Kauçuk Ağacı (Ficus Elastica)

Modası geçmeyen kauçuk ağacı her nesilden insanlarımızın bildiği, dedelerimizin ninelerimizden evlerinden hatırladığımız dekoratif bir salon bitkisidir.

Kauçuk (Ficus elastica) bitki türü

Genel özellikleri

Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus cinsinin 850 kadar türü olup bütün dünyada süs bitkisi olarak en çok yetiştirileni kauçuk yani Ficus elastica türüdür. Kabuğu kesildiğinde akan latex adı verilen beyaz süt benzeri sıvıdan lastik yapılması mümkün olduğundan lastik ağacı (ve aynı sebeple kauçuk) denir. Aslında lastik ve kauçuk-sünger üretiminde kullanılan esas lastik ağacı daha fazla lateks üreten alakasız bir türdür.

Kauçuk ağacının anavatanı kuzeydoğu Hindistan, Nepal, Bhutan, Myanmar, Çin’in Yunnan bölgesi, Malezya ve Endonezya’dır. 40m kadar yüksekliğinde çok kalın gövdeli ağaçtır. Dallarından kökler toprağa uzayarak toprak içinde ilerler ve o kökler zamanla kalınlaşır. Dallar birçok uzun, sağlam köklerle toprağa bağlanır. Ancak bu özellik her iklimde kendini göstermez.

Yapraklar küçük fidanlarda ve genç ağaçlarda çok büyüktür. 45cm uzun, 18cm genişliğinde olabiliyorlar. Ağaç büyüyüp yaşlandıkça daha küçük yapraklar verir.

Kültivarları

En yaygın kültivarı Ficus elastica ‘Robusta’dır. Yaprakları güneşte kızılımsı, bordoya çalar renklerde olup tam olgunlaştıktan bir iki ay sonra rengi yavaş yavaş yeşile döner.

Yaprakları beyazlı ve alacalı olan birkaç farklı kültivarı türetilmiş. Üç örnek: ‘Variegata’.. ‘Tineke’.. ‘Belize’.. Alacalı kauçukların bakımları normal kauçuklar gibi aynıdır. Sadece bunlar kış soğuklarına daha dayanıksızdır. Bir de alacalılar mutlaka güneş alabilmelidirler. Yoksa gelişimleri iyi olmaz. Fakat yaz aylarında öğle saatlerinin şiddetli yakıcı güneşinden mutlaka koruyun. Yaz boyunca sabah güneşi veya ikindiden sonraki güneş uygundur. Düz yeşil kauçuklar öğle vakti güneşine de uyum sağlar ama onları da özellikle yaz aylarında öğle saatlerinin güneşinden korursanız yaprakları daha gösterişli gelişir.

Soğuklara dayanıklılık

Düz yeşil olan kauçuk açıklık yerlerde soğuğun uzun sürmemesi şartıyla -1C dereceye, kuzeyli rüzgarlardan korunaklı yerlerde olması şartıyla -5C dereceye kadar soğuktan zarar görmez. Yaprakları beyazlı kültivarlarına ise 0C derece soğuk bile çok risklidir.

Kullanım

1- Salon-ofis süs bitkisi olarak kullanımı yaygındır.
2- İklimi müsait yerlerde süs ağacı ve gölge sağlayıcı ağaç olarak yetiştirilir.
3- Bir hat boyunca çok sayıda dikilerek rüzgar kırıcı barier oluşturmada da kullanılır.
4- Hindistan’ın bazı yerlerinde nehir kıyılarında yetişen kauçuk ağacının kökleri koparılmadan nehrin karşısına geçirilir ve canlı köprü yapılır. Zamanla kalınlaşarak ve yan uzantılar vererek gelişmeye devam eden canlı kökler sayesinde köprü daima sağlamlaşır durur. 500 yılı aşkın varlığı devam eden canlı köprüler var.

Evde yetiştirmek

Evlerde her türlü ihmale ve son derece yanlış bakıma rağmen kauçuk en dayanıklı ev bitkilerinden biridir. Ne kadar kötüleşse de kolay kolay ölmez. Aşağıdaki bilgilere uygun yetiştirmeye çalışırsanız muhteşem güzelliğe kavuşturabilirsiniz.

Güneş ve esinti en başta önem taşır

Kauçukların gelişmesini mümkün kılan ve hızlandıran iki temel etken yüksek havadar (sık sık esintili olan) ortam ve yaprakların güneşten ısınmasıdır. Bu sayede kışın çok serin odalarda bile gelişmeye devam eder.

