Küstüm otu (dokunma bana çiçeği)

Yapraklarına dokunulduğunda aniden kapanması çocukları eğlendiren bir şeydir. Evlerde yetiştirilmeye uygundur.

Küstüm otu

Baklagillerden Mimosa cinsine bağlı Mimosa pudica’nın küstümotu, dokunma bana çiçeği gibi isimleri var. İngilizcede en çok sensitive plant denir. Çok yıllık ama kısa ömürlüdür. Belki 5 – 6 yıl yaşatabilirsiniz. Soğuk havaya hiç dayanamadıkları için genelde yıllık, mevsimlik olarak yetiştiriliyor. Pek farketmez çünkü tohumdan yetişmeleri çok hızlıdır. Anavatanı Güney Amerika’nın kuzeyi ve Orta Amerika, tropikal bölgeler.

Küstümotunun çiçekleri tüylü pembe ponponlar gibi güzel görünümlüdür. Yeni gelişen dalları yukarı doğru dimdik gelişir, daha sonra dik duramayıp yana yatarlar. Doğada yerde sürünücü gelişen bir bitkidir. Saksılarda yetiştirirken yanına bir değnek dikip bağlamalısınız ya da sarkıcı gibi yetiştirmelisiniz.

Kullanım

1- Küstüm otu bahçelerde yer örtücü olarak kullanılabilir. Fideler ortalama 30cm ara ile dikilmeli. Dallanıp budaklanarak hızlı büyür, kısa zamanda her yeri kaplarlar. Aradaki boşluklar dolar. Toprağı azotça zenginleştirip kışın ölürler. Sonraki yıl yer örtücü olarak azot seven başka türler dikebilirsiniz.

2- Yapraklarına dokunulduğunda aniden kapanması çocukları eğlendiren bir şeydir. Çocuklara çiçek yetiştirmeyi, sorumluluk alışkanlığı kazandırmayı öğretmek için en uygun bitki küstünotudur. Yalnız yapraklara çok sık dokunmak iyi değil. Bunu çocuklara yasaklayarak değil de kendi kendilerine öğrenmelerini sağlamalısınız. Her zaman dokunmamalısın, her zaman aynı yerlere dokunmamalısın, o da bir canlı, zarar görür, hayatını kaybedebilir vesaire.

3- Yine aynı özelliğinden dolayı ofis masalarında stres giderici bir süs bitkisi olarak değerlendirilebilir.

Küstümotu bakımı, yetiştirilmesi

Güneşi sever. Günde birkaç saat güneş görmeye ihtiyacı var. Sadece yazın aşırı yakıcı olan öğle vakti civarı güneşinden korumalısınız.

Açık havada herhangi bir bahçe toprağı, evlerde ise suyu kuvvetli süzdüren havadar toprak gerekiyor.

Sulamadan sonra toprağın ıslaklığı tamamen gittiği zaman tekrar sulayın. Toprağın nemliliğinin de azalmasını beklemeyin. Bunun ölçüsü, toprak çok nemli olsa bile tuttuğunuzda tam olarak ufalanacak kadar ve elinize yapışmayacak kadar ıslaklığı gitmiş olmasıdır.

Küstüm otuna 15 – 20 günde bir azot oranı yüksek (yani yaprağı için yetiştirilen bitkilere uygun) besinden vermelisiniz. Başlamak için tohumdan yetiştirmişseniz en az 10cm kadar büyümesini, yeni toprağa dikmişseniz tuttuğundan emin olmayı ve gelişime devam ettiğini görmeyi bekleyin.

Sonbaharda eviniz soğuk oluyorsa küstüm otu hemen ölecektir. Zaten tohum verdikten sonra zayıf düşer, gelişim durur, yapraklarının çoğu kurur. Daima tohumlarını alıp uygun mevsimlerde tekrar ekmelisiniz. Eviniz sıcak oluyorsa: Tohum verdikten sonra bir müddet az sulayın, kısaltma derleme toplama budaması yapın normal sulamaya devam edin. Tekrar yeşerir.

