Atatürk Çiçeği, Euphorbia pulcherrima

Sonbahar sonundan kış ortasına kadar yapraklarının hoş bir kırmızı olması sebebiyle çok tutulan, hediye olarak makbul görülen bir süs bitkisidir. Evlerde yetiştirilebilir. Bakımı için gerekenlere edilirse uzun yıllar yaşar.

Atatürk çiçeği (poinsettia) Noel ve yılbaşı zamanlarında Amerika’da en aranan çiçektir. Çiçeklere yakın yapraklar çok canlı kırmızı renkte olur. Bu yaprakların kırmızıdan başka beyaz, pembe, sarı gibi renkte olan çeşitleri de üretilmiştir.

Başlıca özellikleri

Euphorbiaceae (sütleğengiller) familyasının Euphorbia cinsine ait bitki türlerinden biridir. Tür adı Euphorbia pulcherrima. Anavatanı Meksika. Yetiştiği yerin şartlarına göre genelde çalı, bazen küçük bir ağaç şeklinde gelişir. Boyu 4 metreye varabiliyor.

İsmi hakkında

Dünyada en yaygın adı Poinsettia’dır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Meksika’daki ilk büyükelçisi Joel Roberts Poinsett, 1825’te bu güzel bitkiyi ABD’de tanıttıktan sonra bitkinin adı “Poinsettia” olmuş.

Yurdumuzda Cumhuriyet döneminden önce bilinmiyormuş. Daha sonra getirilmiş. Atatürk bir serada görünce çok etkilenmiş, çok beğenmiş. Böylece bizde adına Atatürk çiçeği denmiş. Bizim halkımız arasında bu bitkinin adının niçin Ataütrk çiçeği olduğuna dair uydurma bir bilgi var. Güya dünyanın meşhur bilmem ne üniversitesinde bir profesör bu bitkiyi icat etmiş(!) ve adını da “Atatürk Çiçeği” koymuş; güya “bütün dünya” bu çiçeği bu adla biliyormuş. Tamamıyla uydurmadır. Atatürk çiçeği kesinlikle doğal bir tür olduğu gibi, adı dünyanın hiçbir yerinde, botanikle ilgili hiçbir bilimsel kaynakta Atatürk çiçeği diye geçmez. Adı sadece bizde Atatürk çiçeğidir. Bütün dünyada Poinsettia olarak bilinir. İnanmak istemeyenler botanikle ilgili dünyanın her yerindeki kaynakları araştırıp inceleyebilir.

Atatürk çiçeğinin yapraklarını kırmızılaştırmak

Atatürk çiçeği, poinsettiaResimde gördüğünüz kırmızı yerler normal yapraklardır. Çiçekleri küçük ve önemsizdir. Çiçeklere yakın yapraklarının kızarması çiçek açmasıyla olur. Yani öncelikle bitkinin çiçek açma ihtiyacı duyması gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için adım adım yapılması gerekenler:

1- Eğer ev içinde yetiştiriyorsanız Ağustos ayı sonundan itibaren bulunduğu odada geceleri kesinlikle ışık yakılmamalı. Gündüz ise mutlaka yeri şiddetli aydınlık olmalı, ayrıca birkaç saat güneş alabilmeli. Bunlara önem vermezseniz gündüz süresinin kısalıyor olmasını anlayamayacak ve çiçek vermeye yeltenmeyecektir.

2- Ekim ayı girdiğinden itibaren yukardaki kurala çok daha fazla uymalısınız.

3- Sonbahar sonuna doğru çiçek tomurcukları belirdiği halde son yapraklarda kızarma olmadıysa gece yerinin yeterince karanlık olmamasındandır. Yeri mutlaka 12 saatten az olmamak şartıyla tam karanlık olmasını sağlayın. Bunu birkaç gün dikkat ederseniz kızarma olur. Bir daha gece karartmasına gerek kalmaz.

Bahçe bitkisi olarak Atatürk çiçeği

Kısa sürmesi şartıyla -4°C soğuğa (tüm yapraklarını dökmüş olarak) dayanır. Daha fazla soğuğa dayanamaz, ölür. Yaprakları ise sıfır ve daha fazla soğuğa hiç dayanamaz, bozulup dökülürler. Dolayısıyla yaprak güzelliği kış başında olduğu için Ege kıyılarına hiç uygun değil (Datça hariç). Ancak Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde bahçelerde yetiştirilebilir.

Evlerde yetiştirilmesi

Evlerde çok havadar (sık sık esintili olabilen) ve güneş alan pencere önünde yaşayabilir. Yaz boyunca dışarda tutarsanız daha iyi serpilir. En geç eylül sonunda tekrar eve almalısınız. Daha geç kalırsanız eve uyum sağlayamaz ve bozulur. Bunun gibi, kışın satın alıp eve getirseniz yine evde bozulacaktır.

Saksıda atatürk çiçeği

Saksıda atatürk çiçeği

Toprak, sulama, gübre

Atatürk çiçeği için üreticileri genellikle ev ortamlarına uygun olmayan topraklar kullanılır. Belirli ısıda sürekli hava sirkülasyonlu olan sera şartlarında o topraklar uygun olsa da ev ve ofis ortamlarında kökleri çürütür.

Peki nasıl toprak ister? Şunların karışımı: Humuslu gerçek toprak + ponza taşı + eski koyun gübresi. Çiçekçilerde satılan torf veya benzeri karışımlar haftalarca kurumadığı için bu bitkiye hiç iyi değildir. O topraktan alırsanız içine en azından 1/4 oranında ponza taşı katın. Atatürk çiçeği çabuk kuruyan ve havadar toprakları sever yoksa kapalı mekanlarda kolayca kök çürümesi olur.

Sulama: Daima toprak üst yüzeyi ufalanacak derecede ıslaklığını yitirdikçe sulamalısınız.

Bitki besini verme: Mayıstan ekim ayı ortalarına kadar her 4 sulamada bir defa sıvı bitki besini karıştırılmış su ile sulayın. Besin genel kullanım çeşidinden olmalı. Ekim ayndan sonra besin vermemelisiniz. Çiçeklenmesini kötü etkiler.

Dinlendirilmesi ve budanması

Ocak ayının sonuna doğru (ya da daha erkenden bozulma gösterirse o zaman başlayarak) sulamayı sadece toprak iyice kuruduğunda yapacağınız şekilde azaltın. 5 /10º C soğuk bir yerde mart sonuna kadar dinlendirin. Sonra atatürk çiçeğinizi iyi güneş alan bir pencere önüne alın, tüm dallarını iki kadar filizlenme gözü kalacak şekilde budayın. Filizlenene kadar dinlendirme dönemi usulü sulamaya devam edin. Filizlenme başlayınca yavaş yavaş normal sulamaya dönün.

İkbahar budaması yapmadıysanız ağustosa kadar budayabilirsiniz. Hatta kuvvetli gelişen yeni dalları bile yarısından budarsanız birkaç filiz çıkarır daha fazla dallanıp budaklanır. Ağustostan itibaren başka budama yapmayın.

Atatürk Çiçeğinin Çoğaltılması

İlkbahar başında budadığınız dalları 10 – 15cm parçalara ayırın. Her birini köklendirebilirsiniz. Önce iki gün açıkta bekletin kesik yerler kurusun. Direkt olarak toprağa saplayın. Dalların üçte biri toprak altında kalmalı. Yeri (ilkbahar başında iseniz) kuvvetli güneşle ısınan bir yer olmalı. Daha garantili köklendirme sağlamak istiyorsanız şu sayfada tarif ettiğim gibi toprak ve kapalı ortam oluşturun: » Yarı olgun dal çeliği. Bu usulde kapalı tuttuğunuz sürece çelikler direkt güneş almamalı.

Zararlıları

Bitki bitleri (özellikle beyaz sinek denen bitler ve örümcek bitler) atatürk çiçeğine bir dadanırsa kısa sürede yapraklar bozulup dökülür. Çok dikkatli olmalısınız. Ara sıra büyüteçle yaprak altlarını inceleyin. Örümcek bitler gözle çok zor görünür. Varsa derhal ilaçlayın.

Yaz sıcaklarında atatürk çiçeğinin yapraklarında külleme hastalığı olabilir. Önlem için geceleri bulunduğu yeri ıslak bırakmayın. Sulamayı sabah ile öğle arasında yapın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Atatürk Çiçeği, Euphorbia pulcherrima' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Derya dedi ki:

  Annem benim dedemden hatıra kalan atatürk çiçeğimi öldürdü mü bilmiyorum, onun hakkında bilgi isteyecektim. Annem bunu ağaç şeklinde büyüdü diye gövdesi kalıcak şekilde budamış ve gübreli toprak eklemiş. Üstünden kopardığı küçük dalları da yanına ekmiş ama onlar kurumuş. Ben de sinirlendim. Bu gövde kısmı da kurumuş gibi görünüyor ama kökünü çıkartıp su dolu kavanoza koydum. Ölüp ölmediğini nasıl anlarım acaba? Kanser hastalığından vefat eden dedemin hatırasıydı. Onu yeşertmem lazım tekrar ama bunu nasıl yapıcam bilmiyorum. Kökleri sağlam gibi duruyor ama eminde değilim. Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Anneniz değil, esas büyük hatayı siz yapmışsınız. Söküp suya koymayacaktınız. Bahsettiğiniz koparılmış küçük dalların sanıyorum sadece yaprakları kurumuştur. Dallar zamanla köklenirdi.
  Ölmüş mü hayatta mı bir yerini hafifçe kesin, beyaz süt çıkarsa sağlığı yerindedir. Çıkmıyorsa ömüştür.

 2. Büşra dedi ki:

  Peki soğuktan etkilenir mi, yani bunun için ne yapılmalı?
  ***
  Isı sıfırın altına düşerse etkilenir donarak ölür. Onun için kışın dikkat etmelisiniz dışarda bırakmamalısınız.

 3. Şahin dedi ki:

  Atatürk cicegim ölüyor kırmızı yaprakları kuruyor ve diger yaprakları da kuruyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yeri havasız, esintisiz olduğu için uyum sağlayamamış. Gereksiz yere sulamaktan dolayı kökler çürümeye başlamış olabilir. Serin ve havadar bir yerde tutun, toprak kurumadıkça sulamayın. Verdiğim bilgileri okuyun.

 4. Merveseyy dedi ki:

  Bugün annem de bakamıyorum diye getirmiş bana atatük çiçeğini, bende var diye. Ama kırmızı yapraklı duruyor. Alttan yeşil yaprakları sararmaya başlamış. Kopup gidiyor. Kırmızı yaprağının biri de kararıp kuruyor. Buda mı dökülecek ki? Bunu bari yaşatayım diyorum. Salona koydum yükseğe. İyi mi yaptım bilmiyorum.
  ***
  Şöyle düşünün: Sonbahar gelince ağaçların yaprakları dökülür. Birkaç ay dinlenirler. İlkbaharda yeniden yeşerirler. Atatürk çiçeği ise kırmızı kırmızı en güzel halinden sonra yavaş yavaş yapraklarını döker ve ilkbahara kadar dinlenirler. Şimdi dinlenmeye çekilmişlerdir artık. Aslında sizinki yer yadırgamasından dolayı çok erkenden dinlenmeye çekilmiş. Bu konuda bilgi vermiştim orayı okuyun.

 5. Ali Erbaş dedi ki:

  Atatürk çiçeğimin yaprakları dökülüyor. Kırmızılaşma olayı her sene olurdu bu sene olmadı. Ayrıca alt taraftaki yapraklar döküldü, çirkin bir görüntü aldı. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Demek ki bu yıl iyi bir bakım yapamadınız. Yazdıklarımı okuyun (toprak, besin vesaire)…

 6. Utku Tok dedi ki:

  Çiçek yapraklarını 3-4 ay önce döktü. Ben de budadım, tüm bakımını yaptım ve bir sürü filiz verdi ama bir tek yaprağı kırmızı değil. Normal bir ağaç gibi duruyor. Bazı sitelerde karanlıkta beklemesi gerektiği yazıyor bu ne derece doğru? Ya da ben ne yapmalıyım?
  ***
  Gelecek sonbaharı bekleyeceksiniz. Karanlıkta bekletmeyi filan ciddiye almayın. Yazımın içinde bunun açıklaması var, onu okuyun. Eğer mini çiçek tomurcukları yoksa kızartabilmeniz mümkün değil.

