Kaktüs, Cactaceae familyası

Bitkiler aleminde kaktüs familyasının bilimsel guruplandırılmaları ve ayrıca çöl kaktüsleri hakkında bakım bilgileri.

Kaktüsler aşırı kuraklığa dayanıklılığı ile ve dikenli olmalarıyla bilinirler. Bu yüzden susuzluğa dayanıklı ve dikenli birçok süs bitkisine yanlışlıkla kaktüs denir. Gerçek kaktüsler, bitkiler aleminin “Cactaceae” familyasındandır. En çok çöl kaktüsleri bilinir ama tropikal yağmur ormanı kaktüsleri türleri de var.

Kaktüslerin bilimsel sınıflandırılması

Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasından tüm bitkilerin genel adı kaktüstür. Kaktüslerin anavatanı kuzey ve güney Amerika kıtaları. Familyada 4 ana gurup (alt familya) ve 1800 civarında tür bulunur. Bunlar:

Pereskioideae

Tek cinsi var o da Pereskia. 25 kadar türü var. Bunlar tropikal iklim kaktüsleridir. Dallı budaklı gelişen, normal yapraklı, sıradan bir çalı gibi görünür. İnce dalları ve normal yapraklarıyla kaktüslere hiç benzemezler. Süs bitkisi olarak da kullanılmazlar ama aşı ile kaktüs çoğaltmada çok iyi iş görürler. (Başka bir sayfada ele alınacak.)

Opuntioideae

Kaynanadili benzeri kaktüsler. Bu gurupta 5 temel cins var. Genelde yeni gelişimler mini yapraklı olur ama sonradan kuruyup dökülürler.

Maihuenioideae

Tek cinsi Maihuenia olup bunun da sadece iki türü var. Silindirik çubuk succelent yapraklara sahiptirler.

Cactoideae

En çeşitli gurup budur. Kaktüs türlerinin pekçoğunu içine alır (en tanınmış kaktüs türleri ve yılbaşı kaktüsü bile dahil). Dokuz sınıfa ayrılır.

Kaktüs yetiştirmek ve bakımı

Her şeyden önce, kaktüslerin gün içinde en az 4 saat direkt güneşe ihtiyacı olduğunu iyi bilin. Bol güneş kaktüsler için çok önemlidir; aksi takdirde şekilleri bozulur. Yılbaşı ve atlas kaktüsleri bu kuralın dışında, onlara direkt güneşin biraz fazlası zarar verir.

Kışa dayanıklılık: Çöl kaktüslerinin çoğu kışın hafif donmalarda zarar görmez. Örneğin İstanbulda birçok kaktüs türü kışın kar altında kalsalar bile hiçbir zarar görmeden dayanabiliyor. Tropikal orman kaktüslerinden yılbaşı kaktüsü ve atlas çiçeği de güneye bakan cephelerde kışın hiç zarar görmez. Uzun yılllara dayanan bu tecrübelerim İstanbulun Şişli ve Beyoğlu ilçelerine göre. Ama yüksek kesimlerde farklı olabilir. Kısaca diyebiliriz ki birçok türler kışın uzun sürmemek şartıyla ve kuzeyli rüzgarlara açık olmayan cephelerde olmak şartıyla -6C soğuğa dayanabiliyor. Fakat sıfır derece soğuğa bile dayanamayan kaktüsler olduğu gibi Ankrada kış soğuklarına dayanıklı olabilen kaktüsler de var.

Kaktüs çiçeği

Kaktüs çiçeği

Kaktüsünüzün kış soğuklarına ne kadar dayanıklı olduklarını türün bilimsel adı ile araştırarak öğrenmelisiniz. Bilmiyorsanız kışın sıfır derece ve daha fazla soğuktan korumalısınız.

Toprak: Türüne göre değişir. Bazıları hiç toprak seçmez. İstanbulda ve İzmirde bahçelerde en sık gördüğünüz türler killi toprakta bile sorunsuz gelişir, kışın toprak ne kadar ıslak olursa olsun hiçbir şekilde etkilenmezler.

Genelde kaktüsler suyu şidddetle çabuk süzdüren toprak isterler. Yetiştirdiğiniz kaktüsün türünü, ihtiyaçlarını iyi bilmelisiniz. Bu sayfada toprak meselesini daha detaylı yazamıyorum. Yalnız, kaktüslerin güçlü besleyici toprağa ihtiyacı olduğunu bilin. Torf kum vb benzeri karışımlarda özel besin takviyeleriyle asla aynı sağlığı ve direnci kazandıramazsınız. İyi gelişim gösterseler bile her an ani bir çürümeyle ölme riski çok yüksektir.

Şöyle bir formül hiç yoktan iyidir: Kırmızı killi toprak biraz fazla oranda ince dere kumu ile iyice karıştırın. Sonra humuslu kara toprak ile karıştırın. Bütün bu karışımı ince ponza taşı ile yarı yarıya karıştırın.
Bu durumda oranlar şöyle oluyor:
%10 kırmızı killi toprak +%20 dere kumu + %20 humuslu kara toprak + %50 ince ponza taşı

Tropikal orman kaktüsleri ise hem çok havadar hem çok humuslu toprak ister.

Saksıda kaktüsSaksı: Çöl kaktüslerine, ister mini türlerden ister büyük türlerden olsun, mutlaka kalın kenarlı toprak saksılar kullanmalısınız.

Sulama: Kaktüslerin nadiren sulanması gerekir diye yanlış bir inanç var. Yazın normal sulayabilirsiniz. İlkbaharda ve sonbaharda toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın (saksının içinde toprağın üst yarısını ıslatacak kadar su yeter). Kışın mutlaka çok serin bir yerde tutun ve hiç sulamayın. Gerçi kış sulaması kaktüs türüne göre değişir.

Gübreleme: Doğal gübre veya kaktüs özel besini yukarda formülünü verdiğim toprak karışımı kullandığınız takdirde kaktüslerin işine yarar. Aksi takdirde pek işe yaramaz, kaktüsünüz gübreden gerektiği gibi yararlanamaz.

En iyisi solucan gübresidir (ya da eski koyun gübresini ufalayarak kullanın). İlkbahar ortasında toprak üst yüzeyine ince bir tabaka yayın. Suladıkça içerdiği besinler köklere ulaşır. Kaktüsünüz çok gür gelişim gösterirse yaz ortasında tekrarlayın. Yoksa bahardan bahara yeter. Doğal gübre değil de plastik şişelerde satılan kaktüs özel besininden verecekseniz üstündeki talimatları okuyun ona göre kullanın.

Çiçekli mini kaktüs

Çiçekli mini kaktüs

Çiçek açmaları: Türüne göre çiçek açma zamanları ve şartları değişir. Birçoğu kışın fazlaca üşüyünce çiçek açar. Ama ne kadar soğuğa dayanırlar, bu da türüne göre değişir. Ayrıca ne kadar dayanıklı olursa olsunlar veya ikliminize uygun olsalar bile eve alışmış bir kaktüsü kış ortasında dışarıya açık havaya koyarsanız soğuğa dayanamaz derhal çürür gider. Önceden yavaş yavaş alışması gerekir.

Yanda resmini gördüğünüz kaktüs İstanbul iklimine göre kışın kar buz altında kalmaya tam dayanıklıdır. Zaten ancak bu sayede ilkbahar sonuna doğru bol bol çiçekler açar. Çiçekleri gerçi bir günde solar ama o kadar fazla tomurcukları vardır ki her gün bir başkaları açar. Böylece bir iki hafta boyunca çiçeksiz kalmaz.

Kaktüslerin çoğaltılması

Kaktüsler genelde bol bol minik yavru verir. Bunları ilkbahar sonunda ayırıp başka saksılara dikin. Kesinlikle tutar büyürler. Köklenmesi zor, gelişimi çok yavaş türlerde aşılama tekniği uygulanır. Bu konu başka sayfanın konusu olacak.

Uzun boylu ve güçlü kaktüslerin gövdesini birkaç parçaya bölüp her birini köklendirebilirsiniz. Detayları yazmıyorum çünkü her türde işe yaramaz. Kaktüsünüzün türüne göre çoğaltma bilgilerini mutlaka bulup okumalısınız. Buradaki bilgiler genel, tanıtım amaçlı.

Yılbaşı kaktüsleri ve kaynanadili birbirine bağlı zincirleme devam eden yassı gövdecikler halinde gelişir. Her biri tek tek ayrılmayla köklendirilip çoğaltılmaya uygundur.

