Siklamen (cyclamen)

Serin mevsimlerde saksılarda çiçeklenmiş halde satılan siklamenler kesintisiz havadar olan ortamda yaşayabilirler. Siklamen bakımı, yetiştirilmesi ve çoğaltılması hakkında bilgileri aşağıda okuyabilirsiniz.

Genel Özellikler

Cyclamen cinsi bitkiler Primulaceae (Çıhaçiçeğigiller) familyasındandır (bir ara Myrsinaceae familyasından olduğu öne sürülüp bilimsel kayıtlarda da öyle belirtiliyordu). Siklamenin 23 ana türü, ayrıca süs bitkileri sektörü için geliştirilmiş yüzlerce hibrit ve kültivarları var. Bazı doğal siklamen türlerinin çiçekleri son derece güzel bir kokuya sahiptir. Bu yüzden eskiden Buhur-u Meryem derlermiş. Avrupalılar Anadolu, Ortadoğu ve bütün Akdeniz çevresi ülkelerinden aldıkları doğal siklamen türlerini melezleştirerek ve ıslah ederek çok gösterişli birçok siklamen hibrit ve kültivarları geliştirmişler. Fuşya renginin eflatuna ve pembeye çalar bir tonuna siklamen rengi denir. Ormanlarımızda bulunan yabani siklamenlerden bir türün çiçeğinin rengidir.

Siklamenler yumrulu olur. Yumrular türe göre yusyuvarlak veya yassıca, basıkça yuvarlak olabiliyor. Yumru büyüklükleri de türe göre ve hem yaşa göre değişir.

Ömrü: Siklamen aslında gayet uzun ömürlüdür. Fakat çiçek meraklıları hatalı bakım sonucu genelde birkaç ay bile yaşatamazlar. Ayrıca günümüz çiçekçilik sektörü artık ancak sera ortamlarında elverişli olabilen topraklarda siklamen yetiştirip satarlar. O topraklarda siklamenlerin pek şansı yoktur.

Çiçeklenmeleri: Bu konuda siklamenleri iki ayırmak gerekiyor.

1- Doğal (yabani) siklamen türlerinin çiçeklenme zamanı genel olarak sonbahardan ilkbahar ortalarına kadardır. Ya devamlı ya da bu zaman içinde belirli bir zaman aralığındadır. Yabani siklamenler ilkbaharda veya yaz başında gündüz süresi fazla uzadığı zamanlarda ve havalar ısındıkça bütün yaşam aktivitelerini durdurarak dinlenme sürecine girerler. Yaz ortasından sonra, gündüz vaktinin kısalmaya devamının arttığı zamanlarda herhangi bir zamanda (temmuz sonundan kasım ayına kadarki dönemde) yeni filizler çıkarmaya başlarlar.

2- İngilizcede Florist’s cyclamen denen süs siklamenleri özel melezleme çalışmalarıyla oluşturulmuş hibrit ve kültivarlardır. Saksılarda çiçeklenmiş olarak hediyelik eşyalardan gibi çiçekçi dükkanlarında satılırlar. Bunlar sadece yaz sonundan ilkbahar sonuna kadar çiçekli halde saksılarda satıldıkları halde yaz aylarında bile çiçek açabiliyorlar. Hibrit ve kültivar siklamenlerin çiçeklenmelerinin aslında herhangi bir zamanı yoktur.

Siklamen nasıl tohum verir? Bazı çiçekleri meyve oluşturur. Hızla büyürler. Siklamenin türüne göre meyveler küçük bir fındık kadar veya çok büyük bir fındık kadar olabiliyor. Meyveler tam olgunlaştıktan sonra kururlar. İyice kuruduklarında içlerinde 10 – 20 civarlarında üzüm çekirdeğinden biraz küçük tohumlar tamamıyla olgunlaşmış olurlar. Bunları saklayıp yaz sonunda ekmelisiniz.

Kullanım: Esasen bahçe – balkon süs bitkisi olarak kullanıma uygundurlar. Fakat salon – ofis süs bitkisiymiş gibi satılırlar. İçmekanarda iki günde bozulurlar ve sonra yavaş yavaş ölürler. Ancak çok serin iç mekanlarda sağlıklı kalabilirler.

Soğuğa dayanıklılıkları: Siklamenlerin türüne göre değişir. Bazıları sıfırın altında birkaç derece soğuğa zor dayanırken bazıları -30C derece kadar soğuğa dayanır. Süs siklamenleri -4C dereceye kadar (eğer dondurucu rüzgarları direkt almazlarsa) dayanabiliyorlar. Siklameniniz kurursa yumruyu kontrol edin. Sert ve sağlıklı ise ilkbaharda, yaza doğru tekrar gelişime başlar. Kuzey Avrupa ülkelerinin bahçeleri için özel satılan siklamenler kış soğuklarına çok iyi dayanır.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Siklamenler kesintisiz havadar ortamları sever. Süs bitkisi olarak esasen bahçeler, parklar ve balkonlar için uygundur. Bu yüzden ister hibrit ister doğal tür olsun evlerde siklamen yetiştirmek pek mümkün değildir. Daima pencere dışında veya balkonda tutmalısınız. Eve sadece haftada bir iki defa, birkaç saatliğine almalısınız. Karasal iklimli yerlerde siklamen yetiştirmeye heveslenmeyin. Ancak eğer kış boyunca çok serin bir odada veya camekanlı kapalı serin bir balkonda tutma imkanınız varsa olabilir.

Siklamen satın almak: Saksılarda alacaksanız yılın her zamanında alabilirsiniz. Alırken yapraklarını elinizle yoklayın. Gayet sert değilse bunlardan almanızı tavsiye etmem. Kökleri zarar görmüş ve aniden dinlenmeye geçmiştirler. Yapraklar ve çiçekler hızla kuruyacaktır. Eğer kuru siklamen yumrusu alacaksanız dikkatli olun çünkü açıkta satılanlar genellikle yabani siklamen yumrularıdır. Özel ambalajında satılan ithal yumru bulabilirseniz bunları temmuz sonunda, ağustosta veya en geç eylül ayı içinde alıp vakit geçirmeden dikmelisiniz. Nasıl dikilir, nasıl toprak ister aşağıda gereken bilgiler var.

Güneş ihtiyacı: Kasım ortası – Mart başı arasındaki dönemde bol bol direkt güneş almalılar. Diğer zamanlarda özellikle öğle vaktinin tepe güneşini direkt almamalarını sağlayın. Sabah veya akşam güneşini günde 3 saat kadar direkt alabilmeleri çok iyi olur.

Sulama: Hassas bir yol izlemek gerekiyor. Sonbahar serinler iyice bastırana kadar normal bir bitki gibi, toprağı hafiften kurudukça sulayın. Sonbahar serinleri başladığında ise toprak iyice kurumadıkça sulamayın ve nisan ortasına kadar böyle devam edin.

Toprak: Gerçek doğal topraklardan humuslu kara toprak en iyi topraktır. Buna solucan gübresi, dişli kum ve ponza taşı eklemelisiniz. Ölçüler şöyle:
4 ölçü kara toprak + 2 ölçü solucan gübresi + 2 ölçü ponza taşı + 2 ölçü dişli kum. Bütün bunları birbirleriyle iyice karıştırın.

Bitki besini: Siklamenlere bitki besini vermek için gelişimin tamamen durduğu zamanı bekleyin. O zaman başlayarak 20 günde bir defa suya karıştırılan genel amaçlı bitki besininden verin. Üç defa tekrarlamak yeter.

Solan çiçekleri koparalım mı? Çiçeklerde tohum oluşumu süs siklamenlerinin gelecek çiçeklenme dönemindeki performansını düşürür. Solan çiçekleri sapların tepelerinden koparın. Saplar ise kendiliğinden kurumalı. Eğer tohuma ihtiyacınız varsa bir tane çiçeğin meyve oluşturmasına izin verin. Her çiçek meyve oluşturmuyor ama mutlaka her on çiçekten biri mutlaka tohum oluşturmak için meyve verir. Bir meyve içinde ortalama 20 kadar tohum oluşur.

Dinlendirme: Süs siklamenleri yılın herhangi bir zamanında dinlenmeye çekilir. Tüm yaprak gelişimleri tamamlanmış, yeni hiçbir yaprak veya tomurcuk çıkarmıyor ve çiçeklerinin hepsi solup gitmiş ise dinlendirmelisiniz. Şöyle yapın: Toprak kupkuru olsa bile sulamayın. Yaprakları pörsüdükçe az miktarda su ile sulayın. O kadar. Siz böyle devam ettikçe yapraklarının en eskileri sararıp kuruyacaktır. Böyle olması iyi. Fakat bu sırada gözünüz hep üzerinde olmalı. Yani her an yeni filizlenmeler başlayabilir. Bunu kaçırmayın. Başladığında siz de normal sulamaya geçin.

Siklamen yumrularının dikilişi

Hatalarınız yüzünden siklameniniz kurumuş ama yumrusu sağlıklı kalmış ise.. Veya dinlendirmeniz esnasında tamamen yapraksız kalmışsa.. Ve bu iki durumdan herhangi biri dolayısıyla eğer saksısını, toprağını değiştirmek istiyorsanız şu talimatları dikkate alın:

Yumruyu sökün. Bir hafta havadar ve kuru bir yerde açıkta bekletin. Sonra köklerinin tümünü kesin ve bir hafta daha bekletin. Yukarıdaki tarife göre hazırladığınız toprak karşımını saksıya doldurun.  Toprak kuru değil, ıslak değil, orta nemlilikte olmalı. Yumrunun tepe kısmı hafifçe toprak dışında kalacak şekilde dikin. Biraz bastırın ki toprakla dip kısım iyi temas etsin. Bundan sonra yeni filizlenmeler başlayana kadar sadece toprak adamakıllı kurudukça ve üzerinden dört beş gün geçtikten sonra sulayın. Yani yumrunun buruşmaması yeterli. Yeniden gelişim göstermesi için yeni kökler çıkarmasına gerek yok. Böyle hareket edebiliyor. Onun için, bu şekilde diktiğiniz yumru filizlenmeye başladığı zaman normal sulamaya geçmeyin. Sadece toprak iyice kurudukça sulayın. İlk yapraklar gelişimini tamamladığı zaman normal sulamaya geçin (yani çok serin aylarda değilseniz toprak üst yüzeyi hafiften kurudukça sulayın).

Çoğaltılması

Siklamenler tohum ile, yaprak çeliği ile ve yumrunun ikiye veya dörde kesilip ayrılmasıyla çoğaltılır.

Tohum ile: Siklamen tohumları yaz sonunda ekilmelidir. Aslında iklime göre değişir. Ankara ağustos ortası, İstanbul – Trabzon eylül başı, İzmir – Muğla (deniz seviyesi gibi alçak kıyı kesimleri) eylül sonu veya ekim başı, Akdeniz kıyı kesimleri ekim ayının ilk yarısı uygundur. Tohumların çimlenmesi için gereken toprak yukarıda tarifi verilen siklamenlere uygun karışım olmalı. Tohumları 4cm ara ile, yarım santim kadar hafifçe gömün ve sulayın. Tohumları ekince çimlenene kadar kuzey cephe serin bir yerde tutun (serinde çabucak çimlenirler). Çimlendikten sonra sadece sabah veya akşam güneşi alacakları yere alın. Gündüz ısısı 20C derecenin üzerine çıkmadığı günler geldiğinde ise ne kadar uzun süre güneş alırlarsa o kadar iyidir. Mart ayından itibaren direkt güneş almalarını her 15 günde bir derece derece azaltın. Siklamen fideleri ilk iki yıl aynı toprakta, aynı saksıda kalmalı. İlk bir yıl boyunca bitki besini vermeyin. Üçüncü yıl fideleri tek tek saksılara almalısınız.

Yaprak çeliği ile: Bu metotla siklamen fideleri üretmek biraz zor ama mümkün. Yaprağı yumrudan çıktığı yerden sağa sola oynatarak yumruyla bitişik yerinden çıkmasını sağlayın. Önceden suda köklendirebilirsiniz. Ya da toprağa değil dişli kuma dikerek köklendirebilirsiniz.

Yumru bölme ile: Çok riskli bir iş. Yumruların çürüme riski çok kuvvetlidir. Yine de yapmak istiyorsanız bilgi vermek açısından yazıyorum ama tavsiye etmem. Siklamen uyku devresinde iken yapılmalı. Önce yaprakları tamamen kuruyana kadar hiç sulamayın. Sonra topraktan söküp köklerine zarar vermeden toprağı giderin, yıkayın ve iyice kurulayın. Birkaç saat bekletip en ince kökleri kesin. Bir gün açıkta bekletin. Temizlenmiş dezenfekte edilmiş çok keskin bir bıçakla, en üstteki yaprak çıkarma yeri her iki tarafta da kalacak şekilde tam ortadan kesilir. Veya yumru daha geniş ise dört parçaya bile bölebilirsiniz. Her parçada üst yapraklanma kısmı olmalı. Kesik yerlere hiçbir şekilde eliniz dokunmasın. Sonra kesik yüzeylerin ıslak görünümleri kaybolana kadar bir saat veya iki saat bekletin. Sonra da kesik yerlere bahçe sülfürü tozu sürün. Serin, direkt güneş almayan ama “bütün gün çok aydınlık olabilen” bir yerde 2 gün (48 saat) bekletin. Devamında ne yapılacak, yukarıdaki “Siklamen yumrularının dikilişi” kısmında yazdıklarımı aynen uygulayacaksınız.

Zararlıları

Hem esintisiz hem de sıcak ortam siklamenlerin en büyük zararlısıdır. Bitki bitleri, mantar hastalıkları pek ilişmez. Siklamenler daima esintili, canlı hava akımları olabilen yerlerde yaşayabilirler.

Fotoğraflar


'Siklamen (cyclamen)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Çiğdem dedi ki:

  Siklamenim birkaç ay öncesine kadar gayet iyiydi ama ev değiştirince nedense tüm yaprakları soldu. Şimdi hiç yaprağı yok. Kökü kupkuru değil. Belki de çok sulamadan olmuştur diyorum ama her zamanki kadar suladım.
  ***
  Birkaç ay öncesi dediğiniz (şimdiye göre) haziran filan olmalı. Yani yazın havaların ısınmasıyla yapraklarının kuruyup dinlenmesi gerekiyor. Sizinki normal doğal prosedürüne göre hareket etmiş. Bütün mesele budur. Ama şimdi ekim ayındayız. Şu an tomurcuklarla dolu olması gerekirdi. Evde tutuyorsanız bu yüzden gelişmiyordur. Sonbaharın hafif serin / ılık rüzgarları canlandırır.

 2. ireth dedi ki:

  Dört gün önce bir siklamen hediye geldi. Çok güzeldi üzerinde bir sürü yaprağı, çiçeği ve tomurcuğu vardı. Ben de onu balkonuma direkt güneş almayan bir yere koydum. Dün akşam baktığımda bütün çiçekleri ve yaprakları kendini salmış gibi eğilmişlerdi. Sabah hiç bir şey yoktu çok üzüldüm. Şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum. Bu neden olmuş olabilir?
  ***
  Balkonunuz camekanlı ise, pencereleri devamlı kapalı ise havasızlık yüzünden bozulmuştur. Siklamenler devamlı rüzgar ister. Balkonda açık havada tutuyorsanız belki susuzluktandır. Hiç sulamamışsanız sulayın. Ayrıca, sonbahar serinleri başladığında yazı içinde anlattığım gibi sulamak lazım yoksa zararı oluyor.

 3. Nurten Saldık dedi ki:

  Şubat ayında 2 tane siklamen aldım. Şimdi eylül ayındayız. Bir tanesi aldığımdan beri çiçeği hiç bitmedi yaprakları azalmıştı. Şimdi yeniden yapraklanmaya başladı. Hala üç tane çiçeği var bu normal midir?
  ***
  Süs siklamenleri için normaldir. Şimdi yeni bir gelişim dönemine başlamış.

 4. Damla dedi ki:

  Geçen hafta eflatun rengi bir cyclamenim oldu. Yaprakları sert olmasına rağmen bazı çiçekler boynunu büktü, birkaç yaprağı da sararıp kurudu. Direkt güneş almıyor, sıcaklık da fazla değil ama o ve diğer çiçekler geldikten sonra evimde senelerdir tek olan craton çiçeğim kendisini daha çok gösterme çabasına girdi. Bu cyclameni ben ne yapsam da canlandırsam biraz saksının üzerinden toprak mı koysam?
  ***
  Siklamenler çok havadar ortam ister. Açık hava esintileri lazım. Canlanması için bunlar lazım. Evlerde yaşayabilmesi çok zor. Toprak değişimi yazımda anlattığım gibi zamanı var.

 5. Sibel dedi ki:

  Ben de siklamen hastasiyim ama hep öldüler. Çok suladigim icinmis bunu ogrendim ve yeniden denedim. Gayet saglikli bir cicek aldim bir ay kadar yasadi. once ciceleri sonra yapraklari sarardi kurudu. su an kupkuru yumrusu curudu mu dedim yumrusu hala sert. bir findikdan biraz buyuk. kuruyan yapraklari temizledim. vitamin vermistim ondan mi oldu yoksa uykuya mi yatti bilmiyorum. atacakdim su an yazilari okuyunca vazgectim. garaja koyup seneyi beklesem mi diyorum. bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Evde mi tutuyorsunuz yazmamışsınız. Eğer ev içinde yetiştirmek istiyorsanız vazgeçmelisiniz.

 6. Aycan Kocuroglu dedi ki:

  Benim de siklamenlerim vardı biri öldü attım. Şimdi de birinin yaprakları yere indi. Yaprak kökleri de çürük çürük duruyor. Sizce atma zamanı geldi mi yani ölüyor mu acaba? Ben ilk defa bakıyorum da.
  ***
  Yazımı okuduysanız evde yetiştirilemeyeceğini biliyorsunuzdur. Eğer dışarda olduğu halde böyle oluyorsa hangi şehirdesiniz onu bilmediğim için bir şey diyemiyorum. Ama atmayın yumrusu sert kaldıkça sağlıklıdır, istediği şartlara kavuşunca canlanır.

 7. Serpil, İstanbul dedi ki:

  Siklamenimi aralık ayında almıştım. Şimdi ocaktayız. Camın yakınında içerde duruyordu. Çiçek ve tomurcukları vardı. Şimdi ise yaprakları sarardı, çiçekleri soldu. Ev mi sıcak geliyor dışarı koysam donar mı?
  ***
  İstanbulda dışarda zarar görmez. Evde tutsanız zaten tamamen çürüyecek. Dışarı koymalısınız. İlkbaharda canlanır.

 8. Özge, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene gayet sağlıklı ve çiçekliydi. Yazın yaprak ve çiçeklerini döktü. Sonbaharda tekrardan yapraklandı fakat aylardır balkonda olmasına ve güneş almasına rağmen hala çiçek vermedi. Çiçek vermesini nasıl sağlayabilirim?
  ***
  Kış sonunda ve bahar başında çiçek açan siklamenler de var. Sizinki belki o özelliktedir. Anlattıklarınıza göre çiçek açmamasına bir sebep yok.

 9. Meryem K. -Ankara dedi ki:

  Nereden tohum veriyor?

  Tohumdan çoğaltılabileceğini yazmışsınız ama tohumları neresinde oluyor, nasıl elde edebiliriz, onu da açıklarsanız memnun olurum. Teşekkür ederim.
  ***
  Bazı çiçekleri solunca küçük bir meyve oluşturur. Fındık kadar büyür. O meyve kuruyunca tohumları alırsınız.

 10. Fulya, İstanbul dedi ki:

  Yaprak çeliğiyle siklamen üretimi.

