Itır, Pelargonium graveolens

Itır halkımız arasında çok sevilen, aranan, manevi ve nostaljik değeri olan bir bitkidir. Edebiyatta yeri olduğu gibi kız çocuklarına da Itır adı verilir. Kız ismi olarak kullanılmasında bildiğimiz ıtır bitkisi kastedilmez. Hoş ve keskin bitkisel kokulara bir zamanlar ıtır denirmiş.

Itır olarak bilinen yaprakları güzel kokulu sardunya çeşitleri birkaç farklı türdendir. Limon kokulu olanı Pelargonium Citrosum sivrisineklerin sevmediği bitkilerden olarak nitelendirilir (ki doğru değil). Kokusu gül kokusunu andıranı ise Pelargonium graveolens türüdür. Her bir türün de birkaç çeşidi var. Hatta yüzde yüz safkan bir ıtır türü olduğunu samıyorum. Tohum oluşturursa mutlaka ekin büyütün. Kokusu farklı olacaktır. Belki yaprakları da farklı olabilir.

Itır yetiştirmek sardunyadan daha kolaydır çünkü hastalıklara karşı sardunyadan daha fazla dayanıklıdır. Dallarından kırıp yeni fideler üretmek daima başarılı sonuç verir. Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz ıtır bizim balkondakilerden sadece biri. Annem sağolsun kopan dallarını atmaya kıyamayıp her çiçeğin yanına ekmiş, balkondaki çoğu çiçeğimiz saksısını bir ıtırla paylaşıyor şimdi.

Itır yaprakları ve çiçekleri

Itır yaprakları ve çiçekleri

Ben bunu 6 yıl kadar önce küçük bir dal olarak Güngören’de sokakta bulmuştum. Dalı çantama koydum. Daha sonra farkettim ki çantam mis gibi kokmuş. Eve getirip diktim. O zamandan beri çok dallandı budaklandı, çok kişiye dağıttık, annem saksılara ekti çoğalttı, bir kısmını ben attım. Hızlı büyümesiyle başa çıkamıyorum.

Itırın kokusu: Gül, limon ve amber kokularının karışımı gibi kokar. Eğer yaprağından bir parça çantanıza koyarsanız her gittiğiniz yerde çantanızdan çevreye güzel bir koku yayılır.

İlkbaharda soluk pembe çiçekler açar. Çiçeği önemli değildir. Itır bitkisi yapraklarının hoş kokusu için yetiştirilir.

Itır bakımı yetiştirilmesi ve üretilmesi

Itır toprak seçmez. Humuslu toprak, kıraç toprak, killi toprak, torf.. Her toprağa uyar. Her çeşit toprakta yıllarca hemen hemen aynı sonucu almışımdır. Besince çok kuvvetsiz topraklarda cılız olur, yapraklar çabuk sararıp dökülür.

Evlerde yetiştirilebilir. Güneşe ihtiyacı çok yüksektir. Devamlı evde yetiştirecekseniz görüntüsünün güzel ve sağlıklı olması için mümkün mertebe bol güneş almasını sağlayın. Yoksa dalları ve yaprak sapları anormal, sağlıksız, çirkin, ince halde fazlaca uzun olur. Bu hali çok çirkin görünür.

Yazın bahçede / balkonda tutsanız daha sağlıklı gelişir. Kışın evde ya da şiddetli soğuktan korunmalı bir yerde bulundurun. Budama zamanı kış soğukları erken başlayan yerlerde çiçek açtıktan hemen sonra, diğer yerlerde ağustos ayıdır. Eğer çok hızlı büyüyorsa hem çiçekleri geçtiği zaman hem ağustosta budayabilirsiniz. Tarzı önemli değil. İstediğiniz gibi budayın. Her türlü budamaya karşı dayanıklıdır.

Çoğaltmak için dallarını kırıp bir yere dikin. Suda bekletseniz köklenmez. Toprağa dikseniz çok çabuk köklenir. Biraz güneşli ve esintili bir yerde yüzde yüz ihtimalle köklenip büyür. Sadece çok fazla uç – körpe dalları tercih etmeyin çünkü bunlarda köklenmeyip çürüme riski büyük. Uzun bir dalı birkaç parçaya bölüp dikseniz her parçasından ayrı bir ıtır bitkisi elde edebilirsiniz. Yeri çok soğuk olmamak şartıyla yılın her zamanında köklenir.