Kaktüsler tohumla da çoğaltılır. Gayet kolaydır. Çimlendirme şartları türe göre değişebiliyor. Hangi türün tohumunu edinmişseniz hakkında bilgi de edinmelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani, Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


'Kaktüs, Cactaceae familyası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zeynep dedi ki:

  Kaktüsüm niye hiç çiçek açmaz ki diye düşünürdüm. Okuyunca hemen balkona koymak geldi içimden. İyi ki uyarıda bulunmuşsunuz yoksa ölümüne sebep olacaktım.

 2. Erhan dedi ki:

  Kaktus bitkisi aslında sanıldığından daha zor yetişen bir bitkidir. Kışın sogukta ne kadar kalırsa o kadar çiçek açması doğrudur. Fakat bir ya da iki saat sonra solacak çiçekler için kaktüsünüzü evinizin köşesinden mahrum etmeniz biraz tuhaf kaçabilir. O yüzden odanızda onun için bir yer ayırmanız en mantıklısıdır. Zaten çiçekli bitki isteyen bir insan buna rahatlıkla ulaşabilir.

 3. Ali dedi ki:

  Benim değişik değişik 6 kaktüsüm var. Onları çok seviyorum. Kışın hiç dışarıya koymadım. Ölmelerinden korkarım soğukta bırakamıyorum. Bana çiçek açmaları hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  O halde, geceleri ışık yanmayan ve soğuk olan bir odada kışı geçirirlerse belki yazın çiçek açabilirler.

 4. Banu Küçük dedi ki:

  Kaktüsümü 2 yl önce almıştım. Zaman geçtikçe toprağa yakın olan gövde kısmı çürümeye başladı. Ben de saksısını değiştirip çürük olan yeri kesip attım. Kaktüsün içinden çubuk gibi gövde çıktı. Onu da tekrar temizleyerek toprağa diktim. Herşey önce normaldi. Bir ay önce tekrar aynı şeyler olmaya başladı. Bu kez hiçbir şekilde müdahale etmedim. Bunun neden olduğunu bildiriseniz çok sevinirim. Kaktüsümün cinsi sütun kaktüs olup tepesinde kırmızı çiçeği var.
  ***
  Tepesinde kırmızı çiçek var diyorsunuz. O sahtedir, insanları kandırmak için yapıştırıyorlar. En sağlıklı yerini kesip alın, bir iki hafta açıkta bekletin kesik yer sert kabuk bağlasın. Sonra toprağa dikin. Uzun bir süre sulamayın toprağın nemi yeter. Toprak kupkuru olunca biraz sulayın. havalar ısınınca dışarıya güneşli rüzgarlı bir yere koyun. Yaz sıcakları başlayana kadar sadece toprak kupkuru oldukça sulayın. Bu şekilde kurtarabilirsiniz.

 5. Bayram Ali dedi ki:

  Benim evde 10 ya 15 kadar farklı türde kaktüsüm var. İçlerinden birinde taprağa yakın bir yerde çürük yada yaş olan misket büyüklüğünde bir mantar hastalığı oldu. Kuruması için kuru bir yerde muhavaza ettim ama istediğim sonuçu alamadım. Kaktüsün orasını kestim. İçinden beyaz bir sıvı geldi. Bunun zararı var mı? Çözüm ne olabilir?
  ***
  Görmeden bir şey diyemem. Mazı denen oluşumlardan olabilir. Bir böceğin etkisiyle bitkinin bir şekilde savunma mekanizması geliştirmesi ve bunun sonucu yapraklarda veya dallarda görülen şişkinlik, kabartı gibi şeylerden olabilir. Kaktüsünüzün başta bir yerini daha hafifçe kesin. Yine süt gibi beyaz sıvı çıkarsa bu demektir ki sizin bitkiniz kaktüs değil sütleğen türlerinden biridir.

 6. isimsiz dedi ki:

  Bir kaktüs aldım tepesinde turuncu çiçekleri var. Nasıl ve neyle besleyeceğimi bilmiyorum. Sadece sulamak mı gerekiyor acaba ? Sulama miktarı nedir?
  ***
  Yazı içinde genel anlamda bilgi var. O bilgiler yererli değilse siz bir şekilde kaktüsününüz türünü öğrenip ona göre bakımını yapmalısınız.
  Ayrıca çiçekçilerde satılan kaktüslerin üzerindeki çiçekler sahtedir. Beğenilsin diye yapıştırıyorlar.

 7. Emre dedi ki:

  Bitkiler arasında beni en çok etkileyen tür olmuştur kaktüsler. Sonunda da bütün gün güneş gören odamdaki pencerenin önünü botanik bahçesi yapmaya karar verdiğimde kaktüsleri de unutmadım. Şu anda o ithal sahte çiçeklilerden var bir tane uzun düz formda olanından. Ancak benimki biraz büyümüş ve o sahte çiçeği (ki o çiçeklerden nefret ediyorum) söküp atmış kendi kendine. :) İki tane de kaynana dili diye tabir edilen yassı kaktüslerden var ki bunları da doğadan çelik alarak saksıya diktim. Gerçi bunlar ağaç formuna geliyor hatta meyve bile veriyor ama umarım saksıda o kadar büyümezler.

  Kışın soğuk görmeleri gerektiğine kesinlikle katılıyorum. O yukarıda bahsettiğiniz parmak kalınlığında yılan gibi uzayan kaktüslerden vardı bendede eskiden. Zor bir kıştan sonra yazın çiçek açmıştı. Ben de şaşırıp kalmıştım. Çiçekleri o kadar güzel ki. Ama maalesef kısa ömürlüler. Herneyse sonra o yılan gibi olan kaktüsümü birilerine verdim ama pişman oldum birdaha da bulamadım ondan :( Gerçekten de çok çoğalan ve hoş görünümlü bir kaktüstü. Belki bu kadar yazı yazabilmemi de onun fotoğrafını görmem sağlamıştır. :) Paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler..

 8. Elif dedi ki:

  Yeni aldığım kaktüsümün bir hafta bile olmadan çiçeği soldu ve kurumaya başladı. İlk defa kaktüs yetiştiriyorum, en azından deniyorum. Çok su vermiyorum ama neden böyle oldu anlamadım. Odamda en çok güneş alan yere koymuştum.
  ***
  Şimdi kaktüslerin çiçek açma zamanı değil. Muhtemelen sizinki başka bir tür. Bununla beraber çiçeğinin solması gayet normal bir şey. Hem istisnasız bütün kaktüslerin çiçekleri açtıktan birkaç saat sonra solar gider. Sizinki kaktüs değildir. Hangi tür bitki olduğunu öğrenip doğru bilgi bulmalısınız. Çürümesi yer değişikliği şokunda alışık olmadığı sıcak ve havasız ortamlarda normaldir. Yanlış zamanda yanlış ortama bitki almayın.

 9. Nisa Nur dedi ki:

  Benim kaktuslerim çiçek açmıyor. Acaba her kaktüs çiçek açıyor mu veya açması için ne yapmamız gerekiyor?
  ***
  Yazı içinde gerekli bilgi vardı. Siz önce elinizdeki bitkiler kaktüs mü yoksa benzeri bitkiler mi bundan emin olmalısınız. Sonra, haklarında iyi bilgi edinmeniz gerekir. Her bitkinin çiçek açma zamanı ve açması için gereken faktörler aynı değil. Kaktüs türleri arasında da aynı kural geçerli.

 10. İlknur dedi ki:

  Benim beş çeşit kaktüsüm var ama pencerelerimiz Fransız pencere olduğu için pencere kıyısına koyamıyorum. Balkonda kaç saat güneş ışını almalıdır? Kaktüsün elektronik araçların yanında durması iyi olur mu? Çiçekleri kaç hafta yaşar?
  ***
  Yılbaşı kaktüsü hariç, diğerleri günde en az 5 saat direkt güneş almaları lazım. Kışın farketmez çünkü kış kaktüslerin dinlenme zamanı.
  Elektronik araçların yanında durmasında bir şey farketmez. Kaktüs çiçek açarsa birkaç saat sonra solar.

 11. Sena dedi ki:

  Benim kaktüsüm çiçek açan bir kaktüs. Çiçekleri soldu diye koparmıştım. Sadece üçünü koparamadım. Şimdi o üç taneden pembe 2cm uzunluğunda bir şeyler çıktı. Hastalık mı?
  ***
  Tohum vermek için meyve oluştururlar. Hastalık değil.

