Salon çamı, Araucaria heterophylla

Çamgillerin de bağlı bulunduğu Pinales (iğne yapraklılar) gurubundan, Araucariaceae familyasındandır. Bilimsel adı Araucaria heterophylla’dır. Amerikalılar Norfolk Island Pine derler (Norfolk adası çamı). Bizse salon çamı veya salon arokaryası diyoruz. Oysa çam türleriyle bir alakası olmayıp tamamıyla ayrı bir familyadandır.

Genel Özellikleri

Salon çamı doğal ortamında 50-60 metreye kadar uzayıp devleşebilen piramit biçimli bir ağaçtır.  Anavatanının haricinde başka yerlerde genellikle 10 metreden fazla uzamaz. Farklı yönlere uzayan yan dallarının karşılıklı olarak birbirlerine simetrik geliştiği dikkati çeker. Dalları yere paralel ve bazen aşağı eğikçe gelişir. Yapraklar açık yeşil olup yumuşak görünümlüdür. Kökleri azdır.

Habitat

Anavatanı Avustralya kıtasının doğusunda bir hayli açıkta bir okyanus adası olan Norfolk adasıdır. Yani salon çamı dediğimiz Araucaria heterophylla türü Norfolk adasına has endemik bir türdür. Deniz seviyesinde ve deniz seviyesine yakın alçak kesimlerde bulunur. Subtropikal iklim kuşağına aittir.

Kullanım

Dünya çapında bir içmekan süs bitkisi olarak, tropikal ve subtropikal iklime sahip memleketlerde aynı zamanda bir bahçe süs ağacı olarak kullanılır. Bir iki püf noktasına dikkat etmekle salon çamı Arokarya salonlarda yetiştirilebilir, uzun yıllar yaşar. Yılbaşı çamı olarak hıristiyanlar Noel zamanlarında ağacı süslerler. Aslında Noel çamı genelde başka türlerden, bir defa kullanılmak üzere kesilmiş ağaçlardır.

Uyumluluk

Kumlu, tuzlu ve ağır asitli topraklarda sorunsuz gelişir. Gölge uyumlu olamıyor.

Tamamen kumlu ve dalgaların devamlı ıslattığı yerlerde sorunsuz yaşadığı, geliştiği birçok yerde görülmüş. Yani hem tuzlu toprak uyumlu hem kumlu deniz kenarlarına uyumlu bitkilerdendir. İklimi uygun yerlerde salon çamı plaj süs ağacı olarak değerlendirilebilir.
salon çamının park ve bahçelerde yetiştirilmesi

Kış soğuklarına dayanıklılığı ve dışmekan süs ağacı olarak kullanımı

En fazla -7C dereceye kısmi kayıplarla dayanır. İstanbul, İzmir, Samsun, Trabzon illerimizin deniz seviyesi ve civarı rakımı olan yerlerinde kuzeyli rüzgarları hiç almayan cephelere dikilebilir. Güney Ege’nin ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimleri salon çamı için daha uygun iklime sahiptir. Buralarda da yine kuzeyli rüzgarlara açık olmayan yerlere dikilmesinde yarar var. -7’ye kadar kış soğuklarına dayanıklılığını havanın yoğun nemi ve alçak basınç sağlar. Yoksa gerçekte -4C dereceye bile zor dayanır. Doğu Karadeniz bölgemizin kıyı kesimlerinde kış soğuklarına daha iyi dayanıklılık gösterir. Güney Ege’de poyraz kupkuru estiğinden dolayı sıfır derecede bile çok büyük zarar görebilir. Dolayısıyla kuzeyli rüzgarları hiç almayan cephelere dikmek daha iyi olur.

Bahçeye salon çamı arokarya dikerken dikkat edilecek hususlar

Ağacın çevreye vereceği tehlike hesaba katılmalı ve yer seçimi buna göre tayin edilmelidir. Çünkü salon çamı (Araucaria heterophylla) birkaç metre büyüdüğünde kuvvetli fırtınaların kolay devireceği özelliktedir. Fırtınalı günlerde insanların bulunmayacağı açıklık yerler ya da yine kimsenin pek yönlenmeyeceği kıyı-köşe duvar dipleri tercih edilmeli. Ama eğer 2 metreyi aşmayacağı şekilde düzenli budamalarla kontrol altında tutacaksanız yer seçiminde daha rahat davranırsınız.

En iyi gelişim için toprağın humuslu, pH derecesinin nötr ya da hafif asitli veya asitli olması gerekiyor. Toprağınız bu özelliklere sahip değilse eni boyu en az 50cm ebatlarında bir çukur kazarak içini uygun toprakla doldurun. Güvenilir markalardan hazır poşet topraklar kullanılabilir. Bitki çeşitliliği çok zengin olan ormanlardan alacağınız üst yüzey humuslu-çürüntülü toprak da gayet uygun ve besleyicidir. Sonra salon çamınızı dikin ve sulayın. Fırtınalı günlerde kırılmasın diye 1 metreyi aşıp iyice kuvvetlenene kadar bir değneğe bağlamanız ya da fırtına olacağı günler yanına bazı ağır eşyaları dayanak olacak şekilde yerleştirmeniz iyi olur.

