Pancium virgatum ‘Heavy Metal’ – Ağır Metal Otu

Poaceae (buğdaygiller) familyasından Pancium virgatum türü boyu 3 metreye yakın uzunluğunda ve saz bitkilerine benzer özellikte bir bitkidir. Yaprakları karanfil yaprağı rengi ve lavanta yaprağı rengi gibi mavimsi bir renkte olur. Ana vatanı ABD’dir.

Ekolojik önemi büyük bitkilerdendir. Çünkü toprak ıslahında tek başına her şeyi halleder. Ağır metaller içeren topraklarda rahat ve gür yetişip birkaç yılda o araziyi bol humuslu ve son derece verimli bir hale getirir. Daha pekçok faydası ve birçok kullanım alanı olan, endüstri bitkilerinden sayılabilecek bir bitki türüdür.

Panicum virgatum

Panicum virgatum bitkisinin yetişkin haldeki görünümü

Biyoenerji üretiminde, büyükbaş hayvan yemciliğinde, sülün, yabani hindi vb. doğadaki kuşların barınma ortamlarında, toprağın kimyasal kirliliğini temizlemede, toprağa verimlilik kazandırmada, erozyonu önlemede, kumulları durdurmada ve Biodegradable plastik üretiminde son derece büyük değeri vardır.

Panicum virgatum bitkisinin kökleri

Köklerinin gür yoğunluğunu görüyorsunuz.

Yoğun kök ve dal-yaprak gelişimine bakarsak doğayı kimyasallardan temizleme özelliği açısından belki de en etkili bitki budur. Doğa dostu plastik üretiminde de bu bitkinin reçine benzeri özünden faydalanırlar. Hem biyoenerji üretimindeki rolünü de düşünelim. Yani kısaca her şeyiyle büyük bir nimet.

Aşağıdaki kültivarı onun kadar uzamasa da buğdaydan çok daha uzun boya erişir.

Pancium virgatum ‘Heavy Metal’

Pancium virgatum 'Heavy Metal'

Ağır metal otunun görünümü

Fazla kumlu, tuzlu ya da kurşun, çinko vb. ağır metallere sahip türden kıraç topraklara ekildiğinde birkaç yılda o toprakları ıslah eder ve bereketli tarlalara dönüştürür. Bunu nasıl yapıyor derseniz buğday tarlalarını düşünün. Görünüşte ona benzer. Toprak altındaki köklerinin uzunluğu en az toprak üstü boyu kadardır. Kökler gür, sık, yoğun bir şekilde toprağın derinliklerine iner. Bitki kuruyunca kökler bulunduğu yeri organik maddelerce zenginleştirir, toprağın karbon oranını kat kat arttırır. Topraktaki ağır metalleri seyreltir, dağıtır. Başkalaştırıp zararsız hale getiriyor mu bu konuda bilgi bulamadım. Ama birkaç yıl içinde toprağı bir hayli değiştirip yumuşattığına göre tüm zararlı maddelerin hem seyreldikleri hem daha derinlere gittikleri kesindir. Ayrıca bu bitkinin çürüntüleri arasında kalan ağır metalleri solucanlar çürüntülerle birlikte yerler. Sonuçta ağır metaller bir de solucanlar tarafından işlemden geçmiş, yer değiştirmiş olur.

Her bir kök bitki 10 yıl kadar uzun ömürlüdür. Toprak altı sürgünleriyle çevreye yayılarak çoğalırlar. Üstelik toprağa düşen taneleri de çimlenir. Son derece yoğun bir şekilde toprağın altını üstünü kaplarlar. Hareket halindeki kumulların durdurulmasında çok etkilidir. Kuraklığa bir hayli dayanıklıdır.

Süs bitkisi olarak ağır metal otunun kullanımı

Dirençli bir şekilde dimdik durmasıyla, sıkça bir arada görünümüyle ve mavimsi rengiyle bahçelerde yol kenarlarına güzel bir görünüm sağlar.

Kaynaklar

Panicum virgatum – wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler: |

'Pancium virgatum ‘Heavy Metal’ – Ağır Metal Otu' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Hasan Y. -Gantep dedi ki:

    Fıstık ağaçlarının (bahçe) içerisine ekmek istiyorum. Yararı ve faydası var mıdır? Tohumunu nerede temin edebilirim? Ekilmesi buğday v.s gibi mi?
    ***
    Toprağınızla bir sıkıntınız varsa rastgele çözümler aramayın. Bölgenizin ziraat ofisine danışın. Onca ağacın hayatını riske atmayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.