Kamelya (Camellia japonica)

Güzel çiçekleri için yetiştirilen, diğer bir adı kış gülü olan kamelya evde yetiştirmeye uygun değildir. Kış boyunca serin ve çok havadar yer ister. Asitli toprak ve serin ortam sever.

Theaceae (Çaygiller) familyasından Camellia cinsinin çaydan sonra en tanınmış türü C. japonica’dır. Anavatanı Çin, Tayvan, Güney Kore ve Japonya’nın güneyidir. Kamelya 300 ile 1100 metreler arası yükseltilerde dağ ormanlarında yetişir. Çin ve Japonya’da binlerce yıldır süs bitkisi olarak yetiştirildiği halde Avrupa’ya ilkin 1692 yılında getirilmiştir.

kamelya

Kamelyanın çiçekli dalları

Genel özellikleri

Kamelya saksıda küçük çalı şeklinde satılsa da aslında büyük çalı ve küçük yapılı ağaç özellikli bir bitkidir. 10 metreden daha fazla büyüyebilir. 2000’den fazla hibrit ve kültivarları türetilmiş. Yalınkat, katmerli ve çeşitli renklerde çiçek açanları var.

Kamelyanın çiçek açma zamanı

Anavatanında doğal yetiştiği ormanlarda genellikle kışın ikinci yarısında çiçeklenir. Özel yetiştirilen kamelyaların çiçeklenme zamanı kasım-mayıs arasıdır. Diğer aylarda çiçek beklemeyin.

Kış soğuklarına dayanıklılığı

-20C dereceye kadar dayanabilse de -12C dereceden fazla soğukta (özellikle de havası kuru memleketlerde) kışın fena yıpranabilir. Ankara’da hem fazla yüksek hem kuzeye tamamıyla açık yerlerin dışında hiçbir tehlike yok. Bahçede, balkonda kamelya yetiştirebilirsiniz.

Kullanım

İklimi uygun yerlerde kamelya bahçe, balkon (kışın çiçek açan) süs bitkisi olarak, parklarda süs ağacı olarak ve çit bitkisi olarak kullanılır.

Kamelya yetiştirilmesi ve bakımı

Öncelikle, kamelyanın bir içmekân bitkisi olmadığını bilmelisiniz. Kapalı yerlerde hayatta kalabilmesi ancak kışın serin ve havadar odalarda tutulmasıyla mümkündür. Aksi takdirde evlerde yetiştirilmesi mümkün olmaz.

Güneş ihtiyacı

Hafif gölgeye (hiç direkt güneş almasa bile) uyum sağlıyor. Koyu gölgede tutulmadığı takdirde çiçeklenme problemi olmaz. Yazın fazla sıcak olan memleketlerde yaz aylarında yapraklar güneş etkisiyle fena halde yıpranır (sonbaharda yeniden canlanıp yeniden yapraklanır). Yazı yapraksız geçirmesi iyi değil. Aşırı sıcak memleketlerde bahçeye dikilecekse ağaç altı gölgelik yerlere dikilmeli.

Toprak ve saksı

Serin toprak istediğinden dolayı kamelyayı ne kadar büyük saksıya dikerseniz o kadar iyidir. Büyük saksı bulamazsanız mutlaka çömlek saksı kullanın ki kökler serinde kalabilsin. Güneşli yerde yetiştiriyorsanız ya da yazın hava fazla sıcak oluyorsa toprak yüzeyini malç vb şeylerle örtmelisiniz.

Kamelya asitli toprakta daha sağlıklı yetişir. Toprak en azından nötr (pH en fazla 7) olmalı. Kireçli su ile sulama yüzünden zamanla alkalinlilik biraz yükselirse yapraklarda sağlıklı bir sarılık olur. Bu aslında kötüye işaret. Alkalinlilik daha da yükselince yapraklar sararıp dökülecektir.

