Aşk Merdiveni (Nephrolepsis Exaltata)

Bir eğreltiotu türü olan aşk merdiveni evlerde, bürolarda, iş yerlerinde iç mekan süs bitkisi olarak kullanılır. Yurdumuzda eskiden fujer ve fougère nephrolepsis olarak bilinirdi.

N. exaltata, aşk merdiveni

Genel özellikleri

Aşk merdiveni birkaç farklı türün ortak adıdır. Süs bitkisi sektöründe en çok kullanılanı düz yapraklı Nephrolepsis Exaltata türü ve bunun kavisli yapraklısı Nephrolepis exaltata ‘Bostoniensis’ kültivarıdır (yukardaki resim). Ayrıca uzun yaprağı oluşturan küçük yaprakçıklarının dalgalı, kıvırcık gibi olan kültivarları da türetilmiş. Belirli bir anavatanı yok. Tropikal kuşak tümüyle Nephrolepis exaltata’nın yaşam alanıdır. Genellikle ormanlarda ve bataklıklarda bulunurlar.

Diğer yaygın tür Nephrolepis obliterata Avustralya kökenlidir. Susuzluğa ve güneşe N. exaltata türünden daha fazla dayanıklıdır. Akdeniz bölgemizde bahçelerde tam güneşli yerlerde bile sıkıntısız gelişir. Yetiştirilmesi daha kolay olduğu halde Nephrolepsis Exaltata kadar tanınmaz. Çünkü görselliği pek zarif olmadığı için çiçekçilik sektöründe pek kullanılmaz. Dik ve sert yapılıdır.

Çiçeksiz bitkilerden eğrelti türlerinde sporlar

Sporlar

Aşk merdiveni türleri çiçeksiz bitkilerdendirler. Asla çiçek açmazlar tohum vermezler. Tohum diyebileceğimiz organları aşk merdiveni yaprakçıklarının arka yüzünde gelişir. Bunları görebilirsiniz. Nokta nokta guruplar halindeki taneler çok küçük olur. Çimlendirmek mümkün ama zor. Uğraşmaya değmez zira çimlenseler bile büyütmek daha da zor bir iş.

Doğada hem toprak bitkisi olarak hem ağaçlar üstünde epifit olarak yaşarlar. Yapraklar yaşadığı şartlara göre 20cm gibi küçük kalabilir, 2,5 metreye kadar uzayabilir.

Aşk merdiveni bitkilerinde yapraklar upuzun ince saplara sahip, o saplarda çok yaprakçıklı haldedir. Yaprak saplarının kenarlarında küçük yaprakçıklar dizilidir. Dallanmaz, gövde geliştirmez. Her bir yaprak kökten çıkar uzar gider.

Kök yapıları ince saçak kök olup köklerde rasgele fındık kadar yumrular oluşturur. Bitki yaşlandıkça metal kablo gibi çok sert ve biraz kalınca kökler çıkarır. Yumrular sadece su ve besin deposu amaçlıdır. Filizlenme, çoğalma gibi işlevleri yoktur.

Kışa dayanıklılığı -7C derecedir. Soğukta tüm yapraklar kurusa bile ilkbaharda hızla yeniden yeşerirler.

Aşk Merdiveni evlerde yetiştirilmesi

Aşağıdaki bilgiler en iyi gelişimin sağlanması içindir. Daha elverişsiz bakımda da yetiştirebilmek mümkün olabilir.

Sevdiği ortam

Nemli hava esintileri olan sıcak yerlerde çok hızlı gelişirler. Aşk merdiveninin hem güneşe hem gölgeye tam uyum sağlayabilme özellikleri var. En iyisi sabah veya akşam güneşi alabilen, gündüz boyu kuvvetli aydınlık olan bir yerde tutmaktır: O zaman daha tatlı yeşil olacağı gibi yaprakları daha geniş gelişir. Yani öğle civarı güneşinden koruyun ama tam gölgede de bırakmayın. Hızlı gelişimi esintilerin sıklığına bağlıdır.

Havası kuru memleketlerde sıcak günlerde yapraklarına sık sık su püskürtmelisiniz. İstanbulda hiç gerekmez. Ankarada da gerekeceğini pek sanmıyorum.

Ben evde yaz boyunca hava cereyanında tutuyorum. Şişli’nin havası fazla nemli. Nemli esintileri çok seviyor. Hava cereyanından zarar görmüyor bilakis hayat buluyor. Yaz boyunca balkonda / bahçede tutabilirsiniz. Söylentilere aldırmayın yoğun nemli havaya çok da ihtiyacı yok. Hele esintisiz nemlilik çürütür.

Toprak

Humuslu ve yüksek besleyici toprak ister. Humuslu olması şart. Besleyiciliğini düzenli besin vermekle sağlayabilirsiniz. Toprağı aynı zamanda suyu derhal süzdürür yapıda olmalı. Üç ayrı toprak karışımı formülü:

a) 5 ölçü doğal humuslu gerçek toprak + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü ince taneli ponza taşı.

b) 4 ölçü doğal humuslu gerçek toprak + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü perlit.

c) 3 ölçü humus katkılı poşet toprak + 1 ölçü kuvars kumu.

Sulama ve yıkama

Yukardaki gibi fazlaca süzek toprak hazırladığınız takdirde ve yeri çok iyi esintili olacaksa yaz boyunca her gün, hatta sabah akşam sulayın. Aşk merdiveni bu usulü çok seviyor. Su çok miktarda olacak. Saksı alt deliklerinden bolca su akıp gidecek miktarda (sadece besinli su ile sularken az su dökün). İlkbahar ve sonbaharda iki-üç günde bir sulama yeter. Kışın haftada bir veya iki defa.

