Leonardit

Tarımda toprak düzenleyici olarak kullanılan leonardit linyit kömürü türevlerinden organik bir maddedir. Humus fakiri toprakların verimliliğinin arttırılmasında ve kıraç toprakların ıslah edilmesinde kullanılabilir.

Oluşumu

Linyit madenlerinin üst yüzeylerinde bulunur. Linyit kömürünün oksidasyonla değişimime uğramış hali. Dünyada zengin leonardit kaynaklarına sahip ülkelerden biri de Türkiyedir.

Leonardit organik maddelerdendir. Çoğunluğu bitkiler olmak üzere canlı kalıntılarından oluşmuştur.

Kullanımı

Kıraç ve beyaz killi toprakların tarıma elverişli hale getirilmesinde ve humus fakiri toprakların iyileştirilmesinde kullanılır.

Kıraç toprakların başlıca özelliği fazla alkalinli (kireçli) ve tuzlu olmasıdır. Kıraç toprak ağır killi ise leonarditin yanısıra ponza taşı ve kum da karıştırılmalı. Böylece yağışlar ve sulamalar sayesinde fazla kireç ile tuzlar eriyerek süzülüp derinlere kaçar, üst yüzeyin zararlılığının giderilmiş olur.

Leonarditin faydası nedir?

Toprağa humusluluk özelliği kazandırır, aynı zamanda süzekliği arttırır. Humusun esası olan hümik asit leonarditte %90 civarında bulunur. Leonardit sayesinde toprağı bir yılda humuslu etmek mümkün. Faydalı mikroorganizmaların aktivitesini hızlandırır, arttırır. Bu sayede topraktaki ayrışması ve çürümesi gereken organik maddeler bitkilere faydalı hale gelir. Toprakta zamanla aktif humus (fülvik asit) zenginleşir ki bu daha faydalıdır. Humuslu toprakta fülvik asit daha önemlidir.

Bitkilerin topraktan ihtiyaç duydukları elemetleri alabilmesinde en büyük yardımcı madde humustur. Doğal ve suni gübrelerin toprakta bitki köklerince alınmaları humusluluk sayesinde daha sağlıklı gerçekleşir. Ot bitmez kıraç topraklar cennet gibi verimli topraklara dönüşür. Mucize gibi bir şey.

Nasıl kullanacağız?

Toprağa direkt olarak karıştırılabilir. Ağır killi topraklara ayrıca ponza taşı ve kum da karıştırılmalı. Kumu az kullanın.

Kumlu kıraç topraklara ise leonardit tek başına etkili olmaz. Leonarditin yanısıra kırmızı killi toprak ve bol bol kompost çürüntüler katılması gerekir.

Orta derece killi topraklarda ponza taşı gerekmez, leonardit fazlasıyla süzeklik kazandırır.

Leonardit kırpıntıları

Leonardit çeşitli şekillerde satılıyor. Katı olarak kitleler veya kırpıntılar halinde ve ayrıca suda çözülmüş olarak sıvı halde.. Resimde görülen, kömür kırpıntıları gibi olanı kuru iken koyu gri renktedir.

Oranlar

Toprakta yetiştirilecek bitkilerin kök yapılarına da bağlı olarak 20cm – 35cm arası derinlikte toprağa karıştırma oranları toprağın yapısına göre değişir. Kabaca bir örnek olarak denebilir ki orta derece killi olan kırmızı toprağa 1/4 oranında karıştırılmalı. Ağrı killi topraklarda ponza taşı ile beraber leonardit daha fazla kullanılmalı. Oranlamalar basit bir iş değil. Toprak düzenleyicilerden iyi anlayan birinin yardımını almalısınız. Toprağın yapısı nasılsa ona göre kompost çürüntüler, kırmızı killi toprak, ponza taşı ve kum gibi gereken maddelerle birlikte leonardit oranı değişir. Toprak killi ise ne cins killi, kıraç ise kıraç özelliği nasıl.. Farklı toprakların ayrı ayrı ayarlamalarla düzeltilmeye ihtiyaçları var.

