilerine ara sıra bitki besini veya gübre şerbeti vermek lazım. Camekanlı balkonlarda ve havasız kuytu balkonlarda örümcek bitler ve diğer bitler kesin musallat olur. Her zaman dikkatle inceleyip gereken ilaçlamaları yapmak lazım.

 74. Nihan, İstanbul dedi ki:

  Ben yasemin tohumu aldım ve tohumdan yetiştirmek istiyorum. Normalde kışın soğuk ortamda durması ve nadir sulanması gerektiğini okudum. Aynı işlem tohumdan yetiştirme için de geçerli midir? Yoksa normal çimlendirmede olduğu gibi balkondansa oturma odası gibi bir ortam mı tercih etmeliyim? Tohumları çimlendirmek için menekşe saksılarına ektim. 7-8 santim kadar toprağın üstüne 3’er santim aralıklarla 5 tohum koyup üzerini de 2-3 santim kadar toprakla örttüm. Hazır çiçek torfu kullandım. İyice suladım. Çimlenmesi ne kadar sürer ve bu sırada soğukta mı sıcakta mı bekletmeliyim? Çimlenirse eğer nasıl bir yol izlemeliyim?
  ***
  Saksılardan bir kısmını dışarda bekletin. Bazen kışın üşüyerek su çekmesi ilkbaharda çimlenmeyi garantiler. Diğerlerini içerde çok güneş alan bir pencere önünde tutun. İçerdekiler ne zaman çimlenir hiç belli olmaz. Sabırla bekleyeceksiniz.

 75. Uğur, Mersin dedi ki:

  Saksıda yetiştirdiğimiz yaseminin toprağını ne zaman sonra değiştirmeliyiz? Çünkü aynı saksıda 3 seneden fazladır duruyor.
  ***
  En iyi zaman kış sonudur. Mersin’de ise kış ayları veya en geç şubat sonu.

 76. Fatih, İ istanbul dedi ki:

  Geçen sane haziran sonuna doğru aldığım 25 cm’lik saksıdaki yasemin üzerindeki tek tük çiçekle bütün balkonu kokutuyordu. Kış başında asker traşı yapar gibi büyük bir budama ile büyük saksıya geçirdim. Güneye bakan tam gün güneş alan cam balkonda inanılmaz büyüdü, 2mt boya ulaştı ve bu yılın ocak sonundan itibaren abartmıyorum binlerce çiçek açtı, çiçekten yaprakları görünmez oldu fakat kokmuyor! Hiç kokusu yok ama gelinlik giymiş gibi bembeyaz çiçekle dolu. Nedendir?
  ***
  Sıcak havada kokarlar. Bekleyin havalar ısınsın. Mesela İstanbula göre mayıs sonundan itibaren hava yeterince ısınmış olur diye düşünüyorum.

 77. Aygün, İstanbul dedi ki:

  Çelikten saksıda yetiştirdiğim yaseminim bir metreyi bulan bir uzunluğa erişti. Resimdekiyle aynı türden. Geçen yıl 5, bu yılsa oldukça bol çiçeklendi. Ayrıca toprağını değiştirip daha büyük bir saksıya aldım. Fakat çiçeklenmeye rağmen yeni filizler hala yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Burada Didim’de bahçedekiler neredeyse iki aydır deli gibi her yerlerinden dallar uzatıyor. Bu tür yaseminin özelliğidir. Sizinkinin belki yeri iyi değil. Güneşli ve rüzgarlı yerleri sever. Kapalı cam balkonlarda havasızlık yüzünden güdük kalabilirler.

 78. Özlem , Çanakkale dedi ki:

  Geçen yıl aldığım yasemine balkonda bakıyorum. Muhtemelen kışın aşırı soğuğa maruz kaldığından iyice kurudu. Yeşerir mi ya da yeşerebilecek olduğunu nasıl öğrenebilirim?
  ***
  Dallarını kırın. İçleri canlı ise yakında yeşerir. Veya üst kısımlar kurumuşsa, en dip kısmını ana gövdenin dış kabuğunu tırnağınızla kazıyın. Yeşil, canlı doku yoksa tamamen ölmüştür.

 79. Hasan, Isparta dedi ki:

  Beyaz çiçek açan yasemin bitkisinin uç kısmı yanlışlıkla kırıldı. Ne yapmalıyım yeniden uzar mı?
  ***
  Elbette uzar. Sabredin bekleyin. Özel bir şey yapmak gerekmez.