Yukardaki toprak ve sulamayı aynen yaparsanız (yeri esintili olduğu takdirde) ne kadar hızlı büyüyüp çoğalarak devleştiğini görür şaşırırsınız. Besin/gübre de vermek lazım elbette.

Ara sıra banyoya götürüp duşun altında güzelce yıkayıp tozlarından arındırın. Sonra silkeleyin yapraklar yapışık kalıp fazla eğik pozisyona alışmasınlar.

Besin verme

Her üç sulamada bir besinli su ile sulayın. Çiçekcoşturan, Vilmorin, Genta vb. markalardan ev çiçekleri için özel yapılmış ‘genel amaçlı’ bitki besini bu tür sık beslemeye uygun hafif dozajlıdır. Kışın güneş ve esinti alabiliyorsa ve yaprak sağlığı bozulmamışsa besin vermeye daha az sıklıkta devam edin ki güç toplasın.

Saksı

Derinlik önemli değil. 8cm derinlik başlangıç için yeterli. Güçlendikçe derinlik arttırılabilir. Fazlası boşa toprak ısrafı olur. Aşk merdiveni saksısı yayvan, geniş olmalı. Yeni bir saksıya aktaracağınız zaman eski saksısına göre kenarlardan 5 parmak kadar daha geniş saksıya aktarın. Yani genişlik 20cm idiyse, sonraki saksısının genişliği 30cm olacak. Bu sayede aşk merdiveniniz rahatça serpilir. Birkaç ayda saksıda boş yer kalmaz.

Saksı değiştirme zamanı

Sadece ilkbaharda yapalısınız. Saksısı ne kadar küçük olursa olsun diğer zamanlarda kökleri rahatsız etmeyin. Sonra saksı değişimini ilkbahar başında acilen yapmayın. Bekleyin havalar biraz ısınsın.

Çoğaltma usulleri

Aşk merdiveni yukarda anlattığım şekilde gerektiği gibi yetiştirilirse bir yılda on misli kadar çoğalır. Her ilkbaharda kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz. Ayırmalarda toplu guruplar halinde kökleri topraktan ayrımadan, toprağını dağıtmadan ayırmalısınız. Aşağıda usulleri..

Guruplar halinde ayırmak

Aşk merdiveni, Nephrolepsis Exaltata

Nephrolepsis Exaltata

En güvenlisi saksıdan kalıp gibi çıkarıp ortadan ikiye bölmektir. Veya çok genişse üçe, dörde bölebilirsiniz. Ayırdığınız bir gurubun saksısı, gurubun hacminin üç misli kadar geniş olmalı.

Tek tek ayırmak

Bu usul biraz riskli. Hiçbirinin tutmama ihtimali yüksek. Tek tek ayırıp dikeceğiniz toprak çok güvenli olmak zorunda (yukardaki karışım formüllerinden ilk ikisi tam güvenlidir). Aşk merdiveni uyku halinde olmamalı. Hava çok serin ya da çok sıcak olmamalı. İlkbahar ortası çok iyi bir zamandır. Plastik çay bardaklarını saksı gibi kullanın. Diplerini delin. Her birine bir tane veya üç dört tane dikin sulayın. Ilık esintili, kuvvetli aydınlık, direkt güneş almayan bir yerde tutun. her gün sulayın, üstlerine öğle vakitlerinde su fısfıslayın. İyi bir gelişim gösterdikten sonra aşk merdiveninin sevdiği toprakla uygun büyüklükteki saksılara dikin.

Sporlarıyla

Tohum diyebileceğimiz sporların çimlenmeleri kolay fakat büyümeleri çok zor. Hiç uğraşmaya değmez. Anlatma zahmetine girmiyorum. Zaten aşk merdiveni toprak yüzeyine uzattığı incecik sürgünleriyle birçok fideler üretir durur. En kolay yolu kökten ayırmayla çoğaltmaktır.

Zararlıları, hastalıkları

1994 yılından beri aşk merdiveni yetiştiririm. Poşet topraklardan başka zararlısına rastlamadım. Kullanacağınız toprağa dikkat edin. Poşet topraklar genellikle ince köklü bitkileri çürütüp öldürüyor. Güvenilir marka toprak bulamazsanız doğal humuslu gerçek toprak bulun. Onu da bulamazsanız toprağı verimli bir tarladan toprak alın ve kuvars kumu ile karıştırın. İnce köklü bitkilere poşet topraklardan daha güvenli olacağı yüzde yüz kesin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Aşk Merdiveni (Nephrolepsis Exaltata)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fisun dedi ki:

  Benim ask merdivenim kurumaya basladi, sizinkini gorunce iyice uzuldum. Ne yapmam egrekli?
  ***
  Bu bitki çok havadar ve nemli ortamları sever. Tahmin ediyorum sizde bulunduğu ortam havasız. Daima açtığınız bir pencerenin yanına koyun.

 2. Zeliha dedi ki:

  Benim arkadaşta vardı çok büyüktü bana verdikten sonra banyoya götürüp yıkamış dallarını ondan sonra koca bitki kısa sürede kurudu. Ben de bana verdiği kökün büyük olmasına bağladım kurumasını çünkü ben de başkasına verdikten sonra benimki kurudu.