  Bir sıklameni suda köklendirip saksıya ektim. Yazınızı görmeden önce salonda bol güneşte tutuyordum. Çünkü dışarda büyüyünce çiçekleri rüzgardan uçar diye düşünürdüm. Az önce kuzeye bakan odaya koydum. Serin bir oda camı da açtım havadar olsun diye. iki haftadır tek dal halinde hala. Sizce büyür mü? En sevdiğim çiçeklerden biri.
  ***
  Suda köklendirdiniz ve tek dal. Siz o bitkinin siklamen olduğundan emin misiniz? Neresini nasıl köklendirdiniz, nasıl oluyor da siklamenin dalı oluyor lütfen daha ayrıntılı yazabilirseniz iyi olacak.

 11. Fulya, İstanbul dedi ki:

  Siklamenin yeşil yapraklarından birini suya koyup daha sonradan ektik. Önceden de bir arkadaşıma yapmıştık büyüdü. Fuşya ciçek açıyor.
  ***
  Sadece tek yaprak mı? Böyle bir şeyi ilk defa sizden duyuyorum. Şimdi dış kaynaklardan araştırdım mümkünmüş. Çok şaşırdım. Anlattığınız için teşekkür ederim. Bir de o köklenmiş yaprak filizlenirse fotoğrafını çekip göndermenizi rica ediyorum. Eğer mümkünse tabii. Önceki sorunuza cevap olarak, açık havada ve biraz güneş alacağı bir yerde tutmanızı tavsiye ederim.

 12. Fulya, İstanbul dedi ki:

  Tabii ki memnuniyetle gelişmelerini sizle paylaşmaktan zevk duyarım. Şimdi balkona koymayı düşünüyorum. Balkonum güneye bakıyor. Yalnız 9. kat bazen çok esiyor umarım sorun olmaz. Ben hep saksı çiçekleri dışarda solar psikolojisiyle yetiştim. Ben de bu bilgiyi sizden öğrendim çok teşekkür ederim. İnşallah filizlenir ve resimleri atarım.
  ***
  Bazı bitkiler açık havada çok sağlıklı gelişirler. Mesela küpe çiçeği ve açelya. Rüzgardan yağmurdan soğuktan korkmayın İstanbulda kışın bile dışarda tutun (sadece dondurucu soğuklarda kuzeyli yönlerden rüzgar almasalar daha iyi olur). Siklamen de öyle. Bu üçü ayrıca fazla sıcağı, fazla kızgın güneşi sevmezler. Havalar ısındıkça siklameninizi öğle vakti güneşinden koruyun.

 13. Özge, KKTC dedi ki:

  Benim siklamenim yaklaşık 1,5 aydır çiçeklerinin yerine ucunda yumruları olan saplar çıkardıydı. Önce onların yeni çiçekleri olduğunu sandım ama aylardır açmayınca geçenlerde birini kopardım, içine baktığımda soğan gördüm. Mesela arpa çiçeğinin soğanı gibi düşünün. Şimdi ben ne yapmalıyım, o sapları kesmeli miyim, ekmeli miyim, neresinden ayırmalıyım?
  ***
  Muhakkak dikkatinizden kaçmıştır, ucunda yumru gibi meyveler olan saplar ancak solan çiçek saplarıdır. O meyvelerin içinde tohumlar gelişir. Bırakacaksınız zamanla olgunlaşacak, meyveler kendiliğinden kuruyacak, sonra içindeki tohumları alıp ekersiniz. Bu konuda bilgi yazımın içinde var. Aslında tohuma ihtiyacınız yoksa solan çiçekleri uçlarından hemen koparmalısınız daha iyi olur boş yere güç harcamasınlar.

 14. İlker, İtalya dedi ki:

  Mart ayında bir sıklamen aldım ve güzel bir şekilde yetiştirdim doğrudan güneş almayan pencere dışını çok sevdi. Ama son hafta yaprakları soldu ve kurumaya başladı. Ben de susuzluktandır diye suladım ama fayda etmedi. Sonra araştırırken yazdıklarınızdan dinlenmeye çekilmeye başladığını tahmin ediyorum. Bu durumda yerini değiştirmeden yaprakların çiçeklerin kurumaya mı başlamasını beklemem lazım sulamadan? Yumru riskli dediğiniz için toprağından çıkarmadan kuru bir şekilde mi bekletmem lazım? Bir de saksısı küçük baya, yapraklar çok sık çıkıyordu. Acaba ikiye ayırmam mümkün mü? Mümkünse hangi mevsimde yapmam daha iyi olur?
  ***
  Sökmeyin. Temmuz ortasına kadar direkt güneş almayan rüzgarlı bir yerde hiç sulamadan bekletin (üstüne yağmur gelirse sakıncası yok). Temmuzun ortası geçince aynen yazımda tarif ettiğim gibi sökün yeniden dikin. Yumruyu bölmeyin hayatta kalma şansı çok az olur. Ama eğer iki ayrı yumruyu yan yana dikmişlerse iyice kuruduktan sonra topraktan söküp ayırın. Saksı çok küçükse söktüğünüz zaman daha büyük saksıya dikersiniz.

 15. Müberra, İzmir dedi ki:

  Aldıgım sıklemen çiçek açtı ve tohum yaptı. Üzerinde tohumların kuruyup dökülmesini bekledim. Onları ayrı bir saksıya koyup az toprak attım üzerlerine. Ne zaman onları sulamam lazım? Bir de yeni yapraklar vermeye başladı ki, inanılmaz buyüklükteler. Bu arada çok güzel ve çok saglıklılar elbette. Gene de onu sökmem kökünü kurutmam gerekir mi? İnanılmaz bilgiler edindim sizden çok teşekkürler.
  ***
  Hayır kurutmayın şimdi normal sulamaya devam edin. Tohumları biraz erken ekmişsiniz. Sulayabilirsiniz. Çimlenebilmeleri için kuzeye bakan serin ve rüzgarlı bir yerde olmaları gerekir. Yoksa çimlenmeleri kasım ayını bulur.

 16. Saniye, Antalya dedi ki:

  Ben baharda sıklamen fidesi satın almıştım. Aldıktan sonra yaprakları gelişti, büyüdü ama şimdi yaprakları sararıp soluyor. Nemli kalsın diye az az su döküyorum. Güneşe çıkarmıyorum, yapraklarına su sıkıyorum ama sararmaya engel olamıyorum ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. Dinlenme dönemine girmiş. Yapraklara ihtiyacı yok artık. Dışarda açık havada gölgeli bir yerde tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın. Yaz sıcakları dinince canlanır. O zaman yavaş yavaş sulama sıklığını arttırın. Sonrasında neler yapılacak yazı içinde anlattığım gibi.

 17. Elif, Konya dedi ki:

  merhaba ben soğanı küçücük olan bir siklamen aldım. Çok küçük yaprakları var. Tabi saksısı da küçük. Saksı değiştirmemi tavsiye eder misiniz? Yaprakları hala var dökülmediler.
  ***
  Saksı kahve fincanı gibi küçükse kökleri hiç rahatsız etmeden değiştirmelisiniz. Değilse bir yıl daha onda kalabilir.

 18. Murat, İstanbul dedi ki:

  Benim iki ayrı renkte siklamenim var. Tohumlarını aldıktan sonra tekrar yaprakları çıktı ve çiçek açıp coştular. Tohumların filizler yaklaşık 1cm büyüklükteler. Kökleri çıkmaya başladı. Acaba kışın da çiçek açar mı?
  ***
  Hiç belli olmaz. Bu hibritlerin sağı solu belli olmuyor. Doğal türler şimdi tamamıyla uyku halindeler. Normal bakıma devam edin. Anlattığım gibi çiçeklenme bitip yorgun düşünce gereğini yaparsınız.

 19. Mehtap, Zonguldak dedi ki:

  Merhaba, ben de 3 gün önce bir sıklamen aldım. Bütün yazdıklarınızı ve yorumlarınızı okudum. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yer ayarlayıp gelişmeleri takip edeceğim. Sitenizin güncelliğini koruması güzel. Sıklamen ve aldığım diğer çiçekler konusunda sorular sorabileceğim güncel site bulmak beni mutlu etti. İyi günler dilerim.

 20. Nursel E. -Denizli dedi ki:

  Küçük bir bahçemiz var. Geçen yıl çiçekli iken 6 tane sıklemeni bahçeye dikmiştim. Çok uzun bir süre çiçekleri ile beni mutlu ettiler. Yaz aylarında çimler sulanırken sıklemen yumruları da sulandı. Bir tanesinin üzerinde tohumlar olduğunu farketmiştim (bu tek fideyi bir önceki yıl dikmiştim – baktım ki ertesi yıl çiçek veriyor o zaman diğer fideleri aldım). Hiç bir şey yapmamıştım. Şimdi ekim ayı başlarında bu tohumlu fidanın yerinde pek çok sayıda fide olduğunu görüp çok heyecanlandım ve ararken size rastladım. Diğer fidanlara gelince bir tanesi bayağı canlı hiç çiçeği yok. Bir tanesinde birkaç tomurcuk var. Soğanın bir tanesi henüz tomurcuklanıyor. Halbuki hepsi aynı ortamda. Minik fidelere gözüm gibi bakıyorum başlarına birşey gelirse üzülürüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sizinkinin tohumları oldukları yere dökülmüş ve çimlenmişlerse şanslısınız. Bence dokunmayın olduğu gibi gelişime devam etsinler. Kışın yeni mini fideler belki soğuğa dayanamayabilir. Kasımda üzerlerini kuru yapraklarla örtün sadece yapraklar açıkta kalsın. Sonra fazlaca soğuk zamanlarda üzerlerini naylonla örtün.

 21. Merve Şener dedi ki:

  Aldığım siklamen evimin balkonunda duruyor. Serin ve direkt güneş ışığı alan bir yönde de değil. Buna rağmen çiçekleri üzerinde saydam lekelenmeler olmaya başladı. Bir hata mı yapıyorum?
  ***
  Verdiğim bilgilere göre gereken her şeyi yaparsanız problem olmaz. Eski çiçeklerin zamanla güzelliğini yitirmesi normaldir.

 22. Gül, Antaya dedi ki:

  Bugün beyaz çiçekli bir siklamen aldım. Daha önce hiç yetiştirmedim o yüzden tereddüt ettim ama aldım. Yazınızı okudum serin yer gerekiyor. Ama uzun ömürlü olması için nelere dikkat etmem gerekir malum Antalya sıcağı, bu mevsimde ne kadar arayla sulamalıyım?
  ***
  Siklamen kapalı mekanlarda oldukça serin istiyor. Ama dışarda esintili açık havada pek rahatsız olmaz. Açık hava, her yönden esinti çok önemli. Çiçeklerinin çabuk solmaması için sadece Antalyanın öğle vakti en sıcak saaatinde güneşten koruyun yeter (aralık – mart arasında daha fazla güneş almalı). Sulama zamana göre değişiyor. O kısmı okuyun o yolu izleyin.

 23. Birsen, Eskişehir dedi ki:

  Bugün eşim bana siklamen getirdi çok mutlu oldum. Netten bakımı için bir araştırma yapayım dedim ama şimdi korktum bakımından. Malum eskişehir soguk memleket balkona koysam donar mı nasıl bakacagım ben bu çiçege?
  ***
  Havası nemli memleketlerde -6, havası kuru memleketlerde -2 derece kadar dondurucu soğuklara dayanabilir. Ama önce alıştırmak lazım. Bu da en az 10 gün sürer. Bu süre içinde, ısı 4 derecenin altına düştüğü zamanlarda üstüne naylon geçirin. Daha sonra dediğim gibi hava durumuna göre kollayacaksınız. sıfırın altında fazla aşırı dondurucu soğuklar olmadıkça zarar görmez.
  Şu linki alın, ondan Eskişehir hava durumunu her istediğiniz an takip edebilirsiniz:
  http://www.dmi.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?m=ESKISEHIR

 24. Saniye, Antalya dedi ki:

  Dediğiniz gibi sıklamenim yaprak çıkarmaya başladı. Şu anda oda sıcaklığında duruyor ve öğleden sonra güneş görüyor. Orda mı kalmalı yoksa bol hava alabileceği bir yere mi koymalıyım?
  ***
  Kesinlikle daima dışarıda açık havada durmalı.

 25. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Açelya ve siklamenlerim dışarıda camın içindeler. Çok güzel çiçek açıyorlar. Dediğiniz gibi toprak saksıya koydum. Musluk suyunu dinlendirip pet şişeye koyuyorum. Saksıyı da onun içine koyuyorum. Sabahtan koyduğum halde en üste kadar toprağı ıslak olmuyor. O yüzden gecede suda bırakıyorum. Ertesi gün saksıyı sudan çıkarıyorum. Saksıların gecede suda kalması sakıncalı mı? Açelya ve sıklamenlerimi havalar soğuyunca naylona sarmam gerekir mi? Açelyalarım giriş katında esintili güney cephesinde. Siklamenlerim ise kuzeybatı cephesinde. Bahçe duvarı yüksek. Sokağımız oldukça esintili. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  ***
  Toprak saksıya geçirmekle iyi etmişsiniz. Yanlış sulama yapıyorsunuz. Üstten sulayacaksınız. Her duyduğunuz şeye inanmayın. İstanbulda bu bitkiler kışın en küçük bir koruma bile istemez. Sadece sıfırın altında soğuk olduğu zaman kuzeyli rüzgarlardan koruyun o kadar. Şimdi artık kış geldi bütün bitkilerinizi güneye bakan yere alsanız daha iyi olur.

 26. Meryem dedi ki:

  Siklamenlerimin yaprakları sararmaya başladı. Sobalı bir evde yaşıyorum acaba ondan olmuş olabilir mi? Çiçekli ama yapraklar çok az kaldı ne yapabilirim?
  ***
  Siklamen evde olmaz. Bahçe ve balkon bitkisidir. Evlerde bozulurlar. Sadece çok havadar ve esintili pencere önlerinde yaşayabilir, tabii pencereyi gün içinde sık sık, ikide birde açmak kaydıyla.

 27. Ceyda, Kayseri dedi ki:

  Arefe günü siklamen almıştım. Acemiyim ilk defa aldım eve getirmiştim sıcaktan mıdır yoksa başka sebepten midir bilemiyorum büzüştüler. Ben de dışarı çıkardım. Şu an kış mevsimindeyiz. Bir de üstten sulamıştım zaten alalı da fazla olmadı. Bilmiyordum alttan sulanacak diye okumuştum. Kontrol ettim yumrusu yumuşacık. Acaba ben mi çok suladım yoksa yumru oluşundan mı yumuşak.. Şu anda tamamen kurudu gibi. Birkaç çiçeği kaldı diğerlerini kestim. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Siklamen evde yaşayamaz. Yumru yumuşamışsa çürümüş demektir. Alttan sulama hikaye. Ben her zaman üstten sularım bir sakıncası yok. Sadece evlerde olmuyor bunu bilin. Kimseye de tavsiye etmem. İstanbul gibi ılıman iklimli yerlerde kışın bahçeler ve balkonlar için uygundur, kışları çok sert geçen yerlerde evde de yaşayamayağına göre, bir daha hiç almayın derim.

 28. Seyhan, İstanbul dedi ki:

  Geçen seneki siklamenlerim öldü ama yumruları saksıdaki kuru toprak içinde güneş almayan kapalı balkonda sakladım ve başka hiçbirşey yapmadım. Şimdi aynı yumruları toprağı yenileyerek eksem olurmu yumrular canlı mıdır? Ekim için kasım ayı doğru zaman mıdır? Yoksa çok mu geç kalmış oluyorum?
  ***
  Ağustos ayında havadar, biraz güneşli, iyi aydınlık ve esintili bir yere alıp sulasaydınız şimdiye kadar birsürü çiçek açmış olurdu. Çok geç kaldınız. Hemen açık havaya çıkarın sulayın. Bir iki ay sonra sonuç nedir bildirmenizi beklerim.

 29. Batuhan dedi ki:

  Yabani siklamen.

  Memlekette mezarlıkta bulduğum serçe tırnağımız büyüklüğünde kırmızı yuvarlak bir yumru buldum. Üzerinde bir yaprak vardı. Kurban bayramından beri istanbulda. Yaprak yaprak çıkışı nasıl hızlandırılır? Bu arada camekan balkonda (kuzey doğu yönüne bakıyor) soğuk ve ferah bir yerde. Yumrusu nasıl daha hızlı büyütülür? Yapraktan üretim başarılabilir mi?
  ***
  O bulduğunuz yabani siklamendir. Küçük acı pembe renginde çiçek açar. Yabani siklamenler sonbaharda bir defa faaliyete geçer o kadar. Yani şimdi artık hiçbir gelişme göstermeyecek. O yaprak en fazla yaza kadar dayanır. Gelecek yılın sonbaharında yumru birkaç yaprak ve çiçek çıkarabilir sonra yine hiçbir gelişme göstermez, taa sonraki yıla kadar.

 30. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Merhaba. 3 siklamenim bir de açelyam var. Çiçeklerim balkonda sanırım dondu. Çiçekleri ve tomurcukları üzerlerinde kurudu. Yapraklarının sapları ise kırılmış gibi olmuş. Açelyamın da çiçekleri tomurcukları ve yaprakları kurudu. Hemen içeri aldım. Kuruyan yaprakları çiçekleri temizledim. Açelyamın iki tomurcuğu açmak üzere ama yaprakları hep döküldüğünden kelaynak gibi oldu. Siklamenlerim de aynen kelaynak gibi oldu. Çok az yaprağı kaldı. Bir tanesi küçük küçük yeni yapraklar çıkarıyor. Sizce ne yapmam lazım? Geceleri burası -10 derece oluyor. Dün öğlen saati balkonu yıkamak için döktüğüm bir kova su bile fayansları buz pistine çevirdi. Lütfen yardım edin. Çiçeklerim balkonda katiyen olmayacak…
  ***
  Bu her iki tür de ev ortamını sevmez. Dışarda tutulsalar daha iyi ama Yozgatta dışarda kesin ölürler.. İstanbulda bunlar en iyi açık havada yetişiyor. Size tavsiyem bu şekilde.. Yozgatta dışarda yaşayamazlar, evde serin bir yerde, güneşli pencerede tam cam kenarında tutun. Bunların evlerde yaşayabilmesi çok zor. Tamamen şansa kalmış. Dediğim gibi Yozgatta kışın dışarda da olmaz. sık sık pencereyi açık havalandırın.

 31. Murat, Çanakkale dedi ki:

  Siklamen kaç yaşına kadar yaşar?

  Şu anda evimde baktığım siklamen 12 yaşında. Kaç sene daha yaşar? Ve siklamen peryozite gosterir mi?
  ***
  12 yıldır sizdekinde iyi çiçeklenme olmuşsa benim duyduklarım doğru demektir. İyi bakılırsa çok uzun yıllar yaşayabilecekleri söyleniyor. 100 yıl diyenler var ama bu bilgiler okuyup geçtiğim bilgiler. Derli toplu bilgileri şimdi bulamadım. Ama bayağı uzun yıllar boyunca çiçek açabileceklerini çok farklı yerlerden duymuşumdur. Yeter ki iyi bakılsınlar. Ayrıca farklı çeşitleri var, her biri aynı özellikleri göstermez.

 32. Nevin, İstanbul dedi ki:

  Ben dün Tahtakale’den yumru şeklinde olandan aldım. Bügün de saksının delikli kısımlarına çakıl taşı ve üzerine toprak dökdükten sonra, yüzeye yakın üç ayrı yere 3 ayrı yumru yerleştirdim. Batıya bakan pencerenin dışına koydum. Toprağı nemli olduğu için de sulamadım. Bu konuda düşüncelerinizi rica ediyorum. Not: Tahtakale’deki çiçek pazarında satılan yumrular yabani midir?
  ***
  Tahtakale değil, Eminönü çiçek pazarı.. Orada bu yıl bilmiyorum ama ben uzun yıllarca hep yabani siklamenlerin satıldığını insanların aldatıldığını görmüşümdür. Hem zamanı geçti, en geç eylül ayında alıp dikmek gerekiyor. Siklamenler genelde yaz sonuna doğru veya sonbahar başında faaliyete başlar. Şimdi ben sizden önümüzdeki aylarda eğer gelişim olursa bildirmenizi rica ediyorum. Diktiğiniz yumruların üst kısımları toprak dışında kalmalıydı bu önemli.