Saksılarda, salon / ofis süs bitkilerinde leonardit kullanılması

Özel süs bitkisi toprağı kullanıyorsanız her zaman gerekmez ama özellikle şu durumlarda iyi olabilir: Antoryum, aşk merdiveni, afrika menekşesi, ruj çiçeği, mum çiçeği, gardenya gibi hem humuslu hem çok fazla havadar toprak isteyen bitkiler için özel toprağa 1/5 oranında leonardit karıştırılabilir. Gerçek toprak kullanıyorsanız süzekliği ve humusluluğu arttırmak için 1/4 oranında leonardit katmak çok iyi olur.

Sıvı leonardit

Tek eksiği humus olan sağlıklı düzenli topraklarda kullanılabilir. Fazla kumlu topraklarda pek işe yaramasını beklemeyin. Önce kompost çürüntüler ve besleyici killi toprakla düzeltilmeli, sıvı leonardit sonra verilmeli. Zaten humuslu verimli topraklarda hiç gerekmez hatta toprağın düzeni zarar görebilir.

Leonarditin ne gibi zararları olabilir?

Ponza taşı ve leonardit her ikisi de toprakları iyileştirmek için güvenle kullanılabilir. Aşırıya kaçmadıkça toprağın dengelerini bozmazlar, bilakis iyileştirirler mükemmelleştirirler. Yapıları zamanla değişime uğramaz toprağı hiçbir şekilde bozmazlar. Unutmayalım ki her şeyin fazlası zararlıdır. Leonarditin aşırı kullanımında toprağın asitliliği fazla yükselir, asitli toprak sevmeyen bitkilerde zehirlenmeler, çürümeler görülür. Sebep o bitkilerin aşırı asitlilik yüzünden ya demir zehirlenmesine maruz kalması ya da topraktan kalsiyum alamaz hale gelmeleridir.

İlgili diğer faydalı kaynaklar:

» Hümik Asit ve Humus, Canan Yılmaz

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Leonardit' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Leonardit’i ben de uzun zamandır çiçek açmayan Antoryum ve Barış çiçeğinde denedim. Yaklaşık 2 hafta sonra barış çiçeğim 2 çiçek açtı. Diğer saksı topraklarına ve yeni ektiğim Calla ve Lilyumda da denedim. Sonuç gayet iyi.
  ***
  Arzu Hanım, barış çiçeği genelde sadece ilkbahar başında, bazen ayrıca yaz sonunda sonbahar başında da çiçek açar. Toprakla ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum. Zamanı geldiği için çiçek açmıştır. Antoryum ise istisnasız her zaman çiçek açar. Yeter ki bir parça güneş yapraklarına değebilsin. Günde iki saat kadar sabah veya akşam güneşi yetiyor. Leonarditin faydası topraktaki elementleri daha kolay alabilmesine katkıda bulunmasıdır. Bu sayede bitkiler daha iyi, daha hızlı gelişebilir.

 2. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Toprağına leonarditi ekledikten sonra ilk çiçeği alınca, bir de bilirsiniz bu tarz şeylerden mucize bekleriz. Tesadüfler de olursa sebebi mucizemizdir. Antoryum da barış çiçeğinin yanında bakalım o ne zaman çiçeklenecek.
  ***
  Antoryumunuz minik bir yavru değilse ve evinize yeni gelmiş değilse kesinlikle her bir yaprakla beraber bir çiçek açması lazımdı. Ya güneş almıyor, ya toprağı felaket kötü idi ya da o bitki antoryum değil.