Kışın donma zararında ve fırtınalarda gövdesinin kırılması durumunda yaza doğru kökten yeni sürgün çıkarır kendisini yeniler. Ayrıca fazla büyüdüğünde fırtınaların devirip kırması riskine karşı dipten kesme budaması yapılabilir. Dipten sürgün çıkararak kendisini yenileyecektir. Yaşına göre, ne kadar güçlenmişse, dipten kesildiğinde dip sürgünler sayısı birkaç tane olabilir ve bunlar birbirlerine uzak gelişerek çok daha güzel bir görünüm oluşturabilirler.Salon çamının iç mekanlarda yetiştirilmesi

Salon çamının saksılarda içmekan süs bitkisi olarak yetiştirmesi

Benim genel tavsiyelerimde salon-ofis bitkilerinin hayati ihtiyaçlarının en başında daima hava akımları gelir. Salon çamında ise hava akımları yine önemlidir fakat günde birkaç saat direkt güneş ve gün boyu güçlü aydınlık ortam kesinlikle salon çamının olmazsa olmaz şartıdır. Aksi takdirde yapraklarını dökecek ve kötüleşecektir. Onun için güneşli pencere kenarında tutmalı ve pencereyi mümkün olduğunca sık ve mümkün olduğunca uzun süre açık tutmalısınız. Bu takdirde salon çamı ev ortamında gayet güzel gelişip serpilir. Ayda bir iki defa pencereye bakan yönünü değiştirin ki dallar tek yöne yönelmiş olarak gelişmesinler.

Hava nemi ihtiyacı

Bu konu hep abartılmıştır. Salon çamı ne bir su bitkisidir ne bir yağmur ormanı altı bitkisidir ne de bir yosundur. Sadece yazın hem çok fazla sıcak hem havası kupkuru olan güneydoğu illerimizde hava nemi ihtiyacı göz önünde bulundurulmalı ve bulunduğu ortamın çok sıcak yaz aylarında dışarsı kadar kuru havalı olmaması  sağlanmalıdır. Gerekirse havayı nemlendirme yöntemleri uygulanabilir. Ayrıca havası fazlasıyla kuru olan memleketlerde çok sıcak ve çok serin günlerde hava cereyanından korunması gerekir.

Toprak, gübre, su ihtiyacı

Saksıda salon çamı arokarya yetiştirmek için asitli toprak tavsiye edilir. Şu karışım idealdir: Açelya bitkisi için özel hazırlanmış toprak + kırmızı doğal toprak + kuvars kumu + ince ponza taşı. Her birinden eşit miktarlarda olarak iyice karıştırın. Bu toprak 4 yıl kadar besleyicidir ve bitki besini, gübre filan istemez. Salon çamının kökleri çok az geliştiği için ortalama 4 veya 5 yılda bir saksı değişimi yapmak yeterlidir. Bu sırada sulama suyunun mümkün olduğunca arı olmasına dikkat edin ki zamanla toprağın kimyasal dengesi bozulmasın. Eğer marketlerde pH 7 derecesinde içme suyu bulursanız daima bununla sulayın. İşte bu sayede aynı saksıda aynı toprakta 4-5 yıl gayet güzel idare eder.

Salon çamını ne sıklıkta sulamak gerekir?

Sulaması toprağın ıslaklığı gidince ve hafif nem kaybedince yapılmalı. Sulama aralıklarında toprağının tamamıyla kurumasına izin vermemelisiniz. Doğasında kupkuru toprağa uyumluluk gibi bir şey yok. Devamlı çok ıslak toprakta kalması da hiç iyi değil.

Çoğaltılması – Arokarya üretimi

Salon çamı arokarya ticari olarak tohumla üretilir. Hobi sahiplerinin de tohumla çoğaltmaları gayet kolay. Tohum bulamayanların çelikle çoğaltmaları mümkün ama bu biraz zor.

Çelikle çoğaltılması

Ana gövdenin tepe uç dalı 15-20cm uzunlukta kesilerek alınır ve tepe çeliği olarak kullanılır. Yan dallardan da kesip alarak köklendirmek, çoğaltmak mümkün fakat bunlar gelişigüzel bir şekilde hep yanlara doğru dallanırlar.

Her halükarda alacağınız dallar çok ince olmamalı. Çok kalın ve odunlaşmış da olmamalılar. Köklenmeleri için köklendirme hormonu kullanmak gerekiyor. Toprak ise steril olması gerekiyor: Gerçek torf + perlit karışımından ibaret olmalı. Salon çamının çelikle çoğaltılması konusunda ilk yapılması gerekenler bunlar. Sonra nasıl devam edecesiniz, ⇒ yarı olgun dal çeliği sayfasındaki talimatlara göre yapın.

