Ful Yasemini

Jasminum Sambac ‘Grand Duke of Tuscany’ – ful sıcağı ve güneşi seven ve yaseminler arasında en güzel kokuya sahip olanlardan biridir. Evlerde yetiştirilebilir.

Oleaceae (zeytingiller) familyasından Jasminum (Yasemin) cinsinin Jasminum Sambac (Arap yasemini) türünün Jasminum Sambac ‘Grand Duke of Tuscany’ kültivarıdır. Ful yaseminin diğer kültivarlardan ayırdedici özelliği çiçeklerinin katmerliliğinin fazla olmasıdır.

Başlıca özellikleri

Hem tırmanıcı hem çalı formunda olabilen bir bitkidir. Çok yavaş gelişir. Ancak yıllar geçip kök sistemi adamakıllı güçlendiğinde gelişimi hızlanır. Uzun ve esnek dallar uzattığında akıllıca budamalarla gardenya gibi çalı görünümlü çiçekli bir bitki şeklinde tutabilirsiniz. Gerçi ful yasemin fazla uzun süreli güneş alacağı bir yerde olunca çalı formunu kendiliğinden alır. Az güneşte uzar gider. Her halinde dekoratiftir.

Jasminum Sambac 'Grand Duke of Tuscany'

Jasminum Sambac ‘Grand Duke of Tuscany’

Oval ve tek parça olan yapraklar pek düzgün değildir. Biraz eğri büğrü olurlar. Bir yıldan fazla bir süre yeşil ve taze görünümde kalan yapraklar iki veya üç, bazen dört tane olarak dalı çevreler tarzda karşılıklı gelişir. Yaprak sapları 4-5mm gibi gayet kısadır.

Ful yasemini çiçeklerinin yoğun ve keskin kokusu en beğenilen kokulardandır. Yetişkin, birkaç yıllık ve doğru şartlarda doğru bakımı yapılan fuller ilkbahardan (bazen yazın başlayarak) sonbahar başına kadar ara ara çiçek açar. Çiçek tomurcukları mini brokoli gibi ortaya çıkar. Tomurcuktan ziyade çiçeğin hiç olgunlaşmamış yeşil ve minyatür hali gibi görünürler. Bazen tomurcuklanma kristata formunda gürce olur (horoz ibiği gibi). Büyüdükçe rengi açılır. Tam beyaz olduklarında koku salarlar. Solmadan bembeyaz kalabilmeleri 24 saati pek geçmez. Ful çiçeği tam beyaz olmaya yaklaşmışken 5cm kadar dalı ile kesip almak ve olgun bir domatese saplamak, biblo gibi evde bir yere koymak Ege – Akdeniz bölgelerimizde eski bir adettir. Böylece çiçek 24 saatten daha fazla süre, belki 2-3 gün eve koku salar durur.

Tekrar tekrar çiçeklenmesi için püf noktası: Çiçekler daima yeni, taze yan dallarda açar. Çiçekleri solmuş dalları kısaltın ya da dipten kesin. Böylece yeniden filizlenir. Yeni uzattığı dalları tekrar çiçek açar. Her zaman budama yapabilirsiniz.

İklim isteği: Akdeniz iklimine tam uyumludur. Yapraklarını kışın dökmez. Sıcak sevdiğinden dolayı sonbaharda erkenden gelişimi durur ve ilkbaharda uyanmakta acele etmez. Ful yasemin kışın -4C dereceye kadar yaprakları bile zarar görmeden dayanır. -8C dereceye kadar yapraklarını ve hassas taze dallarını kaybederek dayanır. Daha fazla soğukta toprak üstü tüm dalları kurur (duruma göre toprak altı dahil tamamıyla kuruyup ölebilir). İstanbul’da sadece güney cephelerde kışın soğuktan hiç zarar görmez.

Yetiştirilmesi, bakımı

Öncelikle sıcağı sevdiğini, serin yerlerde çiçek açmaya pek yeltenmeyeceğini bilmelisiniz. Güneş ihtiyacı ise tam gün, yarım gün, direkt olmayan az güneş hatta hafif gölge bile ful yasemin için uygundur. Her yere uyar (koyu gölge hariç). Güneş yeterli olsa bile yeri serin olacaksa bu durumda köklerinin zor sığacağı kadar büyüklükte plastik saksıda yetiştirin. Böylece kökleri güneşten ısınır ve mutlaka çiçek açar.

Evde ful yetiştirmek istiyorsanız bulunduğu yer havadar-esintili, sıcak ve güneşli olmalıdır.  Güneş dalları, yaprakları ve saksıyı ısıtırsa çiçek açması kesindir. Ev içinde saksıda toprak havadar olmak zorunda. Toprağına kuvars kumu ve ponza taşı karıştırarak havadarlığını da süzekliğini de iyice arttırmalısınız.

Toprak  ve pH hassaslığı

Jasminum sambac çeşitleri bitkisel organik maddelerce zengin (çürüntülü ve humuslu), az asitli ve nötr topraklarda gayet güzel yetişirler (pH 6.1 – 7.5 arası). Ful ise asitliliği biraz daha fazla topraklarda daha güzel yetişir  (pH 5.1 – 6 arası). Alkalinli topraklara da uyum sağlayabiliyor ama coşkulu bir gelişim pek mümkün olmaz. Asitli toprak imkanınız yoksa toprağını kabartıp çiğ kabak püresi, domates püresi gibi maddeler karıştırın. Bunu ilkbahar başında ve yaz başında tekrarlayın. Sulama suyunun da mümkün mertebe kireçsiz olmasına dikkat edin. Ara sıra demlikte artan koyu demli çay ile sulayın.

Sulama sıklığı

Ful için genel anlamda sulama tavsiyeleri toprak kurudukça sulanması gerektiği yönündedir. Toprak ıslaklığını yitirince, nemini de biraz yitirince sulanabilir. Kışın nem de neredeyse tamamen gidene kadar beklenilmeli sonra sulanmalı.

Besin-gübre verme

Toprağın alkalinliliğini ve tuzluluğunu arttıracağından dolayı doğal gübreler vermemelisiniz. Usulüne uygun üretilen güvenilir marka solucan gübresi olabilir. Aslında ful yasemin için en faydalısı kestane gübresidir. Bunlardan bulamazsanız genel amaçlı sıvı bitki besininden sadece ayda bir defa verin. Kışın vermeyin.

