Kauçuk Ağacı (Ficus Elastica)

Eskiden beri en yaygın dekoratif salon süs bitkisilerindendir. İhmallere dayanıklıdır. Bu sayfada evlerde kauçuk çiçeği yetiştirmek, bakımı vb bilgileri öğrenebilirsiniz.

Kauçuk ağacının içmekanlarda yetiştirilmesi öncelikle havadarlığı yüksek ortam gerektiriyor. Her şeyden önce buna dikkat etmelisiniz.

Genel özellikleri

Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus cinsinin 850 kadar türü olup bütün dünyada süs bitkisi olarak en çok yetiştirileni Ficus elastica türüdür. Kabuğu kesildiğinde akan sütünden lastik yapılması mümkün olduğundan lastik ağacı (ve aynı sebeple kauçuk) denir. Aslında lastik ve kauçuk-sünger üretiminde kullanılan esas lastik ağacı alakasız bir türdür.

Kauçuk ağacının anavatanı kuzeydoğu Hindistan, Nepal, Bhutan, Myanmar, Çin’in Yunnan bölgesi, Malezya ve Endonezya. 40m kadar yüksekliğinde çok kalın gövdeli ağaçtır. Dallarından kökler toprağa uzayarak toprak içinde ilerler. Kökler zamanla kalınlaşır. Dallar birçok uzun, sağlam köklerle toprağa bağlanır.

Yapraklar küçük fidanlarda ve genç ağaçlarda çok büyüktür. 45cm uzun, 18cm genişliğinde olabiliyorlar. Ağaç büyüyüp yaşlandıkça daha küçük yapraklar verir.

Kültivarları

En yaygın kültivarı Ficus elastica ‘Robusta’dır. Yaprakları güneşte kızılımsı, bordoya çalar renklerde olup tam olgunlaştıktan bir iki ay sonra rengi yavaş yavaş yeşile döner. Ficus elastica’nın Robusta ve diğer tüm kültivarları fazla asitli toprakları sevmezler. Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli toprak isterler.

Soğuklara dayanıklılık

Düz yeşil olan kauçuk açıklık yerlerde soğuğun uzun sürmemesi şartıyla -2C dereceye, kuzeyli rüzgarlardan korunaklı yerlerde olması şartıyla -5C dereceye kadar soğuktan zarar görmez. Diğer kültivarlarından bazıları (alacalı yapraklısı ve hafif güneşli yerlerde bile kızılımsı koyu renkte yapraklı olan kauçuklar) 0C dereceye bile dayanamayabilir.

Kullanım

1- Salon-ofis süs bitkisi olarak kullanımı yaygındır.
2- İklimi müsait yerlerde süs ağacı ve gölge sağlayıcı ağaç olarak yetiştirilir.
3- Bir hat boyunca çok sayıda dikilerek rüzgar kırıcı barier oluşturmada da kullanılır.
4- Hindistan’ın bazı yerlerinde nehir kıyılarında yetişen kauçuk ağacının kökleri koparılmadan nehrin karşısına geçirilir ve canlı köprü yapılır. Zamanla kalınlaşarak ve yan uzantılar vererek gelişmeye devam eden canlı kökler sayesinde köprü daima sağlamlaşır durur. 500 yılı aşkın varlığı devam eden canlı köprüler var.

Evde Kauçuk Ağacı (Ficus Elastica) yetiştirmek

Evlerde her türlü ihmale ve son derece yanlış bakıma rağmen kauçuk en dayanıklı ev bitkilerinden biridir. Ne kadar kötüleşse de kolay kolay ölmez. Aşağıdaki bilgilere uygun yetiştirmeye çalışırsanız muhteşem güzelliğe kavuşturabilirsiniz.

Kauçuk

Kauçuk

Güneş ve esinti en başta önem taşır

Kauçukların gelişmesini mümkün kılan ve hızlandıran iki temel etken yüksek havadar (sık sık esintili olabilen) ortam ve yaprakların güneşten ısınmasıdır. Bu sayeden kışın çok serin odalarda bile gelişmeye devam eder.

Güneşin yaprakları ısıtması kasımdan mayısa günün her saatında direkt olsa hiç zararı yok. Faydası büyük. Haziran-ekim ayları arasında ise sadece öğle vakti tepe güneşini direkt almamalı (» güneş filtrelenmeli). Öğleye kadar sabah güneşinin ya da ikindi sonrası güneşinin direkt gelmesinin zararı değil faydası olur. Yaz boyunca güneşin devamlı filtrelenmesi Adana, Antalya, Aydın vb çok sıcak şehirlerde gereklidir. Güneşi filtrelemek gölge sağlamak anlamına gelmez bunu yanlış anlamayın. Bu ölçülere dikkat ederseniz kauçuk yaprakları hem düzgün hem çok büyük ve geniş olur. Yazın öğle tepe güneşinin direkt gelmesi ve bunun yanısıra susuzluk çekmesi yapraklarda bombeliliklere sebep olacaktır (resimde görüldüğü gibi).

Yaz boyunca (sıcak günlerde) akşamları ıslak bezle silerek, su fısfıslayarak ya da eğer dışarda tutyorsanız su sıkıp yıkıyarak günün ısı birikimini gidermeniz gelişimi daha da hızlandırır.

Kauçuk yapraklarının parlak olması için

Haftada bir ıslak bezle yaprakları silip temizlemelisiniz. Kesinlikle yağ filan sürmeyin. Yaprakları parlatmanın iki yolu var: En kolayı çiçekçilerde satılan yaprak parlatıcı sprey kullanmaktır. Fakat her zaman yapmayın. Zararı olabiliyor. Bayramlarda, özel günlerde ve önemli misafirler geleceği zaman yapın. Etkisi iki hafta kadar azalarak devam eder. Diğer yolu muz kabuğunu elinizle sıkıp ezerek yapraklara sürmektir. Bu da parlatır.

Topraktaki hatanız köklere zarar verir.

Kauçuk büyüdükçe, yapraklandıkça ağırlaşır.  Saksı-toprak değiştirdiğinizde mutlaka toprağı sıkıştırmak zorundasınız ki dik durabilsin. İşte bu tehlikeli ama zorunlu da.. Köklerin sıkışık ortamda kalması ya kökleri çürütür ya da gelişimi yavaşlatır. Çözüm için kauçuk toprağını mutlaka ponza taşı ile karıştırmalısınız.

4 litrelik hacimli saksılara kadar ve kauçuk henüz yarım metre bile olmamışsa ponza taşı olmasa da olur. Ama büyümüşse saksı daha küçük olsa bile ponza taşı şarttır. 4 litrelik toprağa kadar 1/5 ornında ponza taşı karıştırın. Daha fazla toprak gerekiyorsa daha fazla sıkışma olacağından dolayı toprağa ponza taşını mutlaka 1/4 oranında karıştırmalısınız (yani 3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı).

Kauçuk asitlilik ve alkalinlilik derecelerine fazla duyarlı değil. toprağın pH derecesi 6-8 aralığında olabilir. Bu sınırların dışı zararlı olur. 6’dan az olursa kök ve/veya filiz çürümesine, 8’den fazla olursa yaprak sararmalarına ve gelişimin durmasına sebep olacaktır.

Toprağın süzek olması önemli. Lifli poşet toprak kullanmışsanız ve ponza taşı da karıştırmışsanız uygundur. Sakıncası yok. Eğer başka doğal topraklardan kullanacaksanız ponza taşı yetmez. Kum karıştırmanız lazım. Asitli toprağa dere kumu, asitli olmayan toprağa kuvars kumu karıştırın. Kumun oranı da toprağın killilik derecesine göre değişir. Mesela ıslanınca balçık gibi olan kırmızı killi toprağı tam yarı yarıya kumla karıştırmalısınız.

Doğal yaşam alanlarında kauçuğun devasa köklerini sadece toprak altından değil yüksek dallarından bile çıkarıp toprağa göndermesi kauçuk ağacının ne kadar fazla çeşitlilikte element ve minerallere ihtiyaç duyduğunu gösterir. Dolayısıyla basit bir poşet toprak ve bitki besini yeterli olsa da pek fazla işe yaramaz. Doğal humuslu gerçek toprak kullanmanızı ve bunu koyun/keçi gübresiyle tarıştırmanızı tavsiye ederim.

Sulama

Yazın yeri yeterince havadar ise ve sıcak rüzgarları bol bol alıyorsa siz de sık sık sulayın. Toprağın üst yüzeyinin ıslaklığının gittiğinde (nemi kurumadığı halde) tekrar sulayın. Diğer durumlarda toprak üst yüzeyi elinizi ıslatmadan eşelenebilecek, ufalanabilecek hale gelmedikçe sulama zamanı gelmemiştir. Bu ölçülerin dışında hareket etmek kauçuğa zararlı olacaktır. Su miktarı ise saksı alt deliklerinden su çıkacak kadar olacak.

Sulama suyu ortam ısısına göre çok soğuk olmamalı. Eğer suyunuz çok kireçli ise birkaç gün bekletin tortusu dibe çöksün. Direkt taze musluk suyu kullanmayın.

Besin verme

Poşet toprak kullanmışsanız düzenli olarak bitki besini vermelisiniz. Ev bitkileri için olan sıvı özel besinlerden (Vilmorin, Çiçekcoşturan, Genta vb markalar). Genel kullanım, yaprak amaçlı ve orkide besini üçü de uygundur. Bütün yıl düzenli aralıklarla her 3 sulamada bir besin verin ve iki-üç ayda bir banyoya götürüp » toprak yıkaması yapın. Kışın kauçuğunuz sıcak-havasız ve güneşsiz ya da çok serin ve güneşsiz bir yerde duruyorsa kış boyu hiç besin vermeyin çünkü gelişim faaliyeti durmuştur. Sulamayı azaltarak bırakın dinlensin.

Benim tavsiyem hiç besin vermeyip onun yerine kuvvetli besleyici toprak hazırlamak ve her yıl toprak değiştirmektir. Bakın şu iki formül toprak karışımından biri kauçuk için mükemmel besleyiciliktedir:

A) Önce kırmızı killi toprak ile kum yarı yarıya karıştırın. Bu karışıma kırmızı toprak diyelim.
3 ölçü doğal humuslu toprak + 2 ölçü kırmızı toprak + 2 ölçü koyun/keçi gübresi + 2 ölçü ince taneli ponza taşı.

B) Veya şöyle:
3 ölçü doğal humuslu toprak + 1 ölçü koyun/keçi gübresi + 1 ölçü kum + 1 ölçü ponza taşı.

Saksı değiştirme

Toprak niteliğine göre, besleyici toprak hazırlamışsanız hiç besin vermeyip her yıl toprağı değiştirin. Poşet toprak kullanmışsanız besine ve toprak yıkamasına devam edeceksiniz. İki yılda bir ya da ne zaman kökler saksıya sığmaz derecede çoğalırsa o zaman saksı-toprak değiştirin.

Kauçuk gereğinden büyük saksılara dikilmemeli. Fazla toprakta kökler fazla serinde kalmmış olur. Bu da gelişimi durdurabilir. Saksı büyüklüğü daima köklerin anca sığacağı yeterlilikte olmalıdır.