 3. Tuğba dedi ki:

  Aşk merdivenim kuruyor. 5 – 6 yaprağı kaldı sadece. Çubuk besleyıcilerden kullandım ama işe yaramadı. 20 gün oluyor sıvı olanlarından aldım şimdi onu deniyorum ama birşey değişmedi. Çok su vermem ama toprağı sürekli ıslak bırak toprağı kurusun diyorlar ama 20 gün oldu hala ıslak. Ne kadar bekleyeceğim daha? Bir de toprağının üstü küflü gibi oldu açıklı koyulu renklerde. Bu neden olur? ne yapıcam ben?
  ***
  Kışın pek gelişemezler normaldir. evinizin ortamını sevmemiş. Besin filan vermeyin çünkü şimdi gerekmiyor hem zararlı olur. Çok serin bir yer varsa orada tutun. Esinti almasını sağlayın. Toprak kurumuyorsa kuruyana kadar sulamayın. Bahara sağ çıkarsa köklerden birsürü filizler gelişir hızla büyürler. İyice canlandıktan sonra tarif ettiğim gibi toprak karışımı yapın ona dikin.

 4. Ceren dedi ki:

  Çok güzel görünüyor çiçeğiniz maşallah. Benim aşk merdivenim de çok çabuk büyüyor çok seviniyorum ama yaprakları uzadıkça kırılıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Bu mevsimde gelişim gösteriyorsa yerini sevmiş. Bitki besini verirseniz güneş almasını da sağlarsanız daha gösterişli ve daha dayanıklı olur.

 5. Aliye dedi ki:

  Çok güzel ve yararlı bi site.. Emeğinize ve elinize sağlık..

 6. İtiraz14 dedi ki:

  Benim de var nemli ortamda ama biri kurudu. Aceba sulamayı mı yanlış yapıyorum?
  ***
  Yeri nemli olsa bile ev içinde havasız yerlerde yaşayamaz. Esintili, havadar ve kuvvetli aydınlık ortam ister.

 7. Hulya dedi ki:

  Benim çiçeğim çok yavaş büyüyor. ikı yıldır 10 – 15 yaprağı var hala. Çok cansız. Balkon oğleden sonra aşırı gunes alıyor. Çiçeğimi balkona koyarsam zarar görür mü?
  ***
  Gelişmemesi havasızlıktan. Şimdi toprak değiştirmeyin gelecek yıl ilkbaharda değiştirin. Eğer bütün gün esinti alacağı yere alırsanız bitki besini de verirseniz canlanır hızla büyür. Balkona koysanız daha iyi ama aşırı güneş oluyorsa iyi değil.

 8. Cansel dedi ki:

  Aşk merdiveni hakkında kansere yol açtığını duydum acaba doğru mu?
  ***
  Sadece yenildiği zaman ve belki, yani her yiyen kanser olmaz. Bu söylentileri niçin yayarlar anlamıyorum. Çok saçma. Kim evindeki süs bitkilerini yer ki? Birileri herhalde süs bitkilerinin evlerde yemeklik olarak yetiştirildiğini sanıyor. :))

 9. Naz dedi ki:

  Benim de bir aşk merdivenim var, bir arkadaşım taşınacağı için bana vermişti. Aldığımda çoğu yaprağı kurumuştu ve canlı yaprakları da kaverengi beneklerle kaplıydı. Önce kurumuş dalları kestim ve dediğiniz her şeyi yaptım. Oysa ki hala çok zayıf ve cansız görünüyor. Yapraklarının bazıları çok güzel bir şekilde büyür ve yeni filizler verirken bazıları sararmaya devam ediyor. Sizce bitkinin daha sağlıklı olması için başka ne yapmalıyım?
  ***
  Bitki besini verin. + biraz güneş, sık sık esinti. Böylece canlanır.

 10. Betul dedi ki:

  Aşk merdiveninin saksısı geniş mi olmalı acaba?
  ***
  Evet geniş, yayvan saksı.

 11. Aysel Göçer dedi ki:

  Benim çiçeğim çok büyük fakat birkaç gündür yaprakları kurudu. Ne yapmam lazım?
  ***
  Havalar soğudu.. pencereleri sıkı sıkı kapatıyorsunuz havasız kalıyor. Tek sebep bu.

 12. Hulya dedi ki:

  Benim çiceğim yene dallar verıyor ama çok yavaş bır sekılde. Filizler bıraz buyuyor ve hemen kenarları kuruyup kahve renk bır goruntu alıyor. Yani bir türlü çiçeğim çoğalıp büyümüyor. Hep aynı sayıda kalıyor filizleri. Ne yapmalıyım? Her şeyi denedim.
  ***
  Kışa giriyoruz. Bundan sonra adam etmek zor. Gelişim gerçekten devam ediyor mu, bundan eminseniz bitki besini verin ve sık sık pencereyi açıp uzun süre dırsının esintisini almasını sağlayın. Ya da serin bir yer varsa oraya koyun ilkbahara kadar dinlensin. Sonra buradan bakım bilgilerini okuyun gerekeni yapın hızla büyür.

 13. Şule 24 dedi ki:

  Benim de aşk merdivenim var. 3-4 yıldır bakıyorum ama bir türlü çoğalmıyor hala 2 kök. Ben de çoğalsın istiyorum. Şimdi de çıkan yaprakları kuruyor ve pörsüüyor. Yeri güzel sabah güneşi alıyor hem de filitlenerek yani tülün arkasından. Sizin yazdığınız gibi bakıyorum. Yapraklarının uçları da kuruyor ara arada sararmalar oluyor. Evim sobalı acaba çok sıcaktan mı oluyor? yazın düzelir mi?
  ***
  Sanıyorum fazlaca havasız esintisiz kalıyor, sıcak ile birlikte esintisiz hava zarar verir normaldir. Yazın düzelir. Benim verdiğim bilgilere göre bakımını yaparsanız yazın saksısında hiç boş yer kalmaz.

