Asteraceae, Papatyagiller

Kasımpatı, ayçiçeği ve papatyalardan bildiğimiz Asteraceae bitki ailesinin genel özellikleri hakkında kısa bilgiler.

Dünyanın en kalabalık bitki ailesi. Tespit edilebildiği kadarıyla 1620 cins, 23 bin küsür tür. İnsanların islah ederek tarımda ve çiçekçilikte kullandıkları, yetiştirdikleri bitkilerin %10 kadarı bu familyadandır.

Familyanın temsilcisi ve tipik özelliği

Asteraceae familyasının örnek türü Astereae cinsinden aster (yıldızpatı). Asterde ve ayçiçeğinde net olarak görebildiğimiz gibi çok sayıda minik çiçekler bir arada spiral dizilimli gelişmiştir. Bir papatya çiçeği aslında birçok çiçekler topluluğudur. Böylece Papatyagiller diğer bitkilerden kolayca ayrılır (birkaçı istisna). Katmerli kasımpatları ve yıldız çiçekleri bu kural dışında değildir. Büyük taç yapraklarının arasında mini gerçek çiçekleri bulunur.

Bu sitede ele aldığım türlerin tümünü Asteraceae katetorisinde inceleyebilirsiniz.

Yapraklar, dallar, kökler

Çok çeşitli. Genelleme yapılamaz. Sadece şu dört türü bile hiçbir genelleme yapılamayacağını gösterir: marul, ayçiçeği, yıldız çiçeği, Gerbera.

Bir aster çiçeğinin içindeki minik gerçek çiçekler.

Bir aster çiçeğinin içindeki minik gerçek çiçekler.

Kuraklığa uyumlu ve fazla güneş isteyen Asteracea türlerinin yaprakları çoğunlukla ya reçinelidir ya latekslidir.

Kökler genelde kazık kök. Bazı türlerde ince saçak kökler olur. Yıldızçiçeği vb türlerde ise yumrulu kökler. Dallar ve gövde her türde olmaz. Örneğin gazanya, karahindiba ve gerberada kazık kökün üst kısmı yok decek kadar çok kısa bir rizom gövde teşkil eder.

Meyvesi, tohumu

Hem meyve hem tohum.. Buna en iyi örnek ay çekirdeği. Meyveler meyvesiz salt çekirdek tohum gibi olup kuruyunca tam bir tohum olur. Diğer türlerde de, büyüklük ve şekil farklı olmakla beraber yapı aynıdır. Buna botanik ilminde kupsela denir (ing. cypsela).

Yaşam alanları

Kutuplar dışında dünyanın her yerinde, en çok ekvator kuşağında ve subtropikal iklim özelliği taşıyan bölgelerde yaşarlar. İnsanların ve kuşların göçleri bazı türleri bütün dünyaya yaymıştır.

Asteraceae (Papatyagiller) türleri genellikle açık alanları, kırları, çayırlıkları tercih ederler. Orman kenarlarında da bulunur. Ormanda, kayalıklarda bulunan türleri nadirdir.

Ekonomide yeri

Papatyagiller familyasından birçok tür insanların beslenmesinden çiçek sevgisine kadar büyük önem taşır. Devletlerin ekonomilerinde de önemli yer tutarlar. En önemlisi Ayçiçeği’dir. Çiçekçilik sektöründe ise ilk akla gelen türler kasımpatı, jerbera, yıldız çiçeği ve papatyalar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |


'Asteraceae, Papatyagiller' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Ben sonbaharda çiçeklenirler diye biliyordum. Şu anda çiçeklenmeye başladılar yani normal mi?
  ***
  Bunlarda her tür farklı. Bence normaldir.

 2. Tülay dedi ki:

  Kaynakçasını paylaşabilir misiniz?
  ***
  Tülay Hanım, birçok yabancı kaynaklardan okuyarak öğreniyor, birebir tercüme etmeden, derleme bilgilerimi kendimce yazıyorum. Aslında zamanında kaynakları not edip sayfanın en altında belirtseydim çok iyi olurdu. Maalesef düşünememişim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)