Kaktüs, Cactaceae familyası

Bitkiler aleminde kaktüs familyasının bilimsel guruplandırılmaları ve ayrıca çöl kaktüsleri hakkında bakım bilgileri.

Kaktüsler aşırı kuraklığa dayanıklılığı ile ve dikenli olmalarıyla bilinirler. Bu yüzden susuzluğa dayanıklı ve dikenli birçok süs bitkisine yanlışlıkla kaktüs denir. Gerçek kaktüsler bitkiler aleminin “Cactaceae” familyasındandır. En çok çöl kaktüsleri bilinir ama tropikal yağmur ormanı kaktüsleri türleri de var.

Areola

Kaktüslerin tipik özelliklerinden en genel olanıdır. Birçok türde gayet belirgin, bazılarında pek belirgin değildir. Belirgin olanları gövdede dikenli noktalar şeklinde, bazen de minicik düğmecikler şeklindedir ve üzerleri ya dikenlerle ya da çok kısa dikenimsi tüylerle kaplıdır. İşte bunlara areola denir. Kaktüs gövdelerinde areolalar bazen dümdüz gövde üzerinde, bazen hafif kapartılar üzerinde, bazen de meme ucu gibi uzantılar ucunda bulunur. Yılbaşı kaktüslerinde hiç belirgin değillerdir ve dikensizdirler ama vardır. Ayrıca areolalar aynı zamanda filizlenme gözleridir. Herhangi bir areola tek başına kesilip alındığında yeni bir kaktüs geliştirebilecek özelliktedir (gerçi bu usul kaktüs üretimi çok zordur).

Kaktüslerin bilimsel sınıflandırılması

Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasından tüm bitkilerin genel adı kaktüstür. Kaktüslerin anavatanı kuzey ve güney Amerika kıtaları. Familyada 4 ana grup (alt familya) ve 1800 civarında tür bulunur. Bunlar:

Pereskioideae

Tek cinsi var o da Pereskia. 25 kadar türü var. Bunlar tropikal iklim kaktüsleridir. Dallı budaklı gelişen, normal yapraklı, sıradan bir çalı gibi görünür. İnce dalları ve normal yapraklarıyla kaktüslere hiç benzemezler. Süs bitkisi olarak da kullanılmazlar.

Opuntioideae

Kaynanadili benzeri kaktüsler. Bu grupta 15 kadar cins var. Genelde yeni gelişimler mini yapraklı olur ama sonradan kuruyup dökülürler. Kökleri (genellikle) toprak seçmez ve iyi gelişir. Hassas kaktüsler bu türlerin üstlerine aşılanabilir. Bu açıdan en çok kullanılan en uygun tür ise Pereskiopsis spathulata‘dır.

Maihuenioideae

Tek cinsi Maihuenia olup bunun da sadece iki türü var. Silindirik çubuk succelent yapraklara sahiptirler.

Cactoideae

En çeşitli grup budur. Kaktüs türlerinin pekçoğunu içine alır (en tanınmış kaktüs türleri ve yılbaşı kaktüsü bile dahil). Dokuz sınıfa ayrılır.

Kaktüs yetiştirmek ve bakımı

Her şeyden önce, çöl kaktüslerinin gün içinde en az 4 saat direkt güneşe ihtiyacı olduğunu iyi bilin. Bol güneş bu tip kaktüsler için çok önemlidir. Aksi takdirde şekilleri bozulur. Yılbaşı ve atlas kaktüsleri bu kuralın dışında. Onlara direkt güneşin biraz fazlası zarar verir.

Kışa dayanıklılık: Çöl kaktüslerinin çoğu kışın hafif donmalarda zarar görmez. Örneğin İstanbul’da birçok kaktüs türü kışın kar altında kalsalar bile hiçbir zarar görmeden dayanabiliyor. Tropikal orman kaktüslerinden yılbaşı kaktüsü ve atlas çiçeği de güneye bakan cephelerde kışın hiç zarar görmez. Uzun yılllara dayanan bu tecrübelerim İstanbulun Şişli ve Beyoğlu ilçelerine göre. Ama yüksek kesimlerde farklı olabilir. Kısaca diyebiliriz ki birçok türler kışın uzun sürmemek şartıyla ve kuzeyli rüzgarlara açık olmayan cephelerde olmak şartıyla -6C soğuğa dayanabiliyor. Fakat sıfır derece soğuğa bile dayanamayan kaktüsler olduğu gibi Ankarada kış soğuklarına dayanıklı olabilen kaktüsler de var.

