Ponza taşı (tarım amaçlı olanı)

Ponza taşı volkanik kayalardan, inorganik maddelerdendir. Yapısı çok gözeneklidir. Tarım, fidan dikimi, süs bitkileri üretimi, inşaat ve tekstil alanlarında yaygınca kullanılır.

İçmekan süs bitkilerinin saksı toprağı karışımında (özellikle esintisiz, havadar özelliği olmayan ev ve ofislerde) ponza taşı sphagnum yosunundan da hindistan cevizi liflerinden de milyon kat daha faydalıdır. Yurdumuzda bol bol var hem sudan ucuz.

Bitkiler için ne işe yarar?

Hem saksı bitkilerinin toprak karışımında hayati önem taşıyan havadarlık kazandırma özelliği var hem toprağı ağır killi bahçe ve tarlaların topraklarının ıslah edilmesinde önemli yeri var. Fidan dikerken çukuru kapatacak toprağa ponza taşı karıştırmayı fidancılar genelde ihmal etmez.

Evlerde süs bitkilerine kullanımı

Ponza taşı içmekan süs bitkilerinin saksı toprağı karışımında (özellikle esintisiz, havadar özelliği olmayan ev ve ofislerde) sphagnum yosunundan da hindistan cevizi liflerinden de milyon kat daha faydalıdır. Yurdumuzda bol bol var hem sudan ucuz (gerçekten de sudan ucuzdur).

Dracanea türleri, benjamin, difenbahya, yucca, paşa kılıcı, devetabanı gibi yana yatmadan dik durabilmesi için toprağın sıkıştırılması gereken ve değnekle desteklenmesi gereken bitkilerin toprak karışımına 1/4 oranında karıştırmak kesinlikle şart. Yoksa mecburen toprağı sıkıştıracaksınız bu da köklerin sıkışıklıkta havasız kalıp çürümelerine neden olacak.

Her yeni çıkan yazımı takip edip okuyanlar saksı toprağı karışımlarında ponza taşını çok sık tavsiye ettiğimi görüp canları sıkılmış olabilir. Batılılar ise sphagnum yosununu, bundan oluşmuş “peat moss” denen çürüntüyü, Hindistan cevizi liflerini, vermiculit zararlı maddesini ve torf’u tavsiye ederler. Hemen her bitki için, bıkmadan usanmadan.

Sebep güya toprağa havadarlık ve süzeklik kazandırmak. Oysa esintisiz içmekânlarda süs bitkilerinin toprağına sadece havasızlık kazandırırlar. Çünkü hiç kurumazlar. Toprakta her şey birbirine yapıştıran jel gibi olurlar. Birçok mikroorganizmaların faaliyetlerini de hesaba katarsak toprakta karbondioksit birikimi aşırı yoğun olur. Bunun peşinden oksijensiz ortam bakterileri çoğalır ve kökleri zehirleyip çürütür. İyi havadar olmayan evlerde saksılarda o topraklarda genelde kök çürümesi olur.

Ponza taşı

Ponza taşı

Bir de perlit var bilirsiniz. O da bizde çok ve ucuz. Fakat tozları toprakta jelleşme etkisi yaparak buharlaşmayı önleyip kökleri büsbütün havasız bırakır. Yani iç mekânlarda kullanılması hiç uygun değil. Perlit ve vermikülit zamanla çözülür erir. Ponza taşı hiç bozulmaz. Perlitin ve vermikülitin içerdiği bazı maddeler birtakım bitkilere zararlıdır. Ponza taşı sırf havadarlık ve süzeklik sağlar, toprağın yapısını hiç etkilemez. Ponza taşındaki bu mükemmellik başka hiçbir maddede yoktur. Ayrıca çiçeklerinizin toprağını değiştirdiğinizde ponza taşını ayırıp tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Toprağa karıştırılma ölçüsü

Fazla lifle topraklara 1/5 oranında, diğer topraklarda 1/4 oranında karıştırın. Barış çiçeği gibi ince köklü bitkilere ince ponza taşı lazım. Kuru nohut ve pirinç kadar irili ufaklı taneler şeklinde.

Poza taşı nerede satılır?

Ponza taşı inşaat ve tekstil işleri için ayrı, bitkilerin toprağına karıştırmak için ayrı işlem görür. Dolayısıyla her ponza taşı faydalı olmaz. Fidanlıklarda satılanlardan almalısınız. Satmıyorlarsa ısrarla isteyin söyleyin artık satsınlar. Yazılarımı milyonlarca kişi okuyor. Elbette şimdiye kadar önemli bir talep olmuştur. Hâlâ ponza taşı satmayan fidanlıklar varsa kendileri kaybediyor!

Fiyatı

Toptan değil, perakende satış fiyatı her yerde aynı olmamakla beraber en fazla fiyat koca bir çuvalı 10 TL’dir. Kilo ile değil hacim ölçüsüyle satılır. 1 litresi ortalama 50 kuruş edebilir. Çiçekçilerin zahmetlerini hesaba katarsak en fazla 1 litresi 1 lira eder. Daha fazla değeri yoktur.

Türkiyede ziraatçılıkta ponza taşı ve perlit bir hayli kullanılıyor zira çok önemli maddelerdir. Buna rağmen fidanlıklarda bulamıyorsak çiçekçilikte bir şeylerin basmakalıp tarzda gittiği anlaşılıyor. Halkımızın da bilgisi yok, tüccarları uzman sanıp onların dediği her şeye inanırlar.

