Sardunya, Pelargonium

Sardunya türlerinin çoğunluğu çiçeği için yetiştirilir. En iyi Akdeniz iklimine uyumludur. Burada sardunyaların genel bakımı, yetiştirilmesi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Sardunya çiçeğiSardunya deyince eskiden ilk akla gelen şey yaprakları hafif tüylü, boyu budanmazsa bir metreyi geçen, Hava sıcaklığı uygun oldukça bütün yıl aralıksız çiçek açabilen süs bitkisi idi. Şimdi boyu dışında hiçbir farkı olmayan bodur sardunyalar daha yaygın.

Başlıca özellikleri

Itır, ceylangözü, sakız sardunyası, klasik ve bodur sardunyalar tümü Geraniaceae (Turnagagasıgiller) familyasının Pelargonium (Sardunya) cinsinin çeşitli türleridir. Çoğunluk türlerin anavatanı Güney Afrika olduğu halde sonradan getirildikleri Akdeniz ülkelerine tam uyum sağlayabilmişler, zamanla Akdeniz ülkelerinin kıyı kesimlerinin sembolik süs bitkilerinden olmuşlar.

Kışa dayanıklılıkları

İstanbul’daki uzun yıllara dayanan gözlemlerime göre tüm türler kışın kuzeyli yönlerden direkt rüzgar almazlarsa -5C dereceye kadar soğuğa rahat dayanabiliyorlar. Birçok evin güneye bakan cephelerinde kış boyunca çiçek açmaya devam eden sardunyalar her zaman görürüm. Itırlar ve ceylangözü sardunyaları ise özellikleri gereği sadece ilkbaharda çiçeklenir, onlar da aynı yerlerde kışı sağ salim atlatırlar.

Aşağıda en bilinen sardunya türlerine değindim. Itır (») ayrı bir sayfanın konusu olduğu için burada bahsetmedim.

Klasik ve bodur sardunyalar (Pelargonium hortorum)

Bodur sardunya

Bodur sardunya

Klasik sardunya

Klasik sardunya

Eskiden daha yaygın olan klasik sardunyadan türetilen bodur kültivarlar tamamıyla aynı türdür – aynı türün hep kısa boylu kalan ve hiç durmadan çiçek açma özelliğine sahip kültivarları. Şimdi ticari olarak sadece bodurların üretimi yapılmakta. Klasik ve bodur sardunyalar sarı, siyah, gri, yeşil renklerin dışında her renkten çiçek açarlar. Benekli ve ebruli çeşitleri bile var. Ayırca çiçekleri çeşitlerine göre yalınkat ve katmerli olabiliyor.

İklim şartları elverdiğince bütün yıl durmadan çiçek açabilirler. Bodur sardunyalar aşırı çok çiçeklenir. Bazen çiçeklerden yapraklar görünmez olur. Boyları 40cm’yi geçemez. Klasik sardunyalar ise 2 metreye kadar yükselebilir.

Eğer özenli bakım yapabilirseniz klasik sardunyalar yabana atılmayacak değerli bitkilerdendir. Isı, esinti, güneş şartlarının uygunluğuna göre bütün yıl çiçeklenirler. Boyunu istediğiniz düzeyde tutabilirsiniz. Bunların dalları çok güçlü olsa bile yarım metreyi geçtiklerinden dik durmaları zor olur. Saksıya bir değnek saplayarak dalları desteklemelisiniz.

Bodur sardunyalar yaz sıcakları şiddetli olunca çok kötü etkilenir. Klasikler daha dayanıklıdır, aşırı sıcak olabilen memleketlerde yazın gelişime ara verip dinlenirler. Bodurlar yaz sıcağına göre savunma mekanizması geliştirmeye çalışarak yapraklarını küçültür, çiçeklenmeye devam etmeye çalışır. Yazın büyük yapraklar kurur gider nohut tanesi kadar küçük yapraklar çıkarır. Çiçeklerinin hiçbir gösterişliliği kalmadığı gibi tomurcuklar gelişemeden kurur. Mini yapraklar sonbaharda bozulup dökülürken yeni gelişen yapraklar olması gerektiği gibi büyük olur. Kışın toparlanır. Yaz sıcaklarında yapılacak şey dinlenmeleri gerektiğini bilip endişelenmemektir. Bozuldu diye atmamalısınız.

Ceylangözü (canan)

Ceylangözü (canan)

Ceylangözü sardunya (Regal geranium)

Gerçek bir tür değil, hibrittir. Bu sardunyalara Ege’nin bazı yerlerinde kısaca Canan denir. Sadece ilkbaharda çiçeklenirler. Yaz sıcaklarına iyi dayanmakla birlikte dinlenmeye çekilir gelişime ara verirler. Yaprakları sert, yaprak kenarları dişlidir. Çiçekleri hercai menekşeleri kadar büyük olur. Bazı çeşitleri açelyalara çok benzer şekilde çiçeklenir. Ayrıntılı bakım bilgileri için bakınız: » Ceylangözü sardunyası.

Sakız sardunyası

Sakız sardunyası

Sakız sardunyası (Pelargonium peltatum)

Daha çok sarkıcı sardunya denir. Sıcağa diğerlerinden daha uyumludur. Dalları incecik, oldukça esnek ama çok dayanıklı ve uzun ömürlü olur. Yapraklar tüysüz, parlak, klasik sardunyalara göre daha küçük. İki metreden fazla uzayabilirler, bu da birkaç yılı bulur. Sakız sardunyası her çiçeklendiğinde biraz dinlenir, sonra yeni dip ve yan dallar çıkararak tekrar çiçeklenir sonra yine aynı şey.. hep böyle devam eder. Bütün yıl çiçek açar durur. Dip ve yan dalların bazıları kurur bazıları dinlene dinlene uzamaya devam eder.

Sardunyaları yetiştirme şartları

Itır, klasik, sakız ve ceylangözü, hangi sardunya olursa olsun, günde en az 4 saat direkt güneş almalı. Bu şartla evde de yetiştirilebilirler (ancak evde yeri mutlaka esintili olmalı, açık pencereden üzerine rüzgar gelebilmeli). Eğer güneş az olursa evlerde gece gündüz ısı farkı pek olmadığından dolayı cılız, kof, sağlıksız gelişim göstereceklerdir. Dışarda günde iki saat güneş bile alsalar gayet güzel gelişirler. Kışın sıfırın altındaki ısı derecesinde kuzeyli rüzgarlar sardunyaları öldürür. Buna dikkat edin.

Toprak: Poşetlerde satılan topraklarda da olur ama pek sevmezler. Gerçek topraklar sardunyalara daha iyidir (özellikle aşırı sıcak memleketlerde gerçek toprakta yetiştirmeye çalışın). Humuslu kara toprak + kırmızı killi toprak + dere kumu + eski koyun gübresi hepsinin eşit oranlarda karışımı sardunyalar için en besleyici ve en sağlıklı toprak olacaktır. Bütün bunları karıştırdıktan sonra karışıma 1/5 oranında ince ponza taşı karıştırmalısınız (kök çürüme riskini sıfırlar).

Saksı: Yazın fazla sıcak olabilen memleketlerde kesinlikle toprak (çömlek) saksı gerekiyor. Aslında her yerde sardunyalara en iyisi budur. Plastik saksıları fazla güneş isteyen bitkilere zararlı olur.

Sulama: Susuzluğa iyi dayanırlar. Bu az sulayın anlamına gelmez. Toprak yüzeyi hafiften kurudukça bol bol su dökün. Kışın ise toprak daha fazla kurudukça sadece yeterli miktarda su ile sulayın.

Yaz sıcaklarında: Klasik ve bodur sardunyalar ile sakız sardunyalarda yaz sıcaklarında yeni yapraklar renksiz çıkabilir. Normal karşılayacaksınız. Klasik sardunyalar yaz ortasında çok sıcak zamanlarda gelişmez dinlenmeye çekilir. Bodur sardunyalar bunu beceremez gelişmeye devam etmeye çalışır. Yapraklar sararır bozulur, yeni yapraklar küçük olur, toprağı güçsüz ise bunlar da pek sağlam kalamazlar. Yeni tomurcukları da sıcağğa dayanamayıp açmadan dökülebilirler. Yapacağınız şey onları bir kenara alıp dinlendirmek. Yaz sıcakları dinerken gençleştirme budaması yapmalısınız.

Budama: Yaz sıcakları dinince (genellikle ağustos ortası) sardunyaları budama zamanıdır. İstediğiniz şekli verecek şekilde budayabilirsiniz. Gençleştirme budaması ise tüm dallar sadece birkaç santim kalacak şekilde kısaltılarak yapılır. Çok faydalıdır. Özellikle bodur sardunyalarda her yıl mutlaka yapılmalıdır. Budadığınız dallardan yeni sardunyalar üretebilirsiniz.

Besin, gübre: Bitki besini gerçek topraklarda pek gerekmiyor: İki – üç yıl aynı toprakta son derece sağlıklı olarak, hiçbir gübreye ihtiyaç duymadan gelişirler. Ama poşet topraklarda belirli bir program dahilinde bitki besini kesinlikle şart. Aşağıdaki gibi.

Sardunyaların gübrelenmesi

Eğer yukardaki gerçek topraklı karışımı uyguluyor ve iki – üç yılda bir defa toprak değiştiriyorsanız bitki besini veya gübre takviyesi hiç gerekmez. Değilse aşağıdaki programa göre bitki besini verin. Besinin niteliği: Ev içi süs bitkileri için hazırlanmış, yarım litrelik şişelerde çiçekçilerde satılanlardan olacak. Bunların üzerinde her sulama suyuna karıştırın yazar. Siz aşağıdaki gibi vermelisiniz.

İlkbahardan haziran ortasına kadar özel sardunya besini verin (bulamazsanız genel amaçlı bitki besini verin). Ağustosun sonundan kış soğuklarına kadar her beş sulamada bir yine besin vermeye devam edin.

Potasyum her sardunya türü için önemlidir. Dalların sapasağlam ve kuvvetli olmasını, yaz sıcağına kış soğuğuna dayanıklı olmasını, çiçek saplarının uzun ve güçlü olmasını, çiçeklenmede kusursuzluğu sağlar. Özel sardunya besini bu sebeple potasyum oranı yüksek hazırlanmıştır. Fakat sırf potasyum gübresi faydası değil zararı olur. Sardunyalarınıza ya özel sardunya besini ya da genel amaçlı bitki besini vermelisiniz.

Çoğaltılması

Çelikle ve tohumla çoğaltabilirsiniz. Hibrit sardunyalar tohum vermez. Melez sardunyalardan tohumla yetiştirilenler farklı çıkabilir. Kültivarlarda ise ya hiç değişklik olmaz, tohumdan aynısı yetişir ya da ufak tefek farklılıklar olabilir. Dolayısıyla her halükarda çelikle sardunya üretmek daha güvenlidir. Hem daha kısa sürer. Suda köklenmeyle çoğaltmaya gelince: Sardunya türleri suda bekletmeyle kolay kolay köklenmez. Toprakta bazen birkaç günde köklenirler, bazen iki haftada. Suda aylarca bekletseniz hiç köklenmezse şaşırmayın.

Çelikle

Klasik ve bodur sardunyalar ile ıtır en kolay çoğaltılan türler. Hem herhangi bir dalla hem taze dalın tepe çeliğiyle çoğaltabilirsiniz. Hatta uzun bir dalı birkaç parçaya bölebilirsiniz. Dal fazlaca odunlaşmış olmamalı. Itırda taze tepe çeliği tutmayabilir, dal biraz daha olgunlaşmış olmalı.

Nisandan kasıma kadar her zaman yapabilirsiniz. Kestiğiniz dalı birkaç saat bekletin kesik yer kurusun. Yapraklarının pörsümesini önemsemeyin. Sonra yeterince nemli toprağa dikin. Bir iki gün sonra sulayın. Sonra bir ay boyunca sadece toprak bir hayli kurudukça sulayın. Bir ayda yeterince köklenmiştir. Normal sulamaya geçebilirsiniz. Henüz köklenmemişken direkt güneşten korumaya gerek yok. Sadece şiddetli yaz sıcakları zamanında ilk iki hafta direkt güneşten korumalısınız.

Ceylangözü sardunyalar pek kolay köklenmez. Mayıs başı ve eylül sonu en uygun zamanlardır. Gerçi diğer zamanlarda da oluyor ama garantisi yok. Son aylarda olgunlaşması tamamlanmış genç yeşil yan dallardan seçin. Havadar, suyu derhal geçiren toprağa dikin. Toprak çok hafiften kurudukça sulayın. Fazla kuru bırakmayın. Yeri güneşli ve rüzgarlı ise köklenmesi daha kolay olur. İki ay dikkatle bakımını yapmalısınız.

Sakız sardunya çeliklerinin köklenmesi özelliği yukardaki iki ayrı sardunyaların ortalaması gibi düşünün. Ona göre yine dalları hemen toprağa dikeceksiniz. İki ay hiç rahatsız etmeyin.

Tohumla

Çelikle üretme çok kolayken tohumla uğraşmak gerekmez. Büyümeleri uzun zaman alır. Tohumla çoğaltma işi melez ya da hibrit sardunya üretiminde yapılır.

Zararlıları, hastalıkları

Bitki bitlerinden mini beyaz sinekler tüm sardunya çeşitlerine dadanır. Kklasik, bodur, sakız sardunyalarında ve ıtırda etkileri pek görülmez, gizli kalırlar, sardunyaları merkezüssü gibi kullanarak diğer bitkilere geçer dururlar. Bitkilerinizi ilaçlarken sardunyalarınızı da mutlaka ilaçlamalısınız. Mini beyaz sinekler ceylangözü sardunyalarında müthiş hızla çoğalır yaprak altlarını bütünüyle kaplarlar. Eğer ilaçlamazsanız birkaç ayda ceylangözünüz ölecektir. İlaçlamak bir defada etkili olmaz: Önce iki günde bir tekrarlayarak bir hafta devam edin. ikinci hafta haftada ikiye düşürün. Sonra haftada bir defa devam edin. Ta ki bitler tamamen yok oluncaya kadar. Böyle tekrarlamak gerekiyor çünkü larvaları yaprak dokularının içinde korunmuşlardır dışarı çıkmaları her birinde farklı farklı günlere rasgelir.

Kök çürümeleri klasik ve bodur sardunyalarda çok sık görülür. Sebepleri en başta köklerin havasız kalacağı kadar ağır sıkı toprak, gerekmediği halde sık sık sulayıp durmak ve hiç kurumayan poşet torf topraklar. Önlem almak için sardunyaları dikmeden önce toprağa dere kumu ve ponza taşı karıştırın. Diğer bir sebep bitkinin güçsüz kalmış, bağışıklık isteminin çökmüş olmasıdır. Bunun sebebi güçsüz toprak kullanmak, esintisiz yerde tutmak, güneşten mahrum etmek, gübre veya bitki besini vermemektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Sardunya, Pelargonium' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hatice Karahan dedi ki:

  Sardunya çiçeğini çok seviyorum çok da maraklıyım. Farklı renkler üretmek istiyorum. Nasıl yapabilirim bilen biri varsa bana mail atsın çok sevinirim teşekkürler.
  ***

  Melez Sardunya Üretmek:

  Amaç elimizdeki sardunyalardan yeni farklı reknli çiçek açan çeşitler üretmek. İki ayrı türün aynı günlerde çiçeklenmesi gerekiyor. Bu ikisini aynı yerde sardunyasız bir ortamda bulundurun. Tohum elde etmek için birini seçin. Buna ana sardunya, diğerine baba sardunya diyelim. Çiçekler demet veya öbek şeklindedir bilirsiniz. Anada sadece bir çiçek öbeği bırakın. Başka dallarda çiçek veya çok yakında açacak tomurcuklar varsa onları da yok edin. Anadaki çiçekler açmadan önce üç veya dört tane tomurcuğunu -en sağlıklı görünenlerini- bırakın, diğerlerini makasla kesin yok edin. Çiçekler yarı açılmışken anında içindeki erkek organları çok ince bir makasla kesin. Sadece dişi organ kalsın. Baba sardunyayı bunun yakınında bulundurun. Bunun bütün çiçekleri kalabilir. Hiçbir zararı yok. Ananın çiçekleri tamamen açınca, baba sardunyanın çiçeğinin polen tozlarının ana sardunyanın çiçeklerindeki dişi organlara bulaşmasını sağlayın (ince bir fırça ile yapabilirsiniz). Böylece ana sardunyanın çiçekleri solarken sivri bir uç gibi tohum oluşturmaya başlar. Artık diğer tomurcuklarının çiçeklenmesinin bu tohumlara bir zararı olmaz. Bu tohumlardan yetiştireceğiniz sardunyalar iki ayrı türün melezi olacaktır.

 2. Ahmet Özsoylu dedi ki:

  Balkonumuzda 16 tane yaklaşık 8 renkte farklı farklı sardunlarımız var. Yalnız bunlardan biri yapraklarını döktükçe dökülen yerlerde 2,5 – 3 cm uzunluklarında ince ve sivri bir şeyler oluşmaya başladı. Sanırım bunlar tohum olsa gerek. Eğer tohum ise lütfen bunları nasıl değerlendirebileceğim yani başka yerde nasıl yetiştirebileceğim konusunda bilgi verir misiniz?
  ***
  Hayatım sardunyalarla geçti diyebilirim. Ne biz ne komşularımız tohumunu almamışızdır. O bahsettiğiniz şeyler tohumdur tamam. Ekseniz büyürler. Ama sardunyalar dallarını kırıp dikmeyle çok daha kolay çoğaltılabiliyor. Tohumla çoğaltma yöntemi genelde yeni çeşitler elde edilmesi için kullanılır.

 3. Ayşe dedi ki:

  Ben de sardunya yetiştirmeye çalıştım ama her seferinde kurudu. Şimdi yine aldım. Camın kenarında güneş alan bir yerde. Ama bir ay içinde yapraklarında sararma başladı. Aldığımdan beri büyüme yok. Saksısını değiştirdim. Kökleri koyu kahve, çürüyor mu diye kafama takıldı. Hala yaşıyor ve çürütürüm diye su vermeye korkuyorum.
  ***
  Her seferinde kurutmanız pek görünen bir şey değil. Evinizde problem var demektir. Ya çok havasız bir eviniz var ya da şimdiye kadar hep güneşten uzakta bulundurup çok da suladınız. En önemli şey esintili havadar ortam ve bol bol güneştir.

 4. Serap dedi ki:

  Tomurcuklar kuruyor.

  Sardunyalarla ilgili birşey sormak için site ararken, burayı buldum. Benim de balkonumda 7 saksı sakız sardunyam var. Yaprakları çok gür ve yeşil ama, tomurcukları açmadan kuruyor. Çok üzülüyorum. Bitki besini aldım, faydası olmadı. Balkonum sabahtan gölge, öğleden sonra güneş alıyor bol miktarda. Ne yapmam lazım, yardımcı olur musunuz? Teşekkürler şimdiden.
  ***
  Azot fazla olup diğer maddeler az demektir. Diğer maddeler gerekiyor. Fosfor, potasyum gibi. Bitki besini alırken içeriğine dikkat edin zira birçoğu sahte veya uydurmasyon şeyler olabiliyor. Belki aldığınız bitki besini yaprak amaçlıdır. Toprağını değiştirseniz çok daha iyi olur.

 5. Özden dedi ki:

  Sardunya ne zaman dikilir?

  Balkonumda yer açıldı ve yeni sardunlar dikmek istiyorum. Sizce en geç ne zaman dikmek gerekiyor? Ayrıca kışın balkonum çok rüzgar ve yağmur alır. Ancak ben mevcut bitkilerimden seneye çoğaltmak istiyorum. Bu durumda mesela bir poşetle kendi seramı yaratarak yetiştirsem olur mu?
  ***
  Sardunyalar akdeniz ikliminde yaz ortasında dinlenir yılın geri kalan kısmında aktiftir. İklim uygunsa her zaman dikilebilir. Kışın soğuktan zarar görür, ölebilir. Kışın soğuk yerde tutabilirsiniz ama don tehlikesine karşı dikkatli olup korumalısınız. Poşetle kendi seramı demekle neyi kastediyorsunuz? Amacınız kış soğuklarından korumaksa bulunduğunuz şehrin havasına göre işe yararlığı değişir.

 6. Sinan dedi ki:

  Polenleşme

  Ben de size Ordu’dan yazıyorum. Ben de bir sardunya tutkunuyum. Size sorum şu yönde olacak: Değişik sardunya çeşitleri elde etmek için dölleme yöntemi anlatmışsınız daha önce; bu polen aktarımını nasıl yapacağız biraz teferruatlı anlatabilir misiniz? Çiçeklere gösterdiğiniz ilgi için de ayrıca teşekkür ederim.
  ***
  Orada anlattığım baba sardunya dediğim sardunyanın çiçeğinin içindeki incecik, uçları tozla kaplı olan şeyler erkek organlardır. O tozlar da polendir. İşte bu tozları ana sardunyanın çiçeğinin içinde ortada uzanan ince şeyin ucuna bulaştırmanız yeterlidir. Bunu ister çiçeklerin dallarını yaklaştırarak yapın, ister baba diye belirlediğimiz sardunyanın çiçeklerini kopararak yapın. Dediğim gibi o tozların gereken yere bulaşması yeterlidir. Doğada bu işi çiçekten çiçeğe dolaşan böcekler bilmeden istemeden yapıyor. Tesadüf gibi: üstlerine polen yapışıyor, sonra başka türün çiçeğine gidiyor polenler bu çiçeğin kendi polenlerinden önce çiçeğin dişi organına yapışıyor böylece melezlenme oluyor çeşitlerin sayısı artıyor. Polenleşme rüzgar etkisiyle de olabiliyor.

 7. Servet Dilşat dedi ki:

  Bitler ve yapışkan sıvı

  Sakız sardunyaları, şekerpare ve petunyalarımda yaprak biti, beyaz sinek ve pamukçuk oluşuyor. İlaçlamama rağmem önleyemedim. Bir de yapraklarda yapışkan bir sıvı oluşuyor. Ne önerirsiniz?
  ***
  Hava akımlarına açık olmayan alanlarda, özellikle camekânlı balkonlarda olan sorunlar. Siz ilaçlamadan sonuç alamadıysanız mutlaka bir defa kullanmışsınızdır. Son kısımdaki sardunya zararlıları kısmında anlattığım gibi ilaçlama belirli bir sisteme göre uzun süreli yapılmalı. Yapışkan sıvı da bitki bitleri yüzünden olur.

 8. Can Armutlu, İstanbul dedi ki:

  Artık mart ayının ortasındayız. Sardunyalarımı açık havaya çıkarabilir miyim? İstanbul Anadolu yakasında oturuyorum. Hala don tehlikesi olabilir mi? Siteyi takip eden arkadaşlara bir haberim var: Bu hafta Bauhaus’a çeşit çeşit sardunyalar, sineryalar, açtırılmış lale, sümbüller, çuhalar, açelyalar ve hercai menekşeler gelmiş. Hem de fiyatları çok uygun. İlgilenler varsa kozyatağı carrefoursa bauhaus’a gidebilirsiniz. Sevgilerimle..