 14. Nurgül dedi ki:

  Ben daha yeni bir aşk merdiveni aldim. Nasıl bir büyüklükteki saksıya ekebilirim?
  ***
  Yayvan olsun, derin olmasın. Ama şimdi kökleri rahatsız etmeyin hiç zamanı değil.

 15. Serap, Ankara dedi ki:

  Bu çiçeğin ev havasini temizlediği ne kadar doğru?
  ***
  Kesin bir gerçek, ama bir iki saksı işe yaramaz.

 16. Elif, İstanbul dedi ki:

  Aşk merdivenim pek iyi durumda degil. İlk aldigimda yemyesil ve bol yaprakliydi. Yazin balkonda 2 hafta kadar tuttuktan sonra iceri aldim, duvara aski aparati ile saksisini yenileyerek astim. İlk basta topragini cok siki yapmistim. Bir de torfun su tuttugunu ogrenince topragin bir kismini azalttim ve gevsek bir halde biraktim. Bircok yapragi kurumaya basladi, yeni yaprak da cikarmiyor, yapraklari uclardan kopuyor. Her gun odayi havalandirmaya basladim ve yaprakli nemli kalsin diye her gun su spreyliyorum. Çicegimi kurtarmak istiyorum ama nerede hata yapiyorum anlamadim. Bu arada Istanbulda ponza tasi icin birkac cicekciye sordum ama hicbirinde yoktu. Bir de bahce topragi satiliyor mu yoksa bahcelerden vs biz mi toplamaliyiz? Çünkü her yerde torf paketli olarak satiliyor. Cicegin fotosunu da cekince yollarim. Umarim cicegim olmez. Kuruyor gibi cunku. Baska ne yapabilirim?
  ***
  Bu bitkide toprak değişimi bazı incelikler ister. Köklerin toprakla bağlantılarına hiç zarar vermemelisiniz. Eğer zarar verirseniz on gün kadar naylonla kapatacaksınız içersinin havası böylece yüzde yüz nemli olur kökler tekrar tutunabilir. Ayrıca toprak değiştirme sadece ilkbaharın ortasına doğru yapılmalı başka zamanlarda iyi değil. Bence siz balkon varsa balkonda tutun – ilkbaharda kökten birsürü filizler çıkarır hızla büyür.
  Benim dediğim bahçe toprağı, içinde bol bol ağaçlar ve bitkiler yetişen bahçelerin kuytu yerlerinin üst yüzey toprağıdır. Çok yaprak çürüntülü oluyor aşk merdiveni için ideal bir topraktır. Eğer böyle bir toprak bulursanız ve saksı olarak eski model basit toprak saksı kullanırsanız, yeri iyi havadarsa esintiliyse ponza taşına gerek yok.

 17. Elif Dinçoğlu dedi ki:

  Dediğiniz gibi aşk merdivenimi balkona koydum. Balkonum açık, hafif esintili. Bugün kontrol edeyim dedim ve dallarının birçoğunda kuruma olduğunu gördüm. Bu benim saksı değiştirmemden ve bitkiyi torf toprağina ekmiş olmamdan kaynaklandı diye düşünüyorum. Toprağın üst yüzeyi kuru olmasına rağmen sanırım iç kısmı su tutmasından dolayı ıslak kalıyordu. Neyse kurumuş tüm dalları dipten kestim, üzerinde yaprak olanları da kestim; çünkü uçları hep kopmuştu,onlar da bugün yarın kuruyacaklar arasındaydı. :( Şu an bitki kel kaldı diyebilirim,5-6 tane yeni filizi var o kadar.Onları bıraktım sadece, köklerini de kontrol ettim, yüzeydeki köklerde hafif kuruma var;ama alt kısımlar canlı. Kurumuş dalları toprağa çok yakından kestim; ama onları köklerden ayıramadım; çünkü çok dolanmış durumdalar. Saksının üzerine naylon torba geçirdim, şu an balkonda duruyor. Sizce yeniden kendine gelir mi? Yoksa birkaç gün sonra o filizler de kurur mu? :(
  ***
  Kışın dışarda tutulanlara ısı sıfırın altına düşmedikçe naylon filan geçirmeyin. Bozulan yaprakları sapları kesmemeliydiniz. Dışarda temiz havanın etkisiyle hayatta kalır ilkbaharda kökten birsürü yeni yaprak çıkarır. Solucan olsun ne olursa olsun toprak saksı değişimini rasgele zamanlarda yapmak bitkilere büyük zarar veriyor. Her bitki aynı değil.
  Poşetlerde satılan topraklar eğer güvenilir marka değilse kesinlikle aşk merdivenlerini öldürüyor bunu unutmayın. Sıradan bir bahçenin toprağı bile aşk merdiveni için o bozuk kompost topraklardan bin kat iyidir. Torf diyorlar torf filan da değil üstelik.