Çiçekçilerin ve fidanlık sahiplerinin halka ponza taşı ve perlit satmamasının esas sebebi halkın bilmemesi, talebi olmamasıdır. Bu maddelerin Türkiye’de sudan ucuz olması da satıcıların halka teşvik etmemesine yol açıyor. Yükte hafif, hacimde geniş, pahada çok ucuz olan maddeleri satmak için tanıtımlara teşvik etmeye gerek duyulmaz. Ancak halk arasında talep kaydedeğer bir yükseliş gösterirse o zaman satışları yayılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | | |


'Ponza taşı (tarım amaçlı olanı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, elinize sağlık. işte günlerdir soracağım sorunun yanıtı olan yazı buydu. :) Şimdi hemen Antalya fidancılık fuarı’na giden bir arkadaşımı aradım. ponza taşı getirmesini rica ettim. getirecek. Ancak ben çiçeklerimde karışımı kendim hazırlamıyorum. koşulları zorlarsam buna olanağım var ama bir apartman dairesinde benim için çok zor oluyor. bitki lifleriyle karışık, torflu, hazır bir toprak kullanıyorum. kullandığım toprak kaliteli ya da bana öyle geliyor olabilir. Yeni dönem saksı değişimlerinde ponza taşını bu toprakla karıştırabilir miyim? Yani hazır karışım toprağa ponza taşı ekleyeyeyim mi?
  ***
  Kullandığınız toprak iyi bir marka ise ve deneyip faydasını gördü iseniz muhakkak sağlıklıdır, çok iyi bir karışımdır. Ponza taşı, özellikle pek havadar olmayan içmekanlarda saksılarda yetiştirilecek süs bitkileri için, onların toprağı her ne kadar lifli ve sağlıklı olsa da gereklidir. Ancak benim evim gibi pencereleri daima açık ve yaz boyunca ev içi hava cereyanı olan içmekanlarda gerekmez. Havadar mekanlarda “lifti topraklarda” ponza taşı gerekmez. İstanbul kışları pek soğuk geçmiyor. Aşırı soğuk olmadıkça pencerelerim daima açıktır. Çok soğuk günlerde de gün içinde sık sık havalandırıyorum. Evde kalorifer, klima, soba vesaire hiçbir ısıtıcı kullanmıyoruz. Bu yıl ekim ayından beri İstanbulda hava sıcaklığı oldukça düşük. Ama havadarlık sayesinde şu an difenbahyam yeni bir yaprak açıyor. Uzmanlara sorsanız bu kadar soğuk bir salonda imkansız diyecekler. Ama görüyorum onlar yanılıyor. :) Garip ama gerçek. Havadar ortam ve kışın bir parça güneş, her gün mümkün olmasa bile bir parça güneş bitkilere çok şey veriyor. Esintili ortam şart elbette. Salonda kış dinlenmesine kesin olarak giren tek bitki öforbiya trigona. Çok sıcak seviyor. Ama yağmur ormanı altı bitkilerimin çoğu bu serin soğuk günlerde yavaş da olsa gelişime devam ediyorlar. Şimdi kauçuk da gelişiyor yeni yapraklar açıyor. Benjaminimi birkaç haftadır hiç sulamıyorum bekliyorum bir kısım yapraklarını döksün.. ama bu yıl nedense inat ediyor hâlâ yapraklarını dökmedi. Sulasam kauçuk gibi o da hemen faaliyete başlayacak. Biraz daha bekleyeyim bakalım.. Yılda bir defa iyice dinlenmesi iyi olur. Geçen ocak ayından bu yana epey yoruldu.

 2. Filiz, Aydın dedi ki:

  Tekrar merhaba, çok haklısınız. Kendine uzman diyen kişiler bazen yanılıyor:) 1 ay önce sizin yazılarınıza uyarak mutfakta küçücük güneş gören bir yere aldığım mum çiçeğim geçen hafta 3 yaprak birden çıkarıverdi. Biraz argo olacak kusura bakmayın ama ‘hadi leen, dur garii, kış geldi şimdi büyüyüp de netceen?’ demişim bizim ege deyimiyle:)) Bu arada kullandığım toprak STENDER isimli alman marka bir toprak. Ayrıca bazı bitkilerimde izmir-urla DÜNYA BİTKİ isimli bir seradan aldığım hindistan cevizi lifli-cocopeat karışımlı toprak var. Yanılmıyorsam hindistan cevizi lifli toprağı Yalova’da bir firma da satıyormuş ancak ismini bilmiyorum. ama artık sayenizde emin olduğum 3 şey var; mutlaka bir parça güneş, havadar toprak ve bitkileri düzenli yıkamak. siz birtanesiniz:)) çok teşekkür ediyorum.
  ***
  Ben de size çok teşekkür ederim. Hem kendi tecrübelerimden hem bana soru yazanlardan, sorunlardan bahsedenlerden her zaman çok ince şeyler öğreniyorum. Tecrübeler çok önemli. Fakat öte yandan uzmanların tecrübeleri daima özel seralarda üretim ve yetiştiricilkle ilgili tecrübelerse, onların tavsiyeleri genelde evlerde ofislerde hüsranlara sebep olabiliyor. Benim tecrübelerim ve bana sorunlardan bahsedenlerin tecrübeleri evlerde çiçek yetiştirenler için daima diplomalı uzman tavsiyelerinden çok daha büyük önem taşır. :)

 3. Ahmet, Afyon dedi ki:

  Ponza taşını nereden temin edebiliriz?
  ***
  Fiyatı Türkiyede içme sularından bile ucuz olduğu için perakendeciler satmaya tenezzül etmiyor. Aslında her fidanlıkta kesinlikle bulunması gereken çok önemli bir maddedir. Seracılıkta çok kullanılır. Fidanlıklardan araştırın. Yoksa getirtsinler. Herkes arıyor. Dolaştığım fidanlıklarda süs bitkisi satışı yapılan yerlerde her defasında soranlar görüyorum.

 4. Sevgi, İzmir dedi ki:

  Ponza taşı sanıyorum, mangal taşı değil mi.. Mangal imalatçısı tüple çalışan mangalın içine koymuştu. Bunun volkanik taş olduğunu ve deformasyon olursa gelir benden alırsın demişti. Eğer oysa gidip alayım.
  ***
  Galiba sobaların içine döşenen hafif taşları söylüyorsunuz. O taş hakkında hiçbir bilgim yok ama galiba ponza taşı değil. Fidanlıklardan seralardan ponza taşı bulabilirsiniz. Hem bitkiler için özel ponza taşı lazım. Mesela inşaatlarda da ponza taşı kullanılır rengi de aynıdır ama zararlı olabilir. Ponza taşı çok ucuz. Hacim ölçüsüyle satılır. 10 litresi 5 lira gibi. Bu arada, mangal taşı belki toprağa alkalin veya başka şeyler salabilir, riske girmeyin derim. Ne olduğunu bilmiyorum açıkçası.