Kaktüs çiçeği

Kaktüs çiçeği

Kaktüsünüzün kış soğuklarına ne kadar dayanıklı olduklarını türün bilimsel adı ile araştırarak öğrenmelisiniz. Bilmiyorsanız kışın sıfır derece ve daha fazla soğuktan korumalısınız.

Toprak: Türüne göre değişir. Bazıları hiç toprak seçmez. İstanbulda ve İzmirde bahçelerde en sık gördüğünüz türler killi toprakta bile sorunsuz gelişir, kışın toprak ne kadar ıslak olursa olsun hiçbir şekilde etkilenmezler.

Genelde kaktüsler suyu şidddetle çabuk süzdüren toprak isterler. Yetiştirdiğiniz kaktüsün türünü, ihtiyaçlarını iyi bilmelisiniz. Bu sayfada toprak meselesini daha detaylı yazamıyorum. Yalnız, kaktüslerin güçlü besleyici toprağa ihtiyacı olduğunu bilin. Torf kum vb benzeri karışımlarda özel besin takviyeleriyle asla aynı sağlığı ve direnci kazandıramazsınız. İyi gelişim gösterseler bile her an ani bir çürümeyle ölme riski çok yüksektir.

Şöyle bir formül hiç yoktan iyidir: Kırmızı killi toprak biraz fazla oranda ince dere kumu ile iyice karıştırın. Sonra humuslu kara toprak ile karıştırın. Bütün bu karışımı ince ponza taşı ile yarı yarıya karıştırın.
Bu durumda oranlar şöyle oluyor:
%10 kırmızı killi toprak +%20 dere kumu + %20 humuslu kara toprak + %50 ince ponza taşı

Tropikal orman kaktüsleri ise hem çok havadar hem çok humuslu toprak ister.

Saksıda kaktüsSaksı: Çöl kaktüslerine, ister mini türlerden ister büyük türlerden olsun, mutlaka kalın kenarlı toprak saksılar kullanmalısınız.

Sulama: Kaktüslerin nadiren sulanması gerekir diye yanlış bir inanç var. Yazın normal sulayabilirsiniz. İlkbaharda ve sonbaharda toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın (saksının içinde toprağın üst yarısını ıslatacak kadar su yeter). Kışın mutlaka çok serin bir yerde tutun ve hiç sulamayın. Gerçi kış sulaması kaktüs türüne göre değişir.

Gübreleme: Doğal gübre veya kaktüs özel besini yukarda formülünü verdiğim toprak karışımı kullandığınız takdirde kaktüslerin işine yarar. Aksi takdirde pek işe yaramaz, kaktüsünüz gübreden gerektiği gibi yararlanamaz.

En iyisi solucan gübresidir (ya da eski koyun gübresini ufalayarak kullanın). İlkbahar ortasında toprak üst yüzeyine ince bir tabaka yayın. Suladıkça içerdiği besinler köklere ulaşır. Kaktüsünüz çok gür gelişim gösterirse yaz ortasında tekrarlayın. Yoksa bahardan bahara yeter. Doğal gübre değil de plastik şişelerde satılan kaktüs özel besininden verecekseniz üstündeki talimatları okuyun ona göre kullanın.

Çiçekli mini kaktüs

Çiçekli mini kaktüs

Çiçek açmaları: Türüne göre çiçek açma zamanları ve şartları değişir. Birçoğu kışın fazlaca üşüyünce çiçek açar. Ama ne kadar soğuğa dayanırlar, bu da türüne göre değişir. Ayrıca ne kadar dayanıklı olursa olsunlar veya ikliminize uygun olsalar bile eve alışmış bir kaktüsü kış ortasında dışarıya açık havaya koyarsanız soğuğa dayanamaz derhal çürür gider. Önceden yavaş yavaş alışması gerekir.

