Mavi palmiyeler

Bahçe dekorasyonlarında dev mavimsi yapraklarıyla ve dev görünümleriyle geniş yer isteyen mavi palmiye türleri.

Bahçe dekorasyonunda ve peyzajcılıkta önemli ağaçlardan olan mavi palmiye türleri tekdüze yeşillikler arasında ve çim alanların üstünde mavimsi yapraklarıyla hoş bir kontrast oluştururlar. Yaprak renkleri aslında mavimsilikten ziyade gümüşi tondadır. Ama mavimsilik Brahae armata türünden biraz daha belirgindir.

Burada şimdilik iki mavi palmiye türünü ele aldım. Her ikisi de Arecaceae (Palmiyegiller) familyasınındandır. Fakat tamamıyla ayrı cinslerdendir. İkisi de -6C derecelere kadar kış soğuklarına dayanıklıdır. Yani Ege ve Akdeniz kıyı illerimizde deniz etkisinde düşük rakım yerlerde yetişmeleri kesinlikle mümkündür. Boyları 8 – 12 metre civarında uzar. Yerini sevmesine, gür gelişmesine göre 3,5 – 5 metre genişlik kaplarlar.

Brahea Armata, Meksika mavi palmiye türü

Brahea Armata mavi palmiye türü

Brahea Armata

Blue hesper palm ve Mexican blue palm isimleri yaygındır. Ana vatanı Meksika’nın en kuzey-batı kısmıdır. Süs bitkisi olarak yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Kurak döneme dayanıklıdır. Fakat ara sıra derin sulama gerektirir. Ana vatanında bölgenin yerli halkı tohumlarını kavurarak yerler (W).

Bismarckia nobilis, Bismark mavi palmiye türü

Bismarckia nobilis

Bismarckia nobilis

Madagaskar’ın kuzey ve batı bölgelerine endemiktir. Oldukça kalın gövdeli ve gösterişli bir palmiyedir.

Aralarındaki farklar

Brahea armata diğerinden daha mavimsi, yaprak yelpaze uzantıları daha ince, uçları ince, daha zarif görünümlüdür. Fakat Bismarckia nobilis’in yaprak uçları düz ve net, daha kesin bir yelpaze görünümünde olur.

Mavi palmiye fidan üretimi

Bu palmiye türlerinin fidan üretim yolu, çoğaltılmaları tohum iledir. Fidanlar ilk iki üç yılında sera şartlarında tutmak ve kışın 0C derece soğuğa bile maruz kalmamalarını sağlamak gerekir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.