Toprağın hafiften killi olmasında yarar var (köklerin serinde kalması garanti olur). Ağır killi topraklarda kök çürümesi olabileceğinden dolayı killi toprağa bir miktar kuvars kumu ya da ince taneli ponza taşı karıştırmalısınız. Saksıda yetiştirmede (en aşağıda yazdığım sebepten dolayı) toprağın suyu iyi süzdürür nitelikli olması şarttır. En uygunundan başlayarak üç formül yazdım.  Bunlardan imkânlarınıza uygun olanını hazırlamalısınız:

A) Karışık bitkilerin gürce yetiştiği ormanların (ya da eskiden beri bu özellikte olan ve kireçli su ile sulanmayan bahçelerin) üst yüzey humuslu toprağı. Bu toprak kamelyalar için gayet sağlıklıdır. Başka bir şey katmak gerekmez ama saksıda yetiştirecekseniz 1/5 oranında kuvars kumu karıştırın.

B) 1 ölçü humus katkılı poşet toprak + 1 ölçü kırmızı killi toprak + 1 ölçü ince ponza taşı veya kuvars kumu.

C) Hazır poşet topraklardan pH 5.6 – 6.5 aralığında olanlardan. Bunda dikkat edeceğiniz şey, hazır topraklar sıcaklığı köklere ilettiğinden dolayı saksı ne kadar büyük, toprak ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Kökler sıcakta ısınmamalı. Yazın fazla sıcak olan bölgelerde bu C şıkkını hiç tavsiye etmem.

Gübre, besin verme

Doğal hayvan gübreleri (ve bunlardan yapılan gübre şerbetleri) toprağın pH derecesini yükseltir. Kamelyaya bunlardan vermeyin.
— Bahçede yetiştiriyorsanız: Koçtaş vb yerlerde satılan, üzerinde ‘Rhododendron ve ortancalar için’ diye yazılı olan kuru suni gübreden, üzerindeki tarife göre verin.
— Saksıda yetiştiriyorsanız: Ev bitkileri için olan ‘genel kullanım’ sıvı bitki besininden ayda bir defa düzenli olarak vermeye devam edin. Bu sıvı besinde çeşitli asitler var. Kamelya için daha iyidir.

Sulama

Toprak nem kaybetmedikçe sulamamalısınız. Toprağın tamamen nem kaybetmesini kupkuru kalmasını da beklememelisiniz. Şehir suyunuz kireçli ise birkaç gün bekletin. Tortusu dibe çöksün. Üst tarafta alacağınız su ile sulayın. Kireçli su kamelya toprağının asitliliğini zamanla azaltır ve yok eder. Dediğim gibi biraz dikkat ederseniz ve ayda bir sıvı bitki besini vermeye devam ederseniz besindeki asitler ile suyun hafif alkalinliği birbirini dengeler. İki-üç ayda bir demli çaya birkaç damla limon damlatıp bununla sularsanız asitlilik azalmaz.

Çoğaltma

Tohumla, aşıyla ve çelikle üretim yolları var.

Kamelya meyveleri dalında olgunlaşıp kuruduğunda hiç vakit kaybetmeden içindeki tohumları alın. Noktalı yeri alta gelecek şekilde ekilmeli. Derine değil, sadece üst yüzeyi çok hafifçe belli belirsiz toprakla örtülmüş olacak. Çimlenme gerçekleşene kadar saksının üstünü naylonla kapatın.

Çelikle üretilmesini ikinci sayfada anlattım: ⇒ Kamelya çelikle çoğaltma metodu.

Aşı ile üretme ticari amaçlı üretimlerde daha elverişlidir. Çünkü çeliklerin büyüyüp gösterişli hale gelmesi 3-4 yılı bulur ama aşılamada ikinci yıldan itibaren çiçeklenmiş olarak satışa çıkarmak mümkün. Kalem aşısı metodu uygulanır. Zamanı kış sonudur. Aşının kök çürümesi hastalığına dayanıklı olan Camellia sasanqua ya da Camellia oleifera türleri üzerine yapılması tavsiye ediliyor. Fakat diğer bir kamelya türü, bildiğimiz çay (Camellia sinensis) Rize’de aşırı killi topraklarda sorunsuz yetiştiğini gördüm. Bu daha uygundur bence.

