Zebra çiçeği (Aphelandra squarrosa)

Afelandra beyaz damarlı zümrüt yeşili iri yaprakları çarpıcı egzotik güzelliğe sahip olduğu için yetiştirilir. Çiçeğini görenler daha fazla beğenir. Guzmanyanın çiçeğine benzeyen sarı çiçekler açar.

Genel Özellikler

Acanthaceae familyasının Aphelandra cinsi bitkilerinden en yaygın yetiştirilen türü, Aphelandra squarrosa. Halk arasında adı zebra çiçeğidir. Afelandra da diyoruz. Ev bitkisi olarak genelde küçük çalı şeklinde gelişir. Yerini severse 2m kadar boylanabilir.

Habitat

Zebra çiçeği Afelandranın Anavatanı Brezilya’nın tüm doğusunun güney yarısında Atlantik Ormanları’dır. Kış mevsimi bahar havasında ama az yağışlıdır. Çok yağışlı geçen yaz mevsiminde aşırı sıcaklar görülmez.

Çiçek açması

Afalendra hem fazla serin olmayan hem fazla sıcak olmayan aylarda gelişip serpilir. En iyi gelişim göstereceği sıcaklık gece en düşük 16, gündüz en yüksek 27C dereceler aralığıdır. Gece gündüz süresinin farklılığına göre değil, güneşin şiddetinin arrttırılmasına göre çiçek açıyor. iyi bir serpilme gösterdikten sonra birkaç hafta biraz daha fazla güneş almasını sağlarsanız çiçek açar. Afelandranın gerçek çiçekleri birkaç günde solar gider. Çiçek sandığımız beğendiğimiz gösterişli kısmı çiçek kılıflarıdır. İşte bu afelandra çiçekleri sandığımız kısım haftalarca canlı, cazip görünümünü korur.

Kışa dayanıklılığı

Yavaş yavaş alışmış olması şartıyla -1C derece soğuğa dayanır. Birkaç saati geçmemesi ve kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartıya -4C dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Bu sırada yapraklar dökülebilir. Hava şartları düzelince tekrar filizlenir.

Yetiştirilmesi, Bakımı

Zebra çiçeği aphelandra hassas bir bitkidir. Kökleri ortam şartlarının ani değişmesinde (bir yerden havalandırma ve ısı şartları farklı başka bir yere götürülmesinde) kötü etkilenir. Bu da yaprak dökmesine sebep olur. Yeni yerine adapte olamazsa kökler çürümeye başlar ve zebra çiçeği ölür.

Güneş ve havalandırma

Güneşi sever. Fakat yazın öğle civarı güneşini filtrelenmiş olarak almalıdır. Evlere uygun olup çok fazla esintiye ihtiyaç duymasa da mümkün olduğu kadar pencere yakınında bulundurmalısınız. Güneşe de ihtiyacı var havalandırılmaya da.

Sulama

Ev ortamlarında sulama yanlış toprak yüzünden problem çıkarıp zebra çiçeğinin köklerini çürütür. Az sulamak çözüm değildir. Aşağıda anlattığım gibi toprak hazırlamalısınız. Sulamayı toprak yarıdan fazla kurudukça yapmalısınız. İlkbahar ortası ile yaz başında daha fazla havalandırmaya gayret ederek sulamayı da arttırın. Toprak üst yüzeyi hafiften kurudukça sulayın. Yazın da böyle devam edin. Yaz sonunda havalandırmaya gayret ederseniz bir kez daha serpilip gelişmesi mümkün. Sonbaharda soğuklar başlayıp pencereleri kapalı tutmaya başladığınızda yine toprak yarıya yakın kurudukça sulamalısınız.

Sulama suyu kireçsiz olmalı. Asitli toprak sevdiğinden, kireçli su zamanla toprağın pH değerini yükseltir. Bu da çok fazla olmasa bile sağlığını olumsuz etkiler. Musluk suyunu 2-3gün bekleterek tortusu dibe çökünce üst kısımdan aldığınız suyla sulayın.

Besin

Fazla besin istemiyor. Ayda bir yeterli. Eğer çok gür gelişim gösterirse 20 günde bir besin verin. Genel kullanım bitki besini.

Toprak

Zebra çiçeğine hazır poşet topraklardan (lifli, çürüntülü, humuslu olacak) pH 5.1 ile 6.5 aralarında asitli toprak kullanın. Ponza taşı ve kuvars kumu ile mutlaka havadarlığını ve süzekliğini arttırmalısınız. Poşet toprak yerine çok karışık bitkileri olan ormanların üst yüzey çürüntülü toprağı  kullanabilirsiniz. Pek asitli olmasa bile sakıncası yok. Poşet topraklardan daha iyidir.

Karışımı şu oranlarda yapın: 6 ölçü toprak + 1 ölçü ince taneli ponza taşı + 1 ölçü kuvars kumu.