 12. Muhammed dedi ki:

  Kaktüs büyüyünce yanında başka kaktüs çıktı. Nasıl kökünden çıkarırız?
  ***
  Birbirlerine bağlantı yerinden bıçakla keserek ayırırsınız. Yuvarlak, top gibi kaktüslerde kendiliğinden kopmalar olur hafifçe zorlamayla ayrılabilir. Aslında kaktüsler toplu halde daha güzel oluyor. Ayırmayın daha iyi. Zaten şimdi hiç zamanı değil.

 13. Özlem, Manisa dedi ki:

  Bir seneden beri kaktüsüm 8-10 cmyi geçmedi. Biraz fazla su verdiğimi düşünerek son zamanlarda 15 günde bir vererek suyu azattım. Büyümemesinin sebebi nedir? Kökleri mi çürüdü acaba? Bir de ilk aldığımda rengi daha canlı ve daha yeşildi.
  ***
  Şimdi kış. Büyümesi imkansız. Yazın büyürler. Açık hava (rüzgarlı ortam) ve bol güneş isterler. Canlı renkler yeni gelişmişken olur. Zamanla değişir.

 14. Tülay, Kocaeli dedi ki:

  Fazla su vermekten kaktüsümün kökü kurumuş. Teknik olarak nasıl kesmem gerekir? Kestikten hemen sonra mı tekrar toprağa dikiliyor?
  ***
  Çürümenin ulaşmadığı en sağlam yerinden kesin. Sonra bir iki hafta dikmeden bekletin. Sonra nemli toprağa dikin ama sulamayın. Yaza kadar sadece toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. Yazın esintili ve güneşli yerde köklenir.

 15. Ela dedi ki:

  Benim kaktüsüm bir senelik. Son iki aya kadar oldukça iyiydi ama iki ayda çok kurudu. Hala yeşil ama kaktüsümün sulu gövdesinden eser yok, gövdedeki bütün su çekildi. Kurtarılabilir mi, bunun için neler yapabilirim?
  ***
  Ölmedi ise suladığınız takdirde herhalde düzelir. Kaktüs hiç mi hiç sulanmamalı diye düşündüyseniz aldığınızdan beri hiç sulamadıysanız ölmüştür.

 16. Ela dedi ki:

  Aynen dediğiniz gibi düşünmüştüm ben de, “Kaktüs bu, su verilmemeli” deyip su vermemiştim. Yani öldü mü şimdi?
  ***
  Eğer aynen gönderdiğiniz resimdeki gibi hale gelmişse, hatta biraz daha kötü durumda ise, korkmayın gayet sağlıklı. İhtiyacı olan şey çok daha fazla güneş ve elbette su. Hemen bol bol su vermeyin. Çok az miktarlarda ve toprak kupkuru oldukça, mayısa kadar böyle devam edin. Sonra miktarı ve sıklığı arttırın.

 17. Zeynep, Zonguldak dedi ki:

  Kaktüsün çok büyümesi için ne yapmalıyım? Kaktüsüm birazcık uzuntoplu ama belli bir yerden sonra büyümüyor.
  ***
  Kaktüs en iyi açık havada güneş altında büyür. Yazın susuz bırakmayın. Sonbahara kadar iki üç misli büyüyebilir. Elbette toprağı da besleyici olmalı.

 18. Burcu, Ankara dedi ki:

  Ben bugün küçük bir saksıda bir kaktüs aldım. Boyu toprağın üstünden 3 cm kadar. Üzerindede iki tane beyaz çiçek var. Onlar sahte olduğundan attım. Toprağı kuru. Nasıl sulamalıyım ve saksıyı değiştirmeli miyim? Türü ne olabilir?
  ***
  Türü nedir, görmeden bilemem. Aldığınız şey gerçekten kaktüs mü yoksa başka bir suculent bitki mi, bu tarifinizden anlamak mümkün değil.

 19. Pelin dedi ki:

  Aldığım kaktüs çok su vermekten mi bilmiyorum toprağa yakın kısımda gövdede yumuşama ve incelme oldu ne yapmalıyım?
  ***
  Kontrol edin kökler çürümüşse çürümenin ulaşmadığı sağlıklı kısmı keserek alın, bir hafta açıkta bekletin. Kesik yer bu sürede kabuk bağlar kendiliğinden tedavi olur. Sonra nemli toprağa dikin ve sulamayın. Toprak iyice kuruyunca hafifçe asulayın. Böyle bir ay geçtikten sonra köklenmeye başlamıştır. Yaz boyunca normal sulayabilirsiniz. Yerinin güneşli ve esintili olması köklenmesi için şart.

 20. Onur, Konya dedi ki:

  üç tane yaklaşık 2 cm boyunda ve bir tane 2 yıl önce migrostan aldığım limon büyüklüğünde kaktüsüm var. Geçen hafta hepsini aynı saksıya diktim. Küçüklerde hiç kök olmaması dikkatimi çekti. Toprağın oturması için biraz fazla suladım. Dikdikten birkaç gün sonra küçük kaktüsler yarısına kadar büyük olanınsa tepesi sarardı küçükler yumuşadı. Ne yapmam gerekiyor? Topraktan veya fazla sulamadan kaynaklanıyor olabilir mi? Lütfen yardımcı olun kaktüsler hakkında bilgim yok.
  ***
  Sebep çok. Piyasada satılan kaktüsler çok dirençsizdir kolayca çürürler. Poşet topraklar da genelde gereken işlemlerden geçmemiş olup bitkileri zehirleyebiliyorlar. Dikince hemen sulamanız başka bir hata.

 21. Nihal, Muğla dedi ki:

  Altmış kadar kaktüsüm var. Beş yıldır bakıyorum ancak bu yaz sadece altısı çiçek açtı. Diğerleri için ne yapmalıyım?
  ***
  Onlar eğer çöl kaktüsleri ise bu kış anlaşılan yeterince üşümediler. Fakat çok erken değil mi? Benim balkondaki kaktüs ve salondaki öforbia trigona ikisi de henüz gelişime bile başlamadı. İstanbulda böyle. hele bir de havalar serin gidince bir hayli bekliyoruz. Benim kaktüs geçen yaz temmuz ayında çiçek açmıştı.

 22. Özce, İstanbul dedi ki:

  Bana hocam kaktüs vermişti. O kaktüslerimden biri büyüdü ve çiçek açtı. Solmaması için ne yapabilirim?
  ***
  Solmamasına çare yok. Türüne göre çiçeğin dayanma süresi ne ise o süre kadar dayanır. Kaktüs çiçekleri genelde birkaç saatlik ömülü olur.

 23. Füsun dedi ki:

  Kaktüsüm çiçek açtı. Muhteşem ötesi bir şey hem de.. Her gün fotosunu çekiyorum. Akşamları kapanıyor gündüz tamamen açılıyor. Sarı çiçeği ve daha bir sürü açaçak. Enfes ötesi. Mest oldum ben vallahi.

 24. Elif, Ankara dedi ki:

  Ben bu gün bir kaktüs aldım. Ama cinsini bilmiyorum. Kaktüsün saksısı küçük olduğundan değiştirmeli miyim? Ve kaktüsler için vitamin gerekli midir?
  ***
  Mini yüksük fincan saksılarda satılan kaktüsleri yaşatmak zor. Nasıl saçma sapan şartlara alıştırmışlarsa zaten kaktüs doğasına aykırı. Önce on gün sulamadan bekleyin yeni ortamın havasına alışsın. Sonra iyi bir toprak hazırlayın. Az nemli olmalı fazlaca nemli olmamalı. Kaktüsü dikin, on gün hiç sulamayın. Sonra ilk sulamada az miktarda su dökün. Böylece yeni toprağına tutturabilirsiniz. Birkaç hafta esinti ve güneş alabilirse o toprakta güçlenir tehlikeyi atlatır.

 25. Elif, Ankara dedi ki:

  Peki kaktüsleri yetiştirirken vitamin kullanmalı mıyız? Veya kullanmayı tavsiye eder misiniz?
  ***
  Evet ama siz önce kaktüsünüzün hayatını anlattığım şekilde kurtarın. Bitki besini vermeye gelecek yıl haziranda başlayın.