  İstanbul’da hava şartları her an değişebiliyor. Bundan sonra olabilir mi, meteorolojiyi takip etmek lazım. Sardunyalarınızın kış boyunca bulunduğu ortam sıcaksa dışarda don olayı olmasa bile çıkarınca şoka uğrayıp bozulurlar. Nisanın ikinci haftasına kadar bekleyin derim.

 9. Fatoş, Hollanda dedi ki:

  Kışın nasıl korumalıyım?

  Her yil mart sonlarinda bahcemi ve terasimi suslemek icin cesitli turlerde en az 25, 30 tane sardunya aliyorum. Sonbahar sonlarinda hatta 11 aya kadar yasiyorlar ve kuruyorlar. Bu her yil boyle devam ediyor. Ama simdi ogrendim ki sardunyalari kendim de yetistirebilirmisim, nasil oldugunu tam olarak anlamadim yani kisin tum sardunyalari iceri mi alayim? Onlari nasil yasatabilirim? Simdi birkac tane sardunya alsam, celik yontemiyle sardunyalari cogaltip yine tum bahcemi ve terasimi donatabilir miyim? Simdi zamani mi? Bu konuda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim.
  ***
  Sardunyalar soğuktan fena etkilenir. Sıfırın altı derece soğuk fazla uzun sürerse ve fazla şiddetliyse kesinlikle ölürler. Eğer kışın sardunyalarınızı donmaktan koruyabilirseniz çok uzun yıllar yaşarlar. Eve alsanız güneşsizlik ve sıcak yüzünden önce kof sağlıksız gelişme, ardından kök çürümesi riski büyük. Çok soğuk ama dondurucu soğuk olmayan bir yerde bekletseniz bozulmadan bahara kadar dayanırlar. Gerçekte gayet uzun ömürlü bitkilerdir. Çelikleme yoluyla, dalını kırıp ekme yoluyla büyük bir kolaylıkla saydunyalarınızı çoğaltabiirsiniz. Hiçbir sorunu yoktur. Kesinlikle tutarlar. Her zaman yapabilirsiniz ama ortam çok soğuk olmamalı.

 10. The one dedi ki:

  Çiçek yetiştirmeye yeni yeni merak saldım ve sakız sardunya ile başladım. Balkon parapetine astığım 4 adet ince uzun saksıya 4’er adet toplam 16 adet aldım. Ancak okuduğum yazılardaki soğuk olayı gözümü korkuttu. Kışın evin içine almam pek mümkün gözükmüyor çünkü 3 yaşındaki oğlum rahat bırakmayacaktır. Bu durumda 1. ihtimal parapetlerde asılı olarak kışı geçirse ve don yapacağı zamanlar naylonla sarabilirim; 2. ihtimal ise kışın bodruma koyabilirim. Tüm kış bodrumda kalabilir mi? Veya 1. ihtimaldeki gibi koruyabilir miyim çiçeklerimi?
  ***
  Bodrumda bütün kış boyunca karanlık ve sıcak bir yerde bozulabilirler. Galiba istanbuldasınız. Sardunyalarınızı kışın tavuk kümesi gibi yapacağınız içeri soğuk geçirmeyen kalın naylonlarla çevrelenmiş küçük bir barınakta koruyabilirsiniz. Sera muşambaları var bunlardan alın hem içeri ışık geçirir.

 11. Ömer Faruk dedi ki:

  Sakız ve ceylanların daha zor tuttugunu düşüyorum siz ne düşünüyorsunuz?
  ***
  Usule uyarsak sorun olmaz. toprak çok havadar olursa yeri de bir hayli havadar, esintili olursa kolay kökleniyorlar.

 12. Hawin dedi ki:

  Şubat ayındayız ama ben tepe çeliği dikdim. Acaba tutar mı? Dışarıda mı durmalı yoksa içeri mi almalıyım ne dersininiz?
  ***
  Eğer güneş alan bir pencerenin önünde (evin iç tarafında) tutarsanız, toprağı çabuk su geçiren çabuk kuruyan havadar bir topraksa ve toprak nerdeyse kupkuru olmaya yakın kurumadıkça sulamazsanız zamanla köklenir.

 13. Gülce dedi ki:

  İki tane sardunya çeliğini torfa dikmiştim ikisi de tutmuş. Ama torfun yüzeyinde siyah sinek gibi ama çok küçük böcekler var. Ne tavsiye edersiniz? Sabunlu suyla felan geçer mi?
  ***
  O böceklerin sardunyaya hiçbir zararı olmaz. Toprak üst yüzeyi kurumadıkça sulamazsanız birkaç günde kaybolurlar.

 14. Türkan dedi ki:

  Benim sorum ceylan sardunya hakkında olacak. Ceylanlarım bol çiçek verdiler fakat yeni gelen tomurcuklar açmadan kuruyor. Ne yapmalıyım? Ceylanları kışın nasıl korumalıyız? Ceylanların çiçeklenme dönemi kısa mı oluyor? Hangi aya kadar çiçek açarlar?
  ***
  Tekrar tekrar tomurcuk verdiğinden emin misiniz? İlkbaharda tomurcuklanır çiçek açarlar sonra bir daha tomurcuklanma olmaz. Olsa bile havalar ısındıkça bozulmaları normaldir.

 15. Salih İncel dedi ki:

  Yaklasık 10 tane büyük saksıda sardunyam var. Haftada iki kez her saksıya aynı mıktarda su verıyorum. Sulama sizce uygun mu? Sardunyalar öglene kadar günes görüyor ögleden sonra gölgede kalıyolar. Sizce bu ışık yeterli olur mu?
  ***
  Toprağı yarı yarıya kuruduğu zaman sularsanız daha iyi olur. Öğleye kadar güneş eğer direkt geliyorsa yeterli.

 16. Raziye dedi ki:

  Üç saksı sardunyam var. Evimi taşımadan önce balkonumda çok güzellerdi. Fakat taşındığım ev 1. katta. Bu eve geldiğimden beri sardunyam çiçek açmıyor ve yaprakları sararıyor. Sardunyalarım yalnızca sabah güneşi alan balkonumda. Başka da güneş alan balkonum yok. Ne yapmam gerekiyor? Kuruyacaklar diye de çok korkuyorum.
  ***
  Sabah güneşi direkt geliyorsa ve en az 2 saat sürüyorsa çiçek açmamasının sebebi gıdasız kalmış olmasıdır. Toprak değiştirmekle veya besin kullanmakla düzelirler.

 17. Nilüfer dedi ki:

  Sardunyaların daha iri ve bol çiçek açması için hangi gübre verilir?

  Evdeki sardunyalarım çok cansız ve çiçekleri çok küçük.
  ***
  Eğer evde yetiştiriyorsanız, esinti yoksa fotosentez aksıyor bu da gelişimi, özellikle de çiçek gelişimini kötü etkiler. Hem esinti hem direkt güneş lazım. Bu şartlar uygunsa genel amaçlı bitki besini veya orkide besini vermelisiniz.

 18. Mehtap, Diyarbakır dedi ki:

  Bugün bana iki tane canan sardunya geldi. Ben canan sardunyanın özelliklerini merak ediyorum. Çiçeklenme süresi ne kadardır, ev içinde doğuya bakan pencere kenarında yetiştirebilir miyim, bir de burası temmuz ağustos gibi fena sıcak oluyor ne yapmalıyım?
  ***
  Sizin orası sıcak oluyorsa doğuya bakan pencere önü daha iyidir. Cananlar sadece ilkbaharda çiçeklenir. Yazdığım bakım bilgilerini okuyup ona göre bakımını yapmalısınız.

 19. Emine Z. -İstanbul dedi ki:

  Ceylanlarım şu anda cok sağlıklı. Üstlerinde gonca dolu. Benim korkum gecen yaz beyaz sinek oldu ne yaptımsa gecmedi. Yine olursa diye korkuyorum. Güllere arap sabununu sulandırıp püskürtme yapıyorum. Ceylanlarıma da yapsam olur mu? Ceylanları sonbaharda budama yapmıştım. Dipden sağlıklı dallar verdi.
  ***
  Evet olur ama yazımın son kısmındaki usule göre devamlı yapmak zorundasınız yoksa kaybolmazlar. Yalnız, ilaçlar çiçek tomurcuklarını bozuyor dikkatli olun tomurcuklara, çiçeklere gelmemeli.

 20. Zeynep, Niğde dedi ki:

  Ben de sardunya hastasıyım. Yıllardır evimde yetiştiririm. Fakat budamasını bilmiyorum. Gelişigüzel buduyorum. Şekilsiz oluyorlar. Bunun bir yöntemi var mı? Taze dalları üstten çıkıyor kesip atmaya kıyamıyorum.
  ***
  Eski tip (klasik) sardunyalar böyle gelişir. Budama zamanı ağustos. Tüm dallarını istediğiniz kadar kısaltın.

 21. Elif, -Antalya dedi ki:

  Sakız sardunyasına (balkonda saksıda bulunuyorlar) hangi aralıkla ve ne tür bir sıvı gübre kullanabilirim?
  ***
  Yukarda verdiğim bilgilerdeki gibi devam edin.

 22. Neşe K. -Samsun dedi ki:

  7 yıllık sardunya çiçeklerim var. Bakımlarını düzenli olarak yapıyorum. Fakat iki haftadır üzerlerinde hareket etmeyen beyaz oval böcekler var. Çok fazla ürüyorlar onları çubuk yardımıyla almaya çalıştığımda örümcek ağına benzeyen yapılar bırakıyorlar. Nasıl bir ilaç kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Sudan etkilenmiyorlar.
  ***
  Bitkilere uygun bir ilaç bulup bitler yok olana kadar üç günde bir ilaçlayın.

 23. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar benim balkonumda belki 50 saksıdan fazla sardunyam vardır, hepsi ile bir çocuk gibi tek tek özenle ilgileniyorum. Bazı sardunyalarım belki 15 senelik. Sonbaharda tüm saksıları buduyorum ve bazen taze kısımları alıp fide yapıyorum. Balkonum öğlen 12 veya 1 den akşam güneş batana kadar güneş alıyor, ve açık bir balkon, sulamayı güneş batınca akşam yapıyorum, toprakları kurudukça suluyorum. Çok çiçek açıyorlar. Açık balkon olduğu halde yaz kış hepsi çiçekli oluyor hatta karşı apartmanlardaki hiç tanımadığım komşular bile senin çiçekler plastik mi kışın sürekli çiçekleri var diyorlar. Canlı dediğim zaman şaşırıyorlar, hepsi sardunyalarıma özeniyor. Bende normal sardunya çoğunlukta fakat 4 saksı sakız sardunyası ile 5 saksı da ceylan var. Sakız sardunyaları çok nadirler fakat onları da kumru kuşlarından korumak bir dert oluyor. Kuşlar sadece onların yapraklarını yiyorlar :( Sardunyalarımın hiç birine herhangi bir besin takviyesi yapmıyorum. Sizin de dediğiniz gibi güneş görmeleri yetiyor, fakat bazı sardunyalarım bol güneş görmesinden dolayı mıdır artık bazen nadiren yaprakları haşlanıyor. Sanırım onlar diğerlerine göre farklı cinsler çünkü diğerlerinde öyle bir şey olmuyor, onların bir yaprağı sararsa bile beni çok üzüyor :(
  ***
  Her sardunya çeşidi güneşe dayanıklıdır. Bahsettiğiniz sardunyaların toprağında potasyum eksik o yüzden sıcağa dayanamıyorlar. Tarif ettiğim usule göre bitki besini vermelisiniz ya da topraklarını değiştirmelisiniz.

 24. Mürvet, Ankara dedi ki:

  Ben sardunya hastasıyım herceşit sardunyam var renk renk ama sakız sardunyalarım nazlı sık sık bozuluyor. Bir de koyu mor sardunya bulunur mu?
  ***
  Sardunyalar yazın aşırı sıcaktan rahatsız olabilir normaldir. Sakızlar nazlı değil, dinlene dinlene gelişim gösterirler. Toprak iyi değilse ve bitki besini de vermiyorsanız dinlenme esnasında mevcut yapraklar bozulur ama yakında yeniden gelişmeye başlar. Bunların özelliği böyle. Yaprak bozulmalarında bitki bitlerinin de etkisi olabilir büyüteçle iyice incelemelisiniz. Koyu mor bulunur ama Türkiyeye getirilmiş midir bilemem.

 25. Şahap E. -Kırşehir dedi ki:

  Ceylangözü, ebrulu ve sakız sardunya almak istiyorum nerden alabilirim?
  ***
  Koçtaş gibi yapı marketlerden birinde mutlaka bulabilirsiniz. Ceylangözü sadece ilkbaharda çiçeklendikleri için başka mevsimlerde satmazlar.

 26. Nilüfer, İstanbul dedi ki:

  Sardunyayı dikerken sapını toprağa ne kadar gömmek lazım ve ne kadar sulamak gerek ilk dikişte?
  ***
  Hiç farketmez. Rasgele dikin unutun. Sulaması çoğaltma kısmında anlattığım gibi.

 27. Cevdet, Ankara dedi ki:

  Bende sardunya yetistirmeyi cok seviyorum ama torf aliyorum dediginiz kirmizi ve koyu renkli topragi nereden bulacagim bilmiyorum. Ben sardunyalarima on gunde bir sardunya vitamini veriyorum. Cunki açık, çok gunes alan balkonda ve pilastik saksilarda yetistiriyorum cok cabuk kurudukları icin sik ve bol su istiyorlar. Sakiz sardunyalar inanin alt kat balkonuna kadar uzadilar, bol cicekli tabi uc yillik bitkiler. Herkes bayiliyor ben de onlarla gurur duyuyorum. Normal sardunyalarim da ortanca gibi aciyor. Devamli yetistirdigim icin toprak parasi cok oluyor. Ben dediginiz topragi nereden bulabilirim?
  ***
  Bunlar hiçbir yerde satılmaz. Dağda bayırda kırlık yerlerde bulabilirseniz alırsınız. Normal bir bahçe toprağı bile sardunyalar için yeterli. Bulamazsanız böyle devam edin. Maksat hasıl olmuş gerisi önemli değil. Her yıl toprak değiştirmeyin. Bitki besini vermekle aynı toprakta üç dört yıl idare ederler.

 28. Hulya, Tokat dedi ki:

  Müsaadenizle ben de iki şeyi yinelemek istiyorum. Sardunya için torfa hiç gerek yok bahçe toprağı yeterli. İnek gübresi kesinlikle çok iyi geliyor sardunyalara. Bir de havası nemsiz şehirlerde fazla güneş alınca yaprakları sararıyor. Bunlara dikkat edelim.

 29. Zeynep D. -Bandırma dedi ki:

  Sizin yorumlarınız sayesinde çiçeklerime daha iyi bakar oldum. Bu yıl eş dost biraz da çiçek satan yerleri dolaşmam sayesinde bahçemde büyük kova boyutlu saksılar içinde bol sayıda sardunya, sakız, ceylan gibi çiçeklere sahip oldum. Çiçeklerim yazı çok güzel geçirdiler fakat kışın onları nasıl koruyacağımı bilememek şimdiden beni düşündürmeye başladı. Şu anda bahçede duran çiçeklerimi dondan koruyacak, ışık alabilecek kapalı bir yerim yok. Bahçem de kuzey yöne bakıyor. Bandırma’da alabildiğince rüzgar ve don da oluyor. Acaba bu şartlarda sardunyalarımı korumak için üzerlerini naylonla kapatmam onları bahar aylarına, başlarına birşey gelmeden çıkarmama yeterli olabilir mi? Bu konuda bana bir öneriniz olabilir mi acaba? Selamlar.
  ***
  Polyesterden yapılmış sanıyorum, cam gibi şeffaf brandalar var. İstanbul’da bazı kafelerde gördüm. Kalın naylon gibi. Bundan bulup bir duvara doğru yarı çadır şeklinde bir muhafaza yeri yapabilirsiniz. Sıfırın altında on derece soğuk olsa bile içerisi o kadar soğumaz, rüzgar olmayınca ve içerisi fazlaca nemli olacağı için pek zarar görmezler.

 30. Mehmet D. -Tokat dedi ki:

  Sarı sardunya olur mu?

  Çiçeklerle ilgili faydalı bilgileri paylaştığınız için kutluyorum. Sardunyaları çok seviyorum çiçeği olmadığı zaman bile bitki çok hoş bir koku yayıyor. Bende evde çok değişik renkli ebrulileri de dahil sardunya var. Sarı renkli sardunya var mı? Normal sardunya ceylangözü ya da sakız sardunya farketmez hiç rastlamadım ancak varsa “ya da yetiştirilirse süper olur diye düşünüyorum. Bir de sardunyaların petali çok olanlar yani halk arasında katmerli olanları özellikle çok güzel oluyor. Sarı renkli ile ilgili yanıt bekliyorum selamlar.
  ***
  Sarı çiçek açan sardunyaya son birkaç yıldaki çalışmalarla bir hayli yaklaşılmış. Şimdilik sarıya çalan krem renginde. Tam sarı sardunya elde etmenin siyah gül elde etmek gibi imkansız olduğunu düşünenler var. Ama bence madem şimdi bu renk elde edildi, her çeşit kırmızı tonda sardunyalar da var, o halde sarısının da elde edilmesi mümkündür.

 31. Alper A. -Antalya dedi ki:

  Yaklaşık 3 hafta önce bir sardunya aldım. İlk aldığımda yapraklarının bir kısmı dökülmüştü fakat yaşatabilirim umuduyla aldım. Şu an tüm yaprakları döküldü. Yaklaşık 4 gün arayla suluyorum ve toprağının kuruluğuna dikkat ediyorum. Evim teras katı bolca güneş almakta fakat Antalya’da yaşadığım için özellikle bu aylarda bu yaprak dökülmesine sebep yakıcı güneş olabilir mi? Sitede okuduğum kadarıyla potasyum eksikliği olabilir gibi geldi bana. Bunun için tavsiyeniz var mı? Çiçeğim şu an sadece bedenden ibaret. Henüz mevsim değişmeden tekrar açabilmesi için ne yapmam gerekli?
  ***
  Evde tutmakla hata ediyorsunuz. Akdeniz ikliminde şimdi sardunyaların canlanma zamanı. Açık hava ve devamlı esinti sayesinde canlanacaktır. Kışa doğru çiçek açmaya bile başlar. Sizinkinde sorun sanıyorum yarı gölgeli, özel nemli havalandırmalı bir serada yetiştirilmiş olduğundan dolayı normal havada şoka uğramış. Ana gövde ve kökler çürümezse (bunun için seyrek sulayın) yakında filizlenir. Toprak ıslak kaldıkça sulamayın hiç olmazsa üst yüzeyin kurumasını bekleyin.

 32. Resul, İstanbul dedi ki:

  Sardunyamda yeşil kurtlar var ne yapmalıyım?
  ***
  Yeşil kurtları yumuşak fırça ile gidereceksiniz. En çabuk çözüm bu.

 33. Yurdanur, -İstanbul dedi ki:

  Sardunyalarımın bir tanesinde yeşil tırtıl şeklinde kurtlar vardı, bir önceki soruya verdiğiniz cevaptaki gibi ondaki kurtları temizlemiştim ancak şimdi yanındaki sardunyada aynı şekilde kurtlar var. Bu kurtları da tek tek temizledim ve bu sardunyaları diğer sardunyalardan uzaklaştırdım. Bu kurtlar yapraklarda delikler oluşturdu, çiçeklerde de beyaz lekeler oluşturup kurumaya sebep oldu. Ayrıca yaprak ve çiçekler üzerinde siyah iri taneli toz karabiber gibi bir döküntü kalıyor. Bu kurtlardan nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Siz dediğim gibi devam edin zamanla yok olurlar. Bunların kelebeği gelip yumurta bırakmış olmalı. Siyah taneler ise tırtılların bokları. Yaprakları sık sık kontrol etmelisiniz. Sardunyalarınızı klorlu musluk suyu ile güzelce yıkayın, yıkadıktan sonra üzerinde su damlacıkları kalmasın diye sarsın damlalar dökülsün. İki hafta düzenli devam ederseniz daha sağlıklı geliştiklerini göreceksiniz.

 34. Hülya, Tokat dedi ki:

  Yapraklarının daha gösterişli olması için neler yapılabilir?

  Sardunyanın çiçekleri kadar yapraklarının da görüntüsünü seviyorum. Düzenli sulama ve aşırı güneşten koruma şartıyla bakımlı yapraklara sahip olabiliyorum. Merak ettiğim yaprakların daha canlı, parlak, etli vs olması konusunda hangi kimyasal ya da ev yapımı bakımı uygulayabilirim?
  ***
  Benim tecrübelerime göre, en sağlıklı yapraklar gerçek toprakta oluyor. Daha büyük yapraklar için biraz koyun gübresi katabilirsiniz. Orkide besini verebilirsiniz. Bütün bitkiler en iyi gelişimi stressiz kalmakla gösterebiliyor. Stres, sardunya için, sık sık yerinin ve yönünün değiştirilmesidir, güneşsiz ve havasız kalmasıdır, sulamanın aşırı olmasıdır, veya sulamanın çok düzenli olmasıdır. Arasıra susuz bırakıp toprağı eşeleyin kabartın havalandırın. Biraz daha nem kaybedince bol bol su dökün. Bu durumda kökler toprağın her yerine ulaşmaya çalışır, fazlaca köklenir. Daha çok kök daha çok besin alabilmek demektir. Bu da sardunyaların sırada susuz bırakılmasıyla olur. Köklerin saçaklanması için toprak değiştirdiğiniz zaman yeni toprağa ince ponza taşı karıştırın. Havadar toprakta kökler çok iyi çoğalır. Sardunya yaprakları fazla parlak olmaz. Onun doğası böyle. Parlak yaprak sakız sardunyalarında olur.

 35. Sebahat, Afyonkarahisar dedi ki:

  Belediyenin parka ekmiş olduğu ceylanlardan tepe çelikleri aldım üçü de tuttu. Şimdi büyük bir saksıya geçireceğim. Parkın bulunduğu alan bol rüzgara açık bir tepe, burada kışın eksi yirmilere varan ısıda o çiçekler olur mu? Ben de dışarıda mı bırakmalıyım? Koskoca belediye ekerken herhalde araştırma yaptırmıştır değil mi?
  ***
  Belediyeler uzun ömürlü çiçek açan süs bitkilerini parka eker, iki üç ay sonra söküp atar başka şeyler eker. Siz onların işlerini örnek almayın. Ceylangözü sizin oranın kış soğuklarına kesinlikle dayanamaz.

 36. Deniz A. -Ankara dedi ki:

  Yıllardır çiçeklerle ilgilenirim ancak son iki yıldır sardunyalara daha düşkünüm. Çelikten üreterek, satın alarak bir sürü sardunyaya sahip oldum. Burası nemli bir yer değil ama güneş açısından çok avantajlı bir balkonum var. Neredeyse 12 ay çiçek açıyorlar. Benim sorunum bunların yapraklarının giderek küçülmesi. Satın aldığımda kocaman yeşil yaprakları olanlar bile bir süre sonra minicik yapraklı hale geliyor. Ama her dalın ucu çiçeklerle dolu. Bir ara bütün çiçekleri topladım. Yine değişmedi. Yaprakları nasıl canlandırım bana bir öneride bulunur musunuz?
  ***
  Piyasada şimdi satılan sardunyalar bodur kültivar. Bunlar uzamaz. Bunların işi gücü çiçek açmak. Yaprakları yazın sıcaklarda küçük olur. Sonbahar sreinlerinde yeni çeıkacak olan yapraklar büyük olacaktır. Gelecek yaz fazla küçülmemeleri için besin verme tavsiyemi uygulayın. O zaman çok fazla küçülmezler. Ya da boyları çok uzayan klasik sardunyalardan edinin. Bunların yaprakları yazın küçülmez.

