Kestane toprağı

Kestane ağacının ölü gövde çürüntüsü parçaları, yaprak, dal, kabuk, meyve kılıfı vesaire parçalarının çürüntüsüne kestane toprağı denir. Yüzyıllardır sırf kestanelerle kaplı bir yerin üstyüzey toprağı da aynı özelliktedir.

Coğrafya ilminde bahsedilen kestane rengi toprağın konumuzla ilgisi yok. O başka bir toprak. Yeryüzü topraklarından rengi kahverengi olan topraklara derler. Bu sayfanın konusu olan, çiçekçilikte kullanılan kestane toprağı başkadır; gerçek toprak değildir, bitkisel çürüntülerdir. Gerçi çürüntü de sayılmaz bitkisel kalıntılar demek daha doğru.

İçeriği, özellikleri

Kestane ağaçlarıyla kaplı bir yerin zemininin üst yüzey ölü kuru bitkisel kalıntılarıdır. Kestane ağacının ölü gövde döküntü parçaları, yaprak, dal, kabuk, tohum kılıfı vesaire parçalarının kalıntılarına kestane toprağı denir. Bir kestane ağacının yapraklarında, odununda, dal derilerinde, ağaç kabuklarında, tohum kılıfında yani her parçasında farklı oranlarda ama genele göre ortalama %10 tanen bulunur.

Diğer bitkisel çürüntülerden farkları

Kestane toprağında sert parçalar olur. Karıştırıldığı toprağa havadarlık ve süzeklik sağlar. Her parça ponza taşı gibi gözenekli ve su emicidir. Ponza taşı bulamazsanız toprakların havadarlığını süzekliğini arttırmak için kestane toprağı kullanabilirsiniz.

Yaşlı kestane ağaçları

Yaşlı, dökülen kestane ağaçları

Kestane ağaçlarının bir özelliği yaşlandıkça parçalanması, parçalar halinde dökülmesidir. Kökten çıkardığı dallardan yeni ağaç yetiştirip kendisini yeniler. Resimlerde gördüğünüz gibi. Böylece çok eski kestaneliklerde toprağın üst yüzeyinden bol bol kestane toprağı toplamak kolaydır. Fakat bu iş geçmişi birkaç yüzyıla dayanan kestaneliklerde mümkündür. Diğer kestaneliklerde o kadar bol miktarda temin edilemez.

Kestane toprağı tek başına yeterince aktif humus içermez. Ham humus oranı çok fazladır. Saksılarda toprak karışımında kullanıldığında içerdiği tanen hem topraktaki bakteri faaliyetlerini azaltır hem asitliliği arttırır. Mantarlar kestane ağacı kalıntılarını ayrıştırmayla uğraşır. Zamanla bakterilerin çürütücülüğü devreye girer, gerçek humusa dönüşmeye başlar. Onun için saksı değiştirme zamanlarında kestaneli toprakları atmayıp yeni toprakla ve gübreyle karıştırıp kullanmaya devam etmelisiniz ziyan olmasın.

Kestane toprağı hangi süs bitkilerinin topraklarına karıştırılabilir?

Köklerinin mantarlı ortamda olmasını seven Phalaenopsis orkidelerine ve antoryumlara kestane toprağı kullanabilirsiniz (gereken diğer maddelerle karışık olarak). Phalaenopsislerde belki tozundan eleyip arındırmak şartıyla çam kabukları yerine sırf kestane toprağı kullanılabilir. Fazla orkidesi olanlar deneyebilir.

Süs bitkileri toprak karışımlarında kullanılan kestane toprağı en çok yılbaşı kaktüsü, paskalya çiçeği ve atlas çiçeği gibi tropikal orman epifitik kaktüslerine faydalıdır (çünkü bu türler tanen severler).

Doğal ortamlarında normal topraktan ziyade yosunların tutundukları yerlerde, su tutucu kayalarda ve ağaç kabukları arasında yaşamayı seven Afrika menekşeleleri kestane toprağı karıştırılmış kompost topraklarda daha sağlıklı gelişirler. Aktif humus ve ham humus karışımlarını seven aşk merdiveni, ruj çiçeği, japon şemsiyesi, reks begonyası, paşaçadırı vb türler için de öyle.

Guzmanya gibi Bromelyadların toprak karışımlarında bolca kullanılabilir.

Asitli toprak seven ful yasemin, açelya, kamelya, gardenya vb bitkilerin toprak karışımına karıştırılabilir, asitliliği ve asit çeşitliliğini arttırır.

Kestane kalıntılarının kompost yapımında kullanılması

Yapraklarının bile ayrışması çürümesi çok uzun sürer. En az bir yıllık hedefle hazırlanan uzun vadeli kompostlara kestane yaprakları ve diğer kalıntıları iyice parçalanarak katılabilir. Yalnız miktarı az tutmada fayda var zira içerdiği tanen kompostun oluşması için çalışan mikroorganizmaları öldürebilir, yavaşlatabilir. Bir kompostta çeşitlilik ne kadar zengin farklılıkta olursa o kadar iyi.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)