 26. Su dedi ki:

  Ben kaktüsümü 3 yıl önce aldım. Çiçekleri vardı sahte olmayan. O zamandan beri ilk defa bu yaz çiçek açtı. Ama şimdi üzerinde önce beyaz sonra da kahverengimsi lekeler oluştu. İçinde beyaz bir sıvı var. Susulamayı kesmedim hala. Ne yapmalıyım?
  ***
  Görmeden bir şey diyemem. Sanıyorum kaktüsünüz çürümüş ölmüş. Yaz sonundan itibaren şimdiye kadar sulamayı bir hayli azaltmanız gerekirdi.

 27. Ayse, Amsterdam dedi ki:

  Bu sabah kaktüsümün kan gibi kırmızı sıvı akıttığını gördüm. Sonra birbirinden ayrıldı koptu. Bu nasıl oluyor? O kırmızı sıvı nedir?
  ***
  Kaktüsünüz çürümüş. Anlattıklarınızdan bunu anladım. Ev içinde kaktüs ve benzeri bitkileri yetiştirmede çok şeye dikkat etmek gerekiyor.

 28. Enes, Malatya dedi ki:

  Benim kakatüsüm neden yavrulamıyor?
  ***
  Yavrulaması için yazın en sevdiği şartlarda olması gerekir. Şimdi pek bir şey peklemeyin. Gelecek yaz çaresini araştırın.

 29. Mehmet S. -Muğla dedi ki:

  Geçenlerde Kipa’dan 5-6 cm uzunluğunda ince uzun cinste bayaa dikenli ufacık saksılı kaktüslerden aldım. Bu kaktüsü büyütmek için ne yapmalıyım? Acaba kaç günde bir sulamalıyım? Saksısı çok küçük ve kumu biraz dökülmüş gibi. Daha geniş bir saksıya koymalı mıyım? Toprağı nasıl olmalı?
  ***
  Çok yanlış bir zamanda almışsınız maalesef. Bu sayfadaki bilgileri okuyun. Ayrıca Sizden 5 önceki soruya (Ankaralı Elif hanıma) cevabımda anlattığım gibi toprak değişimi yapılabilir ama mümkün olduğunca çok sık rüzgar alabilmesi lazım.

 30. Hasret dedi ki:

  Üç yıl önce küçük bir kaktüs aldım. Rebutia ya da mammillaria türlerinden bir karış kadar boyu vardı. Düşürdüm kök topraktan ayrıldı. Geri aynı şekilde topraga yerleştirdim. Aradan üç ay geçtikten sonra çocuk devirdi yine kökten ayrıldı. Zaten buyumesi de durmuştu. Şimdi ben onu hayata nasıl döndürebilirim? Henuz yeşil herhangi bir kuruma olmadı.
  ***
  Gelişim göstermesi doğru toprakta, açık havada esintili yerde ve bol güneşte hızlı olur. Bulunduğunuz yerin iklimine göre mayıs veya haziranda başlar.

 31. Nazifenur, Ankara dedi ki:

  Ben kaktüsleri çok severim. Hatta evimin balkonunda 10 adet kaktüs besliyorum.

 32. Serap, Trabzon dedi ki:

  Kaktüslerimden sadece biri çiçek açtı diğerleri açmadı. Seneye kış boyunca dışarda bırakmayı düşünüyorum. Normal bahçe toprağı kullanıyorum. Kaktüslerimin daha canlı olduğunu fark ettim.
  ***
  Trabzon kışları pek sert geçmiyor ama her farklı kaktüsün kışa dayanıklılığı başkadır. Bilmeden kaktüslerinizi riske atmayın. Isı sıfırın altına düştüğünde geçici olarak içeriye serin bir yere almalısınız.

 33. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Kaktüsün dişisi erkeği olur mu acaba? Nasıl anlaşılır?
  ***
  Kaktüslerde öyle bir özellik yok. Bazı bitkilerde oluyor.

 34. Betül, Ankara dedi ki:

  Kipadan küçük kaktüslerden almıştım. Şu an tepesi çukurlaştı. Beyaz beyaz pamuklanmış gibi. Bu ne anlama geliyor?
  ***
  Çürüme olabilir. Dikkatlice incelemelisiniz. Çürümede yumuşama olur. Aynen pişmiş gibi.

 35. Özlem, Bursa dedi ki:

  Bugun bir alışveriş sitesinde kaktüs tohumu gördüm. Hatta kaktüs çiçeği tohumu yazıyordu. Tohumdan kaktüs nasıl yetiştirilir? Çimlenmesi ne kadar sürer? Nelere dikkat etmek gerekir?
  ***
  Evet, kaktüs tohumları satılıyor. Şu anda bir şey diyemiyorum. Eğer alırsanız paketteki talimatları izleyin.

 36. Murat, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 5 ay önce ikeadan bir kaktüs aldım. Türünü bilmiyorum birsürü kaktüs fotoğrafına baktım fakat bulamadım. Aldığım kaktüs, bu en küçük saksıda olanlardan değil de, yaklaşık avuç içi çapında bir saksıda oldukça sağlıklı gözüküyordu. Neredeyse hiç su vermedim diyebilirim. Odamın içinde gittikçe büyümeye başladı yavruları oldu falan. Ben de onu daha büyük bir saksıya koymaya karar verdim rahatça büyüsün diye. Kendi saksısından çıkartıp daha büyük bir saksıya diktim onu kendimce. Bu sırada çok ince olan kökleri biraz zarar gördü. Yeni koyduğum saksıda eklediğim toprağı elimle bastırarak çok sıkıştırmadım. Sanırım bu doğru bir hareket değildi, bugun saksıyı sağa sola salladığımda yeni koyduğum toprağa hiç tutunmadığını görebiliyorum. Daha sonra havalar da düzeldiği için yaklaşık 10 gün önce balkona koydum. Bugun baktığımda eskiden olduğundan daha az yeşil olduğunu, fazlaca yumuşadığını ve alt tarafına dikkatli bakında çok ufak ufak çatladığını görebiliyorum. Bu durum beni çok üzdü. Sanırım ölecek. Onu kurtarmam için bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Aşağıdaki linkte fotografını ekliyorum.
  http://img440.imageshack.us/img440/1239/dscf0457q.jpg
  ***
  Yumuşaması susuzluktan değilse çürümüş olabilir. Kullandığınız toprağa göre kaktüsler kolayca çürüyebilir. Özellikle poşetlerde satılan topraklar bazen bozuk ve aşırı asitli oluyor. Her ince köklü bitkileri zehirliyor öldürüyor. Dip kısımdaki çatlaklar normaldir benim kaktüslerimde her zaman görebiliyorum. Zararı yok. Dip kısımda dış deri tabakası ölünce böyle çatlamalar olur normal bir şey. Gövde genişledikçe de çatlamalar görülebilir. Önemli olan şey toprağın niteliğidir. Dikkatle inceleyen çürüme olmuşsa, sağlam kalan parçalar varsa onları ayırın birkaç gün, birkaç hafta açıkta bekletin. Uygun toprak bulunca dikersiniz.
  Kaktüsünüzün yumuşama sebebi belki güneştendir: Çünkü eğer sadece ince kökler çürümüşse 10 gün içinde su kaybedip kökler olmadığı için topraktan su alamamış olabilir. böyle ise hemen sokün direkt güneş almayan daima esintili bir yerde tutun. Uygun bir toprak bulunca dikin, sulamayın. Toprak kupkuru olunca hafifçe sulayın bir ay içinde sıcak havanın etkisiyle yeniden köklenmeye başlar. O zaman derece derece güneşe çıkarın.
  Kaktüslere eski model kalitesiz toprak saksı (çömlek saksı) kullansanız daha iyi olur. sUlamalarda fazla suyu emer kaktüsü çürümekten korur.

 37. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Her kaktüs çiçek açar mı?
  ***
  Şartlar uygunsa açar.

 38. Fatma, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar. Şubat ayında bana hediye edilen iki kaktüsüm vardı. Onları ektim tuttular. Şimdiye kadar her şey normaldi. Suyuna çok dikkat ediyordum çok fazla vermiyordum. Her şey çok güzeldi hatta kaynana dili denilen kaktüsüm üstten bir çiçek açmaya başladı. Fakat üç gündür onları güneşe çıkardım. İlk gün akşam güneş batarken çıkartmıştım. Gayet normaldi. İkinci gün ise onları hiç içeri koymadan orada bıraktım. Hava çok sıcaktı. Öğle saatlerinde saat iki gibi suladım (kaktüs besini de koydum). Akşam geldiğimde ise kaktüslerimin üzerleri sararmıştı. Gece susuz kalmışlardır diye tekrar suladım. 3. gün yine bütün gün bıraktım. Daha da sarı oldular. Ne yapmam gerekiyor bu durumda? Bu sefer de içeri aldım. Öyle bıraksam kendilerini toparlarlar mı ya da yapmam gereken başka bir şey var mı? Bunların yanında renkli kaktüslerimden de var onlar da aynı şekilde güneşten o şekilde oldular. Ne yapmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Zaten olan olmuş. Bırakın güneşe alışsınlar. Yakında yeni gelişimler olur onlar çok sağlıklı gelişir.