 18. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Aşk merdivenim öldü ben de bir ay önce Koçtaş’tan yenisini aldım. Alırken sağlıklı olmasına dikkat ettim. Sanırım yerini de sevdi. Aslında eskisiyle aynı yere koydum ama bazı değişikler yaptım. Duvara astığım aparatın içine bolca çakıl taşı doldurdum. Üzerine üç parmak yüksekliğinde su koydum. Azaldıkça ekliyorum. Saksıyı büyük bir yoğurt kabının içine oturtup askıdaki büyük saksının içine yerleştirdim. Her gün yapraklarına su spreyliyorum. Sularken iyi su kullanıyorum. Toprağını kontrol de ederek yaklaşık 4 günde bir suluyorum. Odayı her gün 3 saate yakın havalandırıyorum. Bir sürü yeni uzantı verdi. Her yerde var, hatta bazıları uzarken ikiye ayrılmış. Sonunda sağlıklı bir aşk merdivenim olduğu için çok mutluyum çünkü bitki bir yere asılıp sarktığında çok güzel görünüyor. Kuruyup dökülen de var ara ara; ama normal sayıda ve eski yapraklarda.. onun dışında hızla büyüyor.
  ***
  Ben de koçtaştan almıştım – toprak değil neredeyse sırf kum kullanmışlar. Hızlı kuruyor yani doğru yapıyor olabilirsiniz. Bizim salon çok soğuk. Yavaş gelişiyor. Sulamayı hep unutuyorum bazen haftada bir bazen üç haftada bir. Ama zarar olmadı. Yapraklarına su filan püskürtmüyorum hava yeterince nemli. Sizin ev sıcak oluyorsa böyle devam edebilirisiniz. Bizde bir şey yanmaz üşüyoruz. Bitkiler memnun ama.

 19. Esin dedi ki:

  Ben yeni aşk merdiveni aldım çok güzel. Siz de bu sitede herşeyi öğretiyorsunuz teşekkürler. Benim aşk merdivenim de hiç kurumuyor sizin sayenizde. Çünkü burdan yani bu siteden aşk merdiveniyle ilgili herşeyi öğrendim çok teşekkür ederim emeğinize sağlık.

 20. Betül, Konya dedi ki:

  Bir bucuk ay once realden ask merdiveni aldim. Bayada gelismis buyuk. aldigimda yesili parlak ve canliydi. simdi kurumalar basladi. cok uzuluyorum.
  Eger olurse telef ettigim ucuncu cicegim olacak. Uc gune bir falan suluyorum.
  ***
  Bütün mesele galiba zavallıyı suda boğmanız. Toprak kurumuyorsa üç günde sulamak yaşatmaz öldürür. Bu sayfada neler anlatılmışsa hepsini okuyun. Bahara az kaldı. Siz sulamayı azaltın ne zaman pencereleri uzun süreli açık tutacağınız günler gelir o zaman yine arttırabilirsiniz. Bahar esintileri sayesinde hızla büyür çoğalır.

 21. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, bugün aşk merdivenimin saksısını büyüttüm. önceki saksıda çiçek çok tıkış tıkış olmuştu. çiçeğin köklerinde fındık büyüklüğünde bildiğimiz yumrular oluşmuş. patatesler. ben hiç böyle bişey görmemiştim şimdiye kadar. şaşırdım.
  ***
  Evet, belki de bu yüzden olsa gerek susuzluğa dayanıklılıkları..

 22. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Havalar isindi.. ask merdivenimi balkona asmali miyim? Bircok kisi balkonda tutuyor sanirim. Sizinki de sanirim balkondaydi. Yoksa iceri kalmasi mi dogru olan?
  ***
  Benim eskisi daima balkondaydı yerinden çok da memnundu. Şimdiki, geçen ekimde almıştım, her zaman açtığım pencerenin tam yanında. Bazen cereyanda kalıyor. Keyfi yerinde. Sadece sulamayı unutuyorum. :) Balkona koymanız şart değil. Koyacaksanız acele etmeyin. Eve alışmış olduğundan kötü etkilenir. Gece ısı 9 derecenin altına düşmeyeceği günleri bekleyin. Yaz sonunda, sonbahar serinleri başlamadan önce eve alacaksınız unutmayın. Yoksa eve alışamayıp bozulur.

 23. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Ask merdivenim bircok yeni surgun veriyor yalniz surgunler uzadikca cansizlasip yapraklari kuruyor.Bugun fark ettim. Topragini mi yenilemeliyim? Bahce topragi almistim. Sivi besin mi vermeliyim? Suladigimda topragin suyu hemen suzdugunu goruyorum. Sanki suyu emmiyor gibi geldi. Tabakta da su birakmiyorum. Çok sik yapraklarina su spreyliyorum.
  ***
  Toprak devamlı fazla ıslak kalıyorsa ev ortamında sulamak zarar veir. Yaprakları ıslatıp bir de havasız yerde tutuyorsanız boulmada sebep bu olabilir. Devamlı açık bir pencerenin yanında olsa daha iyi olur. Benimki öyle. Dışardan vuran hava daima yaprakları hareket ettiriyor. Püfür püfür. Bu yazdıklarımı deneyin bakalım on gün sonra sonuç ne olacak. Yapraklarının devamlı ıslatılmasına hiç gerek yok. Sadece nemli hava şart. İstanbul havası aşk merdiveni için yeterince nemlidir korkmayın.

 24. Hilal E. -Van dedi ki:

  Benim aşk merdivenim vardı çook güzeldi. Depremden sonra evden ayrıldık. Gelene kadar yaprakların hepsi dökülmüştü ama yeni yaprak veriyor. Ne yapmalıyım? Çok sevdiğim bir çiçekti. 16 nisan 2012. 15.56
  ***
  O halde eskiden nasıl bakıyorduysanız öyle devam edin. Veya yazımı okuyun bir iki şeyi uygulayın.

