Bitkilerin çevresinde havayı nemli etmek

Her tropikal bitki için değil, özellikle yağmur ormanı bitkileri için çok nemli hava sağlamamız lazım. Bunun yolları var. Ev içinde hareket eden, akan, bir yere çarpıp zerreler saçıp duran “su” fıskiyeleri en etkili nemlendirme aracıdır. Veya, daha durağan bir şey için, aşağıdaki üçüncü maddeye bakın.

Evlerde yetiştirilen süs bitkilerinden birçoğu tropikal yağmur ormanı (örnek barış çiçeği) ve sis ormanı (örnek guzmanya, Afrika menekşesi) kökenlidir. Geçirdikleri evrim sonucu yoğun hava nemliliğine adapte olmuş, kuru havada zarar görebilecek özellikte olurlar. Bundan dolayı bulundukları odalarda, ofislerde ‘en azından bitkinin çevresinde’ hava yoğun nemli olmak zorunda.

Yukardaki bilgi doğru ama biraz fazla abartılı. Yani bu bitkilerin tümü o kadar hassas değildir. Daha az nemli ortamlara adapte olabilmeleri kesinlikle mümkündür (biraz uyum süreci yaşamaları şartıyla). Abartıların sebepi yer değişikliği şokunda fena halde bozulmaları.

Özel seralarda yoğun nemli hava sirkülasyonunun devamlı olduğu ortamdan çıkarılıp aniden farklı bir ortama götürülürse esintisizlik yüzünden bozulurlar – özellikle kış aylarında içmekanlardaki hareketsiz sıcak hava bozulmalarına sebep oluyor. Bakınız kuru havadan değil, esintisizlik yüzünden bozulurlar. Çünkü esintisizliğe hiç alışık değilller. Ama hep sanılır ki bozulmanın sebei yoğun nemli olmayan hava.. Halbuki öyle değil.

Yeni ortama yavaş yavaş alıştırılmaları için EVLERDE yapılacak şeylerden en kolayı süs bitkilerini ya ilkbahar ortasında ya da sonbahar başında almak, sonra ilk bir ay boyunca oldukça sık esintiler sağlamak (pencereleri sık sık açmak ve hatta biraz da hava cereyanı sağlamak). Mevsimin ılık, hafif serin esintileri sayesinde bitkiler yeni ortamlarına hiç bozulmadan adapte olabilir.

Hangi şartlarda nemli hava ortamı oluşturmak gerekli?

Birçok şehirlerimizin hava nemliliği yeterlidir. Türkiyede havası kuru şehirler çok az. İstanbul havası ve tüm Karadeniz kıyıları havası bunun için yeterli nemliliktedir. Akdeniz kıyı kesimlerinde birçok yerde hava nemliliği yeterli olabiliyor. Örneğin muz nerede sağlıklı gelişiyorsa orada hava nemliliği yeterlidir. Ankara havası da fazla kuru sayılmaz.

Esinti sağlamak koşuluyla yağmur ve sis ormanı kökenli bitkiler en iyi gelişimi yoğun nemli havada gösterirler. Bulunduğunuz şehrin havası fazla kuru ise aşağıdakilerden size en kolay gelenini uygulamanız lazım. Bu arada esintiyi unutmayın.

 Önce esinti

Aşağıdaki bilgilerden önce şunu dikkate alın: Esinti çok önemli; -kışın hava soğuk bile olsa- pencereleri sık sık açın evde ciddi bir hava sirkülasyonu olsun. Veya gün içinde arada sırada, mümkün olduğu kadar sık, her defasında en az on – yirmi dakika süreyle vantilatörü bitkilere yönelik olarak çalıştırın.

Nem sağlama yolları

1- Biraz pahalı olanı şudur: Dekoratif amaçlı hazırlanmış, portatif su fıskiyeleri var. Boyu 1 metre kadar. Su tesisatı istemiyor çünkü birkaç litre aynı suyu çevirip duruyor. Su, şırış şırıl akıp durdukça çevreye nem saçar. Bu kadar nem, bir veya birbuçuk metre uzaklığa kadar alan için yeterlidir. Fıskiyenin yanına orkide, aşk merdiveni, antoryum, guzmanya, aşk merdiveni gibi bitkileri koyarsınız.