 7. Burcu dedi ki:

  Ataturk cicegi kuru kaldiginda etrafini bizler icin de tehlikeli olan beyaz kelebeklerin sardigini ve ayrica govdesinin icindeki beyaz ozutun zehirli oldugunu bir yerde okudum. Evde 1,5 yasinda bir kizim oldugu icin de biraz endise ettim. Ben simdilik cicegi onun dokunamayacagi bir yere kaldiriyorum ama bu ciceklerimi cok sevdigim icin dogrulugu ve oyleyse en azindan bu beyaz kelebeklerin olmamasi icin neler yapabilecegim konusunda bilgi rica ediyorum.
  ***
  Beyaz böcekler bitkilere büyük zarar verir öldürür. Hiç vakit kaybetmeden ilaçlamalısınız. Haftada iki defa, 3 hafta kadar süreyle yaprakların altlarına fısfıslayın. Böcekler tükenecektir. Çocuklar için süs bitkilerin büyük çoğunluğu “eğer yerlerse” zehirlidir.

 8. Yılmaz 50 dedi ki:

  Budadığımız kısımdan 10 santimlik çubuklar kesin diyorsunuz.. Budadığımız kısımların uç kısımları yani yapraklı kısımları duracak mı yoksa budadığımız yerden ucuna doğru 10 santim ölçüp ucudan da kestikten sonra mı dikeceğiz? Bilgi verirseniz sevinirim. Hoşca kalnınız.
  ***
  Mesela 50 santim bir dal düşünün. bunu 5’e bölersiniz. Her biri bir 10 santimlik çelik olur. Tümünü kullanabilirsiniz. Yaprakların olması olmaması hiç önemli değil. Kesik parçaların bir iki gün açıkta bekletilmesi, kesik yerlerin kuruması gerekir. Yapraklar varsa üstünde kurur. Onları kopartmayın makasla diplerden kesin. En uç dal canlıysa, en üstten üç yaprak kalmalı. Bunu önce iki gün suda bekletin sonra dikin. Dikince naylonla hava almayacağı şekilde kapatmalısınız yoksa hemen pörsür. Her gün açıp havalandırın. 15 günde köklenir.

 9. Sevda dedi ki:

  Bende Atatürk çiçeginden dal aldım suya koydum köklensin diye sanırım yanlış yaptım.
  ***
  Hiç denemedim ama belki işe yarar, bu şekilde belki köklenebilir.

 10. Derya dedi ki:

  Benim atatürk çiçeğimin alt yaprakları dökülmeye başladı. Yarı yeşil yarı kırmızı yaprakları da tek tük dökülüyor. Kırmızı yapraklarının üzerinde yeşil yapraklar çıkmıştı henüz onlarda bir problem yok. Bütün bunlar normal mi?
  ***
  Mevsimsiz çiçeklendirilmiş. Tepelerini kesin, dışarda açık havada güneşli bir yerde tutun. Ekim ayına kadar yeniden dallanmış yapraklanmış olur. Sonra içeri alın, açıklamalarımı okuyun ona göre devam edin.

 11. Özdemir dedi ki:

  Benim Atatürk çiçeğimin hala kırmızı yaprakları çıkmadı. Şimdi saksını değiştirsem ve çelik yoluyla çoğaltsam bu zamanda uygun olur mu?
  ***
  Eğer büyümesi durmamışsa, yukarda yazımda anlattığım gibi akşam olunca sabaha kadar ışık yakılmayan bir odada bulundurursanız çiçek açmaya yönelecektir ve minik çiçeklerine yakın yaprakları kırmızı olacaktır. Kırmızlaşmasının sırrı budur. Şimdi çelikle çoğaltmayın. Kışın iki ay kadar dinlenmesi güç toplaması lazım. İlkbaharda budayınca o dallardan çoğaltırsınız.

 12. Bengisu dedi ki:

  Atatürk çiçeği nasıl kokar? Bunun hakkında hemen bilgi istiyorum lütfen cevap.
  ***
  Kokusuzdur. Renkli yapraklarının güzelliği için yetiştirilir.

 13. Mine dedi ki:

  Bende atatürk çiçeği yetiştiriyorum. Yaprakları çok canlı çok güzel ancak bi türlü yapraklarını kızartamadım. Bunun için ne yapmam gerekir?
  ***
  Yazımın içinde anlatmıştım, gözünüzden kaçmış olmalı. :)

 14. İlknur dedi ki:

  Ben de dün bir tane atatürk çiçeği aldım. Şu an yaprakları kıpkırmızı çok güzel. Ama ona bakamamaktan korkuyorum ve ilk defa bir çiçek bakacağım. Bana tavsiyeleriniz ne olabilir? Bu çiçeğe nasıl bir bakım yapabilirim?
  ***
  kış boyunca evinizin en aydınlık en fazla güneş alan yerinde bulundurmalısınız. Hava soğuk olsa bile gün içinde birkaç defa pencereleri açın odayı iyice havalandırın. Toprağı yarı yarıya kurudukça sulayın. Yazın daha fazla havadarlık, esinti sağlayın.

 15. Gizem dedi ki:

  Ben de yeni atatürk çiçeği aldım fakat budamayı yaparken hiç yaprak kalmayacak mı? Bitki yapraksız mı duracak? Aldığım atatürk çiçeği ile ilgili sabaha kadar üstüne naylon siyah örtü örtün yılbasında acacaktır diyolar. Yapraklarının bazıları hem kırmızı hem yeşil ne yapmalıyım? Karanlık odada tutulmalı imiş ama benim çalışma masamda duruyor. İlk defa bu çiçeği aldım ne yapmalıyım?
  ***
  Gizem hanım çok yanlış anlamışsınız. Sizin çiçeğiniz şu an yılbaşında olması gerektiği gibidir. Budamadan önce dinlendirilir ve zaten yapraksız kalır. Yapraklı olsa da önemli değil. İlkbaharda anlattığım gibi budayın. Kuvvetlice filizlenir. Lütfen yukardaki bilgileri dikkatle okuyun.

 16. Çiçekçi dedi ki:

  Her sene sonbaharda atatürk ciceği alıyorum. Gecen seneki atatürk ciceğimi nisan sonu mayıs başları gibi topraktan 15 santim uzunlukta kestim. Kestiğim celiklerin içi boş idi. Daha sonra gövde kısmını acık havaya cıkardım ve sulama yaptım çicek kurudu Neden? Ayrıca her sene budama yapmak şart mı?
  ***
  Anlaşılan siz budamadan önce tamamıyla ölmüş. Budama yapmak hiçbir zaman şart değil.

 17. Elif dedi ki:

  Şimdi ben daha yeni yengemin Atatürk çiçeğinden bir kısmını aldım. Şişeye suyu koyup çiçeği de şişeye koydum. Şimdi aralık’tayız. Bu çiçek büyür mü ve bir aya kadar kırmızı halini alır mı?
  ***
  Böyle olmaz. O dal ya çürüyüp gider ya da kök salar. Köklenirse toprağa dikin. Atatürk çiçeği hakkında verdiğim bilgileri dikkatle okuyun.

 18. Dilek dedi ki:

  Atatürk çiçeğimin yaprakları kısım kısım siyahlaşmaya başladı. Sebebi ne olabilir? Ne yapabilirim?
  ***
  Çok soğuktan olabilir. Fazlaca havasız ortamlarda zaten bozuluyor. Nasıl bir ortamda tutuyorsunuz, besin mi verdiniz, çok mu suladınız, sıfır derece soğuk havaya mı maruz bıraktınız bilmediğim için ne yapacağınıza dair bir şey diyemiyorum.

 19. Hüsniye dedi ki:

  Üç hafta öncesi bir atatürk çiçeği aldım. Dört gün önce saksısını değiştirip torf toprağı kullandım. Fakat saksısını değiştirdiğimden beri toprağı halen daha çok yaş duruyor. İyice suyunu süzdürmüş olmama rağmen şimdi ise alttaki yeşil yaprakları hafif sararıp buruşup dökülüyor günden güne. Bu normal midir? Şimdi ise güneş gören cam önündeki masamda duruyor. Mutfakta kapı yanında kapıdan gelen havanın da zararı olur mu?
  ***
  Saksı toprak değiştirmekle büyük hata etmişsiniz. Nisanda değiştirecektiniz. 7 dereceden soğuk olmayan günlerde açık pencere önünde olmasının havalanmasının tehlikesi yok. Ama böyle fazla soğuk günlerde hava cereyanından koruyun. Yapraklarının sararması normaldir diyebiliriz. Havadar, esinti ve güneşli ortam sayesinde zamanla yeniden yapraklanır. Tabi eğer kökler çürümediyse.

 20. Elif dedi ki:

  Çiçegimi alalı iki hafta falan oluyor. Bana çok onemli birinden hatıra kaldı. Çok nazlı bir çiçek olduğunu duymustum. İlk defa çiçek bakıyorum. İnanın sulamayı bile bilmiyorum. Hakkında birçok sey okudum, budamak falan. Ama pek bir şey anlamıyorum. Benim de çiçegimin alttan üste doğru yaprakları sarardı. Dokununca elimde kalıyor ya da kendısı dokuluyor. Sulamadan mı kaynaklanıyor? Bunu nasıl düzeltmeliyim? Her gun suluyorum bu yuzden mi? Boyunu uzatmak için ne yapmalıyım? Onu öldürmemem lazım.
  ***
  Her gün sularsanız kökler çürür ölür gider. En iyi bilgiler kısa ve esksiksiz olarak bu sayfada var lütfen okuyun bakımını ona göre yapın. Esintili, havadar ve bol güneşli bir yerde tutmalısınız.

 21. Pınar dedi ki:

  Benim atatürk çiçeğim henüz 4 gün oldu. Sararma falan yok ama toprağı sulu oldugu için 4 gündür sulamadım. Bugün biraz su döktüm. Kırmızı yaprakları ilk geldiğinde daha bi parlak duruyordu bugün öyle değil ama.
  ***
  Yer değişikliğinde normaldir canınızı sıkmayın. Toprağı iyice kurumaya yüz tutunca sulayın – normal sulama büyüme devresinde yapılır. Esintili ortam lazım, bu mevsimde güneşsiz kalmaması lazım yoksa loş ve havasız köşelerde bütün yapraklarını döker.

 22. Elif dedi ki:

  Eiçegimi güneş gören bir yere koydum hala su vermedim. Fakat yaprakları alttan üste dogru sararıp tek tek dökülüyor ama en üstte yeni kırmızı yapraklar cıkıyor. Bu normal mi yoksa çiçeğim ölmüs müdür?
  ***
  Toprak üst yüzeyi kuruyana kadar sulamamaya devam edin. Yaprakların dökülmesi belki önceki yetiştirildiği yerin ortamı ile evin ortamı arasındaki farktandır ama aslında daha çok sizin önceleri çok uygunsuz yerde tutup çok sulamanızdır. Yazımı okuyun ona göre bakımına dikkat edin.

 23. Behiye dedi ki:

  Sadece iki dalı canlıduruyor, diğer dallarındaki yapraklar üç gün içinde kurumaya başladı. Kullanmadığım sıcak bir odada pencere önünde duruyor ve yerini de seviyordu. Kar yağıp da pencereden gelen rüzgardan etkilendi diye pencere önünden aldım. Dediğiniz gibi suluyorum, çiçeğimi kurtarmak için neler yapmalıyım?
  ***
  Yerini değiştirmemeliydiniz. Eski yerine koyun. Bu tür şikayetler çok yaygın. Oysa istanbulda havadar, sık sık iyi havalandırılan sıcak odalarda hiç zarar görmüyorlar. Kırmızı yaprakları da birkaç ay öyle kırmızı kalabiliyor. Besin vitamin filan veriyorsanız onlar şimdi zarar verir. hava soğuk bile olsa gün içinde odayı birkaç kez iyice havalandırın. Zamanla yeniden yeşerir. O zamana kadar toprak iyice kurumadan sulamayın.