Bahçede kauçuk ağacı

İzmir’den itibaren güney kıyı kesimlerimizin çok yüksek olmayan yerlerinde bahçelerde, parklarda, yol kenarlarında kauçuk yetiştirilir. Hiçbir özel bakım istemez. Sadece şu iki şeye dikkat edin:
1- İlk iki yıl yaz boyunca fazla susuz bırakmayın.
2- Dikeceğiniz yerde toprak uygun değilse (çok kötü, fakir, aşırı kumlu, aşırı kireçli, aşırı killi ise) 1m³ hacminde çukur açıp uygun toprakla doldurun sonra kauçuk fidanını dikin.

Budama

Kauçuk yılda birkaç kez dinlenmeye çekilir. Bu sırada güç topluyordur. Bunu kırmızı uçlarının gelişiminin durmasından anlarsınız. Dinlenmeleri ne zaman olursa olsun o zaman budama yapılabilir.

Kauçuğunuzu akla gelen her şekilde budayabilirsiniz. Hiçbir sakıncası yok. Tek sakınca zamanıdır. Budama yapacağınız zaman, budamadan itibaren birkaç hafta boyunca hem sürekli esinti hem direkt güneşten ısınabilme mümkün olabilmeli. Değilse uygun zamanı bekleyin. Yoksa budamalar bazen felaketle sonuçlanıyor.

Çok keskin ve steril aletlerle budayın. Keserken düz kesmelisiniz. Yaralanmalar olursa hastalık gelişir. Kesik yerlere mum, macun filan sürmeyin. Her deneyen kişi çürüme başladığından şikayet ediyor.

Önce yere gazete kağıtları serin, saksıyı yan yatırın. İstediğiniz gibi budayın. Kesik yerlerden süt akacak. Soğuk suda ıslattığınız temiz bezle silerek süt akımı durana kadar yerde yatıyor halde bekletin.

Çoğaltılması

Bu konuyu » Ficus türlerinin çoğaltılması sayfasından okuyabilirsiniz. Orada çelikle çoğaltma bölümündeki 2. madde en uygunudur. Sayfanın tamamındaki diğer yollar da uygundur gerçi. Mevsime ve imkanlarınıza göre kauçuk çoğaltılmasında her yolu deneyebilirsiniz.

Zararlıları ve hastalıkları

Evlerde kauçuklarda görebileceğiniz en zarar verici parazit örümcek bitlerdir. Taze yapraklarda ve kırmızı uçlarda müthiş bir hızla çoğalırlar. Kurtulmak ise gayet basittir. Ortaya çıktıklarında ıslak bezle silin. Dört-beş gün her gün (görmeseniz bile) devam edin. Böylece yok olurlar. Aslında haftada bir özellikle en yeni yaprakları ve sivri ucu ıslak bezle temizlerseniz hiç barınamazlar.

Kauçuklarda yaprak sararmaları, kenar ve uç bozulmaları, kararmalar, çürümeler, yapraklarda benekler olup deliklere dönüşmesi vb sorunlar bakımını yukarda anlattığım gibi yapmamanızdan kaynaklanır. Başka sebep aramayın.

Yeni aldığınızda kauçuk yapraklarının yarılması, kararıp çürümeler filan oluyorsa değişikliği şokundandır. En çok da köklerle ilgilidir. Köklerin hissedebildiği ısıda ‘ani’ düşüş olur ve uzun sürerse etkisi yapraklarda üzücü bozulmalar şeklinde ortaya çıkıyor.

Siz siz olun ne tür bitki olursa olsun alır almaz saksısı küçük diye düşünmeyin. Hemen kocaman saksılara aktarmayın. Fayda umuyorken %99 sıklıkta zarar görürsünüz.

Yapraklarda mantar hastalıklarının olması yerinin esintisiz ve güneşsiz olmasından kaynaklanır. Bunun üzerine bir de ortam fazla nemli se ve hiç gerekmediği halde ikide birde suluyorsanız kauçuklarda her türlü hastalık olabilir. Bu gayet doğal bir şeydir. Uygun yeriniz yoksa bitki yetiştirme hevesinizi ertelemelisiniz.


'Kauçuk Ağacı (Ficus Elastica)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Saliha dedi ki:

  Kauçuğu beslemek için evde bir şeyler hazırlayamaz mıyız?
  ***
  Çiçekcoşturan gibi isimlerle hazır besinler var. Fiyatı 6-7 lira gibi bir şey. Ayda bir defa düzenli olarak devam edin.

 2. Aynur dedi ki:

  Ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim. kauçuğumun yaprakları aşağıya doğru çok sarktı. neden kaynaklanıyor ve ne yapabilirim?
  ***
  Eski yaprakların iyice aşağı doğru sarkık gibi durması normaldir. Yeni yapraklar bile her zaman yukarı yönelik olmaz. Çiçekçilerde satılan dik yapraklılara aldanmayın. Ev ortamında genelde öyle olmuyor ki normali de budur.

 3. Emine dedi ki:

  Eski yapraklar niçin bazı yerlerinden çatlıyor, kuruyor? Yaprakları çok buyumedi. Yarım mt. var ya da yok. 1-1,5 sene oldu. Salonda cama yakın vitrin önunde. Yerde durması sakıncalı mı? Güneş alıyor.
  ***
  Yaprakların çatlaması toprakla ilgili problemlerdendir. Gereğinden büyük saksılara dikmeyeceksiniz. Toprağına mutlaka 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız. Hızlı gelişimi ev ortamında pek mümkün değil. Ilık rüzgarlarda hızlı gelişir. Mayıs- eylül arasında dışarda tutarsanız çok iyi gelişir.

 4. Emine dedi ki:

  Bu aralar güzel yapraklar açmaya başladı derken buyumeden yapraklar uçlarından kurumaya başladı ve daha açmadan kılıf içinde kurudu. Nereye koyacağımı şaşırdım.
  ***
  Nereye koyacağınızı şaşırmayın. En çok neresi esinti ve güneş alıyorsa orada tutun. Yapraklarda bahsettiğiniz problem toprağının hiç besleyememesindendir. Bitki besini vereceksiniz. Yazdığım bakım bilgilerini okuyun.

 5. Buse Küçük dedi ki:

  Kauçuğum nokta nokta kurumaya başladı. Saksısını büyüttüm. Ne sıklıkta sulamalıyım? Sobalı evde sıcak gelen yere mi koymalıyım?
  ***
  Pencere yanında olmalı. Bizim salon çok soğuk olur ama güneş aldığı için şu an yeni yaprak açıyor. Kauçuk hem esintiyi, temiz havayı hem güneşi sever.

 6. Şule 24 dedi ki:

  Kauçuk tutturacağım. Şimdiden dalından kestim. Suya ıslattım. Herhalde havalar ısınana kadar köklenmez. Suda ıslı dursa çürür mü? Suyunu ara ara değişmem gerekir mi?
  ***
  Ev içi dışarısı kadar soğuk olmadığı için şimdi de köklenebilir. Çok aydınlık, güneşli bir yerde tutun.
  Şu yazıma bakın: https://azbitki.com/suda-koklendirme

 7. Ertan, Balıkesir dedi ki:

  Ben evimde yetiştirdiğim ve bir hayli büyüyen kauçuğu satmak istiyorum. Alıcı çıkar mı acaba? Duyduğuma göre mağazalar vitrin için alıyormuş.
  ***
  Ertan Bey, o halde mağazalara sorun ama artık yeni moda bitkiler revaçta. Sizin kauçuğunuz çok sağlıklı ise, çok dekoratif ise belki alıcı çıkabilir. Süs bitkisi üreticisi fidanlık bulabilirseniz belki onlar satın alabilir. Çünkü dallanmış budaklanmış büyük bir kauçuktan belki yüz tane kauçuk fidanı yapabilirler.

 8. Adem, İzmir dedi ki:

  Benim kavucuğum önceleri çok güzeldi. Zamanla yaprakları yanmaya başladı ve çirkin bir görüntü oluşturdu. Ben de dibinden kestim. Yani gencelsin diye. Şimdi dibinden kök attı ama çok cansız görüyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağı iyi ise ve biraz da güneş alıyorsa zamanla daha güzel olur. Sabırla bekleyeceksiniz. Yaz boyunca dışarda tutarsanız çok hızlı büyür. Yukardaki bakım bilgilerini mutlaka okuyun.

 9. İlkay-27 dedi ki:

  Kauçuklarım yeterince büyümüyor ve yaprakları çok küçük ne yapmalıyım?
  ***
  Güneş alabileceği ve esintili bir yerde bulundurun. Bitki besini verin.

 10. Yunus, Ordu dedi ki:

  Kauçuk çiçeğimin yapraklarında lekeler var. Kimi yaprakları da sararıyor. Sararan yaprakları koparıp alıyorum ama kurumasını önleyemiyorum. Diğer yandan yeni yaprak açımına da devam ediyor. Sararma ve kurumasını nasıl önleyebilirim?
  ***
  Hiç güneş almıyorsa ve fazla suluyorsanız, toprak daima çamur gibi ise bunun da bozulmaya etkisi olmuş olabilir. Eğer bu iki şeyde sorun yoksa hemen toprağını değiştirin ya da bitki besini vermeye başlayın.

 11. Şİnasi, Manisa dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce iyi bakılmamış biryerden temin ettiğim kauçuk bitkisini önce küçük olan saksısını değiştirerek çiçek toprağı takviyesi yaptım. Ancak bitkide herhangi hiç bir gelişme olmadı. Bitki oda içersinde direkt güneş ışığı görmeyen bir yerde duruyor. Bu konuda ne yapabilirim?
  ***
  Direkt güneş de lazım esinti ve rüzgar da lazım. Bunlardan mahrum ediyorsanız hiçbir gelişme göstermemesi kadar doğal bir şey olamaz.

 12. Hüseyin Filizöz dedi ki:

  Evimde kaucuk agacım var ve cok seviyorum agacımı. Nedense yaprakları bazıları kücük, dik durmuyor, oval halinde. Yaprakların bir kısmı kısa bir kısmı uzun. Bu konuda bilgilize ihtiyacım.
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerini okursanız daha sağlıklı gelişim gösterir.

 13. Feray dedi ki:

  Evimde kauçuk ağacı cok uzun. Yaprakları sert. Yaz aylarında uzamıştı ama uzaması dal cıkartması durdu. Yapraklar çok büyük olduğu için aşağı sarkıyor. Saksım küçük ve saksısını degiştirmeyi düşünüyorum. Hangi aylarda degiştirmem uygun olur? Bir de yerinden 1 mt. kadar uzağında başka yere çektim. Yaprak cıkarmasına bu yer degişimi mi engel olmuştur?
  ***
  Yer değişikliğinde, eğer hem havasız esintisiz hem daha az ışık alacağı yere almışsanız bunun etkisi olabilir. Eğer şimdi çok iyi güneş ve esinti alabileceği bir pencere önünde bulundurursanız büyümeye devam edebilir. Ayrıca, kauçuk yazın bile birkaç hafta gelişime ara verebiliyor. Şimdi gelişmemesi gayet normal. Şimdi saksı değiştirme amacınızz daha büyük saksı ise gerekli değil. İlkbaharda havalar biraz ısınınca değiştirin.

 14. Bengü, Manisa dedi ki:

  kauçuğu canlandırmak için neler yapabilirim? Çok cansız bir çiçeğim var. Ben biraz büyüsün ve daha çok yaprağı olsun istiyorum ama bir tane yaprağı kaldı. Yaprakların yeniden ve sağlıklı büyümesi için ne yapabilirim?
  ***
  Gün içinde sık sık pencereyi açıp bitkinin esinti almasını sağlamalısınız. Yapraklar güneşten ısınabilirse kışın bile evlerde gelişmeye devam edebiliyor. En hızlı gelişimi yaz boyunca dışarda tutmakla mümkündür.