 25. Deniz- İstanbul dedi ki:

  Aşk merdiveni çok dökülen bir arkadaşım var. Ben öyle bir sorunla bu zamana kadar hiç karşılaşmadım. (4 yıldır) Ben soğuktan şüphelendim. Acaba soğuk vurmuş olabilir mi? Kuzeye bakan camekanlı balkonda yaşatıyordu.
  ***
  Benim eski aşk merdivenim daima camekanlı balkonda bulunurdu. Her ilkbahar eski yaprakçıklar sararıp saplardan dökülürdü. Ve köklerden çok gür bir şekilde yeni yapraklar çıkardı. Sebep, balkon dışarsı gibi soğuk olduğu için, kış boyunca hiçbir yeni yaprak çıkarmaması ve havalar ısınana kadar eski yaprakların ömrünü tamamlamış olmasıdır. Kışın yıpranmayı da sayabilirsiz. Kısaca, böyle şeyler bugünlerde gayet normaldir. Ömrünü tamamlayan yapraklar dökülür. Şimdiki aşk merdivenimi sonbaharda almıştım. evde tutuyorum. Kış boyunca gelişime devam etti. Şimdi eski aşkmerdivenimdeki gibi toplu yaprak dökümü yaşamıyor.

 26. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Evet ben de kendi aşk merdivenimi kış aylarında eve alıyorum baharda güneşe çıkarıyorum. Öyle okumuştum ama doğru olup olmadığını bilmiyordum. Şimdi onaylanmış oldu. Teşekkür ederim :)

 27. Hakan, Bursa dedi ki:

  Bu fotoğraftaki eğrelti otunun aynısı olabilir mi?
  ***
  Aşk merdiveni zaten eğrelti otlarından bir türdür. Başka bir şey değil.

 28. Mehmet, Bursa dedi ki:

  Aşk merdivenimin dalları kurumaya başladı (yeni çıkanlar da aynı) ne yapmaıyım?
  ***
  Yeni mi aldınız, eskiden beri mi sizde veya toprak değiştirdiniz de mi böyle oldu? Bunları da belirtin lütfen.

 29. Mehmet, Bursa dedi ki:

  İki ay oldu toprak değiştirmedim bu olay yeni çıkan filizerinde oluyor genelde.
  ***
  Yeri çok havasızdır mutlaka. Biraz güneş ve bol bol esinti olan yerde daha iyi gelişecektir. Yeni almışsınız.. sizin ev şartlarına yeni uyum sağlamıştır ama kuytu havasız esintisiz yerde olmaz buna dikkat edin.

 30. Mehtap Ü. -Gaziantep dedi ki:

  Merhaba, ben Gaziantep’te oturuyorum. hava çok kuru ama ask merdivenini de özellikle mutfağımda yetiştirmeyi çok istiyorum. 2 gün önce bir ask merdivenim oldu. Gaziantep’te yetiştirme olasılığımı nasıl artirabililirim? hiç şansım yok mu yoksa? Şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  Sizin orda hava aşırı kuru değil ama belki yaz sıcaklarında hava nemliliği fazla yetersiz kalabilir. Şimdi çiçekçilerde satılan aşk merdivenleri fazla nemli olmayan havaya dayanıklıdır uyumludur. Ben istanbulda hava nemlendirmek için hiçbir şey yapmıyorum yapraklarına su asla fısfıslamıyorum. buna rağmen yazın muhteşem oldu. geçen sonbaharda almıştım. Siz gün içinde birkaç defa üstüne su fısfıslayın… özellikle gündüz saatlerinde.

 31. Arzu, Montargis dedi ki:

  Ask merdivenim kuruyor ne yapmaliyim onu bir turlu kurtaramiyorum. :(
  ***
  Yeni aldığınızı sanıyorum. Sonbahar ilkbahar arasında evinize bitki almayın. Sıcak ve havasız evlere aniden gelince şoka uğrayıp bozuluyorlar. Dışarı koyun diyeceğim ama Montargis’te herhalde kışın hava çok soğuk oluyordur. Galiba yapacak bir şey yok.

 32. Ebrar, Van dedi ki:

  Aşk merdivenim bir yıl güzel büyüdü. yaprakları falan yeşildi ve sürekli yavruluyordu. fakat 2. yıl ne yeni filiz verdi ne de canlılığı kaldı. bir kaç tane eski yaprakları var. Van’da hava bildğiniz gibi soğuk. kaloriferli evdeyim. çoğu yaprağı kurudu. sürekli sulamıyorum da.. ne yapmam lazım?
  ***
  Bahar gelene kadar yine seyrek sulamaya devamedin. Hava ısınınca ya dışarı koyun ya da en sık açtığınız pencerenin yanına koyun bol bol rüzgar alsın. Hızla canlanır. Sonra sulamayı arttırın. Bitki besini de vermelisiniz ama iyice yapraklandığı zaman başlamalısınız.

 33. Serra, Batman dedi ki:

  Aşk merdivenimin köklerinde fındık gibi kahverengi toplar oluşmuş neden acaba? Saksıyı değiştirmem mi gerekiyor? Yeni yaprak çıkmıyor.
  ***
  Bu aşk merdiveninin özelliğidir. Şimdi saksı değiştirmeye kalkmayın. gelişmesi durmuşsa yeri esintisiz olduğundandır. Çare yoksa bir hayli soğuk bir yere (ama dışarıya değil) koyun sulamayı azaltın. Nisan ayında yaprakları dökülmüş olsa bile esintili, güneşli bir yere aldığınızda çabucak yeşerir. Gelişim iyice kuvvetlenince kökleri fazla rahatsız etmeden daha geniş bir saksıya aktarın.

 34. Emre G. -Adana dedi ki:

  Hediye gelen aşk merdiveni üç haftadır balkonumda yüksek bir yerde duruyor. Eski dalları ne güzel aşağı doğru ama yeni çıkan dallar hep tavana doğru. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yaprakların uzaması tamamlandığında onlar da sarkacaktır. Ayda bir gibi duş altında yıkamak da eğilmelerine ve eğik kalmalarına yardımcı olur. Zorlamayın zamana bırakın.