 5. Yasin, Antalya dedi ki:

  Seracılık, fidancılık ve ciceklik demişsiniz. Antalya’yı tarif etmişsiniz :) Hemen aramaya başlıyorum. Yazılarınız gerçekten harika. 64 yaşındaki anneme internet öğrettim. Her gün sizin yazılarınızı okuyup RSS’ten takip ediyor. Gayet anlasılır ve samimi yazıyorsunuz. Var olun! Peki sizin mesleğiniz nedir? Bu kadar bilgi nereden geliyor?
  ***
  Bildirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Böyle haberler beni cidden çok sevindiriyor. Mesleğimi sormuşsunuz: Yok diyebilirim. Emekli filan da değilim. Aslında bir bakıma mesleğim var denebilir, o da bu sitede gördüğünüz gibi çiçek yazarlığı. :)) Bu kadar bilgi nereden geliyor sorunuzun cevabı ise sanıyorum kalple gönülle ilgili bir şey. Çocukluğumdan beri hatta doğduğumdan beri toprakla bitkilerle uğraşırım. Rahmetli annem çok meraklıydı. Daha konuşmayı öğrenmeden önce çiçeklere ilgiyi öğrenmişimdir. Son yıllarda internet sayesinde ve ingilizce bilmemin sayesinde dünyadaki bütün ingilizce bilgileri okuyup dururum. Bilgilerimin bir kısmı kendi tecrübelerim (tecrübeler her gün artıyor) bir kısmı da bütün dünyadaki çiçek meraklılarının tecrübelerini okumamdır. Ansiklopedik bilgilerden ziyade meraklıların tecrübelerini okurum. Onların tecrübeleri tecrübelerimle birleşiyor. Henüz yolun başındayım. Eski yazılarımı zaman zaman yeniliyorum değiştiriyorum. Tekrar teşekkür ederim. Annenize de selamlarımı sevgilerimi sunarım. Allah razı olsun.

 6. Yasin, Antalya dedi ki:

  Tekrar merhaba :) yazılarınızı Antalya’dan epey okuyan olduğu için ponza taşını nerede bulduğumu bildirmek istiyorum. Eminim arayanlara faydası olacaktır. Çünkü Ben çok aradım. Çoğu yerde ne olduğunu bilen bile yok. :)
  Antalya’da Özgürlük Bulvarı üzerinde (Gülgen Süpermarket karşısında) YAĞMUR ADASI fidanlığında kilosu 1TL’den bulabilirler. Selamımı söyleyebilirsiniz. :)
  ***
  Antalyalılar için iyi haber. Fiyatı da olması gerektiği gibi. Antalyalılar adına teşekkür ederim. :)

 7. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Ponza taşını İstanbulda nereden bulabilirim? Fidanlıklar çok uzak, çiçekçilerde yok. Nereden bulabilirim acaba?
  ***
  Siz nerede oturuyorsunuz merak ettim. Şişli – Beyoğlu civarında oturuyorsanız buralarda saygın bir fidanlık var. Onlardan alabilirsiniz. Eminönü çiçek pazarına yakınsanız oradaki çiçekçiler sizin için getirebilir. Yalnız bunlar kafadan atma fiyat söyleyebilir. 10 litresi 10 lira gibi ucuzdur. En fazla, olsa olsa 20 lira. Ayrıca ne yapacaksınız diye bilmeden vazgeçirmeye çalışırlarsa kulak asmayın. Üreticilerden alıp satış yapmaktan başka bir şey bilmezler. Üretici bile olsalar evde çiçek yetiştirmeyi serada bahçede yetiştirmek gibi sanıyorlar. Bunların ev bitkileri için verdikleri tavsiyeleri bilirim. Siz de bilirsiniz. Daima zararlı tavsiyeler verirler çünkü bilmiyorlar.

 8. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Sordum o …’da varmış. Bir çuval 25kg 65 lira dedi. Ben 5kg almak istiyordum çuvalı açarsak kilosu 5TL dedi.
  ***
  Ponza taşı perakende satış fiyatı kilosu en fazla, olsa olsa 2 lira eder. Her yerde 1 liradan satıyorlar o bile pahalı sayılır. 5 lira çok fazla değil mi?

 9. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Bence de çok pahalı. Başka nereden bulabilirim? Bulamazsam başka alternatif varmı?
  ***
  Eminönü çiçek pazarı esnafını bu haksız fiyat uygulamalarından dolayı kınıyorum. Yaptıkları şey, haram günah kazanç bir yana, o kendi sorunları, millete çirkin bir saygısızlıktır milleti aptal yerine koymaktır. Her yerde hem de perakende fiyat ne ise bunlar beş mislini neye dayanarak istiyor acaba? Bir açıkgöz kendileri mi? Neyse.. Siz bir iki şeye dikkat ederseniz ponza taşı çok da gerekli değil. En güvenilir marka özel topraklardan kullanın, çiçeklerinizi dikerken toprağı fazla sıkıştırmayın, Sulama sıklığını az tutun. Kök çürümeleri en güvenli en havadar topraklarda bile fazla sıklıkta, toprak hiç kurumadan tekrar tekrar sulama yüzünden olur. Yazın hemen her zaman, kışın mümkün olduğunca sık pencereleri açıp çiçeklere esinti sağlayın. Bu şartlarda hiçbir zarar olmaz. Ben bunlara dikkat ediyorum. Kışın hiçbir çiçeğimde bozulma olmadı. Kök çürümesi asla yok.

 10. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  İstanbul Tekzen Yapi Market’te ponza tasi var. Ben buyuk bir torba aldim. 8,5 lira. İnternet uzerinden siparis de verilebiliyor. Yalniz sitesinde satis bolumune koymuslar mi bilemiyorum. Metrobusle zeytinburnu istasyonunda inince, ust gecitten karsiya geciliyor. Bulunmasi da kolay bir yerde. İhtiyaci olanlar oradan temin edebilir. Kac yer gezdim, bir tek orada buldum.
  ***
  Bunu bildirmeniz çok iyi oldu çok teşekkür ederim.