'Itır, Pelargonium graveolens' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hayzer dedi ki:

  Yolda bulduğunuz bir canlıyı yaşatmanız çok hoş. Benim de böyle sokaktan topladığım bitkilerim var. Ben onlara sokak çocuklarım diyorum. O kadar coşkulu büyüyorlar ki… Itır için söylemek istediğim ise yapraklarının babaannem tarafından reçellere koyulduğunu hatırlıyorum.

 2. Ali Çiçek dedi ki:

  Bana da acilen bu bitkiden lazım. Acaba nereden bulup satın alabilirim. Bilenler insaniyet namına yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
  ***
  Ummadığınız yerlerde karşınıza çıkabilir. Bir akrabanızda, birisinin camı önünde veya bahçesinde.. Bir parça istersiniz. Ne yazık ki çiçekçilerde kolay kolay bulamazsınız.

 3. Zeynep dedi ki:

  Bu çiçeğe sahip olamadan ölürsem gözlerim açık gidecek. Nereden bulabilirim, bir dal da olsa sahip olanlar beni arasın lütfen.
  ***
  İstanbulda iseniz ben size verebilirim. Bu bitkiye çiçekçilerde nadiren rastlanır. Genelde halk arasında elden ele paylaşılıyor.

 4. Sevinç dedi ki:

  Itır çiçeğinin yapraklarını sütlaç yaparken içine atıp piştikten sonra çıkarınız. Rahmetli annem eski senelerde vanilya olmadığı için veya ulaşamadığı için böyle yapardı. Ben de sütlacı ıtır yaprağı ile yapıyorum 3-4 yaprak yetiyor hele bir deneyin sonuç mükemmel.

 5. Davut dedi ki:

  Bütün bitkilere bayılırım ama ıtırın kokusu gerçekten insana huzur veriyor. Sanki başka yerlere alıp götürüyor. Gerçekten hızlı büyüyor. Evde her yer ıtır oldu.

 6. sybaskan dedi ki:

  Itır Çiçekleri bana her zaman Rahmetlik annemi hatırlatır. Hüzünlenirim.

 7. Gökşen Sarıhan dedi ki:

  Yıllardır arayıp sonunda bir çiçekçide “sanırım sizde ıtır çiçeği yoktur!” şeklinde sorudan ziyade hüküm içeren sözlerimden 30 saniye sonra karşıma getirilen ıtır ile mutlu mutlu yaşıyoruz. Tek sorun gövdesinde ve yapraklarındaki diriliğe, güzel güzel uzamasına karşın hazırladığı tomurcukların çiçeğe dönüşmeden kuruması. Sanırım bir hata yapıyorum. Bu hata kullandığım musluk suyu olabilir mi? Su oldukça kireçli. Dün çiçek coşturan diye anılan bitki besini aldım. Henüz kullanmadım. Değerli önerilerinizi rica ediyorum.
  ***
  Itır çiçekleri için yetiştirilmez ama çiçekleri bence sardunya çiçeklerinden çok daha sevimli. Rahmetli annem balkondaki ıtırdan koparıp minik bir vazoya koyardı.
  Tomurcuk olup da çiçeğe dönüşmeden kuruması potasyum eksikliğinden olabilir. Aslında toprak çok iyi olsa bile esintisiz yerlerde fotosentez aksar sonuçta bitki tomurcukları besleyemez döker. Su ile bir problem olacağını sanmam. Bitki besinini dört beş sulamada bir verirseniz ondaki asitlilik, sudaki alkalinlilik birbirlerini dengeler hiç sorun olmaz. Itır güneşe çok fazla ihtiyaç duyar ona göre bir yerde tutun.

 8. Pafuli dedi ki:

  Merhabalar, yıllardır her yerde, her gittiğim çiçek düşkünü evde, her botanikçide arıyorum ve maalesef bulamadım. rahmetli teyzem bir yerde denk gelip azıcık kopartmış ama yaşatmayı başaramamış. eğer hala ıtırdan verebiliyorsanız ben talibim.

 9. Ayten, Bakü dedi ki:

  Bizde buna etirsah diyorlar. Sizin de ciceklere sevginiz oldugu icin mutluyum. Ben de yeni cicekler beslemeye basladim ama hala bir ugurum yok. Onlara bir sey olanda cox uzulurem. INSALLAH ciceklerim meni de sevindirer. Bilgilere gore cox sag olun.