Güneşin yaprakları ısıtması kasımdan mayısa günün her saatinde direkt olsa hiç zararı yok. Faydası büyük. Haziran-ekim ayları arasında ise sadece öğle vakti tepe güneşini direkt almamalı (» güneş filtrelenmeli). Yaz boyunca güneşin devamlı filtrelenmesi Adana, Antalya, Aydın vb çok sıcak şehirlerde gereklidir. Güneşi filtrelemek gölge sağlamak anlamına gelmez bunu yanlış anlamayın. Bu ölçülere dikkat ederseniz kauçuk yaprakları hem düzgün hem çok büyük ve geniş olur. Yazın öğle tepe güneşinin direkt gelmesi ve bunun yanısıra susuzluk çekmesi yapraklarda bombeliliklere sebep olacaktır (alt resimde görüldüğü gibi).

Yaz boyunca (sıcak günlerde) akşamları ıslak bezle silerek, su fısfıslayarak ya da eğer dışarda tutuyorsanız su sıkıp yıkıyarak günün ısı birikimini gidermeniz gelişimi daha da hızlandırır. Yalnız iç mekanlarda ortamda hava hareketleri yoksa yaprakları sadece ıslak bezle silin. Su fısfıslamayın. Zira hava hareketlerinden yoksun mekanlarda ıslaklık yapraklara zarar verir.

Kauçuk fidanı

Kauçuk yapraklarının parlak olması için

Haftada bir ıslak bezle yaprakları silip temizlemelisiniz. Kesinlikle yağ filan sürmeyin. Yaprakları parlatmanın üç yolu var: En kolayı çiçekçilerde satılan yaprak parlatıcı sprey kullanmaktır. Fakat her zaman yapmayın. Zararı olabiliyor. Bayramlarda, özel günlerde ve önemli misafirler geleceği zaman yapın. Etkisi iki hafta kadar azalarak devam eder. İkincisi: bebek yağı. Bir yaprağa mini bir damlasını parmağınızla her yerine yayın. Diğer yolu muz kabuğunu elinizle sıkıp ezerek yapraklara sürmektir. Bu da parlatır.

Topraktaki hatanız kauçuk köklerine zarar verir.

Kauçuk büyüdükçe, yapraklandıkça ağırlaşır.  Saksı-toprak değiştirdiğinizde mutlaka toprağı sıkıştırmak zorundasınız ki dik durabilsin. İşte bu tehlikeli ama zorunlu da.. Köklerin sıkışık ortamda kalması ya kökleri çürütür ya da gelişimi yavaşlatır (genelde durdurur). Çözüm için kauçuk toprağını mutlaka ponza taşı ile karıştırmalısınız.

4 litrelik hacimli saksılara kadar ve kauçuk henüz yarım metre bile olmamışsa ponza taşı olmasa da olur. Ama büyümüşse ponza taşı şarttır. Toprağa ponza taşını mutlaka 1/4 oranında karıştırmalısınız (yani 3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı).

Toprağın süzek olması önemli. Torf toprak kullanmışsanız ve ponza taşı da karıştırmışsanız uygundur. Sakıncası yok. Eğer başka doğal topraklardan kullanacaksanız ponza taşı yetmez. İri taneli dere kumu da karıştırmanız lazım.

Sulama

Yazın yeri yeterince havadar ise ve sıcak rüzgarları bol bol alıyorsa siz de sık sık sulayın. Toprağın üst yüzeyinin ıslaklığının gittiğinde (nemi kurumadığı halde) tekrar sulayın. Diğer durumlarda toprak üst yüzeyi elinizi ıslatmadan eşelenebilecek, ufalanabilecek hale gelmedikçe sulama zamanı gelmemiştir. Bu ölçülerin dışında hareket etmek kauçuğa zararlı olacaktır. Su miktarı ise saksı alt deliklerinden su çıkacak kadar olacak.

Sulama suyu ortam ısısına göre çok soğuk olmamalı. Eğer suyunuz çok kireçli ise birkaç gün bekletin tortusu dibe çöksün. Direkt taze musluk suyu kullanmayın.

Besin verme

Ev bitkileri için olan sıvı özel bitki besinlerinden (Vilmorin, Çiçekcoşturan, Genta vb markalar). Genel kullanım, yaprak amaçlı ve orkide besini üçü de uygundur. Bütün yıl sadece ayda bir defa verin. Üç ayda bir banyoya götürüp » toprak yıkaması yapın. Kışın kauçuğunuz sıcak-havasız ve güneşsiz ya da çok serin ve güneşsiz bir yerde duruyorsa kış boyu hiç besin vermeyin çünkü gelişim faaliyeti durmuştur. Sulamayı sadece toprak tamamen kupkuru oldukça yapın. Bırakın dinlensin.