 3. Ahmet Kır dedi ki:

  AFŞİN LEONARDİT
  (Yüksek organik içerik, Yüksek Hümik Asit ve Fulvik Asit Oranı )
  (EN UCUZA)
  Türkiyenin en büyük LEONARDİT yatağı (Toplam Rezervin yaklaşık yarısı) olduğu gibi, dünyanın da sayılı LEONARDİT yatakları arasındadır.
  Ancak birçok alanda olduğu gibi, bu alanda da anormal tutumumuz ortadadır. LEONARD 1960 yılında LEONARDİTİ keşfettiği halde, 1970’li yıllarda bulunan AFŞİN LEONARDİT linyit olarak adlandırılmış ve enerji üretmek üzere termik santrallerinde yakılmaya başlanmıştır. Üzerine yüksek rezerv sebebiyle dünyanın 3. büyük termik santrali kurulmuştur.
  Bir yandan termik santralinde yakılması çevre felaketi iken, diğer yandan tarımda kullanılmaması da çevre felaketine sebebiyet vermektedir.
  Termik santrallerinde yakılmaktan kurtararak satın aldığımız LEONARDİTİ öğüterek tarıma kazandırmaktayız. (505 2414220)

 4. Onur, İstanbul dedi ki:

  Leonarditi nereden temin edebilirim satın alabilirim?
  ***
  Bulamazsınız. Bulsanız da yüz misli fazla fiyattan satan fırsat düşkünlerinden bulabilirsiniz. Almayın daha iyi.

 5. Serkan, Adana dedi ki:

  Yayladaki fidanlar ve yetişkin ağaçlar için samimiyetim olan bir ziraatçiyi mevsimin gereği suni gübre tavsiyesi ve gerektiği kadarını da almak amacıyla ziyaret ettim. suni gübreler beklediğimden çok yüksek fiyatlı çıktı. Onlar da zaten suni gübre almaktansa leonarditi gösterdiler ve özellikle tavsiye ettiler. İstediğin kadar kullanabilirsin zarar vermez ama yatişkin ağaçlara 4 kg’yi geçmezsen iyi olur diye tavsiyelerini alıp ordan ayrıldım. Satın aldığım leonarditi eve getirdiğimde ilk olarak saksıdaki çiçeklerime kullandım. Sene başından beri inatla çiçek açmayan mum çiçeğim 2 hafta sonra çiçeklendi. Diğerlerinde bariz gelişmeler gördüm. İnternetten de biraz araştırınca eşsiz bir gübre olduğunu anlamış oldum. Herkese tavsiye ederim. Bu arada ben 25 kg’lık çuvalla 20 TL’ye aldım. Asıl satış fiyatları 25 TL imiş. Tanıdık olunca.
  ***
  Leonardit hiçbir şekilde gübre özelliği taşımaz. Sadece köklerin topraktaki elementleri alabilmesini sağlar. Leonardit sayesinde gübreler daha iyi işe yarar. Hatta musluk suyundaki elementler bile kökler tarafından alınabiliyor.

 6. Serkan, Adana dedi ki:

  Haklısınız, yazınızı ve diğer kaynakları daha dikkatli okumam gerekirdi. Ama çok şükür herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Aksine çiçeklerim çok mutlu görünüyor. Onlar mutlu olunca biz de mutlu oluyoruz.

 7. Leonardit dedi ki:

  Merhabalar, Leonardit’in en kritik noktası, bazik ortamda çözünüp çözünmediğidir. Bazik ortamda çözünmeyen Leonardit, toprakta kalır, bitkiye fayda sağlamaz ve toprağın sıcaklığını arttırarak tarıma zarar verir. Bu hususa çok dikkat etmek gerekir. Biz Ürgüb Leonardit (http://www.urgubleonardit.com) olarak bazik ortamda % 95’in üzerinde bir oranla çözünebilen, çok kaliteli Leonardit üretmekte ve satmaktayız.

 8. Nustafa, Adana dedi ki:

  O kadar çok leonardit firması var ki.. Kimse yoğurdum ekşi demiyor. ben bir firmaya güvenip aldım bakalım sonuç ne olacak?