 37. Ümit dedi ki:

  Ben sarduyalarımı yaşatamıyorum. Ekiyorum bir müddet iyi gelişiyor ama bakıyorum pörsüyor kökü ve sapı kararmış içi de kurum gibi simsiyah. Sebebi nedir? Ne yapmam gerek? Lütfen bilgilendirir misiniz?
  ***
  Sardunya fazlaca güneşli, esintili, havadar ortamı, fazla sulanmamayı sever. Ayrıca toprak havadar olmalı: ağır ve killi topraklarda bahsettiğiniz çürümeler çok sık görülür. Bunda uzun süre çamur gibi kalabilen toprakların ve torf denen hiç kurumayan hazır toprakların da büyük etkisi var.

 38. Sakine, Edirne dedi ki:

  Sardunyalarım çok zayıf içeri alnca yapraklarını döktüler.

  Toomurcukları kuruyor. Şimdi hepsınden bir dal kırıp eksem olur mu? Ne yapmalıyım?
  ***
  Kışın sıcak evlerde bozulabilirler. Yeri çok havadar hem çok güneşli olmalı. İyi güneş alan pencere önü varsa sardunyalarınızı orada tutabilirsiniz. Sık sık pencereyi açıp havalandırmanız gerekiyor. Eğer böyle yeriniz yoksa dışarda tutun, çok kalın muşamba ile sarın. Bazı kişiler her ihtimale karşı dallarından yedek parçalar alır ilkbahara kadar suda bekletir.

 39. Nazan, İstanbul dedi ki:

  Ben de çiçekleri çok seven biriyim. Terası olan bir eve taşındım. Sardunyalarımın buraya taşındıktan sonra yapraklarında kızarma oldu. Bunun sebebi rüzgar olabilir mi? Çok rüzgar alan terastalar.
  ***
  Evet sebebi odur ama zararı yok. Hava durumunu takip edin, ısı sıfırın altına düştüğü zaman korumalısınız. Yoksa donar ölürler.

 40. Filiz, Aydın dedi ki:

  Benim de üç saksı sardunyam var. :ok dallanıp budaklandıkları için geçen yaz onları apartman kapısının önüne indirdim. Apartmandaki çocukları da sıkı sıkı tembihledim, bu çiçeklerin üzerine top gelirse, ya da başlarına bir şey gelirse sizden bilirim dedim. Geçenlerde komşu kadınlardan biri dal koparmak istemiş, çocuklar sokaktan “filiz abla çiçeğini çalıyolar” diye bağırıyor.:) Çok gülmüştüm. Çocuklarımıza öyle ya da böyle bir şekilde doğayı, otu çöpü çiçeği böceği sevdirmemiz, korumayı öğretmemiz şart diye düşünüyorum.

 41. Ali, Eskişehir dedi ki:

  Saksının içinde beş altı tane dal sardunya var. Yaprakları dış çevrelerinden kurumaya ve kahverengi olmaya başladı. Ayrıca hiç çiçek de yok. Ne yapmalıyım? Beş altı dalı ayrı saksılara mı almalıyım? Bu dalların kökü bir tane kök müdür? Manevi değeri yüksek olduğu için çok hassas olmam gerekiyor.
  ***
  Dışarda soğuğa adapte olmuş sardunyaları kışın birden bire sıcak ve havasız odalara alırsanız bozulurlar. Yaz sonunda eve alacaktınız. Ya da kışın soğuk ama dondurucu soğuk olmayan bir yerde dinlendireceksiniz. Bu durumda sağlığı büyük tehlikede. Dediğim gibi yaşatabilirseniz ilkbaharda açık havada güzelce yapraklanır çiçek açar. Kökler ayrı mı tek tek mi onu ben bilemem. Ama fark etmez aynı saksıda durabilirler. İlkbaahrda ayrı saksılara dikebilirsiniz.

 42. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Burdaki sardunyalarla benimkinin bir alakası yok bunların çiçekleri süper ama benimkinde hiç bir ilerleme yok. Bir defa çiçek açtı başka yok yaprağına verdi boyu aldı gitti be nde budadım. Yazın yaprağı çok ama çiçeği yok. Çiçeklileri görünce çok hevesleniyorum acaba benimki mi farklı?
  ***
  Çiçek açmamaları güneşten yeterince istifade edememesi yüzündendir. Kuvvetli güneş alabileceği bir pencerenin tam önünde bulundurun tülü çekmeyin direkt güneş alsın.

 43. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Sardunyamı sizin söylediğiniz gibi camın önüne güneşe koydum. Yeşil olan yapraklarında kırmızı halkalar oldu. Sizce iyi mi kötü mü?
  ***
  Sardunyaların birçok çeşidinin başlıca özelliğidir. İyi bir şey.

 44. Burcu, Eskişehir dedi ki:

  Sardunyaların toprağını kışın değiştirsem ne olur?
  ***
  Ne olur bilmiyorum. Aceleye gerek yok. Bekleyin nisan ayı girsin.

 45. Zeynep D. -Bandırma dedi ki:

  Toprağa karıştırılmasını önerdiğiniz ponzo şu bildiğimiz ponza taşı mı? Peki onu bütün koymayacağımıza göre, toprağa karıştırmak için ayrıca kum şeklinde falan mı satılıyorlar? Ya da en iyisi ben, ponza ve perlit hakkında sizden açıklayıcı bilgi (nasıl kullanılacağı ile ilgili) alabilir miyim? Sanırım sardunyalarımdaki kök çürümeleri toprağın suyu pek geçirmemesinden kaynaklanıyor. Ektiğim çeliklerin bir çoğu hiç kök yapmadan çürümeye yüz tutuyor. Saksılara bahçe toprağını kullanıyorum. Bazı saksılar çamur gibi oluyor. Eskiden beri var olan köklü ve büyük sardunyalarda aynı sorunu pek yaşamıyorum. Sanırım ponzonun nasıl kullanılacağını anladığım zaman bu sorunumu halletmiş olacağım. Teşekkürler.
  ***
  Ben sardunyalarda hiç kullanmadım. Diktiğim hiçbir dal da çürümedi. Siz muhtemelen bol bol suluyorsunuz. ilk diktiğinizde hiç sulamayın. Ne zaman toprak kurursa o zaman sulayın. İyice kökleninceye kadar da böyle devam edeceksiniz. Yoksa çürüyebilirler. Sonra, en iyi köklenme ilkbahar ve yaz aylarında açık havada oluyor. Şimdiye kadar ev içinde denemedim. Ponza taşı hazır kırpıntı halinde fidanlıklarda satılır. Yok derlerse getirtmelerini isteyin. Fındık gibi iri taneler ve boy boy daha küçük taneler hepsi karışık taneli. İnce köklü bitkiler için nohuttan büyük taneler uygun değil, ayıklamak ya da uygun bir elekten geçirmek gerekir. Ben sardunyalarda hiç kullanmadım ama kullanılsa çok iyi olur. Özellikle de gerçek topraklarda kullanılmalı. Toprak fazla ağır fazla killi ise ayrıca dere kumu da karıştırmalısınız.

 46. Aydan, Baku dedi ki:

  Sardunyam 2 yildir hiç cicek acmiyor.

  Hasretle bekliyorum. Umarim bu sene acar. Bilgilerinizi okudum. Hayirini gorurum insallah. Ve ayrica size cok tesekkur ediyorum. Cok guzel yazilariniz var. Sanki bizim bitkileri kendi gozlerinizle gormus gibi. Ben Azeriyim, umarim Turkcede yanlisim olmadi.
  ***
  Türkçe kusursuz yazmışsınız. Bizim Türkler bu kadar doğru yazamıyor. Soruları daima düzeltiyorum. Ama sizin yazınızı hiç düzeltmedim. Sadece klavyenizde ç harfi filan yok, o da önemli değil. Sardunyanız yeterince güneş almadığı için çiçek açmıyordur. Eğer güneş alıyorsa toprağı iyi değildir, toprağını değiştirmeniz lazım.

 47. Melike, Mersin dedi ki:

  Sardunyaları çok seviyorum bugün ilk defa 2 tane sardunya aldım. Evim müstakil. Bahçemde toprağa ekmek istiyorum. Olabilir mi yoksa saksı bitkisi midir sadece?
  ***
  Sardunya Mersinde, Antalyada bahçede olur. Saksıda yetiştirmekten daha sağlıklı büyürler.

 48. Angel, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar.. Ben de bugün gidip sardunyalar aldım. Evimde çok güneş alan bir yer sabah ve öğle güneşi oldugu gibi içerde çok fazla günes alması sardunyalara zarar verir mi acaba?
  ***
  Güneş iyidir de evlerde esintisizlik sorun çıkarabilir. Pencereleri sık sık açıp uzun süre açık tutmalısınız.

 49. Adnan, İzmir dedi ki:

  Sardunya sevenler için yazma gereği duydum. Sardunyaların istediği diğer şartları sağladıktan sonra şekerli su ile sularsanız bol çiçek açtığını göreceksiniz.
  ***
  Adnan bey böyle olmaz. Ben asla şeker vermedim ama her zaman kışın bile sardunyalarımın bol bol çiçek açmasından şikayetçiyim. Yerlere dökülüyorlar rüzgar o döküntüleri eve sokuyor. Sardunyalara düşkün olmasam atar kurtulurdum. Şeker değil, güneş ve rüzgar çiçek açtırır. Bilginize.

 50. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Arsız diye tabi edilen her mevsim çiçek açan bir sardunya istiyorum. Sakız sardunyasını mı yoksa klasik sardunyayı mı tercih etmeliyim? Fikrinizi almak istedim…
  ***
  Eğer daha fazla çiçek açma manyağı sardunya istiyorsanız bodur sardunyaları tavsiye ederim. Bunların işi gücü çiçek açmaktır. Şimdi çiçekçiler hep bundan satıyor zaten. Görünümü klasik sardunyalarla aynıdır ayırt edemezsiniz. Sadece bunlar hep bodur kalırlar boyları pek uzamaz ve daima çiçek açarlar.

 51. Eskişehir, Naci dedi ki:

  25 Saksı bodur sardunyam var. Hepsi de birbirinden güzeller. Bir saksı da kırmızı çiçekli katmerli sardunyam var. Kırmızı renk haricinde başka katmerli sardunya renkleri de varmı? Bugüne kadar hiç rastlamadım.
  ***
  Var, siz henüz görmemişsiniz.

 52. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bende pembe ve beyaz var. Katmerli…

 53. Bade, İstanbul dedi ki:

  Beyaz sardunyamı balkona koydum öğle güneşini direkt alıyor. Geceleri de dışarıda bırakıyorum havalansın diye. Ama açmaya yüz tutan tomurcukları pembeleşti ve solmaya yüz tuttu ne yapmalıyım?
  ***
  Dışarı çıkarmakta çok fazla geç kalmışsınız. Bekleyin dışarıya alışır yeniden çiçek açar.

 54. Esma, Ankara dedi ki:

  Annemin ayni zamanda dikilen sardunyalarindan ucu cicek acmis. Ikisi hala cicek aciyor ama biri ilk acan cicek dokuldukten sonra hic acmamis. Boyuna uzayarak kocaman yesil bir sus bitkisine donustu ve cicek yok, tomurcuk bile yok. Hoc acmayacak mi, ne yapmam gerek?
  ***
  Yeri güneşli bir yer olsun. Bekleyin muhakkak çiçek açar. Acele etmeyin. Bahar yeni geldi. Klasik sardunyalar olur olmaz zamanlarda çiçek açmaya ara verir bazen de hiç olmadık bir zamanda çiçek açabilirler. Bodur sardunyalarsa asla çiçeksiz kalmaz.

 55. Ayşe, Konya dedi ki:

  Ben Konyada oturuyorum. Balkonumda sarkan çiçek yetiştirmek istiyorum bunun için en uygunu sardunya sanırım ama mevsim uygun mu bilmiyorum. Balkonum öğleden itibaren doğrudan güneş alıyor. Ne zaman ekmeliyim? Fide şeklinde bulabir miyim?
  ***
  Sardunya zaten küçük saksılarda satılır. Tohumdan yetiştirmeye çalışsanız işin içinden çıkamazsınız. Sardunya çiçekçilerde en çok satılan bitkilerden. Şimdi alıp balkonunuza dikmenizin tam zamanı. Kışın korursanız çok uzun ömürlüdür. Sarkan olarak sakız sardunyası gerekiyor.

 56. Sibel, İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl bir yapı market’ten aldığım sakız sardunyaların hepsi kurudu ya da soğuktan dondu. Annelerimizin diktiği sardunyaları her sene kırıp tazeler, çoğaltırdık. Şimdilerde marketlerde satılanlardan çelik bile yapılamıyor- yani, aynı çekirdekten çoğaltılamayan domates vs. gibi tek mevsimlik hale getirilmişler. İstanbul’da ‘yerli-organik’ sakız nerden bulabilirim?
  ***
  Sebep o değil. Toprak. Eskiden gerçek topraklar kullanılırdı. Bitkiler çok dirençli ve bağışıklık sistemleri güçlü olurdu. Şimdi bitkileri herkes torf denen ucube karışımlarda yetiştiriyor. Siz aldıktan sonra hiç bitki besini filan vermeyi de düşünmediniz sanıyorum. Sonuçta öyle güçsüz suni topraklarda tüm gücünü kaybeden bitkilerden hayır gelmez.

 57. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Benim sardunyam saksının bir kenarına doğru kaydı ve şimdi saksı dik duramaz hale geldi. Şimdi onun dalını ayırıp çoğaltmak istiyordum ama henüz çiçek açtılar. Dallarını kestiğimde çiçekler dökülür mü? sardunyam zarar görür mü?
  ***
  Dallarını kesip ayrı dikerseniz çiçekler bozulabilir. Dallar tutar. Çiçekleri alın vazoya koyun dalları kesip dikin. Yakında yeniden çiçek açarlar. Peki kesip parçalayacağınıza, küçük küçük saksılara ayıracağınıza büyük bir saksıya dikseniz daha iyi olmaz mı? Farklı saksılarda farklı sardunya çeşitlerinden olsun bence.

 58. Selen, Ankara dedi ki:

  Apartman boşluğunda (en üst kat güneş alıyor) 2 yıldır baktıgım sardunyam devrildi ve kırıldı. Her yaprağını değerlendirdim ektim. Şu an mutfakta. Acaba tutana kadar güneşe mi yoksa salonuma mı bir süre koyayım?
  ***
  En iyi açık havada güneşte kökleniyorlar. Ben daima sanki köklüymüş gibi saksıya dikip güneşte tutarım. Tutmayan olmadı.

 59. Yağmur, Gaziantep dedi ki:

  Geçen sene aldığım sardunyalarımı kışın yapraklarını budayarak içeride güneş alan camın önüne aldım. Ocak ayından itibarn coşmaya başladı ve mart ayı geldiğinde yaprakları yüzünden camın önüne sığmamaya başladı. Havalar düzelince nisan başında balkona aldım tekrar. O yemyeşil, gür, etli yaprakları cılızlaştı. yapraklarının arka kısmında damarları kırmızı, dalları kırmızı oldu. yaprakların dip kısmından değil de, uç kısımlarından başlıyor kızarmaya (ama kanamış gibi) ve gittikçe dağılıyor. Gücünü azaltmasın diye koparıyorum o yaprakları. Çiçekçi toprağa sigara külü serpmemi söyledi. Yaptım ama işe yaramadı. Bu kırmızıların sebebi nedir?
  ***
  Kışın sıcak eve iyice alışanları nisan başında değil nisan sonuna doğru dışarı çıkarmak lazım. Sardunyanın yapraklarını yolup durmanız çok zararlı bir şey. Kızarıklık onun kendi özelliğidir. Güneşte açık havada güzelce yeni donanımlar oluşturuyor. Hatta belki o yapraklardaki besini enerjiyi geri çekip yeni gelişimler için kullanacaktır.

 60. Filiz, Aydın dedi ki:

  Benim zavallı sardunyalarım bütün kışı apartman bahçesi duvar dibinde, ful yaseminin kuytusunda geçirdi. Akılalmaz birşey ama, Aydın da hiç yağmayan karın bu sene yağacağı tuttu ve üzerlerine kar bile yağdı. Hala hayattalar:) Sardunya dünya güzeli bir çiçek…
  ***
  O kadar soğuğa dayanır. Burada istanbulda bile kuzey rüzgarlarını almazsa kışa dayanıyor. Halamın kızının balkonu tamamen açık. Sadece kuzeyli yönlerden gelen rüzgarları almaz. Sardunyaları yıllardır balkonda hiçbir şey olmuyor. Bu kış -7 dereceleri gördük. Sardunyalar kışı sağ salim atlattı. Biberi de o balkonda üç yıldır açıkta yaşıyor. Gaziantep kışın biraz daha soğuk oluyor orası başka.

 61. İbrahim dedi ki:

  Sardunyalar yanındaki çiçekten etkilenip başka renk açar diyorlar,acaba doğru mu? Ve benim bir pembe sakız ve bir kırmızı renkli bodur sardunyam var daha çiçek açmadı ama çok endişeliyim çiçeğin kendi renginde severim bir kaç etkilenme olur mu?
  ***
  Yanlış. Öyle bir şey yok. Benim pembe bir sardunyam var. Her mevsim farklı tonda çiçek açar. en soğuk tonu yaz ortasında oluyor. En güzel rengi ilkbahar başında.. Kışın ise kırmızıya yakın bir tonda çiçek açar. Bu galiba onun özelliği. Her pembe sardunyada olacağını sanmıyorum. Sizin dediğiniz şey, belki eğer iki ayrı sardunya yan yana dikilirse kökler birbirine karışıp kaynaşırlarsa olabilir. Bir akrabamın kasımpatlarında böyle bir şey olmuştu.

 62. İbrahim dedi ki:

  Sardunyaların yerleri değişince küserler mi?
  ***
  Esintisiz kapalı yere koyarsanız her bitki küser.

 63. Ali, Ankara dedi ki:

  Geçen hafta sonu pratikerde çok güzel ceylangözü gördüm güzelliklerinden fiyatlarına bakmadım. Bişey merak ediyorum acaba ceylan gözü resimde görüldüğü gibi tek renk mi başka renği yok mu?
  ***
  Başka renkleri de var (mesela bendeki açık pembe – beyaz karışımı). Ceylangözü sadece ilkbaharda çiçek açıyor sardunya gibi değildir.

 64. Mehmet T. -İstanbul dedi ki:

  Sardunyalarımda mantar hastalığı oldu. Bu hastalığın nedeni nedir? Hastalığı tedavi için ne yapmak gerekir?
  ***
  Doğduğumdan beri bütün ömrüm sardunyalarla geçtiği halde böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım. Siz muhtemelen kapalı, gölgeli yerde tutup toprak ıslakken iki üç günde bir tekrar tekrar suluyorsunuz. Başka bir şey düşünemiyorum. Yanılıyorsam lütfen daha ayrıntılı yazın.

 65. Mehmet T. -İstanbul dedi ki:

  Yanıtınıza teşekkür ederim. Sardunyalar gölgede değil aksine bol güneşli bir yerde. Sıcaktan kavrulurlar endişesiyle hergün suluyordum. Demek ki bol su yarar yerine zarar veriyormuş. Siz hatanın sardunyada değil bende olduğunu anlamışsınız. Bu arada bazen toprak kuru oluyor fakat saksının altında demek ki su kalıyor. Kaç günde bir sulama yapma yararlı olur?
  ***
  Sardunya sıcak Akdeniz ülkelerinin en yaygın süs bitkisidir. Kızgın güneşi ve rüzgarı sever. Hem saksılarda hem bahçelerde yetiştirilir. Akdeniz ülkelerinde topraklar alkalinlidir. Yazın sıcak hava ve kuraklık hakimdir. Bu yüzden en yaygın süs bitkisi o ülkelerde sardunya olmuştur. Sadece sardunya değil her bitkiye düzenli aralıklarla yapılan sulama zarar verir. Sulama sıklığı toprağın yapısına göre değişir. Çok kaba bir tabirle şöyle düşünün: Toprak hiç kurumuyorsa bir yıl bile geçse sulamamalısınız. Toprağa bakın elinizle kontrol edin. Elinizi ıslatmıyor, elinize yapışmıyor, birbirine yapışmıyor ve kolayca ufalanıyor ise.. işte o zaman toprak nemli olsa bile korkmadan bol bol su dökebilirsiniz. Sulama aralıkları ölçüsünü bundan sonra böyle düşünün. Alt tabakta kesinlikle su bekletmeyin. Saksı altındaki deliklerden çıkan su saksı altına değmemeli.

 66. Mürvet, Ankara dedi ki:

  9 renk sardunyam var 4 ceşit ceylan gözüm var. Görsellerde mavı sardunya gördüm. Elinde olan varsa ucret karşılıgında gönderirse memnun olurum.
  ***
  Mürvet Hanım kusura bakmayın.. Burada kişiler arası ticarete izin yok. Çünkü öyle insanlar var ki size başka bir şey gönderirler ya da paranızı alıp bir şey göndermezler.

 67. İbrahim dedi ki:

  Maden suyunun sardunyalara faydası

  Sardunyalara soda döker isek faydalıdır diyorlar doğru mudur?
  ***
  Soda değil, doğal maden suyu olacak. Gerçek topraklarda gerekmez. Torf denen topraklarda ise faydası olur, mineral eksikliğini kapatabilir. Önce ağzı geniş bir kavanoza boşaltın. İki gün açık bekletin gazı uçsun. Bununla her beş sulamada bir defa sulayın. Bitki besini karıştırılmış su, sade su ve maden suyu gibi farklı zamanlarda farklı şeylerle sulayın. Her defasında başka biriyle.

 68. Ayça, İstanbul dedi ki:

  Sakız sardunyalarımın rengi daha çiçekleri geçmeden öbek öbek solmaya beyazlaşmaya başladı. Derken yeni çıkan yeşil yapraklar da beyaza yakın çok açık sarı çıkmaya başladı. Biraz da canlılıkları gürlükleri gitti gibi. Neden olabilir? Bu arada toprak kurumadan sulamamaya çalışıyorum ve tüm gün güneş ve rüzgar da alıyor terasım.. Bir miktar bitki besini de vermiştim 20 gün kadar önce.. Bunlara rağmen durum bu, ne yapmam gerek?
  ***
  Sıcak havada böyle olabiliyor. Benimkinde de aynı problem olmuştu ama zararı yok. Torf toprakta ise sizden bir önceki soruya verdiğim cevabı okuyun öyle sulamaya devam edin. Torf topraklar fakir, son derece mineralsiz, elementsiz olur düzenli bitki besini vermek şart.

