Clerodendrum bungei, Meksika ortancası

Fazlaca arsız bir şekilde kök sürgünleriyle etrafa yayılan, çalı şeklinde bir bahçe bitkisidir.

Meksika ortancasi, Clerodendrum bungei

En yaygın adı Meksika ortancasıdır. Gerçekte ne Meksikalıdır ne de bir ortanca türüdür. Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasındandır. Daha önce Verbenaceae familyasından kabul edilen Clerodendrom cinsi türleri yeni biyolojik keşiflerden sonra 1990’lı yıllarda Ballıbabagillerden sayılmışlar.

Anavatanı Çin ve Kuzey Hindistan. Yayılmacı tabiatından ötürü Güney Amerika, Meksika, Florida ve benzer iklimli yerlerin doğal çevre bitkileri haline gelmiş.

Bakıma, suyu ve güneşe göre boyu 1m – 2m arasında değişir. Dünyada en çok Meksika ortancası diye tanınıyor. [Bu cinsin başka bir türü, beyaz çiçeklisi keşmir buketidir. Bizde yanlış olarak arap fulü derler.]

Meksika ortancasi, Clerodendrum bungeiKışa dayanıklılığı: -18C derece soğuğa dayanır. Bütün dalları donsa bile ilkbaharda kökten hızlı bir şekilde birçok sürgün çıkarır. Kışın yapraklarını döker.

Güneş ihtiyacı: Aşırı güneş, yarı güneş, hafif gölge. Sadece koyu gölge uygun değil.

Toprak: Gübrelenmiş iyi herhangi toprak. Kumlu, killi, humuslu pek farketmez.

Sulama: Yerinde iyice yerleştikten sonra şiddetli kuraklıklara çok iyi dayanır, aynı zamanda suyu da sever. Hızlı büyemesi için yazın her gün bile sulanabilir.

Bahçe bitkisi olduğu halde doğrudan bahçeye değil geniş saksılara dikilmesi tavsiye edilir. Çünkü kök sürgünleriyle çevreye yayılmada çok hızlıdır.

Çoğaltılması: Kendiliğinden hızla çoğalır. Dipten parçalar ayırır başka yere dikerseniz kesin tutarlar. Tepe çelikleri de toprağa diker dikmez köklenir. Kök parçalarından bile filizlenebilir. Dikildiği bahçeleri istila ettiğinde tamamen sökülüp yok edilseler bile kıyıda köşede kalan köklerinden türeyerek tekrar bahçeleri istila ettiği görülmüş.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Clerodendrum bungei, Meksika ortancası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Bu bitkinin alacalı yapraklısı evde saksıda yaprağı dőkülse bile tekrar çıkıyor. sitede olan bahçede yapraksız duruyor.
  ***
  Evde olur mu ki? Evde sağlığı nasıl? Yani sağlıklı gelişeceğini sanmıyorum. Evde kof sağlıksız gelişmeler olacaktır diye düşünüyorum. belki de yanılıyorumdur. Sizce durumu nasıl?

 2. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Evdekinin yaprakları böyle değil alacalı renkte. serada yapraklarını döktü donuyor zannettim içeri aldım. yaprak ve yeni filizler çıkardı. Kesinlikle yaprakları böyle değil sitedeki cinsi biliyorum evde olmaz bahçe bitkisidir.
  ***
  İkisi de bahçe bitkisi. Kışın yapraklarını döküp dinlenmeleri daha iyi olur. Yaprakları beyazlı olanı Clerodendrum bungei ‘Pink Diamond’ kültivarı. Her ikisi de tamamıyla aynı tür olup bakım şartları da gelişim özellikleri de tamamıyla aynıdır.

 3. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Bizim burada boşta olan her arazide var. Dediğiniz gibi, bayağı istilacılar. Ben bu çiçeği çok seviyorum fakat buralarda, yapraklarının yaymış kötü koku yüzünden pek sevilmezler. Ama yapraklarının aksine, çiçekleri güzel kokar. Sıcaklar arttığı zaman yapraklarının kokusu çiçeklerin kokusunu bastırıyor. Saksıya dikmeyi ben de düşündüm fakat bu özelliğinden dolayı vaz geçtim.
  ***
  Yapraklarının kötü kokusu doğru ama ancak yapraklar rahatsız edildiğinde veya el ile ovuşturulduğunda ortaya çıkıyor. Anladığım kadarıyla Rize gibi havası fazla nemli bölgelerde yazın kokusu kendiliğinden çevreye yayılıyor. O halde doğu karadeniz bölgemize uygun değil. Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim.

 4. isimsiz dedi ki:

  Acaba bu Meksika Ortancasını nereden satın alabilirim?
  ***
  Fidanlıklarda bulabilirsiniz. Nisan mayıs aylarında her türlü bitki her yerde bulanabilir. Şimdilik acele etmeyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)