 10. Jale Güler dedi ki:

  Ben de bu çiçeğin hastasıyım rahmetli anneannemin vardı. Ankarada bulabilsem hep gözüm aranıyor ama bulamadım.

 11. İlkgul dedi ki:

  Itır yapragı araıyorum. Ne aktarda ne cıcekcıde bulamadım. Çok ıhtıyac var. Saglık için.

 12. Nesrin, Ankara dedi ki:

  Ben Antepte iken o bölgenin yöresel tatlısı olan zerdenin içine piştikten sonra tencereye salıp on dakika sonra alıyorlardı. Zerdeye hoş ve özel bir koku veriyor.

 13. Dilek, Elazığ dedi ki:

  Ben çiçeklere çok meraklıyım ne bulsam ekiyorum. Bazen başarılı bazen de başarısız oluyorum. Elazığda oturuyorum ıtır çiçeğini ilk defa sizden öğrendim.

 14. Azim, Kahramanmaraş dedi ki:

  Itır. ismi ilginç. Sahip olmayı isterim ancak maraşta var mı acaba?

 15. Sema E. - İstanbul dedi ki:

  Saksıda iki ıtırım vardı. Kışın donmasınlar diye korumalı bir yere aldım ama orada saksısını alıp toprağı ile ıtırı bir köşeye bırakmışlar. Tabi ben çok geç farkettim. Kurumuş gitmiş. Diğeri kalmış ama o da upuzun bir dal üzerinde 3-4 yaprak.

 16. Ömer K. -Siirt dedi ki:

  Kızım henüz iki aylık adı ıtır. Evimin her köşesini ıtırla donatmak istiyorum.

 17. Serdar, Mersin dedi ki:

  Kokusunu çok sevdiğim bu çiçeği geçtiğimiz günlerde bir bahçede buldum. Sahibinden izin aldıktan sonra bir dal kırıp suda bekletmeye başladım ancak bir haftadan fazla zaman geçtiği halde kök vermedi henüz. Bu aşamada ne yapmam gerekir?
  ***
  Itırların suda köklendiğini görmedim. Toprağa dikince kısa sürede kökleniyorlar. Yapmanız gereken şey hemen dikmek.

 18. Serdar, Mersin dedi ki:

  Öneriniz üzere ıtırı hemen diktim, suladım ve bol güneş alan bir yere koydum, bugün fark ettim ki yapraklarında kahve rengi lekeler oluşmuş, sebebi nedir acaba ve nasıl önlem alabilirim?
  ***
  Önemli bir şey olduğunu sanmam. Üç hafta boyunca sadece sabah veya akşam güneşi alabilmeli.

 19. Fatma, Samsun dedi ki:

  Itır tıpkı kabenin örtüsü gibi kokar dikkat edin bilmeyenler öğrensin.

 20. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeğin yapraklarının gerçekten de harika bir kokusu var. Parfüm gibi aynı. Ne zamandır aklımdaydı. Beşiktaş’ta bir dükkanda sağlı sollu dikilmiş ıtırlar.. çok da güzel büyümüşler. İki hafta önce bir cesaret çelik çalarken yakalandım ama olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadım. :D Güleryüzlü bir şekilde ayrıldım sonra. :) Eve gelince bir iki gün suda beklettim, sonra ektim. Herhalde köklenmeye başlamıştır. Herhangi bir bozulma belirtisi göstermedi. Beşiktaş’ta bir evin penceresinde harika bir çiçek var, eğer bir gün cam açık yakalarsam rica edeceğim. Ne olduğunu bilmediğim ama hem içeride hem dışarıda birkaç saksı olan bir bitki var. Gözüm onda şimdi. :)

 21. Özge, KKTC dedi ki:

  Bizde gül damlası denir ıtıra ve hemen her yerde vardır. Gül gibi koktuğu için de sütlü tatlı yaparken gül suyu ya da çiçek suyu yerine bir parça atıveririz içine, mis gibi olur tatlımız :)
  ***
  Evet gül gibi kokuyor. özellikle de sıcak havada kendiliğinden çevreye koku saldığında bizim balkonda aynen gül kokusu oluyor. Yazın balkona çıktığımda her defasında unutup bu gül kokusu nerden geliyor diye düşünmüşümdür. :) Tatlılarda filan kullanmayı hiç düşünmedim. İlk fırsatta denemem lazım. Gerçi tatlı yapmıyorum sadece yılda bir iki defa sütlaç yaparım. bir dahaki sefere denerim.