Saksı değiştirme

Kökler saksı içinde sıkı bir yumak oluşturmaya başlamaya doğru daha büyük bir saksıya almalısınız. Bazı bitkiler saksı içinde köklerinin yoğun sıkı yumak gibi olmasını sever, Ful öyle değildir. Fakat bununla beraber aşırı sıcakların olmadığı memleketlerde çok büyük saksılar iyi değil. Çünkü ful gelişiminde ve çiçeklenmesinde köklerinin ısınması önemlidir. Bunun için gereğinden fazla büyük saksılara dikmeyin ama kökler de fazla sıkışık kalmamalı.

Dinlendirme ve budama

Kışın soğukta kalıp gelişimi mümkün olmuyorsa zaten güzelce dinleniyor. Ama eğer bütün yıl güzelce gelişim gösterebileceği şartlarda yetiştiriyorsanız aralık ayının ortasından şubat ayının başına kadar sulamayı bir hayli azaltarak dinlendirmelisiniz. Dinlendirme sonunda güzelce budayın. İstediğiniz gibi budayabilirsiniz. Ayrıca çiçekler geçtiğinde de ufak tefek budamalar yapın. Tekrar tekrar çiçek açması için budamaların faydası olur.

Çoğaltılması

Basit daldırma, yarı olgun dal çeliği ve tepe çeliği ile kolayca köklenir. Bu usullerle çoğaltılması mümkündür ama dikkat ister. Fazla uğraştırmayan, ihmal edilmeye uygun, en basit ful çoğaltma yöntemi ise şudur:

Bahar başında don olayları görülmeyen (istanbul gibi) yerlerde Mart sonunda güçlü ve yapraklı dallarını kesip küçük saksılara direkt toprağa dikin. Toprak iri dişli kum veya perlit ile yarı yarıya karışım olsun. Devamlı esintili ve az güneşli yerde tutun (devamlı esinti ve serinlik önemli). Haziran başında daha iyi güneş alabilecekleri sıcak yere alın. Yeni filizlenmelerle büyümeye başlarlar. Bu yıl çiçek açarlar mı belli olmaz ama sonraki yıl kesinlikle çiçek açarlar. Bu usulde ful çoğaltmayı hafif don olayları -3C dereceyi pek aşmayan yerlerde sonbahar sonunda başlatabilirsiniz.

Zararlıları

Örümcek bitler fullere fena zarar verir ve zararı da pek belli olmaz. Zira hem ful yaprakları mantar hastalıklarına dayanıklıdır (yani bitlerin tahribatları mantar hastalıklarına pek yol açmaz) hem de örümcek bitler ful yapraklarında ağ gibi oluşumlar yapmaz. Bu sebeplerden dolayı örümcek bitlerin ful yapraklarında aşırı çoğalmalarını ve bitkinin neredeyse tüm enerjisini, gücünü sömürdüklerini anlayamazsınız. Görünürde sadece gelişim durmuştur. Genelde esintisi az yerlerde çoğalırlar. Yaprak altlarında ürerler. Su sıkarak sık sık yıkamakla kurtulabilirsiniz. Ya da » ilgili sayfada adını verdiğim ilaçtan kullanmalısınız.


'Ful Yasemini' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayten Kaya dedi ki:

  Ful çiçeğim dışarda dondu. Tekrar canlanır mı?
  ***
  Ne derece donduğuna bağlı. İstanbulda fazla soğuklardan sadece yaprakları ve hassas dalları bozulur. Daha soğuk olan yerlerde kışın dışarda bırakılmamalı.

 2. Zeki İnce dedi ki:

  Ful çiçeği hakkında bilgi almak istiyorum. Bende ailemden kalma 70 senelik ful çiçeği var. Üretmek istiyorum olmadı. Artık ölmek üzere. Bana yenisini almak için adres yazar mısınız? Nereden temin edebilirim? Ben Gemlik’te oturuyorum lütfen bana adres bildiriniz çok rica ediyorum.
  ***
  Yukarda anlattığım usullerde sorunsuz kökleniyor. Okuyup deneyin.

 3. Arife, Mersin dedi ki:

  Fulun parfümü var mı?

 4. Sabit D. -Rize dedi ki:

  Eşim bu çiçeği çok seviyor ancak bir türlü ulaşamadık. Elinde olan ücretle satmak isteyenler lütfen ***** mail adresinden ulaşabilir mi çok memnun olurum..

 5. Hulya, Tokat dedi ki:

  (Sabit Durmaz’a…) Yasemin, çocukluğumun geçtiği evde yan komşumuzun bahçesinden bizim bahçeye sarkan kocaman bir ağaçtı ve bahçemiz buram buram yasemin kokardı. Ben de yıllarca çok aradım bu çiçeği. Tesadüfen Samsun Atakumda Marin Otelin yanındaki Gizem Çiçekçilikte buldum bu yaz. Şimdi balkonumda tekrar çocukluğuma dönüyorum onunla. Bu arada ful’ü başka bir çiçek sanıyordum yanılmışım.

 6. Didem dedi ki:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz tüm güzel bilgiler için özellikle teşekkür ederim. Benim iki arap yaseminim var ve ikisi de bu yıl yaz başında açıp bir daha hiç çiçek vermediler. Sürekli yeni sürgün vermeye devam ediyorlar ancak tek bir çiçek olmadı üzerlerinde. Yukarda verdiğiniz bilgileri okudum. Sürgünleri azaltmanın dışında ne yapabilirm (en az yarım gün güneş altındalar).
  ***
  Sürgünler 20 cm’den fazla uzayınca tepelerini kesin. Yanlardan dallar çıkarır o yeni dallardan çiçek açması gerekir.

 7. Özge Ö. -KKTC dedi ki:

  Bahçemde iki tane ful’um var ama ikisinden de tam randıman alamıyorum. Cılızlar hep. Çiçek veriyorlar ancak çok gelişmiyorlar. Genelde yaprakları sarıya yakın, yemyeşil değil. Demir ihtiyacı çok olur diyorlar. Ne önerirsiniz?
  ***
  Demir ihtiyacı vesaire herkes bir şey der siz onlara bakmayın. Toprak suyu iyi süzdürür, havadar ve humuslu olmalı. Havadar olmayan toprakta yaşasa bile kökler çevreye dağılamaz. Toprak çok besleyici, demirli filan olsa bile kökler her yere uzayamadığı için bitki faydalanamaz. İlkbaharda söküp 40-50 cm kadar derin ve genişlikte toprağı boşaltın. 4 ölçü humuslu yaprak çürüntülü toprak (veya iyi bir kompost), üç ölçü ponza taşı, iki ölçü kırmızı killi toprak karışımı ile doldurun fulünüzü dikin. Böyle hem besleyici hem asitli hem iyi havadar bir toprakta çok daha sağlıklı ve kuvvetli gelişecektir. Saksıda yetiştiriyorsanız aynı bu karışıma dikin.

