Arundina graminifolia, bambu orkidesi

Geliştirdiği dalları ve yaprakları görünüm olarak bambu bitkisine benzediği için bambu orkidesi denmiş. Kışın don olaylarının çok hafif geçtiği yerlerde normal toprakta bahçelere dikilebilir.

Orchidaceae (orkidegiller) familyasının Epidendroideae alt familyasından. Bilimsel adı: Arundina graminifolia. Diğer veya eski bilimsel adı: Bletia graminifolia.

Arundina graminifolia, bambu orkidesi

Habitat: Anavatanı güneydoğu Asya tropikal / subtropikal bölgeler ve daha doğuda Pasifik Adaları’dır. Yağmur ormanı bölgelerinde ama güneş alabilecekleri yerlerde gelişirler. Orman içlerinde gölgede görülmezler. En çok 200 metreden daha fazla yükseltilerden 2000 küsür metreye kadar yüksek yerleri, yamaçları severler.

Yapraklar oldukça dayanıklı olup uzun zaman taze yeşil görünümünü korur. Bambuya benzetilir ve çok da beğeniliyor. Çiçeklendiği zaman bambu dallarının ucunda orkide çiçeği var gibi görünür. Çiçekleri çok hoş kokuludur.

Normal toprakta yetişebilen bahçe orkidelerindendir. Soğuğa dayanıklılığı en fazla -7C derece: İstanbul, İzmir, Trabzon, Samsun, Rize ve tüm Akdeniz kıyı kesimlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Her bahar yeni dallar uzatır. Yaz ortasına kadar gelişimini tamamlayıp çiçeklenir.

Kış soğuğu olmayan yerlerde ve uygun ısı ve güneş sağlanmış içmekânlarda kökten zamanla peş peşe çıkan kamışlar farklı zamanlarda çiçek açacak olgunluğa ulaşırlar ve böylece bütün yıl çiçekli olurlar.

Bambu orkidesinin çiçek açma özelliği:
Br çiçeği en fazla üç gün dayanır (Genelde bir gün dayanırlar). Bir kamış gövde ucunda tomurcuklar peş peşe açarlar. Normalde her gün biri. Böylece bir kamış, tepedenen 10 kadar tomurcuk çıkardıktan sonra yaklaşık 10 – 15 gün boyunca ucunda tek açmış çiçek bulundurur. Her gün biri solar diğeri açar.

İklim elverişli olduğunda bütün yıl çiçek açma özelliği var. Saksılarda evlerde güneşli cam önünde kış boyunca çiçek açabilmesi mümkün. Bu elbette çok sayıda köklerin birbirlerinden farklı zamanlarda yeni gövde uzatmasıyla mümkündür. Geniş saksılara birkaç kök dikilmeli. Aralarında en az 20 cm mesafe olacak şekilde dikmelisiniz.

Bakımı:  Gelişim zamanında suya çok ihtiyaç duyar. Toprak tamamıyla kurumaya vakit kalmadan tekrar sulamalısınız. En iyi açık havada yetişir. Evlerde yetiştirebilmek için sürekli hava akımları ve güneş sağlamalısınız.

Güneşi çok sever. Fakat nemli hava istiyor. istanbul ve Karadeniz kıyı kesimlerinin nemliliği yeterlidir. Diğer yaşayabileceği yerlerde çok yeşillikli alanlara veya  her gün sulanan çimenliklerin yanına ya da havuz kenarlarına dikilmeli. Yerini severse yıllarca yaşar. Bir kök yılda bir kamış gövde çıkarır. Genelde 1 metre civarında uzunlukta olur. İyi toprakta, havadar ve yüksek nemli yerlerde iyi serpilir. Güneş yetersizliği olursa boyu 2 metreyi geçebilir.

Toprak: Humuslu doğal toprak + kompost karışımları gibi topraklardan ister. Saksılarda iç mekânlarda yetiştirecekseniz aynı özellikteki toprağa kuvars kumu ve ponza taşı da karıştırmalısınız. Saksısı keçe veya cilasız toprak saksı olmalı.

Bahçede bambu orkidesi

Bahçeye dikerken ayrıca şuna dikkat edin: Mesela düşünün ki bambu orkidelerini toprak yüzeyine öylece koydunuz ve üzerini toprakla örttünüz. Yani, bunların dikileceği yer normal yüzeyden yükseltilmiş olmalı ve kenarlardan hava alabilmeli. Aynen yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi.

Çoğaltılması:
1) Tohumları çevreye dökülüp kendiliğinden yetişirler. Tohumlarıyla çoğaltmak basittir.
2) Yumrularının ve sürgünlerinin ayrılmasıyla çoğaltılabilir.
3) Kamış dalda küçük yumrular oluşur. O zaman ortam hava nemliliği daha da yüksek tutulmalı. Yoksa gelişemezler. Her gün üstlerine birkaç defa su fısfıslanmalıdır. Bunlar köklenince ayırıp toprağa dikmelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)