Çoğaltılması

Küstümotu tohumla çoğaltılır. Serin zamanlarda, serin yerlerde tohumlar asla çimlenmez. Hava sıcaklığı 18C dereceden aşağı düşmemeli. Tohumları derine gömmeyin. Toprak yüzeyinde, sadece birkaç milim derine gömün. hava yeterince sıcaksa ve tohum ekili toprağı güneş ısıtıyorsa derhal çimlenirler (bir haftayı bulmaz). Çimlendikten sonra (yine sıcağa bağlı olarak) çok hızlı büyürler. Gelişimi saat saat farkedebilirsiniz. 15cm oluncaya kadar dokunmayın küstürmeyin belki büyük zararı olabilir.

Tohumları ne zaman ekebiliriz?

Eğer iyi güneş alan bir pencere önünüz varsa ve ev içi sıcaklığı kışın bile 18C dereceden aşağı düşmüyorsa küstümotu tohumlarını her zaman ekebilirsiniz. Diğer durumlarda tohumlar ilkbaharın fazla serin günlerin geride kaldığı zaman ekilmeli (İstanbulda nisan sonundan itibaren).

Küstümotu tohum vermiyorsa?

Evlerde ve camekanlı balkonlarda tohum oluşturması zor. Çünkü polenleşme olması kuvvetli esinti alabilmesine ve böceklere bağlıdır. Yaprakları iyice hareket ettirecek kadar esinti alabilmesini sağlamalısınız. Zaten bu kadar esinti olmazsa sağlıklı gelişimi de pek mümkün olmaz. Bu her bitki için böyledir. Esinti şart yoksa nefes alamazlar.

Çelikle çoğaltılması

Yaz sonunda (yaz sıcakları biraz dindiğinde) dallarını dikip köklendirebilirsiniz. Deneyin. Yan dallar olabilir, budadığınız dallar olabilir. Toprağa dikin sulayın. Başka özel bir şey yapmak gerekmez. Sadece ilk üç hafta öğle saatlerinin yakıcı güneşinden koruyun.

Hastalıkları, zararlıları

Küstümotunun doğada hiçbir hastalıkğı zararlısı yoktur. Yine de evlerde örümcek bitler musallat olabilir dikkatli olmalısınız. Gereksiz yer sulayıp durmak yapraklarda sararmalara yol açar. Fazla soğuk su da öyle zarar verir. Havasız evlerde yapraklar bozulur.

Soğuğu sevmez. Sonbahar ve kışın sıcak oda ve bol güneşli pencere önü mümkün değilse yaşayamaz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Küstüm otu (dokunma bana çiçeği)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Serhat, İzmir dedi ki:

  Küstüm çiçeğini bir yıldır açık balkonda yetiştiriyorum. Boyu 70cm kadar. Sayısız çiçek açtı ama tohum vermedi. Tohumla üretip çoğaltmak için ne yapmam gerekir?
  ***
  Açık balkonda tohum vermesi gerekir. Yeri rüzgarlı değilse daha fazla rüzgarlı yerde tutmalısınız. Tohum oluşturması bezelyeye benzeyen küçük tohum kılıflarıyla oluyor. Onları kopartmayın.

 2. Serhat, İzmır dedi ki:

  Küstüm otu sizinle konustuktan sonra tohuma durdu. Dallarında en az 20-30 tane tohum var. Bu tohumları ne zaman almalıyım? Ne kadar süre dalında kalmalı?
  ***
  Bekleyeceksiniz dalında olgunlaşıp iyice kurusunlar.

 3. Neşe, Ankara dedi ki:

  Ben de küstüm çiçeği aldım. Çok orjinal bir bitki. Fakat boyuna uzayıp gidiyor. İncecik tek dal şeklinde. Nasıl çoğaltacağım? Uçlarında tomurcukları da var.
  ***
  Galiba bakımını su vermekten başka şekilde yapmıyorsunuz. Bakım bilgilerini okuyun ona göre gerekeni yapın.

 4. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  İstanbulda nerden satin alabilirim bu bitkiyi? Acil bulmam gerek.
  ***
  Belki Eminönü çiçek pazarında bulabilirsiniz.

 5. Sezgin dedi ki:

  Benim arkadaş bugün aldı bana. Eminönunde var 5 tl imiş.

 6. Mustafa, Kayseri dedi ki:

  Bna 1 adet küstüm otu lazım. Kayseride yok. Acil alabilebileceğim yer bilen varsa…
  ***
  Şimdi hiç aramayın. Bulsanız bile yer yadırgaması büyük zarar verir hayatta tutamazsınız. ilkbahar gelince arayın.