Tohumla çoğaltılması

Tohumlarını toprağa gömmeyeceksiniz. Sadece toprağın üstüne bırakın ve bastırın. Her gün üstüne su fısfıslayıp iyice ıslatın. Tohumlar çimlendiği zaman 10 cm. çapında küçük saksılara dikin. Çok sayıda tohum bulursanız ve amacınız fidanları satarak para kazanmak ise, bir saksıya üç fidan dikip daha zengin bir görünüm almalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde albenisi daha yüksek olup dolayısıyla hem daha yüksek fiyattan satılması da daha kolay olur.

Hastalıkları ve Zararlıları

Bu konularda salon çamının sorunu olmaz. Ama yanlış bakım, güneşten ve havadar ortamdan mahrum etmek ve yanlış toprak kullanmak büyük zarar verecektir. Yukarıdaki bilgilere göre gerekenleri yapar ve dikkatli olursanız hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Kaynaklar

Araucaria heterophylla – http://floridata.com
Araucaria heterophylla – conifers.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | |


'Salon çamı, Araucaria heterophylla' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Dilek - İstanbul dedi ki:

  Benim bir salon camım var, alali birkaç ay oldu. Dibi kuru çam yaprağı gibi born örtüyor kaplı, yani toprağı görünmüyor bile. Haftada bir nemini kaybedince suluyorum ama dallarının bazı yerleri kahverengilesmeye başladı. Kimisi yaprakların uç kısmında, kimisi ise yaprakların ortasında. Suyu mü az geliyor acaba? Aslinda saksinin dibinde surekli suyu da var, ama saksi hafif ayakli oldugundan saksinin dibi dışarda icinde kalmiyor. Sulama sekli ve toprağı nasıl olmalı, ne yapmalıyım?
  ***
  Bozulma sebebi ortamın salon çamı için nefes alınamaz derece havasız olmasıdır ve çok fazla sulamanızdır diye düşünüyorum. Bakımı, sulama şekli hakkında gereken her şey yazımın içinde mevcut. Burada sadece şunları tavsiye ederim: Toprak yüzeyindeki şeyler temizleyin toprak nefes alabilsin (hem böylece toprak çamur gibi ıslak mı değil mi anlayabilirsiniz). Gün içinde birkaç kez pencereyi açın uzun süre açık kalsın, salon çamınızı da pencere yakınına koyun ki esinti alabilisin.

 2. Samet Saraç, Ankara dedi ki:

  salon çamım yaklaşık 30 santim. yaprakları resimdeki gibi dik durmuyor ve alt dalları kurudu. ne yapmalıyım? Bir de herhangi bir dalını köklendirebilir miyim yada bunun başka bi yolu var mı?
  ***
  Benim bütün bildiklerim bu sayfada yazdıklarım kadar. Evlerde kapalı esintisiz köşelerde çabucak bozulup ölüp giderler.

 3. Sami, Adana dedi ki:

  Araucaria bitkimin yaprakları aşırı derecede siyahlaşıp kuruyor. Gövdesi de rengini kaybetmek üzere sakızlanıyor. Bu bitkiyi çok seviyor saygı duyuyorum. Görüntüsüne aşığım. Onu tekrar eki görüntüsüne nasıl kavuşturabilirim? Çok üzülüyorum. Eğer kurtarabilirsem daha çok bu bitkiden yetiştirip arkadaşlarıma da kazandıracağım. Lütfen bana yardımcı olun. Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım?
  ***
  Anlattıklarınıza göre iş işten geçmiş. Kökler çürümüş. En başta gerekeni yapacaktınız. Bence kurtulma imkanı yok ama belki hemen dışarıya çıkarırsanız devamlı rüzgar sayesinde hayata dönebilir. Bir daha kışın yeni bitki almamanızı ve önceden aldığınız bitkileri ise kışın esintisiz bırakmamanızı tavsiye ederim. Arokarya rüzgarı sever. Havasız ortamlara en uygunsuz bitkilerden biridir. Siz bakmayın evde olur dendiğine. Onlar ticaret hileleri. Evde tutacaksanız neredeyse 24 saat açık olacak bir pencerenin tam yanında olmalı.

 4. Filiz, Aydın dedi ki:

  Sakın ha sakın kuruyan dalları kesmeyin. Onlar tekrar yeşeriyor. Benim arokarya çamım yaz-kış balkonda ve 2 m boya yakın. Rüzgar ve 2-3 saat güneş dışında neredeyse hiçbirşey istemeyen bir bitki.

 5. Cem D. -İstanbul dedi ki:

  Arokarya bitkisine sahibim. Bitkinin toprağı nasıl toprak çeşidiyse 1 aydır toprakta kuruma olmuyor. Su vermedim. Sizce ne yapmalıyım? Bitki susuzluktan ölür diye korkuyorum.
  ***
  Sulamayın. Ne zaman üst yüzey elinizi ıslatmayacak kadar ıslaklığını yitirir ve macun gibi olmadan ufalanacak hale gelirse o zaman yeterince nemli olduğunu düşünseniz bile sulayabilirsiniz. Ölçü budur. Arokaryanın toprağı kesinlikle kupkuru olana kadar susuz bekletilmemeli. Ama birileri haftada bir sulamayın dedi diye zaten hep sırılsıklam ıslak kalan toprağı haftada bir sularsanız bitkiniz ölür gider. Öte yandan o haftada bir sulayın diyenlere sormak lazım: Toprak bir günde kupkuru oluyorsa yine bir hafta zavallı bitkiyi kupkuru toprakta mı bekleteceğiz? Ölçü dediğim gibidir, üst yüzeyin ıslaklığının gitmesini bekleyin. Ayrıca yeri bütün gün püfür püfür esintili olmalı. Haftada bir yönünü değiştirin.