2- Biraz daha ucuzu: Basit bir akvaryum hava motoru, ince hortum ve bir iki uygun ince boru ile su dolu bir kap kullanarak fıskiyeyi kendiniz yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü çalıştırarak çok daha şirinlerini yapabilirsiniz. Aşağıdaki resim küçük bir örnek.Fıskiyeli nemlendirme

3- Çok daha ucuz yolu: Büyük servis tabağı genişliğinde kaplardan üç dört tanesini (saksı adedi kadar kap) çakıl taşlarıyla doldurun, içine taşları örtmeyecek şekilde su koyun. Taşlar havanın sıcaklığına göre daha fazla suyu buharlaştırarak adeta otomatik bir nemlendirici vazifesi görür. Taşlar olmadan aynı mükemmellikte buharlaşma mümkün olmaz. Kaplar saksıların altında bulunmalı ama saksı dipleri su ile temas etmemeli. Böylece bitkiler devamlı nemli havanın etkisinde kalırlar. Kapları evlerinizde kullanmadığınız eski börek yapma tepsilerinden filan ayarlayabilirsiniz. Çakıl taşlarını her yerde bulabilirsiniz. En kolayı deniz kenarlarından toplamak. Akvaryumcularda kilosu birbuçuk iki liradan filan satılıyor. Aşağıda kötü bir örnek. Ben yapmıştım ama Şişli havası zaten fazla nemli, hiç gerekmiyor.Hava nemlendirme

4- Havası nemli olan yerlerde: Bitkilerinizi eski usul basit toprak saksılara diker ve bir arada bulundurursanız ortamları bir hayli nemli olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:


'Bitkilerin çevresinde havayı nemli etmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. şule 24 dedi ki:

  Yapraklarına su püskürtsek aynı şey olmaz mı?
  ***
  Hayır, aynı şey olmaz. Gerçi o da bazı durumlarda bazı bitkilerde gerekli ama nemli hava sağlamakla aynı şey değil.

 2. Mehtap, Diyarbakır dedi ki:

  Çakıl taşlarını koyacağımız kap, saksının altındaki tabağı olabilir mi? Yoksa saksıya göre çapı daha fazla mı olmalı?
  ***
  Ne kadar geniş bir kap olursa o kadar iyi olur. Diyarbakır zaten çok sıcak bir yer. Sıcağa göre daha çok fazla nem oluşması şart.

 3. Gizem, Konya dedi ki:

  Bebeğimiz için kullandığımız hava nemlendirici var (buhar makinesi) onu orkidemin hemen yanına koyup arada bir çalıştırsam olur mu nemlilik için?
  ***
  Evet, çok iyi olur ama esinti de lazım. Orkideler havadar olmayan yerleri hiç sevmez.

 4. Cengiz, İstanbul dedi ki:

  Merhaba! Acaba çakıl taşı bulmakta güçlük çekiyorsak (nemlendirme sistemi için) normal sokaktan taş da uygulanabilir mi?
  ***
  Aslına bakarsanız, çakıl taşları biraz dekoratif oluyor mesele bu. Kaya parçaları gibi suyu emebilen taşlar daha iyidir. Bunlar suyu emer ve havaya süratle nem salarlar, yani çakıldan daha iyidirler. Kiremit parçaları da olur.

 5. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Her saksıya tek tek yerine geniş bir vazoya cakıl taşları ve su koysak bu vazoyuda ciceklerin oldugu yere koysak olmaz mı?
  ***
  Olmaz. Ama istanbulda pek gerekmiyor. Çiçeklerinizi eski tip suyu emen toprak saksılara dikerseniz o saksılar çevreye daha fazla nem salar çakıl taşlı kaplardan çok daha iyi etkisi olur.

 6. Orhan, Ankara dedi ki:

  Nemlendirme için buhar veren cihazlar uygun mudur?
  ***
  Olabilir. Havası fazla kuru olan memleketlerde odalarda kullanılabilir.

 7. Muge H. -İstanbul dedi ki:

  Nem sağlamak için nemlendirici makinalar işe yarar mı acaba? Fazla mı gelir?
  ***
  Fazla gelmez ama acaba gerçekten gerekiyor mu? Mesela ben de istanbuldayım. Geçen yıl hiç bir şey yapmadım. Yapraklara su bile püskürtmedim. En fazla nem isteyen dua çiçeğinde bile sorun çıkmadı. Difenbahyamı evin en aşırı hava cereynında tuttum mükemmel gelişti. Gerçi nemlendirici bir iki şey yapsaydım tabii ki çok daha iyi olurdu. istanbulda orkidelere, antoryumlara ve dua çiçeklerine nem sağlasanız iyi olur. Sağlamasınız pek zararı olmaz. Esasen havası kuru memleketlerde veya aşırı sıcak olan memleketlerde nemlendirme düzenekleri veya özel cihazlar kullanmak şart. İstanbulda ise pek fark etmez.

