Mavi ladin çamı Picea pungens

Mavi ladinler peyzajcılıkta çok kullanılan bahçe dekor ağaçlarındandır. Kış soğuklarına ve yaz kuraklıklarına dayanıklı olmaları, çok güzel görünümlü olmaları sebepleriyle tercih edilirler.

Pinaceae (Çamgiller) familyasından Picea (Ladin) cinsinin Picea pungens türü. İngilizcede Blue spruce denir. Türkçesi mavi ladin. Picea pungens’in pekçok kültivarı olduğundan dolayı, bu türün tanıtımında birbirinden çok farklı tiplerde mavi ladinler görebilirsiniz. Dal yapısı, gelişim şekli, rengi, renk tonu çeşit çeşittir. Mavi denmesi abartılıdır. Özellikle ilkbaharda (fıstık çamlarında olduğu gibi) yeni dallar mavimsi olur. Zamanla o mavilik azalır.

Mavi ladin ağacı

Picea pungens ‘Hopsii’ kültivarı en yaygın ticareti yapılanı, en beğenilenidir. -40 derece kış soğuklarına dayanıklıdır. Diğer çeşitlerinin kış soğuklarına dayanıklılığı az olabilir. İyi tanımak ve doğru bilgi edinmek gerekir. Türkiye’de Ankara iklimine göre her mavi ladin türü kışa tam dayanıklıdır. Kışın daha fazla soğuk olan memleketlerde dikkatli olunmalıdır.

Nötr veya hafif asitli toprak istiyor. Alkalinliliği yüksek toprakları sevmez. Suyu iyi geçirir ve derin toprak özelliği olan yerler daha uygundur.

Suyu iyi süzdüren ve çabuk kuruyan topraklarda yaz boyunca yapacağınız sulamalarda suyun çok derinlere gidebileceği şekilde çok su ile sulamalısınız. Killi topraklarda o kadar gerekmez.
Aslında susuzluğa dayanıklıdırlar. Gelişim zamanında ilkbahardan yaz ortalarına kadar sulamaya dikkat edin. Sonrasında eğer toprak fazla kumlu değilse sulama önemli değil.

Saksıda yetiştirecekseniz mavi ladin köklerinin sıcağa ve soğuğa fazla hassas olduğunu göz önünde bulundurmak zorundasınız. Kalın kenarlı büyük toprak saksı gerekiyor. Toprağı hem süzek ve havadar hem de kökleri iyi tutabilecek nitelikte olmalı. 6 ölçü iyi, temiz, koyu renkli, kızılımsı gerçek toprak + 2 ölçü torf toprak + 2 ölçü ponza taşı + 1 ölçü dişli kum veya benzer bir karışım ile toprak hazırlayabilirsiniz.
Saksıda yetiştirirken sulama sıklığına dikkat edeceksiniz. Bahçede toprakta sorun olmaz ama saksıda susuz kalması öldürebilir. Toprak kupkuru kalmamalı. Buna göre sulama sıklığına dikkat edin.

Cüce kültivarları saksıda yetiştirmeye daha uygundur. Daha pahalıdır. Cüce mavi ladinlerden Picea pungens ‘Montgomery’ kış soğuklarına -40 dereceye dayanır. Fakat o kadar soğuk olmayan yerlerdeki orta şiddetli don olaylarına bile dayanamayabilirler. Saksıda yetiştirmenin böyle bir dezavanyajı var.

Mavi ladinler (safkan olmadıklarından dolayı) tohumla çoğaltılırsa yeni fidanlar başka özellikler taşır. Bu sebeple çoğaltılmaları aşılama yoluyla yapılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar, Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Mavi ladin çamı Picea pungens' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Bahçe çiçeklerine meraklıyım. Şimdi bu Ladini gördüm çok güzel.

 2. Nusret, İşcan dedi ki:

  Tohumdan üretilen fidanlardan dikdiğim mavi ladinlerim var. tohumdan itibaren 5 yaşında. bu fidanları bıdamak gerekir mi? bazılarında mantar hastalığı gördüm. hastaların düzelmesini bekleyim mi yoksa kopartayım mı?
  ***
  Mantar nerede, nasıl ise ciddi önem taşıyabilir. Hasta parçaları kesmek asla çözüm değil çünkü o şartlar var oldukça yine tekrarlayacağı kesindir. Daha rüzgarlı, daha güneşli yer lazım. Hastalığın yerini ve şeklini bilmediğim için şunu yapın bunu yapın diyemiyorum. Sadece kazırcasına temizleyin ve temizledikten sonra alkolle ya da kükürtle ovalayın diyebilirim.

