Toprağın EC derecesi

Bitkilerin gelişimini etkileyen faktörlerden biri topraktaki kimyasal olarak tuz kabul edilen maddelerin oranıdır. Bunun ölçülmesinde sonuç EC derecesi ile belirtilir.

EC = Electrical Conductivity kelimelerinin baş harfleri. Yani elektriği iletebilirlik.

Bu konuda ayrıntılar çok fazla. Bitkiden bitkiye değişiyor. Toprak özelliğine göre değişiyor. Havanın sıcaklığına göre değişiyor. Dolayısıyla her farklı şart için EC derecesi değerini en elverişle düzeyde tutmak gerekir. Yani toprağın EC derecesi bitki türünün tolere edeceği değerin biraz düşüğü ise sorun olmaz. Ve sonuçta EC ölçer cihazı satın almak şart gibi görünüyor. Ama herkes için değil, seri üretim yapanların profesyonellik gerektiren bakım çalışmaları için lazım.

Bitkilere EC derecesi değerlerinin etkisi

EC 0 – 2: Tuzlu topraklara hiç uyumlu olmayan bitkiler için gayet güvenlidir.
EC 2 – 4: Hafif tuzluluk söz konusu. Tuzlu topraklara toleransı hiç olmayan bitkilerde verim düşüklüğüne sebep olur.
EC 4 – 8: Orta derece tuzluluk. Birçok tarım bitkisi türlerinde verim bir hayli düşer.
EC 8 – 16: Ortanın üstünde tuzluluk. Bu durumda, toprağa “tuzlu toprak” denir. Tuzlu topraklara uyumlu türlerde verim normal olur.
EC 16 ve daha yukarısı: Sadece tuzlu topraklara toleransı çok yüksek olan türlerde verim vasat olur. Diğerlerinde özelliklerine göre verim az olur veya bitkiler hiç gelişim bile gösteremez. Genelde ölürler.

Musluk suyunu dinlendirmeden tortusunun dibe çökmesini beklemeden çiçeklerinizi sularsanız toprağın EC deresinde yükseliş oluyor. Suya bitki besini karıştırsanız yine EC yükselir. Onun için besin karıştırılacak suyun mümkün olduğunca yabancı maddelerden arınmış olması gerekiyor ki onunla çiçeklerinizi suladığınızda toprağın EC değeri aşırı yükselmesin.

EC değerinin hiç olmaması (gerçi pek mümkün değil) veya fazla düşük olması bitkiler için iyi değil. Gereğinden fazla yüksek olması da iyi değil. Ama öte yandan, aynı saksıda aynı toprakta yetişen iki ayrı tür bitki aynı EC derecesinden farklı etkilenebiliyor. Biri mutlu olurken diğeri strese girebilir.

İlgili diğer konular:

Hayvan gübrelerinde tuzluluk problemi
Tuzlu toprakların ıslahı ve uygun bitkiler

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler: |

'Toprağın EC derecesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Roman dedi ki:

  Toprakta ec 7.4 olarsa çilek yetiştirmek mümkün mü?
  ***
  Hayır. En iyi verim 1 ile 3 arasında olur. Toprağın niteliğine göre 4’e kadar sorun olmaz. Fazlasında toprakta biraz fazla ısınma olduğunda kökler ve yapraklar tümüyle aniden çürürler.

 2. Gökhan, Aydın dedi ki:

  Salon bitkilerinde suyun ec ve pH kaç olmalı aşağı yukarı? Her bitki farklı olur tabii ki ama stabil gelişme için..
  ***
  Isı derecesi ve esinti bunlardan daha fazla önem taşır. Suyun/toprağın pH derecesi 6.5 ile 7.4 arasında olması idealdir. EC ise 0.6 ile 1 civarlarında olması güvenli derecelerdir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.