 24. Tarık dedi ki:

  Atatürk bu çiçeği sever miydi?
  ***
  Hayır, bu bitkiye özel bir sevgisi veya merakı yoktu. Sadece Türkiye’ye ilk getirildiği zaman dikkatini çekmiş, çok beğenmiş, hakkında soru sormuş. Hepsi bu.

 25. Özge dedi ki:

  Atatürk çiçeğim yeni geldi evime, bulunduğu köşe güneş ışığı almıyor ama devamlı aydınlık. Galiba bu yeterli değil öyle mi? Daha aydınlık bir yere mi geçirmeliyim? Kırmızı yapraklarının üzerinde beyazlaşmalar farkettim, yani böcek falan değil onlar, sanki renk pigmentleri yokmuş oralarda gibi oldu. Işık yetersizliğinden mi bu? Genel bir sorum da olacak, bitkilerin yerlerini değiştirmemiz onların uyumunu engeller mi? Yani örneğin Atataürk çiçeğini sonbaharda güneş batınca karanlık bir yerde tutmak için onu lavabonun olduğu yere alsam, sabah tekrar yerine koysam gibi. Verdiğiniz bilgiler için minnettarım gerçekten, sayenizde öğrendiklerimizi kolay kolay öğrenemezdik, burayı hazırladığınız için sonsuz teşekkürler.
  ***
  Güneş almasa bile çok aydınlık lazım ama ortamın havadar olması şart, onun için günde birkaç kez pencereleri açın odayı iyice havalandırın. Sıcağı sever ama ortamın çok esintili ve havasının nemli olması şartıyla. Güneş durumu şimdilik böyle. Gelişme döneminde ilkbahar ve yazın güneşe ihtiyacı var. Renk sorunu fazla sulamaktan olabilir. Veya belki zaten vardı yeni fark ediyorsunuz. Önemli değil. O kırmızı yapraklar zaten geçici. En fazla üç ay dayanır. Dayanmasa da boşverin. Hayatta kalabilmesi önemli. Yer değiştirmeye gelince, ikide birde yer değiştirmek bitkiyi strese sokar, gelişim durur, kökler çürür. Ağustosun sonundan başlayarak sadece havanın doğal aydınlık olma durumuna göre yaşarsa bu yeterli. Güneş batınca hava yavaş yavaş kararır. Ama lamba yakarsanız işler bozulur.

 26. Elif dedi ki:

  Saksıyı kaldırdıgım zaman altında beyaz ve cok ufak böcekler cıktı. Bu ne anlama gelıyor? O böcekler normal mi? Çok ufaklar nokta kadar ve hızlı hareket edıyolar.
  ***
  Hayır onların hiçbir zararı yok. Her yerde olurlar. Toprak bitleri. Topraktaki mikroorganizmalarla filan beslenirler. Bitkilere zararı yok.

 27. Suna Mızrak dedi ki:

  Bahçemde ağacı var. İnanılmaz güzellikte. Hep saksıdaki Atatürk Çiçeği ile bilgiler var. Bu bilgiler ağaç için de geçerli mi?
  ***
  Hangi bitki olursa olsun saksıda yetiştirilmesi başka şartlar istiyor. En başta toprak farklıdır. Kökler sınırlı alanda kalacağı için ve saksılar esintili olmayan iç mekanlarda bulundurulacağı için ona göre besleyici ve havadar toprak gerekir. Sizin bahçenizdeki madem koca ağaç olmuş, nasıl bakacağınızı biliyorsunuzdur. Aslında hiçbir şey yapmanız gerekmez. Yazın fazlaca susuz bırakmamak yeter. Budamak istiyorsanız çiçeklenme döneminin sonunda ocak veya şubat ayında yapabilirsiniz.

 28. Fatma dedi ki:

  Benim atatürk çiçeğim 3-4 yıldır hiç budanmadı ve şimdi dalları ağaç dalı gibi kalın. Sadece uç kısımlarında 10cm uzunluğunda yeşil dallar var. Yaprakları da küçük. Dalların toprağa yakın olan kısımlarında yaprak yok oraları zaten ağaç gibi. Mart ayında budamak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum. Toprağa yakın kısımdan 10 cm uzunluğunda kessem ordan tekrar yeşillenir mi acaba?
  ****
  Yazıda budamak için neler yapılacak anlatmıştım. Tekrar okuyun. Bütün dalları kesip sadece kütük gövde bırakmakla yaşayabilir mi, bunun garantisini veremem. Ayrıca toprağı da değiştirmelisiniz. Zayıflığı gıdasızlıktan ve güneşsizlikten kaynaklanır.

 29. Özge, KKTC dedi ki:

  Camın önünde ama direkt güneşi almıyor. Sulamasını seyrelttim, dinlenmeye geçmişti diye. Alt yapraklarının bir kısmı sararıp dökülüyor. Tepesinden yeni yaprak çıkarmıştı birkaç ay önce, onların bir kısmı kırmızılaştı. Fazla bir büyüme yok ama. Sizce dışarı mı çıkarayım, gece de hava sıcaklığı yükseliyor burda. Ama direkt güneşe maruz kalma durumu olur bu sefer de. Şimdiye kadar daha çok canlanması gerekmez miydi? Sulamayı sıklaştırayım mı?
  ***
  Güneşsiz yerde tutmamalısınız. Siz madem Kıbrıs’ta yaşıyorsunuz, bu bitki sizin orada bütün yıl dışarda yetiştirilirse daha iyi olur. Evde tutmayın. Açıkta güneşli bir yere koyun göreceksiniz nasıl coşacak. İlkin yapraklar bozulsa bile esinti sayesinde hızla gelişir.

 30. Burcu Turgut dedi ki:

  Mayıs sonu itibariyle çiçeğimin üstü yemyeşil yapraklarla dolu ve yenileri çıkıyor. Çok sağlıklı görünüyor fakat budama zamanını geçirdim sanırım. Şimdi budasam olur mu?
  ***
  Hayır sakıncası yok ama şimdi tamamen yapraksız bırakmak sakıncalı olabilir. Ona göre budayabilirsiniz.

 31. Arzu, İskenderun dedi ki:

  Anneler gününde kızım bana atatürk çiçeği almıştı. İlk geldiğinde çok güzeldi. Sonra büyümez oldu ve şimdi de yeşil yapraklarını dökmeye başladı. Değdiğimiz yerden dökülüyor yaprakları. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Mevsim şaşırtması yapmışlar. Açık havada dışarda güneşli bir yerde tutun. Budayın. Zamanla gayet güzel büyür serpilir.

 32. Arzu, İskenderun dedi ki:

  Açık havada derken burada çok rüzgar var. Mecburen açık havada dediğiniz için balkona koymam gerekecek bu onu etkiler mi acaba?
  ***
  Ne derecede kuvvvetli hava akımları olan bir yerdesiniz bilemem. Atatürk çiçeği yazın açık havada daha güzel yetişiyor. Eğer ev içinde çok havadar, esintili ve güneş alan bir yer varsa daha iyi olabilir.

 33. Hülya, Ankara dedi ki:

  Atatürk çiçeğim beyaz bit dolu ne yapmalıyım?
  ***
  Hiç vakit kaybetmeden ilaçlamalısınız. Çiçekçilerden araştırın ilaç bulun. Ya da kendiniz ev yapımı bir ilaç yapın.

 34. Ömer F. -Ankara dedi ki:

  Benim bır Atatürk çiçeğim var sağlıklı görünüyor kırmızı çiçekleri çok sayıda ama yeşil yapraklarını sanki bişeyler kemiriyor. Yaprakları yarım kaldı. Neden acaba?
  ***
  Yapraklarının altını büyüteçle kontrol edin. Mutlaka bitki bitleri veya tırtıllar vardır.

 35. Erdal, Tokat dedi ki:

  Bizim de Atatürk çiçeğimiz var. Çiçeğin yaprakları dökülmeye başladı. Ayrıca çok diri değil. Çiçekçi bu çiçeğin fazla ışığı sevmediğini söylemişti. Oturma odamızda, güneş ışığı pek almıyor. Fazla da su vermiyoruz. Bu durum bu mevsimde normal mi? Ayrıca yukarıdaki bilgiler için teşekkür ederiz.
  ***
  Çiçekçi halt etmiş. Yarım yamalak bilgilerle insanları kandırıyorlar. Yeri çok havadar olsa, güneş alsa ancak o sayede sağlıklı olur.

 36. Dilek Y. -Erzurum dedi ki:

  Eşim çiçeyi gelmeden iki saat önce arabaya koymuş. Geldiğinde dibindeki suyu donmuştu. Yaprakları kurudu ben de kestım. Çiçeğim ölmüş müdür?
  ***
  Sadece iki saatte sanmıyorum. Güneş alacağı pencere önünde tutun. Sulamayın. Ne zaman toprak kurur o zaman sularsınız. Bir hafta kadar sonra dalları hâlâ yeşilse ölmemiştir. Yeşil dal yoksa bir yerini hafifçe kesin. Beyaz süt çıkarsa canlıdır, sağlıklıdır.

 37. Şükran, Adana dedi ki:

  Hediye gelen çiçeği yerleştirirken gövdesindeki dallardan birini yanlışlıkla kırdım. Kırılan dalı atmaya kıyamadım hemen yan tarafında toprağa iliştiriverdim. Şimdi bu dalım kurur mu yoksa kök salıp canlı kalabilir mi?
  ***
  İyi etmişsiniz. Yaprakları bozulsa bile dalın köklenmesi yeniden filizlenmesi mümkün.

 38. Kübra, Ankara dedi ki:

  Atatürk çiçeğim çok güzel geldi fakat bir hafta içinde üzerinde minik minik beyaz tozlar oldu. Yapraklar sararıp kuruyor. Kırmızı yaprakların uçları ise kararıyor ve kuruyor. Yapraklar cok hassaslaştı dokununca yada kendiğinden hemen düşüveriyor. Bir tanıdığım ışıksız kalmıştır dedi fakat kış ayında ankarada güneş bulmak zor. Evin en aydınlık yerinde kalıyor. Oda sıcaklığı da elverişli. üstelik susuz da bırakmıyorum. Nasıl hayata geri kazandırabilirim?
  ***
  Yazı içinde dinlendirme kısmını okuyun. Tamamen yapraksız kalsa bile ilkbahara kadar canlı tutabilirsiniz. Sonra güneşli pencere önüne alırsınız hızla filizlenir.

 39. Zehra, Adana dedi ki:

  İlk defa atatürk çiçeği bakıyorum. Bana geldiğinde susuzluktan yaprakları pörsümüştü. Su verdim pörsümüş yaprakları keskim. Kırmızı yapraklar canlandı. Bunlar ekim ayında oldu. Halen üzerinde kırmızı yapraklar var ve yaprakların etrafı siyahlamaya durdular. Ne zaman hangi ayda coğaltabilirim?
  ***
  Adanaya göre Nisan ayının başında, kestiğiniz dalları bir iki gün bekletin kesik yerler kabuk bağlasın – sonra açık havada doğrudan toprağa dikin.

 40. Zehra, Adana dedi ki:

  Peki Sakarya’da da aynı mı? Nisan ayında mı olacak çoğaltma işlemi?
  ***
  Açık havada yapacaksanız İstanbulda ve civar illerde nisan sonu daha iyidir.

 41. Elif Y. -Kocaeli dedi ki:

  Merhaba 1 hafta önce Atatürk çiçeği aldım. Eve getirdiğim günden beri yapraklarını ve çiçeğini dökmeye başladı. Nasıl bakabilirim?
  ***
  Kış ortasında alırsanız böyle olur. Normaldir. Dışarda donmayacağı bir yerde tutun baharda yeşerir.

