Botani

Bitkilere niçin aşı yapılır?

Bitkileri aşılamanın gerekçeleri

Bitkileri aşılamanın gerekliliği çeşitlidir. Aşağıda birkaç başlık altında kısaca anlatmaya çalıştım.

Kategori: Ağaçlar, Botani, Meyve-Yemiş, Püf Noktaları

Etiketler: | |

Latince bitki isimlerinin okunuşu

Latince alfabe

Bitki, hayvan, bakteri, virüs vesaire tüm canlıların bütün dünyada kesin geçerliliği olan bilimsel adları var. Bilimsel adlar Latince kökenli olsa da olmasa da Latince kurallarına göre oluşturulur ve Latince yazım kurallarına göre yazılır. Yazıldığı gibi okunmaz. Telaffuz kuralları var. Aşağıda temel okunuş kurallarını öğrenebilirsiniz.

Kategori: Botani, Püf Noktaları

Etiketler:

Organik tarım ile sürdürülebilir tarım

Organik ürünler

Organik tarım, organik gübre derken herkes yanılıyor ve her organik şeyi iyi ve doğru sanıyor. Öte yandan neyin ne derece organik olduğu şüpheli. Organik ne demektir ne anlamlara gelir önce onlara bakalım:

Kategori: Botani, Ekosistem, Sebze - Bostan

Etiketler: | | |

Bitkilerde aşı ve mutasyon ile yeni kültivarlar oluşması

Somatik mutasyon sonucu olan farklılıklar

Kısaca konu şudur: Yetiştirdiğiniz bitkide bir dal çok farklı özellikte gelişir. Siz o dalı keserek alır ve köklendirirsiniz. Köklendirdiğiniz daldaki farklılık yeni filizlenmelerle devam eder. Böylece o bitkinin farklı bir çeşidini üretmiş olursunuz. Bazen de aşı sonucu istenilen olmaz, hücreler karışır ve her iki bitkinin özelliklerini taşıyan bir bitki ortaya çıkar.

Kategori: Botani, Püf Noktaları

Etiketler: |

Pencereli yapraklar

Şeffaf yapraklar

Yapraklarda pencere özelliği botaniye göre kurak bölgelerde şeffaflıklar, çok yağışlı tropikal bölgelerde deliklilikler olmak üzere ikiye ayrılır. Detaylar aşağıda..

Kategori: Botani

Etiketler:

Bitki ve Botanik

Bitkiler Alemi

Canlıları dünyasından bir sınıf bitkiler alemidir. Burada herkesin anlayacağı bir dilde bitki nedir, botanik nedir, bitkilerin yapısı ve belli başlı özellikleri nelerdir, dünya için önemleri ve hayatımızda kullanım alanları nelerdir vb konular anlatılmıştır.

Kategori: Botani

Etiketler:

1 2 3 8