Yaprak Çeliği ile bitkileri çoğaltmak

Bazı bitkileri sadece tek bir yaprağı ile çoğaltmak mümkün. Her tür bitkide olmuyor. Bazılarının yaprak sapı köklense bile asla filizlenmez.

Uygun nitelikteki bitkilerinin yapraklarını usulüne göre köklendirip filizlendirerek yapraklardan yeni bitkiler elde edebilirsiniz.

Uygun türlerden birkaçı

En meşhuru Afrika menekşesidir. Sonra paşakılıcı ve reks begonyası. En kolay başarı sağlanılanları ise krasula türleridir ama herkes bilmez. Diğer birkaçı paşa çadırı, gloksinya, ruj çiçeği, kirpikli begonya.. Ayrıca pek yaygın değil ama siklamenlerden de mümkündür.

Yaprak seçimi

Yaprak ne fazla genç ne de fazla yaşlı olmalı. Sağlığı iyi olmalı. Ancak krasulalarda ve paşa kılıcında bu kural önemli değil. Yapraklarda sararmaya başlamışlık, zedelenmişlik, bitlilik gibi kusurlar olmamasına dikkat edin.

Malzemeler

Jilet ya da jilet gibi keskin bir falçata.. Şeffaf kapaklı bir kap. Toprak olarak yarı yarıya perlit + torf karışımı iyidir. Sırf perlit, sırf ince ponza taşı da kullanabilirsiniz.

Türe göre yaprak çeliği usulleri

Afrika menekşesi, gloksinya, reks begonyası, kirpikli begonya, paşaçadırı

Üç usul yazdım. En basiti ve en garantilisi birinci usuldür.

Afrika menekşesi yaprak çeliği

Usul 1’de sonuç

Usul 1

Yaprak sapı gövdeye bağlantı yerine bir iki santim yakın yerinden kesin. Sap uç kısmını toprağa fazla değil bir – iki santim kadar gömün. Fazla sulamayın. Bu şekilde zamanla köklenir, filizlenir. Toprağın biraz nemli olması yeterlidir ve bu önemlidir çünkü fazla ıslak toprakta köklenme geç olur veya çürüme olur. Aynı usul reks begonyası ve gloksinya için de geçerlidir. Bu şekilde dikip sulamak yerine ikinci usuldeki gibi kapalı kutuda köklendirmeye çalışsanız sonuç yüzde yüz kesin, garanti.

Usul 2

Geniş yapraklılarda denenenebilir. Sağlıklı olgun bir yaprak sapıyla değil, sapının yaprağa yakın kısmından kesilerek alınır. Yaprak sapının yaprakla birleşen yerinde az aşağısından kesmelisiniz. Sonra temiz bir makasla yaprağın kenarlarından fazlalık bölgeleri kesin. Yaprak altında, sapa yakın en kalın damarlara alttan jiletle veya keskin bıçakla hafiften ince çizikler atılır. Sonra toprağın üzerine konur. Yaprağa birkaç kürdan saplayarak toprakla sıkı teması sağlanır. Hava yüzde yüz nemli olması gerektiği için, yaprak çelikleri yapılan kap tamamen şeffaf başka bir kap içine konur ve kapağı kapatılır. Veya renksiz naylon poşet geçirip poşetin ağzı bağlanır. Toprak önceden nemli olmalı; şimdi sulamayın. İçerisinin hava nemini torf + perlit karışımı sağlayacaktır. Direkt güneş almayan ama çok aydınlık ve yeterince sıcak bir yerde filizlenmesi beklenir (bir buçuk aya kadar sürebilir). Haftada iki üç defa açıp bir saat kadar süreyle esintili yerde havalandırın. Toprak kurudukça havalandırmaya başlama anında sulayın. Filizler 5 cm olduklarında yeterince köklendikleri de anlaşılır ve saksılara dikilir.

Usul 3

Reks begonyalarında genellikle işe yarar. Bir yaprağı birkaç parçaya böleceksiniz. Her parçada kalın damar ve yeterince yaprak parçası olmalı. Bunları yarı yarıya gömeceksiniz. Yukarda tarif ettiğim gibi kapalı kapta köklendireceksiniz.

Paşa kılıcı

Bir yaprak üçe veya daha fazla parçaya bölünse bile her bir parçası tek başlarına yeni bireyler oluşturabilir. Fakat parçaları keserken neresi aşağı neresi yukarı olduğuna dikkat edin ters dikerseniz olmaz. Parçalar ne kadar uzun olursa o kadar iyi sonuç alırsınız. Yaprak parçasının 7 – 8 cm kısmını toprağa gömün, sulayın bekleyin. Bunlara naylon geçirmek filan gerekmez.