 42. Özlem, Iğdır dedi ki:

  Atatürk çiçeğini ne zaman budamalıyım? Budamayla toprak değişimi aynı anda mı olacak?
  ***
  Aynı anda olabilir. Şimdi zamanıdır. Fazla geç kalmayın.

 43. Tuğçe, Ankara dedi ki:

  Yaprakları kurumuştu. Bugün dalları kesip toprağa koydum. Bu dalları toprağa koymadan önce herhangi bir işlemden geçirmem gerekiyor mu? Dallar topraktayken sulamam gerekir mi?
  ***
  İki gün kesik yerler açıkta kuruyacak. Sonra sonra dikin sulayın.

 44. Limon, İstanbul dedi ki:

  Bütün çiçeklerimin bakımıyla ilgili bilgilerimi sizin sitenizden öğreniyorum. Yorumlarınız ve tavsiyeleriniz sayesinde 1-2 çiçeğimin hayatını kurtardım. Ama şimdi çözemediğim ve cevabını da bulamadığım bir problemim var.

  Benim çok sağlıklı pembe yapraklı bir atatürk çiçeğim vardı. Geçen hafta yapraklarında uçuşan beyaz bitler gördüm. Düzenli yıkayarak baş edemeyince, zirai bir ilaç sıktım. Yapraklarına zarar gelmesin diye de ilaçlamanın ardından yıkadım. Bitlerden kurtulmuş sağlıklı bir görünümü vardı ama 2gün önce uyandığımda bütün yaprakları suda haşlanmış gibiydi. Suladım değişme olmadı. Gövdesi sağlam, kesince süt çıkıyor. Biraz havalandırmak amacıyla terasımda gölge bir yere koyuyorum ama 2 gündür iyileşme yok.
  Ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardım edin.
  ***
  Dışarda esintili yerde dursun. Kökler çürümemişse bir hafta içinde yeniden filizlenir. Bundan sonra şu ilaçtan yapın daha doğal bir çözümdür üstelik yapraklara zararı yok: 1 litre suya 2 çorba kaşığı kırmızı pul biber (ya da onun yerine sigara tütünü).. Sıcak suya akşamdan koyun, sabaha kadar soğuyana kadar ilaç hazır olur. En az 12 saat bekletmek lazım. Sonra 1 çorba kaşığı arap sabunu güzelce karıştırın. Bir yarım saat beklesin. Sonra tekrar karıştırıp amerikan bezi gibi bir bez ile süzün. Süzülmüş suyu bir şişeye doldurun. Bitirinceye kadar buzdolabında saklayın. Sabah erken saatlerde bitli yerlere bununla fısfıs yapın. Ara sıra tekrarlamak lazım. Yapraklara hiç zarar vermez.

 45. Burak, İstanbul dedi ki:

  Atatürk çiçeginin dibine çim eksem çiçege zararı olur mu acaba?
  ***
  Pek zararı olmaz ama bence güzel de olmaz. Onun yerine yeşil yapraklı telgraf çiçeği gibi kısa boylu bitkileri deneyebilirsiniz.

 46. Alper M. -İstanbul dedi ki:

  Eşime aldığım Atatürk çiçeği aşağıdan yukarıya doğru yapraklarını sarartarak döküyor. Dokunduğum sarı yapraklar elimde kalıyor. Her gün ortalam 5-6 yaprak kaybediyor. 1 hafta önce aldım tomurcukları açıyordu ama şimdi o tomurcukların açmaya başlayan kısımları bile gelişimini durdurdu. Toprağın üzerinde küf oluşuyor. Odayı havalandırıyor, ışık almasını da sağlıyorum. Toprağı durmadan nemli. Acaba aldığım çiçekçi saksısını değiştirirken çiçeğe yaramayan bir toprak mı koydu? Yardım ederseniz sevinirim. Sanki her geçen gün yavaş yavaş ölüyor.
  ***
  Şok üstüne şok… Hem hiç gerekmediği halde ve çok yanlış zamanda toprak değişimi… hem yer yadırgaması… hem yoğun ıslaklık.. hayatta kalması mucize olacaktır. Siz balkon varsa hemen balkona koyun. geceleri ısı sıfırın altına düşmedikçe soğuktan zarar görmez. ama evde bu durumda hayatta kalabilmesi mümkün değil. sulamayı bırakın. toprak kurudukça sulayın. dışarda soğuktan yaprakları dökülse bile hayatta kalır. Bundan böyle çiçekçilere asla danışmamalısınız. Hayatta doğru bilgi veren tek çiçekçiye bile rastlamadım. Dışarda toprağı üst kısmı kuruyana kadar sağlıklı kalırsa sonra içeriye alın. Toprak iyice kuruyuncaya kadar sulamayın.

 47. Alper M. -İstanbul dedi ki:

  Teşekkür ederim. Balkona çıkardım. bana çiçekçi saksısını değiştirdiğini böylece toprağının da değiştiğini iyi olduğunu söylemişti alırken. Alalı sadece bir kere çok az su vermiştim. Toprağın üstü kurumuştu ama derinler nemliydi. Peki direkt güneşe maruz kalması sorun yaratmaz mı? Bir de balkonumuz 8.kat. Bazen baya rüzgarlı ve soğuk oluyor bu sıkıntı yaratmaz mı?
  ***
  Zaten direkt güneş istiyor bilhassa kışın. Rüzgar alması daha iyi. Evde hızla öldüğünü görüyorsunuz. Başka çare yok. Yapraklar gitse bile en azından kökler çürümez. Çiçekçi gerçekten şaşkın biri. Mayıs ayında mıyız ki toprak değiştiriyor? Bu çiçekçi ne yaptığını sanıyor?

 48. Ela A. -Giresun dedi ki:

  20 gün önce Atatürk çiçeği aldım. birkaç gün canlılığını korudu ama şu anda yaprakları sarardı dökülüyor. oda sıcaklığında ve cam önünde bulunduruyorum. yanında bir tane menekşem var. acaba onunla temas halinde olduğu için mi soldu? ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Yanlış zamanda yer değiştirince böyle oluyor. Daha havadar esintili bir yerde olsaydı bozulmazdı.

 49. Sena Y. -Sivas dedi ki:

  Şu aralar kış aylarındayız ve bu şehrin kışı oldukça sert. evim kaloriferli. bu güzel bitkiyi uzun süre yaşatabilmek için şu günlerde ısı, ışık, sulama ve nem açısından tam olarak ne uygulamam gerekiyor? ve bu yapacaklarımı nisana kadar mı uygulamam gerekli? şimdiden çok teşekkür ediyorum tüm yardımlarınız için.
  ***
  Çok sıcak ve havasız ortamda değilse dayanabilir. Yapabileceğiniz fazla bir şey yok. pencereye çok yakın tutun ki güneşten faydalanabilsin. Sulama sıklığını yaza kadar çok seyrek tutun toprak kurumadıkça sulamamalısınız.. yazın ise pencereleri açık tutarak esinti almasını gelişebilmesini sağlayabilirsiniz.

 50. Süleyman K. -Yozgat dedi ki:

  Merhabalar. Üç saksı Ponsetyam var. İlk ikisini Kasım ayı başlarında almıştım. Boyları saksı ile beraber 50-55 cm. Bunlardan birini evime diğerini büroma koydum. (Evim büroya göre daha serince. 18-22 derece arası sıcaklık olur. Büroda ise kalorifer sürekli yandığından 21-24 arası sıcaklık olur.) Üçüncüsünü ise geçen hafta aldım. Boyu 20 cm. Onu da eve getirdim. Ponsetyaların fazla sıcakta çok çabuk bozulduklarını müşahede ettim. Bu yüzden büromdaki çiçeğimi de eve getirdim. Ancak aralarında çok fark var. Evde duran bitkim, hâlâ yeşil yapraklarını muhafaza etmekte, kırmızı yaprakları canlı iken büromdan gelenin sadece uçlarında birkaç kırmızı yaprak kalmış vaziyette. Ama dökülen yaprakların yerinden minik yapraklar çıkmaya başlamış. En son alınanda henüz bir bozulma durumu yok.
  Sorum şu: Her üç bitkiyi de dinlenmeye alıp yapraklarını iyice döktükten sonra Mart ortası gibi budayıp eski yerlerine almalı mıyım?
  Yoksa şu an keyfi yerinde olanları bırakıp sadece yaprakları dökülmüş olanı mı dinlenmeye almam gerek?
  Bu dönemde budama yapmak bu bitkiler için tehlikeli midir?
  Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Selamlar.
  ***
  Sıcaktan değil, sıcak ortama göre esinti eksikliğinden bozulurlar. Yani sıcak odalarda esinti yoksa bozulurlar. Dinlendirmek gerekmez. Kendi hallerine bırakın. Sulama sıklığını çok seyrek tutun. Bozulanı daha az sulayın. Ocak ayı sonunda dinlendirebilirsiniz. Çok serin ortama alıp toprak tamamen kurumadıkça sulamayın. Toprak iyice kurudukça az miktar su ile sulayın. Nisanda budayın sonra güneşli ve sık sık güzelce havalandırdığınız yere alın. Yeni gelişimler büyüdükçe sulamayı yavaş yavaş arttırın.

 51. Nazik, Atalya dedi ki:

  Hediye gelen bir atatürk çiçeğim var. Saksısının altı tamamen kapalı herhangi bir delik yok. Altı delik olan bir saksıya aktarmalı mıyım? Ölür falan diye çok korkuyorum.
  ***
  Mart sonuna kadar az ve seyrek sulamaya dikkat edin, mart sonunda saksısını değiştirin ve o zamandan itibaren açık havada dışarda tutun daha iyi serpilir büyür. Şimdi durumu riskli. Biraz fazla su verseniz hemen çürüme olabilir.

 52. Sevgi, İzmir dedi ki:

  Benim atatürk çiçeğimde beyaz böcekler var. Nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Hemen bugün çiçekçileri, zirai mücadele ilaçları satıcılarını dolaşıp yapraklara zarar vermeyen bir ilaç bulun (ne kadar geç kalırsanız bitlerin zararı o derece yoğun olur). İlkin, iki günde bir, üç defa tekrarlayın. Sonra haftada ikiye indirin iki hafta öyle devam edin. Sonra üç hafta boyunca haftada bir ilaçlamaya devam edin. Anca böyle yok edebilirsiniz. Bu arada, ilaçlarken özellikle yaprak altlarını hedef alacaksınız. Yakınında sardunyalar varsa onları da aynı şekilde ilaçlayın çünkü bu beyaz sinekler sardunyalara da dadanıyor ama belli olmazlar ilginçtir.

 53. Ayşe, Kütahya dedi ki:

  Pembe atatürk çiçeğim var ama yaprakları yeşil oldu.
  ***
  Normaldir. Renkli olmalarının esas zamanı kış başlangıcı. Verdiğim bilgileri okuyun ona göre bakımını yapın.

 54. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Ocak 10dan beri sadece kırmızı yaprakları kaldı. Dinlenmeye geçti diye düşünüyorum. Güneye bakan cam önünde duruyor. Bundan sonra neler yapabilirim?
  ***
  Havalar biraz daha ısınınca budayın daha esintili bir yere alın. Budadığınız dalları dikerseniz kolayca köklenirler.

 55. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Yeni çıkan sürgünlerin yaprak renkleri tam yeşil değil. Zamanla koyulaşır mı bu yapraklar? Yoksa bir hastalık belirtisi mi bu durum?
  ***
  Yeterince güneş alıyorsa hiçbir problem yok. Yeni filizler grimsi açık yeşil, tüylü çağla renginde gibi olur.

