Epidendroideae

Orchidaceae (Orkidegiller) familyasında en kalabalık türlere sahip olan Epidendroideae alt familyasının 576 temel cinsi ve 15000’in üzerinde türleri var.

Çokları tropikal bölgelerde epifitik olup genellikle yalancısoğanlar (pseudobulb) geliştirerek sukulent özellikli bir hayat sürerler. Fakat toprakta yaşayan türleri de var. Hatta bazı mantar türleriyle ortak yaşama geçen ve tüm besinini onları sömürerek alan birkaç tür var.

Orkidegiller familyasının Epidendroideae adlı alt familyasının cinslerinden bir tür Epidendrum calanthum

Epidendrum calanthum

Bilimsel sınıflamada Orkidegillerin alt familyalarından evrimsel özelliklerine göre Orkidegiller familyasında Epidendroideae alt familyası 4. sırada yer alır. Çiçeklerinde tek erkek organ bulunur.

Epidendroideae alt familyası orkidelerini sınıflandırmak zordur. Başlıca kısa / küçük ve uzun / büyük olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Büyükler sınıfından türler iki gruptur: Cymbidieae ve Vandeae.. Vandeae grubunda Vanda ve Phalaenopsis gibi ticari önemi olan türler vardır. Cymbidieae grubunda ise bir hayli büyük yapılı orkide türleri var.

Küçükler sınıfında ise 14 grup vardır. Bu gruplar küçük ve orta boy yapılı orkide türlerini içerirler. Epifitik orkideler ve toprak orkideleri karışık çeşitli türler.. Ayrıca, küçükler sınıfındaki gruplarda bazı türlerin hangi alt familyadan oldukları şüphelidir vey karışıktır. Nitekim bunlara polifiletik denir. Yani atası belirli bir türe değil birden fazla türlere dayanır. Epidendroideae alt familyasındaki küçükler sınıfından Arethuseae ve Epidendreae adlı iki grubun tüm türleri polifiletiktir. Epidendreae grubundan bir tür için bakınız: Epidendrum radicans

Bütün bu sınıflamalar ve gruplamalar süregelen araştırmaların yeni bulgularına göre ara sıra değişmektedir. Yani şimdiki sınıflamalar, gruplamalar bile muhtemelen geçicidir ve ileride üzerlerinde değişiklikler yapılacaktır.

Kaynak: Epidendroideae – Wikipedia

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.