 6. Kadriye, Mersin dedi ki:

  Benim çamım çok uzuyor. ne yapmam gerek acaba? kendisi çok güzel ve neşeli ama uzamasını nasıl engellerim? yaprakların arası nerdeyse 30-35 santim arası. boyu da iki metreye yaklaştı.
  ***
  Mutlaka koyu gölgede tutuyorsunuz, başka sebebi olamaz. Bol bol güneş alması şart.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Önceleri çok güzel uzuyordu fakat 4 -5 aydır oldugu gibi kaldı. Yanlardan yeni kökler oldu uzadı. İki saksıya ayırıp ekebilir miyim?
  ***
  Hiç denemeyin tutturamazsınız. Hem ana bitki de ölebilir. Bırakın beraber büyüsünler. Güneş ve çok havadar ortam şarttır. Aslında ev bitkisi değildir. Evlerde mutlaka tam pencere önünde bulundurulmalı ve pencere kışın bile mümkün mertebe uzun süreli açık tutulmalı.

 8. İbrahim, Erzurum dedi ki:

  Bu bitkiden Eşime hediye almıştım. Yaklasik bir ay oldu. Erzurum cok soguk oldugu icin salonda bakiyoruz. Yapraklari alttan kurumaya basladi. Nasil bakmamiz gerekiyor?
  ***
  Salon bitkisi diye satarlar ama aslında hiç de salon bitkisi değildir. Evlerde çok havadar, kuvvetli aydınlık ve günde en az 3 saat güneş alan pencere önünde anca sağlıklı yaşayabilir. İki haftada bir yönünü değiştirmelisiniz. Salon çamı Erzurum şartlarında dışarda kış soğuklarına dayanıklı değildir. Dışarda bırakmayın. Eğer yaşatamazsanız bir daha bu bitkiden almamalısınız.

 9. Pervin E. -Ankara dedi ki:

  Yukarıdaki gibi sağlıklı bir çamım vardı. Salonda bir yıldır gayet sağlıklı iken ben saksısını büyütüp balkona çıkardım. Sabah öğleye kadar güneş alıyordu. 2-3 gün sanra yaprakları sarardı. Henüz canlı. Ne yapabilirim. Tekrar salona alsam düzelir mi?
  ***
  Evin sıcağına alışmış bitkiyi böyle ani bir şekilde pattadanak dışarıya soğuğa koyarsanız şoka uğrar ve bozulma gösterir. Sonra tüh deyip tekrar eve alırsanız hemen kökler çürür. Ankara’da gece ısısı 12 derece altına düşmediği zaman gelene kadar eve alışık bitkileri dışarı çıkarmamalısınız. Şimdi yapacağınız şey beklemek. Neyse ki kış geride kaldı. Bundan sonra daha fazla soğuk olmaz. Eğer canlanırsa açık havada çok iyi serpilir. Eve almak için sonbahar serinlerinin başlamasını beklemeden yaz sonunda eve almalısınız. Yoksa yavaş yavaş serine adapte olur ve havasız-sıcak eve aldığınızda yine ani şok etkisi yaşar.

 10. Zahide, Malatya dedi ki:

  Biz çamı alalı iki ay oldu. Önce salona koyduk. İki hafta sonra kapalı balkona çıkardık. Salonda da balkonda da alt yaprakları kuruyor. Sabah güneşi alıyor. Pencere açık. Suyunu da veriyorum ama alt dallarında kuruma var. Ne yapabilirim?
  ***
  Seradaki daimi sıcak nemli hava hareketlerine adapte olan bitkileri çok yanlış bir zamanda havasız esintisiz eve almanız sonucu böyle oluyor. Yani ani yer yadırgaması şoku. Her bitki için geçerlidir. Pahalı salon bitkilerini mayıs ortasından haziran sonuna kadarki dönemde almanızı tavsiye ederim. Böylece bozulmadan yeni yerlerine adapte olabilirler. Şimdi yapılacak bir şey yok. Doğru bakımı yapıp bekleyeceksiniz.

 11. Tekin, Ankara dedi ki:

  Bendeki çamın yeri çok güzel. Fakat dalları yukarı doğru değil. Aşağıya doğru sarktı. Bunun nedeni ne olabailir?
  ***
  Seralarda süratli gelişim için her şeyin uygulandığı bitkilerdeki görünüm sizi aldatmasın. Doğal değildir. Sizinki doğal pozisyonu almış. Fazlaca bir anormallik varsa güneş ve beslenmesi eksik kalıyor demektir.

