Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) ve Mesemb

Buzçiçeğigiller hakkında tüm cinslerin ve türlerin ortak özellikleri, bilimsel sınıflama dışındaki gruplandırılmalarında kullanılan adlar vesaire bilgiler.

Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) 135 cins bitkileri (ve bu cinslere bağlı yaklaşık 1900 türü) içine alan familyadır. Örnek cinsi Aizoon’dur.

Buzçiçeğigillerden bir örnek

Türlerinin büyük çoğunluğu succulent özellikli ve otsu yapıdadır. Familyanın bazı türlerine (farklı cinslerden olsalar bile) ortak tek isim verilir. Üç isimlendirme şöyle:

  •  Aptenia cordifolia gibi yaprakları ışıltılı olanlara buz çiçeği denir. Buz çiçeği denmesinin sebebi: Familyada bazı türlerin yaprakları ve yeşil dalları sanki üzerlerine toz şeker serpilmiş gibi zerre zerre ışıltılar yansıtır. Bundan dolayı o türler buza benzetilmiş.
  • D. floribundum gibi ince yapraklı olup yer örtücü olarak kullanılanları Acem halısı diye adlandırılır.
  • Yaprakları çakıl taşlarına benzeyenlere (örneğin Lithops türleri) mesemb denir. Mesemblere canlı taş çiçeği de denir (veya yaşayan taşlar denir). Ayrıca Buzçiçeğigiller’den son derece alışılmamış görünümlü türler de succulent meraklıları tarafından mesemb grubundan kabul edilir.

Türlerin %96’sı Güney Afrika’nın kurak ve yarı kurak bölgelerine endemiktir (gerçi bunlardan bir kısmı Kuzey Afrika ve hatta Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına kadar dağılım gösterir). Geri kalan (%4) türler Avustralya’da ve Orta Pasifik’te bulunur.

Buzçiçeğigiller türlerinin pek çoğu çeşitli amaçlarla süs bitkisi olarak kullanılır. Güzel çiçekleri için, ilginç görünümleri için ve kuraklığa dayanıklılık özelliklerinden dolayı iyi bir yer örtüsü olarak kullanılabilecekleri için.

Bakımları türlerin özelliklerine göre değişir. Mesemb grubu türlerin dışında diğerleri genellikle bakımı basit, ihmallere tam dayanıklıdır.

Mesemb grubundan türler anavatanlarının iklim özellikleri dikkate alınarak yetiştirilmelidir. Kışın kurak bölgelere ait, yazın kurak bölgelere ait ve yaz-kış yağışlı bölgelere ait türler var. Bunların bakım ihtiyaçları farklı farklıdır. Bazıları yazın serinde tutulur. Bazıları kış boyunca tamamen susuz bırakılır. Sahip olduğunuz her bir mesemb türü hakkında ayrıntılı bilgilenmeniz gerekiyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Kaktüs-Succulent

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)