 33. Murat, Çanakkale dedi ki:

  Kazdaglarinda yetisen dogadan alip da baktigim bir cicek, el yumrugu kadar yumrusu var. Bir sene 40tan fazla cicek aciyor. Diger sene cicek sayisi yariya iniyor. Bunun sebebi nedir acaba? Yardimci oldugunuz icin tesekurler. Torunlarima birakmayi dusundugum bir miras. Şu anda 27 yasindayim omrum yettikce bakacagim.
  ***
  Yapraklar geliştiği zaman iyi güneş alabilmeli, böylece gelecek yıl için sağlıklı bir yapılanma gösterir daha güçlü çiçeklenir. Yoksa her yıl çiçek verimliliği farklı farklı olur. Hem her yıl dinlenme zamanında söküp toprak değiştirmelisiniz.

 34. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Bende geçen gün bir çiçekçiden sıklamen aldım, çiçekçiye de sordum bakımı nasıl olur, neler yapmalıyım diye; bana sizin bilgilerinizin tam tersini söyledi. İyi ki sizin yazdıklarınız okudum. Şimdi hemen balkona çıkardim umarım çiçeğim kendine gelir. Teşekkürler…
  ***
  Çiçekçilere soru sormak, balıkçılara balık biyolojisi hakkında soru sormak gibidir. :) Adam ne bilecek? Sadece toptancıdan alıp perakende satmasını bilir! Benim tavsiyelerime sıkı sıkı uymanız en iyisi olacak.

 35. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Balkona koyduğum sıklamenim kendini koyvermiş durumda. Acaba kendini toparlaması ne kadar zaman alır? Teşekkürler…
  ***
  Sanıyorum evde bozulduktan sonra balkona koydunuz. Ancak bekleyip görebiliriz. Pörsüyen yapraklar canlanacak mı, birkaç gün sonra lütfen yazın. Ben pek sanmıyorum ama belli olmaz. Hiç yumuşamamış bozulmamış tomurcuklar yapraklar varsa onlar yavaş yavaş büyümeye devam eder, bozulanlardan pek ümitli değilim. Dört beş gün içinde akibetleri belli olur. Bu arada şu sıralar sulamak farklı. Yukarda verdiğim bilgilere göre dikkatli olun.

 36. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Bugün az önce baktım sıklamenim kendine gelmiş. :) Tüm yaprakları dirilmişler dün akşam su da vermiştim. Sanırım ben erken davranıp sıklemanimi kurtardım. Bu da sizin sayenizde oldu teşekkürlerimi iletirim…
  ***
  Çok güzel. Bakın görüyorsunuz her bitkinin ihtiyacı farklı farklı. Benim siklamen de balkonda soğukta, iki ay kadar önce almıştım. Balkon gerçi camekanlı ama dışardan farksız soğuk olur, siklamenin yanındaki pencere de daima açık. Yavaş yavaş gelişiyor. Birkaç tomurcuk daha iyice gelişti çiçek sayısı artıyor.

 37. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Size sormam gereken bir şey daha var. Benim balkonum açık. Yakında havalar iyice soğuduğunda sıklamenim yine de balkonda mı kalması gerekecek?
  ***
  Evet, İstanbulda hiçbir mahsuru yok. Gerçi nerede yaşadığınıza göre değişir. Mesela Beylikdüzünde kışın adeta karasal iklim hakim. Çok çoğuk oluyor. Eğer bulunduğu yer kuzeyli yönlerden rüzgar alıyorsa ısı sıfırın altına düştüğü zamanlar naylonla sarsanız iyi olur.

 38. Dilruba, Tacikistan dedi ki:

  Gecen sene aralik ayi bir siklamen aldim. Çok iyi cicek acmislardı. Sonra yavas yavas cicekler kuruyup yenileri cikmaya basladi ama 2 veya 3 tane.. Sanki her biri sirasini bekler gibi digeri solmadan yenisi acmiyordu. Şimdi ise cicek tomurcuklari var ama cok yavas buyuyorlar ve acmiyorlar. Ben evimde bakiyorum, yapraklari da seyrek ama diri. Sebebi evde bakmam midir yoksa sicak havalarda dinlendirmemek mi? Çicekciye sordum vitamin ver dedi dogru mu? Tekrar canlanmasi icin benim cicegimin durumuna uygun bir cozum var mi?
  ***
  Madem tomurcuklanmış, şimdi tek ihtiyacı havadarlık ve esinti. Sizin bulunduğunuz yerde hava şartları nasıldır bilmiyorum. Ben İstanbulda açık havada tutuyorum. Soğukta yavaş gelişiyor ama bu şart. Ev içinde havasız yerde olmaz. Size tavsiyem gün içinde pencereyi sık sık açın üstüne hava gelsin esinti gelsin. Hatta ısı sıfırın altına fazla düşmüyorsa dışarda tutmak daha iyi olur. Siklamen nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılmalıdır bu sayfada en doğru bilgiler var. Okuyup ona göre bakımını yapmalısınız.

 39. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Benim siklamen şu an çok güzel bir görünümde: üstünde çokca çicekleri, yeni yeni de tomurcukları var. Yakında hepsi açacaklar. Sizden edindiğim bilgiler sayesinde bu güzel çiceğimin ömrünü uzattığımı biliyorum. Size ve sitenize teşekkürlerimi iletirim.
  ***
  Sağolun. Ben de ekim ayında büyük kırmızı çiçekli yeni bir siklamen almıştım. Daima açık havada (penceresi daim açık camekanlı balkonda) tutuyorum. Son günlerde istanbulda pastırma yazı başladı. Tomurcukların büyümesi çiçek açması hızlandı.

 40. Tuba, İstanbul dedi ki:

  Yani bir heves aldigim bu guzel kirmizi cicekli siklamene evde bakamayacak miyim ben? Aslinda evim cok sicak degil ılık diyebiliriz. Yine de olmaz mi? Bakamam mi evde?
  ***
  Şöyle yaparsanız olur: Daima açmak için kullandığınız bir pencerenin yanına değil, yam önüne koyun. Her pencereyi açışınızda tam siklamene dışarda bol bol esinti gelsin. Gün içinde mümkün olduğu kadar sık sık pencereyi açın en az 15 dakika açık tutun. Eski model pencereler kenarlardan fazlasıyla hava sızdırır, eski evlerde camın hava sızdıran kenarlarının yanında gayet güzel yaşayabiliyor çok yerde gördüm. Ama şimdi yeni bilnalarda öyle imkan yok, bu durumda dediğim gibi yapmalısınız.

 41. Nezahat Çalık dedi ki:

  Bana bir hafta önce hediye edildi. Geldiğinde yaprakları yeşil ve çiçekliydi. Evde yetişmediğini bilmiyordum sizden öğrendim. Zaten daha evvel hiç yetiştirmedim bu çiçeği. Şimdi yapraklarının çoğu sarardı. Çiçekleri var, tomurcukları da.. Balkona koydum. Sararan yapraklarını ve kuruyan çiçek dallarını temızlemeli miyim yoksa kendilerinin tamamen dusmelerini mi beklemeliyim? Umarım bu guzel çiçeği kurtarabilirim.
  ***
  Yumuşamış eğilmiş olanların yapraklarını çiçeklerini sap uçlarından kesin. Saplarsa üzerinde kurumalı.

 42. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Yorumlardan yaprakla filizlendirmeyi okudum da yazayım dedim. Siklamenlerin sararan yapraklarını temizlerken yeni çıkan yapraklardan bir gurup halinde kopuverdi. İçim öyle acıdı ki. Hemen sararan yaprağı bıçakla kestim ve yeni çıkan yaprak gurubunu toprakta parmağımla bir delik açarak diktim. Biraz da su verdim. Sanırım tuttu. Çünkü yapraklar büyümeye devam ediyor. Bir süre sonra onu ayrı bir saksıya ekicem. Ben tutacağını ummadım ama çöpe de atamadım. Kendime kızdım sararan yaprağı çektiğim için. Çiçeklerim düzeliyor. Size yine resimler yollayacağım…
  ***
  Sararan yaprakları çekip koparmanız yanlış. Bırakın iyice bozlusun sonra sapın ucundan kesin. Yap kalmalı.

 43. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Siklamenlerin yaprak kenarları altına doğru kıvrılıyor. Nedeni ne olabilir?
  ***
  Güneş yetersizliğinden olması kuvvetli ihtimal. Şimdi balkondaki siklamene baktım onda hiçbir yaprakta öyle bir şey yok. Daima açık havada duruyor. Sağlığı yerindeyse bence bu bir sorun değil ama kışın güneşsiz kalması hiç iyi değil.

 44. Asiye, İstanbul dedi ki:

  Dün iki adet sıklamen aldım ve saksıya ektim ikisini de. Bugün baktığımda bir tanesi tamamen sönmüş haldeydi ve cok solmuş görünüyordu. Ekerken yanlışlıkla cok su dökmüşüm biraz camurlasmıştı. Süzmeye calıştım ama nedense solmuştu. Canlanır mı acaba?
  ***
  Evde tuttuğunuz sürece asla canlanmaz. Dışarda olmaları kesinlikle şart. Hem siklamenler köklerinin rahatsız edilmesinden hiç hoşlanmaz hemen küserler.

 45. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Geçen sene bir siklamen aldım ama bir hafta sonra çiçeğin sapında yumuşamalar oldu. Yani mılcımış gibi çekince yaprakları elimde kalıyordu ve öldü. Bu sene tekrar aldım. Evim sobalı ama salonumuz serin orda dursa yaşar mı?
  ***
  Şansınıza kalmış. İlla her yönden devamlı hava akımı, esinti ister. Yoksa geçen sene yaşadığınız şey tekrarlanır. Madem aldınız deneyin bir ay sonra sonucu yazmayı unutmayın.

 46. Hacer, Konya dedi ki:

  İki hafta önce ben de iki tane siklemen aldım. Serin bir pencere kenarına yerleştirdim. Fakat saksının bir tanesinin yaprakları sararmaya başladı ve çiçekleri solmaya başladı. Ne yapmam gerekiyor? diğerinin kökü sallanıyor. Toprakla tam sabit değil. Ölmelerini istemiyorum.
  ***
  Evlerde olmaz. Çok zor. Bu bir bahçe bitkisidir. Devamlı pencere açık olacak esinti alacak. Konyanın kışları uygun değil ama yine de her gün mutlaka birkaç defa pencereyi açıp bir süre esinti almalarını sağlayın. İstanbulda ne olursa olsun dışarda tutulurlar. Sizin işiniz şansa kalmış. Başka bir şey diyemem. Toprak iyice kurumadan sulamayın yoksa daha çabuk bozulurlar.

 47. Fatoş, İstanbul dedi ki:

  Geçen ay bir siklemen çiçeği aldım. Çiçekçime sordum nerde nasıl yetişir diye o da içerde yetişir dedi. Ben sizin yazınızı okuyum çiçekçime tekrar sordum. Dışarda tutarsan ölür dedi. Zaten orda da içerde tutuyordu. şu an büyük yaprakları sarardı ama yeni yaprakları da çıkmaya başladı. Ne yapmalıyım balkona bırakıyım mı?
  ***
  Afedersiniz ama çiçekçilerin bibok bildikleri yok. Tüccar tilkiler sadece para kazanmayı bilir. Siz istanbuldasınız. Burası Erzurum değil. İstanbulda siklamenler dışarda açık havada bozulmaz ama evde bozulur çürür gider. Hiç mi dışarda parklarda görmüyorsunuz? Çiçekçiniz parklarda hiç mi görmedi şimdiye kadar? Bunlar nasıl çiçekçi? Hayret birşey!

 48. Batuhan, Îstanbul dedi ki:

  İki hafta önce praktikerden siklamen aldim. Bu sabah 2 çiçeği çanak yapraktan erimisti ve iki minicik yapragi sararmisti. Normal bir durum mu? Camekan balkonda bakiyorum ama balkon soguk ve haftada 2 gün camlari açik.
  ***
  İstanbulda tamamen açık havada bulunsa daha iyi. Soğuk camekanlı balkonda bile bozulabilirler, esinti istiyorlar. Hiç olmazsa gündüzleri balkonunuzun penceresini açın siklameni de tam açık pencerenin önünde tutun. Ayrıca toprağı fazlaca nem yitirmedikçe sulamamanızı tavsiye ederim.

 49. Batuhan, İstanbul dedi ki:

  Bu arada çiçekleri de ilk açınca güzel kokuyorlar. Benim merakım şu menekşe gibi yaprağını suya koyunca kökleniyor mu? Çok önceden mesajını attığım yabani siklamen hala bir adet yaprağa sahip kök gelişimi de yok. Bir yerde gördüm istanbulda ağaç altında bir restoranda yazın ortasında bile yaşıyordu. Uygun ortam bulur ve ben de yazın yapraklı yaşatırsam ne yapmalıyım? Besin vermezsem hiç ne olur?
  ***
  Siklamenin en iyi çoğaltma şekli tohum iledir. Yabani siklamen ve diğer türlerin hemen hepsi sadece sonbaharda yapraklanır tomurcuklanır. Yaprağı yaza kadar canlı kalabilir, önemli değil. Besin sadece mart – nisan aylarında verilmeli.

 50. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Geçen sene siklamen aldım öldü. Bu sene tekrar aldım siz de durumunu 1 ay sonra bildirin demiştiniz. Aldığım günkü gibi güzel sağlıklı salonda kapının önünde duruyor. Sadece gece çok soğuk olursa sobalı yere alıyorum (sobadan uzak köşeye yaprakları falan serin oluyor sıcak değil). Yaprakları ve çiçekleri de canlı sürekli kontrol ediyorum.
  ***
  Demek ki yeri gerektiği kadar havadar olabiliyor, ayrıca bence şansınıza sağlıklısı gelmiş. Benim aldığım, sanıyorum hormon kullanmışlar, yumrusu neredeyse her yerinden yapraklanmış tomurcuklanmış vaziyetteydi. Şimdiye kadar bizim soğuk balkonda tomurcuklar sırayla büyüyüp güzelce çiçeklenirlen küçük filizlerden beşte biri kadarı kurudu. Normale henüz dönmedi hâlâ aşırı çoklukta yapraklar tomurcuklar var. Onlar sağlıklı. Soğukta yavaş yavaş gelişiyorlar. Ben eğer bunu evde tutsaydım daha ilk hafta tamamıyla çürüyüp giderdi. Yaz dinlenmesinden sonra gelecek sonbahardaki gelişimi daha sağlıklı olacak.

 51. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Siklamenlerim yeni yapraklar çıkarıyor ama yapraklar neredeyse 30 cm kadar uzadığı halde hepsi minicik ve kapalı. Tıpkı topraktan ilk çıktığı hali gibi. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Böyle bir şeyin tek sebebi, siklameninizin iyi derece güneşe ihtiyaç duymasıdır. Zavallı güneşe ulaşabileceğini sanıyor o yüzden yaprak saplarını uzatıp duruyor. Sulamayı bırakın – toprak kupkuru oldukça sulayın.

 52. Fatoş, İstanbul dedi ki:

  Benim siklamenim balkonda ama yaprakları soldu kurudu. Sizce içeri almalı mıyım yoksa dışarda kalsın mı? Nasıl eski halini alır?
  ***
  Benimki de balkonda.. Son iki gündür sıfırın altında soğuklara maruz kaldı.. Gayet sağlıklı. İstanbul soğukları siklamene zarar vermiyor. Siz nasıl bir balkonda tutuyorsanız, aşırı mı suladınız hiç mi sulamadınız.. Eve almanız daha fazla zarar verecektir. İlkbaharda büyük bir ihtimalle canlanır.

 53. Elif Y. -Kocaeli dedi ki:

  2 hafta önce 2 tane siklamen hediye geldi. Soğuğu seviyor diye soğuk odada kalmasını sağladım ama çiçekleri söndü. Tekrar nasıl canlandırabilirim?
  ***
  İstanbul sizin oradan daha soğuk. Ben buz gibi soğuk balkonda tutuyorum bir şey olmuyor sizinkiler evin içinde bozuluyor. Anlaşılan onlar zaten bozulmaya yüz tutmuş sizin evde bozuldu. Ya da odanız düşündüğünüz kadar soğuk değil. Bu durumda havasızlıktan dolayı bozulmuş. Devamlı esinti isterler. Başka bir şey diyemeyeceğim.

 54. Gülnur, Fethiye dedi ki:

  Ben de siklemen hastalarından biriyim ama çok uzun süre bakamıyorum geçen hafta yeni bir tane daha aldım. Bu sefer salona değil mutfağa kapıya yakın bir yere koydum. Fakat illa ki açık hava gerekiyor diyorsunuz. Balkona alsam yer değişikliğinin zararı olur mu acaba? Fethiye çok sıcak bir yer. Sıcaklarda ne yapmam gerekir aydınlık havadar bir yere mi almam gerekiyor?
  ***
  Ne yer deşikliği? Zaten alalı bir hafta olmuş. Evde tutmanız yanlış. Bu şekilde yaşayamaz. Yazımı okuyun bütün sorularınıza cevap var. Siklamen Fethiyede bütün yıl açıkta yetiştirilmeye uygundur.

 55. Melih Çakar dedi ki:

  Ben evde gölge ve serin bir yerde bakıyorum. Saksısının her yerinden filizlerini çıkardı.
  ***
  Bazen tesadüfen bir şeyler yolunda gidiyor evde olabiliyor. Ama on binde bir ihtimal. Güneşsizlik iyi değil fazla yaşamaz. Filizlendiğine aldanmayın.

 56. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Üç gün önce koyu pembe gibi bir renkte siklamen aldım. İki yıl önce de almıştım ama onlardan bir sonuç alamadım. Salonda havadar serin bir yerde bekliyorlar. Tohumla çoğaltmak istiyorum ama kuruyup dökülen çiçeklerinde hiç bir şey olmuyor.
  ***
  Siklamenlerin her çiçeğinden tohum olmaz. Bazılarında oluyor. İşiniz şansa kalmış. Olursa o çiçeğin sapı bozulmaz, fındık kadar bir meyve oluşur. Meyve kuruduğunda tohumlar olgunlaşmıştır. Böyle tohum alınır.

 57. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Dört renk sıklamenim var ve dün tomurcuklandılar. Açmak için geç kalmadılar mı? Daha önce çok sorun yaşamıştım size çok yazmıştım hatırlarsınız…
  ***
  Bu hibrit süs siklamenlerinde olabiliyor normaldir.

 58. Nergiz, Antalya dedi ki:

  Çiçekleri çok kısa, yaprakların arasında açıyor. Ne yapmam gerekir? Nedendir?
  ***
  Yeni almışsanız, yer yadırgamasında bir süre böyle olur. Evde tutuyorsanız yanlış. Dışarda tutmalısınız.

 59. Asya, Ankara dedi ki:

  Siklamen tohumlarını hani içine tohumu koyunca sulayınca şişen keçe gibi bir şey varya bilmem anladınız mı ona koysam da çimlendirsem ya da o anlatmaya çalıştıgım şey diger tohumlu bitkileri büyütmemde yardımcı olur mu sizce?
  ***
  O şeyleri anladım ama hiç gerek yok, faydası yok. Para tuzağı. Normal usullere göre haret edin.