 8. Mehmet K. -İstanbul dedi ki:

  Bugün evimdeki ful çiçeğimde böcekler gördüm. Hemen toprağını değiştim. Üzerindeki parazitleri temizledim. Yaprakları teker teker sildim. Çiçekçilerden alınan topraktan parazit gelmiş. Bu yasemin türünü teneke saksıya dikmek gerekirmiş okuduklarıma göre.
  ***
  Yapraklardaki parazitler yeni topraktan gelmiş olsa bile toprak değiştirmek gerekmez. Hem bu zamanda toprak değiştirmek yanlış. Teneke kutu hikayesi hem doğru hem sakat bilgi. Yukarda anlattığım gibi yetiştirin. Ben de öyle yapıyorum. Hiçbir problem yok.

 9. Serkan, Adana dedi ki:

  Şu güzelim çiçeği kaç tane çelik denedimse de tutturamadım. Geçen ekimden beri dallardan biri yeşil ve yaprak falan açmadı. Diğerleri de hep kurudu. Anlamadım gitti.
  ***
  Böyle sorunların sebebi toprağının köklenmeye uygun olmamasıdır. Sıkı, sert, ağır topraklarda bitkiler yeterince köklenemiyor. Sonuçta gelişim hiç olmaz ya da çok az olur. Toprak çok gevşek olmalı. Bu sadece dal köklendirmek için değil. Zaten köklü olan bitkilere de böylesi toprak gerekiyor. Çoğaltılması kısmında yazdığım usullerle çoğaltmaya çalışın.

 10. Özen, Ayvalık dedi ki:

  Ful benim küçüklük anılarımdaki bir çiçek olduğu için, bulduğum bir çiçekçiden hemen aldım. Neredeyse üç sene oluyor hiç çiçek açmadı. Ben hala elbette açacak diye sabırla açacağı günü bekliyorum. Ayrıca yaprakları da arada bir kağıt gibi sertleşiyor. Sebebinin az sudanmı çok sudanmı olduğunu çözemedim. Bazen normale dönüyor. Bu konuda vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Çiçek açmama sebebi güneşten mahrum ettiğiniz içindir. En kötü ihtimalle günde en az üç saat direkt güneş alabilmeli. Güneş yeterliyse toprağı çok kötüdür, besleyici vasfı kalmamış olabilir. Tomurcuklar oluşamadan bozuluyordur. Gözle farkedilemez. Sonra, toprak kesinlikle asitli olmalı. Ful asitli toprak istiyor. Açelya toprağı alın, bulabilirseniz kırmızı killi toprak ile aynı ölçülerde karıştırın. Bu karışıma 1/4 oranında ponza taşı karıştırın. Açık havada tutuyorsanız 1/5 oranında olacak. Sırf açelya toprağına da dikebilirsiniz.

 11. Serkan, Adana dedi ki:

  O kadar denedim tutmadı ben de kolaya kaçtım gittim hazır tutmuş ful aldım. Aslında çiçekleri kendim üretmeyi severim ama bu sefer böyle oldu. Şimdi ne zaman çiçek açacak diye bekliyoruz. :)

 12. Meryem, Hatay dedi ki:

  Ful ne zaman çiçek açar?
  ***
  ilkbahardan sonbahara kadar ama en çok yaz başında.

 13. Behlül, İzmir dedi ki:

  Bahçemize 2 adet ful diktim. İkisi de tuttu boy atmaya başladı. Amacım bahçe duvarımızın üzerindeki çite çiçeği sardırmak istiyorum. Topraktan itibaren uzasın sarsın diye kargı kullandım. Boyu çite ulaştı sayılır. Sormak istediğim çiçeği çiitin en üstünden aşağı doğru mu sardırmak ve bakımı için ne yapmalıyım güzel gelişmesi için?
  ***
  Güneşli bahçelerde ve alkalinli toprakta çit sarmaşığı gibi işe yaramaz. Daha ziyade az dallı çalı gibi gelişir. Asitli olmayan topraklarda yıllarca yerinde sayma özelliği gösterir. Toprağı asitli ve besleyici olursa, yaz boyunca dikkatle sularsanız daha iyi gelişebilir. 2 – 3 metreye kadar uzayabilir ancak bu yıl sanmıyorum. Kendi haline bırakırsanız susuzluğa dayanıklı az dallı bir çalı olacaktır. Kırmızı toprak ve açelya toprağı karışımı yapmanızı tavsiye ederim. Topraktan demir almada pek becerikli değildir bu yüzden asitli toprak şart. Yoksa hızlı bir gelişim beklemeyin.

 14. Meryem, Hatay dedi ki:

  Çiçek açtı ama normalde çiçek uzun süre güzelliğini korur diye biliyorum. Fakat açtıktan kısa bir süre sonra rengi mürekkebe batırılmış gibi oldu bunun sebebi nedir?
  ***
  Çiçek ömrü sıcak hava, kuru hava sebebiyle kısa olabilir normaldir. Çiçekler solunca kahverengi gibi turuncumsu renk alır.

 15. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bu sene sıcaklar birden bastırdı. Bizim apartmanın bahçesindeki ful çiçeğinin üzerindeki 20 kadar çiçek ve bir o kadar tomurcuk 2 gün içinde kurudu, çünkü 2 gün içinde sıcaklık 40 C ye vurdu.
  ***
  Yazık.. Belki güçsüzdü tedbirsiz yakalandı. Potasyum ağırlıklı bitki besini / özel gübre filan vermek lazım. Potasyum sayesinde güçlü nişastalı dokular oluşur böylece aşırı sıcaklardan da kış soğuklarından da daha iyi korunurlar.

 16. Dolunay, İstanbul dedi ki:

  Küçük bir bahçem var. Ben de arap yasemini aldım. Bitkiyi toprakta mı yetiştirmeliyim yoksa saksıda mı? İstanbul şartlarında Arap yasemini mi daha iyi yetişir yoksa ful mu?
  ***
  Aslında ikisi de aynı şey. Ful Arap yasemininin iri katmerli çiçek açan çeşidi. Diğer çeşitleri İstanbul iklimine uyumludur. Ful ise belli olmaz kış soğuklarına dayanamayabilir. Bu biraz da İstanbulun neresinde yaşadığınıza bağlı. Deniz seviyesine yakın yerlerde kuzey rüzgarından da korunaklı bahçelerde zarar görmez. Ama Beylikdüzü gibi yüksek kesimlerde kış soğuklarına hiç dayanamaz.