 11. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Erdal bey Tekzen’e gittiniz mi? Eğer gitmediyseniz oraya gittiğinizde yanında fıdan satış noktası da var oraya da bakmanızı tavsiye ediyorum. Ponza taşı orada da var.
  ***
  Henüz gitmedim. Bu hafta içinde gitmeyi düşünüyorum. Bakalım neler varmış. En çok eski tip basit toprak saksılara ihtiyacım var. Hiçbir yerde göremiyorum.

 12. Mustafa Y. -Ankara dedi ki:

  Ponza taşını toprağa hangi oranda karıştıracağımız konusunda bilgi alabilirmiyim.
  ***
  Genel olarak, 1/4 veya 1/5 oranında.. Gerçi bitkiden bitkiye değişir. Succulent bitkilere yarı yarıya olsa daha iyi olur. Bir de ince köklülere fazla iri taneli olmamalı. Pirinç ve kuru nohut taneleri kadar irili ufaklı olması ideal irilik ölçüsüdür.

 13. Kaan, İstanbul dedi ki:

  Ben ponza taşını ağac aş den almayı planlıyorum ama yazılar içinde dikkatimi çekti, şişli beyoglu civarında saygın bir fidanlık var demışsiniz, adını vermeniz mumkun mu, bir gitmek gormek isterim.
  ***
  Adını hiç hatırlamıyorum yerini kabataslak tarif edebilirim: Taksimden dolapdereye inin. Yenişehir civarında bilgi üniversitesinin giriş kapısının olduğu sokaktan biraz yukarı çıkıp orada sokakta oynayan çocuklara sorun (onlar sera diyor) size tarif ederler hemen oralarda bir yerde, hiç umulmadık bir sokak içinde. Kurtuluş son duraktan sefa meydanından da oraya gidiliyor ama tarif edebilmem mümkün değil çok karışık. Sokağın ismini de hatırlamıyorum.

 14. Canan, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, sizden daha önce Vanda orkidem için yardım istemiştim, tavsiyelerinizle bakıyorum, keyfi yerinde. Tekrar teşekkürler. Bu sene balkonumun ilk senesi ve herşey strerildi, ancak sanıyorum kullandığım organik toprak düzenleyici sebebiyle gelişmeyen hastalık, olmayan zararlı kalmadı, inanırmısınız bu mevsimde bile hala uğraşıyorum. İş hobi olmaktan çıkıp eziyet haline geldi. Kullandığım kimyasalların birikmesi cabası. Bu durumu ortadan kaldırmak için katı ortam kültüründe çiçek yetiştirmek için araştırma yapıyorum fakat konu hem yükselişte hem de yeterli bilgi yok. Hidroton denen kil taşlarının zamanla tuzu tuttuğunu öğrendim seçeneklerden eledim. Perlit ve vermikülit ise zamanla değişim gerektiriyor ve dağılabildikleri için drenaj sorunu yaratıyor. Tamamı ponza taşından oluşan harçta sağlıklı süs bitkisi yetiştirmek sizce mümkün müdür? Konu çok enteresan yakın gelecekte avantajlarından ötürü yükselecek bir yöntem olarak tanımlanıyor. Ben bir Phal. orkidede deneme yapmak istiyorum, siz ne dersiniz? Sevgiler.
  ***
  Hiçbirini tavsiye etmem. Piyasadaki en ucuz ama aynı zamanda güvenilir olan torf/kompost bir toprak ve ponza taşı sayesinde benim çiçekler gayet sağlıklı. Ayda bir, bazen duruma göre 15 – 20 günde bir defa yine en ucuzundan bitki besini kullanıyorum. Hepsi bu. Keşke ne kadar sağlıklı geliştiklerini görebilseydiniz. Yani öyle pahalı şeylere hiç gerek yok. Web sitelerinde birtakım kurnaz tilkiler spekülasyon yapıp çiçek meraklılarına hiç gerekmeyen şeyleri satıyorlar. Size en büyük tavsiyem o tür forumlardan uzak durun veya okusanız bile hiç kale almayın inanmayın. Yükselişte demişsiniz. Yükselişte olan şey o kurnaz tilkilerin yalanları. İnanmayın. Topraksız tarım seralarında kullanılan maddelerle biz evde aynı başarıyı asla sağlayamayız. Bazı özel aletler gerekiyor. Hem uğraşmaya hiç değmez. Sadece sıkıntı.
  Orkidelere gelince, onlara özel toprak satılıyor. Çam kabuklarından yapılmış. Salt ponza taşında kökler rahat ilerleyemez ama olabilir de. Belki çam kabuklarını ve ponza taşını yarı yarıya karıştırsanız daha iyi olur, bunu tavsiye ederim, kökler daha esnek ortamda daha rahat hareket ederler. Başka bitkilerde denemeyin. Diğer bitkilerin topraklarına 1/4 veya 1/5 oranında katmak lazım. Orkide çam kabuklarına da yine aynı oranda katmak çok iyi olur. Sizin özel denemeniz aslında gerekmez, orkide çam kabuklarına bir miktar ponza taşı karıştırmak faydalıdır. Yarı yarıya yaparsanız belki ihmal ettiğinizde çabuk kuruyacağından dolayı o ihmal sürecinde orkideniz dehidratizasyon kurbanı olabilir.
  Her şeyden önemlisi esintidir. Bunu daima söylüyorum. Esintinin önemi güneşten önce gelir.. sudan önce gelir.. ısıdan önce gelir.. gerekli toprak elementlerinden önce gelir. Esinti yoksa hiçbiri işe yaramaz. Biz esinti sağlamadan ne denersek deneyelim bir yere va-ra-ma-yız. Seralarda buna büyük önem verilir. İşin sırrı esinti. Pek az bitki esintisiz ortama adapte olabiliyor ama onlar da esintili ortamda daha iyi gelişirler.