 60. Nursel Ş. -İzmir dedi ki:

  Bir ay öncesine kadar dışarıda camın önünde tuttuğum bol çiçekli iki tane siklamenim vardı. Eşim ben görmeden bunlara besin takviyesi vermiş. Sitenizden anladığıma göre bu takviye sanırım fazla geldi. Siklamenlerimin bütün çiçekleri ve yaprakları kurudu. Biz de kuruyan dalları ve çiçekleri temizledik. Toprak yüzeyinde sadece yumrularının üst kısmı kaldı. Öğrenmek istediğim bu yumrular ölmüş müdür? ölmedilerse bundan sonra nasıl bir yol izlememiz gerekir? Yumrular tekrar ne zaman yaprak ve çiçek vermeye başlar?
  ***
  Sulamayı bırakın. Nisana kadar esintili bir yerde bekletin. Sonra sökün toprak tarifime göre bir karışım hazırlayın o açıklamalara göre dikin. Mayısta veya haziranda filizlenebilirler ama izmirde havalar iyice ısınınca gelişmeleri durur. Yaz sonunda tekrar gelişmeye başlarlar.

 61. Hakan, Bursa dedi ki:

  1-2 saat güneşte kalmış bu arada toprağı da kurumuş ve birkaç tane yaprağı solmuş. Bunları kestim. Yaz geliyor. Dışarıda olsa bile sıcak olmaya başladı. Ne yapsam?
  ***
  Dışarda açık havada sıcaktan bozulmaz merak etmeyin. Sadece çok aşırı güneş almasın. En azından tam öğle vakti güneşini almasa iyi olur.

 62. Hakan, Brsa dedi ki:

  Açık havada değildi ve toprağı kurumuştu. Bunun olması doğal olduğunu düşünüyürum.
  ***
  Açık havada dışarda tutun. Evlerde rüzgarsız yerlerde siklamenler yaşayamaz.

 63. Hakan, Bursa dedi ki:

  Hani yaprakları geçmeye başladığında çürüyormuş gibi sulu oluyor.. Buralardan yumrusuna kadar çürüyebileceğini düşünüyorum. Fikriniz nedir?
  ***
  Yumruyu çürütmüyor. Benimkinde öyle olmuyor çünkü daima balkonda tutuyorum. Solan çiçekler eğer tohuma kaçmazsa onlar dediğiniz gibi oluyor, onları uçtan kesiyorum. O saplar veya yapraklar sizin dediğiniz şekilde çürümeye başlasa, bunun yumruya bir zararı olmaz. Yumru çürüme sebepleri tamamen farklıdır.

 64. Hakan, Bursa dedi ki:

  Galiba tuhum verecekler. Çiçekleri geçti ama yavaştan kıvrılmaya başladılar hadi hayırlısı :)

 65. Zeynep D. -Bandırma dedi ki:

  Mart ayında balkonumdan bölümüne (sıklamen resmini gördüğüm için) sıklamenimle ilgili problemimi yazmıştım. Sıklamenim bana göre tamamen ölmüştü ama sizden gelen cevapla sıklameni bütün yapraklarını kesip sadece toprak görünümlü yüzeyiyle bahçeye çıkardım. Dün, öldü diye bıraktığım sıklamende 3 küçük yaprak çıkmış olduğunu görünce çok sevindim. Acaba şimdi ne yapmalıyım konusunda sizin tecrübelerinizden tekrar yararlanmak istedim. Teşekkürler.
  ***
  Güzel bir gelişme. Yukardaki bakım bilgilerine göre devam etmelisiniz. Yeni yeni filizlenmeler tomurcuklanmalar olacağını sanıyorum. temmuzdan eylüle kadar gelişimi yavaşlayacaktır.

 66. Okan, Aksaray dedi ki:

  Yumrusunu ikiye böldüm ve yıkadım kuruttum. İki ayrı saksıya diktim suladım. Bu işlem başarılı olur mu?
  ***
  Bilmiyorum. Eğer kesik yerler mikroplanmamışlarsa başarılı olabilir.

 67. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Siklamenimin çiçekleri solmaya başladı. Ama yapraklar sağlam yoksa diğeri gibi ölecek mi? Küçük tomurcuklar da üzerinde öldü. Ne yapmalıyım ölmesini istemiyorum.
  ***
  Telaşlanmayın. Şimdi siklamenler için sezon sonu dönemi başladı. Bu günlerde fotosentez yapıp gelecek dönem için hazırlayacak. Mayıs boyunca hiç sulamayın ve çok güneşli bir yerde tutun. Haziran başında sökün verdiğim bilgilerdeki gibi devam edin.

 68. Hakan, Bursa dedi ki:

  Sadece tohum oluşturacak çiçek sapları mı kıvrılıyor ve kıvrılanların çoğunda tohum oluşuyor mu?
  ***
  Tohum olmayacaksa sap yumuşar, pörsür, çürür kurur gider. Tohum oluşacaksa küçük bir meyve olur. Sap çok sağlıklı ve serttir. Sap bazen kıvrılmaz düz kalır. Ama genelde kıvır kıvır olup burgulu yay gibi aşağı çekilir.

 69. Hakan, Bursa dedi ki:

  Demek ki kendi elimle çiçeklerini tozlaştırdığım çiçeklerin ikisi olmuş :) bunu lalelerde de denemiştim :) siz de deneyin.

 70. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Siklamenlerim biraz azalsa da hala çiçekte. Siz mart ortasında besin vermeye başlayın diye yazmışsınız. Ama ben unuttum. Besin vermeye başlıyım mı?
  Bir de çiçekten farklı yuvarlak tomurcuklar veriyor. Tohum galiba. Ne yapmalıyım?
  ***
  Nisan ortasına kadar verilebilir. Şimdi artık vermeyin. Kışın çiçeklenip yorulanları mayıs boyunca hiç sulamayıp kurutmak lazım. Haziran başında söküp yeni toprağa dikeceksiniz.

 71. Hakan, Bursa dedi ki:

  Ve bir tohum daha diğer ikisi olgunlaşmaya başladı. Bunu da kendi elimle tozladım. Anıl ben sorularda yazdım biraz.
  ***
  Ben hiçbir şey yapmadım yine de birsürü tohum oluşuyor. Melezleme yapmaya çalıştıysanız o başka.

 72. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Cicegimin cicek acacak gibi gorunen ama uzun suredir bozulmadan duran tomurcuklari var. Bunlar tohum mu, yoksa acamamis cicekler mi? Tohumsa ekmeli miyim? Bu arada bitkide hic kuruma yok, yemyesil yapraklariyla canli duruyor. Henuz dinlenme evresine girmedi galiba.
  ***
  Onlar tomurcuk ise aşağı doğru gayet belirgin sivri uçları olur, sapları da henüz kısa ve incedir. Tohum olmaya başlamış solmuş çiçek sapları ise, sapların boyları uzundur ve normal kalınlıktadır. Tohum olacaksa fındık kadark yuvarlak meyve oluşturur. Herkes kolayca görür anlar. Meyvve oluşurken bazen sap yay gibi kıvrımlı şekil alır dolayısıyla aşağı doğru iner (her zaman olmaz bazen düz durur). Meyve kendiliğinden kuruyunca tohumları alırsınız.

 73. Hakan, Bursa dedi ki:

  Tozlarını bulaştırıyorum birbirlerine onlar da tutuyor. Çiçeklerin hepsi tutsa bitki de tohum yapmaktan bitkin düşebilir mi yani çok tohumun bitkiye zararı olur mu?
  ***
  Evet, zararı olur. Sadece bir meyve yeter. Bir meyve içinde sayısını hatırlamıyorum ama galiba yirmi tane filan tohum oluyor. O da size fazlasıyla yeter herhalde. Sikmamende ne kadar çok meyve olursa o kadar kuvvet gider. Gelecek gelişim dönemi için iyi bir hazırlık yapamaz. Ben bir meyveye izin verdim. Diğer kelleleri kesim. Boş yere kuvvet harcamasınlar. Meyve şimdi iri bir fındık kadar.

 74. Esra A. -Marmaris dedi ki:

  merhabalar, benim siklamenlerim marmaris havasına göre çok iyi durumdalar-dı. Sanırım aralık ayında aldık ve bir aya yakın susuz kaldılar, ölmediler cok şükür. Şimdi biri pembe biri kırmızı. Kırmızı olan toprağını kuru bırakmadığım için sanırım şu anda iki üç yaprağı hala üstünde ama zayıf yapraklar. Pembe olan ise üzerinde biraz solmaya yaklaşmış bir sürü güçlü yaprak ve yaklaşık 15 adetten fazla yumrusuyla bana oylece bakıyorlar. Ne yapmam gerekir? Sulamaya devam edeyim mi?
  ***
  Yumru dediğiniz şeyler herhalde tohum oluşturaracak olan meyveleri. Tohum istiyorsanız meyvelerden en büyük bir veya birkaç tanesi dışında diğerlerini kesin atın boş yere kuvvet çekmesinler. Hazirana kadar sulamaya devam edin sonra rüzgarlı ve gölge bir yere alın ekim sonuna kadar orada tutun. Toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Ne zaman yeniden filizlenirse o zaman sulamayı yavaş yavaş arttırın.

 75. Ali, Ankara dedi ki:

  Şu an kıştan beri baktığım ve hiç çiçeklerini dökmeyen bir sıklamenim var. Siz yanlış anlamadı isem bu tarihlerde sulamayı azaltmamı söylemissiniz ama tamamen çiçekli. Ne yapmalıyım sizce? Çiçeklerin arasında fındık gibi bir şey var.
  ***
  Öyleyse normal şekilde devam edin. Ne zaman yorulur, yeni bir filizlenme göstermez ve açmamış tomurcuk kalmaz, o zaman verdiğim bilgilere göre devam edin. Fındık gibi dediğiniz şey meyvesidir. Kuruyunca içinden tohumlarını alıp ekebilirsiniz.

 76. Hatice, İstanbul dedi ki:

  Siklamenlerim hem yaprak sarartıyor hem de yeni 2-3 tane yeni yaprak veriyor. Bu vakitte yeni yaprak vermesi normal mi? Yeni yaprak verenlerin sulamasına devam edecek miyim?
  ***
  Evet normaldir. Yazı içinde anlattığım gibi her birinin gelişim seyrine göre bir yol izlemelisiniz.

 77. Kahraman, Ordu dedi ki:

  Dışarda dikili halde bulunan sıklamen yumrularını topraktan alıp eve getirdim. Şu an evde bekletip zamanı gelince dikmem dogru olur mu yoksa hemen dikmeli miyim?
  ***
  Madem söktünüz iki üç hafta bekletin. Ben sulamayı kesmiştim baktım kupkuru toprakta kocaman filizler çıkarmış sulamaya başladım.

 78. Z. Çakır, Ankara dedi ki:

  Kasım ayında hediye gelen pembe beyaz ebruli bir sıklamenim var. Kış boyunca balkon kapısı sürekli açık olan mutfağımın penceresinde yaprakları ve çiçekleriyle coşkulu bir şekilde açtı. Bir sürü tohum yaptı bahsettiğiniz gibi temmuz sonunda tohumları ekeceğim. Haziran ortasında çiçekleri tam bitti dinlenme sürecine geçti derken bir haftada tekrar çiçek açmaya başladı ve hala üzerinde 10-15 çiçek var. Ayrıca içi bir sürü çiçek tomurcuğu dolu yani yukarıda bahsettiğiniz gibi dinlenme sürecine geçmedi bu durum yumruya zarar verir mi ne yapmalıyım? Çiçeğimi kaybetmek istemiyorum. Bir öneriniz olursa sevinirim.
  ***
  Benimki de, ‘üstelik tamamen susuz bıraktığım halde’ haziran ayı içinde kocaman filizler çıkardı. Mecburen sulamaya başladım. Birkaç yaprak iyice büyüdü. Çiçek tomurcukları da var. Anlaşılan bazı Florist’s cyclamen çeşitleri böyle davranıyor. Dinlendirmeyi tüm çiçekler bittiği anda yapacağız başka çare yok. Kışın güneşten iyice yararlanmalarını, nisan ve mayıs aylarını tamamıyla susuz geçirmelerini sağlamak lazım. Siz merak etmeyin kış sonunda ve ilkbaharda kafasına göre dinlenmiştir. :)

 79. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Tohumları ne zaman ekmeliyim?

  Siklamenlerimin tohumları çatlayıp dökülüyor. topluyorum. bunları ne zaman ekmeliyim?
  ***
  Kuzeye bakan rüzgarlı bir yerde tutabilecekseniz hemen ekebilirsiniz. Yaz sıcaklarında çimlenmezler aceleye gerek yok. Ağustos sonuna kadar ekebilirsiniz.

 80. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Siklamenlerimin yaprakları birden sararmaya başladı. Sebebi ne olabilir? Fazla sulama olabilir mi?
  ***
  Siklamenleri mevsim şaşıran siz miydiniz? Unutuyorum herkesi birbirine karıştırıyorum. Sizseniz, sizin siklamenler yine farklı zamanda farklı iş yapıyor. ilkbaharda veya haziranda yapması gereken şeyi şimdi yapmış. İki ay kadar sulamayın serin bir yerde açık havada dinlensinler. Sonra sökün iyi bir toprağa dikin. Yazı içinde anlattığım gibi.

 81. Esra, Ankara dedi ki:

  Yıllardır çok kolay baktığım ve hep çiçeklenen sıklamenimin bu yıl çiçek boyutu bir hayli küçüldü, fakat yine genel anlamda çok sağlıklı görünüyor. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Fazla yorulup güç kaybetmiş. Buradaki bilgileri okuyun ona göre gelecek dinlenme dönemi öncesinde gereken bakımı yapıp sonrasında da gerektiği gibi toprak değiştirirseniz her yıl çok güzel çiçeklenir.

 82. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Siklamenimin soganini bugun sakladigim yerden cikardim. Yumrunun altinda -koklerin ciktigi yerin hemen ustunde ve yumrunun taban cevresi boyunca-patates yumrularina benzer 7 kucucuk olusum oldugunu gordum. Bunlar nedir? Topraga ekip sisleme yontemi ile sulamaya baslamam gerektigini haber veren minik yumrular mi? :)
  ***
  Yumru gibi şişkinliklerse onların ne olduğunu bilmiyorum. Patates çillemesi gibi ise siklamenlerde olabiliyor, oralardan yapraklar çiçek tomurcukları oluşuyor. Dikince hemen sulamayın toprak iyice kuruyana kadar bekleyin. Sisleme gibi sulamaya gerek yok. Normal sulayın. Toprağı uygunsa hiç sorun olmaz.

 83. İlknur, Yalova dedi ki:

  Siklamenimi nisan ayı gibi topraktan çıkardım ve bir kenara koydum. şimdi tekrar dikmek için baktığımda baya bir kuruduğunu gördüm. Yumruyu eksem canlanır mı acaba yoksa soğanı kurudu mu?
  ***
  Siklamen yumruları sökülmez. Dinlenme boyunca toprak tammıyla kurudukça sulanır. şimdi hemen dikin sulayın. Sonra filizlenmeler oluşana kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulamalısınız.

 84. Ayten Ö. -Ankara dedi ki:

  Koçtaş’tan siklamen almak istiyorum. İthal mi, yerli mi, yapraklı mı çiçekli mi alayım? Kuzeybatı yönünde pencere önüne koymak istiyorum.
  ***
  Evde hiçbiri olmaz. Açık havada tutmak şartıyla yerli veya ithal farketmez. Çok tumurcuklu olanlarını seçmelisiniz. Balkonda veya cam önü dış tarafta olabilir. Fakat Ankara’da kışın dışarda zarar görürler. Kuzeyli rüzgarları hiç almayan cephelerde kışın -5C dereceye kadar zarar görmez. Ona göre aşırı soğuk günlerde geçici olarak evin en serin yerinde korumalısınız. Ya da hiç almayın.

 85. Aysegul, Dubai dedi ki:

  Bir hafta once siklamen aldim. Aldigimda gayet saglikli idi simdi yapraklari sararmaya basladi, cicekleri aciyor ama soluk ve hemen boynunu bukuyor. iyi gelir diye sivi bitki besini koymustum ama yanlis yapmisim anladigim kadariyla. Yazinizi okuyunca balkona cikardim ancak burada
  hava sicak ( 36-37 derece ) ve nemli. Ancak 1 aya kadar 30a duser sanirim. Ne yapmami onerirsiniz?
  ***
  Zaten evlerde yaşayamaz. Fakat belki klima kullanıyorsanız, içersi serin oluyorsa mümkün olabilir. ama esinti yoksa yine işiniz zor çünkü siklamen eisntisiz yaşayamaz, üstelik her yönden gayet canlı esintilere, hava hareketlerine ihtiyaç duyar. Dışarda tutmak şart ama orada hava siklamen için fazla sıcak. Belki 30 derece sıcağı dışarda açık havada olmak kaydıyla ve yakıcı güneşten korumak kaydıyla tolere edebilir. Bunu yaşatamazsanız bir daha asla siklamen almamanızı tavsiye ederim. Sizin orada satılması aynen vazoluk çiçekler gibi amaçladır yani ortalama on gün içinde bozulur çöpe atılır.

 86. Birsen, Eskişehir dedi ki:

  Eylülde sulamaya başladım. Harika yeşillendi yapraklar süper ama 2 ay oldu hala çiçek açmadı. Neden acaba çok üzülüyorum. Yeri aynen geçen seneki yerinde.
  ***
  Diplerini iyi kontrol edin minik tomurcuklar olması gerekir. Sizinki geç uyanmış ama problem değil. Bu sefer belki ilkbaharda çiçeklenir. Gelecek yaz gelişimini iyi izleyin yukarda verdiğim bilgilere göre ve siklameninizin gidişatına göre gerekenleri yapın.

 87. Ayşenur, Denizli dedi ki:

  Birkaç gün önce bol çiçekli ve tomurcuklu bir siklamen hediye edildi. ofisimi öğlene kadar havalandırıyorum, fakat malum kış çok da açık bırakamıyorum. 3 gün içerisinde toprağını nemlendirecek kadar bir kere suladım ve ofiste ışık alacağı bir yere koydum. yazın yakıcı olabiliyor burada güneş ama kışın doğrudan ve yoğun güneş ışığı almıyor ofisim. iç mekanlarda yaşamadığını okudum her yerde. acaba bu güzel çiçeğe bu şartlarda bakabilmemin bir yolu var mıdır?
  ***
  Denizlide zaten dışarda kış soğuklarına dayanacağını sanmam. Şimdilik hiçbir tehlike yok. Önümüzdeki aylarda dışarda soğuktan donar. Ofisinizde en havadar yerde tutun toprak kurumadıkça sulamayın. artık işiniz şansa kalmış. bekleyip göreceksiniz.

 88. Ümit, Bursa dedi ki:

  Merhabalar, bu hobiye yeni başlamış birisi olarak görüntüsü hoşuma gitmesi sebebi ile 10 gün önce almış olduğum ve oldukça da canlı olan çiçeği bilgi eksikliğimden dolayı ev içerisinde cam önünde bakmaya başladım. dün sitenizde okuduğum kadarıyla balkonu ve dışarısını seven bir çiçek olduğunu öğrendim. Gayet sağlıklı olan çiçeğin 2 gündür tüm yapraklarının güneşte kalmış gibi yumaşadığını, saksının üzerine yattığını gördüm. bu durum geçici midir? Tekrar ilk aldığımki durumuna nasıl geri getirebilirim? Şu an çiçek güney çepheye bakan önü açık bir balkonda durmakta ve çiçekleri açık durumdadır. Yardımlarınız için teşekkürler.
  ***
  Fazla hasar yoksa, geç kalmadıysanız serin ve esintili yerde düzelir. Rüzgar aşığı bitkilerdendir. Evlerde ancak soğuk odalarda sağlıklı kalabilir ama bunun da pek garantisi yok. Soğuğa değil, rüzgara ihtiyacı var. Soğuk ortam ancak bozulmayı önler. En iyisi açık havada yetiştirmek. Kışın orta ve üzeri şiddette don olayları yaşanan memleketlerde siklamenlere merak sarmamayı tavsiye ederim. İstanbulda açık havada kışın hiç zarar görmez. Bursa kış şartlarını pek bilmiyorum.