 80. Berrin, Adana dedi ki:

  Ben yaseminimi bahar başında aldım. Haziranda çok güzel çiçek açmasına rağmen son günlerde yapraklarda örümcek ağı gibi bir şey gördüm. Ayrıca bazı yapraklarda yenmişti. Yerde siyah bir şeyler var. Elimde mevcut karıncalar için olan ilacı püskürttüm. Hemen ardından 2cm uzunluğunda bir tırtıl toprağa düştü ve içeri kaçtı. Ne yapmamı önerirsiniz.
  ***
  Bitki bitleri için hazırlanmış ilaçlardan başka böcek öldürücü ilaçları yapraklar üzerine püskürtmeyin zarar verir. Yerdeki siyah şeyler tırtıl boklarıdır. Yaprakları kontrol ederek tırtılları bulup uzaklaştırın. İlaç gerekmez.

 81. Atilla, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Yaseminimin üzerinde ek’teki resimde görünen oluşumlardan var, tırnaklayınca yerinden kopuyor, yapraklar biraz yapışkan da olmuş. Nedir bu? Yardımcı olur musunuz?
  Fotoğraf: https://i.imgsafe.org/01adf98aa5.jpg
  ***
  Bunlar koşnil zararlısı. Hem kazıyarak yok edin hem ilaçlama yapın.

 82. Birgül Y. -İstanbul dedi ki:

  Bu temmuz ayinda Yaliva da bir seradan aldigim 80 cm.lik bir arap yaseminim, limon melisam ve yaprak dokmeyen kartopum var. Balkonda oglen ikiye kadar gunes alan, esintili bir kosede duruyorlar. Yasemin geldiginde uzerinde bir iki cicek vardi ama uyum surecinde onlar dokildu ve bir daha cicek vermedi.digreleri de hic cicek acmadi. Yaesemijin uzerinde Simdi üzerinde taze fasulye gibi tohumlar var. Zorlamamak icin topraklarina dokunmadim. Geldikleri sera topragi le duruyorlar, bu topragi ne zaman degistirmeliyim? Tek sansin paket toprak ama perlitim var. Bu sekilde saglikli toprak hazırlayabilir miyim? Yaseminin tohumlarini nasil kurutmaliyim? Bazi yerlerde uzerinde sararincaya kadar nekletin denmis, bazi yerlerde hemen koparip golgede kurutun denmis. Ne yapmaliyim? Ne zaman ekmeliyim? Ozellikle melisa limon ve kartopunu evde koku vermeleri icin aldim ama hic cicek acmadiklari icin koku da yok. Eve uyum saglamakri icin bunlari da yasemin ile ayni sekilde ve ayni donemde mi eve almaliyim? Cicek acmalari icin ekstradan yapabileceğim bir sey var mi?
  ***
  Yaseminler kökleri çoğalıp güçlendikçe dallanmaları ve çiçeklenmeleri de ona göre yoluna girer. Tohumlarla uğraşmanızı tavsiye etmem. Bu iş mevsimlik çiçekler içindir. toprak değiştirmeyi kış sonu yapın ve perlit kullanmayın. Melisa sık sık çiçek açmaz. Eğer iyi gelişir ve dalları bahara sağ salim canlı kalırsa ilkbaharda ve sonra yaz sonunda (veya sonbaharda) olmak üzere iki defa çiçeklenir. Kışın dallar kurursa baharda çıkan yeni dallar sonbaharda çiçek açarlar. Evlerde sağlıklı olabilmeleri çok zor ve evde uğraşmanızı tavsiye etmem.

 83. Yeliz, Mersin dedi ki:

  Bir buçuk yıl öncesi yasemin çiçeği aldım. Çiçekliydi çiçekleri döküldü. Budama filan hiçbir şekilde birsey yapmadım. Şu an yaprakları biraz sarardı ve döküldü. Bitki besini bile verdim çiçek açmadı. Aşırı sıcak olduğundan olabilir mi diye düşündüm. Saksıya dikip merdiven dairesine koydum. Çiçek açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Evde yetiştirmeye çalışmayın. Didim de Mersin kadar sıcak oluyor ama yaseminler burada canavar gibi büyüyor bol bol çiçek açıyorlar. Evlere uygun değildir.

 84. Birsen, İstanbul dedi ki:

  Merhaba 1,5 ay once yasemin aldım. Terasta duruyordu. Aşırı ruzgarlı bir günde devrilmişti. Kapali balkona aldım. Saksiyi deşistirdim. Hazır saksı toprağı kullandım. Yaprakların hepsi kurudu. Baharda canlanır mı?
  ***
  Dalları canlı mı değil değil mi kontrol edin. Çünkü sanıyorum zamansız toprak değiştirme ve hazır poşet toprak kullanma yüzünden kökler çürümüş ve yasemin tamamıyla ölmüştür. Ama dallar canlı ise ümit var.