 17. Yasemin, Antalya dedi ki:

  Haziran sonunda Dalyan’dan bir teyzeden aldığımız fulü (ne varsa eskilerde var), Antalya’daki apartman dairemize saksını değiştirdikten sonra getirdik. Beyaz plastik bir saksıda şu an. 6 ayrı kökü var. Sonbaharda ayıracağız. Eve geldikten sonra yaprakları canlanıverdi. Boy boy uzadı. 9-12 arası bir anda çiçek verdi. Kokusu muhteşemdi. Çiçekleri çabucak kuruyor ne yazık ki. Hatta 1-2 tanesi tomurcukken karardı. Antalya sıcağında dışarı çıkartmıyoruz. Klimalı ortamda duruyor. Zaman zaman salonu kapatınca sıcakta kalıyor tabi. İlk haftalar pencereye yakın, ama güneşi görmeyen güney cephede tuttuk canlandı bu yüzden. Saçkırmızı dedikleri demirtozundan vereceğim. Bir de kabak rendelememi soyledi kayınvalidem.
  ***
  Toprağa kabak rendesi karıştırmak asitlilik sağlamak için. En iyisi şudur: Kırmızı killi temiz toprak bulun. Yarı yarıya ölçülerde kuvars kumu ile karıştırın. Sonra buna yarı yarıya kompost toprakla karıştırın (poşetlerde satılan humus katkılı toprak olmalı). Sonbaharda toprağını değiştirene kadar siz şimdilik ara sıra bitki besini verin.

 18. Ozangul, Iran-Kashan dedi ki:

  Yaseminimin topragina cay, meyve kabuklari (muz, mango gibi.. kucuk kucuk dogranmis olarak) katiyorum. Bol da gunes aliyor. Bu yil bol bol cicek verdi. Ciceklerini toplayip yesil caya katiyorum. Cay cok guzel kokuyor. Bu yil saksisini degistirmeyi dusunuyorum. Sonbahar uygun mu? Buranin ikliminin sicak ve kurak oldugunu hatirlatmak isterim. Su anda bile isi 30-32 derceye variyor.
  ***
  Kışın soğuk oluyorsa kış soğuklarının peşinden, bahar başında saksı değiştirin. Kışın pek soğuk olmuyorsa yılın en serin mevsiminde yapın.

 19. Yasin, İzmir dedi ki:

  Ful ile gardenyanın arasındaki fark nedir? Resimlerine bakılınca çok benzer duruyorlar da..
  ***
  İkisi ayrı ayrı bambaşka familyalardan alakasız türler. Resimde belki çiçeklerini benzetmiş olabilirsiniz ama hiç benzemiyor. Yapraklar da hiç benzemez.

 20. Yasemin, Kırşehir dedi ki:

  Ben de bu çiçeğin hayranlarndanım. Aldığım gün çok güzeldi. Şimdi kurumaya başladı. Yaprakları dökülüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Evde yetiştiriyorsanız sağlıklı kalması zor. Güneş ve rüzgar istiyor. Hem de bol bol. Yoksa evde yaşayamaz.

 21. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Ben ful almayı düşünüyordum. bu siteden öğrendiğime göre bahardan yaz sonuna kadar çiçek açması gerekiyor. ama çiçekçiye gittiğimde çiçekçi fulün sadece mayıs haziran gibi bir dönemliğine çiçek açtığını söyledi. Ondaki fuller de çiçeksizdi. Kafam karıştı. Acaba yaz sonuna kadar çiçek açması için evde olması mı gerekiyor yoksa dışarda da açar mı? Çiçekçideki başka bir bitki olabilir mi? Çoğu yerde ful yoktu. Bir tek orada bulabildik. ne dersiniz çiçekçiyi dinlemeyip ful alayım mı? Ayrıca epey rüzgarlı bir balkonum var. Acaba evde bulundursam daha mı iyi? Hangi şiddetten sonra rüzgar zararlı olur?
  ***
  Ful yasemini yapraklarından kolayca tanınır. Normal yapraklara hiç benzemez. Yukardaki resme dikkatle bakın. Yapraklar dört köşe gibi, hafif oval, kıvrımlıca, bazen sapsız, dala tam bitişik ya da yok denecek kadar kısa sapla dala bağlıdır. bazen yaprak dip kısmı dalı hafifçe çevreler. Dallar çalı dalı gibi sert ve sağlam gelişir. Sarmaşık özelliği yoktur. İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açması kesindir. Bendeki ful ilk parti çiçeklerini açtı. Şimdi ikinci parti tomurcuklar büyüyor. Tekrar tekrar çiçek açması yeni yan dallar gelişmesine bağlıdır. Açık havada bol güneşli yerde iyi gelişir. Evlerde gelişimi durabiliyor. Daimi esinti, gündüz birkaç saat kızgın güneşte ısınmak ve gün boyu esinti istiyor. Balkonunuzun rüzgar şartlarını bilemem.

 22. Himmet, Denizli dedi ki:

  Yaklaşık 5 yıldır benim de ful çiçeğim var. Hediye geldi. 5 yılda 4 saksı yaptım. Kıymetini bilene hediye ettim. Bulunduğum yer soğuk olduğundan kışı kapalı az da olsa güneş gören bir yerde geçiriyoruz. Baharın havalar ısınınca dışarıya bahçeye alıyorum. Açık havada bile kokusu doyulmuyor. Benim öğrenmek istediğim çiçeklerini koklayınca kısa süre kahverenğiye dönüyor. Acaba böyle bir özelliğide var mı?
  ***
  Bilemiyorum. Ben iki yıldır ful yetiştiriyorum. Çiçekleri koklamasam bile sadece 24 saat dayanıyor sonra soluyor. Asitli toprak istiyormuş. Şimdiye kadar asitli toprakta yetiştirme şansım olmadı. Yine de gayet güzel gelişip çiçek açıyor. 24 saatte solmaları kesin bir özellik midir yoksa toprağı asitsiz olunca mı böyle oluyor henüz tespit edemedim.