Saksı değiştirme

İki yılda bir ya da ne zaman kökler saksıya sığmaz derecede çoğalırsa o zaman saksı-toprak değiştirin. Kauçuk gereğinden büyük saksılara dikilmemeli. Saksı büyüklüğü daima köklerin anca sığacağı yeterlilikte olmalıdır.

Bahçede kauçuk ağacı

İzmir’den itibaren güney kıyı kesimlerimizin çok yüksek olmayan yerlerinde bahçelerde, parklarda, yol kenarlarında kauçuk yetiştirilir. Hiçbir özel bakım istemez. Sadece şu iki şeye dikkat edin:
1- İlk iki yıl yaz boyunca fazla susuz bırakmayın.
2- Dikeceğiniz yerde toprak uygun değilse (çok kötü, fakir, aşırı kumlu, aşırı kireçli, aşırı killi ise) 0,5m³ (yarım metreküp) hacminde çukur açıp uygun toprakla doldurun sonra kauçuk fidanını dikin.

Budama

Kauçuk yılda birkaç kez dinlenmeye çekilir. Bu sırada güç topluyordur. Bunu kırmızı uçlarının gelişiminin durmasından anlarsınız. Dinlenmeleri ne zaman olursa olsun o zaman budama yapmanızda sakınca yok.

Kauçuk ağacı akla gelen her çeşit budamayı sorunsuz tolere eder. Tek sakınca zamanıdır. Budama yapacağınız zaman, budamadan itibaren birkaç hafta boyunca hem sürekli esinti hem direkt güneşten ısınabilme mümkün olmalıdır. Değilse uygun zamanı bekleyin. Yoksa budamalar bazen felaketle sonuçlanıyor. Ayrıca sürekli dışarıda yetiştirilenler (güney illerimizde) ekim ayının sonundan şubat ayının sonuna kadarki dönemde budanmamalıdır. Kesik yerlerde soğuk alır, oralarda ciddi kurumalar ölmeler başlar.  Sonuçta ağacınızı daha da küçültmek zorunda kalırsınız.

Çok keskin ve steril aletlerle budayın. Keserken düz kesmelisiniz. Yaralanmalar olursa hastalık gelişir. Kesik yerlere mum, macun filan sürmeyin. Her deneyen kişi çürüme başladığından şikayet ediyor.

Önce yere gazete kağıtları serin, saksıyı yan yatırın. İstediğiniz gibi budayın. Kesik yerlerden süt akacak. Soğuk suda ıslattığınız temiz bezle silerek süt akımı durana kadar yerde yatıyor halde bekletin.

Kauçuk fidanı üretimi

» Ficus türlerinin çoğaltılması sayfasında birkaç yolu anlatılmıştır.

Kauçuk için tam uygun bir yol ise daha net açıklamalarla ⇒ Keman yapraklı kauçuk (Ficus lyrata) sayfasında. Aynen o usulle kauçuğunuzdan yeni fidanlar üretmeniz gayet kolay olur.

Zararlıları ve hastalıkları

Evlerde kauçuklara en zarar verici parazit örümcek bitlerdir. Taze yapraklarda ve kırmızı uçlarda müthiş bir hızla çoğalırlar. Kurtulmak ise gayet basittir. Ortaya çıktıklarında ıslak bezle silin. Dört-beş gün her gün (görmeseniz bile) devam edin. Böylece yok olurlar. Aslında haftada bir özellikle en yeni yaprakları ve sivri ucu ıslak bezle temizlerseniz hiç barınamazlar.

Kauçuklarda yaprak hızlı sararmaları, kenar ve uç bozulmaları, kararmalar, çürümeler, yapraklarda benekler olup deliklere dönüşmesi vb sorunlar bakımını yukarıda anlattığım gibi yapmamanızdan, özellikle ⇒ toprak hatasından ve yine özellikle ⇒ sulama hatalarınızdan dolayıdır. Başka sebep aramayın. Aynı problemler kış aylarında yeni satın alınan kauçuklarda da oluyor. Sebep köklerin hissedebildiği ısıda ‘ani’ düşüşten kaynaklı topraktaki madensel maddelerin değişik reaksiyon göstermesidir.