Havalandırılması iyi olmayan mekanlarda zebra çiçeğine sırf Afrika menekşesi toprağı tavsiye edilir.

Saksı-toprak değiştirme

Asla ihtiyacından büyük saksılara dikmeyin. Kökler saksıya sığmaz hale gelmedikçe de saksı değiştirmeyin. Zamanı geldiğinde bir boy büyük saksıya köklere zarar vermeden aktarın. Saksı değiştirdiğiniz zaman çevresi esintili olabilecek bir zaman olmalı. Kapı pencere kapalı olduğu aylarda yapmayın.

Budama

Çiçekleri geçince acımasızca budayacaksınız (budadığınız dalları atmayıp köklendirebilirsiniz). Mümkün olduğu kadar kısaltın. Yapraksız bırakmadan budama yaparsanız daha iyi olur. Yani üzerinde birkaç yaprak kalabilmeli. Eğer isterseniz uzun boylu ya da kat kat boy boy dallı olacak şekilde budayabilirsiniz.

Çoğaltılması

Zebra çiçeğinin farklı ve nadide kültüvarları daha sık bulunan afelandralara göz aşısı yapılarak çoğaltılır. Normalde çoğaltılması çelikle yapılır. Hava çok olmaması şartıyla yılın yer zamanıda yapabilirsiniz. Çok kart ya da çok körpe olmayan her dal uygundur. Çelikleri dallardan ortalama 8cm olarak hazırlayın. Kapalı ortamda 3-4 hafta tutmak yeterli. En geç iki ay içinde hem köklenmiş hem büyümeye başlamış olurlar. Ayrıntıları » yarı olgun dal çeliği sayfasından okuyun.

Problemler

Yaprak bitlerinin salgınına tutulabilen özelliğe sahiptir. İlk aldığınız gün yapraklarının altını üstünü, bütün dallarını ıslak bezle güzelce silin ve daima birkaç günde bir tekrarlayın.

Kış aylarında atın alıp eve getirince sonuç afelandranın kısa bir süre içinde bozulmasıdır. Bütün yapraklarını döker. Sebepler çoktur. Ortamın havadar olmayışı, zebra çiçeğinin önceki yerde alışık olduğu ısı ve havalandırma şartlarının aynı olmaması, ev ortamlarına uygun olamayan toprağa dikilmiş olması, toprak ıslakken sulamak vs.

Toprağının kupkuru kalması yapraklarını dökmesine sebep olabiliyor.

Havası fazla kuru bölgelere uygun değildir. Ev içi nemliliği yetebilir fakat » hava nemlendirme sayfamdaki yollardan biriyle nemlendirme yapsanız iyi olur.

10C dereceden soğuk ve 32C dereceden sıcak günlerde hava cereyanından koruyun. Hava kuru ise zararı daha fazla olur.

Afelandra fotoğrafları


'Zebra çiçeği (Aphelandra squarrosa)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Konul, Baki dedi ki:

  Bugün oda çok sıcak oldugu için balkona çıkardım. Dışarda gölgede bile 32C sıcaklık vardı. Dışarısı bu kadar sıcak ve odada esinti yok. Gittim baktım yapraklar yumuşamış. Kendilerini salmışlar resmen. Hemen iceri aldım. Nerde yaptim hatayı acaba?
  ***
  Sıcakta böyle oluyor ama zararı yok. Akşama doğru su fısfıslayıp serinletin. Eğer yapraklar pörsüyünce su vermek lazım diye düşünüp toprak ıslak olduğu halde ikide birde sularsanız kökleri çürür.

 2. Hülya, Antalya dedi ki:

  Merhaba. Benim çiçeğimin yapraklarında bölgesel kurumalar başladı. Sebebi ne olabilir ve bu kurumayla nasıl baş edebilirim?
  ***
  Kış sonu – ilkbahar başında pekçok türde olabiliyor. Ama sebep kesin olarak budur diyemem. Zaten ne zamandır sizde ve içeride mi dışarıda mı tutuyorsunuz onu da bilmeden herhangi bir şey söyleyemem. Çok kuvvetli direkt güneşten kışın bile koruyun. Ayrıca havadar ortamı çok sever. Evlerde hava akımlarından yoksun köşelerde bulundurulması hiç iyi değil. Ben Didim’deyim. Dışarıda güzelce gelişiyor. İçeride hiç denemedim.

 3. Ayşe B. -Girne dedi ki:

  Merhabalar. Zebra çiçeğimizin yaprakları kurudu ve büküldü. Hava sıcak ve nemli. Balkonda çok güneş olmayan bir yerde duruyor. Sorun ne olabilir?
  ***
  Evet şiddetli sıcağı sevmiyor. Mümkünse en serin ve gölge bir yere koyun. Birkaç hafta sonra şiddetli sıcak kalmaz ve o da yeniden filizlenmeye çalışır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)