 56. Ayse, Izmir dedi ki:

  Gecen sene aralik ayinda aldigim Ataturk cicegim 1 ay evde susuz ve havasiz kalinca tum yapraklarini doktu. 1 ay sonunda balkona cikardim ve suyunu duzenli verdim.1 sene gecti, su an bir suru dali ve minik minik kirmizi yapraklari var. fakat yapraklar hic buyumuyor ve bir duzeni yok, heryerde yaprak var. Bu arada cicek hala ilk aldigim saksida duruyor. yaz gelince isik alan ama daha serin olan golgeli balkona almayi dusunuyorum. olmasi gereken hale gelmesi icin ne yapmaliyim?
  ***
  Çiçekçiler hiçbir besleyiciliği olmayan toprak kullanır. Bunun üzerine siz hiç bitki besini de vermemişsiniz. Dolayısıyla bu hal normaldir. Budayın, toprak değiştirin, yaz boyunca bitki besini verin. Bu arada Atatürk çiçeği tam gölge sevmez. Yazın sıcak memleketlere tam uygundur. Sadece yaz boyunca (haziran, temmuz, ağustos) öğle civarı tepe güneşinden korursanız daha güzel serpilir.

 57. Ayse, Izmir dedi ki:

  Cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Tavsiye ettiginiz gibi topragini degistirdim, budadim (umarim dogru yapmisimdir) ve besin takviyesi vermeye basladim. Umarim iyi sonuc alirim. Tekrar tesekkurler.
  ***
  Yeni ilk birkaç yaprak gelişimini tamamladığı zaman besin vermeye başlamalısınız. Eğer zaten yapraklıysa sakıncası yok.

 58. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  Bi kaç hafta önce çiçeğimi toprağını değiştirip budadım. sonra hemen hemen iki günde bir suladım ancak hızlıca kurumaya başladı sonra sulamayı kestim ama hala bi faydası olmadı. birkaç gün önce belirttiğiniz gibi canlı olan bir dalda kestiğim yerden beyaz süt değil ama sıvı aktı. şuanda güneşli ve esintili yerde tutuyorum ve sulamayı kestim. toprağı iyice kurumadan sulamayacağım. hala şansım varmı?
  ***
  En başta toprağını değiştirdiğinizde esintili yerde tutmanız ve topğrak kurumadıkça sulamamanız gerekirdi. Şimdi kökler çürümüşse, ana gövde de çürümüşse hiçbir şansınız kalmamıştır.

 59. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Kış ortasında bir marketten aldığım, en fazla bir yaşında olduğunu tahmin ettiğim küçük ponsetyamı budamıştım. Yeni yapraklar çıkardı. Ancak yapraklarında belirgin bir sararma var. Yaprağın yeşil rengi uçlarından başlayarak sarıya dönüyor, yaprak biraz yukarı kıvrılıyor. İlk çıkanlarda da sonradan çıkanlarda da var bu durum. Zaten bitki küçük olduğundan toplam 8-10 yaprağı var. Bunun sebebi ve çaresi ne olabilir?
  ***
  Esinti ve güneş lazım. Toprağını değiştirmediyseniz bitki besini her dört sulamada sulama suyuna karıştırın. Başka ne gibi uygusuz şartlar varsa anlayıp şartları düzelmeniz gerekir. Toprak daima sırılsıklam kalıyorsa bunun üzerine tekrar tekrar suluyorsanız bu da iyi değil.

 60. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Sabah 10 ile öğleden sonra 15 e kadar doğrudan güneş alabilen, sık havalandırılan bir odada, pencereye oldukça yakın bir yerde duruyor.
  Toprağı yeni değişti, Sizin ponsetyalar için önerdiğiniz şekilde bir karışım hazırlamıştım. Bitki besinini de arada bir veririm. Bütün şartları ideal gibi. Tek sıkıntı; diğer bitkiler gibi saksıda değil fil ayak vazoda dikili olması sanki…
  ***
  Hatırladım resim göndermiştiniz. Hiç uygun değil. Öyle bir şeyde yetiştiremezsiniz. O tür şeyler ancak ince dallı telgraf çiçeği için uygundur. Sonra odanın havalandırılması bir şey ifade etmez. Günün çoğu vaktinde esinti alması lazım. Gece gündüz arası en az 8 derece ısı farkı da ayrıca şart. Gece daha sıcak oluyorsa ya da eşit sıcaklık oluyorsa bitkilerin gelişimi aksayacak ya da sağlığı bozulacaktır.

 61. Kerem, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğimde mevsimsel bir problem olduğunu düşünüyorum. Alalı en az dört ay olmuştur. Yaprakları hala kırmızı ve kızarmaya da devam ediyor. Yeri sizin yazınızda belirttiğiniz şartlara uygun. Saksını da henüz değiştirmedim yerine alışsın diye. Budamak için gelecek yılı mı beklemeliyim? Eğer budarsam ne oranda yapmayılım çünkü hala geç değil sizin yazınıza göre. Çok teşekkür ederim.
  ***
  Geçen yıl bizim buralarda bir yerde görmüştüm aynen dediğiniz gibiydi. Niçin bu zamanda da halen çiçeklenmeye devam ediyor bilmiyorum ama şaşırmadım normaldir. Şimdi budayabilirsiniz (budadığınız tepe dalları atmayın onları dikin kolayca köklenirler). Her dalı sadece 3 tane kadar filizlenme gözü kalacak şekilde kesin. Budadıktan sonra esintili ve güneşli yerde tutun. Haziranda sıcaklar başladığında yine iyi derecede güneş alabilmeli ama tam öğle vakti tepe güneşinden korursanız daha güzel serpilir. Ağustosta eğer gücü yerindeyse en uzun dalları kısaltma budaması yaprasanız onlar birkaç yan dal çıkarabilir daha çok dallı olarak yılbaşı zamanında daha fazla güzelleşmiş olur.

 62. Kerem, İstanbul dedi ki:

  Önerilerinizi dikkate alarak budama yaptım. Ana gövde yeni yapraklar vermeye başladı. Çeliklerin ise kimisi büzüştü kimisi ise tuttu görünüyor şimdilik. Sizden bir ricam olacak yazacak yer bulamadığım için buradan soruyorum umarım sorun olmaz. Uzun zamandır çok sevdiğim bir bitkim var fakat ismini bir türlü bulamadım. Bu bitkiden ilk kez Kenya da görmüştüm. Orada çok güzel yetişiyordu fakat benimkiler o kadar sağlıklı değil. Bakımına dair hiç bir bilgim yok sadece sezgilerimle hareket ediyorum. Tepeden bir kaç dal kesip teraryumda da büyütebildim. Fotoğrafını buraya koyuyorum.
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/5775813/IMG_0923%20%28Large%29.JPG
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/5775813/IMG_0924%20%28Large%29.JPG
  Teşekkürler
  ***
  Fotoğraflar arkadan çekilmiş, ne olduğu tam belli değil. Bence bu bitki yaprak güzeli (kolyos çiçeği) kültivarlarından biri.

 63. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Çiçeğim yaklaşık iki haftadır bozulmaya başladı.susuz kalmış gibi yaprakları eğildi. kirmizi ve yesil yaprakları dökülmeye başladı. bazi yesil yapraklarında sararıp dökülüyor ama yeni yaprak çıkarmayada devam ediyor. bugun fark ettim ki çiçeğimi beyaz bit sarmış. bes aydır bendeydi ve cok güzeldi. kirmizi yaprakları o kadar çoktu ki. ne yapmam gerekiyor yardım edin onu kaybetmek istemiyorum. iki ay sonra Aydina taşınicaz.
  ***
  O bitler öldürür. Derhal ilaçlamanız lazım. İlgili sayfada detaylar var bakın: https://azbitki.com/bitler
  Bu arada yeni eviniz hayırlı olsun.

 64. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Simdi kaynar suya pul biber koydum sabah puskurtucem. balkona koydum cicegi de. topragini da değiştirsem olur mü? ve sadece pul biber yeter mi? Arap sabunun yok.tayinimiz cikti Aydın’a artık çiçeklerim daha iyi olacak 50 saksı çeşitli çiçeğim var.
  ***
  Evet öyle de işe yarıyor. Toprak değiştirmek gerekli ise yapabilirsiniz. Aydında da çiçeklerinizden bazılarını yaz sıcakları rahatsız edecek. :) Her biri hakkında ince ince araştırmalar yapmalısınız.

 65. Kerem, İstanbul dedi ki:

  Tabiki getiririm bir dal hem sizin deneyimlerinizi çok merak ediyorum. Ben Kadıköy’deyim ama Şişli’ye yolumun düştüğü oluyor. infodaki maili sık kullanıyor musunuz?
  ***
  Çok teşekkür ederim. Evet o mail adresime mutlaka her gün bakıyorum. oraya yazabilirsiniz. beklerim.

 66. Çiğdem, Yozgat dedi ki:

  Kuvvetlensin diye atatürk çiçeğimi budamak istiyorum. Topraktan itibaren 10cm sonra direkt kessem budaklanır mı?
  ***
  Ana gövdeden budamak (gövde kalın ve yaşlı ise) riskli. Yaşlı olanları çatal dallarından budamalısınız. Budama kuvvetlendirmez. Toprak zayıfsa, besin de vermiyorsanız tam tersi budama sonucu büsbütün zayıf düşecektir.

 67. Ali, Adıyaman dedi ki:

  Atatürk çiçeğimin altındaki yaprakların bir kısmı döküldü. Yeni yapraklar çıkıyor ama yeşil renkli. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ali Bey eğer zahmet eder bu sayfayı okuma lütfunda bulunursanız cevabınızı en iyi şekilde almış olursunuz. Soru yazdığınız için teşekkür ederim. Bir de bilgileri okursanız daha da memnun olacağım. Yukardaki bakım vesaire bilgileri aksesuar değildir. Gerçek bilgilerdir.

 68. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Bir arkadaşımdan aldığım ponsetya uç çeliklerini nemlendirilmis torf/perlit karışımına diktim (Kesik yerlerin kurumasını beklemeden). Tarif ettiğiniz gibi üzerini naylonla kapattım. Günlük havalandırdım. Ama çelikler çürüdü. Neyi yanlış yapıyorum acaba?
  ***
  Sanıyorum çelikler çok körpe idi. Bunlarla denemeyin. Daha sağlan dallardan olsa hemen hiçbiri çürümez. Ayrıca kesik yerlerin kuruması için bir gün açıkta bekletmek iyi olur. Ya da dallar yapraklı ise yaprakların bozulmaması için iki gün temiz suda bekletin kesik yerin yarası geçsin.

 69. Betil C. -İstanbul dedi ki:

  Beş sene evvel oğlum doğduğunda küçük bir saksıda hediye olarak gelen atatürk çiçeğim bugüne kadar çok güzel büyüdü. Bu sene çiçeğimin dallarından yerlere reçine döküyor. Neden olabilir?
  ***
  Dallara musallat olan parazitler bu gibi sorunlara yol açabiliyor. Dalları her gün ıslak bezle bastırarak silin. Bir iki hafta içinde sorun çözülür.

 70. Işıl, Bursa dedi ki:

  10 gün önce düğün hediyesi olarak Atatürk çiçeği göndermişler. o gün biraz suladım ama ertesi gün tatile çıktık ve yeni döndük. döner dönmez çiçeklerime baktım hepsi normaldi ama Atatürk çiçeğimin yaprakları büzüşmüş hatta kurumuş ve bazı yaprakları dökülmüş. susuz kaldığını düşünerek yarım su bardağı kadar su koydum ama düzelme olmadı. şimdide balkona çıkardık güneş görmesi için. başka yapmamı önerebileceğiniz bir şey var mı?
  ***
  Toprağı kontrol etmeliydiniz.
  1- Kupkuru olmuşsa susuz kalmıştır. Ve yarım bardak su ile sulamak yanlış. Alt deliklerden bol bol su akıp gidecek kadar sulamak lazım.
  2- Eğer 10 günde toprak hiç kurumamışsa kökler çürümüştür. Bu durumda sulamanın hiçbir faydası olmaz.