 39. Berna, Edirne dedi ki:

  4-5 yıl kadar önce şu minik saksılı süs kaktüslerinden almıştım. Dar, uzun şekilli olanlardan. Annem sağolsun çok iyi baktı ona. Hiç çiçek vermedi ama büyüdü kocaman oldu. Hatta çelikle kaynakla bir şekilde çoğaltıp eşe dosta bile dağıtıldı. Bu kış başında çoğalttığı saksılardan birini de ben istedim. 10-15cm boylarında üst kısımlarından minik kaktüscükler çıkarmış bonus kafa sıska gövde ama filinta gibi capcanlı renkte sağlıklıydı. Ne yazık ki ben yumuşayıp renginin açılmasına engel olamadım. Saksısından çıkarıp temizledim kuru topraklı daha küçük saksıya aldım kökteki nemi alsın diye. Cevaplarınızda açıkta bekletin demişsiniz çıkartsam mı tekrar? özellikle güneş görebileceği yerde tutuyorum (iç mekan) balkona mı alsam? Kurtulma şansı vardır hala? Kökü epey çürümüştü. İçim gitti ama yeşil kısmına kadar kesip ektim gibi bir şey oldu.. Çok uzattım kusura bakmayın lütfen,hem anneciğimin emeği hem de çok seviyorum o kaktüsümü.
  ***
  Fazla yumuşamışsa çürümüştür ondan bir şey olmaz artık. En sağlıklı yerinden kesip 10 gün kadar açık havada kesik yerin kurumasını kabuk bağlamasını beklemeniz gerekiyordu. Sonra da yeterince nemli ama ıslak olmayan toprağa dikip sulamayacaktınız. Bir de öyle on gün geçirmeliydi. Sonrasında toprak kupkuru oldukça sularsınız. Bu mevsimde güneşli yerde zamanla köklenirdi.

 40. Hayal, Ankara dedi ki:

  Benim 15 çeşit kaktüsüm var. Onlardan çelik yöntemiyle çoğaltmak istiyorum. Arkadaşlarıma hediye edeceğim. Bana çelik yöntemiyle nasıl çoğaldığını ve ne yapmam gerektiği ve tutması için nelere dikkat etmem gerektiği hakkında bilgi verirseniz memnun olurum.
  ***
  Kestiğiniz parçaları bir hafta on gün kadar açık havada dışarda bekletin. Kesik yerler kuvvetlice kabuk bağlar. Sonra yeterince nemli ama ıslak olmayan toprağa dikin sulamayın. Toprak kupkuru oldukça sulayacaksınız. Böylece bir buçuk ay içinde köklenmiş tutmuş olurlar. Sonra yaz boyunca diğer kaktüsleriniz gibi sulayabilirsiniz.

 41. Hayal, Ankara dedi ki:

  Parçaları bekletmeden kopardığım gün diktim ve su verdim biraz. Çok güneş gören yerde. Bir şey olur mu? 2 gün oldu. Acaba çıkartıp bekleteyim mi?
  ***
  Artık enfeksiyon kapmışsa kapmıştır. Sulamadan bekleyin. Sökmeyin. Toprak kupkuru olunca gölgeye alın 1 hafta daha kupkuru kasın. Sonra sulayın tekrar güneşli yere alın. Bazı nazik kaktüsler bu şekilde köksüz güneşe dayanamayabilir dikkat edin. dolgun yapılı kaktüsler dayanır bunlarda sorun yok.

 42. Hayal, Ankara dedi ki:

  Zannedersem enfeksiyon kapmış. Toprağa yakın yerinde kaktüsümün içe doğru çöküntüsü olmuş. Kurtarabilir miyim acaba kök tutar mı?
  ***
  Dip kısmı çürümüş. Çürüme yukarı doğru ilerlemesin diye hemen en sağlıklı yerden kesip bir hafta on gün kadar açıkta gölgede bekletin.

 43. Ebru, Kocaeli dedi ki:

  Kaktüsümün 3 köşesi var yeşil kısmında diken yok, en üstte kırmızı karpuz şeklinde hafif dikenli şapka gibi duran kısmı var. Her yerde satılan bir tür. İyi tarifim edebildim mi bilmiyorum. Bugün aldım. Kaktüsler güneşi sever ama bu kaktüs sever mi, güneşe koymalı mıyım?
  ***
  Doğru tarif ettiniz. Bu şekilde çok satılıyor biliyorum. Aşılı kaktüs bunlar. Üst kısım farklı tür. Zamanla rengi değişir normale döner (tabi yaşayabilirse). Her kaktüs güneşi sever.

 44. Ebru, Kocaeli dedi ki:

  Kırmızı olan üst kısmı doğal değil yani boyanmış başka bir kaktüs cinsi mi? Üzüldüm şimdi..
  ***
  Boya yok. Bir kaktüsün üstüne başka bir kaktüs türü aşılanınca aşı tuttuğunda üst kısım renkli olur, daha sonra renk normale döner. Gerçi her zaman renklenme olmaz. Ve renklenme olmuşsa her zaman normale dönmez.

 45. Hüsamettin, İstanbul dedi ki:

  Kaynana dili kaktüsümde birdenbire geniş benekler oluştu, yavrular kurumaya şekil değiştirmeye başladı. ne yapabilirim?
  ***
  Bu bir açık hava ve aşırı güneş bitkisidir (kapalı yerlerde, az güneşte sağlıklı olmalarını beklemeyin). Yazın sıcaklarda doğasına uyarak sulamayı azaltmak gerekiyor. Suya en fazla ihtiyacı olduğu zaman ilkbahar ortasından temmuz başına kadardır. Poşetlerde satılan toprağı sevmezler. Kumlu taşlı gerçek toprak isterler. Bütün bu şartlar eksikse birçok problemler çıkabilir.

 46. Hazal, istanbul dedi ki:

  Merhaba. Benim de kaktusum curuyor. Okuduklarimdan yola cikarak saksisindan bosaltdim ve kurumaya biraktim. Dogru mu yaptim bilemiyorum. Aslinda 1-2 hafta once kaktusum sararmaya, sonra parmagimi bastirdigimda iceriye dogru cokmeye basladi. Topragini bosaltdigim zaman kaktusun delinmis kismindan bolca su geldi. Ayni zamanda kaktusumun govdesi de yipranmis gibi. Bir de ayni kaktusten bir tane daha var fakat ona bir sey olmamis. simdi ne yapabilirim?
  ***
  İlk yapacağınız iş çürük yeri sağlıklı yerle birlikte keserek en sağlıklı parçayı alıp açıkta bir hafta kadar bekletmek olmalıydı. Kesik yer tam olarak kupkuru kabuk bağladıktan sonra uygun bir toprağa dikilir ve sulanmaz (toprak kupkuru olsa bile ilk 12 gün hiç sulamamak gerekiyor). Daha sonra hafiften sulanır ama toprak ne zaman kupkuru olursa.. Yeri sabah veya akşam güneş alan, esintili bir yer olacak. Birbuçuk ay süre içinde çok az bir köklenme olur. Bunu başarırsanız muhtemelen gelecek haziran ayına kadar hiçbir gelişim göstermeyecektir. En azından hayatınızı kurtarmışsınızdır.

 47. Huraman, Baku dedi ki:

  Merhaba. lutfen yardimci olun. size kaktusumun resmini yolluyorum.
  http://kikihera.tumblr.com/post/29887596078/lutfen-yardim-edin
  ***
  Hiçbir şey danışmamışsınız (anlatmamışsınız). Bu durumda sadece resimden netice çıkarabilirim. Alt kısım mutlaka çürümüş, ölmüş görünüyor. Üst kısım net görünmüyor ama galiba o da çürümüş. Eğer çok sert ise canlıdır. Yumuşaksa “pişmiş gibi” olmuştur. Yani o da ölmüştür. Yapacak bir şey yok.