 23. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Ful yaseminimde yaz bitiyor çiçek açtıramadım. Boyu 1 metre oldu. dediğiniz gibi uç alma da yaptım. düzenli suluyorum. yarı gölge yerde duruyor. tam güneşli dşarda bıraktığımda yaprakları sararmaya başladığı için yarı gölgeye aldım. çiçeklenmedi. neler yapabilirim?
  ***
  Bir karış boyunda bile, önceki yıl köklendirilen çelikler bile kesin çiçek açıyor. Anlaşılan siz güneşten mahrum ediyorsunuz. Açık havada ve bol güneşli yerde tumalısınız. Benimki öğleden sonra akşama kadar şiddetli güneş alıyor. Geçen yıl köklendirdiğim küçük bir dal bile bu yıl güçlü bür dal çıkardı tomurcuklandı. Birisine hediye ettim. Asitli toprak seviyor.. gerçi ben asitli toprağa dikmedim ama yine de önemli. Gübre filan vermiyorum. Sadece bitki besini o da nadiren.

 24. Eylül, Adana dedi ki:

  ben bu çiçekten annem için almak istiyorum ve bulamıyorum nerede bulabileceğimle ilgili bana yardımcı olma ihtimaliniz var mı internetten de aradım ama bulamadım. çiçekli haliyle arıyorum.
  ***
  Aramayın bulamazsınız. Madagaskar yasemini tavsiye ederim. Zaten Ful’ün çiçekleri 24 saat dayanıyor.

 25. Tezcan, İstanbul dedi ki:

  Eylül, Adana’da bulamıyorsanız başka yerde zor bulursunuz. Bu çiçeğin Türkiye’deki yeri daha çok çukurovadır.

 26. Tezcan, İstanbul dedi ki:

  Dehşet kokusu var, tek geçerim.

 27. Alev, İzmir dedi ki:

  Ben de bir ful hayranıyım. Dedemin balkonunda çok uzun yıllardır yaşayan, koklamaya doyamadığımız ve hatta çaktırmadan çiçeklerini koparttığımız fulu, kendi balkonumda yaşatmaya çalışıyorum. Dedem son bir kaç yıldır hiç ilgilenemiyordu. Saksısı çok küçüktü ve toprağı taşlaşmıştı. Kasım ayının başında aldım, ilk iş olarak saksısını ve toprağını değiştirdim. Bir hafta kadar önce de bir dalını kesip suya koydum. Sorum şu: Yeni yerini sevip sevmediğini nasıl anlayabilirim? Ve suda bekleyen dalı ne zaman ekmeliyim? Köklenince mi, yoksa havaların iyice ısınmasını beklemek daha mı doğru? Ayrıca köklendirmeye çalıştığım dalı balkonda mı tutmalıyım, yoksa evin içinde güneş gören bir yer (pencere önü gibi) daha mı doğru? Son olarak suyunu kaç günde bir değiştirmeli, ne kadar sıvı bitki besini koymalıyım?
  ***
  Çoğaltmak için dallarından kırıp direkt toprağa dikeceksiniz. En iyi zaman ilkbahar başıdır. Sonbahar başı da uygun olabilir. Zamanla yavaşça kökleniyorlar. Şimdi o dalı dikin ve pencere önünde tutun. Kökleneceği varsa köklenir. Suda bekletmeyin. Besin vermeyin.

 28. Emine, Antakya dedi ki:

  Ben 4. kattaki terasım için 2 gün önce tüp içinde büyük bir Arap Yasemini ve büyükçe bir saksı aldım. Fakat ne zaman ekeceğime karar veremedim. Elimde hazır satılan torf ve inşaat kumu var. Bunları birleştirsem olur mu? Ponza taşı diyorsunuz fakat nereden bulacağımı bilmiyorum. Küçük bir yer olduğu için de her aradığımı bulamıyorum.
  ***
  Poşetlerde satılan hazır toprak eğer lifli ise tam uygundur ponza taşına gerek yok. İnşaat kumu güvenli değil onu bitkilerinize kullanmayın.

 29. Muzaffer S. -İstanbul dedi ki:

  Katmerli ful ve İspanyol yasemin İstanbul’da nereden temin edebilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Yaz aylarınızda belki şansınıza herhangi bir fidanlıkta rastlayabilirsiniz. İstanbulda bu tip bitkilerin daima satıldığı hiçbir yer yoktur. Ayda yılda bir getirir satarlar. Devamlı değil.

 30. Erdem, Adana dedi ki:

  Ful bakımı kolaydır. Güneşli yer, yumuşak toprak sever. Çiçeklenme için sürekli budama yapın. Çiçekler her yeni sürgün dalın ucunda olur. Dal ve yaprakları inceleyin. Diplerinde küçük göz gürürseniz üzerinden kesin yeni sürgüne zorlayın. Evinizdeki sebze artıklarını saksıya koyup toprak kapatıp sulayın. Uzun bir zaman sonra çürümüş gübreli toprağınız olur. Toprağına Domates, kabak koyma önerilerinin amacı da bitki çürüklü yumuşak toprağı sevmesindendir. Markette satılan Sıvı gübre ile arada sulayın. Üretmek için ana gövdenin dibinden çıkan sürgün dalları kışın kökünden ayırıp yeni saksılara dikin.
  ***
  Tecrübelerinizi yazdığınız için teşekkür ederim. Toprağına kabak filan karıştırmak asitlilik için de faydalı oluyor. Asitli toprağı sever. Çoğaltmak için kökten ayırmak şart değil. Üst dallardan çelikle çoğaltmak işe yarıyor. Denemişimdir. Üç ayrı denememde tutturdum. Yalnız köklenmeleri zaman alır. Bir de yaz sıcaklarında pek mümkün değil. Serin mevsimlerde denemek daha iyi. Adana’da sonbaharda başlatın. İlkbahara kadar köklenirler filizlenip çiçek açarlar. İstanbulda mart ortası veya sonu başlatılabilir. Açık hava, güneşin ısıtacağı yer, esinti. Mayısta büyümeye başlayıp haziranda çiçek açarlar. Çiçeklenmelerinde güneş önemli.

 31. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Yakında bir kaç başka bitkiyle birlikte ful de alacağım. Şu asidik toprak meselesi biraz kafamı karıştırıyor. Kırmızı killi toprak öneriyorsunuz ama ben onu bulamıyorum. İnternette bulamadım. Yakındaki fidanlıkta da yok. O olmadan toprağın PH’ının düşük olması sağlanamaz mı? Fulün toprağında koyun gübresi bulunmalı mı? ya da solucan gübresi? bunlar PH’ı nasıl etkiler? Hindistan cevizi ya da sfagnum yosunu torfu koyarsam iyi olur mu? killi toprağın yerine geçer mi bunlar? Ponza taşı zaten her durumda koyacağım, onu biliyorum.
  ***
  Ben de bulamadığım için poşet toprak kullanıyorum. kts marka ve emintorf. Bunlar asitli değil ama farketmiyor. Sulama suyuna dikkat edin bu yeterli. Bitki besinlerinde çeşitli asitler var. ilkbahar-yaz boyunca 15-20 günde bir vermeye devam edin. Ben hiç doğal gübre vermedim. Gelişim ve çiçeklenme çok iyi. Ayrıca sizden bir önce Erdem Bey ne yazmış, ben ona ne cevap vermişim onu da mutlaka okuyun.