 12. Esen, Hatay dedi ki:

  Arokarya ağacımın dibinde yavru arokaryalar çıktı. Onları saksıya veya direkt toprağa eksek tutar mı?
  ***
  Hayır tutmazlar. Yakında sayfayı yenileyeceğim. Eğer daha sağlam bilgiler bulursam yazarım. Şimdiki bilgilerime göre dipteki sürgünleri ayrımakla çoğaltılamaz. Böyle biliyorum. Belki onlar körpeliği geçince, gövdeleri yarı olgun olunca kesilip köklendirilebilir. İlerde ayrıntılarıyla yazarım.

 13. Birsen, İzmir dedi ki:

  Arokarya çamımın dallarında sararma var. Çiçekçi 15 günde bir gübre vermemi söyledi. Hem daha fazla sürgün verir hem düzelir dedi. Dediği gibi gübreliyorum ama sararma 1 ay sona yeniden başladı. Lüften beni bilgilendirin ne yapmalıyım?
  ***
  Açık hava ve güneş istiyor. Evlerde pek sağlıklı olamaz. İşiniz şansa kalmış. Evde tutacaksanız devamlı açık olan bir pencere önüne koymalısınız ki bol bol hava alabilsin. Ayrıca bir yıldır gölgeye alışmışsa şmdi aniden yaz güneşine çıkarmak yakacaktır. Yavaş yavaş güneşe alıştırın.

 14. Serkan, Adana dedi ki:

  Arokarya çamımın alt dallarında sararma ve kuruma var. Evimin salonunda sıcak ve esintisiz bir yerde idi. Yazılarınızı görünce oldukça esintili olan balkona çıkarttım. Bir haftadır balkonda. Kuruyan ve sararan dallar yeniden canlanır mı? Yapmam gereken başka herhangi bir şey var mı?
  ***
  Eğer ölmemişse canlanır. Şimdi olmasa kış sonunda canlanır. Yaşıyor mu yaşamıyor mu bunu bilemem.

 15. Ayşegül Aslan dedi ki:

  Salon çamım cam balkonda üç yıldır çok güzel gelişti, uzadı. İki aydır ara ara sararıp kurumalar oluştu. Dikenlerini döküyor. Ne yapabilirim? Olduğu yerde hava akımı da guneş de var.
  ***
  En eski dallarda kurumalar olabilir normal karşılayın. Ama yoğunsa bir şeyler eksiktir. Verdiğim bilgileri okuyarak ne eksik, ne yanlış ise onları tespit etmelisiniz.

 16. Demet, Konya dedi ki:

  Çamımın toprağında önce kurtlanma oldu. Sigara izmariti koy dediler. Kurtlanma bitti. Toprağı azalmıştı. Hazır satılan topraklardan aldım. Bu sefer de alttan kurumaya başladı.
  ***
  Köklerini çok derinde toprak altında boğmamak lazım. Ama belki de ev ortamından dolayı bozuluyordur. Havasız ve güneşsiz köşelerde bozulması, kuruması gayet normaldir.

 17. Tülay, Amasya dedi ki:

  Salon çamım 2 senedir bizimle. Gayet güzel büyüyordu. Çocuklar en üsteki uzayan bölümünü koparmışlar. Şimdi boyuna değilde enine genişliyor. Acaba yeniden üsten büyür mü. Çok üzülüyorum gördükçe.
  ***
  Bildiğim kadarıyla böyle devam eder. Ama üzülmeyin. İyi bakarsanız bir süre sonra dipten güçlü bir filiz verecektir. O yarım metre olduğunda diğer kısımları budarsınız.

 18. Aysun, İstanbul dedi ki:

  Geçen hafta eşimin ofisine hadiye aldım. Ama kendisi yukarıdan gelen fanın altına koymus bilmeyerek. Üç gün sonra görünce şoka uğradım. Resmen yaprakları fırınlanmış. Sizce ölmüs müdür?
  ***
  Üç günde ölmesi için toprağının kupkuru ve sıcak olarak o üç günün geçmesi lazımdır sanıyorum. Bilmiyorum bekleyip göreceksiniz. Ama zaten iç mekanlarda hayatta tutabilmek zor. Yeniden yeşermesi için çok havadar (günün çoğu zamanında esintili) ve güneşli bir ortama ihtiyacı var.

 19. Faruk, Ankara dedi ki:

  Salon çamımız çok sağlıklı fakat dibinde iri sinekler oluştu. Nasıl engelleyebilirim? Balkona alsam veya sinek ilacı mı sıksam dibine?
  ***
  Toprak sineklerine en iyi ilaç sigara tütünüdür. Bir avuç tütünü 1,5 bardak sıcak suda akşamdan sabaha kadar bekletin. O suyu yavaşça toprak yüzeyine dökün. Tütünleri de toprak yüzeyine yayın. Hepsi yok olur.