Zararlıları, problemleri

Ülkemizde kamelya türlerine dadanan parazit duymadım. Rize’de çaylara hiçbir ilaçlama yapılmaz. Belki rüzgarsız, kuytu yerlerde unlu bitler musallat olabilir. Gölgeli ve rüzgarsız yerlerde kamelya yapraklarında mantar hastalıkları olur. Ana gövdede kanker hastalığı yine gölge ve rüzgarsızlık sebebiyle, bilinçsiz budamalardan kaynaklanır (gövdedeki yan dallar kesilirken yara oluşursa).

Toprak sorunları

— Yanlış toprakta, yanlış saksıda köklerin sıcak alması gelişimi durdurup ölüm süreci başlatabilir. Kökler serinde kalmalı.
— Ağır killi topraklarda kök çürümesi görülebilir.
— Tuzlu toprakları hiç sevmez. Saksıda yetiştiriyorsanız toprak suyu çok iyi süzdürür olmalı. Çünkü düzenli olarak bitki besini vereceksiniz. Bu da zamanla toprakta tuz-baz maddeleri oluşturur. Onun için, iki-üç ayda bir toprak yıkaması yapmalısınız. İşte bu yüzden saksıda yetiştirdiğinizde toprağın suyu iyi süzdürür nitelikte olması şart.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | | | | |


'Kamelya (Camellia japonica)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Stil Pazarı dedi ki:

  Bahçevanlar sizin kadar bilgiye vakıf değil. Camellia diye de bir şiir vardı ama unuttum kimindi. :)
  ***
  Ben de Kamelyalı Kadın diye bir film hatırlıyorum. Ben çocukken televizyonda gösterilmişti.

 2. Merve, Antakya dedi ki:

  Ben biyoloji öğrencisiyim. Karadeniz gezisi sırasında Rize’de kamelyanın çiçek kısmını koparıp bir bardağın içinde suyla birlikte Antakya’ya getirdim. Yani tohum olmadan yine onu yetiştirebilir miyim?
  ***
  Antakya kamelya için fazla sıcak bir yer. Şu yazımda anlattığım şekilde denerseniz köklenebilir: https://azbitki.com/yari-olgun-dal-celigi

 3. İlhan, İstanbul dedi ki:

  Kamelya ve açelyalarda şebeke suyu problem oluyor. yağmur suyu biriktimek en iyisi. benim yağmur suyunu biriktirme durumum yoktu o yüzden ters ozmos su arıtma cihazı aldım rahat ettim diyebilirim. Kamelya, açelya yetiştiriyorsanız tavsiye ederim.
  ***
  İstanbul’da bize (Şişli’ye) gelen şehir suyunda o kadar tehlike yok. Büyük kaplarda iki gün dinlendirip sonra üst kısım su ile sulamak yeterli. Hem verilen bitki besinleri asitlidir. Fazla kireçli olmayan suyun toprağın pH değerini yükseltmesi böylelikle dengeleniyor.

 4. Demet Erer dedi ki:

  Kamelyalarımın bazı dallarında yeşil sert tomurcuklar oluştu. Bunlar tohum olabilir mi?
  ***
  Kamelya tohumları solan çiçeklerin bazılarında oluşur. İri fındık kadar yeşil meyvelerin içinde çekirdekler olur, tohum onlardır. Sizinkinde olan şeyler yeni filizlenmeler için hazırlıktır. Bir müddet uyku halinde bekler. Sonra onlardan yeni dallar oluşur. O dallardan kışın çiçek açar.

 5. Muhittin K. -Sakarya dedi ki:

  Kamelya uretimi yapan tavsiye edebileceginiz firma var mı?