 9. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Çoğu sitede leonarditi uçuk fiyatlara satıyorlar. Az önce bir sitede 2 lt 6 liraya buldum. Şimdiye kadar bulabildiğim en ucuzu bu.
  “toplam hümik fulvik asit % 65 PH 6-8” yazıyor. Sizce bu fiyat iyi mi? Asit oranı normal mi? PH daha düşük olması gerekmez mi? Siz yukarıda çok daha yüksek oranlardan söz etmişsiniz ama o sitede saksılara 1-2 kaşık yeter diyor. 1000 metre kareye de 20 kilo yeter yazıyor. Az mı söylemişler?
  ***
  Türkiye şartlarında içme suyundan ucuz olması lazım. Onların verdiği fiyat bile yüksek sayılır. Asitlilik derecesi hakkında fikrim yok. 6 ile 8 aralığı çok uzak mesafeler. Bu maddeyi ilaç gibi veya suni gübre gibi düşünen kişilerin verdiği hiçbir bilgiye inanmayın. Toprağı verimli arazilere hiç gerekmez. Humus fakiri topraklara ve kıraç toprklara gerekir. O da onların söylediği oranlarla hiçbir şey ifade etmez işe yaramaz. 1 metre kare alana en az 1 litre hacminde leonardit gerekiyor. ama bakın en az bu kadar diyorum. Bin metrekareye bin litre lazım. Eğer bir litre hacminde leonardit 1kg ağırlıkta oluyorsa bin metrekareye en az bir ton (bin kilo) kullanılmalıdır. 20 kilo ile bin kilo arasında dünya kadar fark var.
  Leonarditi antoryum toprak karışımında denedim. Gelişim güzeldi ama önceki ve sonraki toprakta da pek farklı değildi. O sırada bakımına çok dikkat etmiştim. Daha iyi gelişmişse sebep benim daha özenli bakım yapmamdandır. Yani saksı bitkileri için denemeye gerek yok. Kıraç arazilerin tarım arazisine çevrilmesi için leonardit gerekiyor. Bizim gibi meraklılara değil.

 10. Ahmet, Afşin dedi ki:

  Ürgüp Gübrenin mesajına bir açıklama ile katkıda bulunmak isterim. Kendilerine Hayırlı işler diliyorum. Kendileri Afşin’de uzun bir süre bu alanda hizmet verdiler.

  Bazik ortamda çözünmeyen leonardit olmaz. Zannederim leonardit olmayan, yani içeriğinde Humik ve Fulvik asitler bulunmayan maddelerin piyasada satılıyor olmasına dikkat çekmek istemişlerdir. Yine Sercan Bey’in zannettiği gibi Leonarditin PH sı çok düşük olasmaz. Çünkü Humik ve Fulvik asitler kuvvetli asitler değildir. Kuvvetli asitler olsalardı toprağı ve bitkiyi mahfederlerdi. Leonardit için Ph 6 civarındadır. Ancak Sıvı Humik Asit diye satılan (Potasyum Humat ve Potasyum Fulvat için Ph ayrıca ayarlanır. ) Yani bunların sabit PH ları olmaz. Mesela Humik Asit denilen sıvı ( Potasyum Humat tuzudur ) Bu sıvılar bitkiler için harika hayat sıvılarıdır. Potasyum humat en az 9 ph da satılabilir. Daha düşük PH larda bu tuz suda çözünmez. Potasyum Fulvat ise her PH da satılabilir. Bu sıvıları düşük PH larda bulmaya çalışmak gerekmez. Bu maddeler topraktaki alkali ajanlarla buluştuğunda iyon değişimi yöntemiyle ağır metalleri inhibe ederek çözünmeyen tuzlar oluşturmak suretiyle torağı temizler PH yı düşürür. Bu sıvılarda PH yı yükselten Potasyum Hidroksit (KOH) PH yı düşürense ( HNO3 ) Nitrik asittir. Bu sıvıların PH ları 7-8 sınırları dışındaysa çıplak elle temas cilt açısından çok tehlikelidir. Bu asitler yüksek PH larda 9-11 çözünerek Leonarditten süzülmek suretiyle ayrılır. Sonra PH sı Nitrik Asit ( Kezzap Suyu ) ile düşürülür. Sıvının PH sını yükselten (KOH) ın fazlası Nitrik asitle nötralleştiğinde yine faydalı bir gübre olan Potasyum Nitrat (NİTRAT adı verilen tarım gübresi) oluşur. Bu işlemler esnasında (KOH) ve (HNO3) haricindeki asit ve bazlar kullanılması durumunda hiç hayırlı bir iş yapılmış olmaz elimizle toprağımızı kirletmiş oluruz. (KOH) Potasyum Hidroksit (Potas kostik ) yerine daha ucuz olduğu için ( NaOH) Sodyum Hidroksit (Sud kostik ) kullanılması durumunda toprakta istenmeyen inorganiklerden Na sodyum toprağa eklenmiş olur ki, toprağı tuzlandırır. Sonucu çölleşmedir. Rabbim topraklarımızı art niyetlilerden korusun.