 85. Zeki, İstanbul dedi ki:

  Balkonumda iki adet farklı türden Yasemin ağacım var. Bu hafta yağan karda balkonda kaldılar. Daha büyük yapraklı olan ve daha az çiçek açanda bir problem yok gibi duruyor ama küçük yapraklı ve bol çiçekli olanın dallarının ucundan kurumaya başlamış. Büyük ve etrafa yayılmış oldukları için içeriye alamıyorum. Kurumaması için ne yapmalıyım?
  ***
  O kadar hasar normaldir. Hatta soğuktan uç kurumaları sayesinde ince dallardaki birikimler geri çekilir bu da iyi bir şeydir. Şimdi güzelce budama yapın. İlkbaharda eskisinden çok daha coşkulu bir gelişim gösterecektir.

 86. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Çiçeğim camekanlı balkonda. Yaprakları tamamen kurudu. Gövde sağlam gibi duruyor. Kuruyan yerleri budamalı mıyım sizce?
  ***
  Evet kuruyan dalları kesebilirsiniz. Kökleri ve gövdesi sağlıklı ise yakında filizlenir.

 87. Arzu, İstanbul dedi ki:

  merhabalar. ilk defa yasemin aldim. aklima takilan celik tel yamuk bicimde iki tarafi da topraga gecirilmis vaziyette. teli duz bir sekilde mi yapmam gerekiyor? buyudukce bu haliyle problem olur diye korkuyorum.
  ***
  Yasemin her yerinden dallar uzatan bir bitkidir. Ağaç gibi düşünmeyin. O kadar çok dallar uzatır ki sık sık çoğunu yok etmek zorunda kalırsınız. Tel problem olmaz. Esas problem yaseminin çok dallanma özelliğidir. Teli süslü görünüm vermek için koymuşlar. İsterseniz çıkarabilirsiniz.

 88. Yıldız. Karamürsel dedi ki:

  İki sene önce bahçeye ektiğim yasemin geçtiğimiz kış tomurcuk çıkardı ve şimdilerde hepsi kurudu. Bu bahar bir sürü filiz verdi ancak dallar uzamıyor.
  ***
  Daha ilkbaharın en başındayız. Yeni dallar çıkarmışsa onlar da henüz çok yenidir. Acele etmeyin. Uzayacaklardır.

 89. Pınar D. -Denizli dedi ki:

  Merhaba, geçen bahar iki saksı yasemin aldım. Gözüm gibi bakmaya çalışsam da birini maalesef kaybettim. Diğeri salonumda ve sakin. Çiçek olmasa da birkaç sürgün vermiş çok şükür. Taşınma durumu sebebiyle yerini beğenmemiş de olabilirler. Dün itibariyle bir tane daha aldım ve ikisini de en güzel şekilde yaşatmaya cidden gayretliyim. Netten deli gibi araştırıyordum ki bu sayfaya denk geldim ve epeydir soru cevapları okuyorum. Teşekkür ederim bütün çiçekler ve çiçekseverler adına. Epey fikir edindim bakım konusunda ama bir konuda çok kararsız kaldım: Nereye koymalıyım? Salon balkonu batıya bakıyor ve öğleden sonra birkaç saat güneş alıyor. Ya da Doğu tarafında odamda pencere önünde, öğleden sonraya kadar güneş alıyor ve sık havalandırıyorum. Sizce hangisi daha iyi olur?
  ***
  Bence (maden iki tane var) biri doğu salonunuzda biri batı balkonunuzda dursun. Ev içinde yetiştirilmesine dair henüz tecrübem yok ama bahçelerde az güneşli yerlerde de şiddetli güneşli yerlerde de gayet iyi yetiştiklerini çok iyi biliyorum. Yalnız, saksıda olunca işler değişebilir. Toprağı fazla ısınmasa iyi olur. Balkon bitkilerinde (çok güneşli ve çok sıcak olan balkonlarda) hazır poşet toprak değil doğal bahçe-tarla toprakları daha uygundur. Çünkü kökleri serin tutarlar.

 90. Emem E. -Ankara dedi ki:

  Merhaba. Pembe yasemin aldim. Bir ay balkonda yasiyor ve çok çiçek acti. Ama yeni tomurcuklar gelismeden kuruyup simsiyah oluyorlar. En kisa zamanda onu Bodrumda bahceme dikmek istiyorum. Tomurcuklar kurumaya devam ederse ne yapmaliyim?
  ***
  Madem bahçeye dikeceksiniz hiç sorun değil. Eğer Bodrumda yaz boyu hiç susuz bırakmazsanız kökleri toprağa iyice tutunur ve bundan sonra her yıl daha güçlü olur ve daha iyi çiçek açar.