Toprak ve sulama hatalarından kaynaklı ya da kışın yeni satın alınmadan kaynaklı yaprak bozulmalarında anlayın ki kökler çürümeye başlamıştır.

Besleyiciliği iyi olan topraklarda bu ölümcül problemler çok sık görülüyor. Onun için:

1- Toprağa ve sulamaya dikkat edeceksiniz.

2- Ne olursa olsun ekim ayından haziran ayına kadar salonlarınıza hiçbir yeni bitki almayın. Sadece sıcak aylarda alın. Ayrıca kauçuğunuzu (aslında tüm salon bitkilerinizi) kış ve ilkbahar günlerinde hava güzel olsa bile 5 dakikalığına bile dışarıya havalandırmaya çıkarmamalısınız. Yoksa 5 dakika bile ani düşük ısı etkisi toprağın kimyasının değişmesine, kökleri zehirleyip çürütmesine yeter.

Kauçuk yapraklarında ve dallarında mantar hastalıkları: Öncelikli sebebi örümcek bitler gibi fark edilmesi zor parazitlerin yaprakları tahrip etmeleri sonucudur.  Diğer sebepler yerinin esintisiz ve güneşsiz olması ve bunun yanı sıra pencereler kapalı iken (havasız ortamlarda) yapraklara su fısfıslamaktır. Yine kapalı ortamlarda hiç gerekmediği halde günü geldi diye(!) sulamak, ıslak toprağı böylece tekrar tekrar sulayıp durmak her türlü hastalığı melaneti beraberinde getirecektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Kauçuk Ağacı (Ficus Elastica)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Halime, Ankara dedi ki:

  Ayni yerden iki kauçuk aldım. Aynı toprak ile saksılarını değiştirdim. İkisinin de kökleri gayet sağlıklı. Fakat biri son bir haftadır yapraklarını aşağı doğru eğdi. Tepe gövdesinde kırışıklıklar oluştu. İkisi de aynı yerde. Yani biri iyi durumdayken diğeri neden böyle anlamadım.
  ***
  Saksı değiştirirken kökleri toprağından arındırırsanız genellikle sonuçta çıplak kalan kökler yeniden dikildiğinde çürümeye başlıyor. Sebep bu. Bir da hiçbir bitkide aynı hatayı yapmayın. Gerçi kauçuk bitkisinin benim çok fazla denemelerime göre bu tip hassaslığı hiç yok. Ama anlaşılan kullandığınız toprağın kimyasal özelliğinin kötü etkisi olmuş. Her ikisinde de aynı şey olması gerekirdi. Anlaşılan kendi saksılarından sökerken her ikisinin köklerine aynı derecede zarar vermemişsiniz.

 2. Bülent, İzmir dedi ki:

  Bahçedeki kauçuk ağacının kökleri yatay şekilde toprak üstünde. Korkum evin temeline doğru da iner mi? Çünkü boyu yaklaşık 4 metreyi buldu. Arzu ederseniz whatsappdan fotoğrafı da yollayabilirim.
  ***
  Whatsapp ile her gün fotoğraf geliyor. Şimdiye kadar hiç birine bakmadım. Tanımadığım bilmediğim insanlar sürekli mesaj gönderir fotoğraf gönderir. Ben burasına zor vakit ayırıyorum. Her neyse. Kauçuk, incir vesaire Ficus türlerinin evlere zarar vermesi her şartta mümkün olmaz. Eski tip yığma, kâgir vesaire evlere, eğer çok yakın ise zarar verir. O tip evlere en azından 5 metre uzakta olmalıdır. Yeni sağlam binalara zarar vereceklerini sanmıyorum. Yine de, eğer çok yakın ise söküp biraz uzağa dikmenizi tavsiye ederim.

 3. Demet, Antalya dedi ki:

  Evim batı cephesi ekstra sıcak oluyor. Bitkimin zarar görmemesi için ne yapmalıyım? Güneşi filtreliyorum.
  ***
  Kauçuk şiddetli sıcağa tam uyumludur. Hiçbir tehlike yok.