 22. Firdevs, Montreal dedi ki:

  Plante Moustiquaire veya Géranium Citron’da deniyor. 4 yildir var bende ve cicek actigini ilk defa okudum. :) Suda cimlendirerek cogalttiyorum. havalar isininca, sizin dediginiz gibi direkt topraga dikecegim. acaba koklendirici toz gerekir mi ki? bir de cicek acmamasina sasirdim…
  ***
  Benim ıtırlarım istisnasız her ilkbaharda çiçek açar. Çiçekleri çoklarına göre gösterişsiz ama bence son derece güzel ve şirin. Itırı suda köklendirmek zor. Toprağa direkt dikince neredeyse hemen köklenir. Ben hiçbir zaman köklendirici hormon kullanmam. Etkisine inanmıyorum artık. Zaten Türkiyede bulunmaz, bulunsa da ya sahtedir ya da uygunsuzdur. Sizin oralarda doğru köklendirme tozu bulmak mümkün olsa bile ıtırlara hiç gerekmiyor toprakta çabucak kökleniyorlar. Köksüz dalı direkt toprağa dikin ve güneşte ısınacağı bir yerde tutun.

 23. Menekse, İsvicre dedi ki:

  Demlediğiniz çaya üç ıtır yaprağı katın. Mis gibi kokacaktır.

 24. Fisun, İstanbul dedi ki:

  Cam önünde büyüttüğüm ablamın hatırası bir ıtırım var. Bu günlerde çiçek açtı. Ama yapraklarında hızla bir sararma var. Kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum. Ne yapabilirim lütfen bana yardım edin. Kırıp çoğaltayım mı? Kaybedersem içime dert olacak.
  ***
  Sararmada kimyasal ilacın ne ilgisi var? Koçtaş vb yerlerde sardunya özel besini satılıyor. Ondan alıp her dört sulamada bir defa suyuna karıştırın. Sararmalar durur gelişim güçlenir. Şimdi dallarını kırıp dikseniz birkaç haftada köklenir filizlenir korkmayın. Dışarda rüzgarlı ve güneşli yerde çok kolay kökleniyorlar.

 25. Gülten, Silivri dedi ki:

  Itır çok faydalı bir bitkidir. Sinir yatıştırıcı özelliği olduğunu annemden bilirim. En güzeli reçelleri ateşten indirdikten sonra iki yaprak soğuyunca içinde bırakın. Güzel bir reçel elde edersiniz. Annemden öğrendiğim bir şey var ki 30 yıldan beri uygularım: Ayva kompostoya 2,3 yaprak katın muhteşem olur. Artı sindirim sistemine çok faydalı. Özellikle kışlık ayva kompostolara mutlaka kullanın.

 26. Feray, İstanbul dedi ki:

  Itır bitkisini Merkezefendi Botanik Parkı’ndan temin edebilirsiniz. (Zeytinburnu)

 27. Mustafa S. -İstanbul dedi ki:

  Itır bitkisini inanın çoğu parfümerilerde satılan ürünlerden daha iyi ve hoş kokulu olduğunu sizlerle paylaşmak isterim. şahsen ben, 15 dakika elbise dolabımda beklettiyim zaman kokusu tüm kıyafetlerime siniyor ve mükemmel kokuyor. tavsiye ederim.

 28. Zafer, Kıbrıs dedi ki:

  Bendeki gül damlasının arasında sarmaşıklar oluşuyor. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Belli ki sarmaşık tohumları düşmüş ve çimlenip büyüyorlar. İstemiyorsanız söküp atarsınız.

 29. Sedat, İzmir dedi ki:

  İhtiyaci olanlar bu bitkiyi İstanbul Zeytinburnu Merkezefendi Botanik Parkı’ndan temin edebilirler.
  izmir’de çoğu yerde var ıtır. Komşumun kapısının önünde kocaman bir ıtır ağacı var. İki metreye yakın. Soluk pembe gibi çiçek açıyor. Yapraklarının kokusu keskin ve müthiş. Yapraklarını kaynamış suya koyup çay yapıp içiyorum. Faydası çok. Tatlılara ve reçellere müthiş bir aroma veriyor. Komşum bir dal verdi. Hemen toprağa diktim. İki hafta oldu. Yeni filizler verdi. Suda kesinlikle bekletmeyin. Her ortamda yetişir. Hayran oldum bu bitkiye. Pek bilinmiyor ve bulunmuyor. Ancak eş dost ve çiçek dostları uğraşıyor.
  ***
  Bendeki de aynı çeşit ıtır. Çok azgınca büyüyor. Geçen hafta bir çuval denebilecek kadar çok dallarını budadım attım. Bizim balkon camekanlıdır. Yazın felaket sıcak oluyor ve o zaman ıtırın yapraklarının kokusu balkonu sarıyor. Hakiki gül kokusuna benziyor. Çok hoş bir koku.