 32. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Peki koyun gübresi PH’ı yükseltir mi düşürür mü? Genel bilgi için soruyorum. Ful için gerekli olmadığını anladım.
  ***
  Az biraz yükseltiyor. Açelyalarda ve onun gibi mutlaka asitli toprak gerektiren bitkilerde kesinlikle kullanılmamalı. Fullerde ise bir sakıncası olacağını sanmıyorum ama yine de tavsiye edemem. Belki toprağı asitlendirici şeyler yapacaksanız koyun/keçi gübresi vermeniz iyi olur.

 33. Gül, İzmir dedi ki:

  Ful çiçeğimizi solar diye elletmezdi babaannem.

 34. İlgi, İstanbul dedi ki:

  Ben ful çiçeğini nereden bulabilirim? İstanbul’da çiçekçilerden ful istediğimde ya tanımıyorlar ya da Arap yasemini veriyorlar.
  ***
  Evet pek tanınmıyor. İstanbul’da herhangi bir yerde satıldığını görmedim. Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde satanlar çok. Oralarda yakınlarınız varsa alıp size göndersinler. Onlardan isteyin.

 35. Ramazan, Düzce dedi ki:

  150 çeşit iç ve dış mekan süs bitkisi baktım en çok zorlandığım bu bitki ve gardenya bana göre çok nazlılar. Ful çiçeğimi orman toprağı koydum. Uç alması yaptım. Budadım. Fakat çiçek yok. Yaprakları açık sarı renkte duruyor. Yaprak canlılığı bile yok. Direkt güneş altında duruyor. Daha ne yapabilirim çiçek açtırmak için?
  ***
  Birincisi, çiçek açması için henüz erken. Benim ful şimdi 3. yıl olacak ve hazirandan önce çiçek açmamıştır. Şimdi ise yeni filizlendi. Henüz tomurcuk yok. Yakında verir.
  İkincisi, sanıyorum o yapraklar geçen yıldan kalma. Benimkinin geçen yıldan kalma yaprakları da biraz sarımsı ama sağlıklı.
  Siz geçen yıl yine çiçek açmadığından şikayetçiydiniz. Acaba ful yasemin olduğundan emin misiniz? Geçen yıl çelikten köklendirdiğim ful bile bir karış boyuyla çiçek açmıştı. Güneşi ve sıcağı seviyor. Yaprakları yakıcı güneş altında günde birkaç saat ısınmalı.
  Son bir şey daha ekleyeyim: Bazı bitkilerin çiçeklenmesinde köklerinin de ısınması gerekliliği var. Yani çok büyük saksılarda kökler fazla toprak içinde kalırsa kökleri serinde kalmış oluyor ve bu yüzden çiçek açmayabilir. Ful için geçerli mi bilmem ama birçok tropikal türler için bu şart önemli. Benim ful (benim ihmallerim ve imkansızlıklarım yüzünden) sıcağı fazla ileten hazır poşet toprakta ve saksısı da pek büyük olmayan plastik saksı. Yani kökleri sıcak havada sıcağı aynen hissediyor. Ayrıca ful asitli toprak istiyor ama çok da önemli değil. Benimkinin toprağı asitli değildir.

 36. Sercan, İstanbul dedi ki:

  benim ful balkonda sabahtan 1’e kadar falan güneş alıyor. büyük bir toprak saksıda. çiçek açıyor ama çiçekleri pek yoğun kokmuyor. neden olabilir? burada ve başka yerlerde keskin koktuğunu okumuştum. örneğin balkonda bir de normal yasemin yar. o açtığında balkondan doğru bütün odayı kokutuyor. Fulün kokusu ise ancak yanına yaklaşılınca alınabiliyor, o da hafifçe. Çiçekleri de sanırım biraz erken soluyor. Şu koklayınca solar meselesi doğru mu? bana pek mantıklı gelmedi ama… acaba dokununca falan kolay zarar görüyor da ondan mı öyle bir hikaye çıkmış? Bir de benden önce soru soran birisi “ful isteyince arap yasemini veriyorlar” demiş. Ful ile arap yasemini aynı şey değil miydi? Yoksa bunlar farklı bitkiler mi?
  ***
  Çiçeklerin koku salması günün çeşitli saatlerinde farklı olur. Bendeki fulün çiçekleri 24 saatte soluyor. Koklayınca solmazlar. Bazı bitkiler çok hassastır. Burun yaklaşınca insan teninin yaydığı nem onlara zarar veriyor. Her bitki için böyle bir şey yok. Yani o mesele kısmen doğru. Çiçekçiler ful isteyince arap yasemini veriyormuş. Birisi Aloe vera sipariş etmiş ona paşakılıcı göndermişler. Hatta pırasa dahi verebiliyorlar. Şaka sanmayın. Bitkiyi kendiniz tanımalısınız ve gözünüzle görüp kendi elinizle almalısınız. Uzaktan siparişlerde pis işler çok.

 37. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Peki ful ve arap yasemini farklı şeyler mi? Ben ikisi aynı bitkinin adları sanıyordum.
  ***
  İsimlere takılmayın. Bazen adlar yöreden yöreye bile değişebilir. Siz bitkinin kendisini tanımak zorundasınız. Başka çare yok. Türkiye’de ful denen bitki bu sayfadaki resimdeki bitkidir.

 38. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Ful çiçekleri tamamen açmadan alttan kararmaya başlıyor. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Yer değişikliği, şartların değişikliği gibi ani şoklar etken olabilir.

 39. Aylin, Amasya dedi ki:

  Benim güneybatıya bakan kapalı balkonumda yasemin bir kez çiçek açtığı halde fazla gelişmedi. Yazın balkon pencerelerinin bazıları açık duruyor ve havadar ortam oluşuyor. Acaba yasemini başka saksıya alsam mı?
  ***
  Güneşli ve havadar ortam istiyor. Didim’de çevrede yaseminlerin çiçekli olduklarını görüyorum (buraya yeni taşındım). Birkaç ayrı tür yasemin bahçelerde çiçekliler. Saksı ve toprak değiştirecekseniz ilkbaharı bekleyin. Bir de sanıyorum yaseminler için hazır poşet topraklar pek iyi sonuç vermiyor.

