Organik gübre yapımı

Organik gübre yapımı bahçelerde mümkündür. Balkon ve teraslarda hiç denemeyin. Ya da pratik kompost yapmak balkonlarda uygundur. Burada kompost değil gerçekten gübre olacak şekilde çeşitli atıkları gereken işlemlere tabi tutmaya değiniyorum. Büyük ağaçların yaprakları önemlidir. Her çeşit bitkisel artıklar, çeşitli hayvan dışkıları vesaire maddeler kullanmak gerekiyor.

Niçin ağaç yaprakları?

Çünkü ağaç yaprakları bitkiler için önemi olan çeşitli elementleri ve mineralleri içeriyor. Bunun sebebi ise ağaç köklerinin toprak altında derinliklerde her yere ulaşarak bitkilere gerekli her türlü elementleri mineralleri bulmasıdır. Seçerek alır ve yapraklarda biriktirir. Bundan dolayı da sonbaharda dökülen yaprakları çöpe atmak çok büyük bir kayıptır. Ağaçların dış kabukları da işe yarar.

Yapacağınız işe, uygulayacağınız metoda göre elde edeceğiniz şey gerçek anlamda bir yanmış gübre olacaktır. Yani etkisini hafife almayın. Bu organik gübreyi gereğinden fazla kullanmayın.

Organik gübre nedir?

Kısaca tanımı sentetik olmayan gübredir. Sentetik gübreler bildiğiniz gibi toz veya çok küçük taneler halinde olan çeşitli kimyasal maddeler, özellikle tuz çeşitleridir. Organik gübreler ise bildiğiniz sığır gübresi, koyun gübresi, kestane gübresi, yarasa gübresi, güvercin gübresi gibi hayvansal ve bitkisel gübrelerdir. Yani hayvan dışkılarının çürüntüsü veya bitkisel çürüntülerdir. Sentetik gübre bu gübrelerinin özünün özü gibidir (sadece bitkilerin ihtiyacı olan çeşitli elementleri içerirler). Fakat organik gübreler işe yaramaz zannettiğimiz pekçok madde ile karışıktır. O maddeler toprağın karbon oranını ve lif oranını arttırır. Dolayısıyla organik gübreler sentetik gübrelerden daha faydalıdır. Hem ayrıca çok çeşitli faydalı mikroorganizmalara da sahiptir. Üstünlüğü tartışılmaz bir gerçek..

Organik gübre oluşum kasası

Alt resimde iki örneğini gördüğünüz şekillerde, kocaman, her yeri delikli, havadar bir kasa gerekiyor. Derinliği en az 1 metre olmalıdır. GEnişliği de o şekilde, en az 1 metre olsun. Alt kısmın ön tarafına mutlaka mini bir kapı yapın. Kapının zeminden yüksekliği en fazla 25cm olacak. 20cm idealdir. Genişliği ise, ne kadar geniş o kadar iyi. Bu şekilde sağlam bir kapak yapmayı ihmal etmeyin. Sebebini, amacını daha aşağıda yazdım.

Organik gübre oluşum kasası örnekleri

İçine bahçedeki tüm bitkisel çörçöpü dolduracaksınız. Hiçbir şeyi parçalamaya gerek yok. Evinizde bozulmuş meyveleri sebzeleri ve meyve sebze mutfak artıklarını, bayat ekmekleri.. Varsa hayvanlarınızın piskliklerinden, sonra kıl, saç, tüy, elektrikli süpürgenizde birikenler, kullanılmış tuvalet kağıtları, boyasız kartonlar, ayıkladığınız et, balık, tavuk artıkları.. Hepsine mutlaka yer verin. Ama özellikle ağaçların dökülen yaprakları çok önemli. Bahçenizden yolduğunuz yabani otlar, bitkilerinizin çürüyen bozulan kısımlar ne varsa.. Her şeyi kasaya karışık atın. Bunun oluşumu için en az iki yıl gerekiyor.

Üstü kapaklı olması şart değil. Ama kapaklı olacaksa (hayvanların içine girmemesi için iyi olur) yağmurlu zamanlarda kapağı açık tutmalısınız. Yazın ara sıra sulayın. Kupkuru kalmasın.

Gübreyi alıp kullanmanın pratik yolu

En alt taraftan bir kapak yapın. En az iki yıl dolduktan itibaren bitkilerinizde kullanmak üzere en alttaki çürüntülerden alıp kullanın. Üstten daima yeni şeyler doldurmaya devam edersiniz. Böylece hiç boşalmaz. Üst kısımdan devamlı yeni maddeler doldurursunuz. Bunlar en alta ulaşıncaya kadar çürümeleri filan hakkıyla gerçekleşir.