Yanda resmini gördüğünüz kaktüs İstanbul iklimine göre kışın kar buz altında kalmaya tam dayanıklıdır. Zaten ancak bu sayede ilkbahar sonuna doğru bol bol çiçekler açar. Çiçekleri gerçi bir günde solar ama o kadar fazla tomurcukları vardır ki her gün bir başkaları açar. Böylece bir iki hafta boyunca çiçeksiz kalmaz.

Kaktüslerin çoğaltılması

Kaktüsler genelde bol bol minik yavru verir. Bunları ilkbahar sonunda ayırıp başka saksılara dikin. Kesinlikle tutar büyürler. Köklenmesi zor, gelişimi çok yavaş türlerde aşılama tekniği uygulanır. Bu konu başka sayfanın konusu olacak.

Uzun boylu ve güçlü kaktüslerin gövdesini birkaç parçaya bölüp her birini köklendirebilirsiniz. Detayları yazmıyorum çünkü her türde işe yaramaz. Kaktüsünüzün türüne göre çoğaltma bilgilerini mutlaka bulup okumalısınız. Buradaki bilgiler genel, tanıtım amaçlı.

Yılbaşı kaktüsleri ve kaynanadili birbirine bağlı zincirleme devam eden yassı gövdecikler halinde gelişir. Her biri tek tek ayrılmayla köklendirilip çoğaltılmaya uygundur.

Kaktüsler tohumla da çoğaltılır. Gayet kolaydır. Çimlendirme şartları türe göre değişebiliyor. Hangi türün tohumunu edinmişseniz hakkında bilgi de edinmelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


'Kaktüs, Cactaceae familyası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zeynep dedi ki:

  Kaktüsüm niye hiç çiçek açmaz ki diye düşünürdüm. Okuyunca hemen balkona koymak geldi içimden. İyi ki uyarıda bulunmuşsunuz yoksa ölümüne sebep olacaktım.

 2. Ali dedi ki:

  Benim değişik değişik 6 kaktüsüm var. Onları çok seviyorum. Kışın hiç dışarıya koymadım. Ölmelerinden korkarım soğukta bırakamıyorum. Bana çiçek açmaları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Geceleri ışık yanmayan ve soğuk olan bir odada kışı geçirirlerse ilkbahar veya yaz aylarında çiçek açmaları kesindir denebilir.

 3. Banu Küçük dedi ki:

  Kaktüsümü 2 yl önce almıştım. Zaman geçtikçe toprağa yakın olan gövde kısmı çürümeye başladı. Ben de saksısını değiştirip çürük olan yeri kesip attım. Kaktüsün içinden çubuk gibi gövde çıktı. Onu da tekrar temizleyerek toprağa diktim. Herşey önce normaldi. Bir ay önce tekrar aynı şeyler olmaya başladı. Bu kez hiçbir şekilde müdahale etmedim. Bunun neden olduğunu bildiriseniz çok sevinirim. Kaktüsümün cinsi sütun kaktüs olup tepesinde kırmızı çiçeği var.
  ***
  Tepesinde kırmızı çiçek var diyorsunuz ama kaktüsü tarif etmede bu yanıltıcı olabilir çünkü satıcılar müşterilerin heveslenip satın alması için üstlerine kuru ve renkli çiçek yapıştırırlar. Yani sizinki de büyük bir ihtimalle öyledir. En sağlıklı yerini kesip alın. Bir iki hafta açıkta bekletin ki kesik yer sert kabuk bağlasın. Sonra toprağa dikin. Uzun bir süre sulamayın. Çok hafif de olsa toprağın nemi yeter. Toprak kupkuru olunca biraz sulayın. havalar ısınınca dışarıya güneşli rüzgarlı bir yere koyun. Yaz sıcakları başlayana kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Bu şekilde kurtarabilirsiniz.