 89. Hakan, Bursa dedi ki:

  Siklamen’imi bir kenarda unuttum. gördüğümde küçük küçük yapraklar çıkmaya başlamıştı ama yaprakların yeşil tarafları daha yoktu. hemen suladım. bikaç gün önce balkonda aydınlık bir tarafa koydum. hala aynı şekilde duruyor. acaba ne yapmam gerekir nasıl canlanır?
  ***
  Çok geç kalmışsınız. Bekleyin yumru ölmemişse zamanla kendisine gelir.

 90. Ümit, Bursa dedi ki:

  Üç gün önce bahsettiğim siklemen hala aynı vaziyette duruyor. yapraklar yeşil çiçekleri mevcut fakat solgun ve saksının üzerinde sere serpe durumda. sizce bu halden toparlama yolu var mı? ayrıca çiçek doğu cepheye bakan bir balkonda durmakta.
  ***
  Dışarda açık havada şimdiye kadar düzelmediyse hiç umut yok. ama yumru sağlamdır. Yağmur almıyorsa toprak ortadan fazla şiddette kurudukça sulayın. aylar sonra olsa bile mutlaka tekrar filizlenecektir. hatta belki şimdi küçük filizlerde zarar olmayabilir, onlar gelişmeye devam edebilir.

 91. Canan, Kocaeli dedi ki:

  Yazınızı büyük bir ilgiyle okudum ve bizlere böyle bir imkan verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ben amatör bir çiçek yetiştiricisiyim. Çok değil evimde 10-12 adet bitkilerim var. 1 ay kadar önce koyu pembe çiçekli bir siklamen almıştım. Gayet çok çiçeği vardı. İlk önceleri salona koymuştum. Fakat salon kaloriferli olduğu için çiçekler pörsümeye başlayınca açık balkona koydum. Yapraklar dipdiri ve sert ama bütün çiçekler boynunu büktü ve pörsük bir şekilde. Fakat bir sürü tomurcuk var. Her şey yolunda mı acaba? Fazla da su vermiyorum. Balkon doğu tarafında.
  ***
  Bırakın orada dursun. içeri almadıkça her şey yolunda olur. ilkbahara kadar yavaş yavaş bütün tomurcuklar çiçek açar.

 92. Pir Ali, Trabzon dedi ki:

  Bugün çeşitli renklerde 4 tane siklemen aldım. hemen saksılarını değiştim suladım balkona koydum. bakonum denize bakıyor tam sahildeyim. kışın soğuktan birşey olur mu?
  ***
  O halde balkon kuzey rüzgarlarına açık. Siklamen Trabzon ikliminde kışın zarar göremese bile kuzeye açık yer uygun değil. Gelişimi çiçeklenmesi yavaş olur. Isı sıfırın altına düştüğünde kuzey rüzgarları çiçekleri yıpratıp soldurur.

 93. Yasemin Kızıltuğ dedi ki:

  Merhaba bende sıklemen yetiştiriyorum. Bu yaz benimkiler de tohum verdi. Ben de onları saksıya diktim. 20-30 tane filiz verdi. Şimdi ne yapmam gerekiyor? Aynı saksıda kalıp büyümeye devam mı etsinler yoksa nasıl değiştircem cevaplarsanız sevinirim saygılar.
  ***
  Şimdilik aynı saksıda kalsınlar. Zamanla neler yapılır, yazımın içinde son kısımda tohumla çoğaltma bölümünde ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz.

 94. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Bir saksı sıklamenim birkaç gün önce birkaç dal aşağı doğru yatar gibi oldu. sonra çiçekleri ve diğer dalları aşağı sarkmaya başladı. tuttuğumda kök kısımlarına gelen bölümün susuz kalmış gibi incelip zayıfladığını gördüm. toprağı nemli olduğundan susuzluktan mı olmuş anlayamadım, aslında balkonumda yaşıyor ve su dengesini iyi tutuyordum. kalan bütün dalları da yere yatmış. saksının kenarına bir çubuk dikip çok sıkmadan bağladım. ölmesini istemiyorum ne yapabilirim?
  ***
  Bu haftalarda normal sulamak zarar veriyor. Yukarda sulama konusunu okuyun. Şimdi yapacağınız şey beklemek.

 95. Hakan, Bursa dedi ki:

  O bahsettiğim siklamenin dibine geçen seneki tohumlarından sepmiştim ama 2 haftadan fazla oldu bir çimlenme yok. daha tutarlar mı acaba?
  ***
  Tohumları ağustos sonunda ekip kasım başına kadar kuzeye bakan pek güneş almayan serin bir yerde tutmak kasımdan itibaren daha güneşli bir yere almak lazım. Çok geç ekmişsiniz. Bundan sonra ne olur bilmiyorum.

 96. Misafir dedi ki:

  Siklamenler pencerede durduğu halde yapraklar elimde kaldı. sanırım yaprakları çok sıkı olduğu için rüzgar esintisi hava çiçeğe temas etmedi. çiçeğin yumrusunu biraz kazıdım üst tarafı biraz çürümüş. üstünün çürüklerini bıçakla kazıdım. sizce çiçek sağlığına kavuşur mu?
  ***
  Yumruda çürüme olmuşsa devam edebilir pek umut yok. Hiç sulamayın. Belki iyileşebilir. Hangi şehirdensiniz yazmamışsınız. Konya gibi görünüyor. O halde sizin orada siklamen yetiştirmek zor. Dışarda tutmak gerekiyor ama sizin orda kış soğuklarına hiç dayanamaz. İçmekanlarda ise ya çok serin ya da esintili yer lazım. Kışları istanbuldan daha soğuk olan yerlerde siklamen yetiştirmeyi tavsiye etmem.

 97. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Bu aralar çiçeğe merak saldıgımdan eşim de eve gelirken yeni yeni çiçeklerle geliyor. :) çok güzel pembe çiçekli bir sıklemenim oldu ama bu yorumları okuyunca gözüm korktu açıkcası. şimdi ben ne yapayım bu çiçeği balkona mı çıkarayım ölmesin çok üzülürüm.
  ***
  Herkes siklamen alıyor kimse yaşatamıyor. En iyisi siklamen almamak. Yaşatabilmek şansa kalmış bir şey. Dışarda olması gerekir ama duruma göre bozulabiliyorlar. istanbulda kışın dışarda (eğer kuzeyli rüzgarları kuvvetli alan bir yerde değilse) hiçbir zarar görmüyorlar. Bursada ne olur fikrim yok.

 98. Latife, Ankara dedi ki:

  Merhaba, 1,5 ay önce koyu pembe çiçekli bir sıklamen hediye aldım. İlk bir kaç hafta çok güzeldi :) Haftada bir saksı dolacak şekilde su veriyorum, sabah güneşini alan bir odada canım önünde duruyor fakat çiçeğin günden güne ölüyor resmen. Tomurcuklar var fakat yaprakları sararıp dökülüyor. Yerini mi sevmiyor acaba? ankaranın kışı da malum balkona koyarsam tamamen ölür mü? ya da hava durumuna göre rüzgar alsın diye bir balkona bir odaya koysam yanlış mı olur?
  ***
  İlk bir iki hafta gayet iyi idiyse orada olabilir demektir. Öyleyse sizin hatanız sulamak olmuş. Ben balkondaki siklamenimi bazen üç hafta sulamıyorum. Toprağının kuruması lazım. Kışın gereksiz yere sulamak tehlikeli. Yerini değiştirmeyin. Pencereyi sık sık açın uzun süre açık tutun. Toprak iyice kuruyana kadar sulamayın. Böyle devam edein bakalım sonuç ne olacak…

 99. İnci, İstanbul dedi ki:

  Merhaba,annemin çok sevdiği bir siklameni var. Tam öldü derken diriliyordu senedir. Ama bu sene üstünde sadece 3 yaprak var. O yapraklar da elleyince sert ama dik durmuyor da, saksıya yatmış gibi. Bir türlü tomurcuk vermedi. Cam balkonda duruyor. Balkon soğuk ve gece hariç tüm gün saksının hemen yanında bir pencere açık. Geçenlerde sadece toprağını ve saksısını değiştirdik. Ve maalesef okuduklarımdan anladığıma göre yapmamak gerektiğini yapmışız. Çiçek açsın diye sıvı besin verdim. Nasıl çiçek açtırabilirim? Yardımcı olursanız çok sevineceğim. Teşekkürler.
  ***
  Mart ortasından nisan ortasına kadar bitki besini verilebilir. Diğer zamanlarda tehlikeli. Mayısta yeni filizler yoksa hiç sulamayın güneşli bir yerde tutun yapraklar kurusun. Sonra haziran başında söküp iyi bir toprağa dikin. Hemen sulamayın. kuzey rüzgarları alan güneşsiz aydınlık bir yerde tutun. toprak her iyice kuruduğunda sulayın. Ne zaman filizlenirse o zaman sulamayı yavaş yavaş arttırın. Kasım ayı girince güneşli bir yere almalısınız. Yine dışarda esinti alacağı yerde durmalı. Kasımdan itibaren sulamayı azaltıp toprak bir hayli kurudukça sulamalısınız. Bütün bunları yapabilirseniz gelecek yıl kışa çiçeklenmiş olarak girer.

 100. Ayşem K. -Ankara dedi ki:

  Yeni siteniz hayırlı olsun, kolay gelsin. Rahmetli annemin sklameninden saksıya düşenler fizlizlendi. Ben de geçen yıl onları aldım küçük bardak büyüklüğünde saksıya ektim. şu anda açtı, minyatür bir siklamenim oldu. resmini göndermek istedim ama sitenizde dosya ekleyeceğim bir alan bulamadım. çok çok sevindim 1,5 yıldır uğraşlarım besin vermeden iyi bahçe toprağı ile ve sizin verdiğiniz bilgilerle sonuç verdi, hemde ev ortamında..
  ***
  Teşekkür ederim. Mini halde bir yaşında nasıl çiçek açmışlar ve evde nasıl yaşatabiliyorsunuz çok merak ettim. Yeni sitede bunu mutlaka anlatmak isterim. En aşağıda iletişim linki var. Oradan email ile resim gönderebilirsiniz.

 101. Emine B. -İzmir dedi ki:

  Ben 15 gün önce 3 kök aldım diktim. Balkonda duruyolar. Yazınızı okumadan önce dikmiştim. Can suyu da verdim. Bir daha hiç sulamadım. Herhangi bir kıpırtı yok. Aynı diktiğim gibi duruyorlar. Bu mevsim dikmek için uygun mu? Balkonum sabah guneşi alıyor öğleye kadar gitmıyor. Bunun zararı olur mu? Toprağını kumlu kullanmadım. Aldıgım kişi her tür toprakta yetişir demişti ona inandım. Yazılarınızı okuyunca o kadar basit olmadığını öğrendim.
  ***
  Yapraksız çiçeksiz yumru almışsanız ve eğer süs siklameni ise ancak ilkbaharda gelişime başlarlar. Doğal türlerden veya yabanilerden ise belli olmaz, belki gelecek sonbahara kadar beklerler. Güneşli yer kış için çok iyi. Yazın iyi değil. Toprak niteliği açıklık, rüzgarlı yerde pek farketmez.

 102. Mustafa, Diyarbakır dedi ki:

  Bir çiçek bukadarmı güzel olur.. inanılmaz birşey. Diyarbakır’da yaşıyorum. Bu çiçekler Diyarbakırın sıcağına dayanabilir mi?
  ***
  Evet, yazın gelişmez dinlenirler zaten. Buradan her türlü bilgiyi öğrenebilirsiniz.

 103. Sema, Kastamonu dedi ki:

  Bugün bir satıcıdan siklamen tohumu aldım. Üç tane fındık gibi bir şey. Bu yumru mu tohum mu bilemiyorum. Şu an şubat ayındayız saksıya eksem çıkar mı? Dışarısı soğuk olduğu için evde tutmayı düşünüyorum.
  ***
  Siklamen tohumları susam kadar küçük oluyor. Onlar yumrudur ama büyük bir ihtimalle yabani siklamendir. Şimdiye kadar nerede siklamen yumrusu satıldığını gördüysem istisnasız hepsi yabani siklamendi. Açık pembe çiçekli yabanileri almaya değer çünkü dünyanın en güzel kokusuna sahip. Koyu pembe (siklamen rengi) olan yabanilerin kokusu yok. Sonra yabani siklamenler sonbahardan sonbahara aktif olur. Sizin oralarda yabaniler kışa dayanır. Bahçeniz varsa bahçeye dikin unutun gitsin. Yaşarlarsa gelecek sonbaharda filizlenir çiçek açarlar.

 104. Sema, Kastamonu dedi ki:

  Teşekkür ederim bilgileriniz için. Bu arada benimkiler mor renkte yani öyle diye aldım.
  ***
  Dediğim gibi, genelde yabani siklamen yumruları satarlar halkı kandırırlar. Size nasıl bir şey rasgeldi zamanla belli olur. Şansınıza kalmış bir şey.

 105. Ayşenur, Denizli dedi ki:

  Kasım ayı başında hediye siklamen gelmişti ofisime. Size bakımı ile ilgili danışmıştım ve Denizli’nin sert bir kışı olduğu için ofisin en serin yerinde şansımı denememi söylemiştiniz. Çiçeğim halen yaşıyor, yeni yapraklar çıkarıyor fakat çiçeklerin kırmızı rengi önce soluklaşmaya başladı. Şimdi ise tomurcuk çıkartıyor fakat açmadan kuruyor. Esintiden mahrum kalmış olması dışında bir sorunu olabilir mi?
  ***
  Bitki besini vermek şimdi zararlı olur. Toprak kurumadan sulamak da şu sıralar zararlı. Bu sebepler özellikle de esintisiz yerlerde yeni filizleri öldürebiliyor. Eski çiçeklerinin solmaları gayet doğal bir şey. Esas sorun tomurcukların kurumaları. Sebep en başta esintisizlik. Ama şimdiye kadar bozulmadan yaşatmanız büyük bir başarı. Herkes daha üç gün içinde tamamıyla bozulduğundan şikayetçi. Isı sıfırın altına düşmüyorsa dışarda tutabilirsiniz yeni filizler bozulmaz.

 106. Fatma, Kayseri dedi ki:

  Geçen yıl tohumdan siklamen yetiştirdim. Çok sık ve gür yaprakları olmasına rağmen çiçek açmadı. Neden acaba? Yeri de oldukça serin.
  ***
  Onlar daha bebek sayılır. Sonra muhtemelen tohumları bir arada ekmiştiniz, dolayısıyla şimdi birçok fide sıkışık durumda. Mart, nisan ayları boyunca çok güneş almalarını sağlayın. Mayısta da güneşte tutarak hiç sulamayın kurusunlar. Haziran başında sökün yumruların tepeleri toprak dışında kalacak şekilde 10cm ara ile dikin. Sulamayın. Rüzgarlı ve gölge bir yere koyun. Toprak tamamıyla kuruyunca sulayın. Bu arada filizlenmiş olurlar. Serin kuzey rüzgarları alırlarsa hızlı gelişir çiçek açarlar. Yoksa çiçeklenmeleri kasım ayına kalır. Şimdi nerede tutuyorsanız eylül bşında yine aynı yere almalısınız. Burayı sevmişler.

 107. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Kasım ayında bir siklamen almıştım. çok güzel bir şekilde bütün tomurcukları açtı. ardından hepsi tohum verdi. Ben sadece uüç tohumunun büyümesine izin verdim. Şu an hala tohumları büyüyor ve yeni yapraklar veriyor. Şu an çiçeği yok evde pencere önünde gayet sağlıklı duruyor. Yapmam gereken bir şey var mı?
  ***
  Şimdi başlayıp nisan sonuna kadar dört sulamada bir bitki besini verin. Sonra eğer yeni filizlenmeler yoksa mayıs boyunca sulamayın kurutun. Gerisi anlattğım gibi.

 108. Murat, İstanbul dedi ki:

  Annem siklamenin üzerini toprakla kapamış. Bir iki ay öyle kalınca bitki de çürümüş. Ben de çıkarıp üstündeki ölü tabakayı kestim. Ama hata yaptım yaptım galiba. Sizce hala umut var mı?
  ***
  Çürümezse umut var. Toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın. Haziran başında filizlenir. Sonra daha fazla esintili ve az güneşli yerde tutun. Gelişim hızlınırsa sulama sıklığını arttırın.

 109. Fatih, İstanbul dedi ki:

  Ben yumrulari topraktan cikarip temizleyip ağustos sonunda yeniden ekmeyi düşunuyorum. Yumrulari nasil muhafaza edebilirim?
  ***
  Pek sağlıklı bir yol değil. Uygun ortam sağlanmazsa susuz kalsa bile habire filizlenip filizlerini kurutarak güç kaybeder. Sökmeyin yazı içinde anlattığım gibi yapın. Eğer erken filizlenme istemiyorsanız sıcak ve kuvvetli aydınlık bir yerde tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın ki yumru susuzluktan bozulmasın. Bu durumda ancak yaz sıcakları sona erince filizlenir. Ağustosta serin esintili bir yere koyarsanız sulamasanız bile filizlenir büyümeye başlar.

 110. Sema, İzmir dedi ki:

  Siklamenim şu an yazılardan anladığım kadarıyla uyku döneminde ve tarif ettiğiniz üzere üzerinde meyveleri var. Seneye yeniden çiçek vermesi aynı zamanda tohumdan çoğaltmak için şu andan itibaren neler yapmalıyım? Nisan ortalarına kadar bitki besini verilmesi gerekiyormuş ama ben bilmediğim için vermedim sorun olur mu?
  ***
  Yapraklar bozulmuşsa sulamayı şimdi bırakın. Eğer sağlıklı yaprakları varsa şimdi bitki besini verin. Bir defa bile olsa hiç yoktan iyidir. Bir meyve içinde en az 10 tohum olur. İhtiyaç fazlası meyveleri koparın boşuna kuvvet çekmesin. Yaz boyunca sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Tohumları ağustos sonunda ekin.

 111. Hamide, Kütahya dedi ki:

  Siklamenimin yaprakları 30 cm kadar uzadı. Hiç ciçek açmıyor. Bulunduğu ortam aydınlık bir ortam. Ne yapmalıyım?
  ***
  O kadar uzunluk hiç normal değil. Başta güneş olmak üzere bir şeyler eksik. Bu sayfada aşama aşama tüm bakım bilgileri var. Okuyarak kendinize göre bir bakım yolu belirleyin.

 112. Halise, Ankara dedi ki:

  Şu anda elimde küçük bir sıklamen kökü var. Dibinde yeni çıkan iki tane küçücük yaprak gibi bir şey var. Ben bunu nasıl ve ne zaman dikmeliyim?
  ***
  Hemen dikin. Nasıl dikeceğiniz bu sayfada yazılı zaten.

 113. Halise, Ankara dedi ki:

  Dediğiniz gibi diktim. Ne kadar zamanda o yapraklar büyürler çok merak ediyorum. O küçük yapraklar toprağın üstünde kalacak şekilde diktim.
  ***
  Ne kadar bol bol serin esinti alabilirse (özellikle de geceleri) o kadar hızlı büyür. Yazın Ankara iklimi uygun.

