Toprağın EC derecesi

Bitkilerin gelişimini etkileyen faktörlerden biri. Evlerde hobi olarak çiçek yetiştirenleri pek ilgilendirmiyor. Seri üretim yapanların dikkat etmesi gereken bir şeydir.

EC = Electrical Conductivity kelimelerinin baş harfleri. Yani elektriği iletebilirlik.
Bu konuda ayrıntılar çok fazla. Bitkiden bitkiye değişiyor. Toprak özelliğine göre değişiyor. Havanın sıcaklığına göre değişiyor. Dolayısıyla her farklı şart için EC değeri en elverişle düzeyde tutulması gerekiyor, ne gerekiyorsa o yapılıyor. Ve sonuçta EC ölçer cihazı satın almak şart gibi görünüyor. Ama herkes için değil, seri üretim yapanların profesyonellik gerektiren bakım çalışmaları için lazım.

EC ölçer

Musluk suyunu dinlendirmeden tortusunun dibe çökmesini beklemeden çiçeklerinizi sularsanız toprağın EC deresinde yükseliş oluyor. Suya besin karıştırsanız yine EC yükselir. Onun için besin karıştırılacak suyun mümkün olduğunca yabancı maddelerden arınmış olması gerekiyor ki onunla çiçeklerinizi suladığınızda toprağın EC değeri aşırı yükselmesin.

EC değerinin hiç olmaması (gerçi pek mümkün değil) veya fazla düşük olması bitkiler için iyi değil. Gereğinden fazla yüksek olması da iyi değil. Ama öte yandan, aynı saksıda aynı toprakta yetişen iki ayrı tür bitki aynı EC derecesinden farklı etkilenebiliyor. Biri mutlu olurken diğeri strese girebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)