 6. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bugün pazardan kamelya aldım. Üzerinde 10 kadar tomurcuk var. Saksısını değiştirip doğuya bakan balkona koyacağım. Yazdıklarınızı da okudum. Hadi bakalım hayırlısı.

 7. Hatice U. -Samsun dedi ki:

  Baharda aldığım kamelyamın bazı dalları kurudu. Yapraklarında sararma ve dökülmeler var. Ama yaprak diplerinde tomurcuklar da var. Ne yapmalıyım? Bir iki kez yerini değiştirdim. Evim kaloriferli. İçerde mi dursun, balkona mı çıkarayım? onu kaybetmek istemiyorum. Bir yol gösterin lütfen.
  ***
  Samsun gibi bir yerde, kamelya için en uygun şey daima dışarda tutmaktır. Bildiğiniz çay bitkisinin aynısıdır. Sadece çayın bir diğer türüdür. Çay evde olmayacağı gibi elbette kamelya da evde olmaz.

 8. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu iş bu kadar zor muydu? Ben de 10 gün kadar önce kamelya çelikledim ya.. tutmaz artık. Umudumu kestim. Bekleyeyim bakalım.
  ***
  Hiç belli olmaz. Bazen bilmeden tahminle yapılan işlerden sürprizler çıkabiliyor.

 9. Gulsen, İstanbul dedi ki:

  Bir ay önce kamelya aldım. Aldığım zaman üzerinde bir tane pembe çiçeği vardı. Çiçekçi bana 10 günde bir yeni çiçek açacak dedi ama bir ay oldu hiç çiçek açmıyor.
  ***
  Çiçekçi birçok çiçekçilerin yaptığı gibi yalan söylemiş. Kamelyalar kışın veya ilkbaharda çiçek açar. Sizinki çiçek açma zamanını yaşamış. tekrar çiçek açması için gelecek kışı bekleyeceksiniz.

 10. Yeliz A. -Almanya dedi ki:

  Geçen yıl bahçeme iki adet kamelye diktim. Yoğun bir şekilde sabah ve aksam güneşini alıyor. Güneybatı tarafında. Maalesef yaprakları çok sarardı ve bu yıl hic çiçek vermedi. Acaba topraını ya da yerini mi değiştirsem? Yaprakları yeşersin diye çok suladım.
  ***
  Yazın Almanyada güneş bu bitkileri Türkiyede olduğundan daha fazla olumsuz etkiler (kuzeye gittikçe yazın güneş daha keskindir). Yapraklarda bozulmalar haziran-temmuz aylarında olmuşsa öğle civarı tepe güneşindendir. Yaz sonundan itibaren yeniden canlanır yapraklanır. Güneşten sorun olmamışsa yaprak sararmaları toprağının fazla alkalinli olmasındandır. Kamelya asitli toprak istiyor. Çiçeklenme ise yazın kesinlikle olmaz. Kasımdan mayısa kadarki dönemde çiçek açarlar.

 11. Mahmud, Azerbeycan dedi ki:

  Öten yıldan bu yana 4 kamelya çeliy mahv etdim. Çok zormuş köklendirilmesi. Çok teşekkür ederim.

 12. Kamelya Vadisi dedi ki:

  Kamelyanın çelikleme yöntemiyle üretimi hakkında verdiğiniz bilgiler çok değerli. Ben kendi imkanlarımla sizin bahsettiğiniz yöntemlerle üretim yapmaya çalışıyorum. Umarım başarılı olurum.
  ***
  İnşallah başarılı olursunuz. Bu sayfadaki bilgileri dünyanın çeşitli yerlerindeki kamelya yetiştiricilerinin anlattıklarına göre derleyip Türkçeleştirdim. Amatör olarak uğreaşanların bile kolayca faydalanacağı tarzda anlatmaya çalıştım.