 69. Esma, Ankara dedi ki:

  Benim sardunyalarim bol gunes alan bir yerde. Haftada iki ya da uc kez suluyorum. Yapraklarin rengi yemyesilken ebruli oldu. Yeni filizler de var. Ama hala cicek acmadi. Tomurcuk belirtisi bile yok :(
  ***
  Bazı sardunya yaprakları hafif karışık renkli olur. Halka halka gibi. Çiçek açmıyorsa hakiki sardunyadır. Bunların çiçek açmaları çok düzensiz. Bazen sebepsiz yere ara verebiliyorlar. Sabredin.

 70. Ozge, istanbul dedi ki:

  Sardunyalarimda siyah minik sinekler olustu. Bilginiz var mi?

  ***
  Gereksiz yere ikide birde sulama yüzünden toprakta oluyor. O sineklerin hiçbir zarar yok ama sardunyalar devamlı çamur gibi toprakta kalırsa çürürler.

 71. Aydan, Baku dedi ki:

  Henüz sardunyam çiçek açmamış. Hala hasretindeyim. Bir defasında çiçekli aldım ama sonra çiçek açmadı. Bana öyle geliyor ki, sardunyam beni sevmiyor. Bir az da sabırla bekliyeceyim. Nedense bir çok çiçeklerim açmıyor. Kaldığımız yer zaten çok güneşli. Pencere önünde tutuyorum. Oradan bol-bol güneş alıyorlar…
  ***
  Güneşe rağmen çiçek açmıyorlarsa başka bir sorun var demektir. Pencereleri açık tutmalısınız yoksa esintisizlik bitkilere zarar veriyor. Zaten çiçeği için yetiştirilen bitkiler çok esinti ister rüzgar ister. Esintiye rağmen ve kuvvetli güneşe rağmen çiçek açmıyorlarsa bitki besini vermelisiniz.

 72. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  Benim sardunyam öğleden sonra gölgede kalıyor. Yaprakları sararmaya başladı. Sulamayı da toprak kurumadan yapmıyorum. On beş günde bir sıvı besin de veriyorum. Acaba sorun ne olabilir?
  ***
  Toprak tamamıyla kupkuru oluncaya kadar mı sulamıyorsunuz? Bu yanlış. Sonra ev içinde esintisiz yerlerde fotosentez çok fena aksıyor gelişim kötüye gider. Ya pencereyi mümkün olduğu kadar sık açık tutun ya da sardunyanızı dışarda açık havada tutun. Eğer dışarda ise ve hiçbir hatanız yoksa klasik sardunyalardandır. Bekleyeceksiniz. Bunlar yaz sonunda gençleştirme budaması ister. Sonbaharda yeniden dallanmaya serpilmeye başlarlar ilkbaharda da güzelce çiçeklenirler.

 73. Hatice, Bursa dedi ki:

  Taze yaprakları neden sararır?

  Güneş, esinti, besleyici toprak ve doğru sulama şartlarından biri eksikse her türlü bozulma normaldir. Verdiğim bilgileri okuyun bakımını ona göre yapın. Eğer bunlarda kusurunuz yoksa bodur sardunyalarda yaz sıcaklarında böyle problemler olabilir normaldir. Yaz sıcakları geçince iyileşiyorlar.

 74. Selen, Adana dedi ki:

  Sardunyalarımın çiçekleri açmadan tomurcukları soluyor ayrıca yaprakları da soluyor. Yeni tomurcuklar geliyor ama çiçek açar açmaz büyüyemeden tekrar soluyor. Adana bu aralar oldukça sıcak. Balkonum sabah saatlerinde oldukça güneş alıyor, bir de musluk suyuyla suluyorum ve su oldukça kireçli. Sıcak ve kireçli sudan kaynaklanıyor olabilir mi?
  ***
  Anlaşılan sizinkiler bodur sardunya. Hakiki sardunyalar yazın dinlenirler. Bodurlarsa bunu bilmiyor, baksettiğiniz gibi sorunlar normaldir. Bu konuya yazı içinde okuyabilirsiniz. Ayrıca bahar ayında dediğim gibi beslemesini yaparsanız yazın daha dayanıklı olurlar. Suyunuz çok kireçli ise suyu birkaç gün dinlendirin ki tortusu dibe çöksün sonra o suyun üst kısmı ile çiçeklerinizi sulayın.

 75. Ahmet, İstanbul dedi ki:

  Sardunya öğrencisiyim. Yapılmamaması ne gerekiyorsa yapmışım. Çok teşekkür edrim.

 76. Esma, Ankara dedi ki:

  Bol gunes ve az sulama ile nihayet sardunyalarim acti. Pembe cicekler cok guzeller.

 77. İbrahim dedi ki:

  Sakız sardunyayı nasıl dikmeliyim? Dikmenin püf noktaları nelerdir?
  ***
  Bildiğiniz gibi dikin. Diğer bitkilerden farkı yok.

 78. Zeynep Dila, Bandırma dedi ki:

  Sayenizde, geçen kıştan bu seneye donmadan sağlam olarak çıkarttığım saksılar dolusu sardunyam, mayıs ayından temmuz ortalarına kadar görenleri kendilerine hayran bıraktılar. Fakat yine ne olduysa; her sene başıma gelen olayı, bu yıl yaşamayacağımı zannetmeme rağmen tekrar yaşadım. Bütün sardunyalarım yaprak kenarlarından kurumaya ya da en doğru sözcük ne olur bilemiyorum ama, kavrulmaya başladı (sardunya bölümüne yazdığım için böyle diyorum aslında bahçemdeki bütün çiçekler aynı akıbete uğradı). Elimi değdirdiğim yapraklar kurumuş gibi elimde ufalanıyorlar. Ben bu problemi her yıl yaşıyorum. Önceden, başına bir şey gelmeden kış aylarına kadar getirebildiğim çiçekleri tekrar seneye çıkaramazdım çünkü donarlardı. Bu yıl sizin tavsiyelerinizle kışı atlatıp sapasağlam çıkan rengarenk saksılar dolusu sardunyam, ceylanlarım, sakızlarım yıkılırcasına çiçek verirken yine yapraklarından kurumaya çatır çatır olmaya başladı ve bir çok ceylanım da tamamen kurudu. Sulama sıklığını iyi ayarladığımı düşünüyorum (ukalalık olarak algılamayın lütfen, bunu söylerken 3-4 ay problem yaşamadığım için sıkıntı buradan kaynaklı değilmiş gibi geliyor bana). Bahçem yeterli güneş alıyor, havadar da sayılır. Bu problemi her sene yaşadığım için geçen yıllarda toprak analizi de yaptırmıştım. Çiçeklerimi genellikle çeşme suyu ile sulamaya dikkat ediyorum ama arada bahçe kuyusundan suladığım da oluyor. Komşularımdan bahçesini bizim kuyudan aldığı su ile sulayanı da olmasına rağmen hiçbirisinin çiçeklerinde bende görülen sıkıntılar olmuyor. Aksine sağımda solumda yemyeşil, capcanlı yapraklarıyla dopdolu çiçekler var. Sizce benim çiçeklerime yaşattığım bu sıkıntının sebebi ne olabilir? Bahçe toprağında ya da saksıda hiç farketmiyor bütün hepsinin durumu aynı. Umarım diğer sorunları sayenizde atlatabildiğim gibi bu büyük ve gerçekten çok üzüntü verici problemimden de kurtulabilirim. Teşekkür ederim.
  ***
  Gelecek yıl, yaz sıcaklarına yakın bir zamanda, mesela haziranın ikinci haftasında bitkilerinize potasyum oranı yüksek bitki besini verin. Çok şey farkedecektir. Sardunyalarınızı gerçek topraklara dikin poşetlerde satılan topraklara dikmeyin. Bahçeniz çok sıcak oluyorsa saksıları da toprak saksı olmalı. Öğle civarında direkt güneş geliyorsa üstlerine güneşi %30, %40 kadar filtreleyen sera örtüsü gerin. Yaz boyunca dursun. Ayrıca sardunyalardan özellikle bodur sardunyalar fazlaca çiçeklendikleri için çok güç kaybediyorlar düzenli aralıklarla bitki besini vermek lazım. Ceylanlara ise potasyum oranı yüksek bitki besini tavsiye edilir yukarda okumuşsunuzdur. Potasyum takviyesine yaz sıcakları için tüm bitkilerin ihtiyacı var ama ceylanların ilkbaharda da ihtiyacı var. Bahçenizin toprağı çok güçsüz kalmış. Koyun veya keçi gübresi bulun sonbaharda toprağı güzelce çapalayın gübreleyin. İlkbaharda bitkiler biraz büyüyünce gübre şerbeti verin: http://www.bitkivecicek.com/gubre-serbeti-nasil-yapilir-ve-faydasi
  Şu sayfayı da okuyun bahçenizin toprağını ıslah edin: http://www.bitkivecicek.com/humus-nedir-ne-ise-yarar-bahcede-nasil-olustururuz

 79. Şahika, Tekirdağ dedi ki:

  Bu sene saksıda yaklaşık 15 sardunya yetiştirdim. Çiçeklerini döktükten sonra tekrar eskisi gibi tomurcuklanıp çiçekleniyorlar halen. 10 günde bir sardunya besini veriyorum. Ben Genta’nınkini kullanıyorum ama Vilmorin de iyidir sanırım. Umarim kışı da atlatabilirler.
  ***
  Evet, onları gibi Çiçekcoşturan marka da iyidir. Üzerinde her sulama suyuna karıştırın yazmışlar ama hiç gerekmez ve zararlı olabiliyor. Birkaç sulamada bir vermek daha iyi olur.

 80. Selin, İzmir dedi ki:

  Ben bu yaz başında algığım iki sardunyaya toprak saksılara ekip sabah güneşi alan balkonuma koydum. Yazın başında çok güzel büyüyüp çiçeklendiler fakat sonra anlamadığım bir şekilde bozulmaya başladılar. Önce tüm çiçekleri döküldü, yaprakları sararıp soldu.. sonra yeni çıkan yapraklar beyaz cıkmaya basladı ve en kötüsü de tomurcuklar beyaz çıkıp sonra açmadan rengi siyaha dönüp kuruyorlar. Geçen hafta sardunyalarımı budadım fakat yeni çıkan yapraklar yine beyaz renkte. Sardunyalarımı eski haline döndürmek için ne yapmam gerekir yardım ederseniz çok sevinirim.
  ***
  Bu sorun sardunyalarda yazın çok görülür. Yıllardır çok yerde ve kendi sardunyalarımın bazılarında görüyorum. Yaz sıcakları sona erdikten sonra tekrar güzelleşirler. Sanıyorum gerçek toprakta bu sorun daha hafif geçer. Yaz boyunca sabredeceksiniz. Kısacası, bunu ciddi bir sorun olarak düşünmeyin yaz sıcaklarıyla ilgili bir şey. Akdeniz ikliminde sardunyalar yaz ortası dışında bütün yıl aktiftir.

 81. Gül Gülhan dedi ki:

  Sakız sardunyalarımın yaprakları sararıp soluyor çürüyor. nedeni nedir acaba?

  ***
  Bir gelişim gösterir, yeni yapraklar, çiçekler.. sonra gelişime bir süre ara verir.. sonra yeniden gelişmeye başlar yeni çiçekler açar.. yeni gelişimlerde eski yapraklar bozulabilir. Bu şekilde devam etmesinde gerçi bir sakınca yok ama yerini ve toprağını severse eski yapraklar daha uzun süre dayanır, bunu da her zaman sağlayamayız. Bazen bütün yaprakları bozulmaya başlayınca yeni gelişim gösteriyor. böyle garip özellikleri var (genelde yaz boyunca). Bitki besini vermeyi tarif ettiğim gibi yaparsanız bu problem daha hafif olur.

 82. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, bahara hazırlık için 2 tane ceylangözü sardunya (canan sardunya) aldım ve hemen topraklarını değiştirdim. baharda alıp toprak değiştirmeye kalkışınca çiçekleri dökülüyor. ben de o yüzden şimdiden alayım dedim. toprağında solucan veya solucan yumurtası olabilir düşüncesiyle köklerini çeşmenin altında güzelce yıkadım ve çok hırpaladım. malum, soğuklarda başladı, şimdi bahara kadar içeride mi tutayım? ya da ne yapayım?
  ***
  Solucan olsa bile çiçeklenme sonrasına kadar hiçbir zararları olmazdı. Bu zamanda kökleri fazlaca rahatsız etmenizi doğru bulmuyorum. Gerçi soğuklar başlamış sayılmaz. Tüm sardunya türleri için hava sıcaklığı hâlâ gelişim gösterecekleri kadar yeterli. Belki Aydın’da esas elverişsiz soğuk hava aralık sonundan mart ortasına kadardır sanıyorum. O günlerde bile (İstanbulda bile kuzeyli rüzgarlardan korunmuşlarsa) sardunyalar sadece yavaşlıyor. Bir ay boyunca toprak fazlaca kurumadıkça sulamayın. Böylece kökler toprağa daha sıkı tutunmaya çalışır yeni uzantılar veya toprağa yapışma organları üretirler. İçeri almaya hiç gerek yok.

 83. Umut Tasa, İstanbul dedi ki:

  Senelerdir balkonda baktığım sardunyalarımın (normal sardunya) bu sene yapraklarında delikler olmaya başladı. Önce deliklerin tırtıl gibi bir böcek tarafından yapıldığını sandım. Fakat farkettim ki önce yaprağın ortalarında yuvarlak alanlar sararıp kuruyor, sonra oralardan deliniyor kendiliğinden ve yapraklar delik deşik kalıyor. Bir çeşit hastalık sanırım ama bulamadım sebebini. Bu mevsimde besin verilir mi? Toprağını bahara kadar değiştirmemek iyi olur diye düşünmüştüm. Veya hastalığı tespit edebildinizse tavsiye edebileceğiniz bir ilaç var mı? Çok teşekkür ederim şimdiden, selamlar.
  ***
  Eğer yaprakları kemiren hiçbir böcek olmadığından eminseniz verdiğiniz bitki besinlerinin toprakta asitliliği fazlaca arttırması ve sardunyalarınızın kalsiyum eksikliği çektiği söz konusudur denebilir. Siz yine de bir büyüteçle yaprak altlarını dikkatle inceleyin. Nasıl bakım yaptığınıza göre sizin daha iyi bilmeniz lazım. Şimdi toprak değiştirmek biraz riskli ama olabilir. Eğer balkon güneyli yönlere bakıyorsa veya camekanlı ise toprak değiştirebilirsiniz. Her türlü yabani bitkilerin gürce yetiştiği doğal bir arazinin üst yüzey humuslu toprağı sardunyalar için en sağlıklı en besleyici topraktır.

 84. Umut Tasa, İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim. Sorun acaba bir tür mantar mı, pas hastalığı olabilir mi diye düşünmeye başladım. Resimdeki gibi başlangıçta oluşan lekeler sonunda sağ üst köşedeki yapraktaki şekilde deliniyor. Balkonum pek korunaklı deği, sanırım toprak değiştirmek riskli olacak. Kalsiyum eksikliği için ne yapabilirim? Bitki besini olarak bir tavsiyeniz olur mu? Çünkü dediğiniz gibi bu besini vermediğim geçen senelerde böyle bir şey olmamıştı.
  ***
  Resme baktım. Herhangi bir mantar, pas vb hastalık yok. Örümcek bitler yaprakları kaplamış gibi görünüyor. Ayrıca sardunyalarda sık görülen bir tırtıl o bozulmaları ve delinmeleri yapmıştır sanıyorum. Yapraklardaki siyah noktalar bazı yerlerde örümcek bitlerin ağlarının üstünde takılı kalmış. Bu da hem tırtılların hem örümcek bitlerin olduğunu ispat eder. Örümcek bitler ayrı problem, bunların zararı daha büyük. Sonra, örümcek bitlerin olduğu yerde mini beyaz sinek bitler de oluyor. Yapraklardaki buzulmalar onların eseri de olabilir. Sardunyaları önce banyoya götürüp duşun altında güzelce yıkayın. Sonra tekrar balkona götürüp güzelce ilaçlayın.

 85. Umut Tasa, İstanbul dedi ki:

  Ben o siyah noktaların bit/tırtıl gibi bir şeyle ilgili olduğunu anlamamıştım. Ağları filan nasıl gördünüz bravo doğrusu! Dediğiniz gibi yıkama ardından ilaçlama işlemini uygulayacağım. Yardımlarınız için çok teşekkürler!

 86. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bugün çok tatlı açık pembe-beyaz sardunya çeliği diktim. Hava soğuk. Ben yine de doğuya bakan sabah güneşi alan balkona koydum. Sizce ne yapayım? Teşekkür ederim.
  ***
  Sardunyaların (ama bildiğimiz türden sardunyaların) çok çabuk köklenme özelliği var. Kış soğuklarına sizin oralarda daha zaman var.. köklenmesi kesindir diyebiliriz. Eğer bizim balkonda kışın tomurcuk gelişip çiçek açabiliyorsa bu zamanda sizin orada güneş alması şartıyla köklenmesi de kesindir. ama isterseniz garantiye almak için içeriye güneşli bir pencere önüne koyun.

 87. Çiğdem Ö. -Adana dedi ki:

  Adanada 10.katta balkonumda sardunya yetiştirmeye başladım. Çok da güzel açtılar ancak 2012 ağustosu bu dayanıklı çiçekleri yaktı kavurdu. Kuzey balkonum olmadığı için korumaya alamadım. Şimdi yeniden çoğatıyorum. Geçen yıl 15 renge ulaşmıştım. Bana markasıyla yazacağınız bir sardunya coşturan önerir misiniz?
  ***
  Dünyanın en kaliteli sardunya coşturanı yazı içinde tarif ettiğim toprak karışımıdır. Bundn daha iyisini asla bulamazsınız. Sardunyalar Akdeniz ikliminde yazın dinlenirler. Siz eğer piyasada satılan hazır topraklardan kullanırsanız sıcak hava köklere kadar ulaşır sardunyaları fazlasıyla perişan eder, hatta öldürebilir. Hem gerçek toprak hem çömlek saksı (eski toprak saksılardan) kullanmalısınız. Adanada sardunya böyle yetiştirilmelidir. Sonra, yeni bodur sardunyalar sıcakta daha fazla bozulurlar onlara da yine en iyisi burada yazdığım gibi toprak ve saksı ayarlamalısınız.

 88. Ekrem, İstanbul dedi ki:

  Farklı renklerde normal ve sakız sardunyası arıyorum. temin edebileceğim yerler hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  ***
  İlkbahar ve yaz boyunca sakız ve bodur sardunyalar İstanbulda her yerde istemediğiniz kadar çeşitlerini bulabilirsiniz. Eminönü çiçek pazarında ve tüm fidanlıklarda. Sakızlar sorun değil ama normal sardunyaların sadece bodurlarının ticareti yapılıyor. Büyük sardunyalar hiçbir yerde satılmaz.

 89. Ayşe Ö. -İstanbul dedi ki:

  Sardunyalarımı yenilerken geçtigimiz yaz bahçeye ekmiştim karda çürümüşler köklerinde sürer mi?
  ***
  Çürümüşlerse kökler de çürümüştür. Hiç umut yok.

 90. Efe, Bursa dedi ki:

  Sardunyalarımı çatı katına koymuştum. Yapraklari kurudu. Uçlar yeşil ama durdukça onlar da kuruyor. Sizce dışarıya hangi ayda çıkarmalayım? Ben martta çıkarayım diye düşünüyorum ama..
  ***
  Isı sıfırın altına düşmedikçe dışarda durmalarında bir sakınca yok. Buna göre dikkatli olun.

 91. Yeliz, İstanbul dedi ki:

  Bodur sardunyalarım geçen yazın sıcaklarını yapraklarını ufaltarak cansız çiçeklerle atlattı. Sonbaharda kuruyan dalları biraz kestim ama tam budama gibide olmadı. Havaların serinlemesiyle tekrar canlandılar ve kışı balkonda geçirmelerine rağmen karda bile çiçeklenmeye devam ettiler. Şimdi düzgün bir formda büyümeleri için budama yapmak istiyorum ama hala çiçek açmaya, tomurcuk vermeye devam ediyorlar. Çiçekliyken budama yapmamın zararı olur mu acaba?
  ***
  Pek fazla zararı olmuyor ama tavsiye etmem çünkü yaza çok daha fazla yorgun girer. Bekleyin yaz sonunda budayın.

 92. Şenol S. -Ankara dedi ki:

  Bende beyaz, kırmızı, pembe sardunya var. Diğer renklerine de sahip olmak istiyorum. Yardimcı olur musunuz?
  ***
  Nisan mayıs aylarını bekleyin. Her yerde envai çeşit çiçekli bodur sardunyalar satılır.

 93. Taner dedi ki:

  Dikdörtgen-uzun saksılarımda geçen yazdan kalan sağlıklı klasik sardunyalarımı bahçeme aktarmak istiyorum. Hepsi köklü. Nisanda yapabilir miyim?
  ***
  Bahçede kışa dayanamazlar. Ancak Akdeniz sahil kesimlerinde dayanabilirler. İstanbul’da alçak kesimlerde, tüm Ege kıyı kesimlerinde ve doğu karadeniz kıyı kesimlerinde “kuzeyli rüzgarları hiç almayan” duvar diplerinde kışın hafif don olaylarından zarar görmezler.

 94. Güler G. İstanbul dedi ki:

  Balkonumdaki sardunyalarım yaz-kış rengarenk çiçekleriyle şimdiye dek hiç üzmediler beni. Kış başında yaptığım budama ve ilkbahardaki sıvı gübre takviyesi ile balkonumun en canlı çiçeklerinden. Ancak çiçeklerimin sayısı çoğalınca balkonda yeni bir düzenleme yapmak zorunda kaldım. Geçen yıllarda balkon demirinin iç kısmına astığım aparatlara koyduğum sardunyaları, şimdi dış kısma sabitlelediğim çiçekliklere yerleştirdim. Dolayısıyla artık yağan her yağmurda ıslanıyorlar, acaba zararı olurmu bu durumun. Sardunyanın yapraklarının gece ıslak kalmaması gerektiğini duymuştum, ne derece doğru bilemiyorum.Ufak bir yer değişikliği yüzünden çiçeklerimi kaybedersem çok üzülürüm, yardımcı olursanız çok sevineceğim, şimdiden teşekkürler.
  ***
  Öyle söylentilere inanmayın. Yağmur ilaç gibi sağlıklarını arttırır. Ben sardunyaları sık sık yıkarım.

 95. Şahika, İstanbul dedi ki:

  Size sardunyamın fotoğrafını gönderdim. Göreceğiniz gibi salkım sardunyam yarım metre kadar sarktı. Çok da güzel. Şu anda budama yapmam uygun olur mu? Bir de kimileri saksılarına sığmaz oldu. Bugünlerde daha büyük saksılara nakletmem gerekiyor acilen.
  ***
  Sakız sardunyaları dinlene dinlene gelişim gösterir. Çiçekler solarken budayıp derli toplu görüntü verebilirsiniz. Kuvvetli budamaları ise sadece yaz sonuna doğru yapmalısınız (istanbul şartlarında ağustos ortası). Resimlerden gördüğüm kadarıyla saksılarda sorun yok. Büyüklükleri uygun. Sakıs ve toprak değişimine bu yıl ihtiyaçları yok. Esas ortancanızda sorun var. Email adresinize yazdım.