 4. isimsiz dedi ki:

  Bir kaktüs aldım tepesinde turuncu çiçekleri var. Nasıl ve neyle besleyeceğimi bilmiyorum. Sadece sulamak mı gerekiyor acaba ? Sulama miktarı nedir?
  ***
  Yazı içinde genel anlamda bilgi var. O bilgiler yererli değilse siz bir şekilde kaktüsününüz türünü öğrenip ona göre bakımını yapmalısınız.
  Ayrıca çiçekçilerde satılan kaktüslerin üzerindeki çiçekler sahtedir. Beğenilsin diye yapıştırıyorlar. Aynı çiçekler dört günden fazla aynı güzellikte duruyorsa burndan anlarsınız yapıştırma olduklarını.

 5. Nisa Nur dedi ki:

  Benim kaktuslerim çiçek açmıyor. Acaba her kaktüs çiçek açıyor mu veya açması için ne yapmamız gerekiyor?
  ***
  Yazı içinde gerekli bilgi vardı. Siz önce elinizdeki bitkiler kaktüs mü yoksa benzeri bitkiler mi bundan emin olmalısınız. Sonra, haklarında iyi bilgi edinmeniz gerekir. Her bitkinin çiçek açma zamanı ve açması için gereken faktörler aynı değil. Kaktüs türleri arasında da aynı kural geçerli.

 6. İlknur dedi ki:

  Benim beş çeşit kaktüsüm var ama pencerelerimiz Fransız pencere olduğu için pencere kıyısına koyamıyorum. Balkonda kaç saat güneş ışını almalıdır? Kaktüsün elektronik araçların yanında durması iyi olur mu? Çiçekleri kaç hafta yaşar?
  ***
  Yılbaşı kaktüsü hariç, diğerleri günde en az 5 saat direkt güneş almaları lazım. Kışın farketmez çünkü kış kaktüslerin dinlenme zamanı.
  Elektronik araçların yanında durmasında bir şey farketmez. Kaktüs çiçek açarsa birkaç saat sonra solar.

 7. Sena dedi ki:

  Benim kaktüsüm çiçek açan bir kaktüs. Çiçekleri soldu diye koparmıştım. Sadece üçünü koparamadım. Şimdi o üç taneden pembe 2cm uzunluğunda bir şeyler çıktı. Hastalık mı?
  ***
  Tohum vermek için meyve oluştururlar. Hastalık değil.

 8. Muhammed dedi ki:

  Kaktüs büyüyünce yanında başka kaktüs çıktı. Nasıl kökünden çıkarırız?
  ***
  Birbirlerine bağlantı yerinden bıçakla keserek ayırırsınız. Yuvarlak, top gibi kaktüslerde kendiliğinden kopmalar olur hafifçe zorlamayla ayrılabilir. Aslında kaktüsler toplu halde daha güzel oluyor. Ayırmayın daha iyi. Zaten şimdi hiç zamanı değil.

 9. Özlem, Manisa dedi ki:

  Bir seneden beri kaktüsüm 8-10 cmyi geçmedi. Biraz fazla su verdiğimi düşünerek son zamanlarda 15 günde bir vererek suyu azattım. Büyümemesinin sebebi nedir? Kökleri mi çürüdü acaba? Bir de ilk aldığımda rengi daha canlı ve daha yeşildi.
  ***
  Şimdi kış. Büyümesi imkansız. Yazın büyürler. Açık hava (rüzgarlı ortam) ve bol güneş isterler. Canlı renkler yeni gelişmişken olur. Zamanla değişir.

 10. Ela dedi ki:

  Benim kaktüsüm bir senelik. Son iki aya kadar oldukça iyiydi ama iki ayda çok kurudu. Hala yeşil ama kaktüsümün sulu gövdesinden eser yok, gövdedeki bütün su çekildi. Kurtarılabilir mi, bunun için neler yapabilirim?
  ***
  Ölmedi ise suladığınız takdirde herhalde düzelir. Kaktüs hiç mi hiç sulanmamalı diye düşündüyseniz aldığınızdan beri hiç sulamadıysanız ölmüştür.

 11. Zeynep, Zonguldak dedi ki:

  Kaktüsün çok büyümesi için ne yapmalıyım? Kaktüsüm birazcık uzuntoplu ama belli bir yerden sonra büyümüyor.
  ***
  Kaktüs en iyi açık havada güneş altında büyür. Yazın susuz bırakmayın. Sonbahara kadar iki üç misli büyüyebilir. Elbette toprağı da besleyici olmalı.

