Cypripedioideae, Hanım terliği orkideleri

Orchidaceae (Orkidegiller) familyasından Cypripedioideae alt familyasında 5 temel cins var: Cypripedium, Mexipedium, Paphiopedilum, Phragmipedium ve Selenipedium. Tümü, özellikle Kuzey Amerika türleri (Cypripedium) hanım terliği orkideleri ismiyle bilinirler (İngilizcesi Lady’s slipper orchids).

Hanım terliği ismi çiçeklerindeki taç yapraklardan birinin (labellum) aşağı yönelik olarak ucunda kese yapması ve bu haliyle terliğe benzemesinden ileri gelir. Terliğe benzeyen kısmın kesesesine polenler dökülüp birikir. Böcekler bir şekilde keseye düşer, poelene bulanır ve çıkarken tuttuklar yol dişi organ üzerinden geçtiği için de o böcekler polenleşmeyi sağlamış olurlar.

Orkide türlerinin evrimine göre alt familyaların sıralamasında Cypripedioideae (hanım terliği orkideleri) ikinci sıradadır. Çiçeklerinde iki erkek organ bulunur.

Birçok türleri süsbitkileri sektöründe büyük önem taşır. En güzel bahçe orkideleri Cypripedioideae alt familyasındandır.

Cypripedium reginae

Cypripedium reginae

Cypripedium ‘Hanımterliği’ cinsinin türleri Kuzey Amerika’nın her yerinde ve ayrıca Avrupa ve Asya’nın bazı yerlerinde bulunurlar. Hem normal toprakta yetişebilen hem soğuğa en dayanıklı bahçe orkideleri Kuzey Amerika’nın Cypripedium türlerindendir. Kanada’da bile bahçelerde yetiştirilir.

Bir Paphiopedilum türü

Bir Paphiopedilum türü

Paphiopedilum cinsinden hanım terliği orkideleri Güneydoğu Asya’nın tropikal ormanlarında bulunur. Soğuğa pek dayanıklılıkları yok. Yetiştirilmesi oldukça kolay ve çiçekleri de çok güzel olunca Orkide meraklıları doğada her gördükleri yerden almışlar ve böylece doğal yaşam alanlarında artık nadir bulunmaktalar.

Phragmipedium cinsi hanım terliği türlerinin de yetiştirilmesi kolay olup orta derece don olaylarına dayanıklıdır. Bunların anavatanı ise Kuzey Amerika kıtasının güney ve orta kesimleridir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Orkideler

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)