 15. Yavuz, İstanbul dedi ki:

  Arkadaşlar buradaki yazıları okudum. Bu tür yazıları ara ara takip ettiğim için arkadaşların sorununu az çok biliyorum. İstanbulda ponza taşı çok aradım ancak İstanbul, Alibeyköy Baraj Yolundaki Belediye fidanlığında buldum. 8 – 10 KG. lık çuvalla satıyorlar. Yanılmıyorsam 6. TL. ydı. İstanbuldan arayan arkadaşlar oradan temin edebilirler. İsteyenler için aynı yerde yine çuvalla tabii gübre satışıda var.
  ***
  Haber verdiğiniz için teşekkür ederim. Aslında bütün fidanlıklarda satılması lazım. Yavaş yavaş talepler arttıkça satışları da artacaktır. Şimdilik her yerde bulamıyoruz. Gerçekten çok faydalı. Evdeki begonyalarımdan ponza taşı kullandıklarımın gelişimleri her şeyiyle mükemmel. Diğerleri o kadar iyi değil. Üçünde çürümeler oldu.

 16. Ali, Zonguldak dedi ki:

  Antalya’da ziraat mühendisi olarak çalışmış ve şimdi de ilimizde tarım ilaç, besin, toprak ve malzemesi satan bir mağazada çalışan görevliye perlit sorduğumda çok şaşırdığını ve, “bulamazsın, bulursan da çok pahalıdır” dediğini unutmuyorum. Sonra Ankara Koçtaş’da buldum ve 2,5 litresini 4,5 liradan aldım. Evet, pahalı ama alınmayacak kadar değil. Ponza taşına gelince, tabi ki onu da Zonguldak’da bulamadım. Sonra tesadüfen bir ucuzcuda topuk taşı olarak buldum ve 3 adet aldım. Sabun kalıbı büyüklüğünde. 2-3 saksılık işimi görürüm diye düşünürken sitenizde çiçekçi dışında satılanların bitki ve çiçeklere zararlı olabileceğini okudum. Ne dersiniz, kullanmayayım mı?
  ***
  Perlit ve ponza taşı litre hesabı ile satılır. Her ikisinin de fiyatı Türkiyede içme suyundan çok daha ucuzdur. O ziraat mühendisinin dünyadan ve Türkiye gerçeklerinden haberi yok. Koçtaş ise haksız yere fazla fiyat belirlemiş. Perakende satış fiyatını, masrafları filan düşünürsek edeceği en fazla fiyat litresi 1 lira olabilir. Ponza taşı perlitten daha ağır olduğu için dükkanlarda litresi 1,5 liradan satılabilir. Daha pahalı satmaya hiç kimsenin hakkı yok. Toptan fiyatlara gelince sanıyorum kocaman bir çuvalı iki – üç liradır. İstanbulda fidanlıklarda ponza taşı fiyatı büyük çuvalda 7 lira ile 10 lira arasında değişiyor. Üstelik perakende fiyat. Bir çuval herhalde 100 litre kadardır. Bakın ne kadar ucuz.
  Topuk taşını küçük parçalara ayırarak kullanabilirsiniz. Tarım için özel ponza taşı daha elverişlidir. Biraz daha yumuşak ve suyu kolay emer özelliği var.

 17. Arda, Muğla dedi ki:

  Fethiye’de bırakın pomza taşını perliti bilmiyor çoğu insan. İnternetten araştırınca bir iki yer buldum fakat 4-8 mm büyüklüğünde satıyorlar pomzayı. O da pek mantıklı gelmedi bana. Çünkü ben hem fidede hem de küçük süs bitkilerinde kullanmak istiyorum. Neyse uzun lafın kısası :) bir madencilik şirketinden volkanik tüf (curuf) buldum (bilye büyüklüğünde dediler). Sizce sipariş edeyim mi? Yoksa beyaz pomza mı olması lazım? büyüklüğü kaç mm olmalı?
  ***
  Sizin oralarda ponza taşına briket taşı derler. Fidanlıklarda mutlaka bulunması lazım. Fındık, leblebi ve iri pirinç taneleri kadar irili ufaklı karışık düzensiz büyüklüklerde satılır. Özel büyüklüklerde bulmak pek mümkün değil. İdeal büyüklük ortalama leblebi kadar. Volkanik tüf için bir şey diyemem denemedim bilmiyorum (toprağa zararlı maddeler salmıyorsa iyidir).

 18. Arda, Muğla dedi ki:

  Sonunda bugun volkanik tüfüme kavuştum büyükleri sizin dediğiniz gibi karışık. Büyüteçle bakınca içinde bol miktarda toprak olduğunu gördüm. Hemen hemen yarı yarıya. Heralde bu yüzdendir boyutuna göre torftan çok daha ağar bir çuval. 16 lira kargo parası vermeme rağmen kullanmakta biraz tereddütlüyüm. Belki bugun gördüğüm pomzamsı ytongdan alır çekiçle ufalarım.
  Bahsettiğim çuvaldanda anladığım kadarıyla internet satışları pek guvenılır olmuyor. Kum gibi geliyor. Keşke dediğiniz fidanlıklarda olsaydı da hiç uğraşmasaydım. Bugun Fethiye’de tarım fuarına ugradım orda bile satışı yok. BU kadar ucuz olan bir şeyin piyasasının genişlemesi biraz zaman alıcak sanırım. Hele ki çiçekçiliği hobi haline getiren insanların yeni yeni öğrendiği bir madde olduğu düşünülürse.
  ***
  Bence siz o volkanik tüfü toprağından arındırın yıkayın kullanın. Ponza taşına benziyorsa aynı işi görür diye düşünüyorum. Çeşitli volkanik kayalar ponza taşı olmayan bazı ülkelerde ponza taşı yerine kullanılıyor çok yerde okudum. Sizin civarda briket taşı denir bu isimle soruşturmalıydınız. Türkiyenin en titiz bitki sitesinde yani burada ben çok üstünde duruyorum. Mutlaka talepler arttıkça satıldığı yerler de artacak. Biraz pahalı satsalar da olur. Yeter ki satsınlar. Kargo ile sipariş verip ne gibi hinliklerle karşılaşacağımızı bilmeden dünyanın parasını ödemektense gözümüzlü görerek ne olduğunu bilerek biraz pahalı alsak daha iyi olur.

