Beyaz odalara bembeyaz çiçekler

Bazı insanlar beyaz tutkunu. Evlerinde ve işyeri ofislerinde her şey beyazdır. Vazolarında da beyaz çiçekler olur. Peki ya saksılarda beyaz açan çiçekler? Uygun neler var ki beyaz salonlarımızda ofislerimizde çiçek açsınlar?

Çiçek açan bitkilerin çoğu güneş istiyor yoksa çiçek açmazlar. Bazıları çok az güneşte veya çok kuvvetli aydınlık pencere önünde çiçek açabilir:
Beyaz phalaenopsis orkideleri, beyaz antoryum ve beyaz afrika menekşesi ve barış çiçeği, örümcek zambak ve Amazon zambağı.. Hiç güneş olmadan çiçek açabilen, üstelik ev ortamlarına çok uyumlu bir tür ise su yaseminidir.

Beyaz antoryum

Beyaz antoryum

Bazıları daha kuvvetli güneş ister. Meselâ sadece 3 – 4 saat direkt gelen sabah güneşi veya akşam güneşi, ama direkt gelecek. Bunlar:
Beyaz çiçek açanlarından sardunya, gardenya, kamelya, Madagaskar yasemini..

Madagaskar yasemini

Madagaskar yasemini

Yerlerinin çok havadar ve esintili olması gerektiğini de özellikle belirteyim. Yukarıdakilerin tümü için bu kural olmazsa olmaz gereklidir. Gün içinde sık sık pencereleri açı uzun süre odada hava hareketleri sağlamalısınız. Klimalı odalarda gerek yok çünkü klima gereken hava hareketlerini sağlar.

Bunların çoğu yıl içinde bir dönem çiçeklidir. Sürekli çiçek açabilenler (odada ısı ve ışık şartları uygun ise) şunlar: Antoryum, su yasemini, sardunya, Afrika menekşesi..

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları, Salon Ofis Dekor

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)