 12. Burcu, Ankara dedi ki:

  Ben bugün küçük bir saksıda bir kaktüs aldım. Boyu toprağın üstünden 3 cm kadar. Üzerindede iki tane beyaz çiçek var. Onlar sahte olduğundan attım. Toprağı kuru. Nasıl sulamalıyım ve saksıyı değiştirmeli miyim? Türü ne olabilir?
  ***
  Türü nedir, görmeden bilemem. Aldığınız şey gerçekten kaktüs mü yoksa başka bir suculent bitki mi, bu tarifinizden anlamak mümkün değil.

 13. Onur, Konya dedi ki:

  üç tane yaklaşık 2 cm boyunda ve bir tane 2 yıl önce migrostan aldığım limon büyüklüğünde kaktüsüm var. Geçen hafta hepsini aynı saksıya diktim. Küçüklerde hiç kök olmaması dikkatimi çekti. Toprağın oturması için biraz fazla suladım. Dikdikten birkaç gün sonra küçük kaktüsler yarısına kadar büyük olanınsa tepesi sarardı küçükler yumuşadı. Ne yapmam gerekiyor? Topraktan veya fazla sulamadan kaynaklanıyor olabilir mi? Lütfen yardımcı olun kaktüsler hakkında bilgim yok.
  ***
  Sebep çok. Piyasada satılan kaktüsler çok dirençsizdir kolayca çürürler. Poşet topraklar da genelde gereken işlemlerden geçmemiş olup bitkileri zehirleyebiliyorlar. Dikince hemen sulamanız başka bir hata.

 14. Özce, İstanbul dedi ki:

  Bana hocam kaktüs vermişti. O kaktüslerimden biri büyüdü ve çiçek açtı. Solmaması için ne yapabilirim?
  ***
  Solmamasına çare yok. Türüne göre çiçeğin dayanma süresi ne ise o süre kadar dayanır. Kaktüs çiçekleri genelde birkaç saatlik ömülü olur.

 15. Füsun dedi ki:

  Kaktüsüm çiçek açtı. Muhteşem ötesi bir şey hem de.. Her gün fotosunu çekiyorum. Akşamları kapanıyor gündüz tamamen açılıyor. Sarı çiçeği ve daha bir sürü açaçak. Enfes ötesi. Mest oldum ben vallahi.

 16. Elif, Ankara dedi ki:

  Peki kaktüsleri yetiştirirken vitamin kullanmalı mıyız? Veya kullanmayı tavsiye eder misiniz?
  ***
  Kaktüs ve succulent türler için özel bitki besini satılır. Tavsiye edilen suya katma oranı ne ise daha az katın ve saksıya sadece en kenarlardan dökerek sulayın. Aşırısı kökleri çürütebiliyor. Sıklık ise mayıs sonundan ağustos sonuna kadar 20 günde bir iyidir.

 17. Su dedi ki:

  Ben kaktüsümü 3 yıl önce aldım. Çiçekleri vardı sahte olmayan. O zamandan beri ilk defa bu yaz çiçek açtı. Ama şimdi üzerinde önce beyaz sonra da kahverengimsi lekeler oluştu. İçinde beyaz bir sıvı var. Susulamayı kesmedim hala. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum kaktüsünüz çürümüş ölmüş. Yaz sonundan itibaren şimdiye kadar sulamayı bir hayli azaltmanız gerekirdi.

 18. Ayse, Amsterdam dedi ki:

  Bu sabah kaktüsümün kan gibi kırmızı sıvı akıttığını gördüm. Sonra birbirinden ayrıldı koptu. Bu nasıl oluyor? O kırmızı sıvı nedir?
  ***
  Kaktüsünüz çürümüş. Anlattıklarınızdan bunu anladım. Ev içinde kaktüs ve benzeri bitkileri yetiştirmede çok şeye dikkat etmek gerekiyor.

 19. Enes, Malatya dedi ki:

  Benim kakatüsüm neden yavrulamıyor?
  ***
  Yavrulaması için yazın en sevdiği şartlarda olması gerekir. Şimdi pek bir şey peklemeyin. Gelecek yaz çaresini araştırın.