 91. Tuğrul, Bursa dedi ki:

  Kış başında yasemin alıp iş yerim önünde saksıya ektim. Baharla birlikte yeşerdi ve büyümeye başladı. 15-20 gündür çok güzel çiçek açtı. Fakat son günlerde beyaz çiçekler kahverengi bir hal aldı. Adeta kuruyanlar var. Bugün itibariyle çiçeklerin hızla döküldüğünü gördüm. Saksı dibine ve saksıların etrafına ciddi derecede çiçek dökülmüş. Gördüğüm manzara beni endişelendirdi. Yaprak kısımlarında herhangi bir sağlıksız durum göremedim. Gayet yeşil ve canlılar. Çiçeğin tabiatı mı budur? Dökülen çiçekler tekrar açacak mıdır? Çiçek mevsimi bu kadar mıydı? Ya da bitkimde bir sorun mu var? Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Her bitki çiçek açar ve çiçekleri bozulup dökülür. Bu gayet doğal bir şeydir. Yeniden tomurculanıp çiçeklenecektir merak etmeyin. Ama onlar da bozulup dökülecekler elbette.

 92. Tuğrul, Bursa dedi ki:

  Yasemin çiçeğimin, çiçeklerinde oluşan kurumadan bahsetmiştim. Sanırım pek doğal bir döküntü ve kuruma değil. Çünkü çiçeklerle birlikte yapraklar da renk değiştirmeye ve dökülmeye başladı. Birkaç resim atacağım çiçeğimi kurtarmam adına bir çare varsa, yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  Yapraklardaki bozukluklar toprağında problem olduğunu gösteriyor. Çok kötü bir toprak kullanmışsınız. Henüz yaz sıcakları başlamamışken şimdi derhal toprağını değiştirin.

 93. Havva, Kibris dedi ki:

  Bahceye iki yildir yasemin ektim. Bir turlu istedigim gibi dallanip budaklanmiyor. Bu yil budama yaptirdim daha iyi oldu. Fakat yaz sicaklari gelince yapraklari tekrar kurumaya basladi. Gun asiri su veriyorum. Vitamin de verdim. Nasil kurtaririm lutfen yardim edin..
  ***
  Toprak çabuk kuruyorsa sebep budur. Budamanın ve vitamin vermenin faydası olmaz. Ancak birkaç yılda kökler iyice güçlenip daha derinlere giderse ondan sonra istediğiniz gibi olur. Siz şimdilik yaz boyu gerekirse akşam ve sabah günde iki defa sulayın. Belki gelecek yıl yaz sıcaklarına çok daha iyi dayanır böylece. Yani bu yıl bol bol sulayın ve hiç budamayın ki kökler iyice güçlenebilsin.

 94. Nesli, Izmir dedi ki:

  Bahcemde iki yıllık orta boy bir yaseminim var. Üzerinde çok fazla çiçek ve tomurcuk olmasına rağmen çiçekler de tomurcukları da sarardi, kurudu. Yapraklar yesil. Gövdesi sorunsuz gözüküyor. Bahçenin çok güneş alan bir noktasında olmasından kaynaklanıyor olabilir mi ciceklerin kuruması? Değilse ne olabilir?
  ***
  İki yıllıksa bu yıl daha iyi gelişmiş ve sonunda kökler yorgun düşmüş olabilir. Her yıl kökleri artıp daha derine gittikçe yasemin de ona göre her yıl daha sağlıklı olur. Komşumun bahçesindeki yaşlı yasemin yılda üç dört defa budama gerektirecek şekilde sürekli dallar uzatıyor. Üzerinde çiçekler neredeyse hiç eksik olmaz. Hiçbir gübreleme yok. Sulama bile vasat. Siz şubat sonunda güzelce budayın. Yeni güçlü dallar çıkarsın.

 95. Semih, Ankara dedi ki:

  Balkonda geçen sene yaptığım karton, çuval ve yapraklardan oluşan korumayla güzel bir kış geçirdi çiçeğim. Bu sene sera naylonuyla çadır da yaptım üstten. Alttan sıkıca bağladım. Hava boşluğu bırakmalı mıydım?
  ***
  Tüm kış boyunca kapalı tutmayın. Ankara’da kış zaten kesintisiz don olaylarıyla geçmiyor. Bugünlerde görülebilecek hafif don olaylarına karşı sadece naylonla sarmak yeter. Daha şiddetli soğuk zamanlarda önce çuval veya kartonla sarıp sonra sera muşambasıyla sıkıca sarın. Bu takdirde içeride isteseniz de istemeseniz de hava boşlukları olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)