Yeni başlayacaklara bahçecilik sırları

Eğer bir bahçeniz varsa, bilgisizseniz, neyi nasıl yapmalıyım diye fikir istiyorsanız en güzel fikirler aşağıda.

Birinci sır: Ağaç türlerini az tutun. Herhangi küçük bir ağaç fidanı ya da bir meyve çekirdeği dikecekseniz 10 yıl sonra ne kadar büyüyeceğini, ne kadar alana ihtiyacı olacağını, çevresindeki bitkileri ne kadar rahatsız edebileceğini, ya da çevresindeki ağaçlardan ne kadar rahatsız olacağını iyi düşünün. Ona göre karar verin. Elinize geçen her şeyi dikerseniz sonuç kaos olacak.

Bahçe uğraşıları basit gibi görünse de iyi bir bilgi ve tecrübe ister.

İkinci sır: Planlarla projelerle uğraşmakta acele etmeyin. Birkaç yıl boyunca mevsimlik çiçeklerle ve sebzelerle bahçecilik uğraşınızı geliştirmeye çalışın. Hem bu sürede toprağı iyice işleyip düzeltmiş olursunuz. Bilginiz tecrübeniz artar. İlk yıllarda, en azından ilk üç yılda bahçenize hiçbir uzun ömürlü bitki dikmeyin. Ya da bir profesyonel yardımı alıyorsanız kararı ona bırakabilirsiniz.

Üçüncü sır: Havası nemli memleketler için – Hava akımları çok önemlidir. Birçok bitki hastalıklarının önüne geçer. Bahçenizi hava akımlarından engelleyecek kenar çitleri ve duvarlar yerine sağlam tel örgüler tercih edin. Kuytu yerlerde bahçelere sık dallı çalı türü bitkiler dikmek bahçeyi büsbütün havasız bırakır. Mantar hastalıkları yüzünden orada hiçbir bitki sağlıklı yetişmez olur.

Dördüncü sır: Suni gübre çeşitlerinden hiçbirini asla kullanmayın. Birçok elementleri, mineralleri ve asitleri dengeli olarak içeren özel besinlerin zararı olmaz onlar hariç. Hayvan gübreleri maalesef günümüzde (hayvanlara verilen özel yemler ve ilaçlar yüzünden) bitkilere fayda değil zarar verebiliyor. Artık sağlıklı tek gübre solucan gübresidir. Veya hiçbir gübre kullanmadan bahçenizin kendi kendisini beslemesini sağlayabilirsiniz. Söktüğünüz hiçbir otu atmayın. Dökülen yaprakları, çiçekleri atmayın. Her fırsatta bahçenizde gelişigüzel rasgele yerlere hafifçe gömün. Bunların gübre haline gelmesi zamanla solucanların yardımıyla olacaktır. Bu işi sürekli yapın. Çay posaları, ayıkladığınız sebzelerin meyvelerin artıkları ve bayat ekmekler dahil.

Beşinci sır: Bahçenizdeki bitkilerden yığın yığın çörçöp çıkyorsa bahçenin bir köşesinde yapacağınız 1m² kadar alanlı tahtalarla çevrilmiş bir köşeye yığın. Kış başlarken toprak yüzeyine yayıp soğuğa dayanıklı olmayan bitkilerin diplerinde gruplayın. İlkbahar başında her yeri çapalayarak bu çürüntüleri toprağa katın.

Özellikle ağaç yapraklarının şöyle bir özelliği var: Toprağın üst yüzeyinde olmayıp derinlerde bulunan ve bitkilerin ihtiyacı olan değerli elementleri çekip yapraklarda depolarlar. O yapraklar döküldüğünde çöpe atmak büyük bir aptallıktır.