 20. Mehmet S. -Muğla dedi ki:

  Geçenlerde Kipa’dan 5-6 cm uzunluğunda ince uzun cinste bayaa dikenli ufacık saksılı kaktüslerden aldım. Bu kaktüsü büyütmek için ne yapmalıyım? Acaba kaç günde bir sulamalıyım? Saksısı çok küçük ve kumu biraz dökülmüş gibi. Daha geniş bir saksıya koymalı mıyım? Toprağı nasıl olmalı?
  ***
  Çok yanlış bir zamanda almışsınız maalesef. Bu sayfadaki bilgileri okuyun. Ne yapmanız gerekiyorsa ona göre yapabileceğiniz mümkün olanları yapmaya çalışın.

 21. Hasret dedi ki:

  Üç yıl önce küçük bir kaktüs aldım. Rebutia ya da mammillaria türlerinden bir karış kadar boyu vardı. Düşürdüm kök topraktan ayrıldı. Geri aynı şekilde topraga yerleştirdim. Aradan üç ay geçtikten sonra çocuk devirdi yine kökten ayrıldı. Zaten buyumesi de durmuştu. Şimdi ben onu hayata nasıl döndürebilirim? Henuz yeşil herhangi bir kuruma olmadı.
  ***
  Gelişim göstermesi doğru toprakta, açık havada esintili yerde ve bol güneşte hızlı olur. Bulunduğunuz yerin iklimine göre mayıs veya haziranda başlar.

 22. Serap, Trabzon dedi ki:

  Kaktüslerimden sadece biri çiçek açtı diğerleri açmadı. Seneye kış boyunca dışarda bırakmayı düşünüyorum. Normal bahçe toprağı kullanıyorum. Kaktüslerimin daha canlı olduğunu fark ettim.
  ***
  Trabzon kışları pek sert geçmiyor ama her farklı kaktüsün kışa dayanıklılığı başkadır. Bilmeden kaktüslerinizi riske atmayın. Isı sıfırın altına düştüğünde geçici olarak içeriye serin bir yere almalısınız.

 23. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Kaktüsün dişisi erkeği olur mu acaba? Nasıl anlaşılır?
  ***
  Kaktüslerde öyle bir özellik yok. Bazı bitkilerde oluyor.

 24. Betül, Ankara dedi ki:

  Kipadan küçük kaktüslerden almıştım. Şu an tepesi çukurlaştı. Beyaz beyaz pamuklanmış gibi. Bu ne anlama geliyor?
  ***
  Çürüme olabilir. Dikkatlice incelemelisiniz. Çürümede yumuşama olur. Aynen pişmiş gibi.

 25. Özlem, Bursa dedi ki:

  Bugun bir alışveriş sitesinde kaktüs tohumu gördüm. Hatta kaktüs çiçeği tohumu yazıyordu. Tohumdan kaktüs nasıl yetiştirilir? Çimlenmesi ne kadar sürer? Nelere dikkat etmek gerekir?
  ***
  Evet, kaktüs tohumları satılıyor. Şu anda bir şey diyemiyorum. Eğer alırsanız paketteki talimatları izleyin.

 26. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Her kaktüs çiçek açar mı?
  ***
  Şartlar uygunsa açar.

 27. Ebru, Kocaeli dedi ki:

  Kaktüsümün 3 köşesi var yeşil kısmında diken yok, en üstte kırmızı karpuz şeklinde hafif dikenli şapka gibi duran kısmı var. Her yerde satılan bir tür. İyi tarifim edebildim mi bilmiyorum. Bugün aldım. Kaktüsler güneşi sever ama bu kaktüs sever mi, güneşe koymalı mıyım?
  ***
  Doğru tarif ettiniz. Bu şekilde çok satılıyor biliyorum. Aşılı kaktüs bunlar. Üst kısım farklı tür. Zamanla rengi değişir normale döner (tabi yaşayabilirse). Her kaktüs güneşi sever.