 71. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Merhaba. Filayak vazoda yetiştirdiğim ponsetyamı, yukarıda anlattığınız şekilde gece karartması ile uç yapraklarını kırmızılaştırdım. Yaklaşık iki hafta süre ile akşam 18 den sabah 7 ye kadar karton kutuya koyarak tam karanlık sağladım. Uç yaprakları kızardı. Onların altında bulunan sıradaki yapraklardan biri hafif renk değiştirdi. Diğer yapraklarının da kızarması için tam karartma işine devam etmeli miyim.? (Siz birkaç günün yeteceğini söylemişsiniz yukarda)
  ***
  Bir şey gerekmez. Doğal gidişatına bırakın.

 72. Hatice, Ankara dedi ki:

  Merhaba, çiçeğimin yaprakları kırmızılaştı ancak aşağıdaki yeşil yaprakları biraz zarar görmeye başlamıştı yaprakların altına baktım beyaz ufak kurt gibi şeyler var ne yapmam gerekiyor ilaç olarak ne kullanmalıyım? Bir de kökten yeni kökler oluşmuş yeni oluşanları başka saksıya aktarsam asıl köke zararı olur mu bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Onlar beyaz sinek denen bitlerden. Çok tehlikelidir. ilgili sayfası: https://azbitki.com/bitler
  Dip filizleri ayırmayın. Zarar verirsiniz.

 73. Ali dedi ki:

  Tepesinden yeni çıkan yaprakların bir kısmı kurumuş, alttan birkaç yeşil yaprak dökülüyor. Ne yapmalıyım? Sabah ayrı odaya, akşam ayrı odaya götürmem bir sorun olusturur mu yerine alışmak konusunda?
  ***
  İstanbulda iseniz devamlı dışarda tutun. Sıfırın altında soğuk olmadıkça dışarda kalsın. Ya da evde tutacaksanız yeri güneşli ve çok havadar olmalı. Yerini değiştirip durmanız yanlış. İlkbahardan sonra canlanır. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 74. Sultan, İstanbul dedi ki:

  Bana bu cicek uc hafta once geldi. Pembe renkli. oturdugum odadaydi. aksam gec saate kadar isik acik. Yazinizi okudum ve kullanmadigim baska bir odaya aldim. Su an dinlenme doneminde ise gunduz bol isik gece karanlik mi olmali. Ayrica cok kucuk, cansiz ve rengi soluk gibi ne yapmaliyim?
  ***
  Öyler olmaz. Her şeyin bir zamanı var. Lütfen yukardaki bilgileri okuyun. Şimdi dinlenecek. Yaz boyunca gelişecek. Gece karanlıkta kalması ağustostan sonra yapılır.

 75. Mukaddes, Kayseri dedi ki:

  Bir hafta önce hediye olarak elime gelen 5 kök fide halindeki atatürk çiçeğinin ikisinin ilk önce yeşil yaprakları döküldü şimdi de kırmızı yapraklarını dökmeye başladı. Diğer ikisi ise sadece kırmızı yapraklarını dökmeye başladı. Diğer beşinci fide ise üst kısmı kırmızı orta kısmı yeşil alt kısmı ise yeşil renkte. Nasıl bir ortamda bulundurmalıyım? Yapraklarının dökülmesi normal mi eğer normal değilse ne yapmalıyım?
  ***
  Kışın havasız ve sıcak evlere getirilen yeni bitkiler çok kötü bir yer yadırgaması geçirir ve bozulurlar. Bu açıdan normaldir. Tam pencere önünde tutun güneş almaları şart. Pencereyi de sık sık açın odayı havalandırın. Pencereler ne kadar uzun süreli açık kalsa o kadar iyi. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 76. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Üç kök halindeki ponsetyalarımı bir saksıda birleştirdim. İkisinin boyu toprak seviyesinden itibaren 30cm. Üçüncüsü Yaklaşık 50cm. 50cm olanın alt yaprakları döküldü. Budama zamanı geldiğinde budama yapacağım inşallah. Budama illâ ki alt kısımlardan mı olmalı? İlk iki kısa boyluyu alttan, bu üçüncüyü daha yukardan (mesela 30cm’den) budasam uygun olur mu? Amacım katlı bir görünüm elde etmek. Kısalar altta kırmızı yaprak çıkaracak uzun olan daha yukardan.
  ***
  Atatürk çiçeği o istediğiniz tip budamaya uygundur. İstediğiniz katlı görünümü sağlayabilirsiniz.

 77. Sevda, Antalya dedi ki:

  Yapraklarının hepsini döktü. Neden olabilir? Kurtarılabilir mi?
  ***
  Havasız evlerde böyle olması normal. Ya sık sık açtığınız pencere yanında tutun ya da balkon vya bahçe varsa dışarı çıkarın. Böylece yeniden filizlenir.

 78. Burcu, Afyon dedi ki:

  Eşim kasım ayında almıştı Atatürk çiçeğimizi. İlk ay kurudu, döküldü. Yazınızdan faydalanarak yeniden canlanmasını sağladık. Geldiği zamana nazaran oldukça büyüdü. Yaprakları çok yoğun. Nisan sonunda saksısını büyüttük biraz. Ama şimdi kırmızı yaprakları çok azaldı. Karanlık gerekli olduğunu söylemişsiniz. Baska yapılabilecek bir şey var mı acaba? Bu zamanlarda yeniden toprağını değiştirsek sorun olur mu acaba?
  ***
  Şimdi budayıp şekillendirin. Karanlık filan bu mevsimde yanlış olur. Sakın yapmayın. Bırakın gelişmeye, güçlenmeye devam etsin. Verdiğim bilgileri okuyun. Sonbaharda yapacaksınız. Saksısını toprağını değiştireli dahabir ay bile olmamış. Gereğinden fazla büyük saksıya dikerseniz kökler fazla toprakta boğulup çürüyebilir.

 79. Mersin, Ebru dedi ki:

  Atatürk çiçeğini çoğaltmak için dalından üç tane koparıp köklenmesi için suda bekletmeye aldım. Bu şekilde çoğaltmam mümkün mü? Bekletmeden toprağa dikseydim çoğaltabilir miydim?
  ***
  Direkt olarak toprağa dikeceksiniz. Lütfen çoğaltılması kısmını okuyun. Verdiğim bilgi en garantili çoğaltma yoludur.

 80. Ceran, Ankara dedi ki:

  İlk defa Atatürk çiçeği yetiştiriyorum. Mayıs ayı başında sabah gördüm ki …
  ***
  Ceren Hanım özür dilerim anlamadım. İncir filan demişsiniz ama anlamadım bir anlam veremedim kusura bakmayın. Siz çoğaltılması kısmında anlattığım gibi çoğaltmaya çalışın. Atatürk çiçeği çok kolay köklenir. Yarı olgun dal çeliği sayfasını okursanız (o kısımda linkini vermiştim) orada her şey bütün ayrıntılarıyla yazıyor. O usul yüzde yüz garantilidir.

 81. Dilek, Zonguldak dedi ki:

  İşyerinde diktiğim atatürk çiçeği filizlendi yapraklandı. Eve götürünce bir haftada gövdesi kahverengi oldu ve kökü küflendi. Yaprakları büzüştü. Ne yapmalıyım?
  ***
  Evinizde havasızlık yüzünden bozulmuş olabilir. Atatürk çiçeği hem havadar hem güneşli yerlere uygundur.

 82. Zeze, Almanya dedi ki:

  İki yıldır düzenli olarak her aşamalarına dikkat ederek baktığım ponsetyam var.Yaklaşık 1m boyunda. Çok sağlıklı. Fakat alt yapraklarında son bir haftadır reçinelenme oluyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Böyle şeyler genelde bitki bitleri yüzünden olur. Bazen de terleme olayının sağlıksız olmasından kaynaklanabilir. Yapraklarını büyüteçle kontrol edin. Gözle görülmesi zor bitlenme olmuşsa hızla ilerler. Hemen icabına bakmalısınız. Bit yoksa yerinin daha havadar olmasını sağlayın. Bitki besini vermeyi ihmal etmeyin.

 83. Özlem, Ankara dedi ki:

  Geçen kış şubat ayında hediye gelen atatürk çiçeğim çok sağlıklı büyüdü. Fakat henüz kırmızı yaprakları yok. Söylediğiniz karalık ortamda bırakmak için geç bir zaman mı? Bahar ayında budama da yapmadım (okuduktan sonra bilgim oldu). Dallarında çokça yaprak çıkan pek çok sürgün var. Oldukça yoğun yapraklı.
  ***
  Şimdi olmaz zaten. Şimdilerde gecelerin yavaş yavaş uzadığını hissetmesi ve çiçek açmaya karar vermesi lazım. Böylece kırmızı yapraklar aralık ayında, yılbaşına doğru olur. Yukardaki tavsiyelerime göre hareket etmelisiniz.

 84. Ayşegül, Kütahya dedi ki:

  Geçen hafta hediye gelen çiçeğim yapraklarını döküyor. Saksısı çok küçük. Bu ayda saksısını değiştirmem ya da toprağını fazlalaştırmamın bir zararı olur mu?
  ***
  İlk akla gelen budur ama tam tersi, çok daha zararı olur. Onun esas ihtiyacı esinti ve biraz olsun güneş. Atatürk çiçeği ev ortamlarını pek sevmez. Havadar yer istiyor. Bol bol ışık istiyor güneş istiyor.

 85. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Ağustos ayının ikinci haftasından itibaren 15-20 gün kadar günde 14 saat “tam karatma” uygulaması ile ponsetyamın üst yapraklarında kızarma görüldü. Kızarma başladıktan sonra karatma uygulamasını sonlandırdım. Bir saksıda iki kök bitki var. Sanki karatma işlemi bittikten sonra yaprakların kırmızıya dönme hızı azaldı ya da tamamen durdu. Çünkü bir yaprak yarısı kırmızı, yarısı yeşil halde duruyor hâlâ. Değişme yok gibi. Bu yavaşlamanın nedeni nedir? Tekrar karartma işlemine mi başlamalıyım? Toprakta eksik bir madde mi var?
  ***
  Bilmiyorum ama dal uçlarında küçük tomurcuklar da olmalı. Onlar gelişirken kırmızılaşma da olur.

 86. Selma, İstanbul dedi ki:

  Ekim ayında bir Atatürk çiçeği aldım. Son derece güzel gösterişli. Ancak yaklaşık bir hafta sonra yeşil yapraklarından dökmeye başladı. Doğuya bakan pencere yanında duruyor. Sabahları güneş alıyor. Parmağımı toprağına sokup nemini kontrol edip öyle su veriyorum. Bu arada bozulma kırmızı yapraklara kadar çıkmış durumda. Sizin dediğiniz gibi çiçekçilerde kullanılan toprağın ev ortamına uymamasından kaynaklı bir bozulma olabilir mi? Köklerinin çürüyüp çürümediğine dair kontrol etmek için saksını kontrol etsem mi? Radyatör yanmayan bir odamda çiçeklerimin bir bölümünü kışın burada tutuyorum. Ayrıca akşam saatinden sonra kesin karanlık olan bir ortam. Sizce ne yapayım da çiçeğimi ölmekten kurtarayım? bu üçüncü Atatürk çiçeğim artık bu yaşasın istiyorum.
  ***
  Sonbahar ve kış aylarında evlere bitki almamalısınız. Genelde böyle üzücü sonuçlanıyor. Sebep şartlarda ani değişiklik. Günümüzde tam donanımlı seralarda kökleri sıcağa, yaprakları ılık yoğun nemli hareketli havaya alışmış bitkiler o seralardan çıkınca yaşayamıyor. Ama külüstür seralarda yetiştirilen bitkiler öyle hassas değil. Neyse iş işten geçmiş. Diğer odaya koyun. İlkbahara kadar sağ kalırsa yeniden yeşerir.