 8. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Akvaryumun kapağını açık bıraksam aynı etkiyi yapar mı?
  ***
  Çok büyük ise yapar. Sağdan sola en az 1 metre ve içi pek dar olmayan.. Ama buna güvenmeyin. Özellikle de çok fazla hava nemi isteyen bitkilere yetmez. Ayrıca Kocaeli havası yeterince nemlidir hiçbir şey yapmaya gerek yok.

 9. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Aslında şanslı sayılırım o konuda evim deniz kenarında. :) Fakat hala kaloriferler yandığı için takviye gerekli diye düşünüyorum. Yanlış mı düşünüyorum? Sitedeki yazılar ve sizin yorumlarınız yabana atılacak cinsten değil. :)
  ***
  Hava çok soğuk olsa bile her gün pencereleri sık sık açıp bitkileri havalandırmanızı tavsiye ederim. Esinti sayesinde bozulmalardan korunmuş olurlar. Esinti yoksa nefes alamıyorlar bu da bozulmalara sebep oluyor. Esinti sulamanızdan bile önemli. Hem pencereleri açtıkça içeriye nemli deniz havası girer. Bitkilere büyük faydası olur. Kalorifer evde nemliliği azaltmaz. Saksı toprakları ve evde yaşayan insanlar ortama nem salıp duruyor ayrıca.

 10. Bora, İskenderun dedi ki:

  Anneler gününde kokusu sayesinde anneme bir gardenya aldık. Pencere önü bir sehpaya koyduk (camlar sürgülü olduğu için tavandan yere kadar cam var). Pencere de hep açık. Bir süre çok canlı yapraklar verdi 3,4 çiçek açar gibi oldu ama şimdi ölü gibi. Tomurcuklar açmadan kuruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sık sulamak yüzünden böyle olur. Çiçekçiler gardenyaları çok zararlı topraklarda satarlar. Siz alınca bilmeden ikide birde sularsınız. Sonuç felaket olur. Kökler çürümemişse dışarda tutun bir süre hiç sulamayın.

 11. Nurgül, Nevşehir dedi ki:

  Ben bugün .. çiçeğimi balkona koydum çünkü en çok sabah güneşini burası alıyor dört saat kadar. Buranın havası kuru sayfada yazanlar ev için ben yapraklarına su sıksam olur mu? Ya da başka tavsiyeniz var mı?
  ***
  Yaprakları ıslatmak aynı etkiyi sağlamaz. Çevresinde başka saksılarda bitkiler olmalı. Saksılar eski tip kalitesiz çömlek saksılardan olmalı. Böylece onlar çevreye nem salar biraz olsun faydası olabilir.

 12. Yalçın T. -ŞanlıUrfa dedi ki:

  Çiçeklerimin yapraklarına nem amaçlı spreyle su püskürtsem amacıma ulaşmış olur muyum? Bana yaprakları genişleyip dökülmesin diye fesleğen yapraklarını ıslatmamam önerildi. Bu doğru mu? Önceden saksılara dikili çiçeklerimin toprağına ponza taşlarını nasıl ilave etmeliyim?
  ***
  Fesleğen tavsiyesi yanlış, onlar evlerde yaşayamaz. Bozulurlarsa sebep evde tutmaktır. Zaten kışa doğru ölürler, mevsimlik yetiştirilir. Saksılara ponza taşı sonradan ekleyemezsiniz en başta toprak karışımında kullanılır. Yani şimdilik vazgeçin. Topraklarını değiştireceğiniz zaman yaparsınız.

 13. Sevgi, Antalya dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim. Sizce antalyada da nem için extra biseye gerek var mı ? Zaten nem oranı yuksek. Orkide icin soruyorum. Daha bugun akdim ve ne yapacagımı bilmiyorum.
  ***
  Hayır, gerekmez. Ama yazın şiddetli sıcaklarda havayı daha nemli etmek gerekebilir. 30C ve daha sıcakta çevresinde hava nemliliği oranı en az %70 olmalı (ne kadar sıcak, o kadar yüksek hava nemi). Ayrıca, her zaman geçerli olarak şunu yapın: Sıcaklık 17 – 23 dereceler dolaylarında serin saatlerde, geceleri esinti de olmak şartıyla üstüne sık sık su fısfıslayın. Güneş varken ya da daha sıcakta yapmayın. Orkidenize canlılık verir. Su fısfıslamada esinti şart yoksa hastalık olur çürüme başlar.