 20. Murat Akgül dedi ki:

  Bende de salon arokaryası Araucaria heterophylla (Norfolk adası çamı) var. Önce alt dal ve yaprakları kurmaya başladı. Dalları kolayca kırılır hale geldi. Şu an yukarı doğru sıkıntı ilerlemeye devam ediyor. Araştırdım ve bunun “yanıklık” hastalığı olduğunu öğrendim. Bunun da bilinen tedavisi yok gibi görünüyor. Karantina öneriliyor! Bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Benim bildiğim kadarıyla Açık havada güneşte gayet güzel gayet sağlıklı gelişimine devam ediyorlar. Ev ortamlarını sevmiyor. Devamlı hava akımların büyük ihtiyaç duyar. Karantina tavsiyesi size yönelik değil. Onları ciddiye almayın. Seri üretimi yapılan yerler için gereklidir. Hem sizinkindeki sorun sanıyorum havasızlıktan ve güneşsizlikten kaynaklanıyor.

 21. Yasemin, Kocaeli dedi ki:

  Resimdeki ağaç bendekinin aynısı. Yaprak uçları sarmaya başladı. Salonumda cam önüne koydum. Acaba terasta beslesem olur mu? Bol güneşli ve rüzgarlı.
  ***
  Zaten iç mekanlara uygun değildir. Ancak havadarlığı, hava akımları daimi olursa mümkündür. Ama güneşe de çok ihtiyacı var. Orada kış soğuklarına dayanamama riski büyük. Mayıs ortası – eylül sonu döneminde terasınızda tutun. Eylülde sonbahar serinleri pek baş göstermeden önce tekrar içeri alın. Geç kalırsanız serin havaya adapte olmaya çalışır ve o halde sıcak-havasız eve alırsanız hızla bozulur. Bu yüzden yaz sonunda / sonbahar başında tekrar içeri alın. İlkbaharda dışarı çıkarmak için ise havaların fazla serin olduğu günler geride kalınca dışarı çıkarın. Sıcak eve alışmışken aniden fazla serine çıkması büyük zarar verir. En erken mayıs başında dışarı çıkarın.

 22. Özgü, İstanbul dedi ki:

  Budamasını nasıl yapabiliriz? Saksısında 3 köklü olarak duruyor. Köklerden birini ayırıp başka yere eksem yaşamaya devam eder mi?
  ***
  Salon çamı budanmaz. Kuru dallarını kesebilirsiniz. Kahverengileşmiş cansızlaşmış uç kısımlar kesebilirsiniz. Kökten ayırmaya çalışmayın çünkü kökleri rahatsız ederseniz hepsinin ölme riski büyük. Diğer bakım bilgileri yukarda yazılı.

 23. Şennur, Ankara dedi ki:

  Benim salon çamımın bütün yaprakları döküldü. Sadece gövde duruyor. Tekrar yaprak çıkarır mı?
  ***
  Ölmemişse evet. Ama evlerde genellikle ölüyorlar. Henüz canlı ise dışarı koyun filizlenir. Yaz sonunda tekrar içeri almanız gerekiyor. Bu şekilde açık havada canlandırabilirseniz sonra evde güneşli ve havadar bir pencere önünde tutun.

 24. Güngör, İstanbul dedi ki:

  Bizim salon çamımız 13 yıllık kızım doğduğunda hediye gelmişti o zamandan beri salonda besliyoruz bitki artık tavana geldi ne yapmamız lazım? Bahçeye diksek olur mu?
  ***
  Bu konuda kesin bir şey diyemiyorum. Özür dilerim.

 25. Mirac, Ankara dedi ki:

  Geçen sene yılbaşında almıştım. Yaprakları arasında küçük pamukçuklar oluşuyor. Su ile fısfıs yapıyorum. Ama alt dallarında da kurumalar başladı. Dalların ucuna doğru kahverengi hal alarak kuruyor. Evim çok güneş alıyor. Ben de güneybatı cepheye koydum ki güneşten yaprakları yanmasın.
  ***
  Ev içinde sağlıklı tutabilmeniz çok zor. Güneşten mahrum etmek yanlış. Ama hep gölgeye alışmışsa kasım sonundan itibaren güneşe yavaş yavaş alıştırın. Evde yeri çok iyi havadar olmalı. Hava akımları ne kadar sık-devamlı olursa o kadar iyi. Pamukçukları ispirtolu veya kolonyalı ince bir fırça ile tek tek temizleyin.

