Kestane toprağı ve gübresi

Kestane ağacının ölü gövde çürüntüsü parçalarına kestane toprağı denir. Yaprak, kabuk, meyve kılıfı vesaire parçalarının çürüntüsüne kestane gübresi denir.

İçeriği, özellikleri ve kullanımı

Bir kestane ağacının yapraklarında, odununda, dal derilerinde, ağaç kabuklarında, tohum kılıfında yani her parçasında farklı oranlarda ama genele göre ortalama %10 tanen bulunur. Başlıca farkı budur. Ve diğer bitkisel çürüntülerde olabilen her şey kestane toprağında ve gübresinde de elbette vardır.

Kestane toprağı

Ölmüş ve iyice kurumuş kestane ağaçlarının parçalanmış ve ufalanmış kalıntılarıdır. Asitli toprak isteyen bitkilerin toprak karışımlarında kullanılabilir. Kökleri çürümeye yatkın bitkilerin dikileceği toprak karışımlarında çok iyi fayda sağlar. Kökleri bakterili ortam sevmeyen antoryumların toprak karışımında kullanılabilir. Tozundan ve pirinç kadar küçük tanelerinden eleyip arındırarak iri tanelerini orkidelerde çam kabukları yerine kullanabilirsiniz.

Kestane gübresi

Kestane hasadından sonra tohum kılıfları veya kabukları ayrılınca bunlar bir yere yığılıp çürümeye terk edilir. Sonra gübre gibi kullanılır. Kestane gübresi hem tuzlu topraklarda zarar gören bitkilere (örneğin begonyalar için) hem alkalinli topraklarda zarar gören bitkilere (açelyalar için) en iyi gübredir. Ayrıca yılbaşı, paskalya ve atlas kaktüsleri için eşi bulunmaz faydalı bir gübredir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | | |


'Kestane toprağı ve gübresi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sadettin Y. -Denizli dedi ki:

  Kestane toprağının fiyatı?
  ***
  Maalesef fiyatını bilmiyorum. En çok Aydın ve civarlarında bulunur. Buralarda (Aydın çevresinde) kestane gübresi bulmak daha kolay.

 2. Serap, Zonguldak dedi ki:

  Kestane toprağında iyi çilek yetiştirebilir miyim?
  ***
  Hayır. Kestane toprağının sadece adı toprak. Ama toprak gibi kullanılamaz. Ancak topraklarla karıştırılabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)