 15. Nesrin K. -Ankara dedi ki:

  Yaklaşık bir buçuk ay kadar önce bir arkadaşım kendi kauçuğunu tepesinden kırarak bana yapraklı iki dal verdi. Malum Ankarada havalar soğmuştu. Suda köklendirmeye çalıştım başaramadım. Bir hafta kadar önce bürodaki kauçuk fidelerini 24 saat sıcak, ılık olan eve fazla güneş almayan bir yere koydum. Bu parçayı hemen toprağa diktim. Nemli ve sıcak tutmaya çalışıyorum. Diğer parçayı suda bekletiyorum. Bu arada her iki kauçuk fidesinin alt kısmından yapraksız iki dal ayırmıştım. Onlar da suda. Bir tanesinde tomurcuk belirdi ama köklenme yok. Daha doğrusu suda kalan kısımlarda beyaz yuvarlakımsı bir şeyler oluşuyor ama kök değil. Ne yapmam lazım? Onları da diksem mi acaba? Zaman her şeyin ilacı biraz beklesem mi bahara kadar?
  ***
  Nemli ama fazla ıslak olmayan toprağa dikin. Sulamayın. Şeffaf bir naylon içine koyun (mini sera gibi). Güneş alan pencere önünde tutun. Bu şekilde naylon içinde güneş alması çok yanlış ama kış güneşinin zararı değil faydası olur. Toprak fazlaca kuruma göstermedikçe sulamayacaksınız. Oda 20 derece civarlarında ise, daha fazla soğuk değilse iki ayda köklenirler. Bu arada üç günde bir açıp iyice havalandırın. Dışarda ısı 8 dereceden daha aşağı değilse pencereyi açın dışardan temiz hava yesinler. Ev fazla soğuk değilse ve yeri de iyice aydınlıksa iki aya kadar kökleneceklerdir. Köklenme kuvvetleşince ya da iki ay dolunca artık naylonla kapalı tutmak gerekmez.

 16. Filiz, Aydın dedi ki:

  Geçtiğimiz ağustos ayında 10-15cm boylarında olan iki küçük dal pandora kauçuğu çeliği tutturdum. Geçen ay ikisi de ikişer yaprak çıkarmıştı. Ama son bir hafta içinde birisi alttan 2, öteki 3 yaprağını döktü. bulunduğu yer salonda hiç güneş görmeyen bir köşe. Tutturma sürecinde gölgeye koymuştum. Şimdi balkona diğer kauçuklarımın (ficus elastica) yanına alsam soğuktan zarar görür mü? Yoksa bu halde bahara kadar içerde bekletmeli miyim?
  ***
  Isı sıfırın altına düşmedikçe zarar göreceğini sanmıyorum. Hiç güneş görmemesi iyi değil. Güneş gören bir pencere önüne koysanız belki bir iki hafta sonra yeni gelişim gösterebilir. Bizim Ficus elastica salonda sabah güneşi alan pencere önünde kışın da yaprak çıkarıyor.

 17. Handan, Karabük dedi ki:

  Eve yeni kauçuk geldi ama nasıl bakılalacağını bilmiyorum. Evim sobalı. Oturduğum oda küçük. Salonda büyütsem olur mu? Ara ara ısıtsam salonu solmadan bakabilir miyim? Kış şartlarından dolayı güneş de yok. Ne yapabilirim?
  ***
  Salonda sıcaklık sıfırın altına düşmüyorsa hiç zarar görmez. Orada durabilir.

 18. Yusuf, Konya dedi ki:

  Benim bitkim çok uzadı. Yeğenim küçük olduğundan dolayı aklı ermeyip bazı yaprakları yırttı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Siz bitki için ne yapacağınızı boşverin de çocuklar el sürmemeli. Bunun için tedbir alın. Ev süs bitkilerinin hemen hepsi zehirlidir. Türkiyede çiçek yetiştirme meraklıları çok az olduğu için pek bilinmiyor ama amerikada ev içi süs bitkileri yüzünden ölen çocuk ve köpek vakaları çok fazla. Tehlike çok büyük.

 19. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bizim buraya 3-4 gün önce yağan kardan sonra 1 ay önce saksısını değiştirdiğim kauçuğumun alt 2 yaprağı sararmaya başladı. Umarım çiçeğim don almamıştır. O gün içeri almakta geç kalmıştım. Bugün hava güzeldi. Tekrar dışarı çıkardım. Bahara kadar içeride mi kalsaydı acaba? Ne yapabilirim?
  ***
  Kış aylarında en eski bir iki yaprağını terk etmesi normal. Kauçuğunuzun sararmayan yapraklarında hiçbir sorun yoksa kökler daha sağlamdır. Köklerin soğuktan etkilenmiş olacağını sanmam. Isı sıfırın altına fazlaca düşmedikçe dışarda zarar görmez.

 20. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Evde olmadığım sürede kauçuk ağacım balkonda kaldı. Karda soğukta maalesef balkonda idi. Eve döner dönmez içeri aldım. Ancak tüm yaprakları sararmaya başladı. Normalde çok sağlıklı idi. Hatta her dalda bir boğum yaprak çıkarmaya hazırdı. İnanılmaz üzüldüm. Yaşatmak için ne yapmam gerekiyor? Budama mı yapmalıyım? Kökleri ve odunu sağlam.
  ***
  Eve alınca mı yapraklar sararmaya başladı? O halde açık havaya, serine iyice alışmış ya da eviniz çok fena halde havasız ve sıcak. Derhal dışarı koyun. Isı -2’ye (sıfırın altında ikiye) düşmedikçe hiçbir tehlike yok. İstanbulun havası nemli olduğu için uzun sürmemek şartıyla -4 dereceye kadar dayanabilir. Havası kuru memleketlerde sıfır dereceye bile dayanması zor.

 21. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Aynen öyle oldu. İçeri alınca sararmaya başladı. Ev surekli havalanıyor ama oldukça da sıcak. Hemen yarın balkona çıkaracağım. Bu durumda budama yapmayıp olduğu gibi bırakacağım. Kendine gelmesi için yapmam gereken başka bir şey var mı vitamin takviyesi gibi? Ne sıklıkta sulamam gerekir?
  ***
  Besin filan şimdi vermeyin çünkü çok kötü şoklar yaşıyor. Toprak kurudukça sulayın. Yaza kadar böyle. Sonrasında yukardaki bakım bilgilerine göre devam edin.

 22. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Evde yaklaşık 2 ay önce aldığım bir Kauçuk bitkim var. Üstten yeni filiz verdiğinde, ki şimdiye kadar yalnızca bir kez verdi, filizin kabuğu kurudu filiz gelişemedi. Şimdi de alttan yapraklarını sıra ile sarartıp dökmeye başladı. Alttan iki büyük yaprağını döktü. Ne yazık ki sıra üçüncüde gibi görünüyor çünkü onda da renk kaybı başlamış. Gövdede herhangi bir yumuşama yok. Bulunduğu odada başka çiçekler de var. Her gün havalandırıyorum. Cam kenarında değil ancak aydınlık bir yerde duruyor. Cam kenarında tül ile filtrelenmiş güneş ışığı alan yere de koydum ancak sevmediğini düşünüyorum. Yapraklarında dalgalanma olmuştu. Eski yerine alınca bunlar geçti. Haftada bir kez suluyorum. Nerede yanlış yapıyorum?
  ***
  Yazın bile direkt güneş kauçuklara iyi gelirken siz kışın filtrelenmiş güneşin zararlı olduğunu düşünüyorsunuz. Toprak hiç kurumadığı halde haftada bir suluyorsanız bu da zararlı. Kış boyunca toprak kurumadıkça sulamayacaksınız. Yaz sıcaklarında ise bol bol sulamalısınız. Yeri yaz-kış mutlaka çok havadar olmak zorunda.

 23. Cemil dedi ki:

  Kauçuk bitkimin bir yaprağında iki noktada çürüme var. Bu yaprağı ne yapmalıyım?
  ***
  Önce diğerlerini, sonra hastayı nemli temiz bir bezle tertemiz silin. Eski yapraklarda hasarlar oluşabilir büyüyebilir. Normaldir. Zamanla kendiliğinden düşerler. Bunu gözünüzde büyütmeyin. Yeri hem havadar hem güneşli olursa hastalık da olmaz.

 24. Funda, Nevşehir dedi ki:

  Suda köklendirip yeni diktim. Tutması için bişey yapmam lazım mı?
  ***
  Sık sık pencereyi açın üzerine hava gelsin. Toprak ıslakken sulamayın bekleyin biraz kurusun.

 25. Elnure, Bakü dedi ki:

  Ekimde aldığım kauçuğun 10 yaprağı vardı. Kış boyunca hiç gelişmedi. Üç yaprağını döktü. İlkbaharda 3 tane yaprak açtı, sonra durdu. Birisi bana sıvı yağ sür dedi. Sürdüm gelişmesi durdu. Sonra baktım ki yaprakları yapışık-yapışık olmuş. Dün sabunlu suyla yıkadım. Suyu fazla kaçmış. tabağında bayağı su birikmiş. Sabah olunca fark ettim. Yaprakları iyice aşağıya sarkmış durumda. Çok cansızlar. Bugün saksıdan çıkarıp toprağını değiştirdim. İşe yarar mı? Ficus güneş sevmiyor diye duymuştum. O yüzden güneş almayan ama aydınlık odada tutuyordum.
  ***
  Birkaç yaprak açıp birkaç hafta dinlenebilir. Durup dinlenmeden büyümesini beklemeyin. Esintiyi, rüzgarı, güneşi seviyor. Sadece yaz güneşinin öğle vakti şiddetinden korumalısınız. Yapraklara yağ filan sürmeyin. Bulursanız yaprak parlatıcı sprey var o zarar vermez (parlak etkisi iki hafta kadar sürer) ama her zaman yapmayın. Özel günlerde bayramlarda filan yapın. Devamlı yapmak zarar veriyor.

 26. Elnure, Bakü dedi ki:

  Şimdi o sarkan yapraklara ne yapsam eski hallerine geri dönerler? Öyle cansızlar ki kesip atmayı düşünüyorum.
  ***
  Sadece bekleyin. Yaprakları sararıp bozulmadıkça kesmeyin.

 27. Selman, Sivas dedi ki:

  Annemin evinde duvar boyuna ulaşan bir kauçuğu var. Ancak gövdesini artık taşıyamayacak hale geldi ve kıvrıldı. Kıvrıldığı yerden, tavandan gelen ipe bağladım. Ancak gövdesi yeterince kalın değil. Ne yapmalıyız?
  ***
  Ben de olsam aynı şeyi yapardım. Yapılması gerekeni yapmışsınız zaten.

 28. Elif, Malatya dedi ki:

  Kauçuk çiçeği iki gün balkonda kaldı. Pek güneş görmüyor balkonumuz. Yani iki gün boyunca iki üç saat güneş görmüştür. Üçüncü gün içeri aldım. Üç dört yaprağında yanmış gibi lekeler olmuş. Ne yapmalıyım?
  ***
  Demek oluyor ki siz kauçuğa hiç güneş yüzü göstermemişsiniz. O kadarcık güneşten zarar görmüş. Yapacağınız bir şey yok. O yapraklar tedavi olmaz. Bundan sonra güneşe alıştırın. Yeni yapraklar çok gösterişli çıkar.