  Biz Afşin Leonardit olarak, Leonarditin doğal olarak ucuz bir şekilde bolca kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Lakin damlama ve ilaçlama yoluyla bitkilerine Humik Asit vermek isteyen çiftçilerimiz için sıvı da üretmekteyiz. 25 Kg lık leonardit torbasını 6 tl ye satıyoruz. Ancak toptan ( kamyon bazında ) satış yapabiliriz. Ambalajsız Leonarditin tonunu da 185 Tl ye satmaktayız.

  Herkese hayırlı işler, bol kazançlar diliyorum. Kimyacı bir kardeşiniz olarak bu hususlardaki sorularınıza zevkle cevap verebilirim.

  İletişim : 0505 241 4220 nolu telefonda ulaşabilirsiniz.

 11. Ahmet, Afşin dedi ki:

  Sayın Sercan:
  Leonardit litre ile satın alınacak bir ürün değildir. Ambalaj küçüldüğünde fiyat satıcının insafına kalıyor. Leonarditin 700-800 kg ı 1000 litre gelir. 1 tonunu 185 Tl den satıyoruz. Bu da sizin tabirinizle sudan ucuz demektir. 25 Kglık torbayı 6 Tl ye veriyoruz ki, en az 30 litre gelir. Dökme olarak litresi 15 kuruştan da ucuzdur. Satanların vay vicdanına.

 12. Petek, İstanbul dedi ki:

  Yarım kilosuna daha dün 10 TL verdim. Kendimi az önce tebrik ettim. Gerçi merak edip almasam şimdi bu forumları görmeyececek, ne aldığımı bilemeyecektim. Hayırdır diyelim…
  ***
  Evet bazen zarar da olsa her işte mutlaka bir hayır vardır.

 13. Onur, İstanbul dedi ki:

  Leonardit kullanarak evdeki balkonumuzdaki toprağı humusluluk özelliği kazandırabiliyor muyuz?
  ***
  Bu o kadar basit değil. En sağlıklısı doğal humuslu toprak bulmanızdır. Leonarditin saksı bitkileri için pek faydası olmaz. Kıraç arazilerin ıslah edilmesi için faydalıdır. İçeriği çoğunlukla çam kabukları ya da ponza taşı olacak karışımlarda yetişen bitkilere (orkideler, antoryumlar) toprak karışımına beşte bir gibi oranda katılabilir. Hem leonarditle halk aldatılıyor. Eminönü çiçek pazarında iki avuç miktarı 5 lira! Oysa koca bir çuvalı en fazla 5 lira eder.

 14. Can, İstanbul dedi ki:

  Orkidelerimi sularken sulama yaptığım kaba sıvı gübre şişesinde önerilen miktarda gübre koydum ve 750ml suya bir damla humik asit damlattım. Yararı ya da zararı konusunda beni bilgilendirebilir misiniz?
  ***
  Orkidelere faydası olacağını pek sanmıyorum. Özel orkide besini en iyisidir. Öyle şeylere gerek yok.