 7. Bana da acil lazım. Nette bulabilecegim biryer var mı? tohumu bile satilsa olur.
  ***
  Bu mevsimde yetişkinini alsanız yer değişikliğine dayanamaz çürür gider. Tohumunu alsanız şimdi ekme zamanı değil. Nisana kadar sabredin. İnternette bulursunuz ama ben kimseyi tavsiye edemem. Kendiniz bulun güvenebilirseniz onlardan alın. ben tanımam bilmem.

 8. Doğan, İstanbul dedi ki:

  Ben de ektim bakalım ne olacak.

 9. Emre, Tekirdağ dedi ki:

  Küstüm çiçeğinden tohum aldım. Ekim için nisan sonu demişsiniz. Tohumları mart sonunda ektim. Şimdi tohumları çimlendirmek için ne yapabilirim?
  ***
  Dışarsı için öyle ama evde uygun sıcaklıkta ve güneşli pencere önü varsa çimlenirler. Güneş alan pencere önünde tutmalısınız yoksa çimlenseler bile hayatta kalamazlar.

 10. Emrullah, Edirne dedi ki:

  Evde baktığım küstüm çiçeğindem tohum aldım. Eksem çimlenir mi? Hibrit olabilir mi?
  ***
  Çimlenirler. Hibrit değil.

 11. Eren, Erzurum dedi ki:

  Bende tohum verdi ama mercimek büyüklüğünde ve tam 70 adet normal mi?
  ***
  Normaldir.

 12. Ertuğrul, Niğde dedi ki:

  Bana acilen küstüm sana çiçeği lazım. Nereden bulabilirim?
  ***
  Yaz sıcakları başlayınca her yerde bol bol satışa çıkacak. Bugünlerde pek bulamazsınız. Acele etmeyin.

 13. Edanur, Samsun dedi ki:

  Küstüm çiçeği nereden bulabilirim?
  ***
  Sabredin iki üç hafta sonradan itibaren yaz boyunca çiçekçilerin çoğunda karşınıza çıkacaktır.

 14. Melis, Kırklareli dedi ki:

  Bir küstüm çiçeği aldım. yaprakları sararıyor. Normal midir?
  ***
  Zamansız. Normal değil. Çok havadar ve güneşli yerde tutmalısınız. Balkon veya bahçe varsa dışarda tutun. Daha sağlıklı ve hızlı gelişir.

 15. Aciliyet dedi ki:

  Avcılar ve çevresinde küstüm çiçeği arıyorum. Nereden bulanbilirim? Yarın 4’te Antalya’ya uçuyorum. Vaktim kısıtlı..

 16. Kumru, İstanbul dedi ki:

  Küstüm otu tohumu nerde satılıyor?
  ***
  Onu bilmiyorum ama bugünlerde saksıda yetişmiş halde Eminönü çiçek pazarında satıyorlar. Orada gördüm. Yolunuz düşerse gidip alabilirsiniz.

 17. Hakan, Erzurum dedi ki:

  15cm’den küçükken küstürmenin ne zararı vardır?
  ***
  Pek zararı olacağını sanmıyorum ama ikide birde çoluk çocuğun uğraşması gelişimi durdurup öldürebilir. Biraz sabretmek lazım. Hızlı büyüyor zaten.

 18. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Yarın küstüm çiçeği tohumlarım geliyor. Şimdi eksem olur mu? Tohumlar pakette ne kadar yaşayabilir?
  ***
  Ev şartları uygunsa şimdi ekin. Sadece açık havada yetiştirme imkanınız varsa Erzurum şartlarında çok geç kaldınız. Tohumları bahara kadar saklarsanız dayanırlar mı bilmiyorum. Sizden önce satıcının elinde ne kadar bayat veya taze olmalarına göre değişir.

 19. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Yeni çıkmış küstümler ne kadar güneş isterler?
  ***
  şimdi eylüldeyiz. Artık güneşin pek etkisi kalmadı. Ne kadar çok, o kadar iyi.

 20. Oğuz, Mersin dedi ki:

  Tohumu hangi ayda ekmeliyim? Burda havalar sıcak. Ekmek için kaç adet tohum lazım?
  ***
  Hemen ekin. Hızlı büyürler. Küçük bir saksıya bir tohum yeter. Ya da hepsini bir yere ekersiniz sonra biraz büyüdüklerinde fideleri ayrı ayrı saksılara geçirirsiniz. Küçük bir saksıya bir tane, saksının büyüklüğüne göre 5 parmak arayla daha fazla sayıda dikebilirsiniz.