 35. Özlem K. -Kocaeli dedi ki:

  Yeni aşk merdiveni aldım. çiçeğimi duvara asmak istiyorum. saksının altı kapalı olsa sorun olur mu acaba?
  ***
  Altı delik olmayan saksıya dikmemelisiniz. Ama normal saksıyı güzel bir şeye geçirebilirsiniz o zaman zararı olmaz. Sulamayı o şeyden çıkararak banyoda veya lavaboda yapın. Alt deliklerden su iyice süzüldükten sonra tekrar yerine götürün.

 36. yeliz A.- Şanlıurfa dedi ki:

  bir ay önce arkadaşım aşk merdiveni getirdi ama geldikten bir hafta sonra yaprakları kurumaya başladı. aşk merdivenin bulunduğu oda hava alan aydınlık bir oda ve sulamayı da düzgün yapıyorum. kuruyan yapraklarını da sürekli kesiyorum. acaba çiçeği balkona indirsem olur mu? çünkü aşk merdivenini balkona koyup yetiştiren var. bir de park bahçe düzenlemelerinde de aşk merdiveni kullanılyor ve çokta güzel gelişiyor. yani dışarı indirsem birşey olur mu?
  ***

  Evet dışarda daha sağlıklı yetişiyor. Evlerde yetiştirmek için yerinin çok iyi havadar olması lazım.

 37. Serap, Sakarya dedi ki:

  Yedi ay önce aşk merdiveni geldi bana. Ama başka bir kökten ayrıştırılmış ve oldukça kötü idi. Hatta herhangi bir saksıda dikili bile değildi. Yaprakları kırılmış ve kırılmış yerler kabuklaşmış gibiydi. Sonra ben onu öyle tesadüfen tarlanın birinden aldığım toprakla bir saksıya diktim. Çok çabuk toparladı kendini. 7 ay oldu iyi gelişim gösterdi yen filizler verdi. Kış güneşini de gördüğü bir camın önündeydi çiçeğim. Dürüstçe söylemek gerekirse yetiştirilmesiyle ilgili pek bir fikrim de yoktu. Sonra bir hayli büyüdü. Saksısının küçük geldiği düşüncesine kapıldım ki gelişmesi neredeyse durmuştu değiştirdim. Ama az önce yukarıda okuduğum ki şu an çok üzüldüm bu duruma poşet toprak alıp eski toprağıyla karıştırıp ektim. Hemen yeni filizler verdi fakat ne olduysa on 10 gündür bir şeyler oldu benim güzelime. Yaprakları sararıyor ve sararanlar dökülmeye başladı. Buna toprağı sebep olmuş olabilir mi? Sizce toprağını yeniden değiştirmeli miyim? Ya da farkında olmadan çok mu suladım? Sizce ne olmuş olabilir?
  ***
  Bence tek sebep kökleri rahatsız etmiş olmanızdır. Bir daha ev bitkilerinize bahar gelmeden toprak değişimi yapmayın. Kurtarmanız için daha fazla esintiye ve güneşe ihtiyacı var. Şimdi bunu sağlayın. Zaten normalde kış sonuna doğru biraz yıpranmış olup baharda yapraklarının bir kısmı (veya hepsi) dökülmüş olarak kökten birsürü yeni yapraklar çıkarır. Dışarda yetiştirince böyle oluyor. Baharda acayip güçlü bir şekilde yenileniyor.

 38. Ayşe U. -Antep dedi ki:

  Ben çiçeğimin içindeki çıkan yaprak vermeyen dalları kesiyorum. Yanlış mı yapıyorum?
  ***
  Dal değil ipincecik sürgünler. Onları kesmenizin zararı yok ama eğer sökmek yerine saksı içinde toprak yüzeyine yatırırsanız onlar pekçok yeni aşk merdiveni fideleri oluşturacak. Kesmekle böyle bir zenginleşmeyi engelliyorsunuz.

 39. Mine, İstanbul dedi ki:

  Arkadaşımda bulunan aşk merdiveninden bir dal kökünden ayırıp vermesini istemiştim. Arkadaşım nasıl çıkardı yada kopardı mı bilmiyorum hiç kök yok. Çektim böyle geldi dedi. İki ince beyaz köke benzeyen şeyler var. acaba bu şekilde eksen olur mu aşk merdiveni çelikle çoğaltılamaz mı? Tutması için ne yapmalıyım?
  ***
  20 gün kadar naylonla hava almayacak şekilde kapalı tutmalısınız. Birkaç günde bir açıp bir saat havalandırın. Daha sonra çok havadar ya da esintili yerde tutmalısınız. Aşk merdiveni yazın havadar ortamda çok hızlı büyür.

 40. Yaşar, Trabzon dedi ki:

  Bizim yörede bol miktarda birkaç çeşit eğrelti otu var. Bir türü aşk merdivenine çok benziyor. Evin havasını temizlediğini okuduğum için saksılara diktim. Evde yetiştiriyorum. Fakat bazı web sitelerinde okuduğum yazılarda çok zararlı oldukları ve sporlarının solunarak akciğer hastalıklarına neden olduğu yazıyor. Acaba ne yapmalıyım? Evden çıkarayım mı?
  ***
  Bu konuda şimdiye kadar böyle bir şey duymadım. İnternet ortamında sitelerde, forumlarda her türlü yalan bilgiye rastlayabilirsiniz. Bir bilgi ne derece doğru, kaynağı nedir, o kaynağı kendiniz okudunuz mu, önemli olan budur. Ama yine de ben kesin bir şey demiyorum. Çünkü bilmiyorum. Hiç duymadım.