 4. Ecem, İstanbul dedi ki:

  6 yıldır baktığım kauçuğum çok sağlıklıydı. hala da yeni yapraklar veriyor. Geçen ay bir hafta evde olmayacağım diye çok su verdim ve sineklendi. Sinekleri gitsin diye iki hafta önce toprağına aspirinli su sıktım. Sinekler gitmeyince bir hafta su vermedim. Toprak kurudu. Bugün üstten toprağı tıraşlayıp yeni toprak koydum. Fakat bugün farkettim ki yaprakları biraz yumuşamış, kıvrılmış ve bir yaprağının üstünde su lekesi gibi benekler var. Aspirinden olmuş olabilir diye düşünüyorum. Ne yapmalıyım? Toprağını tamamen değiştirmeli miyim?
  ***
  Evet aspirinin bitkileri felç edici ve öldürücü etkisi var. Ama çok zaman geçmiş. Bitki etkileneceği kadar etkilenmiş. Yani bu aşamada toprak değiştirmek işe yarar mı bilmiyorum ama yine de değiştirin bence. Bundan sonra sineklenmeleri görmezden gelin. Bir iki ay içinde tamamen yok oluyorlar. Uğraşınca bitkiler zarar görür. Onlara bir şey olmaz.

 5. Özge, Bitlis dedi ki:

  1 yıl önce kauçuk bitkisi aldım. Salonda baktığım sıralarda hiç büyümedi. Hatta 4-5 yaprağında yırtıklar oluştu. Şu an balkonda güzelce büyüyor. 70-80 cm civarı. Fakat yırtıklarına bir çözüm bulamıyorum. Bir öneriniz var mıdır?
  ***
  Çözümü basit. Şu sayfayı baştan sona dikkatle okuyun ve bundan sonra sulamalara o şekilde devam edin: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 6. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  6 yapraktan oluşan küçük kauçuğum 10cm saksıda. Saksı ve toprak değişimi yaptım. Saksıyı eski yerinden alıp güneş almayan ama bol aydınlık ve esintili olan balkonuma koydum. Havalar tam olarak soğuduğunda salona almayı düşünüyorum. Yerine alışması için şimdiden almalı mıyım? Salonda hava akımı olmayacağı için biraz kararsız kaldım.
  ***
  Salon bitkilerini dışarıda tutuyorsanız yaz sıcakları tam dinmeden önce içeri almak zorundasınız. Havalar daha da soğuduktan sonra içeri alırsanız genelde bozuluyor, yapraksız kalıyorlar.

 7. İstanbul dedi ki:

  Bugün kauçuk çiçeği aldım. Kendi üretme saksısından çok az büyüğü bir saksıya ektim. Yeterli olur mu? Yapraklarında su lekeleri vardı. Nemli bezle sildim ama çoğu çıkmadı. Temizlemek için ne yapmam lazım? Direkt güneş ışığı almasa olur mu?
  ***
  Saksı şimdilik yeterli. Direkt güneş almazsa yeni yapraklar kıvrıkça ve çirkin olur. Kireç lekeleri çıkmaz. Belki sirke ile silerseniz olabilir. Deneyin.

 8. İstanbul dedi ki:

  Peki direkt güneş alması için sabahları yerini değiştirip güneşe çıkarsam sonra yerine koysam olur mu? Evde sadece cam önleri güneş alıyor maalesef de o yüzden.
  ***
  Hayır. İkide birde yer değiştirmek bitkilere zarar verir. Salon bitkileri zaten en iyi pencere önünde gelişirler. Hava akımları daha fazla önem taşıyor.

 9. İrem, İstanbul dedi ki:

  Kauçuğumun toprağında kırmızı karıncalar gördüm bugün. Yaprakların üzerinde ve toprakta dallarda geziyorlar. Yok etmek için ne yapmam lazım? Arap sabununu suyla inceltip sprey şişesine koyup toprağa sıksam bir zararı olur mu?
  ***
  Elbette çok zararı olur. Bunu yapan birçok kişi bana bitkisinin o yüzden bozulduğunu ve nasıl kurtaracağını sormuştur. Karıncalara en basit çözüm deodorant sprey kokusu. Toprağa ve yapraklara değil bitkinin ana gövdesine hafifçe sıkın. Sonra saksının dış kenarlarına sıkın. Bir daha yaklaşmazlar. Ayrıca: yapraklarda dolaşıyorlarsa yaprak biti var demektir. Yaprakların altını üstünü ıslak bezle en az haftada bir defa güzelce silin.