 19. Filiz, Aydın dedi ki:

  Eski Aydın-İzmir asfaltı üstünde, hemen Aydın’ın çıkışında, Ada Peyzaj isimli bir fidanlıkta satılıyor. 20 lt civarında bir poşet 7.5 tl. İçinde kum çok az. büyüklükleri fındık kadar. Umarım Arda Bey dönüp burayı tekrar okur. Aydın-Muğla yakın olduğu için belirtmek istedim.
  ***
  Teşekkür ederim. O cıvarda herkese de faydalı olur bu bilgi.

 20. Abdullah Şanlıurfa dedi ki:

  Çok teşekkür ediyorum… Saksı toprağı hazırlamak için kısa bir süre önce araştırmaya başladım, ve nihatinde sizin sayfayı buldum. Ben de evimde çiçek yetiştiriyorum. Mutfağımızda tükettiğimiz bir çok organik besin atığı çöpe gidiyor. bunları değerlendirmek adına saksı toprağı hazırlama fikri aklıma geldi. Ancak hangisinden ne kadarını katmamız gerektiği konusunda sorularım vardı, sayenizde yanıt buldum. Fakat toprak oluşumu için bu kadar uzun birsüre, aylar gerekecağini düşünememiştim. Artık çiçeklerim için uygun saksı toprağını hazırlayabileceğim.

 21. Celal Sungur dedi ki:

  Pomza (ponza) taşı 70 litre 25 tl…
  ***
  O firmanın URL adresini sildim kusura bakmayın. İstanbul’da belediye fidanlıklarında koca bir çuval, kaç litredir bilmiyorum ama bir çuvalı 7,5 TL idi. Taşıması çok zor. Ben çuvalın yarısınından biraz azını aldığım halde taşıyamamıştım. Eve güç bela getirmiş yollarda rezil rüsva olmuştum. :) Peki o firmadan birkaç misli daha pahalıya almayı kabullensek sipariş etsek kargo masrafı ne kadar tutar? Herhalde 50-60 lira gibi bir meblağ da kargoya ödemek gerekecek. Bu durumda başka çözümler bulmak daha iyi. Saksılarda strafor rendesi kullanılabilir. Ben defalarca kullanmıştım. Bitkilere hiçbir zararı yok. Hatta büyük parçaların içinde kökler başarıyla ilerliyor çok ilginç. Kısaca evdeki saksı bitkileri için ponza taşı yerine strafor rendesi kullanılabilir. Fazla ince değil nohut, fındık kadar parçalara ayırmak lazım.

 22. Celal Sungur dedi ki:

  … … Bu da var ama hem lav cürufu diyor hem pomza taşı diyor. İkisi farklı malzemeler değil midir?
  ***
  Farklılık olsa da o da iyi bir maddedir. Ponza taşı gibi kullanılabilir (dış ülkelerde bu ve benzeri lav taşları saksı bitkilerinde kullanılıyor). Ayrıca renkli ponza taşının baz özellikli olduğuna dair spekülasyon çıkarılıp tarıma uygun değil denmişti. Bu madde belki de renkli ponzadır. Zararı yok. Renkli ponza taşı da çok yerde kullanılıyor. Bir zararı görülmedi. Baz özellikli vb iddialar sanıyorum beyaz ponza satıcılarının bir spekülasyonudur ya da güven kazanmak için biz ne kadar bilgiliyiz diye imaj yaratma amacıyla söylenen bir sözdür.

 23. Celal Sungur dedi ki:

  O sitede kargo 20 tl imiş. Ben evimin yakınında bulamadığım tüm bahce malzemelerini internetten temin ediyorum. Bugüne kadar ödediğim en yüksek kargo bedeli 9 tl. O da qpp litre bildiğimiz tam çuval dolusu perlit. Eve teslim olduğu için çok rahat, hatta ekonomik oluyor.
  ***
  O halde kargo şirketiyle anlaşma yapmışlardır. Normalde kargocuların mini bir paket için bile aldıkları en düşük para 8 lira gibi. Anlaşmalı iseler bu da onlarla alışverişte tercih sebebi olur güzel bir şey.
  Çelik köklendirmede perlit kendinden steril olduğu için çok faydalı.

 24. CelalSi -İzmir dedi ki:

  Ponza taşını İzmir’de Mevsel firmasında buldum. Söylediğiniz gibi koca bir torbası 10 tl. Narlıdere’de. 9 EYLÜL hastanesi’nin ilerisinde. İnternetten bilgileri bulunabilir.

 25. Zekiye, Istanbul dedi ki:

  Merhaba, uzun zamandır yazılarınızı okuyarak kendimi yetiştirmeye çalışıyorum. Uzun zamandır çiçek yetiştirmeye çalışıyordum iş ve ev hayatımın içerisinde. Bir nevi dinlenmek için uğraş olan bu hobi gittikçe seracılığa dönmek üzere. Evimin bir odasını salonumun yarısını çiçekler ve kedimle paylaşıyorum. Kedim hiç zarar vermediği halde ben son zamanlarda elimin becerisini kaybetmiş bulunmaktayım. Menekşe tutturamıyorum. Beyaz menekşem bana veda etti. Aldığım çelikler çürümeye durdu. Tam bir yas süreci yaşıyor gibiyim. Menekşelerim ve çeliklerimin çürümesinde nasıl bir hatam olabilir ki. Yazdıklarınızı satır satır değil kelime kelime okuyor virgülüne kadar uyguluyorum. Benim hatam doğayı sevmek mi yoksa çiçeklerim artık beni sevmiyor mu? Bana ne önerirsiniz. Bulundukları odayı mı değiştireyim, Saksı ve topraklarını mı değiştireyim? Balkona diktiğim limon dışında bitkilerim sonbahara girmiş bulunmakta sizce bu bir veda mı?
  ***
  Afrika menekşesini hazır toprağı eleyip tozundan iyice arındırın ona dikin. Çürümez. Eğer 1/4 oranında ponza taşı karıştırırsanız elemeye de gerek yok çok sağlıklı olur. Bitkiler esinti ister buna da büyük önem vermeniz şart. Ben afrika menekşelerimi musluk altında yıkayarak sularım. Hiçbir çürüme bozulma olmuyor çünkü ev daima esintili.