 29. Nesrin K. -Ankara dedi ki:

  Geçen sene aralık ayında tavsiyeleriniz sayesinde iki tane kauçuk yetiştirmeyi başardım. 5, 6 adet yaprak açtı her ikisi de. Yapraklar gün geçtikçe irileşiyordu. Her zaman başından beri sabah güneşi alan camın önünde perde arkasında ve cama 1 metre mesafede ve cam sürekli sabah akşam açık vaziyette diğer çiçeklerle birlikte bulundu. Kurumadıkça sulamadım. Haftada 2 veya 3 defa yaprakları nemli bezle silip su püskürttüm. Amma velakin kauçukların birinde 2 adet diğerinde de bir adet yeni açan yapraklar küçük ve de kıvrım kıvrım anlamadım. Yaklaşık 2 haftalık bir süreç ve bu sabah da bir yaprağı küçük ve kıvrım olan kauçuğun en alttaki yaşlı yaprağı sararıyor. İyiye mi işaret kötüye mi bilmiyorum. Umarım bir sorun yoktur.
  ***
  Az da olsa güneş alırlarsa yapraklar düz, muntazam gelişir. Gölgede kıvrık ve çirkin olurlar. Fakat eğer önceki yapraklar sağlıklı, şimdi yine aynı yerde aynı şekilde güneş aldıkları halde yapraklarda çirkin şekil bozuklukları ve güdük kalmalar varsa sebep toprağın artık besleyememesidir. En eski bir yaprağın sararması normal. Eğer o yaprak bu yıl gelişmişse sararması normal değil. Toprak değiştirmenizi tavsiye ederim. Korkmayın kauçuklar toprak değiştirmede zarar görmez. Kökleri hassas değildir. Yeter ki doğru ve besleyici toprak bulun. Gerekmediği kadar büyük saksılarda da sorunlar oluyor.

 30. Nesrin K. -Ankara dedi ki:

  Benim kauçuklarda tık yok. Sanki zaman durmuş gibi. Bir tanesinin en alt yaprak sararıyor. Sararması için sebep yok. Yeri, toprağı, ışık, ısı, rüzgar bence herşey mükemmel. Hala bu mevsimde gece de camlar açık. Evdeki eşyaları üst üste taşıdım resmen görmek lazım. Rahat etsinler diye. Geçen sene de köklendirmede çok sıkıntı çıkarmıştı bana. Bu bitkinin dinlenme zamanı acaba Ağustos Eylül olabilir mi? Dinlenmeyi seven bir bitki midir? Ben ilk defa yetiştiriyorum da.
  ***
  Dinlenmeyi kendi kendisine ayarlıyor. Mesela yazın iyi bir gelişme olmuşsa yaz sonundan itibaren bir iki ay dinlenebilir. Özel bir şey yapmaya hiç gerek yok. En hızlı gelişim yaz boyunca dışarda açık havada tutmakla olur. Evde kışın yapraklar direkt güneşten ısınırsa kışın da iki üç yaprak açarlar.

 31. Nil H. -Zonguldak dedi ki:

  Çalıştığım yerin yemekhanesinde dev bir çiçek gördüm. Anne dalın yanında bebek bir dal vardı (bir metreyi aşmış). istedim saksısından köküyle aldım. Ofisime taşıdım. İki gün boyunca ne çiçeği olduğunu araştırdım. Meğer annem biliyormuş: alacalı kauçuk. Yaprakları harika. Ressam boyasa bu kadar güzel olamaz. Uzun bir gövdesi var. Merdiven tarzında bir çubuk yaptırmayı düşünüyorum. Çünkü eğiliyor. Uygun mudur? Yaprakları bol ve anladığım kadarıyla sağlıklı. Ellerimle baktım yapışkanlık yok. Sadece en yaşlı ik yaprağı sararmış ama yeni filizlenen yaprakları da var. Gövdenin ucunda ve köke yakın bir yerde olmak üzere iki tane kocaman buketi var (her ikisinde de 10ar yaprak var). Eve getirip saksısını değiştirmeyi düşünüyorum. Yaşlı yaprakları makasla kessem mi? Cansız değiller sadece sararmışlar. Ötekilere bulaşmasından korkuyorum.
  ***
  Tarifinizden anladığıma göre o bitki kauçuk değil difenbahyadır. Bakımını ona göre yapmalısınız.
  Sayfası: https://azbitki.com/dieffenbachia

 32. Nesrin K. -Ankara dedi ki:

  Ağustos sonundan beri hiç kıpırdamayan kauçuklarım 10 gün önce uyandılar. Biri bir yaprak verdi. İkincisi geliyor. Diğeri de 2 yaprak verdi. Üçüncüsü yolda. Bu dinlenme yaramış onlara belli ki. Maşallah yaprakları çok büyük ve sağlıklı görünüyor. Demek ki burdan çıkardığımız sonuç en azından benim evdeki kauçuk yaz sonu sonbahar başına kadar yaklaşık iki aylık bir süreçte kendini dinlenmeye alıyor. Çünkü geçen yıl köklendirmesi de çok uzun sürmüştü. Yardımlarınızla köklendirmeyi başarmıştım. Sizden çok sağlıklı bilgiler alıyorum. İnanın önce bir buraya bakıyorum Erdal bey ne demiş diye. Çok teşekkürler size.
  ***
  Sağolun Nesrin Hanım. Ben de size teşekkür ederim.

 33. Ayxan, Nahcivan dedi ki:

  Yeni ektim. Nasıl bakım yapmamı onerirsiniz?
  ***
  Bu sayfada anlattığım gibi devam edin. Her şey ince ince açıklanmıştır.

 34. Özlem, Bursa dedi ki:

  Benim kauçuk çiçeğim 15 yaşında. Çok uzamış, dalları yanlarına doğru yayılmıştı. Son 1-2 yıldır yaprakları da küçük ve kıvrık çıkıyordu. Eskisi gibi güzel değildi. Ben de çevreden gelen iyileşsin ısrarları üstüne çiçeği kestim. Üstteki bütün uzun daları kestim ve sadece topraktan çıkan gövdeden 2 karışa yakın yeri bıraktım. Mum ile hava akımından korumaya çalıştım. Kestikten sonra çok küçük bir yaprak açtı ama başka açmadı. İki gün önce farkettim ki gövdesinin üst tarafı yumuşamış ve kurumuş. Kabuğu soyuluyor. Toprağa yakın yeri daha sert. Ne yapmam lazım bilmiyorum. Çiçeğim ölecek diye çok korkuyorum. Yumuşayan yeri keseyim mi yayılmasın diye? Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Sağlıklı gelişebilmesi ve yaprakların sağlıklı olması en başta esintiye, ikinci olarak güneşe, üçüncü olarak toprağın besleyiciliğine bağlıdır. Üçü de olmazsa olmaz gerekli. Budamanın yaprak güzelliğine hiçbir şekilde katkısı olmaz. Çürüyen yerleri kesebilirsiniz. Yayılması belirli bir yerde durur merak etmeyin. Tabi eğer yeri çok havadarsa ve bitki fazlaca güç kaybetmemişse. Bir daha kestiğiniz yerlere mum, macun filan sürmeyin. Faydası var sanıyorsunuz ama tam tersine kim yaparsa çürümelere yol açtığını söylüyor. Budamadan sonra daha fazla esinti almasını sağlamanız şart.

 35. Keriman, Sivas dedi ki:

  Kauçuğum yaklaşık 1 yaşında. Ağustos ayında 11 tane yaprağı vardı. Dördü yumuşamış, buruşmuş halde gelince makasla aldım. Beyaz sütü aktı. Çamurla kapadım. Ondan sonra daha yaprak açmadı. Büyüme olmadı. diğer yaprakları gayet iyi. Normal kaliteli. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yeri esintili, havadar olmazsa büyüme göstermiyor. Bakım bilgilerini bu sayfadan okuyun.

 36. Özlem, Bursa dedi ki:

  Yumuşayan yerleri bir hafta önce kestim. Kısa bir ana gövdesi ve iki de dalı kaldı. Dallardan biri sağlam. Bir yaprak açtı son haftada. Bir tek o dal sağlıklı gözüküyor. Kauçuk çiçeğimde zaten iki yaprak var. Onlar da bu dalda. Ama yumuşayan yerleri tekrar kestikten 2-3 gün sonra diğer dalın ana gövdeyle bağlandığı yer yine yumuşamış ve beyazlık var orada. Bastırınca içine çöküyor orası. Siz çürümesi ilerlemez yakında durur demişsiniz ama ben çürük ana gövdeye de bulaşırsa diye korkuyorum. Çünkü ana gövdenin üstünü yumuşadı diye tekrar kestim ve kısa kaldı. Bir daha kesersem yaşamazsa diye korkuyorum. Sizce o yumuşayan dalı yine de kesiyim mi? Çiçeklerle ilgili de çok bilgi sahibi değilim malesef. Sizce birşey yapmalı mıyım?
  ***
  Muhtemelen sizin kauçuğun yeri hiç esinti almıyor. böyle yerleri kauçuklar hiç sevmez. Esinti olsa çürük kısım kısa sürede kururdu. Ayrıca toprak üst yüzeyi kurumadıkça sulamayın. Gereksiz yere tekrar tekrar sulamak hiçbir bitkiye fayda etmez zarar verir. Çürük yeri kesmek yerine çürüntüleri kazımanızı tavsiye ederim. Açık bir pencere önünde dursun. Rüzgar kurutur böylece problem biter.

 37. Özlem, Bursa dedi ki:

  Evet, kauçuğun bulunduğu yer hiç esinti almıyor. Duvar kenarında duruyor. Balkona çıkarsam yada pencere önünde dursa havalar soğudu ya çiçek üşümez mi, olumsuz etkilenmez mi? Şimdi 10 cm.lik bir ana gövde kaldı toprağın üstünde. Ve yine çürük oluştu. Neredeyse yarısına yakın yeri çürük. Kesmeye korkuyorum artık. Kazıma da yapmasam kendi kendine durur mu acaba çürük?
  ***
  Siz kauçuğunuzu çürümeye mahkum etmişsiniz. Yapacak bir şey yok. Tek çare günün çoğu vaktinde esinti alabilmesi. Bunu da yapmıyorsunuz. Ben istanbuldayım kışın kar yağarken bile pencereleri sık sık açıyorum. Kauçuğa ve benjamine dışarının rüzgarı direkt vurur. Yazın 7/24 daima evde hava cereyanı var zaten. Siz de ona göre düşünüp esintisizlik problemine son verin.

 38. Erol Kaya dedi ki:

  Bir işyerinde ölmeye bırakılmış kauçuk çiçegini eve getirdim. Gövdesi çok kalın ama sadece en üstünde iki üç tane yaprak var. Sahibi yıllardır böyleymiş diyor. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Bu halde budamak hiç iyi değil. Epeyce güçsüz kalmış. Budasanız ölür. Bekleyin mayısta toprağını değiştirin. Dışarda yarı gölge yarı güneş bir yerde her yerinden filizlenir kuvvetlice gelişmeye başlar. Kauçuk en iyi açık havada gelişebiliyor. Evlerde rüzgarsızlıktan dolayı vasat kalır. Bir de toprağı kötüyse hiçbir güzelliği kalmaz. Şimdilik mayısa kadar beklemelisiniz.