 13. PirAli, Trabzon dedi ki:

  Kamelya çiçeği alalı dört yıl oldu. Üç yıl saksı değişikliği yaptım. Şu an boyu 1. Çiçek tomurcuğu çok sayıda var. Geçen yıl çiçekleri yarı açmış haldeyken dökülmeye başladı. Saksıya dikip eve almıştım. Ondan olmuş olabilir mi? bu yılsa balkona çıkarttım. Balkonum denize bakıyor. Esintili. Kamelya yazdan beri orada. Kışın güneş pek almıyor. Orada mı bıraksam eve mi tekrar alsam diye ikilemdeyim.
  ***
  Eve alınca eğer yeri havadar ve serin olmazsa yine çiçekler açmadan dökülecektir. Dışarda durmasının hiçbir sakıncası yok. Trabzon iklimi zaten tam kamelyalara göredir. Bildiğiniz çay bitkisinin başka bir türü. Aynı iklimi aynı bakımı ister.

 14. kamelyavadisi dedi ki:

  Benim çok sayıda kamelya bitkim var. 11. aydan 5. aya kadar açan farklı renk ve türde çeşitlerim var. Arzu eden arkadaşlar http://www.kamelyavadisi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 15. Aylin, İzmir dedi ki:

  Kamelyayı dikeli 2 sene oldu ama henüz hiç çiçek açmadı. Kaç senede çiçek açmaya başlıyorlar?
  ***
  Tohumdan yetiştirmişseniz sorun yok. Bekleyin iki yıl hiçbir şey değil. Dalından köklendirdiyseniz şimdiye kadar çiçeklenirdi. Tomurcuklanması sonbahar sonu – ilkbahar arasında olur. Başka zaman çiçek beklemeyin. Devamlı evde tutuyorsanız mevsim farklılıklarını algılayamıyorsa hiç çiçek açmayabilir. Dışarda koyu gölgede tutuyorsanız yine hiç çiçek açmayabilir. Kamelya gölge uyumludur ama çok koyu gölgede çiçek açmayabilir. Sonbahardan itibaren az gölgede durması lazım.

 16. Aylin, İzmir dedi ki:

  Yazın yarı ağaç gölgeli ve esinti alan havadar bir yerde tutuyorum. Sürekli yeni yapraklar çıkarıyor ama çiçek yok. Çiçekçiden fidan şeklinde alıp saksısını değiştirdim.
  ***
  Aldığınızda çiçeksiz idiyse muhtemelen tohumdan yetiştirilmiştir. Yoksa kesin çiçek açardı. Bekleyin büyüsün.

 17. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Kamelya yedi ay balkonda baktım. Toprak ve sulama konusunda her şey tamam. Çok sayıda tomurcuğu var. Bir aydır içeri aldım. Merdiven boşluğunda cam önünde duruyor. Açık balkonda kuzey yönüne kapalı balkonda saklayabilir miyim? Kışın donar diyorlar.
  ***
  Kim demiş donar diye? -20C dereceye kadar dayanıklıdır. O açık balkonda durması daha iyi olacak.

 18. Songül, Arhavi dedi ki:

  Kamelyanın bakımını merek ediyorum. Yaprakları sarardı. Acaba dallarını budamak mı gerekiyor?
  ***
  Budamak bir şey değiştirmez. Asitli toprak istiyor. Ayrıca ayda bir defa suya karıştırılan bitki besininden vermelisiniz.

 19. Kamelya Vadisi dedi ki:

  2013 yılı Temmuz ayından itibaren kamelyalarda çelikleme yöntemi ile üretmeye çalışıyorum. Çelikler yüze 80-90 oranında olumlu olmuştur.
  http://www.kamelyavadisi.com

 20. Ziya Ş.T. dedi ki:

  Ben de çelikle üretim yapmaya çalışıyorum. Saf perlitte 4000 pm lik sıvı IBA kullanıyorum. Zaman buldukça akşam sabah sisleme ile suluyorum. Başarı oranım %40. Bu da benim amatörce uğraşım için yeterli. Bu sene çelik almayı eylül başına kaydırdım. Denemek için. Bakalım sonuç ne olur. Bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

 21. Sevil, Azerbaycan dedi ki:

  Menim kameliyam her yıl gül açir ama büyümüyor. Ne yapmalıyam? Üstunde tohumları var. Ne zaman dikmek olar?
  ***
  Her yıl çiçek açıyorsa yeni dallar oluşturuyor demektir. Çok hızlı büyümez. Tohumları şimdi ekin.

