Arap fulü, Clerodendrum chinense

Yanlış bir isimlendirmeyle Arap fulü denen Clerodendrum chinense güzel kokulu çiçek açan iri yapraklı çalı türü bir süs bitkisidir.

İlkbaharın sonuna doğru hoş kokulu çiçekler açar. Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasının Clerodendrum cinsine bağlı olup uzun ömürlüdür. Anavatanı Çin’in güneyidir. Yurdumuzda deniz etkisine sahip bölgelerde uzun ömürlü bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Arap fulü (Clerodendrum chinense)

Arap fulü (Clerodendrum chinense)

Bilimsel adı Clerodendrum chinense. Eski bilimsel adı Clerodendrum fragrans. İri yapraklı, çalı gibi gelişen bir süs bitkisidir. Boyu genelde 1 metreden kısa olmaz. 2 metreyi aşabilir. Kışın yapraklarını döker. Pek soğuk görmezse bütün yıl yeşil yapraklıdır. Her zaman çiçek açamasa bile iri yapraklı sık dallarıyla çok güzeldir.

Arap fulü diyenler var. Yanlış bir isimlendirme. Ful Arap yasemininin katmerli iri çiçek açan bir çeşididir. Clerodendrum chinense ise Ballıbabagillerdendir, yaseminlerle hiçbir ilgisi yok. Karışmasın diye veya tür ile ilgili yanılmaların olmaması için buna başka bir isim verilmeli. Amerikalıların dediği gibi Keşmir buketi (Cashmere Bouquet) demek daha doğru olur.

Karasal iklime uygun değildir. Kışın en fazla -7°C soğuğa dayanır. Daha fazla soğukta soğuğun şiddetine göre dallarda büyük zarar oluşabilir. -10C derece soğuk havaya tüm dallarını kaybederek belki dayanabilir. Böylece her bahar sıfırlanmış olarak kökten yeni sürgünlerle hayata devam eder.

İyi besleyici, biraz su tutabilen toprakları sever. Suyu sever. Gereken şartlar yerindeyse bulunduğu yeri istila eder. Toprak altı uzantılarıyla çevreye yayılır her yeri kaplar. Onun için iklimi ve toprağı uygun yerlerde direkt bahçeye dikilmemesi, saksılarda yetiştirilmesi tavsiye edilir. Bir yıl içinde saksıya sığmaz olur. Böyle olmuyorsa yeterince besleyici toprakta değil veya bakımını yanlış yapıyorsunuz demektir.

Toprak seçmiyor. Asitli, nötr ve hafif alkalinli topraklarda gayet güzel yetişir. Yeter ki toprak iyi besleyici olsun. Eski koyun veya keçi gübresi karıştırılmış humuslu kara toprak + kırmızı toprak karışımı bu bitkiye çok iyi gelir.

Güneşe fazlaca ihtiyacı var. Aşırı sıcak olabilen memleketlerde hafif ağaç gölgelerinde daha iyi yetişir. İstanbul’da güneşli yerlerde yetiştirilmeli. Ankara’da da öyle fakat Ankara’da kış soğuklarına dayanamayacağı için kış boyunca kapalı çok serin bir yere alıp dinlendirerek korumak şart.

Kış sonunda tam dipten budama yapabilirsiniz. Daha sonra çıkan dallarda seyrekleştirme yapmalısınız ki fazla sıkışık olmasın. Yoksa yapraklarda çeşitli mantar hastalıkları türer. Bunun önüne geçmek için ayrıca sulamayı akşamları yapmayın sabahları yapın. Yeri esintili bir yer olmalı. Bahçede bile olsa rüzgar almayan kuytu yerlerde pek sağlıklı olmaz.

Çoğaltılması (en basit ve kolay yolu) kökten verdiği sürgünlerin ayrılmasıyla yapılır. » Kök çeliği yöntemilye de çoğaltabilirsiniz. Yazın yarı olgun dallardan çelikle çoğaltmayı ayrıca deneyebilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Arap fulü, Clerodendrum chinense' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Seher, Adana dedi ki:

    Arap fulu ile ilgisi olmayan bu bitkinin acımtrak yoğun kokusu olur. çiçeklerini toplu şekilde açar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)