 41. Ayfer, İstanbul dedi ki:

  Sizin tavsiyeleriniz sayesinde çok sevdiğim fakat bir türlü evde bakamadığım aşk merdiveni çiçeğim oldu. Evimin içi çiçek dolsun istiyorum. Çok teşekkürler.

 42. Zeynep, İstanbula dedi ki:

  Benim aşk merdivenim 1990dan itibaren evimde bakıyorum. Çok sevdiğim bir çiçek. Evimde cam kenarında. Sabah güneşi görüyor. Suyuna dikkat ediyorum. Ayda bir banyoda duşun altında yapraklarını yikıyorum.

 43. Feyza, Şişli dedi ki:

  Yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla aşk merdivenimi havasız ve esintisiz ortamda bıraktığım için kurumaya yüz tuttu. Ancak toprağı yazın rüzgarla azalmış ve saksı değiştirmek için uygun bir mevsim olmamasına rağmen değiştirmek zorunda kalacağım. Gerçi siz bunu kesinlikle tavsiye etmiyorsunuz. Ancak topraksız büyüme şansı da yok. Ne yapmalıyım? Aşk merdivenimi yeni bir saksıya almayıp saksısındaki toprağın üzerine toprak ilavesi gibi bir şey yapsam işe yarar mı?
  ***
  Şimdi köklerini rahatsız etmek çok kötü olur. Üstten az miktar toprak eklemenizi tavsiye ederim.

 44. Furkan, Zonguldak dedi ki:

  Merhaba benim de aşk çiçeğim var ama çok saçaklı ve evin neresine koyacağımı bilemedim. Üstten bir tutacağı var ama onun için de tavana bir şeyler yapmam gerekiyor galiba. Nasıl bir çözüm bulabiliriz?
  ***
  Bu tür tercihler size bağlı. Ben aşk merdiveni çiçeğimi yüksek bir sehpa üzerinde tutuyorum mesela. Bir marangoza 1,5 metre kadar veya istediğiniz yükseklikte, tek saksı için darca bir sehpa yaptırabilirsiniz.

 45. Ceyda, Bursa dedi ki:

  Benim aşk merdiveni çiçeğimin yaprakları yapış yapış oluyor. Bu yapışıklık etrafa da bulaşıyor. Bu zararlı olabilir mi acaba?
  ***
  Bitki bitleri musallat olmuş. Başka bir sebebi yok. Çaresine bakmazsanız bitler aşk merdiveninizi mahveder.

 46. Hüseyin, Ankara dedi ki:

  Benim çiçeğim çok güzel oldu ve herkes istiyor. Bizim aldığımız kişideki aşk merdiveni bize verdikten sonra kurudu. Acaba ben de versem benimki de kurur mu?
  ***
  Köklerinin tümünü rahatsız etmeden verirseniz bir şey olmaz.

 47. Eylem, İstanbul dedi ki:

  Benim ask merdivenimden ince kök benzeri seyler çikti. uzadikca uzuyor ama yaprak vermiyor. bunlar nedir acaba?
  ***
  Onlar toprağa değerse toprakta kök salmış olan yeni aşk merdiveni fideleri oluşturur. Ama saksıdakiler zaten yeterlidir. Onları makasla kesip atabilirsiniz.

 48. Beril, İzmir dedi ki:

  Evimizde fazlaca ihmal edilmiş, seyrek kalmış bir aşk merdiveni var. Toplam 8 dalı var ama dallar uzun ve sağlıklı. Türünü bile bilmiyordum yeni tespit ettim. Düzenli sulamaya ve günde bir kere spreyle nemlendirmeye başladım ancak yerinin havadar olmadığını düşünüyorum. Balkona çıkarmayı düşünüyorum ama balkon güney cepheli tüm gün güneş alıyor. Sizce çıkarmalı mıyım? Gürleştirmek için ne yapabilirim? Budama (dallarını kısaltma) gürleşmeyi teşvik eder mi? Bir de saksısı gözüme çok büyük görünüyor. Büyük boy saksı da gelişimini kötü etkilemiş olabilir mi?
  ***
  Su spreylemek hiç gerekmez. Şimdi dışarı çıkarırsanız güney cephede kış güneşi hiç zarar vermez ama kışa girdik sayılır. Bundan sonra gelişim göstereceğini hiç sanmıyorum. Yine de dışarıda güney cephede İzmir iklimine göre kış soğuklarından zarar görmez. Sadece belki yaprakları bir hayli kötüleşir. İlkbaharda çok güçlü olarak yeniden gelişir. Saksısının büyük olması bu türlerde sorun değil. İsterseniz ilkbahara kadar bekleyip nisanda dışarı çıkarın. Açık havada çok iyi gelişim gösterir. Yaz sonuna kadar saksıya dolar taşar. Ama yazın öğle civarı tepe güneşinden korumanız gerekiyor.

 49. Nilay, İstanbul dedi ki:

  Aşk merdiveni bakımı araştırırken sitenize rastladım. Ben gölge seviyor diye almıştım. Koydugum yerde hava sirkülasyonu ve güneş ışığı yok. Yerini değiştireceğim. Karanlık ortamda gelişebilen tavsiye edeceğiniz bir bitki var mı?
  ***
  Direkt güneş hiç almasa da olur olu ama yerin mutlaka şiddetli aydınlık olmalıdır. Karanlık ortamlar için tavsiye edebileceğim tür yok. Ancak mantar yetiştirebilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)