 96. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Balkon önü yatay uzun saksılarımda sardunya yetiştirmek istiyorum. Her saksı başına yatayda 4-5 fide konumlandırmayı düşünüyorum ama aldığımız çiçekler saksıdan çıkardığımızda sünger gibi olmuş torf içinde maalesef. Tomurcuları üzerinde bir fidede bu dönemde toprak değişimi olabilir mi? Ya da kendi köklerinde kalan yapıya hiç dokunmadan mı almak lazım yeni saksısına?
  ***
  Benzer bir toprak kullanacaksanız mesela poşetlerde satılan hazır topraklardan kullanacaksanız fideleri bulunduğu toprakla, kökleri rahatsız etmeden, topraklarını dağıtmadan yeni yerlerine dikmelisiniz. Farklı yapıda bir toprak kullanacaksanız, mesela yaz sıcaklarından koruyucu hafif killi doğal toprak, o zaman su dolu bir kovaya birkaç defa sokup çıkararak kökleri kopmadan torflu kompost topraktan kurtarmalısınız.

 97. Sibel, Ankara dedi ki:

  Yukarıda sarmaşık gibi olan sardunyanın cinsi nedir. Klasik sardunyayı nasıl bu şekilde yapabiliriz?
  ***
  Ankarada o şekilde yetiştirmek çok zor. Kışın soğuktan hiç bozulmayacakları ama aynı zamanda soğuk ve güneşli yer lazım. Her kış soğuktan zarar görürse her bahar sıfırlanır o şekilde gelişemez. Büyük, geniş bir saksıya birkaç kök dikeceksiniz. O hale gelebilmesi iki üç yıl özel ilgi ve dikkatli bakım ister.

 98. Esra, İstanbul dedi ki:

  Vilmorin bitki besinini sakız sardunyama arada bir veriyorum ama çok dallı olduğu için besinli su yapraklarına dökülüyor. Bir zararı olur mu? Tekzende keçi gübresi buldum. Sardunyam ve diğer çiçeklerim için uygun mudur? Evde kanarya besliyorum eğer uygunsa onu da verebilirim.
  ***
  Sardunyalara vilmorin, çiçekcoşturan vb. özel bitki besinleri fazlasıyla yeterli oluyor. Yapraklara besinli su değse zararı olmaz. Olsaydı şimdiye kadar olurdu farkederdiniz zaten. :)

 99. Esra, İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim. Keçi gübresi hakkında ne düşünüyorsunuz? Çünkü tekzende bulabildim ve bulabildiğim tek gübre. İstanbulda ben bulamıyorum. Toprağın besin değeri düşünce bununla güçlendirebilir miyiz?
  ***
  Sardunyalara çok uygundur. Yeni toprağa dikerken toprağa karıştırabilirsiniz. Ya da özel bitki besinlerinden vermek yerine ayda bir defa gübre şerbeti yapıp verebilirsiniz sardunyalara büyük kuvvet verir. Şu sayfadan öğrenebilirsiniz: https://azbitki.com/gubre-serbeti

 100. Esra, İstanbul dedi ki:

  Sakız sardunyaların çiçekleri dökülmüş, yapraksız ama canlı saplarını kessem bir zararı olur mu?
  ***
  Çiçek saplarını soruyorsanız kesmeyin kendiliklerinden düşerler. Sadece çiçek yeri olan uç kısmını kesin.
  Yaprakları bozulmuş dallarını soruyorsanız evet kesebilirsiniz. Ama bitki besini de vermelisiniz.

 101. Efe, Bursa dedi ki:

  Merhaba 1 ay önce sardunya çeliği ektim. yaprakları gayet diri ve yeşil ama bugün 5 tanesini söktüm köklenmişmi diye fakat alttan 2cm kadar çürümüş beşi de. şimdi çürük yerlerini kestim. suda mı bekleteyim?
  ***
  Sardunya ıslak olmayan orta nemli toprakta üç dört günde köklenebilir. Siz ya ikide birde gidip gelip suladınız ya evde havasız yerde tutmaktasınız. Yukarda detaylı açıklamalar var. Suda bekletmeyin suda asla köklenmez.

 102. Hatice, Bursa dedi ki:

  Sardunyaların çiçekleri solunca, solan çiçek dalını kesmeli mi?
  ***
  Çiçeklerin solduğu uç kısmı kesin sadece. Geri kalan taraf kendilğinden sararıp düşmeli.

 103. Emel, Bursa dedi ki:

  Beş saksı sardunyam var. Bunların biri bodur diğerleri klasik sardunya. bodur sardunyam geçen yıl çiçekli geldi ve bol çiçekli bitirdi yazı. sonrasında hiç çiçek açmadı. ancak bu hafta birkaç tomurcuk farkettim üzerinde. klasik sardunyalarım birkaç yıldır hiç çiçek açmadılar. yaprakları da az (hatta birtanesi sadece gövde, 1-2 dal ve 3 yapraktan ibaret) balkonum havadar, bol güneşli olmasa da güneş alıyor. Şimdiye kadar sulamak dışında hiçbirşey yapmadım sardunyalarıma. budamanın tam olarak nasıl yapılacağını bilmiyorum. toprakları doğal bahçe toprağı ama değiştirmeli miyim bilmiyorum. sardunyalarımın canlanması ve çiçek açmasını sağlayabilmem için bana ne önerirsiniz?
  ***
  Size önerim bu sayfada ayrıntılarıyla yazdığım bakım bilgilerini okumanız ve gereğini yapmanızdır. Sizinkiler fazlasıyla güçsüz kalmış. Belki güneş yetmiyor olabilir onu bilemem.

 104. Güler, İstanbul dedi ki:

  Yukarıdaki mesajlara verdiğiniz cevaplardan, sardunyalarımın solan çiçeklerini, sapının dip kısmından kopararak yanlış birşeyler yaptığımı anladım. Bundan sonra saadece kuruyan çiçek uçlarını koparacağım. Ama yine de merak ettim, umarım sardunyalarıma ciddi zarar veren birşey yapmamışımdır. Ben de kuruyan çiçekleri dibinden kopararak, bitkinin gücünün solan çiçekler yerine yapraklarına gideceğini düşünüyordum. Bilgilendirirseniz çok sevineceğim. Ayrıca size ayrıntılı açıklamalarınız için çok teşekkür ediyorum, bitkilerimin sağlıklı yetişip, gelişmesinde sayfanız kılavuzum oldu. Emeğinize sağlık.
  ***
  Hiç zararı yok. Sadece bünye saptaki suyu besini geri çeker diye düşünüp dipten kesmemekte yarar var. Tepe çiçek kısmını kesin. Tohum oluşturmasın boş yere güç harcamasın. Kestikten sonra saptaki bir kısım besin ve su geri çekilir bitki onu değerlendirir. sonra sapı bırakır sap kendiliğinden düşer.

 105. Ayşenur, Bursa dedi ki:

  Merhaba çiçeklerimin kurtarıcısı, yazılarınız mükemmel. Size sorum balkonumda sardunya, sakız sardunya, ceylan, melissa,küpeli çiçeklerim var hepsi gayet sağlıklı duruyor. ama şu son iki-üç hafta beyaz sinek o kadar çok çogaldı ki şaşırdım kaldım. Sardunyalarımda milyomlarca lar va var. Nokta nokta. Lütfen yardım edin çiçeklerime su püskurtuyorum ölsünler diye ama yine çıkıyorlar. önerebileceginiz bir ilaç vs.
  ***
  Bizim balkonda uzun yıllar boyunca asla eksik olmayan beyaz sinekleri geçen yıl bu zamanlarda ilk defa yok ettim. Hala hiçbir tane yok. G-05 bitkisel haşere ilacı isimli ilaçtan aldım. yarım litre suya bir tatlı kaşığı karıştırırsanız etkisi çok yüksek oluyor. Üç gün arayla yaprakların özellikle altlarına fısfıslamaya devam edin. Üç defa bitince haftada bir yapın. İki veya üç defa da bu şekilde devam edin. Tamamıyla yok olurlar. Bu usul önemli. Herhangi bir ilaç da işe yarar ama beyaz sinekler anca bu şekilde devam etmekle yok olabiliyorlar.

 106. Esra, İstanbul dedi ki:

  Kırmızı sakız sardunyamın çiçek tomurcukları yarı açmış vaziyette kuruyor ve delik delik oluyorlar.Bazı tomurcuklar sağlıklı açıyor ama geneli sağlıksız ve delikler oluşmuş. Bunun nedeni nedir?
  ***
  Belki bir böcek yiyor. Küçük tırtıllar olabilir. İyice inceleyin. Gerekiyorsa çiçekçilerden bitkisel haşere ilacı bulun ilaçlayın. bu sayfadaki bakım bilgilerine göre tüm şartları sağlayın.

 107. Özlem, Osmaniye dedi ki:

  Yaklaşık 10 çeşit sardunyam var. İki ayda bir vilmorin çubuk besin uyguluyorum. Bir yerde okumuştum sardunyalara kışın besin vermeyin dinlensinler diye. Sizce de öyle mi?
  ***
  İki ayda bir çok az. 15 günde bir vermeliydiniz. Akdeniz ikliminde kışın değil yaz ortasında dinlenirler. Kışın gelişim biraz yavaşlar besin vermeyi seyrekleştirin. Adanada haziran, temmuz, ağustos aylarında da aynı şekilde besin vermeyi seyrekleştirin.

 108. Esra, İstanbul dedi ki:

  Ben bugün bauhause’tan caniplan 20 sp ilaç aldım. Bunu uygularken aynen sardunya yaprağının renginde yeşil sürüngen gördüm. Bu nedir? Aldığım ilaç iyi gelir mi? Diğer çiçeklerime de koruyucu olarak ilaçlayayım mı?
  ***
  Herhangi bir ilaç alırken önce bakın üstünde kullanım kılavuzu yazıyor mu.. Aldıktan sonra şuna buna sormakla bilgi bulamayabilirsiniz. Mesela ben o ilacı hiç bilmiyorum. Yeşil şey sürüngen değil tırtıl. İlaçlayıp ölmesini bekleyeceğinize her gördüğünüzde mutlaka sardunyanızı tırtıllardan ayıklayın. İlaçlar bazen işe yaramayabilir o zaman beklemekle sardunyanın daha fazla zarar görmesini sağlarsınız.

 109. Esra, İstanbul dedi ki:

  Sardunyamın çiçekleri minicikken açmadan kuruyor . Yukarıda verdiğiniz cevaplara göre fosfor ve potasyum eksikliğinden olabilir.Fakat sardunyalarımda keçi gübresi karışık. Bu yeterli değil mi? Sıcaklarda yaprakları yumuşuyor.
  ***
  Toprak fazlaca kötü ise gübre de pek işe yaramaz. Koçtaş vb yerlerde özel sardunya besini var o daha iyi işe yarar.

 110. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Balkondaki sakız sardunyalarım cansızlaştı. Bir ay önce ortanca gibi açan sardunyalarım şimdi birkaç tomurcuk açıyor. Son birkaç gündür hepsinde yaprak sararması başladı. Aslında sardunya besinini de düzenli kullanıyorum ama nedenini anlıyamadım. Çiçeklerim balkon demirinin dışındaki askılarda duruyor. Son zamanlarda İstanbulda yaşanan şiddetli lodos rüzgarları sardunyalarımı bozmuş olabilir mi acaba?
  ***
  Ani bastıran sıcakların ve sürekli sıcak lodos rüzgarlarının olumsuz etkisi mutlaka olmuştur. Kullandığınız toprağın ve plastik saksıların da etkisi var. Torf vb adlarla satılan hazır topraklar sardunya köklerine sıcağın fazlaca ulaşmasına sebep olur. Saksı da plastik ise daha kötü. Size tavsiyem sulama sıklığını biraz arttırın, akşam olur olmaz üstlerine su döküp serinletin, bitki besinine devam edin, bozulan dalları budayın. Bu arada şunu söyleyeyim: Son zamanlarda ben akşam olunca hemen sardunyaları serinletmek için süzgeçli kovayla üstlerine su döküyorum. Benim sardunyalarımda hiç sorun yok. Belki son gunlerin sıcaklarının zarar vermemesinde bunun da payı olmuş olabilir.

 111. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Sırf sardunyalarımı yazın yakıcı güneşinden ve sıcağından koruyabilmek için balkonuma açılıp kapanan tentelerden yaptırmayı düşünüyorum. Acaba bu sayede yazı biraz daha rahat atlatmaları mümkün olur mu, yoksa güneşi engelleyeceğinden daha da olumsuz bir girişim mi olur bu? Balkonum kuzeydoğu cepheli. Birkaç saat sabah güneşinden sonra tenteyi açıp kavurucu güneşden koruyabilirim diye düşünüyorum.
  ***
  Kuzeydoğu cephesinde güneşten yana bir sıkıntı olmaz. Tenteyle filan hiç uğraşmayın. Öğle civarı güneşi özellikle öğle – ilkindi arasında zararlı. Bu durumda tenteyi sadece öğle civarı güneşinden korumak amacıyla kullanmak çok iyi olur. Öğle ezanında 1,5 saat öncesinden ilkindi ezanına kadar güneşin direkt gelip yakmasını önlemek yaz sıcaklarında kaktüslere bile fayda sağlar. Sizin balkonda hiç gerekmez. Ve bu durumda henüz daha yaz bile gelmeden sardunyalarınızdaki bozulmanın güneşten ve sıcaktan kaynaklandığını sanmıyorum. Mutlaka toprakla ilgili bir sorun var. Ya da sulamayla ilgili.

 112. Ali F. -İstanbul dedi ki:

  Balkonumdaki bodur sardunya ve sakızlar bol çiçek açmasına rağmen fazla yapraklanmıyor. Yaprakları seyrek. Dolayısıyla dalların görünümü yarı çıplak ama çiçek açmaya tomurcuk vermeye devam ediyorlar. Başka balkonlarda gördüğüm bol yapraklarıyla çiçeklenmiş sarkan sardunyaları gördükçe imreniyorum doğrusu. Acaba çiçeklerini ya da tomurcuklarını kurumasını beklemeden koparsam yaprak ve dal gelişimini hızlandırır mıyım?
  ***
  Hayır öyle şeylerle hızlanmaz. Sizinkiler muhtemelen daha az güneş aldıkları için dallarda yaprak boğum araları fazla uzun olmuş. Önemli bir problem değil. Bu sayfadaki doğru bilgilere göre bakımına devam etmelisiniz.

 113. Serpil, İstanbul dedi ki:

  Sakızlarım geçen sene ve ilkbaharın başında kocaman çiçekler veriyordu. Her dalın ucunda 10-15 tomurcuk birarada açıp muhteşem bir görüntü oluşturuyordu. Son zamanlarda çiçeklerini ufalttı. Sapların ucunda 3-5 tomurcuk oluşturarak cılız çiçekler açıyor. Sardunyalar için olan özel besin takviyeside veriyorum aslında. Çiçeklenmesinin eski haline gelmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Sulamanın da besin vermenin de bir tekniği var. Bilmezseniz zamanla toprakta tuzlaşma oluyor, besinlerin hiçbir faydası olmayıp bitkilerin sağlığı bozuluyor. Soldaki bakım bilgileri linklerinden sulamayla ilgilisine tıklayıp okumalısınız.

 114. Esra, İstanbul dedi ki:

  Sakız sardunyalarımdaki tomurcuk kuruması 15 gündür devam ediyor. Açan tek bir tomurcuk bile yok. Tomurcuklar daha minicikken sararmış yanmış ve kurumuş bir hal alıyorlar. Bütün sardunyalarımda aynı hal mevcut.
  ***
  Hafif budamalar yapın. Her üç sulamada bir bitki besini verin.

 115. Özlem, Konya dedi ki:

  Bugün pazardan yeni bir sardunya aldım. Saksısı küçük olduğu için büyük bir saksiya dikdim. Hemen sulamalı mıyım yoksa yeni toprağa alışması için bir gün beklemeli miyim? Balkonum camekanlı ama sabah öğlene kadar havalandırıyorum. Öğlen güneşinde perdeyi kapatıyorum ikindin açıyorum. Bu ışık yeterli olur mu acaba? Yaprakdan doğal maden suyu ile besleme kısmını okudum sardunya için direkt toprağına mı dökecem yoksa yapraklarına mı püskürtcem?
  ***
  O bilgiler (maden suyu ile ilgili kısım) salon süs bitkileri içindi. Sardunyalar veya balkon bitkileri için değil. Hemen aldığınız gün toprak değiştirmeniz yanlış. önce bekleyecektiniz eğer yer yadırgaması şokuna girmişse birkaç günde anca kendine gelir. Daha ilk günden toprak değiştirirseniz şok halindeki bitkinin kökleri yeni toprakta hemen çürümeye başlar. ilk birkaç gün, bitkinin dayanabileceği son sınıra kadar sulamamak da iyi olur (ama siz artık yanlışı yapmışsınız). Bundan böyle bunu unutmayın. Güneş filtrelemesi vb işler ise sardunyalara güneşe göre değil, hava sıcaklığına göre uygulanmalı. Mesela gündüz sıcaklık 25C derecenin üstüne çıkmadıkça tam gün direkt güneşin zararı yok. Balkon camını daha uzun süreli açık tutmanız lazım. Özellikle de geceleri. Sardunya türlerinin gece nefes almaya çok ihtiyacı var.

 116. Özlem, Konya dedi ki:

  Çok teşekkür ederim saksıyı değişdirmişdim artık aklımda aynı hataya düşmem ama sulamamışdım sorulara ertesi gün cevap vermeniz cok güzel. bu yönünüzü bildiğim için sulama işini bırakmışdım. sitenizi tanıdığımdan beri ayrı bir güzel bakar oldum çiçeklerime. bütün çiçek severlere sitenizi tavsiye ediyorum. Tekrar teşekkürler.
  ***
  Sağolun ben de size teşekkür ederim. Açık havada ise sorun olmaz sulayın. Sıcak günlerde akşam olur olmaz sardunyalarınıza delikli süzgeç uçlu kova ile duş yaptırıp serinletirseniz daha sağlıklı olurlar yaz sıcaklarından kötü etkilenmeleri en aza iner. Ama bu iş esintili olmayan yerlerde risklidir çeşitli mantar hastalıkları türeyebilir. Güneş batarken sadece bir defa yapmakla sorun olmaz. esinti çoksa zararı yok.

 117. Özlem, Osmaniye dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. balkonumda çok sayıda satdunyam var 3 tanesi daha işin başındayken 5 yıl önce bir yapı marketten aldığım bodur sardunyalarım. 2 ayda bir topraklarına çubuk besin saplıyorum iyi geliyor ama bu yıl biraz bahar başında çiçeklendiler şu an ise tek tük ve cılız rengi açık çiçekleri var. kırmızı olanın 1 hafta önce toprağını değiştirdim ama hiçbir değişiklik olmadı. Sağdan soldan biryerlerden çelik alarak ürettiğim sardunyalarım hatta bu yıl diktiklerim bile çok güzel kocaman kocaman açıyorlar. bodur sardunyalarım neden öyle olmuş olabilir sizce? çok mu yaşlandılar acaba atmalı mıyım? yaprakları da küçüldü..:(
  ***
  O tür besinlere hiç güvenmiyorum hiç kullanmadım. Ayrıca besin verilen bitkilerin toprakları en geç iki yılda bir değiştirilmeli yopsa toprağın dengesi bozuluyor. Sebep budur. Siz çok geç kalmışsınız. Bodur sardunyalar zaten yazı sıcaklarında tarif ettiğiniz sorunu yaşarlar normaldir. Yaz sonunda budayın toprağını değiştirin.

 118. Gülten, Silivri dedi ki:

  Her insan evinde bir sardunya bulundurmalı. Hem güzzeliği için hem de sağlıklı bir bitki olduğu için. Yazacağımı belki yadırgarsınız ama doğru paylaşırsanız sevaba girersiniz. Eğer sizde veya yakınınızda vücüdünüzda çıbanlar çıkarsa bir sardunya yaprağını sıcak suya sokun ve acele çıkartın sonra çıbanın üzerine koyun. Çabuk olgunaşmasını sağalar ve kökünden temizlenmesini sağlar. Her gün 1 yaprak yeter.

 119. Hale, İstanbul dedi ki:

  Sardunyalarımın tümü bol çiçekli fakat 15 gün içinde yaprak üstlerinde beyaz lekeler ve delinmeler oldu. neden olmuş olabilir ve ne yapabilirim?
  ***
  Yaprakları dikkatle inceleyin tırtıl varsa ayıklayın. İki günde bir güzelce yıkayın. Bit varsa ilaçlamanız lazım.

 120. Celal S dedi ki:

  Bodur sardunyaların çelikle çoğaltılması durumunda yeni çıkan sardunyaların bodur değil klasik olacağını seracım söyledi. Doğru mudur?
  ***
  Mümkün değil. Bazı durumlarda en fazla yarım metre uzayabiliyor. Böyle olunca da ben şöyle yaptım şöyle oldu diye yanlış sonuç çıkarırlar. Klasik sardunyalar kalın dallarla ortalama 1,5 metre büyür 2 metreyi bulabilirler. Köklerinin gelişmişliğine, yaşlılığına göre büyüme hızlıdır.

 121. Celal S dedi ki:

  Keçi gübresi yerine rafine edilmiş tavuk gübresi kullanırsam, toprak harcına karıştırma oranı ne olmalı?
  ***
  3 misli daha az olmalı ama sardunyalara uygun değil. Dayanıksız kof gelişime ve küçük çiçeklere sebep olur. Özel hazır poşet toprakların su tutuculuğunu arttırır sardunyalarda kök çürümelerine sebep olabilir.

 122. Celal S dedi ki:

  1.00×7.00 metre ölçülerinde verandanın önündeki alanı bodur sardunyaları yer örtücüymüş gibi kullanıp çiçeklendirmek istiyorum. Uygun olur mu? Sardunyaları hangi aralıkta dikmemi önerirsiniz?
  ***
  30cm’den daha sık dikmemelisiniz. Fakat uygun olmaz. Yazın perişan oluyorlar. Bir güzellikleri kalmıyor.

 123. Celal S dedi ki:

  Dikeceğim yer batıya bakıyor fakat doğusunda pergole, batısında 70 cm. yüksekliğinde bahçe duvarı var. 1.00 metre genisliginden güneşi 1-2 saat görüyor. O kadar güneş perişan eder mi? Cam güzeli denedim olmadı.
  ***
  Sadece güneş değil ısınma önemli. İzmir’de yaz sıcakları fazla yüksek. Gaura bitkisi bildiğim kadarıyla yüksek sıcaklara çok dayanıklı. Yaz sıcaklarında bahar dalı gibi zarif çiçekler açıyor. Sonra mercan çiçeği var.

 124. Celal S dedi ki:

  Gaura fazla boylu, belki duvar dibinde fon gibi düşünülebilir. Baharı beklemeden bodur sardunyalarla bu sene denemeye basladım. İstediğim, gözümün önünde toprak, yabani ot, kuru yaprak görmeden, devamlı acan çiçekler görmek. Çok şey mi istiyorum? :))
  ***
  Uygun türler bulmalısınız. İzmirde yaz sıcakları fazla yüksek. Asteraceae familyasından türleri araştırsanız… Mesela Gaillardia var.