 40. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Kışı dışarıda geçirebilir mi?
  ***
  Güneye bakan cephede olacaksa evet kışı İstanbul’da dışarda kışı geçirebilir zarar görmez. Belki yapraklar dökülür o kadar.

 41. Gül, Kütahya dedi ki:

  Ful çiçeklerini koklarken burnunuzu değdirmeyin çiçekte kararmalar olur.
  ***
  Hiç farketmez çünkü zaten 24 saatte solup gidiyor fazla dayanmıyor.

 42. Dilek, Antalya dedi ki:

  İki yildir ful yetiştiriyorum. Çiçek açıyor ama büyümüyorlar.
  ***
  Fazla güneşli yerde güdük kalabilirler. Toprağı humuslu ve kırmızı killi olmalı. Ayrıca toprağına yaz başında ve yaz ortasında kabak rendesi karıştırırsanız çok iyi olur.

 43. Melek, Mersin dedi ki:

  Ful çiçeğini Mersin’de hangi ayda çelikleme yontemi ile toprağa dikmem uygun olur?
  ***
  Doğrudan toprağa dikmeyi Ekim ayı ortasında ve şubat sonunda deneyin. Ayrıca nisan ayında yine aynı şekilde yapraklı dallarından ama bu sefer naylonla veya şişeyle kapatarak deneyin. Bunun için tepe çeliği sayfamı okuyun. Ful’de taze dal olması gerekmiyor. Sadece yapraklı olsa yeter.

 44. Ayşegül, Bursa dedi ki:

  Bahçemde 15 metre eninde 3 metre yüksekliğinde bir duvarım var. Oraya sardırmak istiyorum bu bitkiyi. Belli aralıklarla 4 tane diktim. İple ucundan bağlayarak mı sardırıcam duvarın her yerine? Yukarıya ve enine doğru sardırmak istiyorum ama nasıl?
  ***
  Ful yasemin kolayca uzamaz. Birkaç yıllık olması gerekiyor. Ayrıca Bursa’da kış soğuklarına dayanamaz. Eğer sahil ilçelerinde iseniz ve duvarınız güneye bakıyorsa olabilir. Ama Bursa’da imkansız.

 45. Leyla, Erzincan dedi ki:

  İki yıldır ful çiçeğim var. Yaprakları ilaçladım. Şu kırmızı örümcek yüzünden. Fakat yer yer dökülmeler oldu. Yazın ise çiçeklendi. Fakat çiçekler daha açmadan kuruyorlardı. Şimdi ise gövdeden gelen yeni filizler kuruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Havalar soğudu. Evde ise sağlıklı gelişim mümkün değil. Şimdiki bozulmaları normal karşılayacaksınız. Yazın olan problem bitlerden kaynaklandığı gibi toprağının zayıflığından kaynaklanmış da olabilir. Tomurcukların gelişmeye başlayıp sonradan bozulmaları genelde potasyum eksikliğindendir. Gübrelemeli ya da bitki besini vermeliydiniz.

 46. Tuğba dedi ki:

  Acaba Ankara’nın iklimi ful için uygun mudur? Balkonum esintili ve öğleden sonra güneş alıyor.
  ***
  Evet uygundur da kışın Ankara’nın don olaylarında hayatta kalamaz. Yani kışın korumanız gerekiyor. Öğleden sonra, günün sıcak saatlerinde direkt güneş alması çok iyi. Bu sayede çiçek açar.

 47. Zübeyde dedi ki:

  Merhaba. Ben de bugun fulyasemin aldım. Filbahri ve fulyasemin ayni cicek mi? Ben filbahri istiyordum çiçekçi bu dedi.
  ***
  Çiçekçi sallamış. Filbahri bambaşka bir bitkidir. Hiçbir şekilde alakası yok. Ama fulyasemin de gayet güzel. İyi bakarsanız ve en önemlisi “yerini severse” ilkbahar sonundan sonbahara kadar birkaç defa çiçek açabilir.

 48. Emin, İstanbul dedi ki:

  Terasımda 3 yıldır Arap yaseminim var.Yeni saksısını değiştirdim. Teras kapısının izlerine pergola Tarzı sundurma yaptım. Az bir kısmını kapladı. Yatay büyüme fazla olmadığı için bitkide uzama ve alan kaplama olmadı. Nasıl yol izleyerek bitkimi uzatmalı ve alanı kapatmalıyım?
  ***
  Bol bol sulamalı ve iyi bir gübre ile beslemelisiniz.

 49. Emine, Alanya dedi ki:

  Merhaba Konya’ya taşınıyorum. Saksıda baktığım ful yasemin, amerikan ful çiçeği, mercan ve kunkuat var. Bu çiçekler Konya’da yaşayabilir mi?
  ***
  Hayır kışın dışarda kalırlarsa hiçbiri oranın kış soğuklarına dayanamaz. Kışı korunaklı yerde geçirmeleri lazım. Bence hiç götürmeyin.

 50. Selma Y. -İstanbul dedi ki:

  Tek dal halinde ful fidesi aldım. Kuzeye bakan küçük ahçeme dikmeyi düşünüyorum. Bahçemde aynı zamanda 10 yıldır bayağı bir yeri sarmış halde Arap yaseminim var (yanlış mı biliyorum bilmem, minik katmer siz çiçekleri olan) ist un dondurucu soğuklarindan hiç etkilenmiyor. Yarın dikmeyi düşünüyorum. Bahçe toprağına biraz torf karıştırıp biraz da sizin dediğiniz gibi kabak (bal kabağı sanirim) rendesi koyup diksem nasıl olur acaba? Bu arada size teşekkürlerimi iletmek istiyorum 5-6 yıldır bakımını bilmediğim tüm çiçekler için verdiğiniz bilgilere başvuruyorum ve gayet de başarılı oluyorum, bilgi almak isteyenlere de sayfanızı tavsiye ediyorum.
  ***
  Teşekkür ederim Selma Hanım. Ful yasemin eğer bilgilerim yanlış değilse İstanbul’da kuzey cephelerde kışın hayatta kalamaz. Çok da güneş ister. Kabak bildiğimiz yemeklik kabak. Muhtemelen diğer tür kabaklar da işe yarar. Şimdi hiç denemeyin. Önce biraz gelişsin sonra yaparsınız.