 48. Huraman, Baku dedi ki:

  Degerlendirmeniz icin tesekkur ederim.Ama iste bir sey anlatamadim cunki neden oldugunu ben de anlamadim.Neredeyse bir gece icinde bu hale geldi. Acaba sebebi ne olabilir? Onceki gun daha suladim guneslendirdim. Digerleri de boyle olacak diye endiseliyim.
  ***
  Sebeplerden biri yanlış toprak. Diğer sebep havasız esintisiz yerde tutmanız. Diğer sebep gerekmediği halde tekrar tekrar sulamanız. Yeni aldığınız kaktüsü ilk on gün toprak kupkuru bile olsa sulamayın, esintili rüzgarlı yerde tutun ki yeni ortamına alışsın. Sonra da sulamayı az miktarda suyla yapın kşın çok serin yerde tutup hiç sulamayın ya da türüne göre nasıl gerekiyorsa o şekilde sulamak lazım.

 49. Esra, Ankara dedi ki:

  Yılan kaktüsümü ne yaptımsa büyütemedim. Güneşe koydum, az-çok suladım, toprak yeniledim. Hiç yavru vermediği gibi rengi bozlaşıp cılızlaştı. Oysa çok arsız çabuk büyüyen bir cins olduğunu biliyorum. Ne yapmam gerek?
  ***
  Bunlar yazın açık havada kuvvetli güneşte çok güzel çok sağlıklı gelişir. Ayrıca gerçek toprak seviyorlar (toprak humuslu da olmalı). Siz evde tutuyorsanız havasızlıktan dolayı büyümemiştir. Gelecek yaza kadar sağ tutabilirseniz haziranda dışarı koyun hızla büyür.

 50. Ceco, Van dedi ki:

  Benim 10-11 taneden fazla hepsi birbirinden farklı cinslerde olan kaktüslerim var. Hepsi aynı büyüklükteki saksıda, aynı günlerde su verip aynı anda güneşe çıkarıyorum. Bir çocuk gibi sevgi şefkat göstererek yapıyorum ama yuvarlak şekilde olan bir kaktüsümün bugün kökünden çürüdüğünü ve koptuğunu gördüm. En dibinin renginin bozulduğunu fark ettim. Onun neden böyle olduğunu ve nasıl kurtaracağım hakkında bilgi verir misiniz?
  ***
  Çürümüşse yapacak bir şey yok. Sebebi hava serinlediği halde sulama sıklığını azaltmamaktır. Yanlış toprakların da çürümelerde etkisi olabiliyor.

 51. Asi, Van dedi ki:

  Benim yuvarlak şekilli kaktüslerim hepsi bozuluyor teker teker. kökleri çürüyor, içinden sular akıyor. bugün bir kaktüsümün de yumuşadığını fark ettim. ama kökleri sağlamdı henüz. ne yapmam gerekiyor? Sulamayı azalttım, güneş gören yerdeler hepsi. Fakat bozulan hep yuvarlak kaktüslerim. Uzun yılan ve kaynana dili kaktüslerim hala canlı. Onlarla aynı koşullarda olmasına rağmen neden bozuluyorlar?
  ***
  Sebepler çok. Her kaktüs aynı toprağa aynı şekilde uyum sağlayamaz. Her kaktüs kış sulamasına dayanamaz. Bazı türler sonbahrdan tibaren hiç su istemez yoksa çürür. Bazı türler kışın su içinde kalsa bile etkilenmez zira tam anlamıyla uykuya girmişlerdir yaza kadar sapasağlam kalırlar. Her türün özelliği farklı.

 52. Duygu, Antalya dedi ki:

  Benim sorunum kaktüsümün yumuşaması. Çok su veriyorsun çürüyor dedi arkadaşlarım. Fakat cok su vermediğimi biliyorum. Üstelik kökleri de sapasağlam. Fakat bir haftadan fazladır yumuşamış şekilde.
  ***
  Görmeden bir şey diyemem. Belki de fazla susuz bıraktınız. Veya sık görülen sebep şu: Havaların serinlemesiyle birlikte sulama sıklığını ve mitarını düşürmediğiniz için içten çürümüştür. Bekleyeceksiniz nedir yakında belli olur.

 53. Güzel B. -Kırsehır dedi ki:

  15cm yeni aldığım kaktüsümde beyazlama başladı. Çok sert olan dikenleri çürüyor düşüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Ölmüş. Yapılacak bir şey yok. Yapacağınız şey bir daha kaktüs almamak. Alırsanız da haziranda alın başka zamanda almayın. Üreticiler maliyet ucuz olsun diye seralarda tamamen yanlış ve zararlı toprak benzeri şeylerde yetiştirirler. Ayrıca çok da kof gelişmiş olurlar. Dirençsiz ve bağışıklık sistemi çöküşte olan kaktüsleri satın alıyorsunuz haberiniz yok.

 54. Derya dedi ki:

  Kışın kaktüsüm dışarda kaldığı için çürümeye başladı sanırım. kaktüsün gövdesi yumuşamaya başladı. dokunduğum zaman içine çöküyor sanki fazla sıkarsam gövdesi patlıcakmış gibi. Nasıl iyileştirebilirim. Yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  İyileştiremezsiniz. Tamamıyla ölmüş. Kışın dışarda bırakacaksanız, ikliminiz o türe uygunsa dışarda bırakıp sonbahar ortasından itibaren hiç sulamayacaksınız. Nisan sonundan itibaren sulamaya çok az miktarda suyla yavaş yavaş başlayacaksınız. İstanbulda birkaç çöl kaktüsü türü kışın dışarda yağmur kar buz altında kalmaya uygundur. Bunlar kışın öyle bir uykuya girer ki su havazunda kalsalar zarar görmezler. Her kaktüs farklı. Her türe aynı muamele yapılmaz. Kaktüsleriniz hakkında türe göre en doğru bilgileri bulmak zorundasınız.

 55. Ulaş, İstanbul dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben iletişimde yer alan mail adresine kaktüsümün resmini gönderdim. Fotoğraf kalitesi çok iyi değil, umarım anlaşılıyordur. Üç yıldır bakıyorum. Yaklaşık iki katı büyüdü. Ancak, alt tarafı silindirik ve düzgünken üst tarafı eğri büyüyor, artı alt gövdeye göre ince, artı üst tarafın tüysü dikenleri hep bir yöne değil, biraz çapraşık. Şimdi, günde 5 saat güneş almayınca düzgün büyümeyebilir demişsiniz. Bunu tekrar güneşe koysam düzelir mi? Kaktüsün türü nedir, yazın dışarı koyunca kışın soğuğa adapte olanlardan mıdır? Üstteki yamuk kısım beni görsel olarak rahatsız etmiyor. Bitkinin sağlıklı olmayabileceğini düşünerek dert ettim. Eğer sağlıksızlık belirtisiyse, o kısmı kesmek işe yarar mı? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  ***
  Türünü adını hatırlamıyorum ama bu gerçek çöl kaktüslerinden. Soğuğa dayanıklılığını da şimdilik bilmiyorum. Deforma görünümden rahatsız olmuyorsanız iyi. Bütün sorun bu gidişle daha kötü olacağıdır. Siz şimdiden başlayarak daha fazla güneşe alıştırın. Yazın şiddetli güneşte uç kısım kuruyabilir hiç önemli değil. Daha sağlıklı yan filizler verir. Kaktüsler budamaya uygundur. Siz bunu şimdilik bu yıl budamayın. Önce güneşe alışıp kendisine gelmesi lazım. Gelecek yıl yaz başında istediğiniz gibi kesebilirsiniz. Ayrıca ekim ayında sulamayı bırakın çok soğuk bir yerde tutun kışın gelişim göstermesin deforme olmasın. Soğuğa dayanıklılık derecesini öğrenmedikçe 1C dereceden daha soğuğa maruz bırakmayın.

 56. Gülce, Artvin dedi ki:

  Benim 12 13 cm civari bir kaktusum var. Aldiktan sonra epeyce buyudu ve artik saksisi govdeyi tartamiyor. govde boyunun ucte biri kadar topragi var. camin onunde duruyor ama cama yaslamazsam yikiliyor. bu mevsimde saksi degistirmek uygun olur mu? ne yapmaliyim?
  ***
  Aynı topraktan varsa olur. Yeni toprağa aktarırken yeni toprak çok az nemli veya kuru olmalı. iki ay hiç sulamayın. En iyisi yazı beklemenizdir acele etmeyin.