 125. Celal S dedi ki:

  Eylül’de tohumu ekilebilyormuş. Deneyeceğim. Teşekkür ederim.

 126. Senem, İstanbul dedi ki:

  Sakiz sardunyalarim da tirtil var. bir iki tanesini ayiklayabildim yikadim acaba topraklarinda mi saklaniyorlar anlayamadim… simdi toprak degistirsem bozulma olur mu? ne yapmaliyim kararsiz kaldim havalar da cok sicak..
  ***
  Toprakla ilgisi yok. Gördüklerinizi ayıklamaya devam edin. Bu ayın sonuna doğru sardunyaları budama zamanıdır. Şimdi de yapılabilir.

 127. Serap, İstanbul dedi ki:

  Ben de, neredeyse tüm gün güneş alan terasımın ön duvarını, boydan boya uzun saksılarla çiçeklendirmek istiyorum. Geçen sene sardunyalarda başarılı olamadım, ilkbahardaki harika görünümleri, sıcaklarla cılızlaştı. Bir önceki yıl ektiğim mercan çiçekleri ise kuşlara kurban gitti. Saksılarımı yuvaları sanıp, diplerine onlarca yumurta bıraktılar.Bende mercan çiçeği yerine kumru yavrusu büyüttüm o yaz. Yaz sıcaklarına ve güneşe dayanacak, çiçekli bir bitki olsun istiyorum. Bu şartlara uygun, yukarıdaki mesaja cevaben yazdıklarınızdan başka ne dikebilirim acaba?
  ***
  Balkonlar için en uygunu pervane çiçeğidir (diğer adları vinka, izmir güzeli, rozet çiçeği). Fakat hazır toprakları pek sevmez.

 128. CelalS, İzmir dedi ki:

  Sakız sardunyası saksıda değil de toprak tarhta, bordürde yaşayabilir mi?
  ***
  İzmir’i bilmem ama istanbul’da kuzey rüzgarlarına açık yerlerde kışın yaşayamazlar. Ancak kuzeyli rüzgarlara kapalı cephelerde açık havada kışın hayatta kalabildikleri gibi gelişime bile devam ediyorlar.

 129. Celal S dedi ki:

  Sakız sardunyasının toprağa temas eden sürgün yerleri kök atar mı yoksa çürüme ihtimali var mı? Sorun sadece kışı geçirme ise kışın saksıya alıp korunaklı bir yerde baharı bekletebilirim.
  ***
  Toprağa değmekle çürümezler. köklenmeye gelince toprağa değen dallarının köklenmesinin pek garantisi yok. Ancak kırıp da dikerseniz köklenirler. Fazla odunlaşmamış dalları kırıp dikerseniz kolayca köklenirler. Saksıda yetiştiriyorsanız kışın kuzeyli rüzgarları almayan bir cepheye koymanızı tavsiye ederim. Gerçi izmirde sardunyaları öldürecek derecede kış soğukları her yıl olmasa da tedbirli olmalısınız. Sadece kuzey, kuzeybatı, kuzeydoğu yönlerine bakan cephelerde dikkatli olmak gerekir.

 130. Celal S dedi ki:

  Klasik ve sakız sardunya çeliklerini torf ve kum karışımına dikiyorum ama henüz hiç köklendiremedim. Alttan başlayarak siyahlaşıp ölüyorlar.
  ***
  Bir gün açıkta bekletmelisiniz. Ya da bir iki gün suda bekletmelisiniz. Bu yarasının kuruması içindir. Sonra dikin. Torf vb topraklar çürütüyor. Gerçek toprak kullanın. Sakız sardunyasının köklenmesi biraz daha uzun sürer ama kesin köklenir.

 131. Arzu S. -Trabzon dedi ki:

  Çok sardunyam mevcut. Açık balkonda yetiştiriyorum. Ancak kışın içeri alacak yerim yok. Trabzon da eksi dereceler çok görülmüyor ama evin balkonu kuzeye bakıyor. Sorun olur mu?
  ***
  Isı sıfırın altına düştüğünde direkt gelen kuzeyli rüzgarlar öldürür. Ayrıca üstlerinde kar birikmemeli. Bunlara karşı önlem alın.

 132. Vildan, Zonguldak dedi ki:

  Sakız sardunyalarının yapraklarındaki lekelerin nedeni nedir?
  ***
  Normaldir. Eskiyen dalları dipten kesebilirsiniz. Daha gür dallar çıkarır.

 133. Emine, İstanbul dedi ki:

  Yazın büyümesi duran sakız sardunyarım sonbaharla birlikte canlanıverdiler. Ben de budamaya kıyamadım bu durumda. Şu sıralar kocaman çiçekleri ve tomurcuklarıyla ilkbahardaki harika görünümlerindeler yine. Çiçekleri geçtikten sonra budasam hem budama hem de çelikle çoğaltma için geç mi kalmış oluyorum acaba?
  ***
  Sakız sardunyalarını yılın her zamanında şu şekilde budayabiliriniz: Hangi dallarda çiçekler geçmiş, yapraklar cansızlaşmış ve gelişim durmuşsa canlanmasını beklemeden öyle dalları hemen kesin. Eğer beklerseniz canlanır uzar gider. Elbette budamak şart değil. Tercihinize kalmış. Çeliklerin köklenmesi ise soğukta belki mümkün olmayabilir. Sonbahar soğukları dönemine girdik.

 134. Özlem, Osmaniye dedi ki:

  Pembe kırmızı sardunyalarımın çiçeklerinde beyaz lekeler oluşuyor nedeni nedir acaba? Vilmorin çubuk besin kullanıyorum. Bu mevsimde toprak değiştirebilir miyiz?
  ***
  Çiçekler eskiyince oluyorsa normaldir. Çubuk besinlere güvenemiyorum hiç kullanmadım. Bir şey diyemem. Sardunyalarda toprak değiştirmeyi ya yaz sonunda ya da baharda yapın.

 135. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Kapalı ama serin olan balkonumda sardunyalarım var. Gündüz iyi güneş alıyorlar. Bundan 2-3 ay önce 3 dalı kesip suya koydum ama o zamanlar çelikle çoğaltılabileceklerini bilmiyordum. Bu dallar kök salarken aynı zamanda yapraklı hep sarardı ve kötü oldu. Ben de belki tutar diye öylesine, küçük, plastik bir saksıya ektim. Ama umudum yoktu. O yüzden saksı seçiminde özensiz davrandım maalesef. Ama sardunyalar çok iyi tuttu. Sıkıntı şu ki iki tanesi aynı boyda kalıp küçücük yapraklar çıkarırken (bunlardan bir tanesi tomurcuk veriyor şu an), üçüncüsü çok hızlı bir şekilde uzamaya ve büyük yapraklar çıkarmaya başladı. Saksıları küçük gelecek ve ölecekler diye korkuyorum. Şu aşamada ve bu mevsimde saksı değiştirmem doğru olur mu acaba? Yoksa baharı mı beklemeliyim?
  ***
  Bir daha suda bekletmeyin hemen dikin. Sardunyalar aşırı sıcak memleketlerde toprak saksı ister. Diğer yerlerde hiç fark etmez. Şimdi saksı değiştirmeyin. Az kökleniyorlar gerekmiyor. Kipa, koçtaş gibi yerlerde özel sardunya besini satılır. Ayda bir vermenizi tavsiye ederim.

 136. Fatih, İzmir dedi ki:

  Sardunyaların tohumları ne zaman ekilir? Sakız sardunyasını nasıl uretebiliriz? celikleri ince mi?
  ***
  Tohumlar olgunlaştığında hemen ekmelisiniz. Zamanı hiç önemli değil. Ama gerek yok. Dallarından kolayca çağltılabiliyor. Yukarda gerekli bilgiler var. Sakız sardunyası dalları ne çok taze körpe ne de çok yaşlı olmamalı. Tam olgunlaşmış, iyice sertleşmiş ve canlı yeşil dallarını dikersiniz köklenme çabuk olmaz ama sabrederseniz kesindir. Daha kart dallar daha zor köklenir.

 137. Özden, Antakya dedi ki:

  Ben aşağıya doğru sarkan sardunyalardan yetiştirmek istiyorum. Yaptığım araştırma sonucu sakız sardunyalarının bu tür olduğunu anladım. Doğru mudur? her sakız sardunyası aşağı doğrumu yetişir?
  ***
  Evet doğru. Dik duramazlar, aşağı sarkarlar. Bir değneye bağlarsanız yukarı doğu uzatabilrsiniz.

 138. Hülya, Düzce dedi ki:

  Ben sardunyalarımı evin girişinde camlı kulibemde tutuyorum. Üşüyüp hasta olacaklar diye korkuyorum. Eve almalı mıyım?
  ***
  Kapalı camekanlı yerlerde -6C dereceye kadar dayanır dondan etkilenmezler ama açıkta sıfır derecede bile donup ölme riski var. Buna göre dikkat edin.

 139. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Balkonumdaki sardunyalarımdan biri aldı başını gidiyor. Yani çok uzuyor. Uzadıkça yaprakları küçülüyor. Şu an budama yapabilir miyim? Budamayı tepesinden yani dalından değil de gövdenin kendisinden yaparsam zarar görür mü?
  ***
  Zarar görmez. Yine de tedbir olarak 10cm’den daha fazla kısaltmayın çünkü esas budama zamanı yaz sonudur şimdi değil. Her yaz sonunda (Ankarada ağustos ortasında) sardunyalarınızı adamakıllı budayın. Çok uzayanları ise her zaman kısaltabilirsiniz.

 140. Ergin, Bursa dedi ki:

  ben 3 adet çeliği yaklaşık 3 ay önce diktim. sardunyalar tuttu ve yapraklanma başladı. kasım sonunda içeri aldım. cam önünde duruyorlar. fakat yaprakları çok küçük, güçsüz ve sararma gösteriyor. dışarda tutsam olur mu? bitki besini vermeli miyim?
  ***
  Evde yeterince güneş almazlarsa son derece sağlıksız gelişir, yapraklar da kısa sürede bozulur. Zamanla gövdede enerji biter sonunda ölür. Dışarda ise don olaylarından etkilenebilir dikkatli olmanız lazım. Şimdilik bitki besini vermeyin çünkü durumu sakat. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 141. Fatih, İzmir dedi ki:

  Sardunyalar çiçek açtıktan sonra ne kadar dinlenir? Bazılarında tomurcuk kuruyor nedendir? 12-32-12 suda eriyen toz gübre uygun mu?
  ***
  Sardunyalar genelde yaz ortasında dinlenir. Bir de kışın yeri çok soğuksa kışın dinlenir ama pek fazla soğuk olmadıkça ve bol güneş alırsa kışın da çiçeklenmeye devam ederler. Tomurcukların kuruması ya şimdi kış olduğu için (yeri de soğuksa) ondandır ya da fosfor ve potasyum eksikliği çekiyor. O gübreyi tavsiye etmem. Sıvı halde özel sardunya besini var ondan verin. Ya da genel amaçlı sıvı besin (çiçekcoşturan veya vilmorin veya genta markalardan). Ayda bir defa suya karıştırmanız yeterli.

 142. Demet, İzmir dedi ki:

  Benim sardunyamın dalları tamamıyla kurudu. Sadece kökü sağlam kaldı. Daha küçük bir saksıya aldım. Acaba yeniden canlanabilir mi?
  ***
  Canlanabilir ama eski şartlar devam ediyorsa ölecektir. Dışarda açık havada tutsaydınız daha iyi olurdu.

 143. Berkem, Kırşehir dedi ki:

  Ceylan göz sardunyaları ne yaptımsa böceklerden kurtaramıyorum. Acaba ilacı mı yanlış kullanıyorum? Bahçamdeki güllerin böcekleri için almıştım onu kullanıyorum. Kokusu beni bile rahatsız ederken onlara hiç birşey olmuyor. İki günde bir ilaçlıyorum. Çelikten diktiğim ceylenlarda dahi var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ceylangözü sardunyalara beyaz sinek denen bitler çok musallat oluyor. En basit ilaç bile öldürür ama yaprak içlerine işlemiş larvalar daima ortaya çıkar ilaç etkili olmadı sanırsınız. Sabırla devam edin. Kokulu ilaç yerine pul biberden veya sigara tütününden ilaç yapabilirsiniz. Aynı etkiyi verir ve sonunda kurtulursunuz. Bütün ayrıntılar şu sayfada yazılı: https://azbitki.com/bitler

 144. Emine, İstanbul dedi ki:

  Sonbaharda çiçekleri coştuğu için budamaya kıyamadığım sardunyalarım bütün kış açmaya devam ettiler. Sanırım kışın ılık geçmesinden dolayı bu yıl hep ilkbahar güzelliğindeydiler. Ancak iki haftadan beri aynı kökten çıkan bazı dalların gelişmesi durdu. Hatta bu dallarda yer yer sararmalar başladı. Yukarıda önerdiğiniz gibi bu dalların birkaçını budadım. Fakat bu kez de çok şekilsiz oluyorlar. Topraklarını biraz kabartıp derin budama yapsam ilkbaharda tekrar çiçeklenir mi acaba? Yoksa çiçekli dallarını kesmek bitkinin gelişimini yavaşlatıp zarar verir mi?
  ***
  Bünyelerindeki besin ve enerji tükenmiş. Budamak iyileşme sağlamaz. Sardunya besini almalısınız. Koçtaş vb yerlerde satılıyor. Ben Genta marka sardunya besini ilk defa sonbaharda kullanmaya başladım. Müthiş kuvvetlendirdi. Herkese tavsiye ediyorum artık. Sardunyalar eğer fazla sıcak olursa yazın dinlenir. Haziran sonuna doğru başlayıp eylül başına kadar devam eder. Aşırı sıcak olmayan her zaman çiçeklenmeleri normaldir. Ağustos sonunda kuvvetli budama yapmalısınız. Hastalıklı, zayıf, güdük kalmış dallar ise her zaman budanabilir.

 145. Mesude D. -Konya dedi ki:

  Resimdeki klasik sardunyayı merak ettim. Diğer sardunyaları budamayınca öyle olur mu? Olmazsa onu nerden bulabiliriz? Ne seralarda ne de koçtaşta böylesini hiç görmedim.
  Aşılama yaparak başka bitkiyle elde edebilir miyiz?
  ***
  Onların özelliği öyle. Kalın gövdeli olarak çabucak uzuyor. Şimdi her yerde satılanlar bodur sardunya. Klasik sardunya çok yerde var ama satılmaz. Halk arasında elden ele dağılır. Bodur sardunyaları ne yaparsanız yapın öyle büyümez. Sardunyaları başka bitkilere aşılayamazsınız. Aynı cinsten başka bir türe aşılanabilir. Mesela ıtır iyi bakılırsa kocaman oluyor. Ona aşı yapılabilir.

 146. Semra, Aydın dedi ki:

  Balkonumda büyük bir saksının içine 4 çeşit sakız sardunyası diktim. Geçen sene çok güzel geliştiler. Hatta şu anda üzerlerinde çicekler var. Fakat katmerli bir kökte üzerinde tomurcuklar bile var ama yaprak altında ve çicek altında köpüğe benzer tükürük ğibi salgılar var. Peçeteyle sildim. Bir saat sonra tekrar oluştu. Ne yapmam gerekiyor? Balkonum sabahtan gölge. Öğleden sonra da akşama kadar güneşli ve rüzgarlı.
  ***
  O bir parazit. Sardunyalarda hiç rastlamamıştım. Yayılacağını sanmam ama belli olmaz. O yaprakları kesip atın. Hatta dalı olduğu gibi kesip atabilirsiniz. Sakız sardunyaları zaten sık sık budanırsa daha iyi olur.

 147. Neriman, Kocaeli dedi ki:

  Sardunyalarda en çok çiçek çoğaltan orkide sıvı besini midir?
  ***
  Genel amaçlı ve orkide besini olabilir ama en iyisi özel sardunya besinidir.

 148. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Sardunyalarımdan bir tanesi özellikle son iki aydır çok hızlı gelişim gösteriyor. Durmadan yeni yapraklar ve dallar çıkarıyor. Yaprakları kocaman oldu. Neredeyse marul kadar olacak. Yalnız ne yaptıysam asla çiçek açmadı. Bu sardunyam geçtiğimiz Eylül ayında kadar hep çiçekliydi. Saksı çok büyük değil ama çok küçük de değil. Boyu çok hızlı uzuyor. 50 cm civarı şu an. Gelişiminde ve sağlığında hiç sorun yok gibi ama çiçek açmıyor. Yaklaşık iki ay önce gerçek toprak eklemiştim. Şimdi de acaba daha büyük bir saksıya geçirsem mi diye düşünüyorum. Sorun saksıda mı sizce?
  ***
  Sardunyaların çiçeklenmesinde saksı büyüklüğünün etkisi yok diye biliyorum. Gerçi benim kocaman saksılarda olan iki klasik sardunyam henüz çiçeklenmedi. Küçük saksıda olanlar (klasikler ve bodurlar ve sakız sardunyası ve ıtır) hepsi çiçeklendi. Madem gelişimi çok sağlıklı o halde saksı değiştirmeyin acele etmeyin. Yakınca açar. Ayrıca bilin ki sardunyalar fazla köklenmiyor. Kocaman saksılara hiç ihtiyaçları yok. Ancak klasik sardunyalar uzun ve ağır dallar geliştirdiği için küçük saksılarda devrilip kırılabilirler. Onlara büyük saksı lazım ki rüzgar devirmesin.

 149. Serpil, Fransa dedi ki:

  Geçen seneden kalan sardunyaların yanına yeni sardunya dikersem acaba birbirlerinin gelişimini engeller mi?
  ***
  Çok sıkışık dikmeyin. Aralarından en az 30cm mesafe olmalı. Çünkü yanlara doğru genişlerler. Tek gövde yukarı uzayacak olsa doğru düşünmüşsünüz derdim ama öyle değil.

 150. Gül, İstanbul dedi ki:

  Üç senedir sardunyalarım çok kötü oldu. Bitki besinleri işe yaramadı. Toprağı değiştirdim yine olmadı. Çiçek açıyor ama yaprakları çok seyrek. Dalları hep kuruyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Evde tutuyorsanız sardunya kapalı ortamları pek sevmez. Çok güneş ister. Fazla büyük saksıya dikmeyin. Ayda bir defa özel sardunya besini verin.

 151. Ergin, Bursa dedi ki:

  Budamayı detaylı olarak yazar mısınız? Eylülde yapıcam fakat tam kapsamlı olarak bilmiyorum.
  ***
  Önemli değil. Bütün dalları istediğiniz kadar kısaltın. Eylülde değil. Bursa merkaz ve Ankara’da Ağustos ilk yarısında yapmalısınız. İstanbul’da ağustos ikinci yarısı. Adana’da ve Antalya’da eylülde.

 152. Serap, İstanbul dedi ki:

  İki yıldır çok sağlıklı olan sardunyalarımın yaprakları çok sarardı ve seyrekleşti. Çiçek açmaya devam ediyorlar. Bitki besinini hiç ihmal etmiyorum. Balkonda güneş alıyorlar. Sulamayı önerdiğiniz şekilde yapıyorum. Ama yapraklar sapsarı. Daha ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağını değiştirin. belli ki toprağın dengesi iyice bozulmuş. Köklerinin zor sığacağı kadar saksıya dikin. Sardunyaların kocaman saksılara ihtiyacı yok. Özel sardunya besini var bundan sonra ondan kullanın.

 153. Emine, İstanbul dedi ki:

  Sakız sardunyalarımın bazılarında tomurcuk kuruması var. Bu sorunun susuzluktan kaynaklandığını okumuştum ama sulama periyodumda bir farklılık yok. Üstelik ilkbaharla birlikte sıvı sardunya besinine de başladım. Klasik köy sardunyalarım ortanca gibi açmaya devam ederken sakızlar bu durumda. Hatta bazı dalların ucundaki tomurcuk toplarının bir kısmı kuruyor. Bir kısmı açıyor. Ama çiçeklerinin görünümü cılızlaşıyor tabii. Tomurcuk kurumasının başka bir sebebi olabilir mi acaba.?
  ***
  Bazen fikir yürütmeleri söz konusudur. Her bilgi doğru değildir. Benim sakız sardunyamda da aynı problem az sayıda var. Ama genelinde muhteşem güzel gelişiyor. Hem yaprakları hem çiçekleri çok güzel. Bu kadarı yani birkaç tomurcuğun en başta kuruması doğaldır diye düşünüyorum. Sizinkinde fazla ise ve aynı çiçek sapındaki bir kısım tomurcukların kuruması potasyum eksikliğinden kaynaklanır diyecektim fakat sardunya besini veriyormuşsunuz (ben de aynısından veriyorum sonuç olağanüstü güzel). O halde sizin sakız sardunyanızın toprağının dengesi bozuktur. Bu yüzden verdiğiniz besindeki potasyumu gerektiği gibi alamıyor. Toprağını değiştirmelisiniz. Şunu da son tecrübelerimden belirteyim: Sardunyalar kocaman saksılarda değil de anca yetecek kadar saksılarda daha güzel gelişiyor. Hem böylece verdiğiniz bitki besini tüm köklere ulaşır.

 154. Emine, İstanbul dedi ki:

  Klasik köy sardunyalarım büyük saksılarda. Sakızlar uzun balkon saksılarında balkonun demirine yaptırdığım özel bölümde. Yani saksı boyutu uygun da toprak konusu aklıma gelmemişti. Evet topraklarını biraz kabartıp havalandırmama rağmen 3 yıldır değiştirmedim. Paket toprak değil bahçeden kovalarla getirdiğim toprak olduğu için değişim aklıma gelmemişti. Bu dönem uygun mu acaba toprak değişimi için? Yoksa budama yapacağım ağustos sonunu mu beklesem? Çiçeklerin bazıları cılızlaşsa da dalları sağlıklı bir şekilde uzamaya ve yapraklanmaya devam ediyor çünkü. 20ye yakın sakız sardunyam var. Zamansız bir şey yaparak bozulmalarından korkuyorum.
  ***
  Sakız sardunyalarını (budama açısından) diğerleri gibi düşünmeyin. Şimdiden itibaren budamak iyi olur. Çiçeksiz kalan dallarda sayı azaltması ve boy kısaltması yapmalısınız. Böylece tekrar tekrar güçlü dallar uzatıp daha güzel çiçeklenir. İlkbaharda ilk çiçekleri geçince başlayıp sonbahara kadar devam edin. Toprağını şimdi değiştirebilirsiniz. Sakıncası yok. Belki de toprakta kusur yoktur budamak gerekiyordur. Yani yaşlı dallar fazla ise. Yine de üç yıl geçmiş toprak değiştirmek iyi gelir. Eğer devamlı bitki besini vermişseniz bu uzun sürede toprakta fazlaca bazlaşmalar tuzlaşmalar olmuştur.

 155. Tamer, İstanbul dedi ki:

  Herkesin balkonunda aşağı doğru sarkmış sardunyalar görüyorum. Onlardan nasıl temin edebilirim? Adı nedir?
  ***
  Bugünlerde her çiçekçide kıyamet gibi satılıyor. Adı sakız sardunyası. Yalnız, çiçekçilerde henüz kısa boylu ama bol bol çiçeklenmiş olarak satılıyor. Uzaması biraz zaman alır.