 114. Mehmet, Yozgat dedi ki:

  Bir yerde okumuştum. Kaybolan sıklamenleri karanlık serin bir yere 1 ay koyun yeni filizlenmeler gördüğünüzde dışarı alın diye…
  ***
  Yanlış ve zararlı bir bilgi. Doğal siklamenler yaz boyunca dinlenir. Dinlenmeleri şart. Hibrit süs siklamenleri ise serin rüzgarlar aldıkça yazın bile çiçeklenebilir. Sizin oranın iklimi uygun yani akşamdan sabaha kadar serin esintiler mevcut. Bahçede az güneşli bir yerde tutun. Şimdi canlanmazlarsa bile ağustostan itibaren canlanırlar. Yukarda bu konularda detaylı bilgiler var lütfen okuyun.

 115. Nilufer, Bursa dedi ki:

  Aralık ayında sıklemenim oldu. Nasıl yaşatırım diye size yazmıştım. Maşallahı var gayet canlı ve sağlıklı görünüyor. Yazılarınızdan anladığım kadarıyla şimdi dinlenmede. Sadece yeşil yapraklı. Peki herhangi besin ister mi yazın? Sabah güneşi çok iyi alan balkonumda duruyor. Yerini de sevdi bence.
  ***
  Eğer yapraklar sağlıklı ise 20 günde bir genel amaçlı bitki besini verin. Eylüle kadar devam edin. Sonra bırakın. Topladığı güç ile devamlı çiçek açar.

 116. Sumeyra, Aksaray dedi ki:

  Birkaç tomurcakları var. Yapraklarının kuruması icin yine de su vermemeli miyim?
  ***
  Eğer tomurcuklar çok sağlıklı ise ve dışarda açık havada tutuyorsanız, yeri yaz sıcaklarından çok fazla etkilenmeyecek derecede serin rüzgarlar alıyorsa mutlaka onlar büyür çiçek açar. Bu durumda susuz bırakmayın.

 117. müzeyyen/mersin dedi ki:

  Yaprakları ve toprağı kuruyunca söktüm yumru bulamadım. Yumrusuz siklamen olu mu? Siklamen olduüğğundan emindim. Başka bir tür değil.
  ***
  Yumrusuz siklamen olmaz. Sizinkinin yumrusu mutlaka çürümüştür. Tepesi açık kalmazsa kolayca çürürler.

 118. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Haziran ayında Kaz dağlarından aldığım siklamen yumrusunundan cicekler alıyorum. ayrica çok güzel kokuyor. piyasadan aldığım siklamen de var o kadar farklılık var ki anlatamam. size resimlerini göndermek isterdim. Tohum da aldım ve yetistirdim. hepsi de büyüdü. Bunlardan ne zaman çiçek alırım?
  ***
  Yabani açık pembe çiçekli siklamenler çok güzel kokar. Belki dünyanın en güzel çiçek kokularından biri..
  Tohumdan yetiştirilenler bir veya iki yaşına geldiklerinde çiçek açar.
  Resim gönderecekseniz en aşağıda iletişim linki var. Email ile gönderebilirsiniz.

 119. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Verdiginiz bilgiye tesekkur ederim. Doğadaki siklamen yumrularını toprağından çıkarıp dinlendirmem gerekir mi? Size katılıyorum harika kokuyorlar.
  ***
  Hayır, doğal veya hibrit hiçbirini topraktan söküp dinlendirmemeli. O kendisi dinlenir. Ancak birkaç yılda bir saksı ve toprak değiştirirken söküp yazı içinde anlattığım gibi yapmak lazım.

 120. Kübra, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğim koyu bir pembeyken yeni açan çiçeklerin hepsi soluk, beyazımsı bir pembe. neden olmuş olabilir?
  ***
  Muhtemelen henüz yeni açıldığında öyledir. Zamanla birkaç koyulaşabilir.

 121. Kezban, Kırşehir dedi ki:

  Siklamenimin çiçeklerinin içinde minicik beyaz böcekler var. çiçek yapraklarında da leke olusuyor. arıca yapraklarının altı kahverengileşiyor. neden olabilir? ne yapmalıyım?
  ***
  Böcekler için bir şeyi diyemiyorum. Siklamenlerde hiç görmemiştim. Belki beyaz sineklerdendir.
  Şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler
  Evde yaşatamazsınız. Siklamen açık hava bitkisidir. Ancak çok havadar evlerde tam pencere önünde yaşayabilir. Yoksa hastalıklanmaya vakit bile bulamadan bozulacaktır.

 122. Kübra, İstanbul dedi ki:

  Sanırım çiçeğimin suyunu fazla kaçırdım ve tüm yaprakları ve çiçekleri boynunu büktü ve soldu. soğanı çürümüş olabilir mi? ne yapmam lazım?
  ***
  Ev bitkisi değildir. Evde yaşatamazsınız. Yumrusu henüz çürümemiştir. Dışarda açık havada tutmalısınız. İlkbahar gelince canlanır.

 123. Şükran, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce aldığımız siklamenin çiçekleri en başta güzel sulama ve gübrelemeyle son derece sağlıklı çiçekler verirken son 2 çiçek tomurcuğunun boylarının kısa ve renklerinin soluk olmasının nedeni nedir? 2 haftada bir sıvı gübre veriyorum. Bu normal midir?
  ***
  Besin vermeniz yanlış. Yukardaki bakım bilgilerini okumalısınız. Evlerde de yaşayamaz. Devamlı serin esintilere ihtiyacı var. Ev bitkisi değildir.

 124. Semra T. -İstanbul dedi ki:

  1- Geçen yıl aldığım 3 sıklamenim çok güzel çiçek açtı.9-10 tane tohumluk ayırdım. Haziran ayı içerisinde tohum çenekleri çatladı iyice açıldı. fakat tohumları dökmedi. Zorunluluktan dolayı tohumları aldım. yapışkan gibiydiler. Alüminyum bir ilaç kabında bir süre (tahmini 1 ay) kapalı kaldı. Eylül başı tohumları ektim. hiçbiri çıkmadı. Sebebi ne olabilir? 2- Haziran ayında daha üzerinde çokça çiçek ve yaprak vardı. Hiçbir kuruma belirtisi yoktu.
  ***
  1- Sanıyorum yanılmışsınız. Muhtemelen onlar tohum değildi. Önce fındık kadar meyve oluşur. Tohumlar onun içindedir. Taneler çok küçük değildir ama pirinçten epey küçüktür. Meyve kuruyunca tohumları alırsınız, kağıt mendile sarar cam kavanozda saklarsınız. Siklamen tohumlarını ağustos sonunda ekmelisiniz. Yeri ekim ayı sonuna kadar serin rüzgarları alan bir yer olmalıdır. Bu sürede yapraklanmış olurlar. Sonra daha güneşli yere koymalısınız.
  2- Yaz gelince yabani siklamenlerde yapraklar kuruyor ama süs siklamenleri hava çok sıcak gitmezse gelişime devam eder, normaldir.

 125. Sumeyra, Kayseri dedi ki:

  Bende bir yil kadar once siklamen sahibi oldum. esimin hediyesiydi. cok kiymetli oldugu icin cok ilgilendim. sik sik az az suladim. geldiginde saksisindan cok gur yapraklar ve ciceklerle doluydu. fakat geldigi zamanki cicekler bitince tek tuk cicek vermeye basladi. simdo ise hali icler acisi. koca saksida uc yaprak ve gelisemeyip kurumus birkac tomurcuk. Onu ilk gunki halinde gormek istiorum. bu imkansiz mi? Acik hava demisiniz fakat soguk almasindan korkuyorum. Bu mevsimde ciceklerle dolu olmaliydi.
  ***
  Süs siklamenleri Kayseride dışarda kış soğuklarına dayanamaz. Evde ise sağlıklı gelişebilmesi çok zor. Bir şey diyemem.

 126. Ayten Özcan dedi ki:

  Merhaba siklamen ciceginin soganı kaç kez çiçek verebilir?
  ***
  Soğan değil, yumru. Genelde yılda bir defa tomurcuklanırlar. Süs siklamenleri yılda daha fazla defa tomurcuklanabiliyor. Yazın aşırı sıcak olmayan yerlerde süs siklamenleri bütün yıl zaman zaman yeniden tomurcuklanabiliyor. Uzun yıllar boyunca yaşamaları mümkündür.

 127. Oguz, Yozgat dedi ki:

  Benim kalanşo çiçeğim çok büyüdü saksıya ağır geliyor. Ama çok sağlıklı çiçeklendi. Fazla uzaması normal mi? budama yapılır mı?
  ***
  Az güneşte fazla uzayabilir. Normaldir. Dallarını istediğiniz yerden kesip başka saksılara dikersiniz. Kesinlikle hiçbir zarar olmadan köklenirler. Çiçek açma aşamasında bile yapılabilir. Yalnız kışın evlerde yapılınca riskli olabilir belki.

 128. Dilara, Konya dedi ki:

  Bugün marketten iki tane siklamen aldım. Gayet güzel görünüme sahipler. Kışın acaba bakımını nerde devam ettirebilirim? Evimiz sobalı.
  ***
  Ev bitkisi değildir. Her an devamlı esinti ister sürekli hava akımlarına çok ihtiyaç duyar. Evlerde genellikle bir haftaya kalmaz perperişan olurlar. Konya’da ise kışın dışarda soğuğa dayanamaz. Yanlış bitki almışsınız. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Evinizin şartları uygunsa şanslısınızdır. Çok sıcak olmayan ve havadar bir odada belki hayatta kalabilirler ama hiç garantisi yok.

 129. Büşra, Zonguldak dedi ki:

  Bitkimi uygun ortamında gayet sağlıklı idi. İki haftalık bir seyahate çıktım o dönemde sulamadım. Döndüğüm çiçeklerininde yapraklarınında eskisinden daha canlı gördüm fakat baygınlardı. Suladım bir gün geçti ama hiçbir değişim yok. Sizce bitkime ne olmuştur, ne yapmalıyım?
  ***
  Siklamenler ev bitkisi değildir. Daima dışarda durmaları gerekiyor. Evlerde bozulurlar.

 130. Büşra, Zonguldak dedi ki:

  Biliyorum, onu aldığım ilk günden beri dışarıda tutuyorum. Zonguldak’ın havası bitki için uygun. Başka ne sebepten ötürü bu hale gelmiş olabilir?
  ***
  İki hafta boyunca ince kökleri öldürecek kadar aşırı susuz kalmışsa sebep budur.

 131. Sibel dedi ki:

  Esim bana iki tane aldi cok begendim ciceklerimi cok ozenle bakiyorum. Salona cam kenarina koydum. O odada oturmadigimiz icin ortam sicak degil ve kapisini da kapatiyorum. sizce herhangi birsey olur mu cicegime?
  ***
  Kesin bir şey diyemem. Genelde serin odalarda bozulmazlar. Ortam yeterince serin olmuyorsa havasızlık esintisizlik yüzünden bozulacaktır.

 132. Ayse, İstanbul dedi ki:

  Sizin yazilarinizdan ogrendigim gibi tohumlari ektim. 1,5 yildir yeserip yasatmayi basardim. Kucuk bir saksida cok sikisik da olsalar neseleri yerinde gozukuyor. yumrulari nohuttan kucuk. Ayirmaya ve saksi buyutmeye cesaret edemedim. Sizce simdi ne yapmaliyim? Yaz mevsimi nasil bakim uygulamaliyim? Yazin sulama yapmaya devam etmeli miyim? Gecen yaz hic yaprak solmadigi icin az sulamaya devam ettim. simdi boylari 15 cm kadar.
  ***
  Geçen yılki gibi devam edin. En önemlisi, yeni filizlenme oluyor mu bu önemli. Süs siklamenleri genelde mayıs ortasından itibaren tekrar filizlenirler. Eğer öyle olursa yazın güneşin aşırısından korursanız sulamayı azaltmayın büyümeye devam edeceklerdir. Doğal siklamenlerse sonbahardan sonbahara gelişim gösterirler genelde.

 133. Ceren, Ankara dedi ki:

  Merhaba, bilgilendirme yazınızı okudum ve sonunda siklamenimin büyümesinin neden durduğunu anladım. Balkona koyacağım ama bütün öğleden sonra direkt güneş alması sorun olur mu acaba? Bir de bir süre önce siklamenin toprağında sulayınca ortaya beyaz minik kurtçuk gibi böcekler geziyordu ama bir süredir yok. Tabağını ıslak bırakmamaya çalışıyorum. Belki ondan gözükmüyorlardır artık.
  ***
  Süs siklamenleri Ankara’nın kış soğuklarına dayanamazlar. -7C derece ve daha fazla soğuklarda tehlike büyük. Buna dikkat edin. Mayıs sonuna kadar tam gün güneşin Ankarada zararı olmaz. Hazirandan itibaren (ağustos sonuna kadar) tepe-öğlevakti güneşini almamalı. Mini beyaz toprak bitleri ise her toprakta var. Zararsızdırlar.

 134. Semra T. -İstanbul dedi ki:

  Zorunluluktan dolayı İstanbul’dayım. Ektiğim sıklamenleri gözleme şansım olmadı. Eylül başı ektiğim tohumlar bayağı uzun süre sonra küçücük açmış ve fazla büyüyemiyormuş, Küçük yumrular yapmaya başlamış. Acaba soğandaki arpacık, glayöldeki kralen gibi yumru yapıp seneye mi tekrar çıkarılıp çiçekli bir bitki elde edilebilir? Yani bu bitki 2 yıllık bir bitki midir? Geçen sene bir yumru almıştım ama ekemedim. Biraz kurudu. Bazı kaynaklar yumrudan üretimi öneriyorlar. Acaba bu sene eksem tutar mı?
  ***
  Siklamenler uzun yıllarca yaşar. Tohumdan yetişenlerse yavaş büyür. Hızlı olmaları şansınıza kalmış. Eğer hızlı gelişirlerse 2 yaşında çiçeklenebilirler. Sizinkiler şimdi henüz 1 yaşında bile değiller. Geçen yıl aldığınız yumru ölmüştür. Siklamen yumruları saklanılmaz. Hata etmişsiniz. Belki hala hayatta ise hemen dikmelisiniz. Yumruda canlılık varsa bile yeşerme ihtimali az. Çürüme riski çok büyük.

 135. Milas Muğla dedi ki:

  Mor renkte çiçekleri olan siklamenim aldıktan yaklaşık 3 gün sonra solmaya başladı. Şu anda bütün yaprakları dökülmüş durumda. Yapraklarını saksıdan alırken küçük solucan gb böceker gördüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Evde böyle oluyor. Solucanların böceklerin suçu yok. Evde hemen bozuluyorlar. Daima dışarda tutmak şart.

 136. Milas Muğla dedi ki:

  Dışarıya aldım şimdi ama kurtulur mu acaba?
  ***
  İri çiçekli süs siklamenlerindense birkaç hafta içinde yeniden filizlenir ama yaz sıcakları başladığında duracaktır. Küçük çiçekli süs siklamenlerinden ise özelliğinden emin değilim. Doğal türlerden ise şimdi bir gelişim olmaz sonbaharda filizlenir. Tabi o zamana kadar yumru sağlıklı kalırsa. Siz her halükarda yumruya dikkat edin. Eğer sert ve sağlıklı kalırsa sonbaharda mutlaka filizlenir yeniden çiçeklenir.

 137. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Benim 13 adet cyclamenim var. Kışın onlara çok iyi bakıyorum. Fakat havalar ısınmaya başlayınca soğanlarını çürütüyorum. Geçen sene de epey almıştım. Onlardan sadece biri bu seneye gelebildi. Diğerleri soğanları çürüyerek ölüp gidiyorlar. Fakat tohumları oluştu. Ben de onların birazını ektim. Oluşan büyük top tohumun içinden bir sürü minik taneler çıkıyor. Bu minik taneleri dağıtıp ekmek mi gerekiyor yoksa büyük topları mı ekmek gerekiyor? Bir de soğanları ilkbaharda yapraklarını ve çiçeklerini döktükten sonra topraktan çıkarıp saklamalı mı? Hatta bir çiçekçi bana buzdolabında saklayıp ekmemi önerdi. Bu konuda ne dersiniz?
  ***
  Çiçekçiler hep en zararlı şeyleri tavsiye eder. Alınlarında uzman bile yazsa onlara danışmayın tavsiyelerini dinlemeyin. Meyve olgunlaşıp kuruyunca içindeki küçük tohumları alıp ekeceksiniz. Yukarda bu meseleyi anlattım. Siklamenleri kış sonundan itibaren hiç sulamayın. Nisan sonu gibi, tamamen kuruduklarında yumruları sökün. Toprağını akvaryumcudan alacağınız kuvars kumuyla yarı yarıya karıştırıp yeniden dikin ve sulayın (yumru tam gömülü olmayacak). Sonra filizler görünene kadar sadece toprak kupkuru olduğunda sulayın. İri çiçekli süs siklamenleri hiç sulanmasa bile genelde mayısta tekrar filizlenir ve yaprakları hızla büyür. Eğer yeri az güneşli ve serin ise yazın çiçek açabilir. Değilse gelişim yavaşlar. Sonbaharda tomurcuklanır. Kuvars kumu sayesinde çürüme olmayacaktır. Yukardaki toprak meselesini daha sonra yenileyeceğim. Siz burada dediğim gibi yapın.

 138. Mehmet, Antalya dedi ki:

  Çiçeğimin tohum olacak yerleri gelişmeden kuruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç önemli değil. Siklamen yumrusu uzun yıllarca yaşar.

 139. Saadet, Akhisar dedi ki:

  Çiçekleri gayet güzel açıyor. Balkonda olduğu için yaprakları çok toz oluyor. Bezle silsem zarar verir miyim? Nasıl temizliyebilirim? Beş siklemen çiçeğim var. İkisinin bir ara çiçek vermesi durdu. Yaprak döktü ama şimdi yapraklar tekrar çıktı ve çiçek açmaya başladı. Normal midir?
  ***
  Yaprak saplarının yumruya bağlı olduğu yer çabuk kırılabilir özellikte olduğu için silerken kırılmaları riski yüksek. sulama zamanı geldikçe süzgeçli koca ile duş yaptırarak sulayın. Böylece hem sulamış hem tozlarını yıkamış olursunuz. Açık havada ıslanmalarının hiçbir zararı yok korkmayın. Şimdi tekrar gelişmeye başlaması normal. Süs siklamenleri doğal türleri gibi değildir. Yılın her zamanında yeniden filizlenip çiçeklenebilir. Sadece yazın çok sıcak olduğu memleketlerde doğal türleri gibi yaz dinlenmesine çekilir.

 140. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Kışın aldığım siklamen şimdilerde tohumlar vermeye başladı. Üzerinde 12 kadar tohum var. Hepsinin olgunlaşmasını beklemeli miyim yoksa seyreltmem gerekir mi? Tohumları ne zaman koparayım?
  ***
  Önce fındık kadar meyve oluşur. Her birinin içinde belki 10-15, belki daha fazla tohum olur. Sadece bir ikisini bırakıp diğerlerini koparın ki yumrunun gücünü azaltmasınlar. Meyveler olgunlaşıp kuruyana kadar bekleyin. Yukarda anlattığım gibi yaz sonunda tohumları ekmelisiniz.

 141. Mehmet, Antalya dedi ki:

  Siklamenin rengi değişir mi?
  ***
  Değişmez.

 142. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Her yıl mutlaka siklamenin saksısını değiştirmek, yumruyu yeniden ekmek gerekir mi?
  ***
  Hayır hiç gerekmez. Birkaç yılda bir yapabilirsiniz.

 143. Nilay, Antalya dedi ki:

  Bugün saksıda sıklamen aldım. Üzerinde çiçekleri var. Saksını değiştirsem bir zararı olur mu?
  ***
  Kesin zararı olur. Bekleyin havalar ısınınca kuruyacaktır. O zaman uyku dönemine geçmiştir. Saksı değiştirmenin zararı olmaz.