 87. Ayten, Ankara dedi ki:

  Bir hafta önce bu çiçeği aldım. Camın iç önünde duruyor. Bir yerde toprağı hep nemli olmalı diye okuduğum için her gün su püskürttüm ve toprağını bu iki haftada iki kere suladım. Şimdi yaprakları dökülüyor. Dökülenler genelde sarı. Yapraklar aşağı doğru güçsüz duruyor. Yazınızı okudum. Bunun dışında ne önerirsiniz?
  ***
  Sararmış yapraklar cansızlaşmışsa normal ama yeşil yapraklar da cansızlaşmışsa kökler çürümüştür. Sağlam dallardan keserek yukarda çoğaltma kısmında anlattığım gibi onları köklendirebilirsiniz.

 88. Onur, İstanbul dedi ki:

  Bu ay başı aldığım Atatürk çiçeğimin bazı yaprakları bu hafta cansızlaşıp sarardı ve döküldü. Bu durum normal mi? Doğası gereği mi yapıyor? Daha epey yaprakları var. Kızıl yapraklar sağlam. Bakımı iyi.

  Evet kış boyunca yapraklarda bir hayli azalma olması normaldir.

 89. Muhammed, Malatya dedi ki:

  Geçen hafta aldım. Yaprak dökmeye başladı. Birkaç güne yaprak kalmayacak. Ortam oda sıcaklığında. Ne soğuk ne sıcak. Işık alan ortama koydum. Yine de dökmeye devam ediyor. Acaba ne yapabilirim? Neyi yanlış yapıyorum?
  ***
  Ortam fazla serin veya fazla sıcak.. Bu önemli değil. Hava akımlarının olması lazım. Direkt güneş de alsa (ama hava akımları birinci dereceden önemli) o zaman sağlığı bozulmaz. Şimdi sanıyorum bulunduğu yerde şartlar zarar veriyor. Yapraksız kalmış olsa bile eğer yaza kadar hayatta kalırsa o zaman yeniden yeşerir. Ya da bugünlerde yeşerebilir. Güneş alacağı pencere kenarına koyun.

 90. Selma, İstanbul dedi ki:

  8 Kasım da Atatürk çiçeğim bozuluyor diye yazmıştım. Bahsettiğim soğuk odaya koyduktan sonra bir süre daha birçok yaprağını döktü. Ancak yaklaşık bir haftadır yapraklarını dökmeyi bıraktı ve yeni filizlerle yapraklar çıkarıyor tekrar.

 91. Jülide, İstanbul dedi ki:

  Benim iki tane Atatürk çiçeğim var. İkisi de sağlıklı. Yaprakları kızardı. Çiçekleri var. Sadece az az yaprak döküyorlar. İkisini büyükçe tek bir saksıya almamın çiçeklerime zararı olur mu?
  ***
  Hayır ama şimdi yaparsanız zararı olabilir. Nisan sonunda yapın.

 92. Hülya dedi ki:

  Merhaba. Ben Atatürk çiçeğini yeni aldım. Bakımyla ilgili hiç bir şey bilmiyorum. Bu çiçeğe ne gibi besin verilmesi gerekiyor?
  ***
  Şimdi bir şey vermeyin. Yeniden filizlenip yeni yapraklar çıkardığı zaman başlayın. Ayda bir defa, genel amaçlı bitki besini verebilirsiniz. Bakımı için yukardaki bilgileri okuyun.

 93. Meral, Antalya dedi ki:

  Bir saksı atatürk çiçeğim var. Yaprakları tamamen döküldü. Budadım ama yanlış bir zamanda mı budadım bilmiyorum. Yeniden filizlenmesi ve kırmızılaşması için ne yapmam gerekiyor? Lütfen yardım edin. Şu an pencerenin önünde aydınlık bir yerde.
  ***
  budama zamanı yanlış değil. Yapmanız gereken şey yukarda her türlü ayrıntılarıyla verdiğim bilgileri okumak. Ayrıca Antalya’da bütün yıl dışarda açık havada daha iyi yetişir.

 94. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Ben gittiğimiz bir misafirlikte gördüğüm Atatürk çiçeğinden küçük bir dal aldım. Direkt toprağa diktim. Hiçbir gelişme göstermedi. Solmadı da. Acaba ne yapabilirim?
  ***
  O halde durum gayet iyi. Yakında gelişmeye başlar. Güneşten ısınacağı bir pencere önünde tutmalısınız. Işık yetersizliği iyi değil. Gelişse bile çok sağlıksız gelişir ve her an çürüyebilir. Güneşe ihtiyacı olan bitkilerdendir.

 95. Fatma, Tokat dedi ki:

  Kardeşimin hediye ettiği Atatürk çiçeğime gözüm gibi bakıyorum. Toprağı kurumadan sulamıyorum. Üstten küçük yeşil yapraklar çıkmıştı. Şimdi de alttaki büyük yapraklar hafif koruyarak kendiliğinden döküldü. Dallarından yapraklar fişkırıyor maşallah. Şu an durumu iyi gözüküyor. Tozlanan yapraklarını silsem mi yoksa yaprakları fıskiyenin altında mı yıkasam?
  ***
  Silmeye pek elverişli değil. Yıkasanız daha iyi olur.

 96. Onur, İstanbul dedi ki:

  Atatürk çiçeğim neredeyse tüm yapraklarını döktü. Üstten alta doğru hafif kararma oldu. Sizce durum ne?
  ***
  Güneşli bir pencere önünde tutmalısınız. Esas problem ise yerinin çok fazla havasız oluşudur sanıyorum.

 97. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Ponsetyayı dinlendirmeye almak için bütün yaprakların bozulmasını yani alttaki yeşil yaprakların bitip sadece üstteki kırmızı yaprakların kalmasını mı beklemek mi lazım. Yoksa mevsim itibarı ile zamanı geçirmeden dinlenmeye almalı mıyım? (bendekinin yapraklarının çoğu hâlâ duruyor)
  Dinlendirmeye aldığımız yer fazla aydınlıksa sıkıntı olur mu?
  ***
  Aslında oldukça geç kaldınız. Şubat başlarında dinlenmeye girmesi iyi olurdu. mart ortasına kadar yeter. Zaten çiçeklenme dönemi ile birlikte dinlenmeye bünye olarak hazırlanmış oluyorlar. Oldukça serin, donmayacağı kadar soğuk bir ortamda çok az sulamayla dinlendirilebilir -güneşli ortam bile olsa farketmez çünkü soğuk gelişimini engeller. Ya da şimdi bulunduğu yerde eğer gelişimi durmuşsa zaten dinlenmeye geçmiştir bile. Bu durumda özel bir şey yapmaya hiç gerek yok. Mart ortasında güneşli bir pencere önüne almalısınız.

 98. fatma, Tokat dedi ki:

  Atatürk çiçeğimin eski yapraklari dökülüp alttan güzel ışkınlar filizlenmeler olmuştu. Üst taraflarda da birkaç tane kırmızı yaprakları kalmıştı. Ama sanki bir aydır öylece duruyor. Hiçbir gelişme yok gibi. Üstten budama yapsam olur mu? Nasıl budama yapacağımı da bilemiyorum. Ne olur yardımcı olun. Keşke size bir fotoğrafını gönderebilsem. Çiçeğim boydan penceremin yaninda çok fazla güneş almıyor ama aydınlık bir yerde. Sabah güneşi üzerine doğuyor.
  ***
  Sıcakta hızlı gelişir. Havadarlık, esinti çok iyidir canlandırır. Şimdilik sabredin. Havalar ısınınca siz pencereleri uzun süre açık tutunca güzelce serpilir. Güneş alması da lazım. Budama hakkında yukarda bilgi var lütfen oradan okuyun. Hiç budamasanız da olur.

 99. Merve Bayramiç dedi ki:

  Benim Atatürk çiçeğimin dalı kırıldı. Suya ıslasam kök atar mı?
  ***
  Olabilir ama daha iyisi direkt olarak toprağa dikmeniz. Dışarda açık havada ve güneş alan bir yerde tutun. Üstünde yapraklar vars aonlar kurur ama on gün sonra hem köklenmeye hem filizlenmeye başlar. Şimdi yılın bu zamanı çok uygun bir zaman.

 100. Nergiz, Sakarya dedi ki:

  Ben aralık ayında Atatürk çiçeği aldım. Evde camın önünde bu zamana kadar durdu yerini sevdi bişey olmadı. Toprağın üstü kurudukca aynı saatlerde aynı miktar ılık su verdim. Mayıs ayında saksısını değiştirdim süslü saksı aldım. Ama 2 haftadır cicegime bişey oldu yaprakları sararıyor. Hava sıcaklıkları çok arttı da güneş ışığından mı oldu yoksa? Yerini değiştirdim masanın üstüne koydum güneş isigindandir diye..
  ***
  Güneşi ve rüzgarı seviyor. Ya çok uzun süre açık kalan pencere yanında tutun ya da dışarda tutun. Bugünlerde daha sık sulayın.

 101. Seda, Bilecik dedi ki:

  Bir hafta önce esimle çok beğenerek atatürk çiçeği aldık.saksı çok küçüktü yeni saksıya koyduk.dibi kurumadan su vermedim ve camın önünde güneş gören bir yere koydum.ama şu an hem yeşil hem de kırmızı yaprakları dökülüyor..ne önerisiniz ?
  ***
  Hem de kış günü yeni bir bitki alıp saksı değiştirmek çok zarar verici bir şey. Bir daha böyle yapmayın. Belki kökler çürümüş olabilir. Tedbir için en sağlam ve kalın dallarından kesip alın. Üç gün açıkta bekletin. Sonra orta nemli toprağa batırarak saksıyla beraber naylona sarın veya fanus içine koyun. Önce filizlenip sonra yavaş yavaş köklenir. Böylece yedeğini almış olursunuz.

 102. İsa, İstanbul dedi ki:

  Eşime atatürk çiçeği aldım. İlk başlarda çok iyiydi ama birkaç ay sonra yapraklarını döktü. Üst kısımdaki kırmızı yaprakları kaldı sadece. Altdan minik minik yapraklar çikiyor ama büyümüyor. Toprağını değiştirdik ve toprağı kurudukça suluyoruz. Bir türlü yaprak yok. Napmamız lazım?
  ***
  Güneşte ısınması ve yerinin de çok havadar olması lazım. Güneşli pencere önünde tutun. Havalar ısındıkça o da canlanır.

 103. Onur, İstanbul dedi ki:

  kasımda aldığım atatürk çiçeği şubatta lodosdan dolayı düşmüştü ve bazı kökleri kırılıp toprağı dökülmüştü. Yapraklarına zarar gelmedi. Bu olaydan sonra yapraklarda lekelenmeler görülmeye başladı. Bu yapraklardaki lekeler bitkinin epeyce yapraklarında var. Güneş alan esintili pencerede duruyorlar. En fazla 4 saat güneş alabilirler. İki dal çeliği almıştım bu olaydan önce. Onlar gayet iyi. Peki atatürk çiçeğimi kurtarabilicek miyim?
  ***
  Bence bir sıkıntı yok. Zaten yakında yeni filizler çıkaracak. Toprak kupkuru oldukça sulayın. Yapraklar dökülsün. Biraz da budayın dalları kısaltın. Bir ay su sıkıntısı çeksin sonra normal sulamaya dönün.