 28. Ebru, Kocaeli dedi ki:

  Kırmızı olan üst kısmı doğal değil yani boyanmış başka bir kaktüs cinsi mi? Üzüldüm şimdi..
  ***
  Boya yok. Bir kaktüsün üstüne başka bir kaktüs türü aşılanınca aşı tuttuğunda üst kısım renkli olur, daha sonra renk normale döner. Gerçi her zaman renklenme olmaz. Ve renklenme olmuşsa her zaman normale dönmez.

 29. Hazal, istanbul dedi ki:

  Merhaba. Benim de kaktusum curuyor. Okuduklarimdan yola cikarak saksisindan bosaltdim ve kurumaya biraktim. Dogru mu yaptim bilemiyorum. Aslinda 1-2 hafta once kaktusum sararmaya, sonra parmagimi bastirdigimda iceriye dogru cokmeye basladi. Topragini bosaltdigim zaman kaktusun delinmis kismindan bolca su geldi. Ayni zamanda kaktusumun govdesi de yipranmis gibi. Bir de ayni kaktusten bir tane daha var fakat ona bir sey olmamis. simdi ne yapabilirim?
  ***
  İlk yapacağınız iş çürük yeri sağlıklı yerle birlikte keserek en sağlıklı parçayı alıp açıkta bir hafta kadar bekletmek olmalıydı. Kesik yer tam olarak kupkuru kabuk bağladıktan sonra uygun bir toprağa dikilir ve sulanmaz (toprak kupkuru olsa bile ilk 12 gün hiç sulamamak gerekiyor). Daha sonra hafiften sulanır ama toprak ne zaman kupkuru olursa.. Yeri sabah veya akşam güneş alan, esintili bir yer olacak. Birbuçuk ay süre içinde çok az bir köklenme olur. Bunu başarırsanız muhtemelen gelecek haziran ayına kadar hiçbir gelişim göstermeyecektir. En azından hayatınızı kurtarmışsınızdır.

 30. Güzel B. -Kırsehır dedi ki:

  15cm yeni aldığım kaktüsümde beyazlama başladı. Çok sert olan dikenleri çürüyor düşüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ölmüş. Yapılacak bir şey yok. Yapacağınız şey bir daha kaktüs almamak. Alırsanız da haziranda alın başka zamanda almayın. Üreticiler maliyet ucuz olsun diye seralarda tamamen yanlış ve zararlı toprak benzeri şeylerde yetiştirirler. Ayrıca çok da kof gelişmiş olurlar. Dirençsiz ve bağışıklık sistemi çöküşte olan kaktüsleri satın alıyorsunuz haberiniz yok.

 31. Seliş, Niğde dedi ki:

  Çiçek açan yuvarlak bir kaktüsüm var. şimdi nokta kadar beyaz benekler oluştu üzerinde. ne yapabilirim?
  ***
  Büyüteçle inceleyin. Bitlenmişse ilaçlayın. Çok temiz tutun. Sulamak zamanı geldiğinde yıkıyarak sulayın.

 32. Mahmut dedi ki:

  bugün kaktüs aldım. küçük saksılı. sanırım türü cochemia poselgeri. şu amerikan filmlerindeki gibi olanlardan. ortadan parmak gibi bir gövde 2 tane de üstte yana doğru dal çıkarmıştı. dallardan biri hafif kırıldı. acaba kesip başka saksıya mı dikmeliyim yoksa kendi haline bırakınca eskisi gibi yerine yapışıp sağlamlaşır mı? tam olarak kopmadı. sadece birazcık aşağıya eğildi. incindi gibi.
  ***
  Kırıklık, yara gibi kırılma olmuşsa derhal bir desteklemeyle tuttursaydınız kaynayabilirdi. Ama eğer yan bir bölümün ana bitkiye bağlantı yerinden kopma gibi bir şey varsa zaten kaktüslerin birçoğunun normal özelliğidir. Kendiliğinden koparlar ve düşüp ayrı bir bitki olarak köklenirler. Bunu ayırıp ayrı bir saksıya dikerseniz köklenir. Belli belirsiz hafifçe gömmelisiniz.

 33. Pınar dedi ki:

  Yeni bir kaktüs aldım. kenarında 2 tane tomurcuk var. koparıp ayrı bir saksıya eksem olur mu?
  ***
  Zamanı mayıs sonudur. Bırakın beraber güçlensinler.