 22. Sevil, Azerbaycan dedi ki:

  Kameliyam dışarda. Bağçada dikmişem. Kışı da yazı da dışarda olur. Direkt güneş ışığı alır. Ne zaman ve hangi gübreler verilmelidir?
  ***
  Yazın güneşten korumalısınız. En iyi gelişme yaz sonu ile kış arasında olur. Rhododendron bitkileri için olan özel gübreden yılda üç defa aralıklarla verebilirsiniz. Gübre paketinin üzerindeki bilgileri de okuyun.

 23. Selahattin, Sinop dedi ki:

  Merhaba. Kamelyamın yapraklarında lekelenmeler ve yaprakların dış kısımlarından başlayıp zamanla diğer kısımlara yayılan kurumalar mevcut. Ne yapmalıyım? Ayrıca toprağının asit seviyesini nasil arttırabilirim?
  ***
  Daima dışarda tutun. Evde sağlıklı yaşayabilmesi şans işi. Çoğunlukla pek mümkün olamıyor. Toprak asitliliği için yukarda yazdığım bilgileri okuyun. Bu konuda kamelya çok hassas değil.

 24. Hamza, Kocaeli dedi ki:

  Kamelya orman alti bitkisidir. Yarı gölge ve nemli yeri sever. Uygun ortamı sağlarsanız iyi netice alırsiniz.
  ***
  Dışarda zaten sorun olmuyor. Evlerde ise o kadar kolay değil. Esintisiz, havasız, sıcak evlerde yaşayamıyor.

 25. Semiha, Ankara dedi ki:

  Benim kamelyalarımı alalı bir yıl oldu. Geldiğinde çiçekli idi. Şimdi tekrar açtı fakat çiçekleri yarı açmıs şekilde ďökülüyor. Güneydoğu cephede kış bahçemde. Saksıdan toprağa diktik. Neden çiçek döküyor olabilir?
  ***
  Saksıdan toprağa dikmeyi şimdi yapmışsanız sebep budur. Kökler rahatsız olmuş. Bu işi çok önceden yaptı iseniz şimdi ani bir değişiklik yüzünden olabilir. Yani yerinin hava akımlarının kesilmesi, sıcaklık derecesinde değişiklik gibi şeyler. Veya köklerde yeni oluşmuş herhangi bir rahatsızlık. Çok su veya çok az su, toprağın alkalin derecesinin fazla yükselmesi ya da köklerde çürümelerin başlaması vb. Sadece besin yetersizliğine bağlayamadım. Bir de büyüteçle yakından inceleyin bit sorunu var mı diye.

 26. Ömer, İstanbul dedi ki:

  Benim kamelyam bir yıldır çok guzel açıyordu. Biraz susuz kaldı galiba. Topragını değiştirdim. Şimdi yapraklarının kenarları kahverengi olup sonra dökülüyor. Çiceklerini döküyor. Acaba normal mi yoksa hasta mı?
  ***
  Toprak değiştirirken kökler zarar görmüştür. Ya da yeni toprak uygun değildir zararlı olmuştur. Yerini değiştirmişseniz esas sebep büyük bir ihtimalle budur.