 10. Başak, Ankara dedi ki:

  Kauçuk bitkimi geçen sene almıştım. Geldiğinden beri bir yaprak bile çıkarmadı. Bir bebek yaprak vardı o bile büyümedi ama sorunu da yoktu. Yazın havalar ısınınca balkona çıkardım. Güneşi sevdiğinden bahsettiğinizi görünce sevmiş görünüyordu. Son 2-3 haftada birden alttaki yapraklar sırayla damarlı damarlı sararmaya başladı. Üstteki üç yaprak sağlam kalınca en azından cogaltayım diye yazınızda bahsettiğiniz gibi 25cm dalını kestim. Şimdi suda 5 gün dolunca toprağa alacağım. Sorun şu ki toprakta bomboş kalan ana gövdeyi atmak için toprağından çıkardığımda köklerin sapasağlam olduğunu gördüm. Halbuki ben kesin kökü çürümüştür diye bekliyordum. Sizce gövdeyi suya koyarak veya başka bir toprak karışımıyla tekrar hayata döndürebilir miyim? Yoksa hiç uğraşmayayım mı?
  ***
  Kauçuk gelişimi hava akımlarına bağlıdır. Uzun yıllardır denemişimdir. Salonlarda en güzel gelişimleri hava cereyanına maruz kalacağı kadar yoğun ve sık sık gerçekleşen hava akımları olan yerlerde oluyor. Hava akımları olmazsa yılda zar zor bir veya iki yaprak verir. Güneş ise yapraklarının kıvrık olmaması için şarttır. Siz yaz başında dışarı çıkardığınıza göre şimdiye kadar hiçbir gelişim göstermemesi hiç normal değil. Anlaşılan toprakta bitkiyi sürekli şok edici özellik varmış. Bu etkiyi aspirinle sulamak da yapar. Yani bitki hiçbir gelişim göstermediği gibi ölmez de. Ama bu gidişle fazla da yaşamaz. Köklerinin sağlıklı olduğundan eminseniz 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışıma dikin ve bol bol sulayın. Belki de hemen gelişime başlar.

 11. İrem, İstanbul dedi ki:

  Kauçuğumdaki karıncalardan kurtuldum. Bit konusunda da yapraklara gövdeye iyice baktım ama hiçbir tuhaflık göremedim. Birkaç günde bir nemli bezle yaprakların altını üstünü siliyorum. Yaprakların bazılarında dış köşelerine doğru sanki kalemle minik minik nokta yapılmış gibi beyazlıklar var. Sanki yaprağın dokusu gibi ama bazı yapraklarda yok. Bu ne olabilir sizce?
  ***
  Yeni yapraklar çıkarken geçici olarak bulunan yaprak kılıfları yüzünden olmuş olabilir. Ya da yaprak bitlerinin tahribatları sonucu olmuştur. Güneş ışınları altında bir iki dakika ısınınca büyüteçle dikkatle inceleyin. Bu sayede gözle görülmesi zor olan örümcek bitler hareketlenir ve kolayca görürsünüz. Daha çok yeni, körpe yapraklarda ve yaprak saplarında olurlar. Eğer yoksa iyi. Siz yine de temizliğe önem verin.

 12. İsimsiz dedi ki:

  Benim kauçuk bitkim 8 martta hediye geldi. İlk başta yaprakları hızlı açıyordu. Şimdi çok yavaşladı. Sebebi ne olabilir? Bir ay oldu hala yaprak açmadı.. Hızlı büyümesi için ne yapabilirim?
  ***
  Bütün yıl kesintisiz gelişim göstermesini beklemeyin. Birkaç yaprak açıp birkaç ay dinlenmesi normaldir. Hızlı büyümesi için nelerin gerektiğini öğrenmek istiyorsanız yukarıdaki kauçuk bakım bilgilerini okuyun.

 13. Fatma, İzmir dedi ki:

  Kauçuk bitkimi alalı 1 yıl oldu.pencere önünde güneş alan yerde gelişimi gayet güzeldi arka arkaya yapraklar verdi.sonra başka bitkiler alınca yer degişimi yaptm ve daha az ışık alan bir yere koydum.orada da bir süre yapraklar verdi. sonra birden gelişimi durdu. sonra araştırınca kauçuk bitkisinin dinlenme dönemleri oldugunu okudum. yeni çıkan tomurcuk kırmızımsı olmuştu. ancak üzerinden 8 ay falan geçti hala aynı durumda. bu arada ben daha seyrek suladım tabi ve köklerinin topragın üzerine çikmaya başladıgını gördüm. acaba saksısı mı dar geliyor diye düşünüp daha büyük saksıya diktim. torf toprak ve ponza taşı karışımına.. hala bir degişiklik yok uzun süredir. tekrar güneş alan eski yerine koydum ve hava akımı için pencereyi açık tutuyorm gün boyu.saksısını degiştirmekle hata mı ettim? eski saksısına alsam tekrar daha büyük bir hata mı yapmış olurum? Bu kadar dinlenme süresi olur mu onu da merak ediyorum.
  ***
  8 ay çok uzun süre. Üstelik ilkbahar ve yaz mevsimlerine denk geliyor. Demek ki orası kauçuk için çok havasızmış. Didim’de sürekli dışarıda saksıdaki kuçuklarımdan bazıları kışın bile gelişiyor. Havasız kuytu köşelerde hiçbir gelişim göstermemesi zaten kauçuğun özelliğidir. Başka sebep aramayın. Ayrıca kauçuğun özel bir dinlenme zamanı yok. Birkaç haftalığına mola verir o kadar. Bir de kış boyunca havasız esintisiz evlerde hiç gelişmez. Bunda sebep hava akımlarının olmayışı.