 26. polat izmir dedi ki:

  pomza taşı adanada 1 tonu yani 1000 kg 30 tl

 27. Meira, İstanbul dedi ki:

  Birkaç aydır baktığım bitki çeşitlerinde ciddi bir artış oldu. Ne zaman bakımlarıyla ilgili merak ettiğim bir şey olsa inanılmaz bilgi kirliliğiyle karşılaştım ve bu durumdan sayenizde kurtulabildim . Bıkmadan usanmadan birikimlerinizi paylaştığınız için teşekkür etmek istiyorum. Ponza taşı bulduğumu zannettim fakat emin değilim. Bildiğimiz ponza gibi gözenekli, çok hafif, gri renkte değil. Yeşilimsi gri renkte, daha ağır, gözenek yok ve elinize aldığınızda leblebi tozu gibi ele yapışan zerreleri var.
  ***
  Tarım ponza taşı gözle bakıldığında gözenekleri yokmuş gibi görünebiliyor. Hafiftir ama çok da hafif değildir. Ele alındığında toz bulaşabilir. Bu onun özelliği değil. Yıkarsanız tozlar gider. Bence yıkayın kurutun büyüteçle inceleyin. El ile sıkmada elinize toz bulaşmıyorsa ve pütürlü yapısı varsa ponza taşıdır. Rengi beyaza yakın gri veya krem rengi olabilir, çok koyu renkli olabilir. Renginin pek önemi yok.

 28. Cihan, Sakarya dedi ki:

  ponza taşını her çiçek için kullana bilirmiyim? bildiyim kadarıyla orkidelere olmazmış mesela…
  ***
  Kim demiş olmaz? Orkide çam kabuklarını direkt kullanmayıp 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırmalısınız. Yoksa köklerde çürümeler (ev ortamlarında) kaçınılmazdır. Her bitkinin toprağına 1/4 veya 1/5 oranında karıştırın.

 29. Onur, İstanbul dedi ki:

  Ponza taşını aldığım yerdeki çalışan bana fesĺegen tohumlarını ekmeden önce çömlek saksınin dibine taşları koymak gerektiğini sonra üstüne toprağı koymamı söyledi. Ama siz topprakla karıştırılmasını yazmışsınız. Yoksa ben saksınin dibine koymakla hata mı ettim?
  ***
  Onun dediği de doğru. Ben de tavsiye ederim. Toprakla karıştırmaya gelince, ev içi bitkileri için çok önemlidir. Dışarda yetiştirilenlerde olmasa da olur. Ama saksının dibine yerleştirmek, her durumda faydalıdır ve yapılmalıdır.

 30. Doğan, Kayseri dedi ki:

  Ponza taşı dediğiniz briket imalatında kullanılan toprak çeşidi sanırım. Ben bahçemde verimliliği arttırma amacıyla organik gübreyle karıştırarak kullandım. Bahçe toprağı yumuşak oluyor. Kılcal köklü sebzelerin kök gelişimi rahat oluyor. Kayseri çevresinde ve Nevşehir’de rahatlıkla bulunabilir.
  ***
  Toprak çeşidi değil. Volkanik kaya. Bazı yerlerde daha çok briket taşı diye tanınıyor. Killi topraklara karıştırmak anlattığınız gibi büyük fayda sağlar. Siz de faydasını görmüşsünüz. Yazdığınız için teşekkür ederim.

 31. Rıza, Ankara dedi ki:

  Sizin de belirttiğiniz gibi pomza(ponza) volkanik bir kayaçtır. Genelde SiO2 (silis) oranı % 50-75 arasındadır. SiO2 oranı yüksek olanlar genelde beyaz, sarımsı, gri renkte olup asitikdir. Koyu kahve, kırmızı, siyah renkte olanlarda ise SiO2 oranı (%45-50) düşük olup dolayısıyle demir, magnezyum, kalsiyum oranı arttığından bu rengi alırlar ki koyu renkli olanlar beyaz renkte olanların tam tersi baziktir ve dolayısıyla toprağın alkalinitesini yükseltir. Maalesef, üreticide (Nevşehir-Niğde-Kayseri-Van-Ağrı)_kilosu 3 yada 4 kuruş olan pomzayı 1 TL.ye bile Ankara veya İstanbulda bulmak çok zor.
  ***
  İstanbul’da bazı fidanlıklarda koca çuval ponza taşının fiyatı 7 lira ile 10 lira arasında değişiyor. İçme suyundan bile bir hayli ucuz.

 32. Celal S. -İzmir dedi ki:

  İnce taneli ponza taşı bulunmadığı durumlarda 10-20 milim ebatlarındaki ponzayı toprağa karıştırabilir miyiz yoksa onları kırarak daha küçük parçalar haline mi getirmeliyiz?
  ***
  Mümkünse evet. Değilse onun yerine kum kullanılabilir. Yalnız kumun niteliği bitki çeşidine göre zararlı olabilir. Mesela dere kumu toprağın alkalinliliğini yükseltebiliyor. En sağlıklısı kuvars kumudur.

 33. Celal S. -İzmir dedi ki:

  İzmir, Çamdibi’nde Afşaroğlu inşaat malzemeleri satıcısında da varmış. Bugün öğrendim.

 34. Kadir, -G.Antep dedi ki:

  Evde saksıda bir şeyler yetiştirmeye yeni başladım. Çok da hoşuma gitti. Kompots için araştırma yaparken sizin ponza taşına yaptığınız vurgu dikkatimi çekti. Hayli önemsiyorsunuz. Ben çiçek bitki yetiştirmeye başlamadan önce daha basit olan sarımsak, maydanoz veya biber gibi hem yenilebilir hem de toprakla uğraşmanın zevkine varabildiğim sebzelerle başladım. Ponza taşı bu saydıklarım için de gerekli midir? Gerekliyse nasıl ne kadar kullanılmalıdır?
  ***
  Hayır. Büyük ve ağır salon bitkilerinin topraklarına karıştırmak büyük önem taşır.