 27. Zerrinnaz, Samsun dedi ki:

  Kamelyam 21 yıllık. 50×60 cm plastik saksıda yeterli olur mu? Deniz tarafı biraz rüzgarlı ama günde 2-3 saat güneş alan balkona çıkarabilir miyim? Kışın içerde kaldı. Zira dışarda yaprakları soldu. Belki de başka nedenli olabilir. Ayrıca toprak değiştirmek mi yoksa köklerin zarar görmemesi için üzerine ilave mi uygun olur?
  ***
  O ölçüde saksı bence yeterince büyük ama kökleri çok fazla gelişmişse küçük kalabilir. Samsun’da kışın içeri almak hiç gerekmez. Kış boyunca dışarda, kuzeyli rüzgarları almayan bir cephede tutarsanız çok iyi olur. Yaz boyunca ise serin rüzgar alan yerde durması daha iyi. Toprak çok eski ise kökleri fazla değiştirmeden toprak değiştirmede yarar var. En azından kenarlardan yeni toprak ilavesi olmalı.

 28. Yusuf, İstanbul dedi ki:

  Kamelyamiz bahçede yarı gölge alan bir yerde duruyor. Dikileli 6 ay oldu. Boyu yaklasik 150cm. Son iki ayda birçok tomurcuk verdi. Ve neredeyse tomurcuklar açmak üzereyken tomurcuklar dusmeye başladı. Diplerinden düşüyor. Hiçbir vitamin veya takviye toprak kullanmadım. Sebebi ne olabilir? Ne yapmami onerirsiniz? Bu durumdan kurtarma şansımız var mı?
  ***
  Toprak fazla alkalinli ise etkisi anca şimdi ortaya çıkmıştır. Asitli toprak ister. Buna dikkat etmelisiniz.

 29. Fatma, Tokat dedi ki:

  Tokat kamelya çiçeği için uygun bir yer mi? Çok emek isteyen bir çiçek mi?
  ***
  Oraya hiç uygun değil. Başka alternatifler bulmanız iyi olur.

 30. Elif B. A. -Gaziantep dedi ki:

  Merhaba ben kamelya yetiştirmek istiyorum. Burası uygun bir yer mi yani yetiştirebilir miyim? Bir de middlebury pembesini bulabilir miyim buralarda?
  ***
  Kamelya yazın hem aşırı sıcak hem de havası fazla kuru olan memleketler için zor bir bitkidir. Gaziantep’e uyum sağlayabileceğini sanıyorum. Kolay uyum sağlayabilmesi için yaz sonunda veya ilkbaharda almanızı tavsiye ederim. Nerede bulabilirsiniz o konuda hiçbir fikrim yok.

 31. Kamelyavadisi. Rize dedi ki:

  Merhaba kamelya Seven Dostlar. Adan Zye Bitkiler Dünyası Kamelya için çok güzel bir araştırma yaparak üretimi, yetiştirilmesi ve bakımı hakkında çok değerli bilgiler sunmuştur. İlgililere teşekkür ederim. Ben de üretici olarak Kamelyanın yayılımı için arzu edenlere çıplak kök olarak a… … . Her Eve Bir Kamelya.. Detaylı bilgi için http://www.kamelyavadisi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
  ***
  Kamelya vadisi yetkilisi beyefendi: İlginiz ve takdiriniz beni çok sevindirdi. Teşekkür ederim. Satış ve fiyatla ilgili kısmı sildim. Zira bu şekide çok fazla sayıda ilanlar yazıyorlar. Hepsini her satırıyla siliyorum. Sizin Çayeli’ndeki kesinlikle olması gereken bir faaliyeti gerçekleştirdiğiniz için ve web sitenizde açık adresiniz de bulunduğu için sizin bu yazınızı silmedim. Sadece (diğer kişilerle sizin aranızda büyük bir ayrımcılık yapıyor gibi görünmemek için) satışla ilgili kısmı sildim. Bunun için çok özür dilerim ama dediğim gibi sitemi adeta ilanlar yeri edecek çoklukta yazılar geliyor. Yüzde doksanı ise açık adresi belli olmayan kişiler. kimlerdir vs. bilmiyorum. Belki sizin gibi yararlı iş yapanlar da olabilir aralarında. Yine de, ne olursa olsun o ilanlara yer vermemek benim bir prensibim. Güzel takdiriniz için tekrar teşekkür ederim. Ayrıca Rize’nin iklimine en uygun bir süs bitkisi olan kamelyanın orada ticari yetiştiriciliğini yaparak güzel bir örnek olduğunuz için sizi tebrik ederim. Rize ve civarında açelya, kamelya gibi o iklime en uygun türlerin yetiştiriciliğinin artması güzel olur.

