Bahçe orkideleri

Normal toprakta yetişebilen orkidelerden bahçe süs bitkisi olabilecek kadar gösterişli çiçek açanları çoğunlukla Kuzey Amerika kıtasına ait, kış soğuklarına belirli derecelerde dayanıklı, tropikal olmayan türlerdir.

Başta Cypripedium cinsi orkideler gelir. İkinci sırada yine Kuzey Amerika kıtasına ait Phragmipeium türleri. Bahçelerde yetiştirilmeye uygun toprak orkidelerinin çoğaltılmaları kolaydır ve hatta çoğu türünün tohumla yetiştirilmesi bile kolaylıkla mümkündür.

Bahçelere uygun orkideler

Toprak orkidelerinin başlıca çeşitleri

Bazıları hem evlere hem bahçelere uygun, bazıları sadece bahçeler içindir.

Lady Slipper (Cypripedium), hanım terliği orkideleri

Türkiye’nin birçok yerinde soğuğa dayanıklıdır. Bahçelerde unutulmaya çok uygundur. Kendiliğinden yaşar gider. Saksıda yetiştirilmeye de iyi uyum sağlar. Özellikle asitli toprak istiyor bu dikkate alınmalı.

Bletilla orkidesi

Bilimsel adı Bletilla striata’dır. Eşanlamlı olarak Bletilla hyacinthina da denir. Çiçeklenme dönemi ilkbahardan yaz ortasına kadar. Kışın -20C derece kadar soğuklara dayanabilir. Türkiye’nin çoğu yerinde devamlı bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Soğuğu dayansa da, karasal iklimli yerlerde kışın üstü kuru yaprak ve toprak karışımı ile örtülmelidir. Tedbir alınmazsa özellikle kış sonu / bahar başı donlarında donarak ölmesi görülür.

Spathoglottis plicata – En kolay ev orkidesi

Soğuğa dayanmaz (hatta sıfır dereceye bile belki sadece birkaç saat dayanabilir). Ancak Akdeniz sahil kesimimizde devamlı bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir ama yine de kışın ısı sıfırın altına düştüğü zaman korunması gerekir. Tek kusuru yapraklarının hem fazla sayıda hem çok uzun ve büyük olmasıdır.

Cymbidium

Bütün yıl çiçek açmada çok başarılı bir ev orkidesidir. Çok besin ister. Deniz iklimi etkisindeki bölgelerimizde yazın açık havada tutulmalıdır.

Vanilya – Sarmaşık orkidesi

“Vanilla bean orchid” olarak bilinir. Çiçekleri küçük olur ama çok sevimlidir. Sarmaşık gibi uzar gider. Soğuğa hiç dayanıklı değildir. Tatlılara konulan vanilya bu bitkinin tohum kılıflarından elde edilir.

Phaius tankervilleae (the Nun’s Orchid)

Çiçek sapları bir metreden bir hayli uzun olabilir. Çiçekleri iridir. Toprak orkidelerinin en gösterişlisidir. Çiçeklenene kadar çok sulamak gerekir. Kış soğuğuna hiç dayanamaz. Çiçek açtıktan sonra iki ay kadar az sulayarak gölgeli ve serin bir yere çekilip dinlendirilmeli. Sonra tekrar yerine alıp sulamaya başlarsanız yeniden gelişim gösterir.

Bambu orkidesi (Arundina graminifolia)

Çok güzel bir bahçe bitkisi olabilir. İstanbul’da (kuzeyli rüzgarlara kapalı cephelerde olmak şartıyla) ve İstanbul’dan daha ılımlı iklime sahip yerlerde bütün yıl açıkta bahçede yetiştirilebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler:


'Bahçe orkideleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Funda, İstanbul dedi ki:

  Yer orkidesinin (Bletilla striata) yumrusunu bulmam gerekiyor. Bakmadığım ziraatçi, çiçekçi ve fidanlık kalmadı. Çok acil nereden bulabilirim?
  ***
  Belki Türkiyede satıldığı bir yer bulamazsınız. Almanyada Hollandada tanıdıklarınız varsa onlardan rica etmelisiniz.

 2. Meltem, Ankara dedi ki:

  Cymbidium cinsi iki orkidem var. Yazın balkonda baktım. Havalar soğumaya başlayınca (kasım sonu) içeri aldım. Oldukça sağlıklı görünüyorlar ancak çiçek açmadılar. Çiçek açmaları için ne yapmalıyım?
  ***
  Bu tür orkide çok güneş istiyor yoksa çiçek açmaz. Yaprakları sağlıklı yeşil veya koyu yeşil ise güneş yetersiz. Açık yeşil ya da sarımsı yeşil ise güneş yeterlidir bu durumda çiçek açması gerekir.

 3. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Sizi soru yağmuruna tuttum kusura bakmayın.birkaç tane cymbidium orkidem var gece havalar 10derecenin altına inmeden artık onları sürekli dışarıda bırakabilirmiyim? Çok besin ister demişsiniz besinini ve sulamasını nasıl yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz? Ben dün orkide vitaminli su verdim haftada bir suluyorum. Kaç günde bir sulamam ve ne kadar zamanda hangi vitamini vermem gerekiyor? Teşekkürler.
  ***
  Şimdi cvap veremeyeceğim özür dilerim. İlerde sorunuza göre yeni bir sayfa oluşturmam lazım.

 4. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Cymbidium umumda kurumuş bir yumru vardı. Bir yerde okudum birisinin de cymbidiumu varmış eski yumruları çürümüş bitkisini kurtarmak için saksı değiştirip ölü olanları temizleyip ekmiş. Ben de saksı değiştirmekten korktuğum için kuru olan yumruyu kontrol ediyim sağlam mı yoksa çürüme belirtisi varmı diye. Biraz tuttum koptu. Fakat kökleri varmış. Kökler duruyor fakat yumru koptu. Sanki yanından yeni kökler de vermiş gibi görünüyor. Ne yapmam lazım? Tamamıyle köklerinden ayırıyım mı? Bir zarar vermiş olurmuyum?
  ***
  Sökmediyseniz kalsın. Bünyeden kopmuş yumru tek başına kalırsa, köklüyse filizlenip ayrı bir bitki olarak büyür. Aynı saksıda kalması, köklerinin rahatsız edilmemesi iyidir. Eğer söktüyseniz söyleyin.

 5. Zerrin, istanbul dedi ki:

  Vallahi söktüm. Sötükten sonra fark ettim kökleri sağlammış. Fakat kokleri koparıp başka bir saksıya ektim. Üzerinde yeni verdiği ufak kökler var. Bende belki tutar dedim ve saksıya ektim. Bakalım ne olacak. Teşekkürler.
  ***
  Geç cevap yazabildim kusura bakmayın. Bu şekilde kopak eski yalancısoğanlar nemli toprağın üstüne konur, gömülmeez ve naylonla kapatılır. Hem filizlenmesi hem toprağa kök uzatması beklenir. Bu konuyu ayrı bir sayfa halinde yazacaktım bir yıl oldu fırsat bulamadım.

 6. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Cymbidiumlarım yavrular vermişti. Bunlar büyüdü fakat biri sanki çiçek dalı vermiş gibi geldi bana. Henüz çok küçük.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)