 15. Rıza, Ankara dedi ki:

  Leonardit kömürleşme evresinin ortasında bataklık, deniz, göl ortamında biriken bitki havyan artıkları torf-turba (genelde piyasada torf diye satılır). Leonardit-linyit-taşkömürü yeralan henüz tam linyitleşmemiş en yüksek humik ve fulvik asid içeren genç oluşumdur. Genelde 800-1000 kcal/kg ısı değerine sahip olduğu için termik santralde kullanılamadığından 10 yıl öncesine kadar çöpe (pasaya) atılırdı. En büyük yatak Afşin-Elbistan olup linyit yatağının üstünde yaklaşık 7-8 milyon ton leonardit rezervi bildirilmektedir. Piyasada satılan leonardittin büyük kısmı burada üretilmekte. Hatırladığım kadarıyla birkaç yıl önce TKİ tonu 5 TL.den piyasaya satmakta idi. Bugün olsa olsa tonu 50 TL.dir. Son yıllarda leonardite talep artığından bazı uyanıklar yurdun çeşitli yerlerindeki linyit ocaklarının toprakla karışık kirli kısımlarını veya satılamayan tozunu leonardit olarak pazarlamakta. Gerçek leonarditte toplam humik+puvlik asit oranı % 50-90 ları bulmaktayken bu tür ürünlerde %10u zor bulduğu gibi toprağı kirletmekte. Linyit tozu olanlar ise açık havaya çıktığından için için yanarak bitkiyi yakmakta ve zehirlemekteler. Bu nedenle katı leonardit kullanacak arkadaşların bilinen markaları almaları veya yukarıda adları geçen ve dürüstlüklerinden şüphem olmayan üretici arkadaşlara kargo şirketleri ile anlaşarak (bugün 25 kglık bir ürünü yurdun en uzak iline 5-10 tl. ye götürebiliyorlar) internet üzerinden parekende satış yapmalarını tavsiye ederim. Leonardit kıymete binince bir kit olan ve büyük rezervlere sahip olan TKİ’de uyanarak TKİ humas adıyla sıvı hümik asit üretimine başladı. İlk başlarda 20 litresini kendi 42 TL. ye satarken bugün kendisi doğrudan satışı iptal edip, bayilik sistemine geçtiğinden 42 TL.lik mal ne hikmetse % 300 karla 160 TL.ye çıktı. Yine de piyasada %100 karla yetinen insaflı satıcılar da mevcut. İnternet üzerinden (site adı vermem uygunmu bilmiyorum) TKİ humas internet satışı olarak ararsanız 5 lt.sini kargo dahil 30 Tl.ye satan insanflı bir arkadaş mevcut. Ayrıca benzer ürün Gübretaş tarafından Humas 13 olarak pazarlanmakta. İnternetten satış bulamadım ama özellikle küçük illerde ve ilçelerde yaygın bayi ağı mevcut. Büyük illerde ise ancak kentin ücra kesimlerinde bir iki bayi ya bulursunuz ya bulamazsınız. Yine benzer ürün Ufuk Tarım’da da uygun fiyatlar mevcut ama internet sitesi satışı olmasına rağmen sadece posta çeki ile satış yapıyorlar. Özellikle NPK’lı ve mikro elemetli gübreler ve diğer gübre çeşitlerini de bu büyük üreticilerde piyasanın nerdeyse 1/4 fiyatına almak mümkün. Koçtaş, Bauhouse gibi büyük yapı marketlerde neden bu büyük üreticilerin ürünleri satılmaz da ya yüksek fiyatlara marka ürünler ya da düşük fiyatlı ama ne idüğü belirsiz ürünler satılır? (örnek: güretaş 20 20 20 + ME katı gübrenin 1 kilosu 10 tl. bile değilken, bu tür ürüne yaklaşık 23 kilo su ekleyip yaklaşık 45 adet 500 cc.lik plastik şişeye koyup etiketleyerek 2 2 2 + ME diyerek, 500 ccsini 6.0 TL. gibi fiyata) satılır?
  ***
  Rıza Bey bu değerli katkınız için çok teşekkür ederim. Koçtaş gibi yerlerden başlayayım: Her yerdeki Koçtaş aynı mı bilmiyorum. Ama galiba değindiğiniz gibi çirkin para tuzağı şeyler bayilik gibi yetki alıp Koçtaş yerleri açan kişilerin vicdanına kalmış bir şey. En son geçtiğimiz yaz Şişli-Koçtaş’tan aldığım bitki besini üzerindeki tariften daha az dozajda ve daha az sıklıkta kullandığım halde bazı bitkilerimi çok fena zehirledi. Tüm köklerini yok etti. Üç hafta önce Didim’e taşındım. Kökleri zehirlenen bitkilerimden sağ kalanları burada toprağa diktim canlanmaya başladılar. Bir daha da asla, kesinlikle hiçbir yerden bitki besini filan almam. Leonardite gelince: İstanbul’da Eminönü çiçek pazarında ve Didim’de pazar yerlerinde kilosu 10 lira gibi fiyattan sattıklarını gördüm. Kendi ifadelerine göre, küçük bir çuvalını 75 liraya alıyorlarmış. Eğer doğru ise birileri bu çiçekçileri kandırıyor. Fakat inceledim gördüm ki işlenmiş, düzgün taneli edilmiş, farklı bir leonardit ürünü. Yine de o fiyat haksızca belirlenmiş bir fiyat.