 144. Gamze, İstanbul dedi ki:

  Beş saksı siklamenim gayet saglıklıydılar. Dört gün evde değildim. Geldiğimde birinin yumrusunda beyaz bir akıntı gördüm. Yumru çatlamış gibi. Ve minik siyah bitler var. Bu durum diğerlerinde de var. Ne yapmam gerek?
  ***
  Yumrular çatlayabilir, yarılabilir. Çürüme yoksa normaldir. Siklamen evde tutulmaz. Bit dediğiniz şeyler sanıyorum siyah toprak sinekleri. Dışarda tutun onlar da dağılır gider. Toprak üstü kurumadıkça sulamayacaksınız.

 145. Hülya, Bursa dedi ki:

  Bugun bir siklemen aldım. Balkonum saat 3ten 7ye kadar güneş alıyor. Yaz aylarında bu güneşe dayanabilir mi? İçeride hiç şansı olmadığına göre ne yapmalıyım?
  ***
  Dğer bitkilerinizin gölgesinde tutmalısınız. Yazın yapraklar kurumadıkça sulamayı bırakmayın. Sadece biraz azaltın. Gelişime devam ederse azaltmayın.

 146. Hatice, Bursa dedi ki:

  Dört yaşındaki siklamenimin yaprakları ballanıyor. Bunun çözümü var mıdır?
  ***
  Parzitler musallat olmuştur. Büyüteçle dikkatle inceleyin. Duruma göre, hangi bit ise çözümler şu sayfada: https://azbitki.com/bitler

 147. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Almış olduğum sıklamenimin yaprakları sarardı ve çiçekleri de bozuldular. Ben de tüm yapraklarını ve çiçeklerini kopardım. Sadece yumrusu kaldı. Şu anda saksıda sadece toprak var. Toprağı nemli olduğu için sulamıyorum. Sizce bir şansı var mı? Çok teşekkürler.
  ***
  Dışarda tutarsanız evet. Evde hayır. Dışarda mayısta tekrar filizlenir hızlıca büyür. Bu biraz da hangi çeşitten olduğuna bağlı. Süs siklamenlerinin iri çiçeklileri böyle gelişim gösteriyor. Yazın yeri serin esintili olursa ve az güneşli olursa yazın çiçek bile açar. Sıcak ve çok güneşli ise çiçeklenmesi sonbahar sonunda olur.

 148. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Siklamenimin üzerindeki meyveler fındık büyüklüğüne ulaştı ve bir tanesi çatladı. İçerisindeki tohumlar gözüküyor. Ne zaman koparmam ve ne zaman ekmem gerekiyor?
  ***
  Tohumlar iyice kurusun. Sonra kağıda sarıp saklayın. Ağustos ayında ekin. Yukarda tohumdan siklamen yetiştirmenin ayrıntılarını yazmıştım. Orayı okuyun.

 149. Fatih, Adana dedi ki:

  Akrabamın pastanesinin bahçesindeki saksıya ekili çok sayıda siklameni solduğu için söktüler. Karton kolilere doldurarak aldım. Bahçeyr direkt toprağa eksem sonuç alabilir miyim?
  ***
  Evet hemen dikin. Sonbaharda uyanıp kışa doğru yeniden çiçek açarlar. Şimdi belki yeni yapraklar çıkarsalar bile yazın duracak dinlenecekler. Hiç sökmeyin.

 150. Ayşe, Kırşehir dedi ki:

  Siklamenimin yaprakları çok cansız. Sararıp sonra da soluyor.Fakat tomurcukları var çiçek açtı. Çiçeği de çok küçük ve cansız gözüküyor. Sabah güneşi alan bir yerde dışarıda tutuyorum. Bir tane daha var yanında. Aynı çiçeğin farklı rengi. O gayet sağlıklı görünüyor. Ne yapmalım? Bitki besini versem faydalı olur mu?
  ***
  Anlaşılan o ki uzun süre topraktan beslenememiş ve sağlıklı fotosentez de yapamamış. Uzun süre yumrudaki birikimlerini kullanmış. Şimdi ise tükenmişlik sendromu yaşıyor. Gerçi siklamenler (özellikle de safkan türleri ve yabani türleri) yazın dinlenmeye girerler. Ama süs siklamenleri yazın hava çok sıcak olmazsa yine yapraklanmaya çiçeklenmeye devam eder. Bu nedenle bulunduğu yerin güneş, esinti şartlarının yerinde olmasını sağlamak ve ara sıra bitki besini vermeye devam etmek gerekiyor. Yoksa çok zayıf düşer. Kurtarmak genellikle mümkün olmaz.

 151. Ada, İzmir dedi ki:

  Kış aylarında iki sklamen almıştım. Pek doğu bakamamıştım. Çiçekleri renklerini açmıştı ve sürekli yaprakları sararıyordu. Doğru bakımını sonradan öğrendim ve toparladım. Okuduğum kadarıyla yazın dinlenmeye almam lazım. Balkonda gölge biryere aldım ve su vermemeye dikkat ettim. Fakat şimdi görüyorum ki resmen üzerinde yaprak fışkırmış. İki çiçek vermiş. Ne yapmalıyım? Dinlenme olmasa bir sıkıntı olur mu?
  ***
  Süs siklamenleri böyle hareket edebiliyor. Yerini değiştirmeyin (orayı sevmiş). Arasıra sulayın (çok sık değil). Kendi haline bırakın. Normalinden yarı dozajda bitki besini dört sulamada bir vermeye devam edin.

 152. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Siklemen bitkisini dinlenmeye almıştım. Üstü tamamen kurudu. Nasıl olduysa bir yerden su aldı. Çiçek ve yaprak açtı, Şu an haziran ortalarındayız. Bir daha filizlenmesi için şimdi ben yapayım?
  ***
  Süs siklamenleri eğer akdeniz bölgesi gibi yerde değilse mevsimsiz hareket eder. Bunda bir sakınca yok. Kupkuru toprakta bile birden bire canlanıyor. Siz de ona göre bakım yapın. Çiçekler solup gelişim durduğunda sulamayı bırakın. Yeniden canlandığında az sıklıkta sulamaya başlayın. Duruma göre gerekeni yapın.

 153. Onur, İstanbul dedi ki:

  Benim siklamenimin saksının üzerine ‘iyi hava alan ama fazla rüzgar almayan, biraz güneş de ama çok değil’ şeklinde bir yetiştirme bilgisi var. Doğru mudur? Bunların hirbitleriyle doğal olanlarını nasıl ayırt edebiliriz?
  ***
  Açık hava şart. Ekim sonu – haziran başı döneminde güneşin hiç zararı yok. Rüzgarın derecesi pek önemli değil. Sadece kuzeye fazla açık yerlerde dondurucu soğuk olursa çiçekleri zarar görür. Hibrit olmayanları anlamak pek kolay değil. Şimdi çeşit çeşit yeni hibritler var ben de anlamıyorum. Yerli yabaniler bellidir onlar tanınır. Bizim yerli yabani siklamenler mini çiçekli oluyor. Genelde siklamen rengidir. Bir de açık pembe mini çiçekli vardır ki sabahları dünyanın en güzel kokusunu salar.

 154. Onur, İstanbul dedi ki:

  Esinti çok iyi ve iyi derecede gün ışığı almakta. Fakat siklamenimin yeni yeni açan çiçeklerinin ucu pembe, arkasına doğru olan bölgeler ise beyaz oldu. Çiçekleri açmış olanlar pembe şu anda. Sizce bunun sebebi nedir? Havadar ve suyu tutabilen bir toprağı olmasına rağmen yazın dinlenmeye döneminde toprağını değiştirmek lazım mı? Siklameni dinlendirme döneminde sökün ýıkayın demişsiniz de zarar vermeden toprağından nasıl ayırabilirim? Dinlendirme sürecinde 1 ay hiç sulamayacağız. Peki bitki zarar görmez mi?
  ***
  Muhtemelen onun özelliği öyledir. Çiçekler eskidikçe pembeleşir. Dinlendirirken hiç sulamama yapmayın. Söküp yıkamayın. O konu başka mesele hakkında. Süs siklamenleri yazları aşırı sıcak olmayan yerlerde mayıs sonunda tekrar faaliyete başlıyor. Bu durumda eğer yeri serin kuzey rüzgarları alıyorsa yazın da çiçek açar. Eğer yaza doğru canlanmazsa dinlenmeye geçerse rahatça sulamayı kesin. Yapraklar kuruduğunda toprağını değiştirin. Doğal çevre toprakları daha faydalıdır. Hastalık yapmaz, çürütmez.

 155. İlknur, İstanbul dedi ki:

  Siklamen çiçeğini çok seviyorum. Yukarıdaki arkadaşlardan bazıları siklemen çiçeğinin tohumlarından bahsetmiş. Gerçekten çok imrendim. Benim çiçeğimde neden hiç tohum oluşmuyor? Şöyle bir tohumları çıksa eksem bütün saksılarıma.. Pencerimin önünü doldursam bu çiçekle.. Yoksa tohum oluşuyor da ben bunların tanımadığım için göremiyor muyum?
  ***
  Tohumdan önce meyve oluşur. çiçeklerin bazıları meyve yapar. Meyveler fındık kadar ya da daha büyük oluyor. Bunlar kuruyunca içindeki tohumları alacaksınız.

 156. Fatma, Balikesir dedi ki:

  Geçen hafta ve bu hafta toplamda iki adet siklamen aldım. Saksılarını büyüttüm. Yanlış mı yaptım acaba?
  ***
  Belli olmaz. Bekleyip göreceksiniz.

 157. Mehtap, İzmir dedi ki:

  Siklamen meyvesi çatlamıştı ama ayırmadan öylece ektim. Minik minik yapraklar vermeye başladı. Seyreltmem gerekir mi?
  ***
  Evet hemen şimdi yapın. Geciktirirseniz, daha sonra ayrıp seyrek diktiğinizde tutmama ihtimalleri yüksek.

 158. Füsun, Tekirdağ dedi ki:

  Geçen seneden bir siklemen çiçeğim var. Şu an tomurcukları dip kisminda onlarca ama çiçeklerinin boyu büyüyüp tam açıyor ve kuruyor. Bu yapraklarda da oluyor. Dışarda duruyor.
  ***
  Ya toprağı çok kötüdür ya hem kuzeye bakan cephede hem ışığı son derece kuvvetsiz koyu gölge bir yerde olduğu için böyledir.

 159. Gülcan, Kocaeli dedi ki:

  Geçen seneden kalma siklamenim çok güzel yaprak çıkardı. Birkaç çiçek vermişti. Bir sürü tomurcuk var ama azıcık büyüyünce kuruyorlar. Tekrar çiçek açması için ne yapabilirim? Yaprakları hala sağlıklı ve çok yaprağı var. Devamlı durduğu balkon sabahtan öğlenden sonra ikiye kadar güneş alıyor.
  ***
  Yeri iyi. Güçsüz kalmış. Geçen yılki toprağı güçsüzmüş ve anlaşılan kış sonunda başlamanız gereken besin vermeyi yapmamışsınız. Böylece hiç güç toplayamamış. Bitki besini verirseniz belki tomurcuklar kurumaz.

 160. Fatih, Antalya dedi ki:

  Ben geçen sene hem yerli cinslerinden elde ettiğim tohumları hem de hibrit olan cinsine ait tohumları elde ettim ve bu sene diktim. Toplam 12 tane sağlıklı tohum yeşerdi. Bu diktiğim tohumlardan elde ettiğim fidelerin çiçek renkleri değişkenlik gösterir mi? Yoksa kırmızı renkli hibritten aldığım tohumlar kırmızı yerli cinsten elde ettiğim mor ve beyaz olan siklamenlere ait tohumlar aynı renklerde mi açar? Renk değişiklik gösterebilir mi?
  ***
  Bazı hibritler artık yeni bir tür olmuştur. Değişmeden devam ederler. Bazı hibritler ise ciddi değişime uğramamış melezlerdir. Bunların thumdan yetişenleri farklı olur. Bekleyip göreceksiniz. Ben bilemem.

 161. Yaprak, İstanbul dedi ki:

  Günaydın, dün gece İstanbul’da hava sıcaklığı eksilere düştüğünden siklamenim donmuş. Bahçelerde, cafelerde siklamenler her yerde var diye içeri almamıştım. Üzerindeki çiçekleri, canlı yeşil yaprakları ile kaskatı, buz gibi, dondurulmuş halde.Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  İçeri alsaydınız çoktan ölürdü. Dışarda durması daha iyi. Yapraklar soğuktan tamemen ölmüş iseler ilkbaharda yeniden yapraklanır.

 162. Yasemin, Muğla dedi ki:

  Benim çiçeğim geçen yıl pembe renkli bir çiçekti. Bu yıl ilk defa açtı ama beyaz. Ortamdan etkilenir mi renkleri?
  ***
  Toprak pH farklılıklarından ya da ısı şartlarından etkilenebiliyorlar. Birbiriyle alakasız ama pembe çiçek açan birkaç farkı bitkide bunu gördüm.

 163. Serdar, İstanbul dedi ki:

  Benim de aynı donda Çengelköy’de saksılardaki tam 15 adet Siklamenim (mini siklamen) aynı şekilde donarak öldüler. Öldüler diyorum, çünkü yumruların üst kısmı da jöleleşmişti. Bahçemde dikili olanların sadece çiçekleri zarar görmüştü ama şimdi yeni tomurcuklar çıkmaya başladı.

 164. Ayla, Dalaman dedi ki:

  Ben dün iki tane çok güzel geniş yaprakları olan çiçekleri açan iki saksı siklamen aldım. Balkonda mutfak camının önünde duruyor. Balkonum rüzgarlı ve yazın güneşli. Guneşte ne yapmalıyım? Ne zamana kadar çiçek açacak?
  ***
  Sizin oralar yazın fazla sıcak olduğundan dolayı yaz sıcakları başladığında kesin uyku dönemine girer. Eylül sonuna kadar gölgeli bir yerde tutun. Toprağı kurudukça sulayın.

 165. Ege, Ankara dedi ki:

  Merhaba çiçeğimi Şubat ayında almıştım. 1 ay önceye kadar çiçekler soldu. Yeni tomurcuklarım bile açmadan kurudu. O zamandan beri yeni yaprak da çıkarmıyor. Ben de 1 hafta önce sulamayı bıraktım. Ne zaman yeniden çiçeği dikmeliyim?
  ***
  Bu ay sonuna kadar iyice kurusun. Sonra dışarda, açık havada ve güneş alan bir yerde yukarda tarif ettiğim gibi yeniden dikin. Mayısta canlanır.

 166. İrem, İzmir dedi ki:

  Şubat ayında kırmızı çiçekli bi sıklamen aldım. Pencere inince bakıyorum günün sıcak saatlerinde içeriye ama cama yakin bir yere aliyorum. Yaprakları sararmaya başladı. Üzerinde tek açık çiçek var ve iki de tomurcuk var. Yumrunun ortasında ters dönmüş orumcege benzer bir filizleme oldu (galiba filizlenme) Besinli Su hiç vermedim. Ayrıca 6 tane de tohum verdi. Başta çiçek acicak sanıyordum onlari da. Acmayinca tohum olduğunu düşünüyorum. Ne yapmalıyım? 6 tohumdan ikisi hafifce açıldı içinde yumusak cok acik yeşil bi yapı var üzerinde kahverengi biseyler kaplı.
  ***
  İrem Hanım siklameninizi ağustos sonuna kadar dinlendirin. Yukarda gereken her türlü açıklama madde madde yazılı. Tohum ise fondık kadar meyveler içinde birkaç küçük tohum olarak oluşuyor. Sayıları 8 ila 25 arasında değişebilir. Meyveler kuruyunca o tohumları alıp eylül sonunda ekebilirsiniz.

 167. Onur, İstanbul dedi ki:

  Merhaba ben siklamen soğanı almak istiyorum. Saksıda hazır değil, soğan halinde satan bir yer varsa gidip soğan halinde satın alıp toprağını felan kendim hazırlamak istiyorum. Eğer bildiğiniz bi yer varsa yazabilir misiniz?
  ***
  Ben de bu şekilde çok aradım ama bulduğum siklamen yumruları hep yabani çıktı. Bizim insanlarımızın %99’u haram kazanca, insanları aldatmaya çok meyilli. Türkiye adeta hırsızlar ülkesi. Her konuda böyle. Almanya’da veya Hollanda’da akrabalarınız varsa onlara söyleyin ambalajlı satılan siklamen yumrularından bulup size getirsinler. Ağustos ayında bulup ekmeniz daha iyi olur. Şimdi zamanı değil.

 168. Onur, İstanbul dedi ki:

  Tohumları şimdi ektim. Üstüne hafif toprak attım. Ne zamana çimlenirler?
  ***
  On güne kalmaz sanıyorum.

 169. Robin, Antalya dedi ki:

  Ben yabani siklamen bitkisinin yumrusunu nerden temin edebilirim acaba? İlaç olarak kullanacağım için yabani olması gerekir. Genelde nerde yetişiyor? Hangi bölgede hangi aylarda bulunur?
  ***
  Deniz seviyesinden biraz yüksek ve ormanlık veya çalılık yerlere gitmelisiniz. Oralarda taşlık, kayalıklı yerlerde, taşların kayaların diplerinde arayın. Şu günlerde yapraklı ve çiçekli olarak görünürler. Yaz aylarında yaprakları kurur bulamazsınız.

 170. Elif, iskenderun dedi ki:

  Yeni siklemen aldım. Beyaz çiçegi vardı. Vitamin verdim ama çürüdü. Yumru çok pis kotuyor. Çürümesine vitamin sebep olmuş mudur?
  ***
  Dozaj fazla olunca evet yumruyu çürütüyor. Ama bir de evlerde yaşayamıyorlar. Kesinlikle daima dışarda tutulması lazım.

 171. Sony, Ankara dedi ki:

  Ben geçen sene kışın ilk siklamenimi aldım.Çicekleri solup dinlenme dönemine girdiğinde sökmedim.Bu sene yine çok sağlıklı yeniden çiçeklenmeye başladı.Yumrusu iri bir greyfurt kadar ve üç farklı yerinde yaprak kümeleri var,yazın yumrusunu bölerek çoğaltmak istiyorum.Sizce bitkime zarar verirmiyim?
  Bölme işlemini nasıl yapmalıyım?
  ***
  Hiç bölmeyin. Özel ilaçlar gerekiyor. Yoksa virüsler ve bakteriler çürütür.

 172. Asiye, Afyon dedi ki:

  Benim çok güzel bir sıklamenim var. Çok sağlıklı görünüyor. Çiçek açıyor sürekli. Ancak bugün sularken yumrusunda iki geniş çatlak gördüm. Hastalık mı acaba? Ne yapmalıyım?
  ***
  Hastalık değil. Yeni oluşmuşlarsa sularken çatlakları ıslatmamaya bir ay kadar dikkat edin. Zamanla kesik gibi olan çatlakların yüzeylerinde koruyucu tabaka oluşur. Ayrıca eğer bakımını doğru yaparsanız zamanla yumru biraz daha büyüyerek çatlak kısımlar dışa doğru itilir Yani yumru merkez iç kısımdan büyür ve çatlak içe doğru ilerlemez.

 173. Seray, Bursa dedi ki:

  Eylül ayında hediye olarak getirilen fuşya rengindeki siklamenim bir hafta on gün sonra çiçeklerini döktü. Üç güne bir sulamaya devam ettim. Yaklaşık 5 aydır bol bol yapraklı ama hiç çiçek açmadı. 15 gun önce Çiçek filizi gördüm. Şu an 3 tane var. Çiçeklerini nasıl çoğaltabilirim? Mutfakta camdan biraz uzakta öğleden sonra 2 ye kadar güneş alıyor.
  ***
  Bunun için yapılacak bir şey yok. Gerektiği gibi bakımını yaparsanız yılda bir defa bol çiçeklenmelerde bulunur. Ev ortamlarında yaşaması çok zor ama sizinki yerini sevmiş. Yerini hiç değiştirmeyin.