 21. Mehveş, İstanbul dedi ki:

  Küstüm bitkime açık balkonda bakiyorum. Büyümesi gayet hızlı ve saglıklı oldu. Fakat son dönemde yapraklarının dibinde beyaz, pamukçuk gibi küçük oluşumlar var. Hastalanmış olabilir mi? Ne yapabilirim?
  ***
  Muhtemelen unlu bittir. Kolonyalı veya ispirtolu fırça ya da pamukla onları teker teker yok edin. Sonra da duş altında güzelce yıkayın.

 22. Adem, Karaman dedi ki:

  Tohumları bir yerden tedarik ettim. Pakette 20 tane çıktı bunları teker teker mi ekeceğiz acaba yoksa toplu şekilde mi? Plastik bardak felan demişler pek anlamadım doğrusu.
  ***
  Bardağı filan boş verin. Birkaç santim ara ile ekin. Fideler 10cm büyüdüklerinde tek tek veya ikişer üçer ayrı ayrı saksılara dikin.

 23. Faruk, İzmir dedi ki:

  Türkiye şartlarında küstüm otu gibi dokununca yapraklarını kapatan veya benzer bir bitki bulabilir miyim bilginiz var mı?
  ***
  Bildiğim şey küstüm otunun yaz aylarında her yerde satıldığıdır. Üç gün önce ben de bir tane fidesini aldım. Benzer şeyler var mı bilmiyorum.

 24. Ali, Mersin dedi ki:

  Bu bitkiyi çok minik bir fideyken aldım. Şimdi saksıda kocaman oldu. Torunların eğlencesi oldu. Galiba biraz daha büyüyünce çiçek açacaktır. Günde 3 saat güneş görüyor. Yeterli mi?
  ***
  Evet yeterli. Daha fazla güneş gerekmez.

 25. Erkan, İstanbul dedi ki:

  Küstüm otu tohumlarının şekilleri nasıldır?
  ***
  Şu linke tıklayın fotoğrafı inceleyin: https://en.wikipedia.org/wiki/Mimosa_pudica#/media/File:Mimosa_pudica_MHNT.BOT.2004.0.0.495.jpg

 26. Gökhan, İzmir dedi ki:

  İzmir’de nerden bulabilirim? Bulamadım bir türlü. Yardımcı olur musunuz?
  ***
  Şu sıralar pazar yerlerinde bile satılıyor. Çiçekçi dükkanlarında değil de daha basit yerlerde arayın. Olmazsa Bayındır’a gidin orada kesin bulursunuz.

 27. Tuğba D. -Bolu dedi ki:

  Küstüm çiçeğini bugün aldım. Geldiğinde çok güzeldi. Bütün yaprakları açıktı. Geldikten 2 saat sonra tüm yapraklar küstü ve bir saattir açılmadı. Getirince büyük saksıya geçirdim. Sorun ne anlamadım.
  ***
  Anlaşılan ev içinde tutuyorsunuz. Açık havaya alışık bitki ani bir şok yaşıyor ve belki düzelemeyebilir. Tam pencere yanında tutun ve pencereyi elinizden geldiğince açık tutun. Bir de akşam olunca uykuya geçiyor. küsme sanmayın. Eğer öyle ise bir sorun yoktur. Zaten şimdiye kadar ne olduğunu anlamışsınızdır sanıyorum.

 28. Hakan, Kastamonu dedi ki:

  Dün İstanbul’dan küstüm çiçeği aldım yarın Kastamonu’dayım. Zaman saksı değişimi için uygun mudur? Saksılar çok küçük de.
  ***
  Köklerini rahatsız etmeden değiştirebilirsiniz. Fazla hassas değildir.

 29. Selahattin, Denizli dedi ki:

  Pazar günü peyzajdan küstüm çiçeğimi aldım. O gün hava güzeldi 20 derece civarıydı. Gecesinde bulutluydu biraz soğudu. Diğer gün aynı hava devam etti. Öğleyin içeri aldım. Daha epey küçükler. Etkilenmiş olabilirler mi?
  ***
  Kötü etkilenselerdi mutlaka farkederdiniz. Bence hiçbir problem yoktur ve artık devamlı dışarda kalabiler.