 39. Bilal, İstanbul dedi ki:

  10 gün önce internet üzerinden Yalova’dan bir kauçuk bitkisi aldım. Geldiğinde gayet iyi idi. Hatta üstte genç bir yaprak ve küçük açacak bir yaprak daha vardı. Büyük bir saksı ile torf alarak toprağını koruyarak değişim yaptım. Ayrıca sıvı bitki besini ile de fısfıs ile sulama yaptım. Ancak ne yazık ki önce genç yaprak sonra da yeni açacak minik yaprağın olduğu yer çürüdü. Çürüyen yer yumuşak yumuşak bir hal aldı. Şimdi diğer yapraklar da düşecek korkusuyla beklemekteyim. Malum kış ayı olduğu için güneşten yoksun. Çok fazla sulama yapmadım ama acaba fısfısla yaptığım besinli su mu zarar verdi? Sizce ne yapmalıyım? Tavsiyeleriniz nelerdir? Bu arada bitki salonda ılık ortamda durmaktadır.
  ***
  Kauçuk, benjamin vb Ficus türleri esintili ortam ister. Esinti bunlar için güneşten, gübreden hatta sudan bile öncelikli olarak hayati önem taşıyor. Sonra, köklerin zar zor sığacağı kadar saksı gerekir. Siz tam tersini üstelik hiç uygun olmayan şartlarda ve zamanda yapmışsınız. Bu durumda besinin gübrenin faydası olmaz.

 40. Ahmet, Edirne dedi ki:

  Bir tanıdığın evden çıkan kiracısı evde bırakmış. Tanıdık da bize verdi. Adını dahi bilmiyordum. Ben adını Şahika koydum. :) İntternetten araştırdım kauçuk bitkisi imiş. Şu an Şahikanın 10 yaprağı var. 9u hasarlı, benekli. Kiminin yarısı sararmış vaziyette. En üstteki yaprağı %90 iyi durumda gibi. Evim kaloriferli. Balkona koydum. Sabah güneşi görüyor. Bu çiçeğe nasıl bakabilirim? Kurtulur mu? Tavsiyeniz nedir?
  ***
  Edirne’de kışın dışarda donar ölür. Evde tutmalısınız. Mayısta balkona çıkarıp toprağını değiştirin. Eylül ortasına kadar dışarda balkonda tutun. Çok güzel gelişecektir.

 41. Nilüfer, Bursa dedi ki:

  Doğum günü hediyesi olarak bir kaucuk aldım. Görüntü olarak güzel. Yaprakları da fena degil. Çoğu sağlıklı görünüyor. Saksı felaket çok küçük ve garibimin kökleri topragın üstünden dışarı çıkmış durumda. Bu zamanda saksı değiştirmek uygun mudur? Ne yapmalıyım?
  ***
  Kauçuk vb ficus türlerinde toprak değiştirme zamanı yok. Her zaman yapabilirsiniz hiç etkilenmezler. Yalnız şu iki şarta dikkat edeceksiniz: Birincisi, eğer yeni almışsanız yeni yerine alışması için 15 gün kadar bekleyin acele etmeyin. İkincisi toprak değiştirdikten sonra bir ay kadar yerinin çok iyi esintili olması lazım. Yani sık sık açacağınız bir pencere yanında tutacaksanız kışın ortasında bile toprak değiştirebilirsiniz, kökleri rahatsız edebilirsiniz, bir zararı olmaz. Eğer gereğinden çok büyük saksıya dikerseniz bozulacaktır buna da dikkat edin.

 42. Efe, Bursa dedi ki:

  Üç senelik kauçuğum kışın içeri aldığımda yaprakları sararmaya başlıyor. Bu hafta altından 3 yaprağında sarılıklar oluşmuş. Boyle olunca 3 güne kadar yaprakları dökűlüyor. Çiçeğim camın kenarında. Sararmaması için ne yapmalıyım?
  ***
  Kış soğuklarına kadar bekleyip içeri almak herkesin çok zararlı bir alışkanlığı. Sonbaharda bile değil, yaz sonunda içeri almak zorundasınız. Yoksa gitgide serinleyen havaya adapte olan bitkiler birden bire esintisiz kapalı ortama alınca yıpratıcı bir şoka uğrarlar. Şimdi yapmanız gereken şey mümkün olduğunca sık ve uzun süreli açık tutacağınız bir pencerenin hemen önünde tutmak ve toprak bir hayli kurumadıkça sulamamak.

 43. Arzu, Baku dedi ki:

  Ben kauçuğu suda biraz koklendirip killi ve sığır gübreli toprağa diktim. Üzerini şişe ile kapattım. Ama tesuf ki kauçuk yandı. Bizim topraklar tamamen killidir. Ayrı toprak da bulamıyorum. Tavsiyenize uygun solucan gubresi ve de kompost yaptım. Sonuçlarini bekliyorum. Kauçukun yine tazesini dikmek istiyorum. Ne oneriyorsunuz?
  ***
  Killi toprağa kum katarsanız ve o yaptığınız kompost ile karıştırırsanız iyi olur. Killi toprağı mutlaka yarı yarıya kum ile karıştırın. Sonra bunu yaptığınız kompost ile karıştırın. Bir-iki ay dinlendirip sonra kullanın.

 44. Ahmet, Maraş dedi ki:

  Kauçuk dikmek istiyorum ama suda bekletmem mi lazım yoksa direkt toprağa mı dikeyim? Birkaç sefer denedim olmadı.
  ***
  En iyisi şimdilik suda bekletin. Güneşli, havadar bir yerde tutun. Nisan ortasına kadar köklenme olmasa bile toprağa dikin. Yeri rüzgarlı olup toprağını güneş ısıtırsa köklenmesi daha kolay olur.

 45. Nigar, Baki dedi ki:

  Ben 2-3 gün önce kauçuku koparıp suya koydum. Kaç gün suda kök atmasını bekleyeyim? Uzun sürer mi? Tez büyüsün diye acele ediyorum.
  ***
  Köklenmesi ya iki hafta içinde başlar ya da bir aya kadar uzun sürer.
  Şu sayfadaki püf noktalarına dikkat ederseniz iyi olur: https://azbitki.com/suda-koklendirme

 46. Zahide, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 10-12 yıllık kauçuğumu tepeden kesip suya ıslattım. Kök çıkmadı. Ben de direkt toprağa diktim ve tuttu. Boyu uzamaya başladı. 10-12 yıldır dal çıkarmıyordu yani sipsivri uzuyordu. Eve sığmaz hale gelince kesmek zorunda kaldım. Neden dal çıkarmıyordur acaba? Yaprakları büyük ve sağlıklı. Her şey yolunda görünüyor ama dal çıkarmıyor.
  ***
  Balkon varsa balkona çıkarın. Dışarda çok hızlı büyüyecektir. Eylül sonuna doğru tekrar eve alın.

 47. Enrar S. -Niğde dedi ki:

  Üç ay önce kavçuk aldım. önce yaprakları büyük açıyordu. Şimdi küçük açıyor. Neden oldugunu anlamadım. Pencerenin ve peteğin yanında. Ne yapmam gerekiyor? Sebebi nedir?
  ***
  Her dört sulamada bir defa suyuna genel amaçlı bitki besini karıştırın. Daha fazla esinti almasını sağlayın. Birkaç hafta geçtikten sonra çıkaracağı yeni yapraklar büyük olur. Tam öğle civarı güneşin yaprakları yakmasına izin verirseniz yapraklar güdük kalır gelmesi gereken büyüklüğe erişemezler. Kauçuk güneşi çok sever ama ev ortamlarında güneşin haziran-temmuz aylarında ısıtmasının fazla olması ve esintisizlik yüzünden güneşin yapraklarda oluşturduğu yüksek sıcaklığın dağılmayıp birikmesi yaprakların küçük kalmasına neden olur.

 48. Neriman K. -İstanbul dedi ki:

  Bir ay once kauçuk aldım. Yaklaşık yarım metre uzunluğundaydı. Tepesinden kesip suda koklendırmeye bıraktım. Kesmemin bir zararı olur mu?
  ***
  Hayır zararı olmaz.

 49. Mine, İstanbul dedi ki:

  Üç senelik bir kauçuğum var. Bu bahar çevremde kauçuk sahibi olan herkesin kauçukları yaprak açtı benimki açmadı. Toprağını değiştirdim. İki haftada bir besin de veriyorum. Bulunduğu ortam güneşli. Her şey tamam ama hiç bir gelişme yok.
  ***
  Gereğinden büyük saksılarda gelişimi yavaşlayabiliyor. Kauçuk rüzgara çok ihtiyaç duyar. Günün çoğu vaktinde açık kalan bir pencere önünde tutmalısınız. Bu bile bazen yetersiz kalır. Kauçuk en iyi dışarda gelişir. Mayıs başından eylül sonuna kadar dışarda tutmayı tavsiye ediyorum.

 50. Mine, İstanbul dedi ki:

  Havalar ısındığından beri balkona getirdim. Son derece havadar. Ne yapacağımı bilmiyorum.
  ***
  Sabredin. Her an gelişime başlayabilir. Herkesinkinden de daha büyük daha güzel yapraklı olur. Fazl büyük saksıya dikmişseniz bu yüzden gecikmiştir. Kökler çok toprakta çok serinde kalınca böyle oluyor.

 51. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Benim kauçuk çiçeğim maşallah nazar değmesin harika hızda gelişiyor. Sabah güneşi alan balkon ona yaradı. Hem tepeden yaprak çıkarıyor hem de alttaki yapraklarının dibinden peşpeşe yaprak çıkarıyor. Şimdi o yaprak diplerinden çıkan yeni sürgün yaprakları ayırıp çoğaltabilir miyim? Nasıl yapmalıyım? Ayırmam gerektiğini düşünüyorum. Çünkü çok kalabalık bir görüntü oluşturuyor. Daha da büyüdüğünü düşünemiyorum.
  ***
  İyi ya cılız sap gibi gelişmesinden, tepede yapraklı olmasından bin kat iyidir. Türkiyede bitkileri dekorasyon amacıyla güzel geliştirme bilinci henüz hiç yok. Herkes evlerinde adeta nümunelik bitkiler bulundurmayı düşünüyor (birçok saksı, her birinde cılız ve sağlıksız dallar şeklinde). Bunu bir türlü anlamadım. Herkes orasından burasından kesip biçip bitkileri kel bırakmak için elinden geleni yapmakta. Size iyi düşünmenizi tavsiye ederim. Bir saksıda çok dallı, muhteşem sağlıklı, muhteşem dekoratif güzelliğe sahip olsa daha iyi. Yine de ayırmak, çoğaltmak istiyorsanız yukardaki çoğaltma kısmında ayrıntılı bilgi var.

 52. Nalan T. -Bursa dedi ki:

  İşyerimize kauçuk çiçeği aldık. Bir saksıda 3 dal var. İlk günler durmadan filiz açıyordu. Sonra açılan filizler cansız ve buruşuk olmaya başladı. Ayrıca alt yaprakları uçlarından karararak dökülmeye başladılar. Haftada bir suluyoruz. İş yerinin içinde hafif güneş alan bir yerde duruyor. Pencere çoğu zaman açık ve esinti de alıyor. Bitki besini, aspirin v.s. vermek mi lazım? Yeni çıkan yapraklarda da hafif lekeler var. Ne yapabiliriz?
  ***
  Anlattığınız şartlar mükemmel. Bahsettiğiniz sorunlar ise tam tersi şartlarda olur. O halde problem toprağında. Şimdi maalesef özellikle de yüksek sınıf seracılar bitkileri evlere ofislere hiç uygun olmayan acayip topraklarda büyütüp o toprakla satıyor. Asla kurumaz. Vıcık vıcık su içinde kalır. Normalde, normal bir toprakta yazın kauçuk ne kadar sık sulansa o kadar iyidir ama bu tip tpraklarda hiç sulamamak lazım. Ta ki toprak 10cm eşelediğinizde ıslak görünmeyecek hale gelene kadar. KTS ya da Emin torf adlı poşet topraklardan alın. 1/5 oranında pomnza taşı karıştırın. Hemen toprağını değiştirin. Bu iki marka benim bulabildiğim en ucuz ve en sağlıklı markalar. Toprakta sorun olmadığından eminseniz her üç sulamada bir bitki besini verin. Aspirin ise öldürür.