 104. Berat P. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Benim beyaz yapraklı Atatürk çiçeğim bulunmakta. Çiçeği ölmek üzereyken almıştım. Ölmeye başlamasının sebebi yapraklarının üzerinde ve altında ana damarları ve damaları + dallarında kaplumbağa kabuğu şeklinde ortası kahverengi renkli veya şeffaf zararlılardı. Hareket etmeyen kabuklu ve çok çabuk çoğalabilen irili ufaklı bir şey. Çiçek tepki ve zararlıdan korunmak için tüm yapraklarından çam sakızı gibi bir yapışkan madde salmaktaydı. 10 gün boyunca hepsini tek tek temizledim. Yapraklardan ve dallardan çok kötü durumda olanları budadım. Kısa sürede tekrardan yaprak açmaya başladı ve çiçek verip beyaz yaprakları çıktı. 1-2 sefer daha bu kabuklulardan çok ufak ve şeffaf olarak farkettim gene temizledim. Fakat 1 hafta izne gidince gene her yeri sarmış. Yapraklar gene yapışkan sıvı olmaya başladı. Ne bit ne küllenme anlamadım. Çiçekçilere sordum zirai ilaç lazım bence atın dediler. Sizce nasıl yol almalıyım? Sonsuza kadar sürecek bir temizleme kıvamını aldı. Hatta şu anda gene kelaynak kıvamında. Temizledim ama gene de çıkıyor ara ara gözden kaçan kısımlarından. Topraktan mı çoğalıyorlar dersiniz?
  ***
  Bunlar koşnil zararlısı. Zirai ilaç satan yerlerden gereken ilacı alıp kullanmalısınız. Ya da bütün dallarını budayın. Şimdi tam zamanı. Kuvvetli bir budamadan sonra kalan dalları temizlemeniz çok kolay olur. Bundan sonra yeni çıkacak olan filizleri devamlı takip ederek koşnilleri tamamen yok edebilirsiniz. Zaten budamak daha güçlü ve daha sağlıklı dallar çıkarmasını sağlar. Bu da daha gösterişli olması demektir. Ayrıca yeni filizlerden bazılarını ilk çıktıklarında köreltirseniz daha az dalla hem ağacınız daha estetik görünümlü olur hem de olası bitlenmelerdeki mücadeleniz kolaylaşır.

 105. Handan, İstanbul dedi ki:

  Geçen ay bir atatürk çiçeği edindim. İç mekanda tutuyorum. Gayet güzel gitti şimdiye kadar. Ara sıra alt yapraklarını birer ikişer döküyor. Galiba dinlenmeye çekilecek. Bu bitki çiçeklenme döneminin sonunda tüm yapraklarını döküyor mu? Dinlendirme için İstanbulda az esintili bir balkona çıkarmak doğru mudur yoksa fazla mı serin gelir?
  ***
  Çiçeklenmeden sonra, bulunduğu yerin şartlarına göre tüm yapraklarını dökebilir. Aslında yılbaşından önce yapraklarını dökmesi bulunduğu yerin şartlarının uygun olmadığını gösterir. Kış boyu güneşli bir pencere önünde tutarak sulamayı sadece toprak kupkuru oldukça az miktar su ile yapın. Mart sonunda dallarını kısaltın. Her dalda iki veya üç filizlenme gözü kalacak şekilde.

 106. Esra, Gaziantep dedi ki:

  Merhaba atatürk çiçeğimi çok beğenerek Ekim ayında aldım saksıya ekip odaya koydum ama sürekli yaprak döküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Evet genelde böyle olur. Çünkü seveceği şartlar sağlanan seralardan çıkıp evlere gelince yerlerini yadırgıyor ve ölmeye başlıyorlar. Gerçi çiçek açtıktan birkaç hafta sonra yapraklarının dökmesi normaldir (sonra ilkbaharda yeniden canlanıp yeniden yapraklanır) ama bu yaprak dökümü çok çabuk olmaz -yılbaşından sonra olması gerekirdi. Yani evinizde yerini sevmemiş. Çok güneş alan bir pencerenin tam yanına koyup toprağı adamakıllı kurumadıkça sulamayın.

 107. Sena, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, 1 senedir evimde atatürk çiçeğim var. Geldiği günden beri bayağı bir büyüdü. Yerini sevdiğini düşünüyorum bu sebeple. Çiçeklenmesinde falan da bir sorun yok ama dallarında bazı yerlerde küçük küçük çıkıntılar oluştu. Toplu iğne başından biraz daha büyük bu çıkıntılar. Bir süredir devam ediyor çoğalmaya. Çıkıntıyı kopardığım zaman içinden sütü akıyor çiçeğin. Birkaç çiçekçiye sordum sprey verdiler ama bir faydasını göremedim. Neden olmuş olabilir acaba? Bir de nasıl iyileştirebilirim çiçeğimi?
  ***
  Onlar bit veya hastalık değil kendi bünyesi gereği oluşuyordur. Beyaz süt atatürk çiçeğinin yapraklarını, dallarını kestiğinizde de akar. O çıkıntılardan akması da bünyesi ile ilgili. Şimdi daha fazla güneşe alıştırın. Bugünlerde susuzluk sıkıntısı yaşatın. İlkbaharda havalar ısınana kadar böyle devam edin. Sonra ciddi bir budama yapın. Yaz boyunca kuvvetli bir gelişim gösterip eskisinden çok daha güzel olur.

 108. Konya, Gülsüm dedi ki:

  Çiçekteki beyaz bitlere önereceğiniz herhangi bir ilaç varmı karılmış sinek ilacı olur mu?
  ***
  Hayır bitkilere ve bitki bitlerine karşı olan ilaç kullanın yoksa bitkiyi öldürürsünüz. O beyaz bitler en basit bitki biti ilacı ile dahi yok olurlar ama yaprak içlerindeki larvalar etkilenmez ve yine ortaya çıkarlar. Buna çözüm için ilaçlamayı ilkin 4 günde bir (iki hafta süreyle) yapmalısınız. Daha sonra haftada bir olarak iki hafta daha devam edin.

 109. Çağla, İstanbul dedi ki:

  Alalı 2 ay oldu. İlk aldığımda yapraklarını döktü. Şimdi tekrar çıkardı. Kırmızı gürleşti ama gövdesi yukarıya doğru sarardı. Kuru görünüyor. Camın önünde ışık alan yerde bakıyorum. Evim fazla güneş almıyor. Toprağında küçük böcekler var. Kuruluğa ve böceklere ne yapabilirim?
  ***
  Kökleri demişsiniz. Ben gövdesini, ana dalını kastettiğinizi düşündüm ve öyle düzelttim. Ana gövde zamanla en dış kabuk sertleşir kuru görünümlü olur. Bu bir problem değil. Yeni filizlenmeler oluyor demişsiniz. O halde hiç sorun yok. Toprak böcekleri genellikle zararsızdır ve onlar için ilaç kullanınca bitkinin kökleri zarar görüp bitki ölür. Şimdilik, baharda havalar ısınana kadar sadece toprak iyice kurudukça sulayın Sonra normal sulamaya geçin.

 110. Cansu, Kocaeli dedi ki:

  Birkaç ay önce iki tane atatürk çiçeği hediye geldi. Geldiğinde yeşil yaprakları neredeyse tamamı dökülmüştü. İkisini de aynı boyutta saksıya ve aynı torağa ektim. Aynı yerde duruyorlardı. Bir tanesi birçok yeni yaprak çıkartıp büyürken diğeri geldiği gibi duruyordu. Sonra farkettik ki solucan olmuş. Tüm toprağını değiştirip yeni bir toprağa diktik bir hafta önce. Fakat şu an yaprakları aşağı doğru sarkmış durumda ve dallarından beyaz süt aktığını gördüm. ölmesini istemiyorum. Ne yapmam gerekiyor? Yapraklarının sarkması ölmeye başladığı anlamına mı geliyor?
  ***
  Solucan için toprağını zamansız değiştirip bir de kökleri adamakıllı rahatsız edince böyle olması normal. Ölür mü zamanla kendine gelir mi bunu bekleyip göreceksiniz. Solucanlar bir saksıda çok fazla sayıda olmadıkça hiçbir zararları olmaz. Bir daha böyle şeyler yapmayın. En azından uygun zamanı bekleyin.

 111. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Mart ayının son günlerine gelmiş olmamıza rağmen ponsetyam hâlâ alt yapraklarını dökmüş değil. Kırmızı yaprakları da rengini ve canlılığını muhafaza etmekte. Bir saksıda iki kök bulunuyor. Genel durumu da oldukça sağlıklı. Yani herhangi bir bozulma alameti görülmüyor. Bu şartlarda budamaya ve dinlendirmeye almam uygun olur mu? Bozulma belirtilerini göstermesini beklemeli miyim?
  ***
  Demek oluyor ki evinizin şartları bitkiler için oldukça iyi. Yapraklarını dökmese de o zaten dinleniyordur. Yaz boyunca hızlı gelişim gösterir. Şu anda gelişim yok o halde dinleniyor. Nisandan itibaren istediğiniz zaman budayın.

 112. Kader, İstanbul dedi ki:

  Eşim bana bir atatürk çiçeği aldı. Yaprakları hala kirmızı. Alt kısımdaki yeşil yaprakları sararıyor ve dökülüyor. Nerede muhafaza etmem gerek?
  ***
  Evde tam pencere kenarında tutmalısınız. İlkbahara kadar sadece toprak kurudukça sulayın. Şimdi yapraklar bozulur ama sonradan belki ocak ayında veya daha sonra tekrar filizlenip yapraklanır.

 113. Burcu, Ankara dedi ki:

  Merhaba yaklaşık bir ay önce Atatürk çiçeği aldım aldıktan sonra yaprakları iyice kızarmaya ve yeni yaprakları çıkmaya başladı. Fakat bir haftadır yaprakları kuruyup dökülüyor günde en az 2 tane. Hatta kırmızı olanlardan da bi kaç tane yaprak döküldü. Bugün de bitkinin kök kısmında toprakda yeşil bir tortunun çevrelemiş olduğunu gördüm. Sizce ne yapmam gerekir. Bakamadım mı yoksa bir hastalık mı oldu anlayamadım.
  ***
  Günümüzde seracıların kullandıkları topraklar sadece sera ortamına uygun. ev ortamlarında bitkileri bozuyor. şimdi toprak sadece kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayarak ocak ayının sonuna kadar devam edin. Bu sırada yapraklar dökülür. Dallar sağlıklı kalırsa ocak sonunda kumlu toprak hazırlayıp toprağını değiştirin. güneşli ve havadar pencere yanında tutun.

 114. Ayşe B. -Konya dedi ki:

  iki gün önce eşim doğum günüm nedeniyle bana Atatürk çiçeği almış. Oturduğum odaya pencerenin karşısına koydum. Fakat bugün uyandığımda yaprakları sararmış ve dökülüyordu. Akşamları lamba ışığına maruz. Bundan dolayı olabilir mi?
  ***
  Hayır onunla hiç ilgisi yok. Yer değişikliğinde böyle şeyler olabiliyor. Tam pencere yanında tutun. Zaten kışın yapraklarını dökerler genellikle. Yeni filizler görene kadar sadece toprak iyice kurudukça sulayın. Daha sonra sulama sıklığını arttırırsınız.

 115. Canan, İstanbul dedi ki:

  Ocak ayı başında hediye geldi çiçeğim. Bir hafta hiç sulamadım. 15 -20 tane yaprak döküldü. Susuzluktan dökülmüştür deyip iki bardak su ekledim. Tabağında su bırakmadım. Ağaç görünümünde 30cm boyunda tek gövde dört dallıydı. Tam boğaz kısmına sünger koymuşlar. Çıkarmadım. On gün arayla tekrar su verdim. Fakat yaprak dökülmeleri devam etti. toprağı vıcık vıcık olmuştu. saksıdan çıkardım ve süngeri aldım. Yeniden ektim. Bütün yapraklar yere eğildi. Bir dalı kırıldı. Suya koydum. Bir gün sonra toprağa gömdüm. Şimdi tüm yeşil yaprakları döküldü. Yerlerinden sütte akıyor. Tepelerindeki kırmızı yapraklar duruyor fakat onlar da pörsümüş vaziyette. Ayrıca tepeye yakın yeşil dal kısımda yumuşama var. Gövdeye yakın kahverengi yerler sert.. toparlar mı? tepelerini keseyim mi dışarıya mı alayım? Cam önünde duruyordu.
  ***
  Yaprak dökmesi normaldi. Yer değişikliğinde çoğunlukla olur. Siz kökleri incitmişsiniz ve bu yüzden çürümeye başlamış. Çürüme tüm bünyeye yayılabilir. Bundan sonra toprak adam akıllı kurumadıkça sulamayın. Güneşli pencere önünde dursun. Eğer çürüme durursa birkaç hafta sonra yeniden filizler çıkarır. Sonra sulamayı yavaş yavaş arttırırsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)