Yalancısoğan (pseudobulb)

Gövde yapıları besin ve su depolayıcı (succulent) özellikte olan orkidelerin bazılarında bu özellik çok belirgin, bazılarında ise pek belirgin değildir. Aşağıda konunun ayrıntılarını okuyabilirsiniz.

Bitki gövdesi oluşurken gelişimin farklılaşıp gövdede iki yaprak boğumu arasındaki bölümün su ve besin depolayıcı özellik kazanmasıdır. Soğan değil, yumru değil, kodeks değil. Epifitik, succulent ve simpodyal özellikli orkide türlerinden birçoğuna özgü bir yapıdır.

Görüntüleri genelde soğana benzer. Bazı türlerde ise yalancı soğan hiç belirgin değildir. Şişlik farkedilmez. Bazılarında dipten 15cm’ye kadar hafif şiş dal şeklinde yalancısoğan olup ucunda iki yaprak ve çiçek olur. Bazı türlerde de gövdenin tamamı yalancısoğandır. Birçok yaprakları olabilir. Su ve besin depolayıcı kısım sadece iki yaprak boğumu arasında değil gövdenin tamamında olabilir. Örneğin Dendrobium nobile orkidesinin her bir dalı aslında bir yalancısoğandır.

Orkidelerde yalancısoğan, pseudobulb

Orkidelerde yalancısoğan, pseudobulb

Şekli soğana benzeyen yalancısoğanlar daha çok epifitik orkidelerde olur. Özellikle de her yıl kurak mevsim yaşanan tropikal bölgelerin havası yüksek nemli olan dağ ormanlarına has türlerde.

İster uzun gövde biçimli ister soğan biçimli olsun, yalancısoğanlar orkidenin uzayıp giden rizomunun peşisıra oluşurlar. Daima yenileri oluşur.

Yalancı soğanların ömürleri 1 yıl ile 5 yıl arasında değişir. Bazı türlerde her bir yalancı soğan tek başına o türün çoğaltılmasında kullanılabiliyor. Fakat en eskileri alınmalıdır. En yenilerden en az 3 yalancı soğan kalmak ve orkideyi desteklemek, beslemek zorunda.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Orkideler

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)