 30. Selahattin, Denizli dedi ki:

  Küçükken yapraklarına dokunmamaya özen göstermeli miyim? Üstlerinde toprak gibi benekler var onu da anlamış değilim.
  ***
  Şimdilik fazla rahatsız etmeseniz iyi olur zira henüz bünyesi kuvvetli değil. Yapraklar zedelenebilir, fotosentez sekteye uğrayabilir ve bu da gelişimi durdurabilir. Benekler hakkında görmeden bir şey diyemem ama güneşli ve esintili bir yerde hastalık olmaz, hızlı büyür, güçlenir.

 31. Ekin, İzmir dedi ki:

  Ben de bugün bir küstüm çiçeği aldım ama dah çok minik ve narin. daha hızlı ve sağlıklı gelişmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Açık hava ve güneş gerekiyor. Yaz sıcakları başladığında öğle saatlerinin yakıcı güneşini direkt almamasını sağlayın.

 32. Nakşiye, İstanbul dedi ki:

  Benim küstüm çiçeğimin sadece yaprakları var. Neden çiçek açmıyor ya da ne yapmam gerek?
  ***
  Bu normal bir şey. Genelde temmuz sonundan önce çiçek açmazlar. Öyle gördüm.

 33. Zeynep, Ordu dedi ki:

  Benim küstüm çiçeğim mor top gibi çiçek açtıktan sonra ardından garip fasulyeye benzer bir şey çıkıyor. Normal mi?
  ***
  Evet onun içinde tohumlar oluşur.

 34. Ebuzer, Malezya dedi ki:

  Ben topraktan fide alarak saksıya diktim. Yavaşça ayırdım topraktan. Ama saksıya diktikten sonra 6 saat geçmesine rağmen yaprakları açmadı hatta sararmaya başladı. Bu durumda topraktan nasıl ayırıp saksıya dikmeliyim? Kök ve toprak mesafesi kaç cm olmalı ve ilk bakımı nasıl yapmalıyım?
  ***
  Hemen, 6 saatte yapraklar bozuldu sarardı ise ya toprak çok kötüdür ya da siz ev içinde tutuyorsunuz ve eviniz hiç havadar değil. Ayrıca, bir yenisini alırsanız kökleri toprağından kesinlikle ayırmadan saksıya dikin.

 35. Zehra C. -Kocaeli dedi ki:

  3-4 günde çimlendi. Yurtta kalıyorum. Odam sıcak ama dışarısı serin. Güneş alan bir yerde üstü açık bir şekilde bırakırsam sorun olmaz değil mi?
  ***
  Tohumlar çimlendikten sonra fideler bol bol hava akımları ister. Güneş de lazım. Sizin oranın iklimine göre nisanın ilk haftasından sonra dışarıda tutabilirsiniz.

 36. Cüneyt, Diyarbakır dedi ki:

  Diyarbakır’da nerede bulabilirim acaba?
  ***
  Nerede bulabilirsiniz bilmem ama ilkbaharda pek bulunmuyor. Yaz boyunca bulmanız daha kolay.

 37. Nesli, Aydın dedi ki:

  Küstüm otu ne zaman çiçek verir?
  ***
  Nasıl şartlarda bulunduğuna göre değişir. Genelde yaz sonundan önce çiçeklenmezler ama hiç belli olmaz. Dediğim gibi şartlar önemli. Mesela bugünlerde iyi gelişim gösteriyorsa ve bundan sonra havalar ısınırken daha fazla güneşe maruz kalırsa çiçeklenmeye başlar.

 38. Tuana, İzmir dedi ki:

  Merhaba, bende de Küstüm Çiçeği var. Yuvarlak Saksıya aldım fakat köküne zarar vermiş olabilir miyim acaba? Çünkü Yaprakları sararmaya ve kurumaya başladı. Sabah akşam boynu eğilir halde. Ne yapmam gerekiyor? Haşlanmış yumurtanın suyu gübre yerine geçer mi?
  ***
  Evlerde havasız güneşsiz kuytu köşelerde ölür. Yeri kesinlikle çok havadar olmak zorunda. Tam pencere kenarında tutun. Ya da mümkünse dışarıda açık havada tutun. Ayrıca başka saksıya dikerken bundan sonra köklerini toprağından hiç ayırmamaya çok dikkat edin. Yumurta suyu bir şeye yaramaz. Bu söylentiler tamamıyla boş laflar. Zaten küstüm otunun herhangi bir gübreye ihtiyacı yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)