 30. Azad, Antalya dedi ki:

  Bahçemizde öylesine mükemmel bir ıtır bitkisi yetişmiş ki hamdolsun bu nimeti verene. Kıyamadım henüz toplamaya ancak yakınlarda toplayacağım. Taze bitkisi sineklerin hiç hoşuna gitmiyor. Psikolojik olarak melisa otu kadar rahatlatan bir bitki. Allaha hamdolsun.

 31. Selma, İstanbul dedi ki:

  Çılgınca bitki ve çiçek seven bir insan olarak ne olur ben de bu çiçeğe sahip olabileyim. Evdeki ve bahçemdeki bitkilerimin bakımlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi ararken sitenizi keşfettim. Bilmeden de olsa bazı bitkilerle ilgili doğru bakımlar yaptığımı görüp sevindim. Bazılarıyla ilgili de acilen sizin önerilerinizi uygulamam gerektiğini öğrendim. Bahçemde yasemin, begonvil, ceylangözü, sardunya, gül vs birçok çiçek olmasına rağmen ben nasıl olup da bu çiçeğe bir yerde rastlamamışım, hayret! Sarıyer’de oturuyorum. Ne olur nereden temin edebileceğim konusunda yakın adres verebilir misiniz?
  ***
  Bazen bazı fidanlıklarda bulunabiliyor. Eminönü çiçek pazarında, Bauhas’ta da bulunabiliyor ama her zaman değil. Ne zaman nerede karşınıza çıkar bilemezsiniz. İşiniz şansa kalmış. Şişli’ye yolunuz düşerse ben bir iki dal verebilirim.

 32. Serdar, Ayvalık dedi ki:

  Her yaz komşularıma on-onbeş saksı fide yapıp dağıtırım.

 33. Selma, İstanbul dedi ki:

  Ağustosta yazmıştım ıtır arıyorum diye. Gökte ararken yerde buldum. Meğer bir tanıdığımda varmış. Bana verdi sağ olsun. Şimdi iki küçük saksıda ıtırım var. Bugun içeri aldım. Radyator yanmayan bir odaya koydum (aydınlık). Sulaması sardunya gibi midir? Birkaç kişiden bol su sevdiğini duydum ama mantıklı gelmedi bana.
  ***
  Itır dahil her tip sardunya herhangi normal bir bitki gibi suyu sever. Az su verirseniz gelişimleri kısır ve güdük olur. Hem topraktaki ihtiyacı olan maddelerden istifade edemezler. Sadece kışın sulamayı azaltmak lazım.

 34. Gül. Gemlik dedi ki:

  Kokusu şahane. Balkona çıktığımda sanki cennete giriyorum. Moral değişiyor. İlkbaharda her yerde dolu.

 35. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Bana annemi hatırlatan çiçek. Arıyorum ama malesef bulamıyorum.. Sizden alabilir miyim?
  ***
  Maalesef Ebru Hanım bu kış fazla soğuk bir kış yaşadık. Itırım dondu hiçbir parçasını kurtaramadım.

 36. Itır dedi ki:

  Merhaba, ben adımı aldığım bu bitkiyi hep dışarılarda görüp severdim. Geçen yaz bir tanıdığım bana hediye etti. Açıkçası nasıl bakmam gerektiğini bilmiyordum ve bugüne kadar da araştırmamıştım. Bugünden itibaren çiçeğimi güneşli balkonuma koyacağım ve güçlenmesini bekleyeceğim. Ben Ankara’dayım. Bir gün mümkün olursa sevgili admine yeni bir ıtır hediye etmek isterim. :)
  ***
  Çok teşekkür ederim Itır Hanım. :) Yıllarca çok güzel yetiştirdiğim ıtırlarım bu kış hepsi dondular öldüler. Çevreden yine bulurum inşallah. Buralarda her şey bulunuyor (Didim). Olmazsa sizden isterim. :) Itırınızı şimdilik açık havaya çıkarmayın. İçeriye sıcağa alışmışsa aniden fazla serin hava fena zarar verebilir. Mayıs ortasını bekleyin bence.