 57. Haluk, Bursa dedi ki:

  Benim 7-8 cm lik bir kaktüsüm var. Baştan yamuk büyüyor sandim ama geçen gün iyice yamulduğunu fark ettim. oynatinca katüsün kökünün neredeyse kopmuş olduğunu, çürümüş oldğunu gördüm. gövdesi hala yeşil ve sert. yamuk durmasi dişinda dişaridan bakinca iyi gözüküyor. kurtulma şansi var mi ve neyi yanliş yapmiş olabilirim? Bir de doğrudan güneş alan bir yerde değil acaba bu da etkiledi mi?
  ***
  Kaktüsler kızgın güneşte iyice ısınmak ister. geceleri ise rüzgar ister. eğer bu şartlar eksik ise sağlığı bozulur.

 58. Ebru, Tokat dedi ki:

  Ben tam bir kaktüs aşığıyım. çocuklarım olsa bu kadar severdim. en büyük hayalim 100 den fazla kaktüs almak. Şimdilik 15 saksıda 13 çeşit kaktüsüm var. ancak içlerinden biri için çok endişeliyim. saksıda 4 kaktüs var. en uzun olan 32-35 cm. çok orantısız büyüyor. 1-2 sene önce migros tan almıştım. gövdesinin bir kısmı ince iken bir kısmı çok kalın. tepesi ise top gibi yuvarlak. hiç hoş bir görüntü olmuyor. yeterince güneş alıyor. fazla sulamıyorum. saksısı 20cm-20cm. şeklini düzelte bilirmiyim? yada ne yapmalıyım?
  ***
  Kaktüslerin ilkbahar ortası – sonbahar başı arasında şiddetli güneş alarak gelişim göstermeleri lazım. Kış mevsimini soğukta, neredeyse hiç sulanmadan geçirmeleri lazım. Kışın sıcak evlerde güneş yetersizliğinden dolayı deforme gelişimler olur. Kaktüsünüzü kesin yeniden dikin diyecektim ama geç kaldınız. Bu işin zamanı mayıs sonu ile haziran ayının ilk yarısıdır. Gelecek yılı bekleyin.

 59. Seliş, Niğde dedi ki:

  Çiçek açan yuvarlak bir kaktüsüm var. şimdi nokta kadar beyaz benekler oluştu üzerinde. ne yapabilirim?
  ***
  Büyüteçle inceleyin. Bitlenmişse ilaçlayın. Çok temiz tutun. Sulamak zamanı geldiğinde yıkıyarak sulayın.

 60. Elif, istanbul dedi ki:

  Dikine oldukşa uzamış bir kaktüsüm var. parmak kalınlığında birşey. kesmem doğru olur mu?
  ***
  Kesip atacaksanız fark etmez. Ama kesip köklendirmek istiyorsanız şimdi zamanı değil. Mayıs sonu ve haziran ilk yarısı zamanıdır.

 61. Mahmut dedi ki:

  bugün kaktüs aldım. küçük saksılı. sanırım türü cochemia poselgeri. şu amerikan filmlerindeki gibi olanlardan. ortadan parmak gibi bir gövde 2 tane de üstte yana doğru dal çıkarmıştı. dallardan biri hafif kırıldı. acaba kesip başka saksıya mı dikmeliyim yoksa kendi haline bırakınca eskisi gibi yerine yapışıp sağlamlaşır mı? tam olarak kopmadı. sadece birazcık aşağıya eğildi. incindi gibi.
  ***
  Kırıklık, yara gibi kırılma olmuşsa derhal bir desteklemeyle tuttursaydınız kaynayabilirdi. Ama eğer yan bir bölümün ana bitkiye bağlantı yerinden kopma gibi bir şey varsa zaten kaktüslerin birçoğunun normal özelliğidir. Kendiliğinden koparlar ve düşüp ayrı bir bitki olarak köklenirler. Bunu ayırıp ayrı bir saksıya dikerseniz köklenir. Belli belirsiz hafifçe gömmelisiniz.

 62. Pınar dedi ki:

  Yeni bir kaktüs aldım. kenarında 2 tane tomurcuk var. koparıp ayrı bir saksıya eksem olur mu?
  ***
  Zamanı mayıs sonudur. Bırakın beraber güçlensinler.

 63. Özge, İstanbul dedi ki:

  Minik kaktüsümü alalı daha hafta oldu olmadı. Üstündeki sahte çiçegi koparıp attım. Büyüsün diye yeni topraga koydum. Kendi saksısı çok küçüktü çünkü. Şimdi heryeri yumuşadı. Çürüyor sanırım. O kısmı kesip atın diye yazılar okudum ama bunun heryeri oldu. Bu kadar kısa bir sürede nasıl oldu anlamıyorum. Neden kaynaklanmış olabilir? Ne yapmalıyım?
  ***
  O şekilde satılan kaktüsleri kimse yaşatamıyor. Bir daha almamanızı tavsiye ederim. Ayrıca kaktüsler her toprakta yaşayamaz. Fazla toprak istemezler. Kışın toprak değiştirmek yanlış. Herhangi bir bitki almadan önce hakkında iyi bir araştırma yapmalısınız. Evinizin şartları uygun mu onu da düşünmelisiniz.

 64. Kenan, Kırıkkale dedi ki:

  Kaktüs küçük beyaz pamukçuklarla doldu. Pamukçuklara iğne değdirdiğimde patlıyor. İçinden kurtçuk gibi birşey çıkıyor. Sizce ne yapmak lazım?
  ***
  Hepsini tek tek temizleyin. İlaç kullanmaktan daha etkilidir. Tekrarlanmasın diye unlu bitlere karşı ilaç alabilirsiniz.
  Ayrıca bakın: https://azbitki.com/bitler

 65. Damla, İstanbul dedi ki:

  Havalar ısınınca kaktüslerimi balkona koydum. balkonuma koyayim dedim. Hep orada kalsınlar kışın da soğuğa maruz kalıp seneye yazın çiçek verirler diye düşündüm. Hava alıp direkt güneş ışığını daha güzel görüyorlardı. Fakat son iki gündür yağan yağmuramaruz kaldılar. Tekrar içeri aldım. Yapabilecegim ne var acaba?
  ***
  Birincisi, kışın dışarda bırakmaya her kaktüs türü dayanamaz. Hem her kaktüs sandığınız bitki kaktüs değildir. Alakasız familyalardan ve 5C derece altında soğuğa bile dayanamayan ama kaktüslerden hiç ayırt edilemeyecek kadar kaktüslere benzeyen bitkiler var. Yani öncelikle hangi türden olduklarını ve kışın dışarıda ne derece soğuğa dayanıklı olabileceklerini bilmeniz lazım.
  İkincisi, dışarda serine alışmış bitkileri toprakları ıslakken içeri alınca köklerin çürümesi riski çok yüksektir. Ya da tam tersi içeriye alışık bitkileri serin mevsimlerde toprağı ıslakken dışarı çıkarmak aynı derecede risklidir.
  Bu iki şartı enine boyuna iyi anlamaya çalışın. Şimdi sizin kaktüsler ne olur bir şey diyemem. Bekleyip göreceksiniz.

 66. Muhammet, Ankara dedi ki:

  Büyük çiçek acan özel kaktüslerin tohumundan aldım ve tohumları kumlu karışımlı toprağa ektim. 2-3 hafta sonra 7 tanesi çimlendi. Şimdi çimleneli bir ay kadar oldu. Saksının üzerindeki delikli naylonu çıkardım. Fakat bundan sonra ne yapacağımı bilemiyorum. Sulamayı nasıl ve hangi aralıkta yapmalıyım? Saksının üzeri açık mı olsun yoksa kapalı mı?
  ***
  Alakasız türlere de kaktüs diyorlar. Tohum paketinde tür adı yazıyorsa ona göre araştırıp bakım bilgilerini bulmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kapalı tutmayın. Gerçi ne tür bir bitkidir bilmiyorum ama o şekilde çürüyebilirler.

 67. Muhammet, Ankara dedi ki:

  Kaktüs tohumumum cinsi ECHİNOCEREUS. Yedi tanesi çimlendi. Bundan sonra ne yapacağım hakkında en ufak bir bilgim yok.
  ***
  Gerçek kaktüslerden. Diğer gerçek kaktüslere göre biraz daha besleyici toprak istiyorlar ve kış soğuklarına dayanıklılıkları diğerlerin ortalamalarına göre biraz da fazladır. Şiddetli güneş sağlıklı gelişmeleri için önemli. Toprak orta derece kurudukça sulayın. Size tavsiyem hakkında en ufak bilginiz olmadığı bitkileri almamanız. Çünkü istedikleri şartları ve bakımı sağlayamayacaksanız paranız da emeğiniz de boşa gider. Önce araştırıp doğru kaynaklardan doğru bilgilere ulaşabilmeniz gerekiyor.