 53. Sukru Demiray dedi ki:

  Dört yapraklı bir tepe çeliğinden kauçuk ürettim. İlk diktiğimde iki yeni dal verecekmiş gibi sürgün verdi ama sürgünlerin biri yürüdü diğeri gelişmeden kurudu gitti. Şu ana 1m civarında 14 yaprağı var. Boya gitmesini istemiyorum. Aksine dipten gelen çok dallı ve bodur olsun istiyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Dipten keseceksiniz ama yine aynı şey olur. İlkbaharda dipten kesin ve dışarda açık havada güneş alacağı bir yerde tutun. O zaman çok dallı gelişir. Şimdiden 20 günde bir defa bitki besini vermeye başlayın. Güneşli ve havadar yerde tutun ki güç toplasın.

 54. Ali, Azerbajcan dedi ki:

  Kaucuk agacini suda bekletip koklendirip ekmek mi yoksa koklenmesi icin direkt topraga koymak mi iyi olur?
  ***
  Direkt toprağa dikmede en iyi zaman zaman ilkbahar ortası. Toprağa dikip dışarda açık havada, sabah veya akşam güneşinde ısınabileceği bir yerde tutmalısınız. en geç bir ay sonra köklenmeye başlar. Diğer zamanlarda ise önce suda köklendirmelisiniz. Suda köklendirmede de yerinin esintili ve kuvvetli aydınlık, biraz güneşli olması önemlidir.

 55. Zeliha Ö. -K Maraş dedi ki:

  Yaz aylarında kauçuğumun saksısını değiştirmiştim. Çiçeğim kurudu. Nedenini öğrenmek istiyorum.
  ***
  Kauçuk, benjamin vb Ficus türlerinde yılın her zamanında toprak değiştirebilirsiniz. Kötü etkilenmez. Sizinkinin kurumasından sebep gereğinden büyük saksıya dikmenizdir sanıyorum. Böylece bol toprak içinde kökler havasız kalıp boğularak çürümüştür. Ya da yanlış toprak kullanmışsınızdır. Kauçuk son derece havadar yer ister. Evlerin esintisiz havasız köşelerinde sağlığı bozulur. Toprağı da sıkı ve ağırsa çürür ölür.

 56. Derin Deniz dedi ki:

  Son iki senedir bitkikere merak saldım. Şimdi onlarla ilgilenmek çok hoşuma gidiyor. Yalnız yazın bitkime iyilik etmek isterken kötülük ettim. Temmuz sıcağında birkaç saat güneş alsın diye balkonda bıraktım. Yeşil yapraklar kahverengi oldu. Şimdi salonumda duruyor. Yine sıklıkla yeşil yaprak veriyor. Ancak yapraklarım kıvrık, bükük. Sebebi o zaman direkt güneşe maruz kalması mıdır? Yoksa yaprakların dümdüz olmaması normal midir?
  ***
  Bu kıvrıklığın sebebi hiç güneş almamasıdır. Güneşten uzak tutmanız yanlış. Kış boyunca direkt güneşe alıştırın. Hiç zararı olmaz ve yaza kadar alışmış olur. Yaz güneşinde bir daha yanmazlar.

 57. Handan, Bilecik dedi ki:

  Kauçuk bitkimi köklendirme yaparak diktim. 3-4 tane yaprak çıkarttı. Odada camın önunde öğle güneşini alıyor. Bir yaprağı sararıp düştü. Acaba çok mu gunes yaktı? sulamayı sık yapmıyorum. Odayı da havalndırıyordum ama malum kış gelince su sıralar açmadım.
  ***
  Sadece bir yaprak düşmüş. Önemli değil. Ama siz havalandırmayı sık sık yapın. Hava ne kadar soğuk olursa olsun, sıfırın altına düşmedikçe günde birkaç defa pencereyi açın en az 15 dakika açık bırakın. Mesela şu anda istanbulda hava soğuk, 7C derece ama salonun pencereleri saatlerdir açık duruyor. Evde herhangi bir ısıtıca da yakmıyoruz. Kauçuğun yaprakları 3-4 yıl kadar dayanır. En az 2 yıl dayanmıyorsa bir şeyler yanlış demektir.

 58. Dilara, Konya dedi ki:

  Yazın aldığım kauçuk çiçeğim yaz aylarında birkaç yaprak açtı ve büyümesi durdu. Sobalı bir evde küçük bir odada bakımına nasıl devam edebilirim? Evimizin hiçbir odası güneş almıyor. Ben pencere önüne duvar dibine koydum. Sularken sıvı gübre kullanıyorum. Bu odaya geleli dört yaprağı sararıp düştü.
  ***
  Besin vermeyi şimdilik bırakın. Toprak kurumadıkça sulamayın. Havasız, esintisiz, güneşsiz yerlerde bozulmaları normaldir. Yapacağınız bir şey yok. Yaza kadar yaşayabilirse yazın tekrar canlanır.

 59. Dilara, Konya dedi ki:

  Kauçuğumun bütün yaprakları yere yattı. Teker teker dökülüyor. Budama yapsam, suya koysam tekrar yetiştirebilir miyim? Yoksa hiç şansım yok mu?
  ***
  Evlerde en çok havadar ortam isteyen bitkilerden biri kauçuktur. Kışın kapılar pencereler hiç açılmadığından dolayı esintiye ihtiyaç duyan bitkiler bozulur. Bir de ev sıcak oluyorsa bozulmaları riski daha yüksektir. Kış boyunca toprak yarı yarıya kurumadan sulamamalısınız. Yoksa kökler çürür. Sizinkinde muhtemelen kökler çürümüş. Köklerin çürüdüğünden eminseniz tepeden kesin suda köklendirin. Yapraklarda eski canlılık kalmammışsa köklerin çürüdüğü kesindir. Sadece sararma oluyorsa aynı derecede kesin delil değildir.

 60. İsimsiz dedi ki:

  Çiçek coşturan berbat bir besin. Tüm çiçeklerimi öldürdü. Hem de tam kullanım talimatına uygun miktarda kullandım! Evde hazırlayabileceğimiz bir besin yok mu acaba?
  ***
  Bitkilerin besinden önce hayati ihtiyacı esintidir, havadar ortamdır. İkinci sırada güneş veya şiddetli aydınlık ortam. Üçüncü sırada doğru toprak ve doğru sulama. Besin son sırada gerekiyor. Hem her sulamada diyorlar yanlış. Çok hızlı bir gelişim yoksa ayda bir defa yeterli. Gelişim hızına göre ayda iki defa da olabilir.

 61. Hanife, Samsun dedi ki:

  Benim kauçuk bitkimin uç tarafı kışın dondu galiba ve kararmaya başladı. Ucundan mı kessem ne yapsam bilmiyorum. Kökleri ve gövdesi sağlam. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sakın hiçbir şey yapmayın. Uç kararması önemli değil. Zamanla kendiliğinden yenilenir ya da yandan başka filiz çıkarır.

 62. Rahşan, İstanbul dedi ki:

  Titreyen bitki olur mu diye araştırdım. Kavak ağaçlarının titrediği konusunda bir yazı buldum. Fakat bu bir kauçuk olunca google bile kifayetsiz kaldı. En azından siz ya da bu yorumu okuyan bir insanoğlu bana bununla ilgili bir örnek gördü mü ya da duydu mu söyleyebilir mi? Keza evimde kendi halinde takılan kauçuk bir senedir titriyor. Çıkardığı seslerin ondan geldiğini gördüğümde anladım. Ancak bu nedir onu anlamadım.
  ***
  Abim de kauçuktan ses duyduğunu iddia etmişti. çok şaşkındı. Ben hiç duymadım. Evlerde ses çıkaran bitkiler, iri yapılı büyüyebilen dua çiçeği türleridir. Yaprakları gündüz başka gece başka pozisyon alır günde iki kez hareket eder. Bu sırada çıt pıt gibi sesler çıkarır ve herkes duyabilir. Kauçuğun ses çıkarıp çıkarmadığı konusunda abimin ve sizin iddianız dışında bilgim yok.

 63. Rahşan, İstanbul dedi ki:

  Çıt pıttan ziyade silkelenmek tarzında bir durum. Nedir bu yani canımı sıkıldı yerini mi beğenmedi acı mı çekiyor.

 64. Ahmet, Elazıg dedi ki:

  Kauçuğumun yaprağı sararınca kopardım. Koparınca karşısındaki yaprak da koptu. Gövdeye bağlanan kısmı çürüdü. Bezle sarıp çubukla destekledim. korktum. Ne yapmalıyım? Tam da ortada.
  ***
  Koparırken gövde kabuğunu yaralamışsınız. Zaten ev kapalı ve havasızken bir de bezle sarmışsınız. Her şey yanlış. Kauçuk yaprakları sararmaya başlayınca birkaç gün sonra kendiliğinden düşer. Bir daha aynı hatayı yapmayın. Şimdi ölür mü ne olur bilmiyorum. Güneşli ve habadar yerde bulunması lazım.

 65. Ahmet, Elazığ dedi ki:

  Kauçuğun çürüyen kısmı kurudu ve ortadan koptu. Üst yapraklı kısmı temiz bezle silip toprağa diktim.Esintili, güneş gören bir yere koydum. Yaşar mı? Diğer parçasında da yapraklar var. O da filizlenip uzar mı? Ne yapmalıyım?
  ***
  Hem çok iyi güneş alan çok çok havadar bir pencere önünde tutun. Sıcaklık 9C dereceden daha düşük olmadığı zamanlar hava cereyanı bile alsa daha iyi olur. Ancak bu şekilde sağlığına kavuşurlar. Kauçuklar ne kadar fazla esinti ve güneş alırsa o kadar sağlıklı olup o kadar hızlı gelişirler. Bunlara dikkat ederseniz diktiğiniz parça en geç iki ayda köklenip filizlenir. Alt kısım ise 3-4 hafta içinde yeni filiz çıkarır. Üst kısım köksüz olduğu için yaprakları pörsüyebilir. Hava almayacağı şekilde naylonla kapatırsanız yapraklar pörsümeden köklenir. Bir ay kapalı tutmak yeter.

 66. Damla, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 6 ay önce kauçuk ağacı aldım. En üstte açmamış kırmızı kılıf vardı ve hala aynı şekilde duruyor. Ne açtı ne de kurudu. Boyu da uzamadı. Bu arada en alttan toprağa yakın yerden 3 yaprak verdi. Kılıftan ayrıldı. Bulunduğu yer havadar ve güneş alıyor. Bitki besini de düzenli aralıklarla kullanıyorum. Üstte açmayan kırmızı kılıf için ne yapmalıyım? Keseyim mi yoksa öylece kalsın mı?
  ***
  Çok acelecisiniz. Benim bazı bitkilerim bazen altı ay ara verebiliyor. Önemli olan şey evinizde sağlıklı ve canlı görünmesidir. Kauçukların en hızlı gelişim zamanı ilkbahar sonundan yaz ortasına kadardır. Diğer zamanlarda da gelişim gösterir ama o kadar hızlı değildir.