 14. Yaşam, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, benim yaklaşık 2 metrelik bir kauçuk ağacım var. Güneydekilere benzer küçük yapraklı, bol dallı bir ağaç. Bu sıra yaprakları sararmaya başladı. Kauçuk yaprak döker mi? Toprağı gayet iyi, havadar. Az güneş alan bir pencere önünde. Sadece dev bir saksı olduğu için toprak yıkaması yapamıyorum. Acaba neden sarardı yaprakları?
  ***
  Kauçuk yaprakları salonlarda 4-5 yıl dayanıyor. Daha fazla eskiyenleri sararıp düşer. Ama birkaç aylık veya 1-2 yıllık yapraklar dökülüyorsa ciddi bir problem var demektir. Toprak yıkamasına gerek yok ama mutlaka sulamalarda saksı alt deliklerinden biraz su dışarı çıkacak miktarda bolca su ile sulayın. Aksi takdirde o toprak zamanla bozulur, zehirlenir ve bitkiye zarar verir. Yukarıdaki bakım bilgilerini ciddiye alarak okuyun ve hatalarınız varsa bulun.

 15. Özge, İzmit dedi ki:

  Merhaba, kauçuk çiçeğim şuan aydınlık bir yerde gelişimi de gayet iyi durumda. Fakat yerini değiştirmek istiyorum. Yine aydınlık bir yere koyacağım bitki anlar mı? Ölebilir mi bu yüzden?
  ***
  Evet yer değiştirmek feci zararlı olabiliyor. Garip ama gerçek. Eğer yerini değiştirmeye mecbursanız önce toprağının kupkuru olmasına kadar bekleyin. Sonra yerini değiştirin ve bir on gün daha susuz bırakın. Böylesi daha güvenli.

 16. Aslı, Ankara dedi ki:

  1.5 yıldır benimle olan bir kauçuk bitkim var. Boyu ilk geldiğinden beri 130 cm falan. O dönemden beri ne yeni yaprağı çıktı ne de boyu uzadı. Ama gerileme de olmadı. Son bir haftadır yaprakları sarktı ve bazı yaprakları sararmaya başladı. Durduk yere ne oldu anlamadım.
  ***
  18 ay hiçbir gelişim gösteremediği için ya da zamanla sizin yanlış sulama yapmanız yüzünden toprak kökleri çürütmeye başlamış. Kauçuk sürekli hava akımları isteyen bir bitkidir. Yoksa sizin de gördüğünüz gibi hiçbir gelişim olmaz. Sonunda tükenir ve ölür gider. Hem hava akımları hem güneş ışınları istiyor. Şu sayfayı da mutlaka okumalısınız: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 17. Aybüke S. -Kayseri dedi ki:

  Ben alacalı kauçuk almak istiyorum. Ficus tineke diye geçiyormuş. Normal kauçukla bakımı aynı mıdır acaba? Toprak değiştirirken ölçüleri nasıl ayarlıyoruz acaba neyle ölçüyoruz?
  ***
  Bakımı aynıdır ama daha kuvvetli ışık ister. Bu zamanda almanızı tavsiye etmem. Soğuk ve serin zamanlarda bitkiler yer değiştirince (mesela seralardan evlere) çürüyüp gidiyorlar. Ölçü aleti olarak her şey olabilir. Bardak ölçüsü, kaşık ölçüsü..

 18. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Kışın Belize türünün bakımı nasıl olmalı? Yazın güzel uzadı. Toprağını söylediğiniz şekilde değiştirdim. Boy attı. Balkondan salona aldım ama salona geldiğinden beri gelişimi durdu.
  ***
  Bırakın kış boyunca hiç gelişmesin ve dinlensin. Güneşli pencere yanında tutun. Toprağı neredeyse kupkuru hale geldikçe sulayın.