Çürüntü gerçek anlamda güçlü bir doğal gübredir. Onun için kompost gibi veya malç gibi kullanmayın. Bitkilerinizi yakar. Koyun gübresini nasıl kullanıyorsanız bunu da aynen o şekilde kullanın.

Varil benzeri gübreliğinizi ne kadar büyük ve yüksek yaparsanız o kadar iyi olur. Çünkü böylece en üstten devamlı doldurduğunuz maddelerin en alta ulaşması daha uzun zaman alır ve bu da çürümenin tamamıyla gerçekleşmesini sağlar. Bu yol çok pratik bir organik gübre yapma yoludur. Yapacağınız kasa yıllarca dayanacak maddelerden olmalı. Metal paslanır çürür, tahta da zamanla çürür. En iyisi PVC parçalar kullanmak.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler:

'Organik gübre yapımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Alper, Niğde dedi ki:

  Atıkları büyük siyah naylon torbalara koyup üzerine az miktarda su döküp ağzını sıkıca bağlayın. Güneş gören bir yere bırakın. Birkaç günde bir torbayı döndürün. Böylece diğer taraf da güneşten ısınır ve üste gelen taraf nemlendirilmiş olur. Kısa zamanda fermente olduğunu göreceksiniz.

 2. Ömer, Rize dedi ki:

  Bu yığının içerisine solucan atsak, faydalı olur mu?
  ***
  Çürüme faaliyetleri devam ediyorken içerisinde solucanlar yaşayamaz diye düşünüyorum. Ama çürüme bir hayli uzun zamandır sürmekte ise ve yığın yağmurlar tarafında hep ıslatılıyorsa solucanlar içerisinde yaşayabilir ve faydaları da olur.

 3. Suzi, Ankara dedi ki:

  Bitki atıklarını toprağa derin çukurlar kazıp gömsek olduğu yerde toprağa fayda vermez mi? Gübre yapmak hem zaman istiyor hem uğraştırıcı.
  ***
  Evet hatta bence daha iyi olur. Ama derin olması iyi değil. Çöplerin sığacağı kadar çukur kazın ve çöpleri toprakla karıştırarak gömün. Üstünü toprakla örtmek şart değil. Örtecekseniz üstteki toprak tabakası iki parmak kalınlığı geçmesin. Böylece hem sulama suyu hem yağmur suyu hem de belki daha önemlisi oksijen çöplere sık sık ve çabucak ulaşır ve çürümeleri ve solucanların onları yemesi daha çabuk olur. Mutfak atıklarını biriktirmeniz gerekmez. Belki iki üç gün ne kadar birikmişse onları her defasında başka başka yerlere hafifçe toprağa gömebilirsiniz.

 4. Seyfettin A. -Eskisehir dedi ki:

  Ceviz Ağacı yaprağını torf yapsam sağlıklı olur mu?
  ***
  Hayır tek çeşitle zehirleyici özellik oluşabiliyor. Ne kadar çok çeşitli olursa o kadar iyi.

 5. Ümran B. -İstanbul dedi ki:

  Her ağacın ve bitkinin yaprakları kompost olur mu?
  ***
  Evet ama çeşitlilik çok olmalı. Ayrıca kompostun süresinin kısa olmasını istiyorsanız çok sert damarlı bitkileri tercih etmeyin. Bu açıdan dikkatli olun.

 6. Hanım Çiftçi dedi ki:

  Çınar ağacı yaprakları çürüntü gübre olur mu? Evimin yakınındaki parkta dökülen yaprakları çuvala koyup bahçeme toprakla hafif karıştırıyorum. Sağlıklı mıdır?
  ***
  Ne yazık ki her ağacın bu konudaki özelliğini tek tek bilmiyorum. Mesela ceviz ve çam ağaçlarının yapraklarının tek başına zararlı olduğu, bu ağaçların diplerine dökülüp toprağa karışan çürüyen yaprakları yüzünden orada başka bitkilerin gelişmediğini söylerler. Ama bu gibi problemi olan yapraklar bile tek başına değil çeşitliliğe önem verirseniz zararı değil faydası olur. Kısaca tek tip çalışmayın. Çeşitliliğe çok önem verin. Boyasız olan karton ve kağıt parçaları bile toprakta çürüyünce toprağın kalitesi, verimliliği yükselir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.