 67. Ahmet, Elazığ dedi ki:

  Bir ay önce kauçuğum ortadan kırılıp kopmuştu. Kopan kısmı saksıya diktim. Kırmızı açmamış yaprağı vardı. Hiçbir gelişme olmadı. Köklendiğini nasıl anlarım? Alt kısımda yapraklar yemyeşil ama gövde kuru ve filizlenecek yer yok gibi. Güneş ve esinti alıyor. Lütfen yardımcı olun.
  ***
  Bir ay köklenmesi için hiç de yeterli bir süre değil. Daha bekleyin. Köklü kısmı ise yakında filizlenir. Aceleci olmayın. Salon, ofis süs bitkileri sebzeler gibi hızlı büyümüyor. Bazen aylarca gelişmedikleri oluyor. Önemli olan şey güzel ve sağlıklı bir şekilde ortamın güzelliğine katkıda bulunmalarıdır o kadar.

 68. Mine, İstanbul dedi ki:

  Kauçuğumun 1.2 metre. Tek değil de çok dallı olmasını istiyorum. Dal vermesini sağlamak için yapacağım özel bir şey var mı?
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerine harfiyyen uyarsanız birkaç yan dal mutlaka verecektir. Sabredin ve bakımına dikkat edin.

 69. Ahmet, Elazığ dedi ki:

  Kauçuğumun tek yaprağını saksıya diktim. Havadar ve güneşli yerde ama sarardı. Yapraklarda bozulmalar görülse de köklenebilir mi?
  ***
  Hayır. Tek yaprak çeliği ile kauçuk çoğaltmak kesinlikle mümkün değildir.

 70. İrem, Kütahya dedi ki:

  Ponza taşı ve doğal humuslu toprak bulamıyorum. Hazır karışım topraklardan kullanacağım. Kauçuğum için nasıl bir toprak kullanabilirim?
  ***
  O da gayet iyi olur ama ponza taşı büyüyüp ağırlaşan bitkiler için çok önemli. Böylece ağırlık yüzünden toprakta oluşacak sıkışmalarda kökler havasız kalmaz. Gelişim sekteye uğramaz ve köklerin çürüme riski en aza iner.

 71. Maide, Tekirdağ dedi ki:

  Benim kauçuğum yanlarından dal çıkarmıştı. Çıkan dal beş yaprağa ulaşınca kestim ve suya koydum. Köklenebilir mi acaba yoksa yanlış mı yaptım?
  ***
  Köklenebilir. Pek yanlış yaptığınız söylenemez.

 72. Şükran, İzmir dedi ki:

  Kauçuğumun yapraklarının alt yüzeyi tamamen pas renginde. Sizce bu normal mi? Ben yemyeşil renginde olmasını istiyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Kauçuk çeşidine göre normaldir ve yapacağınız bir şey yoktur.

 73. Hkn52 dedi ki:

  Kauçuk çiçeğim son zamanlarda sürekli üsten filiz vererek yaprak açıyor. Yapraklarda sararma ve dökülme yok. Fakat üst kısımlardaki yaprakları kıvrık ve bükük. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Onlar güneş görmediği için öyle olmuştur. Eğer güneş gördüğünden eminseniz kökler topraktan gerekli elementleri alamıyor.

 74. Hkn52 dedi ki:

  Tavsiyenize uyarak kauçuk ağacını balkona çıkardım ayrıca toprağını da değiştirdim. Aldığımdan beri değişmemiştim. Saksı altında delik olmadığını ve dip kısımlarında toprağın çok ıslak ve toprağın çok sert olduğunu gördüm.. Torflu toprak ile değiştirdim kök uçlarını kestim. Umarım bu mevsimde toprak değişimi nedeni ile bir zarar görmez..
  ***
  Hayır kauçuk kökleri hassas değildir her zaman toprak değiştirilebilir. Fakat kökleri fazla keserek çok fazla rahatsız ettiyseniz bu sıcak yaz günlerinde belki bir süre kendisine gelemeyenilir.

 75. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba benim evimde balkonda beslediğim kauçuk ciğerim 4 metre yüksekliğe ulaştı. Çok büyüdüğü için yer kaplıyor. Satmayı düşünüyorum. Nerde satabilirim fikri olan var mı? Bir de fiyatı ne kadardır?

 76. Şebnem, Antalya dedi ki:

  Merhaba benim kavuçuğum şimdilik balkonda. Yalnız rüzgar çok ve bitkim küçük. Kırılacak diye korkuyorum. Az önce baktığımda biraz eğilmiş. Balkonda köşe bir yere çektim. Güneş alıyor. Gece olmasına rağmen şu an 24 derece dışarısı. Zarar almaz değil mi? Saksısını değiştirmem gerektiğini nasıl anlarım?
  ***
  Antalya’da kış boyunca dışarda kalsa hiçbir zarar olmaz. Balkonunuzda çok şiddetli rüzgar oluyorsa bu tür bitkilere uygun değil. Boyu biraz daha uzun olsa rüzgar saksısıyla devirir. İki yılda bir toprak değiştirin. Eğer kökleri saksıya sığmaz derecede çoğalırsa o zaman bir boy büyük saksıya geçirin.

 77. Sevcan dedi ki:

  Benim büyük bir kauçuk çiçeğim var. Bahcede bakıyorduk. Fakat yoğun soğuklar nedeniyle sanırım ölmek üzere. Yaprakları eğildi ve yaprak dipleri yumuşadı. Belki de çürümüştür. Şimdi kapalı balkona aldım. Normal şartlara göre daha ılık. Sizce kurtarma şansım var mıdır? Ne yapmalıyım?
  ***
  Hangi şehirdesiniz yazmamışsınız. -6 ve daha fazla soğuk olmuşsa büyük bir ihtimalle kökleriyle birlikte tamamen ölmüştür. İzmir gibi bir yerde iseniz belki ana gövde sağlamdır. Yakında yenide filizlenir. Canlı olup olmadığını anlamak için en üstten başlayarak kabuğunu bıçakla çizin. Bembeyaz süt çıkıyorsa canlıdır. Çıkmıyorsa o kısım ölmüştür. Canlı yeri bulana kadar deneyin ve ölü kısımları kesin.

 78. Koray, Ankara dedi ki:

  1m boyunda olan tek dal kauçuğum 2 sene içinde çok ihtimam göstermememize rağmen ofisimizde yaklaşık 3m oldu. Sürekli üstten yaprak vermeye devam ediyor. Pencere önünde ve direkt güneş almayan bir noktada yaprakları çok büyük olmasa da hayatına tüm hızıyla devam ediyor. Boyu tavana ulaştığı için daha fazla uzamaması için tepesinden kesmemiz bitkimizi üzere mi? Üzmez ise bunu hangi mevsimde yapmamız gerekir? Hiç Yan dalı bulunmuyor. Acaba yan dallar ile biraz genişlemesini nasıl sağlayabiliriz?
  ***
  Bunun için hem direkt güneş hem 24 saat esintili ortam lazım. Ankara’nın iklimine göre, haziran ayının ilk günlerinde kauçuğu açık havaya dışarı çıkarın. Kuvvetli güneş alacağı bir yerde olmalı. Bu süreçte üzerindeki güneşe alışık olmayan yapraklar yanacaktır hiç ciddiye almayın. 10 gün geçmesini bekleyin ki devamlı rüzgar ve güneş kauçuğun köklerini iyice aktifleştirsin. Sonra 30cm kalacak kadar kesip kısaltın ve yine açık havada (dışarda) kuvvetli güneş altında bekletin. En az 4 yerden filizlenecek, hızla dallar uzatacaktır. Yeni yaprakları güneşe alışıktır ve daha gösterişli olurlar. Ağustos ayının ortasında tekrar içeri alın (serin günleri beklemeden içeri almalısınız yoksa serin havaya adapte olmaya çalışır ve o sırada havasız-sıcak ortama alınınca yapraklarını döker). İçerde güneş alabileceği bir yerde bulundurun. Kauçuk güneş bitkisidir. Gölgede hiç gösterişli olmaz.

 79. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Ben bir yerden iki yaprağı ve birde açmakta olan yapraklı küçük bir dal aldım ve suya koydum. Yaklaşık 1 hafta sonra beyaz bor şeyler çıkmaya başladı. Şimdi halen suyun içinde o beyaz şeyler büyüyor. Yaklaşık 20-30 gündür suda. Ne yapmalıyım?
  ***
  Orta nemlilikte, pek kuru olmayan ama elleri ıslatacak kadar ıslak olmayan toprakla saksıya dikin (dikince sulamayın). Saksısıyla beraber, olduğu gibi şeffaf poşetle hava almayacağı şekilde kapatın. Güneş alacağı, güneşten ısınacağı bir pencere önüne koyun. Haftada bir açıp bir saat havalandırın. Bu şartta 5-6 hafta içinde köklenir. Kapalı iken ilk iki hafta toprak kurusa bile sulamayın. Gerçi kapalı olduğu için hiç kurumaz belki üst yüzey biraz kurur. 4 hafta tamamlanınca günün iki-üç saatı (geceleri) poşeti açık tutun. 6 hafta tamamlanınca artık poşet gerekmiyor. Yine güneşli pencere önünde dursun.

 80. Ayşe T. -Antalya dedi ki:

  Bahçemde kocaman bir kauçuk ağacı var. Ama son 10 gündür aşırı şekilde yaprak döküyor. Nerede ise kel kalacak. Ne yapmalıyım?
  ***
  Biliyorsunuz ocak ayında buralarda pek görülmeyen şiddette don olayları yaşandı. Didim’de kocaman kauçuk ağaçları vardı. Hepsi mahvoldu öldü gitti. Anlaşılan Antalya’da don olayı Didim’e göre biraz hafif geçmiş ama yine de yapraklar fena etkilenmiş. Dökülme bu sebepledir. Soğuktan yapraklar etkilenmiş, bozulmanın yaprak saplarına ilişmesi şimdiye kadar uzamış ve şimdi dökülüyorlar diye düşünüyorum. Korkulacak bir şey yok. İki üç hafta içinde canlanıp yeniden yapraklanmaya başlar.

 81. Koray, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 40 yaşında olan kauçuk bitkim geçtiğimiz ocak ayında balkonda -5 derecede kaldığı için çürümeye başladı. Hemen içeriye aldım ama ilk önce yapraklar siyahlaştı. Sonra genç dallar siyahlaşıp kurudu. Ana gövde haricinde tum dallar sungerimsi bir yumuşaklığa sahip. Kuruyan dalları ve yaprakları kestim. Yaşaması için ne yapmalıyım?
  ***
  Bu hale gelmiş bir kauçuğu her yerinden filizlendirecek tek şey devamlı, sürekli açık havada olmasıdır. Evde sıcağa alışıksa acele etmeyin. Değilse dışarda bırakın. Meteorolojiye göre ay sonuna kadar soğuk yok. Nisandan itibaren zaten İstanbulda ısı sıfıra düşmez. Muhtemelen nisan sonunda veya mayıs ortasına kadar filizlendiğini görürsünüz. Eğer gündüzleri uzun süreli güneş alırsa filizlenmesi uzun sürmez.

