Beyaz odalara bembeyaz çiçekler

Bazı insanlar beyaz tutkunu. Evlerinde ve iş yeri ofislerinde her şey beyazdır. Vazolarında da beyaz çiçekler olur. Peki ya saksılarda beyaz çiçek açan saksı bitkileri? Uygun neler var ki beyaz salonlarımızda ofislerimizde çiçek açsınlar?

Bir beyaz çiçek örneği: Beyaz bir antoryum çiçeği

Beyaz antoryum

Beyaz çiçekli iç mekan bitkileri bulmak kolay. Fakat bunları iç mekanlarda sağlıklı bir şekilde yaşatmak zor. Çiçek açmalarını sağlamak çok daha zor. O halde nelere dikkat etmeliyiz?

Her şeyden önce ihtiyaçları olan şey hava akımlarıdır. Bu çok önemli. Sonra uygun sıcaklık önemlidir. Bu şartlar tamamsa çiçek açmalarına gereken şart ışık derecesidir. Aşağıda güneş ve ışık isteklerine göre birkaç tür sıraladım.

Madagaskar yasemini

Madagaskar yasemini

İç mekan beyaz çiçek açan saksı bitkileri

Günde 3 saat kadar sabah veya akşam güneş ışınlarıyla direkt olarak hafifçe ısınmaları gereken türler: Beyaz antoryum, gardenya, Madagaskar yasemini..

Daha fazla direkt güneş ışınları isteyen: Beyaz sardunya..

Hiç güneş olmadan çiçek açan ama gündüz boyu çok güçlü ışık isteyen türler: Beyaz phalaenopsis orkideleri, beyaz afrika menekşesi, barış çiçeği, su yasemini ve Amazon zambağı..

Bakımları

Yerlerinin çok havadar ve esintili olması gerektiğini özellikle tekrar belirteyim. Yukarıdakilerin tümü için bu kural olmazsa olmaz gereklidir. Gün içinde sık sık pencereleri açarak veya fan çalıştırarak uzun süre odada hava hareketleri sağlamalısınız. Klimalı odalarda gerek yok çünkü klima gereken hava hareketlerini sağlar.

Diğer bakım istekleri için hangi tür sizde varsa o tür hakkında kendi sayfalarına bakmalısınız. Çünkü her biri bambaşla bakım istiyor olabilir. Genelde böyledir. Bazılarının toprak isteği başkadır bazılarının bambaşka hassaslıkları vardır. Dolayısıyla tek tek öğrenmeniz lazım. Yukarıda yazdığım bitki isimleri linklidir. Yani üzerlerine tıklarsanız kendi sayfalarına ulaşırsınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.