Altıncı sır: Toprak düzenleyici adı altında satılan maddelere pek güvenmeyin. Bilinçsizce kullanırsanız bahçenizin toprağını işe yaramaz hale getirebilirler. Aşırı kumlu topraklarda ve beyaz (veya beyaz killi) topraklarda torf adıyla satılan kompostlar ve leonardit gayet güzel işe yarar. Diğer killi topraklara dişli kum ve ponza taşı karıştırın.

Yukarıdaki durumların dışında: Orta halli bir toprağınız varsa toprak düzenleyicisine filan gerek yok. Verimli olmasını istiyorsanız 4. ve 5. maddedeki gibi devam edin. Gerisini solucanlar mükemmel bir şekilde hallederler.

Yedinci sır: Her sevdiğiniz / beğendiğiniz bitkiyi yetiştirmeye çalışmayın. Sizin bahçenizde hastalıklanıyorsa ondan vazgeçin. Ona alternatif sayısız çoklukta türler var.

Sekizinci sır: Belki de en dikkat edilmesi gereken mesele budur. Komşularınızdan çapa, tırmık vb bahçe aletlerini ödünç almayın. Semizotu, ıspanak gibi kökleri topraklı olan sebzeleri ayıkladığınızda o topraklı kökleri çöpe atın (bahçenize atmayın). Sebze ve çiçek fideleri almayın (çünkü onlarla beraber bahçenizin toprağına bulaşıp kalıcı olacak parazitler de gelir). Tohum alıp kendiniz yetiştirin. Eğer hazır fide alacaksanız mutlaka parazit içermediğine dair garanti veren seralardan alın. Tarlalardan, tarım arazilerinden, seralardan ve dere yataklarından asla toprak veya kum bahçenize taşımayın. Bütün bunlarda sebep şu: Saydığım yollarla bahçenize çok zararlı ve yok edilmesi çok zor olan nematot adlı parazitler bulaşabilir. Bahçenize toprak getirecekseniz temiz orman içlerinden veya insanların hiç uğramadığı tertemiz tepelik kırlardan toprak alın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Püf Noktaları, Sebze - Bostan

Etiketler: |


'Yeni başlayacaklara bahçecilik sırları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Handan, Bodrum dedi ki:

  Sitenizi ponza taşı satıcılarını ararken tesadüfen buldum. Son derece açıklayıcı ve zengin bir site. Ağaçlarnet’den sonra sizin sitenizi de bulduğuma memnun oldum. Böylece dua çiçeğimi de kurtardım.
  Varsa bahçenizi ve bitkilerinizin resimlerini görmek isterdim doğrusu :)

 2. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Bir bölümde bahçenizdeki bordürlerde petunyalar görmüştüm. Çok canlıydılar. Onların damlama borularını S şeklinde mi döşüyorsunuz?
  ***
  Galiba beni başkasıyla karıştırıyorsunuz. Şimdilik bahçem yok. Herhangi bir forum sitesine üye değilim yani oralarda yazılarım yok. Kendi sitemdeki yazılarımdaki resimleri sorduysanız konu ile ilgili resimleri dış kaynaklardan buluyorum. Pek azı benim yetiştirdiğim salon / balkon bitkilerine aittir.

 3. Celal S. -İzmir dedi ki:

  2 ayrı resim vardı. 1.cisi yaz ayında çekilmiş rengarenk ve canlı petunyalar, 2. resim toprak çapalanmış, dikime hazırlanıyor. Resimleri katdettim ama konuyu hatırlamıyorum. Yere diktiğim tüm petunyalar ölüyor. Acaba yukarıdan suladığım için, yaprakları ıslanıyor onun için mi? Yani damlama ile sulasam bu problemi aşabilir miyim?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. Bahçeye dikerken fide toprağından arındırıyorsanız ve yaz sıcakları da başladığı için kökler uyum sağlayamıyordur. Veya kökleri fide toprağından ayırmadan diktiğiniz hale kuruyorlarsa problem hem o toprakta hem de mevsimle ve İzmir iklim şatlarıyla ilgilidir. Orada petunya fidelerini en geç mayıs başında dikmeniz lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)