 16. Mehmet, Malatya dedi ki:

  Elazığ’ın Baskil ilçesinde killi toprakta rakımı yaklaşık 850-900 metre yukseklikte susuz kayısı yetiştiriyorum. Kayısı bahçem toplamda 30 dönüm ve 20.12.2016 tarihinde 120 kök daha kayısı fidanı dikcem. Toplamda kayısı sayım yaklaşık 300 kayısı ağacı civarında olacak. Diğer kayısılar 4 yaşındalar. Topraklarımız yerlerine göre kimi yerler çok aşırı killi kimi yerler ise biraz daha az killi. Ben leonarditi kullanmam dogru mu ve ne kadar kullanmam gerekiyor? Bu arada yaklaşık araziler 25 yıldan fazla işlenmemiş ve etraflarında meşe ağaçları var.
  ***
  Mehmet Bey eğer şimdiye kadarki denemelerinizde problemlerle karşılaşmışsanız yapmanız gereken en iyi şey bölge ziraat ofisine başvurup bilgi almanızdır. Çünkü hem toprak hem iklim özellikleri her yerde farklıdır. Oranın ziraat ofislerinde orası ile ilgili en doğru bilgileri ve oraya uygun en iyi çözüm yollarını öğrenirsiniz. Ben bir ara Erzincan sınırları içinde çok yüksek bir dağ köyünde (büyüklerimin doğdukları köy) bulunmuştum. Köyden uzakta bir yerde küçük bir kayısı bahçesi vardı. Dedemden kalmış ve muhtemelen en az 30 yıldır ilgilenilmiyordu. Ama ağaçların verimliliği mükemmeldi. Arazi görünüşe göre heyelan tehlikesi altındaydı. Cıvarda yer yer toprak kaymaları olmuş olduğu belliydi. Ben şimdi Didim’de yaşıyorum. Buranın toprağı çok killi ve çok kaya parçacıklarıyla dolu. Burada kayısılar kusursuz gelişiyor. Demek ki killi toprakla ilgili bir sıkıntıları olmuyor. Sadece bu iklim kayısılara uygun değil. Kim ne bakım yaparsa yapsın verim son derece az. Ancak Akdeniz iklimine uyum sağlayan kayısı çeşitlerinden iyi verim alınıyor. Meşhur Malatya kayısılarını Malatyalılar buraya getirmiş ama iklim yüzünden verim çok kıt.

 17. Fosil Power Leonardit dedi ki:

  Kazdağlarından Kaliteli Ph 2-4 olan Aktif Lenoardit Ürünlerimizle Çiftçimizin Gücüne Güç Katıyoruz.
  Fosil Power Leonardit & Hümik Asit (fosilpower . com . tr)

 18. Hilan, Samsun dedi ki:

  Toprak düzenleyici olarak zeolit de satılıyor. Aynı şey mi acaba?
  ***
  Kesinlikle aynı şey değil ve Samsun gibi illerimizde toprak düzenleyici olarak kullanılması yanlıştır. Belki Ege – Akdeniz bölgelerinde toprağa su tutucu özellik kazandırmak için kullanılabilir. Yine de tavsiye etmem.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)