 26. Ayşegül C. -İzmir dedi ki:

  Benim de boyu bir metreye yakın çok güzel bir çamım var. Dallarının büyük bir kısmı kurudu. Yaza kadar her şey çok iyiydi. Salonumda (doğu-güney cepheli) köşeye koymuştum. Ne zaman aşırı sıcaklar başladı, ağaç kurumaya başladı. İki gün balkona çıkardım havasız mı kaldı acaba diye. Daha beter kurudu. Şu anda yeşil çok az dalı var. Daha az güneşli bir odaya aldım. Yeşil bitkiler için ilaç aldım. Çicekçiye bile götürdüm. Bol su verdim. Hatta leğene koydum. Öyle yaparsam çiçekçi kurtulur dedi ana pek bi fark olmadı. Bitkimi çok seviyorum. Ne yapmam gerek?
  ***
  Hemen bir düzelme beklemeyin. Aslında şiddetli sıcak Akdeniz kıyısı şehirlerimizde bahçelerde şiddetli güneşte hiç zarar görmüyor. Sizinki belki aniden hem susuz hem havasız sıcak odada kapalı kalma gibi etkenler yüzünden bozulmuştur. Kasım sonundan itibaren direkt güneş alacağı bir pencere önüne koyun (ki kış boyunca güneşe iyice alışsın) ve pencereyi elinizden geldiğince uzun süre açık tutarak direkt esinti alabilmesini sağlayın. İlkbahara kadar canlanırsa kurtuldu demektir. Bir daha güneşten ve rüzgardan mahrum etmeyin.

 27. Ayşegül, Ankara dedi ki:

  Salon çamının tohumu nerede bulunur?
  ***
  Tohumu satılmıyor aramayın.

 28. Saniye K. -Eskişehir dedi ki:

  Yaklaşık yedi yıllık salon çamımız var. Çok yavaş ama iyi gelişiyor. Fakat polen alerjisi olan eşim son zamanlarda “bu ağaç beni rahatsız etmeye başladı” diyor. Böyle bir sorun oluşturur mu? Hiç böyle bir sorunla karşılaştınız mı?
  ***
  Hiç bilmiyorum ama ağacınızın polen oluşturduğunu sanmam. Oluyorsa polen yapan uzantıları görürsünüz. Ayrıca bazen saksı (eğer çömlek saksı ise) veya içindeki toprak çevreye küf tozları yayabilir. Belki bunlar eşinize dokunuyor olabilir.

 29. Orhan, Bursa dedi ki:

  Merhabalar, çamımın toprağında böceklenme oldu. Ne yapmamı önerirsiniz? Toprağını mı değiştirmeliyim yoksa kullanabileceğim bir ilaç var mı?
  ***
  Benim ev bitkilerimin hepsinde topraklarında çeşitli böcekler oluyor ve bir sakıncasını görmüyorum. yıllardır böyle. Eğer toprak böcekleri için bir şeyler yapmaya çalışırsanız bitkinin bozulup kurumasına sebep olabilirsiniz.

 30. Ali Satılmış dedi ki:

  Aynı yerinde iki yıldır güzel bır şekilde büyümesi normaldi. Son iki hafta içinde alt kısımdan dört dal kurudu. Sebebi ne olabılır? Yapmam gereken nedir?
  ***
  Eğer geçen yıl saksıdaki toprağın üst kısmını eşeleyip gübre katsaydınız ya da ara sıra bitki besini verseydiniz köklerinde güç toplardı ve şimdi gayet canlı bir şekilde gelişime devam ederdi. Şimdi eğer üst kısımda sağlıklı gelişim varsa sebep bu dediğim gibidir. Eğer üstte de cansızlaşma oluyorsa toprak adamakıllı dengesini yitirmiştir. Üstten 3-4 parmak toprak boşaltıp yeni toprak ekleyin. Veya saksı çok küçük geliyorsa daha büyük saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarın.

 31. Büşra İnci dedi ki:

  Benim salon çamım tek taraflı olarak uzadı. Çevirmem gerektiğini bilmiyordum. İlk aldığımda kısmen gölgeli bir yere koymuştum. Oda ışık alıyor ama bitki köşede duruyordu. Bir sene dolmadan toprağını değiştirdim ve odanın daha güneş alan bir bölümüne koydum. Bilinçsiz bir şekilde de budadım. Budanmaması gerektiğini yazmışsınız ancak ben böyle bir hata yaptım maalesef. Budamak nasıl bir zarar verir? Telafi etmek için ne yapabilirim? Bitki gittikçe kötüleşiyor. Manevi değeri var. Annemde almıştım. Kurtarmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevineceğim.
  ***
  Budama gerekmiyor ama bu, budamanın zararı olduğu anlamına gelmez. Duruma göre en alt dallar budanabilir. Veya bir yöne çok uzamış bir yan dal kısaltılabilir. Evlerde yaşayabilmesi zor. Her ev ortamında yaşayamaz veya yaşasa da sağlıklı gelişim gösteremez. Eskiden eski tip pencerelerin özelliği sayesinde evler daha havadardı. Günümüzde pvc pencereler var ve hiç hava sızdırmazlar. Bu yüzden evlerde bitkiler hiçbir hava akımı alamıyor ve eski zamanlardaki gibi evlerde sağlıklı olamıyorlar. Mümkünse dışarda tutun. Kışın bile, sadece ısı sıfırın altına düştüğü günlerde bir iki günlüğüne sıcak olmayan bir yerde korunmalı o kadar. Sizin salon çamınız eğer hala ölmemişse dşarda canlanacaktır.

 32. Özge, Ankara dedi ki:

  Araucaria ağacı bahçeye dikilebilir mi?
  ***
  İklime göre değişir. Ankara’da olmaz.