 51. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Bir tane katmerli ful yasemin sipariş etmiştim. En çelimsiz şekilsiz bir çiçeği gönderdiler. Sırf boya vermiş kendisini. Budamak istiyorum fakat budadığım dalları da ziyan etmek istemiyorum. Ağustosa yaklaştığımız bu zamanlarda köklenir mi acaba? Alalı 10 gün oldu. Aşırı sulayarak göndermişler. Balkonuma koydum hiç su vermiyorum. Toprağı iyice kuruyunca toprak yıkaması yapmayı düşünüyorum.
  ***
  Hayır şimdi budamanız kötü olur. Çünkü ful yasemin diğer bitkiler kadar güçlü gelişemez. Köklerinin güçlenmesi nispetince güçlü gelişebilir ancak. Şimdi üzerinde ne kadar yeşil yaprak ve yeşil dal varsa o derecede fotosentez yapabilir ve kökler de o derecede güç toplayabilir. Bu da gelecek yılki güzel gelişimin şimdi oluşmakta olan potansiyelidir. Mart sonunda budamanızı ve budadığınız dalı veya dalları direkt toprağa dikmenizi, açık havada az güneşli yerde tutmanızı tavsiye ederim. Zamanla yavaş yavaş köklenir. Haziran başında daha iyi güneş alacağı bir yere alın. Haziran sonuna doğru filizlenir ve çiçeklenir. Evet yeni köklendirilen dallar birkaç ayda çiçeklenir. Bunun için köklenecek dalın yarım litre hacimli gibi küçük saksıda olması ayrıca gereklidir. İlk köklenme toprağı da normal yetişeceği toprak olması lazım. Köklendirip sonra ayrı yere dikmeyi ben tavsiye etmiyorum. İkinci yıl az farkla büyük saksıya aktarırsınız.

 52. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Yerini çok sevmiş olacak ki ilk çiçek tomurcuğu belirdi. Gelişim var. Esintili, saat 3ten sonra güneş alan bir balkonda. Fakat yapraklarında kahverengileşme ve dökülme başladı. Bazı yaprakların altı hafif beyazımsı un gibi mantara benzeyen şeyler var. Ama çok belirgin değil. Belli belirsiz. Çok dikkatli bakılınca farkediliyor. Yazınızda mantara dayanıklıdır demiştiniz. Esintili bir balkonda mantar gelişmesi de zor. Zira geleli yaklaşık 10-15 gün oldu. Toprak yıkaması yapacağım için ve ortamına alışması için zaten sulamıyorum. O zaman aklıma örümcek geliyor. Yazınızda örümcek olsa bile tespiti zor demişsiniz. Zaten bende göremedim. Seradan mantarlı gelmiş olabilir. Zira benim balkonumda mantar olması çok zor. Toprağı pek hoşuma gitmedi. Sanki killi bahçe toprağı gibi. Hiç süzek değil. Taş gibi olmuş. Şimdi toprakta değiştiremem mart nisan ayını bekliyorum. Biraz zor olacak ama yapraklarını yağmur suyu ile tek tek yıkayacağım. Ben doğayı, bitkileri, çiçekleri çok seviyorum. Bunu 7 yaşındaki oğluma da aşıladım. 35 çeşit bitkimiz var ve birlikte bakıyoruz. Ama özellikle yasemin türlerini çok seviyorum. Sabah balkonumda onu seyretmek kokusunu almak çok keyifli. Bir çiçeğim ölürse ben de oğlum da çok üzülüyoruz. O yüzden bu yasemini çok önemsiyoruz. En korktuğum şey hastalık. Yardımcı olursanız çok müteşekkir olurum.
  ***
  Yaz mevsiminin ortasındayız. Alalı 15 gün geçmiş. Dışarıda tutuyorsunuz. Bütün bunlardan dolayı bu kadar süre hiç sulamamanız yanlış olmuş. Toprağına gelince: Anlaşılan killi doğal toprak veya mil ya da mil ile yaptıkları karışıma dikmişler. Zaten balkon bitkileri için kesinlikle doğal topraklardan kullanmak lazım. Doğal topraklarda toprak yıkaması yapılmaz. Gayet besleyici oldukları için bitki besini de gerekmez. İlkbaharda toprak değiştirmeyin. Eğer çok küçük saksıda ise yeni toprak ilavesi ile bir boy büyük saksıya aktarın. Aktarırken kökler eski topraktan dağılmaz. Eski toprağından hiç arındırmadan kalıp gibi yeni saksıya alın. Yapraklardaki sorun belki unlu bit olabilir. Örümcek bitler de ful yasemine dadanabiliyor ama bunlar incecik örümce ağı gibi tabakalar oluştururlar. Unlu gibi bir görünüm olmaz. Siz şimdilik onları ıslak bezle silerek gidermeye çalışın. Birkaç yapraklı tek saksı bitki için ilaç kullanmaya gerek yok.

 53. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Bir ay oldu çiçeğim çalı gibi kalmak üzere. Yaprakları sürekli dökülüyor. Çiçek tomurcukları da dökülüyor. Daha dayanamadım. Kovanın içine su doldurarak toprağını çıkardım fakat bu bir toprak değil. Tamamen bildiğiniz dere kumu. Ne humus ne killi toprak başka bir şey. Alman üretimi çok kaliteli bir poşet toprak ile ormandan topladığım humuslu toprağı karıştırarak ona diktim. Poşet toprağın Ph değeri 5,5-6 arası. Tam bu çiçeğe göre. Şimdi bekliyorum bakalım toparlayacak mı?
  ***
  Toprak olarak mil denen şeyden kullanmışlar. Evet ful yasemin için uygun değil. Ama zamansız kökleri rahatsız ettiniz. İnşallah zarar görmez. Bir ay boyunca fazla güneşli olmayan bir yerde tutun.

 54. Serap, Gaziantep dedi ki:

  Merhabalar. Benim ful yaseminim ve katmerli ful çiçeğim var. 3.yılları. Balkonda bakıyorum. Geçen sene ikisi de tamamen kurudu. Dipten yeni filiz verip şimdi tekrar 1m oldular. Geçen kıştan daha sağlıklılar. Havalar tekrar soğumaya başladı. Ful yaseminimin yaprakları açık yeşile döndü. Isı değişimi önermiyorsunuz. Tekrar başa sarmak istemiyorum.
  ***
  Oranın kış soğuklarına dayanamaz. Don olayı olacağı zamanlarda dışarıda bırakmamalısınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)