 156. İlknur Y. -Ankara dedi ki:

  İki ay önce Bauhaus’tan sardunya almıştım. Sizin anlattığınız gibi toprağını ayarladım saksıya diktim. Çok az yaprağı vardı ama gelişti ve yaprakları inanılmaz güzel oldu. 11 kadar çiçeği var. Altı tanesi kocaman açtı. Ama saksı küçük geliyor diye düşünüyorum. Çünkü üç dala ayrılmış ve çok sıkışık yaprakları. Ben bu üç dalı ayırıp dikdörtgen bir saksıya alayım mı? Çiçekleri var diye çekiniyorum dal ayırmaya.
  ***
  Saksı küçük diye endişelenmeyin. 1 litre hacimli saksı fazla bile. Ama eğer dallarını keserek ayırıp çoğaltmak istiyorsanız istediğiniz gibi yapın. Şimdi tam zamanı. Dallar toprağa diker dikmez köklenmeye başlarlar. Çiçekli diye çekinmenize gerek yok. Çiçekleri kesip vazoya koyun. Vazoda daha uzun süreli dayanıyorlar.

 157. Mine, İstanbul dedi ki:

  Sardunyamdan iki gün önce büyükçe bir dalı kesip küçük dallarını ayırdım. Toprağa diktim. Yapraklarda sararma başladı. Bu sararmalar normal mi? Ayrıca yapraksız gövdeyi dikince de tutar mı?
  ***
  Normaldir. Kısa zamanda köklenirler. Yapraksız gövde dediğiniz kısım eğer tam odunlaşmışsa artık yeşil değilse belki köklenmeyebilir. Bu parçalarla uğraşmamalısınız.

 158. Yasemin, istanbul dedi ki:

  Mavi çiçek açan sardunya var mıdır acaba? Çünkü şimdiye kadar hiç rastlamadım.
  ***
  Hayır yok. Bu sayfada konu etmediğim ve sardunya denmeyen ve pek sevilmeyen başka bir sardunya mavi çiçekli oluyor. Dediğim gibi farklı bir tür. Bazı kişiler onlara mavi sardunya der. Böylece duyanlar bildiğimiz sardunyaların mavi çiçekli çeşitleri olduğunu düşünür. Bazı kişiler de ben filan yerde masmavi çiçek açmış sardunya gördüm diye iddia ediyor. Halbuki gördüğü şey ortancadır.

 159. Ebru İstanbul dedi ki:

  Merhaba, öncelikle ilginiz ve emeğiniz için teşekkürler. Bu yıl ilk kez bitki yetiştiriyorum ve bu konuda zır cahil olduğumu sitenizi okumaya başlayınca anladım. 1 ay kadar önce bir çok sardunya almıştım, çoğunun üzerinde çiçekler ve hepsinin üzerinde tomurcuklar vardı. Bir haftadan fazladır çiçekler kurumaya başlamıştı, ben de yeni tomurcuklar açacağı için böyle olduğunu düşündüm. Oysa bugün hastalandıklarını farkettim, yaprakların üzerinde delikler oluşmuş. Dediğiniz gibi incelediğim halde kurtçuk ya da bit veya örümcek bulamadım ama kurt dışkısı olduğunu tahmin ettiğim kara taneciklerle dolu. Şimdi hepsini dediğiniz gibi yıkadım, iki hafta sürdüreceğim. Ancak plastik saksıları toprak saksıyla değiştirmek ve torfa gerçek toprak eklemek istiyorum. Bunun için doğru zaman mı, iki haftanın geçmesini mi beklemeliyim? Ya da mevsim olarak tümden mi yanlış? Bir de küçük yapraklı sarmaşık ile mor salkım almıştım, onları da uzun saksılara torfla dikip iki yanlarına sardunya eklemiştim. Aynı saksıyı paylaştıkları için kurt onlara da bulaşır mı? Sarmaşıkta sararmalar başlamış. Olduğu gibi bırakmalı mıyım yoksa sardunyaları o saksılardan çıkarayım ve tüm bitkilerimin toprağını iyileştireyim mi? Doğrusu torf ve toprak farkını, bitki besininin önemini yeni öğrendim ve çok üzgünüm. Bitkilerim kurtulur mu doktor? (Bu arada mekan güneye bakan, bol esinti ve bütün gün güneş alan bir teras) şimdiden teşekkürler
  … …
  ***
  Tırtıl var mı diye yaprak altlarını ve saksının iç kenarlarını inceleyin. Sıcak ve çok güneşli teraslardaki bitkilere torf vb poşetlerde satılan hazır topraklar zarar veriyor. Humuslu doğal toprak kullanmalısınız.

 160. Görkem, Kayseri dedi ki:

  Yeni sardunya aldım. Hazır toprakla normal bahçe toprağını karıştırıp diksem olur mu? Yoksa sadece normal toprak kullanabilir miyim?
  ***
  Kayseride yazın şiddetli sıcak olmuyor diye biliyorum. Bu durumda toprak fark etmez. Şiddetli sıcak olan yerlerde hazır poşet toprak tek başına kullanılınca köklerin fazla ısınması söz konusudur ve bu yüzden gelişim yaz sıcaklarında en olumsuz yönde etkilenir. Gelişim tamamıyla durabilir. Siz eğer fazla güneşli yerde tutuyorsanız hazır poşet toprakla bahçenizin toprağını yarı ölçülerde karıştırıp kullanın. Daha iyi olur.

 161. Hamide, Eskişehir dedi ki:

  Sarduya çiçeği bakıyorum ve çok seviyorum. Yalnız renk olarak her renk var ama sarı yok. Nereden bulabilirim?
  ***
  Sarı sardunya yok. Boş yere aramayın. Ancak yalan söyleyerek sizi kandıranlar olacaktır o başka.

 162. Defne E. -İstanbul dedi ki:

  Evimde yıllardır sardunya beslerim her çeşidini. Hiç ceylangözü beslememiştim. İlk defa bu sene aldım. Baharda açtı. Sonra beyaz sinek böceği dadandı. Ne yaptıysam gitmiyor. Kullanabileceğim ilaç ismi verebilir misiniz? Nereden alabilirim?
  ***
  Ben Tekzen’den almıştım. “Chrysamed G-05 bitkisel haşere ilacı”. İsmi aynen böyle. Yarım litre suya bir yemek kaşığı kadar karıştırıp yaprak altlarına fısfıslayın. Böcekler tamamıyla yok olana kadar birkaç gün ara ile tekrarlayın.

 163. Ayşenur, İstanbul dedi ki:

  Ortanca büyüklüğünde açan klasik sardunyalarıma birşeyler oldu. Sürekli yaprak sarartıyorlar. Kuruyan tüm yaprakları düzenli temizliyorum ancak şimdi de dalları yarı yarıya boşaldı ve tüm çabama rağmen yaprak sarartıp dökmeye devam ediyor. Bu arada bir yandan da çiçeklenmeye devam ediyor. Ama çiçekleri de ufaldı. Her yıl ağustos sonuna doğru yaptığım derin budamayı şimdi yapsam sağlıklı sürgünler verir mi acaba?
  ***
  Yazın sıcaktan kötüleşiyorlar. Hele yeri de pek esintili değilse bozulması, kötüleşmesi her şey normal. Endişelenecek bir şey yok. Sıcaklar dinince bormale dönmeye başlarlar. Güneş batarken üstlerine yağmurlama gibi su dökerek günün biriken sıcaklığından kurtarırsanız çok iyi olurdu. Budamayı ağustos ortasında yapın. Üç sulamada bir sardunya özel besini verseniz bu da iyi gelir. Daha önceden başlasaydınız yaz sıcakları için tedbir geliştireceklerdi.

 164. Nilay U. -Antalya dedi ki:

  Benim ceylangözü sardunyamın bir aydır kurumuş gibi bir görüntüsü var. Acaba kurumuş olabilir mi yoksa yaz dinlenmesine mi geçmiş olabilir? Söküp atmadan önce size sormak istedim. Bu arada hala düzenli olarak sulamaya devam ediyorum.
  ***
  Yaprakları veya dalları canlı ise havalar serinlediğinde canlanacaktır. Canlı mı değil mi ne yapacağınızı buna göre düşünmelisiniz.

 165. Fethiye, İstanbul dedi ki:

  Benim sakız sardunyalarım çok güzeldi. İki haftadır yapışkan kokulu bir madde görüyorum çiçekler ve dallarda. Ellediğim zaman yapışkan bir halde. Sanki beyaz yağlıboya gibi. Bunun sebebini öğrenebilir miyim? N yapmam gerekiyor?
  ***
  Bitki bitlerinden bir çeşit parazit dadanmıştır. Şimdi sardunyaları adamakıllı budama zamanı. Sıkı bir budama yapın. Kalan yapraklı dalları güzelce yıkayın temizleyin. Bir daha tekrarlanmaz.

 166. Can, istanbul dedi ki:

  Haftasonu büyük saksılardaki klasik sardunyalarımı ve sakızları budayacağım. Fakat budama yaptıktan sonra odunlaşmış kalın dallar kalacak saksılarımda. Yeni dalları gençleştirme için yine toprağa sokacağım gerçi. Acaba bu odunlaşmış kalın dalların vereceği sürgünler sağlıklı olur mu? Yoksa bu kökleri hepten saksılardan söküp saadece taze dalların mı tutmasını beklemeliyim? Bu mevsimde köklenme verimli olmazsa yaşlı sardunyalarımı kaybetmeyeyim diyorum.
  ***
  Çok yaşlanmış köklere güvenmeyin. Bende var belki on senelik kökler. Belki daha yaşlı. Hala aynı verimlilikteler. Budadıkça yeniden dallanıp dururlar. Ama yine de güvenmemek lazım. Her türlü tedbiri alın yazdığınız gibi.

 167. Gül, Karabuk dedi ki:

  Balkonum kapalı cam balkon. Öğleden sonra ful güneşli. Kışın sarsunyalarımı burda tutmayı düşünüyorum. Bir sıkıntı yaşar mıyım? Ölmelerini istemiyorum. Sizce yaşarlar mı ya da olmemeleri için ne yapmalıyım? Budamadan kalsalar olur mu? Budama işlemini nasıl yapmalıyım?
  ***
  Kış için ideal bir yer fakat kışın dışarsı gibi soğuk oluyorsa, Karabük’ün kış soğuklarında dayanabilmeleri kesinlikle mümkün değil. Isının sıfırın altına pek fazla düşmemesi lazım. Budamasanız da olur. Budayacaksanız dalları kısaltın. Fazla dalları dipten kesip eksiltin. Şimdi (ağustos) tam zamanı.

 168. Zerrin, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Sardunyalarımdan haberler kötü. O güzel balkonum öldü. Sardunyalarım tek tek yaprakları büzüşerek dalları çürüyerek bütün sardunyalarım çürüdü gitti. Şimdi sağ kalan bazı sardunyalarımdan dallar keserek boş yerlere ektim. Acaba doğru zaman mı? Bir de topraklarını değiştirmedim poşet toprak. İnşaallah bu seferde ölmezler.
  ***
  Hazır poşet topraklar sardunyalar için hiç iyi değil. Yaz sıcaklarında büyük zarar oluyor. Sardunya dallarını her zaman dikebilirsiniz. Hava fazla soğuk değilse birkaç günde köklenirler.

 169. Serpil, İstanbul dedi ki:

  Yazdıklarınızı okuyunca sardunyalarımda gençleştirme budaması yapmak için geç kaldığımı anlıyorum. Acaba budama için ilkbaharı beklemem mi gerekiyor? Bu mevsimde yapacağım budama çiçeklerime zarar verir mi? Yapraklanması çok sıkışık olduğu için dalların arasında yaprak kurumaları da var şu sıralar. Kuru yaprakları temizlediğimde dalların bazıları çıplak kalıyor. Yoksa sadece bu kuru dalları kesmem mi doğru? Mevsim itibariyle hangisini yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Kışın da gelişime devam edebileceği bir yerde bulunuyorlarsa budamakta geç kalmadınız. Değilse budamayın. Kış boyunca üşürken enerjiyi gücü köklere çeker. Kış sonunda budarsanız çok iyi olur. Gayet güçlü bir şekilde yeniden dallanır.

 170. Murat, Kars dedi ki:

  Bir ay önce iyi bir araştırma yaparak sardunya tohumu siparişi verdim. Küçük, derin olmayan kaba sekiz tane tohum ektim. Hepsi de çıktı, İlk kez tohumdan sardunya üreteceğim. Uzun süredir elimde yoktu. Buralarda bulamamıştım. İnşallah güzel olacaklar. Sitenizi sürekli takip ediyorum. Ancak yeni paylaşım hiç yok. Yeni paylaşımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Aylardır birçok sıkıntıdan sonra nihayet Didim’e taşındım. Bundan sonra bol bol yeni konular eklerim. Hele bir yerleşme işlerimi bitireyim de.. Ayrıca facebook’tan da takip edebilirsiniz.

 171. Ali, Mersin dedi ki:

  Emekliyim hem de kalp hastasıyım. 3. katta güneye bakan evim var. Balkonumda süs bitkileri yetiştirerek zamanımı geçiriyorum. Çiçek bakmak bende artık hastalık oldu. Çiçeklerle kalkıp çiçeklerimle otururum. Çiçeklerimle konuşurum. Genelde çiçek açan bitkileri severim. Balkonumda açelya, orkide, siklamen, kalanşo, beşiz çiçeği, sardunya, atatürk çiçeği, reyhan (reyhanın boyu 90 santimi geçmiş), süs biberi hepsi cıvıl cıvıl rengarenk. İnsanın canına can katıyor. Bakmakta olduğum bitkiler hakkındaki bütün bilgileri bu siteden alıyorum. Çok mükemmel yorum ve bilgi aktarılıyor. Bu bilgileri veren arkadaşa burdan saygı ve sevgimi yolluyorum. Bahçemde devamlı çiçek veren bitki önerisi yaparsanız çok faydalı olur.
  ***
  Ali Bey çok teşekkür ederim. Zaten bir hayli bitkiniz varmış. Benim bir tavsiyem gaura bitkisidir. Kısa çalı şeklinde, dalları en şiddetli yaz sıcaklarında bile bahar dalı gibi çok güzel çiçeklidir. Ben Didim’e yani taşındım. Buralarda çevrede görüyorum ki şimdi de gayet güzel çiçekli görünüyorlar. Benim çok hoşuma gidiyor. Zakkum da balkonunuza güzel uyum sağlar. Büyük saksılara dikersiniz. Yasemin çeşitleri alabilirsiniz. Ayrıca her zaman, iki üç ay ömürlü mevsimlik küçük süs bitkilerinden dikebilirsiniz. Bunlar da güzel. Uzun ömürlü büyük bitkilerinizin saksılarına, onların diplerine bunlardan dikin. Her birkaç ayda bir değişen mevsime göre söker yeni uygun mevsimlikleri dikersiniz. Mesela şimdi hercai menekşe zamanı. İki ay sonra çuha çiçeklerinin satışı başlar. Baharda latin çiçeği, kına çiçeği, yenigine vesaire alırsınız.

 172. Ali, Mersin dedi ki:

  Çiçeklerime çiçekçilerden aldığım tropikal bitki besini veriyorum. 10 günde bir, bir kapak dolusu sıvı besini bir litre suya karıştırıp çiçeklere veriyorum. Bu konuda yorumlarınızı bekliyorum.
  ***
  Evet gerekiyor. Faydası oluyor. Devam edin bence. Suni şeyler hoşunuza gitmiyorsa ayda bir defa koyun veya keçi gübresinden gübre şerbeti yapıp verebilirsiniz. Bunun daha iyi faydası olabilir.

 173. Ali, Mersin dedi ki:

  8 gün önce çiçekçinin önünden geçerken gözüme bir sardunya takıldı. Daha minnacık. Hafifçe 10 santim kadar uzamış. Üç tane çiçek yumağı, çiçek dolu. Eve gelir gelmez usulüne uygun bir boy büyük saksıya taşıdım. Çiçeğe o kadar önem veririm ki saksı değişimini çok özenle ve çiçeği hiç üzmeden yaparım. Saksı balkonda sonbahar güneşini doya doya alıyor. Fakat son üç gündür açan çiçekler hemen döküyor. Alt yaprakları bir kaçı sarardı. Çok az sayıda olan yaprakları sarı sarı leke oluşup soluyor. Sizden bu siteden aldığım bilgilerle kendimi çiçekler hakkında az bilgi sahibi sanıyordum. Maalesef bu çiçeğe çare bulamadım sınıfta kaldım. Acaba çiçekçiden aldığım sıvı bitki besininden mi olmuştur Fakat bu bitki besininden önerilen dozu aşmamak şartıyla diğer çiçeklere verdim çok işe yarıyor. Güzelim sardunya bu haliyle morelimi alt üst etti. Gerçekten kahroluyorum. Ölmeden, daha güçlüyken nasıl kurtarırım?
  ***
  Hiç üzülmeyin. Muhtemelen sizin bir suçunuz yok. Kuvvetli ihtimal, o sardunya tam donanımlı bir serada idi. Öyle her şeyi dört dörtlük seralardan çıkan bitkiler eğer adaptasyon seralarında bekletilmeden satışa çıkarılırsa akibetleri böyle olur. Ama külüstür serada yetiştirilmiş olsaydı hiçbir şey değişmeyecekti ve balkonunuzda güzel güzel hayatına devam edecekti. Ben burada köylü çiçekçilerden son günlerde birçok fide ve fidan aldım. Sonbahar serinlerinin geceleri fena bastırdığı bu günlerde hiçbirinde hiçbir bozulma olmuyor. Üstelik aldığım gibi toprağından söküp bahçenin toprağına dikiyorum. Niçin bozulmuyorlar, çünkü gariban köylülerin seralarında ısıtma filan yok. Belki kasım sonuna doğru az buçuk ısıtma uygularlar belki hiç uygulamazlar. Diğer bir ihtimal, kullandığınız toprak zarar vermiştir. Sardunyalar sıradan, basit, alelale bahçe, park, yol kenarı topraklarında gayet güzel yetişir. Hazır poşet toprakları pek sevmezler. Zaten bazıları bozuk oluyor her türlü bitkiyi köklerini zehirleyerek çürütüyorlar. Sardunyanızın sağlıklı dallarından kırıp gerçek toprak (mesela herhangi bir bahçenin, tarlanın toprağı) ile küçük bir saksıya dikin. Güneşten iyice ısınacağı bir yere koyun. Kısa zamanda köklenir. Sardunyalar dayanıklıdır. Ben buraya taşınalı 20 gün oldu. ilk gün bahçedeki sardunyaların fazla dallarını kesip bahçenin arkasına yığmıştım. Halen capcanlı dipdiri duruyorlar. Toprağa diksem anında köklenecekler.

 174. Ceyda,Ankara dedi ki:

  … …
  ***
  Bunlar zaten ev içi bitkisi değil. Bir de hiç güneş almazlarsa haklarında hiç iyi olmaz. Dışarda bırakın. Naylonla kapatabilirsiniz. Ölen ölür kalanlar ise bahara kadar dinlenmiş olur. Ya da orada dursunlar ama toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Başka ne yaparsanız yapın iyileşmeleri güzelleşmeleri mümkün değil. Hatta toprak değiştirmeye kalksanız daha kötü olur. Boş yere masrafa ve zahmete girmeyin.

 175. Hakan, Denizli dedi ki:

  Sardunyalarımın yapraklarında delikler oluşmaya başladı. Sebebi ne olabilir? Düzelmesi için yapılacaklar nelerdir?
  ***
  İnce, yeşil tırtıllar olabilir. Benim bahçemde sardunyalarda ve bazı bitkilerde yaprakları delik deşik ediyorlar. Yaprak altlarını kontrol edin. Gözle kolay görülürler ama farkedebilmek biraz zor.

 176. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  Merhaba İstanbul da bir hafta önce yağan karda sardunyalarım ben iş gezisindeyken maalesef dışarıda Üzerlerine kar yağmış. Kar eridikten sonra çiçeklerimin tamamını yaprakları sünmüş cansız halde buldum. Geçen yıl da dışarıda olmalarına rağmen böyle bir şey olmamıştı. Onları içeriye bol ışık alan bir yere alsam acaba eski canlılıklarına kavuşurlar mı?
  ***
  Eğer dalları yumuşamışsa tamamen ölmüşlerdir. Değilse yavaş yavaş yeniden filizlenirler. İçeri almanıza gerek yok. Bir daha böyle ciddi soğuk olursa o zaman geçici olarak içeri alın.

 177. Serpil, İstanbul dedi ki:

  Sardunyalarımın hepsinin yaprakları yumuşayıp pörsümüş bir gecede. Benim balkonumda kardan koruyacak tente de var aslında. Üzerlerine hiç kar gelmedi. Ancak gece çıkan fırtına sebep oldu bu duruma galiba. Cevabınızda dalları yumuşamışsa demişsiniz, benim sardunyaların bazı dalları sağlam ama yaprakları sönmüş. Baharda canlanıp filizleneceklerini ümit ediyorum ama bahara kadar bu halde bırakmayayım diyorum. Yaprakları ve yumuşayan dalları hafif budamayla temizlemem doğru olur mu bu mevsimde?
  ***
  Temizlemeniz daha iyi. Hastalık olmaz böylece. Ama soğuktan etkilenen bitkileri sıcak odalara alırsanız çabucak ölürler. Ya dışarda kalamaya devam edecekler ya da soğuk ve kapalı bir yer varsa orada tutsanız daha iyi..

 178. Elif, İstanbul dedi ki:

  Sömestr tatilinde gelen soğuk karlı hava dalgası yüzünden sardunyalarımın tamamı dondu maalesef. Evde olmadığım için bir önlem alamadım. Geldiğimiz son aşamada tamamının yaprakları yumuşamış ve solgun görünüyor. Hatta şiddetli rüzgar birkaç tanesini gövdesinden kırmış durumda. Kırılan gövdeleri nasıl tedavi edebilirim?
  ***
  Dallar sert ve yeşilse hiç korkmayın onlar yakında filizlenir. İstediğiniz kadar kısaltın. Budanığınız dallar canlıysa toprağa dikebilirsiniz. Zamanla köklenirler.

 179. Ali, İzmir dedi ki:

  Sardunyaların alt yaprakları kırmızılaştı. Bunun sebebi nedir? Ne uygulamalıyım?
  ***
  Birçok sebebi olabiliyor. Mesela yeni aldı iseniz yer yadırgaması sonucunda olur. Yılın bu zamanında normaldir. Ya da havalar aniden ısınınca serin aylara göre yapılanmış yapraklar ani değişikliğe adapte olamıyor ama önemli bir problem değil.

 180. Tuba, Kayseri dedi ki:

  Pencere önüne uzun saksılara sardunya dikmek istiyorum. Bir yerde sardunyaların derin saksılarda daha iyi sonuç verdiğini okumuştum. Doğru mu acaba?
  ***
  Yanlış. Esas gerekli şey (sadece sardunyalara değil her türlü dışmekan bitkileri için) bahçe/balkon saksılarına ne dikerseniz dikin hazır poşet toprak kullanmayın. Gerçek toprak kullanın. Biraz da killi olmalı. Sardunyaların böylece yaz sıcaklarında kökleri serinde kalır. Kocaman saksılara gerek kalmaz.