Bir krasula türünde yapraktan filizlenme

Bir krasula türünde sonuç

Krasula türleri

Tek yaprakla çoğaltmak en kolay en güvenli ve en kesin bunlarda oluyor. Yaprak sizin isteğiniz dışında bile eğer toprağa düşse, hatta biraz sararmış dahi olsa, yeter ki toprak yeterince nemli olsun: kısa sürede köklenir filizlenir yeni bir birey olur hayatına devam eder.
Siz bunu yapacaksanız olgun bir yaprak seçin. Yaprağı gövdeden tam dibinden ayırın zaten kolayca ayrılır. Önce, bu ayırdığınız yaprağı en az 24 saat açıkta bekletin. Sonra yaprağı toprağın üstüne koyun, çok kısa olan sap ucunun toprağa biraz olsun gömülmesini sağlayın. Toprağın nemi ile köklenip filizlenir. Hepsi bu kadar. Normal açık havada tutabilirsiniz. Hava ne kadar sıcaksa sonuç o kadar çabuk alınır. Bu tür bitkilerin çoğu çeşidinin yaprakları fazla şişman olabiliyor, sapı yok gibidir. Bunları sap kısmına doğru yarı yarıya toprağa gömün. Diklemesine değil, biraz yan yatmış şekilde olacak.

Primula cinsi bitkiler (çuha çiçeği, onbir ay çiçeği) ve siklamen

Bunlar için de tek yaprak çeliği ile çoğaltılması mümkün deniyor. Araştırmalarımda kayda değer bir bilgi bulamadım.

Siklamenlerde

Yaprak sapıyla bir bütün olarak: sapın yumruya bağlandığı yerden çıkartılması gerekiyor. Ucunu hafifçe toprağa gömün sulayın. Direkt güneş almayan, serin, rüzgarlı bir yerde tutun. Köklenip filizlenmesi iki üç ay sürer. Yaprak üç ay kadar canlı kaldı ise köklendiği kesindir. Hiç rahatsız etmeyin, sökmeyin, kontrol etmeyin. Zamanla filizlenecektir.

Primulalarda

Bu bilgi hiç kesin değil. Yaprak sapına doğru ve son uç kısmına doğru ara bölgeden yaprak damarları yönünde V şeklinde kesilir ve her üç parça yarı yarıya toprağa gömülür. Bol aydınlık ve ortalama 20 derece gibi biraz serin ve nemli bir yerde filizlenmesi köklenmesi beklenir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Üretim / Çoğaltma

Etiketler: |


'Yaprak Çeliği ile bitkileri çoğaltmak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Emine dedi ki:

  ..’nın yaprağı koptu. Onu toprağa diksem çoğalır mı yani yaprakdan köklenme olur mu?
  ***
  Hayır, o bitkide geçerli değil.

 2. Özlem G. -İstanbul dedi ki:

  Ben bir türlü echeveriamın yaprak çeliğini köklendiremedim. Önce 1-2 gün bekletip sonra nemli toprağa mı ekmeliyim? Güneş alan bir yerde mi tutmalıyım yoksa aydınlık yer yeterli olur mu?
  ***
  Benim usulüm buna benzer türlerin koparılmış yaprağını daha fazla süre toprak yüzeyinde bekletmek. Önce pörsür (veya pörsümez) pörsüse bile zamanla dokular sıkışır canlanır parıldar. Bu da birkaç haftayı alır. Bu zamana kadar nemli toprak üzerinde açıkta bekleteceksiniz. Ara sıra suladığınız çiçeklerinizin birinin dibinde bekletin. Zamanı gelince sap ucu gömülü olacak şekilde dikin sulayın. Toprak iyice kurmadıkça tekrar sulamayın. Böylece köklenirler filizlenirler. Sabır istiyor. Birkaç günde olmaz. Bunlarda güneş iyi olur. Tam öğle vakti güneşinden koruyun.

 3. Aynur, Baku dedi ki:

  Ben krassula bitkisinin yapragini tam da yazildigi gibi dikdim. 1 haftadan cok oldu. fakat hic bir deyisiklik yok. her sabah bakiyorum topragi kurumus oluyor ben de az su veriyorum. neden filizlenmiyor acaba? bu bitkimin mahv olmasini istemiyorum.
  ***
  Bir haftada bir şey olmaz. Bazen birkaç ay sonra filizlenme olur. İkide birde sulamanız gerekmiyor. Krasulalar gece karanlık saatler boyunca serin esinti ister. Evlerde pek sağlıklı gelişemezler. Sabredin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)