 32. Havva, İstanbul dedi ki:

  Bol tomurcuklanan bir kamelyamız var. Çiçeklenmesi için ne yapacağımızı bir türlü bilemedik. Balkonda bakıyorduk. Uzun süre çiçek açmadı. Son soğuklarda tomurcukları zarar gördü dökülmeye başladı. Sonra korktuk içeri aldık bu defa da sıcaktan tomurcuklar kurumaya başladı. Sonra soğuklar geçince tekrar balkona çıkardık. Biraz kendine geldi gibi. En son kar yağınca tekrar içeri aldık. 2-3 çiçeğini açtırmayı başardık. Ama şimdi yine sıcak gelecek diye korkuyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Uzun süre çiçek açmadı demişsiniz. Çünkü kamelyalar sadece kışın ya da bahar başında çiçeklenir. Diğer zamanlarda çiçek beklemeyin. Bu yıl ocak ayında hiç görülmeyen soğuklar oldu. O kadar hasar bir şey değil. İçeri almamalıydınız. Normalde kamelyalar kar içinde bile çiçek açarlar.

 33. İlahə, Baki dedi ki:

  Kameliyanin yarpaqlari kenarlarindan quruyur. Bezi yarpaqlari tamami ile saralir Cicekleri ise dibden (tumurcuqdan) qaralib dusur. Sebebi nedir?
  ***
  Evde tutuyorsanız sebebi budur. Evlerde yaşayabilmez.

 34. Alev, Arhavi dedi ki:

  Merhaba. İki kamelyam var. Bu çiçeği ilk defa İstanbul’da Bauhaus’ta görmüştüm. Fakat uçakla almadıkları için getiremedim ve araştırıp Çayeli’nde buldum. Çok mutluyum umarım başarılı olurum. İki saksıyı da balkona koydum. Burası çok yağışlı bir bölge ve balkonum çok rüzgarlı. Dere kenarında oturuyorum. Kamelya için sorun olur mu? Nasıl bir toprakla saksı değiştirmeliyim? Bu bölgede her şeyi bulmak mümkün değil. İnternetten siparişle toprak almak istiyorum. Toprağın içeriği nasıl olmalı? Önerilen bir marka var mı?
  ***
  Sizin oranın iklimi ve toprağı kamelya için en iyisidir. Zira çay bitkisi ile tamamıyla aynı şartları ister. Özel toprak aramanıza hiç gerek yok. Ama ormandan çürüntülü toprak alır ve kırmızı toprak ile karışım yaparsanız çok iyi olur. Lütfen yukardaki bilgileri de okuyun.

 35. Edanur, Trabzon dedi ki:

  Kamelya çiçegi cok güzel fakat yetistirmesi zor. Çünkü saksısını sürekli degistirmek zorundayiz.

 36. Elvin, İstanbul dedi ki:

  Middlebury pembesi günümüzde hala var mı? Uzun süredir araştırıyorum fakat satış yapan bir yer görmedim. Sizin bildiğiniz bir yer var mı?
  ***
  Maalesef ben de bilmiyorum.

 37. Ahmet, Eskişehir dedi ki:

  Burada kışın ayaz olur. Bahçede yetiştirmek uygun mudur?
  ***
  Hayır. Eskişehir’de bazı yıllar -25’i geçen soğuk olabiliyor ki kamelyaların o kadar soğuğa dayanabilmeleri mümkün değildir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)