 37. Mehmet S. -Bursa dedi ki:

  Itır ile güzel şerbet yapıp için. Tadına bayılacaksınız. Ayılınca bana dua edeceksiniz inşallah.

 38. Ayhan, Kocaeli dedi ki:

  Bu ıtır bitkisi orman bitkisi midir? Orjinaline nasıl ulaşabiliriz?
  ***
  Değildir. Ormanlarda aramayın. Bazen bazı yerlerde satılır. Görürseniz alırsınız. Ya da herhangi birisinde görürseniz bir dal istersiniz.

 39. Ahmet S. -İstanbul dedi ki:

  Bu çiçeğe bayılıyorum çok güzel.

 40. Rabia, İsranbul dedi ki:

  Bodrum Turgutreis’te bir evin kapısında teneke içinde yetişmiş ıtırla tanıştım. Annem, Preveze’den gelen anneannemin yapraklarını reçele koyduğunu söylerdi. Anneannemin kokusunu 2 yıl istanbulda aradım. Sitenin bahçıvanı adını duyunca şaşkın şaşkın baktı. Ne yapsın çimden başka bildiği yok. Neyse Erdek’te bir evin bahçesinde çok şirin sahibesinden rica ederek bir dal kopardım. O da sevgiyle verdi. Aynı zamanda kardeşim de yazlıktaki pazardan bir küçük saksı almış benim için. Şimdi o efsunlu güzellik kışın pencere içi, yazın dışı evimizi ve ruhumu tatlı tatlı okşuyor. Tüm çiçek severlere gönül dolusu sevgiler.

 41. Sena, İstanbul dedi ki:

  Yıllar önce annem, dayımın balkonundan bir dal ıtır koparıp benim evimde bir saksıya dikmişti. Annemin elinin bereketinden de olsa gerek hızlıca büyüdü. Rüzgarlı bir günde ıtır saksım camın önünden düşmüş. eve geldiğimde kırık saksı parçalarını kaldırımın üzerinde buldum ama ıtırım yoktu. Çok üzülmüştüm. Belki de onu sizin gibi seven, bilen biri aldı :) şimdi başka biriyle mutlu mesut yaşıyordur. 2 hafta önce Kaş’ta kaldığım otelin bahçesinde gördüm, resmen ağaç gibi olmuş. Otelin sahibesinden izinle hemen kopardım 2-3 dal. Itırım terastaki yerini aldı, keyifle büyüyor :)

 42. Ayfer Y. -İstanbul dedi ki:

  İyi ki bu site var ne desem yetmez. Okumadan uyumuyorum. Sardunya merakliseyi fakat okuyunca ben de istiyorum dedim. Sizden alabilir miyim? :)
  ***
  Önce övgünüze çok teşekkür ederim. Maalesef benden alamazsınız. Çünkü iki yıl önce Didim’de bahçeli eve taşınıp iklim uygundur diye ıtırları bahçeye dikmiştim ama şansıma ilk kış bu cıvarda 50 yıldır hiç olmamış olan soğuklar başgöstermişti ve ıtırlar donup ölmüştü.

 43. Davud, Sockholm dedi ki:

  @Ayten, Baku
  Itırşah ismini çok beğendim. Bakude yasşadığınız da çok güzel.

 44. Saliha A. -Kırıkkale dedi ki:

  Bu çiçekten çok istiyorum. Ankara çiçek serasına gittim ama bulamadım. Nereden bulabilirim?
  ***
  Ne yazık ki pek satışı yapılmaz. Herhangi bir evde görürseniz veya dolaşırken bir pencerede gözünüze ilişirse çekinmeden istemeniz lazım.

 45. Fatma dedi ki:

  Bu bitki bizde intişah olarak bilinir. Babaannemi hatirlatan bir bitki. Bizde pekmez yapilirken pekmeze katilir. Pekmezin hos bir aromasi olur. Bir ziyarette buldum itiri hemen istedim. Eve gelinceye kadar biraz boynunu bükmüş diktim şimdi inşaallah bir sey olmaz.

 46. Aynur, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, evde ve balkonda ıtır yetiştirmek istiyorum. İstanbul’da nereden alabilirim?
  ***
  Eskiden Eminönü çiçek pazarında bazen bulunuyordu. Ama ayda yılda bir gibi nadiren getirirlerdi. Şimdi bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)