 19. Tülay, Bartın dedi ki:

  Kauçuk çiçeğimin toprağı sineklenmiş ve kurtlanmış. Eşim aldı. 3 ay oldu fakat hiçbir yaprak bile vermedi. Diğer yaprakları gayet sağlıklı görünüyor.
  ***
  Herhangi bir problem yok. Hava akımları olmayan yerlerde gelişmezler. Şimdi kış boyunca dinlensin. Toprak tamamıyla kupkuru olmadıkça sulamayın. Bu sayede sinek filan kalmaz. Zaten gelişim gösermediği kış aylarında bu şekilde sulamak lazım. Pencere kenarında bol bol güneş almalıdır. ilkbahardan havalar yeterince ısındıktan itibaren sık sık uzun süre hava akımları alması için pencereyi açık tutmalısınız. Böylece yaz boyunca hızlıca gelişim gösterir.

 20. Buket, Afyon dedi ki:

  Alacalı kauçuk bitkim var. Bazı yaprakların kenarlarında ince kahverengi çıtır çıtır kurumalar başladı. Bazılarında da yuvarlak yuvarlak kuruyor. Sebebi ne olabilir? Tek dal halince cılız bir bitki. Boydan budasam yeni dallar verir mi?
  ***
  Budamanın faydası olmaz. Çünkü toprak bozuk ve bitkiyi zehirliyor. Bu gidişle tamamen ölür. İlkbahara kadar toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Sonra toprağını değiştirin.

 21. Nurten, Ankara dedi ki:

  İki tane alacalı kauçuk bitkim var. Biri pembe biri beyaz. İkisi de tek bir yaprak vermedi 2 aydır. Birinin saksısını büyüttüm denemek için ama o da büyümedi. Yaz sıcaklarını mı beklemem gerek?
  ***
  Yaz sıcaklarıyla ilgisi yok. Kauçuk bitkisi hava hareketleri, esinti olmazsa hiç gelişim göstermiyor. Yani esinti olmazsa yazın sıcakta bile gelişmezler. Veya sadece bir veya iki yaprak açarlar o kadar. Şimdi kışın pencereleri açamayacağınıza göre kış boyunca dinlenecekler. Ayrıca alacalı olanlar daha fazla güneş ister.

 22. Özgür dedi ki:

  Kauçuk aldım. Büyük saksıda mutfakta bol hava alıyor. Öğle sonrası güneş görüyor. Kışın da hava alıyor. Acaba kesmiş olduğum kauçuk ne zaman büyür? Köküyle ektim.
  ***
  Toprağında hata etmediyseniz yeri çok iyi. Her an büyümeye başlayabilir.

 23. Beyza dedi ki:

  Benim kauçuk bitkimin yaprakları sararmaya başladı. Sürekli yaprak döküyor. Çıkan yaprakları da bir türlü açılmıyor hala aynı. Yapraklar yumuşamış, hiç sert değiller. Ne yapabilirim?
  ***
  Tahminimce ya karanlık ve havasız bir yerde tutuyorsunuz ya da toprağı çok kötü bir toprak. Direkt güneş ışınları ve hava akımları alacağı bir pencerenin tam yanında tutmanız gerekirdi. Bu konuda bir hatanız yoksa acilen toprağını değiştirmelisiniz.

 24. Gülşah, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, benim kauçuk bitkimin toprağında sineklenme var. Üst toprağından biraz aldım attım yeni toprak koydum. 1 2 gün sonra tekrar sineklenme oldu. Toz tarçın serptim üstüne geçsin diye geçmedi. Kör sineklerden nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Hiç sulamayın. Toprağı tamamıyla kupkuru olunca 15 gün daha kuru bekletin. Bu sayede tükenirler.

 25. Merve, İzmir dedi ki:

  Kauçuk bitkimin yaprakları üstünde nokta kadar küçük beyazlıklar fark ettim. Bunlar bir hastalık belirtisi midir?
  ***
  Hastalık değil. Bir şekilde beyaz öz suyunun çıkıp donması yüzünden olur. Ya yaprak bitlerinin ısırmaları, ya bir şeylerin çarpıp durması ya da yaprakları çizecek kadar sert lifli bezle silmek yüzünden olur. Sık sık yumuşak ıslak bezle silmeniz lazım. Bu sayede bitlenme riski olmaz. Yaprakların alt ve üst yüzeylerini, saplarını, dallarını her yerini silmelisiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.