Pseudobulb

Gövde yapıları besin ve su depolayıcı (sukulent) özellikte olan orkidelerin bazılarında yalancısoğan çok belirgin, bazılarında ise pek belirgin değildir. Konunun ayrıntıları aşağıda.

Bitki gövdesi oluşurken gelişimin farklılaşıp gövdede iki yaprak boğumu arasındaki bölümün su ve besin depolayıcı özellik kazanmasıdır. Bazen bu oluşum tam dipten başlar. Orkide türlerine göre değişiyor. Soğan değil, yumru değil, korm veya kodeks değil. Bu duruma aslında en iyi şöyle tanımlamak gerekir:

Yalancısoğan (pseudobulb) ana vatanında yıpratıcı kurak dönem yaşanan orkide türlerinde olan bir su ve besin depolama yapılanmasıdır.

Epifitik, sukulent ve simpodyal özellikli orkide türlerinden birçoğuna özgü özel bir yapıdır.

Orkidelerde yalancısoğan, pseudobulb

Orkidelerde yalancısoğan, pseudobulb

Görüntüleri genelde soğana benzer. Bazı türlerde ise yalancı soğan hiç belirgin değildir. Şişlik pek belli değildir. Bazılarında dipten 15cm’ye kadar hafif şiş dal şeklinde yalancı soğan olup ucunda iki yaprak ve çiçek olur. Bazı türlerde de gövdenin tamamı yalancısoğandır. Birçok yaprakları olabilir. Su ve besin depolayıcı kısım sadece iki yaprak boğumu arasında değil gövdenin tamamında olabilir. Örneğin Dendrobium nobile orkidesinin her bir dalı aslında bir yalancısoğandır.

Şekli soğana benzeyen yalancısoğanlar daha çok tam epifitik orkidelerde olur. Özellikle de her yıl kurak mevsim yaşanan tropikal ve subtropikal kuşak bölgelerinin dağ ormanlarına has türlerde.

İster uzun gövde biçimli ister soğan biçimli olsun, yalancısoğanlar orkidenin uzayıp giden rizomunun peşisıra oluşurlar. Daima yenileri oluşur.

Yalancı soğanların ömürleri 1 yıl ile 5 yıl arasında değişir. Bazı türlerde her bir yalancı soğanı tek başına o türü çoğaltmada kullanabilirsiniz. Fakat en eskileri almalısınız. Çünkü en yenilerden en az 3 yalancı soğan kalmak ve orkideyi desteklemek, beslemek zorunda.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.