 3. Gonca B. -Ankara dedi ki:

  Geçen sene bir mavi Ladin aldım. Tepe sürgünü kopmuştu. Fiyatının uygun olması beni cezbetti. Satıcı bana bunun bir sorun olmadığını söylemişti. Ancak internette araştırdıkça büyük bir hata yaptığımı anladım. Ağaca da kıyıp sökemiyorum. Sizce ne yapmalıyım? Ağacım acaba hiç uzamayacak mı?
  ***
  Ben de çocukluğumda öyle öğrenmiştim yani tepesi kırılan çamlar bir daha uzamazmış. Ama sanıyorum bu sadece bazı türler için geçerli.
  Bakın bir Ladin üreticisi Halil Bey ne diyor:
  Tepesi kirilan ladin daha güzel form yapisina kavusacakdir. Yapilmasi gereken yan sürgünlerden birini tepe olarak belirlemek ve agacin gövdesine baglamakdir.
  Ve Ankara’dan Murat Bey’in tavsiyesi de şu:
  Tepe sürgünü kırılmış olması problem değil aksine ağacınız daha güzel form alacaktır. Yalnız tepe sürgünü gecikecek.. Fakat kırılan yerden yine tomurcuk verip patlayacaktır. Bu süre zarfında tepeye değil de diğer sürgünlere çalışacağı için daha güzel görünüm alır ve daha dolgun dururur. Ben ladinlerimde bunu denedim. ladin kesinlikle budanmaz ama sürgün veren tomurcuğu kırabilirsiniz. Bu da ilk tomurcuk verdiği nisan ve mayıs aylarında olmalıdır.

 4. Özge K. -Ankara dedi ki:

  Yılbaşı çamı için mavi ladin almak istiyorum. fakat evde yaşar mı? ya da ankarada balkon koşullarına dayanabilir mi?
  ***
  Evde yaşayamaz. Ankara’nın kış soğuklarına dayanıklıdır.

 5. Güliz, Kıbris dedi ki:

  Gecen yil bir mavi ladin ektim. Hemen hemen hic buyumedi. Bahcenin bir kosesinde pek de sulamadim dogrusu.. suc bende. Simdi yerini degistirip ona daha iyi bakmak istiyorum. Söküp tekrar ekmek sorun olur mu? Nelere dikkat etmeliyim?
  ***
  Sulamamanıza rağmen Kıbrıs sıcaklarında canlılığını yitirmemişse kökler toprağa iyi adapte olmuş demektir. Bence yerini değiştirmeyin. İlk yıl pek gelişmeyebilirler. Zaten bu tür kozalaklılar kış sonuna doğru filizlenmeye başlıyor. Oo filizler en geç yaz ortasına kadar gelişimini tamamlıyor. Gelecek kış sonuna kadar yeni gelişim olmuyor. Genellikle böyledir. Bu özelliği bilin endişelenmeyin. Şu anda mutlaka yeni filizler çıkmıştır. Eğer öyle ise hiç sorun yok.

 6. Osman K. -Antalya dedi ki:

  Mavi Ladin Antalya sıcağına uyum sağlar mı? Bir satıcı sıcağa dayanamadığını söylemişti de..
  ***
  Evet aşırı sıcağı ve aşırı sıcak hava rüzgarlarını sevmez. Bazı uzman tavsiyelerine göre kışları -8C dereceden daha fazla soğuk olmayan yerlere bile uygun değil.

 7. Ezgi D. -İstanbul dedi ki:

  Ladin ilk aldığımda gerçekten çok güzeldi. Parlak ve yaprakları da dolu dolu duruyordu. Satın aldığımız yerden verilen toprağa ekimini yaptık. Saksıda yetiştiriyoruz. Ancak şimdi bayağı bir yaprak döküyor ve ilk zamanki gibi değil. Neden böyle olmuş olabilir? Çok güneş alan bir yere mi koymalıyız? Anladığım kadarıyla suyu çok seviyor ama başka ne yapabilirim?
  ***
  Size tropikal süs bitkileri veya mevsimlik çiçekler için olan topraktan vermişlerse o uygun gelmemiş olabilir. Fazla humuslu olmayan ve fazla gübreli olmayan doğal toprak istiyor. Saksıda yetiştirecekseniz saksısı mümkün olduğunca büyük olmalı. Gölgede tutmasaydınız daha iyi olurdu. Sizce ciddi bir problem yoksa bekleyin kış sonunda güzelce canlanır. Hem taaa önceki yıldan kalmış olan yapraklarını şimdilerde dökmesi gayet normaldir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)