 33. Nilay, Aydın dedi ki:

  Bizim ofisimizde arakorya bir anda dalları kurudu. Sadece üst kısımda yeşil dalları kaldı. Kurayan dalları budadım. Tekrar yeşermesi ve açması için ne yapabilirim?
  ***
  Devamlı titiz bakım ister ama daha önemlisi bulunduğu yerin son derece havadar ve güneşli olması lazım. Özellikle havadar yer, hava akımları, esintiler en önemli ihtiyacıdır. Diğer her şey bundan sonra ama yine ciddi olarak önem taşıyor.

 34. ismail K. -İzmir dedi ki:

  Neredeyse 2 yıldır baktığım bir salon çamım var. Bu yaz başında onu baya devasa bir saksıya aktardım ve yazı bahçede muz ağacımın yarı gölgesinde geçirdi. Şu anda boyu 1,5 metre kadar oldu ve çok hızlı büyümekte. O nedenle bu kış onu tekrar içeri taşımak yerine bahçemin en uzun güneş alan yerine ama iki palmiye ağacına eşit mesafede ve kuzey rüzgarı evin arkasında kalacak şekilde dikmek istiyorum. Sonbahar bu dikim için uygun mudur? İlkbaharı mı beklemeliyim?
  ***
  Tam şimdi en uygun zamandır. Yalnız, saksıdan çıkarırken köklerin topraktan hiç ayrılmamasına dikkat edin. Hatta önce sulayıp birkaç saat bekleyin sonra saksıdan çıkarın. Bu sayede saksıdan toprak dağılmadan çıkarabilirsiniz. Dikeceğiniz yer eğer kuzeyli rüzgarları almayan cephe ise, bundan eminseniz orada bu iklimde kışın zarar görmez.

 35. Meryem, Konya dedi ki:

  merhabalar benimde arakonya camim var alali 2 sene oldu alttan dallari sarardi koptu ve 1 hafta once saksisini topragini gubresini yeniledim gunde 2 kere dallarina su skiyorum ve 3 gundur de dallari asagiya dogru egiliyor. Neden olur?
  ***
  Toprağını mı gübresini mi yenilediniz neyi nasıl yaptıysanız ve zararlar ondan sonra oldu ise anlaşılan ya köklerini çok inciterek yaptınız ya da o maddeler zarar vermiştir. Yukarıdaki bilgilere göre yetiştirin. Üstüne su sıkmanız yanlış ve zararlı. Her bilgiyi ciddiye almayın. Ev ortamlarındaki olağan nemlilik yeterlidir.

 36. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Arkadaşımın ofisindeydim dün. Bir metrelik salon çamı altlardan kurulamar başlamış. Toprağa baktım çamur. Üstelik ofisin içinde heryer kapalı. Durumu anlattım. Kurtarmam için bana verdi. Aldım balkonuma koydum bakalım. Sizin burada paylaştığınız bilgiler çerçevesinde kurtarmaya çalışacağım . Öncelikle esintili balkonda çok ıslak olan toprağın ıslaklığını kaybetmesini bekleyeceğim. Ondan sonra doğal sulama rutinine göre devam ederim. Biraz akşam güneşi de alırsa toparlayacağından ümitliyim. Yalnız yer yadırgaması yapar mı ondan endişeliyim. Kapalı ofis ortamından püfür püfür esen bir balkon. Bu aşamada sizin tavsiyeleriniz olur mu?
  ***
  Yer yadırgaması olmaz çünkü salon çamı esasen en iyi açık havada sağlıklı yaşar. Eğer başka hassas bir tür olsa idi açık hava şartları birden bire çok sert çarpar gibi olumsuz etki yapabilirdi. Yaz ortasındayız ve dışarı açık havaya almışsınız. Şimdi İstanbul’da hava şartları her şeyiyle salon çamı için dört dörtlük uygun. Eğer üzerindeki yaprakları hep gölgede gelişmiş olan yapraklar ise ve siz öğle cıvarı güneşini alan yere koysaydınız ancak o durumda belki yaprakları tümüyle yanabilirdi ama anladığıma göre öyle bir durum yok. Endişelenmeyin.

 37. N.Yaylacı -İstanbul dedi ki:

  Salon çamını ilk aldığımızda dalları patalel duruyordu. Şimdi bir senedir dallar aşağıya doğru sarktı. Görüntüsü hoş değil. Ne yapabilirim? Zarar vermekten çekindiğim için bir şey yapamıyorum.
  ***
  Patalel nedir bilmiyorum. Dallar eskidikçe aşağı yönelebiliyor normaldir. Belki patalel dediğiniz şeyler ağırlık yapmışsa normalde olmasından çok daha fazla eğilmeye neden olmuş olabilirler.

 38. Gökhan, Ordu dedi ki:

  Salon çamı tohumu bulabilir miyim?
  Bilmiyorum ama internet ortamında satanları görürseniz dikkatli olun. Yüzde doksan dokuzu sahtekar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)