Ağaç yapraklarından, çöplerden organik gübre yapılması

Bu iş bahçelerde hem kolaydır hem çok akıllıca bir yoldur. Yapacağınız işe, uygulayacağınız metoda göre elde edeceğiniz şey gerçek anlamda bir organik gübre olabilir. Birkaç kolay usulü var.

Niçin ağaç yaprakları?

Çünkü ağaç yaprakları hiçbir gübrede bulamayacağınız çeşitli elementleri ve mineralleri içeriyor. Hiçbir gübrede bulunmayan, bitkiler için çok değerli maddeler. Bunun sebebi ise ağaç köklerinin toprak altında derinliklerde her yere ulaşarak bitkilere gerekli her türlü elementleri mineralleri bulabilmesidir. Seçerek alır ve yapraklarda biriktirir. Bundan dolayı da sonbaharda dökülen yaprakları çöpe atmak çok büyük bir kayıp olur.

Yapacağınız işe, uygulayacağınız metoda göre elde edeceğiniz şey gerçek anlamda bir organik gübre olabilir. Birkaç kolay usulü var.

En kolay yolu: Bahçenizde yere düşen yaprakları, çiçekleri, ağaç kabuklarını, yenmeyecek meyveleri bir çapa yardımıyla üst yüzey toprakla karıştırın. Onlar çürümeye başlayınca solacanlar yer, bahçenin toprağında her yeri gübrelerler. » Solucan gübresi yazımı okumalısınız (son kısmını).

Özel organik gübre / kompost oluşum kasası yapmak

Yere temas etmeyecek şekilde yapacağınız havadar bir kasa içine ya da altına bir iki taş koyarak yerden temasını keseceğiniz her yeri delikli büyük bir varil gibi bir şeyin içine bahçedeki tüm bitkisel çörçöpü dolduracaksınız. Organik gübre oluşum kasalarıHiçbir şeyi parçalamaya gerek yok. Evinizde bozulmuş meyveleri sebzeleri ve meyve sebze mutfak artıklarını, bayat ekmekleri,. Varsa hayvanlarınızın piskliklerinden, sonra kıl, saç, tüy, elektrikli süpürgenizde birikenler, kullanılmış tuvalet kağıtları, kartonlar, ayıkladığınız balık tavuk artıkları.. Ama özellikle ağaçların dökülen yaprakları çok önemli. bAhçenizden yolduğunuz yabani otlar, bitkilerinizin çürüyen bozulan kısımlar ne varsa.. Her şeyi kasaya karışık atın. Bunun oluşumu için en az bir yıl gerekiyor.

Üstü kapaklı olmalı. Kış boyunca ve yağmurlu zamanlarda kapağı açık tutmalısınız. Yazın ara sıra sulayın kupkuru kalmasın.

Gübreyi alıp kullanmanın pratik bir yolu

En alt taraftan bir kapak yapın. En az bir yıl dolduktan itibaren bitkilerinizde kullanmak üzere en alttaki çürüntülerden alıp kullanabilirsiniz. Üstten daima yeni şeyler doldurmaya devam edersiniz böylece hiç boşalmaz, üst kısımdan devamlı yenilenir, en alta ulaşıncaya kadar çürümeleri filan hakkıyla tamamlanır.

Varil benzeri gübreliğinizi ihtiyacınız oranında büyük yapmalısınız. Ne kadar büyük ve yüksek, o kadar iyi. Çünkü böylece en üstten devamlı doldurduğunuz maddelerin en alta ulaşması daha uzun zaman alır bu da çürümenin tamamıyla gerçekleşmesini sağlar. Bu yol çok pratik bir organik gübre yapma yoludur. Yandaki iki fotoğraf size fikir verebilir. Yapacağınız kasa yıllarca dayanacak maddelerden olmalı. Metal paslanır çürür, tahta da zamanla çürür. En iyisi PVC parçalar kullanmak.

Bahçesi olmayanlara balkonda kolay usul

Evde saksılarda yetiştirdiğimiz süs bitkileri için balkonlarımızda, bahçelerimizde delikli kovalarda kolayca yapabileceğimiz oldukça pratik ve kısa sürede olgunlaşan bir kompost tarifim var.
Nasıl yapılır, buradan öğrenebilirsiniz: » Pratik Kompost yapımı.
Buna pek gübre diyemesek de o değere yakın yüksek doğal besleyiciliği olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler:


'Ağaç yapraklarından, çöplerden organik gübre yapılması' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Soner, Denizli dedi ki:

    Çok ormanlık bir köyde yaşıyorum. Ormanların artıklarından (kozalak, iğneli yapraklar, pürüler).. Nasıl faydalanabiliriz? Aklımdan gübre yapmak geçiyor. Sizin fikriniz varsa yardımcı olunuz lütfen.
    ***
    Çam ve benzeri ağaçların kimilerinden elde edilen çürüntüler asitli, kimilerinden elde edilen çürüntüler alkalinli oluyor. Ağaç türüne göre değişir. Sonra bunların çürümeleri daha zor diye duydum. Gerçi benim kozalaklılardan kompost yapımı hakkında bilgim yok, duymadım da.. Ayrıca çam türlerinin (hangileri, hepsi mi bilmiyorum) o toprakta diğer bitkilerin gelişmemesini sağlayıcı özelliği varmış. Sebep o bitkinin bir savunma mekanizması, toprağını başka bitkilerle paylaşmamak için oluşturduğu bir önlem. Kısaca siz bu tür işlerinizde sırf çam kalıntıları kullanmayın çeşitliliği elinizden geldiğince arttırın.

  2. Erbil, Lefkoşa dedi ki:

    Benim de 2 dönüm arazim vardır.herhafta 700 m2 çimlerin ve diğer ağaçların sarılıcı bitkilerin budanması nedeni ile 6–7 el arabası bahçe atıkları çıkıyor.Bu bahçe atıklarını Organik toprağa çevirmek istiyorum .ancak atık hacmi çok fazla bunları erken çürütme ve fermentasyonunu yapabileceğim etkin metodlar bulamadım.ancak bu atıkları yinede varil yöntemi ile sıkıştırıp havalandırıp,ve nemlendirme metodu ile kompost yapmaya çalışacağım. neticeleri gelecekte sizinle paylaşmaya çalışacağım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)