 68. Muhammet, Ankara dedi ki:

  Şu anda kaktüslerim beyazdan yani şeffaf renkten yeşile dönmeye başladılar. Güneşe çıkarmam için erken olmaz değil mi?
  ***
  Bir aydır beyaz ise anlaşılan ya karanlıkta tuttunuz ya da koyu gölgede tuttunuz. Çok geç kalmışsınız. Yaşama ihtimalleri zayıf. şimdi ne olur bilmiyorum. Yavaş yavaş güneşe alıştırın. İkişer gün arayla yavaş yavaş. Sadece kaktüsler değil hiçbir bitki karanlıkta sağlıklı yetişemez. Tohumlar çimlense bile bir süre sonra öleceklerdir.

 69. ilknur, Antalya dedi ki:

  Mavi, kırmızı ve sarı renkte 3 tane aynı cins küçük kaktüslerim var. Bunlar büyüdü ama renklerini kaybetti. Ben kaktüslerimi renklendirmek için ne yapabilirim?
  ***
  Kaktüsleri satabilmek için çeşit çeşit hileler var. Bir ara radyasyonu emer yalanı kullanılıyordu. Şimdi de renk renk boyayarak satmak moda oldu. Renklendirmek için boyamaktan başka yol yok.

 70. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Kaynana topuzu ve yılan kaküsü denen iki tür kaktüsüm var. Hatay’dayken dışardalardı. Erzurum’da dışarı koymayı denedim fakat gece gündüz ısı farkı yüzünden toparlayamadılar. Evimiz kaloriferli olduğu için soğuklatamadım ama halen toparlayamadılar. Ne yapabilirim?
  ***
  Yaz boyunca bol bol direkt güneşe ve sıcağa ihtiyaçları var. Erzurum havası belki yaramaz. Bilemiyorum.

 71. Gökhan, Amasya dedi ki:

  Türü Mammilaria hahriana diye yaklaşık 8 yaşında kaktüsüm var. her sene çiçek açıyor ama yavru vermiyor. Yavru vermesini nasıl sağlarım acaba?
  ***
  Yazın açık havada, kızgın güneş altında tutarsanız yavru verebilir. Açık hava ve şiddetli güneş sayesinde çiçeklerinden meyve bile oluşabilir. O zaman tohumlarını alıp tohumla çoğaltırsınız.

 72. Miraç, İstanbul dedi ki:

  Kaktüslerimin yanında küçük yoncaya benzer bitkiler çıktı. Kaktüslerimle büyüyorlar. Onları koparmalı mıyım? Bir zararları var mı kaktüslerime?
  ***
  Sanıyorum sürünerek yayılan incecik dallı okzalis. fazla güneşte renkleri kızıllaşır. Çok az köklenirler ama sarı mini çiçekler açarak sürünen ince dallarıyla saksı yüzeyini kaplarlar. Kaktüslerinize zararı yok. Hatta saksı yüzeylerini örten farklı bir güzelliktir.

 73. Merve, Sivas dedi ki:

  Kaktüsümü hava alsın diye çıkarmıştım. Fakat unuttum. Kaktüsüme don vurmuş ve buruş buruş olmuş. Acaba yaşama ihtimali var mı?
  ***
  Pek sanmıyorum ama bekleyin. Dip kısmı yumuşamadan sağlıklı bir şekilde kalırsa yazın tekrar gelişmeye başlar.

 74. Amine, Elazığ dedi ki:

  Bir arkadaşımın kaktüsünün alt kısmı yeşil, tepe kısmı ceviz kadar kırmızı toplar vardı. Fındık büyüklüğündeki yavrularından birinini koparıp toprağa diktim. Bir buçuk ay oldu hala bir hareket yok. Kırmızı tutmaz mı acaba? Yoksa sahte mi?
  ***
  Bir kaktüs başka bir kaktüse aşılanınca üst kısım büyürken kırmızı oluyor. Yani normalde kırmızı kaktüs yok. Ayrıca yeni dikilen parçanın köklenip büyümesi için sıcak güneş ve rüzgar olması lazım. Şimdi temmuz ve ağustos aylarında dışarda tutsanız iyi olur.

 75. Murat, Niğde dedi ki:

  Küçük saksıda kaktüsüm var. Yere düştü ve üst kısmı kırıldı. Az bi parça bir arada tutuyor. Acaba yukarıdaki küçük parçayı koparsam yeniden uzar mı üst kısım?
  ***
  Yaz başında olsaydı kolaydı da şimdi hiçbir garantisi yok. Ama alt kısım yeni filizler verecektir. Bunda sorun olmaz.

 76. Nevşehir, Çğdem dedi ki:

  Merhabalar benim top şeklinde sert iğne gibi dikenleri olan bir kaktüsüm var. bu mevsimde tomurcuklanıp üst kısmında taç şeklinde pembe çiçek açıyor. Sadece uzuyor silindir gibi büyüyor. Herhangi bir yavrulama falan yok. Çoğaltmak istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum.
  ***
  Yanlardan yavrular vermesi lazım. Gerçi bu türü şimdilik pek bilmiyorum. Kesin bir şey diyemem. Ama kaktüsler daima yanlarda yavrularlar. Belki yazın açık havada bol güneşli yerde olması gerekiyordur.

 77. Merve, konya dedi ki:

  Merhabalar benim echinopsis (internetten araştırdığım kadarıyla) türü bir kaktüsüm var. Açmadığı için bu kış dışarda beklettim ve hiç su vermedim. Havanın çok soğuması üzerine içeriye aldım ve serin ama güneş alan çam kenarına koydum. Fakat üzeri sarardı ve yumuşamaya başladı (su vermiyordum ve odanın sıcak olmamasına dikkat ediyorum). Bu sararmaları ve yumuşamayı görünce susuzluktan olabilir diye çok az su verdim. Son durum bu şekilde. Neden sararmış ve yumuşamış olabilir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Konya’nın ağır don olaylarına kaktüsler hiç dayanamaz. Sizinki donarak ölmüş ve şimdi de çürüyor. Eğer dip kısmı donmamışsa kurtarabilirsiniz. Kontrol edin. Dip kısmı çok sert ise o kısımdan kesin. Hiç sulamayın. Böylece çürüme devam etmez ve yazın yeni filizler vererek birkaç yavru oluşturur.

 78. Şennur, İzmir dedi ki:

  Kaktüs merakım yeni başladı. Minik saksılarda satılanların saksısını değiştirmek istiyorum. Belki de birkaçını aynı saksıda düzenleyebilirim. Bu iş için en uygun zaman dilimi nedir? Şu ara hiç dokunmasam daha mı iyi?
  ***
  Saksı değiştirme işini yapmadan önce kaktüslerinizi nisan sonunda veya mayıs başında başlayarak en az on gün süreyle dışarda açık havada güneşte tutun. Dışarı çıkarmadan önce toprakları fazla ıslak olmamalı yoksa ani hava değişiminde çürüme olabilir. Dışarda da bir hafta – 10 gün süreyle hiç sulamayın. Açık havaya, gece serinlerine adapte olduktan sonra istediğiniz şekilde tek tek veya gruplar halinde yeni saksılarına dikebilirsiniz. Sonra yine en az 10 gün dışarda kalmalılar. Bu süreci atlatınca isterseniz tekrar içeri alın. Ya da içeri almak için eylül sonuna kadar bekleyin. Açık havada çok hızlı gelişim gösteriyorlar. Ayrıca dışarda içeri alırken topraklarının ıslak olmaması gerekiyor. İçeri aldıktan sonra on gün kadar susuz bırakmaya devam edin. Bu kurallar aslında her bitki için geçerlidir. Ev havası ile açıkhava arasında yer değişimlerine çok hassastırlar. En çok da kökler etkileniyor.

 79. Tuğba, Ankara dedi ki:

  Benim kaktüsümün dikenleri dökülüyor ve şekli sola yatık bir şekilde yamuldu. Eskiden şekli yamuk değildi. Sizce sebebi nedir?
  ***
  Çöl kaktüsleri yaz boyu açık hava ve güneş istiyor. Ayrıca yazın susuz bırakılmaz. toprak kurudukça sulamak şarttır. Bakımında ya da nerede tutuyorsanız oranın şartlarında hata var. Görmeden ancak bu kadar cevap verebilirim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)