 34. Kenan, Kırıkkale dedi ki:

  Kaktüs küçük beyaz pamukçuklarla doldu. Pamukçuklara iğne değdirdiğimde patlıyor. İçinden kurtçuk gibi birşey çıkıyor. Sizce ne yapmak lazım?
  ***
  Hepsini sirkeli pamuklu çubuk ile tek tek temizleyin. İlaç kullanmaktan daha etkilidir.

 35. Damla, İstanbul dedi ki:

  Havalar ısınınca kaktüslerimi balkona koydum. balkonuma koyayim dedim. Hep orada kalsınlar kışın da soğuğa maruz kalıp seneye yazın çiçek verirler diye düşündüm. Hava alıp direkt güneş ışığını daha güzel görüyorlardı. Fakat son iki gündür yağan yağmuramaruz kaldılar. Tekrar içeri aldım. Yapabilecegim ne var acaba?
  ***
  Birincisi, kışın dışarda bırakmaya her kaktüs türü dayanamaz. Hem her kaktüs sandığınız bitki kaktüs değildir. Alakasız familyalardan ve 5C derece altında soğuğa bile dayanamayan ama kaktüslerden hiç ayırt edilemeyecek kadar kaktüslere benzeyen bitkiler var. Yani öncelikle hangi türden olduklarını ve kışın dışarıda ne derece soğuğa dayanıklı olabileceklerini bilmeniz lazım.
  İkincisi, dışarda serine alışmış bitkileri toprakları ıslakken içeri alınca köklerin çürümesi riski çok yüksektir. Ya da tam tersi içeriye alışık bitkileri serin mevsimlerde toprağı ıslakken dışarı çıkarmak aynı derecede risklidir.
  Bu iki şartı enine boyuna iyi anlamaya çalışın. Şimdi sizin kaktüsler ne olur bir şey diyemem. Bekleyip göreceksiniz.

 36. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Kaynana topuzu ve yılan kaküsü denen iki tür kaktüsüm var. Hatay’dayken dışardalardı. Erzurum’da dışarı koymayı denedim fakat gece gündüz ısı farkı yüzünden toparlayamadılar. Evimiz kaloriferli olduğu için soğuklatamadım ama halen toparlayamadılar. Ne yapabilirim?
  ***
  Yaz boyunca bol bol direkt güneşe ve sıcağa ihtiyaçları var. Erzurum havası belki yaramaz. Bilemiyorum.

 37. Gökhan, Amasya dedi ki:

  Türü Mammilaria hahriana diye yaklaşık 8 yaşında kaktüsüm var. her sene çiçek açıyor ama yavru vermiyor. Yavru vermesini nasıl sağlarım acaba?
  ***
  Yazın açık havada, kızgın güneş altında tutarsanız yavru verebilir. Açık hava ve şiddetli güneş sayesinde çiçeklerinden meyve bile oluşabilir. O zaman tohumlarını alıp tohumla çoğaltırsınız.

 38. Nevşehir, Çğdem dedi ki:

  Merhabalar benim top şeklinde sert iğne gibi dikenleri olan bir kaktüsüm var. bu mevsimde tomurcuklanıp üst kısmında taç şeklinde pembe çiçek açıyor. Sadece uzuyor silindir gibi büyüyor. Herhangi bir yavrulama falan yok. Çoğaltmak istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum.
  ***
  Yanlardan yavrular vermesi lazım. Gerçi bu türü şimdilik pek bilmiyorum. Kesin bir şey diyemem. Ama kaktüsler daima yanlarda yavrularlar. Belki yazın açık havada bol güneşli yerde olması gerekiyordur.

 39. Tuğba, Ankara dedi ki:

  Benim kaktüsümün dikenleri dökülüyor ve şekli sola yatık bir şekilde yamuldu. Eskiden şekli yamuk değildi. Sizce sebebi nedir?
  ***
  Sizin onu bulundurduğunuz yerin şartları, nasıl toprakta olduğu ne ölçüde sulama yaptığınızı bilmediğim için şimdi burada bütün bunlara göre 40 tane ihtimal yazmam gerekir. Bana eziyet size stres.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)