 14. Cemal, Kıbrıs dedi ki:

  Merhaba, faydali bilgileriniz için teşekkürler. 5 gün önce bir yelken ciçegi hediye geldi. Onu kuzey ve doğuya bakan bir köşeye koydum. Çiçeklerinde bir lekelenme oldu. Burada hava gerçektem aşırı sıcak. Bugün 42 dereceyi gördük. Yapraklarına su püskürtmeyi ihmal etmiyorum. Bugün ilk defa besin takviyesi de yaptım. Acıba bu çiceklerindeki lekelenme ve biraz da kararmanın sebebi nedir?
  ***
  Gayet normaldir telaşlanmayın. Onlar farklı ortamın farklı ısı ve nem şartlarına göre yapılanmış, dokular ona göre gelişmiş. Şartlar değişince gayet doğal olarak dokularda tahribatlar olur. Yerini sevmiş ki yapraklarda aynı problemler oluşmadı. Yaz boyunca bol bol sulayın. Gündüz ısınsın zararı yok ama akşam olunca yapraklarına su serperek serinletin. Serin mevsimlerde ya da klimalı odalarda daha hızlı gelişirler.

 15. Solmaz, Volgograd dedi ki:

  Nem oranini artirmak icin cakil tasi yerine kum kullanabilir miyim? Bir yerde okumusdum kum da kullanilir diye.
  ***
  Sizin oranın havası zaten fazlasıyla nemli. Hiçbir şey yapmayın. Hiç gerekmiyor.

 16. İbrahim, Bursa dedi ki:

  .. …
  ***
  Ne alakası var? Bahçe bitkileri için değil bu konu.

 17. Esra, Tekirdağ dedi ki:

  Odadaki havanın nemini azaltmak istiyorum. bunun için hangi bitkileri kullanmalıyım acaba? veya başka bir tavsiyeniz varmı?
  ***
  Bitkilerden çözüm bulamazsınız. Bunun için cihazlar var. Araştırın.

 18. Aynur, İzmir dedi ki:

  … … Nem oranı gerekli mi? Gerekliyse nasıl bir nem ortamı yaratmam gerek?
  ***
  Bahsettiğiniz bitkilere ev ortamı nemi yeterlidir. Yazın bulundukları oda (İzmir açık hava şartlarındaki gibi) aşırı sıcak olacaksa belki o zaman gerekebilir.

 19. Metehan, Kayseri dedi ki:

  Ofisimde hava çok kuru. Nem oranı %20nin altında. Havluyu diyorum ıslatıp ıslatıp koysam dibine faydası olur mu?
  ***
  O kadar kuru olduğundan emin misiniz? Normalde insanların bulunduğu ortamlarda hava nemi bitkiler için yeterlidir. Ancak özel nem giderici cihazlarla havanın kuru olması sağlanabilir. Eğer ofisinizin havası gerçekten o kadar kuru ise havlu fikriniz çok iyi işe yarar.

 20. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  .. … bitkilerim hepsi de bir masa üzerinde duruyor. Bulundukları oda da kalorifer var bu yüzden havası kuruyor. Günde 2-3 kere yapraklarına su püskürtüyorum ancak buna ilave olarak küçük dekoratif şelale alsam ve bitkilerimin ortasında çalıştırsam nem oluşması yeterli olur mu ?
  ***
  Hiç birşey yapmanız gerekmez. Kaloriferli olsa da ev içleri yeterince nemli oluyor. Birbirlerinden ve saksılardaki topraktan yayılan nem birbirlerine fayda sağlar. Eğer odanın havası gerçekten çok fazla kuru oluyorsa su fısfıslamanızın en küçük bir faydası olmaz. Yapacağınız en iyi şey kalorifer radayatörlerinin üzerine birkaç kutu içinde su koymaktır. Ya da bir havluyu ıslatıp radyatör üzerine koyun. Kaloriferli odalarda en uygun yol bu.

 21. Ümit, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, kalanchoe çiçeğimin yapraklarında küçük beyaz pamukçuklar oluştu. Sanırım bu bir hastalık. Yok etmek için ne yapmalıyım?
  ***
  İspirto, kolonya veya sirke ile yok edebilirsiniz. Sirkeli bir fırça ya da kulak temizleme çubuğu kullanarak üstlerine bastıra bastıra hepsini silip temizleyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)