 174. Cüneyt, İzmir dedi ki:

  Benim siklamenim yaprakları çok büyük yaklaşık on 15cm. 50 tane çiçek açtı. 20 tanesini iki hafta önce tohum için bıraktım. Oları keseyim mi yoksa kalsın mı? Meyveler yavaştan çıkıyor.
  ***
  Bir meyve ortalama 15 tohum yapar. İhtiyacınız kadar meyve oluşmasına izin verin diğerlerini kesin ki boş yere kuvvet harcamasınlar.

 175. Zeliş, Adıyaman dedi ki:

  Ben siklamenlerimin besin zamanını geçirmişim galiba. Yaprakları sararmaya başladı. Sanırım dinlenmeye gecti. Bundan sonra ne yapmalıyım?
  ***
  Evet şimdi dinlenmeye geçmiş. Yeni filizlerin çıkması her an olabilir. Zamanı kesin değil. Yukardaki bilgilere göre bakımını yapın.

 176. Zeliş, Adıyaman dedi ki:

  Yaprakları kuruyunca toprağını ya da saksısını değiştirmem gerekir mi yoksa tamamen kendi haline mi bırakmalıyım?
  ***
  Bugünlerde, yapraklar kurumamışsa bile, ama uykuya girmişse yani hiçbir yeni gelişim olmuyorsa, önce toprak kuruyana kadar bekleyin. Sonra sökün. köklerinin fazlasını kesip yeni hazırladığınız toprağa dikin ama sulamayın. Bu sırada en rüzgarlı yer neresi ise orada tutun. Toprak kupkuru oldukça az miktar su ile sulayın. İki hafta geçince tekrar eski yerine veya en sağlıklı geliştiği yere alın. Yeni filizler görünene kadar sulamaya bu şekilde devam edin. Yeni filizler çıkınca normal sulamaya geçin.

 177. Gökşen, Ankara dedi ki:

  Tebrik ve teşekkürlerimi iletmek istedim. Siteniz bir harika! Tüm bitkiler hakkında en sağlıklı bilgileri hep burdan alıyorum. Diğerlerinin hemen hepsinde hep aynı şeyler yazıyor. Hatta neredeyse her çiçek için de aynı tavsiyeler veriliyor. Ve üstelik sorulan sorulara bıkmadan usanmadan cevap yazmışsınız! Helal olsun diyorum. Benim yaklaşık 40 tane çiçeğim var. Çoğu kaktüs. İkisi sıklamen. Biri 2 yıllık diğerini geçen kasımda almıştım. Cam balkonda duruyorlar. Balkonum kışın buzzz gibi ve camların arasından sürekli estiriyor. Ama onlar bütün kış deli gibi çiçek açıyorlar. Gelen giden şaşırıp kalıyor. Yani diyeceğim o ki kesinlikle haklısınız. Bu bitki soğuğuda esintiyi de seviyor!

 178. Hakk, İstanbul dedi ki:

  1 hafta önce aldığım ufak boyuttaki siklamenleri balkon demirine astım(dışarı doğru bakıyorlar). Balkonun önü epey açık. Güneşli günlerde epey güneş alıyorlar. Çiçeklerinin bazıları deforme oluyor. Sapları büyük olanlar ise aşağı doğru başını büküyor. İlk başlarda susuzluktan zannettim ama toprağı nemli olduğu zamanlarda da bu oldu. O zaman direkt güneşten oluyor diye düşündüm. Balkon demirinde geniş saksıda oldukları için pek alternatif yerleri yok. Bu konuda tavsiyelerinizi bekliyorum.
  ***
  Çiçekler solduklarında ya cansızlaşır pişmiş gibi olurlar ya da eğer polenleşme oldu ise tohum vermek için meyve oluşturmaya başlarlar. Yani bu her iki durum normaldir. Pişmiş gibi olanları makasla kesip ayırın. Meyve yapacak olanları ise eğer tohum istiyorsanız sadece bir veya ikisinin meyve olmasına izin verin diğerlerini kesip atın ki boş yere bünye güç kaybetmesin.

 179. Fahriye, İzmir dedi ki:

  Esim bana bir ay once bir siklamen cicegi aldi baya buyuk ve ustu kokulu ciceklerle doluydu ben onu mutfak masasina koydum. Mutfagimda kalorifer yanmiyor. Onbesinci gunde yapraklari soldu ciceklerde boyunlarini bukup sanki yanik gibi olup bozuldu ve kurudular ben topragi kurudukca az az suladim. Cok suladim curudu sandim.simdi pencere onune seffaf camin arkasina koydum neyapmam lazim.bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Dışarda tutun. Şimdi maden yapraklar gitti artık pek su istemez yani toprak kupkuru kalmadıkça sulamayın. Ne zaman yumru üzerinde yeni filizler görürseniz o zaman normal sulamaya dönün.

 180. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Gecen yıldan yazın dinlenen sklamenimi sonbahar basında sulamaya basladım. Simdi sadece orta boy yaprakları var ne zaman ciceklenir ki kış ortasındayiz. Sadece gece kapalı olan balkonumdalar. Yeni aldıgim cok guzel ama o açmadi.
  ***
  Ben de Didim’deyim. Bahçeye dikili siklamenim yaz ortasında 35-40 derece sıcaklara rağmen bol bol çiçek açmaya başlamıştı. Bu yeni tip süs siklamenleri doğal siklamenler gibi değil yani yazın susuz bırakıp dinlendirmeye çalışmayın.

 181. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Ama dinlenmeye gectigi belliydi. Bu yaz sulamaya devam mi edeyim yani. Gecen yildan olan sonbahardan beri hala yaprak, cicigimiz yok.. Gelisim yavas, bu gidisle bahara kadar anca cicek olacak.
  ***
  Doğal tür olmayan yani hibrit süs siklamenlerinin ne zaman dinlenmeye geçeceği ne zaman aktifleşeceği belli olmuyor. Hiçbir zaman tamamen susuz bırakmaya gelmezler. Susuz bıraksanız bile gözünüz üstünde olmalı. Çünkü susuzken bile herhangi bir zamanda yeni filizler çıkarmaya başlar. O zaman tekrar sulamaya başlamazsanız o filizler kurur ve siklamen bir hayli güçten düşer. Tekrar toparlanması bir hayli uzun sürer.

 182. Hanife, İstanbul dedi ki:

  Siklamen bitkim yeni filizler veriyor. Eski yapraklarını kesmeli miyim?
  ***
  Sararsalar bile kesmeyin. İyice kötüleştiklerinde ya da haşlanmış gibi olurlarsa kesin.

 183. Zübeyde, Ankara dedi ki:

  Cam balkonumdaki -geçtiğimiz yıl aldığım- sıklamenim hiç çiçeksiz kalmadı. Her daim 20 ye yakın çiçek var üzerinde. Geçtiğimiz ay saksısını büyüttüm. Toprağını yeniledim ve büyük yapraklarını budadım sadece. Onun haricinde sadece suladım. Nadiren bitki besini verdim. İlk yazına girecek bu evde. Neler olacak bakalım. Son zamanlar farkettim tomurcuğa da benzeyen yumrular vermiş 3 dalından. Sanki tomurcuk açamamış yumrulanmış gibi. Vişne büyüklüğünde meşe palamudu görünümünde. Tepesinde ufacık igne gibi bir cikinti var. Onlar meyve olabilir mi?
  ***
  Evet meyve. Her bir meyve içinde birkaç tohum oluşur. Meyveler kendiliğinden kuruduktan sonra tohumlar olgunlaşmış demektir. Ağustostan itibaren yaz sonunda veya sonbaharda tohumları ekebilirsiniz. İstemiyorsanız o meyveleri şimdi yok edin ki boş yere güç harcamasınlar.

 184. Ayca, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 6 aydır baktığım siklamenim ben yokken 2-3 gün boyunca kuzeye bakan balkonda kalmış. Direkt güneş ışığı almış ve hiç sulanmamış. Bulduğumda toprağı kupkuruydu, kenarları saksıdan ayrılmıştı. Bazı yaprakların sapları yumuşamış ve dalları hafif kararmıştı. Çiçeğinin dalı da aynı şekilde kararmıştı ancak çiçekte herhangi bi değişiklik yoktu oldukça canlı ve güçlüydü. Solmakta olan diğer çiçek tamamen solmuştu sadece. Yeni yeni tomurcukları vardı, onları kontrol ettim hafif boyunlarını bükmüşlerdi ama diriydiler. Yapraklarda genel bi yumuşaklık vardı. Hemen gölge olan balkona götürdüm ve suladım ama ne olacağı konusunda tedirginim. Nasıl bir bakım izlemeliyim? Geç kalmış olabilir miyim? Yeni filizleri açsın istiyorum.
  ***
  Ayça Hanım anlattığınıza göre sadece kısa süre susuz kalmış. Sulayınca en fazla bir gün içinde düzelir. Güneşe hiç alışık değilse belki biraz güneş yanığı olabilir. O da önemli bir şey değil.

 185. Semih Atik İstanbul dedi ki:

  Evime temizliğe gelen bayan her gelişinde bir maşrapa şebeke suyunu sıklamenlerime boca etmiş. Üstelik ocak ayından marta kadar. Bende dikkat etmemişim.”Ne yapayım siz bunlara hiç su dökmüyorsunuz yazıktır diye döktüm”diyor. Tabi çiçek bozulmaya başlayınca farkettim. Nisan gibi hiç çiçek ve yaprak kalmadı. Bakıma aldım. Şimdi kendini topladı ve şu anda iki çiçek açtı. Fakat bu erken değil mi? Ekimde açmaya başlaması gerekmez miydi? Hibrit olduğu için mi şimdi açtı yoksa yanlış sulama nedeniyle nisanda dinlenmeye aldım ondan mı? Şimdi açarsa çiçekler ekim kasım arasında biterse kışın ortasında dinlenmeye almak zorunda kalacağım. Halbuki yazın sıcak günlerinde dinlenmeye almalıydım. Böyle olursa çiçeğin düzeni bozulmaz mı? Yoksa yukarıda da dediğim gibi hibrit tür olduğundan mı böyle zamansız açmaya başladı? Açmaya başladığı için bitki besini vermeyi de bıraktım. Birde benim toprakta koyun gübresi yok fakat çok kaliteli bir humuslu toprak var. Yine de koyun gübresi gerekir mi? Gerekirse bir daha söküp koyun gübresi karştırmak doğru olmayacağından ufalanmış koyun gübresini toprağın üzerine serpsem olur mu?
  ***
  Yukarıdaki bilgileri tekrar baştan aşağı yenilemem lazım. Çünkü bilgiler karışık ve kafa karıştırıcı sanıyorum. Siklamenleri dinlenmeye almak şöyle: Yeni gelişimler olur. Çiçekler ve yapraklar gelişir. Sonra genelde yeni yaprak çıkmaz olur ve çiçek tomurcukları yenileri gelmeden aça aça sonunda çiçekler tükenir sadece yapraklar kalır. Böylece siklamen dinlenmeye girmiştir. Meyve oluşuyorsa onları makasla kesmelisiniz ki boşa güç tüketmesinler. Yeni gelişimler yok, çiçekler de bitti.. İşte o zaman -yılın hangi ayı olursa olsun- dinlenme zamanıdır. Toprak adamakıllı kurudukça az miktarda su ile sulayın. Hiç sulamasanız da olur gerçi fakat bunu tavsiye etmiyorum. Zira dinlenme dönemi eğer susuz bırakmazsanız gücüne güç katma dönemidir aynı zamanda. Çünkü mevcut yapraklar fotosentez yaparak yumru sonraki gelişim dönemi için güzelce yapılanmaktadır. Hiç sulamasanız bile siklamenler aniden aktifleşebiliyor. İşte o zaman sulama miktarını ve sıklığını üç hafta içinde yavaş yavaş normale çevirin. Dediğim gibi yılın ne zamanı olursa olsun hiç farketmiyor. Tamamen doğal has türler başka, süs bitkisi olarak kullanılan siklamenler başka. Süs siklamenleri dinlenmeye girmeleri açısından belki Adana gibi Antalya gibi yazları çok sıcak olan yerlerde doğal yabani siklamenler gibi hareket edebilirler. Diğer yerlerde, hatta burada Didim’de bile asla belirli bir zamanları yok. Gübreye gelince: Kesinlikle gerekmiyor. Toprağın iyi olduğundan eminseniz gübre veya bitki besini vermeyin. Zaten siklamenlere bitki besini riskli. Doğal gübreler ise bu zamanda gerçek doğal olamıyorlar. Ayrıca yanmış mı yani gübrenin fermantasyonu, çürümesi ve ayrışması gibi aşamaları gerektiği gibi gerçekleşmiş mi bundan da emin olmak lazım. Yoksa fayda değil zarar veriyorlar. Gübrenizin yanmış gübre olduğundan eminseniz şimdi değil çiçekleri azaldığında, son birkaç çiçek kaldığında yani dinlenmeye girerken o zaman toprak yüzeyine ince bir tabaka halinde yayın.

 186. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Üç yıllık siklamen çiçeğim burada yazan her şeyi yaptığım halde geçen yıl da bu yıl da sadece yaprak verdi. Çiçek açmıyor. Şimdi 10 yaprak var. Açması için ne lazım? Balkonda sabah güneşi alıyor.
  ***
  Süs siklamenleri doğal-yabani siklamenler gibi değil. Yani yaz dinlenmesine zorlamayacaksınız. Didim’de geçen yıl bu zamanda alıp bahçeye diktiğim siklamenler ilkbahara kadar çiçeklerini bitirmişti. Havalar iyice ısınınca tekrar gelişime başladılar. Haziranda tomurcuklarla doldular. Temmuz başında şahane bir şekilde çiçeklenmeye başlamışlardı ki kendi yaptığım gübre şerbetinden verince hemen çürüdüler. Neyse yani her zaman gözünüz üstünde olsun. Hiç yeni gelişim yokken toprak iyice kurudukça sulayın. Yeni gelişimlere başlarsa normal sulamaya geçin. Yaz ayları olsa bile. Siz onu takip edin gereğini yapın. Böylece mutlaka çiçek açacaktır. Benim hatama düşüp gübre vermeye kalkmayın. Yanmış gübre diye satılan hayvan gübreleri bile artık güvenilir değil maalesef.

 187. Begüm, Hatay dedi ki:

  Merhaba. Ben otobüsteyken şoförün ani fren yapması sebebiyle sıklameni elimden düşürdüm. Saksı ters düştüğü için de bütün yapraklar ezildi. ne yapabilirim? eski haline döner mi?
  ***
  Yeniden gelişim götermesi lazım. Birkaç ay sabredeceksiniz. Sürekli dışarıda açık havada tutun.

 188. Nazilli, Kezban dedi ki:

  Bu yıl aldığım siklamenimim tatlı bir pembe rengi vardı. Alt kısımları koyuydu. Pembe rengi beyaza döndü. Saksı toprak aynı. Dışarıda ve sabah güneşi alıyor. Niye böyle oldu? Tekrar pembeye dönmesi mümkün mü?
  ***
  Bilmiyorum. Ancak tahmin yürütebilirim. Birincisi, sizin orada artık geceleri fazla serin olduğundan dolayı böyledir. Daha sıcak zamanlarda açacağı çiçekleri yine renkli olur (bazı bitkilerde mevsimden mevsime çiçek rengi farklılaşabiliyor -en çok afrika menekşelerinde görmüşümdür). İkincisi, muhtemelen bir tür renklendirici madde ile sulamışlardır. O sebeple çiçekler renklenmiş olabilir ama aslen beyaz çiçeklidir.

 189. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Verdiginiz bilgilere güveniyor ve takip ediyorum. Sosyal medya uzerinden sorulara sizi adres gosteriyorum. Facebook, twiter linkiniz (ciceklere yonelik tabi) varsa takip etmek isterim. Sorum şu aldıgımda hepsi bir arada demet gibi acan sklemen. Cicegi kuculerek dagınık ve az açıyor. Daha onceki sorumda oldugu gibi rengi de degisti. Sebep ve cozum var mıdır?
  ***
  Soğuyan hava şartlarından dolayı yerini sevmemiştir diye düşünüyorum. Kışın ancak güney cephede güneşten ısınabilmeleri şartıyla güzelce çiçeklenirler. Sabredin mayıs ayında canlanır. Mayıs ortasından itibaren daha az güneş almalı. Twitter yok da facebook var. Sadece bitkilerle ilgili.
  Şu benim facebook hesabım: https://www.facebook.com/erdal.yuksel.750
  Şu da yine bana ait bir sayfa: https://www.facebook.com/ErdalDidim

 190. Ayşegül, Bursa dedi ki:

  Ben bu çiçeği bugün aldım nası bakılacak bilmiyorum. Salon gayet serin. Burada dursa olur mu? Pembe pembe çiçekleri var ölmesin.
  ***
  Evet serin odalarda bozulmuyor. Tam pencere kenarına koyun ki ışıksız kalmasın.

 191. Berna, İzmir dedi ki:

  Siklamen alıp direkt bahçeme toprağa dikmek istiyorum. Yazın yarı gölge ağaç altına gelecek şekilde dikerim. Doğru mu olur? Kışın dolu da kar da oluyor kısa süreli..
  ***
  Evet çok iyi olur. Ağacın dalları dolu yağışının zararlarını engeller. Didim’de denemiştim. Burada kışın çok ağır yağmurlar yağar. Yazın akşamları az güneş alan yerde kışı sağ salim atlatmış ve hem de temmuzda gayet güzel yeniden birsürü çiçek tomurcukları uzatmıştı. Sonra verdiğim bir gübre yüzünden birçok bitkilerim gibi onlar da zehirlenip öldüler. Gübre verecekseniz hiç vermeyin daha iyi. Ya da solucan gübresi veya kestane gübresi verin.

 192. Ayşegül, Elazığ dedi ki:

  Siklemen alalı iki ay oldu. Kuzey tarafta cam önünde bakıyorum. Sık sık camı açıp hava almasını sağlıyorum. Gayet güzel gelişti. Ancak üç dört gündür yapraklarında kahverengi nokta nokta küçük yapışkan şeyler oluştu. Neden olmuş olabilir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Yapışkanlık bitki bitlerinin tahribatlarıyla oluşuyor. Daha sonra oralarda mantar hastalıkları gelişir. İlaçlamanız lazım. Önce en kötü yaprakları kesip atın. Diğerlerini sirkeye bandığınız pamuk ile silin. Bulabilirseniz bitki bitleri için ilaçlar vardır. En kolay yolu ondan kullanmaktır.

 193. Şeyma, İstanbul dedi ki:

  Bize de iki tane siklamen hediye geldi. B haliyle mi onları balkonumuza almalıyım yoksa verdiğiniz ölçülere göre hazırladığım saksılara kökleri incitmeden yerleştirebilir miyim? Tavsiyeniz ne olur?
  ***
  İki ay önce ben şöyle yaptım: Aldığımda toprağı içi boşluklu çürüntü gibi son derece seyrek yapılı bir şeydi. Saksıdan kalıp halde çıkardım. Kendi hazırladığım doğal arazi toprağı vesaire karışım doldurduğum saksıya yerleştirip kenarlardan ve üstte yeni sağlıklı toprağı parmaklarımla itekleyerek o kalıbın içerisine biraz geçişmesini sağladım. Biraz da bastırdım. İki ay sonra şimdi gayet güzel bir şekilde o günlerdeki küçük tomurcuklar aldığım günlerdeki çiçeklere göre daha irice açıyorlar. Aynısını yapmanızı tavsiye ederim. Burada Didim’de soğuk hiç zarar vermiyor ama İstanbul’da belki -6C derece gibi soğuklar olursa o günlerde üstlerine naylon geçirin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)