Cypripedioideae

Orchidaceae (Orkidegiller) familyasından Cypripedioideae alt familyasında 5 temel cins var. Bunlar: Cypripedium, Mexipedium, Paphiopedilum, Phragmipedium ve Selenipedium. Tümü, özellikle Kuzey Amerika türleri (Cypripedium) hanım terliği orkideleri ismini taşırlar (İngilizcesi Lady’s slipper orchids).

Cypripedioideae grubu orkidelerden Cypripedium reginae

Cypripedium reginae

Hanım terliği ismi çiçeklerindeki taç yapraklardan birinin (labellum) aşağı yönelik olarak ucunda kese yapması ve bu haliyle terliğe benzemesinden ileri gelir. Terliğe benzeyen kısmın kesesine polenler dökülüp birikir. Böcekler bir şekilde keseye düşer, poelene bulaşır ve çıkarken tuttuklar yol dişi organ üzerinden geçtiği için de o böcekler polenleşmeyi sağlamış olurlar.

Orkide türlerinin evrimine göre alt familyaların sıralamasında Cypripedioideae (hanım terliği orkideleri) ikinci sıradadır. Çiçeklerinde iki erkek organ vardır.

Toprak orkidelerindendirler. Birçok türleri süs bitkileri sektöründe büyük önem taşır. En güzel bahçe orkideleri Cypripedioideae alt familyasından türler ve bunların hibrit ve kültivarlarıdır.

Cypripedium ‘Hanımterliği’ cinsinin türleri Kuzey Amerika’nın her yerinde ve ayrıca Avrupa ve Asya’nın bazı yerlerinde bulunurlar. Hem normal toprakta yetişen hem soğuğa en dayanıklı bahçe orkideleri Kuzey Amerika’nın Cypripedium türlerindendir. Kanada’da bile bahçelerde yetiştirirler.

Bir Paphiopedilum türü

Bir Paphiopedilum türü

Paphiopedilum cinsinden hanım terliği orkideleri Güneydoğu Asya’nın tropikal ormanlarına aittir. Soğuğa pek dayanıklılıkları yok. Yetiştirilmesi oldukça kolay ve çiçekleri de çok güzeldir. Fakat böyle olunca Orkide meraklıları doğada her gördükleri yerden söküp almışlardır. Sonuçta doğal yaşam alanlarında artık çok nadirdirler.

Phragmipedium cinsi hanım terliği türlerini de yetiştirmek kolay olup orta derece don olaylarına dayanıklıdır. Bunların ana vatanı ise Kuzey Amerika kıtasının güney ve orta kesimleridir.

#Bahçe Orkideleri

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |

'Cypripedioideae' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Aliye, Melbourne dedi ki:

    Merhabalar, sayfanizi Avustralyadan severek ve taktir ederek takip etmekteyim. Bende 1 adet papilpedilium orkide var fakat sanirim tropikal olanlarindan. Üstunde tek bir cicegi vardı. Agac kabuğu ve mislet gibi taşların olduğu karısımda ekili. Bu tür veya varyete hakkında bakımından bahsederseniz çok sevinirim. Bir de bizde çogu orkide turü dısarda oluyor bu tür de olur mu sizce?
    ***
    Teşekkür ederim Aliye Hanım. Evet diğerlerinde sorun çıkmıyorsa bunlarda da sorun olmayacaktır. Sayfasını hazırladım: Venüs terliği orkide (Paphiopedilum)


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.