 82. Esra, Alanya dedi ki:

  Komşumun gözden çıkardığı kauçuk bir yıldır bende. Salonumda ışık alan bir yerde duruyor. Devamlı yeni yapraklar veriyor fakat yapraklar küçük büyümüyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Güneşsiz yerde yapraklar güdük kalır. Salonunuzun havadarlığı çok iyiymiş ki devamlı yaprak veriyor. Fakat güneş olmaması kötü.

 83. Anka, Ankara dedi ki:

  İnternette izlediğim bir videoda anlatıldığı şekliyle, kauçuk yaprağından 1,5 litrelik pet şişelerde, sera ortamı oluşturarak köklendirmeyi denedim. 3 yapraktan biri kurudu. Diğer ikisi de bir buçuk ay içinde epey köklendi ama herhangi bir filiz görünmüyor.Filizlenme aşaması daha da sürer mi? Ayrıca birkaç gündür üzerindeki kapağı çıkarıp sera ortamını yokettim. Doğru mu yaptım?
  ***
  Kauçuk bu şekilde çoğaltılamaz. Bazı bitkilerde tek yaprak köklense bile kesinlikle filizlenmez. Yaprak eğer dal parçası ile köklenmişse o dal parçası filizlenir. Kauçuk yaprak sapı dal değildir. Gerçek dalı olması gerekiyordu.

 84. İrem, Berlin dedi ki:

  1m boyunda kauçuk çiçeğim var gayet sağlıklı. Köke yakın kısmında beyaz uzantılar çıkmaya başladı. Onlar kök müdür? Acaba saksısı mı küçük?
  ***
  Kök olabilirler fakat bu saksısı küçük anlamına gelmez. Köklerin çokluğunu görmeniz lazım. Eğer saksıda sıkıçacak kadar çok görünüyorlarsa o durumda saksısı küçük kalmış demektir.

 85. Büşra Kılınç dedi ki:

  Kauçuk çiçeğim hızla yaprak döküyor. Alt tarafı tamamen döküldü. Sadece dal şeklinde kaldı. Üstte kalan yapraklar ise iyi durumda. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağını değiştirin ve mümkün olan en çok esintiyi hangi köşede alacaksa orada tutun. Hatta hava cereyanında bile tutsanız çok iyi olur. Kauçuk rüzgara büyük ihtiyaç duyar.

 86. Esin, Bursa dedi ki:

  Kauçuk çiçeğim çok güzel. Yaprakları geniş ve parlak. Ancak yapraklarının arasından nohut büyüklüğünden başlayıp incir büyüklüğünde ne olduğunu bilmediğim meyve çıkıyor. Bu nedir? Hiç çiçek açmadan bu meyveleri vermesi çok ilginç…Sizce bu nedir?
  ***
  Kauçuk bildiğimiz incir ile aynı cinstendir (Ficus). Sadece farklı türler. Çiçekleri meyvelerin içinde oluşuyor.

 87. Sara M.Ç. -Adapazarı dedi ki:

  Kauçuk çiçeğimin yaprakları arkasında para büyüklüğünde kahverengi lekelenmeler oldu. Neden acaba?
  ***
  Evinizde en fazla havadar-esintili ve hem de güneşli yer neresi ise oraya koyun. Havasız-ışıksız yerlerde böyle hastalıklanabiliyorlar.

 88. Candan, İzmir dedi ki:

  Merhaba Erdal Bey, Öncelikle biz amatörlerle böylesine detaylı ve öğretici paylaşımlarınız için size minnettar olduğumu belirtmek isterim. Sayfalarınız bir hazine kadar değerli.. Emeğiniz ve samimiyetiniz için çok teşekkürler. Size danışmak istediğim konular: 1) Nisan basında değiştirdiğim güzel kauçuğumun toprağını bu günlerde tekrar değiştirebilir miyim acaba? Sizden öğrendiğim ponzalı karışımla kaliteli hazır toprak kullanmak istiyorum. Toprak çok kof görünüyor ve bitkide gelişim hiç yok. 2) Boston eğreltisi, asplennium, boyu 1m.yi gecen paşa kılıcım, mum çiçeği ve zz plant gibi bitkilerimin de toprak değişimlerini bu günlerde yapabilir miyim?3) Kauçuk ve paşa kılıcını Nutri Leaf 20*20*20 ile beslemeye başladım Uygun mudur acaba? Tekrar teşekkür eder, iyi günler dilerim.
  ***
  Kauçuk bitkisinin pek kök hassasiyeti yoktur. Yılın her zamanında hatta köklerini rahatsız ederek bile saksı-toprak değiştirebilirsiniz. Gelişim yok demişsiniz. Sebep toprak değildir. Yerini sevmemiş. Kauçuk 7/24 esinti isteyen bir bitkidir. Güneşten mahrum edilmek de kötü etkiler. Şartlar elverişli ise hızlı gelişim gösterir. Diğer bitkileriniz toprakdeğişimi için biraz geç kaldınız gibi ama önemli değil. En uygun zaman mayıs ayının ikinci haftasıdır. Şimdi de yapabilirsiniz. Nutrileaf hakkında hiçbir bilgim yok. Ama 20-20-20 oranlar çok yüksek. Bahçelere dikili ağaç ve gül vb çalıları için uygundur. Saksılara dozajı fazla gelir ve kökleri yakar zehirler. Eğer seyrelterek dozajı beşte bir gibi indirirseniz zararı olmaz.

 89. Arap, Şanlıurfa dedi ki:

  Kauçuk çiçeğimin bütün yaprakları eski ve yeni yaprakları aşağıya doğru sarkmış. Nedeni nedir? Üç hafta önce toprağını değiştirdim ondan mı acaba? Yoksa yanlış sulamadan mı oluyor?
  ***
  Toprağını değiştirirken köklerini fazla hırpalamışsanız ondandır ama kauçuk bu gibi durumlarda diğer bitkiler kadar hassas değil yani yakında toparlanır. Bu arada mutlaka çok esintili bir yerde, en iyisi ışarda tutun ve her gün sulayın. Yakında canlanır hızla büyür. Açık havayı, esintiyi kauçuklar çok sever.

 90. Ayşe U. -Erciş dedi ki:

  Eşim bugün büyük bir saksı içinde biri 50cm, biri 75cm boylarında kauçuk getirdi. Bitki çok bakımsızdı. Toprağında sigara izmaritleri, çay artıkları vardı. Ve toprak aşırı derecede kurumuştu. Su döktüğüm halde toprağı yumuşamadı. Bıçakla toprağı kazmaya çalıştım. Toprak taşlaşmış. Dökülen su yanlardan akıp alttan çıkıyor. Toprağı köklerden kurtarmaya çalıştım ama ne ıslanıyor ne de kökleri bırakıyor. Küçük olan kauçukta sadece üstte iki yaprak kalmış ve en alttan 6-7 cm lik bir küçük dal var ve durumu iyi görünmüyor. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Acele etmeyin. Pencereleri uzun süre açık tutacağınız kadar havaların ısınmasını bekleyin. Güneşli ve çok havadar yerde gayet güzel gelişiyorlar. Havasız ortamlarda pek umut yok. Topraklarla şimdi uğraşmayın. Hiç su emmiyorsa bir iki saat su dolu kovada bekletin.

 91. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Cuma günü bir kauçuk aldım ve evin güney cephesinde pencere yanına yerleştirdim. Ama tabii binalardan dolayı güneş sadece belli saatlerde oluyor. Geldikten sonra yapraklarını suyla silip temizledim. Gerçi hala su lekesi gibi lekeler var. Bunları hafif sabunlu suyla çıkarmayı denesem uygun olur mu? Bir de geldikten 1-2 gün sonra yapraklarında bombeler oluştu ama toprağı gayet nemli görünüyor. Yine de biraz su verdim ama fazla da sulamak istemedim. Bu bombelerin diğer bir sebebi de yeni bir yere gelmenin şoku olabilir mi? Bu konuda ne yapmamı tavsiye edersiniz? Saksısı boyuna göre çok küçük olduğu için saksını da değiştireceğim. Biraz kum aldım toprağa eklemek için. Ponza taşı mevcut değil. Yine 3 ölçü toprak +1 ölçü ponza taşı oranı için ponza taşı yerine kum kullansam uygun olur mu?
  ***
  Bombelilik belki vardı da geç farkettiniz. Ya da eğer kauçuk sıcak ve fazla hava nemliliği olan bir serada hızlı bir gelişim göstermiş ve yaprakların olgunluklarının tamamlanması da henüz yeni oldu ise faklı şartta bombelenme hatta kenarlardan başlayıp kuruma gibi bozulmalar olabilir. Sabunlu su yaprakların canlı dokularına zarar verebilir. Ben bu tür lekeleri islak bezi biraz bastırarak silmeyle gideriyorum. Siz de öyle deneyin. Ponza taşı yerine kum kauçuk için uygundur. Hem saksıyı daha fazla ağırlaştırır ve rüzgarda devrilme riskini azaltır. Ayrıca saksıya toprak doldurmadan ünce 2-3 parmak yüksekliğinde ağır taşlar koyabilirsiniz.

 92. Murat, İstanbul dedi ki:

  Çok güzel bir kauçuk ağacı vardı ama bahçede kaldığı için üzerine kar yağdı ve şu an yaprakları tamamen kurumuş halde ve çok cansız. Acaba tekrar eski canlılığına kavuşabilir mi?
  ***
  Ana gövdesi donup ölmemişse, sağlıklı ise, uzun dallarını kısaltarak budayın. Yine dışarıda tutarsanız yaz sonuna kadar eskisinden iki üç misli daha güzel bir hale gelir. Yaz sonunda, sonbahar serinlerinin başlamasını beklemeden içeri almanız şart.

 93. Esra, İstanbul dedi ki:

  Balkonda saksıdaki gayet sağlıklı kauçuğumu bahçeye dikebilir miyim?
  ***
  İstanbul’da kış soğuklarını kaldıramaz.

 94. Seda, İstanbul dedi ki:

  Kaucuk cicegimiz evimizde yaklasik 8 yildir bizimle. Salonumuzda havadar ve gunesli bir yerde duruyor. Yaklasik 2 metre boyunda ama alt tarafinda sadece 3 ciliz dal disinda sipsivri ve artik yan yatiyor. Daha govdeli olmasi icin ne yapmamizi onerirsiniz? tepesinden 1 metre kessek olur mu? topragini tamamen hic degistirmedik ve besin de koymadik hic. Balkonumuz yok.
  ***
  Sekiz yıldır hiç toprak değiştirmemiş ve bitki besini filan vermemişsiniz. Ondan dolayı artık güçlü gelişemez. Evet kısatmanız iyi olur ama şu sırayı izleyin: Önce toprağının biraz kurumasını bekleyin. Sonra kesip kısaltın. Çok süt akıtacağından dolayı önce ıslak bez hazırlayın. Kesmeden önce gazete kağıtları serip yatırın öyle kesin ve kestikten sonra sütü biraz aksın. Sonra ıslak bezle sarıp kaldırın. Bez bir saat filan kalsın. Böylece akıntı durmuş olur. Sonra uzun süre açık bırakabileceğiniz bir pencere yanına koyun ve sulayın. Bundan sonra daha büyük bir saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarın. Köklerini eski toprağından tamamen arındırmanız hiç gerekmez ama eski toprağı ne kadar giderirseniz o kadar iyi olur. Bu işlemlerde kökler zarar görecek diye korkmayın çünkü kauçuk kökleri diğer bitkilerin kökleri kadar hassas değildir hiçbir şey olmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)