 181. Yasemin dedi ki:

  Sarı sardunya var mıdır acaba? Çok aradim ama bulamadım.
  ***
  Hayır yok hiç aramayın. Açık sarıya hafifçe çalan kirli beyaz gibi tuhaf bir rente çiçek açan sardunya var. Türkiyeye gelmemiştir sanıyorum. İnternette gördüğünüz resimlere aldanmayın. Beyaz veya açık pembe sardunyaları fotoğraf hilesi ile sarı çiçekli gösterip satmaya çalışıyorlar.

 182. Melek dedi ki:

  Askılı sepette sakız sardunyalarım var. Birisinin gelişimi çok iyi. Yaprakları çok canlı ve bol çiçekli. Diğerinin de çiçekleri var fakat yaprakları sararıyor. Her ikisini de aynı koşullarda besliyorum. Bu sararmaya bir anlam veremedim.
  ***
  Sakız sardunyalarının sağlıksız ya da çiçeksiz kalan ve filizlenmeyen dallarını keseceksiniz. Böyle istiyor. Ayrıca bitki besini vermeniz iyi olur. Özel sardunya besini bulursanız ondan verin.

 183. Banu A. -Ankara dedi ki:

  Sardunyalarım cam önünde duruyor. Bu aralar Ankara devamlı yağışlı. Bazen ıslanıyorlar,. Bir zararı olur mu? Balkonumda demire asılı birkaç çeşit çiçeğim daha var onlar her yağmurda ıslanıyorlar ve uzun süre ıslak kalabiliyorlar. Petunya, şeker begonya, kalanşo ve yeni gine. Aynı yerlerinde dursunlar mı yoksa yağmurun gelmediği bir yere mi alsam?
  ***
  Hayır hiçbir zararı olmaz. İçinizi rahat tutun.

 184. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Sakız sardunyasının dalları uzayınca çok kırılgan oluyor. Çok kolay kırılıyorlar. Dalları ve kök boğazını nasıl kuvvetlendirebikirim?
  ***
  Bilmiyorum ama belki toprağının azot oranı yüksektir. Bu sebeple biraz kof gelişiyordur. Yani bildiğim kadarıyla anlattığınız gibi kırılgan değiller. Sorun toprağının besleyiciliğinin iyi olması..

 185. Ali, Mersin dedi ki:

  Mersin ikliminde yaz aylarında öğleden sonra saat 13ten akşama kadar yaz güneşini görmesinde mahsur var mıdır?
  ***
  Hayır bir mahsuru yok. Zaten yaz sıcaklarında oldukça yavaşlarlar hatta bazı sardunyaların gelişimi tamamen durabilir. Normaldir. Sonbaharda güzelce canlanırlar.

 186. Serpil, İstanbul dedi ki:

  Köy sardunyalarım bir yandan yeni dallar ve filizler verip çiçeklenirken, bir yandanda hızla yaprak sarartmaya başladı. Sararma alt yapraklardan başladı ancak bugün yeni açan çiçeğin hemen altındaki yapraklarda bile sararma başlamış. İyice inceledim ama bir zararlıya da rastlamadım. Dalar oldukça sağlıklı görünüyor bu arada. Bu hızlı yaprak bozulmasının nedeni ne olabilir acaba, kuruyan yaprakları temizlemekten başka ne yapabilirim?
  ***
  Havalar ısındığı için toprak daha çabuk kuruyor. Sardunyalarınız su kaybetmeme uğruna kendince çare bulmuşlar. Yaprakları azaltıyorlar ki sıkıntı olmasın. Daha sık sulayın ve özel sardunya besini verin.

 187. Güler, İstanbul dedi ki:

  Balkonumdaki bodur sardunyalardan bazılarının gelişimi durdu. Yeni yan dallar ve yeni açan yapraklar minicik. Saksılarda bahçe toprağı kullanıp 2-3 yılda bir değiştiriyorum. Belli dönemlerde özel sardunya besinide veriyorum. Nerede hata yapıyorum acaba?
  ***
  Hazır poşet toprak değil, biraz killi gerçek toprak kullanmanız lazım. Yoksa yaz sıcakları başladığında kel kalır. Sonbaharda yeniden güzelleşmeye başlar.

 188. Meltem, İstanbul dedi ki:

  Sakız sardunya ile bodur sardunyayı aynı saksıya ekebilir miyim?
  ***
  Evet bir sakıncası yok. Bodur sardunyalar (genellikle) yaz sıcaklarına sakız sardunyası kadar uyumlu değildir. Yazın çirkinleşirler. Bu gerçi toprağın özelliğine göre değişir. Ama ikisini bir arada dikmek daha iyi olur. Bodur sardunya yazın kel kalırsa en azından ortada kel sardunyalı tek saksılar olmaz. Sakızlar onların çirkinliğini azaltır.

 189. Murat, Bakü dedi ki:

  Merhaba, ben melez sardunya elde etmek için yaptıklarımı anlatmak istiyorum. Bunun için 2 sardunya seçtim. Baba sardunya olarak pembe, üzerinde kırmızı kırçıllı, yalınkat çiçek açan bodur sardunya, anne sardunya olarak beyaz, katmerli çiçek açan eski tip uzun boylu sardunya seçtim. Baba sardunyanın çiçeklerinin altına beyaz kağıt tutarak, cımbız yardımıyla polen keselerinin koparak kağıdın üzerine düşmesini sağladım. Sonra aynı cımbızla, topladığım bu polen keselerini teker teker alarak, anne sardunyanın dişi organlarına dokundurarak tozlaşmayı sağladım. Fakat anne sardunyanın çiçek öbeğindeki 18 çiçekten sadece 3 tanesi tohuma dönüşüyor. Tohumlar olgunlaşınca kendi saksısına ekmeği düşünüyorum. Yeni sardunyaların nasıl olacağını az-çok hayal ede biliyorum ama yine de merakla sabırsızlanıyorum :)
  ***
  Murat Bey bu denemenizi yazdığınız için teşekkür ederim. İnşallah tohumlar melez olabilmiştir. Nasıl çiçek açacaklar ben de merak ediyorum. Tabii eğer melezleşme olmuşsa farklı olacaklar. Sonucu yazmanızı beklerim. Gerçi bir sene kadar beklemek gerekebilir ama olsun.

 190. Süleyman, İstanbul dedi ki:

  Klasik sardunya nereden temin edilebilir? Bildiğim kadarıyla çiçekçilerde bulunmuyor. Az bulunan türleri satan çiçekçi önerebilir misiniz?
  ***
  Artık çiçekçilerde yok.. Sardunya meraklıları arasında elden ele çoğaltılıyor yayılıyor.

 191. Gül, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Birkaç ay önce bir bodur sardunya aldım. Şimdi çiçekleri fışkırıyor. :) Ama hiç kokusu yok. Neden acaba? Kokulu-kokusuz türleri mi var?
  ***
  Sardunya çiçekleri kokulu olmuyor. Hiç aramayın bulamazsınız.

 192. Snozd, -İstanbul dedi ki:

  Benim yapmak istediğim her saksıda farklı renkte sardunya olması. Şu an sadece 7 renk var. Sarı ve mavi renk olanlar yok deniyor ancak bazı sitelerde sarı sardunya olduğunu öğrendim. Sarı sardunyayı nereden bulabilirim?
  ***
  Sarı ve mavi renkleri yok. Sitelerde fotoğraf görürseniz inanmayın. Fotoğraf hilesidir. Açık sarıya çalar bir krem renginde sardunya türetilmiş ama kesinlikle sarı değil ve sarı ile alakası yok. Ayrıca Türkiyede bulamazsınız.

 193. Feride, Antalya dedi ki:

  Sakız sardunyası meraklısıyım. Bol güneşli ve bol rüzgarlı bir balkonum var. Her yıl 5-10 renk arası ediniyorum ama özellikle kırmızı ve pembe katmersiz hariç hepsiyle Ağustos sonu gibi vedalaşmak zorunda kalıyorum. … …
  ***
  Problem köklerin ısınmasıyla ilgili. Killi kırmızı toprak ile siyah humuslu toprak karışımı yapın. Gübre istemez. Antalya’da çok büyük saksılara dikmelisiniz çünkü kökler sıcaktan hoşlanmıyor. Ya da toprak saksı kullanın ki toprak ve dolayısıyla kökler fazla ısınmasın. Asla hazır toprak ya da çam çürüntüsü gibi hafif topraklardan kullanmayın. Fazla havadar olup sıcağı köklere iletirler. Sardunyalara sıcak memleketlerde öylesi topraklar hiç uygun değil.

 194. Emel, İstanbul dedi ki:

  Sakız sardunya aldım duvara monte edilen yarım saksida yetistirecegim. Fakat sadece sabah güneşini 10-11 arası alan bir duvarda yetistireceğim. Sizce bu güneş yeterli olur mu?
  ***
  Pek sanmıyorum. Sakız sardunyaları daha fazla güneş ister ve yapraklarının güneş ışınlarından daha fazla sürece ısınması sonucu çiçek açıyor diye gördüm. Ama yine de deneyin eğer başka bir yer yoksa. Aslında oraya küpe çiçeği çok uygundur. Hem çiçeklenmesi kesintisiz devamlı olur. Sakız sardunyaları yeterli güneşte bile ilkbahardan sonbahar ortasına kadar kesintisiz değil ara ara çiçeklenir.

 195. Ali, Mersin dedi ki:

  İki bodur sardunyamın yaprakları sararıyor. Bazı yaprakları bir kenarından lekeleniyor. Çok çiçek tomurcuk fakat yaprak azaldı. Acaba böcek mi var bu yaprakları emen? İlaçlasam mı?
  ***
  Korkmayın bir sorun yok. Bodur sardunyalar kesinlikle biraz killi toprağa dikilmeli çünkü kökleri sıcağa hiç uyumlu değil. Torf denen hazır topraklar ve fazla gevşek fazla süzek topraklar sıcağı köklere iletir ve bu yüzden bodur sardunyalar yaz sıcaklarında perperişan olur. Ama ölmüyorlar. Sonbaharda tekrar canlanırlar.

 196. Murat, Bakü dedi ki:

  Klasik sardunyalar sadece yaz ortasında mı çiçek açar, yoksa ben mi bakımında bir yerlerde yanlış yapıyorum? :) Bir de yalnız yazın çiçek açmakla beraber, gelişimi inanılmaz hızlı. Yılda iki kere tamamen budamama rağmen her defasında daha hızlı bir şekilde ve daha fazla dallarla 1-2 metre uzunluğa ulaşıyor. Üstelik bu sardunya 3 yıldır aynı toprakta ve aynı 1,5 litrelik saksıda. Bunca gelişmeye rağmen sadece yaz ortasında çiçek açması biraz garip geliyor. Hala üzerinde çiçek tomurcukları belirmedi bu sene. Şimdi güneye bakan mutfak penceresinin kenarında duruyor sonbahardan beri. O zamana kadar batıya bakan pencere önündeydi.
  ***
  İlginç. Çocukluğumdan beri benim bildiğim, gördüğüm kadarıyla bunların çiçek açma zamanı yok ama en az kış aylarında çiçek açarlar. Sizinki acaba güneş eksikliği mi çekiyor? Ayrıca biraz su sıkıntısı çektirmeniz iyi olur. Yani çok rahatsa, hiçbir sıkıntısı yoksa bazı bitkiler çiçek açmaya gerek duymaz. Ayrıca şunu tavsiye ederim: Hiçbir zaman tam budama yapmayın. Yılın herhangi bir zamanında en yaşlı dalları ve en sağlıksız dalları dipten kesin. Genç ve sağlıklı dallar kalsın.

 197. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Bir saksı klasik sardunyam var. Doğu, batı ve güney cepheli balkonda iyi esinti alıyor. Kocaman yaprakları var ama bu yıl sadece bir tane çiçek açtı. Ne önerirsiniz?
  ***
  Sardunyalar için olan özel bitki besininden tavsiye ederim. Ayrıca her yıl ağustos ortasında mutlaka tüm dalları dipten budayın.

 198. Emin, Van dedi ki:

  Balkonuma 6 tane geniş ve uzun plastik saksı alıp her birine beşer adet sakız sardunya diktim. Mayıs ayında balkona bıraktım. Tüm yaz boyunca bol bol çiçek verdiler. Görenler hayranlıkla izliyor. Düzenli olarak sulama yapıyorum. 15-20 günde bir eski koyun gübresi veriyorum. Her şey mükemmel giderken ağustos ayının ortalarında aniden yaprakları kurumaya, çiçekleri azalmaya, yaprakları dökülmeye başladı. Ağustos ayında inek gübresi vermiştim ama kaç yıllık olduğunu bilmiyordum. Bundan dolayı yapraklar kurumuş olabilir mi? Daha fazla yapraklarının kurumaması için ne yapabilirim?
  ***
  Gübre o sıklıkta verilmez. Mayıs başında ve ağustos başında olmak üzere sadece iki defa, az miktarda toprak yüzeyine yayabilirsiniz.

 199. Elif, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Çiçek yetiştirmeye nisan ayında başlamış birisi olarak acemiliğimi atmaya çalışıyorum. Tabi bu esnada bazı çiçekleri maalesef kaybediyorum. Balkonum 8 saat yakıcı güneş alıyor ve bu yüzden sardunya, cam güzeli gibi çiçekler fazla yaşamıyor. Nisandan beri 10 civarı sardunyayı kök çürüğü nedeniyle kaybettim. Önceleri sardunyaların çok su istemediğini bilmediğim için sık suladım ve bu yüzden öldüklerini düşündüm. Ama daha sonra 5-6 günde bir toprağı parmağımla kontrol edip suladım. Captan mantar ilacıyla 10 günde bir ilaçladım. Sıvı sardunya gübresi verdim. Toprağını çiçekçiden karışımlı özel toprak olarak aldım. Ne yaptıysam olmadı. Ve sonunda aşırı sıcaktan öldüklerine karar verdim. Çünkü ön camlarım sabah güneşi alıyor ve ordaki sardunyalarım nisandan beri duruyorlar. Her yerde yetişen sardunyaları yaşatmayı başaramıyorum ve bu beni çok üzüyor. Sizden bu konuda yardım rica ediyorum. Sardunyaları yaşatmak için ne yapabilirim?
  ***
  Yukarda verdiğim bakım bilgilerine göre hareket edin. Sardunyalar hem güneş ister hem serin toprak ister. Bu yüzden doğal topraklardan karışım yapmanız lazım. Bu topraklar maalesef çiçekçilerde bulamazsınız. Çevrenizden, parklardan ormanlardan almanız gerekiyor. Hazır poşet topraklar yaz sıcaklarında sardunyaları perişan ediyor. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

 200. Sevim, Rize dedi ki:

  Sardunyalarımın saksılarını değiştirmek istiyorum. Kasım ayında değiştirirsem çiçeklerime bir zararı olur mu? Sardunyalarımın çiçekleri ve yaprakları fazla olmuyor bunun sebebi hazır toprak olabilir mi?
  ***
  Devamlı dışarda tutuyorsanız ve güneye bakan cephede iseler şimdi toprak değiştirebilirsiniz. Yoksa ilkbaharı bekleyin. Hazır toprak sardunyalara iyi değil. Çevredeki bahçelerden tarlalardan gerçek toprak alın onu kullanın. Benimkiler saksıda değil bahçede çok sert killi toprağa dikili oldukları halde canavar gibi büyüyorlar. İkide birde budamak gerekiyor.
  Ayrıca, Rize’de her yerde bol bol yeşillikler olduğu için her yerde toprak üst kısmı humuslu-çürüntülü siyah toprakla kaplıdır. Hazır toprak satın almak yerine her türlü ev bitkilerinize onu kullansanız daha iyi. Sardunyalara ise hem bu üst yüzey çürüntülü topraktan hem daha derinden killi topraktan karışım yapın.

 201. Evren, İzmir dedi ki:

  Merhaba, geçen yaz, aşırı sıcaktan dolayı (İstanbul’da iki kez kar geçirmiş) sardunyalarim malesef öldü ve kayınvalidem bana kocaman bir saksıda, oldukça serpilmis klasik sardunya hediye etti. Sonbahardan bu yana ilk kez Ocak’ta ciceklendi. Yalnız acayip olan bir şey var ki uzun uzun çiçeklenen uçlardan başka bir cicek dali daha çıkiyor. O da çiçekleniyor hatta hem çiçek hem yaprak bir arada. Ben o kadar sardunya baktım ama ilk kez böyle bir şey görüyorum. Yani ana daldan çıkan çiçek uzantilari çiçeklerini dokunce (normalde kurur ve alırız onları) ama onlar yapraklanip çiçeklerin kurudugu yerden tekrar uç verip yeniden çiçekleniyor. Bu normal mi? Siz böyle bir sardunya gördünüz mü? Özel bir bakım yapmalıyım o çıkanları alıp dikmek gibi?
  ***
  Ben de hayatımda ilk kez 3 yıl önce bir arkadaşımın sardunyasında görmüştüm. İkinci olarak sizden duydum. Yani anlaşılan sardunyaların türleri var ve biri de böyle bir özelliğe sahip. Özel bir bakım gerektirdiğini sanmıyorum. Yapraklı kısımda filizlenme özelliği olur mu, dikseniz köklenip filizlenir mi bunu bilmiyorum.

 202. Berra, Düzce dedi ki:

  Merhaba, 4tane sardunya fidesi aldım. Hayvan gübresi ile karıştırıp güzel bir toprak yaptım balkonuma koydum. Acaba erken mi balkon için? Sizce bu küçük fideler büyüyüp çiçek döker mi bu sene içerisinde?
  ***
  Oranın iklimini bilmiyorum. Isı sıfırın altına düşmüyorsa sardunyalar için uygundur. Evet iki aya kalmaz çiçeklenmeye başlarlar.

 203. Ilknur, İstanbul dedi ki:

  Benim sardunyam cok guzel buyudu bir suru cicek verdi ama cicekler beyazlamaya basladi. Bu neden oluyor?
  ***
  Toprağın özelliğine ve kimyasal dengesine göre böyle olabilir. Hiç problem değil. Genelde sardunya çiçekleri fazla dayanmaz ve solmaya başlayınca dökülürler. Sizinkiler toprağının özelliği sebebiyle geç dökülüyor. Dediğim gibi bunu bir problem olarak görmeyin. Ayrıca sardunya çiçeklerini kesip masa üzerinde mini bir vazoda veya su baradağında tutabilirsiniz. Hem masayı güzelleştirir hem de bu şekilde sardunya çiçekleri bitki üzerinde olduğundan daha fazla süre solmadan kalır.

 204. Ali, Mersin dedi ki:

  Normal klasik sardunyalarım iki çeşittir: Bir kısmı bodur boyu uzamıyan fakat yapraktan çok çiçek veriyorlar. Biraz daha yaprağı daha geniş yine aynı klasik sardunya boyu 40 cm kadar uzun fakat bodurlar kadar fazla çiçekli değil. Aynı sardunya almışım. Saksıya dikince iki tanesi uzadı normal çiçekli fakat 2 tanesi galiba hep çiçeğe çalıştığı için mi bodur kaldı çünkü bodurların çiçeği yapraktan fazla. İkinci sorum sardunyalar haziran sonunda mı dinlenmeye geçiyor?
  ***
  Bodur sardunyaların yapraklarının küçük olması hem hava sıcaklığına hem de sıcağı köklere ileten yanlış toprağa göre oluyor. Sıcak memleketlerde sardunyalar mutlaka hem killi hem kumlu topraklardan yapılmış doğal toprak karışımlarında yetiştirilmeli. Torf vb hazır poşet topraklar Mersin gibi yerlerde sardunyalara uygun değildir. Mayıstan itibaren kötüleşmeye başlarlar. Özellikle bodur sardunyalar perişan olur. Sonbaharda canlanmaya başlayıp kış boyu iri iri yapraklar ve canlı kalın dallar verirler. Her tür, her tip sardunyalar doğal toprakta bitki besini veya gübre istemez. Üç yıl aynı toprakta aynı saksıda gayet güzel çiçeklenmeye ve gelişime devam ederler. Çevreden bulabileceğiniz toprağı verimli bahçelerden veya tarlalardan alacağınız gerçek toprağa 1/4 oranında sıva kumu karıştırın. Sardunya bunda yaz sıcaklarında daha az etkilenir. Sizin orada yaz sıcaklarının dinmesine yakın, mesela sanıyorum eylül sonunda, sardunyalarınızı budayın ve topraklarını tarif ettiğim şekilde doğal topraklarla değiştirin.

 205. Ali, Mersin dedi ki:

  Saksıdaki klasik sakız ve ceylangözü sardunyalar güneşte yaprakları pörsümeye başlamıştı. Bir hafta önce balkonun gölgeli tarafına aldım. Bir hafta içinde gölgede yine canlandılar. Yaz boyunca ekim ayına kadar güneşe çıkarmamayı düşünüyorum.

 206. Ali, Mersin dedi ki:

  Sardunyalar güneşte duruyor. Eski yapraklar tek tek bozuluyor, yeni yapraklar açıyor. Fakat yeni açan filizler yaprakları sapsarıdır. Yapraklar yakıcı güneşe rağmen bozulmuyor. Yeni açan yapraklar nazik ve sarı olmasına rağmen güneşten etkilenmiyor. Yeni açan yapraklar neden yeşil değil de sarıdır?
  ***
  Yıllarca yaz sıcaklarında her tür sardunyada olabildiğini görüyorum. Yani sıcak yüzünden ya kökler topraktan bazı elemenleri alamıyor ya da bünye sıcak yüzünden geretiği gibi çalışamıyor. Ama kesin olan şey şu ki bu problem sadece sıcak yaz günlerinde geçici olarak görülür. Hatta o sarı yapraklar genellikle zamanla yeşile dönüyor. Bazıları ise zamanla kuruyup gidiyor. Yaz sonundan itibaren her şey normale döner merak etmeyin..

 207. Ali, Mersin dedi ki:

  6 tane klasik sardunyam var. Deneme amaçlı altıncı aydan itibaren üçünü gölgeye aldım. Üçü de balkonda yakıcı güneşi gören tarafta. Gölgedekiler yaprakları yeşil normale yakın iyi. Güneşteki sardunyalar yaprakları yandı. Sadece dalları duruyor. Dallar gayet yeşil ama yaprak yok. Bu çiçekler öldü mü koparıp atayım mı yoksa yerinde beklesin eylülden sonra canlanır mı acaba?
  ***
  Sardunyalar sıcak memleketlerde kocaman saksılarda killi ve iri kumlu doğal toprakta yetiştirilmelidir. Aksi taktirde güneş altında yaz sıcaklarında perişan oluyorlar. Atmayın sonbaharda eskisinden daha gür bir şekilde gelişim gösterirler. Gelecek ilkbaharda daha büyük saksılara uygun toprağa dikin.

 208. İstanbul dedi ki:

  Sakız sardunyanın uzun dallı olması için ne yapabiliriz? Yanlara doğru fazla yaprak ve çiçek çıkarıyor ama dallar fazla uzamıyor.
  ***
  Zamanla uzar merak etmeyin. Aslında uzamaması daha iyi ama bunun özelliği uzamak.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)