 35. Hasan Altınel dedi ki:

  150 metrekarelik hobi bahçemi fidan ve sebze için kullanıyorum. Çok taşlıktı. 1m ile 60cm arası kazarak taşları oldukça temizledim. Su tutmuyor. Bulunduğum yerde (Adana, Akçatekir yaylası) su sıkıntısı da olduğundan yaptığım araştırma sonucu ponza taşı kullanmanın gerektiğini gördüm. Bu alana ne kadar ponza taşı kullanmalıyım? Adana ve çevresinde nerede bulabilirim? Ya da 70 lt. bir ponzanın kargo ücreti ne kadardır?
  ***
  Ponza taşı değil bol bol kompost (bitkisel çürüntüler) karıştırmalısınız. Fidanlıklardan kolayca bulabilirsiniz. Bulamazsanız çevreden dökülen sonbahar yapraklarını yığın yığın toplayıp toprağı çapalayarak toprağa bol bol karıştırın. Zamanla çürürler toprağın su tutuculuğuna katkıları olur. Bunun yanısıra tavuk, güvercin vb kuş gübreleri de toprağınızın su tutuculuğunu arttırır.

 36. İsimsiz dedi ki:

  Bahçeyi oluştururken çok kaya ve taşlıktı. İki kamyon toprak getirttik. Bahçeye taşıttıktan sonra harfiyat toprağı olduğunu öyrendik. 20 yıldır ıslah olmadı. Su tutmuyor gübre yetmiyor. Baska bir çözüm var mı? Hobi bahçemde birçok fidan ve ağaç var. Toprağa uyum sağlayan yaşasın diye deniyorum.
  ***
  İki aşamalı çözüm: Birincisi ve öncelikle yapmanız gereken: Kırmızı killi toprak bulun üst yüzeye yayın. Bundan sonra esas çözüm biraz zaman ister: Yabani otların yetişmesine izin verin. Hiç birini sökmeyin. Fazla rahatsız edici olduklarında dipten keserek yine toprağa gömün. Yaz boyunca bol bol sulayın ki her türlü otlar, yabani bitkiler daha gürce gelişsin. Dökülen yaprakları süpürüp atmayın. Toprağa karıştırın. Her türlü bitkisel artıkları toprağa karıştırın. Birkaç yıl içinde toprak çok verimli ve su tutar hale gelir.

 37. Alp, İstanbul dedi ki:

  Ponza taşını toprağa karıştırıp iç ettikten sonra ayrıca toprağın en üstünü komple ponza taşıyla kapladım. Hem de görsel açıdan saksı ve dracenamı hoş gösterdi. Bu yaptığımın sakıncası var mı?
  ***
  Hayır bir sakıncası yok.

 38. Ferhat, Çorum dedi ki:

  Ponza taşı yerine daha kolay bulabileceğim bir şey olmaz mı?
  ***
  Pişmiş kil var. Akvaryumcularda pişmiş kilin daha küçük ve ince tanelisi bulunur.

 39. Cem, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Uzun yıllardır toprakta tarım yapıyorum. Hobi olarak başladı ancak biraz mkontgrol dışına çıktı. Şimdi küçük çaplı topraksız tarım yapmayı düşünüyorum. Balık havuzunun suyunu buradan geçirip sebze ve bitki yetiştirmeyi planlıyorum (Aquaponics). Düşündüğüm hacım en fazla 2000 lt. 30cm derinlik olacağını düşünürsek 70m2 kadar bir alan olacak. Ortam malzemesi olarak ne önerirsiniz: Tarım perliti, ponza, kil bilyası, çakıl, vb, vb?
  ***
  Bu konuda henüz pek yeterli bilgim yok ama bence en iyisi pişmiş kil ve ponza taşıdır. Bu işi yapanlara danışmanızı tavsiye ederim.

 40. Mehmet , İstanbul dedi ki:

  Çim ekili 150 m2 alanı ıslah etmek istiyorum. Çim kaldırılıp zararlı otlar temizlendikten sonra ponza taşı karışımlı toprak sereceğim. Çim ekiminde, toprak ve ponza taşı karşımı oranı ne olmalıdır?
  ***
  Ponza taşı ancak ağır killi yerler içindir. Çimler zaten killi toprakta daha iyi olur zira yazın çabuk kurumaz. Bu durumda bence gübrelemekten başka bir şey yapmanız gerekmiyor.

 41. Sema, Ankara dedi ki:

  Merhaba, verdiğiniz bilgilerden oldukça faydalandım teşekkür ederim. 3 yıl önce paşa kılıcı yetiştirmeye heves ettim ve 2 saksı paşa kılıcı edindim. Her iki saksıda da paşa kılıçlarının diktiğim kök sayısı ve yaprak sayısı değişmedi fakat uzadılar. Kök sayısını artırmak için ne yapabilirim? Pomza taşını internetten araştırdığımda iki çeşidi var açık ve koyu renkli hangisini önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Her yıl hemen hemen iki misli çoğalmaları lazım. Hatanız yanlış yerde bulundurmanızdır. Ponza taşı ile ilgisi yok. Evde mümkün olan en havadar yere koyun. Hava akımları olmazsa gelişimi ya hiç olmaz ya çok az olur. Özellikle geceleri hafif serin hava akımları gelişimini hızlandırır. Ponza taşı için acele etmeyin. Genelde beyazını tavsiye ediyorlar ama bence her ikisi de gayet iyi işe yarar. Sudan ucuz fiyattan satılır. Bu yüzden fidanlıklar kendi ihtiyaçları için elde bulundurup satışını yapmaya üşenirler ve müşteriler sorduklarında yok derler. Sormadan çevreye bakın. Çuvallarda bir köşe gördüğünüzde içlerinde ponza taşı olup olmadığını kontrol edin ve ben bundan istiyorum deyin. Çeyrek çuval işinizi görür. İnternet üzerinde çok pahalı satıyorlar. Bir de insanları kafaya alıp ıvır zıvır her şeyi satmaya çalışırlar. Dikkatli olun.

 42. Rabia, Adana dedi ki:

  Bugün dışarı çıktığımda belediye kavşaklara ektiği bitkilerin etrafına ponza taşı döküyordu istedim bir poşet aldım büyük tesadüf oldu.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)